Miroslav Válek

"

,BASNE

Slovenský spisovatef Bratislava

r

ZAPALKY

"

l

,

i

i

·
_

1

Zápalky

/

11

OKIENKO
~ etreba k tomu mnoho ambície, stací pár dosák, klinec hrdzavý a veIká láska, ktorá ešte žije, je zasiahnutá priamo do hlavy. Stával tam vandrák, príliš na to pyšný, že kráIovná má rada chudákov, a zasnívaný nad halúzkou višní netušil ešte, koIko prázdnych slov sa onedlho o okienku stratí. Ved bolo isté: cosi zostane; napríklad krížik z púte, ktorý kúpila ti a položila prosto do dlane. A zostanú aj mnohé krajšie veci, tie, o ktorých sa teraz nevraví a ktoré budú závidiet ti všetci, až budeš ležat v hrobe meravý.

OBRÁZOK

Z POSLEDNÉHO

PLESU

Rucicky hodín stoja popoludní lká starý klavír svieca zhasína obrázok krásnej ženy bledne v studni voda sa vlní kader rozpletá studne bola opretá je to už dávno spieva o nej jasen šedivým mrakom ked sa zhromaždia Básnik sa teší Píše na to básen a zapína si kabát do dažda

o okraj

12/

Miroslav

Válek

NÁVŠTEVA
Prší tak úžasne tak makko pa<;ládážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je A v izbáeh horí svetlo pre radost Hostovi ktorý caká viaeej vari a varí jedno slovo: Dost Bolo by treba odíst tejto jari Noe ako otázka na dvere srdea búši Host nedá odpoved Host caká Host neverí co tuší Prší tak úžasne tak makko padá dážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je

TICHO NAD KRAJOM
Vo vetre prúdia zástavy labute vyblednuté muži už dávno vyhasli jak voskovice žIté Ráno sa slnko zastaví spýtavo nad krajinou kde plavé vlasy cloveka sú zaplavené hlinou Lupene ruží nehybné vietor má prasklé struny nad krajom svietia oci žien jak oci mftvej luny Pocúva pánboh zdaleka co hovorí si rieka a rieka už viae nevraví a rieka nenarieka

Bolo by treba. sám pred sebou tak vdacne by sa skryl. aký je chorý a aká je s ním práca. co by vyslovil. I . Ked jeho život poéziu stráca. hra: »Hviezda jeho zmýlila si dráhu. je strašne nudný. naznacit jemne. na každý dotyk hned sa zakrváca. stráca všetok pyf. Mohol by zomriet. Nech uzná predsa: nadarmo by žil.« Ked poézia svoje caro stráca. aby pochopil. ked sa zapotáca. Nadarmo tu žil.Zápalky / 13 ~ad krbom závoj pavucÍn mrtvi k nám vravia do sna Hodiny nášho Odchodu tikajú z Neúprosna Pomaly slnko zapadá v podvecer do jabloní z kostolnej veže padá zvon a zvoní zvoní zvoní SONET NA OPAKOVANIE Ked poézia stráca svoju váhu a básnik nemá. tak neplodne a nadarmo tu žil.

14 / Miroslav Válek LIST PRE PRINCEZNÚ Mám jedno srdce úbohé a choré mucí ho piesen vetra na javore Huslista vietor husle s jednou strunou rozzvucí každý vecer nad lagúnou To slovo láska vypovieme razom a javor ticho odpovedá: Blázon Keby ste chceli moje srdce darom nehral by vietor na javore starom a ja by som celkom zmenený a iný pomaly potom klesol na periny Susedia chodili by dlho pod oknami: Povedzte prosím co sa stalo s Vami Vy by ste prišli cez trúchlu izbu spevu s kyticou smútku v ociach na návštevu a to by bolo krás ne Mrtvy ale žil by som vo Vás svojím srdcom stále .

" ech skúsi ako chutí úder do hlavy ~torá je zvyklá iba na objatia a ked sa pritom dobre pobaví \-ie moje meno Mužeme byt bratia :\IOŽNO :\ložno možno možno možno možno možno možno možno :\ložno možno že je to sneh co rozsypal sa a letí že je to túženie zrejúce v ociach detí že pokým dorastieš to bude celkom iné že chlapec nezahrá už nikdy na mandolíne že kým sa priblíži nebudeš hrdá viacej sa chvÍfu zastaví pri každej žene spiacej že srdce vezme jej možno že stratí svoje že bude plakávat do noci cez závoje že lepšie bez srdca možno že Ale kto vie že do tmy zavolá a nik mu neodpovie .Zápalky / 15 SKLAMANIE \"yhadzujem si svoje sklamanie __ starý klobúk z minulého roku ak 3. niekedy ked vietor zavanie pozerám nanho vraviac bez nároku: Sklamanie nie je hrackou pre maciatka :ak klbko nití ktoré gúfajú si Dávajte pozor To je krehké Skrátka nech každý mlcí Nech to skúsi ).

no do hrobu jej dajú pátricky. otvára oci. tu leží zvadlý kvietok malický.. Tu je jej obraz: mala modré oci. ktorý práve prišiel. zrkadlo.16/ Miroslav Válek Možno že niekto pochopí možno že nepochopí možno že snehom zapadnú naveky jeho stopy možno že je to bolestné možno že je to kruté možno sa ešte otocí kým zmizne na zákrute možno že hviezdy vyhasnú možno to budú oci možno že niekto stratil ich pod krížom na úbocí A darmo darmo hfadá ich nadarmo ruky spína nikto už pre ne nesmúti neplace meluzína A nikdy nikto neznal ich a nik im z lásky nedal a hod stále mlcali nik tofko nepovedal a nik už pre ne nesmúti dorástli všetky deti a nikto sa ich nespýta a nik im neodvetí Možno že iba sneh co rozsypal sa a letí HMLISTÁ NOC List.Ste ale luhár! Hfadte. co sa ponáhfali. Preberat bude zrnká. hodiny. po komnatách tu vietor dul až do samého rána.. ved sa pýri. . ktoré zrkadlilo. ako na klavíri preberali jej prsty klávesy . v tú hroznú noc ho mala vo vrkoci. . nezrkadlí. spadli. nemá pána. práve si ružovým nechtom zdvíha mihalnice.

svedok váhavý. t:ž dávno nezáleží na mene. . na co spomíname. ~ O ZAPALKY Zápalka smútku chytá potichucky I už dávno nezáleží na mene). co kradol v kostole. ':0 klamú: nezáleží na mene. zrazu horia krute ostatné. prezradí všetkým. ~ ad ránom celkom zápalka sa láme 3. pripomína veci stratené. ona zmenená je 2. ~ed nakreslí nám jemne nad hlavy zlomené srdce a pery zmámené. Jej plavá kader ako zo sna vlaje a šerejú sa oci zahmlené. :ak ako zlodeja. i Zápalka dávna zažíha sa znova a tak jak dávno pália ma jej plamene. jej biele perly rozhadzujúc po stole. dávno nezáleží na mene. :10 ja som iný. prúžok dymu. CeZ polnoc tiahne. ~amota prišla bez dotknutia kIucky 2. ?rst dažda chytá vtáka za perute a kvapky bijú na sklo ako kamene. mal som ju rád. no škoda o tom slova. co boli spálené.Zápalky / 17 jednako ju pochovali do pivnice.

od srdca k srdcu kluše a pre každé chce zomierat. KoIko ráz v noci májovej hIadeli do mesiaca. dockal sa. že iba obrázok a možno tónu iba. Prach dlhých. tá vie o všetkom. co Iúbil. co sklamal. no máj im málo štastia dal a krátke bolo leto. co sklamal. sklamal sa a ten. smutných letných dní na staré lístie padá. ved chcela všetko naraz mat a všetko naraz stráca. poznala priliš neskoro. sklamal sa a ten. Iúbi. no ten. Iúbi. cakal. ako ho mala rada. a jesen nepovie to. ako ho mala rada. chcel by mat jedno pre seba. tá všetko sIúbi. Možno. no ten. co Iúbi1. poznala priliš neskoro. No pred cieIom sa zastaví: Komu zas srdce chýba? Zo všetkých mojich obrázkov mámivý ošiaI stúpa. odišla. bola to láska? Sklamanie? Aj láska bola hlúpa. . Tak každorocne v jeseni svetlá sa trati a z duše a clovek. láska.18 ( Miroslav Válek JESENNÁ LÁSKA Láska je strašne bohatá. tá všetko sIúbi. láska. žit nechce pre nijaké. Prach dlhých. koník túlavý. Láska je strašne bohatá. Šla zima dolu údolím a niesla odkaz máju: túžieval. je mu to jedno aké. Len jesen. nepozná ju. smutných letných dní na staré líst}e padá.

. triatridsat dní hnus stúpal z riek. triatridsat nocí budú hfadat liek a najhroznejší nevdak pocítia. co s úbohými súcitia. svietilo slnko.) Potom len hrmelo a pralo.Zápalky / 19 PRÍHODA Zacalo sa to popoludní. Na každom nádraží sveta som ta cakal. Niekedy sa to stáva. padal dážd.. teraz. ked sa šerí a búrka plná zášti jak korbác hnevu prásk a nad nami. chodí si sadom v mojom novom plášti a koketuje s mracnami.) Lebo hfa. HRDLICKA Hurtujú vlaky jak vlny na vzbúrenom splave a ani jedným domov nechodíš. ono sa povie: Zbohom bud a píŠ. . co teda chudera tu zomriet mala? (Všetci. ona bude asi odinakiaf a na svete je tofko iných žien. to mohla vediet . každého som sa pýtal každý den. Nie. Clovek len zdvihne ruky k uzúfanej hlave. (Nemala srdce ani plášt a nedala ani odpovede.

osud muj. hrdlicka moja plavá. štastie moje. Comu sa zdravá mysef verit vzpiera. tak aspon jedným chladným riadkom vysmej sa. nemáš ma už rada. zúfalé srdce stokrát oplace: Ak nefúbiš ma. na svete je tofko iných žien. kde. Studený vietor okenicou plieska. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. ruka. pod akým nebom blúdi vtácik muj? UŽ KOr:KÚ NOC Studený vietor okenicou plieska.. co tak kruto stráda. Bdiem celú noc jak postrelené zviera.. Ved moja láska. No kde je. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. Už kofkú noc. vlaky. štastie moje. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. Strach obklopil ma ako bodfacie. ktorá máva . . hrdost pyšnejšia. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj.20/ Miroslav Válek Nádražie. Ach. Už kofkú noc. osud muj. nebude preto menšia.

. ~. --:-y som sa s jabÍckami hrával .c . :wc ju na sto zámkov zamykal.:.:. 5i rástla V záhrade a na slnku. \. joli otvorené vrátka.: ' .Ždého ríde tažká chvífa.to vie už aj hlúpy :--:. kde to bije zfahucka.•. -:okrát s iným svadbu má! d . ~'·-\DBA slnko leskne sa jak minca. j = : ~c:husle z hrdzavého klinca. -:. -:_.'2. :<:-'.idušu nebol by v nej nával. -.::::~ac.:..--------1 Zápalky /21 ~. :: =-:. .zíe ako v hnoji múch. nie. =-=-_ -:. no skrátka._?L~KA ~. . -:-' __ =-:. __:.:~:: \-zdycky . . keby si si nesadla.krcmár .:.lenbu.:: ::1Ohy. \" nej dva ružové stÍpy. A nech si moja milá -: '.c:.':' ~. .. . 3. ..•.:':m nohám spravil by som kaplnku..:. p :. :'.-= .50ko nad klenbou. .-. ~_: =-:. nemá tvár sa obcas zadumá.::~ 1:Jy som každodenne z diafky do záhrady na fialky "' .:.. .'::: by som dve vonavé jabÍcka.onici.:. .::-:..:.::.zaplatíme dlh! :"":::-. by na ne nespadla.'. 50m tak kaplnku ja takú mal.. a ::.c '..

kde hfadat potechu. cierna tvár a všetci sa jej desili. To len mojej premilenej horí jasným ohnom strecha nad hlavou. polámali myrtu vofaciu. bez slov. Ale preco zvonia? Ci už vyšli zore nad dvory? Zahnal sny. Ale tá tvár dívala sa do hviezd. Rednú tiene. že som visel na povraze. jasným svetlom úsvit priskorý? Nevyšli to zore ponad dvory. V nocnom vetre osiky sa trasú ako ženy. To len vietor. Cierna tvár sa pozerala do hviezd. ten vie. nedotklo sa ráno sladkých snov. Nebojte sa. bez sily. mrtvy sa už nepohne. chlapci. Smejú sa nám za skrývané slzy? Hlupáci! Aj nám je do smiechu. ked sa rozplacú. Prestan. . bez myšlienok.22/ Miroslav Válek Pime. srdce! Co ta ešte mrzí? Chlap. to len vietor ma tak kníše. málo máme casu. LYNCOVANÝ Zdalo sa mi. co spiace oci c1onia.

Zápalky / 23 .:. " ._ :::'\ ste boli veselí.:.. . :: :._:: .~:\"aše štastie ci pád. sa .:.:..:._ :::..:..-=.:\-ierne nikdy. ak ju máte rád.. .".:.~: sa za ruky. kráT však maže dost at mat.: =::: ~:...:.tko inšie.:::: _~tajte ju samu na výlety . e je problém..~:::u strážte... .:. ::.._.jnetesi z dlhej chvíle k šachom. . :~ec sa to zvrtne na zákone.~ urnu zdolá sila zrád.:2:. :. -. ~ " ::::-·:::esa.~iicasto vyhrávajú kone.:.-. h :::-:.. '. sa ma 7':: : : ze som taký opustený . ~stie na stromoch 1 ~ :'_ h: ". : ..idajte. ste okolo mna chodili. ~ ~-:: ~:..::: <'rn tu tak sám? ':'_. .Ž:ký bojí.. s ?-:: ~._::. co sa maže stat.:.:..::::. som .:'::_': trašne sám.~: na hviezdnaté nebo .y ste okolo mna chodili.lstie lebo pre sklamanie hrat.. ::_~:3.. ::..y = .nikdy ani nebol. .Zujte svojmu súperovi paty ..: = . '..:. mrtvy sa už nepohne. na kom ž ::..sa ma každý bojí.:.:.:::..

24/ Miroslav Válek PROBLÉM Si V mojom srdci kráfovnou a ja som tvoj poslušný a verný poddaný. ked uvidí ta sedlat koníka. A možno ja som v tvojom srdci kráf. tak ta tam zamknem samotnú a hladnú. Úsmevom svojím pútaš ma jak lasom. ja som ta nenaucil poslúchat. ci ti tvoj kráf a ako ti len povie: Stratil sa kfúc. ked slová tulácke ti šepkám do dlaní. . naucila vládnut. márne slová o stratenom kfúci! Tu je ten problém. Ach. Ty si ma. no ktovie. co bránu odmyká. Ach. ktovie. milá. ktorý ma tak mucí: Mat k tomu kfúcu nedobytný hrad.

DOTYKY .

. keby si bola ráno iskrou.·::.:.. ~ album s tvojimi fotografiami. nebudem ta dlho vyrušovat. ~: ~ ~=--. L~.: =e kvitnú. spla. -~~ej noci k nebu by som stúpal.=::-. .::sa. : : < :J. -. -'-. :.-\ VOU V OHNI . .:::-ámsvoje svedomie ti. '. padla do oka. c: ~.ludnie: : '_ ~''-ou v ohni mysliet na teba. -. ""-:-. :2.:hcelosa mi mysliet na rýmy. ~:mi vždy. . r: 1. .I: •~: -:-.~. =·:. ked svitá. ~om bol z teba trocha chorý. : -::-. ~.:: ~o je v poriadku.:.ochlboká.:=: :-ILIADKA :-x m hodín ráno. ". . ::'mne hovorili: Celý horí.Dotyky / 29 ~ite := :. : =e zbran! li.:TI sa už nepodobáš ~:oré si dávno zabudla .. 7= ::.. .::-y som bol. psi strážia pri dverách = :=-:.:. _:L~ v oku.~ .ludnie by si mohla byt moj úpal.

co ta desí. keby si raz v noci bola: áno. Padla si mi do oka. dážd bez melanchólie. Nechaj. noc. Padá hustý dážd. poIná zver aj vtáky dávno spia. A rád by som bol. Áno na srdci a áno na ústach. ostrým krídlom nebo zametá. noc hlboká. Aby som ta zahral podIa zlata hviezd a podIa krvi luny. hlava v ohni. nechaj lásku. . O pol ósmej vecer: aby ta bol celý vesmír plný. Letí havran ponad pusté lesy. ktorá klame ta. chlapec. z povinnosti padá na zem dážd. Letí havran ponad pusté lesy. VECER Sedí noc a cierne rúcho šije. v pustom poli posteI ustelie si opustený spác. lásku.30 I :\firosla v Válek o pol 6smej vecer: dlho hIadám struny. Iskra v oku.

~u lásku cas tak ošúcha. : .. den nad mesto si cupol.i-. ~~: -..: :'rcha.)ní nad vežami v zlate kupol.. preco ma tak mýli ll:'c: -=-_.. . :::'3 stromoch a bubny na strechách. ' . &. 1'J. všetok hlúpy strach. lejak zlý a prudký. . n -.·. i ?-:. =-.' lece si sa opierala ~ .:Jú ti všetky moje smútky. ::.:. '_ = '.. .)ní nad vežamÍ v zlate kupol.:.:. :-::.Dotyky /31 .: -:-: : = 3 j rieka kricí do ucha.:sto a rukáve tvojho kožucha. ~ -"·0 ._ ::-. :. _.mna padá ako skala._-:.:. L: '.. :.slíš práve v tejto chvíli? \Il" .=:. dcn nad mesto si cupol..::a to.::. dažda. 1:. rieka kricí do ucha. _ .•. ?-~~.:: . =-.:'. _ :iesen.

. studená. Si smutný drozd a tebe Iahko je: zajtra si krajšiu piesen vymyslíš. chladná. Jablon rozkvitnutá koncom januára. a ty nie si! Krutá predstava! O kamene podopretá hlava boIavá. je lavicka. je moja ruka položená na tvojej. Ale zima neprestáva. je lavicka... bezradná.. že ta niekto volá. ktoré práši perinami mracien. Ale ulica je prázdna. že mlcíš ako myš? Je smutná vrba. padajúca voda . tá stále vracia sa mi: Je smutná vrba. Ach. »Naco je to a comu sa to podobá?« Koliesko rozkrútené v prstoch vykonáva svoj zvrchovaný pohyb. Co sa to len stalo medzi nami? NEPOCHOPITELNÉ VE CI NepochopiteIné veci medzi nami. je kríž. Ale tá moja. je nebo. Ale hodiny nejdú. A od teba len krátke listy chodia.32/ Miroslav Válek MYŠÍ SONET Co sa to len stalo medzi nami? Co sa stalo. je krÍž . . ZreteIný pocit.

iem & =-''1.~ ~ .. a chrbtom o dvere s 1 -c '::'. Jr '=-:. « ':~'~oyali si život._: " :lás... si ticho slová kÝm sa zažnete.. .•.:kého odovodnenia.. ma k sebe.:.prosím. . lebo ju mal rád .= _~O ~--'-: zo skrine sa skotúralo na zem.. . nie! ta .-:: -..:: : . « :.'':=.=. =-:. 1IIe'":"~ ::piteTné _-_ "'=-:':.<:"_ 2piteTné veci. :'0cute: ::::. c.: c:-. Jl.t. oL-..:. ~ -:..•..:C. :::lesa navzájom..Dotyky /33 ~L. '-':. r-.:.: nechal. _ "".Jaocami: ?-: :-..~ ::='piteTnéveci. :'::~ ohli bez seba vydržat... "':" ': zjaI svoje veci a možeš íst. ~ ~: iusief dotýka sa slák.":' . : -:-::. "" _:-::: ':0 mna všetkými zmyslami..2mných súvislostí... .:::.:.:ichádzajú tieto slová k:.

Kamen. po písmenku dalšie . Nepozeraj. korko zrád a podlosti a falše. Pozerala na mna. PO PÍSMENKU Plakal by som. Ani torkých v abecede niet. aj tie rozchody. Co na tom záleží. kamen zahodený do vody. plakala.. vstal som. aj tá láska. opíja ma ako alkohol. zaprášené a ešte zelené. Myslel by som. zbledol som a povedal som: Zostan! Ale ona si zbalila svoje veci a odišla. utierala jablko. zdvihol som jablko. nedívaj sa spat.-----~--- 34/ Miroslav Válek Ale ja som raz vedel. Až som jej povedal: Polož to jablko a chod! U dalosti sa zbehli. a položil som ho na stol. ako som predpokladal.. nemám na koho. Po písmenku. plakala. ale nemám za cím. že mám toho dost. Medzi nami je už všetko jasné. že v inom poradí! Otvorila dvere. Jablko zo skrine sa skotúralo na zem. prišla ku stolu. Neprestávala prosit. . Po písmenku si tú piesen znacím. nie.

-ye sklenenej.:) a ja v nej._ =: je vlastnej smrti. ~2.=i smutno zvonia sn_ ~ ~ Z\-oncev smutnom dni.:. _~ ~ '=-'::'timpreukrutne: .• !:.k.Dotyky /35 i-~' -_-=-~A RANNÁ ELEKTRICKA J:O: =~.:.:j idem takto k tebe. :::' 'IlC. nieco pochovám. ..kona pohrebe..:zú :. ""-' ~ meco vo mne zrúti.:" : !::. 5prievod pohrebný .•.::c =~5to je dnes smutné.~iidem takto c.arky. taI1_-:. iE: _~=-~ zyonia pred nami • ::i =-.~. ::: k vám. ~. 5m_~=-.: = 3. smutná pláž. 'lIIii:t:'" !. r: 1..

Blednú oci hviezd.~ I 36 / Miroslav Válek STARNUTIE Smútocný závoj na tvár. Zotali pred vecerom brezu. hviezda zázracnál Tak vidíš. stihlo ta to tiež. Ešte sa zažni. mladost. moja krásna. Už nebudú k vám chlapci do okienka liezt. MINÚTU PRED USNUTÍM VideI som vtáka s purpurovým perím Mám oci plné krásnych disonancií V noci ktorú zapafujú jeho krídla bývam vždycky sám trápim sa placem vymýšfam si ChVllU tebou medzi ružami s tam sa ta ucím celú naspamat tam ta dýcham až kým povieš Dost Ja viem že sa to nesmie Ale kdekofvek sa dotkneš muj ho tel a stáva sa z neho zretefne chvejúci sa tón Tak dost Už dost Som tvoja hudba melódia ktorá nejde z hlavy mužeš si ma pískat mysliac na iné -- . Pozerám k modrým výšinám. Staruckú. Ruku na kfucku. Bolo by treba odíst. kde sa za mracná pichfavé zimné slnko gúfa ako jež.

c.~. co má zostat skryté . cím by priši1 záplatu 'Li.:zim srdcom.:.c. ~. ::.c. ".. nehrad na srdce.á. pre ich lásku luhaj.~~::J. -:::-: smutných vyjdi ako dúha.a rúbia.': ~~Z\'ony poézie v nociach tesknoty. '=-: usnút ~ -"-=. nehrad. L-' ~ zamkni slovo placúce.áruka pod rukávom kabátu. ~: -:: =.:..-odyrozumu sa napi.: ' : . co ta trápi.' ..~.. .~.-':. .. =:: '.. =. t ~.. . ktoré nenóti.n '. mé nn-.:--. L:: __.ískaš !!' _' -... JOU.:jde z hlavy .: d • -. .. _.. T.Dotyky / 37 :=. :.c..rHácnejšie ~ _.urpurový vták " -sú pre cloveka nite.~.~. =: 'Jsnút ::. zamkni všetko..: .

ktorý sa ich netýka. . co nás trápi? Preco musíme všade nosit svoje viditerné znamenia. si každý vyberie to svoje.----. .. co sa koncí v zápastí. co im nenáležia. .---- ---- 38/ Miroslav Válek CITLIVÍ Zrkadlo aby bolo za chrbtom. ruka v rukavici. zo slov. To sú hrbatí. s rukou.spocítaj si to na prstoch . ale rovnaké a ešte horšie znetvorenie ducha je skryté pred každým? Po smrti budete mat všetci krásny hrb. Nedívajte sa.. napríklad: .žije na vysokej nohe . Sedia. noha pod stolom. . clovek aby mal oci vzadu .. Ach. s kratšou nohou. ... Z rozhovoru... preco sa celý svet dotýka toho. pocúvajú.. ..

::.:' ..~ :'.konár co sa nezlomí ~~b chodí po lese . - ...••••..l:.-.a ~ .. - T: ~: : .:oie miesto na zemi? ~I . z pády v ktoreJ žil od korenov ~I .:>1\....::..._-'-~.: 5 ~ oci ::.--:- r -.-:-.':len ~~ .:: sa mu! .: ::·~:'.~. :~-: . . ::..:::= m e :. . =nesta L-::-: :-~ :::á\-nikoch . -::=-_-....~::10C ..~.. -'-~:-.. ::.Dotyky / 39 \ { : ~j chodí po lese .znil? ~~::'::\-strom! -::: Hovoríte! ~ : -: _=-_-= \-eci . ..:oj? EI ~~. ':lovek ".

Nad všetky tie verše. Jeto práca tak trocha básnická. stále jasnejšie mu v nich hucí dunivý príboj tmy. Ked konecne usne. --------------------- . S rukami na ušiach stojí na prostriedku izby. v lipách pod oknom sa zobúdzajú vtáky. Mat vacšie svaly. Bude hladkat svoje štyri steny: Ako je to pevne postavené a kofko len sily potrebuje taký múr. a je z toho jedinecná básen. Železo jak verš sa vzpiera vóli cloveka. podivuhodne vysoké hvízdanie padajúcich hviezd. uvedomuje si znova a znova svoj abnormálny sluch. na tretie poschodie sa nastahuje modrooká pointa. stal by som sa ohýbacom železa. pocuje šumenie vzdialených galaxií. Ale verš za veršom.40 / Mi r o s 1a v Vál e k OHÝBACI ŽELEZA Na ulici Vuka Karadžica na rohu dvaja muži ohýbajú ocefové prúty. SLUCH Zdesený vyskakuje z postele. verš za veršom.

to je všetko vymyslené. ~ upútaný niecím.:. t:: C =-_ < srl' -_ 2k .. :-. co sa treli o seba..::~:1~' chlap... ~ "-~ '. ~:Z.: -..:m Li: :-.. co je v nom.• -L r:-: : mL::... .~ ktoré hore1i. "ll . :. ~ ~I~-_ '.::_ :. -. t ••• . ako poleno. .. Se:: :': ..:. ::-úci sladký závrat ?-1 ~.:..~:o bol myslel...::2dníku --. A 1__ . ':'Jpot naliehavých slov..::.::.. :ma-: -. :t:'-~: ~.::rnihunáhle -:~':-. tam.- ~. povedal šofér.. ml -: ::-":'::1nehlo. ako divý.Dotyky /41 ho zasa. "':"-L:'_ :-.::a tú hrdzavú..

kde co leží. obloha scernela a zhrbila sa zem. s Mesiacom v zuboch. Ani ho neprezrel. * Hovoril. dlho blúdili. cas a potom trochu vápna .---------------------- . vysoko v jedliach jej monotónny spev. ordináciu prebral až ráno. ale kalcium.. že to potrebuje odpocinok.-. Ešte sa vystrel. Ale ten druhý nevedel ešte. Noc zdÍhavá jak kornatenie ciev a plná krvi tiekla nad nimi. nebolo to vápno.•..42/ Miroslav Válek OSUDY 1943 Ked priviedli ho na okraj tej jamy a dali mu do rúk vrece. že nespí. musel vylamovat dvere. Pes. že je to nákazlivé. . celá tá vec mu bola hrozne trápna. aby ho tam vysypal. povedal iba. vcera v tej trne stratili smer. ušiel od splavu.. kašle a ukazoval na hrud bofavú.

sú v dome chlapi! ked _. _ ~~.:j na zemi. veselá. Jratá.. :. '... - ~ '':..: ..:.Dotyky /43 L:: :-~. :. s ':0 zlatého hradu .ála lúcenia a rozchodov..:krútim až po bradu. . __ .~._ schody. .::. umývala schody.j :: ~ornec. ~= :~-_'::cte.. spadla zo schodov..::.:..~ nu. adba dlhá.'crín tej starej zlej ženy.. "-.. SpI. « : =_ -: :-~. co zomrela. .. .=\ck robí všetko zo zvyku. . umývala po Si:.u aj pod vodou ..=: umývala schody. .~: bolí od blata.:::~'\~nú krárom posadili do saní. .:": F~.::':. po nu.

nemáš iné témy? Co by ste chceli v takom pocasí! ESTETIKA 1 Podivní vojaci v krcme na spadnutie prevraciame nocnú oblohu jak veIký cierny džbán.44/ Miroslav Válek POCASIE Padá dážd. na toho neprší. pršia chryzantémy a Iudia oci div že nevyocia si. chudák. Zat1cú rakvu. Padá dážd. . A ty. A tak pozde a tak márne atak slnka zacne sa. pršia chryzantémy. A myslia si pritom: Tomu je už dobre. Popíjame unavené dažde jesene. ten je rád. .. bol mi ako brat. svieca dohorí a sused susedovi hovorí: Nebohý. Iudia oci div že nevyocia si. básnik.

no: ::.. lásky :~::nícek .::. mlc! __ .::. ."--..::. si na obdratom mlynku :'. = ::-..: plné ekrazitu ~ ~ .. . 'l. ~)m sa na krk životu."1 n ~ ' .letie sa nám v pomatenej mysli =.:zdiciek. ..1 detonujú oblaky.::..:d. < = sa jeho horkej krvi. básnik...::. .'::':::-.-=-.::.lia oc.: '.-. '::-5: . zotierame.~: ~y"ne prstom... . ':". -. -= ... na oknom kaviarne. . •.ecný ucen múz. \idená už tvár -::. bubnová pafba melanchólie.:mi slzotvorný spleen. zotierame . m .·. : __ =--.=1Y..::. ..Dotyky 145 )dtrúbili dávno svitanie.' z..::.. :. ='::'.. zahrozí.::.. utec.s :.:-.lá násobilka odvahy: zotierame.. ~ . . ~.::..-. =.-.-: ::: :. ..

co sa vám len zachce. Povedzte. Ale ked raz v studenom a hustom daždi pocestujeme spolu do práce a ukradomky dotýkat sa budem vašich vlhkých pláštov. Rozkážte. a budú kvitnút stromy. každý predmet nevyhnutný pre štastie. a bude zvonit štrk. __ 11oo.46 / Mirosla v Válek A teraz vystupujem zo seba jak rieka z brehov a nesiem slovo ešte žeravé. Usínat budete s mojím slovom v srdci a zobúdzat vás bude k životu. slovo ešte nenarodené a slepé. usmejte sa na mna aspon ocami. spravím vám z neho krásnu sponu do vlasov.. ostrý nóž a pluh a všetko.-- _ .

r-:-.~~.:::. :-..:-e...Dotyky /47 -L-'::' ~ \ám chodia telegramy.'0 tvoj púder Soir de Paris..... ]f to nic nie je.• : . :.. stále volám. :: ~. ~.e:h sa v izbe tocia pojašené zrkadlá..-=padat per. ~.!.... na širokú rovinu! "'"'-. -=-: ~: 3. ::.:.--.. .e. ..-: . ~:. zaplavuje dom.~: sa..\...' .:_. ~.: ~::.. je to strašne dóležité. I' -. :e. iZYOniliv celej štvrti odrazu.. ~tko tak. c:-: :i -: .. ::::. 1'!'""":::~:-_< prvým vlakom. -'!. iezdou na cele. :...: že ta prosím: ::...: ::lechtecie plyn.:nút jazmín..:.!:-... ""-'."..: :... : -~::) už celý blázon.:.:esruj za mnou... :". -. : ~ech LLC '-:.:-a hrozne zamilovaný.. \ . -~. ako je. telefónnej centrále.-:. 1: . I.:11 prerušené spojenie. '-~. horí voda. .: ta bude cakat sedem ciernych koní. že uverili ~.icll miliónkrát pozdravovat.

škrekfavá. Nastal cas vyzúvania cižiem. Až teraz vidíš. Sníva sa: sklo. snívajú sa veci nevyslovitefné. Noc. ktorý klope na okno. mafovaný na modro mestské slnko. co sa komu sníva . ob ohraná ale naše. cul. pohladenie rúk. lebo tu sú v každom dome chlapi ako železo a zvuk má dostatocné miesto na rozbeh. vyleštená rajnica a ked sa dotkne Zeme. krás ne zapadá.48/ Miroslav Válek Ponáhfaj sa.. jediná smutná vrana na nebi sa krúti ako ventilátor. prevracia sa naruby. ráno. sníva sa nám. aké sú sny hmatatefné. na ktorý si cakal. platna zasúva sa za obzor. letmý úsmev. sníva sa mi tvoja hlava na mojom ramene a moje oci na dne tvojich ocí. sníva a všetko je to ako v kúzelníckom klobúku. rovina padá na kolená a ukladá sa spal. ráno je dusné ako tanecná sien po bále. cierny klobúk so širokou strechou. je to všetko jak starý automobil. takže stací vypnút rádio a mažeš pocut. Nervózne prsty televíznych antén prepichujú tmu. Cierny býk v družstevnej maštali zamatovým basom dospieval svoje lyrické intermezzo. dvojstupy nových domov klušú do dedín. . zohnutý ukazovák. medená. veci zázracné a prosté ako snežienka.. na rohu už trúbi vecer. kovy. dupot ako na slávnostnom defilé. kamene.

co je toto za svet . :. . ..:. 2pky sliviek klopú na ustatú zem.' ~.Dotyky /49 kr :c == :: L ~5:.... '. podte žat! ~ _ .::'. sa strhne. ..-.:-:ina padá prvý sneh.' .tak to bolelo . nebohá! ".~a sa..: .=::2 melasou a cukrom.:'. :.. . .i. ako ked plesneš bicom . :stá poda ako vtedy .:: .:-~\omklobúcku .:.zamdlievajú úžasom.:-.rešiel.:.·c dedina prázdna ako vyfúknuté vajícko . rovina je vecná.= -.. . je stále dobrá. ~~adojit kravy do Herzovho majera . . --:. . : .slepá. ~ :' .. .y rozhlas zachrípnuto volá: Podte žat.~\ala múcku ... . :...~::1a. cudziu vonu spálenej nafty.::. = -::-:. \'onkoncom nevie.:. %.:. I .'. ked je v dome smiech. aby mala dlhý život a štastnú smrt.~ed ju vezme do prstov.:.:. • '1':"... = . '.. a mlcí.: . . ... « '-i .:_ -:':~tartuje kolmo k oblohe ako raketa. oblieka si vatovaný kabát.~:nové šaty. k '':' .rináša podivnú...:. ~:2 si mená svojich vnukov.3.' .. šestnást rokov a dlhý vrkoc sú už prec. .:ha rýchlejšie a nahlas. "'~:-:'. zostala..:-'dala svoje plody. ~~ mama sedí vo dverách a potichu si spieva: >.::. :.:u lietajú pecené husi. už nemá co povedat. jalové dažde pršia do záhrad.

lebo každý má svoje detstvo zamknuté jediným kfúcom. v úplnej nehybnosti casu. A zem a zem. smutné klesajúce hviezdy. Preto ked nahlas spomíname. Tak chodievala smrt. Hluchá. slzy umývajú. . coho sa držíš. trojnohý pes hovorí tam jasným fudským hlasom. kde je zem? Tvoja zem je to. Ako hus sa kníše krcma na vodách. hrobmi zoraná. búchame na bránu a rozkazujeme: Otvor! Ale nezastaví sa dom na stracej nožke. v ktorej je všetko smutné. smutné sviece dymia v kostoloch. Spadli na nich olovené nebesá.50 / ZEM Miroslav Válek POD NOHAMI Blata po kolená. Opustený havran. tažká voda padá od rána. Ako pecne chleba. navždycky. Tam spí zelené slnko z mojich detských kresieb. len nemý drozd splašene letí priamo do slnka. Tváre ukrývajú. tvárou k tebe ustupujem dozadu. nedotknuté a cisté. navždy strateným. ŽIté. Ako na pociatku. letíš sem? Kde je pevná poda. Objavuje sa pravá podoba a zmysel vecí. sledujúce ho až do úplného zániku. Pijú ako dúha 'mlcanliví muži. odtrhnuté z nocnej oblohy. V tažkých chvÍfach prichádzame sem. ale ubúdajúci stokrát rýchlejšie. Smutné sny. hlavy po stoloch. Pijú na odvahu. atramentový drozd ticho hvízda na pijavom papieri. Zamknuté. tak až naveky. Daleko. zapafujúca belasé ohne liehu v hlavách otcovo Cierny okruch chleba. Leje sa. ty mlcíš. ale všetko tak. Zamknuté na milión rokov. a zúfalé obežnice detských ocí. visiaci nad ústami ako fantastický mesiac. * Minútu pred usnutím. ako bolo. ale neprestanú horké náreky. smutné svitanie. naše deti placú a hovoria nám: Prestan! Prestan s tou strašnou rozprávkou. pijú na svoj strach.

=.. ' sa. __. . spravodlivého boha. =::. _ =--. .: rkadlá. daj..: \odám v kaž dej podobe: ""':-. _~~:-:tyoju tvár ako osýpky? -<=-"30 bírešská..lach.::orÍchválite svoj den. .=.. . ktoré uplynuli. --:. .zužujte sa až po osudný pád samovrahovho tela .J ~ <: .:d zavierate oci pred spánkom.= . .._. ~.: poslednej škridly na strechu svojho domu.-.:-.. . .~adine.:::-::-l.~:.. --'. v ktorých je napísané: choroby. _-:= tichu pred dozretím plodov..::: . _~ =. ~. . priezracná? ~ -=-=-. zablatená a ustatá. ....:terinská a trpkost dvoch slov celkom nevinných: Mama... :::::tri noše plno mocných odpustkov. ~ :1avás. :. :'.stne vydáva slza padajúca v absolútnom tichu._~ -:.'. co ta do nej siali. bieda a hlad.sof slzám žien a matiek.-=-:.. bez konkrétneho zmyslu.:k.. oceány. _ .~ -=-':Jnažená. ktoré klesli u pod tarchou života...~'.'. na teba. a tecte nazad starými korytami.. . . _:. -.: slepé oci studní. a r: .::. __ -=-_.:e. ~.. .~=3.ané za živa.- ~ . círa. zbytocné. ci to bola pravda .':ávne rieky. .Dotyky / 51 . z \)Tstúp z hÍbok zeme. ~.:: s::. rozmýšfame.:y.~ ::.J\"obecných bláznov. _ =-- ..-. statkárskych briciek. trne júlového vecera.c plachetkou svojej chudoby. .

KRÍDLA Tak to je leto. a teba niet. búrka v povetrí. Vždy som ti vravel: Príd v pravý cas. príd za dunenia bubnov. aj ked sa ti chce smiat. potrebujú istotu poznania. zas bude všetko na svojom mieste.----- -- --.-- ----- -~-- --~-- - 52/ Miroslav Válek Spojte sa. plejú burinu a kašlú. prstami lusknem. Zas budú hlavy v oknách. podra kalendára je 15. pevný bod. zem pod nohami. augusta. ktorí. ich žIté ohne zas sa nad nás zohnú: . nad ostnatý drot. prezerajú si vlaky. na pravé poludnie. ked lastovicky rozdávajú vo vzduchu svoje autogramy a veci mlcia. Slepci v Báhoni dvíhajú hlavy nad múr. vydajte svedectvo pre živých. ked si smutná. veci v poriadku. zapália sa marhule. slnko je v pive.-- ----- -. všetci kývajú a myslia si to isté. 16 hodín popoludní. park plný sýtej zelene. spravíme vecer u vás v záhrade. Pri Cíferi sa oparu je dievca s rukami nad hlavou tažné veže naftového priemyslu sa plazia k trati. dotýkajúc sa slnka. dlhé a štíhle ako pískanie. príd plná hnevu. Márie. vody minulé a vody predminulé.

.:tná vec.jala si. .:..--=::: bodkovaný ako kravata visel šikmo z mracien.š hlasno tfkli na plech hromu. ~ ..~ sa triasol ako ovecka _ -' e:. ___ . po patnástich rokoch 11:: :" ..::.ž tá búrka dlho trvala .-=---:. :.:.. :alo. :::. slepota dospelého veku.:lij aké krídla. :.. ::'::-lh)" . ~ :z-:-:: ::.:::1 dobre.-. ~:.j všetky hviezdy.::. '.. . ':oma.. .e:.. .::ú sobotu. . ~ zacínal sa na nebi a siahal po náš bozk. : ~=:.. stalo sa. y . po izbách.:. . ')I'. :.. 1E:1: -'----=-. že ta budú hfadat ..::. . : . i •. ' krídla.-:. _ :'coesa Zem pohla v ložiskách. •. '::. = i :.:edy bola tráva modravá a studená jak studna....=:::: - =.. priezracné ::1evšímal. .= sme kupovali lístky na futbal.:: žieami. ..dávno prehrali. .__..:sme ta. -'-~ -:.. si svo j stred . hovorili..::: J.. a fahké.Dotyky / 53 ·..::.:hli eb."-.:. =...:o.:. t _ oe:.:aj den po stvorení sveta hralo rádio. .. . držím sa zeme.. som ta videlletiet ponad dvor. chodí 80 mnou.-ial istý Ábel. s . .-:. ""--:.

rastiem do seba.54/ Miroslav Válek robotníkov Z Kovosmaltu a Z atómovej elektrárne. vybuchujú granátové jablká a anjeli v plynových maskách. my sme boli váš osud. ktorí šest dní v týždni zastupujú boha na stavbe sveta. že hmota je len urcitou formou energie. s horiacimi mecmi v rukách. Oci plné zeme a ruky plné rúk. pretože všetci svatí. Za krvavou ciarou horizontu. Leto žité ako osa stále za nami. uzavierajú svoj slepý kruh. prichádzajúci z našej krvi: Myslite na nás. brali úplatky a božie mlyny mleli iba pre pánov. v božích záhradách. je napísaný osud cloveka. Odkazujeme vám. že toto miesto je tu u nás. pohybujeme sa rovnako dobre v priestore aj v case a vieme. co tak hriešne zaostala. na zemi. Leto na každom kroku. Ale my. . práve tak ako vy ste osud tých. zodpovední za poriadok. Leto vo vzduchu. kde sipí diablov hnev. ktorí prídu prekrocit po vás hranicnú ciaru života. Som doma. odkedy sme poznali. kde podfa tvrdenia teológov má byt raj. vy sladkí. fahšie roztvárame svoje krídla. tušení.

PRÍTAŽLIVOST .

t::' L..:.': zrakla. vzduchu utopil sa les.-:k..-=':' í.::~n zrazu .=>m .:.:-.::. :':.:. 2 . :~s. "-..'som ti kúpil nemal na chleba a na sof._. :Jazilicelom o celo .Prítažlivost /59 Oslnenie :_ ··~o = ~_ -: zltne. c .i. =.:. <:TI 'W.:-.. s ==-. ::a klobúky .. ~__ :: \. .':'~2 stvorený je na cítanie z ruky.._ ~:prsty na nohách a na rukách..':' >.-.:. ze k životu to stací. ~:..=.ozneva. : =. :<~sk. -i :-..-: = :--:~.. c:= _ ::-. "-: -.:i .. "C':"". tle '""-:-: ::2.:-:-: ~ . s kvetinami.. nom sedia s bledou tvárou. slnka by som mal. ::n _ ~.= ~ . =-=. až sa zotmelo.:. co by sa v nich pásal. odlomil sa blesk .. ~ad lesom sa mrací. svete to znací SOS. :::ahla. ::-.:fa klopú do dreva. :: ::.:u ...slé jablká._.-.:.::-_~o octom.'.. 7~-.. .

CO odchádzajú. ustielajte plné hrste vonavého vzduchu. piHami ku dverám. to sa mu nedá odpustit. ked zahynul Ivan Hrozný. uciteI dejepisu s vecne smutnou tvárou! Siahol si na život a ani nezaplatil nájomné. a pod nohami plná náruc vzduchu. na cistú ražnú slamu vzduchu. vyjdú dúhy pávov a tam. ale hlavu naklonenú. ako niekto. Tebe to všetci vycítajú z ruky: Ked usmeješ sa. Ale ja stále chodím s nepokrytou hlavou. akoby uhýbal pred úderom. NA KTORÝCH SMIEŠ PLAKAT To bolo vtedy recí. ustielajte vzduch pre tých.60/ Miroslav Válek Ja ti nic nevycítam. Tam na ten vzduch si poskladajú svoje žiale ako košele. kto práve vošiel a stojí za záclonou. rieky pramenia. Obilie ž1tne. plnou trápenia. Tvárou do ulice. A že tam tak visel a že tam tak visel ten ulicník a na celý svet vyplazoval jazyk. . Teba každý Iúbi. Slama na klobúky práve dozrieva. Ó. DOMOV SÚ RUKY. ktorý ich oddeIuje od zeme. kde stúpaš.

:-~~JCyiksme sedávali na oknách. « L. a o 300 rokov neskoršie sa cosi stalo s hranicami nášho --'.-:. __ ~:ID tak vonia.._.m sa: vždy nás upozornoval na podivnú zhodu letopoctov . -.: _'. :1Ohami _ :.: .:'.Bude to iste tak..ozaj .Prítažlivost /61 .:[1 si niesla svoje ceské meno do Prahy. B. :':=::1 som nohu na xylolit -" :: joriacej trávy. : ==:e bolo v tom case všetko fahostajné. bude škorica ._'.omiešaná s koprom. : :. ako sa obrada k nám chrbtom. .al Helenu Dankovú z III.: ::2. ako nám hovorieval: že totiž dejiny vytvára -_ . v ktorej nebola. := -: ~~ som život.j prvou púnskou vojnou sme sa držiavali tajne za ruky . '_~::._ : .:hodil niekto.~.-. :nusel hrozne hlavou kolembat. že táto vec sa stane až o poznanie neskoršie.. -_..den si uvazujem kravatu. : ~.::2. .:~som futbal _ -. starosta : . . :' ~.::-án dalej som už tušil.:~::sk)'..: '':-Jnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia.-~::~ dna som otvoril dvere triedy.: ' . -.ali monotónnu piesen: ::.':.už roku 1638 zomrel Johannes Althaus.-'.:.:~liaest omnis divisa .. musel hrozne hlasno zvonit. co tak visel. ..:..:' som ešte nevedel.."". _ : ~:~. ktorý celý svoj život rozvíjal myšlienku o zvrchovanosti :_.....~:1ení zostával som v triede.

zástavy vejú pod kvetmi. Coskoro sa mnohým znepácila jej olivová plet a modrý lesk vlasov. jej malé nohy s cervenými sandálmi v prachu ciest . peši. krvavé a ako voda smutné.. každý s kvapkou cudzej krvi v rodnom liste. pripomínajúci hlaven pištole. Pretože dejiny vytvára sila osobnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia. peši . . proste cosi ako náhly pád jablka na ostrie noža. Pocul som v nej padat nocné motýle na sklá okien ako dážd a kamene. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. Ruky na tvári.. « Tak sa teda obrátila na prach. Ešte dnes ju vidím. V tejto súvislosti si spomínam na istú básen trocha sentimentálnu. quia pulvis es et in pulverem reverteris .62 / Miroslav Válek Myslel som. Za gotickými oknami biskupského gymnázia sme práve rozoberali tajomstvo vecnej pravdy: )} Memento. že to bola nevyhnutnost osudu alebo voIa bohov. Napokon. rozhodol sa František Kaplánek.pivonky rastú korenmi nahor. homo.. ale jadro veci bolu v niecom inom. a jemu podobní. že premenia beh sveta v miestnom meradle. Peši.. šofér Cerveného kríža. to pekné ceské meno bolo celkom nanic. Veci sa dalej vyvíjali normálne.

::.~:: plného zatemnenia Mesiaca a hviezd.-: :.::.\·ere ~~:. a . . ú ~.-~::loma d -...':o sarobí! _ .~_. -~jia iné veci. .:':uje na deravom komíne.? j ruke ten. .:orunou. nikomu nepovedala.::.---=~_.:. :-. --~ ~ ~~ena.' hrajú v záhradách.:riksviec. :-:ah dlážky.::.:._ ' .::.' :. =. .. . =-. .=-. .~: .::: tiché bratstvo kfúcov.'Jchom nezachytitefné: -:. CO otvorí.:-. -.:. . d .::.1 .. odtahovala. : . .::'Jla. lesk okien : :-~ mala obe ruky prázdne.'.z. kvety polievala. __ -: . .::.::..::iepiesku v okenných tablách._'. ' :: ~::: . .. ':.'.::.Prítažlivost /63 -~:n období. ~ : _5ilie stola . -.Jffi zostal jeden tanier cistý. a si ich vecer pod lampou. -: .. medzi nimi.': '::: ten strach..-~::loma umývala riad...:::.\1atka! -... _'.. -:-. :-: '.:-:" zrazu ' .::. .::.~ dlážky.laich k sebe a odtahovala.. r __ .aschodoch . . .-j slávu nedefného obeda.::.:.ocsedí na streche c_ : ..

nad ktorým ani plavá žlna neprepláva. Nepamatám sa. no hlboko v hrdle stále zostáva horká chut mandlí. . Milácik. Krv nie je voda. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. Krv Osviencimu. nepi znej. Nepi znej. na ktoré mi dýchli. kry Kremnicky. Ruky volajúce o pomoc. rozplynulo sa navždy. Budeš raz chodit do školy a budú sa ta pýtat. Ale ty im povedz: Neviem. Bude stará studna a bude vedro krvi. neplac. ruky. kry Lidíc. Moja pamat je zrkadlo. cierne kmene spáleného lesa. krvavé a ako voda smutné. prehltnutých so sofou.64 / Mirosl a v Válek To bola práve tá zvrchovanost národa: ruky. Slza a kry. Pominulo sa to. len prostácik vietor tam zdvíha škridlu popola.

:. vlhkú od potu a od sÍz.Prítažlivost /65 I. a jemu podobní K :' :::::. _:-_= ti glóbus. .:::=:-si uvazujem kravatu.. ktoré vytvárajú dejiny. = \. tvoju tvár.:.:.:. •. .. po práci. =-. položené na stole -: .priložit prsty na hrdlo a stisnút. ..=-. ~ "L-' .:dnom tichu.=\ sú ruky. den • ..:.:-:.::: -=. =_ pritúlit..:::=-_ mftvych oceánov. .. . :-.h ruky _:: -. na ktorých smieš plakat. -=. co sa pekne krúti. ='.::..::::::c íst už domov.. ~.jú na nás.. zachránit a zohriat . : ~. neplac.:.: lampy hviezd .. _.:.. : :":':11.. sú ruky.. lá voda na tvári.:.den myslím presne na to isté.: ><3.-_ = = .. .:. :--~ ':~e a cakajúce.::~ck aplánek. šofér Cerveného kríža. ~: .....:::tu zima. oho nedožiješ. ._. ~.: "-~ =~Jstné deti na výlete za mestom : -. .. - ::k.=-. jujúce.. : =. = . : -"-:-.. :-'. - je chladná voda v zarosenom džbáne.. poviazaných retazou.:me cestovat..: ...: . -=-=\ ::.:.mftvych oceánov podomiefa brehy pamati.

Ale o minútu sa veci zmenia. rúti sa expres so sklom. Pocujem cinely. ty o nicom nevieš. hrá dychovka a kypí mlieko. . Na holých konároch už vidno zretefné obrysy budúceho lístia. Hrebene vo vlasoch zaiskria a zhasnú. ulica stíchne. na jej kruhy. na opakujúcu sa ako pesnicka. Plyn. ako tvoj sveter mi pletie hlavu. Spievam si smutný šláger a chodím po kuchyni. holub na komíne ocernel jak orech a horeznacky padal do trávy. Spomen si ešte na sfúbený prsten. v nedefu. A zatiaf v záhrade za oknom pes šteká celkom po dedinsky. z ktorej neunikneš. modrozelený. elektricky utekajú po prstoch a zatahujú siete nad mestom. dve slnká narazili o seba. všade okolo je nedefa. na kamen dávno zahodený do vody.66 / Mirosla v V ále k NEDELA Cigánske dievca v žItých mencestrákoch tocí žeriavom. na ich mlcanie. zahrmí. priložili. To je tá obruc. v hodine prebúdzania stromov. Zavialo chladom. na vodu prichádzajúcu vždy odinakiaf. To všetko ešte pred obedom.

=-:::':1 S tenkým krkom zaspieval -. = =: .:. ~:soprán zbehol do prízemia _ . : ~-si našli svoje miesto v temnote..koldo šera: '~:":'da.. <hodoch . : .. ::-.:-..'.. . domov.~. :::'::lskeievca v žitých mencestrákoch tocí žeriavom. =~ :::. .:-ajme kná! -.:: :eIou sme sa kúpavali nahí v rybníku.. -=--= dúhu na asfalte. už je neskoro .. "::::~2.:ov.. =-:a spomienok. d . ._~ strechy.e moje pokušenie.c ~ =-:.. co ::~. v námorníckych blúzach idú do kina. : . tkom v Ione. =-~ " :::dou sme chodievali lovit ryby.=:-. . : ~ ~::J0'ch svietia tvoje slzy ako kvapky oleja.Prítažlivost /67 . _:: . ustato stojí na jednej nohe ako bocian.rilosa..-~.. ktoré horknú.y okolo sa uložili k spánku. :~m na ústach.. .::::1 si svoj chlieb. " :::eIou som cítal zakázané knihy. _ -::=zl~'chmyšlienok -c.::::11 sa so mnou krúti ako kolotoc . nedeIa .. že si neodišla.• =-:.3samiba podIa hmatu. o . ': :::~2.~~:.'.. .:-::-sty. .dla mna nesedela NedeIa -= ~ ~~ 2..Iavoako kohút. '. j -:: ':du musíš ležat ako obrus na stole . som spal.-'-..

zem hlboko. drevenými nohami prekrocili prah. Aká je tmavá noc! Spat s rukami za hlavou a mysliet na skvelý okamih opúštania zeme. na nehmotné telo nad latkou! Vtedyaj slovo letmo pocuté má jasný zmysel. strieborné ryby zasvietili v prúde a zem sa trasie od dupotu nóh. •• . sústredené a uzavreté do seba. rukami hfadali pri zemi a našli. kolesá. cela mi k sebe. v sade falie zapálili. vtedy je nebo blízko. A všetko záleží len na odraze! V studenom daždi krátko pred úsvitom mrzáka niesli po schodoch jak klavír. Premiestujme sa! Stále to isté: otácanie ocí. pomalý pohyb na vrchol a pád. poklonili sa .68/ Miroslav Válek OSLNENIE Aká je tmavá noc! Pri rieke. korene strom ov celkom nepravdepodobné. dolu uložili. stúpajúce a klesajúce. tvár vo hviezdach.

e oceánov.:. :.::. ~dko vidíš ukrytý _ . dalej o pohfad.::.::na zem klesá zvonica. s:ba. =-. -'. L..::. ~=\enie nad obilím.Prítažlivost /69 ~ -:~ ~ 7 je tu ~ ~:sila..:. 2.osé nohy po izbe mi chodia. . .kloní a hladina. :en bod.:::::. ' '::'':-=-.:.: .:.:. .. ..díŠv nej slnko. vzduch vystupujú na nebesá. tom istom smere.:.-:'.Z .::--_ .. .c.. v márnej zlosti. Zem pod sebou jak vefký velocipéd. s -: _·. .všade ._ .-::'..e sa hfadám na tom obrázku.:.-=:::1é. stojatá. . . . .~~~:ešstÍpmi vodorovného sveta.. .-radípremenenom na antracit.:-:.. -.:á voda. . sprava perut bombardérov.: 2. ':loveka.isí za oknami ako negatív. -:~:ltom kove hviezd.dá ako zostrelený vták.::. ~ ..::.:.':~. ~ <. v ktorej ležíš '. . :.': ~eby udierali na veselé bubienky.. zien idú za záclonou.:- .~. ciefavedomé.. :-. ~de sa pretínajú uhlopriecky izby. .:~~be mesta..-:=. _ d. : .." nej na dne horia . " -: =-. v skle piesku._ ::3. : . . . :nužov. =-. . = .2.:..

akoby si napísal na sklo okna: I:úbim ta . é pericoloso sporgersi. svadobná noc je len jediná! Nahý muž v cylindri leží na peróne. siahneme si do pamati: nic. akoby ich ani nikdy nebolo. dalej je matná. mali sme príležitost presvedcit sa o tom: prítažlivost ocele a detskej tváre. nezaostrená cepef dažda ponorená do noci... nic. drží si palec na nohe a volá: » Všetky veci vrhnuté do výšok vracajú sa na Zem. ktoré hovoria. biele miesta. nicht hinauslehnen. Nepas se pencher en dehors. vlak sa pohýna. popamati.a zotrel rukávom. nie naopak . . « A naozaj. album otvárame. prítažlivost bomb a chodníka! Ale tie tváre blednú v albumoch a strácajú sa v mysli. nevesta je nedockavá. pod nou muž s jablkom skáce ako rosnicka.70 Miroslav Válek Uvidiet Neapol a potom zomriet! Navštívte Capri. družicky sa hlúpo chichocú. nenahýnajte sa z okien: mrtvy muž v cylindri leží na peróne. Dalej je voda stúpajúca k ústam. pominuli sa. Až jedného dna popoludní plní pokory sadáme si k stolu.

:::le zelených datelín.:s .:. ~.:~le to isté: =- -·e ::.. .:-.zahral. Ábel. \~~t zdravé ruky. Marcel.=::linuli sa. :. ~ :am. :. zdvihol by som svet.. .bosé nohy. ale teba niet.. ktorá vystupuje z jazera donových plavkách. -_=ota v pohybe. Alena..-:-:hádza slnko. ~. -. :.::-:. Malvína.::::cly prápor mracna veje nad pofom. Monika. Teodor. : <n. ktoré nevidím.-::-:~ovaná ~~ kosa pred zajacikom.: ty správne padáš na tvár.ujúca ~~ telo ženy. Marek._._: a krotká. :'=::linuli sa. Terézia. . ::~::::U-án :·=:obu sveta dávno tušeného.naraz dvíha tisíc ciernych klarinetov.'oškvrnená. ihla na dlážke. =~-:hrán sa pred dotykom. bosé nohy po izbe mi chodia. .Prítažlivost /71 -=- ~:nara. _s:redené a uzavreté. =:acam hlavu. -=. .~~gdaléna.. Tichomír. \. Tatiana. =::linuli sa. =:ácam hlavu. : ~:. Anna.:?ajúce a klesajúce. lež ocef zostala.:2 syitá iá . . Tibor.

dojatie a prach. kde kvitnú práve klívie a žItá vcela vyletuje z izby. priezracný a fahký. domy a veže. Nehybná biela ryba visí na oblohe ako vzducholod. milión bežcov beží vo mne maratónsky beh. Ale ja idem cez vodu. Mám ruky. Ja sám som mesto. ktoré ohýbajú plech. purpurové motocykle s blondínkami v lodickách. bazény a sa1tá nad bazénom. žeriavy a sklo. z miesta. ale aj veci zabudnuté a veci povšimnuté iba náhodou. ocami presne sledujúc jej let. cez kamene. cez mlciaci les a centimeter od okna. .~ ----- --------~ 72 / Miroslav Válek Slzy a svetlo. Huciace mesto vstupuje mi do zreniciek. Ja sám som mesto. sa odrážam. ktoré brúsia krištále. a ruky. Cez steny akvária svet je tmavozelený.

=-_~neskorenú hviezdu. ~ne triasli krvavými hlavami. s~ladal košefu.ot tažných koní ~ pot drevorubacov. ~::. z \~ysle1 na hreben.:. . =- ?ohIadal klinec. s. ako keby uvazoval lod.. .Prítažlivost /73 \'ZDUCHOLOD 1 ani ked si cesala vlasy. .. ?ot lejúci sa dolu tvárou.:to ta pozbiera? . ~. =-_~hle prudko dozrievalo obilie. ?iávala izbou ako utopenec ~ ako z mracna padala z nej sof.~e to mosty vyletovali do vzduchu. .namená to množstvo detonácií tak nablízku. šmýkala sa z rúk. chvejúca sa voda úzkosti.ravil slucku ako na vietor...lkom malé mosty. . ako vysávac.. . . 30la klzká ako ryba. padajúcu za bieleho dna .2 bola jesen. vzal ho do prstov. o . ako keby kopal hroby. ::::. -~-robiluzol. :='~:e .pot.:lkol..J porozumel. ::. J.="::enpo druhom. pre nich dvoch. a _=shrdzavel jak škvrna po krvi. že je sám. \' prestávkach medzi výbuchmi vzduch hucal monotónne . nepochopil.. s~jol si ~ smutný. . ot maratónskych bežcov pred ciefom.

Tam ružové a veTké kone. holohlavý Sokrates. jeho neóny. Nevie sa napokon. vidno do neba. posobí ako provokácia.a ich redaktor. 2 »Vzducholod nad mestom. že nic neviem« a pod.vzducholod.napísali miestne noviny . No milenec a dvaja hráci biliardu. veTmi zdaleka. vystupujú z vody. vraveli: Je toTko vecí medzi nebom a Zemou a clovek potrebuje nieco Tahkého. ktoré zachytili veTmi tichú hudbu. sám vylepoval žIté plagáty:PLES ASTRONAUTOV SA DNES NEKONÁ.74/ Miroslav Válek Izba je naraz plná malých kryštálok. vchádzajú do slnka. na všetko odpovedajúc naucenými frázami: »Nepýtajte sa ma na podstatu vecí«. celkom slepé. ten nedoucený sochár. otácajú žeravý mlyn oblohy. Ležala tam ako krava v plavkách pod belasým slnecníkom a celé mesto bolo z toho pohoršené.kto . bez príciny. slama vzduchu je už celá mokrá a cez jej steblá. ked dobyli sme vesmír. Díval sa a zazrel: asi na polceste. jeho georgíny. »viem. tí veTkí duchom. ci to nie je nová stálica . v case. ba je to vlastne znižovanie vedy« . ako keby prežúvala jeho cyklámeny. naplnené cistými šošovkami placu. nad vežami mesta . Visela tam nehybne a mlcky. stavajú sa na svoje miesta. trochu bližšie k Zemi. ktorí už z praxe poznajú tak trocha neustále meniace sa postavenie hviezd. ako urážka.

adala p :: :' 2-dalaako bomba. c:. dá.-.t visela celou váhou na kfucke.riek dvojzmyselnej štylizácii tých slov ozaj sa v tej chvíli :-.::-::.. ~~:~y hviezdy sveta spocítal? . =. _.-. filozof a holic..Prítažlivost /75 . nevšímavá.anajdlhších hlavniach. ktorá odlieta. . '~.=. .~-::. '..~~.Jala..-. »Všetko je také. = c:... Ved co je život? Vefké =.. ::ložno je len púhym sprostredkovatefom. stvoritef namydlených bleskov. ...oú-iedových kruhoch jej dvoch Mesiacov. -:-. hmatatefným symbolom odvahy a cinu.:. . .s:laako fialový hríb. ~c:.:h\"isí! '~c:.nápovaha...':ko mravca vynesené na slnko.my traja aspon nerucíme za to . ako sa = -. Protagoras. .:.:: l \-enisko. poslom z neznáma. -=. A co je clovek? Bublina.=.:-::-dybol svet jak izba znútra zamknutý.šade dusnota :: :~a jak v katedrále.:':0bala soche.-::: tých najhrubších na :: ~.. =:-'Jšenýcervenou nahotou tej spálne.~~í pán na holenie. bollyrickejší v odhadoch.chladná. la ~: :-eží k obloku... moja poklona . A iste je to iba zakuklený motýf. ona. ::. z ..:1e ako býk. ~ '... . : :-c:. '.aocha spomínaš. irali organy.:. '.=:atníkomzaciatkov..« to bola jeho zásada..-.tojíš oslnený s .c:.

Raketa na Mars odletela podfa cestovného poriadku. na nej Zem ako na vlásku.76/ Miroslav Válek Zdalo sa mu. že praská. robotníci si pískali nad vežami mesta. a trasúc sa jak kuriatko. padal riedky dážd. že je práve polnoc. len obriadok. slabo a melodicky hrmelo jak pod oknami konzervatória. krehká a dutá škrupina vesmíru že praská. krídla zlepené. oci plné bielka. A tak vstal. už pokojná a tichá. rieky tiekli ako na mapách. do prasknutia napatá. Nebo už bolo prázdne a cisté ako sofnicka. . Potom už znela iba jediná tenká struna. súhvezdia že sa rútia popri nom jak vlaky zdaleka. sa díval: Vrchy sa stavali do základného postoj a. opravujúc klenbu oblohy.

\~'šli neóny -'.ni som dobre nepocul jej hlas. :. lesy pocúvajú márny nárek vody -'. :. ~ oe spúšta svoje dynamá.. -'. Zcm teda sa zhruba drží svojej dráhy.simi vravíš.::' istej miery poslúchajú dávne zákony.:. =-.. hlboko. " ~áhlom tichu.:eány sa ešte kníšu v bedrách. :::erozumiem ta. \ -. :-='\-0 a jód. _~jium a arzén.\ popolavom trasúcom sa vzduchu.-\'sklairéna. ako po výbuchu sopky.mesto si už ladí ::štaly neuróz.rcahuZeme hlasno mIaská nafta.ž: . J. s = A.Prítažlivost / 77 Robinson ~OBINSON 1 zdeni záhrad je pohodená ryšavá ciapka jesene. ~. -.:.\šetky prvky v známom poradí . c 7 na dno mojej studne '::2stupuje strach.:inádium a mangán..:::joko. . ~~: stepná tráva.

bravúrny pilot v prúžkovanej pyžame.. ked do cistého neba sirény mecia ako crieda oviec. na syntetickej oblohe. Na prstoch stojí. s hlavou proti múru ako vždy cuje pravidelné a drsné otácanie mesta. ktoré sa nezastaví ani na chvífu. thiamin fortel Spat! o šiestej ráno. otvára tma svoj tažký ciernyklavír: zasa ten koncert desných kakofóbií! Allegro ma non troppo . hysteps. kresliaci svoju ciaru zhora nadol.. Pád anjela. ramená zdvihne ako pred orchestrom: Piano o poschodie nižšie a ešte nižšie hlasný ženský smiech. bez prilby a bez skafandra. ci opacný let lkara zo slnka k Zemi? A on tu leží. ktorý padal. tak dokoncil svoj strmhlavý útok na asfalt.78/ Miroslav Válek A hore nad ním. skvelý natierac. jasnej ako facka. z otvoreného okna v slnecnom svetle vystupuje muž. Guajacuran. a komu anjela? Je to len malý. . komu by pripomínal muža. potom sa vystrie.

nikomu sa to nezdá neobycajné a nik si ho nepomýli so stíhackou. sníva sa mu Yma Sumac. Muž s vedrom v rukách zaspal na najvyššej priecke rebríka. J -=-. ešte :-010 by smiešne zvonit na mrtveho. pretože den je modrý ako oko králika. _-\krozhodol sa vzletiet. _-\le on oci otvára.:::várou v tvár planétam -. \ .zákrute niekto rozbehol sa k lesu.divný osud podivného astronauta.::huZeme drží . inu ':'univý pochod jazdy nad hlavou .:~-m trvá pohyb proti slnku. ___ vyhadzujú. Sám dobre vie. co skrýva v sebe let. Bez váhania pokracuje vo výstupe za hviezdou.. idúcemu po hrebeni strechy. vidí: Zemegufa pláva v šírom priestore jak sukna. V štvorstupoch -~ život štyri razy dlhší. spraví to! 2 :deme. -~-stúptez cesty mužovi.na lopatkách! Z\-oní zvon.Prítažlivost /79 _-\mesto hrá jak fakírova flauta. roztocená okolo bokov Galiny Ulanovovej. .::k leží zasa . je fantastický den a každý má právo na svoju hviezdu. . na svoj sen a na svoj pohyb nahor. :S. premenená na kolibríka. ::-~koho nedojal ::..

. na ženu. na cloveka. ktorá sa už nevracia. sekundu pred skoncením vojny zacínajú hrat medené fanfáry. Vchádzam do izby. Tam. pri pokožke dýchajúcej ako les. na dobré slovo. padajúcu pri jedinom slove do mdlób ako do studne. s kým sedíš v kinosále. Tam bolo treba práve zacat. pri pokožke dýchajúcej ako les. stromy v záklone ho odmietajú. Vtedy ta naraz pocujem pri šijacom stroji. tie už zostali. Zasa ten istý krátky pohyb spat. s bielym medvedom. pijúceho v brode. kde cíhame na jelena. dierky na košeli. na príležitost. zamykám. v ktorom sa ukrývame sami pred sebou a navzájom. mlcím. zapadá slnko. Všetko sa dalo zas a do poriadku. pod košefou.80/ Miroslav Válek je jesen. Tam bolo treba práve zacat. Padá. na dieta s cistou tvárou. strieka kry a prechádza sa na zelenú. Vlastného detstva dotýkaš sa laktom jak niekoho. kolorované slnko stúpa nad obzor. Stojím a proti svetlu prezerám plátno zošité a znova rozpárané.

Prítažlivost

/

81

~3.dámsi ku klavíru, :-.rámjedným prstom ..~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, ~ám pre seba. \fyslím na to, co ma trápi. Daždová voda, vonajúca smolou \ sude pod oknom, ..3.kvefký cierny reflektor osvetfuje nebo, :-:lotocykel BMW 750 'oystrelil dlhú dávku za seba a zmizol, ~ukucka na hodinách kuká poludnie. Zrazu je jesen a ja som vefký vták, :1emotorný a smiešny vo svojom tažkom zimníku. Chcel by som letiet na juh tvojho srdca. ~de je juh? ):ik nevie, ~:nerníky pri cestách ukazujú do zeme, Zem otvorená dokorán sa trasie 3.cesty, ktoré teraz nikam nevedú, ::ko ciary na studenej dlani mftveho dievcata ~Ú prázdne. \fažeš si kfaknút, mažeš hfadat zblízka ':iaru života ..:. tastia. š S~dím pri klavíri, :-:rámjedným prstom ~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, '<:lmpre seba.
d

82 I

Miroslav

Válek

3 Za dávnych cias mojej pamati, ked kdekto vo mne videI naivného chlapca, akým sa v reci mužov ani nedávajú mená, ja som už prelamoval fady Antarktídy, s Polárkou pod hlavou som spával v holej púšti a závidel som všetkým robinsonom. Vecer, ked si už naši doma fahli, potajomky som odchádzal a chodil po prístavoch. Hfadal som lod, ktorá by stroskotala, hfadal som vietor, hfadal som svoj ostrov vecne zelený. A všade tam len ty si bola so mnou. No potom neskór, ked sa už toto všetko stalo detstvom, a ešte neskór, ked prišiel cas a vlajky leta klesli na pol žrde, v dalekej krcme som sedel a, cierne kruhy pod ocami, pil som žItý grog. Pil som štvrtý rok. Pil som, ako sa pije z oceána, vefkými dúškami a bez prestania, pil som lode a ryby, kamene, ktoré vyplávali na povrch, práve tak ako daleké ostrovy a mestá, vonajúce vanilkou a ambrou, pil som vzduch,

Prítažlivost

/

83

:-:-:.:.gický ktorý horí v ociach, lieh, ~~=-cpriestory, :::.l:alstvo,co páli, .:.:::nezhorí. -\ bolo treba zacat od zaciatku, :.o:TI. kde sa clovek zdvíha na nohy, ~:~ckremen, biely ako panna, _ ~~rí potme v rukách .:.padáš na tvár ako opilec, ~:;;j v kameni a piesku, vidíš ::,::-i záblesku =-_;;ónovi sviec c ~ ;;dinú osamelú stopu ~:O\-eka. _-\bola tam. ~-\-idel som ju na okamih zboku :-:1ihnútsa ako antilopu -, oku .o potom všade nahmatal som tmu. Obrovský cierny vták si sadol na palmu, akryl slnko. \-:edy sa Zem zachvela jak žena pri porode, ~o vyvrhla, to všetko bolo mftve, krvavé, :11inaprifahla si k hline, voda k vode, ::,brovskýcierny vták napalmu zakryl slnko.

_-\predsa budeš rást, ::-udešsa zdvíhat .:.budeš stúpat po oblúku dúhy, ;::,oletíš, .oj bosou nohou pojdeš po vesmírnom skle, ..:meléslnká zažíhajúc pred sebou.

84 /

Miroslav

Válek

Ó, zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova, aj z nicoho, aj z vody, ako ked klícia semená, zem zdvihneš nad sebou a vstaneš, ty nevinný a nahý, ty bez mena. Clovek medzi Iudmi.

NEPOKOJ .

má miikké lýtka.-\ dvestotisíc iných hlúpostí! E-llavavás z toho nezabolí . ~:arneme tráve na ociach . \. ~te ~·. zaspievaj. z ktorého vyhadzujú zelenú frašu s penou v hrdle.-\ jarné klícenie! .:> :. spievat! .. . napodobnujúce cval.alyju budú boliet ...j ukazuje jar! :::. akcelerácia tráv! -:-. ale rýchle! Splašení ako jelene.: lúku.Nepokoj / 89 .. svietiacu ako hodinky.. Raz a dva.lŽ sa na svahu mihne jej zelený kabriolet. irmenie jarných motorov. fosfor! :-.:J.::. zriebiitá. =. ~..::. ~ialenstvo tribún! Jetu len smutné auto s pivom.. ~oníky lúcne. Zaspievaj nieco veselé."soko kolená..-\ cWorofyl! .n.chovi Mikuláškovi by ste radi videli. .-\ už to nie je pretekársky voz. tráva už vchádza do dalšieho kola.

90/ Miroslav Válek A tak sa clovek dožil tisíc rokov. . Z hfadiska trávy je to bezvýznamné. premiena mrtve veci na živé. Premávajú v nej expresy a nájazdníci hryzú hrivy koní. predbiehat s penou v hrdle. trápi sa sama v sebe. A tráva pracuje: nad chodbami krtov. hfadá im správny tvar. premiena požiar slnka. šelest nad aortou. dejiny filatelie a futbalu. pocúva nárek mora. Jej dejiny sú dlhé a plynulé. Musel len bežat. nik sa ho nespýtal: »Preco?« A »Kam?« A kto sa spýtal trávy. Napísané sú: dejiny vojen. Dejiny trávy nikto nenapísal. nad hrobom. blúznenie vody. nad hrobom. iba ohen a dážd. kam rastie a preco? Kto sa spýtal na jej vnútorný život? Kto aspon steblo trávy preložil do fudskej reci? Nic.

Ještiálne vraždy.:.~obysám som bol trávou. \ -ypocítala vašu definitívnu podobu. -.:. . Polož si ruku na chrbát noci.:.-ocúvaj dobre.:. .' pamati drží všetky letné lásky. po com býva krY. :::-ávavie všetko o živote a smrti. :' odciarkla si vás zelenou .:. Raz všetko pochopím .-ocúvat pórodné bolesti trávy. iba ohen a dážd! .UU tý kfc korenov. -..-\1e tráva je trpezlivá . ~Jdzoložstvá .::-enieštiav . .-:-askanie buniek. '. ::. -::-ráva vie. . .odhalím ti skryté súvislosti vecí. \ 11cí. co vravím: ~ic.:o'jdemedo tmy .Nepokoj /91 Z3.-:itlivá.~-ž všetkému rozumiem. :-ráva má presný zoznam nádejí a sÍz. pozná bludné hviezdy! Tráva vie.mnohý kohútik v nej stratil hrebienok. ?od.padá do nej zlatovlasá hlava . . od coho mftvych bolí zub. ~ epozerajte na nu zvysoka. -::-ráva všetko zakryje.caká.:.

Zvony smutné. svet bol trocha šikmý v tomto popoludní iba pre plavcovo Prezradím ti: Prestrieraný šípmi modrý bazén neba vytekaL Vtedy za zákrutou rieky parník ako sova zahúkal. amen. pod pazuchou s vónou tlceného muškátu. zrakla si sa. zvony jednej letnej nedele. peru všade dost. zvony krídla bronzového anjela. pocuterne letiaceho sematam. na procesii zo sukne si kvety vysýpala. . zvony na nederu. lupene mží.U Zvony. zvony veselé. ktoré rastú v prstoch. Amen. orgován bollacný.. nacenganého jak ralia. Jeden z nich zdvihol náhodou profesor náboženstva. pritisla si líce na plet jablka. zvony v slnku horiace jak vlaky s naftou. pod ktorými som ta videI nahú. zvony.92/ Miroslav Válek Rovnováha ZVONY NA NEDEr. tenký mesiac z neba visel ako myší chvost . prebúdzali ma a ja som zo sna skríkoL Nárazy zvonov. hradám svoju rovnováhu. zvony nárazníkov. Vóbec. Zvony. zaspala si v jablonovom lístí.. vtedy si bola ešte panna. zvony brokátov a zvony taftov. Svet bol celkom zelený a cistý.

mój zvon.Bas psov. -. . . aby si bol svatý. . \"šetko sa už naucila.blondiak. rieka. fosfor macky. Proti ránu beží noc so zježenou srstou.~e mlcala. .. tristo bohov trúbi na trombón! '. Zdený mlyn leta mával krídlami . zvony posmievaci. Zvony. ach.xha s mostom. ?omaly jak auto vchádzal do mna les."izbe prudko zavonalo ihlicie. iskry vodopádov. ona sa mi pácil Zvony. do špiku plac trápených detí.blonplná vtákov.hodou :-~-sadilsi ta na kolená . malé luny sotva vychodiace zvykajú si na dotyky prstov.. Putuj k bohu kolenacky.-:. amen. zastante. 2':' chrbtom som cítil tisíc nožov. « \flcala.. propeler. ~. v agátovej aleji :Dleljedno a to isté: Opakujte mi túto vetu ešte raz . :2.-:. . Amen... Losa dá krásne robit v letný podvecer? Odpovedajte na otázku celou vetou! .Nepokoj /93 :~:-.na konci prázdnin. _~:nial sa a zamykajúc dvere kabinetu. Tu sa odhafujú tajné súhvezdia. zvony. zvony behúni.

jak to chodí: Zlatá brána otvorená. ked tam tak ležala... len na nu. cinq .poznáme.. A vlani. ako lodku hoj dala si v rukách hlavu bofavú. páni. quatre.. Ja vás zbožnujem . no hnus~ Vždy jej bolo fúto miznúceho snehu. Vy máte skvelú výslovnost.. smutnú limuzínu mójho detstva.. za tou bránou jedna žena. No a co? Clovek nie je dieta. za tou ženou zvoní zvon.. slecna . trois. tie v prvom rade . Jeden. oci na stopkách. vieme.. Na jesen . »Répétez moi cette phrase encore une fois ... Verejne bolo známe: cundra ako svet! Vraveli nám v škole: »Co je elektrina.. áno. Vn. dva.. vlastne nevieme!« Možno to. pat ... . ked ju zdvíham rukou zo zeme . celé leto zvoní zvon. oplakala motýfa. « Základné císlovky.94 I Mirosla v Válek Vcebnicu hore nohami obracal hlúpy vietor.. Je vous adore . Zvoní zvon strateného leta? Poznáme! Vieme. jak to chodí otvorit okno na poschodí.. aj jaštericku v liehu . Pat mužov tlací do garáže vefkú. deux. tri. to je na smiech. štyri. spitá jak ježiško a mesto. skocit von! V podstate by to za to ani nestálo...

. Placeš. aj tých. krídlami tlcúc o seba. T\'oje oci šikmé ako tráva.:. . A stále rovnako sa krúti Zem z jari do leta a z let a do jesene. =- Z~fÚRACKA Luna je dnes nebezpecne nízko. . Jd\Ledy už prešlo vefa jesení a vefa nedieI.pochovali sme ju pri samuckom brehu.::. a raz.ony na nedefu ~tvrtej ráno zobudili ma. To bolo všetko dávno.. ::-..:úpimei pištof s nežnou muškou. :"'ebo previazané bledomodrou stužkou. co milovali .to sa dalo cakat . s ':aj a iné veci domnelé.=-\'no na kamen .ma. akoby si nosil v hlave cibufu. pod trávu.tom . :. ~:-ohý anjel. tesne pred svitaním.Nepokoj /95 ?. ::1ucené nebo zrúklo ako lev z. ktorí zrádzali. piHami tryskového anjela. rovnaké slnko páli t)'ch. Luna s hrbom ohmatáva zosnulú. . Zabudlo sa na nu .. L:. rovnaké sú mracná nad nou zavesené. Zvony mlcali.v takom stave z mosta ~. .. =':. Pri schádzaní zo smrtefnej postele ~.rcletel nízko nad strechami.

padala. Osa vo vzduchu. Tak sme teda bez nebícka. ktorá sa vždy zacínala rovnako: »Ale tento vtip ste zarucene nepoculi. od ktorého zvonil dom jak pri cistení retazí. Cudák pochováva v ciernych šatách odstrelený malícek. Obloha sa kníše ako balícek. vrážala. vážený pán kolega . osa narážala na sklo. POVIEDKA S OSOU Otocili ho tvárou k stene. Vefa prachu.96 / Mirosla v Válek Za tebou sa rozplakala tráva. ako pri maturite. « A koncila sa kýchnutím a smiechom. . zrýchlilo sa odkvitanie púpav a na dlážke padák vedfa padáka. padala. Bolo sparné leto. Hurá! Spievaj.. bzucala ako starý jednoplošník.. pri každom páde opúštal ju jeden z posádky. že sme zas a krásne plonkoví! Prababicky v hrobe ticho žmúria a hfadá nás niekto voskový. Presne desat minút na odpoved. cas plynul neuveritefne pomaly. aby premýšfal. vrážala do cistého okna. znelo to. za oknami hystericky zajacala záchranka. ako keby ktosi klopal nechtom na oblocné sklá a ako keby každým klopnutím diskrétne vyvolal niekoho z tej miestnosti na pohárik konaku alebo na kus reci.

dal som :cj meno Osa.3. . Odkryl som tajomstvá. predtým než . ked zdvihol pohár .zdvíhajúc nohu.-:':. ale cestná. .:. z ktorých prichádza . poviem .povedal. ako chutia bozky žien v krajinách. kedže bol tak trocha aj filozof.1 yzduch a osa bola tmavožlto hlúpa .~10 by to neocakávané.mená zhodovali..-\ pretože sa . vonajú všetky vanilkou. \foji milí« . ktorá nezvoní.Yehovorte to nikomu.»pretože vojna je ~~'~ziouživota a my všetci sme vlastne služobníkmi múzy.. Chudobná. ::.vóbec nie náhodou .::hádzajúcina druhú stranu ulice. Zacínam: Sehovorte to nikomu. Láska. Šije s každým.ktovie .11 sa den dozrievania tabaku a ubúdania vód. dodal: »Ale joyerne vám vravím .« Potom. Zasmejete sa.:=..'-:::1 milú básen.Nepokoj /97 = .:: :".mietne si v mozgu súcasne jej spatný pohyb? :3 . Valinka je chudobná krajcírka v našom meste.~ kto z nás myslí na priesvitnost skla ~ . Tá Osicka má nielen štíhly driek.len co som hlbšie prebádal jej dušu. podla vane vetra poznám. ale aj nabrúsený . . ::. musí to byt však láska zvoniaca cistým zlatom.. ktoré stráži sedem žien Modrofúzových.::~':=' keby sme stretli dom. ~~~.. aby spravil krok ~~. jeho neoblomnost súcasne? ~:~ . Viem spravil' slnko : pomaranca hodeného do vzduchu..:::redsa . sa prísne trestá! Túto veršovacku sme našli vo vrecku študenta. Sajlepšie sú bozky Valinkine.. . hned som jej "J poslal.

život je zložitý a presný ako hodinky. Ale nie. Tak mlcal. aby si napokon uvedomil: »Mám smolu. Postavili ho k stene.« Ale ne bolo ine j otázky. napríklad okrem . to je tak asi to hlavné. miznúce a z falošného zlata. Tým koncím. ako pri maturite. Presne desat minút na odpoved. A dalej? Mohol by povedat. Preco by veril. mám smolu! Prosím. ale nevylucuje možnost necakaných náhod a stret nutí.98/ Miroslav Válek jazyk. dobrú chut! Pime dalej!« V istých situáciách uverí clovek v schopnost vody hovorit po hebrejsky. ked nevidel? A kto videI chromatickú harmoniku jesenných vetrov? Kto videI svietiaci koren v hrobe elektrikára alebo tmu vo svojom vlastnom hrobe? Kto? Kto? Kto? Tvárou k stene postavený za trest. Ako vidíte. ked osamel. osu. Mohol by povedat všetko. vytiahnem si radšej inú otázku. . to videI: Osu. okrem iných a vábnejších kvalít. aby premýšfal.podte trocha bližšie a okrem a okrem a okrem. ako aj v iné. pravda.« aby sa obrátil a skríkol: »Prosím. co nakoniec preletela cez sústrastné sklo. ako kruhy na vode. Ale kto nikdy nevidel smutnú vrbu plakat do vreckovky. neuverí ani v možnost stromov vzlietat na noc do vzduchu. podivnejšie veci. zanechávajúc v nom za odmenu svoje prstene.

:.:dvidiet svoju tvár je skoro také isté . v · :dnách hrali výpravný vefkofilm. Tá náhoda. že pocul.:~dsmolu! \':. prosím. si \. krásavica. ~p~1:at a: »Prepácte.~. =~:1Yvykrocili zo zelených brán.. že cez prestávku zazrel známu blondínku.:":'0 zazvonit vecer pri dverách vlastného bytu. sa otáca zrkadlo v zlej chvíli. . z · . . ádzal krásnu barónku .::.~ mihnutím oka rozkolísal v hlave zvon.11 smolu! '<. smiala sa a volala: »Och. zošaliem!« »Och.::.:j chvíli v parku zavonali azalky. tá .-\. · :-. ~olen ticho také úplné.. »Pozrite sa doma do zrkadla. pocut.vykríkla. pán Walter Krist je doma?« s .~.:i:ovými prstami si zapínali blúzky.osi privcas vyšiel vefký Mesiac. nevydržím!« »Och.::.3. ako pán Walter Krist odpovedá: . _:":'2anela ako vefký xylofón.·.::. po ktorej už dávno pásol! Prehýbala sa v páse ako osa.~. ~. ~.'~orom povestný Theo Lingen v úlohe komorníka =-.-::. pane!« Jtoci1i ho k stene ako zrkadlo. inšpirovaný filmom: »Zomriem s vami..::. .Jrvé štyri minúty už prešli.::.:":'0 .Nepokoj 199 . jedna . nech sa co chce stane!« »Co?« . ~:~dsa nám nechce práve vidiet svoju tvár. -.. zomriem!« Povedal jej.11 smolu! '~jolo inej otázky.. =::Jcili ho tvárou k stene ako vec. -:::.1alo nej sidolom a mliekom.dpatkami zvonili na kamenných kockách.

Otocili ho k stene ako zrkadlo. trasfavý dych sviec. každá smrt je vlastne absurdná. Wa1ter Krist v tomto dome nikdy nebýva1. chodit v zástupe. ale aj smiech šialeného mesta. sám seba odrážal.100/ Miroslav Válek »To bude omyl. hod tie slová pocul celkom jasn<: A toho druhého je mu ozaj fúto. Už len minúta. Otocili ho k stene ako vec. mat odstup. zahnali ho do kúta. Nemože ani sledovat svoj zástuI Všetky jeho tváre sa rozutekali a obracajú sa k nemu s nemo výcitkou. A vobec. toho nepoznám. ktorých duša je jednorozmerná a ktoré potrebujú oci cloveka! Sám do seba sa díval. smutný súmrak odvrátených vecí. stát radšej za sebou. Svetielka leta v diafke miznúce. ktorého celo tvorí chlapec s jablkom a na konci ktorého je muž . aby premýšfal. Ó. Zázracný vece Vzduch plný medu. Nie je vrah a nechcel by h zabit. Nech teda vraví.« Preto je lepšie pozerat si do tyla. . Nech ho prinútia. Aj tak ho u dost bili. Otocili ho k stene. kedy sa ponad plecia nahne k ne mu smrt: »Porucík Wa1ter Krist! Už len minúta!« »Rozumiem! Celo stát! Zaradte sa! Už len minúta!« Ale jeho chvÍfa ešte neprišla.chut toho jablka má stále na jazyku a caká.

nevydržím!« =~.. Cakal na nich cierny Opel-Kapitán. bud na neho prísny!« Bol. ako keby usínal.astiahlazáclony. Salutoval mu a vravel: »Rozkaz spáIte.:h.:h. aby si to zbadal. smrt . ~:-:-. -\. co chceš! Už tak dávno ho mám rada! A možno tu už miliónkrát spal.:h. -:: ostrenie nožov.« Povedala: »Milácik« .3. ked tam pred ním stál.:: zl<-sen :: :-:akvílenie pamati v nekonecných nociach.zošaliem!« =l. ako príslovia . Spime.:.« Usmial sa a pohrozil mu prstom: »Walter. Walter. Rob.rt. Noc sa nadúvala ako ropucha. . ako keby sa vám bol len prisnil. :'\uda. že na posteli pri nom sedí boh. Ale dal mu možnost. aby sa sám rozhodol. Padám z nah. . o ~~rt dobrá na lámanie chleba. Len sekundu váhal.Nepokoj / 101 <oré sa rozbil ako porcelán ~-::my soprán ženy.rt nevyhnutná :::':0 západ slnka :: smrt zbytocná ::k: plavec pod vodou a jeho krásny profil! -\. Smiali sa.::ú istú vec: t ).« Zavrel oci. _-='::'. Ale on sa nepoznával. »Pozri sa. »Nechcelasom. s ':-:-. má vyššiu hodnost ako ja a poslúcha. Svrbela ho dlan. Zdalo sa mu. pán generál. Vychádzali z kina. Potom zdvihol oci k nebu: »Rozumiem. zomriem!« Spomína si: Hnusný vecer. kto to maže vediet.« smrt -.slovovaná jedným dychom. Bola celkom iná. A možno ešte bude. Ona tiež. ama sebe podobná.:-'0.na co dobrá? '-_='ffiU po db'?na. trápenej v tej isteJ chvíli _ -:-:.=-:0.

tento vtip ste zarucene nepoculi . horí vo mne strom! Prší. prstene z falošného zlata. Nebo uplakané ako oci siroty. Jeho smrt sa podobala klbku nití.. Bolest? Nie! Len osa a jej prstene! Jeden z nich mi položili na srdce! Vzduch jak med! Ohen! Osa! Bola si muj svet . PonáhIal sa. ktoré niekto trpezlivo odvíja. . pravdivo a hned!« »Vážený pán kolega. ako keby žil. si to ty? Tvoja ihla pod nechtom. Jeho smrt sa podobala klbku nití. matka... « »Tá náhoda. Ale kto je na tej druhej strane? Matka. aká si bledá! Ako keby v tebe padal sneh a krieda. Svetielka 1eta v diaIke miznúce. tá náhoda!« Postav sa tvárou ku stene! Nebud ku mne zlá! Ach.tance. « »Ako keby niekto klopal na oblocné sklá .102/ Miroslav Válek »Zázracný vecer! A vzduch samý med!« »Nech teda odpovedá. prsten na srdce. matka..

: ~ebe si ma zasad. marec.é luny. a trávu úpenlivo prosím o korene . Tiež som dúhu pil! . Z\esil nohy do cierneho prázdna. .:::.Nepokoj / 103 ·-\k nebo všade prázdne ako oci blázna.dolsi. Modré mlieko pijú.'. S.'\. ako z hrdla noci strieka krv .::. ti __ -=mi s tebou dobre.1 konci sveta! S'.-=chaj peci žitý ohen jasat.. chvíIu ma miluj ako naozaj! ?Jcut. ~.::rastiem ti krásne do vlasov. =---=siem modré z neba.''::~1Uár. Zem S. .:ryavo. . sinku pod okom. triedali sa rocné obdobia s :'~ trvaní jediného bozku. apríl.::in. polož si ma pod podušku. oddýchnut si jak pod vodami íl! Z~asli. ::-.ko pijú kuny. "3. "echaj. v \·yber si ma z úst . . co sa zrazil s hviezdou. február. máj . .'.J.jak cerešnovú kostku.-:-Jaiecnite zauzlil ::-. .::3. Je mi hlboko .:ornež zaspíš. diaIke miznúce.-etielka leta .:: som ten chlapec.-\ch. ::.-\LENDÁR .-\ :iež som bol v nebi.'. Odviizujú psov. aby nebadane plynul cas.

budem k tebe rubín.104/ Miroslav Válek Jak netopier dolu hlavou zavesená noc! Odlož si ma ako zimnú hrušku. noc. Trocha tvojej krvi. korund. Nechaj si ma aspon do Vianoc! ZAKÁZANÁ LÁSKA 1 Zakázaná láska. smaragd trávo Pod jazyk ma ukry. ked hustnú cukry. Júl. diamant a ešte k tomu hrubý. k bledej hviezde letím. tažká letná zástava. sadze na obrvy. Ústa ešte vecer od peria. horí vo mne tvoja tvár! Bledá hviezda svieti. A celý v plavkách. Mliecna luna stvrdla. zreje ovocie. zaciernený ako kominár. . Cierna ako kavka. na horizont hrdla slnko padá ako sekera. Lebo ty si ku mne láskavá. Zakázaná láska. dymy nad komínmi. topás.

.::?rosÍ o ohen.:.:::. Z2. ::. už: sa nezbavíš ~:".~ázaná láska.« = '::mietaš. bledá jesen veselá! :":":2. bledí priatelia.~:: .~nti kladie vlhké ruky na ramená . : > 2. ~:::-na. '( 2.\"lastne kam? . . ~:~rna závist! ~:::rne svedomie! "3 :~dá luna.. teda ona si ta kúpi . cierna voda.::mypes ..:.mem knižka.:hkradmých krokov za sebou :: ""sebe toho odchádzania bez prícin . .:::::bodo smrti sa upi ..jedna žena v bledom je.2. ~.dkomínom dym. kúpte si jej rubíny..Nepokoj /105 >::rne veci po mysli mi chodia.. <dá.~ni na rukáve sedí myš _ "~sen modliká: "codchádzajte.:áles. ako :--:':amem.~:oierna líška c . Z:-lázni sa .závidím.

letí ponad dvory posledná smutná odmocnina vtáka. ako sa bojí. Predané deti idú spat. Vo viechach zhasli. ako si zlostne uhládza svoj plyš. Z dlane do dlane presýpa jesen svoje peniaze. pocuješ. Všetko si zapíš.~~=~~~~~--~~~~--------- ~--------~- 106/ Miroslav Válek Aj ked spíš. až zacínaš sa bát. Vlak píska. jesen ti to zráta.a toho zlata po vreckách! Všetko si zapíš.. hlúpy poctárik: Že si mal veYaštastia. most nad vodami praští ako trieska. Márnotratníci vracajú sa domov s rubínmi. .. že sa oneskorí . hlboko v hline rincia retaze. ako si jesen natahuje hodiny. veIký strach . Tak mnoho váži slovo nepovedané. Na pol roka tma. Všetko je jasné: Stromy zakotvili. Niekto si tu tlieska.

~losti všade.::jcem drsný vlas ciernej zimy ~::notat si okolo prsta. '.l=-ja zima je biela. "~ch na sneh kvapká ~::-\' bycajná. . až to bolí.?hodme ': ". ona ceše prúdy svojej smoly. . \1lJja zima je nežnost. ~~rzela ma zima biela. Je sneh _-:. :'0 rána ju z každej strany sníma . ktív luny otocí a poutiera c. Z. '\3. .-i vo mne zaskucalo zviera. -. v ktorých spomeniem :-~zovú zimu tvojho tela.~~.=. Vetry náhodné .'~renie hviezd c. ~lt vzduchu do pfúc ako nóžl Chcem pocut puk at kÍby kremena.1oja zima je dobrá. Zlffiesú veci cistejšie a belšie. o ~~rvená.':'":0 je už tmavomodrá zima. Zo všetkých zím jak ponorka som ustal. fudská. ~:.áme prostovlasí do strmého brehu.d~'Chalsom sa zimy ružovej.\'a šteknú spod brán.Nepokoj / 107 -. . .::horako britva stromy z kože zdiera. 0 •• .: =-. ':íry jagot snehu. ~ d ~ '.. :=:~tesú iné zimy. ·. .::hádzanoc. ? :-.IV klobúk melanchólie c.

J a práve ako slnko hodavý a smadný som. . Vody sa zdvihli. A mne už skoro spadne na stál hlava. zapráskal bic potoka. Pocujem v peci veselého diabla ohen rozbíjat. kým na nás letia biele oceány. Obchádzam ta v kruhu. blesk krvi. prezerám si ta žItým pohradom. na zadné zrazu postavil sa dom. mimózu a hrom! Miluj ma! Bud vlhká ako noc. bud ako studna hlboká. usmiali sa utopenci pod radom. vlcie zavýjanie. Sivé a tažké hviezdy z olova lejeme spolu do priezracnej vody. korene slnka stále trápi smad. horí sad. horský med. budem jest s tebou tmavý. Siroty mrznú po stovkách jak vrany. okolo domu vlcia svorka chodí a ty si moja láska staniolová. zdíhavý Mesiac ma v okne podrezáva. láska.108/ Miroslav Válek SENTIMENTÁLNE VIANOCE To sú tie štastné Vianoce. Pre teba. šabra. Bláznivé husle.

:nie .. ~=-.....:. :--:.:mmi uletela.dalcierny ~:1eh.. Z\-on! Zvon! ::. -". ~!-=-=-:ici jej úbefových rúk.zba modravie jak pri zváraní kovov.. : :::~_ domov.Y::. <jádzajú z mojho tela .duja. nie.. 30li biele Vianoce.rmínový svet! ?:akala a volala. :I. ~:. . ..:.lohazhasla. ..:0 sú tie štastné Vianoce.1 jazyku ešte sladla mi jak perník. krotké ovecky.í ma ruka na ten nežný krk.. .:-amky.:duja. . --= som spasený.útle ruky váhavo zvoniace. ~:.-:. ':-.:. : :-".Nepokoj / 109 :.-::..ldbazvonov. . zvon. lchá noc. -\.. Z\-on. -\ch. tá mladost bofavá..-::_.:. Z. '.':-~a\"é blchy z ohna na zem skácu.:. -.:. :.lé mesto medené jak zvon. zvon! 301 to neuveritefný beh.

Z púheho svetla utrpel som šok: tisíc vecí rozomletých na prášok. pusté krajiny. nieco ako dym. Nieco ako ohen. Milujem ta. Na jazyku hrozne známa chut: Nieco ako láska. tisíc vecí. Svet jak golier. Padá prach a padá. cosi ma v nom škrtí. Len ten prach. vtláca do hliny skrvavené tváre. Kde som? Kde som? Kedy poletím? Hucí vo mne more. že letím. ale už som zabudol. na ktoré sa dalo spofahnút. nieco ako sof. ked tažší som než predtým. naslineným prstom všetko zotieram. chcem sa skryt. Celá Zem mi visí na nohách: Jedno zrnko prachu. prepadlo sa do mna tisíc Atlantíd.110/ Miroslav Válek Modro pod ocami ELEMENTÁRNA BÁSEN Kde som? Niekedy sa mi zdá. Opieram si hlavu o oblocný rám. Vyhlasujem nevyhnutnost smrti! . To práve vtedy.

':. . ~. lebo to robí muža :: =už je oporou štátu a hlavou rodiny.1Yvšetko vidíme. -':. '. zlodeji neónov -':. ako S:~jíme za slovom.'=' ~:"~'-.~..ckové krádeže.\ot je krátky -':.. Rozbíjaci lámp. ste tí kamoši. ~-::ypodIa možností. ale my mlcíme s Iadovou tvárou. : \1\ sme tí kamenní muži. ynickí anjeli ulic. bolenie hlavy a angínu.elaságarsónka s neštastnou láskou.3.zohIadne sa bozkávate pod portálmi domov. Netancujeme twist :: :-:. . '. s lunou a kyticou. o nadovšetko nám na srdci leží . ~íme hrózou.-':.lenélustre. ::::-.~:.:-.~\ všetko vidíme: ~~zchody milencov. Z.i:éna holubom. s ~. '.-:ahydo nebies. ale len výnimocne a ked je to celkom isté.-':lka lásky a postele. c 3.::ašímzákonom je stát iba na svojom mieste.meme manželky..Nepokoj / 111 :-(_-\~fENNÍ MUŽI '. ~_ -':. že plechové lietadlo džezu exploduje v našom vedomí :: = y si ho ponesieme v studenej elektricke . --: :yskanie nožov.~:-sme tí kamenní muži a na našich pleciach ~:-Jdva tarcha domu. -:.::.ilujemelen staromódne. sme tí kamenní muži. ociach úžas jak po zrážke vlakov. _-\ \y' . všetky tie klavíry..s\-adobný závoj -':. kry :: '.

dlažba scernela. nejaký Jesse Owens z Kambodže vytvoril svetový rekord. geometria života je iná. ako živé. A my nemáme spolu nic spolocné. O všetkom vravíte nahlas. A vy sa smejete. . Nie. Ó. ODSTRANOV ANIE SOCH Noc ako ostatné. Nad mestom krúžil súmrak ako excentrická sova. desí nás vaše hlasné. my sme tí kamenní muži. tam groš. Nie! My nemáme spolu nic spolocné. šarmantné ženy v obchodnom dome sa usmievali príjemne a hlúpo.--- 112/ Miroslav Válek od prvej jarnej sekundy až po chvHu. umývame si ruky. náhlivo kricíte do tváre mesta svoj zápor! Vy ste tí kamoši. fahkomysefne sadíte stromy. a ešte malá zvoniaca lož. pre každý prípad. v krikfavých košeliach idete do rannej smeny. Naša cesta je priama. Nie. reaktívne nebo. o všetkých tajomstvách krvi a lásky. posledný trolejbus ho oslnil modrým bleskom a uniesol. závrat: trojmotorový škovránok nad rodnou hrudou. V Dunaji luna penila si svoje saponáty. Nervózni piloti snov a urážliví hfadaci štastia. ked stromy zacínajú v sadoch svoj necudný striptíz. tu úsmev. plánujete svet na tisíc rokov.

':'. ~ .:TI vystúpila .'::':10 bolo modré ako po svetlicke.\-ievali ju cherubínskymi krídlami. : . od =_':' :TI údrosti sa zakýval.::.::.:hvíli.holuby už nekrúžili okolo jednej hlavy.:ja som si stále predstavoval jeho tvár. m :'::. ? :->tomsom skúsil opatrne.::-zosuli sa hory.l5Y sadry ako po strihaní obvazov.:torej mal ešte jednu vlastnú sochu. . . sta dokorán.::. ~. ú =-~~·~o úžasu.. =lnaj si lenivo penil svoje saponáty.s eravel.~.~::-lemracno knísalo sa na oblohe ako kombiné.:~.'. :nalou rukou zasunutou pod blúzu.'. -\. =<.~.oéie noci zrastalo '<. ~ ~~. = :: ~~-. -:::-lizen neba bola vypraná._<: bod rozhodujúci o pohybe sveta. kameni uvadnutá kytica _ ~:'.Nepokoj /113 položili ruky na mosadz.'::':-:'. =-·oma prstami.::. . . ~. '. o .:stivo a zdÍhavo jak fraktúra. .:010 srdca a pod srdcom . zem sa nechvela.a jemne ako na krk husier.::.stále mysliac na tú malú sochu - .~-:-'~y krácala po hlavách tých mužov. ked sa nikto nedíval. . ~. . ::--. ~::--::y socha do vzduchu. .:hna nu nepadal.ožilisochory a páky. ::-:10 ruku zasunutú pod blúzu..:. :nalých cižmách. z podstavca.':5tie. _ ~~~~.

je po zvonení. cože! Ved je lacné svetlo Mesiaca. Všetky luny zájdu. No. Bola tam! V tom okamihu pred ocami exkluzívnych žien z obchodného domu. zem sa zachvela. opravujúcich svetlá nad svetom. Chodbami mozgu ciernu rakvu nesú. Ó. Ach. pred ocami zametacov osudu a robotníkov.114/ Miroslav Válek až nahmatal som nieco ako kamen tažké a studené . básnik. dobrí hráci! Až v nej duša skucí ako pes do vlastnej kože zašitý! Je po zvonení. Tak vidíš. ktoré sa usmievali príjemne a hlúpo ako živé. Si lopta. Vcuf balansuj si na slnecnom lúci. Už berú zošity. ich nepáli to a nebolí. to postráca.hory sa zosúvali. ktorú kopli do ofsajdu. Ved nocné mlyny básnikov sa krútia. . v tom okamihu a práve tam som poznal: Odstranovanie soch sa zacínal VERŠE Ladislavovi Novomeskému Nie sú! Už nie sú! Akoby ani nikdy neboli. moja hlava ako košík z prútia: Co namelieš.

:: .\-íIu drž at favou dolu hlavou. tažko v ruke. =-:-:. . -.dkona podnebí. tak ~ -zerat. t ~:.: je vzduch asi na polceste k Tadu... :'c:gický obor.\-ok ovonat. .fúkat. ~ :'':ut..lot ich napichnút . ~ ::. _~:lopit pevne za kožu . ~:C'míne piš ti a tenké flauty myší.__ :.:.:cdenský modrý.Nepokoj /115 =_-\BÍJANIE KRÁLIKOV -. :1edeTu po ranajkách ~-::'. odniest . jemné slová.:.:.hnut si rukavice na ružovú slávnost.::zdyihnút z teplej slamy. S::. __ ~:10 tky. :-:cdeTu po ranajkách. ~ : ~ladkat nežne za v8. ako sa otvorilo nebo zajacie . :~:..::hu poTutovat.: ':crstvom snehu krácat . ~_cdeTupo ranajkách.::?lné hrste srsti z ne ho padajú. =. ako brunátnejú uši. -:-_.:.jéitcez dvierka. :=: ~ ~c raz v dlani zacítit odraz . ? : :om už vsunút hTadajúcu ruku . -.:::1áhle pravou udriet do tyla. -.::~ dymom v zuboch vraviet sladké reci.: zb!1ocnému skoku.:lietkam.zami. ~.:::...:..::~cerstvo odseknuté dlane .

Asi tak v marci. ale najma na belasé oci. V nederu po ranajkách zabíjat králíka. BUBNOVANIE NA OPACNÚ STRANU Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. asi tak v marci. ked nad zemou sa dymí ako z krematórií. jar bola chladná zimnica triasla osikami celý vecer . V pondelok mat modro pod ocami. pri výstupe z elektricky. celý týžden rutovat siroty a obdivovat kvety. ceský strakác. v piatok myslíet na iné. mlcat. v stredu a štvrtok vynájst parný stroj a objavovat hviezdy. že si krásna. ornica sparuje mrtve telo vlanajšieho pýru. na všetky strany sveta zvoním. v sobotu sa do ružova vykúpat a usnút na jej ústach. všetci zomierajú rovnako rýchlo a bez slova. ale aj bastard z hocijakej krvi. Vtedy však ponorkové lodstvo obilných zrn len váhavo vysúvalo svoje periskopy. zamiloval som sa do teba v case klícenia. v utorok uvaž ovat o osude sveta.-------- 116/ Miroslav Válek francúzsky baranovitý.

:rota... ::. v :-: ~orne milujem.umerang bubnov ženúci stáda k hradbám. ~. bezvýznamné dunenie.:~~-=ká hviezdicka ti vyšla na temene.lony vzbúr a búrky bubnov pod nebom.:hovanie národov a náhly zosun skál! '-:.Jko ked zobudí sa gorila a beží temným lesom! -\ potom ticho a potom zas a zas a -.1 si sa kfaciacky _ -=--=-oti smeru idúceho vlaku . -=-.aspamat a bez námahy. -'.lbny prešli stárociami. ::.. šetkých.:. ?~~zové nozdry vašich koní ženy vzrušujú ::. Ako sme dovolili .::: .::.:. :--"':'Don veštil budúcnost.-=ráli jazdectva _ '. . . . 3.': starej koži sveta bubnujú: " -znik horstiev a zánik oceán ov.ditelia plukovných kapiel. .'..::nilného generála vo výslužbe. li -.zrmjemvojakov.:tofa bubnov.. teba kolembám.. :::ll den si našla zrkadlo a utopené maca s hodvábnou mašfou .:::1 hlúpy dážd ~ :'. . '-:.. :: pochodujú konšeli a rukami sa tlcú do plešivých hláv: -\~o sme mohli . :-'jldogy bubnov proti rabom..Nepokoj /117 -:.. vecné vraždy ... ich lakonické hrmenie .. krutejšia než iné. . ich remenov a skysnutého chleba.:pokon už iba malé.==-. = -:-:.':::11 vás rád.:'pokrok fudstva sa zacal už dávno pred nimi.:1.. položím ta ako zmrzlé vtáca na album . okrášlená smrt.aše bubny. ktorí máte o hviezdicku menej.

A Zem sa tocí stále zbesilejšie. bláznivý charleston. A to je príležitost všetko zopakovat. žongléri. Teda znova: Mám vás rád. bubon vyšiel na bubon! Tak sa stalo. zasvieti jej ocný zub. ale aj k hlbokému spánku. chvífocku sa oneskorím. lebo . co som predpokladal: Zabudli sme na náhodnú lásku. bubnovanie na opacnú stranu sveta. na jej chut. vhodnú k meninám. pri hlbokej orbe. « . hanba. vrhajúci svoje nože proti dejinám.. maršal Ney. Scipio Africanus. krásna Brunhilda. generáli j azdectva. to sa stáva. našli sme si iné. až po absolútnu ružu.. dupot lavín. kvete: » Drahí rodicia. žIto jak osa v malinách. kopytá na skle.-~------==::=-=========- 118/ Miroslav Válek bubliny bubnov. Odpusti nám. za hrivy koní slnko zapadá. zdokonafujte to nežné zviera. ó. vynálezcovia beztrestnej smrti. a možno až o sedemsto rokov. Džingischán. ten cistý kvet. hltaci ohna. krotitelia pardálov a púm? Smrt hrdzavá kobyla tak naliehavo erdží. na jej meno. džungfa! Kde je váš bic.

z trasie nadrami. dnes vecer .. : .~etko je v nom presne rozdelené: " .~Svecer.·.•~~úlajú sa všetky jabÍcka Kalifornie a hlasno zvonia. -:.'.. krásavica. \·erkej chvíli XX.. ::::megufa v plnom rozpuku. viem.. ::-<xhuhysterická slecna. ::.:á rybka v akváriu.:. džez.:Jon hlavu k hviezdam. .:.::j kapitalizmus zacína svoj jedinecný striptíz. . ktorá vzlyká. storocia. ~ . . gentlemani neprídu sem zložit kosti. ..:z LADIES FOR GENTLEMEN .::. '< ::"::0-: Ich život aj tak je sladký.:'.Ový ' koktail v ociach. =i::-javujúsa ružové stehná.ienická smrt pre budúce matky a dojcatá! . -:-<)madnáhavária pancierových flotí1. krásna pani s medovými ústami.Iovésvaly rozkrocených noh... -\:-nerika :::":1cujúcaako slon -.Nepokoj /119 = . .:.-:achlickovaná. ::a sa exkluzívnym strojcekom znacky Philips a pijú gin. =.::" plantážach sveta.:. konecná podoba tecúceho casu. ~ ktrická vcela bzucí pri ich ušiach.:h.:)konalená smrt do každej rodiny! :-::. "_. no med im nenosí. tvoj úsmev je blikajúci neón.a~e štastie bude trvalé ':':-.. .:.ámalopta nad rohami býka.=~z. :::-.. -\:-nerika v nukleárnom klobúku. =::. další závoj padá ako motýf.:':-l. ="::"1. áno.~ Hiroshima perfume spray . . =.:..::. biela..'aše prsia vo výstrihu jedine \ -::.

vyjú svoj vlcí žiaI. tancuj! Amerika. nahý. Amerika. planúce šije napli k Mesiacu. zachytia si ju v každej polohe. príboj.120 I Miroslav Válek Svet sa mrací. odhodia svoje výkresy a zacínajú nové. Slecna. . V umelej noci padajú na nás hviezdy umelé. Amerika. jej prsty trúsia korenie. hraj! Polnoc. biela osamotená. Šero hrá na nás tesne spoza siete. Na cepeli ohna tancujúca. umiesti všetko tam. perlet. Amerika. Všade je plno jej úst. rybári zbierajúci ulity a mušle. zhasíname neón vo vlasoch. vojdeš za živa do nebeských brán. nehraj sa s tou blúzkou! Ešte jedna gombicka a budeš svatá. je mu z toho úzko. jej vlasov. saxofóny vyplazujú jazyky. len zrkadlá a zo všetkých strán zrkadlá pracujú nervózne a s vášnou. požiar rumeliek. kde necakáš. jej prsia a jej lýtka. pružný vzduch. divá luna mandolíny ožiarila kraj. jej úsmevov. plan! Zakvílili limuzíny. Sex a zvony. vlny Atlantiku.

. . ::.konalé a oblé. 3. -\. jeto bubon. . -=-:-dhorné rstvy vystupujú na povrch.~šampióni boxu . 3 :-.:-zgajú remene..:~.::'::'0 plné hviezd. b -=::eskajú ho cervenými rukami.:'::'\'Y horeli jak pece plné koksu.::domili sme si jej brucho . ..::. v ..:najitelia oceliarskych trustov.Nepokoj / 121 . ::.lŽnicu Archimeda.::.=. ::~ú don ::.. litomobiloví králi.::.~malé.::: atramentovej tmy utekali. ::. :::.~obvv strede Zeme narodil sa hrom. videli sme zblízka: Je sýte..~~ . ::.~podtaté sa zosypalo na st61....=. ::. ...:~~knad hlavami chodcovo Z.:ks Vietnamu ::. im '\.:. ~:. . . :: t o známe dunenie. . _'..mtom naraz ako gong. matné slnko na nehybnom nebi..=.::.dysa im triasli..inujagavej ryby.::. :: ~<'te. . :-. .. -==-:lOrky posúvajú pod fadom. ~.:1ed vstali riaditelia bánk. : :elové gule zavrtané v hline vracajú sa k hlavniam.jeto bubon. '\.:~y Laosu.rcibiskupi .3. . tu sa práve zlomil hreben luny. h ::.:šo\'atelia penazí ::. sa ~::Clajújazdecké pluky od stvorenia sveta.šli rucho Ameriky.plnili o jatky Chicaga.:hytilaho rukami.tkyMalajska.. =::-.

pomalšie sa toc. ako muž. Ich rytmus. Ó. bubon. bubon. no nevzdá sa a nepreruší jazdu. už idú s ohromnými hlavami proti múru. Krátko pred smrtou. Posledného pretekára dávno stratil z dohfadu a nemá spojenie. chce na kopytá koní. aby sa stretol so sebou až v cieli. listy nedostáva. prepálit ju. co vidíš za obzorom krvi? Ó. * Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. rachotia sudy na kamenne j ceste. beImo oblohy.122/ Miroslav Válek blesk na dne mora zdvíha tarchu vád. nezamúc ešte hlavy našich matiek. v tebe zašití sme ako macatá a práve takí hlúpi. bubon. a sú to bubny. Podkova páli oleje. bubon. ked spíme: Smrt. to je to. a za hlavou nám bijú bubny ako hodiny. Sám seba cíti za sebou a uniká. Ó. že si krásna. mlynský kamen sveta. sycí had ako ffaša sifónu. co nás uspáva. nezamiloval sa do brunety za oknom a nepil z cudzích studní. Z tvojej kože. sú to ich celá bez jedinej vrásky. okyslicujú sa kovy. a predsa na polceste. co vie. smrt. smrt. na všetky strany sveta zvoním. • . sa raz prerezat. nepíše domov. vyletiet a za patami cítit úder blesku. že nevytiahne do kopca.

'.. '.::~tavtejazdca za vlastným tienom! '.slnko sa odtrhne.::tk~'m je na posmech. . : ~:::-ne.. :.~aj pred sebou má iba seba.iderna bubon .::~k. prototyp papagája. :. ~JU dúhou nad hlavou a v predpotopnom drese._::možno medzitým už prešli stárocia a svet sa zmenil. kofko tisíc mihnutí okom .a vecná... bie1y kón . . ? ':.že Zem je gufatá . ten slepý leštic hviezd.~:~kým je na posmech.."~inú podobu. : .-:: to len posunok. žije len ..::cÍpád zo schodov. . a\'ili sme Ameriku a ekrazit.:-. = ~~trojili sme metaforu a alkohol. . <:tisíc. atd..::dam práve to je zmysel všetkého.. ':'.'': . . ~. že: »Štvorec nad preponou pravouhlého trojuholníka .:tisíc.__ . \zduch tuší vtáka. = '::-.'. . -\ stací zápal pfúc. na tom záleží. '. -. <..::::1e.::~tavte cloveka.. ._~knutie prstami.::kojablon tuší jablko. ': zatatej a tvrdohlavej jazdy.. . :-::zradný pohyb plecom.ako sa rozbíjajú atómové jadrá.« " .'_'. celej plané ty ho hryzú do lýtok. pohonné hmoty zmyslov. '--::ci len matne tuší. :: ____ ::istavitefa diluviálnych umeleckých kruhov.tisíc rokov už preteká vo vlastnej krvi.Nepokoj /123 :::-..Jbilisme porcelán. ~ :. ''.: . =.-lašený.:::1e. = __konštruovali sme gramofón. =.

nekonecnost cloveka. to hucanie zvonov v hlase.. na ktorom sedia. vkladáme ruku na kožu bubnov. ktorí aj v smrti sú na svojom mieste: Súdruhovia. Na svete niet sily. aby zarástla trávou. cítime v nohách to stúpanie prudké jak búrka. rozmýšfal som o hviezdicke. ktorá by mohla zastavit napredovanie fudstva . krásna Brunhilda. delenie buniek. ktorá medzi nimi vychádzala. ako horí slák na jedinej strune. to bude všetko. To je to zázracné perpetuum mobile. clovek je smrtefný. pocúvajte tú poslednú hudbu. V mene života vyvolávame po mene mrtvych. To je tá cesta. To nie je škrípanie zubov: »lmperialisti si pília konár. jeho sláva. clovek je vlastne vždy jednou nohou v hrobe. po svojej dráhe. Objavili sme nesmrtefnost života. aj ked už medzitým prešlo pár storocí a všetko je iné. pozerajte. jeho kry. Clovek je vlastne vždy tesne pred smrtou. výmena energie. Mal som rád tvoje vlasy. vieme. ktorú musí vykonat každý sám v sebe a všetci spolocne.---- -------- 124/ Miroslav Válek žeravá obloha zájde ti za nechty.. ako sa ladí hrom. Poznávame sa v jazdcovi s napnutou tvárou na zákrute. « Clovek je vecný! .

MILOV V HUSEJ ANIE KOŽI .

. láskavé slovo. " .:úva do jesene. . .:. ~.:okrídlení muži '. NA VECNOST '.:ie to prekazili! :-lešia v hline .:. Sám.:-: aký' den nejakého leta.::.--\.::tujúz dielní._ceš nesmrtefný! -.. :.:\. ?ád zostrelenej hviezdy.:.:úp do nej. h . ..c. . := -\ strom sa uklána . ::~ \'oda nie je pre nikoho doma.ustený.c. duši bazy sneží jak v duši lakomca.=. .olubíchkrídeI. --\dal by vecnost za súcit.Milovanie v husej koži / 129 . '::. .: sa zasa nicím . . ako bažiu hlavu obletuje brak . ?ád ~. Potlesk :-.·::orú by videI.~osi viac než iba hudba vo veciach.:.~.: ocijakú tvár.~ túži . ?ád hviezdy. sa vie: cervy . :-1rom.::.. ?ocut. ='.::c ':'j.:a klavír v úfoch..::zzaciatku a bez konca..:1atahujú v stramoch hodinky. ked vcely _ .

že neodišiel. bol si nesený.130/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (2) DENNÍKA I Ked budeš visiet na drótiku a nohy sa ti budú knísat v prievane.A co si? Nula. mohol si byt citovaný. bol si na kIúcik a nesúc svoj náklad. už je po jarmoku a ty si sa predal ešte za živa . no vracajúc sa vidí. bol si vždy uzavretý. mat v uchu cvrcka. Bol si vždy oslík... Trocha kostÍ.. Tak už s tým prestan. že tu už nie je. pochopíš. To práve je tá mechanika pohybu. že sú to iba dalšie kroky do prázdna. a tak tam sedí. place na schodoch. pozerat svetu pod sukne. lež iným smerom. to je ten slávny výstup blázna.. mohli po tebe pomenovat cukráren . ž1tnút pri hudbe. kto som a kam sa ponáhIam?« Ubúda casu ako múky z vreca. . mohol si ležat v tráve. V najlepšom prípade vec obcas potrebná na hodinách anatómie. Mohla byt z teba krásna mrtvola. zúfalo kriciac do rehotu divadla: »Preboha. aby sa presvedcil. ktorý prichádza. . ktorý beží v kufríku.

.. =.= :..:rny dáždnik..= ~:: at ta letiet po vetre. 'J!. . homo sapiens? -:::-ou to ešte skúsit? Teba potiahnut .lunou basketbal! ::.. =-~~ilby si mesto! .Milovanie v husej koži / 131 - _:: -.rozpadáte.: t\·ojím hrudným košom ~_.~ ..:. ujú -::-.=.•.. kontinenty sa vzdafujú . z teba povetron.-_~.: '.sa Zem.::. ..:3.:..::~aza životom! ~. .:. morské hviezdice.úhe kostry v tmavom kabinete .::. • _ :: = ~i bol vtedy. si púštat : _. .c:. pamati. sa topole a trávy. :':ll starý dáždnik.si v hlave rozložit.:ia do ucha ako banálnu hudbu.:~ " ~ Tma.:. c:.:nieslnka.2..··::\ábnym leskom? ::.::::. -. . prach a krieda! _=:-: .:rny dáždnik.:::jou byt nezávazný? -:.:.ostupne :. :. :::-.: slepnutie! ::.. . co sa zabúda. .

Tak ako vy bifteky.. Trápime ženy. vážení! Zacína sa to vtedy. píšeme. ale to je fatálny omyl! Poézia chodí v kockovanej košeli a kašle na bontón! Z toho hIadiska kométa v hlave a luna pod nechtom mažu byt celkom vhodné pre básen. škrtíme sa vlastnými rukami a pred zrkadlom odhaIujeme pohlavie maloletého slova. a nikto nevie. co je poézia. posledná spodná sukna noci je dávno popísaná. zvláštne znamenie . ochotní vyspat sa s každou lepšou básnou. hltáme svoje narkotiká. Niektorí ju definujú ako prijatý návrh na ukoncenie panenstva a iní ako prerušovanú súlož citu s rozumom. ale poézia je nieco iné. Závidíme si. - - . opúštame ich. ako sa v tebe pohol kostlivec. ked spozoruješ. ako ti znútra siahol do vrecka a skúma rok. nechávame sa trápit ženami.. farbu ocí. aby sme uvideli motýIa. mesiac a den narodenia. vypIúvame zakrvavené mestá. prechádzajúceho do skupenstva ruže. nenávidíme sa.132/ (4) Miroslav Válek Padáme ako po behu. To je cas básne. píšeme.

vóna pálenej kože. ln -\:h. o~en. ma tvoje oci.de okolo. ja to viem. Biela plet. . :':'\Taz na hrdle. ~:~:otoce stromov sa krútia a krútia .-:.::.Milovanie v husej koži / 133 sa..:ijte pokoj. :S'-:eti u vás med.::':1\"alinky a nože! ~. :::imá . ." ste plakávali ::' \"lasov predavacky z parfumérie.~ -=-. -=. <:. ~::.jrpur..~ do biela rozžeravená nahota sycí .. . než si myslíš.c..-\.ždábásen má svoj cas.c.-\. ~-=' na ohen. kde je básen? "emáme! . '.:: -:as básne je kratší. \.::.:c.lenstvo šalvie. lebo prichádza :-: ~01stvo o podobe semena.. ~ obrý den.c. akvamaríny -·ja sú studené.~:-:st a kry. akvamaríny sú studené! .":edv ste boli bohatí -:nilovali vás! . ::". . -. slecna. oranžové plamene! :-::::edá.:h. ~.

že sú všetky zmká peru spocítané? Komu bolo Iúto Iahkých púpav? .. aby ich naplnili. pojdeš na ohen. prosil pozhoviet? Kto odmietal jest Ialie? Kto nahú ani rosu nevzal na jazyk? Kto veril. verný vol plužných slov. s ocami prižmúrenými tak nauzucko.134/ (9) Miroslav Válek Úbohý básnik. nežný úd! Tvoje meno je strata semena a tvoje tehotenstvá sa nikdy neukoncia placom mládat. s Andromédou v pysku! Príležitostne budeš vypískaný. budú pri tom. ktorá sa nevyzliekla v zrenicke tvojho oka? A predsa kto. že pod nohami ti budú plakat žiletky . samy nimi napÍnané. Tvoje poníženia sa rozpocítajú na prvé a druhé a prvé vojdú do druhých. ako ty bezradný pred tajomstvom blizien. ked ste spití kdejakou hudbou náhodného tel a do výstrihov malé luny dávili! Kde je tá žena. Budeš opIúvaný a ženy. To.. ktoré si miloval.nie je ako vtedy. ktorý vykráda klenotnice a kostoly. všetky hanby sveta budú v tebe porátané a ich suma pripíše sa ti k tarche. Ó.

-~.. vecer náhle zomrel boh.ihol hluchý telefón.který má pod košefou líšcie mláda! -.>ravedlnte poruchu.zámerne si zabudol na nejakú malickost. ~. ':'.:. :'..ie. 'aké hrozné veci visia vo vzduchu.odník! < . \šetci uverili.:~o ako po smrti..~a fialoví anjeli. ': . že máš so sebou vozík.Jdil niekto vyzutý.dacasu .:ž:com. " :.lpne si vypovedal celý svoj životopis. -'-. . " '::ho štvorrozmernom oku sa zachveli ':-. ? . -: • . co si niesol.len sa teš! ~::'.-:ejakommeste zacal zvonit zvon. ~ š t\Ttok :::i sme dvaja. ': .::':0 sa chystá. :":toniekoho volá.:-:0 keby v nocnom vzduchu : -.- = ::1\'I~ ~~.~ ~ 3.~'. ale niesol si to tak. -= 10) '.:'. -= ': -= . sa stávala kfúcovým bodom básne.. aky"hluchý clovek ::.Milovanie v husej koži / 135 =·':'.. ~-:-~. ~ Hfadali sme dvoch.:. sa nestalo. ~::orého sa ukladajú jorné podkovy strateného štastia. " -= =. .

136/

Miroslav

Válek

Akási neviditeIná, nahá noha rozknísala dom. Niekto stojí dolu hlavou nad nami, nejaký inteligentný a krátkozraký hmyz. Pod dohIadom televízneho boha lúštim miliónty kvíz. A v božom oku sa zmráka. V jeho sklenenom oku vševesmírna únava. Storocie, tvoja absolútna hlava zlyháva! Tvoj prázdny rukáv nad zástupmi, tvoja zástava, ó, tvoja neviditeIná a tajná ruka, tá desí, tá zviera ako lis. Dupocú vo mne neuveriteIné kone tvojich psychoanalýz. Rozmnožujem sa. Beda! Erdžím ti lásku, ale nerozumieš. Som crieda. A som aj osamelý hlas v nocnom tichu, nariekajúci pri zabitom. Som bolest trávy pod kopy tom. Už sa úži vecnost v oku boha. Nejaký zástup vo mne kráca, nejaký zástup prekracuje rieku. Cudzí muži. Nejakí nepravdepodobní a cudzí muži na úteku. To som ja - a cosi vo mne, cosi s operenou dušou udavaca, pretvaruje sa, narieka zdaleka, ako z hviezd, a otvára svoj kockovaný notes.

I

I

~

Milovanie

v husej koži

/ 137

.;._:: aleaia, aia, -,-_;:.:1ia, beda, beda, -'--;: :.iactaest I .;.~::svet .:::~.: vrhá semená, j
~',::t

___ ~uje sa za vfzgania protéz. ~áéaj, si krásna nevesta, . ::oriacom vzduchu, v azbestových šatách. :::::::tómyvystúpili nad mestá -'-~ypú sírny kvetl Z-'::vihnútplece, :-:-_nútitnohu, co sa zdráha, _:::kat k oknu -'-~\'oje štyri tváre na sklo pritisnút, nech horia -'-~o štyri sviece v dome samovraha. bože: nebo! asie sa cirkusový šiator :",.=.d hlavou veselého pajáca! -:-wist,twist. .. ) ".)C. zubatá jak aligátor, ~~ásne krváca.
='.
-:=-

S:yri razy som sa zažal, :-:-.:chlina mna štyri klavíry. ?:·.jjem ta, vecnost! ~usíš ma jak kry! :-iarmónia sfér, mám ta plné ústa! Z.::klánam hlavu: S:yri milióny slnecných sústav -'-~tyri hviezdy :-.::dajúce o štvrt na štyri.

138/

Miroslav

Válek

Cosi tu chýba. Cohosi je mi fúto. Všetko je v poriadku. Všetko spocítané: pondelok, utorok, streda ... Vo štvrtok vecer sa bojím: za oknom indigo noci a za ním štyri oblohy. A štyri luny! A štyri západy slnka! Pocujem, ako štvorhlasne kvíliš. Svet je štvornohý! Vy, baleríny, povrazolezci, pokrývaci striech - pripažit! Nastal cas položit sa na vlastné nohy. Ruky dolu! Vzdajte sa! (Noc podkovaná lunou. Spln. Kopyto diabla hrabe vo vysokom žfabe. Pád zostrelenej hviezdy. Pád hviezdy. Pád. Otce náš, ktorý si na nebesiach, napime sa! Twist. Aleluja. Twist. Padlí anjeli a vyskocené mníšky. Sladký spev z výšky: »Handry, kosti odovzdaaat!«)

Milovanie

v husej

koži

/ 139

'.:;;-~toplné sóch .'-:;;-rpentínu. -_=:'~-\"ajú neho ciusi vinu. z -::~~~o krvi zo slnecných škvrn .'-: JIko slnka z bozkov! ~ to ide stromom do korún. -. ~ \-zduchu, kde sochy hrajú hazardne : :::yieratko tvojich bokov, ~.:.:ti moje elektrické oko. -. -:-_od správnu mincu, usmej sa a stlac, .-.;,adne zo mna oranžový plac. nie. Doslzil strom svoj jantárový bes, :: ~kleslý .'-±lt~'mvcelám žIté slzy kreslí. .:....:~. nie. Už si iná. ~ ::tí cas a z leta upíja. '::. chodníkoch ~ škrípe jesen zlatom. =1, Júlia, ,::":ná vášen v hlavách automatov!
":'.':21.

._. ::iyerzálni milenci na rohu : - .'-\Thujú ti každé ráno ,::.ridsiatu štvrtú polohu _,stej lásky s príležitostným tulipánom. ? JQ dotykom kovu blikala ti koža. ';;-rozumiem a nechápem. -::-·.ojimuži v absolútnych krcmách, ·::oré nie sú ani na mape, ::::j pivo, boli ospalí .. =) ,J smrti si budem pamatat ten požiar, ·::orého jazyky ta oblizovali!

(Aj obloha toho leta bola príliš belasá . Tak úzkostne. Nejaké hrozné veci visia vo vzduchu. ) Kam dnes vecer. Ospravedlnte ropuchu. cakám ta a prší. Akoby sa niekto dusil. Vodorovne . Tak cíhavo. Nieco sa chystá... Akosi ticho. Ako keby celý život dýchal niekto plyn. Akosi príliš ticho. Vodorovne. Prší a prší. Vo štvrtok vecer náhle zomrel boh.. Som doma sám. Kam dnes vecer? Pozerám sa do novín: Koniec sveta. ó. Hfadali sme dvoch.._-------------------- . Akoby celý svet v tej chvíli kfacal na hrášku. Ako po stvorení nicoho. planúce stípy Sodomy! Si už len círa rozkoš v jeho exaktnom vedomí. ohne. nehrá saJ --•. V jeho štvorrozmemom oku sa zachveli štyria fialoví anjeli. Kde si tak dlho? A aká si? Boli sme dvaja. Ako zo spánku.akoby práve mitvym na vlasy.140/ Miroslav Válek Co robí S tebou ten stroj! Ó. Akoby niekde ustavicne rástli slonie uši strachu.

pod horami popola. pod ohnom.dám tvárou do dlaní. plechový kohútik štyri svetové strany sa krúti. .. <\orice milencov kricia: »Zabit!« :\:.":e.pod horami popola.-ornásobne pocatá _. =.. ~tvornožci . k :--::>3ladkým zápachom jahnacej s :--::>d hnom..racou nohou .:0 to zvoní za dverami bytu? \~cim. :). :--::>dopýtkami kozliatok. nie..::~:\"orcatá. . : =-2.::.. štvrtenie! _.::skauž hrabe ~: . o :--::>dpálenou srstou s ... -=-:chopriezracné jak z igelitu..Jho? ~:-. :\:.odtlacky mojich prstov! . - neviditerné krídla ~~znohej smrti! . kože.:h. nie! ? 2.:. ako ke by som bol odcestovaný. .":ekto zvoní za dverami bytu.Milovanie v husej koži / 141 . škrtenie! :).

na vaše citlivé ústa: vesmír je prázdny! Co urobíme? Koho zavraždíme? Kam ukryjeme kosti? Do seba. Už navždy samota. pripomínam vám nesmrtefnost chrústov! Vznešená ropucha. orodu j za nás. slimák.. prisahám na vaše jazyky. na vaše zubadlá. neopúštaj nás. Ako po poprave ležia na hromadách krvavé hubertusy stromov. o cloveka fahší. nahé na kožu. už na veky vekov fialové tetovanie dažda. modli sa.tažší o zviera. do seba ukryjeme aj všetko ostatné . prechovávac kostolného striebra. Lesy odišli. zvieratá. zvieratá. - . Milost.142/ ÓDA Miroslav Válek NA BOHA ZVIERAT Zvieratá.

:.. =.. milostivý hmyz.~sem muších noh! ". cyklámenová voš: ".51yš nás... supy.. ste boh? ..=.Milovanie v husej koži /143 ''::= je boh? ~ ~~:lZistorový boh.:h predstúpi boh. ::-: ~trónkový boh? ·. ___."."ecnú slávu =-·~:=rat.::~"meme z božích nebies =. ~·:::a vášho .=.. .ovedzte.:. líšky.:.. =:-: povedný boh! = _jové muchy.=. . a ".:. :::'kame vás.=:ávaj njelskými krídlami. :.znajte sa: -: _5i byt nejaký boh.~ .:=. :-~.:.ece..:honemý.úštajú sa mu viny naše! .:".: "'1diteIného .

motýf krutohlav. Ó. VI O'· ]esen. Príd. údesné milovanie cervených mravcov! Kanec s cistou tvárou utekal.Musím mat istotu. ktoré chce vziat so sebou. liahlo sa slovo v hrdlách hrdliciek. každý nech si líha do svojho masa a nech v nom zotrvá co najdlhšie. Každý nech volá do svojho masa mená vecí. praštanie srsti v ušiach lopúchov. až veciam na koren. ci ešte iná vec? . Co je v tvojom mase? Dymiaci kamen. (6) Pozoroval som párenie slov za vlhkého vecera. každý nech sa bojí. . skrÍŽené rucicky patprstých bylín. mfaskanie jazykov. ak ta chcem milovat. Každý nech vzlyká. sladké a oplzlé. a každý sám. bud pravdivá! .144/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (1) DENNÍKA II Každý nech je pripravený na cestu. miešanie slín. to neviem. Co je v mojom. básen.

:lovýhrom ~..:uš. láska z barchetu.:. .~:upy naberajú do úst vodu. -:-: \-šetko v poslednej chvíli pred objavením Ameriky. oho nieco zo vzduchu: t :'.. .. si ::. štastie. náhoda a oci .nech je pripravený na cestu.':.ice. .:.:zadu si recitujúc Homéra.-..:'..Hannibal ešte neprekrocil Alpy. ... \'~_~. : . ma. ~. je '-::-:n Fitzgerald Kennedy.ábna láska.d). -.AZA TITANICU -:-:. « .zivot ubieha. cierne.:amenechodia naopak jak raky. .: pazuchou neba smiešne skuvína.:~lené. «.~.-·::.~. sklenené. Miluj ma aj tak! = ~:-. aby vzlykala.. suka. chlapceka . psie. =::.~etko sa uvedie do pohybu .lj 'o-'. prší .=. uhrancivé oci.redával sa preparovaný mozog Einsteina _ A ttila. bic boží.:-:1: sa nad kopcarni masa.. hrnce c -_~ hviezdy zo starého železa. ~. .: teda mrtvy ..:-::orenezrozumitefne šumí. .-:. neprehovoril v OSN.:úpsi.Milovanie v husej koži / 145 : 1) = ::. Monika. "'~:-:\-Y tak neskutocne a absurdne .

nech zaplanie. nech padá. svet sa potkýna. ? Nie! Skor než stihol zachránit kapitalizmus. obloha cvaká cefustami. utkvelé predstavy Williama Shakespeara. malických. je mu naponáhlo. »Cas nepracuje pre nás.. nech sa mu sníva hviezda s padákom! A svetu sa zatiaf rozvtizujú topánky. Ó. mesalíny a jacquelíny. .146/ Miroslav Válek Ale cas letí. noc za oknami vykrikuje spoluhlásky úžasu. . kapitalizmus mu venoval peknú perlu do kravaty. stretajú ho orleánske panny. svet sa hanbí za svoje vefké nohy. necitatefná voda podpisuje mlcanie.« Nie! V chatrciach svojej existencie. svet potrebuje trocha nežnosti. dogy dánskych princov ako hrdzavé zámky visia na bránach osudu: Byt . zdÍhavo rozmotávame uzlové písmo svojich životov. Ó. okarína detstva píska falošne.a ci. Karolína. takže ich stacia zasklit mušie krídla. nech zapáli si svoje superlampióny. malických. hodavá a bledá jesen schizofrenikov.

~ _.:.::. : ::: sa doba radová.:.-.. ~dá Zem podobá sa vianocnému stromu. ·::orého ta zakrúcam celkom nahú.::.. co ti mám dat na Vianoce . :-::rnetické dieta cloveka.:onciliatómovú archu Noema _ ::.. :j~'den nejaká skaza Titanicu .. den . ::zda striptízu....:natizovaná .:t svoje prvé zápalky. . n . . .:>naa predaj.: :'..:"':-:.::..=.. . .. : .a Golemovi! :. .::. '::'. ..-=j~' den nejaká pevnina na dno v niekom padá! .J\'ia a brutality..:-:-a\'da! ~..:~ienky a prstene.:-' poslednú gombicku na kožuchu šialenstva.\' nové zemetrasenie . drahá?! -= Z abstraktného neba padá sneh.::asi dáva... <:lrom benzínoví mnísi vybuchujú ako prskavky _ .:.::::n trikrát hádat. . ..=. . .'.. malická.. --_:... :i a intimity....i už. sl\'oriterovi sláva! .lema.. zaspi.:: na zjedenie. . ::. _~.....Milovanie v husej koži / 147 -Z pod capicou :: T ermopyly a dynamity :-.::\icne sa vynárajú na povrch . .:::'.:torýskvelí chlapci z Texasu _ ::sili práve cokoládového cernoška . .. . ia ...rsenkya postele. J -= . stahovania zvierat do rudí.

. cas premýšfania na dubovej doske. Má len zaciatok. Tu nahé víchry placú na ramene zúfalstva a kfby noci duto pukajú. Tam svietiace duše mrtvych koní obletujú cas . Tak dunia celá pod vekami rakiev a tak sa hlava fahko zapáli. Reuma trápi drahých zosnulých. Kofko je hodín? Na ktorej hviezde? Neviem. Obrovský urýchfovac casu mu v nej hucí. Neklop.. Taký je život. Opacne! Luna. oznámi stroskotanie stromu. Casto celé týždne neotvoríš ruku. Dupni nohou! V jamke po podkove vystúpi ciema voda. komfortnú púšt nylonu. Tamdolu v tebe tažké lode plávu. Smrt je len samota o pol tóna nižšie.148/ Miroslav Válek Stvoritefa bolí hlava. Náchylná je na mucenie ohna .. Tažké sny! Tažké krídla smutných. Preboha! Smrt všetko urovná! Len si nenamýšfaj! Smrt nemá koniec. Bojíš sa. kam prichádzajú mrtvoly pit agátový caj.. nula na oblohe osvetfuje unylo vek vnútorných prvohór. . Opacne! A dejiny krútia sa v nom. namáhavo sa pokúšajú vyletiet. Tu je to miesto. divých husí! Neotvoria.

.:.s racuje pre nás? p .::.Milovanie v husej koži /149 : ~:"". -~:"" .::.:istými konskými slzami. Prsty na ociach. .::.:-::erika.nFitzgerald Kennedy. '. s hlavou pri zemi. ako hlboko je do živej krvi! : ~. :-:: bol.iehaako zviera. Paganiniho..~:-. sa nenáhlime? ::.si videI? .:. si vedel.. .::.:":'teda mrtvy je .~Jre vyložilo na breh cierne rukavice. ::_:-.::. -:-:.. . : =. .:hvosty blcia.:. ~.oasa era..:nennýanjel kapitalizmu.'. -:-.. to ::.::.::. . c. _:-:-_~"al tvoju hanbu.::afora. \'~'.:ho. . ::-:'::. •_. - .: to naše storocie . drsné chvosty vzduch odierajú práve zo siedmej kože.:-:::\. ~_ :\ek! ~_ako odvracal hlavu kón v pohrebnom sprievode .od ktorého rastie svetu hrb.:ho. :.urové kométy. úzkost ocakávania: ta :~ j\. to je to hrozné! -:-.-! ~~_~J. ticho. -_.::mrežované mesto. kví1ivo zapadajú v jazerách./ .:.~:. :lky .s celé týždne neotvoríš ruku.:":'0 plakal dovnútra .ž si svoju dobu na hrdlo.

Zašepkala by si: »Ale? A kam?« Spýtal by som sa ta: »Co je ti? Preboha. ako náhodou. pri vedfajšom vchode. v letnej horúcave.. kde sa predávajú spomienkové predmety a vzducholode.150/ LEN Miroslav Válek TAK Len tak. A mimochodom. nic. tak co je ti?« »Ach. krútil by som kfúcom na prste. . ako keby som ta stretol na ulici v prudkom daždi. o pol štvrtej pred obchodom. len tak mimochodom poviem: »Mám ta rád!« Povieš: »Ach! Ako každý!« Také pokorenie! Možno by to bolu práve v auguste.« odvetila by si. ako keby som ta stretol náhodou. Bolo by to asi v stredu. vrav.. že si to povedal tak náhle a mimochodom . že ta stretnem v noci.-------------------- . ako keby som ta mohol odviezt lodou. « Kde si? Stále sa desím. Zahanbený až po korene stromov.. »iba. povedal by som ti: »Podme domov!« Len tak...

_.:TIcliemkávu.:.:. ~:~d je tma vlastne najcernejšia v rozkroku.:. = ~ ma už zasa tuší ~-:d pijem caj ... . . až sa práši = ~hípkov obilia. . -\ko ked prší.:~d mrtva luna stojí za oknom .bikujedym: J. . ... korko ráz a s kým .:. ·:~d sa Zem krúti na pivovej ffaši.~oprezrádza sa voda vode.:.~cd sa rakám.. ~ed si kabát obliekam.:~d konecne aj peklo odpocíva. )DA NA LÁSKU \ . <. _:::1 tak.:.Milovanie v husej koži /151 .de by som sa ti prezradil..~o náhodou.:.-:d sa bojím.tej chvíli medzi nocou a dnom. I~ ..:. ::'~ha diablov sa už opila : .:.~o stromu strom.. kde by som ti bol blízko . . .. . kedy.!avicne mám v hlave :: tvoje: »A kam?« ~:oviekam! ""ckam.diabol bÍch spí v perí ciernych sliepok. !ej chvíli vecí horeznak -:Jvorí žena rútostivú vodu. -:~d za ocami hlúpych melú mak..~ hypnotizovaný spác .

. v husej kaži Nac. · . A Mesiac ako. Milavanie úžasu. ca Zemau atrasú. . past Vzduch.. nahaty kastí. Krysí zub adhladáva z nebícka. Iadav..Bah.. nejaký muž tam visí v slucke slavícka. .152/ Miroslav Válek Nieca klape va vajícku. až do. A tma a tma. . ktarý brúsi drsné hranalceky. Zlastná hudba skla. Mnaženie Narážanie Nežnasti. až takmer biela . skladajúci navý straj za súciastak tela . vecí. Niecí hlásak škemrá: »Vstúp!« V nejakej hlave katúIa sa hlava. Láska aka nebo. vlhká aka pa súlaži hviezd.

~:.=. .zhoda náhod alebo chvífková roztržitost osudu iba ::.. =:) ómyselnost úkrytu.::~e co sa stalo.oj .::prosit výšku.pred všetkými skrytí d . :-. :::.Milovanie v husej koži /153 S~I. hod kolenacky. Pamatáš? '.prísnost obocia . :'Jdem rátat do tisíc a nájdem ta.musíš verit v modré oci hromu . :-. ~: natiahla ruku a povedala: »Cítim ~~\Tny na slnku.echstane sa. =:)0 tvojich vlasov havran zapadal a dosiaI . alebo hIadaný.~jeli sme. Gaius Julius Caesar..-predsa len príliš zložitá tá hra a nikdy nevieš. v ohni Ialií.'. ?lanéta? :'\ejaký žart :-. ~~si ten. . '.' blciacom vzduchu. sladká Kleopatra.'idím ta.-hokrídla na oblohe .. vzdialenosti. :::. ~ odstup od vecí..e jakým spósobom sme zúcastnení na potope sveta.... trvá. ~ad by som si ponechal svoj náskok.ÚCENOST ~id by som bol faraónom s achátovým okom.ejakého boha! . co hIadá. dokonca aj cas ::=:amenajú tak málo.\'olia vedam zmiznút z pamati. '. jak duše vecí oslepujúco žiarili. je to v nás.:::nepravdepodobné sa stáva obcas zrejmé.::pod ním ticho také úlisné a temné.« I '~-tekaj.

kde spodná voda usína na predlaktí piesku. ako si rozostiela zelené postele. preco do pamati semien vchádza sekera a ako zamyká sa za slávou tela! . Vstúp do vecí a povedz.154/ Miroslav Válek Chod. co si videl! Videl si lásku. Ach. v ktorom preklína chromý démon stromu. ako protirecí prícine.dynamit ako na všetkých kríkoch visia jej krvavé ložka! Pi zo stupají vciel. ktorý letiac listuje si vo vecnosti tak neuveritefne rýchlo. skor než sa dozvie. v ktorých sa trápia stáda. UC sa od múdrosti hmyzu. ako psím jazykom zlizuje z oblohy Mesiac . kde kfúcne kosti strážia svoje tajomstvá a plaché nahé cervy zvazujú ruky mrtvolám. ako popiera súvislost pohlavia a plodu. ako vchádza do purpuru jej slávnostná jazda. Kop pod topofom. že zabúda. vzduch ako keby nacúval daždu s tažkou hlavou. tráva akoby uhýbala pred nejakým hlasom: Zvieratá znútra oslovili nás. Zahrmelo v balvanoch. hfadaj! Je stále nieco skryté za chrbtom niecoho. ty už vieš. kde je voda slzou. ako sa zakrýva.

~~žno v budúcnosti. Neviem. sú muži. . ~::!e to stále tá istá tvár.::.:..::.~'.Milovanie v husej koži /155 -:. :::-.:.:-risahané . ~de je lebka Minotaurova? ~':e je ten nežný milenec? ~~':esú deti Herodesove? ~. ..:'idzujú ám na oci každý náš omyl. :-..~:: utuj. s nami sopránom.Jivost a krása? ~.lIl.'':senica budúcnostou motýfa.:': príliš sú si podobné.::13 pot zrkadla. n :=-..ot je iba prenášanie lampy v tmavej miestnosti: -=. pod ktorým spáva zemetrasenie? ~ .:.:. '. __ ~.--''-chádzali ne ho ako mávnutie? ' z \.:'j. :-~"a v uchu hudby.. . : =.. ktorí vstupovali do ohna ako muži . aj následkom :-:-o. '. ako motýf je budúcnostou húsenice .\a náš zachrípnutý bas a trpí ~ -=-~-r hovorí .'_k ~:::1prícinou . je kamen.:'lako ako bezpohlavnost smrti. co tušíš.. ::\Tav.\etak. . :áska? A nenávist? = ~:. : " '::'. :::-ozoznávam padajúcej vody od padajúcej vody. ktorú vidíme.. ze vyslovené slovo nakloní vesmír.:. až príliš.. ~~ je minulé a co je budúce? '. =.:y trocha svetla z trocha inej strany.::.jraznujem nekonecnost pohlavia .

co je. A predsa každodenne zostupuje a prosí. Smrt. zabudnuté sa vracia. Netráp sa. v tisícdeviitstošestdesiatom štvrtom Holofernesova hlava cestovala vo vlaku tak krásne statá. že sa len uskutocnuje. ktorá cíti pohyb budúceho plodu ako búrku v kolene. Bol biely den a bol a medzi nimi britva. II Pred Vianocami. co bolo už myslené. smrt od stvorenia smrti takto prichádza a skúma: co je clovek? Ach. prichádza. nejaký pevný vztah medzi tým. maIuje si víchor do kútikov ocí. dáždnik daždoviek. Je predsa možné. co bolo. nieco medzi áno a nie. a tým. aby smela vytvorit úplný súlad duší. badicka pod pazuchami hliny! Jednako je iba jedna smrt? Nie je tisíc smrtí? NerozmýšIaj o tom.156/ Miroslav Válek pocitom menejcennosti. . clovek! Slnecník slnecnice. plný dobrých Iudí. ktorá má tak rada bezvetrie. ktorú si podávali z ocí do ocí. že okolo nej krúžil malý kolotoc. smrt. že každé naše dýchnutie ju bolí v chrbte. nedopovedané sa opakuje.

::. betónovou dlážkou na Topofovej ulici..~no prapóvodného gesta? . zacínat .'m istom case ležal Ramses II. :~~=. .: ~:.. .. tá láska.:: -:'~z VlilY.. :-::3cacomstriebre hviezd.odlost a zrada .~:":'edy sa mi zdá. ..:'l mece na hrdle. :·. . ': -.~-=rkytie úkladné vraždy -_ :ja napodobovaním -.::'dená od obrovského trupu a hodená :1iecoho. ynv :::OL _ ~3še objatia pod pecatou luny.. našepkávané do rukáva noci.'msom si ta na ružovo zapamatal _ " :":'toromma tvoje vlasy dusili jak dym! = .Milovanie v husej koži / 157 . comu tak zhruba hovorí sa vesmír.. ktorá nás núti ..~etko už bolo? ': :0 len zotrvacnost. _-.:. kry _ .oha! Ako sa to stalo? . ·. že aj Zem je hlava._. '. ~~.:.::-:lenstvá. Potom zazvonil.. -:.-redtým! ~:-=. v '.::len po ulici _ -=-.:atsa k sebe. ~ .~ínam si ta v ohni. :1ajprv nechce!.:.lla ociach cierne klaksóny. :. ako predtým? .ahy. :--~:ože jeho žena milovala šoféra. ~. tá lož.

bielym žiarením múky rozsvietené. Ty si bola každodenným chlebom sveta! Toto sa stalo.158/ Miroslav Válek A ty si svoje ruky nad ním držala. tvoje ruky. predtým! Kofko tisícrocí už kvapká tvoja krY? Z kofkých dlažieb si ju už tajne zotierala! A keby si chcela. zubami si ta popamati otváram. krotitefka hadov! V tvojich rukách horeli aj Pompeje. Bláznivá ovecka! S kopýtkami k nebu budeš obetovaná! Zachrán sa! Bež! Ó. na jazyku ma páliš ako zlý lieh. odtajila by si puklinu aj z klenby nebeskej. aby som nohou vstúpil do tvojho tiena? Som len nož. to bolo napísané. keby si chcela. aj Hirošima. aj jelenom a vlkom by si odoprela. . Zvof si blesk! Ruky mám po lakte zodraté od tvojej kože. ty si ho zaklínala. to už vieš. Preco teda dovolíš. aj v hodine smrti kvások chránili. udržala by si aj vlások medzi stehnami. tvoje prsty boli ohnom spocítané. v tvojej blízkosti s bleskom prekrížený. siaham po tebe ako po zvierati.

:.'. . ..:t. s sa noc. ako pod kožou ti padá špendlícek. súdny den.::.::. zastávke trolejbusu císlo osemnást '. -:=: ~ .. trinásteho júla.1drevo zabúdalo na svoj absolútny sluch.: :. yefa slnka na takýto den..zastávke trolejbusu císlo osemnást : _ :'~radou cintorína '. .J .:ažena kosti hfadala. : .lpovali neuveritefné tanecnice.. ciernou srstou zarastá _ .. hrozne bilo do hlavy. · ...::.: :. . .::~alikosti z cintorína. :: _..m palcom : .:> · -=- .. :::::i chlieb · '::':".:::'ené medicky v žItom stÍpe ohna ~sluchácky konzervatória s takou hudbou v lýtkach. ..lilihlinu na zápastí. IIr zastávke trolejbusu císlo osemnást .. :-:'.:~. =- .Jda.. .semená. mad.::á ako v bielom chrupe kona.J slnko.Milovanie v husej koži / 159 . .:ažena ~iernej sukne usedavo plakala. bolo oranžové. ~_ :::hrobov ':'.::.:.:~ko bole také oranžové · :.'0 zo sna usmievali sa. =-~li mužom v ociach.

akoby fotografovanú cez zrenicku diabla. príležitosti a priatefstvá. pillacný rum a spieval: »A kto videl a kto videl. dážd nevšímavo odpocítava kvapky na nespavost noci. ani vlastnú ruku pred ocami neuvidela. tak prejdú povedfa lásky a náhody. ani malícek. A slnko bolo také oranžové a tak hrozne bilo do hlavy! Príležitostný hrobár ležal v tráve.160/ Miroslav Válek Neuvidela ani jamku na temene hlavy. hroznú tvár. v cervenej capici. Tak plynie cas. židovského boha. Len obcas zachytí nás štastie lesklým blatníkom a padajúc vidíme v nom svoj necakaný portrét. ako keby nebol ani pochovaný. bez jedného roha?« Kofko je vecí. L _ . ktoré sme nevideli. zmateno pobehujúcimi v jazdnej dráhe? Tak plynie cas. ktoré neuvidíme a pred ktorými sme iba slepcami.

schodíkoch nejakých tajných kalvárií. _ješ sám. .::murovaní v múroch pokfakli ::. ::1esacnom svetle pijeme svoj bróm ::.: ='c temnou tvárou padá na mosadze .::::n lúskaš v zuboch biele vypínace.::. slza ~.~:='keby sme tisícrocia prekTacali . ~torých tak jasne vidiet kolená.:.:.. -:~:1áhTamesa.:.:-ozveseTujeme sa _~: žným bTabotaním plynu. -. v každom sprievode.::n.::dášdo modrého okvetia. trocha vo vecnosti. . ::.::.Milovanie v husej koži /161 -:~náhTame sa domov. viacej podobá sa nevode. -=-. odkladáme = ·.... -.. -= =.:: každou rakvou sveta. -. vzduchu sa sklí. Ludia ako sadze. ~:.~bohom. ktorú okradli? -=-.:.. u -=-::.. z pohrebu sa vracia kapela. kde drevo bolí hlina. z .taká priezracná.. tam. ~'::e -= ~ . '. cnelky nad hladinou indigových voní. ~.: rosa cestickami vody círa -=.: ena v ciernej sukni. prsty ešte žIto zasvietia. púhe nic.::::n mat tvojej pleti rozopína. =' je tá žena.::m v oku slzy place. zhasíname. ~. ~ ='D v snehu.Jt ako nohavice.: s jazýckami od hadieho jedu duje z prázdna kostí. ktorá chodí ž . tma ~. trocha nikde. ~:.::::n.skoro rosa rosy.

Dnes v noci. Bože. Pod klobúkom tma. mama? Tma.len co by tráva upažila ba ešte o trávicku kratším. krvavý som z ohna vyšfahol a vzlietol: Boh medzi hviezdami bol iba namafovaný. peši celú vecnost prechodí. že nebudeš. ten slepý kruh si tociac na prste jak kfúcik.) Nezdvíhaj. Ja viem: istota. .162/ Miroslav Válek A nosí v sebe práskajúci bic a kro kom . Láska nás z cistej vody uživÍ. Na klinec cierny klobúk zavesím. zamyká svet. že si. (Nie to. Nejaký šialený džez. Nespíš. ale to. ty si nebol?! Už zasa zvuk trúbky za oknom svetlá podráža. Vietor si huhle do dlanÍ. Prikry rukou. nahý. Opití svatí ležia na chodníkoch. Bud stále so mnou. Ticho. Bože. teba už niet. otvára si nebo. a viac než seba miluj ma. nevstal si z mftvych. v samote života svojho boha mucí: Bože.

Stát na nohách.:sda! Spredu nízko. .. -_:. l)Ttkamicmukajú ti bahná.. .: :3...:\-oje lásky. kto to pošpiní.Milovanie v husej koži /163 -=-. ú ._. e koniec mrazu :::2.C'zuti to trúbit faliovo. aká cierna ciara. 1 .~~ocítat odlivy.~ze byt jasné co a kde. 00.. Zlá hra ~ zlá hra! Všetko sa to rozkricí! :::~ješ jarnej vode na ociach...:: ta mat na britvickách holici . ':'0 0_.. .: \Oiem:strach. :::'::y sa nájde niekto. ~jze NA ANGELIKU to byt zapísané do semienka _ '::0 hliny. . Ach.': _= _ puká zem.jú si do tisíc. -_o:: cítiš v sebe cudzie obrysy.C'zuti to odprisahat pod fadom. -. ~~-:iobatsa moru. vzadu vysoko . -='ze byt už rozdelená strana dal a strana má dat.kaj - =:)A '. teda žit. . :-~. ~ d ~o aký krt cez rozpocet záhrad.::.:. :nožu o tom luhat noviny. '~::-:rpezliví.

. nech ta stromy ihlickami zošijú. Už cengá v tráve perletový klícek. To dáva nádej. akoby v diafke. prec! . Teší sa. už vo výtahu vezú nahú snežienku. už je rozkricané po bylinkách a po poliach. Už ju vidí. Smeje sa v tebe malý trpaslícek a celý den ti strúha mrkvicku. vlastne v budúcnosti . bud panna! Ja viem. ktorý spofahlivo odomyká? Angelika. zamyká. už vzala rybka lesklú udicku. necháva zmiznút Mesiac v rukáve.ale na pohfad je ešte stále krása vecná. V KRUHU Všadeprítomné oko škrtica detí slzí nad ružovou mašfou..164/ Miroslav Válek Zub za zub. ako za sklom. áno: už sa musí . skrýva ju k sebe pod kabát a volá: »Vy. rohaté a parohaté veci. Co za oko? Za skulinu v okne? Za kfúc. ty sladké jahna. chod do hája. ach. ako vybledá.

.: =:lY máme. ''::'::1a kruhu.-: memy.:uJe: ::-: celkom malej sviecke. ~.::. '::':-. k:úzelník! =. ? =:om je už veImi ospalá.. leních kopýt! . nepredáme. ':~.Milovanie v husej koži /165 " :. ane memy.::. :.:. ..::. nemá deti.-:mad . . hrbácikovia. ':::1ymema erpenad.:":0 k6n s lunou.. dobrý. « SPEV '.: :ny mame nepredáme. v : =. ~ 3. motýle a húsenice. . ='.JÍ sa. S:-m unavený ako zviera.aj v trne mu nahlas rastú prsty. ktorí ta lovia na lunickách .' ~éer ta bielo poprestiera.:"mást ciernych maciek okolo nej tancuje .rana letí.: spieva tenulinkým hlasom: \ . <. ='. \' uchu husle. starý pán! '. .:pajúci do vysokého vrchu.: :nyma nerped a.. z domu prec!« " ='\'lasoch mu erdží konícek so striebornou hrivou.

ktorého sme sa dotýkali. Noc v nízkom drepe mocí nad mestom. Jelen ich tanec nad pohlavím. ved vidíš.. Postoj! Je cosi viac v tom speve: dym.. láska: náhoda tela. slepé hviezdy. ohen. voda. strom . že neviem! Ozubený Mesiac sa tocí. tvoje slúžticky.166/ Miroslav Válek Jelen ich cval. . Nahota let a. tvoja píštala ma dojírna. ktorým ta zakrvavím. Je kry býcka. Postoj. Nahota leta. Modli sa slovo. tvoji bosí králi! Ó.

SLOVO Komunistickej strane. ktorá ma ucí stat sa clovekom .

. vóna po básni. je len hebký plyš. Básen.: ::. zívnu Z hÍbky sál. lásky. ":":'lujetesa.. '. --\spravila si.0'. co hladká. . je .Slovo / 171 ~~~dtajú ju. tá =j ú piesne dokola..-ciloškrtnút telom o telo _ . krásna vdovicka. =-.:-. len co robia sny: ?::-ázdnykút v srdci. -:::' divuhodné curriculum vitae. -: ~. Slovícka.kolostola .-šetkom nieco.1 ?:-:oližné je to. -=-::' tá láska: táto nenávist.si tebou svietil v tmavom byte.en jedna piesen kdesi zaspala .:ideje. je to neurcité. aj ked to bolelo? :".-\ jedna horko plakala. romantik. že ty mu nepatríš. =.::'ycelku prosté: treba cím skór íst.« ?oézia. . ale nerúbite.:ilo sa. by . cudák. dažde jesenné. =~ to.. len tá piesen nie. --\istota.:<-ch mala! Teba nemal nik? si = = ten blázon. _'. =~ patrí ti. že zas sa budú vracat -. ::' zívli levy: »Napísal. <-. -.~d on vie. že zasa s niekým spíš.la -la . =:::-a piesen.

prežil. Slovo je aj nóž. co mu napadne . Zadržte. A poézia s tvárou v závoji. Predbiehajú sa ako divé: ktoré skór údesnú ranu sveta zahojí? Ono sa fahko povie: Žil No slovo ozaj málo zaváži. No to sa vie. len ked ju nemáte. /3/ Zomrela pravda. Tahajte si jej meno z klobúka. A že s nou tofkí žili intímne? Raz budú pri nej stát jak pri hymne. slovo nad zákon. Je slovo nad smrt. A ona predsa je tu pre rozkoš. Je básen lož a básen cistý štít. . Zmiernite radšej fahkovážny tón. Aj v najlacnejšom slove veje cierny flór. ked sa ponúka. Znova si zloží. prosím. Chcite ju menej mat a viacej rozlúštit. no každá chodí v inom kabáte a vaša je.172/ /2/ Miroslav Válek Tak si ju berte. že ide o hazard! A co je život? Možno tiež len žart.raz ostýchavé a raz nápadné. Že chránila si pre vás všetok pef? Že preplakal ju. prebolel? No vidíte: už k sláve privonal! Cha! Poznáme to: profesionál.

:elá pravda v jednom náboji.2i predlžujúc hrozu. :-::-sty katedrál.nickým okom luny si ta skúma. obzerá ta mlcanlivá tma.-jna vencov . ? 11~ =:)'. ?'Jpollásky. Len povedz: Ži a ver! '\ Je. iba vyckáva? :.1: :-':':.ety a nož.. ?lI: -_-bohýanjel sa k spánku uložil . I] milencov. : znacujúce boha. -.. : ~:e je nemá.:zabíjaný zabije.-onakadidla. bud im fahucký. : ~úhlym ako Judášova suma..1 aj strach akoby sa trocha bál . jednoznacná ako revolver.1: =.ehrdlicky v piesku manéže. ~ =.. ale už ta má.1 ~ ::"'eskléoci detskej horúcky.mokracia je krvavá! ~.n starý žonglér slabý je . -_-z -\ ticho chodí po uliciach strach..ácamesto z podrezaných Žíl.Slovo / 173 takmer niC. :: 2.. sa zdráha..:.ameniaputujúce po nebi. ? 2.:qáciu hlavu ukryl pod krídla. 3. ~:.:-. A. . . ? 2. .) ? 2. ktorý zareže. :::-.

Asepticky..--------------- . podfa rozkazu.) Pán generál. Páf! Do cloveka. Bud vofa moja. Zostalo len pár komunistovo Škoda. Rok: (Doplnte vždy podfa potreby.. cisto. Pár! Horí rieka..« ----•. Mat. No generál sám je boh. fontána hlúpo strieka do výšok.174/ Miroslav Válek Pár! Do dverí vsunula sa noha vraha. Dnes ukrižovali sme zasa tisíc kristov odrazu. Zemegufa piští ako brok. kým sa boja.. Aj oci soch blednú od úžasu. niet hodín. Sám so sebou partiu šachu hrá a miesto slov len mávne rukou: nazajtra! A dodá: »Nemusia ma milovat. ktoré by ukázali vefkost nášho casu.

bielu rudskú kost nesie svojim pánom .. \~lcanie je jed. ber.apísanéna tabuli sveta :-ielou kriedou. ~. Hádaj.'~.: zver! :-0 ja tam svetielkujem v prítmí :-odkrovného bytu. ? 2rozumeli ste? -=- . :-:elu. .es.. ~~ehned. hádaj. Pre štastie a pre radost. ~:. na tom nezáleží. ?:isahajte falošne aj krivo. takých miest je dost.iichuckí! t :=)0 slucky :.ž:išu Kriste.Slovo / 175 3 :e1ymránom beží cierny pes. Clk z rúcky do rúcky: ·::0 chceš. :-o ty si slovo láska :-. ::~ zradu život. A cierny :-~sbielym ránom beží ako ciernou ranou.ot za zradu. kde to bolo. To ja ti vzlykám rytmy :-~tálneho beatu.. hádaj ešte ':::'.)munisti? -\:10 ! ?:-e vás tu máme zvláštnu výsadu: =:'.Kde to bolo.

To ja som ten potkan. zelená. hnaný víchrom pozdIž tvojich ciest. Ó. To ty po krutej smrti zimy vstaneš svieža. sladký ParÍŽ! Mám horký dych z tvojich vín a v ociach dym vypálených ukrajín. to sú: hnev a nenávist. zažíhanie hviezd. ktorý hlodá. To ja som suchý list Paula Verlaina. Ty si belások v ciernej noci ciernych otázok. Spím iba s najhoršími. Co desí ma. To ty si úsvit. Opéra. Ja som tá mútna voda jeho stok. Odéon. ktorý hormóny je a chce byt bez vrások. Ja som past v tvári harmónie starého sveta. nevidím? Chcel som ti zahrat nežne. To ty si dobrá zvest.176/ Miroslav Válek To ja som plný narkotík a jedov. ale je to v dur. Orly? Oradour! • .

-:lias ·:. nech si zahýrim. A trocha sa aj boj. A. potrebuje liek. klame zemepis: To nebolo vcera. ohne kremniciek.už spalo by! Tak zasa vytahuješ staré žaloby? -'fy little boy! Týka sa ta predvolebný boj? -'fodli sa a pracuj. komu odzvonia? O.Slovo /177 Po svete ohne lidíc. S\"et potrebuje idol? Nech ho stvorí! . alias 'o"Orný ring ~lobodného biznisu: :":edy bude zavraždený Martin Luther King .Ceterum autem censeo . Kaz ráno opitý muž krical na pláži: 1\.Hentát na Ježiša Krista! Ó.'arbiturát.l ktorí mrtvi naši blížni sú? O. Muhammad Ali.. Ku-klux-klan .Senátori: ~ová Angola! iba chystá .. S\"et otravný je ako starý rým. Dejiny klamú. cierne shaw. Cassius Clay. pri uchu vesmíru cas bzucí ako hmyz. alias Jas Paula Robesona: Kro bude další..tomi chce bránit? Nech sa neopovážil Bud e m sa kúpat s nahou lunou v mori! Dajte mi pokoj. Syet je chorý. . llias lchillova pata :1adradených snov: :1echaj to biele dieta . .

A kde je cas rací. Zas a nejaké zmeny? Zasa pád? Komunizmus? Cervený jazyk vyplazený na Západ!« Nechaj ten svet. Tam je aj skala citlivá a živá a pre každého sa tam nájde pekné slovo. Až to mrazí. kde naopak plynú stárocia. Kde slnko na teba sa díva spopod obocia. Tá viac vynáša. kde cas sú peniaze. _ . nad ktorým sa mrací. zázracný je to dážd. Ach. ako blízko to je. kfcové žily jeho autostrád a k plátenkám konopným sa vrát! Tvár spotenú si do nich poutieraj a nacúvaj: tam každá veraj inú hudbu skrýva. Potichu si hraj tú melódiu.178/ Miroslav Válek Aj Trója padla. Hlasujem za smrt Za pomalú. kde domov muj?« t---. Aj vefryba zhltla ]onáša. chladná je a dobrá a slnko ako jastrab padá do brál a blýska sa a hromy divo bijú. potichu si tie slová opakuj: »Kde je tá krásná zeme. ked prší ovos! Tam voda ako voda. A komunistické hlavy nech nás nebolia. Ach. jeho hlad. Nechaj jeho sýtost. les svoje litánie tam odrieka a tam aj· o polnoci stretneš cloveka.

--:torís nimi spali . široká si.rutálneho beatu. proletárska vlast.:undrickyaj mníšky. =-. ~ardináli. :10 cloveka znútra. Telo je aj tak dost mizerný futrál. :i krvavá je ešte tvoja luna! \-stat musíš aj zo smrtefných únav. To ja tam svetielkujem v prítmí . To ty si slovo láska ::apísané na tabuli sveta :. potichu.Slovo / 179 A nechaj ešte staré striebro na tráve :i odpocítaj dlane láskavé. \ -iem.. :\" eprišla ešte chvÍfa oddychu. dychom dych. :\" enapísat ani list :i íst :am. To ja ti vzlykám rytmy :.ie1ou kriedou.odkrovného bytu. . Ešte stále je svet zlata a svet chudobných.enticho spievaj: tichšie. kde sa ohen s ohnom stretá. . 5 / =5týchirurg nakreslil mapu cloveka. Chod teda dymom scernetý :i s tvárou bledou. Boli tam priepasti i výšky.

Nalejte ešte rumu do rumu. Ciže náš! Odstúp. zlodeji V solídnom postavení a tak dalej . všetko je relatívne totožné.180/ Miroslav Válek v mene božom. Telo muža a telo ženy líši sa len málo. Ešte nalej! Poviem.. Nech idú tefce za heslami a nedržia sa svojho rozumu. ako v kom. co sa nestalo.. No navždycky: tú vec cháp len apoliticky! Ach. nech sa jed jedom nicí! A cí bude svet? Nicí. Taká vec sa nevyrieši nožom. nech vyhynú sami. aj co sa stalo. Flinticku zatiaf skryme do žita ------------------------ . pravda. SÚ isté veci pod slnkom .. Komunista napríklad absolútne vymyká sa schéme.. Ved vieme. Nechajte ich. satanáš! Tá mašina je ešte príliš zložitá. To sú tie taje anatómie: Nepríjemný je živý a mrtvy nebezpecný je.

V tom bud lakomec! To až naposledy. Z\-oI si teda ložI \. ~ech to za nás všetko spravia iní.m sú anonymy . ?otom siahni na dno: :a.::hutí lj smrti! _-\lenou šetri.-\no. správnom case ':0 správnych úst ju vlož. ':baj. ~ech narodí sa lož. co sú za súkromný raj. . Tí. nech sa obtrie pravde o rukáv. ::-prav ~JŽ nenápadnou. Ty iba ber a ponúkaj: Jliva olova . . :"'ož svatá je a platí. \'ed co je lož? Len pravda s kratšou nohou! Kde hIadal si jej stopy? V kom? To v tebe klopká svojím kopýtkom . ~ech nie je ako páv. • V? ~oz. Sedíš ako žiacik nad úlohou l márne rátaš straty. nimi lko myš 21hlodáš aj svet. S diablom sa miluj v matnom svetle sviec. Kov až nakoniec.Slovo / 181 1 naladme svoje sladké mandolíny.

182/ Miroslav Válek Sadni si a píš! Ach. pijeme váš anonymný jed.jazyk ju len tuší. ten malý hrbácik v ušfachtilej duši. tá horká mandfa v koláci . Ako ked utne. Ó. Anonymom byt je smutné. Verne. písmenká anonymných abecied. Zdržanlivým gestom nieco naznací . Anonymne. coho nedotkne sa skon a zánik: návod na výrobu paník.a dost. stoj vždy pri mne. anonym. Anonym je mím.« . Napokon to. Anonym je vždycky sám. Anonym. kvietok zlatistý. Anonym. ktorý zdobí uši závisti! Ešte všetko nespísaL Ešte toho vie! Ani z domu nehni sa: anonym ta zje! Bože anonymov. Napríklad: »Zasa vraj bude od utorka hlad.

. Co sa toho týka. 8ie! Nie! Nie! Vy všetci ste moje deti a krmilo vás moje vlastné telo. Európa. nerobila také okolky. tvoje Iono je vypálené a tvoje boky . Kto tú pravdu ukradne .« »Revolúcia zhltne vlastné deti.. Prejdi sa trocha po histórii! Dojcatá tvoje kojil ohen krematórií. ked na chrbte býka rozdávala si sa. bú. Vtedy. Tvoje fosforové vlasy žiarili tak nevinne a naho.« »Opat sa vraj hore nieco deje. « Ticho.... Zasa vraj budú noví svatÍ. Národy sa držia za rucicky . Európa. pomalicky. Panna? A vtvojom veku? Ale. len sa pozri do zrkadla! Prsníky ti visia.ibakopce sadla.« Už sa varí kašicka. To pre vás moje slnko svieti. bú. Aj pravda je malická. moja milá! Preco si taká dolámaná? A koho si nakrmila! Hordy Džingischána.« »Urcite ale bude koniec sveta. Bú. prepadne sa každý zvlášt. Kto z vás je hladný? Kto chce jest?« . A prostý clovek je tu bez nádeje. to pre vás moja nocná obloha je plná hviezd. za zelenú jahodu. bú.ten sa navždy prepadne. bú . vtedy si. Svet je ako lyžicka.>Európou obchádza strašidlo komunizmu . gratia plena: no..Slovo / 183 »Civilizácii zasa hradí z ocú nejaká vražda a každá zasiahne tal (Aha. Odkiar chodí dážd.. a ty :-odila si vrah ov . Svet je malý. lesklá lyžicka. Pre každého trošicka. Ave. odkiar chodí dážd? A kam slnko zapadne? Bú. Prepadnú sa všetci spolu..dominus tecum . o tom si už pocul). Krásna.už to máme úradne . za vodu.. ::\árody idú ako deti zo školky.

národy z každého kúta Zeme a každej pleti. ale spravodlivejší. Nepridávaj ho k veciam ako cukor ku káve. aj ked oci kole. kto nebral. --------------------- . A cieI vždy na podstatu faktov. Každý chce by1 živý. co sa narodí v bolesti a krci. Bite na poplach!« »Stát! Kam vediete tie deti zakované v železách?« »Tie deti kradli. kto nedával. Vlcí. A stále menší je náš strach. Hovor pravdu. nie z roztopaše. Viem. Kradli.184/ Miroslav Válek »My. chceme s ostatnými do jedného radu vystát si svoje štastie. Ale je pravda. cistá ako vaše zrenice a tažšia nad náhrobn) kamen: vo svete. NeznÍŽ sa nikdy k výhovorke! Nehovor: Vec riešit sa dá takto aj takto. Že sú malé? Od malicka pásli po lyžickách. Zub múdrosti nám rastie. nemaže byt spravodlivost lyžice Amen. A každý páIl má pána svojich lyŽíc. Stále viicšie sú oci nášho hladu. kde je málo kaše. Pravdy holé bývajú obcas horké.« Hovor vždy pravdu. pane. Pocet lyžíc je obmedzený a každá má už pána. žalujeme a v mene sveta. Spravodlivý. aj ked slovo vyhýbavé bolo by práve lákavé. pane. lákal ich lesk striebra.

m v básni. Poznali aspon tofko ako ty.. "\"edaj ho ako cenu do tomboly.-iacnež vlastný. Pozeraj sa svetu na hodiny :. že si príliš na výslní. A. zhasni! "\"emášprávo na súkromné luny . Lenin žije . \"edz: žiješ. :~'mmenej bud chladný. bud vždy o pol kroka vpredu. :J. ::0 nepreskakuj triedu. aby iní boli ~tastní.:ým. \"ždy bud láskyplný :.Slovo / 185 ~ O predovšetkým vyhýbaj sa fráze. co vrátili sa z pekla t samoty. ~ eschovávaj sa za pamiatku .--\niv láske neklam. Cudzí osud nech ta bolí '. Cc sa.eprepadni! Trpezlivo stúpaj po rebríku vole. :.1 oslepí ta bleskom svojej irónie. ~ evod ju všade ako psíka na povraze. to sú myšlienky a ciny. Komunista je v doživotnej škole. .1 necituj ho v každom druhom riadku.k sa ti zdá. . Lenin. Cím viacej vieš.

186/

Miroslav

Válek

Nauc sa rozoznávat ozajstnú tvár rudí. Váž si tých, co sa k zlu obracajú celom. A bud tvrdý len k nepriaterom. Nadovšetko miluj rodný jazyk, svoju rec. Je zamat aje mec. Nevhodný dotyk nech ju nepokazí. So slovami hovor, iba ked ste sami. Vyberaj ich ako drahokamy. Nie každé je také ako vcera. Ustavicne hradaj slová pravdivé a nové. Zavrhni nezrozumiteIné, aj tie, co rodia nudu. Ber slová priamo z dielne konštruktéra: z rudu!

/6/ Raz v temnej noci udrel do mna blesk a v dyme a ohni uvidel som Slovo. A nebo bolo nebo Kainovo. Nie, nenapísal som to pre potlesk a nezabil som v sebe svojho brata. Len cloveka som zazrel takým, aký je. Cas milosrdný všetko zakryje. Odvtedy casto myslím na zvieratá, ktoré svet chápu, nakorko v nom sú, kým clovek je len natorko, nakorko ho chápe.

Slovo

/ 187

.-\ch, ako tažko cíta sa v tej mape! .-\j bezhranicnú vernost videI som tam. Psiu. Aj pretvárku som videI, zášt a faloš. V sebe. A císi hlas šepkal: Založ to ad acta a ži si normálne. :\ezízaj do seba jak cudzím do spálne . .-\ vtedy v hrdle básne vzpriecilo sa slovo. Lož pravdu presiahla, predbehla život, smrt, ako vždy: presne o olovo . .-\le to slovo bolo: bud! .-\ slovo a ja sme boli súcasne, aj spolocne, aj osve. To práve vtedy otažel som o svet . .-\ ty si bosá prišla do básne. Vtedy? Nie, toto Padal som k tebe a minul som tvoj svet plný vrások, všetko bolo skór. ako meteor svet len o vlások, od lások.

Teraz sa teda vraciam ako z prvohor. )J"ahýa cistý, nedotknutý tvor. Co mám, to delím. Tebe? Mne? )J"ie,všetko iným. Nech je súkromné, len co je v básni: prosba o milost tvojho pochopenia. Daj mi ho ako darcek na meniny. Daj mi ho ako starodávny skvost \ykopaný z hliny. Vždy je dost iných, co sa menia. Ale ja nikdy nebudem už iný. Cas plynie. Svet sa krúti, krúti ... Cas liecivejší je než sliny.

188/

Miroslav

Válek

Vždy budem k tebe láskavý. A krutý vo chvíli smrti? Za oknom záhrada. V záhrade hviezda padá. Clovek len chodí, hfadá. Co? A v kom? A komu vdacit za to, aký som? Komunistickej strane, ktorá ma ucí stat sa clovekom?

/7/
Nie. Rady nie. Lesk kovov, hodváb stužky ... A potom doma plakat do podušky od hanby? Aj pohan by uverit musel v boží trest! Je tažko zniest niekedyaj seba samého. Aj bez tej prítaže. Sotvaže sa zacal stávat clovekom, sotvaže presvedcit sa chcel, co dokáže, zakázali mu sútaže a oznámkovali ho, ani okom nemihol. r.:úto je mi ho. Je tvárny ako polyetylén. Dajte mu ešte možnost zmien!

---------------------

Slovo

/ 189

.'~. aký je. Snád trocha naivný, :".~smejsa mu a nezívni, .:~ vykladat ti bude svoje plány. '\ebud odmeraný. Sleduj jeho rec: .:.ž príliš verí v Iudské možnosti! ?ohasti :-. a pošli prec . o .' e ako každý: prototyp . .-\Je má množstvo vlastných chýb. ".y neveríte, že sa ich raz zbaví? Zívat je prikrátky .: motor beží na vysoké obrátky? '\aca ten úsmev, pohIad vyhýbavý? - A vóbec ... ,,·obec sa nechce prispósobit dobe; ,:':'or dobu svojim predstavám . .-\ch, to je ošúchané ako zástava .: staré ako heslo májové.« ?:-eco tak naraz lipnút na slove? Slovo je iba motýL Uletí. .-\ mohli ste mat výhru ako z rulety, :-'J vyhli ste sa rizikám. ~o sa teda pohnút z miesta. Kam? Z2.cnime hod u detí: :".2. zaciatku je krvi prúd, :-: ka mlieka, e :"Jlest tela . skvelá ~::vnováha prs.
S:':'ús,

_l1ádni ::enské sny!

.190/ Miroslav Válek Bež. iba posunok casu. Cloveka chcem. V tom sú zarátané nocné bdenia. Chceš rýchly výsledok. ak prehrá boj. roky samoty aj vlastný pohyb z nedokonalosti. v ktorom ty možno uplynieš. Na cloveka majú fudia svoje nároky. Clovek je výtvor kolektívny. Úlohu svoju hrá v tom doba. A nemusí byt podfa tvojho strihu. Clovek je projekt na roky. ktorý ako ty z masa je a kostí! Nie anjela a nie stroj . ak náhodou stúpi vedfa. niekto sa narodí.božemój nech ako ty sa raduje ci zlostí. A bolest tiež. Nic neovplyvní tento zákon prostý. Ale to sa ti nepodobá. no clovek nie je dielom náhody a okamihu. ci ak ho zviedla krása úlisná. pozri na deti a povedz: Co je v kom? Je tažké stat sa clovekom. A co je rok? Nic.

to skvelé lízatko. Za lásku a za život. A mi1ujúcim ženám zlato! Za to len. aj v žiali. tým. co ním zostane aj v radosti. ked ciní pokánie. nevydajme zlu dietatko. Za ten pevný bod nášho vesmíru. Nie. že ho nalapali na hruškách! Chcem cloveka. kruté slovo nech ho nikdy neporaní. ktorým patrí uznanie. Rad matkám. Za círu nežnost. že sú. lež vedu sveta zvládli svojím životom.Slovo / 191 A nech ho morí strach. nenechajme ich napospas hrdzi. Svet vedy možno im bol cudzí.a myslia: ja. ak sa neprizná. A deti nech si vecer berú do postele žiarivú medai1u . aj ked je v siedmom nebi. ~ie.slnko. nech idú do hája! . A komunista mohol by ním nebyt? ~ie! Až po zem poklonit sa tým. co myslia: ja . co vravia: strana . ~ o podvodníci s legitimáciou strany. ktorí z ruín stavali nám dom.a vravia: strana.

Slovo. Lesk kovov? Hodváb stužky? Ved stacilo by možno dobré slovo. spršky banalít. Ach. ~--------- . svetu. ale aj oni prídu na rad. Zastav sa. zamkni byt a podme medzi rudí. ktoré trvá. No je aj slovo. víchor znej hvízda ako do tanca. lež Cervené námestie sa krúti ako platna. Ber klobúk. Slová a slová. bolia ma oci od tej bieloby. Rady nie. ktorého nedotkli sa ústa . Mesto chcelo by..192/ Miroslav Válek Netrpezlivost k nim bola trpezlivá . za inou! Nie. co vstáva. /8/ Akoby odkrúcali z balu plátna. aspon zakývat.k falošným vykladacom karát. Nech každý so sebou má vlastný rad: cisté srdce v hrudi. mesto. To si mal na mysli. naco si nechat zarást básen burinou? Za cistou hviezdou mieri.. ak pri porode nepomáhal cit. No slová sú len slúžky chladných úvah. Život ich sfúkne ako penu z piva. od toho si tak ustal.

Jazyky sa pletú. kam sa ponáhraš? Ako ten cas letí! Kým ja v dave chytám druhý dych. loví rudí ako zajace. Moskva. bledá nocná zmrzlina. No ich oci chladno horiace a zasklené za stolicnou vodkou zhasínajú pomaly a krotko. Lenin. Pred Mauzóleom stojí strohá stráž a mrtvy Lenin nad živými bedlí. ako vlcia svorka.Slovo /193 Toho snehu! Kto ho poodhrna? A v nom ako olejová škvrna svieti tvár cernošského vyslanca. ten babylon! A kamery vrcia ako dogy. Postoj. Ale kto tie smeti odprace? V turistoch jak sviece horia grogy . hviezdy cengli ako cinely. Sláciky zimy zo strieborných jedlí tenucko a nežne zazneli. Ó. dávno uzly sveta roztína. ~-\ninevieš. . kde si. Zo zámoria parta na motorkách naladených na vysoké c. ako svorka.torko liehu by aj slona zabilo. živý v rudoch sovietskych. cí si. Celkom nízko nad hlavou ti visí luna.

Havarovaný ako auto v rampách som tam stál. Šiel som. Moskva! Ešte svoje maslo krájaš na diely. aby aj inde deti boli štastné a najedli sa? Vlastne: tak násobí sa. Hanbil som sa za svoj náhly žiaf ako za záchvat chronického kašfa. mala celkom nevšímavú tvár. Model sveta ako hodinár skladala si kúsok po kúsku. Moskva. postoj. . Jediná vefká slza na tvári horela mi ako poulicná lampa. Tvoje noci pil som ako kvas. Den bol ešte malý a vlhký sneh podobal sa placu. co sa rozdelí? Márne som jej hfadel pod blúzku. Pochodil som všetky bulváry a na Kyjevskej stanici ustatú tvár som ukryl do dlaní. ale nevedel som kade. kam tak utekáš? Ó. Pod hviezdami stromy v tmavom sade knísali sa ako alkoholici.194/ Miroslav Válek Ako letí cas! V ulickách to hucí ako v hrdlách fliaš. Tak ma tam aj ranná Moskva našla: ako balík v oddelení nálezov a strát.

« -'loja milá. ako liptovské ženy na námestí v Prahe ~redávajú oštiepky. ale my sa nepoznáme. )dkiaY by trafil domov. fialucky. \-zduch v Moskve bol naraz ako z topásu. _-\pocul som. l1ejaké miesto známe. fialky . graciózne J všetky boli choré :1akrásu. k mame. ia som ten.ko vo mne sneží l1ekonecné more cichej fútosti..Slovo / 195 _-\ž potom som zacul ~cnicky spievajúce tenulinkým hlasom: Fialucky. Prepácte. :. . _-\ moskovské vrabce na holých konároch stromov j ~ustili sa do škriepky. co sa vracia z túlok J hfadá správny pereulok.'a som ten bludný kun. co prišiel o podkovy. že nechali si doma jarnú tvár. _-\leja zrazu pocítil som domov. _-\ženy blikali v nom fahko. Hrozné. prenikajúce až ku kosti. -\ všetci futovali. \'idel som. lko sa mi zachcelo byt nežným k jednej dáme. « To ruská zima posielala mestu :1avonané obálky.'upolypražských veží. 3j slovenské piesne. .. _-\hned mi boli ovefa viac drahé :-. _-\všetkým bolo jasné: je v nich jar.

nedívat sa inam.) No komunizmus mladý je a svieži. lná je pravda kapitálu. aj za nás beží. Moskva! Byt tebou plný až po okraj. I--~---------------- . Nie. to tvoje: nie. nevedel som to. nepotrebuje niciu radu a nebojí sa zrážky. neišli sme na bál ani z bálu. Pravda chudobných je krvavá a nahá. Preto to tvoje vecné náhlenie! Viem. Preto to tvoje: áno. (Balónik Zeme. Kde som len mal oci? Ešte stále sa v nich trasú ohníky tvojich rubínových hviezd? Ale svet hladných musí jest Svet ponížených za slobodou siaha. že Zem sa coraz viacej tocí podIa moskovského casu. Povzbudzujte bežca cez prekážky! Beží aj za vás. znamenalo . na sláve mu nezáleží. co teraz viem. ale prí1iš tažký. To.196/ Miroslav Válek aby tulákovi uvarila dobrý silný caj. co teraz vnímam. nevnímal som to. nie. Nie. co v samovare šumí a ako ruská duša žalostí. Aby vrátila sa k nemu sila stálosti. Ach.

. ci nechcete sa dívat na jej tvár? Je to váš život. Lež liecit svetu rany -aj to je politika strany. Je múdre zbavovat sa svojej výhody? ~eberiete ju proste na vedomie. Chce byt prvý. ked aj smrt je dar. 9/ Cakáte hostí? Kto dnes asi príde? Smrt A už sa teší.Slovo / 197 Len nechce zostat vzadu. a kde sa len potkneš. že tromfy vyhodí. Viem. oci utri mi. Moskva. Má krás nu ciernu ružu na kabáte. Chce zastavit stálu stratu krvi proletariátu! Viem. ale sú chvíle. Obraciate sa. Svet býva aj ustatý a otrhaný. Váš aj tento dom je. ruská zem hustejšie než zrnom obsiata je mftvymi. aby som lepšie videI svetlá budúcnosti. kord svoj odkladáte. sa zabelejú kosti. Ó.

Úbohý princ. ktoré zabijú? A bolo ticho za dverami spálne. a precítali ste tak veIa kníh! Dnes vaše: byt. tá nezomrela s vami. Svet ešte stále tažké chvíle má a stále je dost zrady pod hviezdami. to asi ked ste siahli na kordy.. vaša dilema. Nie. Zazneli len dva cisté akordy. Co ste to vtedy práve cítali? Slová.ázku. slepá spravodlivost nemá v rukách váhy a nezodpovie vašu ot. slová. slová. Tak vábi ju. Kam vlastne nás tie slová vedú? V každom slove je aj štipka jedu? A sú aj slová. Co dokonalé bolo. Osudy sveta visia na vlásku a clovek je tvor bezbranný a nahý? Nie. . mámivé . Rieši1i ste to prísne individuálne. život aj tak je trocha nestály.. ostatní žali iba samý žiaI. Vy ste to ešte netušili vtedy. co všetkým oplýval. dávno dokonalo? A vecer bol. ci vplyvom toho. ci nie . Sladké. co malí málo.sa stalo vecou triedy a problém váš je problém pre všetkých. Tak lovec volá srnku. Snád málilo sa tým.198/ Miroslav Válek Vymenme mrtve veci za živé. A mrtvy Hamlet pri zábradlí stál.

co to hovoria. to s nou sa prelína. iba zvony. pane. akoby na mna padal vodopád! Ach. beží. nenechajú ani mftvych spat. slová . Nic.Slovo / 199 Cas beží. SÚ nás milióny a s nami je aj strana Lenina a co chce žit. Co sa to deje? Také divné tóny. Lež celkom iné ako kedysi. A na otázku odpovedia ony. len slová. Sviece dohoria. Tak sa tá piesen predsa vrátila. Co sa to deje? Pane. hod v predposlednej chvíli. . Pocúvaj dobre. tak predsa. slová. No zvonia tak.. Taký bledý si. a udierajú rovno do tyla. Si bledý.. jak nikdy nezvonili. ved všetko možno zacína sa znova. Je málo casu.

Z VODY .

zastreli ju vertikálnym tfstím. Cas inej práve nastáva. kruté . (O kofkej. Spomenul som si náhle na lákavú možnost. kruté. ešte zatiaf nezosadol. aby si prišla. Ak inde fúbiš... /II/ Na jar bolo rieke vidiet do spálne. Na všetko hfadí horizontálne. Milosrdný. že tikajú vo všetkých láskach práve natiahnuté hodiny: kruté.) A pijem fa jak horkú ciernu kávu. Láska. Cas jednej lásky plynie. Mám ustatú a fažkú hlavu ako po plyne. kruté.Z vody /205 /I/ Navykol som si ako na alkohol na tvoju tvár. ktorý z neba visel. Jej pravé meno je však nespavost. A kam. Škovránok s bombou. vedz. ale rieka spí si ako v plsti. Nad tvojím srdcom bie1a zástava. zatiaf nie. co spociatku nemá jasný zmysel? . vieš. že casto býva fatálne. A nikdy nemám dost. A píšem súrny telegram. odplynie. kto nenavyká ju.

že klame. co si vynúti. plná seba samej a od teba má. Chcel by si ešte skúsit? Ale nie. ale aj tak už nemáme. beda márnotratníkom. Ty máš zbalené. Láska. Noc prišla s ciernym dáždnikom a klope láska. až to zabolí. Meškáme v sebe len pol minúty. moje telo je dnes zápalné. Ty si sa nahol nad jej zrkadlá a hodinky ti spadli do vody. co k tvojim šrapám rne. že som pri tom ani nezaplakal? Nie? Ach. Tak trocha ešte ako pred stvorením a zamyslená. Rozdefme si to prázdno napoly. beda. zbohom. voda o vodu. láskal Tá len neklame. co máme. . Láska ta háda? Už ta uhádla. Písala si mame. Cas uplýva a ona nechodí. Láska.206/ Miroslav Válek Oranžový per. Ach. / III / Je teda rieka. Stromy poskrúcané akoby ešte v kfcoch porodu. pane. breh udrel o breh. ja ti ho horkým slovom okorením. Ale to iným zatlieskali. Je plná teba. nebezpecná výbušnina j ari pristane ti k prvej rannej tvári.

A tak sa náhle mení. Nervózna. Napísala mu hrozne smutný list a pred zrkadlom cítala ho dojatá. Cas Iahkú ruku kladie na vypínac. Ale radšej bdelá. A ako nocný expres prišla únava. . / IV / Tam rozhadzuje slnko šperky zo zlata. akoby bola dvere zaplesla. Zástavy leta sú už zvesené. A nenechá v nom kamen na kameni. / V / A ešte nieco nežné nakoniec: akoby snežili v nej matné sklá. že raz sa nespozná. ked zaspáva. Tichucko ako myška v mokrej slame. Vták ešte spieva. cas uplýva a ona nechodí. Ona je taká. Pocúva tichý tikot svojho tela.Z vody /207 Vecerné ticho padá na vody. A najbdelejšia je. až Iaká sa. Je plná teba? Plná seba samej. Aj ospalá je. Ale celkom inác. A bolo to len pokrcenie pliec. milenci za svet nemajú kam íst. Na veci siaha znútra. zažíha tažké lustre jesene.

Ako lúc svetla vo vode sa láme. krváca. . Ked zostupu jú veci do nahát. Stacila by mu aj polveta. ona vie. A márne denne prekracuješ rieku. bledne. dobré by bolo aj zlé tušenie. chladné oko Mesiaca 'a jej tvár vo mne ako obraz v ráme zhasína. planie. vždy na úteku. jedna cez druhú. Hodiny idú opacne a klamú ti. Ó. A potom vefké. že dve znej vravia. kde veci sú a v kom. Tu je tá chvífa. márne vždy pred sebou. Beda. / VI / Polož mi ruku na srdce. ked prosí skrúšene. Si bledá. Je tak cisto tu. A tu je ticho. kde si rady brúsia kly jak mamuty. co nám nanúti únik. Tu každý prášok z teba pozmetá. no do iného casu. že nemá istotu.-------------------- --~-----~---~---------- ----- 208/ Miroslav Válek Tak zrutuj sa. aj súcitná lož bola by mu vhod. A všetko zaprie jedným posunkom. Istotu mu daj. že láska je len pohyb do kruhu. sme iba jedným z jeho mávnutí.

je len mrtvola. ktoré cez nu pretiekli. voda sa zdvíha tažká. chvíIku ani nie. Odbil si to rahkovážnou vetou. ChvíIku mala oci ako Viery. akoby porodila potomkov aj predkov. tarchavá. Stroj casu škrípe. Viem. hviezda padala. no to. Ach! Korko sa v nej vystriedalo žien! A každá pristihla ta pri nevere. chvíIami to boli oci Annine. Riek krvi. no nepovedal si jej ani n. co všetko vie. Mal si pred nou zamknút všetky dvere. I I . mená nemých rýb a mená kvetov. zabudnút chce všetko. Z vody 1209 I I I ~ IVUI ChvíIku by aj chcela. A všetky mená sveta mala bezmála. ucaroval ti jej út1y driek a ona. smutná sesternicka riek. úbohá. co tak v sebe hýckaš. Ona. sama v sebe premenlivá.• Náhle zomrela láska. Dni sa zastavia a obrátia sa všetky prúdy spodné. Oprela si hlavu o rám dverí. odprosuje si ta úpenlivá. osamotená v svojom predpeklí. Strieborný rácik ticho cúva po dne. Ked usmiala sa. Cut ešte súkolia.

Písat! Chut. co je prelietavé: najnovšiu básen zabudol si práve. (Tie gestá jej!) Vždy viacej cení. akoby niekto cudzí v tebe plakal. vónu. Akoby išla inam. Na pamat prst ov hladkajúcich plet každého slova. co sa zabudne. Je ticho v básni a je záludné. nic z nej neuber. aj žene ver. tak neprítomne prekracuje prah. aj korko a akých prísad pridáva sa k piesni. odinakiar. Nic nepridaj k nej. Ó. zloženie. O com tá básen bola? Bola o žene? Mal si si všetko písat. korko tvárí v jednom zrkadle! -- . Akoby stála mftvym na hlavách.210/ Miroslav Válek A teba zrazu zachvacuje plac. Žena je ako jednoduchá veta. krásy nestálej. sa navždy zapamatá. / Vln / Už si prišiel na to. farbu. Ak si už všetko skúsil. len aká je. Mal si byt k sebe prísnejší a presný. Spoliehal si sa príliš na pam~it.

Z vody /211 Neupínaj sa tak na slovícka. kto básen zradil.. A nechaj na pokoji jej farbicky. básen aby umývala schody. .. závid mu a plat: dost si si toho nazhromaždi1. Bolo raz jedno leto. A netráp ju. zbytocne bude striedat schodiská: jeho vlastné slová. ako keby kradli. Nie. krvavý. On iba poskytuje témy pre iných. Len sa liec.nemažeš sa opriet o nic konkrétne! Ked clovek s clovekom sa nestretne. už ju nezíska. Podrž ju trocha. jedna lastovicka . no nevraví. A celý život hfadá zábradlie. lásky budú ako klziská a ustavicne bude padat na tvár. A lásky. A sú prec. Obliekal si ju iba do záplat. f • . Z coho tak asi budeš varit? Z vody . láska má predsa celkom inú rec. Ku komu teraz krása chodí spat? Stoj v daždi. Zle sa jej práve teraz stojí. jej sklícka. nemý. spúštat sa budú pred ním po zábradlí. Pocuje nás.

Ani lístok nemá. Noc je daždivá. Neštastné pocty! Vlastne nezaplatil ani svoje omyly. Luna popri vlaku ako bernardín. už ho zlomili. Celá tajuplná a v tých ociach spleen. . Do kruhu toc sa. všetky neznáme sú dávno známe. Je noc.212/ Miroslav Válek je na dne a deti jeho kníh sú hladné. Dáma v rýchliku. / IX / Dáma so závojom. Dajte mu pokoj. A je nemá. nemá dost striebra. rybka v ciernej jame. Amá ocú dvojo a je dráždivá. ani zlata nie a nevyjde mu na to ani z básne. Má to zrátané. Beží zo zvyku. Ach.

Pozri. Mlcí a je bledá. Predpovedá. Kto si. Rýchlík s dámou. A ty vieš už v srdci svojom. Na smrt bledá. Navždy chce ta mat? Hmat má svoje oko. V daždi. Dáma v rýchlíku. vidí cez zamat. miesto tratí ciary na dlani. . netýkavka? Ten vták je nadaný. Osud so závojom. Padá do tunel a ako kométa. A zápory. A tma za oblokom. A závory. Sadza na rukáve. Veští. že niet úniku. Ona rozumela. Dáma odmieta.Z vody /213 Priletela kavka a hovorí cosi v cudzom jazyku.

prebože. ak tvoj byt nemaže? Ved každú noc sa tvoje telo ucí. vdacne vymeníš. Chce sa ukryt ako v zime myš. no nech sa radšej mlcí. Všetkých úpenlivo poproste. že si a možno práve taká. daj mu. koho ste? A budeš ho mat na krku jak kfúcik. Možno. schovaj ako kufor pod posteL Ó. A navzdory. za hlt cistej vody všetko. do zúfania chodí. A nenájde domov. /X/ Za kúsok chleba. nech sa to vie. Cí by bol. Už ani smrt ho z domu nevyláka. Clovek len chodí. . A mažeš príst prenho do recí: ulakomila si sa na tuláka.214/ Miroslav Válek A chce ta mat. Bože. celá si mu vsiakla do kože. co máš. cí ste. To si píšI Aspon to málo. o co žiada. Zober si úbožiaka do podnájmu. Co ich po tom. nech ho tvoje biele ruky zajmú. A práve. Práve taká.

zo seba ju vyzlec ako tuniku. bude clovecí. Na smrt. akojed vyvrhni ju pred prvého chlapa. Si belasý. Si iba prázdno po jej úniku. Ako suchý les ju zapáf. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. / XI / Aj vystríha. ako džínsy. a faliami detstva ved ju na spoved. smutný spev stahovavých vtákov. A pod súhvezdím Labute ju ubi. Plnú hlavu pesniciek jej nasmút. bude ktovie cí. Ak pre nu si. Ó. Ak vóbec si. Aj zvádza. si iba odraz. A možno predsa ta len fúbi. ako dres. Ak bude tvoj. Tam: v kútiku. Neskonale. ak je ona modrá.Z vody /215 Ak stratí ta. A nebo miesi mracná popolavé. už sa chystá žitý karneval! . si sadza v jej oku. ako obnosené sako.

vrúcne ti šepne.216/ Miroslav Válek Raz sa vráti nevinná a cistá. Aj odmieta. Noc. akú si ju vzal. Padlí anjeli jej hrajú na medené trúby. Aj srúbi. . Hovor. A mužeš ho zariekat. Šeherezáda. Je hrdza na srdci. Už z nicoty sa k tebe nakloní a prekracujúc cas i zákony. rýchlo prihod na druhú stranu . Je rad. Jej chlad je horúci. že ta nerada. ked veci samy seba prezradia: jej dokonalé telo speje do záhuby? Ved príbeh ešte trvá. kto dá Vlac. Aj cudzia. A trpezlivo hlodá. Je bdelá v tebe. Neštastnica. Aj tvoja je. Máš výhodu casu. Má cas výhod. v sebe spiac. Lež koho? V tej jednej ich bolo mnoho. je nebo prázdne. A hrotmi prs ked presne zacieli. Na jednej strane váh je kat.hoci slinu. A celé noci skúma. Oplakávaš ju. tam sa slzy zlata rinú. A to je už noc tisíca a prvá.

Dletel ti biely balónik. naplakal si sa do zásoby. Nerozumiete sa. Niekto sa pýta. Myslel si: láska. vypína motory.Z vody /217 /XII/ Les odkladá si všetky staré listy. idú ako rieky k moru. Les je les a nik ho neprerobL A co má byt? Má svoje hobby. aj tie bez adries. Niekto ti kýva. Vybieha líška z hrdzavého lesa. Hrdzavá jesen. hovorí. Máš pod klobúkom krásny kolotoc. láska hrdzavá. je jesen zlatá ako caj. A vóbec: tu si na zlej adrese. Ale ty radšej neblúd po lese. Neodpovedaj. idú a ty tak hrozne sám pripínaš krídla predstavám. To ty sám so sebou zacínaš rozhovor a je už pozde a je už neskoro. Les má dost práce s prezliekaním stromov.. a co nám ešte zostáva? . A je ti smutno. Chod domov. A bol to iba zvyk. Dni idú. Niet co zobrat do rúk.. dni idú. Niekto len chodí. Pozri. Ty sa neotoc. Pristáva práve tma. hovorí .

co visí na vlásku? Ach. . ach. za lásku . neprovokuj. už nevybuchnú orgovány. kde sú. srdce.. Kde sú. ani som vlastne nezbada1. Len si ju nechrán ako oko v hlave. dolu. ako toho bolo málo a aj to málo odplávalo. A bol by som aj seba dal za dobré slovo.218/ Miroslav Válek Ešte je toho nadostac. kde sú veci minulé? Ó. Jazýcok váh je tesne pri nule. Len sa mi pre to nerozplac. hlboko. co zostalo a zahrdzavie. Ani som nebol na pohrebe. kde sú veci minulé? Kde sú tie lampióny v oku? Kde rána plné jazmínu? Utíš sa. Už nenarazíš na mínu. ach. Za taký vztah.. / XIII / Jazýcok váh je tesne pri nule. už je ten chlapec pochovaný. už je aj láska dospelá? A vždy tak krásne bolela. ako ked niekto do vody svoj starý klobúk odhodí. dolu v tebe.

Úplne náhodná zhoda: úplne odkrytá. plac len. voda. Božemój. aj slnka ešte ubudne. iba drahokamy! Možnože pozdné. ale pravé. za doly. voda umýva korytá. A co tam videI? Ach! I I I . láska. vzrušené naše zmysly mámi. už miznú vody zo studne. s rukami na prsiach. Už odleteli stahovavé vtáky. už obrada sa zrkadlo. clivá serenáda žabích mandolín! A vodicka. tak ako rieka spáva. co ti vypadlo. Ó.Z vody /219 Plac. Dážd. Tých pár sfz. A úzkostný krik páva. /XIV/ To stále šumenie vody nás opije. Melancholické slnko sadá za hory. Kopije. ak máš za kým. Pád vzducholodí. Už odleteli vtáky stahovavé.

co on videI. že ta nerada. To. /xv/ Nad tvojím srdcom biela zástava. A práve. akoby stála mrtvym na hlavách. rybka v ciernej jame. ked zaspáva. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. on nebadá: už tichá voda do Dunajka nepadá. neuvidíte. Ako lúc svetla vo vode sa láme. že klame.220/ Miroslav Válek To. . A chce ta mat. A najbdelejšia je. Len si ju nechrán ako oko v hlave. Do kruhu toc sa. A navzdory. Je plná teba? Plná seba samej. už tichá voda do Dunajka nepadá. voda sa zdvíha tažká. Sneženie krídel v rannom úsvite. co ste videli vy. Už odleteli vtáky stahovavé. vrúcne ti šepne. tarchavá. Ach. láska! Tá len neklame.

OBRAZAREN / v I J _ .

ale tú strunu na nej mámi. Len smiali sa z nej. Bolo to trocha podlé. Spáva len v hudbe. /2/ Vystúpila zo sonetu . Len jeden blázon s huslickami. . Zo zálohy ste striefali. Ten sonet nestál zavefa a nemal hlavu ani patu. je dospelá. Nechajte ju. len jedny husle pre blázna a jeho hra je otázna. tie reci šteklivé. pane. tie brady. z ktorých kvapká pena! Vyzliekajú ju pri pive. Vyzliekajú ju do lupena. raz chcela by a raz sa zdráha. ale jej prsia v kalnom ráne jak pomarance olúpané sladko a prudko vonali. Kam podeje sa olúpená? Už odtrúbili halali a pocítajú padlé lane. spáva nahá. trúfalí.akoby struna zaznela.Obrazáren /225 /1/ Ten hnus. akoby ju všetci trhali.

a ak chceš písat. To ja si brnkám na gitare nie pesnicky.226/ Miroslav Válek Šla za láskou jak na popravu. iba kúsok pleti. /3/ Všetko to boli iba mýlky. ked jemne pritlacíš. Boli to týždne medové. CO sa vie. . Potrebujem tú ceruzku. Tak mína sa ten stredovek a nevie sa len. aspon mám dobrú výhovorku. Žul som ju ako tvrdú korku. Aj tak ju vždycky bolela. patí sa. je v ústach ako anízovka. ale stráca hlavu. je ako tuha versatilky: stací. /4/ Nenapíšem s nou ani slovka.božemoj. tak si píŠ. ale tváre. ale jej plet mi práve svieti. Presvitalo jej cez blúzku . Možeš sa zbláznit v takom horku.

co sa vie. Tá bojazlivost. o veci hrajme. kožu nie. držia ma iba ako blázna: Ved nevie sa len. Ó. ktorý pomáha. Usmiala sa a plynula. bud k nim fútostivá. . O smutné. a krása je už donaha. Kúpte si hlavu baraniu. odvaha! Nie. casu. Cas. Predávam všetko. všetko je už hotové a láska je lož nehorázna. tak predcasne sa ožltne. aby len kývol rukou. A on sa iba díva. Stací. chvífa. /5/ Dolieha nanho únava. Vystúpi ako obraz z rámu a na huslickách smutno hrá mu neskutocná a krvavá. mráz zostrelí ho ranným lukom.Obrazáren /227 Ach. Z minula. nesiahajte na jablko. Tajne si kvapkám na ranu liecivý extrakt šafranu. díva tak hrozne z diafky.

Ohava. Už zasa siaha za gitarou ten vrah. nasyp at piesok do hodín. tak si kIac! On sa len trocha pohráva. A kade chodí . hrá presne podIa pohlavia. ale hrác. /7 / Rumelky leta pre maliny! Dal ti svoj život. Škrtá nás cistou rovnou ciarou. len círa hudba napokon.všade plac. iba telo! A co s dušou? Nenávidí tie prístelky! Mohol ti radšej pustit plyn.rozdáva. a kade chodí . že je to navždy. Falošný hrác je. . ach. cudzia vóna pod vankúšom. Vydajte na plac zatykac. Ten komediant.228/ /6/ Miroslav Válek Tak zostal iba círy tón. neverila si. A on bol v tebe ako v daždi. nemal iný _ tien casu bol už priveIký. Ked si si kIakla. Ach. ten podlý škrtic strún _ má plné oci cistých lún.

noc vyzúva sa z ciernych topánok. /9/ Tí iní išli so striedkou a pre mna boli iba korky a život ako caj bol horký. pamatou idú zabudnutí muži. luna ju dráždi v krku ako dražé.Obrazáren /229 otíkal sa tam o kúty zahanbený a zmoknutý. ked stromy zadfžajú dych. Ukrutné leto. a už pocut krásnu hudbu ruží. . šlo o všetko. chladným šperkom ocelí. Ved o nic nešlo. /8/ Co ona vie. že prehltnút sa dá všetko a že bolo by márne mysliet na spánok. uprostred záclon lesklý bodák stráže. ktoré vraždí aj osy spité od malÍn. A iba on jej svieti do cely a iba ona sa tak rada zdobí belasým. to iný nedokáže. vie velké veci ukryt do malých. Záhrada ráno preberá sa z mdloby. Vie. v noci. Ach.

studené. Chytali chlapci sýkorku.230/ Miroslav Válek Co by ste chceli od básne? SÚto len slová. ba ani caj nie. Bolo clivo. Slabucký caj. Obycajné. . Len obycajné je obrazné. na cukrícek a na ružicky do sukniciek. A vyšlo slnko ako pivo. žité. Tí iní. A ja na korku. Na sladké slovká.

ale celý. taký nie je ani dnes. smerujúca za mágiou poznania. To akiste nie je ani len relatívne meradlo. keby sám dobre nevedel. že medzi slovom a vecami existuje istá nedomykavost: nemožnost definitívneho spojenia: A slovo a ja sme boli súcasne aj spolocne./231 Básen ako nevyhnutnost Nie som clen nijakej lyrickej kotérie nad Dunajom. co si videI: básnikov princíp by boll'ahký. ide len o to. Struna jeho poznania je napnutá do prasknutia: je to romantická struna. Vstúp do vecí a povedz. to základné: Posledná spodná sukna noci je dávno popísaná a nikto nevie. A akoby už na zaciatku bol síce nie celistvý. bez verejných detských krokov a pubertálneho zajakania. je reaktorom Válkovej básne. aby sme si všetci uvedomili. s kým máme tú cest. Stotožnenie slova a básnika nie je vec l'udská. ktoré v poslednom desatrocí odmenili Nobelovou cenou. Ved jeho poézia napríklad je nesúmeratel'ná s tými poetickými výrobkami. Miroslav Válek nevstúpil do poézie. po celý život som nekoketoval. Teda to. aby sa aj takto pomenovali vztahy. Táto sústredenost. co je poézia. je takmer maniacká. vlastne teraz už na Dunaji. CO som porozumel z básne a ako som porozumel básnika. hovorím iba z najhlbšieho presvedcenia: Miroslav Válek je z najvacších žijúcich básnikov v najširších priestoroch aj mimo nášho národného ohranicenia. Tažko sa dostat do dverí Válkovej básne. iba ak cas od casu sám so sebou. napriek miliardám veršov. Je v nej názvuk byronovskej vzbury. keby vstupovanie do vecí nebolo aj zostupovaním do najzranujúcejších hlbín. hoci sú otvorené. A tak. ešte stále nevieme povedat to prvé i posledné. vnútornou jednotou a neúprosnostou sústredenosti. je to vec mytologického boha. za jeho poslednými hranicami. aj osve. naplnený svojou pralátkou. ale vhupol do nej už dospelý. ani pre básnika. Majakovského tvrdo- .

ktorý ešte nikto nenapísal. a obrazivost. v ktorom boh už zomrel a clovek sa ešte nenarodil. Pochybnosti vychádzajú z konkrétneho. comu tak zhruba hovorí sa vesmír. vyrobili sme porcelán. Velký básnik nesie v sebe stopy najlepších. pribitý na kríž nedokonalého poznania: Postoj. vracaJuce sa samo k sebe. až po apokalyptický obraz. Válkova dráma sveta má korene v jankokrálovskej vzbure i v jeho smutnej kozmogónii. vybuchujúca ako podmorské sopky. ale akoby aj a najmii k pokracovaniu pre démona zániku. temer vždy paradoxné a zákonite kruté: Zostrojili sme metaforu a alkohol. otvárajú sa širšiemu poznaniu. že neviem. Zastavte jazdca za vlastným tienom! Spolu s básnikom vieme dobre. ani o vesmíre. povedzme.232/ hlavý spor s clovekom. apollinairovské nekonecno. Niekedy sa mi zdá. Planéta? Nejaký žart nejakého boha. lebo: Nemáme nijaké krídla a to je smutná vec. že aj zem je hlava. nezamlcuje sa nic z biedy l'udstva. milovaného Oldricha Mikuláška. Básnik alebo skór jeho básen sa pohybuje v mrazivom vesmíre. ako sa rozbíjajú atómové jadrá. kto som a kam sa ponáhIam? C lovek je umucený. aby mohol byt sám sebou. Nic sa tu nezatajuje ani o cloveku. pohonné hmoty zmyslov. a vari ani nenapíše: Akosi príliš ticho. Ako po stvorení nicoho. . ved vidíš. pripomínajúca. oddelená od obrovského trupu a hodená do niecoho. ktoré je vždy presné. V tomto mrazivom vesmíre Clovek len chodí a hIadá a najmii sa spytuje: Preboha. vieme.že totiž l'udské poznanie má svoju logickú krutost: ktorá ho núti nielen k pokroku pre cloveka. A tak dalej. že jazdca nemožno zastavit: že carodejnícky ucen nemóže vrátitvodu do pramenov .

/233

To nie je casové ani náhodné: je to práve vnútorná jednota, o ktorej som už hovoril. Básnik myslitel' tu negestikuluje, odhaluje svoju podstatu: tažko a zakrvavene sa lúci s každým kúskom nehusacej kože, ktorú z nás zdiera skúsenost a poznanie. Moderný romantik je básnik intelektuálny, básnik elitného intelektu, ked' aj nie intelektuálnej elity. Napriek tomu, práve preto napísal najlepšie politické básne v slovenskej poézii. Dobre vedel, dobre vie, že poznanie bez porozumenia je nebezpecné: zachranujeme sa vztahmi, vystupovaním zo seba. Jedine vztahy umožnujú porozumenie: jedine porozumenie umožnuje, aby básen bola otvorená a zmysluplná. Mnohí, ktorí sa naucili chválit Válkove verše s hlaholom, ktorý znemožnuje pochopit jeho poéziu, si myslia, že politické verše Slova sú nieco navyše. Lenže od samého zaciatku, od prvého verša, je Válek básnik politický. Slovo je len pokracovanie porozumenia: ak je tu nieco relatívne nové, je to pokus o stotožnenie:
Som teda doma, držím sa zeme, zem všade chodí so mnou.

A inde
Ja sám som mesto, milión bežcov beží vo mne maratónsky beh.

Slovo je pokus o únik nie z epochy, ale zjej neznesitelne drásavého obrazu. Ale ani nádej, ktorá v Slove leží na dne, ešte tažká ako olovo, nie je vo Válkovej básni nová, beží s ním od zaciatku, takpovediac, so zatajeným dychom. Na každom písmene tejto nádeje je krv prischnutá:
Ó zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova.

To je Válkovo posolstvo, vykúpené pre cloveka. Tento básnik jednoty, ktorá sa manifestuje i v jednotlivostiach, nie je len básnická individualita, je to básnik individualista. Toto slovo sa u nás dobre utajilo a zamreŽilo. Lenže rovnicu sveta nemožno riešit inak, iba skrz seba, aj ked' pre mnohých alebo aj pre všetkých; pre velkého lyrika

234/
niet inej možnosti, iba skrz seba apre seba. Básnik neindividualista je len zaslúžilý nositel' básnických krpcov. Pravdaže, básnik je jeden z nás; ale je rodic posolstva, ktoré je nevyhnutné pre život aspon tak ako vzduch a voda. Nedostatok posolstva ohrozuje život na zemi tak ako bomba, ako ekologická katastrofa. Chvál'me teda básen a básnika, lebo je žriedlom živej vody, nevyhnutnostou vzduchu a lepšou castou l'udského údelu.
VLADIMÍR MINÁC

OBSAH
ZÁPALKY 11 . o. 11 12 12 13 14 15 15 16 17. o. 18 . o. 19. o. 19. o. 20. o. 21 ... 21 . o. 22 . o. 23 24 Okienko Obrázok z posledného plesu Návšteva Ticho nad krajom Sonet na opakovanie List pre princeznú Sklamanie Možno Hmlistá noc Zápalky Jesenná láska Príhoda Hrdlicka Už kofkú noc Kaplnka Svadba Lyncovaný Šachy Problém DOTYKY Nite 29 . o. 29 30 31 32 . o. 32. o. 33 . o. 34 35 36 . o. 36 37 38 39 Prehliadka S hlavou v ohni Vecer Dážd Myší sonet Nepochopitefné veci Jablko Po písmenku Smutná ranná elektricka Starnutie Minútu pred usnutím Nite Citliví Strom

40 40 42 44 44

Ohýbaci železa Sluch Osudy Pocasie Estetika

Rovina
47 50 52 Dotyky Zem pod nohami Krídla PRÍT AŽLIVOST

Oslnenie
59 60 66 68 73 Slnko Domov sú ruky, na ktorých Nedera Oslnenie Vzducholod smieš plakat

Robinson
77 ... Robinson NEPOKOJ 89 ... Dejiny trávy

Rovnováha
92 95 96 103 104 105 107 108 Zvony na nederu Žmúracka Poviedka s osou Kalendár Zakázaná láska Jesen Zima Sentimentálne Vianoce

Modro pod
110 111 112 114

ocami

Elementárna básen Kamenní muži Odstranovanie soch Verše

L

_

..115 116 Zabíjanie králikov Bubnovanie na opacnú stranu MILOV ANIE V HUSEJ KOŽI 129 130 135 142 144 145 150 151 153 163 164 165 Óda na vecnost Z absolútneho denníka I Štvornožci Óda na boha zvierat Z absolútneho denníka II Skaza Titanicu Len tak Óda na lásku Skfúcenost Óda na Angeliku V kruhu Spev 167 ... OBRAZÁREN 231 . Básen ako nevyhnutnost (Vladimír Minác) .... SLOVO 201 .. Z VODY 221 .

Bratislava 1988. iI.. p.7 .40 (text 9. 121/1-88 072-063-88 BAS Kcs 25. 301/13 Císlo publikácie 3451 Vydanie tretie Náklad 6000 výtlackov AH 11. závod Neografia. skup.05 Vytlacili TSNP. 2.601/22/85. n. mimo edície Zodpovedná redaktorka Ofga Hirnerová Jazyková redaktorka Jozefína Lackovicová Výtvarný redaktor Dušan Grecner Technická redaktorka Nataša Stovícková Tem.35).05.Miroslav Válek BÁSNE Ilustrácie Luba Lauffová Grafická úprava Lubomír Krátky Vydal Slovenský spisovatef. VH 12. Martin Strán 240 Výmer SÚKK c.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful