P. 1
Miroslav Válek Básne

Miroslav Válek Básne

|Views: 8,198|Likes:

More info:

Published by: Lucia Krajčovičová on Feb 11, 2012
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

04/22/2013

pdf

text

original

Miroslav Válek

"

,BASNE

Slovenský spisovatef Bratislava

r

ZAPALKY

"

l

,

i

i

·
_

1

Zápalky

/

11

OKIENKO
~ etreba k tomu mnoho ambície, stací pár dosák, klinec hrdzavý a veIká láska, ktorá ešte žije, je zasiahnutá priamo do hlavy. Stával tam vandrák, príliš na to pyšný, že kráIovná má rada chudákov, a zasnívaný nad halúzkou višní netušil ešte, koIko prázdnych slov sa onedlho o okienku stratí. Ved bolo isté: cosi zostane; napríklad krížik z púte, ktorý kúpila ti a položila prosto do dlane. A zostanú aj mnohé krajšie veci, tie, o ktorých sa teraz nevraví a ktoré budú závidiet ti všetci, až budeš ležat v hrobe meravý.

OBRÁZOK

Z POSLEDNÉHO

PLESU

Rucicky hodín stoja popoludní lká starý klavír svieca zhasína obrázok krásnej ženy bledne v studni voda sa vlní kader rozpletá studne bola opretá je to už dávno spieva o nej jasen šedivým mrakom ked sa zhromaždia Básnik sa teší Píše na to básen a zapína si kabát do dažda

o okraj

12/

Miroslav

Válek

NÁVŠTEVA
Prší tak úžasne tak makko pa<;ládážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je A v izbáeh horí svetlo pre radost Hostovi ktorý caká viaeej vari a varí jedno slovo: Dost Bolo by treba odíst tejto jari Noe ako otázka na dvere srdea búši Host nedá odpoved Host caká Host neverí co tuší Prší tak úžasne tak makko padá dážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je

TICHO NAD KRAJOM
Vo vetre prúdia zástavy labute vyblednuté muži už dávno vyhasli jak voskovice žIté Ráno sa slnko zastaví spýtavo nad krajinou kde plavé vlasy cloveka sú zaplavené hlinou Lupene ruží nehybné vietor má prasklé struny nad krajom svietia oci žien jak oci mftvej luny Pocúva pánboh zdaleka co hovorí si rieka a rieka už viae nevraví a rieka nenarieka

Mohol by zomriet. hra: »Hviezda jeho zmýlila si dráhu. tak neplodne a nadarmo tu žil. Ked jeho život poéziu stráca. Nech uzná predsa: nadarmo by žil. na každý dotyk hned sa zakrváca. sám pred sebou tak vdacne by sa skryl. Bolo by treba.Zápalky / 13 ~ad krbom závoj pavucÍn mrtvi k nám vravia do sna Hodiny nášho Odchodu tikajú z Neúprosna Pomaly slnko zapadá v podvecer do jabloní z kostolnej veže padá zvon a zvoní zvoní zvoní SONET NA OPAKOVANIE Ked poézia stráca svoju váhu a básnik nemá. ked sa zapotáca. co by vyslovil. je strašne nudný.« Ked poézia svoje caro stráca. aký je chorý a aká je s ním práca. I . Nadarmo tu žil. stráca všetok pyf. naznacit jemne. aby pochopil.

14 / Miroslav Válek LIST PRE PRINCEZNÚ Mám jedno srdce úbohé a choré mucí ho piesen vetra na javore Huslista vietor husle s jednou strunou rozzvucí každý vecer nad lagúnou To slovo láska vypovieme razom a javor ticho odpovedá: Blázon Keby ste chceli moje srdce darom nehral by vietor na javore starom a ja by som celkom zmenený a iný pomaly potom klesol na periny Susedia chodili by dlho pod oknami: Povedzte prosím co sa stalo s Vami Vy by ste prišli cez trúchlu izbu spevu s kyticou smútku v ociach na návštevu a to by bolo krás ne Mrtvy ale žil by som vo Vás svojím srdcom stále .

niekedy ked vietor zavanie pozerám nanho vraviac bez nároku: Sklamanie nie je hrackou pre maciatka :ak klbko nití ktoré gúfajú si Dávajte pozor To je krehké Skrátka nech každý mlcí Nech to skúsi ).Zápalky / 15 SKLAMANIE \"yhadzujem si svoje sklamanie __ starý klobúk z minulého roku ak 3." ech skúsi ako chutí úder do hlavy ~torá je zvyklá iba na objatia a ked sa pritom dobre pobaví \-ie moje meno Mužeme byt bratia :\IOŽNO :\ložno možno možno možno možno možno možno možno :\ložno možno že je to sneh co rozsypal sa a letí že je to túženie zrejúce v ociach detí že pokým dorastieš to bude celkom iné že chlapec nezahrá už nikdy na mandolíne že kým sa priblíži nebudeš hrdá viacej sa chvÍfu zastaví pri každej žene spiacej že srdce vezme jej možno že stratí svoje že bude plakávat do noci cez závoje že lepšie bez srdca možno že Ale kto vie že do tmy zavolá a nik mu neodpovie .

ktoré zrkadlilo.. zrkadlo. otvára oci. tu leží zvadlý kvietok malický. práve si ružovým nechtom zdvíha mihalnice. Preberat bude zrnká. . spadli.. Tu je jej obraz: mala modré oci. nemá pána. ktorý práve prišiel. ako na klavíri preberali jej prsty klávesy . co sa ponáhfali. hodiny. v tú hroznú noc ho mala vo vrkoci. nezrkadlí. po komnatách tu vietor dul až do samého rána. ved sa pýri.16/ Miroslav Válek Možno že niekto pochopí možno že nepochopí možno že snehom zapadnú naveky jeho stopy možno že je to bolestné možno že je to kruté možno sa ešte otocí kým zmizne na zákrute možno že hviezdy vyhasnú možno to budú oci možno že niekto stratil ich pod krížom na úbocí A darmo darmo hfadá ich nadarmo ruky spína nikto už pre ne nesmúti neplace meluzína A nikdy nikto neznal ich a nik im z lásky nedal a hod stále mlcali nik tofko nepovedal a nik už pre ne nesmúti dorástli všetky deti a nikto sa ich nespýta a nik im neodvetí Možno že iba sneh co rozsypal sa a letí HMLISTÁ NOC List.Ste ale luhár! Hfadte. . no do hrobu jej dajú pátricky.

dávno nezáleží na mene. . CeZ polnoc tiahne. ~amota prišla bez dotknutia kIucky 2. prúžok dymu. jej biele perly rozhadzujúc po stole. co boli spálené. t:ž dávno nezáleží na mene. mal som ju rád. ~ O ZAPALKY Zápalka smútku chytá potichucky I už dávno nezáleží na mene). :ak ako zlodeja. ona zmenená je 2. pripomína veci stratené. Jej plavá kader ako zo sna vlaje a šerejú sa oci zahmlené. ':0 klamú: nezáleží na mene. zrazu horia krute ostatné. svedok váhavý. ~ed nakreslí nám jemne nad hlavy zlomené srdce a pery zmámené.Zápalky / 17 jednako ju pochovali do pivnice. ?rst dažda chytá vtáka za perute a kvapky bijú na sklo ako kamene. co kradol v kostole. no škoda o tom slova. ~ ad ránom celkom zápalka sa láme 3. :10 ja som iný. na co spomíname. prezradí všetkým. i Zápalka dávna zažíha sa znova a tak jak dávno pália ma jej plamene.

Len jesen. co Iúbil. a jesen nepovie to. Prach dlhých. Iúbi. No pred cieIom sa zastaví: Komu zas srdce chýba? Zo všetkých mojich obrázkov mámivý ošiaI stúpa. koník túlavý. žit nechce pre nijaké. ved chcela všetko naraz mat a všetko naraz stráca. co sklamal. no máj im málo štastia dal a krátke bolo leto. tá všetko sIúbi. bola to láska? Sklamanie? Aj láska bola hlúpa. láska. Šla zima dolu údolím a niesla odkaz máju: túžieval. je mu to jedno aké. tá vie o všetkom.18 ( Miroslav Válek JESENNÁ LÁSKA Láska je strašne bohatá. Láska je strašne bohatá. KoIko ráz v noci májovej hIadeli do mesiaca. no ten. co sklamal. od srdca k srdcu kluše a pre každé chce zomierat. že iba obrázok a možno tónu iba. smutných letných dní na staré lístie padá. odišla. sklamal sa a ten. poznala priliš neskoro. tá všetko sIúbi. Prach dlhých. sklamal sa a ten. Iúbi. . dockal sa. Možno. cakal. ako ho mala rada. chcel by mat jedno pre seba. Tak každorocne v jeseni svetlá sa trati a z duše a clovek. poznala priliš neskoro. smutných letných dní na staré líst}e padá. ako ho mala rada. no ten. láska. co Iúbi1. nepozná ju.

svietilo slnko.Zápalky / 19 PRÍHODA Zacalo sa to popoludní. Nie. Na každom nádraží sveta som ta cakal. padal dážd. triatridsat nocí budú hfadat liek a najhroznejší nevdak pocítia. to mohla vediet . ked sa šerí a búrka plná zášti jak korbác hnevu prásk a nad nami. HRDLICKA Hurtujú vlaky jak vlny na vzbúrenom splave a ani jedným domov nechodíš. chodí si sadom v mojom novom plášti a koketuje s mracnami. co teda chudera tu zomriet mala? (Všetci. teraz. co s úbohými súcitia.) Potom len hrmelo a pralo. ona bude asi odinakiaf a na svete je tofko iných žien. ono sa povie: Zbohom bud a píŠ.) Lebo hfa. Clovek len zdvihne ruky k uzúfanej hlave. každého som sa pýtal každý den.. triatridsat dní hnus stúpal z riek. (Nemala srdce ani plášt a nedala ani odpovede. Niekedy sa to stáva.. .

štastie moje.. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. ktorá máva . Už kofkú noc.20/ Miroslav Válek Nádražie. hrdost pyšnejšia. Bdiem celú noc jak postrelené zviera. vlaky. Už kofkú noc. na svete je tofko iných žien. Strach obklopil ma ako bodfacie.. tak aspon jedným chladným riadkom vysmej sa. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. Ach. kde. nebude preto menšia. ruka. Comu sa zdravá mysef verit vzpiera. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. Studený vietor okenicou plieska. nemáš ma už rada. . co tak kruto stráda. Ved moja láska. štastie moje. pod akým nebom blúdi vtácik muj? UŽ KOr:KÚ NOC Studený vietor okenicou plieska. osud muj. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. zúfalé srdce stokrát oplace: Ak nefúbiš ma. hrdlicka moja plavá. No kde je. osud muj.

-:.'.: ' . . . 5i rástla V záhrade a na slnku.:.. A nech si moja milá -: '. . .-. :<:-'.--------1 Zápalky /21 ~. ~'·-\DBA slnko leskne sa jak minca. :wc ju na sto zámkov zamykal. 3..:.::.c '.::::~ac. 50m tak kaplnku ja takú mal. __:.lenbu.:.•. . . no skrátka.:. j = : ~c:husle z hrdzavého klinca. ._?L~KA ~. joli otvorené vrátka.:~:: \-zdycky .:: ::1Ohy. . -:okrát s iným svadbu má! d .::-:. nemá tvár sa obcas zadumá. \. ~_: =-:.Ždého ríde tažká chvífa. by na ne nespadla.':' ~.:.:.c:.:. :'. --:-y som sa s jabÍckami hrával .•. -:-' __ =-:.:':m nohám spravil by som kaplnku..c . . nie.-= . a ::. ~... keby si si nesadla. \" nej dva ružové stÍpy. =-=-_ -:.krcmár . -. :: =-:.onici.::~ 1:Jy som každodenne z diafky do záhrady na fialky "' .'::: by som dve vonavé jabÍcka. p :.to vie už aj hlúpy :--:....idušu nebol by v nej nával.:.. kde to bije zfahucka. -:_.zaplatíme dlh! :"":::-.zíe ako v hnoji múch.50ko nad klenbou.'2.

polámali myrtu vofaciu. jasným svetlom úsvit priskorý? Nevyšli to zore ponad dvory. srdce! Co ta ešte mrzí? Chlap. bez slov. cierna tvár a všetci sa jej desili. chlapci. Cierna tvár sa pozerala do hviezd. Prestan. nedotklo sa ráno sladkých snov. bez sily. V nocnom vetre osiky sa trasú ako ženy. že som visel na povraze. mrtvy sa už nepohne. Ale preco zvonia? Ci už vyšli zore nad dvory? Zahnal sny. LYNCOVANÝ Zdalo sa mi. kde hfadat potechu. Nebojte sa. co spiace oci c1onia.22/ Miroslav Válek Pime. To len mojej premilenej horí jasným ohnom strecha nad hlavou. bez myšlienok. . ked sa rozplacú. ten vie. Ale tá tvár dívala sa do hviezd. málo máme casu. Smejú sa nám za skrývané slzy? Hlupáci! Aj nám je do smiechu. To len vietor. to len vietor ma tak kníše. Rednú tiene.

: =::: ~:.~:::u strážte.:._ :::..:..~ urnu zdolá sila zrád.:. ::. ::_~:3. som .:.:. ::.::::. e je problém. ak ju máte rád._:: .~: sa za ruky. h :::-:. mrtvy sa už nepohne._. co sa maže stat.:...y = ..::: <'rn tu tak sám? ':'_. .:.idajte. .y ste okolo mna chodili. sa ma 7':: : : ze som taký opustený . " . ~ ~-:: ~:.Zápalky / 23 . '. na kom ž ::. -.nikdy ani nebol.:. :~ec sa to zvrtne na zákone.~: na hviezdnaté nebo .:.. :..:. :: :. ~stie na stromoch 1 ~ :'_ h: ".:2:.Zujte svojmu súperovi paty . . s ?-:: ~. ste okolo mna chodili. kráT však maže dost at mat.~iicasto vyhrávajú kone.. .:..:\-ierne nikdy... .sa ma každý bojí.:'::_': trašne sám..". : ...-=...:.:.:::: _~tajte ju samu na výlety .-.~:\"aše štastie ci pád.Ž:ký bojí..: = ..:::. sa ... ~ " ::::-·:::esa.lstie lebo pre sklamanie hrat..jnetesi z dlhej chvíle k šachom._::.:._ :::'\ ste boli veselí. ..:.. '.tko inšie.

milá. Úsmevom svojím pútaš ma jak lasom. Ty si ma. tak ta tam zamknem samotnú a hladnú. márne slová o stratenom kfúci! Tu je ten problém. Ach. A možno ja som v tvojom srdci kráf. ktovie. naucila vládnut. co bránu odmyká. . Ach. ked uvidí ta sedlat koníka. ci ti tvoj kráf a ako ti len povie: Stratil sa kfúc.24/ Miroslav Válek PROBLÉM Si V mojom srdci kráfovnou a ja som tvoj poslušný a verný poddaný. ja som ta nenaucil poslúchat. no ktovie. ktorý ma tak mucí: Mat k tomu kfúcu nedobytný hrad. ked slová tulácke ti šepkám do dlaní.

DOTYKY .

r: 1. : : < :J. : =e zbran! li. -. ::'mne hovorili: Celý horí. .·::. spla.: =e kvitnú.~. ". psi strážia pri dverách = :=-:. _:L~ v oku.ludnie by si mohla byt moj úpal.:.:.::-y som bol. =·:. ~om bol z teba trocha chorý. -.ochlboká. .. :. ""-:-. c: ~.I: •~: -:-. ~:mi vždy.:TI sa už nepodobáš ~:oré si dávno zabudla . ked svitá.:=: :-ILIADKA :-x m hodín ráno.ludnie: : '_ ~''-ou v ohni mysliet na teba.::sa.:..~ . ~ album s tvojimi fotografiami.. L~.:hcelosa mi mysliet na rýmy.:::-ámsvoje svedomie ti. padla do oka.. . 7= ::. .-\ VOU V OHNI . '. ~.=::-. -'-. -~~ej noci k nebu by som stúpal. nebudem ta dlho vyrušovat.Dotyky / 29 ~ite := :. ~: ~ ~=--. . . : -::-.:: ~o je v poriadku. :2. keby si bola ráno iskrou.

lásku. Nechaj. Iskra v oku. chlapec. dážd bez melanchólie. Áno na srdci a áno na ústach. nechaj lásku. VECER Sedí noc a cierne rúcho šije. keby si raz v noci bola: áno. hlava v ohni. co ta desí. O pol ósmej vecer: aby ta bol celý vesmír plný.30 I :\firosla v Válek o pol 6smej vecer: dlho hIadám struny. Padla si mi do oka. Letí havran ponad pusté lesy. z povinnosti padá na zem dážd. ktorá klame ta. v pustom poli posteI ustelie si opustený spác. noc. Letí havran ponad pusté lesy. A rád by som bol. noc hlboká. poIná zver aj vtáky dávno spia. . Aby som ta zahral podIa zlata hviezd a podIa krvi luny. Padá hustý dážd. ostrým krídlom nebo zametá.

:'. lejak zlý a prudký. .·. 1'J. _ . L: '.: :'rcha.:Jú ti všetky moje smútky. _ :iesen. dažda.:. :-::. ~ -"·0 .:.. '_ = '.:: . ~~: -. :::'3 stromoch a bubny na strechách.:.: -:-: : = 3 j rieka kricí do ucha. =-.::. den nad mesto si cupol. &..)ní nad vežamÍ v zlate kupol. dcn nad mesto si cupol. .' lece si sa opierala ~ . n -. rieka kricí do ucha.i-. =-.. : .slíš práve v tejto chvíli? \Il" ..=:.•. ?-~~. ' . . všetok hlúpy strach. _. ::. :. 1:.:sto a rukáve tvojho kožucha.~u lásku cas tak ošúcha. :.mna padá ako skala.::a to._ ::-.Dotyky /31 . i ?-:._-:..:.. preco ma tak mýli ll:'c: -=-_..)ní nad vežami v zlate kupol.

je lavicka. je moja ruka položená na tvojej. je krÍž . padajúca voda . Ale ulica je prázdna. ZreteIný pocit... »Naco je to a comu sa to podobá?« Koliesko rozkrútené v prstoch vykonáva svoj zvrchovaný pohyb. a ty nie si! Krutá predstava! O kamene podopretá hlava boIavá. . bezradná.32/ Miroslav Válek MYŠÍ SONET Co sa to len stalo medzi nami? Co sa stalo. je lavicka. A od teba len krátke listy chodia. že mlcíš ako myš? Je smutná vrba. je nebo. chladná. je kríž. tá stále vracia sa mi: Je smutná vrba. Ale hodiny nejdú. že ta niekto volá. studená.. Ale zima neprestáva.. Si smutný drozd a tebe Iahko je: zajtra si krajšiu piesen vymyslíš. Ale tá moja. Jablon rozkvitnutá koncom januára. Ach. ktoré práši perinami mracien. Co sa to len stalo medzi nami? NEPOCHOPITELNÉ VE CI NepochopiteIné veci medzi nami.

~ ~ . "" _:-::: ':0 mna všetkými zmyslami.:..:._: " :lás. « ':~'~oyali si život. .= _~O ~--'-: zo skrine sa skotúralo na zem..:ichádzajú tieto slová k:.. =-:.Dotyky /33 ~L.. oL-.Jaocami: ?-: :-.: nechal.•.:: : .: c:-.=. "':" ': zjaI svoje veci a možeš íst. Jl... :::lesa navzájom. ma k sebe.. lebo ju mal rád . . Jr '=-:. _ "". : -:-::.iem & =-''1. ~ -:.. ~ ~: iusief dotýka sa slák. r-.:. si ticho slová kÝm sa zažnete.. .:kého odovodnenia.~ ::='piteTnéveci.<:"_ 2piteTné veci.'':=..t.•. .. c.":' .:C. « :.2mných súvislostí... :'0cute: ::::.-:: -. 1IIe'":"~ ::piteTné _-_ "'=-:':.:.prosím. nie! ta ... a chrbtom o dvere s 1 -c '::'. :'::~ ohli bez seba vydržat. '-':..:::..

PO PÍSMENKU Plakal by som. plakala. Ani torkých v abecede niet. ako som predpokladal. opíja ma ako alkohol. Po písmenku. Až som jej povedal: Polož to jablko a chod! U dalosti sa zbehli. Neprestávala prosit. utierala jablko. Myslel by som. Kamen. ale nemám za cím. Medzi nami je už všetko jasné. Po písmenku si tú piesen znacím. aj tie rozchody. nie. prišla ku stolu. Co na tom záleží. vstal som. zaprášené a ešte zelené. po písmenku dalšie . Pozerala na mna. nedívaj sa spat.. zdvihol som jablko. korko zrád a podlosti a falše. že mám toho dost. nemám na koho.-----~--- 34/ Miroslav Válek Ale ja som raz vedel. Jablko zo skrine sa skotúralo na zem. že v inom poradí! Otvorila dvere. plakala.. aj tá láska. a položil som ho na stol. zbledol som a povedal som: Zostan! Ale ona si zbalila svoje veci a odišla. kamen zahodený do vody. Nepozeraj. .

_ =: je vlastnej smrti. taI1_-:. smutná pláž.-ye sklenenej.:) a ja v nej. iE: _~=-~ zyonia pred nami • ::i =-.arky. ..k.• !:. ""-' ~ meco vo mne zrúti. ~. nieco pochovám.=i smutno zvonia sn_ ~ ~ Z\-oncev smutnom dni.:zú :. 5prievod pohrebný .: = 3. _~ ~ '=-'::'timpreukrutne: .•. 'lIIii:t:'" !.Dotyky /35 i-~' -_-=-~A RANNÁ ELEKTRICKA J:O: =~.:. :::' 'IlC..:" : !::. ~2. r: 1. 5m_~=-.::c =~5to je dnes smutné.~. ::: k vám..:j idem takto k tebe.:.kona pohrebe.~iidem takto c.

Pozerám k modrým výšinám.~ I 36 / Miroslav Válek STARNUTIE Smútocný závoj na tvár. Ešte sa zažni. Staruckú. moja krásna. MINÚTU PRED USNUTÍM VideI som vtáka s purpurovým perím Mám oci plné krásnych disonancií V noci ktorú zapafujú jeho krídla bývam vždycky sám trápim sa placem vymýšfam si ChVllU tebou medzi ružami s tam sa ta ucím celú naspamat tam ta dýcham až kým povieš Dost Ja viem že sa to nesmie Ale kdekofvek sa dotkneš muj ho tel a stáva sa z neho zretefne chvejúci sa tón Tak dost Už dost Som tvoja hudba melódia ktorá nejde z hlavy mužeš si ma pískat mysliac na iné -- . Bolo by treba odíst. kde sa za mracná pichfavé zimné slnko gúfa ako jež. Zotali pred vecerom brezu. stihlo ta to tiež. hviezda zázracnál Tak vidíš. Blednú oci hviezd. Ruku na kfucku. mladost. Už nebudú k vám chlapci do okienka liezt.

=: 'Jsnút ::.áruka pod rukávom kabátu.~.: ' : .:jde z hlavy . . co má zostat skryté . _...': ~~Z\'ony poézie v nociach tesknoty. pre ich lásku luhaj.. -:::-: smutných vyjdi ako dúha. T.. co ta trápi.~. t ~. ktoré nenóti..:--.ískaš !!' _' -.:.Dotyky / 37 :=..c. zamkni všetko. . ".~~::J. . ~. cím by priši1 záplatu 'Li..~.~.~.. ::.: d • -. nehrad na srdce.:..rHácnejšie ~ _. JOU.-':. '=-: usnút ~ -"-=.' .. mé nn-.: .urpurový vták " -sú pre cloveka nite. ~: -:: =. =:: '...c.á. :. =.c.:zim srdcom. L-' ~ zamkni slovo placúce..-odyrozumu sa napi.c.n '. L:: __.a rúbia. nehrad. .

co im nenáležia. ktorý sa ich netýka. .žije na vysokej nohe .. . Z rozhovoru. . To sú hrbatí. s rukou. co sa koncí v zápastí.---- ---- 38/ Miroslav Válek CITLIVÍ Zrkadlo aby bolo za chrbtom.. Sedia... s kratšou nohou. Ach. .----. napríklad: . pocúvajú. . co nás trápi? Preco musíme všade nosit svoje viditerné znamenia.. ale rovnaké a ešte horšie znetvorenie ducha je skryté pred každým? Po smrti budete mat všetci krásny hrb.. .. ruka v rukavici..spocítaj si to na prstoch . Nedívajte sa.. si každý vyberie to svoje. clovek aby mal oci vzadu . zo slov. noha pod stolom. preco sa celý svet dotýka toho.

:::= m e :.:>1\.:' .-:-.--:- r -.:oie miesto na zemi? ~I . z pády v ktoreJ žil od korenov ~I .~ :'. .. ::.... =nesta L-::-: :-~ :::á\-nikoch . -::=-_-. ':lovek "....::.a ~ . - . -'-~:-.Dotyky / 39 \ { : ~j chodí po lese . .: 5 ~ oci ::..:: sa mu! .~::10C .l:.~.konár co sa nezlomí ~~b chodí po lese .':len ~~ ..._-'-~.::. ...znil? ~~::'::\-strom! -::: Hovoríte! ~ : -: _=-_-= \-eci ... :~-: .••••...-. - T: ~: : ..: ::·~:'.~.:oj? EI ~~. ::..

stále jasnejšie mu v nich hucí dunivý príboj tmy. na tretie poschodie sa nastahuje modrooká pointa. pocuje šumenie vzdialených galaxií. stal by som sa ohýbacom železa. podivuhodne vysoké hvízdanie padajúcich hviezd. Železo jak verš sa vzpiera vóli cloveka. v lipách pod oknom sa zobúdzajú vtáky. Mat vacšie svaly. Jeto práca tak trocha básnická. a je z toho jedinecná básen. --------------------- . S rukami na ušiach stojí na prostriedku izby. Ale verš za veršom.40 / Mi r o s 1a v Vál e k OHÝBACI ŽELEZA Na ulici Vuka Karadžica na rohu dvaja muži ohýbajú ocefové prúty. Bude hladkat svoje štyri steny: Ako je to pevne postavené a kofko len sily potrebuje taký múr. uvedomuje si znova a znova svoj abnormálny sluch. Nad všetky tie verše. verš za veršom. SLUCH Zdesený vyskakuje z postele. Ked konecne usne.

~:o bol myslel... :-. povedal šofér.. "ll .Dotyky /41 ho zasa.. ako poleno.• -L r:-: : mL::. ~ upútaný niecím...::~:1~' chlap.. co je v nom.::_ :. t:: C =-_ < srl' -_ 2k .:m Li: :-. ::-úci sladký závrat ?-1 ~.~ ktoré hore1i. co sa treli o seba..::. :. ':'Jpot naliehavých slov. t ••• . tam. -. :t:'-~: ~.:..::2dníku --.::a tú hrdzavú. ~ ~I~-_ '.: -. Se:: :': . :ma-: -.:. ~ "-~ '. A 1__ .... ~:Z.:. ako divý.. to je všetko vymyslené.. .- ~.. ml -: ::-":'::1nehlo.::.::rnihunáhle -:~':-.. "':"-L:'_ :-.. .

Pes.---------------------- . celá tá vec mu bola hrozne trápna. povedal iba. vysoko v jedliach jej monotónny spev. kašle a ukazoval na hrud bofavú. ušiel od splavu... aby ho tam vysypal. cas a potom trochu vápna .-. dlho blúdili. že nespí. Noc zdÍhavá jak kornatenie ciev a plná krvi tiekla nad nimi. . ale kalcium. Ešte sa vystrel. obloha scernela a zhrbila sa zem. musel vylamovat dvere.42/ Miroslav Válek OSUDY 1943 Ked priviedli ho na okraj tej jamy a dali mu do rúk vrece. s Mesiacom v zuboch. Ale ten druhý nevedel ešte.•. * Hovoril. nebolo to vápno. vcera v tej trne stratili smer. že to potrebuje odpocinok.. že je to nákazlivé. Ani ho neprezrel. ordináciu prebral až ráno. kde co leží.

::.:krútim až po bradu. co zomrela. ~= :~-_'::cte.:j na zemi. '.=: umývala schody. .. . po nu.. .. s ':0 zlatého hradu . sú v dome chlapi! ked _. « : =_ -: :-~. - ~ '':. :.. .:": F~.. SpI.~ nu.=\ck robí všetko zo zvyku.ála lúcenia a rozchodov. _ ~~. "-.:::~'\~nú krárom posadili do saní..... veselá..:.u aj pod vodou . . . :.: ..~. spadla zo schodov._ schody.~: bolí od blata.::':.Dotyky /43 L:: :-~. umývala po Si:..j :: ~ornec. adba dlhá.::. . __ .:.. umývala schody.'crín tej starej zlej ženy. Jratá.

Iudia oci div že nevyocia si. básnik. A ty. ten je rád.. bol mi ako brat. A myslia si pritom: Tomu je už dobre. pršia chryzantémy a Iudia oci div že nevyocia si. . na toho neprší.44/ Miroslav Válek POCASIE Padá dážd. nemáš iné témy? Co by ste chceli v takom pocasí! ESTETIKA 1 Podivní vojaci v krcme na spadnutie prevraciame nocnú oblohu jak veIký cierny džbán. . A tak pozde a tak márne atak slnka zacne sa. svieca dohorí a sused susedovi hovorí: Nebohý. chudák. pršia chryzantémy. Zat1cú rakvu. Padá dážd. Popíjame unavené dažde jesene.

-. =.-.-=-.. zahrozí.·... mlc! __ ."--.letie sa nám v pomatenej mysli =. ~)m sa na krk životu. bubnová pafba melanchólie. .lia oc.. :.=1Y.-.: plné ekrazitu ~ ~ .-: ::: :. . ':"..::. si na obdratom mlynku :'.' z..no: ::.:d.::. . zotierame. .: '.::.'::':::-.-. .::.. -= . zotierame .. m . utec.1 detonujú oblaky. básnik. lásky :~::nícek ... = ::-.::.lá násobilka odvahy: zotierame.. •..Dotyky 145 )dtrúbili dávno svitanie.. ~.~: ~y"ne prstom.. na oknom kaviarne. 'l. .:mi slzotvorný spleen..::..:zdiciek. .::..s :.. ~ . \idená už tvár -::. : __ =--.::. .::."1 n ~ ' ... < = sa jeho horkej krvi.ecný ucen múz. ='::'.::.. '::-5: .:-. .

ostrý nóž a pluh a všetko.-- _ . Usínat budete s mojím slovom v srdci a zobúdzat vás bude k životu. usmejte sa na mna aspon ocami. __ 11oo. slovo ešte nenarodené a slepé. spravím vám z neho krásnu sponu do vlasov. co sa vám len zachce. každý predmet nevyhnutný pre štastie. Povedzte.46 / Mirosla v Válek A teraz vystupujem zo seba jak rieka z brehov a nesiem slovo ešte žeravé. a budú kvitnút stromy. a bude zvonit štrk.. Ale ked raz v studenom a hustom daždi pocestujeme spolu do práce a ukradomky dotýkat sa budem vašich vlhkých pláštov. Rozkážte.

. r-:-. iezdou na cele.:_.: ~::. ""-'. -=-: ~: 3. \ .... -. 1'!'""":::~:-_< prvým vlakom.. -'!. ~...-: ..Dotyky /47 -L-'::' ~ \ám chodia telegramy.. : ~ech LLC '-:.. iZYOniliv celej štvrti odrazu. zaplavuje dom. že uverili ~. I.. c:-: :i -: . :". horí voda.. ~tko tak..:..".\. :... ako je..e.: :. :-. ~:. je to strašne dóležité.:-a hrozne zamilovaný.icll miliónkrát pozdravovat..: ta bude cakat sedem ciernych koní.-=padat per...: že ta prosím: ::. ::.:::...!. na širokú rovinu! "'"'-. :e... :. ::::..e:h sa v izbe tocia pojašené zrkadlá.:.' .--.!:-. : -~::) už celý blázon.'0 tvoj púder Soir de Paris.:-e. ~.~: sa.:. I' -.:nút jazmín. . ~.. . ]f to nic nie je.~~.:esruj za mnou.: ::lechtecie plyn..:11 prerušené spojenie.• : . telefónnej centrále. '-~.. .. 1: ...-:. :: ~. stále volám... -~.

Noc. lebo tu sú v každom dome chlapi ako železo a zvuk má dostatocné miesto na rozbeh. co sa komu sníva . rovina padá na kolená a ukladá sa spal. kovy. Nervózne prsty televíznych antén prepichujú tmu. prevracia sa naruby. sníva a všetko je to ako v kúzelníckom klobúku. Cierny býk v družstevnej maštali zamatovým basom dospieval svoje lyrické intermezzo. cul. dvojstupy nových domov klušú do dedín. aké sú sny hmatatefné. je to všetko jak starý automobil. Sníva sa: sklo. ktorý klope na okno. kamene. . medená. mafovaný na modro mestské slnko. platna zasúva sa za obzor. sníva sa nám.48/ Miroslav Válek Ponáhfaj sa. vyleštená rajnica a ked sa dotkne Zeme. krás ne zapadá. Nastal cas vyzúvania cižiem. ráno. jediná smutná vrana na nebi sa krúti ako ventilátor.. letmý úsmev. na rohu už trúbi vecer. ráno je dusné ako tanecná sien po bále. ob ohraná ale naše. na ktorý si cakal. dupot ako na slávnostnom defilé. Až teraz vidíš. zohnutý ukazovák. cierny klobúk so širokou strechou. snívajú sa veci nevyslovitefné.. veci zázracné a prosté ako snežienka. pohladenie rúk. sníva sa mi tvoja hlava na mojom ramene a moje oci na dne tvojich ocí. škrekfavá. takže stací vypnút rádio a mažeš pocut.

slepá. ... :.~ed ju vezme do prstov.:.rináša podivnú.. :..::. ..·c dedina prázdna ako vyfúknuté vajícko ..:-'dala svoje plody. • '1':".=::2 melasou a cukrom.. rovina je vecná.y rozhlas zachrípnuto volá: Podte žat. . je stále dobrá.3. = -::-:.~\ala múcku .. . :. jalové dažde pršia do záhrad.~::1a. ako ked plesneš bicom .:.zamdlievajú úžasom. ked je v dome smiech. a mlcí. zostala. šestnást rokov a dlhý vrkoc sú už prec.:-~\omklobúcku . už nemá co povedat.' ~.. '.. --:.. . podte žat! ~ _ .. = .. ~:2 si mená svojich vnukov.= -.:-:ina padá prvý sneh.. sa strhne. nebohá! ". 2pky sliviek klopú na ustatú zem. :. .:u lietajú pecené husi.:.rešiel.. . . .' .:.:. ~ :' . cudziu vonu spálenej nafty. : .::.: . %.: ....:ha rýchlejšie a nahlas.:.:-. aby mala dlhý život a štastnú smrt.::'. ~~adojit kravy do Herzovho majera . ~~ mama sedí vo dverách a potichu si spieva: >.'. k '':' . .:: .Dotyky /49 kr :c == :: L ~5:... oblieka si vatovaný kabát.' .-..:. :stá poda ako vtedy . "'~:-:'. '.tak to bolelo . co je toto za svet ..:'.~:nové šaty. I .:.:_ -:':~tartuje kolmo k oblohe ako raketa. \'onkoncom nevie.i. « '-i .~a sa. . . .

trojnohý pes hovorí tam jasným fudským hlasom. . Tam spí zelené slnko z mojich detských kresieb. Spadli na nich olovené nebesá. lebo každý má svoje detstvo zamknuté jediným kfúcom. Preto ked nahlas spomíname. A zem a zem. Zamknuté. odtrhnuté z nocnej oblohy. * Minútu pred usnutím. smutné sviece dymia v kostoloch. V tažkých chvÍfach prichádzame sem. ako bolo. coho sa držíš. smutné klesajúce hviezdy. letíš sem? Kde je pevná poda. sledujúce ho až do úplného zániku. nedotknuté a cisté. Hluchá. atramentový drozd ticho hvízda na pijavom papieri. Ako na pociatku. hrobmi zoraná. visiaci nad ústami ako fantastický mesiac. Ako hus sa kníše krcma na vodách. Leje sa. a zúfalé obežnice detských ocí. Zamknuté na milión rokov. pijú na svoj strach. smutné svitanie. Tváre ukrývajú. Tak chodievala smrt. naše deti placú a hovoria nám: Prestan! Prestan s tou strašnou rozprávkou. ale neprestanú horké náreky. len nemý drozd splašene letí priamo do slnka. v úplnej nehybnosti casu. kde je zem? Tvoja zem je to. navždycky. Pijú ako dúha 'mlcanliví muži. tvárou k tebe ustupujem dozadu. Pijú na odvahu. hlavy po stoloch. ŽIté. Objavuje sa pravá podoba a zmysel vecí. zapafujúca belasé ohne liehu v hlavách otcovo Cierny okruch chleba. tak až naveky. ty mlcíš. Smutné sny. Daleko. v ktorej je všetko smutné. búchame na bránu a rozkazujeme: Otvor! Ale nezastaví sa dom na stracej nožke. tažká voda padá od rána. Ako pecne chleba. navždy strateným. Opustený havran. slzy umývajú. ale všetko tak.50 / ZEM Miroslav Válek POD NOHAMI Blata po kolená. ale ubúdajúci stokrát rýchlejšie.

_ .. ~. . :::::tri noše plno mocných odpustkov._.':ávne rieky. . co ta do nej siali.lach.. . _ =-- ..:::-::-l..: \odám v kaž dej podobe: ""':-. -...~adine. --'. .:-.-. .:d zavierate oci pred spánkom... :'. _:.zužujte sa až po osudný pád samovrahovho tela .. zbytocné. ci to bola pravda .:terinská a trpkost dvoch slov celkom nevinných: Mama. . _ =--. bieda a hlad. _-:= tichu pred dozretím plodov.:: s::. ~ :1avás.Dotyky / 51 .. rozmýšfame. . . .'.~'. .-=-:. .=.::.stne vydáva slza padajúca v absolútnom tichu. oceány. spravodlivého boha. _~~:-:tyoju tvár ako osýpky? -<=-"30 bírešská. daj. :..::orÍchválite svoj den.:e. statkárskych briciek. . a r: .::: .-. a tecte nazad starými korytami.- ~ . ~.~ ::....:k.sof slzám žien a matiek..=.~=3.= .: slepé oci studní. trne júlového vecera.'.. ' sa..:y. ktoré klesli u pod tarchou života. z \)Tstúp z hÍbok zeme. __ -=-_. círa..J\"obecných bláznov.c plachetkou svojej chudoby.~ -=-':Jnažená. ~.: rkadlá. __. _~ =. . priezracná? ~ -=-=-. ~. v ktorých je napísané: choroby.._~ -:.. bez konkrétneho zmyslu.J ~ <: . ktoré uplynuli.~:. .: poslednej škridly na strechu svojho domu. --:. .ané za živa. zablatená a ustatá. na teba. =::.

slnko je v pive. prstami lusknem. príd plná hnevu. vody minulé a vody predminulé. dotýkajúc sa slnka. ich žIté ohne zas sa nad nás zohnú: . podra kalendára je 15. Pri Cíferi sa oparu je dievca s rukami nad hlavou tažné veže naftového priemyslu sa plazia k trati. všetci kývajú a myslia si to isté. Márie.-- ----- -. ktorí.----- -- --. veci v poriadku. pevný bod. Slepci v Báhoni dvíhajú hlavy nad múr. 16 hodín popoludní. na pravé poludnie. zapália sa marhule. park plný sýtej zelene. zas bude všetko na svojom mieste. spravíme vecer u vás v záhrade. ked si smutná. potrebujú istotu poznania. ked lastovicky rozdávajú vo vzduchu svoje autogramy a veci mlcia. prezerajú si vlaky. búrka v povetrí. príd za dunenia bubnov. aj ked sa ti chce smiat. KRÍDLA Tak to je leto. Vždy som ti vravel: Príd v pravý cas. dlhé a štíhle ako pískanie. plejú burinu a kašlú. zem pod nohami.-- ----- -~-- --~-- - 52/ Miroslav Válek Spojte sa. Zas budú hlavy v oknách. nad ostnatý drot. augusta. vydajte svedectvo pre živých. a teba niet.

-. y . ___ .... po izbách. ""--:.::ú sobotu. .::...e:."-. :alo.:lij aké krídla. i •.:tná vec... = i :..ž tá búrka dlho trvala .. •.::: J.::. '.. . :::...:aj den po stvorení sveta hralo rádio. priezracné ::1evšímal.--=::: bodkovaný ako kravata visel šikmo z mracien. .:o. -'-~ -:. ' krídla.jala si.. . . ':oma. . _ :'coesa Zem pohla v ložiskách. . si svo j stred .:. hovorili. :.:sme ta. '::..:: žieami.:.:.= sme kupovali lístky na futbal. a fahké.:.::.-=---:.. ')I'.::.-:. ~ zacínal sa na nebi a siahal po náš bozk.. .-ial istý Ábel. . ~ .:hli eb.. : ~=:.:. po patnástich rokoch 11:: :" .~ sa triasol ako ovecka _ -' e:. som ta videlletiet ponad dvor.dávno prehrali. chodí 80 mnou. ::'::-lh)" . . s .j všetky hviezdy.__. 1E:1: -'----=-.. .:edy bola tráva modravá a studená jak studna.š hlasno tfkli na plech hromu..-:. slepota dospelého veku..:::1 dobre. . ~ :z-:-:: ::... =. ~:. . že ta budú hfadat .. držím sa zeme.=:::: - =.Dotyky / 53 ·. :.. :. t _ oe:. : . stalo sa...

vybuchujú granátové jablká a anjeli v plynových maskách. Som doma. Odkazujeme vám. s horiacimi mecmi v rukách. brali úplatky a božie mlyny mleli iba pre pánov. prichádzajúci z našej krvi: Myslite na nás. Oci plné zeme a ruky plné rúk. že hmota je len urcitou formou energie. kde podfa tvrdenia teológov má byt raj. Za krvavou ciarou horizontu. zodpovední za poriadok. odkedy sme poznali. . ktorí šest dní v týždni zastupujú boha na stavbe sveta. že toto miesto je tu u nás. my sme boli váš osud. Ale my. Leto vo vzduchu. vy sladkí. na zemi. v božích záhradách. práve tak ako vy ste osud tých. tušení. Leto na každom kroku. uzavierajú svoj slepý kruh. rastiem do seba. co tak hriešne zaostala. Leto žité ako osa stále za nami. pretože všetci svatí. ktorí prídu prekrocit po vás hranicnú ciaru života. kde sipí diablov hnev. pohybujeme sa rovnako dobre v priestore aj v case a vieme.54/ Miroslav Válek robotníkov Z Kovosmaltu a Z atómovej elektrárne. fahšie roztvárame svoje krídla. je napísaný osud cloveka.

PRÍTAŽLIVOST .

~__ :: \.:. :::ahla._.'som ti kúpil nemal na chleba a na sof... :Jazilicelom o celo . ze k životu to stací..=.-. 7~-. . ::n _ ~. s ==-.. :':.. :: ::. :<~sk. =-=..': zrakla.:fa klopú do dreva. svete to znací SOS. "-.Prítažlivost /59 Oslnenie :_ ··~o = ~_ -: zltne.i.-=':' í.slé jablká. =.:.ozneva. až sa zotmelo. ..:u .:. : =.:. ::-. "-: -... c:= _ ::-...-:k.-: = :--:~...':' >..-._ ~:prsty na nohách a na rukách. nom sedia s bledou tvárou.:-. ~ad lesom sa mrací.:. vzduchu utopil sa les.':'~2 stvorený je na cítanie z ruky.:-. co by sa v nich pásal. odlomil sa blesk .:. s kvetinami.._. -i :-. ~:. ::a klobúky .=>m .::.:i .= ~ ..:. 2 .:-:-: ~ .'. c . t::' L. "C':"". slnka by som mal. :~s.::~n zrazu . tle '""-:-: ::2.::-_~o octom.. <:TI 'W.

ale hlavu naklonenú. kde stúpaš. Tebe to všetci vycítajú z ruky: Ked usmeješ sa. to sa mu nedá odpustit. ako niekto. Ale ja stále chodím s nepokrytou hlavou. ked zahynul Ivan Hrozný. Tam na ten vzduch si poskladajú svoje žiale ako košele. Slama na klobúky práve dozrieva. Obilie ž1tne. ustielajte plné hrste vonavého vzduchu. a pod nohami plná náruc vzduchu. rieky pramenia. akoby uhýbal pred úderom. na cistú ražnú slamu vzduchu. A že tam tak visel a že tam tak visel ten ulicník a na celý svet vyplazoval jazyk. Teba každý Iúbi. NA KTORÝCH SMIEŠ PLAKAT To bolo vtedy recí. uciteI dejepisu s vecne smutnou tvárou! Siahol si na život a ani nezaplatil nájomné. Ó. ktorý ich oddeIuje od zeme. CO odchádzajú.60/ Miroslav Válek Ja ti nic nevycítam. ustielajte vzduch pre tých. . kto práve vošiel a stojí za záclonou. plnou trápenia. vyjdú dúhy pávov a tam. DOMOV SÚ RUKY. Tvárou do ulice. piHami ku dverám.

: ~.:-~~JCyiksme sedávali na oknách. -_. .. .ozaj .al Helenu Dankovú z III.m sa: vždy nás upozornoval na podivnú zhodu letopoctov .:'..Prítažlivost /61 . :' ~.den si uvazujem kravatu. ktorý celý svoj život rozvíjal myšlienku o zvrchovanosti :_. musel hrozne hlasno zvonit...:hodil niekto._.':..~:1ení zostával som v triede. B. :1Ohami _ :. bude škorica .omiešaná s koprom.-:.:. v ktorej nebola..:~liaest omnis divisa .. _ : ~:~. ako nám hovorieval: že totiž dejiny vytvára -_ ._ : .-~::~ dna som otvoril dvere triedy.Bude to iste tak.:~som futbal _ -. := -: ~~ som život..: . a o 300 rokov neskoršie sa cosi stalo s hranicami nášho --'.: ::2.j prvou púnskou vojnou sme sa držiavali tajne za ruky ."". :nusel hrozne hlavou kolembat.:' som ešte nevedel..ali monotónnu piesen: ::. -.: ' .: _'._'.:~::sk)'..:[1 si niesla svoje ceské meno do Prahy. . ako sa obrada k nám chrbtom. co tak visel..::-án dalej som už tušil. starosta : .: '':-Jnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia.~. « L.::2.-. : :.:.. . -.už roku 1638 zomrel Johannes Althaus.-'. že táto vec sa stane až o poznanie neskoršie. :':=::1 som nohu na xylolit -" :: joriacej trávy. '_~::.. __ ~:ID tak vonia. : ==:e bolo v tom case všetko fahostajné.

.. homo. jej malé nohy s cervenými sandálmi v prachu ciest . zástavy vejú pod kvetmi. že to bola nevyhnutnost osudu alebo voIa bohov. Coskoro sa mnohým znepácila jej olivová plet a modrý lesk vlasov. že premenia beh sveta v miestnom meradle.pivonky rastú korenmi nahor. ale jadro veci bolu v niecom inom.. « Tak sa teda obrátila na prach. Pretože dejiny vytvára sila osobnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia. Peši. V tejto súvislosti si spomínam na istú básen trocha sentimentálnu.62 / Miroslav Válek Myslel som. každý s kvapkou cudzej krvi v rodnom liste. peši . quia pulvis es et in pulverem reverteris . pripomínajúci hlaven pištole. rozhodol sa František Kaplánek. Za gotickými oknami biskupského gymnázia sme práve rozoberali tajomstvo vecnej pravdy: )} Memento. Ruky na tvári. Veci sa dalej vyvíjali normálne. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. Napokon. šofér Cerveného kríža. peši. Pocul som v nej padat nocné motýle na sklá okien ako dážd a kamene. Ešte dnes ju vidím. . krvavé a ako voda smutné.. a jemu podobní. to pekné ceské meno bolo celkom nanic. proste cosi ako náhly pád jablka na ostrie noža.

:::. -.':o sarobí! _ . .::..::. ú ~.:.-~::loma umývala riad.. .. . =-.::.._ ' ..::iepiesku v okenných tablách.aschodoch . :-. =.1 ..\1atka! -. : .'. .:. ' :: ~::: . .::.::.::. .::.::'Jla.::.~: . . .=-. .::: tiché bratstvo kfúcov.::. d . r __ . nikomu nepovedala.z.~_. a ..' :. -:-.? j ruke ten.::.:-:" zrazu ' . a si ich vecer pod lampou.:...:orunou.---=~_. odtahovala.\·ere ~~:. .Jffi zostal jeden tanier cistý.ocsedí na streche c_ : . . ~ : _5ilie stola . __ -: ._'..-j slávu nedefného obeda.:.': '::: ten strach. kvety polievala.-: :... ':.::. .laich k sebe a odtahovala.:':uje na deravom komíne.-~::loma d -. . .. -.'Jchom nezachytitefné: -:.::. -: .:-.:riksviec.' hrajú v záhradách. medzi nimi. lesk okien : :-~ mala obe ruky prázdne.. :-: '.~ dlážky..'.~:: plného zatemnenia Mesiaca a hviezd. CO otvorí. :-:ah dlážky. -~jia iné veci. --~ ~ ~~ena.Prítažlivost /63 -~:n období. _'.

Budeš raz chodit do školy a budú sa ta pýtat. Pominulo sa to. neplac. kry Lidíc. no hlboko v hrdle stále zostáva horká chut mandlí. ruky. na ktoré mi dýchli. . Nepamatám sa. cierne kmene spáleného lesa. Moja pamat je zrkadlo.64 / Mirosl a v Válek To bola práve tá zvrchovanost národa: ruky. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. Krv nie je voda. krvavé a ako voda smutné. Slza a kry. Milácik. Krv Osviencimu. len prostácik vietor tam zdvíha škridlu popola. kry Kremnicky. Nepi znej. Ruky volajúce o pomoc. prehltnutých so sofou. Ale ty im povedz: Neviem. nepi znej. Bude stará studna a bude vedro krvi. nad ktorým ani plavá žlna neprepláva. rozplynulo sa navždy.

. a jemu podobní K :' :::::. ~.. . -=-=\ ::. .mftvych oceánov podomiefa brehy pamati.h ruky _:: -.: lampy hviezd .Prítažlivost /65 I. : -"-:-.::~ck aplánek. ='. •. _:-_= ti glóbus. -=.=\ sú ruky.: ><3.: .=-. jujúce.. neplac..:::tu zima. na ktorých smieš plakat.=-.. .. - je chladná voda v zarosenom džbáne. .: . = \. .: "-~ =~Jstné deti na výlete za mestom : -. :-. den • .:-:..::::::c íst už domov. . poviazaných retazou. šofér Cerveného kríža. = ... . : =..:. vlhkú od potu a od sÍz. co sa pekne krúti.. sú ruky... : :":':11. ~: . ~ "L-' . : ~.. zachránit a zohriat . tvoju tvár.. =-.:dnom tichu. lá voda na tvári....:..:._...:. položené na stole -: . oho nedožiješ. :--~ ':~e a cakajúce.. _.:::=:-si uvazujem kravatu. ~.::.den myslím presne na to isté. =_ pritúlit.:me cestovat.:. :-'.-_ = = .:.. po práci.::: -=. . - ::k.:.:..jú na nás.:.. ktoré vytvárajú dejiny.priložit prsty na hrdlo a stisnút.:.:::=-_ mftvych oceánov.

na opakujúcu sa ako pesnicka.66 / Mirosla v V ále k NEDELA Cigánske dievca v žItých mencestrákoch tocí žeriavom. Ale o minútu sa veci zmenia. zahrmí. v nedefu. Hrebene vo vlasoch zaiskria a zhasnú. priložili. holub na komíne ocernel jak orech a horeznacky padal do trávy. modrozelený. na jej kruhy. všade okolo je nedefa. elektricky utekajú po prstoch a zatahujú siete nad mestom. . A zatiaf v záhrade za oknom pes šteká celkom po dedinsky. na vodu prichádzajúcu vždy odinakiaf. Spievam si smutný šláger a chodím po kuchyni. dve slnká narazili o seba. ty o nicom nevieš. Pocujem cinely. Plyn. To je tá obruc. rúti sa expres so sklom. ulica stíchne. Na holých konároch už vidno zretefné obrysy budúceho lístia. ako tvoj sveter mi pletie hlavu. hrá dychovka a kypí mlieko. na kamen dávno zahodený do vody. v hodine prebúdzania stromov. z ktorej neunikneš. Zavialo chladom. na ich mlcanie. Spomen si ešte na sfúbený prsten. To všetko ešte pred obedom.

• =-:.Prítažlivost /67 .y okolo sa uložili k spánku.-'-..::::11 sa so mnou krúti ako kolotoc ..Iavoako kohút. :~m na ústach. tkom v Ione. =~ :::. ': :::~2. =-:a spomienok. " :::eIou som cítal zakázané knihy. . ustato stojí na jednej nohe ako bocian.'. . : ~ ~::J0'ch svietia tvoje slzy ako kvapky oleja. _ -::=zl~'chmyšlienok -c.._~ strechy. =-:::':1 S tenkým krkom zaspieval -.. ::-. j -:: ':du musíš ležat ako obrus na stole .. už je neskoro . o .:: :eIou sme sa kúpavali nahí v rybníku..c ~ =-:.:-ajme kná! -.-~.dla mna nesedela NedeIa -= ~ ~~ 2. domov.'. =-~ " :::dou sme chodievali lovit ryby. v námorníckych blúzach idú do kina. nedeIa .3samiba podIa hmatu. . "::::~2...:-::-sty. '.e moje pokušenie. : ~-si našli svoje miesto v temnote. že si neodišla. . d . .~~:. : .. <hodoch . _:: . .. -=--= dúhu na asfalte.. :::'::lskeievca v žitých mencestrákoch tocí žeriavom. co ::~.. = =: .:-..~.=:-.koldo šera: '~:":'da. : .. ktoré horknú. ~:soprán zbehol do prízemia _ .:... som spal.rilosa.::::1 si svoj chlieb.:ov. .

strieborné ryby zasvietili v prúde a zem sa trasie od dupotu nóh. stúpajúce a klesajúce. kolesá. poklonili sa . rukami hfadali pri zemi a našli. v sade falie zapálili. zem hlboko. Aká je tmavá noc! Spat s rukami za hlavou a mysliet na skvelý okamih opúštania zeme. drevenými nohami prekrocili prah. Premiestujme sa! Stále to isté: otácanie ocí. vtedy je nebo blízko. •• . na nehmotné telo nad latkou! Vtedyaj slovo letmo pocuté má jasný zmysel. cela mi k sebe. korene strom ov celkom nepravdepodobné. dolu uložili. tvár vo hviezdach.68/ Miroslav Válek OSLNENIE Aká je tmavá noc! Pri rieke. A všetko záleží len na odraze! V studenom daždi krátko pred úsvitom mrzáka niesli po schodoch jak klavír. sústredené a uzavreté do seba. pomalý pohyb na vrchol a pád.

s -: _·.: 2. v ktorej ležíš '.:. :en bod.::. _ d. :.Prítažlivost /69 ~ -:~ ~ 7 je tu ~ ~:sila.všade .:. . vzduch vystupujú na nebesá. .e sa hfadám na tom obrázku. v márnej zlosti. =-. :-..~. . ~dko vidíš ukrytý _ . .:~~be mesta.::. dalej o pohfad. v skle piesku.: .2. :.:. ' '::'':-=-. . " -: =-.e oceánov.Z . .-:=. . ~ . .-::'. 2.." nej na dne horia .. -:~:ltom kove hviezd. ~de sa pretínajú uhlopriecky izby.. ....:.:- .. stojatá.':~.::--_ .::.. ~=\enie nad obilím.': ~eby udierali na veselé bubienky.-=:::1é.dá ako zostrelený vták.::na zem klesá zvonica.:::::._ ::3. ..:-:._ . . =-.kloní a hladina.:. zien idú za záclonou. -. = . :nužov. . Zem pod sebou jak vefký velocipéd..-radípremenenom na antracit. : . . ~ <.:. L. ..osé nohy po izbe mi chodia. tom istom smere.:. : . ..-:'. sprava perut bombardérov.~~~:ešstÍpmi vodorovného sveta.::.:. .díŠv nej slnko. -'.. s:ba.:.. ciefavedomé. . ':loveka.::.isí za oknami ako negatív.c.:á voda.

70 Miroslav Válek Uvidiet Neapol a potom zomriet! Navštívte Capri. pod nou muž s jablkom skáce ako rosnicka. biele miesta. « A naozaj.. é pericoloso sporgersi. dalej je matná. nezaostrená cepef dažda ponorená do noci. siahneme si do pamati: nic. drží si palec na nohe a volá: » Všetky veci vrhnuté do výšok vracajú sa na Zem. nie naopak . mali sme príležitost presvedcit sa o tom: prítažlivost ocele a detskej tváre. nenahýnajte sa z okien: mrtvy muž v cylindri leží na peróne. nevesta je nedockavá. Až jedného dna popoludní plní pokory sadáme si k stolu. nic.a zotrel rukávom. pominuli sa. vlak sa pohýna. album otvárame. svadobná noc je len jediná! Nahý muž v cylindri leží na peróne. nicht hinauslehnen. družicky sa hlúpo chichocú.. . Dalej je voda stúpajúca k ústam. Nepas se pencher en dehors. akoby ich ani nikdy nebolo. popamati. prítažlivost bomb a chodníka! Ale tie tváre blednú v albumoch a strácajú sa v mysli. ktoré hovoria. akoby si napísal na sklo okna: I:úbim ta .

.:?ajúce a klesajúce. .:-... Anna. -=.~~gdaléna. Monika. . : <n.-::-:~ovaná ~~ kosa pred zajacikom.:~le to isté: =- -·e ::. :::le zelených datelín. Terézia.'oškvrnená. ale teba niet.=::linuli sa. zdvihol by som svet.-:-:hádza slnko. Teodor.Prítažlivost /71 -=- ~:nara.bosé nohy. : ~:. Tichomír. bosé nohy po izbe mi chodia. . ktoré nevidím. _s:redené a uzavreté. =:ácam hlavu.:s . ::~::::U-án :·=:obu sveta dávno tušeného. ihla na dlážke.:. =:acam hlavu. ~. \..::::cly prápor mracna veje nad pofom. . ~. Tibor. Malvína. :'=::linuli sa. lež ocef zostala._: a krotká.. \~~t zdravé ruky. . Alena. :. Marcel.ujúca ~~ telo ženy. =::linuli sa. -. Tatiana._. =~-:hrán sa pred dotykom..naraz dvíha tisíc ciernych klarinetov. Marek. :. ktorá vystupuje z jazera donových plavkách.:2 syitá iá .zahral. -_=ota v pohybe. ~ :am. Ábel.::-:. :.: ty správne padáš na tvár.

Huciace mesto vstupuje mi do zreniciek. bazény a sa1tá nad bazénom. ocami presne sledujúc jej let. sa odrážam. Mám ruky.~ ----- --------~ 72 / Miroslav Válek Slzy a svetlo. milión bežcov beží vo mne maratónsky beh. Ja sám som mesto. žeriavy a sklo. Nehybná biela ryba visí na oblohe ako vzducholod. domy a veže. z miesta. dojatie a prach. a ruky. kde kvitnú práve klívie a žItá vcela vyletuje z izby. ktoré brúsia krištále. ale aj veci zabudnuté a veci povšimnuté iba náhodou. Ale ja idem cez vodu. Cez steny akvária svet je tmavozelený. purpurové motocykle s blondínkami v lodickách. ktoré ohýbajú plech. cez kamene. Ja sám som mesto. . cez mlciaci les a centimeter od okna. priezracný a fahký.

J porozumel. padajúcu za bieleho dna . =- ?ohIadal klinec. ot maratónskych bežcov pred ciefom.~e to mosty vyletovali do vzduchu. ?iávala izbou ako utopenec ~ ako z mracna padala z nej sof. =-_~neskorenú hviezdu.ot tažných koní ~ pot drevorubacov..="::enpo druhom. . ako keby uvazoval lod. . ~::.... s~ladal košefu.ravil slucku ako na vietor.Prítažlivost /73 \'ZDUCHOLOD 1 ani ked si cesala vlasy. . ako vysávac. z \~ysle1 na hreben.. ?ot lejúci sa dolu tvárou. o . a _=shrdzavel jak škvrna po krvi. ::::. -~-robiluzol.. s.lkom malé mosty. ::. . chvejúca sa voda úzkosti.pot. J. vzal ho do prstov. že je sám. \' prestávkach medzi výbuchmi vzduch hucal monotónne . šmýkala sa z rúk. pre nich dvoch.2 bola jesen. ~. .:. s~jol si ~ smutný.namená to množstvo detonácií tak nablízku. :='~:e .:to ta pozbiera? . ako keby kopal hroby. .:lkol. .. 30la klzká ako ryba. =-_~hle prudko dozrievalo obilie. ~ne triasli krvavými hlavami. nepochopil. .

nad vežami mesta . Ležala tam ako krava v plavkách pod belasým slnecníkom a celé mesto bolo z toho pohoršené. 2 »Vzducholod nad mestom. celkom slepé. vchádzajú do slnka. ci to nie je nová stálica .vzducholod. bez príciny. sám vylepoval žIté plagáty:PLES ASTRONAUTOV SA DNES NEKONÁ. jeho neóny. ked dobyli sme vesmír. ako keby prežúvala jeho cyklámeny. Visela tam nehybne a mlcky. trochu bližšie k Zemi.74/ Miroslav Válek Izba je naraz plná malých kryštálok. že nic neviem« a pod. v case.kto . posobí ako provokácia. Díval sa a zazrel: asi na polceste. holohlavý Sokrates. vraveli: Je toTko vecí medzi nebom a Zemou a clovek potrebuje nieco Tahkého. jeho georgíny. naplnené cistými šošovkami placu. Nevie sa napokon. ba je to vlastne znižovanie vedy« . otácajú žeravý mlyn oblohy. ten nedoucený sochár. na všetko odpovedajúc naucenými frázami: »Nepýtajte sa ma na podstatu vecí«.napísali miestne noviny . stavajú sa na svoje miesta.a ich redaktor. ktoré zachytili veTmi tichú hudbu. veTmi zdaleka. No milenec a dvaja hráci biliardu. vystupujú z vody. ktorí už z praxe poznajú tak trocha neustále meniace sa postavenie hviezd. ako urážka. slama vzduchu je už celá mokrá a cez jej steblá. tí veTkí duchom. Tam ružové a veTké kone. vidno do neba. »viem.

=.chladná.c:. nevšímavá. c:..:. '. ako sa = -. ona.Jala. A iste je to iba zakuklený motýf.:h\"isí! '~c:.:-::-dybol svet jak izba znútra zamknutý.riek dvojzmyselnej štylizácii tých slov ozaj sa v tej chvíli :-.:.~-::. Protagoras.-.-.. Ved co je život? Vefké =. -=.aocha spomínaš.tojíš oslnený s . stvoritef namydlených bleskov.:1e ako býk. . . '~. =.t visela celou váhou na kfucke.s:laako fialový hríb.anajdlhších hlavniach.':ko mravca vynesené na slnko.::-::. . ... »Všetko je také. poslom z neznáma. ktorá odlieta. bollyrickejší v odhadoch.-..:: l \-enisko. filozof a holic. ::.. z . . adala p :: :' 2-dalaako bomba.. irali organy.my traja aspon nerucíme za to .nápovaha. '. _. dá.Prítažlivost /75 .oú-iedových kruhoch jej dvoch Mesiacov.:. la ~: :-eží k obloku.. A co je clovek? Bublina.. : :-c:..« to bola jeho zásada.-::: tých najhrubších na :: ~. ..-. . '.=:atníkomzaciatkov.šade dusnota :: :~a jak v katedrále.~~í pán na holenie.. moja poklona . =:-'Jšenýcervenou nahotou tej spálne... -:-. ~~:~y hviezdy sveta spocítal? .. hmatatefným symbolom odvahy a cinu..=... ~ '. = c:. ::ložno je len púhym sprostredkovatefom.:':0bala soche.. ~c:.~~.

sa díval: Vrchy sa stavali do základného postoj a. že je práve polnoc. krídla zlepené.76/ Miroslav Válek Zdalo sa mu. Potom už znela iba jediná tenká struna. Raketa na Mars odletela podfa cestovného poriadku. Nebo už bolo prázdne a cisté ako sofnicka. na nej Zem ako na vlásku. A tak vstal. opravujúc klenbu oblohy. oci plné bielka. a trasúc sa jak kuriatko. rieky tiekli ako na mapách. slabo a melodicky hrmelo jak pod oknami konzervatória. do prasknutia napatá. padal riedky dážd. krehká a dutá škrupina vesmíru že praská. už pokojná a tichá. že praská. robotníci si pískali nad vežami mesta. len obriadok. . súhvezdia že sa rútia popri nom jak vlaky zdaleka.

:::erozumiem ta. :. ~. \~'šli neóny -'.:inádium a mangán.-\'sklairéna. :-='\-0 a jód.ni som dobre nepocul jej hlas. ako po výbuchu sopky.ž: .:::joko.\ popolavom trasúcom sa vzduchu. " ~áhlom tichu... ~~: stepná tráva. ~ oe spúšta svoje dynamá. Zcm teda sa zhruba drží svojej dráhy. c 7 na dno mojej studne '::2stupuje strach. -'.:. hlboko.Prítažlivost / 77 Robinson ~OBINSON 1 zdeni záhrad je pohodená ryšavá ciapka jesene. lesy pocúvajú márny nárek vody -'. -. s = A.mesto si už ladí ::štaly neuróz.rcahuZeme hlasno mIaská nafta. J.:.\šetky prvky v známom poradí .:eány sa ešte kníšu v bedrách.::' istej miery poslúchajú dávne zákony.. _~jium a arzén. . \ -. :.simi vravíš. =-.

s hlavou proti múru ako vždy cuje pravidelné a drsné otácanie mesta.. skvelý natierac. thiamin fortel Spat! o šiestej ráno. na syntetickej oblohe. . bez prilby a bez skafandra. hysteps. komu by pripomínal muža. kresliaci svoju ciaru zhora nadol. otvára tma svoj tažký ciernyklavír: zasa ten koncert desných kakofóbií! Allegro ma non troppo . ked do cistého neba sirény mecia ako crieda oviec. ci opacný let lkara zo slnka k Zemi? A on tu leží. Guajacuran. jasnej ako facka. Na prstoch stojí.78/ Miroslav Válek A hore nad ním. a komu anjela? Je to len malý. ktoré sa nezastaví ani na chvífu. bravúrny pilot v prúžkovanej pyžame.. ktorý padal. z otvoreného okna v slnecnom svetle vystupuje muž. tak dokoncil svoj strmhlavý útok na asfalt. ramená zdvihne ako pred orchestrom: Piano o poschodie nižšie a ešte nižšie hlasný ženský smiech. potom sa vystrie. Pád anjela.

_-\le on oci otvára. sníva sa mu Yma Sumac. . \ . pretože den je modrý ako oko králika.zákrute niekto rozbehol sa k lesu. J -=-. idúcemu po hrebeni strechy.divný osud podivného astronauta.Prítažlivost /79 _-\mesto hrá jak fakírova flauta. premenená na kolibríka. vidí: Zemegufa pláva v šírom priestore jak sukna. nikomu sa to nezdá neobycajné a nik si ho nepomýli so stíhackou. Sám dobre vie.na lopatkách! Z\-oní zvon. V štvorstupoch -~ život štyri razy dlhší. -~-stúptez cesty mužovi. :S.::huZeme drží .:~-m trvá pohyb proti slnku. . spraví to! 2 :deme. inu ':'univý pochod jazdy nad hlavou . roztocená okolo bokov Galiny Ulanovovej.:::várou v tvár planétam -. je fantastický den a každý má právo na svoju hviezdu. co skrýva v sebe let. ešte :-010 by smiešne zvonit na mrtveho. Muž s vedrom v rukách zaspal na najvyššej priecke rebríka.::k leží zasa . _-\krozhodol sa vzletiet. na svoj sen a na svoj pohyb nahor. ::-~koho nedojal ::. Bez váhania pokracuje vo výstupe za hviezdou. ___ vyhadzujú...

pod košefou. Zasa ten istý krátky pohyb spat. dierky na košeli. Tam bolo treba práve zacat. zapadá slnko. Vchádzam do izby.80/ Miroslav Válek je jesen. Vlastného detstva dotýkaš sa laktom jak niekoho. mlcím. Vtedy ta naraz pocujem pri šijacom stroji. kolorované slnko stúpa nad obzor. sekundu pred skoncením vojny zacínajú hrat medené fanfáry. s bielym medvedom. kde cíhame na jelena. pri pokožke dýchajúcej ako les. v ktorom sa ukrývame sami pred sebou a navzájom. Stojím a proti svetlu prezerám plátno zošité a znova rozpárané. pri pokožke dýchajúcej ako les. strieka kry a prechádza sa na zelenú. Tam. Všetko sa dalo zas a do poriadku. na dieta s cistou tvárou. na cloveka. . ktorá sa už nevracia. na dobré slovo. stromy v záklone ho odmietajú. tie už zostali. pijúceho v brode. na príležitost. na ženu. s kým sedíš v kinosále. padajúcu pri jedinom slove do mdlób ako do studne. zamykám. Padá. Tam bolo treba práve zacat.

Prítažlivost

/

81

~3.dámsi ku klavíru, :-.rámjedným prstom ..~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, ~ám pre seba. \fyslím na to, co ma trápi. Daždová voda, vonajúca smolou \ sude pod oknom, ..3.kvefký cierny reflektor osvetfuje nebo, :-:lotocykel BMW 750 'oystrelil dlhú dávku za seba a zmizol, ~ukucka na hodinách kuká poludnie. Zrazu je jesen a ja som vefký vták, :1emotorný a smiešny vo svojom tažkom zimníku. Chcel by som letiet na juh tvojho srdca. ~de je juh? ):ik nevie, ~:nerníky pri cestách ukazujú do zeme, Zem otvorená dokorán sa trasie 3.cesty, ktoré teraz nikam nevedú, ::ko ciary na studenej dlani mftveho dievcata ~Ú prázdne. \fažeš si kfaknút, mažeš hfadat zblízka ':iaru života ..:. tastia. š S~dím pri klavíri, :-:rámjedným prstom ~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, '<:lmpre seba.
d

82 I

Miroslav

Válek

3 Za dávnych cias mojej pamati, ked kdekto vo mne videI naivného chlapca, akým sa v reci mužov ani nedávajú mená, ja som už prelamoval fady Antarktídy, s Polárkou pod hlavou som spával v holej púšti a závidel som všetkým robinsonom. Vecer, ked si už naši doma fahli, potajomky som odchádzal a chodil po prístavoch. Hfadal som lod, ktorá by stroskotala, hfadal som vietor, hfadal som svoj ostrov vecne zelený. A všade tam len ty si bola so mnou. No potom neskór, ked sa už toto všetko stalo detstvom, a ešte neskór, ked prišiel cas a vlajky leta klesli na pol žrde, v dalekej krcme som sedel a, cierne kruhy pod ocami, pil som žItý grog. Pil som štvrtý rok. Pil som, ako sa pije z oceána, vefkými dúškami a bez prestania, pil som lode a ryby, kamene, ktoré vyplávali na povrch, práve tak ako daleké ostrovy a mestá, vonajúce vanilkou a ambrou, pil som vzduch,

Prítažlivost

/

83

:-:-:.:.gický ktorý horí v ociach, lieh, ~~=-cpriestory, :::.l:alstvo,co páli, .:.:::nezhorí. -\ bolo treba zacat od zaciatku, :.o:TI. kde sa clovek zdvíha na nohy, ~:~ckremen, biely ako panna, _ ~~rí potme v rukách .:.padáš na tvár ako opilec, ~:;;j v kameni a piesku, vidíš ::,::-i záblesku =-_;;ónovi sviec c ~ ;;dinú osamelú stopu ~:O\-eka. _-\bola tam. ~-\-idel som ju na okamih zboku :-:1ihnútsa ako antilopu -, oku .o potom všade nahmatal som tmu. Obrovský cierny vták si sadol na palmu, akryl slnko. \-:edy sa Zem zachvela jak žena pri porode, ~o vyvrhla, to všetko bolo mftve, krvavé, :11inaprifahla si k hline, voda k vode, ::,brovskýcierny vták napalmu zakryl slnko.

_-\predsa budeš rást, ::-udešsa zdvíhat .:.budeš stúpat po oblúku dúhy, ;::,oletíš, .oj bosou nohou pojdeš po vesmírnom skle, ..:meléslnká zažíhajúc pred sebou.

84 /

Miroslav

Válek

Ó, zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova, aj z nicoho, aj z vody, ako ked klícia semená, zem zdvihneš nad sebou a vstaneš, ty nevinný a nahý, ty bez mena. Clovek medzi Iudmi.

NEPOKOJ .

.alyju budú boliet . z ktorého vyhadzujú zelenú frašu s penou v hrdle. spievat! .. svietiacu ako hodinky.-\ už to nie je pretekársky voz. =. napodobnujúce cval. ."soko kolená.-\ dvestotisíc iných hlúpostí! E-llavavás z toho nezabolí . akcelerácia tráv! -:-. ~ialenstvo tribún! Jetu len smutné auto s pivom. má miikké lýtka. ~:arneme tráve na ociach .-\ jarné klícenie! .-\ cWorofyl! ..lŽ sa na svahu mihne jej zelený kabriolet..:J.Nepokoj / 89 . ~. \.:> :.. ale rýchle! Splašení ako jelene.::.j ukazuje jar! :::. ~te ~·. .::. tráva už vchádza do dalšieho kola.. ~oníky lúcne. zaspievaj. Zaspievaj nieco veselé..n.. Raz a dva. fosfor! :-. zriebiitá.: lúku.chovi Mikuláškovi by ste radi videli. irmenie jarných motorov.

nad hrobom. nad hrobom. A tráva pracuje: nad chodbami krtov. Dejiny trávy nikto nenapísal. Musel len bežat. . blúznenie vody. Z hfadiska trávy je to bezvýznamné. nik sa ho nespýtal: »Preco?« A »Kam?« A kto sa spýtal trávy.90/ Miroslav Válek A tak sa clovek dožil tisíc rokov. pocúva nárek mora. Premávajú v nej expresy a nájazdníci hryzú hrivy koní. dejiny filatelie a futbalu. hfadá im správny tvar. trápi sa sama v sebe. premiena požiar slnka. Napísané sú: dejiny vojen. Jej dejiny sú dlhé a plynulé. premiena mrtve veci na živé. iba ohen a dážd. šelest nad aortou. predbiehat s penou v hrdle. kam rastie a preco? Kto sa spýtal na jej vnútorný život? Kto aspon steblo trávy preložil do fudskej reci? Nic.

po com býva krY.UU tý kfc korenov.padá do nej zlatovlasá hlava .-\1e tráva je trpezlivá .Nepokoj /91 Z3.mnohý kohútik v nej stratil hrebienok. pozná bludné hviezdy! Tráva vie. -::-ráva všetko zakryje. ?od. :-ráva má presný zoznam nádejí a sÍz.:.-:itlivá.Ještiálne vraždy.:.-:-askanie buniek.:.:o'jdemedo tmy .odhalím ti skryté súvislosti vecí. -.caká.' pamati drží všetky letné lásky.-ocúvat pórodné bolesti trávy. :::-ávavie všetko o živote a smrti. Polož si ruku na chrbát noci. co vravím: ~ic.:. .:. od coho mftvych bolí zub. ::.::-enieštiav . -. :' odciarkla si vás zelenou . . .~obysám som bol trávou. iba ohen a dážd! .:. . ~ epozerajte na nu zvysoka. \ -ypocítala vašu definitívnu podobu. \ 11cí.-ocúvaj dobre. Raz všetko pochopím . ~Jdzoložstvá . '. . ..~-ž všetkému rozumiem. -::-ráva vie.

zvony veselé. orgován bollacný. zvony krídla bronzového anjela.. zvony brokátov a zvony taftov. tenký mesiac z neba visel ako myší chvost . nacenganého jak ralia. ktoré rastú v prstoch. zvony v slnku horiace jak vlaky s naftou.92/ Miroslav Válek Rovnováha ZVONY NA NEDEr. zvony.. Amen. . zrakla si sa. pocuterne letiaceho sematam. hradám svoju rovnováhu. pod ktorými som ta videI nahú. Vóbec.U Zvony. Jeden z nich zdvihol náhodou profesor náboženstva. pod pazuchou s vónou tlceného muškátu. zvony na nederu. Svet bol celkom zelený a cistý. Zvony. Zvony smutné. lupene mží. pritisla si líce na plet jablka. na procesii zo sukne si kvety vysýpala. zvony nárazníkov. vtedy si bola ešte panna. zvony jednej letnej nedele. peru všade dost. prebúdzali ma a ja som zo sna skríkoL Nárazy zvonov. amen. svet bol trocha šikmý v tomto popoludní iba pre plavcovo Prezradím ti: Prestrieraný šípmi modrý bazén neba vytekaL Vtedy za zákrutou rieky parník ako sova zahúkal. zaspala si v jablonovom lístí.

~. amen. iskry vodopádov.-:. v agátovej aleji :Dleljedno a to isté: Opakujte mi túto vetu ešte raz .."izbe prudko zavonalo ihlicie.-:. . . Losa dá krásne robit v letný podvecer? Odpovedajte na otázku celou vetou! . . mój zvon.blondiak. ?omaly jak auto vchádzal do mna les. propeler.blonplná vtákov.~e mlcala. -. Zdený mlyn leta mával krídlami . zvony. ona sa mi pácil Zvony. rieka. fosfor macky. .na konci prázdnin. malé luny sotva vychodiace zvykajú si na dotyky prstov. do špiku plac trápených detí. :2. . _~:nial sa a zamykajúc dvere kabinetu. Zvony.xha s mostom..Nepokoj /93 :~:-... Proti ránu beží noc so zježenou srstou.hodou :-~-sadilsi ta na kolená . Putuj k bohu kolenacky. zastante. zvony behúni. 2':' chrbtom som cítil tisíc nožov.Bas psov. zvony posmievaci. « \flcala. Amen. aby si bol svatý.. tristo bohov trúbi na trombón! '. Tu sa odhafujú tajné súhvezdia. ach. \"šetko sa už naucila.

ako lodku hoj dala si v rukách hlavu bofavú. quatre.. ked ju zdvíham rukou zo zeme . Jeden. Je vous adore . A vlani.. Verejne bolo známe: cundra ako svet! Vraveli nám v škole: »Co je elektrina. smutnú limuzínu mójho detstva... to je na smiech. len na nu. .. Vy máte skvelú výslovnost. jak to chodí otvorit okno na poschodí. tie v prvom rade . »Répétez moi cette phrase encore une fois . Pat mužov tlací do garáže vefkú. Vn. za tou ženou zvoní zvon. áno. deux. cinq . « Základné císlovky. Ja vás zbožnujem . slecna . oplakala motýfa. pat . aj jaštericku v liehu . trois. Na jesen . štyri. páni.... spitá jak ježiško a mesto... ked tam tak ležala. jak to chodí: Zlatá brána otvorená. tri.... No a co? Clovek nie je dieta..poznáme.. no hnus~ Vždy jej bolo fúto miznúceho snehu. oci na stopkách. celé leto zvoní zvon. vieme. za tou bránou jedna žena.94 I Mirosla v Válek Vcebnicu hore nohami obracal hlúpy vietor. vlastne nevieme!« Možno to. skocit von! V podstate by to za to ani nestálo.. dva. Zvoní zvon strateného leta? Poznáme! Vieme...

T\'oje oci šikmé ako tráva. krídlami tlcúc o seba..:. :"'ebo previazané bledomodrou stužkou.::. s ':aj a iné veci domnelé. piHami tryskového anjela.. Jd\Ledy už prešlo vefa jesení a vefa nedieI. ~:-ohý anjel.. Zvony mlcali. Placeš. ::-. .tom . tesne pred svitaním. . . =- Z~fÚRACKA Luna je dnes nebezpecne nízko. Luna s hrbom ohmatáva zosnulú. Pri schádzaní zo smrtefnej postele ~. L:. a raz. . :. co milovali . rovnaké sú mracná nad nou zavesené. To bolo všetko dávno.. A stále rovnako sa krúti Zem z jari do leta a z let a do jesene.pochovali sme ju pri samuckom brehu.v takom stave z mosta ~.ma. akoby si nosil v hlave cibufu. Zabudlo sa na nu .:úpimei pištof s nežnou muškou. ::1ucené nebo zrúklo ako lev z. rovnaké slnko páli t)'ch.Nepokoj /95 ?.to sa dalo cakat .. aj tých.=-\'no na kamen . =':. pod trávu.rcletel nízko nad strechami. ktorí zrádzali.ony na nedefu ~tvrtej ráno zobudili ma.

od ktorého zvonil dom jak pri cistení retazí. znelo to. pri každom páde opúštal ju jeden z posádky. . padala. POVIEDKA S OSOU Otocili ho tvárou k stene. vrážala do cistého okna. Hurá! Spievaj.96 / Mirosla v Válek Za tebou sa rozplakala tráva. bzucala ako starý jednoplošník. vrážala. Bolo sparné leto.. ako pri maturite. ako keby ktosi klopal nechtom na oblocné sklá a ako keby každým klopnutím diskrétne vyvolal niekoho z tej miestnosti na pohárik konaku alebo na kus reci. Osa vo vzduchu. padala. cas plynul neuveritefne pomaly. « A koncila sa kýchnutím a smiechom. Tak sme teda bez nebícka. osa narážala na sklo. zrýchlilo sa odkvitanie púpav a na dlážke padák vedfa padáka. aby premýšfal. Cudák pochováva v ciernych šatách odstrelený malícek. vážený pán kolega . ktorá sa vždy zacínala rovnako: »Ale tento vtip ste zarucene nepoculi. Presne desat minút na odpoved. Vefa prachu. Obloha sa kníše ako balícek. za oknami hystericky zajacala záchranka. že sme zas a krásne plonkoví! Prababicky v hrobe ticho žmúria a hfadá nás niekto voskový..

ktorá nezvoní. kedže bol tak trocha aj filozof. Odkryl som tajomstvá.:=.11 sa den dozrievania tabaku a ubúdania vód.povedal.. ::. Tá Osicka má nielen štíhly driek..'-:::1 milú básen. aby spravil krok ~~.:: :". vonajú všetky vanilkou. musí to byt však láska zvoniaca cistým zlatom. dodal: »Ale joyerne vám vravím .. .zdvíhajúc nohu.::hádzajúcina druhú stranu ulice. ale cestná.~10 by to neocakávané. hned som jej "J poslal.. Zasmejete sa.»pretože vojna je ~~'~ziouživota a my všetci sme vlastne služobníkmi múzy.vóbec nie náhodou .. Zacínam: Sehovorte to nikomu. ako chutia bozky žien v krajinách. ktoré stráži sedem žien Modrofúzových.:. ale aj nabrúsený . ~~~. jeho neoblomnost súcasne? ~:~ .ktovie . .1 yzduch a osa bola tmavožlto hlúpa . poviem .. Valinka je chudobná krajcírka v našom meste.mená zhodovali.len co som hlbšie prebádal jej dušu. \foji milí« . . podla vane vetra poznám. z ktorých prichádza .~ kto z nás myslí na priesvitnost skla ~ .-:':. Viem spravil' slnko : pomaranca hodeného do vzduchu. ::. Šije s každým..Nepokoj /97 = . ked zdvihol pohár . Láska. sa prísne trestá! Túto veršovacku sme našli vo vrecku študenta. . predtým než . Sajlepšie sú bozky Valinkine.mietne si v mozgu súcasne jej spatný pohyb? :3 .3.::~':=' keby sme stretli dom.Yehovorte to nikomu.-\ pretože sa .« Potom.:::redsa . dal som :cj meno Osa. Chudobná.

aby premýšfal. Postavili ho k stene. vytiahnem si radšej inú otázku. podivnejšie veci. miznúce a z falošného zlata. zanechávajúc v nom za odmenu svoje prstene.« Ale ne bolo ine j otázky. dobrú chut! Pime dalej!« V istých situáciách uverí clovek v schopnost vody hovorit po hebrejsky. Ako vidíte. aby si napokon uvedomil: »Mám smolu. A dalej? Mohol by povedat.« aby sa obrátil a skríkol: »Prosím. neuverí ani v možnost stromov vzlietat na noc do vzduchu. pravda. napríklad okrem . ako kruhy na vode. ked osamel. život je zložitý a presný ako hodinky. ako pri maturite. Mohol by povedat všetko. ked nevidel? A kto videI chromatickú harmoniku jesenných vetrov? Kto videI svietiaci koren v hrobe elektrikára alebo tmu vo svojom vlastnom hrobe? Kto? Kto? Kto? Tvárou k stene postavený za trest. ale nevylucuje možnost necakaných náhod a stret nutí.98/ Miroslav Válek jazyk. . Ale kto nikdy nevidel smutnú vrbu plakat do vreckovky. Presne desat minút na odpoved. ako aj v iné. Tým koncím. osu. mám smolu! Prosím. Ale nie. to videI: Osu. okrem iných a vábnejších kvalít. co nakoniec preletela cez sústrastné sklo.podte trocha bližšie a okrem a okrem a okrem. Preco by veril. Tak mlcal. to je tak asi to hlavné.

1alo nej sidolom a mliekom.::. inšpirovaný filmom: »Zomriem s vami. sa otáca zrkadlo v zlej chvíli. krásavica. po ktorej už dávno pásol! Prehýbala sa v páse ako osa.. ~p~1:at a: »Prepácte.. v · :dnách hrali výpravný vefkofilm.::.11 smolu! '~jolo inej otázky. -. ~:~dsa nám nechce práve vidiet svoju tvár.~. ~. zošaliem!« »Och.dpatkami zvonili na kamenných kockách.Nepokoj 199 .:i:ovými prstami si zapínali blúzky. ádzal krásnu barónku . ako pán Walter Krist odpovedá: .-::. že cez prestávku zazrel známu blondínku.:dvidiet svoju tvár je skoro také isté .·. pane!« Jtoci1i ho k stene ako zrkadlo.. smiala sa a volala: »Och.::.:":'0 .::. z · . Tá náhoda..::.osi privcas vyšiel vefký Mesiac.'~orom povestný Theo Lingen v úlohe komorníka =-. =::Jcili ho tvárou k stene ako vec. =~:1Yvykrocili zo zelených brán. . nech sa co chce stane!« »Co?« . pocut.11 smolu! '<. zomriem!« Povedal jej. _:":'2anela ako vefký xylofón. . že pocul. · :-. -:::. :.:":'0 zazvonit vecer pri dverách vlastného bytu. »Pozrite sa doma do zrkadla.-\.:j chvíli v parku zavonali azalky. ~olen ticho také úplné.~ mihnutím oka rozkolísal v hlave zvon. pán Walter Krist je doma?« s .~. nevydržím!« »Och. tá .~. prosím. ~.vykríkla.Jrvé štyri minúty už prešli. .::. si \.:~dsmolu! \':. jedna ..3.

Otocili ho k stene ako zrkadlo. Aj tak ho u dost bili. mat odstup. Otocili ho k stene ako vec.« Preto je lepšie pozerat si do tyla. ktorých duša je jednorozmerná a ktoré potrebujú oci cloveka! Sám do seba sa díval.100/ Miroslav Válek »To bude omyl. Otocili ho k stene. smutný súmrak odvrátených vecí. toho nepoznám. Wa1ter Krist v tomto dome nikdy nebýva1. Už len minúta. zahnali ho do kúta. ale aj smiech šialeného mesta. každá smrt je vlastne absurdná. chodit v zástupe. Svetielka leta v diafke miznúce. A vobec. Zázracný vece Vzduch plný medu. kedy sa ponad plecia nahne k ne mu smrt: »Porucík Wa1ter Krist! Už len minúta!« »Rozumiem! Celo stát! Zaradte sa! Už len minúta!« Ale jeho chvÍfa ešte neprišla. Nech ho prinútia. Nech teda vraví. hod tie slová pocul celkom jasn<: A toho druhého je mu ozaj fúto. ktorého celo tvorí chlapec s jablkom a na konci ktorého je muž . Ó. trasfavý dych sviec. aby premýšfal.chut toho jablka má stále na jazyku a caká. sám seba odrážal. Nie je vrah a nechcel by h zabit. stát radšej za sebou. Nemože ani sledovat svoj zástuI Všetky jeho tváre sa rozutekali a obracajú sa k nemu s nemo výcitkou. .

:'\uda. Svrbela ho dlan. aby sa sám rozhodol. Noc sa nadúvala ako ropucha.:. »Nechcelasom.« smrt -. co chceš! Už tak dávno ho mám rada! A možno tu už miliónkrát spal. »Pozri sa. .:-'0. s ':-:-. má vyššiu hodnost ako ja a poslúcha. zomriem!« Spomína si: Hnusný vecer. ked tam pred ním stál. Smiali sa. _-='::'. pán generál.zošaliem!« =l. ako príslovia . Ale dal mu možnost.rt nevyhnutná :::':0 západ slnka :: smrt zbytocná ::k: plavec pod vodou a jeho krásny profil! -\.slovovaná jedným dychom. Vychádzali z kina.« Zavrel oci.Nepokoj / 101 <oré sa rozbil ako porcelán ~-::my soprán ženy. Salutoval mu a vravel: »Rozkaz spáIte.na co dobrá? '-_='ffiU po db'?na.3. Ale on sa nepoznával. bud na neho prísny!« Bol. Padám z nah. Bola celkom iná. -:: ostrenie nožov. Spime.:: zl<-sen :: :-:akvílenie pamati v nekonecných nociach. ako keby usínal.rt. Potom zdvihol oci k nebu: »Rozumiem. Cakal na nich cierny Opel-Kapitán. Rob. -\. ako keby sa vám bol len prisnil. aby si to zbadal.=-:0.« Povedala: »Milácik« .:h. Walter. kto to maže vediet. .:h.« Usmial sa a pohrozil mu prstom: »Walter. Zdalo sa mu. že na posteli pri nom sedí boh.::ú istú vec: t ). smrt .:h. ama sebe podobná. nevydržím!« =~. trápenej v tej isteJ chvíli _ -:-:.astiahlazáclony. ~:-:-.. o ~~rt dobrá na lámanie chleba. Ona tiež. Len sekundu váhal. A možno ešte bude.

Svetielka 1eta v diaIke miznúce. matka. aká si bledá! Ako keby v tebe padal sneh a krieda. Ale kto je na tej druhej strane? Matka. prsten na srdce. Nebo uplakané ako oci siroty. matka. Jeho smrt sa podobala klbku nití. si to ty? Tvoja ihla pod nechtom. ktoré niekto trpezlivo odvíja..tance.. tá náhoda!« Postav sa tvárou ku stene! Nebud ku mne zlá! Ach. tento vtip ste zarucene nepoculi . horí vo mne strom! Prší... Bolest? Nie! Len osa a jej prstene! Jeden z nich mi položili na srdce! Vzduch jak med! Ohen! Osa! Bola si muj svet . pravdivo a hned!« »Vážený pán kolega. Jeho smrt sa podobala klbku nití. ako keby žil. . « »Tá náhoda.102/ Miroslav Válek »Zázracný vecer! A vzduch samý med!« »Nech teda odpovedá. prstene z falošného zlata. « »Ako keby niekto klopal na oblocné sklá . PonáhIal sa.

v \·yber si ma z úst .'.:ryavo.-=chaj peci žitý ohen jasat. sinku pod okom.:ornež zaspíš. . máj . apríl. oddýchnut si jak pod vodami íl! Z~asli.Nepokoj / 103 ·-\k nebo všade prázdne ako oci blázna. ~. a trávu úpenlivo prosím o korene . .:: som ten chlapec. Modré mlieko pijú.ko pijú kuny. chvíIu ma miluj ako naozaj! ?Jcut. co sa zrazil s hviezdou. Zem S. polož si ma pod podušku. =---=siem modré z neba. Je mi hlboko .::3.é luny.-etielka leta . marec. aby nebadane plynul cas. Z\esil nohy do cierneho prázdna.::. Odviizujú psov.1 konci sveta! S'.-\ch. "echaj. .jak cerešnovú kostku..''::~1Uár.'.::rastiem ti krásne do vlasov. . "3.::in. triedali sa rocné obdobia s :'~ trvaní jediného bozku. február.dolsi. .: ~ebe si ma zasad. ako z hrdla noci strieka krv .:::.-\LENDÁR . S. ::-.J. ti __ -=mi s tebou dobre.'. diaIke miznúce. . ::.'\.-:-Jaiecnite zauzlil ::-. Tiež som dúhu pil! .-\ :iež som bol v nebi.

horí vo mne tvoja tvár! Bledá hviezda svieti. Zakázaná láska. ked hustnú cukry. sadze na obrvy. smaragd trávo Pod jazyk ma ukry. topás. Cierna ako kavka. noc. na horizont hrdla slnko padá ako sekera. dymy nad komínmi. tažká letná zástava. Lebo ty si ku mne láskavá. korund. zreje ovocie. Trocha tvojej krvi. Nechaj si ma aspon do Vianoc! ZAKÁZANÁ LÁSKA 1 Zakázaná láska. diamant a ešte k tomu hrubý. Júl. A celý v plavkách.104/ Miroslav Válek Jak netopier dolu hlavou zavesená noc! Odlož si ma ako zimnú hrušku. Ústa ešte vecer od peria. Mliecna luna stvrdla. budem k tebe rubín. zaciernený ako kominár. k bledej hviezde letím. .

jedna žena v bledom je.dkomínom dym.\"lastne kam? . cierna voda..:::::bodo smrti sa upi . kúpte si jej rubíny.:hkradmých krokov za sebou :: ""sebe toho odchádzania bez prícin . ::. : > 2. '( 2. ~:::-na.:áles.. .::mypes .:.~:oierna líška c . ~.Nepokoj /105 >::rne veci po mysli mi chodia.závidím.. ~:~rna závist! ~:::rne svedomie! "3 :~dá luna.« = '::mietaš.:::. ako :--:':amem. Z:-lázni sa . .::?rosÍ o ohen. teda ona si ta kúpi .. bledá jesen veselá! :":":2.~ázaná láska.~ni na rukáve sedí myš _ "~sen modliká: "codchádzajte.:.~nti kladie vlhké ruky na ramená .~:: .mem knižka. už: sa nezbavíš ~:".. . bledí priatelia. Z2.2. <dá.

že sa oneskorí .a toho zlata po vreckách! Všetko si zapíš. až zacínaš sa bát. ako sa bojí. Všetko si zapíš.~~=~~~~~--~~~~--------- ~--------~- 106/ Miroslav Válek Aj ked spíš. ako si zlostne uhládza svoj plyš. Márnotratníci vracajú sa domov s rubínmi. veIký strach . jesen ti to zráta. hlboko v hline rincia retaze. ako si jesen natahuje hodiny. letí ponad dvory posledná smutná odmocnina vtáka. pocuješ. Predané deti idú spat. Na pol roka tma. Všetko je jasné: Stromy zakotvili. Vlak píska. hlúpy poctárik: Že si mal veYaštastia. Vo viechach zhasli. Niekto si tu tlieska. . Tak mnoho váži slovo nepovedané... most nad vodami praští ako trieska. Z dlane do dlane presýpa jesen svoje peniaze.

Vetry náhodné .: =-. .áme prostovlasí do strmého brehu. Je sneh _-:. :=:~tesú iné zimy. \1lJja zima je nežnost.. Zlffiesú veci cistejšie a belšie. v ktorých spomeniem :-~zovú zimu tvojho tela. "~ch na sneh kvapká ~::-\' bycajná. .~~. ~:.IV klobúk melanchólie c. Zo všetkých zím jak ponorka som ustal. ·.-i vo mne zaskucalo zviera.?hodme ': ". '\3. až to bolí. :'0 rána ju z každej strany sníma . ona ceše prúdy svojej smoly. o ~~rvená. '. ~ d ~ '. ':íry jagot snehu. ktív luny otocí a poutiera c. .':'":0 je už tmavomodrá zima. ~~rzela ma zima biela. Z.::jcem drsný vlas ciernej zimy ~::notat si okolo prsta. . .'~renie hviezd c.::hádzanoc.Nepokoj / 107 -. .::horako britva stromy z kože zdiera.l=-ja zima je biela.1oja zima je dobrá. -.d~'Chalsom sa zimy ružovej.\'a šteknú spod brán. ? :-. 0 •• .=. ~lt vzduchu do pfúc ako nóžl Chcem pocut puk at kÍby kremena.~losti všade. fudská.

Sivé a tažké hviezdy z olova lejeme spolu do priezracnej vody. mimózu a hrom! Miluj ma! Bud vlhká ako noc. A mne už skoro spadne na stál hlava. bud ako studna hlboká. Bláznivé husle. na zadné zrazu postavil sa dom. zdíhavý Mesiac ma v okne podrezáva. Pocujem v peci veselého diabla ohen rozbíjat. Obchádzam ta v kruhu. horí sad. okolo domu vlcia svorka chodí a ty si moja láska staniolová. korene slnka stále trápi smad. láska. usmiali sa utopenci pod radom. kým na nás letia biele oceány. horský med. Pre teba. Vody sa zdvihli.108/ Miroslav Válek SENTIMENTÁLNE VIANOCE To sú tie štastné Vianoce. vlcie zavýjanie. J a práve ako slnko hodavý a smadný som. zapráskal bic potoka. . Siroty mrznú po stovkách jak vrany. blesk krvi. budem jest s tebou tmavý. prezerám si ta žItým pohradom. šabra.

Nepokoj / 109 :.:nie . ~:....zba modravie jak pri zváraní kovov.í ma ruka na ten nežný krk. : :-". . .-::.':-~a\"é blchy z ohna na zem skácu.:... 30li biele Vianoce.. . .lohazhasla.Y::. ~:.. :I.-:.:duja. -". -\ch. : :::~_ domov. -\. tá mladost bofavá. . '. ~=-.:0 sú tie štastné Vianoce. ~!-=-=-:ici jej úbefových rúk. krotké ovecky.1 jazyku ešte sladla mi jak perník. lchá noc.-::_.:. --= som spasený.dalcierny ~:1eh. nie... zvon... Z\-on. :--:. :.:. -. Z\-on! Zvon! ::.. <jádzajú z mojho tela .rmínový svet! ?:akala a volala.duja.. zvon! 301 to neuveritefný beh.:-amky. ':-.:.lé mesto medené jak zvon.:mmi uletela.:.ldbazvonov.:. Z.útle ruky váhavo zvoniace.. .

Vyhlasujem nevyhnutnost smrti! . naslineným prstom všetko zotieram. Celá Zem mi visí na nohách: Jedno zrnko prachu. Kde som? Kde som? Kedy poletím? Hucí vo mne more. Nieco ako ohen. Z púheho svetla utrpel som šok: tisíc vecí rozomletých na prášok. ked tažší som než predtým. vtláca do hliny skrvavené tváre. cosi ma v nom škrtí. Len ten prach. na ktoré sa dalo spofahnút.110/ Miroslav Válek Modro pod ocami ELEMENTÁRNA BÁSEN Kde som? Niekedy sa mi zdá. Opieram si hlavu o oblocný rám. prepadlo sa do mna tisíc Atlantíd. Padá prach a padá. pusté krajiny. ale už som zabudol. To práve vtedy. nieco ako dym. nieco ako sof. Na jazyku hrozne známa chut: Nieco ako láska. Milujem ta. chcem sa skryt. Svet jak golier. tisíc vecí. že letím.

ako S:~jíme za slovom. všetky tie klavíry.1Yvšetko vidíme. '. Rozbíjaci lámp. s lunou a kyticou.~\ všetko vidíme: ~~zchody milencov..zohIadne sa bozkávate pod portálmi domov.. _-\ \y' . zlodeji neónov -':.::. ale my mlcíme s Iadovou tvárou. kry :: '. -':.-:ahydo nebies.~.ckové krádeže.':. ::::-.:-.::ašímzákonom je stát iba na svojom mieste. ynickí anjeli ulic.~:-sme tí kamenní muži a na našich pleciach ~:-Jdva tarcha domu. že plechové lietadlo džezu exploduje v našom vedomí :: = y si ho ponesieme v studenej elektricke . o nadovšetko nám na srdci leží .-':.meme manželky.~:. ste tí kamoši.-':lka lásky a postele. -:.elaságarsónka s neštastnou láskou.s\-adobný závoj -':. sme tí kamenní muži.. lebo to robí muža :: =už je oporou štátu a hlavou rodiny. ~. c 3.3. '. Z. : \1\ sme tí kamenní muži. '. Netancujeme twist :: :-:. ~_ -':.ilujemelen staromódne. bolenie hlavy a angínu. --: :yskanie nožov. ale len výnimocne a ked je to celkom isté.lenélustre.i:éna holubom. ~íme hrózou.. . ~-::ypodIa možností. . s ~.'=' ~:"~'-.\ot je krátky -':. ociach úžas jak po zrážke vlakov.Nepokoj / 111 :-(_-\~fENNÍ MUŽI '.

my sme tí kamenní muži. ako živé. o všetkých tajomstvách krvi a lásky. tam groš. ked stromy zacínajú v sadoch svoj necudný striptíz. reaktívne nebo.--- 112/ Miroslav Válek od prvej jarnej sekundy až po chvHu. a ešte malá zvoniaca lož. . dlažba scernela. ODSTRANOV ANIE SOCH Noc ako ostatné. v krikfavých košeliach idete do rannej smeny. O všetkom vravíte nahlas. A my nemáme spolu nic spolocné. nejaký Jesse Owens z Kambodže vytvoril svetový rekord. A vy sa smejete. plánujete svet na tisíc rokov. Naša cesta je priama. geometria života je iná. tu úsmev. Nie. posledný trolejbus ho oslnil modrým bleskom a uniesol. náhlivo kricíte do tváre mesta svoj zápor! Vy ste tí kamoši. závrat: trojmotorový škovránok nad rodnou hrudou. pre každý prípad. fahkomysefne sadíte stromy. šarmantné ženy v obchodnom dome sa usmievali príjemne a hlúpo. Nie! My nemáme spolu nic spolocné. desí nás vaše hlasné. Ó. V Dunaji luna penila si svoje saponáty. Nervózni piloti snov a urážliví hfadaci štastia. Nad mestom krúžil súmrak ako excentrická sova. Nie. umývame si ruky.

-:::-lizen neba bola vypraná.~::-lemracno knísalo sa na oblohe ako kombiné.:stivo a zdÍhavo jak fraktúra. . ~ ._<: bod rozhodujúci o pohybe sveta.stále mysliac na tú malú sochu - .holuby už nekrúžili okolo jednej hlavy. : .~-:-'~y krácala po hlavách tých mužov. :nalou rukou zasunutou pod blúzu.'::':-:'.:ja som si stále predstavoval jeho tvár. ~.~.\-ievali ju cherubínskymi krídlami.::-zosuli sa hory.Nepokoj /113 položili ruky na mosadz.::.::.:TI vystúpila .:torej mal ešte jednu vlastnú sochu.'::':10 bolo modré ako po svetlicke. =lnaj si lenivo penil svoje saponáty.:010 srdca a pod srdcom .. z podstavca. _ ~~~~.:.l5Y sadry ako po strihaní obvazov..a jemne ako na krk husier.:~. .:hna nu nepadal. sta dokorán. ked sa nikto nedíval. '. :nalých cižmách. m :'::. od =_':' :TI údrosti sa zakýval. ::--.oéie noci zrastalo '<. . = :: ~~-. ~. . .':5tie. o . ::-:10 ruku zasunutú pod blúzu.::.:hvíli.~.::. ~::--::y socha do vzduchu. ~ ~~.'. -\. zem sa nechvela. =<. ':'. ~.s eravel. kameni uvadnutá kytica _ ~:'. . ? :->tomsom skúsil opatrne. .'. ú =-~~·~o úžasu. .ožilisochory a páky.::. =-·oma prstami.

to postráca. moja hlava ako košík z prútia: Co namelieš. ich nepáli to a nebolí.114/ Miroslav Válek až nahmatal som nieco ako kamen tažké a studené . Tak vidíš. Už berú zošity. No. zem sa zachvela. ktorú kopli do ofsajdu. Ó. v tom okamihu a práve tam som poznal: Odstranovanie soch sa zacínal VERŠE Ladislavovi Novomeskému Nie sú! Už nie sú! Akoby ani nikdy neboli.hory sa zosúvali. Všetky luny zájdu. Ach. Vcuf balansuj si na slnecnom lúci. Ved nocné mlyny básnikov sa krútia. opravujúcich svetlá nad svetom. . básnik. Si lopta. dobrí hráci! Až v nej duša skucí ako pes do vlastnej kože zašitý! Je po zvonení. Chodbami mozgu ciernu rakvu nesú. Bola tam! V tom okamihu pred ocami exkluzívnych žien z obchodného domu. pred ocami zametacov osudu a robotníkov. cože! Ved je lacné svetlo Mesiaca. je po zvonení. ktoré sa usmievali príjemne a hlúpo ako živé.

: ':crstvom snehu krácat .\-ok ovonat.. -.zami. tažko v ruke. =-:-:. odniest . ako brunátnejú uši..:.. -:-_.Nepokoj /115 =_-\BÍJANIE KRÁLIKOV -.::?lné hrste srsti z ne ho padajú.__ :....dkona podnebí..::hu poTutovat.:. ~ : ~ladkat nežne za v8. ako sa otvorilo nebo zajacie .:: .::~cerstvo odseknuté dlane . :'c:gický obor. t ~:. __ ~:10 tky.hnut si rukavice na ružovú slávnost.: zb!1ocnému skoku. :1edeTu po ranajkách ~-::'.fúkat. :=: ~ ~c raz v dlani zacítit odraz . -. _~:lopit pevne za kožu .lot ich napichnút . :~:. S::. ~ ::. .::zdyihnút z teplej slamy. ? : :om už vsunút hTadajúcu ruku .: je vzduch asi na polceste k Tadu. ~ :'':ut.:::1áhle pravou udriet do tyla. tak ~ -zerat.:lietkam. -.:. ~. jemné slová.:::.:.jéitcez dvierka.::~ dymom v zuboch vraviet sladké reci.:cdenský modrý. ~_cdeTupo ranajkách. :-:cdeTu po ranajkách. . ~:C'míne piš ti a tenké flauty myší.\-íIu drž at favou dolu hlavou. =.:.

Asi tak v marci. v stredu a štvrtok vynájst parný stroj a objavovat hviezdy. V pondelok mat modro pod ocami. v piatok myslíet na iné. že si krásna. celý týžden rutovat siroty a obdivovat kvety. na všetky strany sveta zvoním. mlcat. V nederu po ranajkách zabíjat králíka. ale najma na belasé oci. všetci zomierajú rovnako rýchlo a bez slova. ceský strakác. pri výstupe z elektricky. v utorok uvaž ovat o osude sveta.-------- 116/ Miroslav Válek francúzsky baranovitý. Vtedy však ponorkové lodstvo obilných zrn len váhavo vysúvalo svoje periskopy. ornica sparuje mrtve telo vlanajšieho pýru. zamiloval som sa do teba v case klícenia. v sobotu sa do ružova vykúpat a usnút na jej ústach. ale aj bastard z hocijakej krvi. asi tak v marci. jar bola chladná zimnica triasla osikami celý vecer . BUBNOVANIE NA OPACNÚ STRANU Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. ked nad zemou sa dymí ako z krematórií.

.:rota.Nepokoj /117 -:. v :-: ~orne milujem.:pokon už iba malé.:hovanie národov a náhly zosun skál! '-:. položím ta ako zmrzlé vtáca na album . = -:-:.:tofa bubnov.:'pokrok fudstva sa zacal už dávno pred nimi. ich lakonické hrmenie .-=ráli jazdectva _ '.ditelia plukovných kapiel... li -. '-:. :-'jldogy bubnov proti rabom. -'. okrášlená smrt..1 si sa kfaciacky _ -=--=-oti smeru idúceho vlaku .:~~-=ká hviezdicka ti vyšla na temene.aše bubny. Ako sme dovolili . :--"':'Don veštil budúcnost.Jko ked zobudí sa gorila a beží temným lesom! -\ potom ticho a potom zas a zas a -. 3.lbny prešli stárociami. .':::11 vás rád. ::.. vecné vraždy ..:1.. .:. -=-. šetkých.lony vzbúr a búrky bubnov pod nebom.'.::.aspamat a bez námahy.==-..:. .umerang bubnov ženúci stáda k hradbám. teba kolembám.. ktorí máte o hviezdicku menej.': starej koži sveta bubnujú: " -znik horstiev a zánik oceán ov. ich remenov a skysnutého chleba. .. ~. ::. .::nilného generála vo výslužbe. :: pochodujú konšeli a rukami sa tlcú do plešivých hláv: -\~o sme mohli . bezvýznamné dunenie. ?~~zové nozdry vašich koní ženy vzrušujú ::.. krutejšia než iné.zrmjemvojakov. :::ll den si našla zrkadlo a utopené maca s hodvábnou mašfou ..:::1 hlúpy dážd ~ :'.. .::: .

co som predpokladal: Zabudli sme na náhodnú lásku. lebo . vrhajúci svoje nože proti dejinám. za hrivy koní slnko zapadá. hanba. ale aj k hlbokému spánku. Teda znova: Mám vás rád. žongléri. našli sme si iné. bubnovanie na opacnú stranu sveta. krotitelia pardálov a púm? Smrt hrdzavá kobyla tak naliehavo erdží. ó. dupot lavín. maršal Ney. na jej chut. a možno až o sedemsto rokov. pri hlbokej orbe. « . chvífocku sa oneskorím. vhodnú k meninám. Scipio Africanus. žIto jak osa v malinách. to sa stáva. zdokonafujte to nežné zviera. ten cistý kvet. kvete: » Drahí rodicia. zasvieti jej ocný zub. vynálezcovia beztrestnej smrti. až po absolútnu ružu. bláznivý charleston.. generáli j azdectva. bubon vyšiel na bubon! Tak sa stalo. na jej meno.-~------==::=-=========- 118/ Miroslav Válek bubliny bubnov. hltaci ohna. Džingischán. krásna Brunhilda. kopytá na skle.. Odpusti nám. džungfa! Kde je váš bic. A Zem sa tocí stále zbesilejšie. A to je príležitost všetko zopakovat.

storocia. : .:.-:achlickovaná. krásna pani s medovými ústami. ::a sa exkluzívnym strojcekom znacky Philips a pijú gin..~Svecer.=~z. ::-<xhuhysterická slecna.'aše prsia vo výstrihu jedine \ -::. ="::"1.:.. \·erkej chvíli XX. ~ . :::-. =.. ktorá vzlyká. viem. .. "_.:á rybka v akváriu.. . '< ::"::0-: Ich život aj tak je sladký.:Jon hlavu k hviezdam. =::. gentlemani neprídu sem zložit kosti. . další závoj padá ako motýf. ~ ktrická vcela bzucí pri ich ušiach. áno.:)konalená smrt do každej rodiny! :-::.:. =i::-javujúsa ružové stehná. .:.~etko je v nom presne rozdelené: " .::j kapitalizmus zacína svoj jedinecný striptíz.:. biela.:':-l.Ový ' koktail v ociach..~ Hiroshima perfume spray .. .:h.Nepokoj /119 = . -:.ienická smrt pre budúce matky a dojcatá! . ::::megufa v plnom rozpuku. -:-<)madnáhavária pancierových flotí1..:z LADIES FOR GENTLEMEN . džez.·.•~~úlajú sa všetky jabÍcka Kalifornie a hlasno zvonia..::.::" plantážach sveta.:'. -\:-nerika :::":1cujúcaako slon -. krásavica. konecná podoba tecúceho casu.. . -\:-nerika v nukleárnom klobúku.:. tvoj úsmev je blikajúci neón. =.a~e štastie bude trvalé ':':-. no med im nenosí.z trasie nadrami..ámalopta nad rohami býka.Iovésvaly rozkrocených noh.'.::. ::. . dnes vecer .

Všade je plno jej úst. vyjú svoj vlcí žiaI. umiesti všetko tam. plan! Zakvílili limuzíny. zhasíname neón vo vlasoch. Šero hrá na nás tesne spoza siete. rybári zbierajúci ulity a mušle. V umelej noci padajú na nás hviezdy umelé. kde necakáš. planúce šije napli k Mesiacu. Sex a zvony. Slecna. Amerika. jej prsia a jej lýtka. . pružný vzduch. Na cepeli ohna tancujúca. jej prsty trúsia korenie. vojdeš za živa do nebeských brán. požiar rumeliek. nehraj sa s tou blúzkou! Ešte jedna gombicka a budeš svatá. Amerika.120 I Miroslav Válek Svet sa mrací. príboj. hraj! Polnoc. nahý. len zrkadlá a zo všetkých strán zrkadlá pracujú nervózne a s vášnou. perlet. Amerika. tancuj! Amerika. vlny Atlantiku. divá luna mandolíny ožiarila kraj. jej úsmevov. odhodia svoje výkresy a zacínajú nové. jej vlasov. saxofóny vyplazujú jazyky. biela osamotená. je mu z toho úzko. zachytia si ju v každej polohe.

konalé a oblé. .::. 3 :-.lŽnicu Archimeda. ::.:~~knad hlavami chodcovo Z. ::.~podtaté sa zosypalo na st61. ~. ::. .. :: ~<'te.::.~obvv strede Zeme narodil sa hrom.. .jeto bubon.:hytilaho rukami.rcibiskupi .~~ . jeto bubon. 3.=. _'. . sa ~::Clajújazdecké pluky od stvorenia sveta. ::.:'::'\'Y horeli jak pece plné koksu.:ks Vietnamu ::. . -=-:-dhorné rstvy vystupujú na povrch.Nepokoj / 121 . -\.:šo\'atelia penazí ::.. =::-. v .. matné slnko na nehybnom nebi.. -==-:lOrky posúvajú pod fadom.::.:.:-zgajú remene. . ::. . ~:..:najitelia oceliarskych trustov.:~y Laosu. videli sme zblízka: Je sýte.::. .:~.. ::~ú don ::... litomobiloví králi. :: t o známe dunenie.. h ::.. :-. '\.dysa im triasli.::'::'0 plné hviezd.inujagavej ryby.=.3...::domili sme si jej brucho ...:1ed vstali riaditelia bánk. : :elové gule zavrtané v hline vracajú sa k hlavniam.. im '\. .plnili o jatky Chicaga.~šampióni boxu .~malé.mtom naraz ako gong. :::. b -=::eskajú ho cervenými rukami.šli rucho Ameriky.=.::. tu sa práve zlomil hreben luny.tkyMalajska. .::: atramentovej tmy utekali.

mlynský kamen sveta. Podkova páli oleje. bubon. Krátko pred smrtou. nezamúc ešte hlavy našich matiek. co vie. rachotia sudy na kamenne j ceste. bubon.122/ Miroslav Válek blesk na dne mora zdvíha tarchu vád. smrt. že si krásna. Sám seba cíti za sebou a uniká. pomalšie sa toc. Ó. nezamiloval sa do brunety za oknom a nepil z cudzích studní. už idú s ohromnými hlavami proti múru. smrt. v tebe zašití sme ako macatá a práve takí hlúpi. sycí had ako ffaša sifónu. bubon. a za hlavou nám bijú bubny ako hodiny. a sú to bubny. bubon. Posledného pretekára dávno stratil z dohfadu a nemá spojenie. že nevytiahne do kopca. chce na kopytá koní. co nás uspáva. listy nedostáva. okyslicujú sa kovy. vyletiet a za patami cítit úder blesku. no nevzdá sa a nepreruší jazdu. sa raz prerezat. a predsa na polceste. sú to ich celá bez jedinej vrásky. * Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. to je to. Ich rytmus. nepíše domov. beImo oblohy. • . ked spíme: Smrt. na všetky strany sveta zvoním. Ó. ako muž. aby sa stretol so sebou až v cieli. prepálit ju. co vidíš za obzorom krvi? Ó. Z tvojej kože.

a\'ili sme Ameriku a ekrazit. -\ stací zápal pfúc. :. atd.::dam práve to je zmysel všetkého.. žije len .:tisíc. = __konštruovali sme gramofón.. -._~knutie prstami.::cÍpád zo schodov. : .::tk~'m je na posmech.-lašený..a vecná. . prototyp papagája.~:~kým je na posmech.-:: to len posunok. '. . ~JU dúhou nad hlavou a v predpotopnom drese. . že: »Štvorec nad preponou pravouhlého trojuholníka .~aj pred sebou má iba seba. ~ :.slnko sa odtrhne.:::1e. ''. <:tisíc.Nepokoj /123 :::-. '--::ci len matne tuší.::~tavtejazdca za vlastným tienom! '.. \zduch tuší vtáka.iderna bubon ."~inú podobu. = '::-.:-. =. =.. ':'.: . ten slepý leštic hviezd.ako sa rozbíjajú atómové jadrá.'.::~k... ': zatatej a tvrdohlavej jazdy. :-::zradný pohyb plecom. <. :: ____ ::istavitefa diluviálnych umeleckých kruhov. celej plané ty ho hryzú do lýtok.. . '.'_'. . '. .'': . = ~~trojili sme metaforu a alkohol.::~tavte cloveka.__ . na tom záleží._::možno medzitým už prešli stárocia a svet sa zmenil. pohonné hmoty zmyslov.Jbilisme porcelán. kofko tisíc mihnutí okom . ? ':.tisíc rokov už preteká vo vlastnej krvi..::::1e.že Zem je gufatá .::kojablon tuší jablko.. . : ~:::-ne.. ~. ..« " . bie1y kón . :.

V mene života vyvolávame po mene mrtvych. výmena energie. To je tá cesta. Mal som rád tvoje vlasy. jeho kry. vkladáme ruku na kožu bubnov. ako horí slák na jedinej strune.. « Clovek je vecný! . clovek je smrtefný. Poznávame sa v jazdcovi s napnutou tvárou na zákrute. clovek je vlastne vždy jednou nohou v hrobe. aj ked už medzitým prešlo pár storocí a všetko je iné. jeho sláva. nekonecnost cloveka. delenie buniek. ktorá medzi nimi vychádzala. po svojej dráhe. ktorá by mohla zastavit napredovanie fudstva . rozmýšfal som o hviezdicke. to hucanie zvonov v hlase.---- -------- 124/ Miroslav Válek žeravá obloha zájde ti za nechty. to bude všetko. ktorú musí vykonat každý sám v sebe a všetci spolocne. aby zarástla trávou. Na svete niet sily. krásna Brunhilda. Clovek je vlastne vždy tesne pred smrtou.. Objavili sme nesmrtefnost života. vieme. ktorí aj v smrti sú na svojom mieste: Súdruhovia. To je to zázracné perpetuum mobile. cítime v nohách to stúpanie prudké jak búrka. To nie je škrípanie zubov: »lmperialisti si pília konár. na ktorom sedia. ako sa ladí hrom. pocúvajte tú poslednú hudbu. pozerajte.

MILOV V HUSEJ ANIE KOŽI .

. ?ocut. sa vie: cervy ..:. " . NA VECNOST '.::.:okrídlení muži '.ustený.:úp do nej.=. ?ád hviezdy. ::~ \'oda nie je pre nikoho doma. ako bažiu hlavu obletuje brak . ='.::.·::orú by videI.~. '::. Sám. . ked vcely _ .:a klavír v úfoch.:.::zzaciatku a bez konca.::tujúz dielní._ceš nesmrtefný! -.: ocijakú tvár. :-1rom.Milovanie v husej koži / 129 . .:-: aký' den nejakého leta. duši bazy sneží jak v duši lakomca. := -\ strom sa uklána . :.:1atahujú v stramoch hodinky. . Potlesk :-. . .c. --\dal by vecnost za súcit.::c ':'j.--\.:ie to prekazili! :-lešia v hline ... h .. láskavé slovo.~osi viac než iba hudba vo veciach. . ?ád ~. ~.olubíchkrídeI.: sa zasa nicím .:úva do jesene.:.:\.c.~ túži . .:. ?ád zostrelenej hviezdy. .

že sú to iba dalšie kroky do prázdna.. že tu už nie je..130/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (2) DENNÍKA I Ked budeš visiet na drótiku a nohy sa ti budú knísat v prievane. . mohli po tebe pomenovat cukráren . ž1tnút pri hudbe... pozerat svetu pod sukne. kto som a kam sa ponáhIam?« Ubúda casu ako múky z vreca. mat v uchu cvrcka. mohol si ležat v tráve. pochopíš. Bol si vždy oslík. to je ten slávny výstup blázna. už je po jarmoku a ty si sa predal ešte za živa . place na schodoch. že neodišiel. Tak už s tým prestan. ktorý prichádza. lež iným smerom. ktorý beží v kufríku. a tak tam sedí.A co si? Nula. no vracajúc sa vidí. bol si nesený. Mohla byt z teba krásna mrtvola. V najlepšom prípade vec obcas potrebná na hodinách anatómie. zúfalo kriciac do rehotu divadla: »Preboha. bol si vždy uzavretý. mohol si byt citovaný. aby sa presvedcil. To práve je tá mechanika pohybu. Trocha kostÍ. . bol si na kIúcik a nesúc svoj náklad.

• _ :: = ~i bol vtedy. morské hviezdice.: t\·ojím hrudným košom ~_. co sa zabúda.: '..:ia do ucha ako banálnu hudbu.:rny dáždnik.Milovanie v husej koži / 131 - _:: -.:.= :... .•.lunou basketbal! ::.:.úhe kostry v tmavom kabinete .. z teba povetron.:rny dáždnik.:3. si púštat : _.::~aza životom! ~.:~ " ~ Tma. .::::.:nieslnka.rozpadáte.2.c:. .si v hlave rozložit. . 'J!.. =..:.. homo sapiens? -:::-ou to ešte skúsit? Teba potiahnut . pamati. c:.sa Zem.:. sa topole a trávy..~ . =-~~ilby si mesto! .:::jou byt nezávazný? -:. :::-. ..··::\ábnym leskom? ::. .= ~:: at ta letiet po vetre.:. . :':ll starý dáždnik.-_~.: slepnutie! ::. kontinenty sa vzdafujú . ujú -::-.. -. prach a krieda! _=:-: .::.=.ostupne :..::. :.

ako ti znútra siahol do vrecka a skúma rok. Tak ako vy bifteky. To je cas básne. škrtíme sa vlastnými rukami a pred zrkadlom odhaIujeme pohlavie maloletého slova. ked spozoruješ. opúštame ich. ale to je fatálny omyl! Poézia chodí v kockovanej košeli a kašle na bontón! Z toho hIadiska kométa v hlave a luna pod nechtom mažu byt celkom vhodné pre básen. ako sa v tebe pohol kostlivec. ale poézia je nieco iné. posledná spodná sukna noci je dávno popísaná. prechádzajúceho do skupenstva ruže. vypIúvame zakrvavené mestá. ochotní vyspat sa s každou lepšou básnou.. mesiac a den narodenia. vážení! Zacína sa to vtedy. aby sme uvideli motýIa. Závidíme si. co je poézia. farbu ocí. zvláštne znamenie .. a nikto nevie. nechávame sa trápit ženami. Niektorí ju definujú ako prijatý návrh na ukoncenie panenstva a iní ako prerušovanú súlož citu s rozumom. píšeme. hltáme svoje narkotiká. nenávidíme sa. - - . Trápime ženy. píšeme.132/ (4) Miroslav Válek Padáme ako po behu.

::.:ijte pokoj.~:-:st a kry. ~ obrý den. -=. kde je básen? "emáme! .Milovanie v husej koži / 133 sa. ~:~:otoce stromov sa krútia a krútia .c. ~::. ja to viem.:: -:as básne je kratší. -. ::".lenstvo šalvie.-:.. lebo prichádza :-: ~01stvo o podobe semena.-\. ~... oranžové plamene! :-::::edá. o~en. :S'-:eti u vás med.. .:h. '.":edv ste boli bohatí -:nilovali vás! . <:. ma tvoje oci. . než si myslíš. akvamaríny sú studené! . :::imá . akvamaríny -·ja sú studené.de okolo..ždábásen má svoj cas.~ do biela rozžeravená nahota sycí . Biela plet.::':1\"alinky a nože! ~.c." ste plakávali ::' \"lasov predavacky z parfumérie.:c.c. .-\.::. ln -\:h. slecna. . vóna pálenej kože. \. :':'\Taz na hrdle.jrpur.~ -=-. ~-=' na ohen.

s Andromédou v pysku! Príležitostne budeš vypískaný. ked ste spití kdejakou hudbou náhodného tel a do výstrihov malé luny dávili! Kde je tá žena. nežný úd! Tvoje meno je strata semena a tvoje tehotenstvá sa nikdy neukoncia placom mládat. samy nimi napÍnané. ako ty bezradný pred tajomstvom blizien. ktorá sa nevyzliekla v zrenicke tvojho oka? A predsa kto. ktoré si miloval.. všetky hanby sveta budú v tebe porátané a ich suma pripíše sa ti k tarche. verný vol plužných slov. budú pri tom. Tvoje poníženia sa rozpocítajú na prvé a druhé a prvé vojdú do druhých. aby ich naplnili.nie je ako vtedy. že pod nohami ti budú plakat žiletky .. To. prosil pozhoviet? Kto odmietal jest Ialie? Kto nahú ani rosu nevzal na jazyk? Kto veril. že sú všetky zmká peru spocítané? Komu bolo Iúto Iahkých púpav? . pojdeš na ohen. Budeš opIúvaný a ženy. s ocami prižmúrenými tak nauzucko.134/ (9) Miroslav Válek Úbohý básnik. Ó. ktorý vykráda klenotnice a kostoly.

~.. :'. \šetci uverili. -: • . -~.:ž:com. ~ Hfadali sme dvoch.>ravedlnte poruchu.:-:0 keby v nocnom vzduchu : -.-:ejakommeste zacal zvonit zvon.zámerne si zabudol na nejakú malickost. :":toniekoho volá. " '::ho štvorrozmernom oku sa zachveli ':-.~ ~ 3..~a fialoví anjeli.len sa teš! ~::'. ': . ': .lpne si vypovedal celý svoj životopis. -= 10) '.- = ::1\'I~ ~~.:. co si niesol. -'-. aky"hluchý clovek ::. " :.::':0 sa chystá.. ? .ie.:'. ~-:-~.odník! < .Milovanie v husej koži / 135 =·':'.který má pod košefou líšcie mláda! -. sa stávala kfúcovým bodom básne.:~o ako po smrti. že máš so sebou vozík.dacasu . ale niesol si to tak. ~ š t\Ttok :::i sme dvaja. " -= =. ~::orého sa ukladajú jorné podkovy strateného štastia.~'. sa nestalo.:. . 'aké hrozné veci visia vo vzduchu. -= ': -= .ihol hluchý telefón. ':'.Jdil niekto vyzutý.. . vecer náhle zomrel boh..

136/

Miroslav

Válek

Akási neviditeIná, nahá noha rozknísala dom. Niekto stojí dolu hlavou nad nami, nejaký inteligentný a krátkozraký hmyz. Pod dohIadom televízneho boha lúštim miliónty kvíz. A v božom oku sa zmráka. V jeho sklenenom oku vševesmírna únava. Storocie, tvoja absolútna hlava zlyháva! Tvoj prázdny rukáv nad zástupmi, tvoja zástava, ó, tvoja neviditeIná a tajná ruka, tá desí, tá zviera ako lis. Dupocú vo mne neuveriteIné kone tvojich psychoanalýz. Rozmnožujem sa. Beda! Erdžím ti lásku, ale nerozumieš. Som crieda. A som aj osamelý hlas v nocnom tichu, nariekajúci pri zabitom. Som bolest trávy pod kopy tom. Už sa úži vecnost v oku boha. Nejaký zástup vo mne kráca, nejaký zástup prekracuje rieku. Cudzí muži. Nejakí nepravdepodobní a cudzí muži na úteku. To som ja - a cosi vo mne, cosi s operenou dušou udavaca, pretvaruje sa, narieka zdaleka, ako z hviezd, a otvára svoj kockovaný notes.

I

I

~

Milovanie

v husej koži

/ 137

.;._:: aleaia, aia, -,-_;:.:1ia, beda, beda, -'--;: :.iactaest I .;.~::svet .:::~.: vrhá semená, j
~',::t

___ ~uje sa za vfzgania protéz. ~áéaj, si krásna nevesta, . ::oriacom vzduchu, v azbestových šatách. :::::::tómyvystúpili nad mestá -'-~ypú sírny kvetl Z-'::vihnútplece, :-:-_nútitnohu, co sa zdráha, _:::kat k oknu -'-~\'oje štyri tváre na sklo pritisnút, nech horia -'-~o štyri sviece v dome samovraha. bože: nebo! asie sa cirkusový šiator :",.=.d hlavou veselého pajáca! -:-wist,twist. .. ) ".)C. zubatá jak aligátor, ~~ásne krváca.
='.
-:=-

S:yri razy som sa zažal, :-:-.:chlina mna štyri klavíry. ?:·.jjem ta, vecnost! ~usíš ma jak kry! :-iarmónia sfér, mám ta plné ústa! Z.::klánam hlavu: S:yri milióny slnecných sústav -'-~tyri hviezdy :-.::dajúce o štvrt na štyri.

138/

Miroslav

Válek

Cosi tu chýba. Cohosi je mi fúto. Všetko je v poriadku. Všetko spocítané: pondelok, utorok, streda ... Vo štvrtok vecer sa bojím: za oknom indigo noci a za ním štyri oblohy. A štyri luny! A štyri západy slnka! Pocujem, ako štvorhlasne kvíliš. Svet je štvornohý! Vy, baleríny, povrazolezci, pokrývaci striech - pripažit! Nastal cas položit sa na vlastné nohy. Ruky dolu! Vzdajte sa! (Noc podkovaná lunou. Spln. Kopyto diabla hrabe vo vysokom žfabe. Pád zostrelenej hviezdy. Pád hviezdy. Pád. Otce náš, ktorý si na nebesiach, napime sa! Twist. Aleluja. Twist. Padlí anjeli a vyskocené mníšky. Sladký spev z výšky: »Handry, kosti odovzdaaat!«)

Milovanie

v husej

koži

/ 139

'.:;;-~toplné sóch .'-:;;-rpentínu. -_=:'~-\"ajú neho ciusi vinu. z -::~~~o krvi zo slnecných škvrn .'-: JIko slnka z bozkov! ~ to ide stromom do korún. -. ~ \-zduchu, kde sochy hrajú hazardne : :::yieratko tvojich bokov, ~.:.:ti moje elektrické oko. -. -:-_od správnu mincu, usmej sa a stlac, .-.;,adne zo mna oranžový plac. nie. Doslzil strom svoj jantárový bes, :: ~kleslý .'-±lt~'mvcelám žIté slzy kreslí. .:....:~. nie. Už si iná. ~ ::tí cas a z leta upíja. '::. chodníkoch ~ škrípe jesen zlatom. =1, Júlia, ,::":ná vášen v hlavách automatov!
":'.':21.

._. ::iyerzálni milenci na rohu : - .'-\Thujú ti každé ráno ,::.ridsiatu štvrtú polohu _,stej lásky s príležitostným tulipánom. ? JQ dotykom kovu blikala ti koža. ';;-rozumiem a nechápem. -::-·.ojimuži v absolútnych krcmách, ·::oré nie sú ani na mape, ::::j pivo, boli ospalí .. =) ,J smrti si budem pamatat ten požiar, ·::orého jazyky ta oblizovali!

Prší a prší. Nieco sa chystá. Kam dnes vecer? Pozerám sa do novín: Koniec sveta. planúce stípy Sodomy! Si už len círa rozkoš v jeho exaktnom vedomí. Akoby niekde ustavicne rástli slonie uši strachu. Akoby sa niekto dusil. Hfadali sme dvoch.. Som doma sám. Ako po stvorení nicoho.. Akoby celý svet v tej chvíli kfacal na hrášku._-------------------- . ) Kam dnes vecer. Tak cíhavo. Vodorovne. Ako keby celý život dýchal niekto plyn. cakám ta a prší. nehrá saJ --•. Nejaké hrozné veci visia vo vzduchu. (Aj obloha toho leta bola príliš belasá .akoby práve mitvym na vlasy. Vodorovne . Akosi ticho. Vo štvrtok vecer náhle zomrel boh.. V jeho štvorrozmemom oku sa zachveli štyria fialoví anjeli. Ospravedlnte ropuchu.. Akosi príliš ticho. Tak úzkostne. Ako zo spánku.140/ Miroslav Válek Co robí S tebou ten stroj! Ó. ó. Kde si tak dlho? A aká si? Boli sme dvaja. ohne.

nie! ? 2.":e. ako ke by som bol odcestovaný.pod horami popola. škrtenie! :).pod horami popola. k :--::>3ladkým zápachom jahnacej s :--::>d hnom.Jho? ~:-..:0 to zvoní za dverami bytu? \~cim. o :--::>dpálenou srstou s .racou nohou . :--::>dopýtkami kozliatok. ~tvornožci ... kože... : =-2.odtlacky mojich prstov! . - neviditerné krídla ~~znohej smrti! . :).:h.dám tvárou do dlaní.::.:.::skauž hrabe ~: . -=-:chopriezracné jak z igelitu.-ornásobne pocatá _. =. . :\:.. <\orice milencov kricia: »Zabit!« :\:.::~:\"orcatá. .. štvrtenie! _.":ekto zvoní za dverami bytu. nie. ..Milovanie v husej koži / 141 . pod ohnom. plechový kohútik štyri svetové strany sa krúti.

142/ ÓDA Miroslav Válek NA BOHA ZVIERAT Zvieratá. Lesy odišli. o cloveka fahší. modli sa. zvieratá. na vaše zubadlá. pripomínam vám nesmrtefnost chrústov! Vznešená ropucha.tažší o zviera. nahé na kožu. neopúštaj nás. - . už na veky vekov fialové tetovanie dažda. zvieratá. Ako po poprave ležia na hromadách krvavé hubertusy stromov. Milost. prechovávac kostolného striebra.. na vaše citlivé ústa: vesmír je prázdny! Co urobíme? Koho zavraždíme? Kam ukryjeme kosti? Do seba. prisahám na vaše jazyky. slimák. Už navždy samota. do seba ukryjeme aj všetko ostatné . orodu j za nás.

=:ávaj njelskými krídlami. ste boh? ..=.:.. a ".:.: "'1diteIného .ovedzte.ece.". :-~.:honemý... .=. :..:=. =:-: povedný boh! = _jové muchy. cyklámenová voš: ". ___.~ .znajte sa: -: _5i byt nejaký boh.:.."ecnú slávu =-·~:=rat. líšky.:h predstúpi boh.:.:. supy... ::-: ~trónkový boh? ·.Milovanie v husej koži /143 ''::= je boh? ~ ~~:lZistorový boh. . milostivý hmyz.~sem muších noh! ".51yš nás.úštajú sa mu viny naše! . :::'kame vás.. ~·:::a vášho .::~"meme z božích nebies =.:".=. =.

Ó. a každý sám. liahlo sa slovo v hrdlách hrdliciek. každý nech sa bojí. Co je v tvojom mase? Dymiaci kamen. Príd. údesné milovanie cervených mravcov! Kanec s cistou tvárou utekal. básen. ak ta chcem milovat. bud pravdivá! . až veciam na koren. praštanie srsti v ušiach lopúchov. mfaskanie jazykov. (6) Pozoroval som párenie slov za vlhkého vecera. Každý nech volá do svojho masa mená vecí. skrÍŽené rucicky patprstých bylín. miešanie slín. motýf krutohlav. každý nech si líha do svojho masa a nech v nom zotrvá co najdlhšie. ci ešte iná vec? . Co je v mojom. . ktoré chce vziat so sebou. to neviem. VI O'· ]esen. sladké a oplzlé.Musím mat istotu. Každý nech vzlyká.144/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (1) DENNÍKA II Každý nech je pripravený na cestu.

«. \'~_~.~etko sa uvedie do pohybu .Milovanie v husej koži / 145 : 1) = ::. uhrancivé oci. prší . oho nieco zo vzduchu: t :'. .:amenechodia naopak jak raky.: teda mrtvy . -..:~lené. « .:.~:upy naberajú do úst vodu. psie. ..ábna láska. suka...:úpsi. "'~:-:\-Y tak neskutocne a absurdne .':. . chlapceka .~.:'.:uš. : . náhoda a oci .Hannibal ešte neprekrocil Alpy...AZA TITANICU -:-:.. cierne.-.:-:1: sa nad kopcarni masa.=.. ~. Monika.redával sa preparovaný mozog Einsteina _ A ttila.lj 'o-'. neprehovoril v OSN.nech je pripravený na cestu.:zadu si recitujúc Homéra. .-:.zivot ubieha. je '-::-:n Fitzgerald Kennedy. láska z barchetu.:-::orenezrozumitefne šumí. =::. . -:-: \-šetko v poslednej chvíli pred objavením Ameriky.ice. sklenené.d).. .~. Miluj ma aj tak! = ~:-.-·::.:lovýhrom ~.: pazuchou neba smiešne skuvína. ma. hrnce c -_~ hviezdy zo starého železa. . štastie.. ~. aby vzlykala. si ::. bic boží.:.

. obloha cvaká cefustami. je mu naponáhlo. Ó. svet sa hanbí za svoje vefké nohy. nech zaplanie. dogy dánskych princov ako hrdzavé zámky visia na bránach osudu: Byt . Karolína. nech sa mu sníva hviezda s padákom! A svetu sa zatiaf rozvtizujú topánky. nech padá. okarína detstva píska falošne. malických.« Nie! V chatrciach svojej existencie. . hodavá a bledá jesen schizofrenikov. takže ich stacia zasklit mušie krídla.. ? Nie! Skor než stihol zachránit kapitalizmus. nech zapáli si svoje superlampióny. kapitalizmus mu venoval peknú perlu do kravaty. Ó. stretajú ho orleánske panny. svet sa potkýna. noc za oknami vykrikuje spoluhlásky úžasu. svet potrebuje trocha nežnosti. mesalíny a jacquelíny. utkvelé predstavy Williama Shakespeara.146/ Miroslav Válek Ale cas letí. zdÍhavo rozmotávame uzlové písmo svojich životov.a ci. necitatefná voda podpisuje mlcanie. »Cas nepracuje pre nás. malických.

=...::\icne sa vynárajú na povrch . '::'. co ti mám dat na Vianoce .::asi dáva. ::.:. .. <:lrom benzínoví mnísi vybuchujú ako prskavky _ .\' nové zemetrasenie ..:::'. :j~'den nejaká skaza Titanicu . ia . . ~ _.'...:-:-a\'da! ~. J -= . .a Golemovi! :..=.: :'.. . ..lema.::. : . .. .:>naa predaj.....:t svoje prvé zápalky.. . drahá?! -= Z abstraktného neba padá sneh.:~ienky a prstene.. .-. n ..Milovanie v husej koži / 147 -Z pod capicou :: T ermopyly a dynamity :-..rsenkya postele. :i a intimity.. .::. ·::orého ta zakrúcam celkom nahú.:. . --_:. zaspi. . :-::rnetické dieta cloveka.. sl\'oriterovi sláva! .. : ::: sa doba radová.:"':-:. ::zda striptízu.::.:onciliatómovú archu Noema _ ::.. . ~dá Zem podobá sa vianocnému stromu. den .:natizovaná .:.-=j~' den nejaká pevnina na dno v niekom padá! . _~....i už. stahovania zvierat do rudí.:torýskvelí chlapci z Texasu _ ::sili práve cokoládového cernoška .. .:-' poslednú gombicku na kožuchu šialenstva.. ...:: na zjedenie....J\'ia a brutality. malická.::::n trikrát hádat.::.

Tažké sny! Tažké krídla smutných. Reuma trápi drahých zosnulých.148/ Miroslav Válek Stvoritefa bolí hlava. namáhavo sa pokúšajú vyletiet. Dupni nohou! V jamke po podkove vystúpi ciema voda. divých husí! Neotvoria. Preboha! Smrt všetko urovná! Len si nenamýšfaj! Smrt nemá koniec.. Casto celé týždne neotvoríš ruku. Tamdolu v tebe tažké lode plávu. Náchylná je na mucenie ohna .. nula na oblohe osvetfuje unylo vek vnútorných prvohór. oznámi stroskotanie stromu. Tak dunia celá pod vekami rakiev a tak sa hlava fahko zapáli. . Smrt je len samota o pol tóna nižšie. komfortnú púšt nylonu. Obrovský urýchfovac casu mu v nej hucí. cas premýšfania na dubovej doske.. Bojíš sa. Opacne! Luna. kam prichádzajú mrtvoly pit agátový caj. Neklop. Kofko je hodín? Na ktorej hviezde? Neviem.. Má len zaciatok. Tu je to miesto. Taký je život. Tu nahé víchry placú na ramene zúfalstva a kfby noci duto pukajú. Opacne! A dejiny krútia sa v nom. Tam svietiace duše mrtvych koní obletujú cas .

. ~.nFitzgerald Kennedy. :. . -:-:.::..:. -_. :-:: bol..od ktorého rastie svetu hrb. •_. : =. ticho.:. ~_ :\ek! ~_ako odvracal hlavu kón v pohrebnom sprievode .-! ~~_~J.:hvosty blcia.:-::erika.::afora..::mrežované mesto. \'~'.ž si svoju dobu na hrdlo.Milovanie v husej koži /149 : ~:"". sa nenáhlime? ::.:istými konskými slzami.:":'teda mrtvy je .:ho. -:-.: to naše storocie .. úzkost ocakávania: ta :~ j\. kví1ivo zapadajú v jazerách. Prsty na ociach. . - .::.::.'.:":'0 plakal dovnútra . ./ .urové kométy. . drsné chvosty vzduch odierajú práve zo siedmej kože.:.si videI? . to je to hrozné! -:-.::. ::_:-. Paganiniho.s celé týždne neotvoríš ruku. ::-:'::.~:-.::. c.~:.::.:-:::\. s hlavou pri zemi.:ho.:.. to ::.~Jre vyložilo na breh cierne rukavice. _:-:-_~"al tvoju hanbu.. :lky .:nennýanjel kapitalizmu. ako hlboko je do živej krvi! : ~.iehaako zviera. . '.s racuje pre nás? p .::. -~:"" .oasa era. si vedel.

vrav.« odvetila by si. ako keby som ta mohol odviezt lodou.. ako keby som ta stretol na ulici v prudkom daždi. len tak mimochodom poviem: »Mám ta rád!« Povieš: »Ach! Ako každý!« Také pokorenie! Možno by to bolu práve v auguste. pri vedfajšom vchode.. krútil by som kfúcom na prste. kde sa predávajú spomienkové predmety a vzducholode.-------------------- . A mimochodom. »iba. Zašepkala by si: »Ale? A kam?« Spýtal by som sa ta: »Co je ti? Preboha.. nic. že ta stretnem v noci.. ako náhodou. o pol štvrtej pred obchodom.150/ LEN Miroslav Válek TAK Len tak. tak co je ti?« »Ach.. povedal by som ti: »Podme domov!« Len tak. « Kde si? Stále sa desím. . že si to povedal tak náhle a mimochodom . Zahanbený až po korene stromov. Bolo by to asi v stredu. ako keby som ta stretol náhodou. v letnej horúcave.

~ed si kabát obliekam...:. .:~d konecne aj peklo odpocíva..~oprezrádza sa voda vode. kedy. )DA NA LÁSKU \ . -\ko ked prší..:.~ hypnotizovaný spác .:. . . ..~o náhodou. -:~d za ocami hlúpych melú mak.:. . <.. ·:~d sa Zem krúti na pivovej ffaši.~cd sa rakám...-:d sa bojím.Milovanie v husej koži /151 .:.:~d mrtva luna stojí za oknom . ~:~d je tma vlastne najcernejšia v rozkroku. ::'~ha diablov sa už opila : . _:::1 tak. = ~ ma už zasa tuší ~-:d pijem caj . .:.:. až sa práši = ~hípkov obilia.~o stromu strom. .:TIcliemkávu.:. korko ráz a s kým . !ej chvíli vecí horeznak -:Jvorí žena rútostivú vodu.de by som sa ti prezradil.!avicne mám v hlave :: tvoje: »A kam?« ~:oviekam! ""ckam. _.. kde by som ti bol blízko . .diabol bÍch spí v perí ciernych sliepok.bikujedym: J..tej chvíli medzi nocou a dnom.:. I~ .

. . nejaký muž tam visí v slucke slavícka. Krysí zub adhladáva z nebícka. Láska aka nebo.. v husej kaži Nac. až do.. Iadav. past Vzduch.152/ Miroslav Válek Nieca klape va vajícku. · . ktarý brúsi drsné hranalceky. ca Zemau atrasú. . až takmer biela ... Milavanie úžasu. A tma a tma. A Mesiac ako. skladajúci navý straj za súciastak tela .Bah. vecí. Niecí hlásak škemrá: »Vstúp!« V nejakej hlave katúIa sa hlava. nahaty kastí. Mnaženie Narážanie Nežnasti. Zlastná hudba skla. vlhká aka pa súlaži hviezd.

co hIadá. ~ad by som si ponechal svoj náskok.zhoda náhod alebo chvífková roztržitost osudu iba ::. :::.::prosit výšku. ~~si ten.-hokrídla na oblohe .::pod ním ticho také úlisné a temné.ÚCENOST ~id by som bol faraónom s achátovým okom.ejakého boha! . ~ odstup od vecí.. =:)0 tvojich vlasov havran zapadal a dosiaI .::~e co sa stalo. ?lanéta? :'\ejaký žart :-. '. vzdialenosti.oj .« I '~-tekaj.... alebo hIadaný. dokonca aj cas ::=:amenajú tak málo.' blciacom vzduchu..-predsa len príliš zložitá tá hra a nikdy nevieš.\'olia vedam zmiznút z pamati.pred všetkými skrytí d .prísnost obocia .musíš verit v modré oci hromu . Pamatáš? '.=. je to v nás. :-.e jakým spósobom sme zúcastnení na potope sveta.Milovanie v husej koži /153 S~I. jak duše vecí oslepujúco žiarili.. . :::.:::nepravdepodobné sa stáva obcas zrejmé. hod kolenacky. '.~jeli sme. ~:. . v ohni Ialií.'idím ta. :'Jdem rátat do tisíc a nájdem ta.. sladká Kleopatra. ~: natiahla ruku a povedala: »Cítim ~~\Tny na slnku.'. :-.echstane sa. trvá. =:) ómyselnost úkrytu. Gaius Julius Caesar.

hfadaj! Je stále nieco skryté za chrbtom niecoho. ako protirecí prícine. vzduch ako keby nacúval daždu s tažkou hlavou. ako vchádza do purpuru jej slávnostná jazda. skor než sa dozvie. v ktorom preklína chromý démon stromu. ty už vieš. kde je voda slzou. UC sa od múdrosti hmyzu. ako si rozostiela zelené postele. preco do pamati semien vchádza sekera a ako zamyká sa za slávou tela! . ktorý letiac listuje si vo vecnosti tak neuveritefne rýchlo. ako popiera súvislost pohlavia a plodu. kde spodná voda usína na predlaktí piesku. ako psím jazykom zlizuje z oblohy Mesiac . kde kfúcne kosti strážia svoje tajomstvá a plaché nahé cervy zvazujú ruky mrtvolám. Kop pod topofom. Ach. co si videl! Videl si lásku. v ktorých sa trápia stáda. Vstúp do vecí a povedz.154/ Miroslav Válek Chod.dynamit ako na všetkých kríkoch visia jej krvavé ložka! Pi zo stupají vciel. ako sa zakrýva. že zabúda. tráva akoby uhýbala pred nejakým hlasom: Zvieratá znútra oslovili nás. Zahrmelo v balvanoch.

:-risahané .\a náš zachrípnutý bas a trpí ~ -=-~-r hovorí .::13 pot zrkadla..'':senica budúcnostou motýfa.. :::-ozoznávam padajúcej vody od padajúcej vody.~~žno v budúcnosti. s nami sopránom.:': príliš sú si podobné.::. Neviem. ze vyslovené slovo nakloní vesmír. je kamen. '.jraznujem nekonecnost pohlavia .. ~~ je minulé a co je budúce? '.::.~'. ::\Tav. pod ktorým spáva zemetrasenie? ~ . :-.::.:..:.lIl.Jivost a krása? ~. co tušíš.\etak. sú muži.~:: utuj. . __ ~.--''-chádzali ne ho ako mávnutie? ' z \. .Milovanie v husej koži /155 -:.. :-~"a v uchu hudby. : =.:'idzujú ám na oci každý náš omyl. ~::!e to stále tá istá tvár. =.:.. ako motýf je budúcnostou húsenice . n :=-.. : " '::'.:'lako ako bezpohlavnost smrti. ktorí vstupovali do ohna ako muži . ktorú vidíme. .:y trocha svetla z trocha inej strany.:'j. :áska? A nenávist? = ~:. .ot je iba prenášanie lampy v tmavej miestnosti: -=. :::-. až príliš.'_k ~:::1prícinou . ~de je lebka Minotaurova? ~':e je ten nežný milenec? ~~':esú deti Herodesove? ~..:. '.:. aj následkom :-:-o..

že okolo nej krúžil malý kolotoc. ktorá má tak rada bezvetrie. Bol biely den a bol a medzi nimi britva.156/ Miroslav Válek pocitom menejcennosti. maIuje si víchor do kútikov ocí. že sa len uskutocnuje. v tisícdeviitstošestdesiatom štvrtom Holofernesova hlava cestovala vo vlaku tak krásne statá. co bolo. co bolo už myslené. ktorú si podávali z ocí do ocí. dáždnik daždoviek. že každé naše dýchnutie ju bolí v chrbte. aby smela vytvorit úplný súlad duší. II Pred Vianocami. Smrt. clovek! Slnecník slnecnice. zabudnuté sa vracia. A predsa každodenne zostupuje a prosí. badicka pod pazuchami hliny! Jednako je iba jedna smrt? Nie je tisíc smrtí? NerozmýšIaj o tom. smrt od stvorenia smrti takto prichádza a skúma: co je clovek? Ach. nedopovedané sa opakuje. a tým. Je predsa možné. nieco medzi áno a nie. ktorá cíti pohyb budúceho plodu ako búrku v kolene. plný dobrých Iudí. co je. . Netráp sa. prichádza. nejaký pevný vztah medzi tým. smrt.

. :·._.::. našepkávané do rukáva noci. ~ . . v '.'msom si ta na ružovo zapamatal _ " :":'toromma tvoje vlasy dusili jak dym! = .~no prapóvodného gesta? .Milovanie v husej koži / 157 .odlost a zrada .:'l mece na hrdle. ~~..:atsa k sebe. ktorá nás núti . kry _ . ~. tá láska. . zacínat .~:":'edy sa mi zdá. ynv :::OL _ ~3še objatia pod pecatou luny.: ~:. :.::len po ulici _ -=-..:.-redtým! ~:-=.. comu tak zhruba hovorí sa vesmír. :--~:ože jeho žena milovala šoféra.:. betónovou dlážkou na Topofovej ulici. -:. :~~=..~ínam si ta v ohni. ..ahy.lla ociach cierne klaksóny.:. ·.~-=rkytie úkladné vraždy -_ :ja napodobovaním -.~etko už bolo? ': :0 len zotrvacnost. ': -. :1ajprv nechce!. ako predtým? . Potom zazvonil. :-::3cacomstriebre hviezd. .::'dená od obrovského trupu a hodená :1iecoho.oha! Ako sa to stalo? ...::-:lenstvá. že aj Zem je hlava. _-.:: -:'~z VlilY. '. tá lož.'m istom case ležal Ramses II..

siaham po tebe ako po zvierati. odtajila by si puklinu aj z klenby nebeskej. aj v hodine smrti kvások chránili. bielym žiarením múky rozsvietené. keby si chcela. ty si ho zaklínala.158/ Miroslav Válek A ty si svoje ruky nad ním držala. aj jelenom a vlkom by si odoprela. zubami si ta popamati otváram. na jazyku ma páliš ako zlý lieh. aby som nohou vstúpil do tvojho tiena? Som len nož. to už vieš. Ty si bola každodenným chlebom sveta! Toto sa stalo. Bláznivá ovecka! S kopýtkami k nebu budeš obetovaná! Zachrán sa! Bež! Ó. to bolo napísané. predtým! Kofko tisícrocí už kvapká tvoja krY? Z kofkých dlažieb si ju už tajne zotierala! A keby si chcela. krotitefka hadov! V tvojich rukách horeli aj Pompeje. tvoje prsty boli ohnom spocítané. v tvojej blízkosti s bleskom prekrížený. aj Hirošima. Preco teda dovolíš. tvoje ruky. Zvof si blesk! Ruky mám po lakte zodraté od tvojej kože. udržala by si aj vlások medzi stehnami. .

súdny den.J .: :. :::::i chlieb · '::':".::.m palcom : . zastávke trolejbusu císlo osemnást '. trinásteho júla. s sa noc.'0 zo sna usmievali sa. . ciernou srstou zarastá _ . ako pod kožou ti padá špendlícek..'. .lilihlinu na zápastí. :: _.lpovali neuveritefné tanecnice.. : . bolo oranžové. mad.:ažena kosti hfadala.:t. .::.:.. ... =- .::. ..J slnko..:ažena ~iernej sukne usedavo plakala.:. -:=: ~ .. IIr zastávke trolejbusu císlo osemnást .semená.:~. . =-~li mužom v ociach..Jda.:> · -=- .. ~_ :::hrobov ':'.zastávke trolejbusu císlo osemnást : _ :'~radou cintorína '..1drevo zabúdalo na svoj absolútny sluch.::. yefa slnka na takýto den.::á ako v bielom chrupe kona. . .:::'ené medicky v žItom stÍpe ohna ~sluchácky konzervatória s takou hudbou v lýtkach.Milovanie v husej koži / 159 ..:~ko bole také oranžové · :. hrozne bilo do hlavy.: :. · . :-:'.::~alikosti z cintorína.

akoby fotografovanú cez zrenicku diabla. Tak plynie cas. tak prejdú povedfa lásky a náhody. zmateno pobehujúcimi v jazdnej dráhe? Tak plynie cas. A slnko bolo také oranžové a tak hrozne bilo do hlavy! Príležitostný hrobár ležal v tráve. ani malícek. hroznú tvár.160/ Miroslav Válek Neuvidela ani jamku na temene hlavy. dážd nevšímavo odpocítava kvapky na nespavost noci. pillacný rum a spieval: »A kto videl a kto videl. ako keby nebol ani pochovaný. v cervenej capici. bez jedného roha?« Kofko je vecí. Len obcas zachytí nás štastie lesklým blatníkom a padajúc vidíme v nom svoj necakaný portrét. príležitosti a priatefstvá. ktoré sme nevideli. ani vlastnú ruku pred ocami neuvidela. ktoré neuvidíme a pred ktorými sme iba slepcami. L _ . židovského boha.

slza ~.::.::::n mat tvojej pleti rozopína.: rosa cestickami vody círa -=. ::1esacnom svetle pijeme svoj bróm ::.::. ktorú okradli? -=-.skoro rosa rosy.Jt ako nohavice. ~ ='D v snehu. kde drevo bolí hlina. ::. u -=-::. _ješ sám..: s jazýckami od hadieho jedu duje z prázdna kostí. ~. viacej podobá sa nevode.::m v oku slzy place. vzduchu sa sklí. trocha vo vecnosti.::dášdo modrého okvetia.Milovanie v husej koži /161 -:~náhTame sa domov..::::n. z pohrebu sa vracia kapela..::::n lúskaš v zuboch biele vypínace. cnelky nad hladinou indigových voní. -= =.taká priezracná. odkladáme = ·.. -:~:1áhTamesa.:: každou rakvou sveta. -=-. ktorá chodí ž . -.:. '.: ='c temnou tvárou padá na mosadze . ~:.:. trocha nikde. ~'::e -= ~ .. v každom sprievode. =' je tá žena.: ena v ciernej sukni.~bohom.schodíkoch nejakých tajných kalvárií.::murovaní v múroch pokfakli ::.. ..:. . zhasíname.. ~torých tak jasne vidiet kolená.::n. tam.~:='keby sme tisícrocia prekTacali . tma ~. -. z . -.:. ~.:-ozveseTujeme sa _~: žným bTabotaním plynu. Ludia ako sadze. ~:. prsty ešte žIto zasvietia. púhe nic.

Prikry rukou. Ticho. Láska nás z cistej vody uživÍ. že nebudeš. Bože. Nejaký šialený džez. ten slepý kruh si tociac na prste jak kfúcik. Bud stále so mnou. a viac než seba miluj ma. Vietor si huhle do dlanÍ. mama? Tma.) Nezdvíhaj. Dnes v noci. . teba už niet. Pod klobúkom tma. ale to. že si.len co by tráva upažila ba ešte o trávicku kratším. Bože. Opití svatí ležia na chodníkoch. v samote života svojho boha mucí: Bože. (Nie to. peši celú vecnost prechodí. krvavý som z ohna vyšfahol a vzlietol: Boh medzi hviezdami bol iba namafovaný.162/ Miroslav Válek A nosí v sebe práskajúci bic a kro kom . Nespíš. zamyká svet. nevstal si z mftvych. otvára si nebo. nahý. ty si nebol?! Už zasa zvuk trúbky za oknom svetlá podráža. Ja viem: istota. Na klinec cierny klobúk zavesím.

jú si do tisíc. ~jze NA ANGELIKU to byt zapísané do semienka _ '::0 hliny.~~ocítat odlivy.C'zuti to trúbit faliovo. :-~. e koniec mrazu :::2.. :nožu o tom luhat noviny.. 1 . ~ d ~o aký krt cez rozpocet záhrad.: \Oiem:strach. -.:\-oje lásky.: :3.Milovanie v husej koži /163 -=-. 00.:... -_o:: cítiš v sebe cudzie obrysy.kaj - =:)A '.::. ú . '~::-:rpezliví.~ze byt jasné co a kde. aká cierna ciara. .:sda! Spredu nízko. Ach..': _= _ puká zem. -='ze byt už rozdelená strana dal a strana má dat. Zlá hra ~ zlá hra! Všetko sa to rozkricí! :::~ješ jarnej vode na ociach.. ~~-:iobatsa moru. . ._. vzadu vysoko . :::'::y sa nájde niekto.:: ta mat na britvickách holici ... -_:. . kto to pošpiní. Stát na nohách.C'zuti to odprisahat pod fadom. l)Ttkamicmukajú ti bahná. . teda žit. ':'0 0_.

bud panna! Ja viem. ktorý spofahlivo odomyká? Angelika. To dáva nádej. skrýva ju k sebe pod kabát a volá: »Vy.164/ Miroslav Válek Zub za zub. už je rozkricané po bylinkách a po poliach. Už cengá v tráve perletový klícek. nech ta stromy ihlickami zošijú. ach. už vo výtahu vezú nahú snežienku. Už ju vidí. Co za oko? Za skulinu v okne? Za kfúc. Smeje sa v tebe malý trpaslícek a celý den ti strúha mrkvicku. Teší sa. necháva zmiznút Mesiac v rukáve.. už vzala rybka lesklú udicku. zamyká. vlastne v budúcnosti . rohaté a parohaté veci. ako za sklom. ako vybledá.. ty sladké jahna. chod do hája.ale na pohfad je ešte stále krása vecná. V KRUHU Všadeprítomné oko škrtica detí slzí nad ružovou mašfou. akoby v diafke. áno: už sa musí . prec! .

='.:uJe: ::-: celkom malej sviecke.' ~éer ta bielo poprestiera. <. ':::1ymema erpenad.:. ? =:om je už veImi ospalá. hrbácikovia. . S:-m unavený ako zviera. .::. motýle a húsenice. '::':-.: =:lY máme.. ~ 3.: spieva tenulinkým hlasom: \ . ktorí ta lovia na lunickách .:pajúci do vysokého vrchu. starý pán! '.. ane memy. v : =.JÍ sa. « SPEV '. k:úzelník! =. nepredáme.:":0 k6n s lunou.. .rana letí.::.-: memy.: :nyma nerped a..: :ny mame nepredáme.Milovanie v husej koži /165 " :.-:mad . ''::'::1a kruhu.aj v trne mu nahlas rastú prsty.::. z domu prec!« " ='\'lasoch mu erdží konícek so striebornou hrivou. ~. . :. ':~. \' uchu husle. dobrý. leních kopýt! . nemá deti. ='. .:"mást ciernych maciek okolo nej tancuje .

Postoj. ktorým ta zakrvavím. .. tvoja píštala ma dojírna. Jelen ich tanec nad pohlavím. Je kry býcka. Nahota leta.166/ Miroslav Válek Jelen ich cval. slepé hviezdy. ktorého sme sa dotýkali. Modli sa slovo. tvoji bosí králi! Ó. Postoj! Je cosi viac v tom speve: dym. Nahota let a. láska: náhoda tela. tvoje slúžticky. strom .. že neviem! Ozubený Mesiac sa tocí. ohen. Noc v nízkom drepe mocí nad mestom. ved vidíš. voda.

ktorá ma ucí stat sa clovekom .SLOVO Komunistickej strane.

aj ked to bolelo? :". -=-::' tá láska: táto nenávist.Slovo / 171 ~~~dtajú ju. . -:::' divuhodné curriculum vitae.kolostola . ":":'lujetesa. '. Básen.0'. ale nerúbite. tá =j ú piesne dokola.. že ty mu nepatríš. je to neurcité. že zasa s niekým spíš. =-.-ciloškrtnút telom o telo _ .. je len hebký plyš.~d on vie. je .en jedna piesen kdesi zaspala .:ilo sa. len tá piesen nie.« ?oézia. =~ patrí ti. dažde jesenné.si tebou svietil v tmavom byte. lásky. zívnu Z hÍbky sál. že zas sa budú vracat -.-šetkom nieco.la -la . _'. cudák. len co robia sny: ?::-ázdnykút v srdci.::'ycelku prosté: treba cím skór íst. --\istota. . -.. =~ to. =:::-a piesen.:-. -: ~. co hladká. romantik. krásna vdovicka.: ::.:ideje. =. vóna po básni. by .1 ?:-:oližné je to.. --\spravila si. Slovícka.-\ jedna horko plakala.:<-ch mala! Teba nemal nik? si = = ten blázon. <-. ::' zívli levy: »Napísal.

Je básen lož a básen cistý štít. prežil. no každá chodí v inom kabáte a vaša je. že ide o hazard! A co je život? Možno tiež len žart. /3/ Zomrela pravda. co mu napadne . A že s nou tofkí žili intímne? Raz budú pri nej stát jak pri hymne. ked sa ponúka. slovo nad zákon. Zmiernite radšej fahkovážny tón. Aj v najlacnejšom slove veje cierny flór. Slovo je aj nóž. Zadržte. Predbiehajú sa ako divé: ktoré skór údesnú ranu sveta zahojí? Ono sa fahko povie: Žil No slovo ozaj málo zaváži. Znova si zloží. len ked ju nemáte. Že chránila si pre vás všetok pef? Že preplakal ju.172/ /2/ Miroslav Válek Tak si ju berte. Je slovo nad smrt. prosím. Chcite ju menej mat a viacej rozlúštit.raz ostýchavé a raz nápadné. . Tahajte si jej meno z klobúka. A ona predsa je tu pre rozkoš. A poézia s tvárou v závoji. prebolel? No vidíte: už k sláve privonal! Cha! Poznáme to: profesionál. No to sa vie.

:. -.. ktorý zareže. ? 2. I] milencov.1 ~ ::"'eskléoci detskej horúcky. iba vyckáva? :.ehrdlicky v piesku manéže.:qáciu hlavu ukryl pod krídla.1 aj strach akoby sa trocha bál .. ?lI: -_-bohýanjel sa k spánku uložil . ..-jna vencov .1: :-':':.. .:zabíjaný zabije. obzerá ta mlcanlivá tma. : ~úhlym ako Judášova suma. ~:. . : znacujúce boha.) ? 2.:elá pravda v jednom náboji.ameniaputujúce po nebi. :::-. ?'Jpollásky. :: 2. jednoznacná ako revolver. ? 2.-onakadidla. 3.:-. ale už ta má.nickým okom luny si ta skúma.2i predlžujúc hrozu..mokracia je krvavá! ~.Slovo / 173 takmer niC. ~ =. A.ácamesto z podrezaných Žíl.1: =. :-::-sty katedrál. Len povedz: Ži a ver! '\ Je.ety a nož. -_-z -\ ticho chodí po uliciach strach. ? 11~ =:)'.. bud im fahucký. : ~:e je nemá.n starý žonglér slabý je . sa zdráha..

--------------- .. Asepticky. Zostalo len pár komunistovo Škoda. kým sa boja. Páf! Do cloveka.) Pán generál. Rok: (Doplnte vždy podfa potreby. cisto. Mat...« ----•. Bud vofa moja. Sám so sebou partiu šachu hrá a miesto slov len mávne rukou: nazajtra! A dodá: »Nemusia ma milovat.. Pár! Horí rieka. Dnes ukrižovali sme zasa tisíc kristov odrazu. niet hodín. Zemegufa piští ako brok. podfa rozkazu. ktoré by ukázali vefkost nášho casu. Aj oci soch blednú od úžasu. fontána hlúpo strieka do výšok.174/ Miroslav Válek Pár! Do dverí vsunula sa noha vraha. No generál sám je boh.

Hádaj. .ž:išu Kriste. :-:elu.'~. Clk z rúcky do rúcky: ·::0 chceš. ?:isahajte falošne aj krivo.. \~lcanie je jed. ? 2rozumeli ste? -=- .ot za zradu. na tom nezáleží. ~:.: zver! :-0 ja tam svetielkujem v prítmí :-odkrovného bytu. ::~ zradu život. takých miest je dost. To ja ti vzlykám rytmy :-~tálneho beatu.iichuckí! t :=)0 slucky :. :-o ty si slovo láska :-. bielu rudskú kost nesie svojim pánom .. Pre štastie a pre radost. ber.. hádaj ešte ':::'. A cierny :-~sbielym ránom beží ako ciernou ranou.apísanéna tabuli sveta :-ielou kriedou. kde to bolo.es. hádaj. ~.)munisti? -\:10 ! ?:-e vás tu máme zvláštnu výsadu: =:'. ~~ehned.Slovo / 175 3 :e1ymránom beží cierny pes.Kde to bolo.

Ja som tá mútna voda jeho stok. To ty si dobrá zvest. Orly? Oradour! • . hnaný víchrom pozdIž tvojich ciest. To ja som suchý list Paula Verlaina.176/ Miroslav Válek To ja som plný narkotík a jedov. to sú: hnev a nenávist. Ó. sladký ParÍŽ! Mám horký dych z tvojich vín a v ociach dym vypálených ukrajín. Odéon. ale je to v dur. zažíhanie hviezd. ktorý hormóny je a chce byt bez vrások. nevidím? Chcel som ti zahrat nežne. zelená. To ja som ten potkan. Ja som past v tvári harmónie starého sveta. Co desí ma. Spím iba s najhoršími. To ty si úsvit. ktorý hlodá. Opéra. To ty po krutej smrti zimy vstaneš svieža. Ty si belások v ciernej noci ciernych otázok.

Slovo /177 Po svete ohne lidíc. cierne shaw. llias lchillova pata :1adradených snov: :1echaj to biele dieta .. alias Jas Paula Robesona: Kro bude další..-:lias ·:.už spalo by! Tak zasa vytahuješ staré žaloby? -'fy little boy! Týka sa ta predvolebný boj? -'fodli sa a pracuj. pri uchu vesmíru cas bzucí ako hmyz.Senátori: ~ová Angola! iba chystá . Cassius Clay. Dejiny klamú. A trocha sa aj boj. alias 'o"Orný ring ~lobodného biznisu: :":edy bude zavraždený Martin Luther King . potrebuje liek. klame zemepis: To nebolo vcera. . .l ktorí mrtvi naši blížni sú? O. A. Ku-klux-klan .. nech si zahýrim.tomi chce bránit? Nech sa neopovážil Bud e m sa kúpat s nahou lunou v mori! Dajte mi pokoj. Muhammad Ali. Syet je chorý. S\"et otravný je ako starý rým. komu odzvonia? O. S\"et potrebuje idol? Nech ho stvorí! . ohne kremniciek.'arbiturát. Kaz ráno opitý muž krical na pláži: 1\.Ceterum autem censeo .Hentát na Ježiša Krista! Ó.

A komunistické hlavy nech nás nebolia. _ . ked prší ovos! Tam voda ako voda. Tá viac vynáša. ako blízko to je. Aj vefryba zhltla ]onáša.178/ Miroslav Válek Aj Trója padla. Ach. A kde je cas rací. kde naopak plynú stárocia. zázracný je to dážd. Ach. les svoje litánie tam odrieka a tam aj· o polnoci stretneš cloveka. potichu si tie slová opakuj: »Kde je tá krásná zeme. jeho hlad. kfcové žily jeho autostrád a k plátenkám konopným sa vrát! Tvár spotenú si do nich poutieraj a nacúvaj: tam každá veraj inú hudbu skrýva. Kde slnko na teba sa díva spopod obocia. kde domov muj?« t---. Nechaj jeho sýtost. Zas a nejaké zmeny? Zasa pád? Komunizmus? Cervený jazyk vyplazený na Západ!« Nechaj ten svet. Potichu si hraj tú melódiu. Až to mrazí. nad ktorým sa mrací. kde cas sú peniaze. chladná je a dobrá a slnko ako jastrab padá do brál a blýska sa a hromy divo bijú. Tam je aj skala citlivá a živá a pre každého sa tam nájde pekné slovo. Hlasujem za smrt Za pomalú.

:i krvavá je ešte tvoja luna! \-stat musíš aj zo smrtefných únav.. :10 cloveka znútra. 5 / =5týchirurg nakreslil mapu cloveka. potichu. kde sa ohen s ohnom stretá. --:torís nimi spali .:undrickyaj mníšky. Ešte stále je svet zlata a svet chudobných.rutálneho beatu.Slovo / 179 A nechaj ešte staré striebro na tráve :i odpocítaj dlane láskavé.odkrovného bytu. Chod teda dymom scernetý :i s tvárou bledou. =-. ~ardináli. To ja tam svetielkujem v prítmí . dychom dych. Boli tam priepasti i výšky. široká si. . To ja ti vzlykám rytmy :. :\" eprišla ešte chvÍfa oddychu. .enticho spievaj: tichšie. proletárska vlast. :\" enapísat ani list :i íst :am.ie1ou kriedou. Telo je aj tak dost mizerný futrál. \ -iem. To ty si slovo láska ::apísané na tabuli sveta :.

Komunista napríklad absolútne vymyká sa schéme. všetko je relatívne totožné. Taká vec sa nevyrieši nožom. nech sa jed jedom nicí! A cí bude svet? Nicí.180/ Miroslav Válek v mene božom... Ciže náš! Odstúp. pravda. ako v kom. Telo muža a telo ženy líši sa len málo. No navždycky: tú vec cháp len apoliticky! Ach.. Nech idú tefce za heslami a nedržia sa svojho rozumu. To sú tie taje anatómie: Nepríjemný je živý a mrtvy nebezpecný je. Nalejte ešte rumu do rumu. co sa nestalo.. nech vyhynú sami. SÚ isté veci pod slnkom . Flinticku zatiaf skryme do žita ------------------------ . aj co sa stalo. Nechajte ich. satanáš! Tá mašina je ešte príliš zložitá. Ved vieme. Ešte nalej! Poviem. zlodeji V solídnom postavení a tak dalej .

~ech narodí sa lož. Sedíš ako žiacik nad úlohou l márne rátaš straty. ?otom siahni na dno: :a. Z\-oI si teda ložI \. . ':baj. .Slovo / 181 1 naladme svoje sladké mandolíny. • V? ~oz.-\no. ~ech nie je ako páv. správnom case ':0 správnych úst ju vlož. ::-prav ~JŽ nenápadnou. :"'ož svatá je a platí. \'ed co je lož? Len pravda s kratšou nohou! Kde hIadal si jej stopy? V kom? To v tebe klopká svojím kopýtkom . Ty iba ber a ponúkaj: Jliva olova . ~ech to za nás všetko spravia iní. V tom bud lakomec! To až naposledy. co sú za súkromný raj. Tí. S diablom sa miluj v matnom svetle sviec. nech sa obtrie pravde o rukáv.::hutí lj smrti! _-\lenou šetri. nimi lko myš 21hlodáš aj svet. Kov až nakoniec.m sú anonymy .

Ako ked utne.« . Anonym. pijeme váš anonymný jed. ktorý zdobí uši závisti! Ešte všetko nespísaL Ešte toho vie! Ani z domu nehni sa: anonym ta zje! Bože anonymov. coho nedotkne sa skon a zánik: návod na výrobu paník. Anonymom byt je smutné. Napríklad: »Zasa vraj bude od utorka hlad. Anonym je mím. tá horká mandfa v koláci . Ó. písmenká anonymných abecied.jazyk ju len tuší. Napokon to. ten malý hrbácik v ušfachtilej duši. anonym.a dost. Anonymne.182/ Miroslav Válek Sadni si a píš! Ach. Zdržanlivým gestom nieco naznací . Anonym je vždycky sám. Anonym. Verne. stoj vždy pri mne. kvietok zlatistý.

« »Opat sa vraj hore nieco deje. bú. To pre vás moje slnko svieti. moja milá! Preco si taká dolámaná? A koho si nakrmila! Hordy Džingischána.. Zasa vraj budú noví svatÍ. Kto tú pravdu ukradne . nerobila také okolky. bú . prepadne sa každý zvlášt. pomalicky.už to máme úradne . o tom si už pocul). Európa. len sa pozri do zrkadla! Prsníky ti visia.>Európou obchádza strašidlo komunizmu . to pre vás moja nocná obloha je plná hviezd. bú. za zelenú jahodu. Ave. Kto z vás je hladný? Kto chce jest?« . . a ty :-odila si vrah ov .. Pre každého trošicka. Bú. Národy sa držia za rucicky . Vtedy. tvoje Iono je vypálené a tvoje boky .« »Urcite ale bude koniec sveta.. Panna? A vtvojom veku? Ale. Tvoje fosforové vlasy žiarili tak nevinne a naho. bú. ::\árody idú ako deti zo školky. vtedy si. Prejdi sa trocha po histórii! Dojcatá tvoje kojil ohen krematórií. 8ie! Nie! Nie! Vy všetci ste moje deti a krmilo vás moje vlastné telo.« Už sa varí kašicka. Krásna.. Svet je ako lyžicka. ked na chrbte býka rozdávala si sa.dominus tecum . lesklá lyžicka. A prostý clovek je tu bez nádeje.. « Ticho. Odkiar chodí dážd.ten sa navždy prepadne. Aj pravda je malická. Co sa toho týka. Prepadnú sa všetci spolu... Svet je malý. za vodu. Európa. gratia plena: no.« »Revolúcia zhltne vlastné deti.. odkiar chodí dážd? A kam slnko zapadne? Bú.ibakopce sadla.Slovo / 183 »Civilizácii zasa hradí z ocú nejaká vražda a každá zasiahne tal (Aha.

NeznÍŽ sa nikdy k výhovorke! Nehovor: Vec riešit sa dá takto aj takto. kto nedával. pane. Ale je pravda. chceme s ostatnými do jedného radu vystát si svoje štastie. Pocet lyžíc je obmedzený a každá má už pána. Viem. Bite na poplach!« »Stát! Kam vediete tie deti zakované v železách?« »Tie deti kradli. co sa narodí v bolesti a krci. Zub múdrosti nám rastie.« Hovor vždy pravdu. aj ked oci kole. cistá ako vaše zrenice a tažšia nad náhrobn) kamen: vo svete. nie z roztopaše. A každý páIl má pána svojich lyŽíc.184/ Miroslav Válek »My. ale spravodlivejší. Spravodlivý. Stále viicšie sú oci nášho hladu. nemaže byt spravodlivost lyžice Amen. Vlcí. Že sú malé? Od malicka pásli po lyžickách. Pravdy holé bývajú obcas horké. --------------------- . Nepridávaj ho k veciam ako cukor ku káve. lákal ich lesk striebra. A cieI vždy na podstatu faktov. pane. kde je málo kaše. Kradli. aj ked slovo vyhýbavé bolo by práve lákavé. Každý chce by1 živý. A stále menší je náš strach. národy z každého kúta Zeme a každej pleti. Hovor pravdu. kto nebral. žalujeme a v mene sveta.

m v básni. aby iní boli ~tastní. :. co vrátili sa z pekla t samoty. Pozeraj sa svetu na hodiny :. zhasni! "\"emášprávo na súkromné luny . Cc sa. ~ evod ju všade ako psíka na povraze. to sú myšlienky a ciny. ::0 nepreskakuj triedu.k sa ti zdá. \"edz: žiješ.Slovo / 185 ~ O predovšetkým vyhýbaj sa fráze. :~'mmenej bud chladný.eprepadni! Trpezlivo stúpaj po rebríku vole. :J. Lenin.1 oslepí ta bleskom svojej irónie.. ~ eschovávaj sa za pamiatku .:ým. že si príliš na výslní. A. Cudzí osud nech ta bolí '. Lenin žije . . bud vždy o pol kroka vpredu.-iacnež vlastný.--\niv láske neklam. Komunista je v doživotnej škole.1 necituj ho v každom druhom riadku. . "\"edaj ho ako cenu do tomboly. \"ždy bud láskyplný :. Poznali aspon tofko ako ty. Cím viacej vieš.

186/

Miroslav

Válek

Nauc sa rozoznávat ozajstnú tvár rudí. Váž si tých, co sa k zlu obracajú celom. A bud tvrdý len k nepriaterom. Nadovšetko miluj rodný jazyk, svoju rec. Je zamat aje mec. Nevhodný dotyk nech ju nepokazí. So slovami hovor, iba ked ste sami. Vyberaj ich ako drahokamy. Nie každé je také ako vcera. Ustavicne hradaj slová pravdivé a nové. Zavrhni nezrozumiteIné, aj tie, co rodia nudu. Ber slová priamo z dielne konštruktéra: z rudu!

/6/ Raz v temnej noci udrel do mna blesk a v dyme a ohni uvidel som Slovo. A nebo bolo nebo Kainovo. Nie, nenapísal som to pre potlesk a nezabil som v sebe svojho brata. Len cloveka som zazrel takým, aký je. Cas milosrdný všetko zakryje. Odvtedy casto myslím na zvieratá, ktoré svet chápu, nakorko v nom sú, kým clovek je len natorko, nakorko ho chápe.

Slovo

/ 187

.-\ch, ako tažko cíta sa v tej mape! .-\j bezhranicnú vernost videI som tam. Psiu. Aj pretvárku som videI, zášt a faloš. V sebe. A císi hlas šepkal: Založ to ad acta a ži si normálne. :\ezízaj do seba jak cudzím do spálne . .-\ vtedy v hrdle básne vzpriecilo sa slovo. Lož pravdu presiahla, predbehla život, smrt, ako vždy: presne o olovo . .-\le to slovo bolo: bud! .-\ slovo a ja sme boli súcasne, aj spolocne, aj osve. To práve vtedy otažel som o svet . .-\ ty si bosá prišla do básne. Vtedy? Nie, toto Padal som k tebe a minul som tvoj svet plný vrások, všetko bolo skór. ako meteor svet len o vlások, od lások.

Teraz sa teda vraciam ako z prvohor. )J"ahýa cistý, nedotknutý tvor. Co mám, to delím. Tebe? Mne? )J"ie,všetko iným. Nech je súkromné, len co je v básni: prosba o milost tvojho pochopenia. Daj mi ho ako darcek na meniny. Daj mi ho ako starodávny skvost \ykopaný z hliny. Vždy je dost iných, co sa menia. Ale ja nikdy nebudem už iný. Cas plynie. Svet sa krúti, krúti ... Cas liecivejší je než sliny.

188/

Miroslav

Válek

Vždy budem k tebe láskavý. A krutý vo chvíli smrti? Za oknom záhrada. V záhrade hviezda padá. Clovek len chodí, hfadá. Co? A v kom? A komu vdacit za to, aký som? Komunistickej strane, ktorá ma ucí stat sa clovekom?

/7/
Nie. Rady nie. Lesk kovov, hodváb stužky ... A potom doma plakat do podušky od hanby? Aj pohan by uverit musel v boží trest! Je tažko zniest niekedyaj seba samého. Aj bez tej prítaže. Sotvaže sa zacal stávat clovekom, sotvaže presvedcit sa chcel, co dokáže, zakázali mu sútaže a oznámkovali ho, ani okom nemihol. r.:úto je mi ho. Je tvárny ako polyetylén. Dajte mu ešte možnost zmien!

---------------------

Slovo

/ 189

.'~. aký je. Snád trocha naivný, :".~smejsa mu a nezívni, .:~ vykladat ti bude svoje plány. '\ebud odmeraný. Sleduj jeho rec: .:.ž príliš verí v Iudské možnosti! ?ohasti :-. a pošli prec . o .' e ako každý: prototyp . .-\Je má množstvo vlastných chýb. ".y neveríte, že sa ich raz zbaví? Zívat je prikrátky .: motor beží na vysoké obrátky? '\aca ten úsmev, pohIad vyhýbavý? - A vóbec ... ,,·obec sa nechce prispósobit dobe; ,:':'or dobu svojim predstavám . .-\ch, to je ošúchané ako zástava .: staré ako heslo májové.« ?:-eco tak naraz lipnút na slove? Slovo je iba motýL Uletí. .-\ mohli ste mat výhru ako z rulety, :-'J vyhli ste sa rizikám. ~o sa teda pohnút z miesta. Kam? Z2.cnime hod u detí: :".2. zaciatku je krvi prúd, :-: ka mlieka, e :"Jlest tela . skvelá ~::vnováha prs.
S:':'ús,

_l1ádni ::enské sny!

iba posunok casu. ktorý ako ty z masa je a kostí! Nie anjela a nie stroj . pozri na deti a povedz: Co je v kom? Je tažké stat sa clovekom. . niekto sa narodí. A bolest tiež. Úlohu svoju hrá v tom doba. no clovek nie je dielom náhody a okamihu. Chceš rýchly výsledok.božemój nech ako ty sa raduje ci zlostí.190/ Miroslav Válek Bež. A co je rok? Nic. roky samoty aj vlastný pohyb z nedokonalosti. V tom sú zarátané nocné bdenia. A nemusí byt podfa tvojho strihu. Nic neovplyvní tento zákon prostý. Clovek je výtvor kolektívny. ak prehrá boj. Ale to sa ti nepodobá. Cloveka chcem. ak náhodou stúpi vedfa. ci ak ho zviedla krása úlisná. v ktorom ty možno uplynieš. Clovek je projekt na roky. Na cloveka majú fudia svoje nároky.

A mi1ujúcim ženám zlato! Za to len. co myslia: ja . nevydajme zlu dietatko. Svet vedy možno im bol cudzí. kruté slovo nech ho nikdy neporaní. nech idú do hája! . ~ o podvodníci s legitimáciou strany.Slovo / 191 A nech ho morí strach. to skvelé lízatko. Nie. lež vedu sveta zvládli svojím životom. že sú. A deti nech si vecer berú do postele žiarivú medai1u . Rad matkám.slnko. Za lásku a za život. tým. aj v žiali. co ním zostane aj v radosti. ktorí z ruín stavali nám dom. že ho nalapali na hruškách! Chcem cloveka. A komunista mohol by ním nebyt? ~ie! Až po zem poklonit sa tým. ktorým patrí uznanie. aj ked je v siedmom nebi. nenechajme ich napospas hrdzi.a myslia: ja. ked ciní pokánie. ~ie.a vravia: strana. co vravia: strana . Za círu nežnost. Za ten pevný bod nášho vesmíru. ak sa neprizná.

mesto. za inou! Nie.k falošným vykladacom karát. No je aj slovo. Lesk kovov? Hodváb stužky? Ved stacilo by možno dobré slovo. ktoré trvá. Slovo. Nech každý so sebou má vlastný rad: cisté srdce v hrudi. Ber klobúk. ak pri porode nepomáhal cit. od toho si tak ustal.. /8/ Akoby odkrúcali z balu plátna.192/ Miroslav Válek Netrpezlivost k nim bola trpezlivá . ~--------- . Rady nie. spršky banalít. lež Cervené námestie sa krúti ako platna. Mesto chcelo by.. Ach. svetu. No slová sú len slúžky chladných úvah. zamkni byt a podme medzi rudí. bolia ma oci od tej bieloby. Slová a slová. naco si nechat zarást básen burinou? Za cistou hviezdou mieri. To si mal na mysli. Život ich sfúkne ako penu z piva. Zastav sa. víchor znej hvízda ako do tanca. co vstáva. ktorého nedotkli sa ústa . aspon zakývat. ale aj oni prídu na rad.

Postoj. dávno uzly sveta roztína. kam sa ponáhraš? Ako ten cas letí! Kým ja v dave chytám druhý dych. Moskva. No ich oci chladno horiace a zasklené za stolicnou vodkou zhasínajú pomaly a krotko. Pred Mauzóleom stojí strohá stráž a mrtvy Lenin nad živými bedlí. Celkom nízko nad hlavou ti visí luna. cí si. Zo zámoria parta na motorkách naladených na vysoké c. bledá nocná zmrzlina.torko liehu by aj slona zabilo. ako vlcia svorka. ako svorka. Jazyky sa pletú. . Sláciky zimy zo strieborných jedlí tenucko a nežne zazneli. živý v rudoch sovietskych. Ale kto tie smeti odprace? V turistoch jak sviece horia grogy .Slovo /193 Toho snehu! Kto ho poodhrna? A v nom ako olejová škvrna svieti tvár cernošského vyslanca. Lenin. hviezdy cengli ako cinely. ten babylon! A kamery vrcia ako dogy. ~-\ninevieš. Ó. kde si. loví rudí ako zajace.

co sa rozdelí? Márne som jej hfadel pod blúzku. ale nevedel som kade. Havarovaný ako auto v rampách som tam stál. Pod hviezdami stromy v tmavom sade knísali sa ako alkoholici. Hanbil som sa za svoj náhly žiaf ako za záchvat chronického kašfa. . Moskva! Ešte svoje maslo krájaš na diely.194/ Miroslav Válek Ako letí cas! V ulickách to hucí ako v hrdlách fliaš. kam tak utekáš? Ó. postoj. Moskva. Jediná vefká slza na tvári horela mi ako poulicná lampa. Den bol ešte malý a vlhký sneh podobal sa placu. Šiel som. Pochodil som všetky bulváry a na Kyjevskej stanici ustatú tvár som ukryl do dlaní. mala celkom nevšímavú tvár. Model sveta ako hodinár skladala si kúsok po kúsku. Tak ma tam aj ranná Moskva našla: ako balík v oddelení nálezov a strát. Tvoje noci pil som ako kvas. aby aj inde deti boli štastné a najedli sa? Vlastne: tak násobí sa.

k mame. . graciózne J všetky boli choré :1akrásu. fialky . ako liptovské ženy na námestí v Prahe ~redávajú oštiepky. lko sa mi zachcelo byt nežným k jednej dáme..« -'loja milá. \-zduch v Moskve bol naraz ako z topásu. fialucky. Prepácte. co sa vracia z túlok J hfadá správny pereulok. _-\ moskovské vrabce na holých konároch stromov j ~ustili sa do škriepky.'upolypražských veží. \'idel som. Hrozné.ko vo mne sneží l1ekonecné more cichej fútosti. ale my sa nepoznáme. :. že nechali si doma jarnú tvár. co prišiel o podkovy. _-\leja zrazu pocítil som domov.Slovo / 195 _-\ž potom som zacul ~cnicky spievajúce tenulinkým hlasom: Fialucky. « To ruská zima posielala mestu :1avonané obálky. _-\ženy blikali v nom fahko. 3j slovenské piesne. -\ všetci futovali. )dkiaY by trafil domov. prenikajúce až ku kosti. _-\pocul som. _-\hned mi boli ovefa viac drahé :-.'a som ten bludný kun. l1ejaké miesto známe. ia som ten. . _-\všetkým bolo jasné: je v nich jar..

Aby vrátila sa k nemu sila stálosti. To. I--~---------------- . co teraz vnímam. (Balónik Zeme.nedívat sa inam. Nie. nepotrebuje niciu radu a nebojí sa zrážky. co v samovare šumí a ako ruská duša žalostí. na sláve mu nezáleží.) No komunizmus mladý je a svieži. neišli sme na bál ani z bálu. co teraz viem. to tvoje: nie. znamenalo . Povzbudzujte bežca cez prekážky! Beží aj za vás. Kde som len mal oci? Ešte stále sa v nich trasú ohníky tvojich rubínových hviezd? Ale svet hladných musí jest Svet ponížených za slobodou siaha. Preto to tvoje: áno. Pravda chudobných je krvavá a nahá. ale prí1iš tažký. nevedel som to. nie.196/ Miroslav Válek aby tulákovi uvarila dobrý silný caj. lná je pravda kapitálu. že Zem sa coraz viacej tocí podIa moskovského casu. Ach. aj za nás beží. nevnímal som to. Preto to tvoje vecné náhlenie! Viem. Moskva! Byt tebou plný až po okraj. Nie.

Moskva. Chce zastavit stálu stratu krvi proletariátu! Viem. ruská zem hustejšie než zrnom obsiata je mftvymi. že tromfy vyhodí. aby som lepšie videI svetlá budúcnosti. Je múdre zbavovat sa svojej výhody? ~eberiete ju proste na vedomie. ci nechcete sa dívat na jej tvár? Je to váš život. a kde sa len potkneš. Má krás nu ciernu ružu na kabáte. Váš aj tento dom je. kord svoj odkladáte. Ó. 9/ Cakáte hostí? Kto dnes asi príde? Smrt A už sa teší. . oci utri mi. ale sú chvíle. Svet býva aj ustatý a otrhaný. sa zabelejú kosti. Viem. Lež liecit svetu rany -aj to je politika strany. ked aj smrt je dar. Chce byt prvý. Obraciate sa.Slovo / 197 Len nechce zostat vzadu.

. Zazneli len dva cisté akordy. ci vplyvom toho.sa stalo vecou triedy a problém váš je problém pre všetkých. Sladké. Co ste to vtedy práve cítali? Slová. co všetkým oplýval. Rieši1i ste to prísne individuálne. život aj tak je trocha nestály. ostatní žali iba samý žiaI. vaša dilema. Tak vábi ju. slepá spravodlivost nemá v rukách váhy a nezodpovie vašu ot. Úbohý princ. A mrtvy Hamlet pri zábradlí stál. slová. dávno dokonalo? A vecer bol. Kam vlastne nás tie slová vedú? V každom slove je aj štipka jedu? A sú aj slová. tá nezomrela s vami.. ci nie . to asi ked ste siahli na kordy. Co dokonalé bolo. mámivé . Vy ste to ešte netušili vtedy. slová. a precítali ste tak veIa kníh! Dnes vaše: byt. Snád málilo sa tým. Nie. Osudy sveta visia na vlásku a clovek je tvor bezbranný a nahý? Nie. ktoré zabijú? A bolo ticho za dverami spálne. Svet ešte stále tažké chvíle má a stále je dost zrady pod hviezdami.198/ Miroslav Válek Vymenme mrtve veci za živé.ázku. Tak lovec volá srnku. co malí málo. .

Je málo casu. akoby na mna padal vodopád! Ach. Sviece dohoria. Si bledý. len slová. iba zvony. Co sa to deje? Pane.. Taký bledý si. Pocúvaj dobre. co to hovoria. No zvonia tak. Tak sa tá piesen predsa vrátila. slová . . Lež celkom iné ako kedysi. a udierajú rovno do tyla. to s nou sa prelína. Nic. tak predsa. Co sa to deje? Také divné tóny. jak nikdy nezvonili. ved všetko možno zacína sa znova. SÚ nás milióny a s nami je aj strana Lenina a co chce žit. pane.. slová. hod v predposlednej chvíli. nenechajú ani mftvych spat.Slovo / 199 Cas beží. A na otázku odpovedia ony. beží.

Z VODY .

Ak inde fúbiš. zastreli ju vertikálnym tfstím. že casto býva fatálne. ktorý z neba visel. Spomenul som si náhle na lákavú možnost. kruté . vieš. Nad tvojím srdcom bie1a zástava. co spociatku nemá jasný zmysel? .. kruté. Milosrdný. Na všetko hfadí horizontálne. Škovránok s bombou. vedz.. (O kofkej. Cas inej práve nastáva. A kam. odplynie.Z vody /205 /I/ Navykol som si ako na alkohol na tvoju tvár. A píšem súrny telegram. kto nenavyká ju. aby si prišla. /II/ Na jar bolo rieke vidiet do spálne. že tikajú vo všetkých láskach práve natiahnuté hodiny: kruté.) A pijem fa jak horkú ciernu kávu. ale rieka spí si ako v plsti. zatiaf nie. kruté. A nikdy nemám dost. Mám ustatú a fažkú hlavu ako po plyne. Jej pravé meno je však nespavost. Láska. ešte zatiaf nezosadol. Cas jednej lásky plynie.

zbohom. voda o vodu. pane. moje telo je dnes zápalné. Láska. beda márnotratníkom. . / III / Je teda rieka. Cas uplýva a ona nechodí. Ty máš zbalené. beda. Stromy poskrúcané akoby ešte v kfcoch porodu.206/ Miroslav Válek Oranžový per. Láska. láskal Tá len neklame. Písala si mame. Meškáme v sebe len pol minúty. breh udrel o breh. Noc prišla s ciernym dáždnikom a klope láska. až to zabolí. ja ti ho horkým slovom okorením. že klame. co si vynúti. Rozdefme si to prázdno napoly. ale aj tak už nemáme. Je plná teba. nebezpecná výbušnina j ari pristane ti k prvej rannej tvári. co k tvojim šrapám rne. Tak trocha ešte ako pred stvorením a zamyslená. Ale to iným zatlieskali. Chcel by si ešte skúsit? Ale nie. že som pri tom ani nezaplakal? Nie? Ach. Ach. Láska ta háda? Už ta uhádla. plná seba samej a od teba má. Ty si sa nahol nad jej zrkadlá a hodinky ti spadli do vody. co máme.

Na veci siaha znútra. Ona je taká. Pocúva tichý tikot svojho tela. zažíha tažké lustre jesene. / V / A ešte nieco nežné nakoniec: akoby snežili v nej matné sklá. A najbdelejšia je. Ale celkom inác. Zástavy leta sú už zvesené. ked zaspáva. Nervózna.Z vody /207 Vecerné ticho padá na vody. milenci za svet nemajú kam íst. A bolo to len pokrcenie pliec. / IV / Tam rozhadzuje slnko šperky zo zlata. Cas Iahkú ruku kladie na vypínac. . že raz sa nespozná. A nenechá v nom kamen na kameni. Vták ešte spieva. Aj ospalá je. cas uplýva a ona nechodí. Tichucko ako myška v mokrej slame. akoby bola dvere zaplesla. Je plná teba? Plná seba samej. Ale radšej bdelá. A ako nocný expres prišla únava. Napísala mu hrozne smutný list a pred zrkadlom cítala ho dojatá. až Iaká sa. A tak sa náhle mení.

chladné oko Mesiaca 'a jej tvár vo mne ako obraz v ráme zhasína. Je tak cisto tu. Stacila by mu aj polveta. bledne. Ked zostupu jú veci do nahát. vždy na úteku. no do iného casu. ona vie. že dve znej vravia. co nám nanúti únik. Tu každý prášok z teba pozmetá. Beda. A tu je ticho. Tu je tá chvífa. aj súcitná lož bola by mu vhod. planie. Ó. Istotu mu daj. A márne denne prekracuješ rieku. jedna cez druhú. Hodiny idú opacne a klamú ti. Si bledá.-------------------- --~-----~---~---------- ----- 208/ Miroslav Válek Tak zrutuj sa. dobré by bolo aj zlé tušenie. Ako lúc svetla vo vode sa láme. že nemá istotu. / VI / Polož mi ruku na srdce. ked prosí skrúšene. krváca. kde veci sú a v kom. kde si rady brúsia kly jak mamuty. márne vždy pred sebou. A potom vefké. . že láska je len pohyb do kruhu. A všetko zaprie jedným posunkom. sme iba jedným z jeho mávnutí.

tarchavá. úbohá. Ona. chvíIku ani nie. I I . ChvíIku mala oci ako Viery. Ach! Korko sa v nej vystriedalo žien! A každá pristihla ta pri nevere. smutná sesternicka riek. co tak v sebe hýckaš. voda sa zdvíha tažká. je len mrtvola. akoby porodila potomkov aj predkov. no to. odprosuje si ta úpenlivá. no nepovedal si jej ani n. Dni sa zastavia a obrátia sa všetky prúdy spodné. sama v sebe premenlivá. Strieborný rácik ticho cúva po dne. Viem. Mal si pred nou zamknút všetky dvere. zabudnút chce všetko. Stroj casu škrípe. Ked usmiala sa. Oprela si hlavu o rám dverí. co všetko vie.• Náhle zomrela láska. Cut ešte súkolia. Z vody 1209 I I I ~ IVUI ChvíIku by aj chcela. osamotená v svojom predpeklí. chvíIami to boli oci Annine. ucaroval ti jej út1y driek a ona. Odbil si to rahkovážnou vetou. mená nemých rýb a mená kvetov. hviezda padala. ktoré cez nu pretiekli. A všetky mená sveta mala bezmála. Riek krvi.

akoby niekto cudzí v tebe plakal. (Tie gestá jej!) Vždy viacej cení. Mal si byt k sebe prísnejší a presný. korko tvárí v jednom zrkadle! -- . aj žene ver. co sa zabudne. aj korko a akých prísad pridáva sa k piesni. Ó. zloženie. Spoliehal si sa príliš na pam~it. krásy nestálej. Žena je ako jednoduchá veta. sa navždy zapamatá. Písat! Chut. farbu. O com tá básen bola? Bola o žene? Mal si si všetko písat. odinakiar. Je ticho v básni a je záludné. Akoby išla inam. / Vln / Už si prišiel na to. len aká je. Ak si už všetko skúsil. Na pamat prst ov hladkajúcich plet každého slova. Akoby stála mftvym na hlavách. tak neprítomne prekracuje prah. Nic nepridaj k nej. co je prelietavé: najnovšiu básen zabudol si práve.210/ Miroslav Válek A teba zrazu zachvacuje plac. vónu. nic z nej neuber.

láska má predsa celkom inú rec. závid mu a plat: dost si si toho nazhromaždi1. A nechaj na pokoji jej farbicky. jej sklícka. no nevraví. f • . A sú prec.nemažeš sa opriet o nic konkrétne! Ked clovek s clovekom sa nestretne. Pocuje nás. Zle sa jej práve teraz stojí.Z vody /211 Neupínaj sa tak na slovícka. lásky budú ako klziská a ustavicne bude padat na tvár. básen aby umývala schody. A celý život hfadá zábradlie. Z coho tak asi budeš varit? Z vody . A lásky. už ju nezíska. kto básen zradil. zbytocne bude striedat schodiská: jeho vlastné slová. krvavý. Podrž ju trocha.. spúštat sa budú pred ním po zábradlí. Nie. Obliekal si ju iba do záplat. ako keby kradli. A netráp ju. Len sa liec. Bolo raz jedno leto.. jedna lastovicka . Ku komu teraz krása chodí spat? Stoj v daždi. nemý. . On iba poskytuje témy pre iných.

ani zlata nie a nevyjde mu na to ani z básne.212/ Miroslav Válek je na dne a deti jeho kníh sú hladné. Ani lístok nemá. / IX / Dáma so závojom. Beží zo zvyku. Ach. už ho zlomili. Je noc. Dajte mu pokoj. Luna popri vlaku ako bernardín. Amá ocú dvojo a je dráždivá. Má to zrátané. Celá tajuplná a v tých ociach spleen. Noc je daždivá. . Neštastné pocty! Vlastne nezaplatil ani svoje omyly. všetky neznáme sú dávno známe. Do kruhu toc sa. A je nemá. rybka v ciernej jame. nemá dost striebra. Dáma v rýchliku.

A zápory. Dáma odmieta. Dáma v rýchlíku. Kto si. Predpovedá. Na smrt bledá. netýkavka? Ten vták je nadaný. Sadza na rukáve. V daždi. A tma za oblokom. A ty vieš už v srdci svojom. vidí cez zamat. Osud so závojom. Rýchlík s dámou. Mlcí a je bledá. Ona rozumela. Pozri. miesto tratí ciary na dlani.Z vody /213 Priletela kavka a hovorí cosi v cudzom jazyku. že niet úniku. Veští. . Navždy chce ta mat? Hmat má svoje oko. Padá do tunel a ako kométa. A závory.

. Práve taká. Chce sa ukryt ako v zime myš. že si a možno práve taká. Clovek len chodí. za hlt cistej vody všetko. /X/ Za kúsok chleba. cí ste. A navzdory. To si píšI Aspon to málo. schovaj ako kufor pod posteL Ó. nech ho tvoje biele ruky zajmú. nech sa to vie. Už ani smrt ho z domu nevyláka. Cí by bol. Zober si úbožiaka do podnájmu.214/ Miroslav Válek A chce ta mat. Všetkých úpenlivo poproste. daj mu. Možno. Bože. no nech sa radšej mlcí. koho ste? A budeš ho mat na krku jak kfúcik. o co žiada. do zúfania chodí. A nenájde domov. Co ich po tom. prebože. A mažeš príst prenho do recí: ulakomila si sa na tuláka. co máš. A práve. celá si mu vsiakla do kože. ak tvoj byt nemaže? Ved každú noc sa tvoje telo ucí. vdacne vymeníš.

Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. bude ktovie cí. A pod súhvezdím Labute ju ubi. smutný spev stahovavých vtákov. Si belasý. ak je ona modrá. A možno predsa ta len fúbi. Ak bude tvoj. ako dres. Ak pre nu si. už sa chystá žitý karneval! . Aj zvádza. si iba odraz. a faliami detstva ved ju na spoved. Ako suchý les ju zapáf. bude clovecí. Si iba prázdno po jej úniku. Ak vóbec si. zo seba ju vyzlec ako tuniku. Na smrt. Plnú hlavu pesniciek jej nasmút. / XI / Aj vystríha. Ó. akojed vyvrhni ju pred prvého chlapa. Tam: v kútiku. A nebo miesi mracná popolavé. ako džínsy. si sadza v jej oku. Neskonale.Z vody /215 Ak stratí ta. ako obnosené sako.

Aj odmieta. že ta nerada. Aj tvoja je. Aj srúbi. tam sa slzy zlata rinú. Aj cudzia. A celé noci skúma. A hrotmi prs ked presne zacieli. vrúcne ti šepne. A to je už noc tisíca a prvá. Má cas výhod. A trpezlivo hlodá. Hovor. Na jednej strane váh je kat. Lež koho? V tej jednej ich bolo mnoho. Už z nicoty sa k tebe nakloní a prekracujúc cas i zákony. kto dá Vlac. rýchlo prihod na druhú stranu . ked veci samy seba prezradia: jej dokonalé telo speje do záhuby? Ved príbeh ešte trvá.hoci slinu. Šeherezáda.216/ Miroslav Válek Raz sa vráti nevinná a cistá. Máš výhodu casu. A mužeš ho zariekat. v sebe spiac. Neštastnica. Je bdelá v tebe. . Oplakávaš ju. Je hrdza na srdci. akú si ju vzal. Noc. je nebo prázdne. Je rad. Padlí anjeli jej hrajú na medené trúby. Jej chlad je horúci.

je jesen zlatá ako caj. Les je les a nik ho neprerobL A co má byt? Má svoje hobby. vypína motory. Ale ty radšej neblúd po lese. Niekto sa pýta.Z vody /217 /XII/ Les odkladá si všetky staré listy. idú a ty tak hrozne sám pripínaš krídla predstavám. To ty sám so sebou zacínaš rozhovor a je už pozde a je už neskoro. A bol to iba zvyk. idú ako rieky k moru. Nerozumiete sa. Vybieha líška z hrdzavého lesa. láska hrdzavá. Pozri. Chod domov. A je ti smutno. aj tie bez adries. Niet co zobrat do rúk. Niekto ti kýva. Ty sa neotoc.. Hrdzavá jesen.. Dni idú. hovorí . naplakal si sa do zásoby. Dletel ti biely balónik. Máš pod klobúkom krásny kolotoc. A vóbec: tu si na zlej adrese. Niekto len chodí. Myslel si: láska. Les má dost práce s prezliekaním stromov. Pristáva práve tma. hovorí. a co nám ešte zostáva? . Neodpovedaj. dni idú.

218/ Miroslav Válek Ešte je toho nadostac. dolu. A bol by som aj seba dal za dobré slovo. Ani som nebol na pohrebe. ako ked niekto do vody svoj starý klobúk odhodí. kde sú. Už nenarazíš na mínu. co visí na vlásku? Ach. dolu v tebe. . kde sú veci minulé? Kde sú tie lampióny v oku? Kde rána plné jazmínu? Utíš sa. kde sú veci minulé? Ó.. ach. Len si ju nechrán ako oko v hlave. už je aj láska dospelá? A vždy tak krásne bolela. už je ten chlapec pochovaný. neprovokuj. za lásku . Len sa mi pre to nerozplac.. co zostalo a zahrdzavie. ako toho bolo málo a aj to málo odplávalo. Jazýcok váh je tesne pri nule. Kde sú. ach. srdce. Za taký vztah. / XIII / Jazýcok váh je tesne pri nule. hlboko. už nevybuchnú orgovány. ani som vlastne nezbada1.

za doly. aj slnka ešte ubudne. Tých pár sfz. už obrada sa zrkadlo. Pád vzducholodí. ak máš za kým. tak ako rieka spáva. Úplne náhodná zhoda: úplne odkrytá. ale pravé. Už odleteli vtáky stahovavé. co ti vypadlo. už miznú vody zo studne. iba drahokamy! Možnože pozdné. voda.Z vody /219 Plac. Už odleteli stahovavé vtáky. Kopije. Božemój. A co tam videI? Ach! I I I . láska. vzrušené naše zmysly mámi. Dážd. plac len. A úzkostný krik páva. Ó. voda umýva korytá. Melancholické slnko sadá za hory. /XIV/ To stále šumenie vody nás opije. clivá serenáda žabích mandolín! A vodicka. s rukami na prsiach.

rybka v ciernej jame. co on videI. A najbdelejšia je.220/ Miroslav Válek To. Len si ju nechrán ako oko v hlave. Už odleteli vtáky stahovavé. akoby stála mrtvym na hlavách. A chce ta mat. že ta nerada. Ako lúc svetla vo vode sa láme. /xv/ Nad tvojím srdcom biela zástava. Do kruhu toc sa. tarchavá. A navzdory. co ste videli vy. láska! Tá len neklame. To. on nebadá: už tichá voda do Dunajka nepadá. . vrúcne ti šepne. neuvidíte. že klame. ked zaspáva. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. Je plná teba? Plná seba samej. A práve. Sneženie krídel v rannom úsvite. Ach. už tichá voda do Dunajka nepadá. voda sa zdvíha tažká.

OBRAZAREN / v I J _ .

z ktorých kvapká pena! Vyzliekajú ju pri pive. tie brady. tie reci šteklivé. Bolo to trocha podlé. Kam podeje sa olúpená? Už odtrúbili halali a pocítajú padlé lane. ale jej prsia v kalnom ráne jak pomarance olúpané sladko a prudko vonali. Vyzliekajú ju do lupena. Len jeden blázon s huslickami. Zo zálohy ste striefali. Len smiali sa z nej. spáva nahá. Nechajte ju. . ale tú strunu na nej mámi. len jedny husle pre blázna a jeho hra je otázna. je dospelá. akoby ju všetci trhali. trúfalí. raz chcela by a raz sa zdráha.Obrazáren /225 /1/ Ten hnus.akoby struna zaznela. /2/ Vystúpila zo sonetu . pane. Spáva len v hudbe. Ten sonet nestál zavefa a nemal hlavu ani patu.

226/ Miroslav Válek Šla za láskou jak na popravu. To ja si brnkám na gitare nie pesnicky. Boli to týždne medové. patí sa. je v ústach ako anízovka. ale tváre. a ak chceš písat. Presvitalo jej cez blúzku . ale jej plet mi práve svieti. . tak si píŠ. /3/ Všetko to boli iba mýlky. je ako tuha versatilky: stací. ked jemne pritlacíš. iba kúsok pleti. CO sa vie.božemoj. Potrebujem tú ceruzku. Možeš sa zbláznit v takom horku. ale stráca hlavu. Tak mína sa ten stredovek a nevie sa len. /4/ Nenapíšem s nou ani slovka. Aj tak ju vždycky bolela. Žul som ju ako tvrdú korku. aspon mám dobrú výhovorku.

Stací. odvaha! Nie. Ó. . kožu nie.Obrazáren /227 Ach. držia ma iba ako blázna: Ved nevie sa len. a krása je už donaha. Cas. bud k nim fútostivá. díva tak hrozne z diafky. aby len kývol rukou. /5/ Dolieha nanho únava. casu. Usmiala sa a plynula. tak predcasne sa ožltne. A on sa iba díva. o veci hrajme. O smutné. chvífa. ktorý pomáha. Kúpte si hlavu baraniu. Tá bojazlivost. nesiahajte na jablko. mráz zostrelí ho ranným lukom. všetko je už hotové a láska je lož nehorázna. Vystúpi ako obraz z rámu a na huslickách smutno hrá mu neskutocná a krvavá. co sa vie. Predávam všetko. Z minula. Tajne si kvapkám na ranu liecivý extrakt šafranu.

Ten komediant. Vydajte na plac zatykac. Ohava. ten podlý škrtic strún _ má plné oci cistých lún. cudzia vóna pod vankúšom. Už zasa siaha za gitarou ten vrah. a kade chodí .všade plac.rozdáva. ale hrác. A kade chodí . iba telo! A co s dušou? Nenávidí tie prístelky! Mohol ti radšej pustit plyn. tak si kIac! On sa len trocha pohráva.228/ /6/ Miroslav Válek Tak zostal iba círy tón. Ach. nemal iný _ tien casu bol už priveIký. len círa hudba napokon. /7 / Rumelky leta pre maliny! Dal ti svoj život. nasyp at piesok do hodín. že je to navždy. Ked si si kIakla. Falošný hrác je. Škrtá nás cistou rovnou ciarou. A on bol v tebe ako v daždi. hrá presne podIa pohlavia. . neverila si. ach.

A iba on jej svieti do cely a iba ona sa tak rada zdobí belasým. ked stromy zadfžajú dych. . Ach.Obrazáren /229 otíkal sa tam o kúty zahanbený a zmoknutý. Vie. /9/ Tí iní išli so striedkou a pre mna boli iba korky a život ako caj bol horký. ktoré vraždí aj osy spité od malÍn. Ukrutné leto. a už pocut krásnu hudbu ruží. uprostred záclon lesklý bodák stráže. chladným šperkom ocelí. šlo o všetko. Ved o nic nešlo. v noci. /8/ Co ona vie. noc vyzúva sa z ciernych topánok. že prehltnút sa dá všetko a že bolo by márne mysliet na spánok. vie velké veci ukryt do malých. Záhrada ráno preberá sa z mdloby. to iný nedokáže. luna ju dráždi v krku ako dražé. pamatou idú zabudnutí muži.

Slabucký caj. studené. A vyšlo slnko ako pivo.230/ Miroslav Válek Co by ste chceli od básne? SÚto len slová. Chytali chlapci sýkorku. Na sladké slovká. Obycajné. na cukrícek a na ružicky do sukniciek. žité. . ba ani caj nie. Tí iní. Len obycajné je obrazné. A ja na korku. Bolo clivo.

hovorím iba z najhlbšieho presvedcenia: Miroslav Válek je z najvacších žijúcich básnikov v najširších priestoroch aj mimo nášho národného ohranicenia. Struna jeho poznania je napnutá do prasknutia: je to romantická struna. po celý život som nekoketoval. že medzi slovom a vecami existuje istá nedomykavost: nemožnost definitívneho spojenia: A slovo a ja sme boli súcasne aj spolocne. Je v nej názvuk byronovskej vzbury. keby vstupovanie do vecí nebolo aj zostupovaním do najzranujúcejších hlbín. ešte stále nevieme povedat to prvé i posledné. za jeho poslednými hranicami. aj osve. Teda to. ide len o to. vnútornou jednotou a neúprosnostou sústredenosti. bez verejných detských krokov a pubertálneho zajakania. to základné: Posledná spodná sukna noci je dávno popísaná a nikto nevie./231 Básen ako nevyhnutnost Nie som clen nijakej lyrickej kotérie nad Dunajom. aby sme si všetci uvedomili. Táto sústredenost. keby sám dobre nevedel. ale celý. Stotožnenie slova a básnika nie je vec l'udská. co je poézia. CO som porozumel z básne a ako som porozumel básnika. s kým máme tú cest. napriek miliardám veršov. To akiste nie je ani len relatívne meradlo. taký nie je ani dnes. vlastne teraz už na Dunaji. co si videI: básnikov princíp by boll'ahký. ale vhupol do nej už dospelý. Tažko sa dostat do dverí Válkovej básne. smerujúca za mágiou poznania. je reaktorom Válkovej básne. Ved jeho poézia napríklad je nesúmeratel'ná s tými poetickými výrobkami. je takmer maniacká. ani pre básnika. Miroslav Válek nevstúpil do poézie. ktoré v poslednom desatrocí odmenili Nobelovou cenou. hoci sú otvorené. naplnený svojou pralátkou. Vstúp do vecí a povedz. aby sa aj takto pomenovali vztahy. A akoby už na zaciatku bol síce nie celistvý. iba ak cas od casu sám so sebou. Majakovského tvrdo- . je to vec mytologického boha. A tak.

otvárajú sa širšiemu poznaniu. lebo: Nemáme nijaké krídla a to je smutná vec. vieme. A tak dalej. Nic sa tu nezatajuje ani o cloveku. Planéta? Nejaký žart nejakého boha. vyrobili sme porcelán. apollinairovské nekonecno. že jazdca nemožno zastavit: že carodejnícky ucen nemóže vrátitvodu do pramenov . a obrazivost.že totiž l'udské poznanie má svoju logickú krutost: ktorá ho núti nielen k pokroku pre cloveka. aby mohol byt sám sebou. Básnik alebo skór jeho básen sa pohybuje v mrazivom vesmíre. vybuchujúca ako podmorské sopky. pohonné hmoty zmyslov. . milovaného Oldricha Mikuláška. ktoré je vždy presné. Ako po stvorení nicoho. Velký básnik nesie v sebe stopy najlepších. ved vidíš. comu tak zhruba hovorí sa vesmír. kto som a kam sa ponáhIam? C lovek je umucený. ktorý ešte nikto nenapísal. ale akoby aj a najmii k pokracovaniu pre démona zániku. že neviem. pripomínajúca. Zastavte jazdca za vlastným tienom! Spolu s básnikom vieme dobre. a vari ani nenapíše: Akosi príliš ticho. vracaJuce sa samo k sebe. Pochybnosti vychádzajú z konkrétneho. temer vždy paradoxné a zákonite kruté: Zostrojili sme metaforu a alkohol. oddelená od obrovského trupu a hodená do niecoho. Válkova dráma sveta má korene v jankokrálovskej vzbure i v jeho smutnej kozmogónii. ako sa rozbíjajú atómové jadrá. až po apokalyptický obraz. V tomto mrazivom vesmíre Clovek len chodí a hIadá a najmii sa spytuje: Preboha. Niekedy sa mi zdá. povedzme. nezamlcuje sa nic z biedy l'udstva. ani o vesmíre.232/ hlavý spor s clovekom. pribitý na kríž nedokonalého poznania: Postoj. v ktorom boh už zomrel a clovek sa ešte nenarodil. že aj zem je hlava.

/233

To nie je casové ani náhodné: je to práve vnútorná jednota, o ktorej som už hovoril. Básnik myslitel' tu negestikuluje, odhaluje svoju podstatu: tažko a zakrvavene sa lúci s každým kúskom nehusacej kože, ktorú z nás zdiera skúsenost a poznanie. Moderný romantik je básnik intelektuálny, básnik elitného intelektu, ked' aj nie intelektuálnej elity. Napriek tomu, práve preto napísal najlepšie politické básne v slovenskej poézii. Dobre vedel, dobre vie, že poznanie bez porozumenia je nebezpecné: zachranujeme sa vztahmi, vystupovaním zo seba. Jedine vztahy umožnujú porozumenie: jedine porozumenie umožnuje, aby básen bola otvorená a zmysluplná. Mnohí, ktorí sa naucili chválit Válkove verše s hlaholom, ktorý znemožnuje pochopit jeho poéziu, si myslia, že politické verše Slova sú nieco navyše. Lenže od samého zaciatku, od prvého verša, je Válek básnik politický. Slovo je len pokracovanie porozumenia: ak je tu nieco relatívne nové, je to pokus o stotožnenie:
Som teda doma, držím sa zeme, zem všade chodí so mnou.

A inde
Ja sám som mesto, milión bežcov beží vo mne maratónsky beh.

Slovo je pokus o únik nie z epochy, ale zjej neznesitelne drásavého obrazu. Ale ani nádej, ktorá v Slove leží na dne, ešte tažká ako olovo, nie je vo Válkovej básni nová, beží s ním od zaciatku, takpovediac, so zatajeným dychom. Na každom písmene tejto nádeje je krv prischnutá:
Ó zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova.

To je Válkovo posolstvo, vykúpené pre cloveka. Tento básnik jednoty, ktorá sa manifestuje i v jednotlivostiach, nie je len básnická individualita, je to básnik individualista. Toto slovo sa u nás dobre utajilo a zamreŽilo. Lenže rovnicu sveta nemožno riešit inak, iba skrz seba, aj ked' pre mnohých alebo aj pre všetkých; pre velkého lyrika

234/
niet inej možnosti, iba skrz seba apre seba. Básnik neindividualista je len zaslúžilý nositel' básnických krpcov. Pravdaže, básnik je jeden z nás; ale je rodic posolstva, ktoré je nevyhnutné pre život aspon tak ako vzduch a voda. Nedostatok posolstva ohrozuje život na zemi tak ako bomba, ako ekologická katastrofa. Chvál'me teda básen a básnika, lebo je žriedlom živej vody, nevyhnutnostou vzduchu a lepšou castou l'udského údelu.
VLADIMÍR MINÁC

OBSAH
ZÁPALKY 11 . o. 11 12 12 13 14 15 15 16 17. o. 18 . o. 19. o. 19. o. 20. o. 21 ... 21 . o. 22 . o. 23 24 Okienko Obrázok z posledného plesu Návšteva Ticho nad krajom Sonet na opakovanie List pre princeznú Sklamanie Možno Hmlistá noc Zápalky Jesenná láska Príhoda Hrdlicka Už kofkú noc Kaplnka Svadba Lyncovaný Šachy Problém DOTYKY Nite 29 . o. 29 30 31 32 . o. 32. o. 33 . o. 34 35 36 . o. 36 37 38 39 Prehliadka S hlavou v ohni Vecer Dážd Myší sonet Nepochopitefné veci Jablko Po písmenku Smutná ranná elektricka Starnutie Minútu pred usnutím Nite Citliví Strom

40 40 42 44 44

Ohýbaci železa Sluch Osudy Pocasie Estetika

Rovina
47 50 52 Dotyky Zem pod nohami Krídla PRÍT AŽLIVOST

Oslnenie
59 60 66 68 73 Slnko Domov sú ruky, na ktorých Nedera Oslnenie Vzducholod smieš plakat

Robinson
77 ... Robinson NEPOKOJ 89 ... Dejiny trávy

Rovnováha
92 95 96 103 104 105 107 108 Zvony na nederu Žmúracka Poviedka s osou Kalendár Zakázaná láska Jesen Zima Sentimentálne Vianoce

Modro pod
110 111 112 114

ocami

Elementárna básen Kamenní muži Odstranovanie soch Verše

L

_

... SLOVO 201 ..115 116 Zabíjanie králikov Bubnovanie na opacnú stranu MILOV ANIE V HUSEJ KOŽI 129 130 135 142 144 145 150 151 153 163 164 165 Óda na vecnost Z absolútneho denníka I Štvornožci Óda na boha zvierat Z absolútneho denníka II Skaza Titanicu Len tak Óda na lásku Skfúcenost Óda na Angeliku V kruhu Spev 167 ... Z VODY 221 ... Básen ako nevyhnutnost (Vladimír Minác) . OBRAZÁREN 231 .

Martin Strán 240 Výmer SÚKK c. mimo edície Zodpovedná redaktorka Ofga Hirnerová Jazyková redaktorka Jozefína Lackovicová Výtvarný redaktor Dušan Grecner Technická redaktorka Nataša Stovícková Tem.35).601/22/85. 2.05.40 (text 9. skup.. n.05 Vytlacili TSNP.Miroslav Válek BÁSNE Ilustrácie Luba Lauffová Grafická úprava Lubomír Krátky Vydal Slovenský spisovatef. VH 12. 121/1-88 072-063-88 BAS Kcs 25. iI. p. Bratislava 1988. 301/13 Císlo publikácie 3451 Vydanie tretie Náklad 6000 výtlackov AH 11. závod Neografia.7 .

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->