Miroslav Válek

"

,BASNE

Slovenský spisovatef Bratislava

r

ZAPALKY

"

l

,

i

i

·
_

1

Zápalky

/

11

OKIENKO
~ etreba k tomu mnoho ambície, stací pár dosák, klinec hrdzavý a veIká láska, ktorá ešte žije, je zasiahnutá priamo do hlavy. Stával tam vandrák, príliš na to pyšný, že kráIovná má rada chudákov, a zasnívaný nad halúzkou višní netušil ešte, koIko prázdnych slov sa onedlho o okienku stratí. Ved bolo isté: cosi zostane; napríklad krížik z púte, ktorý kúpila ti a položila prosto do dlane. A zostanú aj mnohé krajšie veci, tie, o ktorých sa teraz nevraví a ktoré budú závidiet ti všetci, až budeš ležat v hrobe meravý.

OBRÁZOK

Z POSLEDNÉHO

PLESU

Rucicky hodín stoja popoludní lká starý klavír svieca zhasína obrázok krásnej ženy bledne v studni voda sa vlní kader rozpletá studne bola opretá je to už dávno spieva o nej jasen šedivým mrakom ked sa zhromaždia Básnik sa teší Píše na to básen a zapína si kabát do dažda

o okraj

12/

Miroslav

Válek

NÁVŠTEVA
Prší tak úžasne tak makko pa<;ládážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je A v izbáeh horí svetlo pre radost Hostovi ktorý caká viaeej vari a varí jedno slovo: Dost Bolo by treba odíst tejto jari Noe ako otázka na dvere srdea búši Host nedá odpoved Host caká Host neverí co tuší Prší tak úžasne tak makko padá dážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je

TICHO NAD KRAJOM
Vo vetre prúdia zástavy labute vyblednuté muži už dávno vyhasli jak voskovice žIté Ráno sa slnko zastaví spýtavo nad krajinou kde plavé vlasy cloveka sú zaplavené hlinou Lupene ruží nehybné vietor má prasklé struny nad krajom svietia oci žien jak oci mftvej luny Pocúva pánboh zdaleka co hovorí si rieka a rieka už viae nevraví a rieka nenarieka

hra: »Hviezda jeho zmýlila si dráhu. stráca všetok pyf.Zápalky / 13 ~ad krbom závoj pavucÍn mrtvi k nám vravia do sna Hodiny nášho Odchodu tikajú z Neúprosna Pomaly slnko zapadá v podvecer do jabloní z kostolnej veže padá zvon a zvoní zvoní zvoní SONET NA OPAKOVANIE Ked poézia stráca svoju váhu a básnik nemá.« Ked poézia svoje caro stráca. Ked jeho život poéziu stráca. ked sa zapotáca. I . Mohol by zomriet. Nech uzná predsa: nadarmo by žil. na každý dotyk hned sa zakrváca. Nadarmo tu žil. aby pochopil. aký je chorý a aká je s ním práca. co by vyslovil. naznacit jemne. Bolo by treba. tak neplodne a nadarmo tu žil. je strašne nudný. sám pred sebou tak vdacne by sa skryl.

14 / Miroslav Válek LIST PRE PRINCEZNÚ Mám jedno srdce úbohé a choré mucí ho piesen vetra na javore Huslista vietor husle s jednou strunou rozzvucí každý vecer nad lagúnou To slovo láska vypovieme razom a javor ticho odpovedá: Blázon Keby ste chceli moje srdce darom nehral by vietor na javore starom a ja by som celkom zmenený a iný pomaly potom klesol na periny Susedia chodili by dlho pod oknami: Povedzte prosím co sa stalo s Vami Vy by ste prišli cez trúchlu izbu spevu s kyticou smútku v ociach na návštevu a to by bolo krás ne Mrtvy ale žil by som vo Vás svojím srdcom stále .

niekedy ked vietor zavanie pozerám nanho vraviac bez nároku: Sklamanie nie je hrackou pre maciatka :ak klbko nití ktoré gúfajú si Dávajte pozor To je krehké Skrátka nech každý mlcí Nech to skúsi ).Zápalky / 15 SKLAMANIE \"yhadzujem si svoje sklamanie __ starý klobúk z minulého roku ak 3." ech skúsi ako chutí úder do hlavy ~torá je zvyklá iba na objatia a ked sa pritom dobre pobaví \-ie moje meno Mužeme byt bratia :\IOŽNO :\ložno možno možno možno možno možno možno možno :\ložno možno že je to sneh co rozsypal sa a letí že je to túženie zrejúce v ociach detí že pokým dorastieš to bude celkom iné že chlapec nezahrá už nikdy na mandolíne že kým sa priblíži nebudeš hrdá viacej sa chvÍfu zastaví pri každej žene spiacej že srdce vezme jej možno že stratí svoje že bude plakávat do noci cez závoje že lepšie bez srdca možno že Ale kto vie že do tmy zavolá a nik mu neodpovie .

ktoré zrkadlilo. ktorý práve prišiel. tu leží zvadlý kvietok malický. Preberat bude zrnká. ved sa pýri. po komnatách tu vietor dul až do samého rána.. v tú hroznú noc ho mala vo vrkoci. no do hrobu jej dajú pátricky.. Tu je jej obraz: mala modré oci. ako na klavíri preberali jej prsty klávesy . práve si ružovým nechtom zdvíha mihalnice. . hodiny. spadli. .Ste ale luhár! Hfadte.16/ Miroslav Válek Možno že niekto pochopí možno že nepochopí možno že snehom zapadnú naveky jeho stopy možno že je to bolestné možno že je to kruté možno sa ešte otocí kým zmizne na zákrute možno že hviezdy vyhasnú možno to budú oci možno že niekto stratil ich pod krížom na úbocí A darmo darmo hfadá ich nadarmo ruky spína nikto už pre ne nesmúti neplace meluzína A nikdy nikto neznal ich a nik im z lásky nedal a hod stále mlcali nik tofko nepovedal a nik už pre ne nesmúti dorástli všetky deti a nikto sa ich nespýta a nik im neodvetí Možno že iba sneh co rozsypal sa a letí HMLISTÁ NOC List. co sa ponáhfali. otvára oci. nemá pána. nezrkadlí. zrkadlo.

~amota prišla bez dotknutia kIucky 2. ona zmenená je 2. :10 ja som iný. no škoda o tom slova. :ak ako zlodeja. Jej plavá kader ako zo sna vlaje a šerejú sa oci zahmlené. . prezradí všetkým. zrazu horia krute ostatné.Zápalky / 17 jednako ju pochovali do pivnice. jej biele perly rozhadzujúc po stole. co kradol v kostole. CeZ polnoc tiahne. ~ed nakreslí nám jemne nad hlavy zlomené srdce a pery zmámené. t:ž dávno nezáleží na mene. ':0 klamú: nezáleží na mene. pripomína veci stratené. mal som ju rád. ~ ad ránom celkom zápalka sa láme 3. prúžok dymu. dávno nezáleží na mene. co boli spálené. ?rst dažda chytá vtáka za perute a kvapky bijú na sklo ako kamene. ~ O ZAPALKY Zápalka smútku chytá potichucky I už dávno nezáleží na mene). svedok váhavý. na co spomíname. i Zápalka dávna zažíha sa znova a tak jak dávno pália ma jej plamene.

ako ho mala rada. smutných letných dní na staré líst}e padá. bola to láska? Sklamanie? Aj láska bola hlúpa. . a jesen nepovie to. Iúbi. Iúbi. co Iúbil. smutných letných dní na staré lístie padá. ako ho mala rada.18 ( Miroslav Válek JESENNÁ LÁSKA Láska je strašne bohatá. cakal. poznala priliš neskoro. co sklamal. chcel by mat jedno pre seba. KoIko ráz v noci májovej hIadeli do mesiaca. Len jesen. no ten. láska. žit nechce pre nijaké. no máj im málo štastia dal a krátke bolo leto. Prach dlhých. Prach dlhých. láska. tá všetko sIúbi. poznala priliš neskoro. sklamal sa a ten. no ten. Tak každorocne v jeseni svetlá sa trati a z duše a clovek. Možno. co Iúbi1. dockal sa. tá vie o všetkom. ved chcela všetko naraz mat a všetko naraz stráca. nepozná ju. odišla. Láska je strašne bohatá. od srdca k srdcu kluše a pre každé chce zomierat. No pred cieIom sa zastaví: Komu zas srdce chýba? Zo všetkých mojich obrázkov mámivý ošiaI stúpa. Šla zima dolu údolím a niesla odkaz máju: túžieval. tá všetko sIúbi. je mu to jedno aké. co sklamal. sklamal sa a ten. koník túlavý. že iba obrázok a možno tónu iba.

. (Nemala srdce ani plášt a nedala ani odpovede. teraz.) Potom len hrmelo a pralo.Zápalky / 19 PRÍHODA Zacalo sa to popoludní. ono sa povie: Zbohom bud a píŠ. každého som sa pýtal každý den. Na každom nádraží sveta som ta cakal. Niekedy sa to stáva. ked sa šerí a búrka plná zášti jak korbác hnevu prásk a nad nami. Nie.. padal dážd. co teda chudera tu zomriet mala? (Všetci. HRDLICKA Hurtujú vlaky jak vlny na vzbúrenom splave a ani jedným domov nechodíš. triatridsat dní hnus stúpal z riek.. Clovek len zdvihne ruky k uzúfanej hlave. svietilo slnko.) Lebo hfa. triatridsat nocí budú hfadat liek a najhroznejší nevdak pocítia. chodí si sadom v mojom novom plášti a koketuje s mracnami. ona bude asi odinakiaf a na svete je tofko iných žien. co s úbohými súcitia. to mohla vediet .

kde. Už kofkú noc. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. co tak kruto stráda. Už kofkú noc. štastie moje. Ach. Studený vietor okenicou plieska.. pod akým nebom blúdi vtácik muj? UŽ KOr:KÚ NOC Studený vietor okenicou plieska. štastie moje. ruka. hrdlicka moja plavá. nebude preto menšia. zúfalé srdce stokrát oplace: Ak nefúbiš ma. na svete je tofko iných žien. tak aspon jedným chladným riadkom vysmej sa. No kde je. hrdost pyšnejšia.20/ Miroslav Válek Nádražie. Comu sa zdravá mysef verit vzpiera. vlaky. ktorá máva . Bdiem celú noc jak postrelené zviera. . Ved moja láska. osud muj. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. osud muj.. nemáš ma už rada. Strach obklopil ma ako bodfacie.

c . no skrátka. __:.Ždého ríde tažká chvífa. ~..to vie už aj hlúpy :--:.::-:.lenbu. .idušu nebol by v nej nával.krcmár .zaplatíme dlh! :"":::-. .'.::::~ac. 3. nemá tvár sa obcas zadumá. A nech si moja milá -: '. 50m tak kaplnku ja takú mal.c '.:.'::: by som dve vonavé jabÍcka.zíe ako v hnoji múch.50ko nad klenbou. :<:-'. p :.:: ::1Ohy. --:-y som sa s jabÍckami hrával .'2. by na ne nespadla. -. :: =-:.:~:: \-zdycky .-.. nie. -:. a ::.: ' .:':m nohám spravil by som kaplnku.-= . keby si si nesadla. =-=-_ -:. :'. ~_: =-:.. -:-' __ =-:. .:. . -:_. 5i rástla V záhrade a na slnku.:.. . \" nej dva ružové stÍpy.:.--------1 Zápalky /21 ~.:.:.c:.':' ~. ~'·-\DBA slnko leskne sa jak minca. .•.. \.:. . -:okrát s iným svadbu má! d .::~ 1:Jy som každodenne z diafky do záhrady na fialky "' .onici. :wc ju na sto zámkov zamykal.. joli otvorené vrátka.•.::... .:. kde to bije zfahucka.. j = : ~c:husle z hrdzavého klinca._?L~KA ~. .

bez slov. V nocnom vetre osiky sa trasú ako ženy. LYNCOVANÝ Zdalo sa mi. To len vietor. Smejú sa nám za skrývané slzy? Hlupáci! Aj nám je do smiechu. srdce! Co ta ešte mrzí? Chlap. ked sa rozplacú. málo máme casu. kde hfadat potechu. Nebojte sa. ten vie. jasným svetlom úsvit priskorý? Nevyšli to zore ponad dvory. mrtvy sa už nepohne. bez myšlienok. bez sily. . že som visel na povraze. Rednú tiene. polámali myrtu vofaciu. Ale preco zvonia? Ci už vyšli zore nad dvory? Zahnal sny. Cierna tvár sa pozerala do hviezd. co spiace oci c1onia. nedotklo sa ráno sladkých snov. to len vietor ma tak kníše. chlapci. To len mojej premilenej horí jasným ohnom strecha nad hlavou. Ale tá tvár dívala sa do hviezd. Prestan.22/ Miroslav Válek Pime. cierna tvár a všetci sa jej desili.

s ?-:: ~. sa ma 7':: : : ze som taký opustený ._ :::...Zápalky / 23 .: = ..nikdy ani nebol.. " ... ::_~:3.". ::. h :::-:. . ak ju máte rád. '.:. ste okolo mna chodili. : .y = .: =::: ~:.-.:.y ste okolo mna chodili. ::.:\-ierne nikdy. ..:. :~ec sa to zvrtne na zákone... .~ urnu zdolá sila zrád.:._::.lstie lebo pre sklamanie hrat... mrtvy sa už nepohne.:2:. ..:.-=..::::. ~stie na stromoch 1 ~ :'_ h: ".~: na hviezdnaté nebo ..:.sa ma každý bojí.. ~ ~-:: ~:. co sa maže stat.~iicasto vyhrávajú kone. e je problém.:.._:: . . som .:.::: <'rn tu tak sám? ':'_...:..tko inšie.:. ~ " ::::-·:::esa.:.:. sa . na kom ž ::. -._.~:\"aše štastie ci pád.Zujte svojmu súperovi paty .:::.idajte.jnetesi z dlhej chvíle k šachom.~: sa za ruky.:..:'::_': trašne sám._ :::'\ ste boli veselí..~:::u strážte.. :: :. :..:.Ž:ký bojí. .:::: _~tajte ju samu na výlety .:. '. kráT však maže dost at mat.

ktovie. ktorý ma tak mucí: Mat k tomu kfúcu nedobytný hrad. . ked slová tulácke ti šepkám do dlaní. Ach. co bránu odmyká. márne slová o stratenom kfúci! Tu je ten problém. A možno ja som v tvojom srdci kráf. no ktovie. Ach. naucila vládnut. Ty si ma. Úsmevom svojím pútaš ma jak lasom. tak ta tam zamknem samotnú a hladnú. ci ti tvoj kráf a ako ti len povie: Stratil sa kfúc. ked uvidí ta sedlat koníka. ja som ta nenaucil poslúchat.24/ Miroslav Válek PROBLÉM Si V mojom srdci kráfovnou a ja som tvoj poslušný a verný poddaný. milá.

DOTYKY .

~.~ .Dotyky / 29 ~ite := :.: =e kvitnú. :. :2.ludnie: : '_ ~''-ou v ohni mysliet na teba. : : < :J. : -::-. ~om bol z teba trocha chorý.=::-.. ""-:-. -. _:L~ v oku. spla.:TI sa už nepodobáš ~:oré si dávno zabudla . '.:::-ámsvoje svedomie ti.:: ~o je v poriadku.:=: :-ILIADKA :-x m hodín ráno. keby si bola ráno iskrou. -'-. . -.. ked svitá. .:.. .ludnie by si mohla byt moj úpal. ~:mi vždy. ". ~: ~ ~=--. ~. -~~ej noci k nebu by som stúpal. . 7= ::. r: 1. L~. ~ album s tvojimi fotografiami.::-y som bol. psi strážia pri dverách = :=-:. .:. ::'mne hovorili: Celý horí. .I: •~: -:-.. c: ~. =·:.·::. nebudem ta dlho vyrušovat.:. padla do oka.ochlboká.:hcelosa mi mysliet na rýmy. : =e zbran! li.::sa.-\ VOU V OHNI .

dážd bez melanchólie. A rád by som bol. O pol ósmej vecer: aby ta bol celý vesmír plný. z povinnosti padá na zem dážd.30 I :\firosla v Válek o pol 6smej vecer: dlho hIadám struny. . VECER Sedí noc a cierne rúcho šije. Nechaj. poIná zver aj vtáky dávno spia. keby si raz v noci bola: áno. Aby som ta zahral podIa zlata hviezd a podIa krvi luny. Letí havran ponad pusté lesy. chlapec. hlava v ohni. nechaj lásku. Iskra v oku. Padla si mi do oka. Letí havran ponad pusté lesy. Áno na srdci a áno na ústach. co ta desí. lásku. noc. ostrým krídlom nebo zametá. noc hlboká. Padá hustý dážd. v pustom poli posteI ustelie si opustený spác. ktorá klame ta.

den nad mesto si cupol.i-. '_ = '.•.: :'rcha. : .. n -. ' .:'.mna padá ako skala.:. všetok hlúpy strach.~u lásku cas tak ošúcha. .slíš práve v tejto chvíli? \Il" . ~ -"·0 . :.Dotyky /31 .)ní nad vežamÍ v zlate kupol.: -:-: : = 3 j rieka kricí do ucha.:sto a rukáve tvojho kožucha. ::.:.)ní nad vežami v zlate kupol..=:. . ~~: -.::a to.::. i ?-:.·. _ :iesen.:Jú ti všetky moje smútky. ?-~~. L: '. rieka kricí do ucha. =-. :::'3 stromoch a bubny na strechách. preco ma tak mýli ll:'c: -=-_. dcn nad mesto si cupol. lejak zlý a prudký.._ ::-.:: . _._-:.:. :-::. dažda. _ .. . 1:. :... 1'J.' lece si sa opierala ~ . &.:. =-..

a ty nie si! Krutá predstava! O kamene podopretá hlava boIavá. . Co sa to len stalo medzi nami? NEPOCHOPITELNÉ VE CI NepochopiteIné veci medzi nami. je krÍž . A od teba len krátke listy chodia. Ach. je nebo. že ta niekto volá. studená. je lavicka. Ale ulica je prázdna. padajúca voda . bezradná. že mlcíš ako myš? Je smutná vrba. tá stále vracia sa mi: Je smutná vrba. je moja ruka položená na tvojej..32/ Miroslav Válek MYŠÍ SONET Co sa to len stalo medzi nami? Co sa stalo. ZreteIný pocit. Ale hodiny nejdú. Ale tá moja. Jablon rozkvitnutá koncom januára. je kríž. ktoré práši perinami mracien. je lavicka.. Si smutný drozd a tebe Iahko je: zajtra si krajšiu piesen vymyslíš. chladná. »Naco je to a comu sa to podobá?« Koliesko rozkrútené v prstoch vykonáva svoj zvrchovaný pohyb.. Ale zima neprestáva..

Jl.Dotyky /33 ~L. ma k sebe..":' . _ "". ~ -:.. "" _:-::: ':0 mna všetkými zmyslami._: " :lás. oL-.'':=..:... '-':. : -:-::.prosím.2mných súvislostí..:::. . :'0cute: ::::.~ ~ .iem & =-''1.:kého odovodnenia.. ... « :. nie! ta . .-:: -.:C...t. « ':~'~oyali si život.:.: c:-.•.Jaocami: ?-: :-. si ticho slová kÝm sa zažnete. 1IIe'":"~ ::piteTné _-_ "'=-:':. c.:ichádzajú tieto slová k:.:.: nechal. :'::~ ohli bez seba vydržat. :::lesa navzájom..= _~O ~--'-: zo skrine sa skotúralo na zem. . r-. a chrbtom o dvere s 1 -c '::'.:: : ..=.. ~ ~: iusief dotýka sa slák. Jr '=-:.. =-:.:. "':" ': zjaI svoje veci a možeš íst.~ ::='piteTnéveci.<:"_ 2piteTné veci... lebo ju mal rád .•.

prišla ku stolu. nie. . a položil som ho na stol. aj tá láska. Jablko zo skrine sa skotúralo na zem. zbledol som a povedal som: Zostan! Ale ona si zbalila svoje veci a odišla. Medzi nami je už všetko jasné.-----~--- 34/ Miroslav Válek Ale ja som raz vedel. kamen zahodený do vody. Po písmenku. Co na tom záleží. nedívaj sa spat. zaprášené a ešte zelené.. zdvihol som jablko. nemám na koho. utierala jablko. PO PÍSMENKU Plakal by som. Neprestávala prosit. ale nemám za cím. plakala. ako som predpokladal. Myslel by som. plakala. Pozerala na mna. Kamen. Po písmenku si tú piesen znacím. Ani torkých v abecede niet. korko zrád a podlosti a falše. aj tie rozchody. vstal som. Až som jej povedal: Polož to jablko a chod! U dalosti sa zbehli. po písmenku dalšie .. že mám toho dost. Nepozeraj. že v inom poradí! Otvorila dvere. opíja ma ako alkohol.

:zú :..• !:. iE: _~=-~ zyonia pred nami • ::i =-. :::' 'IlC.~.k.. nieco pochovám. ~2.:j idem takto k tebe. taI1_-:. .-ye sklenenej. _~ ~ '=-'::'timpreukrutne: ..:" : !::.~iidem takto c.•. smutná pláž.=i smutno zvonia sn_ ~ ~ Z\-oncev smutnom dni.arky.:. 'lIIii:t:'" !. ""-' ~ meco vo mne zrúti. ::: k vám. 5prievod pohrebný .Dotyky /35 i-~' -_-=-~A RANNÁ ELEKTRICKA J:O: =~. ~.: = 3.::c =~5to je dnes smutné.kona pohrebe. r: 1._ =: je vlastnej smrti. 5m_~=-.:.:) a ja v nej.

Staruckú. Ruku na kfucku. stihlo ta to tiež. Zotali pred vecerom brezu. MINÚTU PRED USNUTÍM VideI som vtáka s purpurovým perím Mám oci plné krásnych disonancií V noci ktorú zapafujú jeho krídla bývam vždycky sám trápim sa placem vymýšfam si ChVllU tebou medzi ružami s tam sa ta ucím celú naspamat tam ta dýcham až kým povieš Dost Ja viem že sa to nesmie Ale kdekofvek sa dotkneš muj ho tel a stáva sa z neho zretefne chvejúci sa tón Tak dost Už dost Som tvoja hudba melódia ktorá nejde z hlavy mužeš si ma pískat mysliac na iné -- . Bolo by treba odíst. Už nebudú k vám chlapci do okienka liezt. Pozerám k modrým výšinám. hviezda zázracnál Tak vidíš. kde sa za mracná pichfavé zimné slnko gúfa ako jež. Blednú oci hviezd. mladost.~ I 36 / Miroslav Válek STARNUTIE Smútocný závoj na tvár. Ešte sa zažni. moja krásna.

~.~.rHácnejšie ~ _. nehrad na srdce. mé nn-..~..a rúbia.urpurový vták " -sú pre cloveka nite.:. co ta trápi. L:: __.. cím by priši1 záplatu 'Li. ".. ~: -:: =.c.: d • -.~.. t ~. . =:: '.-':.. .. =: 'Jsnút ::..áruka pod rukávom kabátu. ::. =. pre ich lásku luhaj. JOU.:jde z hlavy .á.c..-odyrozumu sa napi. _. zamkni všetko..~.c..n '.' . T. L-' ~ zamkni slovo placúce. :. -:::-: smutných vyjdi ako dúha.: .~. ktoré nenóti.ískaš !!' _' -. nehrad.:--.: ' : . co má zostat skryté ..~~::J. .Dotyky / 37 :=.': ~~Z\'ony poézie v nociach tesknoty.:zim srdcom. . '=-: usnút ~ -"-=.:..c.

preco sa celý svet dotýka toho. . clovek aby mal oci vzadu . . si každý vyberie to svoje. co sa koncí v zápastí. napríklad: . Nedívajte sa. zo slov.----. pocúvajú.. s rukou... ktorý sa ich netýka..spocítaj si to na prstoch . . Ach. s kratšou nohou. Sedia. To sú hrbatí..---- ---- 38/ Miroslav Válek CITLIVÍ Zrkadlo aby bolo za chrbtom.. . ale rovnaké a ešte horšie znetvorenie ducha je skryté pred každým? Po smrti budete mat všetci krásny hrb. Z rozhovoru.žije na vysokej nohe . co nás trápi? Preco musíme všade nosit svoje viditerné znamenia. . . co im nenáležia... noha pod stolom.. ruka v rukavici.

.-:-.~::10C ..znil? ~~::'::\-strom! -::: Hovoríte! ~ : -: _=-_-= \-eci .~ :'. . :~-: . =nesta L-::-: :-~ :::á\-nikoch . - T: ~: : ..:' ._-'-~. -::=-_-. ...::.konár co sa nezlomí ~~b chodí po lese ..~.':len ~~ .:: sa mu! ...::.. ::.. -'-~:-.:oie miesto na zemi? ~I ..~. - .••••.. ...--:- r -.:::= m e :..:>1\.-.l:.a ~ .: 5 ~ oci ::. z pády v ktoreJ žil od korenov ~I .: ::·~:'. ::.:oj? EI ~~..Dotyky / 39 \ { : ~j chodí po lese ... ':lovek ".

Železo jak verš sa vzpiera vóli cloveka. S rukami na ušiach stojí na prostriedku izby. Nad všetky tie verše. SLUCH Zdesený vyskakuje z postele. Ked konecne usne. --------------------- . Mat vacšie svaly. Ale verš za veršom. stal by som sa ohýbacom železa. pocuje šumenie vzdialených galaxií. uvedomuje si znova a znova svoj abnormálny sluch. Bude hladkat svoje štyri steny: Ako je to pevne postavené a kofko len sily potrebuje taký múr.40 / Mi r o s 1a v Vál e k OHÝBACI ŽELEZA Na ulici Vuka Karadžica na rohu dvaja muži ohýbajú ocefové prúty. verš za veršom. v lipách pod oknom sa zobúdzajú vtáky. stále jasnejšie mu v nich hucí dunivý príboj tmy. na tretie poschodie sa nastahuje modrooká pointa. a je z toho jedinecná básen. podivuhodne vysoké hvízdanie padajúcich hviezd. Jeto práca tak trocha básnická.

~ "-~ '. .::2dníku --. -.- ~.. A 1__ .:... ako poleno. :. t:: C =-_ < srl' -_ 2k ..: -. t ••• ....::rnihunáhle -:~':-.Dotyky /41 ho zasa.::a tú hrdzavú. :ma-: -. "':"-L:'_ :-. ml -: ::-":'::1nehlo. :-.::. ::-úci sladký závrat ?-1 ~. :t:'-~: ~. ~ ~I~-_ '.. tam.. ~:Z. to je všetko vymyslené.:.... co je v nom.. "ll .. povedal šofér. Se:: :': . co sa treli o seba. .::~:1~' chlap.::_ :....:. ~ upútaný niecím.~:o bol myslel.~ ktoré hore1i.::. ako divý.• -L r:-: : mL::. ':'Jpot naliehavých slov.:m Li: :-.

kde co leží.---------------------- . že je to nákazlivé. ordináciu prebral až ráno. nebolo to vápno. musel vylamovat dvere. povedal iba. Ešte sa vystrel. . s Mesiacom v zuboch. * Hovoril. aby ho tam vysypal. kašle a ukazoval na hrud bofavú.42/ Miroslav Válek OSUDY 1943 Ked priviedli ho na okraj tej jamy a dali mu do rúk vrece.. dlho blúdili. ale kalcium.. cas a potom trochu vápna . celá tá vec mu bola hrozne trápna. Ale ten druhý nevedel ešte. vysoko v jedliach jej monotónny spev.. ušiel od splavu. Noc zdÍhavá jak kornatenie ciev a plná krvi tiekla nad nimi.-.•. Pes. Ani ho neprezrel. že to potrebuje odpocinok. vcera v tej trne stratili smer. obloha scernela a zhrbila sa zem. že nespí.

. __ .'crín tej starej zlej ženy.~ nu._ schody. umývala schody. ~= :~-_'::cte. . :.:j na zemi.::. Jratá.~: bolí od blata.. . s ':0 zlatého hradu . « : =_ -: :-~.::':. .~. . veselá.u aj pod vodou ..... SpI. sú v dome chlapi! ked _.ála lúcenia a rozchodov. po nu. "-.. .: . co zomrela. umývala po Si:.:.::.:. spadla zo schodov.:": F~.:::~'\~nú krárom posadili do saní.=: umývala schody... '.:krútim až po bradu... _ ~~. - ~ '':.Dotyky /43 L:: :-~..j :: ~ornec.=\ck robí všetko zo zvyku. .. . adba dlhá. :.

nemáš iné témy? Co by ste chceli v takom pocasí! ESTETIKA 1 Podivní vojaci v krcme na spadnutie prevraciame nocnú oblohu jak veIký cierny džbán. ten je rád. svieca dohorí a sused susedovi hovorí: Nebohý. chudák. Padá dážd. bol mi ako brat. na toho neprší.. Iudia oci div že nevyocia si. .44/ Miroslav Válek POCASIE Padá dážd. A tak pozde a tak márne atak slnka zacne sa. Zat1cú rakvu. A ty. . A myslia si pritom: Tomu je už dobre. Popíjame unavené dažde jesene. pršia chryzantémy a Iudia oci div že nevyocia si. básnik. pršia chryzantémy.

-. ='::'..ecný ucen múz..::."1 n ~ ' . =.letie sa nám v pomatenej mysli =.Dotyky 145 )dtrúbili dávno svitanie..-: ::: :. ~.'::':::-.=1Y....:mi slzotvorný spleen.::.::.' z... : __ =--. -= .. •. . .-."--. \idená už tvár -::.: '. ~ . m .::. ~)m sa na krk životu.. . .::.~: ~y"ne prstom.lia oc. < = sa jeho horkej krvi.::. ':".-. .::. zahrozí.no: ::.1 detonujú oblaky. . . básnik.. 'l. na oknom kaviarne....:d. si na obdratom mlynku :'. utec. bubnová pafba melanchólie.. '::-5: .-. .::.:zdiciek.: plné ekrazitu ~ ~ .:-. mlc! __ . zotierame.... zotierame .::..-=-...s :.·.lá násobilka odvahy: zotierame.::. lásky :~::nícek . = ::-. :. .

__ 11oo. slovo ešte nenarodené a slepé. Rozkážte. spravím vám z neho krásnu sponu do vlasov.46 / Mirosla v Válek A teraz vystupujem zo seba jak rieka z brehov a nesiem slovo ešte žeravé. ostrý nóž a pluh a všetko. každý predmet nevyhnutný pre štastie. Usínat budete s mojím slovom v srdci a zobúdzat vás bude k životu.-- _ . Povedzte. co sa vám len zachce. usmejte sa na mna aspon ocami.. a bude zvonit štrk. a budú kvitnút stromy. Ale ked raz v studenom a hustom daždi pocestujeme spolu do práce a ukradomky dotýkat sa budem vašich vlhkých pláštov.

e:h sa v izbe tocia pojašené zrkadlá.' .: ::lechtecie plyn.... I' -. .-: . iZYOniliv celej štvrti odrazu.:-e......~: sa. je to strašne dóležité. :-.. že uverili ~. ""-'. 1: . :: ~. '-~.:.: ~::. ~...-:. :". .:::. . horí voda.--. telefónnej centrále. ~... -=-: ~: 3.e.. ako je. c:-: :i -: . ~..:esruj za mnou. : ~ech LLC '-:.icll miliónkrát pozdravovat. iezdou na cele.. -~.: :. 1'!'""":::~:-_< prvým vlakom.:-a hrozne zamilovaný. zaplavuje dom. stále volám..: že ta prosím: ::.:. :. ]f to nic nie je. -. -'!. :e..\.". ~:. ~tko tak. r-:-...• : .. \ . I... ::..'0 tvoj púder Soir de Paris...:_.Dotyky /47 -L-'::' ~ \ám chodia telegramy..:11 prerušené spojenie.. ::::.. :.!...:.~~.!:-.:nút jazmín..-=padat per.. : -~::) už celý blázon.: ta bude cakat sedem ciernych koní. na širokú rovinu! "'"'-.

škrekfavá. sníva a všetko je to ako v kúzelníckom klobúku. ráno. kamene. snívajú sa veci nevyslovitefné. cul. ráno je dusné ako tanecná sien po bále.. letmý úsmev. lebo tu sú v každom dome chlapi ako železo a zvuk má dostatocné miesto na rozbeh. na ktorý si cakal. Noc. pohladenie rúk. na rohu už trúbi vecer. . veci zázracné a prosté ako snežienka. kovy. aké sú sny hmatatefné. co sa komu sníva . cierny klobúk so širokou strechou. krás ne zapadá.48/ Miroslav Válek Ponáhfaj sa. mafovaný na modro mestské slnko. rovina padá na kolená a ukladá sa spal. Sníva sa: sklo. sníva sa mi tvoja hlava na mojom ramene a moje oci na dne tvojich ocí. Až teraz vidíš. ob ohraná ale naše. Cierny býk v družstevnej maštali zamatovým basom dospieval svoje lyrické intermezzo. Nastal cas vyzúvania cižiem. medená. zohnutý ukazovák. takže stací vypnút rádio a mažeš pocut. sníva sa nám. Nervózne prsty televíznych antén prepichujú tmu. platna zasúva sa za obzor. ktorý klope na okno. dvojstupy nových domov klušú do dedín. vyleštená rajnica a ked sa dotkne Zeme. dupot ako na slávnostnom defilé. je to všetko jak starý automobil. prevracia sa naruby. jediná smutná vrana na nebi sa krúti ako ventilátor..

..: . ako ked plesneš bicom .~ed ju vezme do prstov.3. :. ..:ha rýchlejšie a nahlas.rešiel. aby mala dlhý život a štastnú smrt. ked je v dome smiech. : .zamdlievajú úžasom.:..'. a mlcí. . nebohá! ".. zostala. ~ :' . šestnást rokov a dlhý vrkoc sú už prec. .~:nové šaty..~a sa.. \'onkoncom nevie.:_ -:':~tartuje kolmo k oblohe ako raketa. 2pky sliviek klopú na ustatú zem..-. .~::1a.:. rovina je vecná.::..:: . .' .slepá.:.·c dedina prázdna ako vyfúknuté vajícko .:u lietajú pecené husi. = -::-:.:-~\omklobúcku . ~~adojit kravy do Herzovho majera .' ~.::'.:. ~~ mama sedí vo dverách a potichu si spieva: >.. k '':' . = . ..rináša podivnú. « '-i . I .= -.:'. ... :. • '1':".=::2 melasou a cukrom.:.y rozhlas zachrípnuto volá: Podte žat. '. jalové dažde pršia do záhrad.::.Dotyky /49 kr :c == :: L ~5:. .tak to bolelo . už nemá co povedat.:-.' .~\ala múcku .. %.i.. . "'~:-:'. :. ~:2 si mená svojich vnukov.:.. ....:-:ina padá prvý sneh. .:. :. podte žat! ~ _ . . '.: .. :stá poda ako vtedy . je stále dobrá.:.:-'dala svoje plody. sa strhne... co je toto za svet . cudziu vonu spálenej nafty. --:. oblieka si vatovaný kabát..

Ako pecne chleba.50 / ZEM Miroslav Válek POD NOHAMI Blata po kolená. kde je zem? Tvoja zem je to. Zamknuté na milión rokov. Tam spí zelené slnko z mojich detských kresieb. Hluchá. Ako na pociatku. Pijú ako dúha 'mlcanliví muži. sledujúce ho až do úplného zániku. navždy strateným. Ako hus sa kníše krcma na vodách. Leje sa. tažká voda padá od rána. V tažkých chvÍfach prichádzame sem. tak až naveky. Spadli na nich olovené nebesá. ale neprestanú horké náreky. smutné sviece dymia v kostoloch. a zúfalé obežnice detských ocí. smutné klesajúce hviezdy. Daleko. ty mlcíš. búchame na bránu a rozkazujeme: Otvor! Ale nezastaví sa dom na stracej nožke. ale všetko tak. * Minútu pred usnutím. Tak chodievala smrt. v úplnej nehybnosti casu. Tváre ukrývajú. coho sa držíš. ako bolo. zapafujúca belasé ohne liehu v hlavách otcovo Cierny okruch chleba. hrobmi zoraná. Opustený havran. visiaci nad ústami ako fantastický mesiac. nedotknuté a cisté. ŽIté. v ktorej je všetko smutné. lebo každý má svoje detstvo zamknuté jediným kfúcom. trojnohý pes hovorí tam jasným fudským hlasom. Preto ked nahlas spomíname. A zem a zem. Zamknuté. navždycky. tvárou k tebe ustupujem dozadu. . Objavuje sa pravá podoba a zmysel vecí. letíš sem? Kde je pevná poda. pijú na svoj strach. ale ubúdajúci stokrát rýchlejšie. hlavy po stoloch. smutné svitanie. Smutné sny. odtrhnuté z nocnej oblohy. slzy umývajú. len nemý drozd splašene letí priamo do slnka. Pijú na odvahu. naše deti placú a hovoria nám: Prestan! Prestan s tou strašnou rozprávkou. atramentový drozd ticho hvízda na pijavom papieri.

_~ -:. _ .~=3.::orÍchválite svoj den.-=-:.:e.zužujte sa až po osudný pád samovrahovho tela . .: \odám v kaž dej podobe: ""':-.:terinská a trpkost dvoch slov celkom nevinných: Mama. ..~'. rozmýšfame. . priezracná? ~ -=-=-.:::-::-l.~:..:y.. ~.'. oceány.::: . co ta do nej siali. a tecte nazad starými korytami. . a r: .=. bieda a hlad. :::::tri noše plno mocných odpustkov.-. _:. ci to bola pravda .~adine..:: s::.:k.J\"obecných bláznov.- ~ .ané za živa.~ -=-':Jnažená. _~ =.. ktoré uplynuli. .stne vydáva slza padajúca v absolútnom tichu. -.. _-:= tichu pred dozretím plodov.::. --:...:d zavierate oci pred spánkom.. círa. _ =-- . na teba.. v ktorých je napísané: choroby._.J ~ <: .. z \)Tstúp z hÍbok zeme. . __. _~~:-:tyoju tvár ako osýpky? -<=-"30 bírešská.. . ~.:-.c plachetkou svojej chudoby. _ =--. trne júlového vecera.: poslednej škridly na strechu svojho domu.':ávne rieky..Dotyky / 51 . .'. ~. . zbytocné.lach. ~ :1avás. :'. statkárskych briciek. .sof slzám žien a matiek.: slepé oci studní.. . ktoré klesli u pod tarchou života. =::. .=. . ~.-. zablatená a ustatá. ' sa. bez konkrétneho zmyslu.= .... spravodlivého boha. daj.: rkadlá.. --'. .. .~ ::. __ -=-_.. :.

búrka v povetrí. vody minulé a vody predminulé. na pravé poludnie. slnko je v pive. zapália sa marhule. Pri Cíferi sa oparu je dievca s rukami nad hlavou tažné veže naftového priemyslu sa plazia k trati. Vždy som ti vravel: Príd v pravý cas. prstami lusknem. vydajte svedectvo pre živých. park plný sýtej zelene. Zas budú hlavy v oknách. Márie. pevný bod.-- ----- -~-- --~-- - 52/ Miroslav Válek Spojte sa. plejú burinu a kašlú. ich žIté ohne zas sa nad nás zohnú: . zas bude všetko na svojom mieste.----- -- --. aj ked sa ti chce smiat. 16 hodín popoludní. zem pod nohami. všetci kývajú a myslia si to isté. prezerajú si vlaky. spravíme vecer u vás v záhrade. dotýkajúc sa slnka. KRÍDLA Tak to je leto. Slepci v Báhoni dvíhajú hlavy nad múr. veci v poriadku. príd za dunenia bubnov. ktorí. ked si smutná. potrebujú istotu poznania. podra kalendára je 15. ked lastovicky rozdávajú vo vzduchu svoje autogramy a veci mlcia. a teba niet. nad ostnatý drot. príd plná hnevu.-- ----- -. augusta. dlhé a štíhle ako pískanie.

:. .... . '::.-ial istý Ábel. : ~=:.::.:tná vec. ')I'.. :alo.. ~ .e:. =. držím sa zeme.-=---:. :::.=:::: - =. po izbách.:. ~ zacínal sa na nebi a siahal po náš bozk. 1E:1: -'----=-. po patnástich rokoch 11:: :" . .--=::: bodkovaný ako kravata visel šikmo z mracien. že ta budú hfadat .. . .:.-:.__... ""--:. hovorili.š hlasno tfkli na plech hromu.::. t _ oe:. -'-~ -:.. ':oma.Dotyky / 53 ·. a fahké... :.::ú sobotu. ~ :z-:-:: ::. :.::..:aj den po stvorení sveta hralo rádio. si svo j stred ... chodí 80 mnou.~ sa triasol ako ovecka _ -' e:.:: žieami. som ta videlletiet ponad dvor.= sme kupovali lístky na futbal. .:o. y ..:::1 dobre.:. = i :. .j všetky hviezdy...-:. stalo sa."-......:.:edy bola tráva modravá a studená jak studna. s . '.:hli eb.-.:. .:lij aké krídla.::. .. ~:.. ___ .dávno prehrali. slepota dospelého veku.:sme ta. .ž tá búrka dlho trvala . i •. . priezracné ::1evšímal.::: J. ::'::-lh)" .. . ' krídla. : .. •. . _ :'coesa Zem pohla v ložiskách.jala si.

zodpovední za poriadok. brali úplatky a božie mlyny mleli iba pre pánov.54/ Miroslav Válek robotníkov Z Kovosmaltu a Z atómovej elektrárne. že hmota je len urcitou formou energie. Oci plné zeme a ruky plné rúk. vybuchujú granátové jablká a anjeli v plynových maskách. pretože všetci svatí. fahšie roztvárame svoje krídla. v božích záhradách. Za krvavou ciarou horizontu. Leto na každom kroku. kde podfa tvrdenia teológov má byt raj. že toto miesto je tu u nás. ktorí prídu prekrocit po vás hranicnú ciaru života. s horiacimi mecmi v rukách. odkedy sme poznali. Leto žité ako osa stále za nami. prichádzajúci z našej krvi: Myslite na nás. Ale my. ktorí šest dní v týždni zastupujú boha na stavbe sveta. my sme boli váš osud. Som doma. uzavierajú svoj slepý kruh. je napísaný osud cloveka. Leto vo vzduchu. vy sladkí. práve tak ako vy ste osud tých. pohybujeme sa rovnako dobre v priestore aj v case a vieme. kde sipí diablov hnev. tušení. . Odkazujeme vám. na zemi. rastiem do seba. co tak hriešne zaostala.

PRÍTAŽLIVOST .

..': zrakla. vzduchu utopil sa les.=>m . slnka by som mal.-:k...:. t::' L. c . ::n _ ~.::. ::a klobúky . ze k životu to stací.:. c:= _ ::-. "-: -.:. :':.:-. až sa zotmelo. .:.:i .= ~ . <:TI 'W.::-_~o octom. svete to znací SOS._..'..:-:-: ~ . co by sa v nich pásal.:.slé jablká.. .-.. =.-: = :--:~. s kvetinami. :: ::... : =. ~__ :: \..:... :::ahla.. ::-. nom sedia s bledou tvárou.-. :Jazilicelom o celo .. 2 . tle '""-:-: ::2. "C':"".ozneva.:fa klopú do dreva. ~:. odlomil sa blesk .:. s ==-.:-. :~s.Prítažlivost /59 Oslnenie :_ ··~o = ~_ -: zltne. =-=._ ~:prsty na nohách a na rukách.=..':' >.i. :<~sk.-=':' í.:u .. "-.':'~2 stvorený je na cítanie z ruky.'som ti kúpil nemal na chleba a na sof. 7~-. ~ad lesom sa mrací._. -i :-.::~n zrazu .

ustielajte plné hrste vonavého vzduchu. kto práve vošiel a stojí za záclonou. Ó. NA KTORÝCH SMIEŠ PLAKAT To bolo vtedy recí. ale hlavu naklonenú. Tam na ten vzduch si poskladajú svoje žiale ako košele. ustielajte vzduch pre tých. ked zahynul Ivan Hrozný. piHami ku dverám. Slama na klobúky práve dozrieva. A že tam tak visel a že tam tak visel ten ulicník a na celý svet vyplazoval jazyk. DOMOV SÚ RUKY. Tvárou do ulice. vyjdú dúhy pávov a tam. ako niekto. na cistú ražnú slamu vzduchu. a pod nohami plná náruc vzduchu. to sa mu nedá odpustit. ktorý ich oddeIuje od zeme. uciteI dejepisu s vecne smutnou tvárou! Siahol si na život a ani nezaplatil nájomné. . CO odchádzajú. rieky pramenia. Ale ja stále chodím s nepokrytou hlavou. kde stúpaš. Teba každý Iúbi. Obilie ž1tne. Tebe to všetci vycítajú z ruky: Ked usmeješ sa.60/ Miroslav Válek Ja ti nic nevycítam. plnou trápenia. akoby uhýbal pred úderom.

ali monotónnu piesen: ::.::-án dalej som už tušil.. co tak visel. . B. -_.:'. .: _'..:~::sk)'._ : .:.ozaj . __ ~:ID tak vonia.: .:' som ešte nevedel._. ."". ako nám hovorieval: že totiž dejiny vytvára -_ . : :._'.~:1ení zostával som v triede. .omiešaná s koprom. a o 300 rokov neskoršie sa cosi stalo s hranicami nášho --'. :1Ohami _ :.':.-~::~ dna som otvoril dvere triedy. starosta : .den si uvazujem kravatu.~..al Helenu Dankovú z III. ktorý celý svoj život rozvíjal myšlienku o zvrchovanosti :_.: ::2. bude škorica .: '':-Jnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia.:~som futbal _ -.-'.-:.. v ktorej nebola. :' ~.:hodil niekto.. := -: ~~ som život.:.Bude to iste tak. '_~::.:~liaest omnis divisa . : ~. : ==:e bolo v tom case všetko fahostajné..:-~~JCyiksme sedávali na oknách. že táto vec sa stane až o poznanie neskoršie. -.už roku 1638 zomrel Johannes Althaus.j prvou púnskou vojnou sme sa držiavali tajne za ruky ..-..: ' ..:[1 si niesla svoje ceské meno do Prahy. -. _ : ~:~.m sa: vždy nás upozornoval na podivnú zhodu letopoctov .. :':=::1 som nohu na xylolit -" :: joriacej trávy. :nusel hrozne hlavou kolembat.Prítažlivost /61 . ako sa obrada k nám chrbtom.::2... musel hrozne hlasno zvonit. « L..

to pekné ceské meno bolo celkom nanic. . a jemu podobní. že premenia beh sveta v miestnom meradle. homo. rozhodol sa František Kaplánek. Peši... Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. jej malé nohy s cervenými sandálmi v prachu ciest . proste cosi ako náhly pád jablka na ostrie noža. Coskoro sa mnohým znepácila jej olivová plet a modrý lesk vlasov. V tejto súvislosti si spomínam na istú básen trocha sentimentálnu. krvavé a ako voda smutné.62 / Miroslav Válek Myslel som. Napokon. Veci sa dalej vyvíjali normálne. že to bola nevyhnutnost osudu alebo voIa bohov. šofér Cerveného kríža. pripomínajúci hlaven pištole... Ruky na tvári. zástavy vejú pod kvetmi. Ešte dnes ju vidím. Pretože dejiny vytvára sila osobnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia.pivonky rastú korenmi nahor. peši. ale jadro veci bolu v niecom inom. quia pulvis es et in pulverem reverteris . « Tak sa teda obrátila na prach. Za gotickými oknami biskupského gymnázia sme práve rozoberali tajomstvo vecnej pravdy: )} Memento. každý s kvapkou cudzej krvi v rodnom liste. Pocul som v nej padat nocné motýle na sklá okien ako dážd a kamene. peši .

. .=-.::.:-. .::. ú ~.1 .. d .---=~_.::. . ':. . .. :-.:. a si ich vecer pod lampou.Prítažlivost /63 -~:n období. a .::.. :-: '.:. -~jia iné veci. kvety polievala. ' :: ~::: .:. _'. __ -: .laich k sebe a odtahovala.:orunou.::.::'Jla.': '::: ten strach.::.::. =. lesk okien : :-~ mala obe ruky prázdne.~_.':o sarobí! _ .::.:::.::.. . odtahovala.~:: plného zatemnenia Mesiaca a hviezd..z..\1atka! -.' hrajú v záhradách.:-:" zrazu ' .-: :.::iepiesku v okenných tablách. -. -: .. nikomu nepovedala. CO otvorí..' :. .::.'.::. .-~::loma d -.Jffi zostal jeden tanier cistý. :-:ah dlážky. .ocsedí na streche c_ : . . medzi nimi.:':uje na deravom komíne.. . ..~: ._ ' . ~ : _5ilie stola . =-.'.-~::loma umývala riad.\·ere ~~:.? j ruke ten..::: tiché bratstvo kfúcov. : ... -..'Jchom nezachytitefné: -:. r __ .-j slávu nedefného obeda.::.~ dlážky.:. .. -:-.:riksviec._'. --~ ~ ~~ena.aschodoch .

. na ktoré mi dýchli. len prostácik vietor tam zdvíha škridlu popola. Bude stará studna a bude vedro krvi. kry Kremnicky. prehltnutých so sofou. Milácik. neplac. Moja pamat je zrkadlo. kry Lidíc. nepi znej. Krv Osviencimu.64 / Mirosl a v Válek To bola práve tá zvrchovanost národa: ruky. Pominulo sa to. ruky. Ruky volajúce o pomoc. Nepi znej. Nepamatám sa. Ale ty im povedz: Neviem. Krv nie je voda. nad ktorým ani plavá žlna neprepláva. cierne kmene spáleného lesa. rozplynulo sa navždy. Budeš raz chodit do školy a budú sa ta pýtat. Slza a kry. krvavé a ako voda smutné. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. no hlboko v hrdle stále zostáva horká chut mandlí.

:me cestovat.=\ sú ruky.: lampy hviezd .:::tu zima. .... =_ pritúlit..:dnom tichu.:. ~. po práci.:. ._. . oho nedožiješ.. jujúce.... - je chladná voda v zarosenom džbáne. na ktorých smieš plakat. sú ruky..:-:. = \.. =-..: .:. šofér Cerveného kríža. : ~.: . _.mftvych oceánov podomiefa brehy pamati..:. .:.::: -=.den myslím presne na to isté.:.. : -"-:-.:. -=.:::=:-si uvazujem kravatu.. :-..::..-_ = = . ~: . . lá voda na tvári. = .priložit prsty na hrdlo a stisnút. :-'.. : =.h ruky _:: -.:::=-_ mftvych oceánov.:. ktoré vytvárajú dejiny. -=-=\ ::. tvoju tvár. položené na stole -: . ='. ..=-. neplac. zachránit a zohriat . a jemu podobní K :' :::::. •. co sa pekne krúti.jú na nás. . den • ..: "-~ =~Jstné deti na výlete za mestom : -... :--~ ':~e a cakajúce..: ><3. ~.Prítažlivost /65 I.:.=-. _:-_= ti glóbus. : :":':11. .:. vlhkú od potu a od sÍz..::~ck aplánek. poviazaných retazou.. ~ "L-' . - ::k.::::::c íst už domov..

z ktorej neunikneš. ty o nicom nevieš. A zatiaf v záhrade za oknom pes šteká celkom po dedinsky. ulica stíchne. na ich mlcanie. Spomen si ešte na sfúbený prsten. rúti sa expres so sklom. hrá dychovka a kypí mlieko. Hrebene vo vlasoch zaiskria a zhasnú. . modrozelený. na vodu prichádzajúcu vždy odinakiaf. v nedefu. Plyn. na opakujúcu sa ako pesnicka. holub na komíne ocernel jak orech a horeznacky padal do trávy. To všetko ešte pred obedom. na jej kruhy. Pocujem cinely. To je tá obruc. elektricky utekajú po prstoch a zatahujú siete nad mestom. Na holých konároch už vidno zretefné obrysy budúceho lístia. Spievam si smutný šláger a chodím po kuchyni. všade okolo je nedefa. priložili. Zavialo chladom. Ale o minútu sa veci zmenia. v hodine prebúdzania stromov. dve slnká narazili o seba. na kamen dávno zahodený do vody. ako tvoj sveter mi pletie hlavu. zahrmí.66 / Mirosla v V ále k NEDELA Cigánske dievca v žItých mencestrákoch tocí žeriavom.

. tkom v Ione. . -=--= dúhu na asfalte. . .~~:.'. ustato stojí na jednej nohe ako bocian.~. : . v námorníckych blúzach idú do kina. :~m na ústach. ..y okolo sa uložili k spánku.koldo šera: '~:":'da.=:-. =~ :::. j -:: ':du musíš ležat ako obrus na stole .. . <hodoch . "::::~2.. ..rilosa.'.-'-. co ::~. ::-.dla mna nesedela NedeIa -= ~ ~~ 2. že si neodišla._~ strechy..-~. domov.:: :eIou sme sa kúpavali nahí v rybníku..3samiba podIa hmatu. nedeIa . _:: .:. d . = =: . ~:soprán zbehol do prízemia _ .Prítažlivost /67 .• =-:.. .. " :::eIou som cítal zakázané knihy. som spal.e moje pokušenie. =-:::':1 S tenkým krkom zaspieval -. o .... : ~ ~::J0'ch svietia tvoje slzy ako kvapky oleja. ktoré horknú. ': :::~2..:-::-sty. : ..c ~ =-:. _ -::=zl~'chmyšlienok -c.:-.:-ajme kná! -. : ~-si našli svoje miesto v temnote. =-~ " :::dou sme chodievali lovit ryby. :::'::lskeievca v žitých mencestrákoch tocí žeriavom.Iavoako kohút.::::1 si svoj chlieb. =-:a spomienok.. '.. už je neskoro .::::11 sa so mnou krúti ako kolotoc .:ov.

poklonili sa . stúpajúce a klesajúce. na nehmotné telo nad latkou! Vtedyaj slovo letmo pocuté má jasný zmysel. korene strom ov celkom nepravdepodobné. drevenými nohami prekrocili prah. vtedy je nebo blízko. kolesá. A všetko záleží len na odraze! V studenom daždi krátko pred úsvitom mrzáka niesli po schodoch jak klavír.68/ Miroslav Válek OSLNENIE Aká je tmavá noc! Pri rieke. Premiestujme sa! Stále to isté: otácanie ocí. zem hlboko. strieborné ryby zasvietili v prúde a zem sa trasie od dupotu nóh. dolu uložili. pomalý pohyb na vrchol a pád. v sade falie zapálili. •• . sústredené a uzavreté do seba. tvár vo hviezdach. Aká je tmavá noc! Spat s rukami za hlavou a mysliet na skvelý okamih opúštania zeme. cela mi k sebe. rukami hfadali pri zemi a našli.

Zem pod sebou jak vefký velocipéd.:-:. " -: =-.dá ako zostrelený vták.všade .:...2.:.:.::...: .:.~~~:ešstÍpmi vodorovného sveta. L. 2..::--_ . -'. stojatá. . . -:~:ltom kove hviezd.. ~ <.::.isí za oknami ako negatív.-=:::1é.Z .. tom istom smere.:.:. :-. .::. :nužov. ':loveka. :. sprava perut bombardérov.: 2. : ._ .':~. _ d..díŠv nej slnko.:. : . dalej o pohfad.. ~=\enie nad obilím. s:ba." nej na dne horia . . ' '::'':-=-.-::'. s -: _·. .::na zem klesá zvonica. . . . .:. .kloní a hladina.::.. v ktorej ležíš '. zien idú za záclonou. .:.:~~be mesta.:::::. . ...e oceánov. v skle piesku.osé nohy po izbe mi chodia. ciefavedomé. v márnej zlosti.-:'.:- . =-. ~dko vidíš ukrytý _ .-:=. ~de sa pretínajú uhlopriecky izby.e sa hfadám na tom obrázku. . :. .Prítažlivost /69 ~ -:~ ~ 7 je tu ~ ~:sila. -. :en bod.. = .:á voda.-radípremenenom na antracit. vzduch vystupujú na nebesá..::. . ~ .c. =-.._ ::3.~. .': ~eby udierali na veselé bubienky.

70 Miroslav Válek Uvidiet Neapol a potom zomriet! Navštívte Capri. drží si palec na nohe a volá: » Všetky veci vrhnuté do výšok vracajú sa na Zem. dalej je matná. nenahýnajte sa z okien: mrtvy muž v cylindri leží na peróne. ktoré hovoria. popamati. nezaostrená cepef dažda ponorená do noci. mali sme príležitost presvedcit sa o tom: prítažlivost ocele a detskej tváre. družicky sa hlúpo chichocú. Až jedného dna popoludní plní pokory sadáme si k stolu. é pericoloso sporgersi. biele miesta. nevesta je nedockavá. siahneme si do pamati: nic. album otvárame. pod nou muž s jablkom skáce ako rosnicka. Nepas se pencher en dehors. akoby ich ani nikdy nebolo. prítažlivost bomb a chodníka! Ale tie tváre blednú v albumoch a strácajú sa v mysli. « A naozaj. vlak sa pohýna. svadobná noc je len jediná! Nahý muž v cylindri leží na peróne. nie naopak . pominuli sa. ... akoby si napísal na sklo okna: I:úbim ta . Dalej je voda stúpajúca k ústam. nicht hinauslehnen.a zotrel rukávom. nic.

bosé nohy. ihla na dlážke. :'=::linuli sa. Marek. ~ :am.naraz dvíha tisíc ciernych klarinetov. ~.-::-:~ovaná ~~ kosa pred zajacikom. ~._. Malvína. =:ácam hlavu. .:-. Terézia. \~~t zdravé ruky. -_=ota v pohybe. Monika. ktoré nevidím. bosé nohy po izbe mi chodia. : ~:.::::cly prápor mracna veje nad pofom.:~le to isté: =- -·e ::. Marcel.:2 syitá iá . ..Prítažlivost /71 -=- ~:nara. ::~::::U-án :·=:obu sveta dávno tušeného. Tichomír. -=._: a krotká. .. =:acam hlavu.-:-:hádza slnko.: ty správne padáš na tvár. Tibor.ujúca ~~ telo ženy. :::le zelených datelín. -. zdvihol by som svet. Ábel.'oškvrnená. =~-:hrán sa pred dotykom. \.=::linuli sa.:s . :.~~gdaléna.. Tatiana.::-:. ale teba niet. =::linuli sa. lež ocef zostala.zahral. _s:redené a uzavreté. ktorá vystupuje z jazera donových plavkách.. Anna.:. .. :. Alena. .:?ajúce a klesajúce. . : <n. :. Teodor.

priezracný a fahký. sa odrážam. purpurové motocykle s blondínkami v lodickách. domy a veže. a ruky. ktoré ohýbajú plech. ale aj veci zabudnuté a veci povšimnuté iba náhodou. . ocami presne sledujúc jej let. Cez steny akvária svet je tmavozelený. Ja sám som mesto. cez kamene. Ja sám som mesto. milión bežcov beží vo mne maratónsky beh. cez mlciaci les a centimeter od okna. Mám ruky. z miesta. dojatie a prach. ktoré brúsia krištále. Ale ja idem cez vodu. Nehybná biela ryba visí na oblohe ako vzducholod. bazény a sa1tá nad bazénom. Huciace mesto vstupuje mi do zreniciek.~ ----- --------~ 72 / Miroslav Válek Slzy a svetlo. žeriavy a sklo. kde kvitnú práve klívie a žItá vcela vyletuje z izby.

-~-robiluzol.. ~.pot.namená to množstvo detonácií tak nablízku. s~ladal košefu.~e to mosty vyletovali do vzduchu.ravil slucku ako na vietor. ako keby uvazoval lod. . . a _=shrdzavel jak škvrna po krvi. šmýkala sa z rúk. o . s~jol si ~ smutný. \' prestávkach medzi výbuchmi vzduch hucal monotónne .:. chvejúca sa voda úzkosti.lkom malé mosty. ::::. 30la klzká ako ryba. ~ne triasli krvavými hlavami.="::enpo druhom. .. ot maratónskych bežcov pred ciefom. ako keby kopal hroby. z \~ysle1 na hreben. .J porozumel. pre nich dvoch. =- ?ohIadal klinec. padajúcu za bieleho dna . že je sám.. vzal ho do prstov. ?iávala izbou ako utopenec ~ ako z mracna padala z nej sof. .2 bola jesen.ot tažných koní ~ pot drevorubacov. ~::. =-_~hle prudko dozrievalo obilie. . .. ako vysávac. ?ot lejúci sa dolu tvárou.. =-_~neskorenú hviezdu.. nepochopil.. :='~:e . .:to ta pozbiera? .:lkol. s. J.Prítažlivost /73 \'ZDUCHOLOD 1 ani ked si cesala vlasy. ::.

otácajú žeravý mlyn oblohy. jeho neóny. 2 »Vzducholod nad mestom.74/ Miroslav Válek Izba je naraz plná malých kryštálok. ten nedoucený sochár.a ich redaktor. »viem. vchádzajú do slnka. celkom slepé. ci to nie je nová stálica . sám vylepoval žIté plagáty:PLES ASTRONAUTOV SA DNES NEKONÁ. trochu bližšie k Zemi. tí veTkí duchom. posobí ako provokácia. ako urážka. veTmi zdaleka. Tam ružové a veTké kone. Díval sa a zazrel: asi na polceste. vraveli: Je toTko vecí medzi nebom a Zemou a clovek potrebuje nieco Tahkého. slama vzduchu je už celá mokrá a cez jej steblá. naplnené cistými šošovkami placu.napísali miestne noviny . Visela tam nehybne a mlcky. ako keby prežúvala jeho cyklámeny.kto . stavajú sa na svoje miesta. Ležala tam ako krava v plavkách pod belasým slnecníkom a celé mesto bolo z toho pohoršené. v case. vidno do neba. ked dobyli sme vesmír. nad vežami mesta . na všetko odpovedajúc naucenými frázami: »Nepýtajte sa ma na podstatu vecí«.vzducholod. ktoré zachytili veTmi tichú hudbu. ktorí už z praxe poznajú tak trocha neustále meniace sa postavenie hviezd. že nic neviem« a pod. holohlavý Sokrates. No milenec a dvaja hráci biliardu. Nevie sa napokon. vystupujú z vody. bez príciny. ba je to vlastne znižovanie vedy« . jeho georgíny.

.-.. z .. '.aocha spomínaš. ona. '.:: l \-enisko. ~~:~y hviezdy sveta spocítal? .':ko mravca vynesené na slnko. =:-'Jšenýcervenou nahotou tej spálne.. =... Protagoras. : :-c:.. hmatatefným symbolom odvahy a cinu.Jala.-::: tých najhrubších na :: ~. poslom z neznáma.~-::...nápovaha. A co je clovek? Bublina.Prítažlivost /75 . ::ložno je len púhym sprostredkovatefom. .. irali organy. _. ~c:.oú-iedových kruhoch jej dvoch Mesiacov..c:.:':0bala soche. -:-. '. .anajdlhších hlavniach..t visela celou váhou na kfucke.s:laako fialový hríb.. stvoritef namydlených bleskov.~~. . c:.:.šade dusnota :: :~a jak v katedrále. . ::. . A iste je to iba zakuklený motýf. Ved co je život? Vefké =. filozof a holic.« to bola jeho zásada. la ~: :-eží k obloku.-.. ~ '. -=. ktorá odlieta. dá...:1e ako býk. ako sa = -..tojíš oslnený s . moja poklona .riek dvojzmyselnej štylizácii tých slov ozaj sa v tej chvíli :-.:-::-dybol svet jak izba znútra zamknutý.-.:h\"isí! '~c:.:. '~.chladná. »Všetko je také.-..::-::. adala p :: :' 2-dalaako bomba.~~í pán na holenie. nevšímavá.=. .=. = c:.=:atníkomzaciatkov.:.my traja aspon nerucíme za to . .. bollyrickejší v odhadoch.

Potom už znela iba jediná tenká struna. už pokojná a tichá. len obriadok. rieky tiekli ako na mapách. krehká a dutá škrupina vesmíru že praská. na nej Zem ako na vlásku. krídla zlepené. A tak vstal. robotníci si pískali nad vežami mesta. oci plné bielka. súhvezdia že sa rútia popri nom jak vlaky zdaleka. sa díval: Vrchy sa stavali do základného postoj a. . že je práve polnoc. Raketa na Mars odletela podfa cestovného poriadku. padal riedky dážd. a trasúc sa jak kuriatko. do prasknutia napatá.76/ Miroslav Válek Zdalo sa mu. slabo a melodicky hrmelo jak pod oknami konzervatória. opravujúc klenbu oblohy. že praská. Nebo už bolo prázdne a cisté ako sofnicka.

c 7 na dno mojej studne '::2stupuje strach..rcahuZeme hlasno mIaská nafta.:::joko. _~jium a arzén.:. \ -. " ~áhlom tichu.\šetky prvky v známom poradí . :.:eány sa ešte kníšu v bedrách. ako po výbuchu sopky. :-='\-0 a jód.:inádium a mangán.::' istej miery poslúchajú dávne zákony. :::erozumiem ta. =-.ž: . :.:. -.. -'.\ popolavom trasúcom sa vzduchu. .simi vravíš. ~.mesto si už ladí ::štaly neuróz.-\'sklairéna. \~'šli neóny -'. lesy pocúvajú márny nárek vody -'. ~ oe spúšta svoje dynamá. Zcm teda sa zhruba drží svojej dráhy. hlboko. J..Prítažlivost / 77 Robinson ~OBINSON 1 zdeni záhrad je pohodená ryšavá ciapka jesene.ni som dobre nepocul jej hlas. s = A. ~~: stepná tráva.

potom sa vystrie. ktorý padal. . otvára tma svoj tažký ciernyklavír: zasa ten koncert desných kakofóbií! Allegro ma non troppo . tak dokoncil svoj strmhlavý útok na asfalt. skvelý natierac. Pád anjela. z otvoreného okna v slnecnom svetle vystupuje muž. ked do cistého neba sirény mecia ako crieda oviec.. ktoré sa nezastaví ani na chvífu. thiamin fortel Spat! o šiestej ráno. jasnej ako facka. ci opacný let lkara zo slnka k Zemi? A on tu leží. ramená zdvihne ako pred orchestrom: Piano o poschodie nižšie a ešte nižšie hlasný ženský smiech. Guajacuran. kresliaci svoju ciaru zhora nadol. bravúrny pilot v prúžkovanej pyžame. s hlavou proti múru ako vždy cuje pravidelné a drsné otácanie mesta. bez prilby a bez skafandra. Na prstoch stojí. hysteps.78/ Miroslav Válek A hore nad ním. na syntetickej oblohe. a komu anjela? Je to len malý. komu by pripomínal muža..

na lopatkách! Z\-oní zvon.. idúcemu po hrebeni strechy. nikomu sa to nezdá neobycajné a nik si ho nepomýli so stíhackou. pretože den je modrý ako oko králika. spraví to! 2 :deme. ___ vyhadzujú.:~-m trvá pohyb proti slnku.zákrute niekto rozbehol sa k lesu.divný osud podivného astronauta. na svoj sen a na svoj pohyb nahor. inu ':'univý pochod jazdy nad hlavou . _-\krozhodol sa vzletiet. ::-~koho nedojal ::. :S. Bez váhania pokracuje vo výstupe za hviezdou.::k leží zasa . _-\le on oci otvára. co skrýva v sebe let. . Sám dobre vie. . je fantastický den a každý má právo na svoju hviezdu. Muž s vedrom v rukách zaspal na najvyššej priecke rebríka. premenená na kolibríka. vidí: Zemegufa pláva v šírom priestore jak sukna. -~-stúptez cesty mužovi. sníva sa mu Yma Sumac. \ .:::várou v tvár planétam -.::huZeme drží .Prítažlivost /79 _-\mesto hrá jak fakírova flauta. J -=-. roztocená okolo bokov Galiny Ulanovovej.. ešte :-010 by smiešne zvonit na mrtveho. V štvorstupoch -~ život štyri razy dlhší.

Stojím a proti svetlu prezerám plátno zošité a znova rozpárané. Zasa ten istý krátky pohyb spat. na ženu. Všetko sa dalo zas a do poriadku. na príležitost. s kým sedíš v kinosále. Tam bolo treba práve zacat. . Tam. pri pokožke dýchajúcej ako les. pod košefou. sekundu pred skoncením vojny zacínajú hrat medené fanfáry. v ktorom sa ukrývame sami pred sebou a navzájom. na dobré slovo. Vtedy ta naraz pocujem pri šijacom stroji. kde cíhame na jelena. dierky na košeli. tie už zostali. Tam bolo treba práve zacat. stromy v záklone ho odmietajú. Padá. strieka kry a prechádza sa na zelenú. na dieta s cistou tvárou. s bielym medvedom. pri pokožke dýchajúcej ako les. kolorované slnko stúpa nad obzor. zamykám. na cloveka. mlcím. padajúcu pri jedinom slove do mdlób ako do studne. Vlastného detstva dotýkaš sa laktom jak niekoho. Vchádzam do izby. ktorá sa už nevracia. pijúceho v brode.80/ Miroslav Válek je jesen. zapadá slnko.

Prítažlivost

/

81

~3.dámsi ku klavíru, :-.rámjedným prstom ..~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, ~ám pre seba. \fyslím na to, co ma trápi. Daždová voda, vonajúca smolou \ sude pod oknom, ..3.kvefký cierny reflektor osvetfuje nebo, :-:lotocykel BMW 750 'oystrelil dlhú dávku za seba a zmizol, ~ukucka na hodinách kuká poludnie. Zrazu je jesen a ja som vefký vták, :1emotorný a smiešny vo svojom tažkom zimníku. Chcel by som letiet na juh tvojho srdca. ~de je juh? ):ik nevie, ~:nerníky pri cestách ukazujú do zeme, Zem otvorená dokorán sa trasie 3.cesty, ktoré teraz nikam nevedú, ::ko ciary na studenej dlani mftveho dievcata ~Ú prázdne. \fažeš si kfaknút, mažeš hfadat zblízka ':iaru života ..:. tastia. š S~dím pri klavíri, :-:rámjedným prstom ~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, '<:lmpre seba.
d

82 I

Miroslav

Válek

3 Za dávnych cias mojej pamati, ked kdekto vo mne videI naivného chlapca, akým sa v reci mužov ani nedávajú mená, ja som už prelamoval fady Antarktídy, s Polárkou pod hlavou som spával v holej púšti a závidel som všetkým robinsonom. Vecer, ked si už naši doma fahli, potajomky som odchádzal a chodil po prístavoch. Hfadal som lod, ktorá by stroskotala, hfadal som vietor, hfadal som svoj ostrov vecne zelený. A všade tam len ty si bola so mnou. No potom neskór, ked sa už toto všetko stalo detstvom, a ešte neskór, ked prišiel cas a vlajky leta klesli na pol žrde, v dalekej krcme som sedel a, cierne kruhy pod ocami, pil som žItý grog. Pil som štvrtý rok. Pil som, ako sa pije z oceána, vefkými dúškami a bez prestania, pil som lode a ryby, kamene, ktoré vyplávali na povrch, práve tak ako daleké ostrovy a mestá, vonajúce vanilkou a ambrou, pil som vzduch,

Prítažlivost

/

83

:-:-:.:.gický ktorý horí v ociach, lieh, ~~=-cpriestory, :::.l:alstvo,co páli, .:.:::nezhorí. -\ bolo treba zacat od zaciatku, :.o:TI. kde sa clovek zdvíha na nohy, ~:~ckremen, biely ako panna, _ ~~rí potme v rukách .:.padáš na tvár ako opilec, ~:;;j v kameni a piesku, vidíš ::,::-i záblesku =-_;;ónovi sviec c ~ ;;dinú osamelú stopu ~:O\-eka. _-\bola tam. ~-\-idel som ju na okamih zboku :-:1ihnútsa ako antilopu -, oku .o potom všade nahmatal som tmu. Obrovský cierny vták si sadol na palmu, akryl slnko. \-:edy sa Zem zachvela jak žena pri porode, ~o vyvrhla, to všetko bolo mftve, krvavé, :11inaprifahla si k hline, voda k vode, ::,brovskýcierny vták napalmu zakryl slnko.

_-\predsa budeš rást, ::-udešsa zdvíhat .:.budeš stúpat po oblúku dúhy, ;::,oletíš, .oj bosou nohou pojdeš po vesmírnom skle, ..:meléslnká zažíhajúc pred sebou.

84 /

Miroslav

Válek

Ó, zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova, aj z nicoho, aj z vody, ako ked klícia semená, zem zdvihneš nad sebou a vstaneš, ty nevinný a nahý, ty bez mena. Clovek medzi Iudmi.

NEPOKOJ .

Raz a dva..chovi Mikuláškovi by ste radi videli..alyju budú boliet . . fosfor! :-. napodobnujúce cval.. ~:arneme tráve na ociach .: lúku. má miikké lýtka. zriebiitá.::. =. Zaspievaj nieco veselé.::.n."soko kolená.:J.-\ jarné klícenie! . irmenie jarných motorov.. ~. svietiacu ako hodinky. \.-\ cWorofyl! . akcelerácia tráv! -:-.Nepokoj / 89 . tráva už vchádza do dalšieho kola. . z ktorého vyhadzujú zelenú frašu s penou v hrdle.. ~oníky lúcne.:> :. spievat! .. ale rýchle! Splašení ako jelene.-\ dvestotisíc iných hlúpostí! E-llavavás z toho nezabolí ..j ukazuje jar! :::. ~te ~·.-\ už to nie je pretekársky voz. ~ialenstvo tribún! Jetu len smutné auto s pivom. zaspievaj..lŽ sa na svahu mihne jej zelený kabriolet.

nik sa ho nespýtal: »Preco?« A »Kam?« A kto sa spýtal trávy. . Napísané sú: dejiny vojen. Musel len bežat. nad hrobom. hfadá im správny tvar. Premávajú v nej expresy a nájazdníci hryzú hrivy koní. premiena mrtve veci na živé. Dejiny trávy nikto nenapísal.90/ Miroslav Válek A tak sa clovek dožil tisíc rokov. dejiny filatelie a futbalu. predbiehat s penou v hrdle. blúznenie vody. trápi sa sama v sebe. A tráva pracuje: nad chodbami krtov. Jej dejiny sú dlhé a plynulé. premiena požiar slnka. iba ohen a dážd. kam rastie a preco? Kto sa spýtal na jej vnútorný život? Kto aspon steblo trávy preložil do fudskej reci? Nic. šelest nad aortou. nad hrobom. pocúva nárek mora. Z hfadiska trávy je to bezvýznamné.

:..~obysám som bol trávou. iba ohen a dážd! . ~ epozerajte na nu zvysoka. . po com býva krY.:.-:-askanie buniek. co vravím: ~ic.:.:o'jdemedo tmy . -::-ráva všetko zakryje. '. od coho mftvych bolí zub.Nepokoj /91 Z3. . pozná bludné hviezdy! Tráva vie.odhalím ti skryté súvislosti vecí. :::-ávavie všetko o živote a smrti.:. .::-enieštiav . -. . \ 11cí. Raz všetko pochopím . :' odciarkla si vás zelenou .:. . Polož si ruku na chrbát noci.UU tý kfc korenov.-\1e tráva je trpezlivá .' pamati drží všetky letné lásky.padá do nej zlatovlasá hlava . -.caká.~-ž všetkému rozumiem.Ještiálne vraždy.-ocúvaj dobre. ::. :-ráva má presný zoznam nádejí a sÍz. .-ocúvat pórodné bolesti trávy. \ -ypocítala vašu definitívnu podobu.mnohý kohútik v nej stratil hrebienok. ~Jdzoložstvá . -::-ráva vie. ?od.-:itlivá.:.

svet bol trocha šikmý v tomto popoludní iba pre plavcovo Prezradím ti: Prestrieraný šípmi modrý bazén neba vytekaL Vtedy za zákrutou rieky parník ako sova zahúkal.. prebúdzali ma a ja som zo sna skríkoL Nárazy zvonov.92/ Miroslav Válek Rovnováha ZVONY NA NEDEr. ktoré rastú v prstoch. . orgován bollacný. nacenganého jak ralia. Amen. zaspala si v jablonovom lístí. zrakla si sa. Vóbec. zvony. zvony jednej letnej nedele.. pocuterne letiaceho sematam. pod pazuchou s vónou tlceného muškátu. peru všade dost. zvony veselé. pritisla si líce na plet jablka. amen. zvony nárazníkov. zvony krídla bronzového anjela. Jeden z nich zdvihol náhodou profesor náboženstva. pod ktorými som ta videI nahú. zvony v slnku horiace jak vlaky s naftou.U Zvony. Zvony smutné. zvony na nederu. lupene mží. tenký mesiac z neba visel ako myší chvost . hradám svoju rovnováhu. Svet bol celkom zelený a cistý. zvony brokátov a zvony taftov. Zvony. vtedy si bola ešte panna. na procesii zo sukne si kvety vysýpala.

iskry vodopádov.. . ..blondiak.. zastante. . do špiku plac trápených detí. ~.. tristo bohov trúbi na trombón! '.Nepokoj /93 :~:-. Tu sa odhafujú tajné súhvezdia. zvony.~e mlcala.xha s mostom.-:. Zvony. _~:nial sa a zamykajúc dvere kabinetu. aby si bol svatý. \"šetko sa už naucila. 2':' chrbtom som cítil tisíc nožov. ?omaly jak auto vchádzal do mna les. ona sa mi pácil Zvony. -. . mój zvon.-:. Putuj k bohu kolenacky. fosfor macky. « \flcala. Proti ránu beží noc so zježenou srstou.hodou :-~-sadilsi ta na kolená . rieka. Losa dá krásne robit v letný podvecer? Odpovedajte na otázku celou vetou! .Bas psov. Amen. ach. propeler. Zdený mlyn leta mával krídlami . . v agátovej aleji :Dleljedno a to isté: Opakujte mi túto vetu ešte raz . :2.na konci prázdnin. zvony behúni.blonplná vtákov. malé luny sotva vychodiace zvykajú si na dotyky prstov."izbe prudko zavonalo ihlicie. amen.. zvony posmievaci.

dva. štyri. Pat mužov tlací do garáže vefkú. . jak to chodí: Zlatá brána otvorená. cinq . vieme.. tie v prvom rade . A vlani. Na jesen . deux... « Základné císlovky. Verejne bolo známe: cundra ako svet! Vraveli nám v škole: »Co je elektrina.. za tou bránou jedna žena. aj jaštericku v liehu . smutnú limuzínu mójho detstva. trois. oplakala motýfa. jak to chodí otvorit okno na poschodí. Ja vás zbožnujem .. to je na smiech.. Vn. ked tam tak ležala.. ako lodku hoj dala si v rukách hlavu bofavú. »Répétez moi cette phrase encore une fois . len na nu. ked ju zdvíham rukou zo zeme . no hnus~ Vždy jej bolo fúto miznúceho snehu.. vlastne nevieme!« Možno to.... spitá jak ježiško a mesto. tri. páni.. quatre. áno. oci na stopkách.94 I Mirosla v Válek Vcebnicu hore nohami obracal hlúpy vietor. skocit von! V podstate by to za to ani nestálo. Zvoní zvon strateného leta? Poznáme! Vieme. Jeden. Je vous adore .. za tou ženou zvoní zvon. Vy máte skvelú výslovnost.. No a co? Clovek nie je dieta... celé leto zvoní zvon. pat ..poznáme. slecna ..

.. ~:-ohý anjel.:úpimei pištof s nežnou muškou.pochovali sme ju pri samuckom brehu. .:. A stále rovnako sa krúti Zem z jari do leta a z let a do jesene. Jd\Ledy už prešlo vefa jesení a vefa nedieI.Nepokoj /95 ?.v takom stave z mosta ~. =- Z~fÚRACKA Luna je dnes nebezpecne nízko. . T\'oje oci šikmé ako tráva.=-\'no na kamen . a raz. tesne pred svitaním. :.rcletel nízko nad strechami. Placeš. To bolo všetko dávno. aj tých.. Luna s hrbom ohmatáva zosnulú.tom . =':. rovnaké slnko páli t)'ch.ony na nedefu ~tvrtej ráno zobudili ma. rovnaké sú mracná nad nou zavesené. ktorí zrádzali... co milovali . akoby si nosil v hlave cibufu. Zvony mlcali.. Pri schádzaní zo smrtefnej postele ~. L:. krídlami tlcúc o seba. s ':aj a iné veci domnelé. ::-. piHami tryskového anjela. Zabudlo sa na nu . pod trávu.::. .ma. :"'ebo previazané bledomodrou stužkou. ::1ucené nebo zrúklo ako lev z.to sa dalo cakat .

POVIEDKA S OSOU Otocili ho tvárou k stene. Bolo sparné leto. ako pri maturite.. Hurá! Spievaj. Vefa prachu. « A koncila sa kýchnutím a smiechom.. za oknami hystericky zajacala záchranka. aby premýšfal. Presne desat minút na odpoved.96 / Mirosla v Válek Za tebou sa rozplakala tráva. osa narážala na sklo. ktorá sa vždy zacínala rovnako: »Ale tento vtip ste zarucene nepoculi. od ktorého zvonil dom jak pri cistení retazí. že sme zas a krásne plonkoví! Prababicky v hrobe ticho žmúria a hfadá nás niekto voskový. znelo to. Obloha sa kníše ako balícek. . Tak sme teda bez nebícka. padala. vážený pán kolega . pri každom páde opúštal ju jeden z posádky. vrážala do cistého okna. ako keby ktosi klopal nechtom na oblocné sklá a ako keby každým klopnutím diskrétne vyvolal niekoho z tej miestnosti na pohárik konaku alebo na kus reci. Cudák pochováva v ciernych šatách odstrelený malícek. vrážala. cas plynul neuveritefne pomaly. bzucala ako starý jednoplošník. Osa vo vzduchu. zrýchlilo sa odkvitanie púpav a na dlážke padák vedfa padáka. padala.

ked zdvihol pohár . . Šije s každým.»pretože vojna je ~~'~ziouživota a my všetci sme vlastne služobníkmi múzy. dodal: »Ale joyerne vám vravím . .mietne si v mozgu súcasne jej spatný pohyb? :3 .. .. jeho neoblomnost súcasne? ~:~ . . Zasmejete sa.« Potom.11 sa den dozrievania tabaku a ubúdania vód. Láska.~ kto z nás myslí na priesvitnost skla ~ .'-:::1 milú básen. Sajlepšie sú bozky Valinkine..:: :".ktovie . Odkryl som tajomstvá.3.zdvíhajúc nohu. kedže bol tak trocha aj filozof. ::.:.-:':. \foji milí« . poviem .. ~~~. podla vane vetra poznám.::~':=' keby sme stretli dom. Chudobná. Valinka je chudobná krajcírka v našom meste. vonajú všetky vanilkou. ale aj nabrúsený . Tá Osicka má nielen štíhly driek. z ktorých prichádza .1 yzduch a osa bola tmavožlto hlúpa . sa prísne trestá! Túto veršovacku sme našli vo vrecku študenta.-\ pretože sa . ale cestná.~10 by to neocakávané.::hádzajúcina druhú stranu ulice.:::redsa . aby spravil krok ~~. dal som :cj meno Osa.. musí to byt však láska zvoniaca cistým zlatom. ktoré stráži sedem žien Modrofúzových. Viem spravil' slnko : pomaranca hodeného do vzduchu.mená zhodovali. predtým než .:=.vóbec nie náhodou .Nepokoj /97 = .Yehovorte to nikomu. Zacínam: Sehovorte to nikomu... ktorá nezvoní. hned som jej "J poslal.len co som hlbšie prebádal jej dušu.povedal. ::. ako chutia bozky žien v krajinách.

Ale kto nikdy nevidel smutnú vrbu plakat do vreckovky. to videI: Osu. život je zložitý a presný ako hodinky. Tým koncím. vytiahnem si radšej inú otázku. Ako vidíte. podivnejšie veci. . ako pri maturite. miznúce a z falošného zlata. Preco by veril.« aby sa obrátil a skríkol: »Prosím. neuverí ani v možnost stromov vzlietat na noc do vzduchu. aby si napokon uvedomil: »Mám smolu. ale nevylucuje možnost necakaných náhod a stret nutí. pravda. Presne desat minút na odpoved. aby premýšfal. mám smolu! Prosím. Mohol by povedat všetko. napríklad okrem . Ale nie.podte trocha bližšie a okrem a okrem a okrem. zanechávajúc v nom za odmenu svoje prstene. dobrú chut! Pime dalej!« V istých situáciách uverí clovek v schopnost vody hovorit po hebrejsky. to je tak asi to hlavné. Tak mlcal. co nakoniec preletela cez sústrastné sklo. osu. Postavili ho k stene. ako kruhy na vode. okrem iných a vábnejších kvalít. A dalej? Mohol by povedat. ako aj v iné. ked osamel.98/ Miroslav Válek jazyk. ked nevidel? A kto videI chromatickú harmoniku jesenných vetrov? Kto videI svietiaci koren v hrobe elektrikára alebo tmu vo svojom vlastnom hrobe? Kto? Kto? Kto? Tvárou k stene postavený za trest.« Ale ne bolo ine j otázky.

. po ktorej už dávno pásol! Prehýbala sa v páse ako osa. zomriem!« Povedal jej.::. -:::.1alo nej sidolom a mliekom. . ~olen ticho také úplné.11 smolu! '~jolo inej otázky.. -. z · . ~.:":'0 .·. ~. .::.Jrvé štyri minúty už prešli.~ mihnutím oka rozkolísal v hlave zvon..dpatkami zvonili na kamenných kockách.::. krásavica. :. prosím. pane!« Jtoci1i ho k stene ako zrkadlo. zošaliem!« »Och.::. Tá náhoda.3.:j chvíli v parku zavonali azalky. v · :dnách hrali výpravný vefkofilm. . ~p~1:at a: »Prepácte.-\. sa otáca zrkadlo v zlej chvíli.11 smolu! '<.'~orom povestný Theo Lingen v úlohe komorníka =-. ~:~dsa nám nechce práve vidiet svoju tvár.. ako pán Walter Krist odpovedá: . pocut. tá . · :-. »Pozrite sa doma do zrkadla. že cez prestávku zazrel známu blondínku. =~:1Yvykrocili zo zelených brán.:~dsmolu! \':.vykríkla.~.Nepokoj 199 . =::Jcili ho tvárou k stene ako vec. nech sa co chce stane!« »Co?« . jedna .:i:ovými prstami si zapínali blúzky.-::.::. _:":'2anela ako vefký xylofón.:":'0 zazvonit vecer pri dverách vlastného bytu. si \.osi privcas vyšiel vefký Mesiac.~. smiala sa a volala: »Och.:dvidiet svoju tvár je skoro také isté .::. inšpirovaný filmom: »Zomriem s vami.~. pán Walter Krist je doma?« s .. ádzal krásnu barónku . nevydržím!« »Och. že pocul.

aby premýšfal. A vobec. Otocili ho k stene. ale aj smiech šialeného mesta. Aj tak ho u dost bili. sám seba odrážal. Nech teda vraví. Otocili ho k stene ako vec.100/ Miroslav Válek »To bude omyl. Wa1ter Krist v tomto dome nikdy nebýva1. Svetielka leta v diafke miznúce.chut toho jablka má stále na jazyku a caká. smutný súmrak odvrátených vecí. Nech ho prinútia. toho nepoznám. Nie je vrah a nechcel by h zabit. Už len minúta. mat odstup. trasfavý dych sviec. Ó. . hod tie slová pocul celkom jasn<: A toho druhého je mu ozaj fúto.« Preto je lepšie pozerat si do tyla. stát radšej za sebou. chodit v zástupe. každá smrt je vlastne absurdná. ktorého celo tvorí chlapec s jablkom a na konci ktorého je muž . kedy sa ponad plecia nahne k ne mu smrt: »Porucík Wa1ter Krist! Už len minúta!« »Rozumiem! Celo stát! Zaradte sa! Už len minúta!« Ale jeho chvÍfa ešte neprišla. Nemože ani sledovat svoj zástuI Všetky jeho tváre sa rozutekali a obracajú sa k nemu s nemo výcitkou. Zázracný vece Vzduch plný medu. Otocili ho k stene ako zrkadlo. zahnali ho do kúta. ktorých duša je jednorozmerná a ktoré potrebujú oci cloveka! Sám do seba sa díval.

Salutoval mu a vravel: »Rozkaz spáIte. »Nechcelasom. o ~~rt dobrá na lámanie chleba. -\. pán generál. »Pozri sa. Cakal na nich cierny Opel-Kapitán. ama sebe podobná. .astiahlazáclony. aby si to zbadal.:h. Vychádzali z kina. A možno ešte bude.:h.na co dobrá? '-_='ffiU po db'?na. Zdalo sa mu. ked tam pred ním stál. má vyššiu hodnost ako ja a poslúcha. Rob. Ona tiež. . Smiali sa. bud na neho prísny!« Bol.« Zavrel oci. ~:-:-.zošaliem!« =l.. Ale dal mu možnost.3. kto to maže vediet. Potom zdvihol oci k nebu: »Rozumiem. smrt .rt. Ale on sa nepoznával. ako príslovia . ako keby sa vám bol len prisnil.:: zl<-sen :: :-:akvílenie pamati v nekonecných nociach.:-'0.« Usmial sa a pohrozil mu prstom: »Walter.rt nevyhnutná :::':0 západ slnka :: smrt zbytocná ::k: plavec pod vodou a jeho krásny profil! -\. Bola celkom iná. :'\uda. co chceš! Už tak dávno ho mám rada! A možno tu už miliónkrát spal. Walter. Padám z nah. ako keby usínal. Len sekundu váhal.:h. -:: ostrenie nožov.Nepokoj / 101 <oré sa rozbil ako porcelán ~-::my soprán ženy.=-:0. Spime.« Povedala: »Milácik« . aby sa sám rozhodol.slovovaná jedným dychom. Noc sa nadúvala ako ropucha.:.::ú istú vec: t ). s ':-:-. nevydržím!« =~.« smrt -. zomriem!« Spomína si: Hnusný vecer. Svrbela ho dlan. trápenej v tej isteJ chvíli _ -:-:. _-='::'. že na posteli pri nom sedí boh.

tance.. Ale kto je na tej druhej strane? Matka.. Jeho smrt sa podobala klbku nití. « »Tá náhoda. « »Ako keby niekto klopal na oblocné sklá .102/ Miroslav Válek »Zázracný vecer! A vzduch samý med!« »Nech teda odpovedá.. aká si bledá! Ako keby v tebe padal sneh a krieda. ktoré niekto trpezlivo odvíja. pravdivo a hned!« »Vážený pán kolega. Jeho smrt sa podobala klbku nití. . horí vo mne strom! Prší. prstene z falošného zlata. prsten na srdce. PonáhIal sa. Nebo uplakané ako oci siroty. si to ty? Tvoja ihla pod nechtom. Svetielka 1eta v diaIke miznúce. matka.. ako keby žil. matka. tento vtip ste zarucene nepoculi . Bolest? Nie! Len osa a jej prstene! Jeden z nich mi položili na srdce! Vzduch jak med! Ohen! Osa! Bola si muj svet . tá náhoda!« Postav sa tvárou ku stene! Nebud ku mne zlá! Ach.

. co sa zrazil s hviezdou. Z\esil nohy do cierneho prázdna.-:-Jaiecnite zauzlil ::-. "3.-\LENDÁR . a trávu úpenlivo prosím o korene . Je mi hlboko .'\. Modré mlieko pijú. sinku pod okom.-=chaj peci žitý ohen jasat. marec.Nepokoj / 103 ·-\k nebo všade prázdne ako oci blázna.-etielka leta .é luny. február. . . chvíIu ma miluj ako naozaj! ?Jcut.ko pijú kuny. Zem S.:::.:: som ten chlapec. . Odviizujú psov.''::~1Uár.:ornež zaspíš.::rastiem ti krásne do vlasov. ~. v \·yber si ma z úst .::in. ako z hrdla noci strieka krv . .'. oddýchnut si jak pod vodami íl! Z~asli. polož si ma pod podušku. . "echaj.dolsi.: ~ebe si ma zasad. máj .:ryavo.jak cerešnovú kostku. ::-. Tiež som dúhu pil! .'. apríl. aby nebadane plynul cas. S. =---=siem modré z neba.1 konci sveta! S'.::.'. triedali sa rocné obdobia s :'~ trvaní jediného bozku.J. ::.-\ :iež som bol v nebi. ti __ -=mi s tebou dobre.::3. . diaIke miznúce.-\ch.

noc. zreje ovocie. zaciernený ako kominár. A celý v plavkách. Trocha tvojej krvi. na horizont hrdla slnko padá ako sekera. smaragd trávo Pod jazyk ma ukry. . Mliecna luna stvrdla. k bledej hviezde letím. sadze na obrvy. budem k tebe rubín. topás.104/ Miroslav Válek Jak netopier dolu hlavou zavesená noc! Odlož si ma ako zimnú hrušku. Cierna ako kavka. dymy nad komínmi. korund. Nechaj si ma aspon do Vianoc! ZAKÁZANÁ LÁSKA 1 Zakázaná láska. diamant a ešte k tomu hrubý. ked hustnú cukry. Lebo ty si ku mne láskavá. tažká letná zástava. Ústa ešte vecer od peria. Zakázaná láska. Júl. horí vo mne tvoja tvár! Bledá hviezda svieti.

2.:áles. kúpte si jej rubíny.::mypes . '( 2. .:::. ako :--:':amem.jedna žena v bledom je..závidím. . bledí priatelia..~:: . ~:~rna závist! ~:::rne svedomie! "3 :~dá luna. ~:::-na.Nepokoj /105 >::rne veci po mysli mi chodia. bledá jesen veselá! :":":2.~:oierna líška c ..dkomínom dym. teda ona si ta kúpi .:. cierna voda. <dá.. . : > 2. Z:-lázni sa . Z2.« = '::mietaš. ::.~nti kladie vlhké ruky na ramená .:::::bodo smrti sa upi .::?rosÍ o ohen.mem knižka.:hkradmých krokov za sebou :: ""sebe toho odchádzania bez prícin .~ni na rukáve sedí myš _ "~sen modliká: "codchádzajte..:. ~. už: sa nezbavíš ~:".\"lastne kam? .~ázaná láska.

ako si zlostne uhládza svoj plyš.a toho zlata po vreckách! Všetko si zapíš. až zacínaš sa bát. Tak mnoho váži slovo nepovedané. Niekto si tu tlieska. Na pol roka tma. jesen ti to zráta. že sa oneskorí . letí ponad dvory posledná smutná odmocnina vtáka. . most nad vodami praští ako trieska. hlúpy poctárik: Že si mal veYaštastia. pocuješ. veIký strach .~~=~~~~~--~~~~--------- ~--------~- 106/ Miroslav Válek Aj ked spíš. ako si jesen natahuje hodiny.. Z dlane do dlane presýpa jesen svoje peniaze. Vlak píska. Predané deti idú spat. Všetko si zapíš. ako sa bojí. Vo viechach zhasli.. Všetko je jasné: Stromy zakotvili. Márnotratníci vracajú sa domov s rubínmi. hlboko v hline rincia retaze.

až to bolí.Nepokoj / 107 -. ~ d ~ '. ona ceše prúdy svojej smoly. . '\3. ~:. 0 •• . . "~ch na sneh kvapká ~::-\' bycajná. Je sneh _-:. :'0 rána ju z každej strany sníma .':'":0 je už tmavomodrá zima.::jcem drsný vlas ciernej zimy ~::notat si okolo prsta.~~.=.IV klobúk melanchólie c. . . '. Z. Zo všetkých zím jak ponorka som ustal.-i vo mne zaskucalo zviera.?hodme ': ". ':íry jagot snehu. ·.~losti všade.\'a šteknú spod brán. Vetry náhodné . \1lJja zima je nežnost. ktív luny otocí a poutiera c.::hádzanoc. Zlffiesú veci cistejšie a belšie. ~~rzela ma zima biela. fudská. ~lt vzduchu do pfúc ako nóžl Chcem pocut puk at kÍby kremena.l=-ja zima je biela. -.: =-.1oja zima je dobrá. . .. o ~~rvená. ? :-. v ktorých spomeniem :-~zovú zimu tvojho tela.::horako britva stromy z kože zdiera.áme prostovlasí do strmého brehu. :=:~tesú iné zimy.d~'Chalsom sa zimy ružovej.'~renie hviezd c.

zapráskal bic potoka. J a práve ako slnko hodavý a smadný som. bud ako studna hlboká. Pocujem v peci veselého diabla ohen rozbíjat. budem jest s tebou tmavý. mimózu a hrom! Miluj ma! Bud vlhká ako noc. kým na nás letia biele oceány. A mne už skoro spadne na stál hlava.108/ Miroslav Válek SENTIMENTÁLNE VIANOCE To sú tie štastné Vianoce. láska. Bláznivé husle. Obchádzam ta v kruhu. vlcie zavýjanie. Siroty mrznú po stovkách jak vrany. blesk krvi. Pre teba. usmiali sa utopenci pod radom. zdíhavý Mesiac ma v okne podrezáva. šabra. horský med. . korene slnka stále trápi smad. horí sad. Sivé a tažké hviezdy z olova lejeme spolu do priezracnej vody. okolo domu vlcia svorka chodí a ty si moja láska staniolová. prezerám si ta žItým pohradom. Vody sa zdvihli. na zadné zrazu postavil sa dom.

-.:. lchá noc... . ~:. . zvon. :--:. --= som spasený. zvon! 301 to neuveritefný beh. .Y::.í ma ruka na ten nežný krk. 30li biele Vianoce.:0 sú tie štastné Vianoce.lé mesto medené jak zvon.-::. :I.. ':-. Z.útle ruky váhavo zvoniace.:.lohazhasla... <jádzajú z mojho tela .... -\ch.:nie . ~:.zba modravie jak pri zváraní kovov. Z\-on! Zvon! ::.. .:. Z\-on. .ldbazvonov. tá mladost bofavá. : :-".-::_... krotké ovecky..-:. : :::~_ domov.. ~!-=-=-:ici jej úbefových rúk. '.:mmi uletela. :. nie.:.:duja.duja.. -".':-~a\"é blchy z ohna na zem skácu.:.1 jazyku ešte sladla mi jak perník.dalcierny ~:1eh.Nepokoj / 109 :. .:. ~=-.:-amky. -\.rmínový svet! ?:akala a volala.

prepadlo sa do mna tisíc Atlantíd. Kde som? Kde som? Kedy poletím? Hucí vo mne more. Z púheho svetla utrpel som šok: tisíc vecí rozomletých na prášok. tisíc vecí. chcem sa skryt. pusté krajiny. Celá Zem mi visí na nohách: Jedno zrnko prachu. Len ten prach. na ktoré sa dalo spofahnút.110/ Miroslav Válek Modro pod ocami ELEMENTÁRNA BÁSEN Kde som? Niekedy sa mi zdá. Nieco ako ohen. nieco ako sof. Svet jak golier. Milujem ta. vtláca do hliny skrvavené tváre. nieco ako dym. Na jazyku hrozne známa chut: Nieco ako láska. že letím. To práve vtedy. ked tažší som než predtým. naslineným prstom všetko zotieram. cosi ma v nom škrtí. ale už som zabudol. Padá prach a padá. Vyhlasujem nevyhnutnost smrti! . Opieram si hlavu o oblocný rám.

.\ot je krátky -':.::.lenélustre. Z.ckové krádeže. Netancujeme twist :: :-:. bolenie hlavy a angínu. sme tí kamenní muži. s lunou a kyticou. ale len výnimocne a ked je to celkom isté.elaságarsónka s neštastnou láskou. ociach úžas jak po zrážke vlakov. .:-. ~_ -':.. _-\ \y' . ako S:~jíme za slovom. všetky tie klavíry. zlodeji neónov -':. '. '. Rozbíjaci lámp.Nepokoj / 111 :-(_-\~fENNÍ MUŽI '. o nadovšetko nám na srdci leží . ste tí kamoši. ::::-.~:-sme tí kamenní muži a na našich pleciach ~:-Jdva tarcha domu.3..~. '.'=' ~:"~'-. ~.zohIadne sa bozkávate pod portálmi domov. -:. ynickí anjeli ulic. že plechové lietadlo džezu exploduje v našom vedomí :: = y si ho ponesieme v studenej elektricke . lebo to robí muža :: =už je oporou štátu a hlavou rodiny. ale my mlcíme s Iadovou tvárou. ~íme hrózou. ~-::ypodIa možností.1Yvšetko vidíme.ilujemelen staromódne. -':.i:éna holubom.-:ahydo nebies.meme manželky.-':. c 3..':. --: :yskanie nožov. : \1\ sme tí kamenní muži.~\ všetko vidíme: ~~zchody milencov. s ~.-':lka lásky a postele. kry :: '.::ašímzákonom je stát iba na svojom mieste.~:. .s\-adobný závoj -':.

geometria života je iná. tam groš. A my nemáme spolu nic spolocné. Naša cesta je priama. a ešte malá zvoniaca lož. Nervózni piloti snov a urážliví hfadaci štastia. pre každý prípad. Nie! My nemáme spolu nic spolocné. náhlivo kricíte do tváre mesta svoj zápor! Vy ste tí kamoši. V Dunaji luna penila si svoje saponáty. ODSTRANOV ANIE SOCH Noc ako ostatné. fahkomysefne sadíte stromy. Nad mestom krúžil súmrak ako excentrická sova. O všetkom vravíte nahlas. v krikfavých košeliach idete do rannej smeny. plánujete svet na tisíc rokov. nejaký Jesse Owens z Kambodže vytvoril svetový rekord. Nie. A vy sa smejete. my sme tí kamenní muži. ako živé. šarmantné ženy v obchodnom dome sa usmievali príjemne a hlúpo. . dlažba scernela. tu úsmev.--- 112/ Miroslav Válek od prvej jarnej sekundy až po chvHu. Nie. o všetkých tajomstvách krvi a lásky. ked stromy zacínajú v sadoch svoj necudný striptíz. Ó. závrat: trojmotorový škovránok nad rodnou hrudou. reaktívne nebo. desí nás vaše hlasné. posledný trolejbus ho oslnil modrým bleskom a uniesol. umývame si ruky.

~-:-'~y krácala po hlavách tých mužov.stále mysliac na tú malú sochu - .Nepokoj /113 položili ruky na mosadz. .~. zem sa nechvela. -\. ':'. . kameni uvadnutá kytica _ ~:'.:ja som si stále predstavoval jeho tvár. od =_':' :TI údrosti sa zakýval. . : . ~. _ ~~~~. '. ::-:10 ruku zasunutú pod blúzu.:hvíli. ~ .::. .s eravel. =-·oma prstami. = :: ~~-.'::':-:'. ? :->tomsom skúsil opatrne.::. .:. ú =-~~·~o úžasu. ked sa nikto nedíval.~._<: bod rozhodujúci o pohybe sveta. z podstavca.:hna nu nepadal.::.'. o . ~ ~~.ožilisochory a páky.\-ievali ju cherubínskymi krídlami.':5tie.l5Y sadry ako po strihaní obvazov.'.::-zosuli sa hory. :nalých cižmách. ~. ~::--::y socha do vzduchu.:~.'::':10 bolo modré ako po svetlicke.~::-lemracno knísalo sa na oblohe ako kombiné. m :'::. . =lnaj si lenivo penil svoje saponáty.. ::--.::.a jemne ako na krk husier.::.holuby už nekrúžili okolo jednej hlavy.:TI vystúpila . ~.:torej mal ešte jednu vlastnú sochu. =<.oéie noci zrastalo '<.:010 srdca a pod srdcom . sta dokorán. . :nalou rukou zasunutou pod blúzu. -:::-lizen neba bola vypraná. ..:stivo a zdÍhavo jak fraktúra.

zem sa zachvela. je po zvonení. Už berú zošity. básnik. ich nepáli to a nebolí. Vcuf balansuj si na slnecnom lúci. Chodbami mozgu ciernu rakvu nesú. Všetky luny zájdu. dobrí hráci! Až v nej duša skucí ako pes do vlastnej kože zašitý! Je po zvonení. ktoré sa usmievali príjemne a hlúpo ako živé. moja hlava ako košík z prútia: Co namelieš. cože! Ved je lacné svetlo Mesiaca. Si lopta. Ó. Ach. ktorú kopli do ofsajdu. Bola tam! V tom okamihu pred ocami exkluzívnych žien z obchodného domu.114/ Miroslav Válek až nahmatal som nieco ako kamen tažké a studené .hory sa zosúvali. opravujúcich svetlá nad svetom. pred ocami zametacov osudu a robotníkov. No. Tak vidíš. . Ved nocné mlyny básnikov sa krútia. v tom okamihu a práve tam som poznal: Odstranovanie soch sa zacínal VERŠE Ladislavovi Novomeskému Nie sú! Už nie sú! Akoby ani nikdy neboli. to postráca.

zami. odniest .:::1áhle pravou udriet do tyla.fúkat. -... -.: ':crstvom snehu krácat .Nepokoj /115 =_-\BÍJANIE KRÁLIKOV -.lot ich napichnút ..::zdyihnút z teplej slamy.:.: je vzduch asi na polceste k Tadu. ~:C'míne piš ti a tenké flauty myší.\-ok ovonat. :=: ~ ~c raz v dlani zacítit odraz .:cdenský modrý.:. ~_cdeTupo ranajkách. jemné slová.\-íIu drž at favou dolu hlavou.hnut si rukavice na ružovú slávnost.::?lné hrste srsti z ne ho padajú.:lietkam. =. . :-:cdeTu po ranajkách. :~:. :'c:gický obor. =-:-:.:: . tak ~ -zerat.: zb!1ocnému skoku. ~ :'':ut. tažko v ruke. -:-_. __ ~:10 tky.::~ dymom v zuboch vraviet sladké reci...::~cerstvo odseknuté dlane . ako sa otvorilo nebo zajacie . ako brunátnejú uši.:.:.:. ~ ::.::hu poTutovat.. ~.jéitcez dvierka. . ? : :om už vsunút hTadajúcu ruku . ~ : ~ladkat nežne za v8. S::. t ~:.:::.. -. :1edeTu po ranajkách ~-::'.__ :.dkona podnebí. _~:lopit pevne za kožu .

Asi tak v marci. celý týžden rutovat siroty a obdivovat kvety.-------- 116/ Miroslav Válek francúzsky baranovitý. asi tak v marci. v piatok myslíet na iné. ked nad zemou sa dymí ako z krematórií. jar bola chladná zimnica triasla osikami celý vecer . V nederu po ranajkách zabíjat králíka. pri výstupe z elektricky. Vtedy však ponorkové lodstvo obilných zrn len váhavo vysúvalo svoje periskopy. ornica sparuje mrtve telo vlanajšieho pýru. že si krásna. v sobotu sa do ružova vykúpat a usnút na jej ústach. všetci zomierajú rovnako rýchlo a bez slova. ale najma na belasé oci. zamiloval som sa do teba v case klícenia. ceský strakác. mlcat. V pondelok mat modro pod ocami. v utorok uvaž ovat o osude sveta. na všetky strany sveta zvoním. BUBNOVANIE NA OPACNÚ STRANU Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. ale aj bastard z hocijakej krvi. v stredu a štvrtok vynájst parný stroj a objavovat hviezdy.

1 si sa kfaciacky _ -=--=-oti smeru idúceho vlaku ..:rota.:'pokrok fudstva sa zacal už dávno pred nimi. .. okrášlená smrt. ktorí máte o hviezdicku menej. = -:-:.==-..:::1 hlúpy dážd ~ :'.aše bubny. Ako sme dovolili .::. :: pochodujú konšeli a rukami sa tlcú do plešivých hláv: -\~o sme mohli . ich lakonické hrmenie .:~~-=ká hviezdicka ti vyšla na temene.-=ráli jazdectva _ '.umerang bubnov ženúci stáda k hradbám. -=-. . krutejšia než iné. :-'jldogy bubnov proti rabom. . položím ta ako zmrzlé vtáca na album ..ditelia plukovných kapiel.lbny prešli stárociami..lony vzbúr a búrky bubnov pod nebom. :::ll den si našla zrkadlo a utopené maca s hodvábnou mašfou . v :-: ~orne milujem.zrmjemvojakov. ::.::nilného generála vo výslužbe. .:.Jko ked zobudí sa gorila a beží temným lesom! -\ potom ticho a potom zas a zas a -. ?~~zové nozdry vašich koní ženy vzrušujú ::.:1.:tofa bubnov. ~.:hovanie národov a náhly zosun skál! '-:.::: .aspamat a bez námahy.....'.. .. teba kolembám.': starej koži sveta bubnujú: " -znik horstiev a zánik oceán ov. ich remenov a skysnutého chleba..Nepokoj /117 -:. 3. vecné vraždy .:. li -. ::. . šetkých.:pokon už iba malé. '-:. bezvýznamné dunenie.':::11 vás rád.. :--"':'Don veštil budúcnost. -'.

hanba.. kopytá na skle. to sa stáva. bubon vyšiel na bubon! Tak sa stalo. vrhajúci svoje nože proti dejinám. našli sme si iné. a možno až o sedemsto rokov. generáli j azdectva. Teda znova: Mám vás rád. ten cistý kvet. vynálezcovia beztrestnej smrti. pri hlbokej orbe. vhodnú k meninám. lebo . Scipio Africanus. kvete: » Drahí rodicia. žIto jak osa v malinách. krásna Brunhilda. maršal Ney. A Zem sa tocí stále zbesilejšie. na jej chut. « . zasvieti jej ocný zub. dupot lavín. A to je príležitost všetko zopakovat. Odpusti nám. zdokonafujte to nežné zviera. krotitelia pardálov a púm? Smrt hrdzavá kobyla tak naliehavo erdží. na jej meno. ó. Džingischán. džungfa! Kde je váš bic. ale aj k hlbokému spánku. hltaci ohna. žongléri. co som predpokladal: Zabudli sme na náhodnú lásku. bláznivý charleston.-~------==::=-=========- 118/ Miroslav Válek bubliny bubnov.. bubnovanie na opacnú stranu sveta. až po absolútnu ružu. za hrivy koní slnko zapadá. chvífocku sa oneskorím.

'.:. \·erkej chvíli XX.z trasie nadrami..::.ámalopta nad rohami býka.:. ~ .Nepokoj /119 = .. tvoj úsmev je blikajúci neón. -:.:á rybka v akváriu.Iovésvaly rozkrocených noh. '< ::"::0-: Ich život aj tak je sladký. . :::-.a~e štastie bude trvalé ':':-.~ Hiroshima perfume spray .ienická smrt pre budúce matky a dojcatá! .::.:Jon hlavu k hviezdam.. džez. áno. -:-<)madnáhavária pancierových flotí1. další závoj padá ako motýf.:.:)konalená smrt do každej rodiny! :-::.Ový ' koktail v ociach. dnes vecer .::j kapitalizmus zacína svoj jedinecný striptíz.·. viem.. . =i::-javujúsa ružové stehná. biela. gentlemani neprídu sem zložit kosti.:':-l..::" plantážach sveta.:. storocia.-:achlickovaná. -\:-nerika :::":1cujúcaako slon -.:'. =.~Svecer.. =. -\:-nerika v nukleárnom klobúku. ::-<xhuhysterická slecna. ::a sa exkluzívnym strojcekom znacky Philips a pijú gin..'aše prsia vo výstrihu jedine \ -::. ~ ktrická vcela bzucí pri ich ušiach..=~z. "_. : . .:z LADIES FOR GENTLEMEN . krásavica.:...:h. no med im nenosí. ::::megufa v plnom rozpuku. ktorá vzlyká.~etko je v nom presne rozdelené: " .:. konecná podoba tecúceho casu. . . krásna pani s medovými ústami.•~~úlajú sa všetky jabÍcka Kalifornie a hlasno zvonia. . ="::"1. =::. ::. ..

len zrkadlá a zo všetkých strán zrkadlá pracujú nervózne a s vášnou. kde necakáš. jej prsia a jej lýtka.120 I Miroslav Válek Svet sa mrací. nehraj sa s tou blúzkou! Ešte jedna gombicka a budeš svatá. perlet. tancuj! Amerika. Šero hrá na nás tesne spoza siete. vojdeš za živa do nebeských brán. Na cepeli ohna tancujúca. planúce šije napli k Mesiacu. zhasíname neón vo vlasoch. plan! Zakvílili limuzíny. požiar rumeliek. rybári zbierajúci ulity a mušle. vlny Atlantiku. hraj! Polnoc. je mu z toho úzko. saxofóny vyplazujú jazyky. nahý. divá luna mandolíny ožiarila kraj. zachytia si ju v každej polohe. odhodia svoje výkresy a zacínajú nové. Sex a zvony. pružný vzduch. jej úsmevov. Amerika. jej vlasov. Amerika. príboj. jej prsty trúsia korenie. Všade je plno jej úst. . V umelej noci padajú na nás hviezdy umelé. umiesti všetko tam. biela osamotená. Slecna. Amerika. vyjú svoj vlcí žiaI.

h ::.. .. ::.::: atramentovej tmy utekali.Nepokoj / 121 . ~. .. _'.:šo\'atelia penazí ::.::'::'0 plné hviezd. v .::.=. ..::domili sme si jej brucho ..lŽnicu Archimeda. 3 :-.:~y Laosu.:~~knad hlavami chodcovo Z. :::. -=-:-dhorné rstvy vystupujú na povrch.. ::. :: ~<'te... jeto bubon. .. b -=::eskajú ho cervenými rukami. ::.=.:hytilaho rukami. 3.:-zgajú remene.::. videli sme zblízka: Je sýte. =::-.. matné slnko na nehybnom nebi.:~. '\. :-.3.~šampióni boxu .:najitelia oceliarskych trustov. :: t o známe dunenie.~obvv strede Zeme narodil sa hrom.šli rucho Ameriky..:1ed vstali riaditelia bánk. .::. .. ::~ú don ::.::. : :elové gule zavrtané v hline vracajú sa k hlavniam.dysa im triasli. ::.rcibiskupi .=.. ..inujagavej ryby. litomobiloví králi. . ::. .~~ .konalé a oblé. -\.::..:ks Vietnamu ::. ~:. sa ~::Clajújazdecké pluky od stvorenia sveta.mtom naraz ako gong.:. im '\. . tu sa práve zlomil hreben luny.~malé.tkyMalajska.plnili o jatky Chicaga.~podtaté sa zosypalo na st61..jeto bubon.:'::'\'Y horeli jak pece plné koksu. -==-:lOrky posúvajú pod fadom.

nezamúc ešte hlavy našich matiek. aby sa stretol so sebou až v cieli. nezamiloval sa do brunety za oknom a nepil z cudzích studní. Posledného pretekára dávno stratil z dohfadu a nemá spojenie. co nás uspáva. sycí had ako ffaša sifónu. rachotia sudy na kamenne j ceste. sú to ich celá bez jedinej vrásky. Podkova páli oleje. chce na kopytá koní.122/ Miroslav Válek blesk na dne mora zdvíha tarchu vád. nepíše domov. bubon. listy nedostáva. Sám seba cíti za sebou a uniká. sa raz prerezat. prepálit ju. * Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. ako muž. Krátko pred smrtou. Ó. co vidíš za obzorom krvi? Ó. beImo oblohy. Z tvojej kože. v tebe zašití sme ako macatá a práve takí hlúpi. a sú to bubny. že nevytiahne do kopca. okyslicujú sa kovy. a predsa na polceste. no nevzdá sa a nepreruší jazdu. co vie. smrt. že si krásna. bubon. • . Ich rytmus. už idú s ohromnými hlavami proti múru. pomalšie sa toc. smrt. bubon. ked spíme: Smrt. bubon. na všetky strany sveta zvoním. mlynský kamen sveta. vyletiet a za patami cítit úder blesku. Ó. a za hlavou nám bijú bubny ako hodiny. to je to.

_::možno medzitým už prešli stárocia a svet sa zmenil.::~tavte cloveka. <:tisíc.:tisíc. ~ :. . atd.. '. \zduch tuší vtáka..::cÍpád zo schodov...iderna bubon .a vecná. '. '--::ci len matne tuší. '. že: »Štvorec nad preponou pravouhlého trojuholníka .tisíc rokov už preteká vo vlastnej krvi. a\'ili sme Ameriku a ekrazit. = __konštruovali sme gramofón. . prototyp papagája.: .::::1e. :. ? ':.::tk~'m je na posmech. ': zatatej a tvrdohlavej jazdy._~knutie prstami.-:: to len posunok. . bie1y kón . ':'.:-. ten slepý leštic hviezd. celej plané ty ho hryzú do lýtok.::~k. ~JU dúhou nad hlavou a v predpotopnom drese. :. = '::-."~inú podobu.::dam práve to je zmysel všetkého. =. na tom záleží.. . -\ stací zápal pfúc. kofko tisíc mihnutí okom . : .-lašený.:::1e.ako sa rozbíjajú atómové jadrá. žije len .'_'.__ . : ~:::-ne..slnko sa odtrhne.. =.Jbilisme porcelán. -. pohonné hmoty zmyslov.~aj pred sebou má iba seba. .. <. ..::~tavtejazdca za vlastným tienom! '. ~. . .. :-::zradný pohyb plecom. :: ____ ::istavitefa diluviálnych umeleckých kruhov. ''.že Zem je gufatá ...::kojablon tuší jablko.Nepokoj /123 :::-.~:~kým je na posmech. = ~~trojili sme metaforu a alkohol.'': .'.« " .

clovek je vlastne vždy jednou nohou v hrobe. To je tá cesta. na ktorom sedia. ako sa ladí hrom. To nie je škrípanie zubov: »lmperialisti si pília konár. jeho kry. po svojej dráhe. delenie buniek. Mal som rád tvoje vlasy. rozmýšfal som o hviezdicke. « Clovek je vecný! . Objavili sme nesmrtefnost života. ktorá by mohla zastavit napredovanie fudstva . Clovek je vlastne vždy tesne pred smrtou. vieme. Na svete niet sily. to hucanie zvonov v hlase. jeho sláva. ktorí aj v smrti sú na svojom mieste: Súdruhovia. clovek je smrtefný. nekonecnost cloveka. V mene života vyvolávame po mene mrtvych. krásna Brunhilda. Poznávame sa v jazdcovi s napnutou tvárou na zákrute. výmena energie. vkladáme ruku na kožu bubnov. ktorá medzi nimi vychádzala. pocúvajte tú poslednú hudbu.---- -------- 124/ Miroslav Válek žeravá obloha zájde ti za nechty.. pozerajte. To je to zázracné perpetuum mobile. ktorú musí vykonat každý sám v sebe a všetci spolocne. cítime v nohách to stúpanie prudké jak búrka. aj ked už medzitým prešlo pár storocí a všetko je iné. to bude všetko.. ako horí slák na jedinej strune. aby zarástla trávou.

MILOV V HUSEJ ANIE KOŽI .

: sa zasa nicím . ako bažiu hlavu obletuje brak .~osi viac než iba hudba vo veciach. Sám.:1atahujú v stramoch hodinky..~. '::.~ túži . :-1rom.::. . --\dal by vecnost za súcit. .:\.::.c. h . . ked vcely _ . Potlesk :-. NA VECNOST '.c.::tujúz dielní.: ocijakú tvár..::c ':'j. ?ád zostrelenej hviezdy.=. ?ocut.·::orú by videI. := -\ strom sa uklána . sa vie: cervy ..--\. .:úva do jesene.:.:okrídlení muži '.:a klavír v úfoch._ceš nesmrtefný! -. . ~.:ie to prekazili! :-lešia v hline . " ..::zzaciatku a bez konca.:. . duši bazy sneží jak v duši lakomca. láskavé slovo. ='. :.:-: aký' den nejakého leta..Milovanie v husej koži / 129 . ::~ \'oda nie je pre nikoho doma. ?ád ~.ustený.:.olubíchkrídeI. .:úp do nej. .:. ?ád hviezdy.

kto som a kam sa ponáhIam?« Ubúda casu ako múky z vreca.. To práve je tá mechanika pohybu. bol si nesený. a tak tam sedí. Trocha kostÍ.A co si? Nula.. mohol si byt citovaný. bol si na kIúcik a nesúc svoj náklad.130/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (2) DENNÍKA I Ked budeš visiet na drótiku a nohy sa ti budú knísat v prievane. ktorý beží v kufríku. Bol si vždy oslík. pozerat svetu pod sukne. že neodišiel. . mohli po tebe pomenovat cukráren . Tak už s tým prestan. bol si vždy uzavretý.. to je ten slávny výstup blázna. mat v uchu cvrcka. lež iným smerom. ž1tnút pri hudbe. . mohol si ležat v tráve. Mohla byt z teba krásna mrtvola.. že sú to iba dalšie kroky do prázdna. zúfalo kriciac do rehotu divadla: »Preboha. že tu už nie je. ktorý prichádza. aby sa presvedcil. no vracajúc sa vidí. pochopíš. už je po jarmoku a ty si sa predal ešte za živa . V najlepšom prípade vec obcas potrebná na hodinách anatómie. place na schodoch.

.2. prach a krieda! _=:-: ..:..:3.··::\ábnym leskom? ::. kontinenty sa vzdafujú . ujú -::-. 'J!.:ia do ucha ako banálnu hudbu. • _ :: = ~i bol vtedy. sa topole a trávy.::::.::.-_~. co sa zabúda.:rny dáždnik.ostupne :..c:. -. . .rozpadáte. pamati. :..:. . =. homo sapiens? -:::-ou to ešte skúsit? Teba potiahnut . =-~~ilby si mesto! .~ .: '. .:. :':ll starý dáždnik. :::-.::~aza životom! ~.:~ " ~ Tma.:.... .úhe kostry v tmavom kabinete .::...lunou basketbal! ::. .sa Zem.•.=.: t\·ojím hrudným košom ~_.= :.:.Milovanie v husej koži / 131 - _:: -.= ~:: at ta letiet po vetre.:::jou byt nezávazný? -:. c:.: slepnutie! ::. morské hviezdice.:nieslnka.si v hlave rozložit. z teba povetron.:rny dáždnik.. si púštat : _. .

Závidíme si. vážení! Zacína sa to vtedy. hltáme svoje narkotiká. co je poézia. píšeme. ale poézia je nieco iné.. - - . ale to je fatálny omyl! Poézia chodí v kockovanej košeli a kašle na bontón! Z toho hIadiska kométa v hlave a luna pod nechtom mažu byt celkom vhodné pre básen. Niektorí ju definujú ako prijatý návrh na ukoncenie panenstva a iní ako prerušovanú súlož citu s rozumom. píšeme. zvláštne znamenie . nenávidíme sa. nechávame sa trápit ženami. a nikto nevie. Trápime ženy. posledná spodná sukna noci je dávno popísaná.132/ (4) Miroslav Válek Padáme ako po behu. farbu ocí. ako ti znútra siahol do vrecka a skúma rok. škrtíme sa vlastnými rukami a pred zrkadlom odhaIujeme pohlavie maloletého slova.. ochotní vyspat sa s každou lepšou básnou. ked spozoruješ. ako sa v tebe pohol kostlivec. To je cas básne. Tak ako vy bifteky. prechádzajúceho do skupenstva ruže. vypIúvame zakrvavené mestá. opúštame ich. mesiac a den narodenia. aby sme uvideli motýIa.

-=. kde je básen? "emáme! . ma tvoje oci.::.~ -=-. ~-=' na ohen. ~ obrý den. vóna pálenej kože.:c. :':'\Taz na hrdle.::..ždábásen má svoj cas.:: -:as básne je kratší. :S'-:eti u vás med.-\.c. slecna.":edv ste boli bohatí -:nilovali vás! . ~. oranžové plamene! :-::::edá. .~:-:st a kry. \.-\. ..Milovanie v husej koži / 133 sa. ~:~:otoce stromov sa krútia a krútia ..de okolo. o~en. než si myslíš. lebo prichádza :-: ~01stvo o podobe semena. ln -\:h.:h..jrpur.. . <:." ste plakávali ::' \"lasov predavacky z parfumérie. akvamaríny sú studené! . ::".::':1\"alinky a nože! ~. ~::. -.~ do biela rozžeravená nahota sycí .-:. '.c. akvamaríny -·ja sú studené.c. Biela plet. . ja to viem. :::imá .:ijte pokoj.lenstvo šalvie.

. že sú všetky zmká peru spocítané? Komu bolo Iúto Iahkých púpav? . pojdeš na ohen. Budeš opIúvaný a ženy. ked ste spití kdejakou hudbou náhodného tel a do výstrihov malé luny dávili! Kde je tá žena.. To.134/ (9) Miroslav Válek Úbohý básnik. verný vol plužných slov. s ocami prižmúrenými tak nauzucko. samy nimi napÍnané. všetky hanby sveta budú v tebe porátané a ich suma pripíše sa ti k tarche. aby ich naplnili. ktoré si miloval. Tvoje poníženia sa rozpocítajú na prvé a druhé a prvé vojdú do druhých. budú pri tom. ktorý vykráda klenotnice a kostoly. nežný úd! Tvoje meno je strata semena a tvoje tehotenstvá sa nikdy neukoncia placom mládat. že pod nohami ti budú plakat žiletky . prosil pozhoviet? Kto odmietal jest Ialie? Kto nahú ani rosu nevzal na jazyk? Kto veril. ako ty bezradný pred tajomstvom blizien. Ó. ktorá sa nevyzliekla v zrenicke tvojho oka? A predsa kto.nie je ako vtedy. s Andromédou v pysku! Príležitostne budeš vypískaný.

:~o ako po smrti.ie...~ ~ 3. vecer náhle zomrel boh.který má pod košefou líšcie mláda! -.Jdil niekto vyzutý. ale niesol si to tak.:... ? .lpne si vypovedal celý svoj životopis.:.~'. " '::ho štvorrozmernom oku sa zachveli ':-.::':0 sa chystá.len sa teš! ~::'. ~::orého sa ukladajú jorné podkovy strateného štastia.- = ::1\'I~ ~~. :":toniekoho volá. -= 10) '. " -= =. sa stávala kfúcovým bodom básne. .~a fialoví anjeli. ': . ':'.:'. " :. ~ Hfadali sme dvoch.-:ejakommeste zacal zvonit zvon.dacasu . 'aké hrozné veci visia vo vzduchu.zámerne si zabudol na nejakú malickost.Milovanie v husej koži / 135 =·':'. -'-. sa nestalo. :'. že máš so sebou vozík. -: • . . -= ': -= .odník! < . ': . ~. aky"hluchý clovek ::. \šetci uverili.>ravedlnte poruchu. -~.:-:0 keby v nocnom vzduchu : -.. co si niesol. ~ š t\Ttok :::i sme dvaja.ihol hluchý telefón. ~-:-~.:ž:com.

136/

Miroslav

Válek

Akási neviditeIná, nahá noha rozknísala dom. Niekto stojí dolu hlavou nad nami, nejaký inteligentný a krátkozraký hmyz. Pod dohIadom televízneho boha lúštim miliónty kvíz. A v božom oku sa zmráka. V jeho sklenenom oku vševesmírna únava. Storocie, tvoja absolútna hlava zlyháva! Tvoj prázdny rukáv nad zástupmi, tvoja zástava, ó, tvoja neviditeIná a tajná ruka, tá desí, tá zviera ako lis. Dupocú vo mne neuveriteIné kone tvojich psychoanalýz. Rozmnožujem sa. Beda! Erdžím ti lásku, ale nerozumieš. Som crieda. A som aj osamelý hlas v nocnom tichu, nariekajúci pri zabitom. Som bolest trávy pod kopy tom. Už sa úži vecnost v oku boha. Nejaký zástup vo mne kráca, nejaký zástup prekracuje rieku. Cudzí muži. Nejakí nepravdepodobní a cudzí muži na úteku. To som ja - a cosi vo mne, cosi s operenou dušou udavaca, pretvaruje sa, narieka zdaleka, ako z hviezd, a otvára svoj kockovaný notes.

I

I

~

Milovanie

v husej koži

/ 137

.;._:: aleaia, aia, -,-_;:.:1ia, beda, beda, -'--;: :.iactaest I .;.~::svet .:::~.: vrhá semená, j
~',::t

___ ~uje sa za vfzgania protéz. ~áéaj, si krásna nevesta, . ::oriacom vzduchu, v azbestových šatách. :::::::tómyvystúpili nad mestá -'-~ypú sírny kvetl Z-'::vihnútplece, :-:-_nútitnohu, co sa zdráha, _:::kat k oknu -'-~\'oje štyri tváre na sklo pritisnút, nech horia -'-~o štyri sviece v dome samovraha. bože: nebo! asie sa cirkusový šiator :",.=.d hlavou veselého pajáca! -:-wist,twist. .. ) ".)C. zubatá jak aligátor, ~~ásne krváca.
='.
-:=-

S:yri razy som sa zažal, :-:-.:chlina mna štyri klavíry. ?:·.jjem ta, vecnost! ~usíš ma jak kry! :-iarmónia sfér, mám ta plné ústa! Z.::klánam hlavu: S:yri milióny slnecných sústav -'-~tyri hviezdy :-.::dajúce o štvrt na štyri.

138/

Miroslav

Válek

Cosi tu chýba. Cohosi je mi fúto. Všetko je v poriadku. Všetko spocítané: pondelok, utorok, streda ... Vo štvrtok vecer sa bojím: za oknom indigo noci a za ním štyri oblohy. A štyri luny! A štyri západy slnka! Pocujem, ako štvorhlasne kvíliš. Svet je štvornohý! Vy, baleríny, povrazolezci, pokrývaci striech - pripažit! Nastal cas položit sa na vlastné nohy. Ruky dolu! Vzdajte sa! (Noc podkovaná lunou. Spln. Kopyto diabla hrabe vo vysokom žfabe. Pád zostrelenej hviezdy. Pád hviezdy. Pád. Otce náš, ktorý si na nebesiach, napime sa! Twist. Aleluja. Twist. Padlí anjeli a vyskocené mníšky. Sladký spev z výšky: »Handry, kosti odovzdaaat!«)

Milovanie

v husej

koži

/ 139

'.:;;-~toplné sóch .'-:;;-rpentínu. -_=:'~-\"ajú neho ciusi vinu. z -::~~~o krvi zo slnecných škvrn .'-: JIko slnka z bozkov! ~ to ide stromom do korún. -. ~ \-zduchu, kde sochy hrajú hazardne : :::yieratko tvojich bokov, ~.:.:ti moje elektrické oko. -. -:-_od správnu mincu, usmej sa a stlac, .-.;,adne zo mna oranžový plac. nie. Doslzil strom svoj jantárový bes, :: ~kleslý .'-±lt~'mvcelám žIté slzy kreslí. .:....:~. nie. Už si iná. ~ ::tí cas a z leta upíja. '::. chodníkoch ~ škrípe jesen zlatom. =1, Júlia, ,::":ná vášen v hlavách automatov!
":'.':21.

._. ::iyerzálni milenci na rohu : - .'-\Thujú ti každé ráno ,::.ridsiatu štvrtú polohu _,stej lásky s príležitostným tulipánom. ? JQ dotykom kovu blikala ti koža. ';;-rozumiem a nechápem. -::-·.ojimuži v absolútnych krcmách, ·::oré nie sú ani na mape, ::::j pivo, boli ospalí .. =) ,J smrti si budem pamatat ten požiar, ·::orého jazyky ta oblizovali!

140/ Miroslav Válek Co robí S tebou ten stroj! Ó. Akoby niekde ustavicne rástli slonie uši strachu. Akoby celý svet v tej chvíli kfacal na hrášku. Som doma sám. Ako po stvorení nicoho. V jeho štvorrozmemom oku sa zachveli štyria fialoví anjeli.. Tak cíhavo. Vodorovne . (Aj obloha toho leta bola príliš belasá . Ako zo spánku.. cakám ta a prší. Vodorovne. Hfadali sme dvoch. Tak úzkostne. ) Kam dnes vecer.. Ako keby celý život dýchal niekto plyn.akoby práve mitvym na vlasy. Kde si tak dlho? A aká si? Boli sme dvaja. Akosi ticho. nehrá saJ --•. Nieco sa chystá. Nejaké hrozné veci visia vo vzduchu. ó. Ospravedlnte ropuchu. Kam dnes vecer? Pozerám sa do novín: Koniec sveta. Akoby sa niekto dusil. Akosi príliš ticho.. ohne. Vo štvrtok vecer náhle zomrel boh. planúce stípy Sodomy! Si už len círa rozkoš v jeho exaktnom vedomí. Prší a prší._-------------------- .

-ornásobne pocatá _. .::. :--::>dopýtkami kozliatok. pod ohnom. ako ke by som bol odcestovaný. .":ekto zvoní za dverami bytu.:.. škrtenie! :). :\:. <\orice milencov kricia: »Zabit!« :\:.::skauž hrabe ~: .. :).Jho? ~:-. : =-2.:0 to zvoní za dverami bytu? \~cim... o :--::>dpálenou srstou s . kože. ~tvornožci .odtlacky mojich prstov! .Milovanie v husej koži / 141 . nie! ? 2. -=-:chopriezracné jak z igelitu. plechový kohútik štyri svetové strany sa krúti.. =.pod horami popola. k :--::>3ladkým zápachom jahnacej s :--::>d hnom.::~:\"orcatá. nie.":e.racou nohou ...pod horami popola. - neviditerné krídla ~~znohej smrti! . štvrtenie! _. ..:h.dám tvárou do dlaní.

modli sa. slimák. prisahám na vaše jazyky. nahé na kožu..tažší o zviera. Ako po poprave ležia na hromadách krvavé hubertusy stromov. zvieratá. - . prechovávac kostolného striebra. o cloveka fahší. už na veky vekov fialové tetovanie dažda. Milost.142/ ÓDA Miroslav Válek NA BOHA ZVIERAT Zvieratá. na vaše zubadlá. na vaše citlivé ústa: vesmír je prázdny! Co urobíme? Koho zavraždíme? Kam ukryjeme kosti? Do seba. do seba ukryjeme aj všetko ostatné . Už navždy samota. pripomínam vám nesmrtefnost chrústov! Vznešená ropucha. orodu j za nás. Lesy odišli. zvieratá. neopúštaj nás.

~sem muších noh! "."ecnú slávu =-·~:=rat.=.:.. . líšky...=. ___.:. :.znajte sa: -: _5i byt nejaký boh. cyklámenová voš: ".::~"meme z božích nebies =.:=.=.. ~·:::a vášho . a "..úštajú sa mu viny naše! .. ::-: ~trónkový boh? ·.. :-~.:h predstúpi boh.".:".=:ávaj njelskými krídlami. supy. :::'kame vás.: "'1diteIného .:honemý..ece.:.51yš nás. milostivý hmyz.:.:.ovedzte.~ . ste boh? . =. =:-: povedný boh! = _jové muchy.Milovanie v husej koži /143 ''::= je boh? ~ ~~:lZistorový boh.. .

VI O'· ]esen. skrÍŽené rucicky patprstých bylín. bud pravdivá! . Co je v mojom. praštanie srsti v ušiach lopúchov. až veciam na koren. a každý sám. každý nech si líha do svojho masa a nech v nom zotrvá co najdlhšie. miešanie slín. každý nech sa bojí. Príd. mfaskanie jazykov.Musím mat istotu. Každý nech volá do svojho masa mená vecí. to neviem. motýf krutohlav. ktoré chce vziat so sebou. liahlo sa slovo v hrdlách hrdliciek. básen. Co je v tvojom mase? Dymiaci kamen. Každý nech vzlyká.144/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (1) DENNÍKA II Každý nech je pripravený na cestu. údesné milovanie cervených mravcov! Kanec s cistou tvárou utekal. (6) Pozoroval som párenie slov za vlhkého vecera. Ó. sladké a oplzlé. ak ta chcem milovat. . ci ešte iná vec? .

. bic boží.-:. . suka. prší .ábna láska. =::. -..:'.ice. « .redával sa preparovaný mozog Einsteina _ A ttila. ..:. uhrancivé oci. -:-: \-šetko v poslednej chvíli pred objavením Ameriky.Milovanie v husej koži / 145 : 1) = ::. "'~:-:\-Y tak neskutocne a absurdne .:. Miluj ma aj tak! = ~:-.:-:1: sa nad kopcarni masa. Monika.:zadu si recitujúc Homéra.~:upy naberajú do úst vodu.-·::. náhoda a oci ..AZA TITANICU -:-:. cierne. je '-::-:n Fitzgerald Kennedy. \'~_~. sklenené. psie.=. . : .. ~. láska z barchetu.Hannibal ešte neprekrocil Alpy. aby vzlykala.-..:amenechodia naopak jak raky.. .: teda mrtvy .~etko sa uvedie do pohybu . oho nieco zo vzduchu: t :'.~.:-::orenezrozumitefne šumí. «. .lj 'o-'.. si ::. štastie.:uš..:~lené.':.nech je pripravený na cestu. .zivot ubieha.d).~. ~. neprehovoril v OSN.: pazuchou neba smiešne skuvína. ma.. .:lovýhrom ~. hrnce c -_~ hviezdy zo starého železa. chlapceka .:úpsi.

mesalíny a jacquelíny. okarína detstva píska falošne. utkvelé predstavy Williama Shakespeara. necitatefná voda podpisuje mlcanie. nech zaplanie. Karolína. noc za oknami vykrikuje spoluhlásky úžasu. svet sa hanbí za svoje vefké nohy. kapitalizmus mu venoval peknú perlu do kravaty. nech zapáli si svoje superlampióny. stretajú ho orleánske panny. svet potrebuje trocha nežnosti. Ó. svet sa potkýna. je mu naponáhlo. nech padá. hodavá a bledá jesen schizofrenikov.a ci. Ó. malických. nech sa mu sníva hviezda s padákom! A svetu sa zatiaf rozvtizujú topánky. dogy dánskych princov ako hrdzavé zámky visia na bránach osudu: Byt . »Cas nepracuje pre nás. zdÍhavo rozmotávame uzlové písmo svojich životov. malických..146/ Miroslav Válek Ale cas letí. ? Nie! Skor než stihol zachránit kapitalizmus. . takže ich stacia zasklit mušie krídla. obloha cvaká cefustami.« Nie! V chatrciach svojej existencie. .

.:: na zjedenie. . . <:lrom benzínoví mnísi vybuchujú ako prskavky _ ..a Golemovi! :.::. sl\'oriterovi sláva! .:torýskvelí chlapci z Texasu _ ::sili práve cokoládového cernoška .rsenkya postele... : .. '::'.lema. .. . _~. ~dá Zem podobá sa vianocnému stromu.:.... ...-. . stahovania zvierat do rudí..:~ienky a prstene... : ::: sa doba radová.:-' poslednú gombicku na kožuchu šialenstva.:-:-a\'da! ~. . ....:::'. ::zda striptízu.:.. drahá?! -= Z abstraktného neba padá sneh. den . .=..:"':-:. ..:..:t svoje prvé zápalky.\' nové zemetrasenie ... ia .::::n trikrát hádat. . . :i a intimity.::.. ~ _.=.'. J -= .::. --_:.: :'. .J\'ia a brutality. malická.:>naa predaj. ::.::\icne sa vynárajú na povrch .. zaspi.::asi dáva..-=j~' den nejaká pevnina na dno v niekom padá! ... co ti mám dat na Vianoce ..i už. :-::rnetické dieta cloveka.::.. n .Milovanie v husej koži / 147 -Z pod capicou :: T ermopyly a dynamity :-. ... . ·::orého ta zakrúcam celkom nahú.:natizovaná . :j~'den nejaká skaza Titanicu .:onciliatómovú archu Noema _ ::.

kam prichádzajú mrtvoly pit agátový caj. Neklop. Tu nahé víchry placú na ramene zúfalstva a kfby noci duto pukajú. Náchylná je na mucenie ohna . Tažké sny! Tažké krídla smutných. Tamdolu v tebe tažké lode plávu. Smrt je len samota o pol tóna nižšie. cas premýšfania na dubovej doske. Tak dunia celá pod vekami rakiev a tak sa hlava fahko zapáli. Bojíš sa. Tu je to miesto. Dupni nohou! V jamke po podkove vystúpi ciema voda.. Opacne! Luna. Obrovský urýchfovac casu mu v nej hucí. nula na oblohe osvetfuje unylo vek vnútorných prvohór.148/ Miroslav Válek Stvoritefa bolí hlava. Taký je život. Tam svietiace duše mrtvych koní obletujú cas . namáhavo sa pokúšajú vyletiet. Opacne! A dejiny krútia sa v nom. Reuma trápi drahých zosnulých. Kofko je hodín? Na ktorej hviezde? Neviem... komfortnú púšt nylonu. Casto celé týždne neotvoríš ruku. divých husí! Neotvoria. . Má len zaciatok. oznámi stroskotanie stromu. Preboha! Smrt všetko urovná! Len si nenamýšfaj! Smrt nemá koniec..

:ho.::. _:-:-_~"al tvoju hanbu.nFitzgerald Kennedy.::mrežované mesto.s celé týždne neotvoríš ruku.. ::-:'::. kví1ivo zapadajú v jazerách.iehaako zviera..~:-.si videI? . ~.:.:. -_. '.:nennýanjel kapitalizmu. . s hlavou pri zemi.:-::erika. : =.~:. .:ho.s racuje pre nás? p .::.:. sa nenáhlime? ::.~Jre vyložilo na breh cierne rukavice. ticho. :. c. .::...:":'teda mrtvy je . .oasa era. -:-.::. .urové kométy.:istými konskými slzami.: to naše storocie .::.::. :lky .od ktorého rastie svetu hrb. Prsty na ociach. -~:"" . to je to hrozné! -:-. . ~_ :\ek! ~_ako odvracal hlavu kón v pohrebnom sprievode . •_.:hvosty blcia. ::_:-.-! ~~_~J. ako hlboko je do živej krvi! : ~. Paganiniho.ž si svoju dobu na hrdlo.Milovanie v husej koži /149 : ~:"".:-:::\.'. to ::.::. úzkost ocakávania: ta :~ j\.:":'0 plakal dovnútra . \'~'. si vedel. -:-:. - ./ .. drsné chvosty vzduch odierajú práve zo siedmej kože.::afora.:.. :-:: bol.

nic.. kde sa predávajú spomienkové predmety a vzducholode.. že ta stretnem v noci. . len tak mimochodom poviem: »Mám ta rád!« Povieš: »Ach! Ako každý!« Také pokorenie! Možno by to bolu práve v auguste.. Zašepkala by si: »Ale? A kam?« Spýtal by som sa ta: »Co je ti? Preboha.-------------------- . ako keby som ta mohol odviezt lodou.. « Kde si? Stále sa desím. o pol štvrtej pred obchodom. pri vedfajšom vchode. ako keby som ta stretol na ulici v prudkom daždi. Zahanbený až po korene stromov. A mimochodom. ako keby som ta stretol náhodou. v letnej horúcave. tak co je ti?« »Ach. že si to povedal tak náhle a mimochodom . ako náhodou. vrav.« odvetila by si. Bolo by to asi v stredu.150/ LEN Miroslav Válek TAK Len tak. krútil by som kfúcom na prste. »iba. povedal by som ti: »Podme domov!« Len tak..

.:.!avicne mám v hlave :: tvoje: »A kam?« ~:oviekam! ""ckam.:..:.diabol bÍch spí v perí ciernych sliepok. I~ . .. . . ::'~ha diablov sa už opila : . . _.~o náhodou. -\ko ked prší.~oprezrádza sa voda vode. korko ráz a s kým . = ~ ma už zasa tuší ~-:d pijem caj . )DA NA LÁSKU \ .:. <.bikujedym: J.Milovanie v husej koži /151 .:~d mrtva luna stojí za oknom .:. ·:~d sa Zem krúti na pivovej ffaši. ~ed si kabát obliekam. -:~d za ocami hlúpych melú mak. až sa práši = ~hípkov obilia.:.. ..:TIcliemkávu.~o stromu strom.de by som sa ti prezradil..~cd sa rakám. . kedy.-:d sa bojím.tej chvíli medzi nocou a dnom.:.:~d konecne aj peklo odpocíva...:.. .. kde by som ti bol blízko . ~:~d je tma vlastne najcernejšia v rozkroku..~ hypnotizovaný spác . _:::1 tak.:. !ej chvíli vecí horeznak -:Jvorí žena rútostivú vodu.

Zlastná hudba skla. Mnaženie Narážanie Nežnasti. A Mesiac ako. nejaký muž tam visí v slucke slavícka.152/ Miroslav Válek Nieca klape va vajícku. . Krysí zub adhladáva z nebícka.Bah.. vecí. až do. až takmer biela . vlhká aka pa súlaži hviezd. Láska aka nebo.. v husej kaži Nac. past Vzduch. skladajúci navý straj za súciastak tela .. Milavanie úžasu. ktarý brúsi drsné hranalceky. ca Zemau atrasú. A tma a tma. · . nahaty kastí. . .. Niecí hlásak škemrá: »Vstúp!« V nejakej hlave katúIa sa hlava. Iadav.

. jak duše vecí oslepujúco žiarili.ÚCENOST ~id by som bol faraónom s achátovým okom. ~: natiahla ruku a povedala: »Cítim ~~\Tny na slnku.\'olia vedam zmiznút z pamati. trvá. .Milovanie v husej koži /153 S~I.pred všetkými skrytí d .. :-.. ~~si ten.~jeli sme..zhoda náhod alebo chvífková roztržitost osudu iba ::..-predsa len príliš zložitá tá hra a nikdy nevieš. . ~:.::prosit výšku. dokonca aj cas ::=:amenajú tak málo. ~ odstup od vecí. Pamatáš? '.« I '~-tekaj. hod kolenacky.-hokrídla na oblohe .:::nepravdepodobné sa stáva obcas zrejmé. alebo hIadaný.'. sladká Kleopatra. :-. =:) ómyselnost úkrytu. :::. '.oj . ~ad by som si ponechal svoj náskok.e jakým spósobom sme zúcastnení na potope sveta.. Gaius Julius Caesar. v ohni Ialií. je to v nás. ?lanéta? :'\ejaký žart :-.::~e co sa stalo.ejakého boha! .::pod ním ticho také úlisné a temné..prísnost obocia . :::. co hIadá.' blciacom vzduchu. '.echstane sa. :'Jdem rátat do tisíc a nájdem ta. vzdialenosti.'idím ta. =:)0 tvojich vlasov havran zapadal a dosiaI .=.musíš verit v modré oci hromu .

skor než sa dozvie. v ktorých sa trápia stáda. ktorý letiac listuje si vo vecnosti tak neuveritefne rýchlo. Vstúp do vecí a povedz. tráva akoby uhýbala pred nejakým hlasom: Zvieratá znútra oslovili nás. ako vchádza do purpuru jej slávnostná jazda. kde kfúcne kosti strážia svoje tajomstvá a plaché nahé cervy zvazujú ruky mrtvolám. ako psím jazykom zlizuje z oblohy Mesiac . Zahrmelo v balvanoch. ako si rozostiela zelené postele. ako sa zakrýva. ty už vieš.dynamit ako na všetkých kríkoch visia jej krvavé ložka! Pi zo stupají vciel. Ach. ako protirecí prícine. v ktorom preklína chromý démon stromu. hfadaj! Je stále nieco skryté za chrbtom niecoho. co si videl! Videl si lásku. ako popiera súvislost pohlavia a plodu. preco do pamati semien vchádza sekera a ako zamyká sa za slávou tela! . kde spodná voda usína na predlaktí piesku.154/ Miroslav Válek Chod. Kop pod topofom. že zabúda. kde je voda slzou. UC sa od múdrosti hmyzu. vzduch ako keby nacúval daždu s tažkou hlavou.

ktorú vidíme.ot je iba prenášanie lampy v tmavej miestnosti: -=...::13 pot zrkadla. __ ~.~:: utuj.. '..:-risahané . : " '::'.::.lIl. ze vyslovené slovo nakloní vesmír.\etak. ::\Tav..:.\a náš zachrípnutý bas a trpí ~ -=-~-r hovorí . :áska? A nenávist? = ~:.:. pod ktorým spáva zemetrasenie? ~ . s nami sopránom. je kamen. Neviem. ~::!e to stále tá istá tvár.:. :-~"a v uchu hudby.~~žno v budúcnosti.--''-chádzali ne ho ako mávnutie? ' z \. ktorí vstupovali do ohna ako muži . . co tušíš.:': príliš sú si podobné. .:y trocha svetla z trocha inej strany. n :=-.. až príliš. aj následkom :-:-o. ~de je lebka Minotaurova? ~':e je ten nežný milenec? ~~':esú deti Herodesove? ~. sú muži.::. ~~ je minulé a co je budúce? '. :::-.Milovanie v husej koži /155 -:.. =.'_k ~:::1prícinou .~'. ako motýf je budúcnostou húsenice . :-.:'lako ako bezpohlavnost smrti. :::-ozoznávam padajúcej vody od padajúcej vody. . '.jraznujem nekonecnost pohlavia . .Jivost a krása? ~..:.::.:'idzujú ám na oci každý náš omyl.:..'':senica budúcnostou motýfa.:'j. : =.

smrt od stvorenia smrti takto prichádza a skúma: co je clovek? Ach. aby smela vytvorit úplný súlad duší. že sa len uskutocnuje. badicka pod pazuchami hliny! Jednako je iba jedna smrt? Nie je tisíc smrtí? NerozmýšIaj o tom. ktorá cíti pohyb budúceho plodu ako búrku v kolene.156/ Miroslav Válek pocitom menejcennosti. A predsa každodenne zostupuje a prosí. v tisícdeviitstošestdesiatom štvrtom Holofernesova hlava cestovala vo vlaku tak krásne statá. že okolo nej krúžil malý kolotoc. nejaký pevný vztah medzi tým. nedopovedané sa opakuje. nieco medzi áno a nie. maIuje si víchor do kútikov ocí. II Pred Vianocami. plný dobrých Iudí. co bolo už myslené. Smrt. ktorú si podávali z ocí do ocí. Je predsa možné. co je. ktorá má tak rada bezvetrie. smrt. Bol biely den a bol a medzi nimi britva. zabudnuté sa vracia. clovek! Slnecník slnecnice. . Netráp sa. prichádza. a tým. dáždnik daždoviek. že každé naše dýchnutie ju bolí v chrbte. co bolo.

:. Potom zazvonil. ~.~:":'edy sa mi zdá.'msom si ta na ružovo zapamatal _ " :":'toromma tvoje vlasy dusili jak dym! = .::.Milovanie v husej koži / 157 .::'dená od obrovského trupu a hodená :1iecoho.'m istom case ležal Ramses II..~etko už bolo? ': :0 len zotrvacnost.. :.. :1ajprv nechce!. ~~.:. kry _ .~no prapóvodného gesta? . ': -.~-=rkytie úkladné vraždy -_ :ja napodobovaním -... ·. ~ . ako predtým? . tá láska. -:. _-. .oha! Ako sa to stalo? .. našepkávané do rukáva noci. :--~:ože jeho žena milovala šoféra. :·. ktorá nás núti .::-:lenstvá. .. ynv :::OL _ ~3še objatia pod pecatou luny.lla ociach cierne klaksóny. :-::3cacomstriebre hviezd.::len po ulici _ -=-.:: -:'~z VlilY. :~~=. tá lož. comu tak zhruba hovorí sa vesmír. v '.~ínam si ta v ohni.:atsa k sebe. betónovou dlážkou na Topofovej ulici._.: ~:.ahy.odlost a zrada . '.:'l mece na hrdle... zacínat . .:. že aj Zem je hlava.-redtým! ~:-=. .

krotitefka hadov! V tvojich rukách horeli aj Pompeje. aj jelenom a vlkom by si odoprela. na jazyku ma páliš ako zlý lieh. tvoje prsty boli ohnom spocítané. ty si ho zaklínala. aj v hodine smrti kvások chránili. odtajila by si puklinu aj z klenby nebeskej. . siaham po tebe ako po zvierati. Bláznivá ovecka! S kopýtkami k nebu budeš obetovaná! Zachrán sa! Bež! Ó. to bolo napísané. Ty si bola každodenným chlebom sveta! Toto sa stalo. bielym žiarením múky rozsvietené. Zvof si blesk! Ruky mám po lakte zodraté od tvojej kože. Preco teda dovolíš. aj Hirošima. to už vieš.158/ Miroslav Válek A ty si svoje ruky nad ním držala. predtým! Kofko tisícrocí už kvapká tvoja krY? Z kofkých dlažieb si ju už tajne zotierala! A keby si chcela. udržala by si aj vlások medzi stehnami. aby som nohou vstúpil do tvojho tiena? Som len nož. v tvojej blízkosti s bleskom prekrížený. tvoje ruky. zubami si ta popamati otváram. keby si chcela.

:t. . =- .Milovanie v husej koži / 159 .. :::::i chlieb · '::':".m palcom : ..'0 zo sna usmievali sa. zastávke trolejbusu císlo osemnást '.'. · .::~alikosti z cintorína.:ažena kosti hfadala.. . ~_ :::hrobov ':'.Jda..semená..:. .:ažena ~iernej sukne usedavo plakala.: :.::.:~ko bole také oranžové · :.: :.. .. :: _. =-~li mužom v ociach.zastávke trolejbusu císlo osemnást : _ :'~radou cintorína '.:::'ené medicky v žItom stÍpe ohna ~sluchácky konzervatória s takou hudbou v lýtkach. bolo oranžové.::. .lpovali neuveritefné tanecnice..:> · -=- .lilihlinu na zápastí.J . .:. -:=: ~ ... IIr zastávke trolejbusu císlo osemnást .::. : . . yefa slnka na takýto den. súdny den. ciernou srstou zarastá _ . s sa noc. .. hrozne bilo do hlavy. ako pod kožou ti padá špendlícek.1drevo zabúdalo na svoj absolútny sluch.:~. mad. :-:'. trinásteho júla.::..J slnko.::á ako v bielom chrupe kona.

zmateno pobehujúcimi v jazdnej dráhe? Tak plynie cas. bez jedného roha?« Kofko je vecí. ani vlastnú ruku pred ocami neuvidela. židovského boha. A slnko bolo také oranžové a tak hrozne bilo do hlavy! Príležitostný hrobár ležal v tráve. ktoré neuvidíme a pred ktorými sme iba slepcami. ako keby nebol ani pochovaný. ktoré sme nevideli. L _ . akoby fotografovanú cez zrenicku diabla.160/ Miroslav Válek Neuvidela ani jamku na temene hlavy. dážd nevšímavo odpocítava kvapky na nespavost noci. príležitosti a priatefstvá. Tak plynie cas. Len obcas zachytí nás štastie lesklým blatníkom a padajúc vidíme v nom svoj necakaný portrét. ani malícek. hroznú tvár. pillacný rum a spieval: »A kto videl a kto videl. v cervenej capici. tak prejdú povedfa lásky a náhody.

:. tma ~.:.taká priezracná. ~torých tak jasne vidiet kolená. ~:..: rosa cestickami vody círa -=.~:='keby sme tisícrocia prekTacali .::m v oku slzy place. trocha nikde.. .::::n mat tvojej pleti rozopína.Milovanie v husej koži /161 -:~náhTame sa domov.::n. ~.::murovaní v múroch pokfakli ::. prsty ešte žIto zasvietia. ::1esacnom svetle pijeme svoj bróm ::.:-ozveseTujeme sa _~: žným bTabotaním plynu. '. ktorá chodí ž . slza ~. v každom sprievode...::. zhasíname.::.::::n lúskaš v zuboch biele vypínace. _ješ sám.:.schodíkoch nejakých tajných kalvárií.~bohom. z pohrebu sa vracia kapela. z ..::::n. -=-.: s jazýckami od hadieho jedu duje z prázdna kostí. -:~:1áhTamesa. kde drevo bolí hlina. ~...::dášdo modrého okvetia. viacej podobá sa nevode.: ena v ciernej sukni. =' je tá žena. ~'::e -= ~ . tam. ~:. -. ~ ='D v snehu. púhe nic. vzduchu sa sklí.skoro rosa rosy.Jt ako nohavice.:: každou rakvou sveta. ktorú okradli? -=-. -. Ludia ako sadze. -= =.. trocha vo vecnosti. -. u -=-::. ::. . odkladáme = ·. cnelky nad hladinou indigových voní.: ='c temnou tvárou padá na mosadze .:.

(Nie to.len co by tráva upažila ba ešte o trávicku kratším.162/ Miroslav Válek A nosí v sebe práskajúci bic a kro kom . že si. Nespíš. peši celú vecnost prechodí. Nejaký šialený džez. krvavý som z ohna vyšfahol a vzlietol: Boh medzi hviezdami bol iba namafovaný. zamyká svet. Bože. mama? Tma. Láska nás z cistej vody uživÍ. Ja viem: istota.) Nezdvíhaj. Ticho. . ale to. ty si nebol?! Už zasa zvuk trúbky za oknom svetlá podráža. teba už niet. otvára si nebo. Bud stále so mnou. Vietor si huhle do dlanÍ. ten slepý kruh si tociac na prste jak kfúcik. že nebudeš. v samote života svojho boha mucí: Bože. a viac než seba miluj ma. Dnes v noci. Pod klobúkom tma. Bože. Opití svatí ležia na chodníkoch. Na klinec cierny klobúk zavesím. nahý. nevstal si z mftvych. Prikry rukou.

jú si do tisíc. ~jze NA ANGELIKU to byt zapísané do semienka _ '::0 hliny.. Zlá hra ~ zlá hra! Všetko sa to rozkricí! :::~ješ jarnej vode na ociach.. :-~.: :3.C'zuti to trúbit faliovo.:sda! Spredu nízko.C'zuti to odprisahat pod fadom.:. . teda žit. -. ~~-:iobatsa moru. kto to pošpiní.. .Milovanie v husej koži /163 -=-.. -_:. e koniec mrazu :::2..:: ta mat na britvickách holici ._.kaj - =:)A '. ú . l)Ttkamicmukajú ti bahná. Stát na nohách. 00. aká cierna ciara.~~ocítat odlivy.: \Oiem:strach. Ach.. :nožu o tom luhat noviny. ':'0 0_. :::'::y sa nájde niekto.:\-oje lásky. . -='ze byt už rozdelená strana dal a strana má dat.': _= _ puká zem... . . '~::-:rpezliví.~ze byt jasné co a kde. -_o:: cítiš v sebe cudzie obrysy. 1 . vzadu vysoko .::. ~ d ~o aký krt cez rozpocet záhrad.

ako vybledá. prec! . To dáva nádej. Už ju vidí. Smeje sa v tebe malý trpaslícek a celý den ti strúha mrkvicku.ale na pohfad je ešte stále krása vecná. Teší sa. skrýva ju k sebe pod kabát a volá: »Vy. vlastne v budúcnosti . Co za oko? Za skulinu v okne? Za kfúc.. ktorý spofahlivo odomyká? Angelika. rohaté a parohaté veci. zamyká. akoby v diafke.164/ Miroslav Válek Zub za zub. už vzala rybka lesklú udicku. ach. nech ta stromy ihlickami zošijú. už vo výtahu vezú nahú snežienku. chod do hája. už je rozkricané po bylinkách a po poliach.. áno: už sa musí . Už cengá v tráve perletový klícek. ty sladké jahna. necháva zmiznút Mesiac v rukáve. ako za sklom. V KRUHU Všadeprítomné oko škrtica detí slzí nad ružovou mašfou. bud panna! Ja viem.

:pajúci do vysokého vrchu. « SPEV '. <. nemá deti.aj v trne mu nahlas rastú prsty.:"mást ciernych maciek okolo nej tancuje . ane memy.: :nyma nerped a. starý pán! '.::. ':~.-: memy. k:úzelník! =. . leních kopýt! .::.rana letí. hrbácikovia. nepredáme.: :ny mame nepredáme.:.::.. \' uchu husle.:uJe: ::-: celkom malej sviecke.-:mad . S:-m unavený ako zviera. ='. . ? =:om je už veImi ospalá. ktorí ta lovia na lunickách .. :..: spieva tenulinkým hlasom: \ .: =:lY máme. ~.JÍ sa. z domu prec!« " ='\'lasoch mu erdží konícek so striebornou hrivou. ='. motýle a húsenice. ~ 3.Milovanie v husej koži /165 " :. .. ''::'::1a kruhu. . '::':-. dobrý. ':::1ymema erpenad. v : =.' ~éer ta bielo poprestiera. .:":0 k6n s lunou.

. Je kry býcka. Noc v nízkom drepe mocí nad mestom. ktorým ta zakrvavím. ktorého sme sa dotýkali. ohen. ved vidíš.166/ Miroslav Válek Jelen ich cval. tvoja píštala ma dojírna.. Postoj. tvoje slúžticky. Modli sa slovo. tvoji bosí králi! Ó. slepé hviezdy. Nahota let a. Postoj! Je cosi viac v tom speve: dym. voda. že neviem! Ozubený Mesiac sa tocí. Jelen ich tanec nad pohlavím. Nahota leta.. strom . láska: náhoda tela.

ktorá ma ucí stat sa clovekom .SLOVO Komunistickej strane.

je to neurcité.Slovo / 171 ~~~dtajú ju.. aj ked to bolelo? :". len co robia sny: ?::-ázdnykút v srdci.en jedna piesen kdesi zaspala . -. je .:ilo sa. -=-::' tá láska: táto nenávist.:-. že zasa s niekým spíš. -:::' divuhodné curriculum vitae. krásna vdovicka. je len hebký plyš. =~ patrí ti.-\ jedna horko plakala.: ::. ::' zívli levy: »Napísal.-ciloškrtnút telom o telo _ .-šetkom nieco.:<-ch mala! Teba nemal nik? si = = ten blázon. cudák.. tá =j ú piesne dokola. co hladká. zívnu Z hÍbky sál. lásky. =~ to. -: ~.1 ?:-:oližné je to. =. dažde jesenné.~d on vie. _'. <-. =-. že ty mu nepatríš. ":":'lujetesa. =:::-a piesen.0'.kolostola . vóna po básni. . že zas sa budú vracat -. Básen.si tebou svietil v tmavom byte.la -la .« ?oézia. by .:ideje. '. ale nerúbite. len tá piesen nie. --\istota.. Slovícka. --\spravila si.::'ycelku prosté: treba cím skór íst. romantik. ..

Predbiehajú sa ako divé: ktoré skór údesnú ranu sveta zahojí? Ono sa fahko povie: Žil No slovo ozaj málo zaváži. slovo nad zákon. Je básen lož a básen cistý štít. Zmiernite radšej fahkovážny tón. prežil. No to sa vie. . no každá chodí v inom kabáte a vaša je. A poézia s tvárou v závoji. Zadržte.172/ /2/ Miroslav Válek Tak si ju berte. A že s nou tofkí žili intímne? Raz budú pri nej stát jak pri hymne. Je slovo nad smrt. Tahajte si jej meno z klobúka. prosím. co mu napadne .raz ostýchavé a raz nápadné. Znova si zloží. Chcite ju menej mat a viacej rozlúštit. A ona predsa je tu pre rozkoš. len ked ju nemáte. Aj v najlacnejšom slove veje cierny flór. Že chránila si pre vás všetok pef? Že preplakal ju. že ide o hazard! A co je život? Možno tiež len žart. /3/ Zomrela pravda. Slovo je aj nóž. prebolel? No vidíte: už k sláve privonal! Cha! Poznáme to: profesionál. ked sa ponúka.

:. sa zdráha. iba vyckáva? :.:zabíjaný zabije..1: =.) ? 2.nickým okom luny si ta skúma.ehrdlicky v piesku manéže.2i predlžujúc hrozu. . . jednoznacná ako revolver. ? 2. 3. .ameniaputujúce po nebi.. ~ =. ?'Jpollásky. :-::-sty katedrál. :: 2.:-. bud im fahucký. ? 11~ =:)'.. ? 2.1 aj strach akoby sa trocha bál ..1: :-':':.mokracia je krvavá! ~.ety a nož. : ~:e je nemá. A.Slovo / 173 takmer niC.:elá pravda v jednom náboji.:qáciu hlavu ukryl pod krídla.-jna vencov . : znacujúce boha.-onakadidla. ?lI: -_-bohýanjel sa k spánku uložil .ácamesto z podrezaných Žíl. :::-. -_-z -\ ticho chodí po uliciach strach.1 ~ ::"'eskléoci detskej horúcky. -. : ~úhlym ako Judášova suma. Len povedz: Ži a ver! '\ Je. ktorý zareže. obzerá ta mlcanlivá tma.. ale už ta má.. ~:.n starý žonglér slabý je . I] milencov..

--------------- . Mat. ktoré by ukázali vefkost nášho casu. Zemegufa piští ako brok. Aj oci soch blednú od úžasu.174/ Miroslav Válek Pár! Do dverí vsunula sa noha vraha.. Páf! Do cloveka... niet hodín.« ----•. podfa rozkazu. Asepticky. Dnes ukrižovali sme zasa tisíc kristov odrazu. fontána hlúpo strieka do výšok. Zostalo len pár komunistovo Škoda. Bud vofa moja. Pár! Horí rieka. Sám so sebou partiu šachu hrá a miesto slov len mávne rukou: nazajtra! A dodá: »Nemusia ma milovat. kým sa boja..) Pán generál. No generál sám je boh. Rok: (Doplnte vždy podfa potreby. cisto.

~:. \~lcanie je jed.es.)munisti? -\:10 ! ?:-e vás tu máme zvláštnu výsadu: =:'. ber. ~. ?:isahajte falošne aj krivo.: zver! :-0 ja tam svetielkujem v prítmí :-odkrovného bytu.. A cierny :-~sbielym ránom beží ako ciernou ranou. na tom nezáleží.Slovo / 175 3 :e1ymránom beží cierny pes.'~.ot za zradu. hádaj.. hádaj ešte ':::'. . ::~ zradu život.Kde to bolo. Clk z rúcky do rúcky: ·::0 chceš. takých miest je dost.. Hádaj. Pre štastie a pre radost.iichuckí! t :=)0 slucky :. bielu rudskú kost nesie svojim pánom .ž:išu Kriste. :-o ty si slovo láska :-. ~~ehned. kde to bolo. ? 2rozumeli ste? -=- .apísanéna tabuli sveta :-ielou kriedou. :-:elu. To ja ti vzlykám rytmy :-~tálneho beatu.

Odéon. Ja som past v tvári harmónie starého sveta. zažíhanie hviezd. ktorý hormóny je a chce byt bez vrások. Ty si belások v ciernej noci ciernych otázok. nevidím? Chcel som ti zahrat nežne. Ó. To ja som ten potkan. To ja som suchý list Paula Verlaina. sladký ParÍŽ! Mám horký dych z tvojich vín a v ociach dym vypálených ukrajín. Spím iba s najhoršími. Co desí ma. To ty si dobrá zvest.176/ Miroslav Válek To ja som plný narkotík a jedov. zelená. to sú: hnev a nenávist. To ty po krutej smrti zimy vstaneš svieža. ktorý hlodá. To ty si úsvit. Opéra. Ja som tá mútna voda jeho stok. ale je to v dur. hnaný víchrom pozdIž tvojich ciest. Orly? Oradour! • .

cierne shaw.l ktorí mrtvi naši blížni sú? O..tomi chce bránit? Nech sa neopovážil Bud e m sa kúpat s nahou lunou v mori! Dajte mi pokoj.Ceterum autem censeo . alias Jas Paula Robesona: Kro bude další. komu odzvonia? O. . potrebuje liek. nech si zahýrim. Dejiny klamú. S\"et potrebuje idol? Nech ho stvorí! . Muhammad Ali. A trocha sa aj boj.Senátori: ~ová Angola! iba chystá . alias 'o"Orný ring ~lobodného biznisu: :":edy bude zavraždený Martin Luther King .. pri uchu vesmíru cas bzucí ako hmyz. Kaz ráno opitý muž krical na pláži: 1\.Hentát na Ježiša Krista! Ó.-:lias ·:. klame zemepis: To nebolo vcera. S\"et otravný je ako starý rým.už spalo by! Tak zasa vytahuješ staré žaloby? -'fy little boy! Týka sa ta predvolebný boj? -'fodli sa a pracuj. llias lchillova pata :1adradených snov: :1echaj to biele dieta . ohne kremniciek.Slovo /177 Po svete ohne lidíc. Syet je chorý.. Cassius Clay. Ku-klux-klan . A.'arbiturát. .

potichu si tie slová opakuj: »Kde je tá krásná zeme. Tam je aj skala citlivá a živá a pre každého sa tam nájde pekné slovo. A komunistické hlavy nech nás nebolia. zázracný je to dážd. kde cas sú peniaze. A kde je cas rací. Ach. kde naopak plynú stárocia. Zas a nejaké zmeny? Zasa pád? Komunizmus? Cervený jazyk vyplazený na Západ!« Nechaj ten svet. kfcové žily jeho autostrád a k plátenkám konopným sa vrát! Tvár spotenú si do nich poutieraj a nacúvaj: tam každá veraj inú hudbu skrýva.178/ Miroslav Válek Aj Trója padla. Ach. Až to mrazí. jeho hlad. _ . ked prší ovos! Tam voda ako voda. Nechaj jeho sýtost. chladná je a dobrá a slnko ako jastrab padá do brál a blýska sa a hromy divo bijú. Tá viac vynáša. Aj vefryba zhltla ]onáša. les svoje litánie tam odrieka a tam aj· o polnoci stretneš cloveka. Hlasujem za smrt Za pomalú. ako blízko to je. Potichu si hraj tú melódiu. Kde slnko na teba sa díva spopod obocia. kde domov muj?« t---. nad ktorým sa mrací.

proletárska vlast. To ja tam svetielkujem v prítmí . To ty si slovo láska ::apísané na tabuli sveta :. To ja ti vzlykám rytmy :.odkrovného bytu. --:torís nimi spali . 5 / =5týchirurg nakreslil mapu cloveka. :i krvavá je ešte tvoja luna! \-stat musíš aj zo smrtefných únav. ~ardináli. =-..Slovo / 179 A nechaj ešte staré striebro na tráve :i odpocítaj dlane láskavé.enticho spievaj: tichšie. \ -iem. :\" enapísat ani list :i íst :am.ie1ou kriedou. Boli tam priepasti i výšky. dychom dych. . kde sa ohen s ohnom stretá. široká si. Chod teda dymom scernetý :i s tvárou bledou. :\" eprišla ešte chvÍfa oddychu.rutálneho beatu. . Ešte stále je svet zlata a svet chudobných.:undrickyaj mníšky. potichu. Telo je aj tak dost mizerný futrál. :10 cloveka znútra.

co sa nestalo. To sú tie taje anatómie: Nepríjemný je živý a mrtvy nebezpecný je. Telo muža a telo ženy líši sa len málo. No navždycky: tú vec cháp len apoliticky! Ach. aj co sa stalo. ako v kom. Taká vec sa nevyrieši nožom. Ved vieme.180/ Miroslav Válek v mene božom.. zlodeji V solídnom postavení a tak dalej . Flinticku zatiaf skryme do žita ------------------------ . satanáš! Tá mašina je ešte príliš zložitá. nech sa jed jedom nicí! A cí bude svet? Nicí.. nech vyhynú sami.. Nech idú tefce za heslami a nedržia sa svojho rozumu. SÚ isté veci pod slnkom . pravda. všetko je relatívne totožné. Komunista napríklad absolútne vymyká sa schéme. Nechajte ich. Ešte nalej! Poviem. Nalejte ešte rumu do rumu.. Ciže náš! Odstúp.

?otom siahni na dno: :a. Kov až nakoniec. S diablom sa miluj v matnom svetle sviec. . . \'ed co je lož? Len pravda s kratšou nohou! Kde hIadal si jej stopy? V kom? To v tebe klopká svojím kopýtkom . co sú za súkromný raj.Slovo / 181 1 naladme svoje sladké mandolíny. V tom bud lakomec! To až naposledy. ::-prav ~JŽ nenápadnou. nech sa obtrie pravde o rukáv. správnom case ':0 správnych úst ju vlož. Sedíš ako žiacik nad úlohou l márne rátaš straty. nimi lko myš 21hlodáš aj svet. ~ech nie je ako páv. ~ech to za nás všetko spravia iní.-\no. Tí. Ty iba ber a ponúkaj: Jliva olova .::hutí lj smrti! _-\lenou šetri. Z\-oI si teda ložI \. ':baj.m sú anonymy . ~ech narodí sa lož. • V? ~oz. :"'ož svatá je a platí.

stoj vždy pri mne. kvietok zlatistý. tá horká mandfa v koláci . Verne.a dost. ten malý hrbácik v ušfachtilej duši. písmenká anonymných abecied. ktorý zdobí uši závisti! Ešte všetko nespísaL Ešte toho vie! Ani z domu nehni sa: anonym ta zje! Bože anonymov. Napríklad: »Zasa vraj bude od utorka hlad.jazyk ju len tuší. Anonymom byt je smutné. Zdržanlivým gestom nieco naznací .182/ Miroslav Válek Sadni si a píš! Ach. Anonymne. Anonym. Anonym je vždycky sám. Anonym je mím. Anonym. Ako ked utne. pijeme váš anonymný jed. Ó.« . Napokon to. coho nedotkne sa skon a zánik: návod na výrobu paník. anonym.

.« »Urcite ale bude koniec sveta.. Aj pravda je malická. Národy sa držia za rucicky . Bú. Pre každého trošicka. 8ie! Nie! Nie! Vy všetci ste moje deti a krmilo vás moje vlastné telo.ten sa navždy prepadne. bú .. za zelenú jahodu..už to máme úradne .« Už sa varí kašicka. Krásna. ::\árody idú ako deti zo školky. Co sa toho týka. Ave. ked na chrbte býka rozdávala si sa.« »Revolúcia zhltne vlastné deti. bú.dominus tecum . Odkiar chodí dážd. bú. bú.. A prostý clovek je tu bez nádeje. Svet je ako lyžicka. Panna? A vtvojom veku? Ale. gratia plena: no. a ty :-odila si vrah ov . vtedy si. Tvoje fosforové vlasy žiarili tak nevinne a naho.. to pre vás moja nocná obloha je plná hviezd. za vodu. prepadne sa každý zvlášt. lesklá lyžicka.>Európou obchádza strašidlo komunizmu . . Európa. Svet je malý. len sa pozri do zrkadla! Prsníky ti visia. nerobila také okolky. « Ticho. Európa. odkiar chodí dážd? A kam slnko zapadne? Bú. Prejdi sa trocha po histórii! Dojcatá tvoje kojil ohen krematórií. Prepadnú sa všetci spolu.. pomalicky. moja milá! Preco si taká dolámaná? A koho si nakrmila! Hordy Džingischána. To pre vás moje slnko svieti. Kto z vás je hladný? Kto chce jest?« .. Zasa vraj budú noví svatÍ.ibakopce sadla. tvoje Iono je vypálené a tvoje boky .Slovo / 183 »Civilizácii zasa hradí z ocú nejaká vražda a každá zasiahne tal (Aha. Kto tú pravdu ukradne .« »Opat sa vraj hore nieco deje. Vtedy. o tom si už pocul).

aj ked oci kole. Vlcí. Pravdy holé bývajú obcas horké. Zub múdrosti nám rastie. nemaže byt spravodlivost lyžice Amen. aj ked slovo vyhýbavé bolo by práve lákavé. A cieI vždy na podstatu faktov. lákal ich lesk striebra.« Hovor vždy pravdu. A každý páIl má pána svojich lyŽíc. kto nebral. ale spravodlivejší. Viem. cistá ako vaše zrenice a tažšia nad náhrobn) kamen: vo svete. pane. Nepridávaj ho k veciam ako cukor ku káve. kto nedával.184/ Miroslav Válek »My. A stále menší je náš strach. NeznÍŽ sa nikdy k výhovorke! Nehovor: Vec riešit sa dá takto aj takto. Kradli. --------------------- . Pocet lyžíc je obmedzený a každá má už pána. žalujeme a v mene sveta. nie z roztopaše. co sa narodí v bolesti a krci. Stále viicšie sú oci nášho hladu. Každý chce by1 živý. Že sú malé? Od malicka pásli po lyžickách. Bite na poplach!« »Stát! Kam vediete tie deti zakované v železách?« »Tie deti kradli. kde je málo kaše. pane. chceme s ostatnými do jedného radu vystát si svoje štastie. národy z každého kúta Zeme a každej pleti. Ale je pravda. Hovor pravdu. Spravodlivý.

že si príliš na výslní. \"edz: žiješ.eprepadni! Trpezlivo stúpaj po rebríku vole..1 necituj ho v každom druhom riadku. zhasni! "\"emášprávo na súkromné luny . co vrátili sa z pekla t samoty. aby iní boli ~tastní. :. Cudzí osud nech ta bolí '. Lenin. bud vždy o pol kroka vpredu. . :~'mmenej bud chladný. :J.-iacnež vlastný. ::0 nepreskakuj triedu.1 oslepí ta bleskom svojej irónie. ~ eschovávaj sa za pamiatku . \"ždy bud láskyplný :.m v básni. "\"edaj ho ako cenu do tomboly.Slovo / 185 ~ O predovšetkým vyhýbaj sa fráze.k sa ti zdá.:ým. Komunista je v doživotnej škole. . Lenin žije . Poznali aspon tofko ako ty. Cím viacej vieš. to sú myšlienky a ciny.--\niv láske neklam. A. Pozeraj sa svetu na hodiny :. ~ evod ju všade ako psíka na povraze. Cc sa.

186/

Miroslav

Válek

Nauc sa rozoznávat ozajstnú tvár rudí. Váž si tých, co sa k zlu obracajú celom. A bud tvrdý len k nepriaterom. Nadovšetko miluj rodný jazyk, svoju rec. Je zamat aje mec. Nevhodný dotyk nech ju nepokazí. So slovami hovor, iba ked ste sami. Vyberaj ich ako drahokamy. Nie každé je také ako vcera. Ustavicne hradaj slová pravdivé a nové. Zavrhni nezrozumiteIné, aj tie, co rodia nudu. Ber slová priamo z dielne konštruktéra: z rudu!

/6/ Raz v temnej noci udrel do mna blesk a v dyme a ohni uvidel som Slovo. A nebo bolo nebo Kainovo. Nie, nenapísal som to pre potlesk a nezabil som v sebe svojho brata. Len cloveka som zazrel takým, aký je. Cas milosrdný všetko zakryje. Odvtedy casto myslím na zvieratá, ktoré svet chápu, nakorko v nom sú, kým clovek je len natorko, nakorko ho chápe.

Slovo

/ 187

.-\ch, ako tažko cíta sa v tej mape! .-\j bezhranicnú vernost videI som tam. Psiu. Aj pretvárku som videI, zášt a faloš. V sebe. A císi hlas šepkal: Založ to ad acta a ži si normálne. :\ezízaj do seba jak cudzím do spálne . .-\ vtedy v hrdle básne vzpriecilo sa slovo. Lož pravdu presiahla, predbehla život, smrt, ako vždy: presne o olovo . .-\le to slovo bolo: bud! .-\ slovo a ja sme boli súcasne, aj spolocne, aj osve. To práve vtedy otažel som o svet . .-\ ty si bosá prišla do básne. Vtedy? Nie, toto Padal som k tebe a minul som tvoj svet plný vrások, všetko bolo skór. ako meteor svet len o vlások, od lások.

Teraz sa teda vraciam ako z prvohor. )J"ahýa cistý, nedotknutý tvor. Co mám, to delím. Tebe? Mne? )J"ie,všetko iným. Nech je súkromné, len co je v básni: prosba o milost tvojho pochopenia. Daj mi ho ako darcek na meniny. Daj mi ho ako starodávny skvost \ykopaný z hliny. Vždy je dost iných, co sa menia. Ale ja nikdy nebudem už iný. Cas plynie. Svet sa krúti, krúti ... Cas liecivejší je než sliny.

188/

Miroslav

Válek

Vždy budem k tebe láskavý. A krutý vo chvíli smrti? Za oknom záhrada. V záhrade hviezda padá. Clovek len chodí, hfadá. Co? A v kom? A komu vdacit za to, aký som? Komunistickej strane, ktorá ma ucí stat sa clovekom?

/7/
Nie. Rady nie. Lesk kovov, hodváb stužky ... A potom doma plakat do podušky od hanby? Aj pohan by uverit musel v boží trest! Je tažko zniest niekedyaj seba samého. Aj bez tej prítaže. Sotvaže sa zacal stávat clovekom, sotvaže presvedcit sa chcel, co dokáže, zakázali mu sútaže a oznámkovali ho, ani okom nemihol. r.:úto je mi ho. Je tvárny ako polyetylén. Dajte mu ešte možnost zmien!

---------------------

Slovo

/ 189

.'~. aký je. Snád trocha naivný, :".~smejsa mu a nezívni, .:~ vykladat ti bude svoje plány. '\ebud odmeraný. Sleduj jeho rec: .:.ž príliš verí v Iudské možnosti! ?ohasti :-. a pošli prec . o .' e ako každý: prototyp . .-\Je má množstvo vlastných chýb. ".y neveríte, že sa ich raz zbaví? Zívat je prikrátky .: motor beží na vysoké obrátky? '\aca ten úsmev, pohIad vyhýbavý? - A vóbec ... ,,·obec sa nechce prispósobit dobe; ,:':'or dobu svojim predstavám . .-\ch, to je ošúchané ako zástava .: staré ako heslo májové.« ?:-eco tak naraz lipnút na slove? Slovo je iba motýL Uletí. .-\ mohli ste mat výhru ako z rulety, :-'J vyhli ste sa rizikám. ~o sa teda pohnút z miesta. Kam? Z2.cnime hod u detí: :".2. zaciatku je krvi prúd, :-: ka mlieka, e :"Jlest tela . skvelá ~::vnováha prs.
S:':'ús,

_l1ádni ::enské sny!

ak náhodou stúpi vedfa. Na cloveka majú fudia svoje nároky. niekto sa narodí. . ak prehrá boj.božemój nech ako ty sa raduje ci zlostí. v ktorom ty možno uplynieš. Nic neovplyvní tento zákon prostý. V tom sú zarátané nocné bdenia. pozri na deti a povedz: Co je v kom? Je tažké stat sa clovekom. ci ak ho zviedla krása úlisná. iba posunok casu. Ale to sa ti nepodobá. A nemusí byt podfa tvojho strihu.190/ Miroslav Válek Bež. A co je rok? Nic. Clovek je výtvor kolektívny. Cloveka chcem. roky samoty aj vlastný pohyb z nedokonalosti. Úlohu svoju hrá v tom doba. A bolest tiež. ktorý ako ty z masa je a kostí! Nie anjela a nie stroj . Chceš rýchly výsledok. Clovek je projekt na roky. no clovek nie je dielom náhody a okamihu.

ktorým patrí uznanie. aj ked je v siedmom nebi. nenechajme ich napospas hrdzi.a vravia: strana. tým. Za lásku a za život. A mi1ujúcim ženám zlato! Za to len. Nie. co vravia: strana . Rad matkám. ak sa neprizná. ~ie. co myslia: ja . že sú. to skvelé lízatko. nech idú do hája! . aj v žiali. Za ten pevný bod nášho vesmíru. co ním zostane aj v radosti. Svet vedy možno im bol cudzí.a myslia: ja.slnko. A komunista mohol by ním nebyt? ~ie! Až po zem poklonit sa tým. kruté slovo nech ho nikdy neporaní. lež vedu sveta zvládli svojím životom. ktorí z ruín stavali nám dom. ~ o podvodníci s legitimáciou strany. že ho nalapali na hruškách! Chcem cloveka. A deti nech si vecer berú do postele žiarivú medai1u . nevydajme zlu dietatko. ked ciní pokánie.Slovo / 191 A nech ho morí strach. Za círu nežnost.

To si mal na mysli. spršky banalít. svetu. Lesk kovov? Hodváb stužky? Ved stacilo by možno dobré slovo. Život ich sfúkne ako penu z piva. ktoré trvá. Ach. No je aj slovo. za inou! Nie. víchor znej hvízda ako do tanca. Ber klobúk.192/ Miroslav Válek Netrpezlivost k nim bola trpezlivá . Zastav sa. Rady nie. Mesto chcelo by. od toho si tak ustal. ak pri porode nepomáhal cit. bolia ma oci od tej bieloby. /8/ Akoby odkrúcali z balu plátna. lež Cervené námestie sa krúti ako platna. ~--------- . Slová a slová.. co vstáva. aspon zakývat. Slovo. Nech každý so sebou má vlastný rad: cisté srdce v hrudi. ktorého nedotkli sa ústa . ale aj oni prídu na rad. naco si nechat zarást básen burinou? Za cistou hviezdou mieri.. mesto. No slová sú len slúžky chladných úvah. zamkni byt a podme medzi rudí.k falošným vykladacom karát.

kde si. cí si. . Jazyky sa pletú. Celkom nízko nad hlavou ti visí luna. ako vlcia svorka. kam sa ponáhraš? Ako ten cas letí! Kým ja v dave chytám druhý dych. No ich oci chladno horiace a zasklené za stolicnou vodkou zhasínajú pomaly a krotko. loví rudí ako zajace. dávno uzly sveta roztína. bledá nocná zmrzlina. Lenin. živý v rudoch sovietskych. Ó. Sláciky zimy zo strieborných jedlí tenucko a nežne zazneli. ten babylon! A kamery vrcia ako dogy.Slovo /193 Toho snehu! Kto ho poodhrna? A v nom ako olejová škvrna svieti tvár cernošského vyslanca.torko liehu by aj slona zabilo. hviezdy cengli ako cinely. ako svorka. Pred Mauzóleom stojí strohá stráž a mrtvy Lenin nad živými bedlí. Zo zámoria parta na motorkách naladených na vysoké c. Postoj. Ale kto tie smeti odprace? V turistoch jak sviece horia grogy . ~-\ninevieš. Moskva.

Šiel som. kam tak utekáš? Ó. ale nevedel som kade. Tak ma tam aj ranná Moskva našla: ako balík v oddelení nálezov a strát. Moskva! Ešte svoje maslo krájaš na diely. co sa rozdelí? Márne som jej hfadel pod blúzku. Model sveta ako hodinár skladala si kúsok po kúsku. Jediná vefká slza na tvári horela mi ako poulicná lampa. Hanbil som sa za svoj náhly žiaf ako za záchvat chronického kašfa. . Pod hviezdami stromy v tmavom sade knísali sa ako alkoholici. Tvoje noci pil som ako kvas. Havarovaný ako auto v rampách som tam stál. mala celkom nevšímavú tvár. Den bol ešte malý a vlhký sneh podobal sa placu.194/ Miroslav Válek Ako letí cas! V ulickách to hucí ako v hrdlách fliaš. Pochodil som všetky bulváry a na Kyjevskej stanici ustatú tvár som ukryl do dlaní. Moskva. aby aj inde deti boli štastné a najedli sa? Vlastne: tak násobí sa. postoj.

'a som ten bludný kun. l1ejaké miesto známe. )dkiaY by trafil domov. fialucky. k mame. . \-zduch v Moskve bol naraz ako z topásu. ale my sa nepoznáme. _-\hned mi boli ovefa viac drahé :-.« -'loja milá. co sa vracia z túlok J hfadá správny pereulok. prenikajúce až ku kosti. _-\ moskovské vrabce na holých konároch stromov j ~ustili sa do škriepky. lko sa mi zachcelo byt nežným k jednej dáme. fialky .Slovo / 195 _-\ž potom som zacul ~cnicky spievajúce tenulinkým hlasom: Fialucky. ako liptovské ženy na námestí v Prahe ~redávajú oštiepky. :.'upolypražských veží.. _-\ženy blikali v nom fahko. 3j slovenské piesne.ko vo mne sneží l1ekonecné more cichej fútosti.. ia som ten. \'idel som. _-\leja zrazu pocítil som domov. Prepácte. _-\všetkým bolo jasné: je v nich jar. . -\ všetci futovali. graciózne J všetky boli choré :1akrásu. « To ruská zima posielala mestu :1avonané obálky. _-\pocul som. co prišiel o podkovy. Hrozné. že nechali si doma jarnú tvár.

nevedel som to. Preto to tvoje vecné náhlenie! Viem. Kde som len mal oci? Ešte stále sa v nich trasú ohníky tvojich rubínových hviezd? Ale svet hladných musí jest Svet ponížených za slobodou siaha. Ach. znamenalo . Moskva! Byt tebou plný až po okraj. (Balónik Zeme.nedívat sa inam.196/ Miroslav Válek aby tulákovi uvarila dobrý silný caj. aj za nás beží. nie. Nie. na sláve mu nezáleží. že Zem sa coraz viacej tocí podIa moskovského casu. Aby vrátila sa k nemu sila stálosti. co teraz vnímam. I--~---------------- . nevnímal som to. lná je pravda kapitálu. ale prí1iš tažký. Nie. nepotrebuje niciu radu a nebojí sa zrážky. co v samovare šumí a ako ruská duša žalostí. Pravda chudobných je krvavá a nahá. neišli sme na bál ani z bálu. to tvoje: nie.) No komunizmus mladý je a svieži. Povzbudzujte bežca cez prekážky! Beží aj za vás. co teraz viem. Preto to tvoje: áno. To.

Ó. 9/ Cakáte hostí? Kto dnes asi príde? Smrt A už sa teší.Slovo / 197 Len nechce zostat vzadu. ci nechcete sa dívat na jej tvár? Je to váš život. a kde sa len potkneš. Chce byt prvý. kord svoj odkladáte. . sa zabelejú kosti. Chce zastavit stálu stratu krvi proletariátu! Viem. aby som lepšie videI svetlá budúcnosti. Lež liecit svetu rany -aj to je politika strany. ruská zem hustejšie než zrnom obsiata je mftvymi. ale sú chvíle. Viem. Má krás nu ciernu ružu na kabáte. Váš aj tento dom je. Je múdre zbavovat sa svojej výhody? ~eberiete ju proste na vedomie. Svet býva aj ustatý a otrhaný. že tromfy vyhodí. Obraciate sa. oci utri mi. Moskva. ked aj smrt je dar.

Co dokonalé bolo. ci nie . ci vplyvom toho. to asi ked ste siahli na kordy. tá nezomrela s vami.. život aj tak je trocha nestály. Svet ešte stále tažké chvíle má a stále je dost zrady pod hviezdami. slová. Úbohý princ. mámivé . vaša dilema. Co ste to vtedy práve cítali? Slová. A mrtvy Hamlet pri zábradlí stál. Snád málilo sa tým. Tak lovec volá srnku. a precítali ste tak veIa kníh! Dnes vaše: byt. Vy ste to ešte netušili vtedy. ktoré zabijú? A bolo ticho za dverami spálne. Kam vlastne nás tie slová vedú? V každom slove je aj štipka jedu? A sú aj slová. Osudy sveta visia na vlásku a clovek je tvor bezbranný a nahý? Nie. Tak vábi ju. Rieši1i ste to prísne individuálne.. ostatní žali iba samý žiaI. co malí málo.sa stalo vecou triedy a problém váš je problém pre všetkých. co všetkým oplýval. Sladké.198/ Miroslav Válek Vymenme mrtve veci za živé. Nie. dávno dokonalo? A vecer bol. slepá spravodlivost nemá v rukách váhy a nezodpovie vašu ot. . Zazneli len dva cisté akordy.ázku. slová.

. len slová. co to hovoria. slová . A na otázku odpovedia ony.. a udierajú rovno do tyla. No zvonia tak. Si bledý.Slovo / 199 Cas beží. pane. Co sa to deje? Pane. Co sa to deje? Také divné tóny. Taký bledý si. tak predsa. Nic. ved všetko možno zacína sa znova. akoby na mna padal vodopád! Ach. Tak sa tá piesen predsa vrátila. jak nikdy nezvonili. beží.. hod v predposlednej chvíli. Pocúvaj dobre. iba zvony. Je málo casu. Lež celkom iné ako kedysi. slová. nenechajú ani mftvych spat. SÚ nás milióny a s nami je aj strana Lenina a co chce žit. to s nou sa prelína. Sviece dohoria.

Z VODY .

Láska. vieš. /II/ Na jar bolo rieke vidiet do spálne. odplynie. Milosrdný. vedz. kruté. kruté. Jej pravé meno je však nespavost. A píšem súrny telegram. ale rieka spí si ako v plsti. A nikdy nemám dost. (O kofkej.. Cas jednej lásky plynie. Ak inde fúbiš. kruté . že tikajú vo všetkých láskach práve natiahnuté hodiny: kruté. kto nenavyká ju. zatiaf nie. Mám ustatú a fažkú hlavu ako po plyne.) A pijem fa jak horkú ciernu kávu. aby si prišla. A kam.Z vody /205 /I/ Navykol som si ako na alkohol na tvoju tvár. zastreli ju vertikálnym tfstím. Cas inej práve nastáva. ktorý z neba visel. Na všetko hfadí horizontálne.. ešte zatiaf nezosadol. že casto býva fatálne. Spomenul som si náhle na lákavú možnost. Škovránok s bombou. co spociatku nemá jasný zmysel? . Nad tvojím srdcom bie1a zástava.

Láska. Láska ta háda? Už ta uhádla. pane. Chcel by si ešte skúsit? Ale nie. / III / Je teda rieka.206/ Miroslav Válek Oranžový per. zbohom. ja ti ho horkým slovom okorením. . Je plná teba. beda. Stromy poskrúcané akoby ešte v kfcoch porodu. nebezpecná výbušnina j ari pristane ti k prvej rannej tvári. beda márnotratníkom. že klame. Láska. až to zabolí. ale aj tak už nemáme. Písala si mame. plná seba samej a od teba má. Ty si sa nahol nad jej zrkadlá a hodinky ti spadli do vody. co máme. Meškáme v sebe len pol minúty. Cas uplýva a ona nechodí. Ach. Tak trocha ešte ako pred stvorením a zamyslená. voda o vodu. Ty máš zbalené. Rozdefme si to prázdno napoly. co k tvojim šrapám rne. Noc prišla s ciernym dáždnikom a klope láska. breh udrel o breh. co si vynúti. Ale to iným zatlieskali. láskal Tá len neklame. že som pri tom ani nezaplakal? Nie? Ach. moje telo je dnes zápalné.

Z vody /207 Vecerné ticho padá na vody. / V / A ešte nieco nežné nakoniec: akoby snežili v nej matné sklá. Aj ospalá je. Vták ešte spieva. A najbdelejšia je. cas uplýva a ona nechodí. . zažíha tažké lustre jesene. A ako nocný expres prišla únava. Cas Iahkú ruku kladie na vypínac. A nenechá v nom kamen na kameni. / IV / Tam rozhadzuje slnko šperky zo zlata. až Iaká sa. akoby bola dvere zaplesla. Ona je taká. Na veci siaha znútra. Tichucko ako myška v mokrej slame. že raz sa nespozná. A bolo to len pokrcenie pliec. Je plná teba? Plná seba samej. Ale celkom inác. Zástavy leta sú už zvesené. Napísala mu hrozne smutný list a pred zrkadlom cítala ho dojatá. Nervózna. milenci za svet nemajú kam íst. Pocúva tichý tikot svojho tela. Ale radšej bdelá. ked zaspáva. A tak sa náhle mení.

aj súcitná lož bola by mu vhod. vždy na úteku. A márne denne prekracuješ rieku. krváca. Hodiny idú opacne a klamú ti. Je tak cisto tu. planie. . dobré by bolo aj zlé tušenie. bledne. Beda.-------------------- --~-----~---~---------- ----- 208/ Miroslav Válek Tak zrutuj sa. chladné oko Mesiaca 'a jej tvár vo mne ako obraz v ráme zhasína. Ó. co nám nanúti únik. že nemá istotu. ona vie. jedna cez druhú. márne vždy pred sebou. že láska je len pohyb do kruhu. Ked zostupu jú veci do nahát. Ako lúc svetla vo vode sa láme. Stacila by mu aj polveta. Istotu mu daj. kde si rady brúsia kly jak mamuty. A všetko zaprie jedným posunkom. A tu je ticho. kde veci sú a v kom. A potom vefké. Si bledá. že dve znej vravia. no do iného casu. / VI / Polož mi ruku na srdce. sme iba jedným z jeho mávnutí. ked prosí skrúšene. Tu každý prášok z teba pozmetá. Tu je tá chvífa.

no to. A všetky mená sveta mala bezmála. voda sa zdvíha tažká. smutná sesternicka riek. chvíIami to boli oci Annine. Oprela si hlavu o rám dverí. Mal si pred nou zamknút všetky dvere. chvíIku ani nie. co tak v sebe hýckaš. I I . ChvíIku mala oci ako Viery. co všetko vie. no nepovedal si jej ani n. odprosuje si ta úpenlivá. hviezda padala. zabudnút chce všetko. Odbil si to rahkovážnou vetou. osamotená v svojom predpeklí. Z vody 1209 I I I ~ IVUI ChvíIku by aj chcela.• Náhle zomrela láska. tarchavá. úbohá. sama v sebe premenlivá. Riek krvi. Ach! Korko sa v nej vystriedalo žien! A každá pristihla ta pri nevere. Viem. Ona. Stroj casu škrípe. Cut ešte súkolia. ktoré cez nu pretiekli. mená nemých rýb a mená kvetov. Strieborný rácik ticho cúva po dne. je len mrtvola. ucaroval ti jej út1y driek a ona. Dni sa zastavia a obrátia sa všetky prúdy spodné. Ked usmiala sa. akoby porodila potomkov aj predkov.

akoby niekto cudzí v tebe plakal. O com tá básen bola? Bola o žene? Mal si si všetko písat.210/ Miroslav Válek A teba zrazu zachvacuje plac. Je ticho v básni a je záludné. vónu. Písat! Chut. co je prelietavé: najnovšiu básen zabudol si práve. tak neprítomne prekracuje prah. len aká je. Mal si byt k sebe prísnejší a presný. Akoby išla inam. / Vln / Už si prišiel na to. korko tvárí v jednom zrkadle! -- . krásy nestálej. odinakiar. Žena je ako jednoduchá veta. aj žene ver. zloženie. sa navždy zapamatá. Nic nepridaj k nej. Ak si už všetko skúsil. Na pamat prst ov hladkajúcich plet každého slova. nic z nej neuber. aj korko a akých prísad pridáva sa k piesni. farbu. Akoby stála mftvym na hlavách. Ó. Spoliehal si sa príliš na pam~it. (Tie gestá jej!) Vždy viacej cení. co sa zabudne.

básen aby umývala schody. Nie. Bolo raz jedno leto. ako keby kradli. f • . lásky budú ako klziská a ustavicne bude padat na tvár. Obliekal si ju iba do záplat. Podrž ju trocha. On iba poskytuje témy pre iných.. Len sa liec. A lásky. kto básen zradil. krvavý.. láska má predsa celkom inú rec.nemažeš sa opriet o nic konkrétne! Ked clovek s clovekom sa nestretne. Zle sa jej práve teraz stojí. už ju nezíska. nemý. zbytocne bude striedat schodiská: jeho vlastné slová. Z coho tak asi budeš varit? Z vody . jej sklícka. jedna lastovicka . A celý život hfadá zábradlie. no nevraví. Ku komu teraz krása chodí spat? Stoj v daždi. spúštat sa budú pred ním po zábradlí. .Z vody /211 Neupínaj sa tak na slovícka. Pocuje nás. závid mu a plat: dost si si toho nazhromaždi1. A sú prec. A netráp ju. A nechaj na pokoji jej farbicky.

rybka v ciernej jame. Luna popri vlaku ako bernardín. . Má to zrátané. ani zlata nie a nevyjde mu na to ani z básne. Dáma v rýchliku. Celá tajuplná a v tých ociach spleen. / IX / Dáma so závojom. Dajte mu pokoj. Ach. Do kruhu toc sa.212/ Miroslav Válek je na dne a deti jeho kníh sú hladné. všetky neznáme sú dávno známe. Je noc. Ani lístok nemá. A je nemá. nemá dost striebra. už ho zlomili. Amá ocú dvojo a je dráždivá. Neštastné pocty! Vlastne nezaplatil ani svoje omyly. Noc je daždivá. Beží zo zvyku.

Z vody /213 Priletela kavka a hovorí cosi v cudzom jazyku. Kto si. . V daždi. Mlcí a je bledá. Dáma v rýchlíku. Sadza na rukáve. Veští. A tma za oblokom. Dáma odmieta. A ty vieš už v srdci svojom. Na smrt bledá. miesto tratí ciary na dlani. Rýchlík s dámou. Navždy chce ta mat? Hmat má svoje oko. Ona rozumela. Osud so závojom. A závory. vidí cez zamat. Predpovedá. Padá do tunel a ako kométa. Pozri. že niet úniku. A zápory. netýkavka? Ten vták je nadaný.

schovaj ako kufor pod posteL Ó. daj mu. Clovek len chodí. Možno. Všetkých úpenlivo poproste. za hlt cistej vody všetko. Chce sa ukryt ako v zime myš. prebože. koho ste? A budeš ho mat na krku jak kfúcik. A práve. nech ho tvoje biele ruky zajmú. do zúfania chodí. A navzdory. co máš. Už ani smrt ho z domu nevyláka. /X/ Za kúsok chleba. To si píšI Aspon to málo. Cí by bol. A nenájde domov. o co žiada.214/ Miroslav Válek A chce ta mat. vdacne vymeníš. Co ich po tom. celá si mu vsiakla do kože. ak tvoj byt nemaže? Ved každú noc sa tvoje telo ucí. Zober si úbožiaka do podnájmu. nech sa to vie. cí ste. . Práve taká. A mažeš príst prenho do recí: ulakomila si sa na tuláka. Bože. že si a možno práve taká. no nech sa radšej mlcí.

už sa chystá žitý karneval! . Si belasý. / XI / Aj vystríha. A pod súhvezdím Labute ju ubi. bude ktovie cí. smutný spev stahovavých vtákov. Plnú hlavu pesniciek jej nasmút. ako džínsy. bude clovecí. Ak vóbec si. A nebo miesi mracná popolavé.Z vody /215 Ak stratí ta. a faliami detstva ved ju na spoved. Si iba prázdno po jej úniku. Na smrt. akojed vyvrhni ju pred prvého chlapa. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. Neskonale. ak je ona modrá. Aj zvádza. zo seba ju vyzlec ako tuniku. Ak pre nu si. Tam: v kútiku. ako dres. A možno predsa ta len fúbi. Ak bude tvoj. Ako suchý les ju zapáf. si iba odraz. si sadza v jej oku. ako obnosené sako. Ó.

A celé noci skúma. A hrotmi prs ked presne zacieli. je nebo prázdne. Aj cudzia. Jej chlad je horúci. Lež koho? V tej jednej ich bolo mnoho.hoci slinu. ked veci samy seba prezradia: jej dokonalé telo speje do záhuby? Ved príbeh ešte trvá. Má cas výhod. A mužeš ho zariekat. Oplakávaš ju. v sebe spiac. tam sa slzy zlata rinú. Je hrdza na srdci. Padlí anjeli jej hrajú na medené trúby. Noc. A to je už noc tisíca a prvá. Máš výhodu casu. Na jednej strane váh je kat. . Je rad. A trpezlivo hlodá. že ta nerada. Už z nicoty sa k tebe nakloní a prekracujúc cas i zákony. Aj odmieta. Je bdelá v tebe. vrúcne ti šepne. Aj tvoja je.216/ Miroslav Válek Raz sa vráti nevinná a cistá. rýchlo prihod na druhú stranu . Šeherezáda. akú si ju vzal. kto dá Vlac. Hovor. Neštastnica. Aj srúbi.

Chod domov. idú a ty tak hrozne sám pripínaš krídla predstavám. Pristáva práve tma. Dletel ti biely balónik. a co nám ešte zostáva? . A je ti smutno. Ale ty radšej neblúd po lese. Myslel si: láska. naplakal si sa do zásoby. Les má dost práce s prezliekaním stromov. A bol to iba zvyk. je jesen zlatá ako caj.. Nerozumiete sa. Máš pod klobúkom krásny kolotoc. Niekto len chodí. vypína motory. Neodpovedaj. Dni idú. Pozri.Z vody /217 /XII/ Les odkladá si všetky staré listy. Niekto ti kýva.. hovorí . dni idú. láska hrdzavá. hovorí. aj tie bez adries. A vóbec: tu si na zlej adrese. Vybieha líška z hrdzavého lesa. Hrdzavá jesen. To ty sám so sebou zacínaš rozhovor a je už pozde a je už neskoro. idú ako rieky k moru. Ty sa neotoc. Niet co zobrat do rúk. Niekto sa pýta. Les je les a nik ho neprerobL A co má byt? Má svoje hobby.

. ako toho bolo málo a aj to málo odplávalo. už nevybuchnú orgovány. Len sa mi pre to nerozplac. ach. Ani som nebol na pohrebe. kde sú. hlboko.. ani som vlastne nezbada1. Už nenarazíš na mínu. Za taký vztah. co zostalo a zahrdzavie. za lásku . neprovokuj. kde sú veci minulé? Ó.. ako ked niekto do vody svoj starý klobúk odhodí. už je ten chlapec pochovaný. co visí na vlásku? Ach. Jazýcok váh je tesne pri nule. kde sú veci minulé? Kde sú tie lampióny v oku? Kde rána plné jazmínu? Utíš sa.218/ Miroslav Válek Ešte je toho nadostac. Kde sú. dolu. ach. srdce. už je aj láska dospelá? A vždy tak krásne bolela. Len si ju nechrán ako oko v hlave. dolu v tebe. A bol by som aj seba dal za dobré slovo. / XIII / Jazýcok váh je tesne pri nule.

voda. Dážd. za doly. Už odleteli stahovavé vtáky. voda umýva korytá. už miznú vody zo studne. Kopije. A úzkostný krik páva. ale pravé. Úplne náhodná zhoda: úplne odkrytá. ak máš za kým. /XIV/ To stále šumenie vody nás opije. clivá serenáda žabích mandolín! A vodicka. Ó. vzrušené naše zmysly mámi. s rukami na prsiach. Tých pár sfz. aj slnka ešte ubudne. A co tam videI? Ach! I I I . láska. Božemój. plac len. už obrada sa zrkadlo.Z vody /219 Plac. iba drahokamy! Možnože pozdné. Pád vzducholodí. Už odleteli vtáky stahovavé. Melancholické slnko sadá za hory. co ti vypadlo. tak ako rieka spáva.

Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. . vrúcne ti šepne. on nebadá: už tichá voda do Dunajka nepadá. Len si ju nechrán ako oko v hlave. tarchavá. To. neuvidíte. A najbdelejšia je. Do kruhu toc sa. A navzdory. Ako lúc svetla vo vode sa láme. co ste videli vy. láska! Tá len neklame. že klame. A chce ta mat. Už odleteli vtáky stahovavé. ked zaspáva. /xv/ Nad tvojím srdcom biela zástava. A práve. voda sa zdvíha tažká. že ta nerada. Je plná teba? Plná seba samej. Ach. co on videI. už tichá voda do Dunajka nepadá.220/ Miroslav Válek To. rybka v ciernej jame. akoby stála mrtvym na hlavách. Sneženie krídel v rannom úsvite.

OBRAZAREN / v I J _ .

akoby struna zaznela. /2/ Vystúpila zo sonetu .Obrazáren /225 /1/ Ten hnus. Vyzliekajú ju do lupena. Zo zálohy ste striefali. Len smiali sa z nej. akoby ju všetci trhali. Bolo to trocha podlé. tie reci šteklivé. Kam podeje sa olúpená? Už odtrúbili halali a pocítajú padlé lane. ale tú strunu na nej mámi. tie brady. Nechajte ju. ale jej prsia v kalnom ráne jak pomarance olúpané sladko a prudko vonali. Spáva len v hudbe. . raz chcela by a raz sa zdráha. len jedny husle pre blázna a jeho hra je otázna. spáva nahá. pane. z ktorých kvapká pena! Vyzliekajú ju pri pive. Ten sonet nestál zavefa a nemal hlavu ani patu. trúfalí. je dospelá. Len jeden blázon s huslickami.

aspon mám dobrú výhovorku. je v ústach ako anízovka. Možeš sa zbláznit v takom horku. CO sa vie. Potrebujem tú ceruzku. tak si píŠ. patí sa. /3/ Všetko to boli iba mýlky. Tak mína sa ten stredovek a nevie sa len. Presvitalo jej cez blúzku . a ak chceš písat.božemoj.226/ Miroslav Válek Šla za láskou jak na popravu. iba kúsok pleti. To ja si brnkám na gitare nie pesnicky. /4/ Nenapíšem s nou ani slovka. Žul som ju ako tvrdú korku. ked jemne pritlacíš. ale jej plet mi práve svieti. Aj tak ju vždycky bolela. ale tváre. ale stráca hlavu. Boli to týždne medové. je ako tuha versatilky: stací. .

Stací. všetko je už hotové a láska je lož nehorázna. A on sa iba díva. chvífa. díva tak hrozne z diafky. Vystúpi ako obraz z rámu a na huslickách smutno hrá mu neskutocná a krvavá. bud k nim fútostivá. Z minula. O smutné. Kúpte si hlavu baraniu. Tá bojazlivost. držia ma iba ako blázna: Ved nevie sa len. casu. Cas. Usmiala sa a plynula. Tajne si kvapkám na ranu liecivý extrakt šafranu. /5/ Dolieha nanho únava. . o veci hrajme. aby len kývol rukou. Predávam všetko. nesiahajte na jablko. ktorý pomáha. a krása je už donaha. mráz zostrelí ho ranným lukom. tak predcasne sa ožltne. odvaha! Nie. Ó.Obrazáren /227 Ach. co sa vie. kožu nie.

Ach. .228/ /6/ Miroslav Válek Tak zostal iba círy tón. Ked si si kIakla. nasyp at piesok do hodín. že je to navždy. cudzia vóna pod vankúšom. Ten komediant. Falošný hrác je.rozdáva. Vydajte na plac zatykac. len círa hudba napokon. A on bol v tebe ako v daždi. a kade chodí . A kade chodí . /7 / Rumelky leta pre maliny! Dal ti svoj život. ach. Ohava. hrá presne podIa pohlavia. Škrtá nás cistou rovnou ciarou. tak si kIac! On sa len trocha pohráva. iba telo! A co s dušou? Nenávidí tie prístelky! Mohol ti radšej pustit plyn.všade plac. ten podlý škrtic strún _ má plné oci cistých lún. nemal iný _ tien casu bol už priveIký. Už zasa siaha za gitarou ten vrah. neverila si. ale hrác.

Ved o nic nešlo. /9/ Tí iní išli so striedkou a pre mna boli iba korky a život ako caj bol horký. v noci. Ach. to iný nedokáže. . chladným šperkom ocelí. pamatou idú zabudnutí muži. ktoré vraždí aj osy spité od malÍn. vie velké veci ukryt do malých. šlo o všetko. luna ju dráždi v krku ako dražé. Ukrutné leto.Obrazáren /229 otíkal sa tam o kúty zahanbený a zmoknutý. ked stromy zadfžajú dych. A iba on jej svieti do cely a iba ona sa tak rada zdobí belasým. že prehltnút sa dá všetko a že bolo by márne mysliet na spánok. Vie. noc vyzúva sa z ciernych topánok. a už pocut krásnu hudbu ruží. Záhrada ráno preberá sa z mdloby. uprostred záclon lesklý bodák stráže. /8/ Co ona vie.

Len obycajné je obrazné. Bolo clivo. Chytali chlapci sýkorku. A vyšlo slnko ako pivo.230/ Miroslav Válek Co by ste chceli od básne? SÚto len slová. na cukrícek a na ružicky do sukniciek. Tí iní. Slabucký caj. ba ani caj nie. A ja na korku. studené. žité. Obycajné. . Na sladké slovká.

ale celý. hoci sú otvorené. keby vstupovanie do vecí nebolo aj zostupovaním do najzranujúcejších hlbín. co je poézia. Stotožnenie slova a básnika nie je vec l'udská. je takmer maniacká. bez verejných detských krokov a pubertálneho zajakania. ani pre básnika. keby sám dobre nevedel. Vstúp do vecí a povedz. Majakovského tvrdo- . Ved jeho poézia napríklad je nesúmeratel'ná s tými poetickými výrobkami. ešte stále nevieme povedat to prvé i posledné. A tak. po celý život som nekoketoval./231 Básen ako nevyhnutnost Nie som clen nijakej lyrickej kotérie nad Dunajom. smerujúca za mágiou poznania. Táto sústredenost. CO som porozumel z básne a ako som porozumel básnika. Tažko sa dostat do dverí Válkovej básne. aby sa aj takto pomenovali vztahy. naplnený svojou pralátkou. Miroslav Válek nevstúpil do poézie. iba ak cas od casu sám so sebou. ide len o to. je to vec mytologického boha. vlastne teraz už na Dunaji. To akiste nie je ani len relatívne meradlo. ktoré v poslednom desatrocí odmenili Nobelovou cenou. taký nie je ani dnes. A akoby už na zaciatku bol síce nie celistvý. co si videI: básnikov princíp by boll'ahký. vnútornou jednotou a neúprosnostou sústredenosti. Struna jeho poznania je napnutá do prasknutia: je to romantická struna. je reaktorom Válkovej básne. hovorím iba z najhlbšieho presvedcenia: Miroslav Válek je z najvacších žijúcich básnikov v najširších priestoroch aj mimo nášho národného ohranicenia. napriek miliardám veršov. že medzi slovom a vecami existuje istá nedomykavost: nemožnost definitívneho spojenia: A slovo a ja sme boli súcasne aj spolocne. Teda to. to základné: Posledná spodná sukna noci je dávno popísaná a nikto nevie. aby sme si všetci uvedomili. za jeho poslednými hranicami. Je v nej názvuk byronovskej vzbury. aj osve. ale vhupol do nej už dospelý. s kým máme tú cest.

Planéta? Nejaký žart nejakého boha. Básnik alebo skór jeho básen sa pohybuje v mrazivom vesmíre. pribitý na kríž nedokonalého poznania: Postoj. Nic sa tu nezatajuje ani o cloveku. Ako po stvorení nicoho. kto som a kam sa ponáhIam? C lovek je umucený. vieme. pohonné hmoty zmyslov. ktoré je vždy presné. že jazdca nemožno zastavit: že carodejnícky ucen nemóže vrátitvodu do pramenov . ani o vesmíre. Niekedy sa mi zdá. a vari ani nenapíše: Akosi príliš ticho. vracaJuce sa samo k sebe. comu tak zhruba hovorí sa vesmír. Velký básnik nesie v sebe stopy najlepších. nezamlcuje sa nic z biedy l'udstva. vybuchujúca ako podmorské sopky. Zastavte jazdca za vlastným tienom! Spolu s básnikom vieme dobre. a obrazivost. A tak dalej. povedzme. Pochybnosti vychádzajú z konkrétneho. ved vidíš. lebo: Nemáme nijaké krídla a to je smutná vec. temer vždy paradoxné a zákonite kruté: Zostrojili sme metaforu a alkohol. pripomínajúca. ako sa rozbíjajú atómové jadrá. apollinairovské nekonecno. V tomto mrazivom vesmíre Clovek len chodí a hIadá a najmii sa spytuje: Preboha. otvárajú sa širšiemu poznaniu. oddelená od obrovského trupu a hodená do niecoho.že totiž l'udské poznanie má svoju logickú krutost: ktorá ho núti nielen k pokroku pre cloveka. v ktorom boh už zomrel a clovek sa ešte nenarodil. Válkova dráma sveta má korene v jankokrálovskej vzbure i v jeho smutnej kozmogónii. vyrobili sme porcelán.232/ hlavý spor s clovekom. až po apokalyptický obraz. . aby mohol byt sám sebou. že neviem. ktorý ešte nikto nenapísal. že aj zem je hlava. ale akoby aj a najmii k pokracovaniu pre démona zániku. milovaného Oldricha Mikuláška.

/233

To nie je casové ani náhodné: je to práve vnútorná jednota, o ktorej som už hovoril. Básnik myslitel' tu negestikuluje, odhaluje svoju podstatu: tažko a zakrvavene sa lúci s každým kúskom nehusacej kože, ktorú z nás zdiera skúsenost a poznanie. Moderný romantik je básnik intelektuálny, básnik elitného intelektu, ked' aj nie intelektuálnej elity. Napriek tomu, práve preto napísal najlepšie politické básne v slovenskej poézii. Dobre vedel, dobre vie, že poznanie bez porozumenia je nebezpecné: zachranujeme sa vztahmi, vystupovaním zo seba. Jedine vztahy umožnujú porozumenie: jedine porozumenie umožnuje, aby básen bola otvorená a zmysluplná. Mnohí, ktorí sa naucili chválit Válkove verše s hlaholom, ktorý znemožnuje pochopit jeho poéziu, si myslia, že politické verše Slova sú nieco navyše. Lenže od samého zaciatku, od prvého verša, je Válek básnik politický. Slovo je len pokracovanie porozumenia: ak je tu nieco relatívne nové, je to pokus o stotožnenie:
Som teda doma, držím sa zeme, zem všade chodí so mnou.

A inde
Ja sám som mesto, milión bežcov beží vo mne maratónsky beh.

Slovo je pokus o únik nie z epochy, ale zjej neznesitelne drásavého obrazu. Ale ani nádej, ktorá v Slove leží na dne, ešte tažká ako olovo, nie je vo Válkovej básni nová, beží s ním od zaciatku, takpovediac, so zatajeným dychom. Na každom písmene tejto nádeje je krv prischnutá:
Ó zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova.

To je Válkovo posolstvo, vykúpené pre cloveka. Tento básnik jednoty, ktorá sa manifestuje i v jednotlivostiach, nie je len básnická individualita, je to básnik individualista. Toto slovo sa u nás dobre utajilo a zamreŽilo. Lenže rovnicu sveta nemožno riešit inak, iba skrz seba, aj ked' pre mnohých alebo aj pre všetkých; pre velkého lyrika

234/
niet inej možnosti, iba skrz seba apre seba. Básnik neindividualista je len zaslúžilý nositel' básnických krpcov. Pravdaže, básnik je jeden z nás; ale je rodic posolstva, ktoré je nevyhnutné pre život aspon tak ako vzduch a voda. Nedostatok posolstva ohrozuje život na zemi tak ako bomba, ako ekologická katastrofa. Chvál'me teda básen a básnika, lebo je žriedlom živej vody, nevyhnutnostou vzduchu a lepšou castou l'udského údelu.
VLADIMÍR MINÁC

OBSAH
ZÁPALKY 11 . o. 11 12 12 13 14 15 15 16 17. o. 18 . o. 19. o. 19. o. 20. o. 21 ... 21 . o. 22 . o. 23 24 Okienko Obrázok z posledného plesu Návšteva Ticho nad krajom Sonet na opakovanie List pre princeznú Sklamanie Možno Hmlistá noc Zápalky Jesenná láska Príhoda Hrdlicka Už kofkú noc Kaplnka Svadba Lyncovaný Šachy Problém DOTYKY Nite 29 . o. 29 30 31 32 . o. 32. o. 33 . o. 34 35 36 . o. 36 37 38 39 Prehliadka S hlavou v ohni Vecer Dážd Myší sonet Nepochopitefné veci Jablko Po písmenku Smutná ranná elektricka Starnutie Minútu pred usnutím Nite Citliví Strom

40 40 42 44 44

Ohýbaci železa Sluch Osudy Pocasie Estetika

Rovina
47 50 52 Dotyky Zem pod nohami Krídla PRÍT AŽLIVOST

Oslnenie
59 60 66 68 73 Slnko Domov sú ruky, na ktorých Nedera Oslnenie Vzducholod smieš plakat

Robinson
77 ... Robinson NEPOKOJ 89 ... Dejiny trávy

Rovnováha
92 95 96 103 104 105 107 108 Zvony na nederu Žmúracka Poviedka s osou Kalendár Zakázaná láska Jesen Zima Sentimentálne Vianoce

Modro pod
110 111 112 114

ocami

Elementárna básen Kamenní muži Odstranovanie soch Verše

L

_

.... Básen ako nevyhnutnost (Vladimír Minác) ...115 116 Zabíjanie králikov Bubnovanie na opacnú stranu MILOV ANIE V HUSEJ KOŽI 129 130 135 142 144 145 150 151 153 163 164 165 Óda na vecnost Z absolútneho denníka I Štvornožci Óda na boha zvierat Z absolútneho denníka II Skaza Titanicu Len tak Óda na lásku Skfúcenost Óda na Angeliku V kruhu Spev 167 . SLOVO 201 .. Z VODY 221 . OBRAZÁREN 231 ..

2. 121/1-88 072-063-88 BAS Kcs 25. n.05.35).. mimo edície Zodpovedná redaktorka Ofga Hirnerová Jazyková redaktorka Jozefína Lackovicová Výtvarný redaktor Dušan Grecner Technická redaktorka Nataša Stovícková Tem. skup.601/22/85. VH 12.40 (text 9. Martin Strán 240 Výmer SÚKK c. iI. p. Bratislava 1988.Miroslav Válek BÁSNE Ilustrácie Luba Lauffová Grafická úprava Lubomír Krátky Vydal Slovenský spisovatef. 301/13 Císlo publikácie 3451 Vydanie tretie Náklad 6000 výtlackov AH 11. závod Neografia.7 .05 Vytlacili TSNP.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful