Miroslav Válek

"

,BASNE

Slovenský spisovatef Bratislava

r

ZAPALKY

"

l

,

i

i

·
_

1

Zápalky

/

11

OKIENKO
~ etreba k tomu mnoho ambície, stací pár dosák, klinec hrdzavý a veIká láska, ktorá ešte žije, je zasiahnutá priamo do hlavy. Stával tam vandrák, príliš na to pyšný, že kráIovná má rada chudákov, a zasnívaný nad halúzkou višní netušil ešte, koIko prázdnych slov sa onedlho o okienku stratí. Ved bolo isté: cosi zostane; napríklad krížik z púte, ktorý kúpila ti a položila prosto do dlane. A zostanú aj mnohé krajšie veci, tie, o ktorých sa teraz nevraví a ktoré budú závidiet ti všetci, až budeš ležat v hrobe meravý.

OBRÁZOK

Z POSLEDNÉHO

PLESU

Rucicky hodín stoja popoludní lká starý klavír svieca zhasína obrázok krásnej ženy bledne v studni voda sa vlní kader rozpletá studne bola opretá je to už dávno spieva o nej jasen šedivým mrakom ked sa zhromaždia Básnik sa teší Píše na to básen a zapína si kabát do dažda

o okraj

12/

Miroslav

Válek

NÁVŠTEVA
Prší tak úžasne tak makko pa<;ládážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je A v izbáeh horí svetlo pre radost Hostovi ktorý caká viaeej vari a varí jedno slovo: Dost Bolo by treba odíst tejto jari Noe ako otázka na dvere srdea búši Host nedá odpoved Host caká Host neverí co tuší Prší tak úžasne tak makko padá dážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je

TICHO NAD KRAJOM
Vo vetre prúdia zástavy labute vyblednuté muži už dávno vyhasli jak voskovice žIté Ráno sa slnko zastaví spýtavo nad krajinou kde plavé vlasy cloveka sú zaplavené hlinou Lupene ruží nehybné vietor má prasklé struny nad krajom svietia oci žien jak oci mftvej luny Pocúva pánboh zdaleka co hovorí si rieka a rieka už viae nevraví a rieka nenarieka

ked sa zapotáca. naznacit jemne. tak neplodne a nadarmo tu žil. aby pochopil. Ked jeho život poéziu stráca. sám pred sebou tak vdacne by sa skryl. hra: »Hviezda jeho zmýlila si dráhu. I . Nadarmo tu žil. Nech uzná predsa: nadarmo by žil.Zápalky / 13 ~ad krbom závoj pavucÍn mrtvi k nám vravia do sna Hodiny nášho Odchodu tikajú z Neúprosna Pomaly slnko zapadá v podvecer do jabloní z kostolnej veže padá zvon a zvoní zvoní zvoní SONET NA OPAKOVANIE Ked poézia stráca svoju váhu a básnik nemá. Mohol by zomriet. na každý dotyk hned sa zakrváca. Bolo by treba. je strašne nudný. co by vyslovil. aký je chorý a aká je s ním práca.« Ked poézia svoje caro stráca. stráca všetok pyf.

14 / Miroslav Válek LIST PRE PRINCEZNÚ Mám jedno srdce úbohé a choré mucí ho piesen vetra na javore Huslista vietor husle s jednou strunou rozzvucí každý vecer nad lagúnou To slovo láska vypovieme razom a javor ticho odpovedá: Blázon Keby ste chceli moje srdce darom nehral by vietor na javore starom a ja by som celkom zmenený a iný pomaly potom klesol na periny Susedia chodili by dlho pod oknami: Povedzte prosím co sa stalo s Vami Vy by ste prišli cez trúchlu izbu spevu s kyticou smútku v ociach na návštevu a to by bolo krás ne Mrtvy ale žil by som vo Vás svojím srdcom stále .

niekedy ked vietor zavanie pozerám nanho vraviac bez nároku: Sklamanie nie je hrackou pre maciatka :ak klbko nití ktoré gúfajú si Dávajte pozor To je krehké Skrátka nech každý mlcí Nech to skúsi ).Zápalky / 15 SKLAMANIE \"yhadzujem si svoje sklamanie __ starý klobúk z minulého roku ak 3." ech skúsi ako chutí úder do hlavy ~torá je zvyklá iba na objatia a ked sa pritom dobre pobaví \-ie moje meno Mužeme byt bratia :\IOŽNO :\ložno možno možno možno možno možno možno možno :\ložno možno že je to sneh co rozsypal sa a letí že je to túženie zrejúce v ociach detí že pokým dorastieš to bude celkom iné že chlapec nezahrá už nikdy na mandolíne že kým sa priblíži nebudeš hrdá viacej sa chvÍfu zastaví pri každej žene spiacej že srdce vezme jej možno že stratí svoje že bude plakávat do noci cez závoje že lepšie bez srdca možno že Ale kto vie že do tmy zavolá a nik mu neodpovie .

Tu je jej obraz: mala modré oci. práve si ružovým nechtom zdvíha mihalnice. . ved sa pýri.16/ Miroslav Válek Možno že niekto pochopí možno že nepochopí možno že snehom zapadnú naveky jeho stopy možno že je to bolestné možno že je to kruté možno sa ešte otocí kým zmizne na zákrute možno že hviezdy vyhasnú možno to budú oci možno že niekto stratil ich pod krížom na úbocí A darmo darmo hfadá ich nadarmo ruky spína nikto už pre ne nesmúti neplace meluzína A nikdy nikto neznal ich a nik im z lásky nedal a hod stále mlcali nik tofko nepovedal a nik už pre ne nesmúti dorástli všetky deti a nikto sa ich nespýta a nik im neodvetí Možno že iba sneh co rozsypal sa a letí HMLISTÁ NOC List. ako na klavíri preberali jej prsty klávesy .Ste ale luhár! Hfadte. no do hrobu jej dajú pátricky. v tú hroznú noc ho mala vo vrkoci. hodiny. co sa ponáhfali. nezrkadlí. otvára oci. zrkadlo. ktorý práve prišiel. nemá pána. tu leží zvadlý kvietok malický. po komnatách tu vietor dul až do samého rána. ktoré zrkadlilo.. spadli. . Preberat bude zrnká..

co kradol v kostole. Jej plavá kader ako zo sna vlaje a šerejú sa oci zahmlené. no škoda o tom slova. t:ž dávno nezáleží na mene. ~ ad ránom celkom zápalka sa láme 3. svedok váhavý. ~ O ZAPALKY Zápalka smútku chytá potichucky I už dávno nezáleží na mene). prúžok dymu. ':0 klamú: nezáleží na mene. i Zápalka dávna zažíha sa znova a tak jak dávno pália ma jej plamene. :ak ako zlodeja. ona zmenená je 2. CeZ polnoc tiahne. prezradí všetkým. na co spomíname. zrazu horia krute ostatné. ?rst dažda chytá vtáka za perute a kvapky bijú na sklo ako kamene.Zápalky / 17 jednako ju pochovali do pivnice. :10 ja som iný. co boli spálené. mal som ju rád. ~amota prišla bez dotknutia kIucky 2. pripomína veci stratené. dávno nezáleží na mene. jej biele perly rozhadzujúc po stole. . ~ed nakreslí nám jemne nad hlavy zlomené srdce a pery zmámené.

dockal sa. no máj im málo štastia dal a krátke bolo leto. no ten.18 ( Miroslav Válek JESENNÁ LÁSKA Láska je strašne bohatá. že iba obrázok a možno tónu iba. odišla. co sklamal. cakal. tá všetko sIúbi. láska. Iúbi. od srdca k srdcu kluše a pre každé chce zomierat. co Iúbi1. smutných letných dní na staré líst}e padá. Prach dlhých. poznala priliš neskoro. Tak každorocne v jeseni svetlá sa trati a z duše a clovek. a jesen nepovie to. No pred cieIom sa zastaví: Komu zas srdce chýba? Zo všetkých mojich obrázkov mámivý ošiaI stúpa. Možno. nepozná ju. KoIko ráz v noci májovej hIadeli do mesiaca. žit nechce pre nijaké. co sklamal. poznala priliš neskoro. co Iúbil. ved chcela všetko naraz mat a všetko naraz stráca. ako ho mala rada. láska. Šla zima dolu údolím a niesla odkaz máju: túžieval. smutných letných dní na staré lístie padá. Láska je strašne bohatá. koník túlavý. tá vie o všetkom. chcel by mat jedno pre seba. sklamal sa a ten. Prach dlhých. je mu to jedno aké. tá všetko sIúbi. . no ten. Len jesen. ako ho mala rada. Iúbi. sklamal sa a ten. bola to láska? Sklamanie? Aj láska bola hlúpa.

co s úbohými súcitia. chodí si sadom v mojom novom plášti a koketuje s mracnami. Niekedy sa to stáva. ona bude asi odinakiaf a na svete je tofko iných žien. svietilo slnko. triatridsat nocí budú hfadat liek a najhroznejší nevdak pocítia..) Lebo hfa. triatridsat dní hnus stúpal z riek. (Nemala srdce ani plášt a nedala ani odpovede.) Potom len hrmelo a pralo. to mohla vediet . Clovek len zdvihne ruky k uzúfanej hlave. padal dážd. ono sa povie: Zbohom bud a píŠ. HRDLICKA Hurtujú vlaky jak vlny na vzbúrenom splave a ani jedným domov nechodíš. ked sa šerí a búrka plná zášti jak korbác hnevu prásk a nad nami.Zápalky / 19 PRÍHODA Zacalo sa to popoludní. každého som sa pýtal každý den. Na každom nádraží sveta som ta cakal. co teda chudera tu zomriet mala? (Všetci. Nie. .. teraz.

v dalekých výškach bzucí hviezdny roj.20/ Miroslav Válek Nádražie. Ach. vlaky. Studený vietor okenicou plieska. nebude preto menšia. Bdiem celú noc jak postrelené zviera. hrdost pyšnejšia. ruka. štastie moje. Už kofkú noc. kde. hrdlicka moja plavá. co tak kruto stráda. osud muj. zúfalé srdce stokrát oplace: Ak nefúbiš ma. tak aspon jedným chladným riadkom vysmej sa.. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. . Comu sa zdravá mysef verit vzpiera. Strach obklopil ma ako bodfacie. ktorá máva . už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. štastie moje. osud muj. Už kofkú noc. nemáš ma už rada. Ved moja láska. pod akým nebom blúdi vtácik muj? UŽ KOr:KÚ NOC Studený vietor okenicou plieska. No kde je.. na svete je tofko iných žien.

. nie.'::: by som dve vonavé jabÍcka.-= . p :.Ždého ríde tažká chvífa.. . -:okrát s iným svadbu má! d . -:_.:: ::1Ohy. 50m tak kaplnku ja takú mal. .:. 3. .lenbu.. .to vie už aj hlúpy :--:. .: ' . ~. \. .::-:.c .. A nech si moja milá -: '.c:. 5i rástla V záhrade a na slnku.:.idušu nebol by v nej nával.:.•.onici.'2. kde to bije zfahucka.:':m nohám spravil by som kaplnku.':' ~.c '.. __:. :: =-:.•. -:.krcmár . nemá tvár sa obcas zadumá.--------1 Zápalky /21 ~. \" nej dva ružové stÍpy.::~ 1:Jy som každodenne z diafky do záhrady na fialky "' .:.zíe ako v hnoji múch. by na ne nespadla. keby si si nesadla. .50ko nad klenbou. -:-' __ =-:. -.:. :'. =-=-_ -:. a ::..-.._?L~KA ~. --:-y som sa s jabÍckami hrával . ~_: =-:. ~'·-\DBA slnko leskne sa jak minca. :wc ju na sto zámkov zamykal.'.::. no skrátka. .zaplatíme dlh! :"":::-.:.. .:.:. :<:-'. joli otvorené vrátka.::::~ac.. j = : ~c:husle z hrdzavého klinca.:~:: \-zdycky .

jasným svetlom úsvit priskorý? Nevyšli to zore ponad dvory. . mrtvy sa už nepohne. To len vietor. Smejú sa nám za skrývané slzy? Hlupáci! Aj nám je do smiechu. To len mojej premilenej horí jasným ohnom strecha nad hlavou. chlapci. Prestan.22/ Miroslav Válek Pime. málo máme casu. bez myšlienok. ked sa rozplacú. Rednú tiene. V nocnom vetre osiky sa trasú ako ženy. srdce! Co ta ešte mrzí? Chlap. polámali myrtu vofaciu. bez slov. LYNCOVANÝ Zdalo sa mi. kde hfadat potechu. Cierna tvár sa pozerala do hviezd. Nebojte sa. cierna tvár a všetci sa jej desili. bez sily. že som visel na povraze. Ale tá tvár dívala sa do hviezd. to len vietor ma tak kníše. ten vie. Ale preco zvonia? Ci už vyšli zore nad dvory? Zahnal sny. co spiace oci c1onia. nedotklo sa ráno sladkých snov.

:. e je problém.. sa ma 7':: : : ze som taký opustený . " .. ste okolo mna chodili. -.:. kráT však maže dost at mat. ~ " ::::-·:::esa..tko inšie.::::. '.. : . h :::-:. . .:...:.~:\"aše štastie ci pád.._::.Zujte svojmu súperovi paty ._:: .idajte.:.:.Zápalky / 23 .:.. ak ju máte rád.lstie lebo pre sklamanie hrat._ :::'\ ste boli veselí. .sa ma každý bojí..:.nikdy ani nebol. co sa maže stat..-=.: =::: ~:.Ž:ký bojí. .~: sa za ruky.~: na hviezdnaté nebo . ~ ~-:: ~:. :.. . ::_~:3._..jnetesi z dlhej chvíle k šachom.-.. .y = .:'::_': trašne sám..: = ..:::.~iicasto vyhrávajú kone.:.y ste okolo mna chodili.:.. :~ec sa to zvrtne na zákone.:..:\-ierne nikdy.. '.".~:::u strážte. na kom ž ::. ~stie na stromoch 1 ~ :'_ h: ".::: <'rn tu tak sám? ':'_.~ urnu zdolá sila zrád.:.. ::.:.:. mrtvy sa už nepohne._ :::. s ?-:: ~...:.. som .. sa . ::. :: :.:::: _~tajte ju samu na výlety .:2:.

Ty si ma. ci ti tvoj kráf a ako ti len povie: Stratil sa kfúc. A možno ja som v tvojom srdci kráf. co bránu odmyká. no ktovie. naucila vládnut. ktovie. Ach. ktorý ma tak mucí: Mat k tomu kfúcu nedobytný hrad. . Ach. ked uvidí ta sedlat koníka. tak ta tam zamknem samotnú a hladnú. ja som ta nenaucil poslúchat. ked slová tulácke ti šepkám do dlaní. Úsmevom svojím pútaš ma jak lasom. márne slová o stratenom kfúci! Tu je ten problém.24/ Miroslav Válek PROBLÉM Si V mojom srdci kráfovnou a ja som tvoj poslušný a verný poddaný. milá.

DOTYKY .

::-y som bol. 7= ::. -'-. :. .:TI sa už nepodobáš ~:oré si dávno zabudla . L~. '. ~:mi vždy. nebudem ta dlho vyrušovat.::sa. ::'mne hovorili: Celý horí.. ". .:::-ámsvoje svedomie ti. : =e zbran! li..:.ochlboká. .:. : -::-. c: ~. ~.: =e kvitnú.:.. -.-\ VOU V OHNI . r: 1. ""-:-.I: •~: -:-. . . padla do oka.:hcelosa mi mysliet na rýmy. ~: ~ ~=--. keby si bola ráno iskrou.Dotyky / 29 ~ite := :. .. :2.~.:=: :-ILIADKA :-x m hodín ráno. -~~ej noci k nebu by som stúpal. psi strážia pri dverách = :=-:.:: ~o je v poriadku.ludnie: : '_ ~''-ou v ohni mysliet na teba. spla. _:L~ v oku. ked svitá. -.ludnie by si mohla byt moj úpal. ~om bol z teba trocha chorý. =·:.·::. ~ album s tvojimi fotografiami.~ . : : < :J.=::-.

Iskra v oku. O pol ósmej vecer: aby ta bol celý vesmír plný. v pustom poli posteI ustelie si opustený spác. Aby som ta zahral podIa zlata hviezd a podIa krvi luny. dážd bez melanchólie. ostrým krídlom nebo zametá. Letí havran ponad pusté lesy. keby si raz v noci bola: áno. Áno na srdci a áno na ústach. A rád by som bol. Letí havran ponad pusté lesy. ktorá klame ta. Nechaj. nechaj lásku. poIná zver aj vtáky dávno spia. VECER Sedí noc a cierne rúcho šije. noc hlboká. co ta desí. hlava v ohni. lásku.30 I :\firosla v Válek o pol 6smej vecer: dlho hIadám struny. . noc. Padá hustý dážd. chlapec. z povinnosti padá na zem dážd. Padla si mi do oka.

:. ?-~~. lejak zlý a prudký. rieka kricí do ucha. ' . 1'J.•..: :'rcha.i-. _ . :.:.::..)ní nad vežami v zlate kupol.slíš práve v tejto chvíli? \Il" .. . dažda. '_ = '.=:. n -. L: '.. .:.mna padá ako skala. i ?-:.:.::a to. 1:. :-::.Dotyky /31 . :._ ::-. den nad mesto si cupol. ~ -"·0 ..:: . =-.:'.: -:-: : = 3 j rieka kricí do ucha.. :::'3 stromoch a bubny na strechách. všetok hlúpy strach. preco ma tak mýli ll:'c: -=-_.~u lásku cas tak ošúcha. _. ::. &. . ~~: -.:Jú ti všetky moje smútky.. : . dcn nad mesto si cupol.·._-:.)ní nad vežamÍ v zlate kupol.:sto a rukáve tvojho kožucha.' lece si sa opierala ~ . =-. _ :iesen.

Ale zima neprestáva. ZreteIný pocit. bezradná. Ale tá moja. je lavicka.32/ Miroslav Válek MYŠÍ SONET Co sa to len stalo medzi nami? Co sa stalo.. Jablon rozkvitnutá koncom januára. je kríž. je moja ruka položená na tvojej. je krÍž .. a ty nie si! Krutá predstava! O kamene podopretá hlava boIavá. je nebo. je lavicka. že ta niekto volá. chladná. studená. ktoré práši perinami mracien.. A od teba len krátke listy chodia.. že mlcíš ako myš? Je smutná vrba. padajúca voda . Ach. tá stále vracia sa mi: Je smutná vrba. Co sa to len stalo medzi nami? NEPOCHOPITELNÉ VE CI NepochopiteIné veci medzi nami. »Naco je to a comu sa to podobá?« Koliesko rozkrútené v prstoch vykonáva svoj zvrchovaný pohyb. Ale hodiny nejdú. Ale ulica je prázdna. . Si smutný drozd a tebe Iahko je: zajtra si krajšiu piesen vymyslíš.

:... Jl.<:"_ 2piteTné veci. oL-..= _~O ~--'-: zo skrine sa skotúralo na zem.Jaocami: ?-: :-.. 1IIe'":"~ ::piteTné _-_ "'=-:':.:: : . « ':~'~oyali si život. Jr '=-:.~ ~ . =-:..:. "':" ': zjaI svoje veci a možeš íst.. r-. c..2mných súvislostí. : -:-::. _ ""...:.:::.:ichádzajú tieto slová k:. '-':. nie! ta .":' . si ticho slová kÝm sa zažnete..-:: -.iem & =-''1.•.•.=. . .~ ::='piteTnéveci. :'::~ ohli bez seba vydržat. :'0cute: ::::..prosím.t._: " :lás.:..:kého odovodnenia. . ma k sebe... "" _:-::: ':0 mna všetkými zmyslami. ..: c:-.:C.'':=. :::lesa navzájom. lebo ju mal rád . a chrbtom o dvere s 1 -c '::'. ~ ~: iusief dotýka sa slák.: nechal.. ~ -:..Dotyky /33 ~L. « :.

Nepozeraj. nemám na koho. Po písmenku.-----~--- 34/ Miroslav Válek Ale ja som raz vedel. aj tá láska. zdvihol som jablko. ako som predpokladal. Pozerala na mna. prišla ku stolu. vstal som. že v inom poradí! Otvorila dvere. korko zrád a podlosti a falše. Myslel by som. zaprášené a ešte zelené. že mám toho dost. opíja ma ako alkohol. nie. zbledol som a povedal som: Zostan! Ale ona si zbalila svoje veci a odišla. aj tie rozchody. Až som jej povedal: Polož to jablko a chod! U dalosti sa zbehli. po písmenku dalšie . kamen zahodený do vody.. ale nemám za cím. a položil som ho na stol.. Medzi nami je už všetko jasné. PO PÍSMENKU Plakal by som. utierala jablko. Co na tom záleží. Kamen. . plakala. plakala. Ani torkých v abecede niet. Neprestávala prosit. Jablko zo skrine sa skotúralo na zem. Po písmenku si tú piesen znacím. nedívaj sa spat.

_ =: je vlastnej smrti.:zú :.Dotyky /35 i-~' -_-=-~A RANNÁ ELEKTRICKA J:O: =~. smutná pláž.:) a ja v nej.• !:. 5m_~=-. iE: _~=-~ zyonia pred nami • ::i =-. ::: k vám.::c =~5to je dnes smutné. taI1_-:.:..kona pohrebe.~.. 'lIIii:t:'" !.arky. ""-' ~ meco vo mne zrúti.: = 3. nieco pochovám.:" : !::.•.=i smutno zvonia sn_ ~ ~ Z\-oncev smutnom dni..~iidem takto c.:. .-ye sklenenej. ~. 5prievod pohrebný . _~ ~ '=-'::'timpreukrutne: .k.:j idem takto k tebe. r: 1. :::' 'IlC. ~2.

stihlo ta to tiež. moja krásna. mladost. MINÚTU PRED USNUTÍM VideI som vtáka s purpurovým perím Mám oci plné krásnych disonancií V noci ktorú zapafujú jeho krídla bývam vždycky sám trápim sa placem vymýšfam si ChVllU tebou medzi ružami s tam sa ta ucím celú naspamat tam ta dýcham až kým povieš Dost Ja viem že sa to nesmie Ale kdekofvek sa dotkneš muj ho tel a stáva sa z neho zretefne chvejúci sa tón Tak dost Už dost Som tvoja hudba melódia ktorá nejde z hlavy mužeš si ma pískat mysliac na iné -- . Blednú oci hviezd. Staruckú. Už nebudú k vám chlapci do okienka liezt.~ I 36 / Miroslav Válek STARNUTIE Smútocný závoj na tvár. kde sa za mracná pichfavé zimné slnko gúfa ako jež. Pozerám k modrým výšinám. Zotali pred vecerom brezu. Bolo by treba odíst. Ruku na kfucku. Ešte sa zažni. hviezda zázracnál Tak vidíš.

~..c. .c.~.. ..' . ~: -:: =. ~.c.: .Dotyky / 37 :=. ::.. _.~. t ~. L:: __. =: 'Jsnút ::.:.': ~~Z\'ony poézie v nociach tesknoty. mé nn-.:. -:::-: smutných vyjdi ako dúha. T.. =:: '.~. cím by priši1 záplatu 'Li.áruka pod rukávom kabátu..:jde z hlavy .ískaš !!' _' -.:--.: ' : . . :. JOU. ktoré nenóti. nehrad na srdce.á. nehrad.: d • -. zamkni všetko.. co má zostat skryté .:zim srdcom.a rúbia.c.rHácnejšie ~ _.n '..~. '=-: usnút ~ -"-=. ". pre ich lásku luhaj.-':.urpurový vták " -sú pre cloveka nite. L-' ~ zamkni slovo placúce.... co ta trápi.-odyrozumu sa napi.. =..~~::J. .

Nedívajte sa. Z rozhovoru. si každý vyberie to svoje.----... clovek aby mal oci vzadu . . co im nenáležia. napríklad: . . . Ach. .. s rukou.---- ---- 38/ Miroslav Válek CITLIVÍ Zrkadlo aby bolo za chrbtom. Sedia.. To sú hrbatí.. ale rovnaké a ešte horšie znetvorenie ducha je skryté pred každým? Po smrti budete mat všetci krásny hrb. ktorý sa ich netýka. preco sa celý svet dotýka toho.spocítaj si to na prstoch . .. co nás trápi? Preco musíme všade nosit svoje viditerné znamenia. co sa koncí v zápastí.. noha pod stolom. pocúvajú.žije na vysokej nohe .. . ruka v rukavici. zo slov.. s kratšou nohou.

: ::·~:'.':len ~~ ..konár co sa nezlomí ~~b chodí po lese ...-:-.::. .~ :'...:' . -'-~:-..::.-..: 5 ~ oci ::.a ~ .. - T: ~: : . z pády v ktoreJ žil od korenov ~I .:: sa mu! .:::= m e :.~.:oie miesto na zemi? ~I .._-'-~.l:.••••. =nesta L-::-: :-~ :::á\-nikoch .:oj? EI ~~.--:- r -. -::=-_-.~::10C . - .:>1\..~.. :~-: .. ::...znil? ~~::'::\-strom! -::: Hovoríte! ~ : -: _=-_-= \-eci .Dotyky / 39 \ { : ~j chodí po lese .. ':lovek ".. ... ::. .

verš za veršom. S rukami na ušiach stojí na prostriedku izby. Mat vacšie svaly. v lipách pod oknom sa zobúdzajú vtáky. stále jasnejšie mu v nich hucí dunivý príboj tmy. Jeto práca tak trocha básnická. pocuje šumenie vzdialených galaxií. Ked konecne usne. Ale verš za veršom. uvedomuje si znova a znova svoj abnormálny sluch. Nad všetky tie verše.40 / Mi r o s 1a v Vál e k OHÝBACI ŽELEZA Na ulici Vuka Karadžica na rohu dvaja muži ohýbajú ocefové prúty. SLUCH Zdesený vyskakuje z postele. a je z toho jedinecná básen. stal by som sa ohýbacom železa. Bude hladkat svoje štyri steny: Ako je to pevne postavené a kofko len sily potrebuje taký múr. Železo jak verš sa vzpiera vóli cloveka. --------------------- . podivuhodne vysoké hvízdanie padajúcich hviezd. na tretie poschodie sa nastahuje modrooká pointa.

tam..::.. povedal šofér.Dotyky /41 ho zasa. ~ upútaný niecím. ~:Z.. :. ml -: ::-":'::1nehlo.. :ma-: -. t:: C =-_ < srl' -_ 2k .::..::~:1~' chlap. :t:'-~: ~.: -. :-. co je v nom. ako poleno... . to je všetko vymyslené.. t ••• ..::_ :. ::-úci sladký závrat ?-1 ~.. "ll .::rnihunáhle -:~':-. -. "':"-L:'_ :-.:.:. ~ "-~ '... ...~:o bol myslel.. A 1__ . ~ ~I~-_ '. co sa treli o seba..:m Li: :-.- ~.::a tú hrdzavú. Se:: :': ..• -L r:-: : mL::. ako divý.:.~ ktoré hore1i. ':'Jpot naliehavých slov.::2dníku --.

Ešte sa vystrel. Ale ten druhý nevedel ešte. vcera v tej trne stratili smer. aby ho tam vysypal. kde co leží. obloha scernela a zhrbila sa zem. že to potrebuje odpocinok. kašle a ukazoval na hrud bofavú. * Hovoril. povedal iba. že je to nákazlivé. Ani ho neprezrel.-. ušiel od splavu. Pes.. nebolo to vápno.42/ Miroslav Válek OSUDY 1943 Ked priviedli ho na okraj tej jamy a dali mu do rúk vrece. cas a potom trochu vápna . Noc zdÍhavá jak kornatenie ciev a plná krvi tiekla nad nimi. . musel vylamovat dvere. s Mesiacom v zuboch. že nespí.. ordináciu prebral až ráno.•. vysoko v jedliach jej monotónny spev. dlho blúdili. celá tá vec mu bola hrozne trápna.---------------------- . ale kalcium..

=: umývala schody.=\ck robí všetko zo zvyku.~.:j na zemi. . SpI. '.Dotyky /43 L:: :-~...: ...'crín tej starej zlej ženy.:.:::~'\~nú krárom posadili do saní. "-.:": F~. :. adba dlhá. - ~ '':.. ~= :~-_'::cte.:. :._ schody. sú v dome chlapi! ked _. . .:krútim až po bradu.::':.ála lúcenia a rozchodov.. co zomrela.. ... « : =_ -: :-~.. ..~ nu. s ':0 zlatého hradu . po nu. umývala po Si:..::. Jratá.::.j :: ~ornec. . spadla zo schodov..~: bolí od blata. veselá. __ . umývala schody. _ ~~. .u aj pod vodou .

A tak pozde a tak márne atak slnka zacne sa. A myslia si pritom: Tomu je už dobre. bol mi ako brat. pršia chryzantémy. svieca dohorí a sused susedovi hovorí: Nebohý. ten je rád. na toho neprší. A ty. pršia chryzantémy a Iudia oci div že nevyocia si.44/ Miroslav Válek POCASIE Padá dážd. . Popíjame unavené dažde jesene. . Padá dážd. Zat1cú rakvu.. chudák. Iudia oci div že nevyocia si. nemáš iné témy? Co by ste chceli v takom pocasí! ESTETIKA 1 Podivní vojaci v krcme na spadnutie prevraciame nocnú oblohu jak veIký cierny džbán. básnik.

zahrozí.::.ecný ucen múz. ='::'.·. .::. •.::. = ::-... \idená už tvár -::.."--.lia oc.. 'l.. ':"..lá násobilka odvahy: zotierame.-. básnik. . -. mlc! __ . . bubnová pafba melanchólie. .::. ~)m sa na krk životu. si na obdratom mlynku :'..-.::. '::-5: .... : __ =--.::. .' z.=1Y. -= .1 detonujú oblaky.. .. < = sa jeho horkej krvi.: '. ..letie sa nám v pomatenej mysli =.-=-. m . zotierame.Dotyky 145 )dtrúbili dávno svitanie. =...-: ::: :.'::':::-. zotierame . ~ .no: ::. ~.::. :.s :. lásky :~::nícek .-.:zdiciek..:-."1 n ~ ' .. na oknom kaviarne.::.:mi slzotvorný spleen.~: ~y"ne prstom. . .::.: plné ekrazitu ~ ~ . utec...:d...::.

. Ale ked raz v studenom a hustom daždi pocestujeme spolu do práce a ukradomky dotýkat sa budem vašich vlhkých pláštov. ostrý nóž a pluh a všetko. a bude zvonit štrk.46 / Mirosla v Válek A teraz vystupujem zo seba jak rieka z brehov a nesiem slovo ešte žeravé. Usínat budete s mojím slovom v srdci a zobúdzat vás bude k životu. usmejte sa na mna aspon ocami. Povedzte. co sa vám len zachce. Rozkážte. spravím vám z neho krásnu sponu do vlasov. a budú kvitnút stromy.-- _ . slovo ešte nenarodené a slepé. každý predmet nevyhnutný pre štastie. __ 11oo.

.e...-:. zaplavuje dom....:_. '-~.icll miliónkrát pozdravovat. :e..-: ...:.-=padat per.: :. ]f to nic nie je.. ~. . že uverili ~.:11 prerušené spojenie.e:h sa v izbe tocia pojašené zrkadlá.. ~:. -. 1'!'""":::~:-_< prvým vlakom. .:. : -~::) už celý blázon..:::.• : . ~tko tak..\.. I. :...!. 1: . . -~.:-e. ~... ""-'. horí voda.:nút jazmín. I' -.: že ta prosím: ::.. r-:-.. -=-: ~: 3... ~.:.".--. ::::.:esruj za mnou. :: ~. telefónnej centrále. iezdou na cele. c:-: :i -: ...:-a hrozne zamilovaný. ::. :-..!:-. \ . stále volám..: ~::..: ::lechtecie plyn.~: sa. :. :".. : ~ech LLC '-:. je to strašne dóležité. iZYOniliv celej štvrti odrazu.. -'!.Dotyky /47 -L-'::' ~ \ám chodia telegramy....'0 tvoj púder Soir de Paris.~~.: ta bude cakat sedem ciernych koní.' . ako je. na širokú rovinu! "'"'-..

Cierny býk v družstevnej maštali zamatovým basom dospieval svoje lyrické intermezzo. veci zázracné a prosté ako snežienka. . platna zasúva sa za obzor. kamene. je to všetko jak starý automobil. sníva a všetko je to ako v kúzelníckom klobúku. medená. jediná smutná vrana na nebi sa krúti ako ventilátor. rovina padá na kolená a ukladá sa spal. sníva sa nám. sníva sa mi tvoja hlava na mojom ramene a moje oci na dne tvojich ocí. aké sú sny hmatatefné. lebo tu sú v každom dome chlapi ako železo a zvuk má dostatocné miesto na rozbeh. ob ohraná ale naše. cierny klobúk so širokou strechou. Noc. mafovaný na modro mestské slnko. ktorý klope na okno. takže stací vypnút rádio a mažeš pocut. ráno je dusné ako tanecná sien po bále. prevracia sa naruby. škrekfavá. na rohu už trúbi vecer. Sníva sa: sklo. dupot ako na slávnostnom defilé. co sa komu sníva . Nastal cas vyzúvania cižiem.. dvojstupy nových domov klušú do dedín. zohnutý ukazovák.48/ Miroslav Válek Ponáhfaj sa. Až teraz vidíš. ráno. pohladenie rúk. kovy. na ktorý si cakal. krás ne zapadá.. vyleštená rajnica a ked sa dotkne Zeme. cul. snívajú sa veci nevyslovitefné. letmý úsmev. Nervózne prsty televíznych antén prepichujú tmu.

:. . %.:.:..::. podte žat! ~ _ ..' ~.=::2 melasou a cukrom. . nebohá! ". .:'.' . co je toto za svet .. : .::'.. \'onkoncom nevie.:: ..rináša podivnú.. '...~a sa. "'~:-:'.~:nové šaty... .~ed ju vezme do prstov..:. I .. ~~ mama sedí vo dverách a potichu si spieva: >. už nemá co povedat.. aby mala dlhý život a štastnú smrt.:ha rýchlejšie a nahlas. šestnást rokov a dlhý vrkoc sú už prec.. :.y rozhlas zachrípnuto volá: Podte žat.3. ako ked plesneš bicom .~\ala múcku . rovina je vecná. . = -::-:. . . a mlcí. :stá poda ako vtedy . « '-i .-..:. .:_ -:':~tartuje kolmo k oblohe ako raketa.:. = . ~~adojit kravy do Herzovho majera . . ~:2 si mená svojich vnukov.:-:ina padá prvý sneh.'.::.:.:-...rešiel.:. . je stále dobrá. sa strhne. oblieka si vatovaný kabát.:.:-~\omklobúcku .slepá.: .tak to bolelo . :.. 2pky sliviek klopú na ustatú zem.' .Dotyky /49 kr :c == :: L ~5:.: ..i.. k '':' .zamdlievajú úžasom.. ked je v dome smiech. '.= -.. --:. jalové dažde pršia do záhrad.·c dedina prázdna ako vyfúknuté vajícko . . . .:-'dala svoje plody.:u lietajú pecené husi. ~ :' . cudziu vonu spálenej nafty. • '1':".~::1a. zostala. :.

atramentový drozd ticho hvízda na pijavom papieri. Tváre ukrývajú. pijú na svoj strach. letíš sem? Kde je pevná poda. odtrhnuté z nocnej oblohy. navždycky. Leje sa. tažká voda padá od rána. len nemý drozd splašene letí priamo do slnka. Ako na pociatku. lebo každý má svoje detstvo zamknuté jediným kfúcom. coho sa držíš. Spadli na nich olovené nebesá. zapafujúca belasé ohne liehu v hlavách otcovo Cierny okruch chleba. v úplnej nehybnosti casu. navždy strateným. sledujúce ho až do úplného zániku. kde je zem? Tvoja zem je to. tvárou k tebe ustupujem dozadu. smutné klesajúce hviezdy. naše deti placú a hovoria nám: Prestan! Prestan s tou strašnou rozprávkou. ale neprestanú horké náreky.50 / ZEM Miroslav Válek POD NOHAMI Blata po kolená. A zem a zem. hrobmi zoraná. ako bolo. slzy umývajú. hlavy po stoloch. Pijú na odvahu. Objavuje sa pravá podoba a zmysel vecí. Zamknuté na milión rokov. a zúfalé obežnice detských ocí. Smutné sny. Preto ked nahlas spomíname. Tak chodievala smrt. Hluchá. V tažkých chvÍfach prichádzame sem. Ako hus sa kníše krcma na vodách. * Minútu pred usnutím. . tak až naveky. smutné sviece dymia v kostoloch. nedotknuté a cisté. ty mlcíš. ale všetko tak. Opustený havran. Zamknuté. visiaci nad ústami ako fantastický mesiac. v ktorej je všetko smutné. Ako pecne chleba. Pijú ako dúha 'mlcanliví muži. Tam spí zelené slnko z mojich detských kresieb. búchame na bránu a rozkazujeme: Otvor! Ale nezastaví sa dom na stracej nožke. smutné svitanie. ŽIté. ale ubúdajúci stokrát rýchlejšie. trojnohý pes hovorí tam jasným fudským hlasom. Daleko.

=::.':ávne rieky.:terinská a trpkost dvoch slov celkom nevinných: Mama.:e.: rkadlá..~'. daj. . __. co ta do nej siali... a tecte nazad starými korytami. --'. z \)Tstúp z hÍbok zeme.~ -=-':Jnažená..:d zavierate oci pred spánkom. .:-. .=. statkárskych briciek..=.J ~ <: .~:. _~~:-:tyoju tvár ako osýpky? -<=-"30 bírešská. ..-. priezracná? ~ -=-=-... . oceány.. .: slepé oci studní. .-=-:.'.:y.c plachetkou svojej chudoby. ~.ané za živa. bieda a hlad. v ktorých je napísané: choroby.-. .::: . trne júlového vecera. _:.: poslednej škridly na strechu svojho domu.. :'. na teba.~ ::. zbytocné.. ' sa. .'.- ~ .. :::::tri noše plno mocných odpustkov. _ . _ =-- . ~. __ -=-_. ktoré uplynuli.:k. ~ :1avás._~ -:.zužujte sa až po osudný pád samovrahovho tela .:: s::. . . . spravodlivého boha.:::-::-l. a r: ..J\"obecných bláznov. :. ..sof slzám žien a matiek. . -.stne vydáva slza padajúca v absolútnom tichu.::. --:. _~ =.lach.~=3...= . zablatená a ustatá.Dotyky / 51 . .. bez konkrétneho zmyslu.. círa. rozmýšfame.::orÍchválite svoj den.: \odám v kaž dej podobe: ""':-._..~adine. ~. ci to bola pravda . ktoré klesli u pod tarchou života.. _ =--. _-:= tichu pred dozretím plodov. ~.

nad ostnatý drot. prezerajú si vlaky. aj ked sa ti chce smiat. zapália sa marhule. zas bude všetko na svojom mieste. plejú burinu a kašlú. slnko je v pive. veci v poriadku. ktorí. ked lastovicky rozdávajú vo vzduchu svoje autogramy a veci mlcia. Pri Cíferi sa oparu je dievca s rukami nad hlavou tažné veže naftového priemyslu sa plazia k trati. vydajte svedectvo pre živých. na pravé poludnie. podra kalendára je 15. dlhé a štíhle ako pískanie. ked si smutná. zem pod nohami. 16 hodín popoludní.-- ----- -. Slepci v Báhoni dvíhajú hlavy nad múr. Zas budú hlavy v oknách.-- ----- -~-- --~-- - 52/ Miroslav Válek Spojte sa. a teba niet. pevný bod. prstami lusknem. potrebujú istotu poznania. búrka v povetrí. park plný sýtej zelene. Vždy som ti vravel: Príd v pravý cas. príd plná hnevu. augusta. príd za dunenia bubnov. KRÍDLA Tak to je leto. všetci kývajú a myslia si to isté.----- -- --. Márie. dotýkajúc sa slnka. vody minulé a vody predminulé. ich žIté ohne zas sa nad nás zohnú: . spravíme vecer u vás v záhrade.

stalo sa. ~ . že ta budú hfadat .::. =. .::: J... •. ~ zacínal sa na nebi a siahal po náš bozk. ::'::-lh)" . : .:hli eb.:.-:..:. :alo. priezracné ::1evšímal.:tná vec. ... t _ oe:. '::. . slepota dospelého veku. = i :.::. y .. som ta videlletiet ponad dvor. ~:. _ :'coesa Zem pohla v ložiskách. si svo j stred .-:..:aj den po stvorení sveta hralo rádio. s .-=---:. :.ž tá búrka dlho trvala . ... chodí 80 mnou. ..:.:lij aké krídla. ' krídla. ..:::1 dobre.-. ___ . hovorili.. '. 1E:1: -'----=-. a fahké..~ sa triasol ako ovecka _ -' e:..::ú sobotu.:: žieami."-. -'-~ -:..:sme ta..= sme kupovali lístky na futbal. ~ :z-:-:: ::..:.--=::: bodkovaný ako kravata visel šikmo z mracien.:edy bola tráva modravá a studená jak studna.jala si.. . :::.š hlasno tfkli na plech hromu.. po izbách.::. . po patnástich rokoch 11:: :" .. ')I'. držím sa zeme.:o. : ~=:. . :.. ':oma.:.Dotyky / 53 ·.=:::: - =.::. i •.e:.__.. .-ial istý Ábel. ""--:.. :.. . ..dávno prehrali..j všetky hviezdy. .

že toto miesto je tu u nás. je napísaný osud cloveka. že hmota je len urcitou formou energie. ktorí prídu prekrocit po vás hranicnú ciaru života. v božích záhradách. Som doma. rastiem do seba. Za krvavou ciarou horizontu. pretože všetci svatí. Odkazujeme vám. prichádzajúci z našej krvi: Myslite na nás. Leto vo vzduchu. zodpovední za poriadok. kde sipí diablov hnev. vybuchujú granátové jablká a anjeli v plynových maskách. vy sladkí. s horiacimi mecmi v rukách. Ale my. na zemi. fahšie roztvárame svoje krídla. odkedy sme poznali. tušení. co tak hriešne zaostala. brali úplatky a božie mlyny mleli iba pre pánov. Leto žité ako osa stále za nami. . kde podfa tvrdenia teológov má byt raj. pohybujeme sa rovnako dobre v priestore aj v case a vieme. ktorí šest dní v týždni zastupujú boha na stavbe sveta. práve tak ako vy ste osud tých. Oci plné zeme a ruky plné rúk. my sme boli váš osud. uzavierajú svoj slepý kruh.54/ Miroslav Válek robotníkov Z Kovosmaltu a Z atómovej elektrárne. Leto na každom kroku.

PRÍTAŽLIVOST .

:i . ze k životu to stací. s kvetinami.:. svete to znací SOS. :::ahla.ozneva.': zrakla. co by sa v nich pásal... : =.:. :: ::. =-=. ::a klobúky . slnka by som mal.-. ~__ :: \.:.Prítažlivost /59 Oslnenie :_ ··~o = ~_ -: zltne... tle '""-:-: ::2.slé jablká...-=':' í.-. t::' L. s ==-. -i :-. nom sedia s bledou tvárou.':'~2 stvorený je na cítanie z ruky. "-. :':.. až sa zotmelo._. c:= _ ::-. :Jazilicelom o celo . .:-.. ~ad lesom sa mrací.-:k. 7~-.=>m .:fa klopú do dreva. ::-._.:-:-: ~ . odlomil sa blesk .':' >..:.'.::~n zrazu ...:.. ::n _ ~. c . . <:TI 'W.i. =. "-: -..= ~ .:u .:-.. :<~sk. "C':"".::.-: = :--:~.=._ ~:prsty na nohách a na rukách. :~s. ~:..'som ti kúpil nemal na chleba a na sof.::-_~o octom.:. 2 .:. vzduchu utopil sa les...

. kto práve vošiel a stojí za záclonou. to sa mu nedá odpustit. Ale ja stále chodím s nepokrytou hlavou. Slama na klobúky práve dozrieva. Tam na ten vzduch si poskladajú svoje žiale ako košele. DOMOV SÚ RUKY. plnou trápenia. akoby uhýbal pred úderom. NA KTORÝCH SMIEŠ PLAKAT To bolo vtedy recí. Obilie ž1tne. ale hlavu naklonenú. a pod nohami plná náruc vzduchu. kde stúpaš. ustielajte plné hrste vonavého vzduchu. Tebe to všetci vycítajú z ruky: Ked usmeješ sa. ustielajte vzduch pre tých. Ó. Tvárou do ulice.60/ Miroslav Válek Ja ti nic nevycítam. na cistú ražnú slamu vzduchu. ako niekto. rieky pramenia. ktorý ich oddeIuje od zeme. ked zahynul Ivan Hrozný. Teba každý Iúbi. uciteI dejepisu s vecne smutnou tvárou! Siahol si na život a ani nezaplatil nájomné. CO odchádzajú. vyjdú dúhy pávov a tam. piHami ku dverám. A že tam tak visel a že tam tak visel ten ulicník a na celý svet vyplazoval jazyk.

_ : .~.. B.':.. starosta : .už roku 1638 zomrel Johannes Althaus.. :':=::1 som nohu na xylolit -" :: joriacej trávy. co tak visel.:'.::-án dalej som už tušil.. -_.Prítažlivost /61 .:~som futbal _ -. :' ~. := -: ~~ som život.-:.omiešaná s koprom. ako nám hovorieval: že totiž dejiny vytvára -_ . -.""..: _'. '_~::. __ ~:ID tak vonia. : ~. .:~::sk)'. ktorý celý svoj život rozvíjal myšlienku o zvrchovanosti :_.ozaj .:[1 si niesla svoje ceské meno do Prahy. bude škorica ._'. že táto vec sa stane až o poznanie neskoršie..j prvou púnskou vojnou sme sa držiavali tajne za ruky .: ' .:hodil niekto.:. v ktorej nebola...: '':-Jnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia.. ako sa obrada k nám chrbtom.-~::~ dna som otvoril dvere triedy.al Helenu Dankovú z III.:~liaest omnis divisa .: ::2. _ : ~:~.:. : :. -. musel hrozne hlasno zvonit. .~:1ení zostával som v triede.den si uvazujem kravatu. .-. : ==:e bolo v tom case všetko fahostajné..Bude to iste tak.:' som ešte nevedel.. .. a o 300 rokov neskoršie sa cosi stalo s hranicami nášho --'.-'.ali monotónnu piesen: ::.:-~~JCyiksme sedávali na oknách. « L.m sa: vždy nás upozornoval na podivnú zhodu letopoctov . :nusel hrozne hlavou kolembat._..: . :1Ohami _ :.::2.

peši . šofér Cerveného kríža. homo. quia pulvis es et in pulverem reverteris . a jemu podobní. Napokon. Coskoro sa mnohým znepácila jej olivová plet a modrý lesk vlasov. zástavy vejú pod kvetmi.pivonky rastú korenmi nahor. Pocul som v nej padat nocné motýle na sklá okien ako dážd a kamene. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. že premenia beh sveta v miestnom meradle. Ruky na tvári. « Tak sa teda obrátila na prach. Peši.. pripomínajúci hlaven pištole. peši.. Veci sa dalej vyvíjali normálne. Pretože dejiny vytvára sila osobnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia. Ešte dnes ju vidím. rozhodol sa František Kaplánek. že to bola nevyhnutnost osudu alebo voIa bohov. proste cosi ako náhly pád jablka na ostrie noža. . V tejto súvislosti si spomínam na istú básen trocha sentimentálnu.62 / Miroslav Válek Myslel som. ale jadro veci bolu v niecom inom.. jej malé nohy s cervenými sandálmi v prachu ciest . krvavé a ako voda smutné. Za gotickými oknami biskupského gymnázia sme práve rozoberali tajomstvo vecnej pravdy: )} Memento. každý s kvapkou cudzej krvi v rodnom liste.. to pekné ceské meno bolo celkom nanic.

. . .': '::: ten strach.:. .~_.' hrajú v záhradách.::.:.::: tiché bratstvo kfúcov.:.. : ._'.':o sarobí! _ .=-. :-:ah dlážky. -.:-. -:-. :-.~:: plného zatemnenia Mesiaca a hviezd. r __ .'Jchom nezachytitefné: -:.---=~_.'.-~::loma umývala riad. . -: .1 . ú ~.:orunou. -~jia iné veci._ ' .. ' :: ~::: .~: ..::. ':. CO otvorí. .\1atka! -.:. a .:riksviec...:-:" zrazu ' .::. odtahovala.::..laich k sebe a odtahovala.-~::loma d -.::.z.::iepiesku v okenných tablách..'..::'Jla.::. a si ich vecer pod lampou. . -.::. --~ ~ ~~ena. .? j ruke ten.:::.-: :.. lesk okien : :-~ mala obe ruky prázdne. ..Jffi zostal jeden tanier cistý. kvety polievala.. __ -: .::. .::.-j slávu nedefného obeda.~ dlážky. . _'.::. . medzi nimi. d .:':uje na deravom komíne. =. .Prítažlivost /63 -~:n období.aschodoch .. .. ~ : _5ilie stola ..::.ocsedí na streche c_ : . nikomu nepovedala.' :.::.\·ere ~~:. . =-. :-: '.

ruky. Bude stará studna a bude vedro krvi. Nepi znej. len prostácik vietor tam zdvíha škridlu popola. prehltnutých so sofou. Krv nie je voda. rozplynulo sa navždy. . na ktoré mi dýchli. neplac. Pominulo sa to. Ruky volajúce o pomoc.64 / Mirosl a v Válek To bola práve tá zvrchovanost národa: ruky. Moja pamat je zrkadlo. krvavé a ako voda smutné. Slza a kry. kry Kremnicky. Ale ty im povedz: Neviem. nepi znej. Nepamatám sa. no hlboko v hrdle stále zostáva horká chut mandlí. Krv Osviencimu. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. kry Lidíc. nad ktorým ani plavá žlna neprepláva. Budeš raz chodit do školy a budú sa ta pýtat. Milácik. cierne kmene spáleného lesa.

. ='. - ::k. sú ruky..h ruky _:: -.mftvych oceánov podomiefa brehy pamati. vlhkú od potu a od sÍz. -=.: ...:. = \.Prítažlivost /65 I. jujúce. šofér Cerveného kríža..=-..:. _:-_= ti glóbus. =_ pritúlit. = .priložit prsty na hrdlo a stisnút.::: -=.. :--~ ':~e a cakajúce..:. =-..:::=-_ mftvych oceánov. : :":':11. poviazaných retazou. oho nedožiješ. tvoju tvár.:. na ktorých smieš plakat... .::~ck aplánek.. . ~..::::::c íst už domov.den myslím presne na to isté.=-.:. ~._. co sa pekne krúti..-_ = = ..:. : =. -=-=\ ::.:. po práci. ktoré vytvárajú dejiny.: lampy hviezd . :-'. •. : -"-:-. .:dnom tichu. :-.:.:. zachránit a zohriat ..:. ~: . ..jú na nás. . _. lá voda na tvári.: ><3. . . neplac.:me cestovat.: .:-:..:::=:-si uvazujem kravatu.. .:::tu zima.. : ~.: "-~ =~Jstné deti na výlete za mestom : -. den • . ~ "L-' .::.... položené na stole -: .=\ sú ruky... a jemu podobní K :' :::::. - je chladná voda v zarosenom džbáne.

v nedefu. dve slnká narazili o seba. Na holých konároch už vidno zretefné obrysy budúceho lístia. Zavialo chladom. zahrmí. A zatiaf v záhrade za oknom pes šteká celkom po dedinsky. priložili. všade okolo je nedefa.66 / Mirosla v V ále k NEDELA Cigánske dievca v žItých mencestrákoch tocí žeriavom. Ale o minútu sa veci zmenia. rúti sa expres so sklom. na vodu prichádzajúcu vždy odinakiaf. na opakujúcu sa ako pesnicka. ako tvoj sveter mi pletie hlavu. ty o nicom nevieš. To je tá obruc. z ktorej neunikneš. modrozelený. ulica stíchne. Spomen si ešte na sfúbený prsten. . hrá dychovka a kypí mlieko. na ich mlcanie. na jej kruhy. holub na komíne ocernel jak orech a horeznacky padal do trávy. Plyn. na kamen dávno zahodený do vody. v hodine prebúdzania stromov. Spievam si smutný šláger a chodím po kuchyni. Hrebene vo vlasoch zaiskria a zhasnú. Pocujem cinely. elektricky utekajú po prstoch a zatahujú siete nad mestom. To všetko ešte pred obedom.

.. = =: .c ~ =-:. ': :::~2.-~... ~:soprán zbehol do prízemia _ . : ~ ~::J0'ch svietia tvoje slzy ako kvapky oleja.koldo šera: '~:":'da. d . _ -::=zl~'chmyšlienok -c. som spal..~~:. '.'. =~ :::. :~m na ústach. ustato stojí na jednej nohe ako bocian. nedeIa .::::11 sa so mnou krúti ako kolotoc ..y okolo sa uložili k spánku.:-ajme kná! -. =-~ " :::dou sme chodievali lovit ryby.:: :eIou sme sa kúpavali nahí v rybníku.e moje pokušenie. =-:::':1 S tenkým krkom zaspieval -.. že si neodišla.3samiba podIa hmatu.• =-:. ..-'-.~.. : . : ~-si našli svoje miesto v temnote.Prítažlivost /67 . v námorníckych blúzach idú do kina. už je neskoro . tkom v Ione. .:. =-:a spomienok. o ..=:-. -=--= dúhu na asfalte. j -:: ':du musíš ležat ako obrus na stole . domov. co ::~.rilosa. <hodoch ... _:: . :::'::lskeievca v žitých mencestrákoch tocí žeriavom. .'.. "::::~2.::::1 si svoj chlieb.:-::-sty..Iavoako kohút.. ::-. " :::eIou som cítal zakázané knihy..:-. ._~ strechy.dla mna nesedela NedeIa -= ~ ~~ 2. : . . ktoré horknú..:ov. .

v sade falie zapálili. poklonili sa . zem hlboko. •• . kolesá.68/ Miroslav Válek OSLNENIE Aká je tmavá noc! Pri rieke. Aká je tmavá noc! Spat s rukami za hlavou a mysliet na skvelý okamih opúštania zeme. pomalý pohyb na vrchol a pád. strieborné ryby zasvietili v prúde a zem sa trasie od dupotu nóh. tvár vo hviezdach. A všetko záleží len na odraze! V studenom daždi krátko pred úsvitom mrzáka niesli po schodoch jak klavír. stúpajúce a klesajúce. vtedy je nebo blízko. sústredené a uzavreté do seba. na nehmotné telo nad latkou! Vtedyaj slovo letmo pocuté má jasný zmysel. korene strom ov celkom nepravdepodobné. drevenými nohami prekrocili prah. Premiestujme sa! Stále to isté: otácanie ocí. dolu uložili. rukami hfadali pri zemi a našli. cela mi k sebe.

všade .:.::.dá ako zostrelený vták. .:.~~~:ešstÍpmi vodorovného sveta.c.::. Zem pod sebou jak vefký velocipéd. . .-radípremenenom na antracit.::na zem klesá zvonica.:. :en bod.2.:- .':~.:. .-::'.::.::.kloní a hladina. dalej o pohfad.::.:::::. =-. .e oceánov.:.-:=.isí za oknami ako negatív. : .:~~be mesta. . . s -: _·. ~=\enie nad obilím.osé nohy po izbe mi chodia. .díŠv nej slnko.:-:.e sa hfadám na tom obrázku... ' '::'':-=-.. ':loveka.:. L. . vzduch vystupujú na nebesá.-=:::1é. :.-:'. . : . ._ ::3. " -: =-. v márnej zlosti.Z . tom istom smere. -:~:ltom kove hviezd." nej na dne horia .:. :-. -'. ~dko vidíš ukrytý _ . :nužov.:. ....Prítažlivost /69 ~ -:~ ~ 7 je tu ~ ~:sila. v skle piesku. = ...': ~eby udierali na veselé bubienky. ~de sa pretínajú uhlopriecky izby.. v ktorej ležíš '._ . zien idú za záclonou.: 2.:. :. ciefavedomé.. _ d.:á voda. sprava perut bombardérov..~.::--_ . =-. . ~ . ~ <. stojatá.. s:ba. .. . . -.: . . 2...

dalej je matná. Až jedného dna popoludní plní pokory sadáme si k stolu. album otvárame. . Dalej je voda stúpajúca k ústam. drží si palec na nohe a volá: » Všetky veci vrhnuté do výšok vracajú sa na Zem. é pericoloso sporgersi. svadobná noc je len jediná! Nahý muž v cylindri leží na peróne.70 Miroslav Válek Uvidiet Neapol a potom zomriet! Navštívte Capri. nezaostrená cepef dažda ponorená do noci. popamati.a zotrel rukávom. družicky sa hlúpo chichocú. prítažlivost bomb a chodníka! Ale tie tváre blednú v albumoch a strácajú sa v mysli. ktoré hovoria. nenahýnajte sa z okien: mrtvy muž v cylindri leží na peróne. Nepas se pencher en dehors. akoby si napísal na sklo okna: I:úbim ta . nevesta je nedockavá. biele miesta. akoby ich ani nikdy nebolo. nicht hinauslehnen. siahneme si do pamati: nic. mali sme príležitost presvedcit sa o tom: prítažlivost ocele a detskej tváre. nic. « A naozaj. pominuli sa.. nie naopak . pod nou muž s jablkom skáce ako rosnicka.. vlak sa pohýna.

: ~:.:s . lež ocef zostala. . :::le zelených datelín. ktorá vystupuje z jazera donových plavkách.-::-:~ovaná ~~ kosa pred zajacikom.. ~. =::linuli sa.. ._: a krotká.Prítažlivost /71 -=- ~:nara. Tatiana.zahral.'oškvrnená. ::~::::U-án :·=:obu sveta dávno tušeného.:2 syitá iá . :. . \. ale teba niet. Alena. ktoré nevidím. bosé nohy po izbe mi chodia.. ~ :am.. -_=ota v pohybe. =:acam hlavu. -. Malvína. Tichomír. Tibor. .naraz dvíha tisíc ciernych klarinetov. zdvihol by som svet. =~-:hrán sa pred dotykom. :. Marek. =:ácam hlavu.=::linuli sa. .. :'=::linuli sa. Anna. \~~t zdravé ruky._.:~le to isté: =- -·e ::. . Terézia. _s:redené a uzavreté. : <n. ihla na dlážke.ujúca ~~ telo ženy.:-. -=.::-:.: ty správne padáš na tvár.bosé nohy.-:-:hádza slnko.:. Ábel. ~. :. Monika. Marcel.:?ajúce a klesajúce.~~gdaléna. Teodor.::::cly prápor mracna veje nad pofom.

. z miesta. ktoré brúsia krištále. Ja sám som mesto. Cez steny akvária svet je tmavozelený. bazény a sa1tá nad bazénom. cez mlciaci les a centimeter od okna. dojatie a prach. sa odrážam. domy a veže. Mám ruky. Nehybná biela ryba visí na oblohe ako vzducholod.~ ----- --------~ 72 / Miroslav Válek Slzy a svetlo. ocami presne sledujúc jej let. priezracný a fahký. Huciace mesto vstupuje mi do zreniciek. žeriavy a sklo. Ja sám som mesto. purpurové motocykle s blondínkami v lodickách. ale aj veci zabudnuté a veci povšimnuté iba náhodou. cez kamene. a ruky. kde kvitnú práve klívie a žItá vcela vyletuje z izby. milión bežcov beží vo mne maratónsky beh. Ale ja idem cez vodu. ktoré ohýbajú plech.

?ot lejúci sa dolu tvárou. ~::. s~ladal košefu.lkom malé mosty.. že je sám. šmýkala sa z rúk. ?iávala izbou ako utopenec ~ ako z mracna padala z nej sof. ot maratónskych bežcov pred ciefom. chvejúca sa voda úzkosti. -~-robiluzol. ... :='~:e . ~ne triasli krvavými hlavami. . =-_~hle prudko dozrievalo obilie. vzal ho do prstov. . . o . ~. =-_~neskorenú hviezdu. ::::. ::..:lkol.ot tažných koní ~ pot drevorubacov.Prítažlivost /73 \'ZDUCHOLOD 1 ani ked si cesala vlasy. \' prestávkach medzi výbuchmi vzduch hucal monotónne ..ravil slucku ako na vietor. =- ?ohIadal klinec.namená to množstvo detonácií tak nablízku... .:to ta pozbiera? .~e to mosty vyletovali do vzduchu. s~jol si ~ smutný. padajúcu za bieleho dna . ako keby uvazoval lod.J porozumel. .="::enpo druhom. J. . a _=shrdzavel jak škvrna po krvi. ako vysávac. .:. z \~ysle1 na hreben.2 bola jesen. nepochopil. s.pot. ako keby kopal hroby. 30la klzká ako ryba. pre nich dvoch.

bez príciny. jeho neóny. nad vežami mesta . naplnené cistými šošovkami placu. ako urážka. ktorí už z praxe poznajú tak trocha neustále meniace sa postavenie hviezd. 2 »Vzducholod nad mestom. v case.napísali miestne noviny . celkom slepé. slama vzduchu je už celá mokrá a cez jej steblá. trochu bližšie k Zemi. že nic neviem« a pod. jeho georgíny.vzducholod. ci to nie je nová stálica . Díval sa a zazrel: asi na polceste. Tam ružové a veTké kone. Ležala tam ako krava v plavkách pod belasým slnecníkom a celé mesto bolo z toho pohoršené. Nevie sa napokon. sám vylepoval žIté plagáty:PLES ASTRONAUTOV SA DNES NEKONÁ. ten nedoucený sochár. vidno do neba. otácajú žeravý mlyn oblohy. No milenec a dvaja hráci biliardu. »viem. Visela tam nehybne a mlcky. ked dobyli sme vesmír. ako keby prežúvala jeho cyklámeny.kto . holohlavý Sokrates. ktoré zachytili veTmi tichú hudbu. vraveli: Je toTko vecí medzi nebom a Zemou a clovek potrebuje nieco Tahkého. na všetko odpovedajúc naucenými frázami: »Nepýtajte sa ma na podstatu vecí«. vystupujú z vody.a ich redaktor. veTmi zdaleka. ba je to vlastne znižovanie vedy« . posobí ako provokácia. tí veTkí duchom.74/ Miroslav Válek Izba je naraz plná malých kryštálok. stavajú sa na svoje miesta. vchádzajú do slnka.

.:: l \-enisko. Protagoras. ktorá odlieta.~~.tojíš oslnený s . la ~: :-eží k obloku... .. poslom z neznáma.=.-.nápovaha.-::: tých najhrubších na :: ~.Jala. . '..-.:. . bollyrickejší v odhadoch. ::ložno je len púhym sprostredkovatefom. Ved co je život? Vefké =.-.':ko mravca vynesené na slnko... hmatatefným symbolom odvahy a cinu.:-::-dybol svet jak izba znútra zamknutý.:h\"isí! '~c:. ako sa = -. . ~~:~y hviezdy sveta spocítal? ..-..:':0bala soche. ::. : :-c:..=. ~c:. ... '~. adala p :: :' 2-dalaako bomba.my traja aspon nerucíme za to ..anajdlhších hlavniach.s:laako fialový hríb. _.:. . z . moja poklona . = c:.. ona. '. A co je clovek? Bublina.c:. -:-. c:. stvoritef namydlených bleskov.~~í pán na holenie. =.t visela celou váhou na kfucke.riek dvojzmyselnej štylizácii tých slov ozaj sa v tej chvíli :-.:.~-::.šade dusnota :: :~a jak v katedrále.aocha spomínaš. filozof a holic.:1e ako býk. =:-'Jšenýcervenou nahotou tej spálne.oú-iedových kruhoch jej dvoch Mesiacov. ~ '. -=. »Všetko je také.. nevšímavá.« to bola jeho zásada.::-::. '. irali organy..=:atníkomzaciatkov.chladná. A iste je to iba zakuklený motýf.Prítažlivost /75 .. .. dá..

robotníci si pískali nad vežami mesta. len obriadok. súhvezdia že sa rútia popri nom jak vlaky zdaleka. krehká a dutá škrupina vesmíru že praská. padal riedky dážd. Raketa na Mars odletela podfa cestovného poriadku. rieky tiekli ako na mapách. sa díval: Vrchy sa stavali do základného postoj a. Potom už znela iba jediná tenká struna. oci plné bielka. už pokojná a tichá. do prasknutia napatá. krídla zlepené. . že je práve polnoc. že praská. slabo a melodicky hrmelo jak pod oknami konzervatória. na nej Zem ako na vlásku. a trasúc sa jak kuriatko. opravujúc klenbu oblohy. Nebo už bolo prázdne a cisté ako sofnicka. A tak vstal.76/ Miroslav Válek Zdalo sa mu.

:::joko. :-='\-0 a jód.:inádium a mangán. .ž: .rcahuZeme hlasno mIaská nafta. ~. ako po výbuchu sopky. hlboko.Prítažlivost / 77 Robinson ~OBINSON 1 zdeni záhrad je pohodená ryšavá ciapka jesene. :. -'.:eány sa ešte kníšu v bedrách. _~jium a arzén. :::erozumiem ta. s = A.::' istej miery poslúchajú dávne zákony. ~~: stepná tráva.-\'sklairéna. =-.\šetky prvky v známom poradí . -.:. J. ~ oe spúšta svoje dynamá. lesy pocúvajú márny nárek vody -'.simi vravíš.ni som dobre nepocul jej hlas. :.\ popolavom trasúcom sa vzduchu...mesto si už ladí ::štaly neuróz. \~'šli neóny -'. Zcm teda sa zhruba drží svojej dráhy. c 7 na dno mojej studne '::2stupuje strach.. \ -. " ~áhlom tichu.:.

hysteps.. Guajacuran. Pád anjela. ked do cistého neba sirény mecia ako crieda oviec. kresliaci svoju ciaru zhora nadol. otvára tma svoj tažký ciernyklavír: zasa ten koncert desných kakofóbií! Allegro ma non troppo . ktorý padal. ramená zdvihne ako pred orchestrom: Piano o poschodie nižšie a ešte nižšie hlasný ženský smiech. bez prilby a bez skafandra. a komu anjela? Je to len malý. . na syntetickej oblohe. thiamin fortel Spat! o šiestej ráno.78/ Miroslav Válek A hore nad ním. z otvoreného okna v slnecnom svetle vystupuje muž. bravúrny pilot v prúžkovanej pyžame. komu by pripomínal muža. potom sa vystrie. jasnej ako facka. tak dokoncil svoj strmhlavý útok na asfalt. Na prstoch stojí.. ktoré sa nezastaví ani na chvífu. s hlavou proti múru ako vždy cuje pravidelné a drsné otácanie mesta. skvelý natierac. ci opacný let lkara zo slnka k Zemi? A on tu leží.

.:::várou v tvár planétam -. V štvorstupoch -~ život štyri razy dlhší. Muž s vedrom v rukách zaspal na najvyššej priecke rebríka. pretože den je modrý ako oko králika. je fantastický den a každý má právo na svoju hviezdu. :S.zákrute niekto rozbehol sa k lesu. Sám dobre vie. Bez váhania pokracuje vo výstupe za hviezdou. premenená na kolibríka.divný osud podivného astronauta. vidí: Zemegufa pláva v šírom priestore jak sukna. ::-~koho nedojal ::. spraví to! 2 :deme. J -=-. co skrýva v sebe let.::huZeme drží .:~-m trvá pohyb proti slnku. _-\krozhodol sa vzletiet.. nikomu sa to nezdá neobycajné a nik si ho nepomýli so stíhackou. roztocená okolo bokov Galiny Ulanovovej.Prítažlivost /79 _-\mesto hrá jak fakírova flauta. _-\le on oci otvára. \ . na svoj sen a na svoj pohyb nahor. idúcemu po hrebeni strechy. -~-stúptez cesty mužovi. sníva sa mu Yma Sumac. . inu ':'univý pochod jazdy nad hlavou . ___ vyhadzujú.na lopatkách! Z\-oní zvon. ešte :-010 by smiešne zvonit na mrtveho.::k leží zasa . .

pri pokožke dýchajúcej ako les. sekundu pred skoncením vojny zacínajú hrat medené fanfáry. tie už zostali. pri pokožke dýchajúcej ako les. Vtedy ta naraz pocujem pri šijacom stroji. zamykám. Stojím a proti svetlu prezerám plátno zošité a znova rozpárané. zapadá slnko. Tam bolo treba práve zacat. Vlastného detstva dotýkaš sa laktom jak niekoho. dierky na košeli. s kým sedíš v kinosále. s bielym medvedom. v ktorom sa ukrývame sami pred sebou a navzájom. ktorá sa už nevracia. . pijúceho v brode. na dieta s cistou tvárou. Padá. Vchádzam do izby. padajúcu pri jedinom slove do mdlób ako do studne. strieka kry a prechádza sa na zelenú.80/ Miroslav Válek je jesen. stromy v záklone ho odmietajú. Tam bolo treba práve zacat. kolorované slnko stúpa nad obzor. Tam. na cloveka. na ženu. na dobré slovo. mlcím. kde cíhame na jelena. na príležitost. pod košefou. Všetko sa dalo zas a do poriadku. Zasa ten istý krátky pohyb spat.

Prítažlivost

/

81

~3.dámsi ku klavíru, :-.rámjedným prstom ..~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, ~ám pre seba. \fyslím na to, co ma trápi. Daždová voda, vonajúca smolou \ sude pod oknom, ..3.kvefký cierny reflektor osvetfuje nebo, :-:lotocykel BMW 750 'oystrelil dlhú dávku za seba a zmizol, ~ukucka na hodinách kuká poludnie. Zrazu je jesen a ja som vefký vták, :1emotorný a smiešny vo svojom tažkom zimníku. Chcel by som letiet na juh tvojho srdca. ~de je juh? ):ik nevie, ~:nerníky pri cestách ukazujú do zeme, Zem otvorená dokorán sa trasie 3.cesty, ktoré teraz nikam nevedú, ::ko ciary na studenej dlani mftveho dievcata ~Ú prázdne. \fažeš si kfaknút, mažeš hfadat zblízka ':iaru života ..:. tastia. š S~dím pri klavíri, :-:rámjedným prstom ~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, '<:lmpre seba.
d

82 I

Miroslav

Válek

3 Za dávnych cias mojej pamati, ked kdekto vo mne videI naivného chlapca, akým sa v reci mužov ani nedávajú mená, ja som už prelamoval fady Antarktídy, s Polárkou pod hlavou som spával v holej púšti a závidel som všetkým robinsonom. Vecer, ked si už naši doma fahli, potajomky som odchádzal a chodil po prístavoch. Hfadal som lod, ktorá by stroskotala, hfadal som vietor, hfadal som svoj ostrov vecne zelený. A všade tam len ty si bola so mnou. No potom neskór, ked sa už toto všetko stalo detstvom, a ešte neskór, ked prišiel cas a vlajky leta klesli na pol žrde, v dalekej krcme som sedel a, cierne kruhy pod ocami, pil som žItý grog. Pil som štvrtý rok. Pil som, ako sa pije z oceána, vefkými dúškami a bez prestania, pil som lode a ryby, kamene, ktoré vyplávali na povrch, práve tak ako daleké ostrovy a mestá, vonajúce vanilkou a ambrou, pil som vzduch,

Prítažlivost

/

83

:-:-:.:.gický ktorý horí v ociach, lieh, ~~=-cpriestory, :::.l:alstvo,co páli, .:.:::nezhorí. -\ bolo treba zacat od zaciatku, :.o:TI. kde sa clovek zdvíha na nohy, ~:~ckremen, biely ako panna, _ ~~rí potme v rukách .:.padáš na tvár ako opilec, ~:;;j v kameni a piesku, vidíš ::,::-i záblesku =-_;;ónovi sviec c ~ ;;dinú osamelú stopu ~:O\-eka. _-\bola tam. ~-\-idel som ju na okamih zboku :-:1ihnútsa ako antilopu -, oku .o potom všade nahmatal som tmu. Obrovský cierny vták si sadol na palmu, akryl slnko. \-:edy sa Zem zachvela jak žena pri porode, ~o vyvrhla, to všetko bolo mftve, krvavé, :11inaprifahla si k hline, voda k vode, ::,brovskýcierny vták napalmu zakryl slnko.

_-\predsa budeš rást, ::-udešsa zdvíhat .:.budeš stúpat po oblúku dúhy, ;::,oletíš, .oj bosou nohou pojdeš po vesmírnom skle, ..:meléslnká zažíhajúc pred sebou.

84 /

Miroslav

Válek

Ó, zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova, aj z nicoho, aj z vody, ako ked klícia semená, zem zdvihneš nad sebou a vstaneš, ty nevinný a nahý, ty bez mena. Clovek medzi Iudmi.

NEPOKOJ .

spievat! . irmenie jarných motorov..::.-\ už to nie je pretekársky voz..::."soko kolená.lŽ sa na svahu mihne jej zelený kabriolet..:J. napodobnujúce cval.-\ jarné klícenie! . =.. Zaspievaj nieco veselé. z ktorého vyhadzujú zelenú frašu s penou v hrdle.alyju budú boliet . ~. ~oníky lúcne. ~:arneme tráve na ociach . tráva už vchádza do dalšieho kola. svietiacu ako hodinky.-\ cWorofyl! . Raz a dva.j ukazuje jar! :::. fosfor! :-. ~te ~·..n. \..-\ dvestotisíc iných hlúpostí! E-llavavás z toho nezabolí .chovi Mikuláškovi by ste radi videli. zriebiitá.Nepokoj / 89 .: lúku. má miikké lýtka... . zaspievaj. .:> :. akcelerácia tráv! -:-. ~ialenstvo tribún! Jetu len smutné auto s pivom. ale rýchle! Splašení ako jelene.

Napísané sú: dejiny vojen. Premávajú v nej expresy a nájazdníci hryzú hrivy koní. nik sa ho nespýtal: »Preco?« A »Kam?« A kto sa spýtal trávy. pocúva nárek mora. trápi sa sama v sebe. . dejiny filatelie a futbalu. premiena mrtve veci na živé. Dejiny trávy nikto nenapísal. kam rastie a preco? Kto sa spýtal na jej vnútorný život? Kto aspon steblo trávy preložil do fudskej reci? Nic. hfadá im správny tvar. premiena požiar slnka.90/ Miroslav Válek A tak sa clovek dožil tisíc rokov. Musel len bežat. Z hfadiska trávy je to bezvýznamné. A tráva pracuje: nad chodbami krtov. nad hrobom. iba ohen a dážd. predbiehat s penou v hrdle. šelest nad aortou. nad hrobom. blúznenie vody. Jej dejiny sú dlhé a plynulé.

:. ~ epozerajte na nu zvysoka. -::-ráva vie.. co vravím: ~ic.odhalím ti skryté súvislosti vecí. -::-ráva všetko zakryje.caká.:. '.UU tý kfc korenov. . . .:o'jdemedo tmy . :' odciarkla si vás zelenou .Nepokoj /91 Z3.:.padá do nej zlatovlasá hlava .::-enieštiav .~-ž všetkému rozumiem.-:itlivá.Ještiálne vraždy. od coho mftvych bolí zub. po com býva krY. pozná bludné hviezdy! Tráva vie. . ~Jdzoložstvá .mnohý kohútik v nej stratil hrebienok.-ocúvat pórodné bolesti trávy. Raz všetko pochopím . iba ohen a dážd! . ?od. .~obysám som bol trávou.:.-:-askanie buniek.-\1e tráva je trpezlivá .:.:. -. \ 11cí. \ -ypocítala vašu definitívnu podobu.-ocúvaj dobre. .' pamati drží všetky letné lásky. ::. Polož si ruku na chrbát noci. -. :::-ávavie všetko o živote a smrti. :-ráva má presný zoznam nádejí a sÍz.

na procesii zo sukne si kvety vysýpala. zrakla si sa. lupene mží. ktoré rastú v prstoch.92/ Miroslav Válek Rovnováha ZVONY NA NEDEr. Zvony. zvony jednej letnej nedele. . Zvony smutné. zvony brokátov a zvony taftov. vtedy si bola ešte panna. hradám svoju rovnováhu. orgován bollacný. Svet bol celkom zelený a cistý. svet bol trocha šikmý v tomto popoludní iba pre plavcovo Prezradím ti: Prestrieraný šípmi modrý bazén neba vytekaL Vtedy za zákrutou rieky parník ako sova zahúkal. Jeden z nich zdvihol náhodou profesor náboženstva. tenký mesiac z neba visel ako myší chvost . zvony. zaspala si v jablonovom lístí. peru všade dost. zvony krídla bronzového anjela. pod ktorými som ta videI nahú. zvony veselé. pod pazuchou s vónou tlceného muškátu. amen. zvony nárazníkov. Amen. zvony v slnku horiace jak vlaky s naftou.U Zvony. prebúdzali ma a ja som zo sna skríkoL Nárazy zvonov.. zvony na nederu. pocuterne letiaceho sematam.. Vóbec. pritisla si líce na plet jablka. nacenganého jak ralia.

ach. malé luny sotva vychodiace zvykajú si na dotyky prstov.. rieka. v agátovej aleji :Dleljedno a to isté: Opakujte mi túto vetu ešte raz . Amen. zastante..Bas psov.-:. zvony. -.blondiak. Zvony. aby si bol svatý. 2':' chrbtom som cítil tisíc nožov. _~:nial sa a zamykajúc dvere kabinetu..-:. Zdený mlyn leta mával krídlami . Proti ránu beží noc so zježenou srstou.Nepokoj /93 :~:-. . . Putuj k bohu kolenacky. . Losa dá krásne robit v letný podvecer? Odpovedajte na otázku celou vetou! . propeler. zvony posmievaci. . ~. ?omaly jak auto vchádzal do mna les.. zvony behúni.~e mlcala. :2. iskry vodopádov."izbe prudko zavonalo ihlicie. fosfor macky. Tu sa odhafujú tajné súhvezdia.hodou :-~-sadilsi ta na kolená . do špiku plac trápených detí. \"šetko sa už naucila..na konci prázdnin. amen.xha s mostom. tristo bohov trúbi na trombón! '.blonplná vtákov. mój zvon. . ona sa mi pácil Zvony. « \flcala.

. páni. ako lodku hoj dala si v rukách hlavu bofavú. oci na stopkách. Na jesen .. « Základné císlovky. jak to chodí otvorit okno na poschodí. jak to chodí: Zlatá brána otvorená.. spitá jak ježiško a mesto. vieme. »Répétez moi cette phrase encore une fois . no hnus~ Vždy jej bolo fúto miznúceho snehu. to je na smiech.poznáme. quatre. tie v prvom rade .. skocit von! V podstate by to za to ani nestálo..... cinq . tri. ked ju zdvíham rukou zo zeme . aj jaštericku v liehu . .. za tou ženou zvoní zvon. slecna . Ja vás zbožnujem . A vlani. smutnú limuzínu mójho detstva.... Pat mužov tlací do garáže vefkú. pat . dva. ked tam tak ležala. Verejne bolo známe: cundra ako svet! Vraveli nám v škole: »Co je elektrina. trois. vlastne nevieme!« Možno to. Vn. za tou bránou jedna žena. áno. Jeden... len na nu. Zvoní zvon strateného leta? Poznáme! Vieme. celé leto zvoní zvon.. Vy máte skvelú výslovnost... Je vous adore . štyri. No a co? Clovek nie je dieta..94 I Mirosla v Válek Vcebnicu hore nohami obracal hlúpy vietor. oplakala motýfa. deux.

~:-ohý anjel.tom . Placeš. To bolo všetko dávno.Nepokoj /95 ?. =- Z~fÚRACKA Luna je dnes nebezpecne nízko. Pri schádzaní zo smrtefnej postele ~. ::1ucené nebo zrúklo ako lev z. L:. a raz. Zabudlo sa na nu ... Luna s hrbom ohmatáva zosnulú. . tesne pred svitaním. .ma.v takom stave z mosta ~. :. rovnaké sú mracná nad nou zavesené. :"'ebo previazané bledomodrou stužkou.:. pod trávu. . Zvony mlcali. aj tých. A stále rovnako sa krúti Zem z jari do leta a z let a do jesene..::. co milovali . piHami tryskového anjela.:úpimei pištof s nežnou muškou. krídlami tlcúc o seba.. Jd\Ledy už prešlo vefa jesení a vefa nedieI. =':.to sa dalo cakat .ony na nedefu ~tvrtej ráno zobudili ma. akoby si nosil v hlave cibufu. . T\'oje oci šikmé ako tráva.rcletel nízko nad strechami. ::-.pochovali sme ju pri samuckom brehu. rovnaké slnko páli t)'ch. s ':aj a iné veci domnelé.=-\'no na kamen . ktorí zrádzali..

Vefa prachu. vrážala. Bolo sparné leto. . pri každom páde opúštal ju jeden z posádky. ktorá sa vždy zacínala rovnako: »Ale tento vtip ste zarucene nepoculi. « A koncila sa kýchnutím a smiechom. že sme zas a krásne plonkoví! Prababicky v hrobe ticho žmúria a hfadá nás niekto voskový. vážený pán kolega . aby premýšfal.96 / Mirosla v Válek Za tebou sa rozplakala tráva. Tak sme teda bez nebícka. Cudák pochováva v ciernych šatách odstrelený malícek. od ktorého zvonil dom jak pri cistení retazí. bzucala ako starý jednoplošník. Obloha sa kníše ako balícek. osa narážala na sklo. ako pri maturite. padala. vrážala do cistého okna. znelo to. Osa vo vzduchu. POVIEDKA S OSOU Otocili ho tvárou k stene. zrýchlilo sa odkvitanie púpav a na dlážke padák vedfa padáka. padala. za oknami hystericky zajacala záchranka.. ako keby ktosi klopal nechtom na oblocné sklá a ako keby každým klopnutím diskrétne vyvolal niekoho z tej miestnosti na pohárik konaku alebo na kus reci.. Presne desat minút na odpoved. cas plynul neuveritefne pomaly. Hurá! Spievaj.

'-:::1 milú básen. jeho neoblomnost súcasne? ~:~ .mietne si v mozgu súcasne jej spatný pohyb? :3 .ktovie . \foji milí« .vóbec nie náhodou . Chudobná. aby spravil krok ~~.-:':. ale cestná. dodal: »Ale joyerne vám vravím . Šije s každým.povedal... predtým než . Sajlepšie sú bozky Valinkine. . musí to byt však láska zvoniaca cistým zlatom.~10 by to neocakávané.::hádzajúcina druhú stranu ulice.:::redsa .3.~ kto z nás myslí na priesvitnost skla ~ .:: :". ~~~. ked zdvihol pohár .11 sa den dozrievania tabaku a ubúdania vód. Valinka je chudobná krajcírka v našom meste.:=.Yehovorte to nikomu. Zacínam: Sehovorte to nikomu.-\ pretože sa . ::..::~':=' keby sme stretli dom. poviem . dal som :cj meno Osa.. Viem spravil' slnko : pomaranca hodeného do vzduchu.. ktoré stráži sedem žien Modrofúzových..»pretože vojna je ~~'~ziouživota a my všetci sme vlastne služobníkmi múzy. z ktorých prichádza .1 yzduch a osa bola tmavožlto hlúpa .:.mená zhodovali.« Potom. ale aj nabrúsený . Zasmejete sa. ktorá nezvoní. sa prísne trestá! Túto veršovacku sme našli vo vrecku študenta. . vonajú všetky vanilkou. Láska. Odkryl som tajomstvá. .Nepokoj /97 = . hned som jej "J poslal.zdvíhajúc nohu. Tá Osicka má nielen štíhly driek.len co som hlbšie prebádal jej dušu. podla vane vetra poznám. ::.. . kedže bol tak trocha aj filozof. ako chutia bozky žien v krajinách.

ked osamel. Ale kto nikdy nevidel smutnú vrbu plakat do vreckovky. ako aj v iné. Postavili ho k stene. vytiahnem si radšej inú otázku. to videI: Osu. neuverí ani v možnost stromov vzlietat na noc do vzduchu. aby si napokon uvedomil: »Mám smolu. Mohol by povedat všetko. pravda. život je zložitý a presný ako hodinky. Presne desat minút na odpoved. aby premýšfal. okrem iných a vábnejších kvalít. Preco by veril. ked nevidel? A kto videI chromatickú harmoniku jesenných vetrov? Kto videI svietiaci koren v hrobe elektrikára alebo tmu vo svojom vlastnom hrobe? Kto? Kto? Kto? Tvárou k stene postavený za trest.podte trocha bližšie a okrem a okrem a okrem. mám smolu! Prosím.« aby sa obrátil a skríkol: »Prosím. co nakoniec preletela cez sústrastné sklo. ale nevylucuje možnost necakaných náhod a stret nutí.98/ Miroslav Válek jazyk. dobrú chut! Pime dalej!« V istých situáciách uverí clovek v schopnost vody hovorit po hebrejsky. Ako vidíte. ako pri maturite. A dalej? Mohol by povedat. napríklad okrem . Tým koncím. to je tak asi to hlavné.« Ale ne bolo ine j otázky. podivnejšie veci. zanechávajúc v nom za odmenu svoje prstene. miznúce a z falošného zlata. ako kruhy na vode. Tak mlcal. osu. Ale nie. .

pocut. . krásavica.::. ~. inšpirovaný filmom: »Zomriem s vami. prosím.::. ~. pán Walter Krist je doma?« s ..~.Jrvé štyri minúty už prešli. -:::.11 smolu! '<. nevydržím!« »Och.. »Pozrite sa doma do zrkadla. pane!« Jtoci1i ho k stene ako zrkadlo. tá . zomriem!« Povedal jej. v · :dnách hrali výpravný vefkofilm.:i:ovými prstami si zapínali blúzky.::.:":'0 . po ktorej už dávno pásol! Prehýbala sa v páse ako osa..-\.1alo nej sidolom a mliekom.dpatkami zvonili na kamenných kockách. _:":'2anela ako vefký xylofón.Nepokoj 199 . z · . ~p~1:at a: »Prepácte.11 smolu! '~jolo inej otázky.. jedna . ~:~dsa nám nechce práve vidiet svoju tvár.osi privcas vyšiel vefký Mesiac. .::.~.vykríkla.::. Tá náhoda.3. smiala sa a volala: »Och. ádzal krásnu barónku . . -. =~:1Yvykrocili zo zelených brán.~.:dvidiet svoju tvár je skoro také isté .:j chvíli v parku zavonali azalky.'~orom povestný Theo Lingen v úlohe komorníka =-.~ mihnutím oka rozkolísal v hlave zvon. že cez prestávku zazrel známu blondínku. že pocul.::.:~dsmolu! \':..:":'0 zazvonit vecer pri dverách vlastného bytu.-::. sa otáca zrkadlo v zlej chvíli. zošaliem!« »Och. si \. ako pán Walter Krist odpovedá: .·. ~olen ticho také úplné. · :-. nech sa co chce stane!« »Co?« . :. =::Jcili ho tvárou k stene ako vec.

Otocili ho k stene ako zrkadlo. aby premýšfal. smutný súmrak odvrátených vecí. Otocili ho k stene ako vec. Už len minúta. trasfavý dych sviec. Aj tak ho u dost bili. Ó. Wa1ter Krist v tomto dome nikdy nebýva1. . ktorých duša je jednorozmerná a ktoré potrebujú oci cloveka! Sám do seba sa díval. Zázracný vece Vzduch plný medu. Nie je vrah a nechcel by h zabit. mat odstup. Nemože ani sledovat svoj zástuI Všetky jeho tváre sa rozutekali a obracajú sa k nemu s nemo výcitkou. Otocili ho k stene. stát radšej za sebou. každá smrt je vlastne absurdná. hod tie slová pocul celkom jasn<: A toho druhého je mu ozaj fúto.100/ Miroslav Válek »To bude omyl. Nech ho prinútia. chodit v zástupe. zahnali ho do kúta.« Preto je lepšie pozerat si do tyla.chut toho jablka má stále na jazyku a caká. sám seba odrážal. toho nepoznám. A vobec. kedy sa ponad plecia nahne k ne mu smrt: »Porucík Wa1ter Krist! Už len minúta!« »Rozumiem! Celo stát! Zaradte sa! Už len minúta!« Ale jeho chvÍfa ešte neprišla. ale aj smiech šialeného mesta. Svetielka leta v diafke miznúce. Nech teda vraví. ktorého celo tvorí chlapec s jablkom a na konci ktorého je muž .

Salutoval mu a vravel: »Rozkaz spáIte.astiahlazáclony. Svrbela ho dlan.« Usmial sa a pohrozil mu prstom: »Walter. Ale on sa nepoznával.Nepokoj / 101 <oré sa rozbil ako porcelán ~-::my soprán ženy. Ale dal mu možnost. ked tam pred ním stál. zomriem!« Spomína si: Hnusný vecer. aby sa sám rozhodol. Bola celkom iná. pán generál.:h.:h. Vychádzali z kina. Padám z nah. o ~~rt dobrá na lámanie chleba. Spime.=-:0. . »Nechcelasom. Potom zdvihol oci k nebu: »Rozumiem. Walter. ako keby usínal. -\. kto to maže vediet. s ':-:-.na co dobrá? '-_='ffiU po db'?na. »Pozri sa.rt nevyhnutná :::':0 západ slnka :: smrt zbytocná ::k: plavec pod vodou a jeho krásny profil! -\. nevydržím!« =~. Zdalo sa mu. ako keby sa vám bol len prisnil. Smiali sa.3.:. Len sekundu váhal.:h.:: zl<-sen :: :-:akvílenie pamati v nekonecných nociach.« Povedala: »Milácik« . Noc sa nadúvala ako ropucha.slovovaná jedným dychom. ako príslovia . Ona tiež. trápenej v tej isteJ chvíli _ -:-:. ~:-:-. ama sebe podobná. aby si to zbadal. . Cakal na nich cierny Opel-Kapitán. má vyššiu hodnost ako ja a poslúcha.rt. co chceš! Už tak dávno ho mám rada! A možno tu už miliónkrát spal. A možno ešte bude.« smrt -. :'\uda. smrt .:-'0.. že na posteli pri nom sedí boh. Rob. -:: ostrenie nožov.zošaliem!« =l. bud na neho prísny!« Bol. _-='::'.::ú istú vec: t ).« Zavrel oci.

horí vo mne strom! Prší. Bolest? Nie! Len osa a jej prstene! Jeden z nich mi položili na srdce! Vzduch jak med! Ohen! Osa! Bola si muj svet . matka.. Svetielka 1eta v diaIke miznúce.. Ale kto je na tej druhej strane? Matka. Jeho smrt sa podobala klbku nití. Nebo uplakané ako oci siroty. PonáhIal sa. Jeho smrt sa podobala klbku nití. « »Ako keby niekto klopal na oblocné sklá .. ktoré niekto trpezlivo odvíja. pravdivo a hned!« »Vážený pán kolega. ako keby žil.102/ Miroslav Válek »Zázracný vecer! A vzduch samý med!« »Nech teda odpovedá. matka. « »Tá náhoda. tá náhoda!« Postav sa tvárou ku stene! Nebud ku mne zlá! Ach. prsten na srdce. . aká si bledá! Ako keby v tebe padal sneh a krieda. prstene z falošného zlata. tento vtip ste zarucene nepoculi .tance.. si to ty? Tvoja ihla pod nechtom.

J.'\. Odviizujú psov. apríl. Tiež som dúhu pil! .é luny. "3. . ::-. Modré mlieko pijú.''::~1Uár. ::.:::. ti __ -=mi s tebou dobre. .::.-:-Jaiecnite zauzlil ::-. ~. . Z\esil nohy do cierneho prázdna. co sa zrazil s hviezdou.'.: ~ebe si ma zasad.-=chaj peci žitý ohen jasat. . Zem S.1 konci sveta! S'.-\ :iež som bol v nebi. triedali sa rocné obdobia s :'~ trvaní jediného bozku. Je mi hlboko .::3.dolsi. . "echaj.-\LENDÁR . =---=siem modré z neba.'.ko pijú kuny. marec..:ornež zaspíš. S. polož si ma pod podušku. aby nebadane plynul cas. oddýchnut si jak pod vodami íl! Z~asli.::rastiem ti krásne do vlasov. a trávu úpenlivo prosím o korene . diaIke miznúce. sinku pod okom.'. chvíIu ma miluj ako naozaj! ?Jcut. máj .:ryavo.-etielka leta . .::in. ako z hrdla noci strieka krv .Nepokoj / 103 ·-\k nebo všade prázdne ako oci blázna.-\ch. v \·yber si ma z úst .:: som ten chlapec.jak cerešnovú kostku. február.

tažká letná zástava. na horizont hrdla slnko padá ako sekera. diamant a ešte k tomu hrubý. Ústa ešte vecer od peria. sadze na obrvy. Cierna ako kavka. ked hustnú cukry. dymy nad komínmi.104/ Miroslav Válek Jak netopier dolu hlavou zavesená noc! Odlož si ma ako zimnú hrušku. zreje ovocie. A celý v plavkách. Nechaj si ma aspon do Vianoc! ZAKÁZANÁ LÁSKA 1 Zakázaná láska. Lebo ty si ku mne láskavá. noc. Zakázaná láska. budem k tebe rubín. horí vo mne tvoja tvár! Bledá hviezda svieti. Mliecna luna stvrdla. Trocha tvojej krvi. zaciernený ako kominár. korund. Júl. k bledej hviezde letím. . smaragd trávo Pod jazyk ma ukry. topás.

.:::::bodo smrti sa upi .. teda ona si ta kúpi . už: sa nezbavíš ~:"..~:: .:::.:áles.::mypes .~nti kladie vlhké ruky na ramená .Nepokoj /105 >::rne veci po mysli mi chodia. cierna voda. . Z2. bledí priatelia. '( 2.:hkradmých krokov za sebou :: ""sebe toho odchádzania bez prícin .« = '::mietaš. .jedna žena v bledom je.:.:. : > 2. ::. ~:~rna závist! ~:::rne svedomie! "3 :~dá luna. Z:-lázni sa .závidím.mem knižka.2.dkomínom dym. <dá.~ázaná láska.::?rosÍ o ohen. ako :--:':amem.\"lastne kam? .. ~. bledá jesen veselá! :":":2. ~:::-na.~:oierna líška c .~ni na rukáve sedí myš _ "~sen modliká: "codchádzajte. .. kúpte si jej rubíny.

jesen ti to zráta. hlúpy poctárik: Že si mal veYaštastia. že sa oneskorí . ako sa bojí.. . Vlak píska. most nad vodami praští ako trieska. až zacínaš sa bát. ako si jesen natahuje hodiny. Niekto si tu tlieska. Vo viechach zhasli. hlboko v hline rincia retaze. ako si zlostne uhládza svoj plyš. Na pol roka tma. Všetko je jasné: Stromy zakotvili.a toho zlata po vreckách! Všetko si zapíš. Všetko si zapíš. pocuješ. veIký strach . Márnotratníci vracajú sa domov s rubínmi.~~=~~~~~--~~~~--------- ~--------~- 106/ Miroslav Válek Aj ked spíš.. Z dlane do dlane presýpa jesen svoje peniaze. letí ponad dvory posledná smutná odmocnina vtáka. Predané deti idú spat. Tak mnoho váži slovo nepovedané.

. ·.=. až to bolí.'~renie hviezd c. :'0 rána ju z každej strany sníma . Zo všetkých zím jak ponorka som ustal. "~ch na sneh kvapká ~::-\' bycajná. ~ d ~ '. . -. ona ceše prúdy svojej smoly. ':íry jagot snehu.::horako britva stromy z kože zdiera. 0 •• .: =-.IV klobúk melanchólie c. fudská.\'a šteknú spod brán.?hodme ': ". ~lt vzduchu do pfúc ako nóžl Chcem pocut puk at kÍby kremena.::hádzanoc.~losti všade. Je sneh _-:.::jcem drsný vlas ciernej zimy ~::notat si okolo prsta. v ktorých spomeniem :-~zovú zimu tvojho tela.áme prostovlasí do strmého brehu.Nepokoj / 107 -.. ? :-.-i vo mne zaskucalo zviera.1oja zima je dobrá. . Vetry náhodné . ~:. \1lJja zima je nežnost. o ~~rvená. '\3.~~. . . Zlffiesú veci cistejšie a belšie.':'":0 je už tmavomodrá zima. ktív luny otocí a poutiera c. . ~~rzela ma zima biela. :=:~tesú iné zimy.d~'Chalsom sa zimy ružovej. Z.l=-ja zima je biela. '.

korene slnka stále trápi smad. . Pre teba. blesk krvi. Vody sa zdvihli. na zadné zrazu postavil sa dom. budem jest s tebou tmavý. Sivé a tažké hviezdy z olova lejeme spolu do priezracnej vody. bud ako studna hlboká. zapráskal bic potoka. vlcie zavýjanie. mimózu a hrom! Miluj ma! Bud vlhká ako noc. Bláznivé husle. A mne už skoro spadne na stál hlava. okolo domu vlcia svorka chodí a ty si moja láska staniolová. kým na nás letia biele oceány.108/ Miroslav Válek SENTIMENTÁLNE VIANOCE To sú tie štastné Vianoce. prezerám si ta žItým pohradom. usmiali sa utopenci pod radom. láska. zdíhavý Mesiac ma v okne podrezáva. horí sad. J a práve ako slnko hodavý a smadný som. Obchádzam ta v kruhu. horský med. šabra. Pocujem v peci veselého diabla ohen rozbíjat. Siroty mrznú po stovkách jak vrany.

-". krotké ovecky. ':-. Z. ~:.í ma ruka na ten nežný krk.rmínový svet! ?:akala a volala.:.. .. '. -\ch.:duja.:. : :::~_ domov.. :.':-~a\"é blchy z ohna na zem skácu.:.Nepokoj / 109 :.:mmi uletela.lé mesto medené jak zvon. zvon! 301 to neuveritefný beh.zba modravie jak pri zváraní kovov.lohazhasla..:-amky. .:.. tá mladost bofavá. .dalcierny ~:1eh.-::.. -\. ~=-. ~:.1 jazyku ešte sladla mi jak perník.:0 sú tie štastné Vianoce. 30li biele Vianoce. Z\-on. : :-". :--:. <jádzajú z mojho tela ..ldbazvonov. zvon. nie..duja. ~!-=-=-:ici jej úbefových rúk. .. Z\-on! Zvon! ::..-::_.. --= som spasený. .-:.. -. .:. :I.:..:nie .. lchá noc.Y::.útle ruky váhavo zvoniace.

Nieco ako ohen. na ktoré sa dalo spofahnút. tisíc vecí. Z púheho svetla utrpel som šok: tisíc vecí rozomletých na prášok. pusté krajiny. že letím. Vyhlasujem nevyhnutnost smrti! . Svet jak golier. Padá prach a padá. ked tažší som než predtým. Milujem ta. ale už som zabudol. To práve vtedy. Celá Zem mi visí na nohách: Jedno zrnko prachu. Opieram si hlavu o oblocný rám. Kde som? Kde som? Kedy poletím? Hucí vo mne more. chcem sa skryt. Na jazyku hrozne známa chut: Nieco ako láska. nieco ako sof. naslineným prstom všetko zotieram.110/ Miroslav Válek Modro pod ocami ELEMENTÁRNA BÁSEN Kde som? Niekedy sa mi zdá. Len ten prach. vtláca do hliny skrvavené tváre. prepadlo sa do mna tisíc Atlantíd. cosi ma v nom škrtí. nieco ako dym.

ste tí kamoši. c 3. o nadovšetko nám na srdci leží . ociach úžas jak po zrážke vlakov.zohIadne sa bozkávate pod portálmi domov. sme tí kamenní muži.~\ všetko vidíme: ~~zchody milencov.-':lka lásky a postele.ilujemelen staromódne.ckové krádeže.elaságarsónka s neštastnou láskou.~:.. ::::-.s\-adobný závoj -':.1Yvšetko vidíme.':. Rozbíjaci lámp. ... ~-::ypodIa možností.::ašímzákonom je stát iba na svojom mieste. s ~.\ot je krátky -':. že plechové lietadlo džezu exploduje v našom vedomí :: = y si ho ponesieme v studenej elektricke . ale my mlcíme s Iadovou tvárou.lenélustre. zlodeji neónov -':. Z. '. ~_ -':. ako S:~jíme za slovom.Nepokoj / 111 :-(_-\~fENNÍ MUŽI '. --: :yskanie nožov. s lunou a kyticou.'=' ~:"~'-. lebo to robí muža :: =už je oporou štátu a hlavou rodiny. ale len výnimocne a ked je to celkom isté. _-\ \y' . bolenie hlavy a angínu. '.3.meme manželky. ynickí anjeli ulic. -:. : \1\ sme tí kamenní muži. .:-. '.-':.~:-sme tí kamenní muži a na našich pleciach ~:-Jdva tarcha domu.~. ~.-:ahydo nebies. kry :: '. Netancujeme twist :: :-:.::..i:éna holubom. všetky tie klavíry. -':. ~íme hrózou.

o všetkých tajomstvách krvi a lásky. náhlivo kricíte do tváre mesta svoj zápor! Vy ste tí kamoši. Nie! My nemáme spolu nic spolocné. plánujete svet na tisíc rokov. a ešte malá zvoniaca lož. desí nás vaše hlasné. fahkomysefne sadíte stromy. šarmantné ženy v obchodnom dome sa usmievali príjemne a hlúpo. Nie. Ó. posledný trolejbus ho oslnil modrým bleskom a uniesol.--- 112/ Miroslav Válek od prvej jarnej sekundy až po chvHu. umývame si ruky. nejaký Jesse Owens z Kambodže vytvoril svetový rekord. Nie. Nervózni piloti snov a urážliví hfadaci štastia. ODSTRANOV ANIE SOCH Noc ako ostatné. pre každý prípad. Naša cesta je priama. závrat: trojmotorový škovránok nad rodnou hrudou. O všetkom vravíte nahlas. Nad mestom krúžil súmrak ako excentrická sova. ked stromy zacínajú v sadoch svoj necudný striptíz. tu úsmev. V Dunaji luna penila si svoje saponáty. my sme tí kamenní muži. v krikfavých košeliach idete do rannej smeny. geometria života je iná. ako živé. dlažba scernela. A my nemáme spolu nic spolocné. tam groš. reaktívne nebo. . A vy sa smejete.

. :nalých cižmách. .:~. ::-:10 ruku zasunutú pod blúzu. . .~. _ ~~~~. od =_':' :TI údrosti sa zakýval. : .:ja som si stále predstavoval jeho tvár. ~ ~~.. sta dokorán. ~.::.'::':10 bolo modré ako po svetlicke.:torej mal ešte jednu vlastnú sochu. =lnaj si lenivo penil svoje saponáty.oéie noci zrastalo '<.::.:hvíli. =-·oma prstami. '._<: bod rozhodujúci o pohybe sveta.~-:-'~y krácala po hlavách tých mužov..:. ~::--::y socha do vzduchu.'::':-:'. ~ .s eravel. ::--.\-ievali ju cherubínskymi krídlami.:hna nu nepadal. . ':'. ~. :nalou rukou zasunutou pod blúzu. .~.~::-lemracno knísalo sa na oblohe ako kombiné.':5tie.'. -\. =<. z podstavca.a jemne ako na krk husier. o .:stivo a zdÍhavo jak fraktúra. ~.:010 srdca a pod srdcom . . -:::-lizen neba bola vypraná. m :'::.::.Nepokoj /113 položili ruky na mosadz.'.::.holuby už nekrúžili okolo jednej hlavy.ožilisochory a páky.::-zosuli sa hory.l5Y sadry ako po strihaní obvazov. kameni uvadnutá kytica _ ~:'.::.:TI vystúpila . . = :: ~~-. ked sa nikto nedíval.stále mysliac na tú malú sochu - . ? :->tomsom skúsil opatrne. ú =-~~·~o úžasu. zem sa nechvela.

Ach. v tom okamihu a práve tam som poznal: Odstranovanie soch sa zacínal VERŠE Ladislavovi Novomeskému Nie sú! Už nie sú! Akoby ani nikdy neboli. zem sa zachvela. cože! Ved je lacné svetlo Mesiaca. Ved nocné mlyny básnikov sa krútia. Ó. moja hlava ako košík z prútia: Co namelieš. je po zvonení. dobrí hráci! Až v nej duša skucí ako pes do vlastnej kože zašitý! Je po zvonení. Všetky luny zájdu.114/ Miroslav Válek až nahmatal som nieco ako kamen tažké a studené . Tak vidíš. pred ocami zametacov osudu a robotníkov. Už berú zošity. opravujúcich svetlá nad svetom. . to postráca.hory sa zosúvali. ich nepáli to a nebolí. Si lopta. Vcuf balansuj si na slnecnom lúci. ktoré sa usmievali príjemne a hlúpo ako živé. Bola tam! V tom okamihu pred ocami exkluzívnych žien z obchodného domu. Chodbami mozgu ciernu rakvu nesú. básnik. No. ktorú kopli do ofsajdu.

.. ~:C'míne piš ti a tenké flauty myší.::hu poTutovat. =. . ako sa otvorilo nebo zajacie ..:. -..__ :. tak ~ -zerat. odniest . ~_cdeTupo ranajkách.dkona podnebí.: je vzduch asi na polceste k Tadu.:. ~ : ~ladkat nežne za v8.:: . :~:. S::.::~ dymom v zuboch vraviet sladké reci..: zb!1ocnému skoku.zami.::zdyihnút z teplej slamy. __ ~:10 tky. -..hnut si rukavice na ružovú slávnost..:. t ~:. :=: ~ ~c raz v dlani zacítit odraz . ? : :om už vsunút hTadajúcu ruku . -:-_. -.:lietkam. =-:-:. ~ ::.:::.Nepokoj /115 =_-\BÍJANIE KRÁLIKOV -.:.::?lné hrste srsti z ne ho padajú.:::1áhle pravou udriet do tyla.fúkat.:cdenský modrý. ~.: ':crstvom snehu krácat .:.lot ich napichnút . ~ :'':ut.::~cerstvo odseknuté dlane . jemné slová. _~:lopit pevne za kožu .jéitcez dvierka. ako brunátnejú uši. :'c:gický obor. tažko v ruke.\-íIu drž at favou dolu hlavou.. :1edeTu po ranajkách ~-::'.\-ok ovonat. :-:cdeTu po ranajkách.

BUBNOVANIE NA OPACNÚ STRANU Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. všetci zomierajú rovnako rýchlo a bez slova. Vtedy však ponorkové lodstvo obilných zrn len váhavo vysúvalo svoje periskopy. ornica sparuje mrtve telo vlanajšieho pýru. v stredu a štvrtok vynájst parný stroj a objavovat hviezdy.-------- 116/ Miroslav Válek francúzsky baranovitý. V nederu po ranajkách zabíjat králíka. v utorok uvaž ovat o osude sveta. ceský strakác. v piatok myslíet na iné. v sobotu sa do ružova vykúpat a usnút na jej ústach. asi tak v marci. zamiloval som sa do teba v case klícenia. ale aj bastard z hocijakej krvi. ked nad zemou sa dymí ako z krematórií. V pondelok mat modro pod ocami. ale najma na belasé oci. mlcat. Asi tak v marci. celý týžden rutovat siroty a obdivovat kvety. pri výstupe z elektricky. že si krásna. jar bola chladná zimnica triasla osikami celý vecer . na všetky strany sveta zvoním.

aše bubny. :: pochodujú konšeli a rukami sa tlcú do plešivých hláv: -\~o sme mohli ..ditelia plukovných kapiel.Nepokoj /117 -:.::.umerang bubnov ženúci stáda k hradbám. . položím ta ako zmrzlé vtáca na album . okrášlená smrt.. Ako sme dovolili .'.:rota. . -'.-=ráli jazdectva _ '.':::11 vás rád.Jko ked zobudí sa gorila a beží temným lesom! -\ potom ticho a potom zas a zas a -. ich lakonické hrmenie .. :::ll den si našla zrkadlo a utopené maca s hodvábnou mašfou . krutejšia než iné. teba kolembám. .. ::. vecné vraždy . ::. ..::nilného generála vo výslužbe. :--"':'Don veštil budúcnost. ?~~zové nozdry vašich koní ženy vzrušujú ::.lony vzbúr a búrky bubnov pod nebom.::: ...==-.lbny prešli stárociami.:tofa bubnov. .aspamat a bez námahy.1 si sa kfaciacky _ -=--=-oti smeru idúceho vlaku . šetkých.zrmjemvojakov. ktorí máte o hviezdicku menej.:::1 hlúpy dážd ~ :'... = -:-:.:1.:pokon už iba malé. ich remenov a skysnutého chleba. '-:.:. 3. ~..:'pokrok fudstva sa zacal už dávno pred nimi. :-'jldogy bubnov proti rabom. -=-... bezvýznamné dunenie. v :-: ~orne milujem.:hovanie národov a náhly zosun skál! '-:. . li -.': starej koži sveta bubnujú: " -znik horstiev a zánik oceán ov.:.:~~-=ká hviezdicka ti vyšla na temene..

« . kvete: » Drahí rodicia. ale aj k hlbokému spánku. na jej chut. hanba. žIto jak osa v malinách. ó.. co som predpokladal: Zabudli sme na náhodnú lásku. zasvieti jej ocný zub.-~------==::=-=========- 118/ Miroslav Válek bubliny bubnov. ten cistý kvet. Džingischán.. chvífocku sa oneskorím. to sa stáva. za hrivy koní slnko zapadá. na jej meno. A to je príležitost všetko zopakovat. Teda znova: Mám vás rád. bláznivý charleston. generáli j azdectva. našli sme si iné. A Zem sa tocí stále zbesilejšie. a možno až o sedemsto rokov. džungfa! Kde je váš bic. maršal Ney. až po absolútnu ružu. bubon vyšiel na bubon! Tak sa stalo. krásna Brunhilda. dupot lavín. vrhajúci svoje nože proti dejinám. vhodnú k meninám. kopytá na skle. lebo . zdokonafujte to nežné zviera. pri hlbokej orbe. bubnovanie na opacnú stranu sveta. Odpusti nám. vynálezcovia beztrestnej smrti. Scipio Africanus. krotitelia pardálov a púm? Smrt hrdzavá kobyla tak naliehavo erdží. hltaci ohna. žongléri.

. =::.·.. ::-<xhuhysterická slecna.a~e štastie bude trvalé ':':-. ::. -:-<)madnáhavária pancierových flotí1. no med im nenosí.ámalopta nad rohami býka..ienická smrt pre budúce matky a dojcatá! .:.:'. . krásna pani s medovými ústami. . tvoj úsmev je blikajúci neón. : .. gentlemani neprídu sem zložit kosti..:.'.. -:.:á rybka v akváriu.:.Ový ' koktail v ociach. ...Iovésvaly rozkrocených noh.. . -\:-nerika :::":1cujúcaako slon -.:)konalená smrt do každej rodiny! :-::. . =. konecná podoba tecúceho casu.:':-l.=~z. =.:Jon hlavu k hviezdam.-:achlickovaná..:.::j kapitalizmus zacína svoj jedinecný striptíz. :::-.~ Hiroshima perfume spray . džez.~Svecer.::. áno. ::a sa exkluzívnym strojcekom znacky Philips a pijú gin. krásavica.:h.:. storocia..Nepokoj /119 = . ktorá vzlyká. ~ ktrická vcela bzucí pri ich ušiach. viem. "_. =i::-javujúsa ružové stehná. ::::megufa v plnom rozpuku.~etko je v nom presne rozdelené: " . '< ::"::0-: Ich život aj tak je sladký. . další závoj padá ako motýf.:.•~~úlajú sa všetky jabÍcka Kalifornie a hlasno zvonia. biela. ~ . dnes vecer .::.. \·erkej chvíli XX.:z LADIES FOR GENTLEMEN . ="::"1.z trasie nadrami. -\:-nerika v nukleárnom klobúku.::" plantážach sveta.'aše prsia vo výstrihu jedine \ -::.

jej prsia a jej lýtka. Slecna. zhasíname neón vo vlasoch. je mu z toho úzko. požiar rumeliek. len zrkadlá a zo všetkých strán zrkadlá pracujú nervózne a s vášnou. Všade je plno jej úst. jej vlasov. Amerika. príboj. nehraj sa s tou blúzkou! Ešte jedna gombicka a budeš svatá. vojdeš za živa do nebeských brán. Amerika. tancuj! Amerika. planúce šije napli k Mesiacu. kde necakáš. pružný vzduch. nahý. rybári zbierajúci ulity a mušle. Amerika. jej úsmevov. Sex a zvony. jej prsty trúsia korenie. V umelej noci padajú na nás hviezdy umelé. Šero hrá na nás tesne spoza siete. saxofóny vyplazujú jazyky. . Na cepeli ohna tancujúca. zachytia si ju v každej polohe. odhodia svoje výkresy a zacínajú nové. vyjú svoj vlcí žiaI. biela osamotená. hraj! Polnoc. divá luna mandolíny ožiarila kraj. plan! Zakvílili limuzíny. perlet.120 I Miroslav Válek Svet sa mrací. vlny Atlantiku. umiesti všetko tam.

rcibiskupi .~šampióni boxu .Nepokoj / 121 . _'.tkyMalajska. matné slnko na nehybnom nebi..inujagavej ryby.~podtaté sa zosypalo na st61..:šo\'atelia penazí ::.~~ . -\. ::.:najitelia oceliarskych trustov.::domili sme si jej brucho .:~y Laosu. : :elové gule zavrtané v hline vracajú sa k hlavniam.. v .=.konalé a oblé.jeto bubon.plnili o jatky Chicaga.3. ~:..::: atramentovej tmy utekali.:~~knad hlavami chodcovo Z... 3. jeto bubon. =::-.::..lŽnicu Archimeda.:'::'\'Y horeli jak pece plné koksu. tu sa práve zlomil hreben luny.:.~malé.mtom naraz ako gong.. ::.:ks Vietnamu ::.:-zgajú remene. b -=::eskajú ho cervenými rukami. -=-:-dhorné rstvy vystupujú na povrch. .::..~obvv strede Zeme narodil sa hrom. 3 :-.::. . . im '\. :::. ::~ú don ::. ~... . . ::. :-. h ::. videli sme zblízka: Je sýte. -==-:lOrky posúvajú pod fadom. litomobiloví králi.:1ed vstali riaditelia bánk.. :: ~<'te. sa ~::Clajújazdecké pluky od stvorenia sveta.::.dysa im triasli.::. .:~.:hytilaho rukami.šli rucho Ameriky. . . ::.=. .=. :: t o známe dunenie..::'::'0 plné hviezd. ... ::.. '\.

sú to ich celá bez jedinej vrásky. co vie. co vidíš za obzorom krvi? Ó. aby sa stretol so sebou až v cieli. ked spíme: Smrt. že si krásna. okyslicujú sa kovy. bubon. listy nedostáva. Ó.122/ Miroslav Válek blesk na dne mora zdvíha tarchu vád. Sám seba cíti za sebou a uniká. chce na kopytá koní. sa raz prerezat. Ó. nezamiloval sa do brunety za oknom a nepil z cudzích studní. to je to. Podkova páli oleje. bubon. v tebe zašití sme ako macatá a práve takí hlúpi. • . * Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. a predsa na polceste. bubon. smrt. prepálit ju. nezamúc ešte hlavy našich matiek. vyletiet a za patami cítit úder blesku. a sú to bubny. nepíše domov. pomalšie sa toc. smrt. ako muž. no nevzdá sa a nepreruší jazdu. beImo oblohy. co nás uspáva. že nevytiahne do kopca. na všetky strany sveta zvoním. sycí had ako ffaša sifónu. bubon. Z tvojej kože. Krátko pred smrtou. mlynský kamen sveta. Ich rytmus. a za hlavou nám bijú bubny ako hodiny. už idú s ohromnými hlavami proti múru. Posledného pretekára dávno stratil z dohfadu a nemá spojenie. rachotia sudy na kamenne j ceste.

\zduch tuší vtáka.a vecná. bie1y kón .::~tavtejazdca za vlastným tienom! '.:tisíc. '--::ci len matne tuší.::tk~'m je na posmech. :-::zradný pohyb plecom. : ~:::-ne. '. kofko tisíc mihnutí okom .::~k. ~ :. <. pohonné hmoty zmyslov.. .Jbilisme porcelán. celej plané ty ho hryzú do lýtok.. . -.:-._::možno medzitým už prešli stárocia a svet sa zmenil.::~tavte cloveka. .:::1e. atd.::kojablon tuší jablko. ~. = '::-.~aj pred sebou má iba seba. :. : . ~JU dúhou nad hlavou a v predpotopnom drese.::dam práve to je zmysel všetkého.. -\ stací zápal pfúc.. '. . ten slepý leštic hviezd..tisíc rokov už preteká vo vlastnej krvi. :: ____ ::istavitefa diluviálnych umeleckých kruhov. = __konštruovali sme gramofón. a\'ili sme Ameriku a ekrazit. <:tisíc. . .. =. .. = ~~trojili sme metaforu a alkohol...-lašený. ..slnko sa odtrhne."~inú podobu.iderna bubon . prototyp papagája.: .'.-:: to len posunok.'_'.že Zem je gufatá . žije len .'': . ''.Nepokoj /123 :::-. =. ': zatatej a tvrdohlavej jazdy..ako sa rozbíjajú atómové jadrá.::cÍpád zo schodov.~:~kým je na posmech. na tom záleží. :..« " . ':'. že: »Štvorec nad preponou pravouhlého trojuholníka ._~knutie prstami.::::1e. '.__ . ? ':.

To nie je škrípanie zubov: »lmperialisti si pília konár. pozerajte. To je tá cesta. ktorá medzi nimi vychádzala. Na svete niet sily. aj ked už medzitým prešlo pár storocí a všetko je iné. cítime v nohách to stúpanie prudké jak búrka. Clovek je vlastne vždy tesne pred smrtou. To je to zázracné perpetuum mobile. « Clovek je vecný! . výmena energie. pocúvajte tú poslednú hudbu. V mene života vyvolávame po mene mrtvych. to hucanie zvonov v hlase. rozmýšfal som o hviezdicke. vkladáme ruku na kožu bubnov. krásna Brunhilda. clovek je vlastne vždy jednou nohou v hrobe. ktorú musí vykonat každý sám v sebe a všetci spolocne. Poznávame sa v jazdcovi s napnutou tvárou na zákrute..---- -------- 124/ Miroslav Válek žeravá obloha zájde ti za nechty. po svojej dráhe.. jeho sláva. ako sa ladí hrom. ktorí aj v smrti sú na svojom mieste: Súdruhovia. clovek je smrtefný. na ktorom sedia. nekonecnost cloveka. vieme. ako horí slák na jedinej strune. Mal som rád tvoje vlasy. jeho kry. delenie buniek. ktorá by mohla zastavit napredovanie fudstva . Objavili sme nesmrtefnost života. aby zarástla trávou. to bude všetko.

MILOV V HUSEJ ANIE KOŽI .

:.:úva do jesene.:úp do nej.:-: aký' den nejakého leta. ked vcely _ . ='.::.ustený. . '::.~ túži .~osi viac než iba hudba vo veciach. láskavé slovo. sa vie: cervy . h . ::~ \'oda nie je pre nikoho doma.:a klavír v úfoch. ?ocut. Sám.: ocijakú tvár.:. := -\ strom sa uklána ..::tujúz dielní. NA VECNOST '.. --\dal by vecnost za súcit. ako bažiu hlavu obletuje brak . duši bazy sneží jak v duši lakomca.: sa zasa nicím . . :-1rom. .--\. . ?ád zostrelenej hviezdy.:ie to prekazili! :-lešia v hline .·::orú by videI.c.:\.olubíchkrídeI.::zzaciatku a bez konca.:._ceš nesmrtefný! -. :.~. ?ád hviezdy...:okrídlení muži '. . ~. Potlesk :-. ..:.::.c. . ?ád ~.=. " .::c ':'j.Milovanie v husej koži / 129 . .:1atahujú v stramoch hodinky.

Trocha kostÍ. bol si na kIúcik a nesúc svoj náklad. pozerat svetu pod sukne. mohli po tebe pomenovat cukráren . . To práve je tá mechanika pohybu. Mohla byt z teba krásna mrtvola.. mat v uchu cvrcka. kto som a kam sa ponáhIam?« Ubúda casu ako múky z vreca. že neodišiel. . Bol si vždy oslík. že sú to iba dalšie kroky do prázdna. no vracajúc sa vidí.. V najlepšom prípade vec obcas potrebná na hodinách anatómie. ktorý prichádza.. mohol si ležat v tráve. zúfalo kriciac do rehotu divadla: »Preboha.. už je po jarmoku a ty si sa predal ešte za živa . bol si vždy uzavretý. ktorý beží v kufríku. to je ten slávny výstup blázna.A co si? Nula. bol si nesený. place na schodoch. a tak tam sedí. lež iným smerom. Tak už s tým prestan. ž1tnút pri hudbe. pochopíš. že tu už nie je. aby sa presvedcil. mohol si byt citovaný.130/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (2) DENNÍKA I Ked budeš visiet na drótiku a nohy sa ti budú knísat v prievane.

..: t\·ojím hrudným košom ~_.::.:. .:rny dáždnik.:rny dáždnik. ujú -::-. kontinenty sa vzdafujú .-_~.:ia do ucha ako banálnu hudbu.:nieslnka. morské hviezdice..: slepnutie! ::. :. .::~aza životom! ~.Milovanie v husej koži / 131 - _:: -. .•. .= :. homo sapiens? -:::-ou to ešte skúsit? Teba potiahnut . z teba povetron. -. :':ll starý dáždnik..:~ " ~ Tma. :::-..:.::::.:3.=.::. . c:.si v hlave rozložit.2.~ .. sa topole a trávy. ..sa Zem. . =. • _ :: = ~i bol vtedy.:.:::jou byt nezávazný? -:. co sa zabúda.:..ostupne :.··::\ábnym leskom? ::.= ~:: at ta letiet po vetre. si púštat : _.: '. prach a krieda! _=:-: ..rozpadáte. =-~~ilby si mesto! .. pamati.lunou basketbal! ::.c:. 'J!.úhe kostry v tmavom kabinete .:..

co je poézia. To je cas básne. Tak ako vy bifteky.. ale poézia je nieco iné.. ako ti znútra siahol do vrecka a skúma rok. farbu ocí. aby sme uvideli motýIa. zvláštne znamenie . a nikto nevie. Niektorí ju definujú ako prijatý návrh na ukoncenie panenstva a iní ako prerušovanú súlož citu s rozumom. píšeme. - - . mesiac a den narodenia. opúštame ich. ako sa v tebe pohol kostlivec. nechávame sa trápit ženami. prechádzajúceho do skupenstva ruže. Závidíme si. ale to je fatálny omyl! Poézia chodí v kockovanej košeli a kašle na bontón! Z toho hIadiska kométa v hlave a luna pod nechtom mažu byt celkom vhodné pre básen. nenávidíme sa. posledná spodná sukna noci je dávno popísaná. hltáme svoje narkotiká. píšeme. vážení! Zacína sa to vtedy. škrtíme sa vlastnými rukami a pred zrkadlom odhaIujeme pohlavie maloletého slova.132/ (4) Miroslav Válek Padáme ako po behu. vypIúvame zakrvavené mestá. ked spozoruješ. Trápime ženy. ochotní vyspat sa s každou lepšou básnou.

. lebo prichádza :-: ~01stvo o podobe semena. .de okolo. ::". -.::. . kde je básen? "emáme! . Biela plet. :':'\Taz na hrdle. . ln -\:h..:: -:as básne je kratší. vóna pálenej kože.::.c.lenstvo šalvie. ma tvoje oci. o~en. slecna.:ijte pokoj. ~. akvamaríny -·ja sú studené. \. ~::.":edv ste boli bohatí -:nilovali vás! . oranžové plamene! :-::::edá.:c.::':1\"alinky a nože! ~.Milovanie v husej koži / 133 sa. :S'-:eti u vás med.ždábásen má svoj cas.. ~ obrý den..-:. -=.jrpur.-\.~:-:st a kry. '.c. <:. . ~:~:otoce stromov sa krútia a krútia .-\. než si myslíš. :::imá .~ do biela rozžeravená nahota sycí . ja to viem.~ -=-." ste plakávali ::' \"lasov predavacky z parfumérie.. ~-=' na ohen. akvamaríny sú studené! .:h.c.

ked ste spití kdejakou hudbou náhodného tel a do výstrihov malé luny dávili! Kde je tá žena. Budeš opIúvaný a ženy. s Andromédou v pysku! Príležitostne budeš vypískaný. verný vol plužných slov. samy nimi napÍnané. nežný úd! Tvoje meno je strata semena a tvoje tehotenstvá sa nikdy neukoncia placom mládat. že pod nohami ti budú plakat žiletky . ktoré si miloval.. ktorý vykráda klenotnice a kostoly. pojdeš na ohen.134/ (9) Miroslav Válek Úbohý básnik. aby ich naplnili. prosil pozhoviet? Kto odmietal jest Ialie? Kto nahú ani rosu nevzal na jazyk? Kto veril.. že sú všetky zmká peru spocítané? Komu bolo Iúto Iahkých púpav? . s ocami prižmúrenými tak nauzucko. Tvoje poníženia sa rozpocítajú na prvé a druhé a prvé vojdú do druhých.nie je ako vtedy. všetky hanby sveta budú v tebe porátané a ich suma pripíše sa ti k tarche. Ó. To. ktorá sa nevyzliekla v zrenicke tvojho oka? A predsa kto. ako ty bezradný pred tajomstvom blizien. budú pri tom.

Milovanie v husej koži / 135 =·':'.::':0 sa chystá. " :. ~ š t\Ttok :::i sme dvaja... . co si niesol. -'-. . ~-:-~. 'aké hrozné veci visia vo vzduchu. -~. vecer náhle zomrel boh.>ravedlnte poruchu.odník! < .Jdil niekto vyzutý.:~o ako po smrti.:'. -: • . ~. sa nestalo.:-:0 keby v nocnom vzduchu : -. sa stávala kfúcovým bodom básne. že máš so sebou vozík. ? . -= ': -= . ': .. \šetci uverili..~a fialoví anjeli. " '::ho štvorrozmernom oku sa zachveli ':-.zámerne si zabudol na nejakú malickost.~'. ~ Hfadali sme dvoch. :":toniekoho volá..:.~ ~ 3. ': . aky"hluchý clovek ::. " -= =.ie.- = ::1\'I~ ~~. -= 10) '.který má pod košefou líšcie mláda! -. ':'.len sa teš! ~::'. ~::orého sa ukladajú jorné podkovy strateného štastia. ale niesol si to tak.-:ejakommeste zacal zvonit zvon.lpne si vypovedal celý svoj životopis.:ž:com.:.dacasu .ihol hluchý telefón. :'.

136/

Miroslav

Válek

Akási neviditeIná, nahá noha rozknísala dom. Niekto stojí dolu hlavou nad nami, nejaký inteligentný a krátkozraký hmyz. Pod dohIadom televízneho boha lúštim miliónty kvíz. A v božom oku sa zmráka. V jeho sklenenom oku vševesmírna únava. Storocie, tvoja absolútna hlava zlyháva! Tvoj prázdny rukáv nad zástupmi, tvoja zástava, ó, tvoja neviditeIná a tajná ruka, tá desí, tá zviera ako lis. Dupocú vo mne neuveriteIné kone tvojich psychoanalýz. Rozmnožujem sa. Beda! Erdžím ti lásku, ale nerozumieš. Som crieda. A som aj osamelý hlas v nocnom tichu, nariekajúci pri zabitom. Som bolest trávy pod kopy tom. Už sa úži vecnost v oku boha. Nejaký zástup vo mne kráca, nejaký zástup prekracuje rieku. Cudzí muži. Nejakí nepravdepodobní a cudzí muži na úteku. To som ja - a cosi vo mne, cosi s operenou dušou udavaca, pretvaruje sa, narieka zdaleka, ako z hviezd, a otvára svoj kockovaný notes.

I

I

~

Milovanie

v husej koži

/ 137

.;._:: aleaia, aia, -,-_;:.:1ia, beda, beda, -'--;: :.iactaest I .;.~::svet .:::~.: vrhá semená, j
~',::t

___ ~uje sa za vfzgania protéz. ~áéaj, si krásna nevesta, . ::oriacom vzduchu, v azbestových šatách. :::::::tómyvystúpili nad mestá -'-~ypú sírny kvetl Z-'::vihnútplece, :-:-_nútitnohu, co sa zdráha, _:::kat k oknu -'-~\'oje štyri tváre na sklo pritisnút, nech horia -'-~o štyri sviece v dome samovraha. bože: nebo! asie sa cirkusový šiator :",.=.d hlavou veselého pajáca! -:-wist,twist. .. ) ".)C. zubatá jak aligátor, ~~ásne krváca.
='.
-:=-

S:yri razy som sa zažal, :-:-.:chlina mna štyri klavíry. ?:·.jjem ta, vecnost! ~usíš ma jak kry! :-iarmónia sfér, mám ta plné ústa! Z.::klánam hlavu: S:yri milióny slnecných sústav -'-~tyri hviezdy :-.::dajúce o štvrt na štyri.

138/

Miroslav

Válek

Cosi tu chýba. Cohosi je mi fúto. Všetko je v poriadku. Všetko spocítané: pondelok, utorok, streda ... Vo štvrtok vecer sa bojím: za oknom indigo noci a za ním štyri oblohy. A štyri luny! A štyri západy slnka! Pocujem, ako štvorhlasne kvíliš. Svet je štvornohý! Vy, baleríny, povrazolezci, pokrývaci striech - pripažit! Nastal cas položit sa na vlastné nohy. Ruky dolu! Vzdajte sa! (Noc podkovaná lunou. Spln. Kopyto diabla hrabe vo vysokom žfabe. Pád zostrelenej hviezdy. Pád hviezdy. Pád. Otce náš, ktorý si na nebesiach, napime sa! Twist. Aleluja. Twist. Padlí anjeli a vyskocené mníšky. Sladký spev z výšky: »Handry, kosti odovzdaaat!«)

Milovanie

v husej

koži

/ 139

'.:;;-~toplné sóch .'-:;;-rpentínu. -_=:'~-\"ajú neho ciusi vinu. z -::~~~o krvi zo slnecných škvrn .'-: JIko slnka z bozkov! ~ to ide stromom do korún. -. ~ \-zduchu, kde sochy hrajú hazardne : :::yieratko tvojich bokov, ~.:.:ti moje elektrické oko. -. -:-_od správnu mincu, usmej sa a stlac, .-.;,adne zo mna oranžový plac. nie. Doslzil strom svoj jantárový bes, :: ~kleslý .'-±lt~'mvcelám žIté slzy kreslí. .:....:~. nie. Už si iná. ~ ::tí cas a z leta upíja. '::. chodníkoch ~ škrípe jesen zlatom. =1, Júlia, ,::":ná vášen v hlavách automatov!
":'.':21.

._. ::iyerzálni milenci na rohu : - .'-\Thujú ti každé ráno ,::.ridsiatu štvrtú polohu _,stej lásky s príležitostným tulipánom. ? JQ dotykom kovu blikala ti koža. ';;-rozumiem a nechápem. -::-·.ojimuži v absolútnych krcmách, ·::oré nie sú ani na mape, ::::j pivo, boli ospalí .. =) ,J smrti si budem pamatat ten požiar, ·::orého jazyky ta oblizovali!

Kde si tak dlho? A aká si? Boli sme dvaja... nehrá saJ --•. Ako keby celý život dýchal niekto plyn. (Aj obloha toho leta bola príliš belasá . Tak cíhavo.. Prší a prší. Ako po stvorení nicoho. Akosi ticho. Ospravedlnte ropuchu. Akoby celý svet v tej chvíli kfacal na hrášku..140/ Miroslav Válek Co robí S tebou ten stroj! Ó. Vodorovne. Nieco sa chystá. ó. Vo štvrtok vecer náhle zomrel boh. ) Kam dnes vecer. Som doma sám. planúce stípy Sodomy! Si už len círa rozkoš v jeho exaktnom vedomí.akoby práve mitvym na vlasy. cakám ta a prší. ohne. Ako zo spánku. Akoby sa niekto dusil. Nejaké hrozné veci visia vo vzduchu. Akoby niekde ustavicne rástli slonie uši strachu._-------------------- . Vodorovne . Kam dnes vecer? Pozerám sa do novín: Koniec sveta. Akosi príliš ticho. V jeho štvorrozmemom oku sa zachveli štyria fialoví anjeli. Hfadali sme dvoch. Tak úzkostne.

::~:\"orcatá.dám tvárou do dlaní. kože. nie.pod horami popola. . pod ohnom..odtlacky mojich prstov! . ..::skauž hrabe ~: . o :--::>dpálenou srstou s .Milovanie v husej koži / 141 . ~tvornožci . : =-2. <\orice milencov kricia: »Zabit!« :\:.. štvrtenie! _. nie! ? 2. škrtenie! :)..-ornásobne pocatá _. - neviditerné krídla ~~znohej smrti! .Jho? ~:-.pod horami popola. =..racou nohou . :). :--::>dopýtkami kozliatok..":ekto zvoní za dverami bytu.:.:h.. .:0 to zvoní za dverami bytu? \~cim. plechový kohútik štyri svetové strany sa krúti.. ako ke by som bol odcestovaný. :\:.":e. -=-:chopriezracné jak z igelitu. k :--::>3ladkým zápachom jahnacej s :--::>d hnom.::.

. už na veky vekov fialové tetovanie dažda. do seba ukryjeme aj všetko ostatné . neopúštaj nás. na vaše zubadlá.142/ ÓDA Miroslav Válek NA BOHA ZVIERAT Zvieratá. zvieratá. slimák. prisahám na vaše jazyky. Už navždy samota. - . pripomínam vám nesmrtefnost chrústov! Vznešená ropucha. Ako po poprave ležia na hromadách krvavé hubertusy stromov. Lesy odišli. nahé na kožu. orodu j za nás.tažší o zviera. prechovávac kostolného striebra. o cloveka fahší. na vaše citlivé ústa: vesmír je prázdny! Co urobíme? Koho zavraždíme? Kam ukryjeme kosti? Do seba. modli sa. Milost. zvieratá.

=.:honemý.:=.51yš nás.ece.:.:h predstúpi boh. .: "'1diteIného ..Milovanie v husej koži /143 ''::= je boh? ~ ~~:lZistorový boh.. milostivý hmyz.:.. :::'kame vás. ::-: ~trónkový boh? ·.=.. :.. líšky.ovedzte. ___.=:ávaj njelskými krídlami. cyklámenová voš: "..". ~·:::a vášho ...úštajú sa mu viny naše! .~ . supy.=.:. . :-~.:.::~"meme z božích nebies =.=.:. a ".. ste boh? . =:-: povedný boh! = _jové muchy.:".~sem muších noh! "."ecnú slávu =-·~:=rat.znajte sa: -: _5i byt nejaký boh.

to neviem. básen. až veciam na koren.Musím mat istotu. ci ešte iná vec? . Co je v mojom. ak ta chcem milovat. údesné milovanie cervených mravcov! Kanec s cistou tvárou utekal. praštanie srsti v ušiach lopúchov. Co je v tvojom mase? Dymiaci kamen. . a každý sám. miešanie slín. mfaskanie jazykov. každý nech si líha do svojho masa a nech v nom zotrvá co najdlhšie. ktoré chce vziat so sebou. Každý nech vzlyká. liahlo sa slovo v hrdlách hrdliciek. motýf krutohlav. sladké a oplzlé. Ó. Príd. VI O'· ]esen.144/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (1) DENNÍKA II Každý nech je pripravený na cestu. každý nech sa bojí. (6) Pozoroval som párenie slov za vlhkého vecera. Každý nech volá do svojho masa mená vecí. skrÍŽené rucicky patprstých bylín. bud pravdivá! .

:-::orenezrozumitefne šumí.nech je pripravený na cestu. ~.Milovanie v husej koži / 145 : 1) = ::. štastie. psie. \'~_~. . náhoda a oci . sklenené. -. je '-::-:n Fitzgerald Kennedy. hrnce c -_~ hviezdy zo starého železa. . bic boží. . "'~:-:\-Y tak neskutocne a absurdne . -:-: \-šetko v poslednej chvíli pred objavením Ameriky. chlapceka .:.Hannibal ešte neprekrocil Alpy..-:. láska z barchetu..:'.ábna láska.:amenechodia naopak jak raky. «.d).:zadu si recitujúc Homéra. ~. aby vzlykala.:uš. prší .:~lené..: teda mrtvy . : . « . neprehovoril v OSN..=. . Miluj ma aj tak! = ~:-.:-:1: sa nad kopcarni masa.AZA TITANICU -:-:.. ma.. =::.redával sa preparovaný mozog Einsteina _ A ttila. si ::.-.':.zivot ubieha.. uhrancivé oci.:lovýhrom ~. cierne.:.lj 'o-'..: pazuchou neba smiešne skuvína. .. Monika. suka.~etko sa uvedie do pohybu .-·::.~..~.:úpsi.ice. . . oho nieco zo vzduchu: t :'.~:upy naberajú do úst vodu.

mesalíny a jacquelíny. obloha cvaká cefustami. nech zaplanie. svet potrebuje trocha nežnosti. necitatefná voda podpisuje mlcanie. Karolína. ? Nie! Skor než stihol zachránit kapitalizmus. nech sa mu sníva hviezda s padákom! A svetu sa zatiaf rozvtizujú topánky. Ó. dogy dánskych princov ako hrdzavé zámky visia na bránach osudu: Byt . . hodavá a bledá jesen schizofrenikov. svet sa potkýna. nech zapáli si svoje superlampióny. . »Cas nepracuje pre nás. malických. je mu naponáhlo.« Nie! V chatrciach svojej existencie. stretajú ho orleánske panny. nech padá.. kapitalizmus mu venoval peknú perlu do kravaty. utkvelé predstavy Williama Shakespeara. Ó. okarína detstva píska falošne. zdÍhavo rozmotávame uzlové písmo svojich životov.146/ Miroslav Válek Ale cas letí.a ci. svet sa hanbí za svoje vefké nohy. noc za oknami vykrikuje spoluhlásky úžasu. takže ich stacia zasklit mušie krídla. malických.

. drahá?! -= Z abstraktného neba padá sneh.. . malická. . ~ _....J\'ia a brutality.. '::'. .:>naa predaj. .=. stahovania zvierat do rudí.::.::.::asi dáva..:onciliatómovú archu Noema _ ::.. . : ::: sa doba radová.'..i už.:. .. n . . .... den .... :-::rnetické dieta cloveka.lema. :j~'den nejaká skaza Titanicu . ..a Golemovi! :.. ::zda striptízu. ia . J -= ..:torýskvelí chlapci z Texasu _ ::sili práve cokoládového cernoška .. ::.::.::::n trikrát hádat.: :'.::\icne sa vynárajú na povrch . sl\'oriterovi sláva! . --_:. ~dá Zem podobá sa vianocnému stromu.:-' poslednú gombicku na kožuchu šialenstva... co ti mám dat na Vianoce ..:: na zjedenie.-.. . zaspi...:~ienky a prstene.. .\' nové zemetrasenie .rsenkya postele. . : .:. <:lrom benzínoví mnísi vybuchujú ako prskavky _ .:natizovaná ..:::'.=.:.:t svoje prvé zápalky.::. :i a intimity.-=j~' den nejaká pevnina na dno v niekom padá! .. ·::orého ta zakrúcam celkom nahú.... .:"':-:. . _~.:-:-a\'da! ~..Milovanie v husej koži / 147 -Z pod capicou :: T ermopyly a dynamity :-.

Tažké sny! Tažké krídla smutných. namáhavo sa pokúšajú vyletiet. Náchylná je na mucenie ohna . Kofko je hodín? Na ktorej hviezde? Neviem.. divých husí! Neotvoria. cas premýšfania na dubovej doske. Má len zaciatok.. Dupni nohou! V jamke po podkove vystúpi ciema voda. Opacne! Luna. nula na oblohe osvetfuje unylo vek vnútorných prvohór. Tak dunia celá pod vekami rakiev a tak sa hlava fahko zapáli. . Bojíš sa. Taký je život. Reuma trápi drahých zosnulých. Tam svietiace duše mrtvych koní obletujú cas . Neklop. Tamdolu v tebe tažké lode plávu. Smrt je len samota o pol tóna nižšie. Opacne! A dejiny krútia sa v nom. Obrovský urýchfovac casu mu v nej hucí. oznámi stroskotanie stromu. kam prichádzajú mrtvoly pit agátový caj.. komfortnú púšt nylonu. Tu nahé víchry placú na ramene zúfalstva a kfby noci duto pukajú. Tu je to miesto.148/ Miroslav Válek Stvoritefa bolí hlava. Casto celé týždne neotvoríš ruku.. Preboha! Smrt všetko urovná! Len si nenamýšfaj! Smrt nemá koniec.

::. '.~Jre vyložilo na breh cierne rukavice.:ho. :-:: bol.'. Paganiniho...::mrežované mesto. s hlavou pri zemi.-! ~~_~J..od ktorého rastie svetu hrb.:nennýanjel kapitalizmu.iehaako zviera.: to naše storocie .urové kométy. -:-:.:-:::\. .ž si svoju dobu na hrdlo../ . to je to hrozné! -:-.:. drsné chvosty vzduch odierajú práve zo siedmej kože. úzkost ocakávania: ta :~ j\. ticho. -_. c.::afora.::.::.::. \'~'. .:. to ::. :lky . ~_ :\ek! ~_ako odvracal hlavu kón v pohrebnom sprievode . : =. -~:"" .:istými konskými slzami.oasa era. . ::-:'::. •_. .:hvosty blcia.:-::erika. - .si videI? . _:-:-_~"al tvoju hanbu..::. . Prsty na ociach. ::_:-.nFitzgerald Kennedy..:ho.s celé týždne neotvoríš ruku.::. kví1ivo zapadajú v jazerách.:":'0 plakal dovnútra .Milovanie v husej koži /149 : ~:"". sa nenáhlime? ::. ako hlboko je do živej krvi! : ~. -:-. :.:.::.~:-.~:. . si vedel.s racuje pre nás? p .:":'teda mrtvy je .:. ~.

ako keby som ta stretol na ulici v prudkom daždi.. len tak mimochodom poviem: »Mám ta rád!« Povieš: »Ach! Ako každý!« Také pokorenie! Možno by to bolu práve v auguste. ako náhodou. vrav. Zašepkala by si: »Ale? A kam?« Spýtal by som sa ta: »Co je ti? Preboha. pri vedfajšom vchode.. krútil by som kfúcom na prste. Bolo by to asi v stredu. . v letnej horúcave. o pol štvrtej pred obchodom.-------------------- .. Zahanbený až po korene stromov... povedal by som ti: »Podme domov!« Len tak. »iba. že si to povedal tak náhle a mimochodom . ako keby som ta stretol náhodou.« odvetila by si. tak co je ti?« »Ach.150/ LEN Miroslav Válek TAK Len tak. že ta stretnem v noci. ako keby som ta mohol odviezt lodou. A mimochodom. nic. « Kde si? Stále sa desím. kde sa predávajú spomienkové predmety a vzducholode.

.. ~:~d je tma vlastne najcernejšia v rozkroku.~ hypnotizovaný spác . _:::1 tak.~oprezrádza sa voda vode..diabol bÍch spí v perí ciernych sliepok.:TIcliemkávu.:. ::'~ha diablov sa už opila : ...~cd sa rakám.tej chvíli medzi nocou a dnom. _.:. = ~ ma už zasa tuší ~-:d pijem caj . .. )DA NA LÁSKU \ . ..de by som sa ti prezradil.-:d sa bojím. ·:~d sa Zem krúti na pivovej ffaši. kde by som ti bol blízko . až sa práši = ~hípkov obilia. !ej chvíli vecí horeznak -:Jvorí žena rútostivú vodu.:. . korko ráz a s kým .. -\ko ked prší..:. . -:~d za ocami hlúpych melú mak.~o náhodou.bikujedym: J.:. kedy. <. .. .!avicne mám v hlave :: tvoje: »A kam?« ~:oviekam! ""ckam.Milovanie v husej koži /151 .:.:.. . ~ed si kabát obliekam.:~d mrtva luna stojí za oknom .~o stromu strom.:~d konecne aj peklo odpocíva. I~ .:.:.

. . A tma a tma. Zlastná hudba skla... Láska aka nebo. Iadav.Bah. vecí. Mnaženie Narážanie Nežnasti. . Niecí hlásak škemrá: »Vstúp!« V nejakej hlave katúIa sa hlava. A Mesiac ako.152/ Miroslav Válek Nieca klape va vajícku. skladajúci navý straj za súciastak tela . až takmer biela . vlhká aka pa súlaži hviezd. v husej kaži Nac. ktarý brúsi drsné hranalceky. Krysí zub adhladáva z nebícka. Milavanie úžasu. nejaký muž tam visí v slucke slavícka. ca Zemau atrasú.. · . nahaty kastí. past Vzduch. . až do.

-hokrídla na oblohe .\'olia vedam zmiznút z pamati. :'Jdem rátat do tisíc a nájdem ta. vzdialenosti. ~: natiahla ruku a povedala: »Cítim ~~\Tny na slnku. ~ad by som si ponechal svoj náskok. :::.::pod ním ticho také úlisné a temné. :-... '. hod kolenacky. Pamatáš? '.ejakého boha! . jak duše vecí oslepujúco žiarili.e jakým spósobom sme zúcastnení na potope sveta. .=. Gaius Julius Caesar. . =:) ómyselnost úkrytu..~jeli sme.:::nepravdepodobné sa stáva obcas zrejmé.oj .echstane sa.zhoda náhod alebo chvífková roztržitost osudu iba ::.' blciacom vzduchu. ?lanéta? :'\ejaký žart :-. alebo hIadaný. ~:.-predsa len príliš zložitá tá hra a nikdy nevieš.Milovanie v husej koži /153 S~I.prísnost obocia . v ohni Ialií.musíš verit v modré oci hromu .pred všetkými skrytí d .::~e co sa stalo. sladká Kleopatra. je to v nás. trvá. co hIadá.« I '~-tekaj.'idím ta... :::. ~~si ten.ÚCENOST ~id by som bol faraónom s achátovým okom. dokonca aj cas ::=:amenajú tak málo.. :-. =:)0 tvojich vlasov havran zapadal a dosiaI ..::prosit výšku. '.'. ~ odstup od vecí.

Zahrmelo v balvanoch. ako psím jazykom zlizuje z oblohy Mesiac . Kop pod topofom. ty už vieš. Ach. kde spodná voda usína na predlaktí piesku. ako sa zakrýva. hfadaj! Je stále nieco skryté za chrbtom niecoho. ako vchádza do purpuru jej slávnostná jazda. ktorý letiac listuje si vo vecnosti tak neuveritefne rýchlo. kde kfúcne kosti strážia svoje tajomstvá a plaché nahé cervy zvazujú ruky mrtvolám. vzduch ako keby nacúval daždu s tažkou hlavou.dynamit ako na všetkých kríkoch visia jej krvavé ložka! Pi zo stupají vciel. že zabúda. v ktorých sa trápia stáda. tráva akoby uhýbala pred nejakým hlasom: Zvieratá znútra oslovili nás. ako si rozostiela zelené postele.154/ Miroslav Válek Chod. kde je voda slzou. preco do pamati semien vchádza sekera a ako zamyká sa za slávou tela! . Vstúp do vecí a povedz. ako protirecí prícine. skor než sa dozvie. ako popiera súvislost pohlavia a plodu. UC sa od múdrosti hmyzu. v ktorom preklína chromý démon stromu. co si videl! Videl si lásku.

:': príliš sú si podobné. : " '::'. je kamen.~~žno v budúcnosti. .'_k ~:::1prícinou .\etak. ..::.:. ::\Tav.:.:'lako ako bezpohlavnost smrti.~:: utuj. __ ~. : =. ktorú vidíme. ~de je lebka Minotaurova? ~':e je ten nežný milenec? ~~':esú deti Herodesove? ~. :áska? A nenávist? = ~:.'':senica budúcnostou motýfa. ~::!e to stále tá istá tvár. ktorí vstupovali do ohna ako muži . až príliš. :::-ozoznávam padajúcej vody od padajúcej vody.jraznujem nekonecnost pohlavia . .:'j.::. ~~ je minulé a co je budúce? '.\a náš zachrípnutý bas a trpí ~ -=-~-r hovorí .:'idzujú ám na oci každý náš omyl..::13 pot zrkadla.ot je iba prenášanie lampy v tmavej miestnosti: -=. Neviem.. '.. . =.:-risahané . :-~"a v uchu hudby.lIl. co tušíš. :::-..:y trocha svetla z trocha inej strany.:.:. '.Milovanie v husej koži /155 -:. s nami sopránom. n :=-...Jivost a krása? ~. ako motýf je budúcnostou húsenice . aj následkom :-:-o. :-. sú muži.:.~'.--''-chádzali ne ho ako mávnutie? ' z \. pod ktorým spáva zemetrasenie? ~ . ze vyslovené slovo nakloní vesmír..::..

Smrt. II Pred Vianocami. ktorá má tak rada bezvetrie. co bolo už myslené. badicka pod pazuchami hliny! Jednako je iba jedna smrt? Nie je tisíc smrtí? NerozmýšIaj o tom. Netráp sa. smrt. že sa len uskutocnuje. maIuje si víchor do kútikov ocí. Je predsa možné. ktorú si podávali z ocí do ocí. že každé naše dýchnutie ju bolí v chrbte. v tisícdeviitstošestdesiatom štvrtom Holofernesova hlava cestovala vo vlaku tak krásne statá. . zabudnuté sa vracia. že okolo nej krúžil malý kolotoc. nejaký pevný vztah medzi tým. nieco medzi áno a nie. co je. a tým. plný dobrých Iudí. prichádza. aby smela vytvorit úplný súlad duší. Bol biely den a bol a medzi nimi britva.156/ Miroslav Válek pocitom menejcennosti. co bolo. dáždnik daždoviek. clovek! Slnecník slnecnice. nedopovedané sa opakuje. smrt od stvorenia smrti takto prichádza a skúma: co je clovek? Ach. A predsa každodenne zostupuje a prosí. ktorá cíti pohyb budúceho plodu ako búrku v kolene.

zacínat .-redtým! ~:-=.:atsa k sebe.::-:lenstvá.::.: ~:.:.:. :-::3cacomstriebre hviezd.::len po ulici _ -=-. kry _ . _-. ~~. :. že aj Zem je hlava.. . betónovou dlážkou na Topofovej ulici. ako predtým? .ahy. ~ ...:: -:'~z VlilY. ': -.oha! Ako sa to stalo? . ynv :::OL _ ~3še objatia pod pecatou luny. v '.~no prapóvodného gesta? .. našepkávané do rukáva noci.~ínam si ta v ohni. .:.odlost a zrada .~:":'edy sa mi zdá.~-=rkytie úkladné vraždy -_ :ja napodobovaním -.. :~~=.lla ociach cierne klaksóny. -:. :1ajprv nechce!. tá láska..::'dená od obrovského trupu a hodená :1iecoho. '.:'l mece na hrdle. ktorá nás núti . ·.~etko už bolo? ': :0 len zotrvacnost.'m istom case ležal Ramses II. comu tak zhruba hovorí sa vesmír. :·._..'msom si ta na ružovo zapamatal _ " :":'toromma tvoje vlasy dusili jak dym! = . . Potom zazvonil. . tá lož. :--~:ože jeho žena milovala šoféra... ~.Milovanie v husej koži / 157 .

v tvojej blízkosti s bleskom prekrížený. to už vieš. aby som nohou vstúpil do tvojho tiena? Som len nož. Ty si bola každodenným chlebom sveta! Toto sa stalo. aj jelenom a vlkom by si odoprela. ty si ho zaklínala. aj Hirošima. keby si chcela. predtým! Kofko tisícrocí už kvapká tvoja krY? Z kofkých dlažieb si ju už tajne zotierala! A keby si chcela. na jazyku ma páliš ako zlý lieh. bielym žiarením múky rozsvietené. siaham po tebe ako po zvierati.158/ Miroslav Válek A ty si svoje ruky nad ním držala. Preco teda dovolíš. tvoje prsty boli ohnom spocítané. Bláznivá ovecka! S kopýtkami k nebu budeš obetovaná! Zachrán sa! Bež! Ó. tvoje ruky. . aj v hodine smrti kvások chránili. zubami si ta popamati otváram. to bolo napísané. udržala by si aj vlások medzi stehnami. odtajila by si puklinu aj z klenby nebeskej. krotitefka hadov! V tvojich rukách horeli aj Pompeje. Zvof si blesk! Ruky mám po lakte zodraté od tvojej kože.

J slnko. . =-~li mužom v ociach.: :.lpovali neuveritefné tanecnice.:.m palcom : .:t. :-:'. · . .. bolo oranžové.::.Jda. -:=: ~ . IIr zastávke trolejbusu císlo osemnást .:ažena ~iernej sukne usedavo plakala. :::::i chlieb · '::':".:..zastávke trolejbusu císlo osemnást : _ :'~radou cintorína '.::.Milovanie v husej koži / 159 .. . . trinásteho júla. súdny den. ~_ :::hrobov ':'..: :. . . ..:~ko bole také oranžové · :. .. yefa slnka na takýto den. : .::~alikosti z cintorína....1drevo zabúdalo na svoj absolútny sluch.:~.::. =- ..semená.::.:> · -=- ..:ažena kosti hfadala.. s sa noc. ako pod kožou ti padá špendlícek. hrozne bilo do hlavy. zastávke trolejbusu císlo osemnást '. mad.:::'ené medicky v žItom stÍpe ohna ~sluchácky konzervatória s takou hudbou v lýtkach. :: _.lilihlinu na zápastí.::á ako v bielom chrupe kona. ciernou srstou zarastá _ .'0 zo sna usmievali sa.J .'.

v cervenej capici. ako keby nebol ani pochovaný. ktoré sme nevideli. tak prejdú povedfa lásky a náhody. L _ . pillacný rum a spieval: »A kto videl a kto videl. bez jedného roha?« Kofko je vecí. dážd nevšímavo odpocítava kvapky na nespavost noci. akoby fotografovanú cez zrenicku diabla. A slnko bolo také oranžové a tak hrozne bilo do hlavy! Príležitostný hrobár ležal v tráve. Len obcas zachytí nás štastie lesklým blatníkom a padajúc vidíme v nom svoj necakaný portrét. ani malícek. židovského boha. hroznú tvár. ani vlastnú ruku pred ocami neuvidela. ktoré neuvidíme a pred ktorými sme iba slepcami. zmateno pobehujúcimi v jazdnej dráhe? Tak plynie cas. Tak plynie cas.160/ Miroslav Válek Neuvidela ani jamku na temene hlavy. príležitosti a priatefstvá.

prsty ešte žIto zasvietia.:.:.::m v oku slzy place.:: každou rakvou sveta. .:.. -. ::. tma ~.::::n lúskaš v zuboch biele vypínace. -:~:1áhTamesa.:-ozveseTujeme sa _~: žným bTabotaním plynu.::.~bohom. '. u -=-::. tam.: s jazýckami od hadieho jedu duje z prázdna kostí. trocha nikde.Jt ako nohavice. z pohrebu sa vracia kapela.: rosa cestickami vody círa -=.::::n. cnelky nad hladinou indigových voní. Ludia ako sadze.:.::::n mat tvojej pleti rozopína..skoro rosa rosy. zhasíname.schodíkoch nejakých tajných kalvárií..~:='keby sme tisícrocia prekTacali .: ena v ciernej sukni. v každom sprievode. viacej podobá sa nevode. z . kde drevo bolí hlina. -=-. ~'::e -= ~ . ~ ='D v snehu. púhe nic. trocha vo vecnosti. -. slza ~. ~:. odkladáme = ·. ~:.. _ješ sám. . -= =.::murovaní v múroch pokfakli ::. ~torých tak jasne vidiet kolená. ~.. ktorá chodí ž . =' je tá žena.. ::1esacnom svetle pijeme svoj bróm ::.: ='c temnou tvárou padá na mosadze ..Milovanie v husej koži /161 -:~náhTame sa domov. -.::dášdo modrého okvetia.::.taká priezracná. vzduchu sa sklí.::n. ktorú okradli? -=-. ~..

Na klinec cierny klobúk zavesím. v samote života svojho boha mucí: Bože. Vietor si huhle do dlanÍ. ty si nebol?! Už zasa zvuk trúbky za oknom svetlá podráža. a viac než seba miluj ma. (Nie to. Pod klobúkom tma. Bože. peši celú vecnost prechodí. že si. Ticho. Bože. Nespíš. mama? Tma. zamyká svet. nahý. ten slepý kruh si tociac na prste jak kfúcik. Opití svatí ležia na chodníkoch.162/ Miroslav Válek A nosí v sebe práskajúci bic a kro kom . Bud stále so mnou. Nejaký šialený džez. Prikry rukou. Dnes v noci. že nebudeš. otvára si nebo. Ja viem: istota. teba už niet.) Nezdvíhaj. Láska nás z cistej vody uživÍ. ale to. krvavý som z ohna vyšfahol a vzlietol: Boh medzi hviezdami bol iba namafovaný. nevstal si z mftvych. .len co by tráva upažila ba ešte o trávicku kratším.

. e koniec mrazu :::2.Milovanie v husej koži /163 -=-. 00.. ~~-:iobatsa moru. Stát na nohách. teda žit.C'zuti to trúbit faliovo... :nožu o tom luhat noviny. . 1 .. l)Ttkamicmukajú ti bahná. ~jze NA ANGELIKU to byt zapísané do semienka _ '::0 hliny.:\-oje lásky. Zlá hra ~ zlá hra! Všetko sa to rozkricí! :::~ješ jarnej vode na ociach. -.:.jú si do tisíc.::. ~ d ~o aký krt cez rozpocet záhrad. -='ze byt už rozdelená strana dal a strana má dat.~~ocítat odlivy.': _= _ puká zem. .. .kaj - =:)A '.. :-~._. -_:. '~::-:rpezliví.C'zuti to odprisahat pod fadom. . vzadu vysoko .:: ta mat na britvickách holici . aká cierna ciara.: :3. ':'0 0_.:sda! Spredu nízko. :::'::y sa nájde niekto. ú .. Ach.. -_o:: cítiš v sebe cudzie obrysy.~ze byt jasné co a kde. kto to pošpiní.: \Oiem:strach.

. Už ju vidí. Už cengá v tráve perletový klícek. necháva zmiznút Mesiac v rukáve. akoby v diafke. Teší sa. vlastne v budúcnosti . ako za sklom. chod do hája. ach. bud panna! Ja viem. áno: už sa musí . nech ta stromy ihlickami zošijú. ako vybledá.164/ Miroslav Válek Zub za zub. To dáva nádej.ale na pohfad je ešte stále krása vecná. Smeje sa v tebe malý trpaslícek a celý den ti strúha mrkvicku. ty sladké jahna. už vzala rybka lesklú udicku. už vo výtahu vezú nahú snežienku. ktorý spofahlivo odomyká? Angelika. rohaté a parohaté veci.. Co za oko? Za skulinu v okne? Za kfúc. V KRUHU Všadeprítomné oko škrtica detí slzí nad ružovou mašfou. prec! . skrýva ju k sebe pod kabát a volá: »Vy. už je rozkricané po bylinkách a po poliach. zamyká.

. \' uchu husle. ':~.:pajúci do vysokého vrchu.: :nyma nerped a. leních kopýt! . starý pán! '. ='. nepredáme.::. ane memy.: spieva tenulinkým hlasom: \ . z domu prec!« " ='\'lasoch mu erdží konícek so striebornou hrivou.JÍ sa. ? =:om je už veImi ospalá.aj v trne mu nahlas rastú prsty.:":0 k6n s lunou.:"mást ciernych maciek okolo nej tancuje . ='.. ':::1ymema erpenad.' ~éer ta bielo poprestiera. ~. hrbácikovia.. '::':-. nemá deti.: :ny mame nepredáme.::.:.: =:lY máme. .-: memy.-:mad . . ktorí ta lovia na lunickách . .. « SPEV '.Milovanie v husej koži /165 " :. ''::'::1a kruhu.rana letí.. :. S:-m unavený ako zviera. ~ 3. k:úzelník! =.:uJe: ::-: celkom malej sviecke. v : =. motýle a húsenice. <. . dobrý.::.

Nahota leta. ved vidíš. tvoji bosí králi! Ó. ktorým ta zakrvavím. láska: náhoda tela. Postoj! Je cosi viac v tom speve: dym.166/ Miroslav Válek Jelen ich cval. voda.. Nahota let a. Modli sa slovo. Noc v nízkom drepe mocí nad mestom. ktorého sme sa dotýkali. tvoja píštala ma dojírna. ohen. tvoje slúžticky. . že neviem! Ozubený Mesiac sa tocí. strom . slepé hviezdy. Jelen ich tanec nad pohlavím. Postoj.. Je kry býcka.

ktorá ma ucí stat sa clovekom .SLOVO Komunistickej strane.

co hladká. cudák. --\spravila si.. =:::-a piesen. _'. že ty mu nepatríš. že zas sa budú vracat -.. --\istota. =-.:ideje.1 ?:-:oližné je to.en jedna piesen kdesi zaspala . vóna po básni. =~ to.::'ycelku prosté: treba cím skór íst.Slovo / 171 ~~~dtajú ju. =~ patrí ti. aj ked to bolelo? :". je len hebký plyš. '.la -la . dažde jesenné.:<-ch mala! Teba nemal nik? si = = ten blázon.:ilo sa. že zasa s niekým spíš.: ::. ":":'lujetesa. ::' zívli levy: »Napísal.« ?oézia. Básen. je to neurcité. je . ale nerúbite.kolostola . len co robia sny: ?::-ázdnykút v srdci.. krásna vdovicka. by .:-. =.0'.. tá =j ú piesne dokola. .-ciloškrtnút telom o telo _ . -:::' divuhodné curriculum vitae.-šetkom nieco. . -=-::' tá láska: táto nenávist. -.~d on vie.-\ jedna horko plakala. romantik. <-. zívnu Z hÍbky sál. len tá piesen nie. lásky.si tebou svietil v tmavom byte. -: ~. Slovícka.

Že chránila si pre vás všetok pef? Že preplakal ju. len ked ju nemáte. Znova si zloží. prebolel? No vidíte: už k sláve privonal! Cha! Poznáme to: profesionál.172/ /2/ Miroslav Válek Tak si ju berte. co mu napadne . že ide o hazard! A co je život? Možno tiež len žart. prosím. Je básen lož a básen cistý štít. Zmiernite radšej fahkovážny tón. Tahajte si jej meno z klobúka. A poézia s tvárou v závoji. Slovo je aj nóž. Zadržte. Aj v najlacnejšom slove veje cierny flór. A že s nou tofkí žili intímne? Raz budú pri nej stát jak pri hymne. no každá chodí v inom kabáte a vaša je. No to sa vie. slovo nad zákon. Predbiehajú sa ako divé: ktoré skór údesnú ranu sveta zahojí? Ono sa fahko povie: Žil No slovo ozaj málo zaváži. /3/ Zomrela pravda. Je slovo nad smrt.raz ostýchavé a raz nápadné. Chcite ju menej mat a viacej rozlúštit. A ona predsa je tu pre rozkoš. ked sa ponúka. prežil. .

:: 2. jednoznacná ako revolver. -_-z -\ ticho chodí po uliciach strach.. ? 11~ =:)'. -.:-.ameniaputujúce po nebi. : ~úhlym ako Judášova suma..:qáciu hlavu ukryl pod krídla.. ? 2.:.1: :-':':. ?lI: -_-bohýanjel sa k spánku uložil .:elá pravda v jednom náboji. I] milencov. ~ =..ehrdlicky v piesku manéže.1 aj strach akoby sa trocha bál .) ? 2. :::-.ácamesto z podrezaných Žíl. 3.nickým okom luny si ta skúma. : znacujúce boha.-jna vencov .ety a nož.Slovo / 173 takmer niC. ? 2. ktorý zareže. iba vyckáva? :. ~:. ale už ta má. sa zdráha.1: =. Len povedz: Ži a ver! '\ Je. bud im fahucký.-onakadidla.n starý žonglér slabý je .mokracia je krvavá! ~. .:zabíjaný zabije..2i predlžujúc hrozu. A. obzerá ta mlcanlivá tma. ?'Jpollásky. . . :-::-sty katedrál.1 ~ ::"'eskléoci detskej horúcky. : ~:e je nemá...

Aj oci soch blednú od úžasu. No generál sám je boh. fontána hlúpo strieka do výšok. Pár! Horí rieka. kým sa boja...« ----•.174/ Miroslav Válek Pár! Do dverí vsunula sa noha vraha.. cisto. Asepticky. Zostalo len pár komunistovo Škoda.--------------- . Bud vofa moja. niet hodín. Dnes ukrižovali sme zasa tisíc kristov odrazu. Rok: (Doplnte vždy podfa potreby. podfa rozkazu. ktoré by ukázali vefkost nášho casu.. Zemegufa piští ako brok. Páf! Do cloveka. Sám so sebou partiu šachu hrá a miesto slov len mávne rukou: nazajtra! A dodá: »Nemusia ma milovat.) Pán generál. Mat.

.)munisti? -\:10 ! ?:-e vás tu máme zvláštnu výsadu: =:'.Slovo / 175 3 :e1ymránom beží cierny pes. na tom nezáleží.es. . :-o ty si slovo láska :-. ~~ehned.iichuckí! t :=)0 slucky :. A cierny :-~sbielym ránom beží ako ciernou ranou. kde to bolo. ?:isahajte falošne aj krivo. Clk z rúcky do rúcky: ·::0 chceš. To ja ti vzlykám rytmy :-~tálneho beatu.'~. hádaj ešte ':::'.apísanéna tabuli sveta :-ielou kriedou. Hádaj. ~. takých miest je dost. ~:. ::~ zradu život.. ? 2rozumeli ste? -=- .Kde to bolo. :-:elu.. hádaj.: zver! :-0 ja tam svetielkujem v prítmí :-odkrovného bytu.ot za zradu. \~lcanie je jed. ber. Pre štastie a pre radost.ž:išu Kriste. bielu rudskú kost nesie svojim pánom .

hnaný víchrom pozdIž tvojich ciest. ktorý hormóny je a chce byt bez vrások. To ty si úsvit. Ja som tá mútna voda jeho stok. sladký ParÍŽ! Mám horký dych z tvojich vín a v ociach dym vypálených ukrajín. to sú: hnev a nenávist. Ja som past v tvári harmónie starého sveta. ale je to v dur. Ó. zelená. To ja som ten potkan. nevidím? Chcel som ti zahrat nežne. To ty si dobrá zvest. Opéra.176/ Miroslav Válek To ja som plný narkotík a jedov. Spím iba s najhoršími. To ty po krutej smrti zimy vstaneš svieža. Co desí ma. Orly? Oradour! • . Odéon. Ty si belások v ciernej noci ciernych otázok. zažíhanie hviezd. ktorý hlodá. To ja som suchý list Paula Verlaina.

Hentát na Ježiša Krista! Ó. alias Jas Paula Robesona: Kro bude další. A trocha sa aj boj..už spalo by! Tak zasa vytahuješ staré žaloby? -'fy little boy! Týka sa ta predvolebný boj? -'fodli sa a pracuj.. alias 'o"Orný ring ~lobodného biznisu: :":edy bude zavraždený Martin Luther King .Slovo /177 Po svete ohne lidíc. nech si zahýrim.Senátori: ~ová Angola! iba chystá .Ceterum autem censeo . komu odzvonia? O. ohne kremniciek. Kaz ráno opitý muž krical na pláži: 1\. Dejiny klamú. Cassius Clay.. pri uchu vesmíru cas bzucí ako hmyz. Ku-klux-klan . potrebuje liek.-:lias ·:.tomi chce bránit? Nech sa neopovážil Bud e m sa kúpat s nahou lunou v mori! Dajte mi pokoj. llias lchillova pata :1adradených snov: :1echaj to biele dieta . . Syet je chorý.l ktorí mrtvi naši blížni sú? O. S\"et potrebuje idol? Nech ho stvorí! . klame zemepis: To nebolo vcera. . cierne shaw. Muhammad Ali.'arbiturát. A. S\"et otravný je ako starý rým.

Až to mrazí. _ . ako blízko to je. kde cas sú peniaze. Aj vefryba zhltla ]onáša. Ach. kde domov muj?« t---. Kde slnko na teba sa díva spopod obocia. Ach. jeho hlad. chladná je a dobrá a slnko ako jastrab padá do brál a blýska sa a hromy divo bijú. A kde je cas rací. ked prší ovos! Tam voda ako voda. Tam je aj skala citlivá a živá a pre každého sa tam nájde pekné slovo. les svoje litánie tam odrieka a tam aj· o polnoci stretneš cloveka. Potichu si hraj tú melódiu. kfcové žily jeho autostrád a k plátenkám konopným sa vrát! Tvár spotenú si do nich poutieraj a nacúvaj: tam každá veraj inú hudbu skrýva. Tá viac vynáša. nad ktorým sa mrací. potichu si tie slová opakuj: »Kde je tá krásná zeme. kde naopak plynú stárocia. Nechaj jeho sýtost. Zas a nejaké zmeny? Zasa pád? Komunizmus? Cervený jazyk vyplazený na Západ!« Nechaj ten svet.178/ Miroslav Válek Aj Trója padla. Hlasujem za smrt Za pomalú. zázracný je to dážd. A komunistické hlavy nech nás nebolia.

=-. potichu. :i krvavá je ešte tvoja luna! \-stat musíš aj zo smrtefných únav. :\" enapísat ani list :i íst :am.rutálneho beatu. Telo je aj tak dost mizerný futrál.. --:torís nimi spali .Slovo / 179 A nechaj ešte staré striebro na tráve :i odpocítaj dlane láskavé. kde sa ohen s ohnom stretá. ~ardináli. To ty si slovo láska ::apísané na tabuli sveta :. široká si. To ja tam svetielkujem v prítmí . :10 cloveka znútra.ie1ou kriedou.enticho spievaj: tichšie. \ -iem. Ešte stále je svet zlata a svet chudobných. Chod teda dymom scernetý :i s tvárou bledou. . :\" eprišla ešte chvÍfa oddychu. Boli tam priepasti i výšky.:undrickyaj mníšky. To ja ti vzlykám rytmy :. . 5 / =5týchirurg nakreslil mapu cloveka. dychom dych. proletárska vlast.odkrovného bytu.

180/ Miroslav Válek v mene božom. No navždycky: tú vec cháp len apoliticky! Ach. SÚ isté veci pod slnkom .... nech sa jed jedom nicí! A cí bude svet? Nicí. pravda. co sa nestalo. Flinticku zatiaf skryme do žita ------------------------ . Ešte nalej! Poviem. Nalejte ešte rumu do rumu. Ciže náš! Odstúp. Taká vec sa nevyrieši nožom. zlodeji V solídnom postavení a tak dalej . nech vyhynú sami.. Komunista napríklad absolútne vymyká sa schéme. Nech idú tefce za heslami a nedržia sa svojho rozumu. Nechajte ich. Telo muža a telo ženy líši sa len málo. To sú tie taje anatómie: Nepríjemný je živý a mrtvy nebezpecný je. Ved vieme. ako v kom. aj co sa stalo. všetko je relatívne totožné. satanáš! Tá mašina je ešte príliš zložitá.

Kov až nakoniec. nimi lko myš 21hlodáš aj svet. nech sa obtrie pravde o rukáv. . Ty iba ber a ponúkaj: Jliva olova . ~ech nie je ako páv. ?otom siahni na dno: :a. Sedíš ako žiacik nad úlohou l márne rátaš straty. :"'ož svatá je a platí. ~ech to za nás všetko spravia iní. Z\-oI si teda ložI \. správnom case ':0 správnych úst ju vlož.Slovo / 181 1 naladme svoje sladké mandolíny. ~ech narodí sa lož. • V? ~oz. co sú za súkromný raj.m sú anonymy . ::-prav ~JŽ nenápadnou. \'ed co je lož? Len pravda s kratšou nohou! Kde hIadal si jej stopy? V kom? To v tebe klopká svojím kopýtkom . .-\no. V tom bud lakomec! To až naposledy.::hutí lj smrti! _-\lenou šetri. Tí. S diablom sa miluj v matnom svetle sviec. ':baj.

Anonymom byt je smutné. Zdržanlivým gestom nieco naznací .« . anonym. Anonym je mím. coho nedotkne sa skon a zánik: návod na výrobu paník. ktorý zdobí uši závisti! Ešte všetko nespísaL Ešte toho vie! Ani z domu nehni sa: anonym ta zje! Bože anonymov. Ó. Napríklad: »Zasa vraj bude od utorka hlad. Napokon to. pijeme váš anonymný jed. Verne. Anonym. Anonym. stoj vždy pri mne.a dost. Anonymne. Ako ked utne.jazyk ju len tuší. písmenká anonymných abecied.182/ Miroslav Válek Sadni si a píš! Ach. tá horká mandfa v koláci . Anonym je vždycky sám. kvietok zlatistý. ten malý hrbácik v ušfachtilej duši.

Slovo / 183 »Civilizácii zasa hradí z ocú nejaká vražda a každá zasiahne tal (Aha.« »Opat sa vraj hore nieco deje. Vtedy.« »Urcite ale bude koniec sveta. tvoje Iono je vypálené a tvoje boky .už to máme úradne . ked na chrbte býka rozdávala si sa.. gratia plena: no.ibakopce sadla. vtedy si. pomalicky. Kto z vás je hladný? Kto chce jest?« . Európa.. Ave. « Ticho. Bú. bú. prepadne sa každý zvlášt. Prepadnú sa všetci spolu. bú . Pre každého trošicka. bú. moja milá! Preco si taká dolámaná? A koho si nakrmila! Hordy Džingischána.« Už sa varí kašicka. Kto tú pravdu ukradne . Zasa vraj budú noví svatÍ. . Prejdi sa trocha po histórii! Dojcatá tvoje kojil ohen krematórií. Svet je malý. to pre vás moja nocná obloha je plná hviezd. za zelenú jahodu. To pre vás moje slnko svieti. Tvoje fosforové vlasy žiarili tak nevinne a naho..« »Revolúcia zhltne vlastné deti.. Aj pravda je malická. Krásna.. Panna? A vtvojom veku? Ale. A prostý clovek je tu bez nádeje. bú. lesklá lyžicka.. Svet je ako lyžicka. o tom si už pocul). len sa pozri do zrkadla! Prsníky ti visia.ten sa navždy prepadne.dominus tecum . odkiar chodí dážd? A kam slnko zapadne? Bú.. ::\árody idú ako deti zo školky. nerobila také okolky.. 8ie! Nie! Nie! Vy všetci ste moje deti a krmilo vás moje vlastné telo.>Európou obchádza strašidlo komunizmu . Národy sa držia za rucicky . Európa. Odkiar chodí dážd. za vodu. a ty :-odila si vrah ov . Co sa toho týka.

Pravdy holé bývajú obcas horké. kto nebral. nemaže byt spravodlivost lyžice Amen. Že sú malé? Od malicka pásli po lyžickách. národy z každého kúta Zeme a každej pleti. aj ked slovo vyhýbavé bolo by práve lákavé. pane. Pocet lyžíc je obmedzený a každá má už pána.« Hovor vždy pravdu. nie z roztopaše. Nepridávaj ho k veciam ako cukor ku káve. ale spravodlivejší. chceme s ostatnými do jedného radu vystát si svoje štastie. Vlcí. kto nedával. Hovor pravdu. lákal ich lesk striebra. A stále menší je náš strach. A cieI vždy na podstatu faktov. Kradli. Ale je pravda. kde je málo kaše. NeznÍŽ sa nikdy k výhovorke! Nehovor: Vec riešit sa dá takto aj takto. Stále viicšie sú oci nášho hladu. co sa narodí v bolesti a krci. aj ked oci kole. Viem. cistá ako vaše zrenice a tažšia nad náhrobn) kamen: vo svete. Bite na poplach!« »Stát! Kam vediete tie deti zakované v železách?« »Tie deti kradli. --------------------- .184/ Miroslav Válek »My. A každý páIl má pána svojich lyŽíc. pane. Spravodlivý. Každý chce by1 živý. žalujeme a v mene sveta. Zub múdrosti nám rastie.

. .-iacnež vlastný. ~ eschovávaj sa za pamiatku . ~ evod ju všade ako psíka na povraze. :J.eprepadni! Trpezlivo stúpaj po rebríku vole. \"edz: žiješ. \"ždy bud láskyplný :.1 necituj ho v každom druhom riadku. Cc sa. Lenin. co vrátili sa z pekla t samoty. Komunista je v doživotnej škole. Cím viacej vieš.:ým.m v básni.Slovo / 185 ~ O predovšetkým vyhýbaj sa fráze. Cudzí osud nech ta bolí '. že si príliš na výslní.--\niv láske neklam. aby iní boli ~tastní. Pozeraj sa svetu na hodiny :. zhasni! "\"emášprávo na súkromné luny .. ::0 nepreskakuj triedu. to sú myšlienky a ciny.k sa ti zdá. Poznali aspon tofko ako ty. A.1 oslepí ta bleskom svojej irónie. bud vždy o pol kroka vpredu. Lenin žije . :~'mmenej bud chladný. "\"edaj ho ako cenu do tomboly. :.

186/

Miroslav

Válek

Nauc sa rozoznávat ozajstnú tvár rudí. Váž si tých, co sa k zlu obracajú celom. A bud tvrdý len k nepriaterom. Nadovšetko miluj rodný jazyk, svoju rec. Je zamat aje mec. Nevhodný dotyk nech ju nepokazí. So slovami hovor, iba ked ste sami. Vyberaj ich ako drahokamy. Nie každé je také ako vcera. Ustavicne hradaj slová pravdivé a nové. Zavrhni nezrozumiteIné, aj tie, co rodia nudu. Ber slová priamo z dielne konštruktéra: z rudu!

/6/ Raz v temnej noci udrel do mna blesk a v dyme a ohni uvidel som Slovo. A nebo bolo nebo Kainovo. Nie, nenapísal som to pre potlesk a nezabil som v sebe svojho brata. Len cloveka som zazrel takým, aký je. Cas milosrdný všetko zakryje. Odvtedy casto myslím na zvieratá, ktoré svet chápu, nakorko v nom sú, kým clovek je len natorko, nakorko ho chápe.

Slovo

/ 187

.-\ch, ako tažko cíta sa v tej mape! .-\j bezhranicnú vernost videI som tam. Psiu. Aj pretvárku som videI, zášt a faloš. V sebe. A císi hlas šepkal: Založ to ad acta a ži si normálne. :\ezízaj do seba jak cudzím do spálne . .-\ vtedy v hrdle básne vzpriecilo sa slovo. Lož pravdu presiahla, predbehla život, smrt, ako vždy: presne o olovo . .-\le to slovo bolo: bud! .-\ slovo a ja sme boli súcasne, aj spolocne, aj osve. To práve vtedy otažel som o svet . .-\ ty si bosá prišla do básne. Vtedy? Nie, toto Padal som k tebe a minul som tvoj svet plný vrások, všetko bolo skór. ako meteor svet len o vlások, od lások.

Teraz sa teda vraciam ako z prvohor. )J"ahýa cistý, nedotknutý tvor. Co mám, to delím. Tebe? Mne? )J"ie,všetko iným. Nech je súkromné, len co je v básni: prosba o milost tvojho pochopenia. Daj mi ho ako darcek na meniny. Daj mi ho ako starodávny skvost \ykopaný z hliny. Vždy je dost iných, co sa menia. Ale ja nikdy nebudem už iný. Cas plynie. Svet sa krúti, krúti ... Cas liecivejší je než sliny.

188/

Miroslav

Válek

Vždy budem k tebe láskavý. A krutý vo chvíli smrti? Za oknom záhrada. V záhrade hviezda padá. Clovek len chodí, hfadá. Co? A v kom? A komu vdacit za to, aký som? Komunistickej strane, ktorá ma ucí stat sa clovekom?

/7/
Nie. Rady nie. Lesk kovov, hodváb stužky ... A potom doma plakat do podušky od hanby? Aj pohan by uverit musel v boží trest! Je tažko zniest niekedyaj seba samého. Aj bez tej prítaže. Sotvaže sa zacal stávat clovekom, sotvaže presvedcit sa chcel, co dokáže, zakázali mu sútaže a oznámkovali ho, ani okom nemihol. r.:úto je mi ho. Je tvárny ako polyetylén. Dajte mu ešte možnost zmien!

---------------------

Slovo

/ 189

.'~. aký je. Snád trocha naivný, :".~smejsa mu a nezívni, .:~ vykladat ti bude svoje plány. '\ebud odmeraný. Sleduj jeho rec: .:.ž príliš verí v Iudské možnosti! ?ohasti :-. a pošli prec . o .' e ako každý: prototyp . .-\Je má množstvo vlastných chýb. ".y neveríte, že sa ich raz zbaví? Zívat je prikrátky .: motor beží na vysoké obrátky? '\aca ten úsmev, pohIad vyhýbavý? - A vóbec ... ,,·obec sa nechce prispósobit dobe; ,:':'or dobu svojim predstavám . .-\ch, to je ošúchané ako zástava .: staré ako heslo májové.« ?:-eco tak naraz lipnút na slove? Slovo je iba motýL Uletí. .-\ mohli ste mat výhru ako z rulety, :-'J vyhli ste sa rizikám. ~o sa teda pohnút z miesta. Kam? Z2.cnime hod u detí: :".2. zaciatku je krvi prúd, :-: ka mlieka, e :"Jlest tela . skvelá ~::vnováha prs.
S:':'ús,

_l1ádni ::enské sny!

Chceš rýchly výsledok. ak prehrá boj. ak náhodou stúpi vedfa.190/ Miroslav Válek Bež. Úlohu svoju hrá v tom doba. ci ak ho zviedla krása úlisná. Na cloveka majú fudia svoje nároky. no clovek nie je dielom náhody a okamihu. V tom sú zarátané nocné bdenia. A co je rok? Nic. pozri na deti a povedz: Co je v kom? Je tažké stat sa clovekom. v ktorom ty možno uplynieš. A bolest tiež. roky samoty aj vlastný pohyb z nedokonalosti. Cloveka chcem. iba posunok casu. . Ale to sa ti nepodobá. Clovek je projekt na roky. niekto sa narodí. Nic neovplyvní tento zákon prostý.božemój nech ako ty sa raduje ci zlostí. A nemusí byt podfa tvojho strihu. Clovek je výtvor kolektívny. ktorý ako ty z masa je a kostí! Nie anjela a nie stroj .

nech idú do hája! . co vravia: strana . nenechajme ich napospas hrdzi. co ním zostane aj v radosti. Svet vedy možno im bol cudzí.a vravia: strana. nevydajme zlu dietatko.Slovo / 191 A nech ho morí strach. Za ten pevný bod nášho vesmíru. Za lásku a za život. kruté slovo nech ho nikdy neporaní. A deti nech si vecer berú do postele žiarivú medai1u . ~ie. že ho nalapali na hruškách! Chcem cloveka. ked ciní pokánie. tým. lež vedu sveta zvládli svojím životom. že sú. ktorým patrí uznanie. Rad matkám. aj v žiali.a myslia: ja. ~ o podvodníci s legitimáciou strany. ak sa neprizná. Nie. co myslia: ja . to skvelé lízatko. A mi1ujúcim ženám zlato! Za to len. aj ked je v siedmom nebi.slnko. Za círu nežnost. ktorí z ruín stavali nám dom. A komunista mohol by ním nebyt? ~ie! Až po zem poklonit sa tým.

. Slovo. /8/ Akoby odkrúcali z balu plátna. Zastav sa. To si mal na mysli. Ach. zamkni byt a podme medzi rudí. lež Cervené námestie sa krúti ako platna. Lesk kovov? Hodváb stužky? Ved stacilo by možno dobré slovo. svetu. Ber klobúk. aspon zakývat. ak pri porode nepomáhal cit. Život ich sfúkne ako penu z piva. naco si nechat zarást básen burinou? Za cistou hviezdou mieri. No je aj slovo. spršky banalít.k falošným vykladacom karát. bolia ma oci od tej bieloby. ktorého nedotkli sa ústa .. za inou! Nie. ale aj oni prídu na rad. No slová sú len slúžky chladných úvah. co vstáva.192/ Miroslav Válek Netrpezlivost k nim bola trpezlivá . víchor znej hvízda ako do tanca. od toho si tak ustal. Slová a slová. mesto. ~--------- . Mesto chcelo by. Rady nie. ktoré trvá. Nech každý so sebou má vlastný rad: cisté srdce v hrudi.

Sláciky zimy zo strieborných jedlí tenucko a nežne zazneli. Jazyky sa pletú. . Ale kto tie smeti odprace? V turistoch jak sviece horia grogy . kde si. No ich oci chladno horiace a zasklené za stolicnou vodkou zhasínajú pomaly a krotko. Celkom nízko nad hlavou ti visí luna. loví rudí ako zajace. dávno uzly sveta roztína. Postoj. bledá nocná zmrzlina. ako vlcia svorka. Zo zámoria parta na motorkách naladených na vysoké c.torko liehu by aj slona zabilo. cí si. Moskva. ~-\ninevieš. hviezdy cengli ako cinely. Ó. živý v rudoch sovietskych. Lenin. kam sa ponáhraš? Ako ten cas letí! Kým ja v dave chytám druhý dych. ako svorka. Pred Mauzóleom stojí strohá stráž a mrtvy Lenin nad živými bedlí.Slovo /193 Toho snehu! Kto ho poodhrna? A v nom ako olejová škvrna svieti tvár cernošského vyslanca. ten babylon! A kamery vrcia ako dogy.

Hanbil som sa za svoj náhly žiaf ako za záchvat chronického kašfa. co sa rozdelí? Márne som jej hfadel pod blúzku. Model sveta ako hodinár skladala si kúsok po kúsku. Pod hviezdami stromy v tmavom sade knísali sa ako alkoholici. Pochodil som všetky bulváry a na Kyjevskej stanici ustatú tvár som ukryl do dlaní. aby aj inde deti boli štastné a najedli sa? Vlastne: tak násobí sa. Tak ma tam aj ranná Moskva našla: ako balík v oddelení nálezov a strát. ale nevedel som kade. Tvoje noci pil som ako kvas. Moskva! Ešte svoje maslo krájaš na diely. Jediná vefká slza na tvári horela mi ako poulicná lampa.194/ Miroslav Válek Ako letí cas! V ulickách to hucí ako v hrdlách fliaš. kam tak utekáš? Ó. Havarovaný ako auto v rampách som tam stál. Den bol ešte malý a vlhký sneh podobal sa placu. postoj. mala celkom nevšímavú tvár. Moskva. . Šiel som.

. )dkiaY by trafil domov.« -'loja milá. fialky . l1ejaké miesto známe.. co sa vracia z túlok J hfadá správny pereulok. _-\pocul som.Slovo / 195 _-\ž potom som zacul ~cnicky spievajúce tenulinkým hlasom: Fialucky. Hrozné. lko sa mi zachcelo byt nežným k jednej dáme. « To ruská zima posielala mestu :1avonané obálky. ako liptovské ženy na námestí v Prahe ~redávajú oštiepky. :. 3j slovenské piesne. graciózne J všetky boli choré :1akrásu. co prišiel o podkovy. ia som ten. ale my sa nepoznáme. _-\ moskovské vrabce na holých konároch stromov j ~ustili sa do škriepky.ko vo mne sneží l1ekonecné more cichej fútosti. k mame. \-zduch v Moskve bol naraz ako z topásu. . -\ všetci futovali. prenikajúce až ku kosti.'a som ten bludný kun. _-\všetkým bolo jasné: je v nich jar. _-\leja zrazu pocítil som domov. fialucky. Prepácte. . _-\hned mi boli ovefa viac drahé :-.'upolypražských veží. že nechali si doma jarnú tvár. \'idel som. _-\ženy blikali v nom fahko.

Aby vrátila sa k nemu sila stálosti. ale prí1iš tažký. to tvoje: nie. na sláve mu nezáleží. Preto to tvoje: áno. Povzbudzujte bežca cez prekážky! Beží aj za vás. Pravda chudobných je krvavá a nahá. (Balónik Zeme. Nie. co teraz viem. nie. znamenalo .) No komunizmus mladý je a svieži. nevedel som to. nepotrebuje niciu radu a nebojí sa zrážky. Ach. To. Nie. neišli sme na bál ani z bálu. nevnímal som to. co teraz vnímam. Preto to tvoje vecné náhlenie! Viem. lná je pravda kapitálu.196/ Miroslav Válek aby tulákovi uvarila dobrý silný caj. Moskva! Byt tebou plný až po okraj. I--~---------------- . že Zem sa coraz viacej tocí podIa moskovského casu. Kde som len mal oci? Ešte stále sa v nich trasú ohníky tvojich rubínových hviezd? Ale svet hladných musí jest Svet ponížených za slobodou siaha.nedívat sa inam. aj za nás beží. co v samovare šumí a ako ruská duša žalostí.

Váš aj tento dom je. a kde sa len potkneš.Slovo / 197 Len nechce zostat vzadu. ci nechcete sa dívat na jej tvár? Je to váš život. Moskva. Lež liecit svetu rany -aj to je politika strany. Ó. Má krás nu ciernu ružu na kabáte. ale sú chvíle. . Svet býva aj ustatý a otrhaný. ked aj smrt je dar. Viem. oci utri mi. aby som lepšie videI svetlá budúcnosti. ruská zem hustejšie než zrnom obsiata je mftvymi. kord svoj odkladáte. Chce byt prvý. že tromfy vyhodí. Je múdre zbavovat sa svojej výhody? ~eberiete ju proste na vedomie. Obraciate sa. Chce zastavit stálu stratu krvi proletariátu! Viem. 9/ Cakáte hostí? Kto dnes asi príde? Smrt A už sa teší. sa zabelejú kosti.

slová. slová. Snád málilo sa tým. tá nezomrela s vami. život aj tak je trocha nestály. Nie. Úbohý princ. ci nie . A mrtvy Hamlet pri zábradlí stál.ázku. Svet ešte stále tažké chvíle má a stále je dost zrady pod hviezdami. Sladké. a precítali ste tak veIa kníh! Dnes vaše: byt. . Co dokonalé bolo. Vy ste to ešte netušili vtedy.198/ Miroslav Válek Vymenme mrtve veci za živé. Osudy sveta visia na vlásku a clovek je tvor bezbranný a nahý? Nie. Zazneli len dva cisté akordy. Kam vlastne nás tie slová vedú? V každom slove je aj štipka jedu? A sú aj slová. ci vplyvom toho. Tak vábi ju. to asi ked ste siahli na kordy. Tak lovec volá srnku. mámivé . co všetkým oplýval. ostatní žali iba samý žiaI. slepá spravodlivost nemá v rukách váhy a nezodpovie vašu ot... Rieši1i ste to prísne individuálne. dávno dokonalo? A vecer bol. co malí málo.sa stalo vecou triedy a problém váš je problém pre všetkých. ktoré zabijú? A bolo ticho za dverami spálne. Co ste to vtedy práve cítali? Slová. vaša dilema.

A na otázku odpovedia ony. Nic. Sviece dohoria. a udierajú rovno do tyla. akoby na mna padal vodopád! Ach. Tak sa tá piesen predsa vrátila. Je málo casu. ved všetko možno zacína sa znova. hod v predposlednej chvíli. slová . to s nou sa prelína. len slová.. beží. SÚ nás milióny a s nami je aj strana Lenina a co chce žit. Co sa to deje? Pane.. slová. co to hovoria. pane. No zvonia tak. iba zvony. Lež celkom iné ako kedysi. . nenechajú ani mftvych spat. Pocúvaj dobre. Co sa to deje? Také divné tóny. Si bledý. jak nikdy nezvonili. Taký bledý si. tak predsa.Slovo / 199 Cas beží.

Z VODY .

Ak inde fúbiš. kruté.. A nikdy nemám dost. Nad tvojím srdcom bie1a zástava. kruté. kto nenavyká ju. Škovránok s bombou. ale rieka spí si ako v plsti. kruté . zastreli ju vertikálnym tfstím. vieš. A kam. A píšem súrny telegram..) A pijem fa jak horkú ciernu kávu. Láska. co spociatku nemá jasný zmysel? . Mám ustatú a fažkú hlavu ako po plyne. zatiaf nie. vedz. Jej pravé meno je však nespavost. ktorý z neba visel. Cas inej práve nastáva. Na všetko hfadí horizontálne. Milosrdný. Cas jednej lásky plynie. aby si prišla. /II/ Na jar bolo rieke vidiet do spálne. ešte zatiaf nezosadol. Spomenul som si náhle na lákavú možnost. odplynie. že tikajú vo všetkých láskach práve natiahnuté hodiny: kruté. (O kofkej. že casto býva fatálne.Z vody /205 /I/ Navykol som si ako na alkohol na tvoju tvár.

Písala si mame. . Rozdefme si to prázdno napoly. že som pri tom ani nezaplakal? Nie? Ach. Je plná teba. / III / Je teda rieka. breh udrel o breh. Láska. ja ti ho horkým slovom okorením. pane. Ty si sa nahol nad jej zrkadlá a hodinky ti spadli do vody. beda. Tak trocha ešte ako pred stvorením a zamyslená. až to zabolí. Meškáme v sebe len pol minúty. ale aj tak už nemáme. že klame. láskal Tá len neklame. Ale to iným zatlieskali. voda o vodu. co k tvojim šrapám rne. Ty máš zbalené. Noc prišla s ciernym dáždnikom a klope láska. Ach. plná seba samej a od teba má. nebezpecná výbušnina j ari pristane ti k prvej rannej tvári. moje telo je dnes zápalné. co máme. co si vynúti. beda márnotratníkom. Chcel by si ešte skúsit? Ale nie.206/ Miroslav Válek Oranžový per. Láska ta háda? Už ta uhádla. Láska. Stromy poskrúcané akoby ešte v kfcoch porodu. zbohom. Cas uplýva a ona nechodí.

A ako nocný expres prišla únava. A najbdelejšia je. Zástavy leta sú už zvesené. Je plná teba? Plná seba samej. Na veci siaha znútra. že raz sa nespozná. Nervózna. Napísala mu hrozne smutný list a pred zrkadlom cítala ho dojatá. Tichucko ako myška v mokrej slame. Pocúva tichý tikot svojho tela. . Cas Iahkú ruku kladie na vypínac. cas uplýva a ona nechodí. Aj ospalá je. / V / A ešte nieco nežné nakoniec: akoby snežili v nej matné sklá. Vták ešte spieva. Ona je taká. A tak sa náhle mení. akoby bola dvere zaplesla. milenci za svet nemajú kam íst. ked zaspáva. A nenechá v nom kamen na kameni. až Iaká sa.Z vody /207 Vecerné ticho padá na vody. zažíha tažké lustre jesene. Ale radšej bdelá. / IV / Tam rozhadzuje slnko šperky zo zlata. A bolo to len pokrcenie pliec. Ale celkom inác.

kde veci sú a v kom. A márne denne prekracuješ rieku. Hodiny idú opacne a klamú ti. Beda. A tu je ticho. no do iného casu. márne vždy pred sebou. že láska je len pohyb do kruhu. Si bledá. aj súcitná lož bola by mu vhod. ona vie. chladné oko Mesiaca 'a jej tvár vo mne ako obraz v ráme zhasína. Ked zostupu jú veci do nahát. bledne. Ó. co nám nanúti únik. dobré by bolo aj zlé tušenie. A všetko zaprie jedným posunkom. že dve znej vravia. že nemá istotu. sme iba jedným z jeho mávnutí. jedna cez druhú. Istotu mu daj. Ako lúc svetla vo vode sa láme. planie. ked prosí skrúšene. . / VI / Polož mi ruku na srdce. vždy na úteku. A potom vefké. Tu je tá chvífa. Tu každý prášok z teba pozmetá. Je tak cisto tu. krváca.-------------------- --~-----~---~---------- ----- 208/ Miroslav Válek Tak zrutuj sa. Stacila by mu aj polveta. kde si rady brúsia kly jak mamuty.

voda sa zdvíha tažká. Oprela si hlavu o rám dverí. ucaroval ti jej út1y driek a ona. Viem. Ach! Korko sa v nej vystriedalo žien! A každá pristihla ta pri nevere. Dni sa zastavia a obrátia sa všetky prúdy spodné. Riek krvi. no to.• Náhle zomrela láska. I I . co tak v sebe hýckaš. osamotená v svojom predpeklí. sama v sebe premenlivá. Strieborný rácik ticho cúva po dne. A všetky mená sveta mala bezmála. akoby porodila potomkov aj predkov. Stroj casu škrípe. Odbil si to rahkovážnou vetou. Ked usmiala sa. co všetko vie. mená nemých rýb a mená kvetov. chvíIku ani nie. Cut ešte súkolia. Z vody 1209 I I I ~ IVUI ChvíIku by aj chcela. ktoré cez nu pretiekli. no nepovedal si jej ani n. chvíIami to boli oci Annine. Mal si pred nou zamknút všetky dvere. tarchavá. smutná sesternicka riek. je len mrtvola. hviezda padala. úbohá. zabudnút chce všetko. Ona. odprosuje si ta úpenlivá. ChvíIku mala oci ako Viery.

Žena je ako jednoduchá veta. (Tie gestá jej!) Vždy viacej cení. aj korko a akých prísad pridáva sa k piesni. korko tvárí v jednom zrkadle! -- . Akoby išla inam. sa navždy zapamatá. farbu. odinakiar. zloženie. co je prelietavé: najnovšiu básen zabudol si práve. Spoliehal si sa príliš na pam~it. Na pamat prst ov hladkajúcich plet každého slova. aj žene ver. vónu. Nic nepridaj k nej. len aká je. Písat! Chut. Ak si už všetko skúsil. krásy nestálej. / Vln / Už si prišiel na to. nic z nej neuber. Mal si byt k sebe prísnejší a presný.210/ Miroslav Válek A teba zrazu zachvacuje plac. Akoby stála mftvym na hlavách. O com tá básen bola? Bola o žene? Mal si si všetko písat. Je ticho v básni a je záludné. co sa zabudne. Ó. akoby niekto cudzí v tebe plakal. tak neprítomne prekracuje prah.

lásky budú ako klziská a ustavicne bude padat na tvár.. Len sa liec. nemý. . básen aby umývala schody. Ku komu teraz krása chodí spat? Stoj v daždi. láska má predsa celkom inú rec. Z coho tak asi budeš varit? Z vody . no nevraví. A sú prec. Pocuje nás..Z vody /211 Neupínaj sa tak na slovícka. zbytocne bude striedat schodiská: jeho vlastné slová. Nie. On iba poskytuje témy pre iných. Bolo raz jedno leto. f • .nemažeš sa opriet o nic konkrétne! Ked clovek s clovekom sa nestretne. závid mu a plat: dost si si toho nazhromaždi1. už ju nezíska. A lásky. A nechaj na pokoji jej farbicky. jedna lastovicka . krvavý. ako keby kradli. kto básen zradil. jej sklícka. A celý život hfadá zábradlie. Obliekal si ju iba do záplat. Podrž ju trocha. Zle sa jej práve teraz stojí. A netráp ju. spúštat sa budú pred ním po zábradlí.

212/ Miroslav Válek je na dne a deti jeho kníh sú hladné. / IX / Dáma so závojom. Celá tajuplná a v tých ociach spleen. už ho zlomili. všetky neznáme sú dávno známe. Luna popri vlaku ako bernardín. Ani lístok nemá. A je nemá. Dajte mu pokoj. rybka v ciernej jame. Má to zrátané. Je noc. Do kruhu toc sa. Amá ocú dvojo a je dráždivá. Neštastné pocty! Vlastne nezaplatil ani svoje omyly. Noc je daždivá. Beží zo zvyku. ani zlata nie a nevyjde mu na to ani z básne. Dáma v rýchliku. . Ach. nemá dost striebra.

Navždy chce ta mat? Hmat má svoje oko. Osud so závojom. . Dáma v rýchlíku. Predpovedá. Veští. Na smrt bledá. Ona rozumela. Mlcí a je bledá. miesto tratí ciary na dlani. Pozri. A tma za oblokom. A zápory. V daždi. Dáma odmieta. A závory. Kto si. vidí cez zamat. že niet úniku. Sadza na rukáve. netýkavka? Ten vták je nadaný.Z vody /213 Priletela kavka a hovorí cosi v cudzom jazyku. A ty vieš už v srdci svojom. Rýchlík s dámou. Padá do tunel a ako kométa.

Možno. A práve. Cí by bol. /X/ Za kúsok chleba. A navzdory. Chce sa ukryt ako v zime myš. celá si mu vsiakla do kože. do zúfania chodí. za hlt cistej vody všetko. že si a možno práve taká. A nenájde domov. Práve taká. cí ste. A mažeš príst prenho do recí: ulakomila si sa na tuláka. Clovek len chodí. ak tvoj byt nemaže? Ved každú noc sa tvoje telo ucí. To si píšI Aspon to málo. daj mu. schovaj ako kufor pod posteL Ó. no nech sa radšej mlcí. nech sa to vie. koho ste? A budeš ho mat na krku jak kfúcik. Všetkých úpenlivo poproste. Zober si úbožiaka do podnájmu. prebože.214/ Miroslav Válek A chce ta mat. co máš. nech ho tvoje biele ruky zajmú. o co žiada. . Co ich po tom. vdacne vymeníš. Bože. Už ani smrt ho z domu nevyláka.

ako dres. Ó. Neskonale. Ak vóbec si. A možno predsa ta len fúbi. Plnú hlavu pesniciek jej nasmút. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. Na smrt. si sadza v jej oku. Ako suchý les ju zapáf. ako džínsy. Si iba prázdno po jej úniku. ak je ona modrá. Ak pre nu si. ako obnosené sako. si iba odraz. Ak bude tvoj. Tam: v kútiku. / XI / Aj vystríha.Z vody /215 Ak stratí ta. zo seba ju vyzlec ako tuniku. A nebo miesi mracná popolavé. akojed vyvrhni ju pred prvého chlapa. Aj zvádza. Si belasý. už sa chystá žitý karneval! . bude ktovie cí. smutný spev stahovavých vtákov. bude clovecí. A pod súhvezdím Labute ju ubi. a faliami detstva ved ju na spoved.

Má cas výhod. Aj srúbi. A mužeš ho zariekat. akú si ju vzal. . Neštastnica. v sebe spiac. kto dá Vlac. Noc. Na jednej strane váh je kat. Šeherezáda. že ta nerada. Padlí anjeli jej hrajú na medené trúby. Je rad. Oplakávaš ju. vrúcne ti šepne. Aj tvoja je. Hovor. A celé noci skúma. ked veci samy seba prezradia: jej dokonalé telo speje do záhuby? Ved príbeh ešte trvá. Aj cudzia. Máš výhodu casu.hoci slinu. A to je už noc tisíca a prvá. Už z nicoty sa k tebe nakloní a prekracujúc cas i zákony. je nebo prázdne. Je hrdza na srdci. Je bdelá v tebe. A hrotmi prs ked presne zacieli. tam sa slzy zlata rinú. rýchlo prihod na druhú stranu . A trpezlivo hlodá.216/ Miroslav Válek Raz sa vráti nevinná a cistá. Lež koho? V tej jednej ich bolo mnoho. Aj odmieta. Jej chlad je horúci.

Niekto sa pýta. idú ako rieky k moru. aj tie bez adries. Ale ty radšej neblúd po lese. Niet co zobrat do rúk. Pristáva práve tma.Z vody /217 /XII/ Les odkladá si všetky staré listy. Ty sa neotoc.. Dletel ti biely balónik. Les má dost práce s prezliekaním stromov. Les je les a nik ho neprerobL A co má byt? Má svoje hobby. láska hrdzavá. Niekto len chodí. Myslel si: láska. naplakal si sa do zásoby. Dni idú. vypína motory. hovorí . A bol to iba zvyk. Vybieha líška z hrdzavého lesa. Máš pod klobúkom krásny kolotoc. A je ti smutno. To ty sám so sebou zacínaš rozhovor a je už pozde a je už neskoro. idú a ty tak hrozne sám pripínaš krídla predstavám. Neodpovedaj. Niekto ti kýva.. dni idú. Nerozumiete sa. hovorí. Pozri. Chod domov. A vóbec: tu si na zlej adrese. a co nám ešte zostáva? . Hrdzavá jesen. je jesen zlatá ako caj.

ach. kde sú veci minulé? Kde sú tie lampióny v oku? Kde rána plné jazmínu? Utíš sa.218/ Miroslav Válek Ešte je toho nadostac. co visí na vlásku? Ach. už je ten chlapec pochovaný. ach. Jazýcok váh je tesne pri nule. kde sú. A bol by som aj seba dal za dobré slovo. neprovokuj. Už nenarazíš na mínu. už nevybuchnú orgovány. Za taký vztah. za lásku . Len sa mi pre to nerozplac. / XIII / Jazýcok váh je tesne pri nule. ako ked niekto do vody svoj starý klobúk odhodí.. kde sú veci minulé? Ó. ako toho bolo málo a aj to málo odplávalo. Len si ju nechrán ako oko v hlave. dolu. Ani som nebol na pohrebe. Kde sú. ani som vlastne nezbada1.. srdce. už je aj láska dospelá? A vždy tak krásne bolela. . hlboko. dolu v tebe. co zostalo a zahrdzavie.

Božemój. voda umýva korytá. voda. Už odleteli vtáky stahovavé. vzrušené naše zmysly mámi. co ti vypadlo. aj slnka ešte ubudne. Melancholické slnko sadá za hory. /XIV/ To stále šumenie vody nás opije. láska. tak ako rieka spáva. A co tam videI? Ach! I I I . A úzkostný krik páva. Kopije. iba drahokamy! Možnože pozdné. clivá serenáda žabích mandolín! A vodicka. plac len. už miznú vody zo studne. s rukami na prsiach. Úplne náhodná zhoda: úplne odkrytá. Ó. Pád vzducholodí.Z vody /219 Plac. Už odleteli stahovavé vtáky. Tých pár sfz. ale pravé. Dážd. za doly. ak máš za kým. už obrada sa zrkadlo.

220/ Miroslav Válek To. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. Ako lúc svetla vo vode sa láme. voda sa zdvíha tažká. už tichá voda do Dunajka nepadá. Sneženie krídel v rannom úsvite. ked zaspáva. že ta nerada. A najbdelejšia je. Už odleteli vtáky stahovavé. láska! Tá len neklame. Je plná teba? Plná seba samej. Len si ju nechrán ako oko v hlave. A práve. on nebadá: už tichá voda do Dunajka nepadá. /xv/ Nad tvojím srdcom biela zástava. akoby stála mrtvym na hlavách. rybka v ciernej jame. neuvidíte. vrúcne ti šepne. Ach. že klame. A chce ta mat. To. A navzdory. tarchavá. co ste videli vy. co on videI. . Do kruhu toc sa.

OBRAZAREN / v I J _ .

Ten sonet nestál zavefa a nemal hlavu ani patu. raz chcela by a raz sa zdráha. Zo zálohy ste striefali. /2/ Vystúpila zo sonetu . Nechajte ju. Bolo to trocha podlé. ale tú strunu na nej mámi. trúfalí. Len smiali sa z nej. ale jej prsia v kalnom ráne jak pomarance olúpané sladko a prudko vonali. Vyzliekajú ju do lupena.akoby struna zaznela. Len jeden blázon s huslickami. Kam podeje sa olúpená? Už odtrúbili halali a pocítajú padlé lane. Spáva len v hudbe. . akoby ju všetci trhali. pane.Obrazáren /225 /1/ Ten hnus. z ktorých kvapká pena! Vyzliekajú ju pri pive. tie reci šteklivé. tie brady. je dospelá. spáva nahá. len jedny husle pre blázna a jeho hra je otázna.

ked jemne pritlacíš. ale tváre. iba kúsok pleti. Presvitalo jej cez blúzku . je v ústach ako anízovka. . Možeš sa zbláznit v takom horku. a ak chceš písat.226/ Miroslav Válek Šla za láskou jak na popravu. Boli to týždne medové. Žul som ju ako tvrdú korku. patí sa. aspon mám dobrú výhovorku. /3/ Všetko to boli iba mýlky. ale stráca hlavu.božemoj. tak si píŠ. CO sa vie. ale jej plet mi práve svieti. Tak mína sa ten stredovek a nevie sa len. To ja si brnkám na gitare nie pesnicky. je ako tuha versatilky: stací. Potrebujem tú ceruzku. Aj tak ju vždycky bolela. /4/ Nenapíšem s nou ani slovka.

Cas. Kúpte si hlavu baraniu.Obrazáren /227 Ach. držia ma iba ako blázna: Ved nevie sa len. aby len kývol rukou. a krása je už donaha. Tá bojazlivost. Predávam všetko. Tajne si kvapkám na ranu liecivý extrakt šafranu. casu. O smutné. /5/ Dolieha nanho únava. nesiahajte na jablko. chvífa. . tak predcasne sa ožltne. co sa vie. Stací. bud k nim fútostivá. Usmiala sa a plynula. všetko je už hotové a láska je lož nehorázna. Vystúpi ako obraz z rámu a na huslickách smutno hrá mu neskutocná a krvavá. Z minula. mráz zostrelí ho ranným lukom. kožu nie. Ó. A on sa iba díva. o veci hrajme. odvaha! Nie. ktorý pomáha. díva tak hrozne z diafky.

A on bol v tebe ako v daždi. Falošný hrác je. nasyp at piesok do hodín. neverila si. Ten komediant. cudzia vóna pod vankúšom. len círa hudba napokon. Ohava. Ked si si kIakla. ten podlý škrtic strún _ má plné oci cistých lún. Už zasa siaha za gitarou ten vrah. tak si kIac! On sa len trocha pohráva. ale hrác. /7 / Rumelky leta pre maliny! Dal ti svoj život.všade plac. Škrtá nás cistou rovnou ciarou. hrá presne podIa pohlavia. a kade chodí . že je to navždy. Vydajte na plac zatykac. iba telo! A co s dušou? Nenávidí tie prístelky! Mohol ti radšej pustit plyn.rozdáva. Ach. . ach.228/ /6/ Miroslav Válek Tak zostal iba círy tón. A kade chodí . nemal iný _ tien casu bol už priveIký.

vie velké veci ukryt do malých. že prehltnút sa dá všetko a že bolo by márne mysliet na spánok. Ukrutné leto. v noci. pamatou idú zabudnutí muži. šlo o všetko. ked stromy zadfžajú dych. . chladným šperkom ocelí. A iba on jej svieti do cely a iba ona sa tak rada zdobí belasým. noc vyzúva sa z ciernych topánok. /8/ Co ona vie. to iný nedokáže.Obrazáren /229 otíkal sa tam o kúty zahanbený a zmoknutý. Záhrada ráno preberá sa z mdloby. Ved o nic nešlo. Vie. uprostred záclon lesklý bodák stráže. /9/ Tí iní išli so striedkou a pre mna boli iba korky a život ako caj bol horký. Ach. a už pocut krásnu hudbu ruží. luna ju dráždi v krku ako dražé. ktoré vraždí aj osy spité od malÍn.

Na sladké slovká. žité. studené. ba ani caj nie. Slabucký caj. Obycajné. Len obycajné je obrazné. Bolo clivo. A ja na korku. .230/ Miroslav Válek Co by ste chceli od básne? SÚto len slová. Tí iní. A vyšlo slnko ako pivo. na cukrícek a na ružicky do sukniciek. Chytali chlapci sýkorku.

Struna jeho poznania je napnutá do prasknutia: je to romantická struna. aby sa aj takto pomenovali vztahy. CO som porozumel z básne a ako som porozumel básnika. s kým máme tú cest. vnútornou jednotou a neúprosnostou sústredenosti. za jeho poslednými hranicami. ani pre básnika. po celý život som nekoketoval. To akiste nie je ani len relatívne meradlo. hoci sú otvorené. to základné: Posledná spodná sukna noci je dávno popísaná a nikto nevie. naplnený svojou pralátkou. Majakovského tvrdo- . Je v nej názvuk byronovskej vzbury. Ved jeho poézia napríklad je nesúmeratel'ná s tými poetickými výrobkami. je reaktorom Válkovej básne. Tažko sa dostat do dverí Válkovej básne. Miroslav Válek nevstúpil do poézie. je to vec mytologického boha. co je poézia. Stotožnenie slova a básnika nie je vec l'udská. bez verejných detských krokov a pubertálneho zajakania. A tak. ale vhupol do nej už dospelý. A akoby už na zaciatku bol síce nie celistvý. ide len o to. aby sme si všetci uvedomili. taký nie je ani dnes. Táto sústredenost. iba ak cas od casu sám so sebou. co si videI: básnikov princíp by boll'ahký. že medzi slovom a vecami existuje istá nedomykavost: nemožnost definitívneho spojenia: A slovo a ja sme boli súcasne aj spolocne. je takmer maniacká./231 Básen ako nevyhnutnost Nie som clen nijakej lyrickej kotérie nad Dunajom. smerujúca za mágiou poznania. vlastne teraz už na Dunaji. napriek miliardám veršov. Vstúp do vecí a povedz. ale celý. ešte stále nevieme povedat to prvé i posledné. keby vstupovanie do vecí nebolo aj zostupovaním do najzranujúcejších hlbín. keby sám dobre nevedel. hovorím iba z najhlbšieho presvedcenia: Miroslav Válek je z najvacších žijúcich básnikov v najširších priestoroch aj mimo nášho národného ohranicenia. Teda to. ktoré v poslednom desatrocí odmenili Nobelovou cenou. aj osve.

vracaJuce sa samo k sebe. pripomínajúca. A tak dalej. temer vždy paradoxné a zákonite kruté: Zostrojili sme metaforu a alkohol.že totiž l'udské poznanie má svoju logickú krutost: ktorá ho núti nielen k pokroku pre cloveka. Zastavte jazdca za vlastným tienom! Spolu s básnikom vieme dobre. oddelená od obrovského trupu a hodená do niecoho. Velký básnik nesie v sebe stopy najlepších. apollinairovské nekonecno. ktoré je vždy presné. povedzme.232/ hlavý spor s clovekom. kto som a kam sa ponáhIam? C lovek je umucený. že neviem. lebo: Nemáme nijaké krídla a to je smutná vec. v ktorom boh už zomrel a clovek sa ešte nenarodil. vieme. Válkova dráma sveta má korene v jankokrálovskej vzbure i v jeho smutnej kozmogónii. Ako po stvorení nicoho. vybuchujúca ako podmorské sopky. Nic sa tu nezatajuje ani o cloveku. ako sa rozbíjajú atómové jadrá. nezamlcuje sa nic z biedy l'udstva. comu tak zhruba hovorí sa vesmír. V tomto mrazivom vesmíre Clovek len chodí a hIadá a najmii sa spytuje: Preboha. ved vidíš. vyrobili sme porcelán. . a vari ani nenapíše: Akosi príliš ticho. ale akoby aj a najmii k pokracovaniu pre démona zániku. ani o vesmíre. až po apokalyptický obraz. pohonné hmoty zmyslov. Planéta? Nejaký žart nejakého boha. ktorý ešte nikto nenapísal. a obrazivost. otvárajú sa širšiemu poznaniu. Básnik alebo skór jeho básen sa pohybuje v mrazivom vesmíre. Niekedy sa mi zdá. že aj zem je hlava. Pochybnosti vychádzajú z konkrétneho. že jazdca nemožno zastavit: že carodejnícky ucen nemóže vrátitvodu do pramenov . pribitý na kríž nedokonalého poznania: Postoj. aby mohol byt sám sebou. milovaného Oldricha Mikuláška.

/233

To nie je casové ani náhodné: je to práve vnútorná jednota, o ktorej som už hovoril. Básnik myslitel' tu negestikuluje, odhaluje svoju podstatu: tažko a zakrvavene sa lúci s každým kúskom nehusacej kože, ktorú z nás zdiera skúsenost a poznanie. Moderný romantik je básnik intelektuálny, básnik elitného intelektu, ked' aj nie intelektuálnej elity. Napriek tomu, práve preto napísal najlepšie politické básne v slovenskej poézii. Dobre vedel, dobre vie, že poznanie bez porozumenia je nebezpecné: zachranujeme sa vztahmi, vystupovaním zo seba. Jedine vztahy umožnujú porozumenie: jedine porozumenie umožnuje, aby básen bola otvorená a zmysluplná. Mnohí, ktorí sa naucili chválit Válkove verše s hlaholom, ktorý znemožnuje pochopit jeho poéziu, si myslia, že politické verše Slova sú nieco navyše. Lenže od samého zaciatku, od prvého verša, je Válek básnik politický. Slovo je len pokracovanie porozumenia: ak je tu nieco relatívne nové, je to pokus o stotožnenie:
Som teda doma, držím sa zeme, zem všade chodí so mnou.

A inde
Ja sám som mesto, milión bežcov beží vo mne maratónsky beh.

Slovo je pokus o únik nie z epochy, ale zjej neznesitelne drásavého obrazu. Ale ani nádej, ktorá v Slove leží na dne, ešte tažká ako olovo, nie je vo Válkovej básni nová, beží s ním od zaciatku, takpovediac, so zatajeným dychom. Na každom písmene tejto nádeje je krv prischnutá:
Ó zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova.

To je Válkovo posolstvo, vykúpené pre cloveka. Tento básnik jednoty, ktorá sa manifestuje i v jednotlivostiach, nie je len básnická individualita, je to básnik individualista. Toto slovo sa u nás dobre utajilo a zamreŽilo. Lenže rovnicu sveta nemožno riešit inak, iba skrz seba, aj ked' pre mnohých alebo aj pre všetkých; pre velkého lyrika

234/
niet inej možnosti, iba skrz seba apre seba. Básnik neindividualista je len zaslúžilý nositel' básnických krpcov. Pravdaže, básnik je jeden z nás; ale je rodic posolstva, ktoré je nevyhnutné pre život aspon tak ako vzduch a voda. Nedostatok posolstva ohrozuje život na zemi tak ako bomba, ako ekologická katastrofa. Chvál'me teda básen a básnika, lebo je žriedlom živej vody, nevyhnutnostou vzduchu a lepšou castou l'udského údelu.
VLADIMÍR MINÁC

OBSAH
ZÁPALKY 11 . o. 11 12 12 13 14 15 15 16 17. o. 18 . o. 19. o. 19. o. 20. o. 21 ... 21 . o. 22 . o. 23 24 Okienko Obrázok z posledného plesu Návšteva Ticho nad krajom Sonet na opakovanie List pre princeznú Sklamanie Možno Hmlistá noc Zápalky Jesenná láska Príhoda Hrdlicka Už kofkú noc Kaplnka Svadba Lyncovaný Šachy Problém DOTYKY Nite 29 . o. 29 30 31 32 . o. 32. o. 33 . o. 34 35 36 . o. 36 37 38 39 Prehliadka S hlavou v ohni Vecer Dážd Myší sonet Nepochopitefné veci Jablko Po písmenku Smutná ranná elektricka Starnutie Minútu pred usnutím Nite Citliví Strom

40 40 42 44 44

Ohýbaci železa Sluch Osudy Pocasie Estetika

Rovina
47 50 52 Dotyky Zem pod nohami Krídla PRÍT AŽLIVOST

Oslnenie
59 60 66 68 73 Slnko Domov sú ruky, na ktorých Nedera Oslnenie Vzducholod smieš plakat

Robinson
77 ... Robinson NEPOKOJ 89 ... Dejiny trávy

Rovnováha
92 95 96 103 104 105 107 108 Zvony na nederu Žmúracka Poviedka s osou Kalendár Zakázaná láska Jesen Zima Sentimentálne Vianoce

Modro pod
110 111 112 114

ocami

Elementárna básen Kamenní muži Odstranovanie soch Verše

L

_

.. Básen ako nevyhnutnost (Vladimír Minác) .115 116 Zabíjanie králikov Bubnovanie na opacnú stranu MILOV ANIE V HUSEJ KOŽI 129 130 135 142 144 145 150 151 153 163 164 165 Óda na vecnost Z absolútneho denníka I Štvornožci Óda na boha zvierat Z absolútneho denníka II Skaza Titanicu Len tak Óda na lásku Skfúcenost Óda na Angeliku V kruhu Spev 167 . Z VODY 221 . OBRAZÁREN 231 ....... SLOVO 201 .

Miroslav Válek BÁSNE Ilustrácie Luba Lauffová Grafická úprava Lubomír Krátky Vydal Slovenský spisovatef.. 301/13 Císlo publikácie 3451 Vydanie tretie Náklad 6000 výtlackov AH 11.05. 2.05 Vytlacili TSNP.40 (text 9. iI.7 . skup. n. VH 12.601/22/85.35). Bratislava 1988. Martin Strán 240 Výmer SÚKK c. mimo edície Zodpovedná redaktorka Ofga Hirnerová Jazyková redaktorka Jozefína Lackovicová Výtvarný redaktor Dušan Grecner Technická redaktorka Nataša Stovícková Tem. p. 121/1-88 072-063-88 BAS Kcs 25. závod Neografia.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful