Miroslav Válek

"

,BASNE

Slovenský spisovatef Bratislava

r

ZAPALKY

"

l

,

i

i

·
_

1

Zápalky

/

11

OKIENKO
~ etreba k tomu mnoho ambície, stací pár dosák, klinec hrdzavý a veIká láska, ktorá ešte žije, je zasiahnutá priamo do hlavy. Stával tam vandrák, príliš na to pyšný, že kráIovná má rada chudákov, a zasnívaný nad halúzkou višní netušil ešte, koIko prázdnych slov sa onedlho o okienku stratí. Ved bolo isté: cosi zostane; napríklad krížik z púte, ktorý kúpila ti a položila prosto do dlane. A zostanú aj mnohé krajšie veci, tie, o ktorých sa teraz nevraví a ktoré budú závidiet ti všetci, až budeš ležat v hrobe meravý.

OBRÁZOK

Z POSLEDNÉHO

PLESU

Rucicky hodín stoja popoludní lká starý klavír svieca zhasína obrázok krásnej ženy bledne v studni voda sa vlní kader rozpletá studne bola opretá je to už dávno spieva o nej jasen šedivým mrakom ked sa zhromaždia Básnik sa teší Píše na to básen a zapína si kabát do dažda

o okraj

12/

Miroslav

Válek

NÁVŠTEVA
Prší tak úžasne tak makko pa<;ládážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je A v izbáeh horí svetlo pre radost Hostovi ktorý caká viaeej vari a varí jedno slovo: Dost Bolo by treba odíst tejto jari Noe ako otázka na dvere srdea búši Host nedá odpoved Host caká Host neverí co tuší Prší tak úžasne tak makko padá dážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je

TICHO NAD KRAJOM
Vo vetre prúdia zástavy labute vyblednuté muži už dávno vyhasli jak voskovice žIté Ráno sa slnko zastaví spýtavo nad krajinou kde plavé vlasy cloveka sú zaplavené hlinou Lupene ruží nehybné vietor má prasklé struny nad krajom svietia oci žien jak oci mftvej luny Pocúva pánboh zdaleka co hovorí si rieka a rieka už viae nevraví a rieka nenarieka

Nech uzná predsa: nadarmo by žil. Bolo by treba. sám pred sebou tak vdacne by sa skryl. ked sa zapotáca. na každý dotyk hned sa zakrváca. aby pochopil. co by vyslovil. Ked jeho život poéziu stráca. Nadarmo tu žil. naznacit jemne. I .« Ked poézia svoje caro stráca. tak neplodne a nadarmo tu žil. Mohol by zomriet. je strašne nudný. hra: »Hviezda jeho zmýlila si dráhu. stráca všetok pyf. aký je chorý a aká je s ním práca.Zápalky / 13 ~ad krbom závoj pavucÍn mrtvi k nám vravia do sna Hodiny nášho Odchodu tikajú z Neúprosna Pomaly slnko zapadá v podvecer do jabloní z kostolnej veže padá zvon a zvoní zvoní zvoní SONET NA OPAKOVANIE Ked poézia stráca svoju váhu a básnik nemá.

14 / Miroslav Válek LIST PRE PRINCEZNÚ Mám jedno srdce úbohé a choré mucí ho piesen vetra na javore Huslista vietor husle s jednou strunou rozzvucí každý vecer nad lagúnou To slovo láska vypovieme razom a javor ticho odpovedá: Blázon Keby ste chceli moje srdce darom nehral by vietor na javore starom a ja by som celkom zmenený a iný pomaly potom klesol na periny Susedia chodili by dlho pod oknami: Povedzte prosím co sa stalo s Vami Vy by ste prišli cez trúchlu izbu spevu s kyticou smútku v ociach na návštevu a to by bolo krás ne Mrtvy ale žil by som vo Vás svojím srdcom stále .

Zápalky / 15 SKLAMANIE \"yhadzujem si svoje sklamanie __ starý klobúk z minulého roku ak 3." ech skúsi ako chutí úder do hlavy ~torá je zvyklá iba na objatia a ked sa pritom dobre pobaví \-ie moje meno Mužeme byt bratia :\IOŽNO :\ložno možno možno možno možno možno možno možno :\ložno možno že je to sneh co rozsypal sa a letí že je to túženie zrejúce v ociach detí že pokým dorastieš to bude celkom iné že chlapec nezahrá už nikdy na mandolíne že kým sa priblíži nebudeš hrdá viacej sa chvÍfu zastaví pri každej žene spiacej že srdce vezme jej možno že stratí svoje že bude plakávat do noci cez závoje že lepšie bez srdca možno že Ale kto vie že do tmy zavolá a nik mu neodpovie . niekedy ked vietor zavanie pozerám nanho vraviac bez nároku: Sklamanie nie je hrackou pre maciatka :ak klbko nití ktoré gúfajú si Dávajte pozor To je krehké Skrátka nech každý mlcí Nech to skúsi ).

Ste ale luhár! Hfadte. zrkadlo.. otvára oci..16/ Miroslav Válek Možno že niekto pochopí možno že nepochopí možno že snehom zapadnú naveky jeho stopy možno že je to bolestné možno že je to kruté možno sa ešte otocí kým zmizne na zákrute možno že hviezdy vyhasnú možno to budú oci možno že niekto stratil ich pod krížom na úbocí A darmo darmo hfadá ich nadarmo ruky spína nikto už pre ne nesmúti neplace meluzína A nikdy nikto neznal ich a nik im z lásky nedal a hod stále mlcali nik tofko nepovedal a nik už pre ne nesmúti dorástli všetky deti a nikto sa ich nespýta a nik im neodvetí Možno že iba sneh co rozsypal sa a letí HMLISTÁ NOC List. . ktoré zrkadlilo. Tu je jej obraz: mala modré oci. ktorý práve prišiel. ako na klavíri preberali jej prsty klávesy . práve si ružovým nechtom zdvíha mihalnice. . co sa ponáhfali. po komnatách tu vietor dul až do samého rána. hodiny. tu leží zvadlý kvietok malický. Preberat bude zrnká. nemá pána. spadli. v tú hroznú noc ho mala vo vrkoci. no do hrobu jej dajú pátricky. nezrkadlí. ved sa pýri.

mal som ju rád. svedok váhavý. co boli spálené. na co spomíname. dávno nezáleží na mene. ':0 klamú: nezáleží na mene. . CeZ polnoc tiahne. pripomína veci stratené. prúžok dymu. ~ed nakreslí nám jemne nad hlavy zlomené srdce a pery zmámené. :10 ja som iný. ~ O ZAPALKY Zápalka smútku chytá potichucky I už dávno nezáleží na mene). ?rst dažda chytá vtáka za perute a kvapky bijú na sklo ako kamene. zrazu horia krute ostatné.Zápalky / 17 jednako ju pochovali do pivnice. no škoda o tom slova. ~amota prišla bez dotknutia kIucky 2. :ak ako zlodeja. Jej plavá kader ako zo sna vlaje a šerejú sa oci zahmlené. ona zmenená je 2. jej biele perly rozhadzujúc po stole. i Zápalka dávna zažíha sa znova a tak jak dávno pália ma jej plamene. ~ ad ránom celkom zápalka sa láme 3. co kradol v kostole. prezradí všetkým. t:ž dávno nezáleží na mene.

18 ( Miroslav Válek JESENNÁ LÁSKA Láska je strašne bohatá. láska. tá všetko sIúbi. Šla zima dolu údolím a niesla odkaz máju: túžieval. . je mu to jedno aké. co sklamal. bola to láska? Sklamanie? Aj láska bola hlúpa. no ten. Iúbi. nepozná ju. No pred cieIom sa zastaví: Komu zas srdce chýba? Zo všetkých mojich obrázkov mámivý ošiaI stúpa. KoIko ráz v noci májovej hIadeli do mesiaca. ako ho mala rada. tá vie o všetkom. Len jesen. smutných letných dní na staré lístie padá. poznala priliš neskoro. žit nechce pre nijaké. co Iúbil. no máj im málo štastia dal a krátke bolo leto. ako ho mala rada. od srdca k srdcu kluše a pre každé chce zomierat. dockal sa. poznala priliš neskoro. Tak každorocne v jeseni svetlá sa trati a z duše a clovek. Iúbi. Prach dlhých. sklamal sa a ten. sklamal sa a ten. no ten. a jesen nepovie to. tá všetko sIúbi. odišla. že iba obrázok a možno tónu iba. ved chcela všetko naraz mat a všetko naraz stráca. koník túlavý. co Iúbi1. láska. chcel by mat jedno pre seba. Láska je strašne bohatá. cakal. smutných letných dní na staré líst}e padá. Možno. Prach dlhých. co sklamal.

to mohla vediet . co teda chudera tu zomriet mala? (Všetci. Na každom nádraží sveta som ta cakal. každého som sa pýtal každý den. Clovek len zdvihne ruky k uzúfanej hlave. HRDLICKA Hurtujú vlaky jak vlny na vzbúrenom splave a ani jedným domov nechodíš. . co s úbohými súcitia. ona bude asi odinakiaf a na svete je tofko iných žien.Zápalky / 19 PRÍHODA Zacalo sa to popoludní. Niekedy sa to stáva.. (Nemala srdce ani plášt a nedala ani odpovede. triatridsat dní hnus stúpal z riek. triatridsat nocí budú hfadat liek a najhroznejší nevdak pocítia. ono sa povie: Zbohom bud a píŠ. chodí si sadom v mojom novom plášti a koketuje s mracnami.. svietilo slnko.) Lebo hfa. ked sa šerí a búrka plná zášti jak korbác hnevu prásk a nad nami.) Potom len hrmelo a pralo. teraz. padal dážd. Nie.

ruka. hrdost pyšnejšia. Comu sa zdravá mysef verit vzpiera. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. zúfalé srdce stokrát oplace: Ak nefúbiš ma. kde. štastie moje. pod akým nebom blúdi vtácik muj? UŽ KOr:KÚ NOC Studený vietor okenicou plieska. Ved moja láska. . tak aspon jedným chladným riadkom vysmej sa. Už kofkú noc. osud muj.. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. co tak kruto stráda. na svete je tofko iných žien. ktorá máva . v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. Studený vietor okenicou plieska. Bdiem celú noc jak postrelené zviera. hrdlicka moja plavá. Už kofkú noc.20/ Miroslav Válek Nádražie. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. nebude preto menšia.. Ach. osud muj. Strach obklopil ma ako bodfacie. No kde je. štastie moje. nemáš ma už rada. vlaky.

.. :wc ju na sto zámkov zamykal. .:~:: \-zdycky .. -:.::~ 1:Jy som každodenne z diafky do záhrady na fialky "' . :<:-'.:. by na ne nespadla. \" nej dva ružové stÍpy..'.':' ~.:: ::1Ohy. .: ' . -:_. joli otvorené vrátka.onici. -:okrát s iným svadbu má! d .--------1 Zápalky /21 ~. ~'·-\DBA slnko leskne sa jak minca.'2.:':m nohám spravil by som kaplnku.:.:.•. -:-' __ =-:.. 50m tak kaplnku ja takú mal.. 5i rástla V záhrade a na slnku.zaplatíme dlh! :"":::-. .krcmár .Ždého ríde tažká chvífa. . :'. j = : ~c:husle z hrdzavého klinca. 3. --:-y som sa s jabÍckami hrával .lenbu.-. nie.to vie už aj hlúpy :--:.•.:. ~.c:.c .::::~ac.c '. . kde to bije zfahucka.:.-= . ~_: =-:. A nech si moja milá -: '.'::: by som dve vonavé jabÍcka. . \. __:.zíe ako v hnoji múch. =-=-_ -:.::. nemá tvár sa obcas zadumá.:. . a ::.idušu nebol by v nej nával.:. . :: =-:.. -. no skrátka. .._?L~KA ~.::-:. p :. keby si si nesadla.:.50ko nad klenbou..

To len vietor. Ale preco zvonia? Ci už vyšli zore nad dvory? Zahnal sny. ten vie. jasným svetlom úsvit priskorý? Nevyšli to zore ponad dvory. V nocnom vetre osiky sa trasú ako ženy. Rednú tiene. co spiace oci c1onia. To len mojej premilenej horí jasným ohnom strecha nad hlavou. nedotklo sa ráno sladkých snov. Cierna tvár sa pozerala do hviezd. mrtvy sa už nepohne. Ale tá tvár dívala sa do hviezd. to len vietor ma tak kníše. bez myšlienok. LYNCOVANÝ Zdalo sa mi. Prestan. málo máme casu.22/ Miroslav Válek Pime. . bez slov. srdce! Co ta ešte mrzí? Chlap. chlapci. Smejú sa nám za skrývané slzy? Hlupáci! Aj nám je do smiechu. že som visel na povraze. bez sily. kde hfadat potechu. ked sa rozplacú. polámali myrtu vofaciu. cierna tvár a všetci sa jej desili. Nebojte sa.

~:\"aše štastie ci pád.. -.:. som .:'::_': trašne sám. . : . .. ste okolo mna chodili.:.:.Zujte svojmu súperovi paty ...y = . ::.: = .. sa ma 7':: : : ze som taký opustený . .. ..~: sa za ruky.~iicasto vyhrávajú kone.-=. ::_~:3.lstie lebo pre sklamanie hrat. mrtvy sa už nepohne.:::: _~tajte ju samu na výlety .:.sa ma každý bojí.. ::.~:::u strážte.: =::: ~:.Zápalky / 23 .. :. e je problém..:\-ierne nikdy...". .~ urnu zdolá sila zrád... h :::-:. kráT však maže dost at mat. ~ ~-:: ~:.:.:. sa .idajte.:..:2:.::: <'rn tu tak sám? ':'_.tko inšie._::. .y ste okolo mna chodili...-.~: na hviezdnaté nebo .:.._:: .nikdy ani nebol. ~stie na stromoch 1 ~ :'_ h: "... '.:. '._ :::._.:. " ._ :::'\ ste boli veselí. s ?-:: ~. na kom ž ::. ak ju máte rád.. co sa maže stat.:.:.:.:.Ž:ký bojí..:.:::.. :: :. :~ec sa to zvrtne na zákone.::::.jnetesi z dlhej chvíle k šachom. ~ " ::::-·:::esa.

ked uvidí ta sedlat koníka. ktorý ma tak mucí: Mat k tomu kfúcu nedobytný hrad. co bránu odmyká. márne slová o stratenom kfúci! Tu je ten problém. Úsmevom svojím pútaš ma jak lasom. milá.24/ Miroslav Válek PROBLÉM Si V mojom srdci kráfovnou a ja som tvoj poslušný a verný poddaný. ked slová tulácke ti šepkám do dlaní. Ach. ktovie. ja som ta nenaucil poslúchat. Ach. naucila vládnut. A možno ja som v tvojom srdci kráf. Ty si ma. . no ktovie. ci ti tvoj kráf a ako ti len povie: Stratil sa kfúc. tak ta tam zamknem samotnú a hladnú.

DOTYKY .

: =e kvitnú. c: ~. ~ album s tvojimi fotografiami.-\ VOU V OHNI . padla do oka... : : < :J. -. ". :2. . _:L~ v oku. ""-:-. psi strážia pri dverách = :=-:.. ~: ~ ~=--. '.~.I: •~: -:-. . : =e zbran! li.ludnie: : '_ ~''-ou v ohni mysliet na teba.·::. 7= ::. -'-.ochlboká. nebudem ta dlho vyrušovat. .::sa. . -~~ej noci k nebu by som stúpal. ::'mne hovorili: Celý horí. spla. : -::-..:.:.~ . ~:mi vždy. =·:. ked svitá. keby si bola ráno iskrou. -.:TI sa už nepodobáš ~:oré si dávno zabudla .:: ~o je v poriadku.::-y som bol.=::-. .:hcelosa mi mysliet na rýmy.Dotyky / 29 ~ite := :. .:=: :-ILIADKA :-x m hodín ráno.ludnie by si mohla byt moj úpal. ~om bol z teba trocha chorý. ~.:::-ámsvoje svedomie ti. L~. r: 1.:. :.

hlava v ohni. co ta desí. Áno na srdci a áno na ústach. lásku. poIná zver aj vtáky dávno spia. nechaj lásku. Padá hustý dážd. . Letí havran ponad pusté lesy.30 I :\firosla v Válek o pol 6smej vecer: dlho hIadám struny. O pol ósmej vecer: aby ta bol celý vesmír plný. Nechaj. chlapec. noc. keby si raz v noci bola: áno. v pustom poli posteI ustelie si opustený spác. Aby som ta zahral podIa zlata hviezd a podIa krvi luny. ktorá klame ta. dážd bez melanchólie. Padla si mi do oka. VECER Sedí noc a cierne rúcho šije. Iskra v oku. z povinnosti padá na zem dážd. noc hlboká. ostrým krídlom nebo zametá. A rád by som bol. Letí havran ponad pusté lesy.

.:. .~u lásku cas tak ošúcha..: :'rcha. lejak zlý a prudký. rieka kricí do ucha.:sto a rukáve tvojho kožucha.: -:-: : = 3 j rieka kricí do ucha.:. ' . n -. .)ní nad vežami v zlate kupol. =-. :-::. :. 1'J. .. :::'3 stromoch a bubny na strechách. všetok hlúpy strach..:Jú ti všetky moje smútky...·.=:.•.i-.' lece si sa opierala ~ .:. ?-~~.::. :.slíš práve v tejto chvíli? \Il" . L: '._-:. dcn nad mesto si cupol. ~ -"·0 . ::.::a to. : .mna padá ako skala.:: . _.Dotyky /31 . &. =-.. 1:. _ :iesen._ ::-.:'. preco ma tak mýli ll:'c: -=-_. dažda. ~~: -. i ?-:. den nad mesto si cupol.)ní nad vežamÍ v zlate kupol. _ . '_ = '.:.

32/ Miroslav Válek MYŠÍ SONET Co sa to len stalo medzi nami? Co sa stalo. . Co sa to len stalo medzi nami? NEPOCHOPITELNÉ VE CI NepochopiteIné veci medzi nami.. je nebo. tá stále vracia sa mi: Je smutná vrba. A od teba len krátke listy chodia. studená. padajúca voda . Ale zima neprestáva. je moja ruka položená na tvojej. Ale ulica je prázdna. Ach. je lavicka.. Ale tá moja. chladná. Jablon rozkvitnutá koncom januára. Ale hodiny nejdú. Si smutný drozd a tebe Iahko je: zajtra si krajšiu piesen vymyslíš. ktoré práši perinami mracien. ZreteIný pocit. bezradná. že ta niekto volá.. je lavicka. že mlcíš ako myš? Je smutná vrba. a ty nie si! Krutá predstava! O kamene podopretá hlava boIavá.. je kríž. »Naco je to a comu sa to podobá?« Koliesko rozkrútené v prstoch vykonáva svoj zvrchovaný pohyb. je krÍž .

.:C.~ ::='piteTnéveci.=.2mných súvislostí. ~ -:.:. si ticho slová kÝm sa zažnete. "':" ': zjaI svoje veci a možeš íst. "" _:-::: ':0 mna všetkými zmyslami.Dotyky /33 ~L.prosím..-:: -. Jr '=-:. . « :. c. lebo ju mal rád .: c:-. a chrbtom o dvere s 1 -c '::'. =-:. oL-.'':=... _ "".:kého odovodnenia. :'::~ ohli bez seba vydržat.t... :'0cute: ::::. nie! ta .: nechal.•. .. '-':.•.:.:::. Jl. ~ ~: iusief dotýka sa slák.:...Jaocami: ?-: :-. « ':~'~oyali si život. 1IIe'":"~ ::piteTné _-_ "'=-:':. .. : -:-::.iem & =-''1..~ ~ ..":' .<:"_ 2piteTné veci. ma k sebe.:.:: : ._: " :lás.. :::lesa navzájom.:ichádzajú tieto slová k:....= _~O ~--'-: zo skrine sa skotúralo na zem.. . r-.

aj tá láska. opíja ma ako alkohol. aj tie rozchody. Ani torkých v abecede niet. nie. nemám na koho. . že mám toho dost. Pozerala na mna.-----~--- 34/ Miroslav Válek Ale ja som raz vedel. Až som jej povedal: Polož to jablko a chod! U dalosti sa zbehli. po písmenku dalšie . Po písmenku si tú piesen znacím. kamen zahodený do vody. Jablko zo skrine sa skotúralo na zem. zbledol som a povedal som: Zostan! Ale ona si zbalila svoje veci a odišla. že v inom poradí! Otvorila dvere. nedívaj sa spat. a položil som ho na stol. ale nemám za cím. Kamen. ako som predpokladal. zdvihol som jablko. Po písmenku. zaprášené a ešte zelené. vstal som. utierala jablko.. korko zrád a podlosti a falše. Myslel by som.. prišla ku stolu. plakala. plakala. Neprestávala prosit. Nepozeraj. Co na tom záleží. PO PÍSMENKU Plakal by som. Medzi nami je už všetko jasné.

: = 3.=i smutno zvonia sn_ ~ ~ Z\-oncev smutnom dni. nieco pochovám. .:) a ja v nej.:zú :. 5prievod pohrebný .:j idem takto k tebe. ::: k vám. ""-' ~ meco vo mne zrúti. ~.:.k.Dotyky /35 i-~' -_-=-~A RANNÁ ELEKTRICKA J:O: =~.:" : !::. iE: _~=-~ zyonia pred nami • ::i =-. :::' 'IlC. ~2.•.• !:.-ye sklenenej.. _~ ~ '=-'::'timpreukrutne: . smutná pláž. 'lIIii:t:'" !.:.~iidem takto c.~.. taI1_-:.arky. r: 1. 5m_~=-.::c =~5to je dnes smutné.kona pohrebe._ =: je vlastnej smrti..

hviezda zázracnál Tak vidíš. kde sa za mracná pichfavé zimné slnko gúfa ako jež.~ I 36 / Miroslav Válek STARNUTIE Smútocný závoj na tvár. Ešte sa zažni. mladost. Už nebudú k vám chlapci do okienka liezt. Blednú oci hviezd. stihlo ta to tiež. Bolo by treba odíst. Zotali pred vecerom brezu. Pozerám k modrým výšinám. moja krásna. MINÚTU PRED USNUTÍM VideI som vtáka s purpurovým perím Mám oci plné krásnych disonancií V noci ktorú zapafujú jeho krídla bývam vždycky sám trápim sa placem vymýšfam si ChVllU tebou medzi ružami s tam sa ta ucím celú naspamat tam ta dýcham až kým povieš Dost Ja viem že sa to nesmie Ale kdekofvek sa dotkneš muj ho tel a stáva sa z neho zretefne chvejúci sa tón Tak dost Už dost Som tvoja hudba melódia ktorá nejde z hlavy mužeš si ma pískat mysliac na iné -- . Ruku na kfucku. Staruckú.

: ' : . ~.. :.. -:::-: smutných vyjdi ako dúha. co ta trápi.': ~~Z\'ony poézie v nociach tesknoty.rHácnejšie ~ _.: d • -. =: 'Jsnút ::.n '.:. '=-: usnút ~ -"-=.~. =... L-' ~ zamkni slovo placúce. ..~.. JOU. ". . ~: -:: =.áruka pod rukávom kabátu. nehrad na srdce. ktoré nenóti. co má zostat skryté . _.~. zamkni všetko.Dotyky / 37 :=..c. mé nn-.:zim srdcom..-':.~~::J..:--.: .:jde z hlavy . cím by priši1 záplatu 'Li.c.ískaš !!' _' -. .a rúbia.' .á. T. . L:: __.:.urpurový vták " -sú pre cloveka nite. ::.c.-odyrozumu sa napi. nehrad.~.c.... =:: '. t ~. pre ich lásku luhaj..~.

clovek aby mal oci vzadu . . Ach. noha pod stolom. Sedia. preco sa celý svet dotýka toho. napríklad: . zo slov. co sa koncí v zápastí. pocúvajú.. si každý vyberie to svoje.spocítaj si to na prstoch . co im nenáležia. s kratšou nohou. Nedívajte sa. ktorý sa ich netýka. To sú hrbatí. . . Z rozhovoru.. .žije na vysokej nohe .... ale rovnaké a ešte horšie znetvorenie ducha je skryté pred každým? Po smrti budete mat všetci krásny hrb..---- ---- 38/ Miroslav Válek CITLIVÍ Zrkadlo aby bolo za chrbtom. . ... s rukou.----.. ruka v rukavici. co nás trápi? Preco musíme všade nosit svoje viditerné znamenia.

l:...--:- r -. ::....-:-.. ':lovek ". - T: ~: : ..::...:>1\.znil? ~~::'::\-strom! -::: Hovoríte! ~ : -: _=-_-= \-eci .:::= m e :. z pády v ktoreJ žil od korenov ~I . -'-~:-.-.~. ...konár co sa nezlomí ~~b chodí po lese .. .. - .~ :'.:' . :~-: .: ::·~:'.~.: 5 ~ oci ::.':len ~~ .::. =nesta L-::-: :-~ :::á\-nikoch .:oj? EI ~~.Dotyky / 39 \ { : ~j chodí po lese .. -::=-_-.. . ::.~::10C .a ~ .:: sa mu! ..••••.._-'-~.:oie miesto na zemi? ~I ..

Mat vacšie svaly. podivuhodne vysoké hvízdanie padajúcich hviezd.40 / Mi r o s 1a v Vál e k OHÝBACI ŽELEZA Na ulici Vuka Karadžica na rohu dvaja muži ohýbajú ocefové prúty. Jeto práca tak trocha básnická. v lipách pod oknom sa zobúdzajú vtáky. Železo jak verš sa vzpiera vóli cloveka. --------------------- . Ale verš za veršom. pocuje šumenie vzdialených galaxií. Ked konecne usne. stále jasnejšie mu v nich hucí dunivý príboj tmy. SLUCH Zdesený vyskakuje z postele. S rukami na ušiach stojí na prostriedku izby. uvedomuje si znova a znova svoj abnormálny sluch. Bude hladkat svoje štyri steny: Ako je to pevne postavené a kofko len sily potrebuje taký múr. a je z toho jedinecná básen. na tretie poschodie sa nastahuje modrooká pointa. verš za veršom. Nad všetky tie verše. stal by som sa ohýbacom železa.

::-úci sladký závrat ?-1 ~...Dotyky /41 ho zasa..::~:1~' chlap. ~ "-~ '.... ako poleno.- ~. A 1__ .::..: -. . "ll .. to je všetko vymyslené. ako divý... ml -: ::-":'::1nehlo.~ ktoré hore1i. :.. :t:'-~: ~.::.. :-. ~:Z.~:o bol myslel.::a tú hrdzavú. ':'Jpot naliehavých slov.:m Li: :-. t:: C =-_ < srl' -_ 2k . povedal šofér. co je v nom. tam..:. "':"-L:'_ :-.::_ :.::rnihunáhle -:~':-. ~ upútaný niecím. ~ ~I~-_ '..• -L r:-: : mL::.. t ••• ..::2dníku --.:. Se:: :': . . co sa treli o seba.. :ma-: -. -.:.

Ani ho neprezrel. .. dlho blúdili. že je to nákazlivé. kde co leží. cas a potom trochu vápna . kašle a ukazoval na hrud bofavú. celá tá vec mu bola hrozne trápna.---------------------- . Ešte sa vystrel. * Hovoril.•. obloha scernela a zhrbila sa zem.42/ Miroslav Válek OSUDY 1943 Ked priviedli ho na okraj tej jamy a dali mu do rúk vrece. nebolo to vápno. vysoko v jedliach jej monotónny spev. ale kalcium. ušiel od splavu. že nespí. že to potrebuje odpocinok. Ale ten druhý nevedel ešte. aby ho tam vysypal. musel vylamovat dvere. Noc zdÍhavá jak kornatenie ciev a plná krvi tiekla nad nimi. s Mesiacom v zuboch..-.. povedal iba. ordináciu prebral až ráno. vcera v tej trne stratili smer. Pes.

_ schody. . spadla zo schodov.. "-. ..=\ck robí všetko zo zvyku..:. :. adba dlhá. :. umývala schody. __ ..'crín tej starej zlej ženy. veselá.::...:krútim až po bradu..u aj pod vodou .ála lúcenia a rozchodov.:j na zemi. ~= :~-_'::cte.::.~ nu..::':.~.j :: ~ornec. '.:": F~.:. .:::~'\~nú krárom posadili do saní. _ ~~..Dotyky /43 L:: :-~. co zomrela.: . . . SpI. .~: bolí od blata... umývala po Si:. po nu. - ~ '':.=: umývala schody.. .. « : =_ -: :-~. s ':0 zlatého hradu . sú v dome chlapi! ked _. Jratá.

Zat1cú rakvu. bol mi ako brat. nemáš iné témy? Co by ste chceli v takom pocasí! ESTETIKA 1 Podivní vojaci v krcme na spadnutie prevraciame nocnú oblohu jak veIký cierny džbán. chudák. . básnik. ten je rád. A tak pozde a tak márne atak slnka zacne sa..44/ Miroslav Válek POCASIE Padá dážd. Iudia oci div že nevyocia si. . Padá dážd. A myslia si pritom: Tomu je už dobre. A ty. pršia chryzantémy. svieca dohorí a sused susedovi hovorí: Nebohý. pršia chryzantémy a Iudia oci div že nevyocia si. na toho neprší. Popíjame unavené dažde jesene.

::.-=-.=1Y.::.-. .-..."1 n ~ ' .'::':::-. zotierame .no: ::. .1 detonujú oblaky.::.::.::. lásky :~::nícek . bubnová pafba melanchólie.ecný ucen múz. ..:d.. < = sa jeho horkej krvi.lá násobilka odvahy: zotierame. utec.:mi slzotvorný spleen..: '.·. m ....::.-: ::: :.~: ~y"ne prstom.. \idená už tvár -::.. na oknom kaviarne.. zahrozí.::. : __ =--.. -. ... ~)m sa na krk životu. :..s :. ='::'. . básnik. ':". =.::...::.. ~ . '::-5: ..:-. .' z.::.letie sa nám v pomatenej mysli =. .. -= .lia oc. = ::-. si na obdratom mlynku :'."--..-. 'l. zotierame. •.Dotyky 145 )dtrúbili dávno svitanie. .:zdiciek. mlc! __ .: plné ekrazitu ~ ~ . . ~.

spravím vám z neho krásnu sponu do vlasov. Usínat budete s mojím slovom v srdci a zobúdzat vás bude k životu. Ale ked raz v studenom a hustom daždi pocestujeme spolu do práce a ukradomky dotýkat sa budem vašich vlhkých pláštov. slovo ešte nenarodené a slepé. __ 11oo. Povedzte. a bude zvonit štrk. usmejte sa na mna aspon ocami.46 / Mirosla v Válek A teraz vystupujem zo seba jak rieka z brehov a nesiem slovo ešte žeravé. a budú kvitnút stromy.-- _ . co sa vám len zachce. každý predmet nevyhnutný pre štastie.. ostrý nóž a pluh a všetko. Rozkážte.

. je to strašne dóležité.--.:::..~: sa. ::::. zaplavuje dom.. -=-: ~: 3..e..~~.-: .. ~.. ako je. 1: .:-a hrozne zamilovaný. telefónnej centrále.. r-:-. -~. ..:_.: že ta prosím: ::. ~tko tak.: :. ~.. .' . : -~::) už celý blázon.!. -. ~:. I. iZYOniliv celej štvrti odrazu.. iezdou na cele. : ~ech LLC '-:..'0 tvoj púder Soir de Paris.... ::.-=padat per.".:esruj za mnou. -'!.e:h sa v izbe tocia pojašené zrkadlá... \ ..-:.. :: ~.:11 prerušené spojenie.. '-~. :". :... že uverili ~.. . c:-: :i -: .Dotyky /47 -L-'::' ~ \ám chodia telegramy.:. stále volám.:...: ~::.:nút jazmín. ""-'. :-.: ta bude cakat sedem ciernych koní...:-e. I' -..\. :..icll miliónkrát pozdravovat. ]f to nic nie je.!:-. 1'!'""":::~:-_< prvým vlakom. :e.: ::lechtecie plyn.• : ..:. ~. horí voda.. na širokú rovinu! "'"'-...

lebo tu sú v každom dome chlapi ako železo a zvuk má dostatocné miesto na rozbeh. Až teraz vidíš. cul. takže stací vypnút rádio a mažeš pocut. dupot ako na slávnostnom defilé. Noc. sníva sa mi tvoja hlava na mojom ramene a moje oci na dne tvojich ocí. kovy. na rohu už trúbi vecer. . Sníva sa: sklo. ráno. ob ohraná ale naše.. co sa komu sníva . medená. Nervózne prsty televíznych antén prepichujú tmu. cierny klobúk so širokou strechou. sníva a všetko je to ako v kúzelníckom klobúku. snívajú sa veci nevyslovitefné. ráno je dusné ako tanecná sien po bále. jediná smutná vrana na nebi sa krúti ako ventilátor. kamene. je to všetko jak starý automobil. krás ne zapadá. aké sú sny hmatatefné. rovina padá na kolená a ukladá sa spal. Nastal cas vyzúvania cižiem. prevracia sa naruby. vyleštená rajnica a ked sa dotkne Zeme. škrekfavá. zohnutý ukazovák. pohladenie rúk. Cierny býk v družstevnej maštali zamatovým basom dospieval svoje lyrické intermezzo.48/ Miroslav Válek Ponáhfaj sa. na ktorý si cakal. mafovaný na modro mestské slnko. dvojstupy nových domov klušú do dedín. sníva sa nám. veci zázracné a prosté ako snežienka. platna zasúva sa za obzor.. ktorý klope na okno. letmý úsmev.

a mlcí.:.rináša podivnú.. :.. :.:: . . .:-~\omklobúcku ..:-'dala svoje plody. .. --:. ako ked plesneš bicom .·c dedina prázdna ako vyfúknuté vajícko .slepá.=::2 melasou a cukrom. je stále dobrá.~:nové šaty. %.: . « '-i .zamdlievajú úžasom. co je toto za svet . ~~ mama sedí vo dverách a potichu si spieva: >..:_ -:':~tartuje kolmo k oblohe ako raketa.::'.:..::.~\ala múcku .:-. \'onkoncom nevie.:. .Dotyky /49 kr :c == :: L ~5:.' . I .y rozhlas zachrípnuto volá: Podte žat. : . . = -::-:.~ed ju vezme do prstov.:. ~ :' . cudziu vonu spálenej nafty. .: .. rovina je vecná..' .:-:ina padá prvý sneh.:.:u lietajú pecené husi.. .:.:.'. jalové dažde pršia do záhrad.. • '1':". ~~adojit kravy do Herzovho majera . ~:2 si mená svojich vnukov...' ~. aby mala dlhý život a štastnú smrt... k '':' ...:'. .:. už nemá co povedat..rešiel.3. zostala. ked je v dome smiech.. '.tak to bolelo .~a sa.-.= -. :stá poda ako vtedy . oblieka si vatovaný kabát. sa strhne. . podte žat! ~ _ . šestnást rokov a dlhý vrkoc sú už prec. 2pky sliviek klopú na ustatú zem.. :. . "'~:-:'.i.:ha rýchlejšie a nahlas. . nebohá! ". '...~::1a. :.::. . = .. .

atramentový drozd ticho hvízda na pijavom papieri. Ako hus sa kníše krcma na vodách. V tažkých chvÍfach prichádzame sem. Opustený havran. . Spadli na nich olovené nebesá. len nemý drozd splašene letí priamo do slnka. smutné sviece dymia v kostoloch. Hluchá. Tváre ukrývajú. smutné svitanie. tak až naveky. naše deti placú a hovoria nám: Prestan! Prestan s tou strašnou rozprávkou.50 / ZEM Miroslav Válek POD NOHAMI Blata po kolená. Ako na pociatku. Pijú na odvahu. Pijú ako dúha 'mlcanliví muži. Tak chodievala smrt. smutné klesajúce hviezdy. hrobmi zoraná. ale ubúdajúci stokrát rýchlejšie. ty mlcíš. odtrhnuté z nocnej oblohy. v úplnej nehybnosti casu. Zamknuté na milión rokov. A zem a zem. ale neprestanú horké náreky. Daleko. kde je zem? Tvoja zem je to. letíš sem? Kde je pevná poda. tažká voda padá od rána. Zamknuté. Objavuje sa pravá podoba a zmysel vecí. coho sa držíš. slzy umývajú. * Minútu pred usnutím. zapafujúca belasé ohne liehu v hlavách otcovo Cierny okruch chleba. trojnohý pes hovorí tam jasným fudským hlasom. hlavy po stoloch. navždycky. tvárou k tebe ustupujem dozadu. Ako pecne chleba. Tam spí zelené slnko z mojich detských kresieb. ŽIté. lebo každý má svoje detstvo zamknuté jediným kfúcom. visiaci nad ústami ako fantastický mesiac. pijú na svoj strach. búchame na bránu a rozkazujeme: Otvor! Ale nezastaví sa dom na stracej nožke. a zúfalé obežnice detských ocí. Smutné sny. navždy strateným. v ktorej je všetko smutné. Preto ked nahlas spomíname. ako bolo. ale všetko tak. sledujúce ho až do úplného zániku. Leje sa. nedotknuté a cisté.

_ .J ~ <: . ~.Dotyky / 51 . . spravodlivého boha..J\"obecných bláznov. ._. ci to bola pravda . co ta do nej siali... :'. _:. __.:: s::... ~ :1avás. . _ =--. rozmýšfame.'.::: . _ =-- .. ~._~ -:..= ...:terinská a trpkost dvoch slov celkom nevinných: Mama. zbytocné. _-:= tichu pred dozretím plodov.: slepé oci studní. bieda a hlad. . --:. --'.:-. z \)Tstúp z hÍbok zeme.=. :::::tri noše plno mocných odpustkov.:::-::-l.. :.-=-:. oceány. .~'.:y. . a tecte nazad starými korytami. daj.~ -=-':Jnažená. bez konkrétneho zmyslu.ané za živa. ~.: poslednej škridly na strechu svojho domu. a r: . zablatená a ustatá. _~~:-:tyoju tvár ako osýpky? -<=-"30 bírešská.-. . ktoré uplynuli..~:. .::orÍchválite svoj den.~ ::.. ' sa.::. .-. círa. ~.- ~ . priezracná? ~ -=-=-...=.':ávne rieky. .'. .c plachetkou svojej chudoby.: \odám v kaž dej podobe: ""':-.: rkadlá. __ -=-_.. . na teba. v ktorých je napísané: choroby. . -. =::..~adine. .. trne júlového vecera..zužujte sa až po osudný pád samovrahovho tela .:e..:k.stne vydáva slza padajúca v absolútnom tichu.. ktoré klesli u pod tarchou života. _~ =.sof slzám žien a matiek.:d zavierate oci pred spánkom. statkárskych briciek.~=3. .lach.

na pravé poludnie. búrka v povetrí. KRÍDLA Tak to je leto. Márie. Zas budú hlavy v oknách. ktorí. vydajte svedectvo pre živých. Pri Cíferi sa oparu je dievca s rukami nad hlavou tažné veže naftového priemyslu sa plazia k trati. všetci kývajú a myslia si to isté. a teba niet. ich žIté ohne zas sa nad nás zohnú: . prstami lusknem.-- ----- -~-- --~-- - 52/ Miroslav Válek Spojte sa.-- ----- -. ked si smutná. dlhé a štíhle ako pískanie. ked lastovicky rozdávajú vo vzduchu svoje autogramy a veci mlcia. park plný sýtej zelene. plejú burinu a kašlú. potrebujú istotu poznania. pevný bod. Slepci v Báhoni dvíhajú hlavy nad múr. zem pod nohami. príd plná hnevu. nad ostnatý drot. vody minulé a vody predminulé. dotýkajúc sa slnka. zapália sa marhule. prezerajú si vlaky. augusta. aj ked sa ti chce smiat. príd za dunenia bubnov. veci v poriadku. spravíme vecer u vás v záhrade. slnko je v pive.----- -- --. podra kalendára je 15. Vždy som ti vravel: Príd v pravý cas. 16 hodín popoludní. zas bude všetko na svojom mieste.

:. .::. ~:. -'-~ -:. '::. .-ial istý Ábel.__. ~ .ž tá búrka dlho trvala ...j všetky hviezdy... priezracné ::1evšímal.."-.= sme kupovali lístky na futbal. s .e:.. .. slepota dospelého veku.:. '.:. ')I'. .-:. ~ zacínal sa na nebi a siahal po náš bozk..~ sa triasol ako ovecka _ -' e:.=:::: - =. :alo. . y . •. ~ :z-:-:: ::..:hli eb. 1E:1: -'----=-.. _ :'coesa Zem pohla v ložiskách.. .. = i :. :::.. chodí 80 mnou. : ...::.--=::: bodkovaný ako kravata visel šikmo z mracien. ..::: J.dávno prehrali. =.:: žieami. držím sa zeme. ' krídla. ':oma.:tná vec.::.:. .. .. : ~=:.:lij aké krídla..:o.. .. som ta videlletiet ponad dvor.Dotyky / 53 ·.:edy bola tráva modravá a studená jak studna. že ta budú hfadat .:. :. ___ . po patnástich rokoch 11:: :" .-=---:. .. ""--:. :.-. si svo j stred . :. i •.. .. a fahké. hovorili.::ú sobotu. t _ oe:.jala si.. stalo sa.. po izbách. .:sme ta.š hlasno tfkli na plech hromu.-:.:::1 dobre.:aj den po stvorení sveta hralo rádio.::. ::'::-lh)" .

54/ Miroslav Válek robotníkov Z Kovosmaltu a Z atómovej elektrárne. Leto žité ako osa stále za nami. práve tak ako vy ste osud tých. rastiem do seba. vy sladkí. Som doma. my sme boli váš osud. v božích záhradách. brali úplatky a božie mlyny mleli iba pre pánov. Leto vo vzduchu. kde sipí diablov hnev. že hmota je len urcitou formou energie. Ale my. Leto na každom kroku. kde podfa tvrdenia teológov má byt raj. je napísaný osud cloveka. prichádzajúci z našej krvi: Myslite na nás. s horiacimi mecmi v rukách. zodpovední za poriadok. pohybujeme sa rovnako dobre v priestore aj v case a vieme. odkedy sme poznali. vybuchujú granátové jablká a anjeli v plynových maskách. tušení. Oci plné zeme a ruky plné rúk. Za krvavou ciarou horizontu. . ktorí šest dní v týždni zastupujú boha na stavbe sveta. co tak hriešne zaostala. pretože všetci svatí. fahšie roztvárame svoje krídla. Odkazujeme vám. ktorí prídu prekrocit po vás hranicnú ciaru života. na zemi. uzavierajú svoj slepý kruh. že toto miesto je tu u nás.

PRÍTAŽLIVOST .

-=':' í.. ze k životu to stací.'. ~:. svete to znací SOS..= ~ .slé jablká. ::n _ ~. c:= _ ::-.:.. :Jazilicelom o celo . "-.i.=.-: = :--:~.. ::a klobúky . odlomil sa blesk .:. : =. :':. 2 .:-:-: ~ .::.::~n zrazu .-..:. tle '""-:-: ::2. nom sedia s bledou tvárou..:-. :<~sk... až sa zotmelo. :::ahla.-:k. <:TI 'W.'som ti kúpil nemal na chleba a na sof. :: ::. =.=>m .:fa klopú do dreva.':' >.ozneva..:-.Prítažlivost /59 Oslnenie :_ ··~o = ~_ -: zltne. slnka by som mal. .. .:._. ~ad lesom sa mrací. "-: -. "C':"".. =-=. co by sa v nich pásal.':'~2 stvorený je na cítanie z ruky. -i :-.-. 7~-..:... vzduchu utopil sa les.:.:.. c . ::-. s kvetinami.::-_~o octom.. :~s. s ==-.:u . ~__ :: \.': zrakla. t::' L._ ~:prsty na nohách a na rukách._..:i .

ked zahynul Ivan Hrozný.60/ Miroslav Válek Ja ti nic nevycítam. plnou trápenia. Slama na klobúky práve dozrieva. to sa mu nedá odpustit. uciteI dejepisu s vecne smutnou tvárou! Siahol si na život a ani nezaplatil nájomné. Teba každý Iúbi. vyjdú dúhy pávov a tam. Ale ja stále chodím s nepokrytou hlavou. ale hlavu naklonenú. ako niekto. Tam na ten vzduch si poskladajú svoje žiale ako košele. NA KTORÝCH SMIEŠ PLAKAT To bolo vtedy recí. kto práve vošiel a stojí za záclonou. ustielajte plné hrste vonavého vzduchu. DOMOV SÚ RUKY. na cistú ražnú slamu vzduchu. . piHami ku dverám. Tvárou do ulice. a pod nohami plná náruc vzduchu. ktorý ich oddeIuje od zeme. kde stúpaš. akoby uhýbal pred úderom. CO odchádzajú. ustielajte vzduch pre tých. A že tam tak visel a že tam tak visel ten ulicník a na celý svet vyplazoval jazyk. Ó. rieky pramenia. Obilie ž1tne. Tebe to všetci vycítajú z ruky: Ked usmeješ sa.

:~liaest omnis divisa .ozaj .den si uvazujem kravatu. že táto vec sa stane až o poznanie neskoršie.::2.:' som ešte nevedel.al Helenu Dankovú z III.:[1 si niesla svoje ceské meno do Prahy._'. : :.:'.. « L. :nusel hrozne hlavou kolembat.. musel hrozne hlasno zvonit.-~::~ dna som otvoril dvere triedy. :1Ohami _ :.. B. bude škorica .: '':-Jnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia. .:-~~JCyiksme sedávali na oknách.. -.. co tak visel. starosta : .: _'.:hodil niekto.':.: . :' ~.. -."".j prvou púnskou vojnou sme sa držiavali tajne za ruky .. . :':=::1 som nohu na xylolit -" :: joriacej trávy. ..ali monotónnu piesen: ::.. __ ~:ID tak vonia..Bude to iste tak.m sa: vždy nás upozornoval na podivnú zhodu letopoctov .. '_~::. := -: ~~ som život.~:1ení zostával som v triede.už roku 1638 zomrel Johannes Althaus.. : ==:e bolo v tom case všetko fahostajné. ako sa obrada k nám chrbtom.: ' .-:. : ~.: ::2.:.:~::sk)'..-'. -_.-. ktorý celý svoj život rozvíjal myšlienku o zvrchovanosti :_._.Prítažlivost /61 .~._ : .:. a o 300 rokov neskoršie sa cosi stalo s hranicami nášho --'. v ktorej nebola. _ : ~:~.:~som futbal _ -. ako nám hovorieval: že totiž dejiny vytvára -_ .::-án dalej som už tušil. .omiešaná s koprom.

Peši. Za gotickými oknami biskupského gymnázia sme práve rozoberali tajomstvo vecnej pravdy: )} Memento. Ruky na tvári. šofér Cerveného kríža.. to pekné ceské meno bolo celkom nanic. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. « Tak sa teda obrátila na prach.pivonky rastú korenmi nahor.. krvavé a ako voda smutné. V tejto súvislosti si spomínam na istú básen trocha sentimentálnu. rozhodol sa František Kaplánek. jej malé nohy s cervenými sandálmi v prachu ciest . a jemu podobní. . každý s kvapkou cudzej krvi v rodnom liste.. peši. peši . že to bola nevyhnutnost osudu alebo voIa bohov. Napokon. Coskoro sa mnohým znepácila jej olivová plet a modrý lesk vlasov.62 / Miroslav Válek Myslel som. pripomínajúci hlaven pištole. Pocul som v nej padat nocné motýle na sklá okien ako dážd a kamene. homo. quia pulvis es et in pulverem reverteris . že premenia beh sveta v miestnom meradle. Veci sa dalej vyvíjali normálne.. ale jadro veci bolu v niecom inom. Ešte dnes ju vidím. Pretože dejiny vytvára sila osobnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia. zástavy vejú pod kvetmi. proste cosi ako náhly pád jablka na ostrie noža.

::..-j slávu nedefného obeda.:orunou. ..-~::loma d -..::'Jla.' hrajú v záhradách.::.:.:-:" zrazu ' . a . ~ : _5ilie stola .:':uje na deravom komíne. .::iepiesku v okenných tablách. ':. :-:ah dlážky. :-: '..::. -.::.? j ruke ten.:-..::..::: tiché bratstvo kfúcov.:::. lesk okien : :-~ mala obe ruky prázdne. . ú ~. -: .z.'Jchom nezachytitefné: -:.Jffi zostal jeden tanier cistý. a si ich vecer pod lampou. :-.. .1 .::. CO otvorí.---=~_.'. . =. ...\·ere ~~:.laich k sebe a odtahovala.-: :. . .::.:. kvety polievala. odtahovala. .::. ' :: ~::: .-~::loma umývala riad. __ -: . _'..':o sarobí! _ .::. -:-.:.:riksviec. : . -.~: . nikomu nepovedala.~_. .Prítažlivost /63 -~:n období.::. =-.::. d ... -~jia iné veci.'.' :._ ' .~:: plného zatemnenia Mesiaca a hviezd. medzi nimi.\1atka! -.:.::.aschodoch . .. --~ ~ ~~ena.ocsedí na streche c_ : .~ dlážky.. ..=-.': '::: ten strach._'. . . r __ .

Nepamatám sa. na ktoré mi dýchli. Krv Osviencimu. Milácik. Slza a kry. cierne kmene spáleného lesa. Budeš raz chodit do školy a budú sa ta pýtat. Krv nie je voda. neplac.64 / Mirosl a v Válek To bola práve tá zvrchovanost národa: ruky. nepi znej. len prostácik vietor tam zdvíha škridlu popola. Moja pamat je zrkadlo. Nepi znej. kry Kremnicky. kry Lidíc. Ale ty im povedz: Neviem. prehltnutých so sofou. krvavé a ako voda smutné. rozplynulo sa navždy. no hlboko v hrdle stále zostáva horká chut mandlí. nad ktorým ani plavá žlna neprepláva. Bude stará studna a bude vedro krvi. Ruky volajúce o pomoc. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. Pominulo sa to. . ruky.

. sú ruky.: "-~ =~Jstné deti na výlete za mestom : -.:.Prítažlivost /65 I.:.. =-. : :":':11.: ><3. šofér Cerveného kríža.:-:. : =.... poviazaných retazou. ='.=\ sú ruky.:dnom tichu. . •. ktoré vytvárajú dejiny.:me cestovat. - ::k.=-.:.:. a jemu podobní K :' :::::...:::=:-si uvazujem kravatu.:. =_ pritúlit... na ktorých smieš plakat..::~ck aplánek. tvoju tvár.. ~.::: -=.. _. .. : ~. ... den • ..jú na nás. co sa pekne krúti. -=-=\ ::. - je chladná voda v zarosenom džbáne.priložit prsty na hrdlo a stisnút. oho nedožiješ. ~. neplac. :--~ ':~e a cakajúce. . položené na stole -: .:.:. : -"-:-.den myslím presne na to isté... . :-.. = \. ..h ruky _:: -.-_ = = . -=. po práci. zachránit a zohriat .=-.: ..:::tu zima.::::::c íst už domov. :-'. . ~: . .:::=-_ mftvych oceánov.:.: .._. lá voda na tvári.:...mftvych oceánov podomiefa brehy pamati.. jujúce. ~ "L-' .: lampy hviezd .:. _:-_= ti glóbus.::. = . vlhkú od potu a od sÍz.

v hodine prebúdzania stromov. elektricky utekajú po prstoch a zatahujú siete nad mestom. priložili. ulica stíchne. rúti sa expres so sklom. Hrebene vo vlasoch zaiskria a zhasnú. na kamen dávno zahodený do vody. na opakujúcu sa ako pesnicka. Pocujem cinely. na vodu prichádzajúcu vždy odinakiaf. na jej kruhy. Plyn. dve slnká narazili o seba. To je tá obruc. všade okolo je nedefa. Ale o minútu sa veci zmenia. v nedefu. . z ktorej neunikneš. na ich mlcanie. ako tvoj sveter mi pletie hlavu. modrozelený. To všetko ešte pred obedom. Spievam si smutný šláger a chodím po kuchyni. Zavialo chladom. hrá dychovka a kypí mlieko. Spomen si ešte na sfúbený prsten. ty o nicom nevieš. holub na komíne ocernel jak orech a horeznacky padal do trávy. A zatiaf v záhrade za oknom pes šteká celkom po dedinsky. zahrmí.66 / Mirosla v V ále k NEDELA Cigánske dievca v žItých mencestrákoch tocí žeriavom. Na holých konároch už vidno zretefné obrysy budúceho lístia.

dla mna nesedela NedeIa -= ~ ~~ 2...3samiba podIa hmatu. _:: .-~.:-ajme kná! -. ..~~:.::::1 si svoj chlieb.koldo šera: '~:":'da.~. . ::-.-'-.:-::-sty. už je neskoro .Prítažlivost /67 . -=--= dúhu na asfalte. : ...'. d . j -:: ':du musíš ležat ako obrus na stole . ': :::~2.e moje pokušenie..=:-. : ~ ~::J0'ch svietia tvoje slzy ako kvapky oleja. domov.'. _ -::=zl~'chmyšlienok -c.rilosa. . :~m na ústach.:.Iavoako kohút. =-~ " :::dou sme chodievali lovit ryby.. =-:::':1 S tenkým krkom zaspieval -. že si neodišla.. . som spal. v námorníckych blúzach idú do kina. :::'::lskeievca v žitých mencestrákoch tocí žeriavom.. <hodoch . ustato stojí na jednej nohe ako bocian.. "::::~2.::::11 sa so mnou krúti ako kolotoc .. . . : .• =-:.:: :eIou sme sa kúpavali nahí v rybníku.c ~ =-:. tkom v Ione. .. ~:soprán zbehol do prízemia _ ... =~ :::... o .:ov.y okolo sa uložili k spánku. '.:-. =-:a spomienok._~ strechy. co ::~. : ~-si našli svoje miesto v temnote. " :::eIou som cítal zakázané knihy. nedeIa . = =: . ktoré horknú.

kolesá. korene strom ov celkom nepravdepodobné. strieborné ryby zasvietili v prúde a zem sa trasie od dupotu nóh. drevenými nohami prekrocili prah. vtedy je nebo blízko. zem hlboko. Premiestujme sa! Stále to isté: otácanie ocí. pomalý pohyb na vrchol a pád. cela mi k sebe.68/ Miroslav Válek OSLNENIE Aká je tmavá noc! Pri rieke. v sade falie zapálili. •• . rukami hfadali pri zemi a našli. dolu uložili. Aká je tmavá noc! Spat s rukami za hlavou a mysliet na skvelý okamih opúštania zeme. tvár vo hviezdach. sústredené a uzavreté do seba. A všetko záleží len na odraze! V studenom daždi krátko pred úsvitom mrzáka niesli po schodoch jak klavír. poklonili sa . na nehmotné telo nad latkou! Vtedyaj slovo letmo pocuté má jasný zmysel. stúpajúce a klesajúce.

. : . =-. . :nužov. " -: =-.::.~~~:ešstÍpmi vodorovného sveta. sprava perut bombardérov. zien idú za záclonou. .~. vzduch vystupujú na nebesá..:~~be mesta.':~. :.:::::.. ~de sa pretínajú uhlopriecky izby.Z .:.:. dalej o pohfad. :-.-:=. _ d. : . ' '::'':-=-.:- .::. :. tom istom smere.isí za oknami ako negatív. stojatá. .-=:::1é. ~ .c..e sa hfadám na tom obrázku. . L.: 2. .:.dá ako zostrelený vták.kloní a hladina.všade . v márnej zlosti. v skle piesku..::na zem klesá zvonica. ciefavedomé.. -'.': ~eby udierali na veselé bubienky. s:ba. -. .::...::--_ . .:. .. . ~=\enie nad obilím.. =-.Prítažlivost /69 ~ -:~ ~ 7 je tu ~ ~:sila.:-:. s -: _·. ':loveka.-::'.:.:á voda..osé nohy po izbe mi chodia. .. . ~ <..-:'. = .: .. Zem pod sebou jak vefký velocipéd.:." nej na dne horia . . ~dko vidíš ukrytý _ ..díŠv nej slnko.2. . :en bod.:.::. .-radípremenenom na antracit.::.:. -:~:ltom kove hviezd.e oceánov._ ._ ::3. 2. .:. .. v ktorej ležíš '.

akoby si napísal na sklo okna: I:úbim ta . biele miesta. drží si palec na nohe a volá: » Všetky veci vrhnuté do výšok vracajú sa na Zem. é pericoloso sporgersi. Dalej je voda stúpajúca k ústam. dalej je matná.. nicht hinauslehnen. album otvárame. siahneme si do pamati: nic. nie naopak . družicky sa hlúpo chichocú.70 Miroslav Válek Uvidiet Neapol a potom zomriet! Navštívte Capri. . mali sme príležitost presvedcit sa o tom: prítažlivost ocele a detskej tváre. svadobná noc je len jediná! Nahý muž v cylindri leží na peróne.. pod nou muž s jablkom skáce ako rosnicka. popamati. « A naozaj. Nepas se pencher en dehors. nezaostrená cepef dažda ponorená do noci. nenahýnajte sa z okien: mrtvy muž v cylindri leží na peróne.a zotrel rukávom. pominuli sa. vlak sa pohýna. prítažlivost bomb a chodníka! Ale tie tváre blednú v albumoch a strácajú sa v mysli. nevesta je nedockavá. Až jedného dna popoludní plní pokory sadáme si k stolu. akoby ich ani nikdy nebolo. nic. ktoré hovoria.

\.::-:..Prítažlivost /71 -=- ~:nara.=::linuli sa.ujúca ~~ telo ženy. . Ábel. =~-:hrán sa pred dotykom. Anna.-:-:hádza slnko._: a krotká. ale teba niet. .::::cly prápor mracna veje nad pofom.~~gdaléna. bosé nohy po izbe mi chodia. Marcel. : <n._. :::le zelených datelín. Teodor. . Alena. ktorá vystupuje z jazera donových plavkách.. ~. . : ~:. :'=::linuli sa.. ~ :am. -. zdvihol by som svet. \~~t zdravé ruky.zahral.. lež ocef zostala. =:acam hlavu.-::-:~ovaná ~~ kosa pred zajacikom. _s:redené a uzavreté. =::linuli sa.bosé nohy.:-. ktoré nevidím. Monika. .'oškvrnená. ::~::::U-án :·=:obu sveta dávno tušeného. Terézia.:~le to isté: =- -·e ::. =:ácam hlavu. Malvína.:s .. ~.naraz dvíha tisíc ciernych klarinetov.:. :.: ty správne padáš na tvár. -_=ota v pohybe. Marek. . :. -=. Tibor. Tichomír.:?ajúce a klesajúce.:2 syitá iá . Tatiana. ihla na dlážke. :.

ale aj veci zabudnuté a veci povšimnuté iba náhodou. cez mlciaci les a centimeter od okna. domy a veže. z miesta. milión bežcov beží vo mne maratónsky beh. Nehybná biela ryba visí na oblohe ako vzducholod. kde kvitnú práve klívie a žItá vcela vyletuje z izby. Huciace mesto vstupuje mi do zreniciek. . a ruky. ktoré ohýbajú plech. Mám ruky. bazény a sa1tá nad bazénom. cez kamene.~ ----- --------~ 72 / Miroslav Válek Slzy a svetlo. purpurové motocykle s blondínkami v lodickách. sa odrážam. ocami presne sledujúc jej let. Ja sám som mesto. dojatie a prach. Cez steny akvária svet je tmavozelený. Ale ja idem cez vodu. ktoré brúsia krištále. priezracný a fahký. Ja sám som mesto. žeriavy a sklo.

. .2 bola jesen. nepochopil. =- ?ohIadal klinec. ako keby kopal hroby. o .. 30la klzká ako ryba. ?ot lejúci sa dolu tvárou.lkom malé mosty. ~::.. ?iávala izbou ako utopenec ~ ako z mracna padala z nej sof. s~ladal košefu. ::::.J porozumel.. ako keby uvazoval lod. J. =-_~neskorenú hviezdu.pot.. chvejúca sa voda úzkosti.="::enpo druhom. ~ne triasli krvavými hlavami.:to ta pozbiera? . -~-robiluzol.~e to mosty vyletovali do vzduchu. pre nich dvoch. :='~:e .. ~.Prítažlivost /73 \'ZDUCHOLOD 1 ani ked si cesala vlasy. . šmýkala sa z rúk.ravil slucku ako na vietor. ako vysávac. .. že je sám.:. ot maratónskych bežcov pred ciefom.. a _=shrdzavel jak škvrna po krvi. =-_~hle prudko dozrievalo obilie.namená to množstvo detonácií tak nablízku. z \~ysle1 na hreben. s. . .:lkol. . s~jol si ~ smutný.ot tažných koní ~ pot drevorubacov. \' prestávkach medzi výbuchmi vzduch hucal monotónne . padajúcu za bieleho dna . ::. . vzal ho do prstov.

na všetko odpovedajúc naucenými frázami: »Nepýtajte sa ma na podstatu vecí«. otácajú žeravý mlyn oblohy. nad vežami mesta . veTmi zdaleka. tí veTkí duchom. »viem. holohlavý Sokrates. celkom slepé. vchádzajú do slnka. sám vylepoval žIté plagáty:PLES ASTRONAUTOV SA DNES NEKONÁ. v case. ba je to vlastne znižovanie vedy« . posobí ako provokácia. ako urážka. 2 »Vzducholod nad mestom. vystupujú z vody. Nevie sa napokon. ako keby prežúvala jeho cyklámeny. ktoré zachytili veTmi tichú hudbu. ci to nie je nová stálica .napísali miestne noviny .vzducholod. jeho georgíny. ked dobyli sme vesmír.kto . slama vzduchu je už celá mokrá a cez jej steblá. stavajú sa na svoje miesta. ten nedoucený sochár. vidno do neba. Ležala tam ako krava v plavkách pod belasým slnecníkom a celé mesto bolo z toho pohoršené. Díval sa a zazrel: asi na polceste. trochu bližšie k Zemi. vraveli: Je toTko vecí medzi nebom a Zemou a clovek potrebuje nieco Tahkého. jeho neóny. No milenec a dvaja hráci biliardu. Visela tam nehybne a mlcky. že nic neviem« a pod. bez príciny. Tam ružové a veTké kone.a ich redaktor. naplnené cistými šošovkami placu.74/ Miroslav Válek Izba je naraz plná malých kryštálok. ktorí už z praxe poznajú tak trocha neustále meniace sa postavenie hviezd.

hmatatefným symbolom odvahy a cinu.-. '~.~~í pán na holenie. ~~:~y hviezdy sveta spocítal? . . '.~-::. A iste je to iba zakuklený motýf...Prítažlivost /75 . ~c:.. poslom z neznáma.~~. filozof a holic.. c:.-.anajdlhších hlavniach..-::: tých najhrubších na :: ~. la ~: :-eží k obloku..::-::.tojíš oslnený s .. ona. = c:.=:atníkomzaciatkov.oú-iedových kruhoch jej dvoch Mesiacov.šade dusnota :: :~a jak v katedrále. ~ '..chladná. -:-. ::. A co je clovek? Bublina.. stvoritef namydlených bleskov..=.-. '. =... . _. z . .« to bola jeho zásada.:: l \-enisko. bollyrickejší v odhadoch.....aocha spomínaš.:1e ako býk.. ::ložno je len púhym sprostredkovatefom. ako sa = -. nevšímavá..c:. . : :-c:.:h\"isí! '~c:. Protagoras. -=. »Všetko je také. .Jala.:.':ko mravca vynesené na slnko.:.riek dvojzmyselnej štylizácii tých slov ozaj sa v tej chvíli :-. =:-'Jšenýcervenou nahotou tej spálne. adala p :: :' 2-dalaako bomba. .:.=.t visela celou váhou na kfucke. Ved co je život? Vefké =.-.. irali organy.my traja aspon nerucíme za to .s:laako fialový hríb.:':0bala soche. dá. ktorá odlieta.nápovaha. . '. moja poklona .:-::-dybol svet jak izba znútra zamknutý.

slabo a melodicky hrmelo jak pod oknami konzervatória. Potom už znela iba jediná tenká struna.76/ Miroslav Válek Zdalo sa mu. sa díval: Vrchy sa stavali do základného postoj a. oci plné bielka. rieky tiekli ako na mapách. do prasknutia napatá. krídla zlepené. na nej Zem ako na vlásku. A tak vstal. . už pokojná a tichá. krehká a dutá škrupina vesmíru že praská. len obriadok. opravujúc klenbu oblohy. že je práve polnoc. Nebo už bolo prázdne a cisté ako sofnicka. a trasúc sa jak kuriatko. robotníci si pískali nad vežami mesta. že praská. súhvezdia že sa rútia popri nom jak vlaky zdaleka. padal riedky dážd. Raketa na Mars odletela podfa cestovného poriadku.

mesto si už ladí ::štaly neuróz. J. :. \ -..Prítažlivost / 77 Robinson ~OBINSON 1 zdeni záhrad je pohodená ryšavá ciapka jesene.::' istej miery poslúchajú dávne zákony. ~ oe spúšta svoje dynamá. ako po výbuchu sopky. ~~: stepná tráva.simi vravíš.. ~. hlboko. -. " ~áhlom tichu.ž: . c 7 na dno mojej studne '::2stupuje strach. \~'šli neóny -'.\šetky prvky v známom poradí .:::joko. :.ni som dobre nepocul jej hlas. :::erozumiem ta.:inádium a mangán.:. :-='\-0 a jód. _~jium a arzén. =-. -'..rcahuZeme hlasno mIaská nafta. Zcm teda sa zhruba drží svojej dráhy.\ popolavom trasúcom sa vzduchu.:eány sa ešte kníšu v bedrách.-\'sklairéna. lesy pocúvajú márny nárek vody -'.:. . s = A.

jasnej ako facka. bravúrny pilot v prúžkovanej pyžame. potom sa vystrie. kresliaci svoju ciaru zhora nadol. z otvoreného okna v slnecnom svetle vystupuje muž.. thiamin fortel Spat! o šiestej ráno. ktoré sa nezastaví ani na chvífu.. komu by pripomínal muža. ked do cistého neba sirény mecia ako crieda oviec. ktorý padal. a komu anjela? Je to len malý.78/ Miroslav Válek A hore nad ním. tak dokoncil svoj strmhlavý útok na asfalt. ci opacný let lkara zo slnka k Zemi? A on tu leží. ramená zdvihne ako pred orchestrom: Piano o poschodie nižšie a ešte nižšie hlasný ženský smiech. Pád anjela. na syntetickej oblohe. otvára tma svoj tažký ciernyklavír: zasa ten koncert desných kakofóbií! Allegro ma non troppo . . bez prilby a bez skafandra. Na prstoch stojí. hysteps. Guajacuran. skvelý natierac. s hlavou proti múru ako vždy cuje pravidelné a drsné otácanie mesta.

je fantastický den a každý má právo na svoju hviezdu.::k leží zasa . ___ vyhadzujú. ::-~koho nedojal ::.divný osud podivného astronauta. vidí: Zemegufa pláva v šírom priestore jak sukna. nikomu sa to nezdá neobycajné a nik si ho nepomýli so stíhackou. V štvorstupoch -~ život štyri razy dlhší.na lopatkách! Z\-oní zvon.::huZeme drží .:::várou v tvár planétam -. . _-\le on oci otvára. premenená na kolibríka. \ . idúcemu po hrebeni strechy. co skrýva v sebe let. J -=-. Muž s vedrom v rukách zaspal na najvyššej priecke rebríka. na svoj sen a na svoj pohyb nahor. spraví to! 2 :deme.:~-m trvá pohyb proti slnku.. . ešte :-010 by smiešne zvonit na mrtveho. Sám dobre vie. _-\krozhodol sa vzletiet. -~-stúptez cesty mužovi. inu ':'univý pochod jazdy nad hlavou . roztocená okolo bokov Galiny Ulanovovej.. Bez váhania pokracuje vo výstupe za hviezdou. :S. pretože den je modrý ako oko králika. sníva sa mu Yma Sumac.Prítažlivost /79 _-\mesto hrá jak fakírova flauta.zákrute niekto rozbehol sa k lesu.

pri pokožke dýchajúcej ako les. strieka kry a prechádza sa na zelenú. Tam bolo treba práve zacat. tie už zostali. pijúceho v brode. s kým sedíš v kinosále. stromy v záklone ho odmietajú. zamykám. na dobré slovo. Vchádzam do izby. Vtedy ta naraz pocujem pri šijacom stroji. na príležitost. dierky na košeli. pri pokožke dýchajúcej ako les. kolorované slnko stúpa nad obzor. Zasa ten istý krátky pohyb spat. sekundu pred skoncením vojny zacínajú hrat medené fanfáry. Tam. pod košefou.80/ Miroslav Válek je jesen. na ženu. zapadá slnko. Padá. kde cíhame na jelena. na cloveka. s bielym medvedom. Všetko sa dalo zas a do poriadku. . Stojím a proti svetlu prezerám plátno zošité a znova rozpárané. v ktorom sa ukrývame sami pred sebou a navzájom. Tam bolo treba práve zacat. mlcím. padajúcu pri jedinom slove do mdlób ako do studne. na dieta s cistou tvárou. ktorá sa už nevracia. Vlastného detstva dotýkaš sa laktom jak niekoho.

Prítažlivost

/

81

~3.dámsi ku klavíru, :-.rámjedným prstom ..~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, ~ám pre seba. \fyslím na to, co ma trápi. Daždová voda, vonajúca smolou \ sude pod oknom, ..3.kvefký cierny reflektor osvetfuje nebo, :-:lotocykel BMW 750 'oystrelil dlhú dávku za seba a zmizol, ~ukucka na hodinách kuká poludnie. Zrazu je jesen a ja som vefký vták, :1emotorný a smiešny vo svojom tažkom zimníku. Chcel by som letiet na juh tvojho srdca. ~de je juh? ):ik nevie, ~:nerníky pri cestách ukazujú do zeme, Zem otvorená dokorán sa trasie 3.cesty, ktoré teraz nikam nevedú, ::ko ciary na studenej dlani mftveho dievcata ~Ú prázdne. \fažeš si kfaknút, mažeš hfadat zblízka ':iaru života ..:. tastia. š S~dím pri klavíri, :-:rámjedným prstom ~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, '<:lmpre seba.
d

82 I

Miroslav

Válek

3 Za dávnych cias mojej pamati, ked kdekto vo mne videI naivného chlapca, akým sa v reci mužov ani nedávajú mená, ja som už prelamoval fady Antarktídy, s Polárkou pod hlavou som spával v holej púšti a závidel som všetkým robinsonom. Vecer, ked si už naši doma fahli, potajomky som odchádzal a chodil po prístavoch. Hfadal som lod, ktorá by stroskotala, hfadal som vietor, hfadal som svoj ostrov vecne zelený. A všade tam len ty si bola so mnou. No potom neskór, ked sa už toto všetko stalo detstvom, a ešte neskór, ked prišiel cas a vlajky leta klesli na pol žrde, v dalekej krcme som sedel a, cierne kruhy pod ocami, pil som žItý grog. Pil som štvrtý rok. Pil som, ako sa pije z oceána, vefkými dúškami a bez prestania, pil som lode a ryby, kamene, ktoré vyplávali na povrch, práve tak ako daleké ostrovy a mestá, vonajúce vanilkou a ambrou, pil som vzduch,

Prítažlivost

/

83

:-:-:.:.gický ktorý horí v ociach, lieh, ~~=-cpriestory, :::.l:alstvo,co páli, .:.:::nezhorí. -\ bolo treba zacat od zaciatku, :.o:TI. kde sa clovek zdvíha na nohy, ~:~ckremen, biely ako panna, _ ~~rí potme v rukách .:.padáš na tvár ako opilec, ~:;;j v kameni a piesku, vidíš ::,::-i záblesku =-_;;ónovi sviec c ~ ;;dinú osamelú stopu ~:O\-eka. _-\bola tam. ~-\-idel som ju na okamih zboku :-:1ihnútsa ako antilopu -, oku .o potom všade nahmatal som tmu. Obrovský cierny vták si sadol na palmu, akryl slnko. \-:edy sa Zem zachvela jak žena pri porode, ~o vyvrhla, to všetko bolo mftve, krvavé, :11inaprifahla si k hline, voda k vode, ::,brovskýcierny vták napalmu zakryl slnko.

_-\predsa budeš rást, ::-udešsa zdvíhat .:.budeš stúpat po oblúku dúhy, ;::,oletíš, .oj bosou nohou pojdeš po vesmírnom skle, ..:meléslnká zažíhajúc pred sebou.

84 /

Miroslav

Válek

Ó, zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova, aj z nicoho, aj z vody, ako ked klícia semená, zem zdvihneš nad sebou a vstaneš, ty nevinný a nahý, ty bez mena. Clovek medzi Iudmi.

NEPOKOJ .

Nepokoj / 89 .. napodobnujúce cval. ~:arneme tráve na ociach .::. ~oníky lúcne.n. =.-\ jarné klícenie! . zaspievaj... Zaspievaj nieco veselé.chovi Mikuláškovi by ste radi videli. svietiacu ako hodinky.. tráva už vchádza do dalšieho kola. fosfor! :-.:J.lŽ sa na svahu mihne jej zelený kabriolet. zriebiitá.:> :. \. spievat! . ~. ..-\ už to nie je pretekársky voz.alyju budú boliet . má miikké lýtka. ..."soko kolená. ~te ~·. akcelerácia tráv! -:-. ~ialenstvo tribún! Jetu len smutné auto s pivom.j ukazuje jar! :::. Raz a dva. irmenie jarných motorov.-\ cWorofyl! . ale rýchle! Splašení ako jelene. z ktorého vyhadzujú zelenú frašu s penou v hrdle..::.: lúku.-\ dvestotisíc iných hlúpostí! E-llavavás z toho nezabolí .

nad hrobom. iba ohen a dážd. kam rastie a preco? Kto sa spýtal na jej vnútorný život? Kto aspon steblo trávy preložil do fudskej reci? Nic.90/ Miroslav Válek A tak sa clovek dožil tisíc rokov. A tráva pracuje: nad chodbami krtov. Jej dejiny sú dlhé a plynulé. Dejiny trávy nikto nenapísal. trápi sa sama v sebe. Z hfadiska trávy je to bezvýznamné. hfadá im správny tvar. Premávajú v nej expresy a nájazdníci hryzú hrivy koní. nad hrobom. premiena požiar slnka. Musel len bežat. premiena mrtve veci na živé. šelest nad aortou. blúznenie vody. dejiny filatelie a futbalu. Napísané sú: dejiny vojen. . pocúva nárek mora. nik sa ho nespýtal: »Preco?« A »Kam?« A kto sa spýtal trávy. predbiehat s penou v hrdle.

. ::.~-ž všetkému rozumiem.mnohý kohútik v nej stratil hrebienok.-ocúvat pórodné bolesti trávy.odhalím ti skryté súvislosti vecí. '. co vravím: ~ic.:. Raz všetko pochopím . . pozná bludné hviezdy! Tráva vie.:.-:-askanie buniek. :::-ávavie všetko o živote a smrti.' pamati drží všetky letné lásky. -::-ráva vie. .padá do nej zlatovlasá hlava . \ -ypocítala vašu definitívnu podobu.Nepokoj /91 Z3. po com býva krY.:. -::-ráva všetko zakryje.~obysám som bol trávou. . . :-ráva má presný zoznam nádejí a sÍz.:o'jdemedo tmy .:. \ 11cí.-ocúvaj dobre.UU tý kfc korenov.:. Polož si ruku na chrbát noci.-:itlivá.-\1e tráva je trpezlivá .::-enieštiav . od coho mftvych bolí zub. ~Jdzoložstvá . -. .:. :' odciarkla si vás zelenou . -. ?od. ~ epozerajte na nu zvysoka.Ještiálne vraždy.caká. . iba ohen a dážd! .

zrakla si sa. zvony nárazníkov. Svet bol celkom zelený a cistý.92/ Miroslav Válek Rovnováha ZVONY NA NEDEr. zvony veselé. Zvony smutné. lupene mží. pocuterne letiaceho sematam. hradám svoju rovnováhu. zvony. zvony krídla bronzového anjela. . pritisla si líce na plet jablka. Zvony. zaspala si v jablonovom lístí. pod pazuchou s vónou tlceného muškátu. na procesii zo sukne si kvety vysýpala.U Zvony. svet bol trocha šikmý v tomto popoludní iba pre plavcovo Prezradím ti: Prestrieraný šípmi modrý bazén neba vytekaL Vtedy za zákrutou rieky parník ako sova zahúkal.. nacenganého jak ralia. zvony jednej letnej nedele. amen.. Amen. Jeden z nich zdvihol náhodou profesor náboženstva. pod ktorými som ta videI nahú. zvony brokátov a zvony taftov. peru všade dost. Vóbec. orgován bollacný. prebúdzali ma a ja som zo sna skríkoL Nárazy zvonov. ktoré rastú v prstoch. zvony na nederu. vtedy si bola ešte panna. zvony v slnku horiace jak vlaky s naftou. tenký mesiac z neba visel ako myší chvost .

.na konci prázdnin. malé luny sotva vychodiace zvykajú si na dotyky prstov. :2. ?omaly jak auto vchádzal do mna les. Putuj k bohu kolenacky. v agátovej aleji :Dleljedno a to isté: Opakujte mi túto vetu ešte raz . zvony. zvony behúni.~e mlcala. fosfor macky. mój zvon. tristo bohov trúbi na trombón! '. zastante. Zdený mlyn leta mával krídlami . Proti ránu beží noc so zježenou srstou. ona sa mi pácil Zvony.. . .xha s mostom. . Amen. Tu sa odhafujú tajné súhvezdia..Bas psov. rieka... amen. 2':' chrbtom som cítil tisíc nožov. do špiku plac trápených detí.Nepokoj /93 :~:-. iskry vodopádov.hodou :-~-sadilsi ta na kolená . zvony posmievaci.blonplná vtákov.-:."izbe prudko zavonalo ihlicie. Losa dá krásne robit v letný podvecer? Odpovedajte na otázku celou vetou! .. . Zvony. ~. propeler.blondiak.-:. « \flcala. \"šetko sa už naucila. _~:nial sa a zamykajúc dvere kabinetu. aby si bol svatý. -. ach.

za tou ženou zvoní zvon. Verejne bolo známe: cundra ako svet! Vraveli nám v škole: »Co je elektrina. celé leto zvoní zvon. ako lodku hoj dala si v rukách hlavu bofavú. tie v prvom rade . skocit von! V podstate by to za to ani nestálo. A vlani. jak to chodí otvorit okno na poschodí. jak to chodí: Zlatá brána otvorená.. No a co? Clovek nie je dieta. »Répétez moi cette phrase encore une fois ... Vy máte skvelú výslovnost. pat . deux. « Základné císlovky.. áno.. quatre. páni.. za tou bránou jedna žena. smutnú limuzínu mójho detstva. to je na smiech. aj jaštericku v liehu .. oci na stopkách. vieme. Je vous adore . dva.. ..94 I Mirosla v Válek Vcebnicu hore nohami obracal hlúpy vietor. Ja vás zbožnujem . cinq . spitá jak ježiško a mesto.. Na jesen .. trois. štyri. Vn. slecna . tri.. Pat mužov tlací do garáže vefkú. ked tam tak ležala. Zvoní zvon strateného leta? Poznáme! Vieme. ked ju zdvíham rukou zo zeme . Jeden. len na nu.poznáme.. vlastne nevieme!« Možno to.... oplakala motýfa... no hnus~ Vždy jej bolo fúto miznúceho snehu.

rovnaké sú mracná nad nou zavesené.ony na nedefu ~tvrtej ráno zobudili ma. A stále rovnako sa krúti Zem z jari do leta a z let a do jesene. tesne pred svitaním. T\'oje oci šikmé ako tráva.tom . . ktorí zrádzali..::. Pri schádzaní zo smrtefnej postele ~. L:. rovnaké slnko páli t)'ch. piHami tryskového anjela. Zabudlo sa na nu . Luna s hrbom ohmatáva zosnulú. pod trávu.=-\'no na kamen .:úpimei pištof s nežnou muškou. =':. Placeš. krídlami tlcúc o seba. To bolo všetko dávno.. akoby si nosil v hlave cibufu.. a raz. aj tých. .Nepokoj /95 ?.pochovali sme ju pri samuckom brehu. . ::-. .ma. :.rcletel nízko nad strechami.. s ':aj a iné veci domnelé. Zvony mlcali. :"'ebo previazané bledomodrou stužkou.to sa dalo cakat . co milovali . Jd\Ledy už prešlo vefa jesení a vefa nedieI. ::1ucené nebo zrúklo ako lev z..:. =- Z~fÚRACKA Luna je dnes nebezpecne nízko.v takom stave z mosta ~. ~:-ohý anjel.

Osa vo vzduchu. « A koncila sa kýchnutím a smiechom. Cudák pochováva v ciernych šatách odstrelený malícek. padala. Bolo sparné leto... zrýchlilo sa odkvitanie púpav a na dlážke padák vedfa padáka. Vefa prachu. že sme zas a krásne plonkoví! Prababicky v hrobe ticho žmúria a hfadá nás niekto voskový. Hurá! Spievaj. ako keby ktosi klopal nechtom na oblocné sklá a ako keby každým klopnutím diskrétne vyvolal niekoho z tej miestnosti na pohárik konaku alebo na kus reci. Obloha sa kníše ako balícek. vrážala do cistého okna. . za oknami hystericky zajacala záchranka. pri každom páde opúštal ju jeden z posádky. vážený pán kolega . Tak sme teda bez nebícka. padala. od ktorého zvonil dom jak pri cistení retazí. Presne desat minút na odpoved. cas plynul neuveritefne pomaly. znelo to.96 / Mirosla v Válek Za tebou sa rozplakala tráva. ako pri maturite. POVIEDKA S OSOU Otocili ho tvárou k stene. vrážala. osa narážala na sklo. ktorá sa vždy zacínala rovnako: »Ale tento vtip ste zarucene nepoculi. bzucala ako starý jednoplošník. aby premýšfal.

:=.vóbec nie náhodou . ::. predtým než .Yehovorte to nikomu.3.mietne si v mozgu súcasne jej spatný pohyb? :3 . jeho neoblomnost súcasne? ~:~ . Sajlepšie sú bozky Valinkine.len co som hlbšie prebádal jej dušu. Šije s každým. podla vane vetra poznám.~ kto z nás myslí na priesvitnost skla ~ .:.:::redsa . dal som :cj meno Osa. . Chudobná.:: :"..Nepokoj /97 = .. Odkryl som tajomstvá. ~~~.11 sa den dozrievania tabaku a ubúdania vód. musí to byt však láska zvoniaca cistým zlatom.. .-:':. ako chutia bozky žien v krajinách. z ktorých prichádza . \foji milí« . ked zdvihol pohár .« Potom. aby spravil krok ~~.»pretože vojna je ~~'~ziouživota a my všetci sme vlastne služobníkmi múzy. kedže bol tak trocha aj filozof.mená zhodovali. hned som jej "J poslal.povedal.. ::.~10 by to neocakávané. vonajú všetky vanilkou..-\ pretože sa .ktovie .. Viem spravil' slnko : pomaranca hodeného do vzduchu. Láska. poviem . Zasmejete sa.::hádzajúcina druhú stranu ulice..::~':=' keby sme stretli dom.1 yzduch a osa bola tmavožlto hlúpa . Tá Osicka má nielen štíhly driek. Zacínam: Sehovorte to nikomu. . sa prísne trestá! Túto veršovacku sme našli vo vrecku študenta. ale cestná.'-:::1 milú básen. ale aj nabrúsený . Valinka je chudobná krajcírka v našom meste. ktorá nezvoní. dodal: »Ale joyerne vám vravím .zdvíhajúc nohu. ktoré stráži sedem žien Modrofúzových. .

Mohol by povedat všetko.« aby sa obrátil a skríkol: »Prosím. co nakoniec preletela cez sústrastné sklo. život je zložitý a presný ako hodinky. Ale kto nikdy nevidel smutnú vrbu plakat do vreckovky. Ako vidíte. mám smolu! Prosím. miznúce a z falošného zlata. pravda. napríklad okrem . . vytiahnem si radšej inú otázku. Preco by veril.98/ Miroslav Válek jazyk. ale nevylucuje možnost necakaných náhod a stret nutí. to videI: Osu. ako aj v iné. osu. aby premýšfal. Presne desat minút na odpoved. ako kruhy na vode. Tým koncím. ked osamel. ked nevidel? A kto videI chromatickú harmoniku jesenných vetrov? Kto videI svietiaci koren v hrobe elektrikára alebo tmu vo svojom vlastnom hrobe? Kto? Kto? Kto? Tvárou k stene postavený za trest. neuverí ani v možnost stromov vzlietat na noc do vzduchu. okrem iných a vábnejších kvalít. dobrú chut! Pime dalej!« V istých situáciách uverí clovek v schopnost vody hovorit po hebrejsky. Ale nie. A dalej? Mohol by povedat.podte trocha bližšie a okrem a okrem a okrem. Postavili ho k stene. podivnejšie veci. aby si napokon uvedomil: »Mám smolu. ako pri maturite. Tak mlcal.« Ale ne bolo ine j otázky. zanechávajúc v nom za odmenu svoje prstene. to je tak asi to hlavné.

:":'0 . že cez prestávku zazrel známu blondínku. . _:":'2anela ako vefký xylofón. Tá náhoda.1alo nej sidolom a mliekom. nech sa co chce stane!« »Co?« . že pocul.:j chvíli v parku zavonali azalky.::. po ktorej už dávno pásol! Prehýbala sa v páse ako osa.vykríkla.::. »Pozrite sa doma do zrkadla..osi privcas vyšiel vefký Mesiac.::.·. si \. zomriem!« Povedal jej. ~olen ticho také úplné.3. -. pán Walter Krist je doma?« s . =::Jcili ho tvárou k stene ako vec.:~dsmolu! \':. z · .:i:ovými prstami si zapínali blúzky. ~. krásavica. sa otáca zrkadlo v zlej chvíli. v · :dnách hrali výpravný vefkofilm. · :-. ~. tá . smiala sa a volala: »Och.Nepokoj 199 .'~orom povestný Theo Lingen v úlohe komorníka =-. nevydržím!« »Och. zošaliem!« »Och. prosím.::. =~:1Yvykrocili zo zelených brán. jedna .. ako pán Walter Krist odpovedá: . . pocut. inšpirovaný filmom: »Zomriem s vami. :..Jrvé štyri minúty už prešli. ~:~dsa nám nechce práve vidiet svoju tvár. pane!« Jtoci1i ho k stene ako zrkadlo. ~p~1:at a: »Prepácte. .~.11 smolu! '<. -:::.11 smolu! '~jolo inej otázky.~.dpatkami zvonili na kamenných kockách.~ mihnutím oka rozkolísal v hlave zvon...~.:":'0 zazvonit vecer pri dverách vlastného bytu.-\.::.:dvidiet svoju tvár je skoro také isté .::. ádzal krásnu barónku .-::.

Nemože ani sledovat svoj zástuI Všetky jeho tváre sa rozutekali a obracajú sa k nemu s nemo výcitkou. kedy sa ponad plecia nahne k ne mu smrt: »Porucík Wa1ter Krist! Už len minúta!« »Rozumiem! Celo stát! Zaradte sa! Už len minúta!« Ale jeho chvÍfa ešte neprišla. Už len minúta.100/ Miroslav Válek »To bude omyl. sám seba odrážal. každá smrt je vlastne absurdná. . stát radšej za sebou. trasfavý dych sviec. toho nepoznám. Otocili ho k stene. smutný súmrak odvrátených vecí. Nech teda vraví.« Preto je lepšie pozerat si do tyla. ktorých duša je jednorozmerná a ktoré potrebujú oci cloveka! Sám do seba sa díval. ktorého celo tvorí chlapec s jablkom a na konci ktorého je muž . zahnali ho do kúta. Otocili ho k stene ako vec. Wa1ter Krist v tomto dome nikdy nebýva1.chut toho jablka má stále na jazyku a caká. Zázracný vece Vzduch plný medu. aby premýšfal. A vobec. Svetielka leta v diafke miznúce. chodit v zástupe. mat odstup. Otocili ho k stene ako zrkadlo. ale aj smiech šialeného mesta. Nech ho prinútia. hod tie slová pocul celkom jasn<: A toho druhého je mu ozaj fúto. Aj tak ho u dost bili. Nie je vrah a nechcel by h zabit. Ó.

trápenej v tej isteJ chvíli _ -:-:.=-:0.. že na posteli pri nom sedí boh.:h. Zdalo sa mu. Bola celkom iná. ~:-:-. aby sa sám rozhodol. Noc sa nadúvala ako ropucha. Padám z nah.Nepokoj / 101 <oré sa rozbil ako porcelán ~-::my soprán ženy. pán generál.« Zavrel oci. Potom zdvihol oci k nebu: »Rozumiem. ako príslovia . aby si to zbadal.na co dobrá? '-_='ffiU po db'?na.rt nevyhnutná :::':0 západ slnka :: smrt zbytocná ::k: plavec pod vodou a jeho krásny profil! -\. A možno ešte bude. Salutoval mu a vravel: »Rozkaz spáIte.rt. kto to maže vediet.zošaliem!« =l. má vyššiu hodnost ako ja a poslúcha. nevydržím!« =~. .::ú istú vec: t ). Ale dal mu možnost. o ~~rt dobrá na lámanie chleba.astiahlazáclony. co chceš! Už tak dávno ho mám rada! A možno tu už miliónkrát spal. Ale on sa nepoznával. .:: zl<-sen :: :-:akvílenie pamati v nekonecných nociach. ked tam pred ním stál.:h. _-='::'. Vychádzali z kina. Len sekundu váhal. ama sebe podobná. Cakal na nich cierny Opel-Kapitán.:-'0. ako keby usínal. smrt .slovovaná jedným dychom. Ona tiež. -:: ostrenie nožov. bud na neho prísny!« Bol. Svrbela ho dlan. Rob.« smrt -.:.3. Walter.« Usmial sa a pohrozil mu prstom: »Walter. Smiali sa. »Pozri sa. »Nechcelasom.« Povedala: »Milácik« . :'\uda. s ':-:-. ako keby sa vám bol len prisnil. -\.:h. zomriem!« Spomína si: Hnusný vecer. Spime.

tá náhoda!« Postav sa tvárou ku stene! Nebud ku mne zlá! Ach. ktoré niekto trpezlivo odvíja. horí vo mne strom! Prší. « »Ako keby niekto klopal na oblocné sklá . ako keby žil. prsten na srdce.. Jeho smrt sa podobala klbku nití. Nebo uplakané ako oci siroty. matka. tento vtip ste zarucene nepoculi . Svetielka 1eta v diaIke miznúce. Bolest? Nie! Len osa a jej prstene! Jeden z nich mi položili na srdce! Vzduch jak med! Ohen! Osa! Bola si muj svet . si to ty? Tvoja ihla pod nechtom. PonáhIal sa. Jeho smrt sa podobala klbku nití. matka. aká si bledá! Ako keby v tebe padal sneh a krieda...tance. . Ale kto je na tej druhej strane? Matka. prstene z falošného zlata. pravdivo a hned!« »Vážený pán kolega..102/ Miroslav Válek »Zázracný vecer! A vzduch samý med!« »Nech teda odpovedá. « »Tá náhoda.

ti __ -=mi s tebou dobre.'\. =---=siem modré z neba. Odviizujú psov.-etielka leta .::rastiem ti krásne do vlasov.1 konci sveta! S'.-:-Jaiecnite zauzlil ::-.ko pijú kuny.: ~ebe si ma zasad. Tiež som dúhu pil! .J.-\LENDÁR . máj . v \·yber si ma z úst . polož si ma pod podušku. "echaj.:::. triedali sa rocné obdobia s :'~ trvaní jediného bozku.''::~1Uár. . oddýchnut si jak pod vodami íl! Z~asli. ::. diaIke miznúce. Zem S.é luny.. .:ryavo. apríl. aby nebadane plynul cas. ~. . S. ::-. február.:: som ten chlapec. marec.::. .'. "3.-\ :iež som bol v nebi.-\ch.Nepokoj / 103 ·-\k nebo všade prázdne ako oci blázna.::in. Modré mlieko pijú.'. . sinku pod okom.dolsi.jak cerešnovú kostku. ako z hrdla noci strieka krv .-=chaj peci žitý ohen jasat. chvíIu ma miluj ako naozaj! ?Jcut.'. . Z\esil nohy do cierneho prázdna. Je mi hlboko .:ornež zaspíš. a trávu úpenlivo prosím o korene .::3. co sa zrazil s hviezdou.

budem k tebe rubín. sadze na obrvy. topás. korund.104/ Miroslav Válek Jak netopier dolu hlavou zavesená noc! Odlož si ma ako zimnú hrušku. ked hustnú cukry. Júl. . diamant a ešte k tomu hrubý. Cierna ako kavka. Ústa ešte vecer od peria. Lebo ty si ku mne láskavá. smaragd trávo Pod jazyk ma ukry. horí vo mne tvoja tvár! Bledá hviezda svieti. A celý v plavkách. Nechaj si ma aspon do Vianoc! ZAKÁZANÁ LÁSKA 1 Zakázaná láska. zaciernený ako kominár. k bledej hviezde letím. dymy nad komínmi. Trocha tvojej krvi. zreje ovocie. tažká letná zástava. na horizont hrdla slnko padá ako sekera. noc. Zakázaná láska. Mliecna luna stvrdla.

.Nepokoj /105 >::rne veci po mysli mi chodia. ako :--:':amem.« = '::mietaš.~:: .. Z2.:áles.2.~nti kladie vlhké ruky na ramená . ~:::-na.\"lastne kam? .:.~ni na rukáve sedí myš _ "~sen modliká: "codchádzajte. bledí priatelia.~ázaná láska. kúpte si jej rubíny. ~.závidím.:hkradmých krokov za sebou :: ""sebe toho odchádzania bez prícin .mem knižka.jedna žena v bledom je. už: sa nezbavíš ~:".~:oierna líška c . ::...:::::bodo smrti sa upi .. : > 2.:. teda ona si ta kúpi . bledá jesen veselá! :":":2. '( 2.:::. Z:-lázni sa . . cierna voda..::?rosÍ o ohen. . <dá.dkomínom dym. ~:~rna závist! ~:::rne svedomie! "3 :~dá luna.::mypes .

jesen ti to zráta. Vlak píska. ako si zlostne uhládza svoj plyš. ako sa bojí. letí ponad dvory posledná smutná odmocnina vtáka. hlúpy poctárik: Že si mal veYaštastia. Všetko si zapíš. Predané deti idú spat. ako si jesen natahuje hodiny. Vo viechach zhasli. Márnotratníci vracajú sa domov s rubínmi. že sa oneskorí . hlboko v hline rincia retaze.. Na pol roka tma. . most nad vodami praští ako trieska. Všetko je jasné: Stromy zakotvili. Z dlane do dlane presýpa jesen svoje peniaze. pocuješ. veIký strach .~~=~~~~~--~~~~--------- ~--------~- 106/ Miroslav Válek Aj ked spíš. Tak mnoho váži slovo nepovedané. až zacínaš sa bát.a toho zlata po vreckách! Všetko si zapíš. Niekto si tu tlieska..

-.l=-ja zima je biela.?hodme ': ". ? :-.\'a šteknú spod brán. Zo všetkých zím jak ponorka som ustal. o ~~rvená.d~'Chalsom sa zimy ružovej.=.::horako britva stromy z kože zdiera. . :'0 rána ju z každej strany sníma . ktív luny otocí a poutiera c.::jcem drsný vlas ciernej zimy ~::notat si okolo prsta. \1lJja zima je nežnost. ~~rzela ma zima biela. ~lt vzduchu do pfúc ako nóžl Chcem pocut puk at kÍby kremena. Z. ':íry jagot snehu. "~ch na sneh kvapká ~::-\' bycajná.. ·. :=:~tesú iné zimy. Zlffiesú veci cistejšie a belšie.-i vo mne zaskucalo zviera.~~.::hádzanoc.':'":0 je už tmavomodrá zima. . až to bolí. . v ktorých spomeniem :-~zovú zimu tvojho tela.1oja zima je dobrá. 0 •• .IV klobúk melanchólie c. ~ d ~ '. fudská. . '.'~renie hviezd c.áme prostovlasí do strmého brehu. . ona ceše prúdy svojej smoly.Nepokoj / 107 -. '\3. . ~:.: =-. Vetry náhodné .~losti všade. Je sneh _-:.

vlcie zavýjanie. J a práve ako slnko hodavý a smadný som. kým na nás letia biele oceány. šabra. bud ako studna hlboká. Bláznivé husle. Sivé a tažké hviezdy z olova lejeme spolu do priezracnej vody. . Siroty mrznú po stovkách jak vrany. láska. na zadné zrazu postavil sa dom. horí sad. korene slnka stále trápi smad. blesk krvi.108/ Miroslav Válek SENTIMENTÁLNE VIANOCE To sú tie štastné Vianoce. okolo domu vlcia svorka chodí a ty si moja láska staniolová. zapráskal bic potoka. Obchádzam ta v kruhu. budem jest s tebou tmavý. Vody sa zdvihli. Pocujem v peci veselého diabla ohen rozbíjat. prezerám si ta žItým pohradom. A mne už skoro spadne na stál hlava. horský med. mimózu a hrom! Miluj ma! Bud vlhká ako noc. zdíhavý Mesiac ma v okne podrezáva. Pre teba. usmiali sa utopenci pod radom.

.. -\. zvon! 301 to neuveritefný beh.Y::.:.Nepokoj / 109 :.dalcierny ~:1eh. . Z\-on. -"..:nie .. Z\-on! Zvon! ::.:0 sú tie štastné Vianoce.. <jádzajú z mojho tela . . --= som spasený. Z. ~:.ldbazvonov... . : :-".. zvon.:. ~:..-::..zba modravie jak pri zváraní kovov. .:. -\ch.1 jazyku ešte sladla mi jak perník. lchá noc.:duja.:mmi uletela. -.:-amky.:. : :::~_ domov..útle ruky váhavo zvoniace.:. '. ':-. :I.duja. ~=-. 30li biele Vianoce.í ma ruka na ten nežný krk. ~!-=-=-:ici jej úbefových rúk.-:.lohazhasla. . :. krotké ovecky.rmínový svet! ?:akala a volala.lé mesto medené jak zvon. nie..':-~a\"é blchy z ohna na zem skácu. :--:. tá mladost bofavá.:.-::_. ...

Nieco ako ohen. Len ten prach. vtláca do hliny skrvavené tváre. Na jazyku hrozne známa chut: Nieco ako láska.110/ Miroslav Válek Modro pod ocami ELEMENTÁRNA BÁSEN Kde som? Niekedy sa mi zdá. naslineným prstom všetko zotieram. nieco ako dym. tisíc vecí. nieco ako sof. Milujem ta. Kde som? Kde som? Kedy poletím? Hucí vo mne more. Padá prach a padá. Z púheho svetla utrpel som šok: tisíc vecí rozomletých na prášok. Opieram si hlavu o oblocný rám. cosi ma v nom škrtí. prepadlo sa do mna tisíc Atlantíd. na ktoré sa dalo spofahnút. pusté krajiny. že letím. Vyhlasujem nevyhnutnost smrti! . To práve vtedy. ked tažší som než predtým. chcem sa skryt. ale už som zabudol. Celá Zem mi visí na nohách: Jedno zrnko prachu. Svet jak golier.

-:ahydo nebies.::..~\ všetko vidíme: ~~zchody milencov. o nadovšetko nám na srdci leží . s lunou a kyticou. všetky tie klavíry.\ot je krátky -':. ako S:~jíme za slovom.:-.~. ale my mlcíme s Iadovou tvárou.1Yvšetko vidíme. '. ~íme hrózou.. bolenie hlavy a angínu. ~_ -':. Rozbíjaci lámp. ~-::ypodIa možností.~:-sme tí kamenní muži a na našich pleciach ~:-Jdva tarcha domu. ~. sme tí kamenní muži.. s ~. --: :yskanie nožov.ckové krádeže. '.elaságarsónka s neštastnou láskou. ociach úžas jak po zrážke vlakov.-':. že plechové lietadlo džezu exploduje v našom vedomí :: = y si ho ponesieme v studenej elektricke . .meme manželky. c 3.Nepokoj / 111 :-(_-\~fENNÍ MUŽI '.i:éna holubom.ilujemelen staromódne.. zlodeji neónov -':. _-\ \y' . ynickí anjeli ulic. -:.-':lka lásky a postele.lenélustre.s\-adobný závoj -':.~:. ale len výnimocne a ked je to celkom isté. Netancujeme twist :: :-:. kry :: '. . ::::-.':.'=' ~:"~'-. '.::ašímzákonom je stát iba na svojom mieste. ste tí kamoši. -':. : \1\ sme tí kamenní muži.3.zohIadne sa bozkávate pod portálmi domov. lebo to robí muža :: =už je oporou štátu a hlavou rodiny. Z.

Nie. A my nemáme spolu nic spolocné. A vy sa smejete. závrat: trojmotorový škovránok nad rodnou hrudou. . nejaký Jesse Owens z Kambodže vytvoril svetový rekord. šarmantné ženy v obchodnom dome sa usmievali príjemne a hlúpo. geometria života je iná. Naša cesta je priama. fahkomysefne sadíte stromy. tam groš. ODSTRANOV ANIE SOCH Noc ako ostatné. dlažba scernela. ako živé. o všetkých tajomstvách krvi a lásky. náhlivo kricíte do tváre mesta svoj zápor! Vy ste tí kamoši. pre každý prípad. plánujete svet na tisíc rokov. reaktívne nebo. Nie! My nemáme spolu nic spolocné. tu úsmev. O všetkom vravíte nahlas. Ó. Nad mestom krúžil súmrak ako excentrická sova. Nervózni piloti snov a urážliví hfadaci štastia. desí nás vaše hlasné. a ešte malá zvoniaca lož. V Dunaji luna penila si svoje saponáty. ked stromy zacínajú v sadoch svoj necudný striptíz. v krikfavých košeliach idete do rannej smeny. my sme tí kamenní muži. umývame si ruky. posledný trolejbus ho oslnil modrým bleskom a uniesol. Nie.--- 112/ Miroslav Válek od prvej jarnej sekundy až po chvHu.

oéie noci zrastalo '<.'. = :: ~~-. =<. _ ~~~~.holuby už nekrúžili okolo jednej hlavy. -\.. o .:010 srdca a pod srdcom . : .~. .:.:hvíli. ::--. -:::-lizen neba bola vypraná. .'::':10 bolo modré ako po svetlicke.:ja som si stále predstavoval jeho tvár. .::.'.'::':-:'. z podstavca.ožilisochory a páky. :nalou rukou zasunutou pod blúzu. sta dokorán. .~.:stivo a zdÍhavo jak fraktúra. .::. kameni uvadnutá kytica _ ~:'.:torej mal ešte jednu vlastnú sochu. . ~. od =_':' :TI údrosti sa zakýval. ~ . ked sa nikto nedíval.~-:-'~y krácala po hlavách tých mužov. '. :nalých cižmách. zem sa nechvela.Nepokoj /113 položili ruky na mosadz.::.::-zosuli sa hory. =lnaj si lenivo penil svoje saponáty.. .l5Y sadry ako po strihaní obvazov. ú =-~~·~o úžasu._<: bod rozhodujúci o pohybe sveta.s eravel. .::.:hna nu nepadal.a jemne ako na krk husier. ~. =-·oma prstami. ~.~::-lemracno knísalo sa na oblohe ako kombiné.:~.::. m :'::.':5tie.\-ievali ju cherubínskymi krídlami. ':'.:TI vystúpila . ? :->tomsom skúsil opatrne.stále mysliac na tú malú sochu - . ~::--::y socha do vzduchu. ~ ~~. ::-:10 ruku zasunutú pod blúzu.

Si lopta. Ach. Všetky luny zájdu. Tak vidíš. zem sa zachvela. Ved nocné mlyny básnikov sa krútia. dobrí hráci! Až v nej duša skucí ako pes do vlastnej kože zašitý! Je po zvonení. Chodbami mozgu ciernu rakvu nesú. ktoré sa usmievali príjemne a hlúpo ako živé. Vcuf balansuj si na slnecnom lúci. Bola tam! V tom okamihu pred ocami exkluzívnych žien z obchodného domu. ich nepáli to a nebolí.hory sa zosúvali. cože! Ved je lacné svetlo Mesiaca. je po zvonení. . Ó. v tom okamihu a práve tam som poznal: Odstranovanie soch sa zacínal VERŠE Ladislavovi Novomeskému Nie sú! Už nie sú! Akoby ani nikdy neboli. Už berú zošity. to postráca. moja hlava ako košík z prútia: Co namelieš. No. opravujúcich svetlá nad svetom. básnik.114/ Miroslav Válek až nahmatal som nieco ako kamen tažké a studené . pred ocami zametacov osudu a robotníkov. ktorú kopli do ofsajdu.

:~:.lot ich napichnút .:::. :=: ~ ~c raz v dlani zacítit odraz .zami. odniest . _~:lopit pevne za kožu . .. :-:cdeTu po ranajkách. tak ~ -zerat.. ako brunátnejú uši. ~ :'':ut.. :1edeTu po ranajkách ~-::'.. ~ : ~ladkat nežne za v8. =-:-:.: je vzduch asi na polceste k Tadu. -.::zdyihnút z teplej slamy. t ~:.:. =. :'c:gický obor. tažko v ruke. ~:C'míne piš ti a tenké flauty myší.:.__ :.dkona podnebí.. ako sa otvorilo nebo zajacie .\-íIu drž at favou dolu hlavou. ~.jéitcez dvierka..\-ok ovonat. ~_cdeTupo ranajkách.::hu poTutovat.fúkat.:.:.:.: ':crstvom snehu krácat .::~ dymom v zuboch vraviet sladké reci. -.hnut si rukavice na ružovú slávnost.Nepokoj /115 =_-\BÍJANIE KRÁLIKOV -.. ~ ::. -:-_. ? : :om už vsunút hTadajúcu ruku .:cdenský modrý. jemné slová.: zb!1ocnému skoku. .::?lné hrste srsti z ne ho padajú.:lietkam. -.::~cerstvo odseknuté dlane . __ ~:10 tky. S::.:::1áhle pravou udriet do tyla.:: .

v sobotu sa do ružova vykúpat a usnút na jej ústach. V nederu po ranajkách zabíjat králíka. asi tak v marci. všetci zomierajú rovnako rýchlo a bez slova. BUBNOVANIE NA OPACNÚ STRANU Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. v stredu a štvrtok vynájst parný stroj a objavovat hviezdy. jar bola chladná zimnica triasla osikami celý vecer . ale najma na belasé oci. pri výstupe z elektricky. celý týžden rutovat siroty a obdivovat kvety. ale aj bastard z hocijakej krvi. ornica sparuje mrtve telo vlanajšieho pýru. ked nad zemou sa dymí ako z krematórií. Asi tak v marci. V pondelok mat modro pod ocami. v piatok myslíet na iné.-------- 116/ Miroslav Válek francúzsky baranovitý. ceský strakác. zamiloval som sa do teba v case klícenia. na všetky strany sveta zvoním. v utorok uvaž ovat o osude sveta. mlcat. Vtedy však ponorkové lodstvo obilných zrn len váhavo vysúvalo svoje periskopy. že si krásna.

. '-:. ktorí máte o hviezdicku menej.:pokon už iba malé. li -. šetkých.':::11 vás rád. ich lakonické hrmenie .ditelia plukovných kapiel. okrášlená smrt. :: pochodujú konšeli a rukami sa tlcú do plešivých hláv: -\~o sme mohli .::. . krutejšia než iné.zrmjemvojakov.:tofa bubnov.': starej koži sveta bubnujú: " -znik horstiev a zánik oceán ov.Nepokoj /117 -:. -=-.. v :-: ~orne milujem.:'pokrok fudstva sa zacal už dávno pred nimi.::: . bezvýznamné dunenie.. položím ta ako zmrzlé vtáca na album . . -'....aspamat a bez námahy.:hovanie národov a náhly zosun skál! '-:. :--"':'Don veštil budúcnost.:::1 hlúpy dážd ~ :'. ~.. ::.umerang bubnov ženúci stáda k hradbám. :::ll den si našla zrkadlo a utopené maca s hodvábnou mašfou . teba kolembám..:.:1.:rota. Ako sme dovolili .aše bubny..lbny prešli stárociami. ::. = -:-:... . .::nilného generála vo výslužbe.-=ráli jazdectva _ '.'..:~~-=ká hviezdicka ti vyšla na temene. :-'jldogy bubnov proti rabom.. vecné vraždy .:.lony vzbúr a búrky bubnov pod nebom. .Jko ked zobudí sa gorila a beží temným lesom! -\ potom ticho a potom zas a zas a -. ich remenov a skysnutého chleba. 3. ?~~zové nozdry vašich koní ženy vzrušujú ::.==-. .1 si sa kfaciacky _ -=--=-oti smeru idúceho vlaku .

ten cistý kvet. za hrivy koní slnko zapadá. krotitelia pardálov a púm? Smrt hrdzavá kobyla tak naliehavo erdží.. bubnovanie na opacnú stranu sveta. zasvieti jej ocný zub. dupot lavín. chvífocku sa oneskorím. A to je príležitost všetko zopakovat. hanba.-~------==::=-=========- 118/ Miroslav Válek bubliny bubnov. maršal Ney. a možno až o sedemsto rokov.. krásna Brunhilda. vrhajúci svoje nože proti dejinám. co som predpokladal: Zabudli sme na náhodnú lásku. to sa stáva. ale aj k hlbokému spánku. « . kvete: » Drahí rodicia. džungfa! Kde je váš bic. Teda znova: Mám vás rád. hltaci ohna. našli sme si iné. lebo . pri hlbokej orbe. bláznivý charleston. kopytá na skle. na jej meno. vynálezcovia beztrestnej smrti. žIto jak osa v malinách. ó. Scipio Africanus. A Zem sa tocí stále zbesilejšie. až po absolútnu ružu. na jej chut. Džingischán. Odpusti nám. zdokonafujte to nežné zviera. žongléri. vhodnú k meninám. generáli j azdectva. bubon vyšiel na bubon! Tak sa stalo.

::-<xhuhysterická slecna.::" plantážach sveta. viem.=~z.. .:h.'aše prsia vo výstrihu jedine \ -::. -:-<)madnáhavária pancierových flotí1. :::-..:':-l. =i::-javujúsa ružové stehná. gentlemani neprídu sem zložit kosti. "_.:.ámalopta nad rohami býka.:.::j kapitalizmus zacína svoj jedinecný striptíz..z trasie nadrami.ienická smrt pre budúce matky a dojcatá! . další závoj padá ako motýf...:.:Jon hlavu k hviezdam.a~e štastie bude trvalé ':':-. -\:-nerika v nukleárnom klobúku.::. tvoj úsmev je blikajúci neón. ="::"1.•~~úlajú sa všetky jabÍcka Kalifornie a hlasno zvonia.~ Hiroshima perfume spray . ktorá vzlyká. ~ ktrická vcela bzucí pri ich ušiach.-:achlickovaná. .. ::a sa exkluzívnym strojcekom znacky Philips a pijú gin. .::..~Svecer.Nepokoj /119 = . no med im nenosí.~etko je v nom presne rozdelené: " . -:.. dnes vecer .'. džez.:z LADIES FOR GENTLEMEN . konecná podoba tecúceho casu.. . .:. =. '< ::"::0-: Ich život aj tak je sladký. =::.Ový ' koktail v ociach. =. .·. . : . ~ ..:'..:)konalená smrt do každej rodiny! :-::. storocia. krásavica. -\:-nerika :::":1cujúcaako slon -.:.Iovésvaly rozkrocených noh. ::. biela. \·erkej chvíli XX.:.:á rybka v akváriu. ::::megufa v plnom rozpuku. áno. krásna pani s medovými ústami.

tancuj! Amerika. zhasíname neón vo vlasoch. vojdeš za živa do nebeských brán. Sex a zvony. . Amerika. Amerika. Šero hrá na nás tesne spoza siete. odhodia svoje výkresy a zacínajú nové. vlny Atlantiku. pružný vzduch. plan! Zakvílili limuzíny. zachytia si ju v každej polohe. divá luna mandolíny ožiarila kraj. saxofóny vyplazujú jazyky. kde necakáš. jej prsia a jej lýtka. Slecna. je mu z toho úzko. hraj! Polnoc. vyjú svoj vlcí žiaI. biela osamotená. Na cepeli ohna tancujúca. rybári zbierajúci ulity a mušle.120 I Miroslav Válek Svet sa mrací. nehraj sa s tou blúzkou! Ešte jedna gombicka a budeš svatá. len zrkadlá a zo všetkých strán zrkadlá pracujú nervózne a s vášnou. príboj. Amerika. jej úsmevov. jej vlasov. V umelej noci padajú na nás hviezdy umelé. perlet. umiesti všetko tam. požiar rumeliek. Všade je plno jej úst. nahý. jej prsty trúsia korenie. planúce šije napli k Mesiacu.

rcibiskupi . : :elové gule zavrtané v hline vracajú sa k hlavniam. ..:'::'\'Y horeli jak pece plné koksu.::domili sme si jej brucho .::.=. .:1ed vstali riaditelia bánk. :: t o známe dunenie.~malé.. :::. -=-:-dhorné rstvy vystupujú na povrch.:ks Vietnamu ::.mtom naraz ako gong.jeto bubon.::. . im '\. jeto bubon.:-zgajú remene. ::. . ::. matné slnko na nehybnom nebi. tu sa práve zlomil hreben luny.:~. ::. videli sme zblízka: Je sýte.::: atramentovej tmy utekali.::. b -=::eskajú ho cervenými rukami. ~.:hytilaho rukami. ::~ú don ::.plnili o jatky Chicaga.~obvv strede Zeme narodil sa hrom.::.~~ .:najitelia oceliarskych trustov.~šampióni boxu ..3.... sa ~::Clajújazdecké pluky od stvorenia sveta. v .:~y Laosu. ::..:. :: ~<'te..::. 3 :-..konalé a oblé.lŽnicu Archimeda. ::. . litomobiloví králi.dysa im triasli.:šo\'atelia penazí ::. :-..=.tkyMalajska. '\. ... ..::'::'0 plné hviezd. . =::-.~podtaté sa zosypalo na st61.šli rucho Ameriky.:~~knad hlavami chodcovo Z.Nepokoj / 121 . .=. _'. 3.inujagavej ryby. h ::... ~:. -==-:lOrky posúvajú pod fadom. -\. ..

122/ Miroslav Válek blesk na dne mora zdvíha tarchu vád. sa raz prerezat. a sú to bubny. sú to ich celá bez jedinej vrásky. co vidíš za obzorom krvi? Ó. nezamiloval sa do brunety za oknom a nepil z cudzích studní. beImo oblohy. a za hlavou nám bijú bubny ako hodiny. na všetky strany sveta zvoním. že si krásna. ako muž. okyslicujú sa kovy. Ó. Posledného pretekára dávno stratil z dohfadu a nemá spojenie. vyletiet a za patami cítit úder blesku. Podkova páli oleje. bubon. smrt. chce na kopytá koní. bubon. už idú s ohromnými hlavami proti múru. listy nedostáva. Krátko pred smrtou. mlynský kamen sveta. nepíše domov. Ich rytmus. rachotia sudy na kamenne j ceste. prepálit ju. bubon. Sám seba cíti za sebou a uniká. * Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. a predsa na polceste. aby sa stretol so sebou až v cieli. bubon. že nevytiahne do kopca. co vie. sycí had ako ffaša sifónu. to je to. pomalšie sa toc. co nás uspáva. no nevzdá sa a nepreruší jazdu. • . Ó. Z tvojej kože. nezamúc ešte hlavy našich matiek. smrt. v tebe zašití sme ako macatá a práve takí hlúpi. ked spíme: Smrt.

-lašený. :-::zradný pohyb plecom. '.::::1e. prototyp papagája.slnko sa odtrhne._::možno medzitým už prešli stárocia a svet sa zmenil.. : ~:::-ne.. . .a vecná."~inú podobu.: . = __konštruovali sme gramofón.že Zem je gufatá .. '.::tk~'m je na posmech. .'': . ':'.'_'._~knutie prstami. \zduch tuší vtáka.. =. -\ stací zápal pfúc. '.::~tavte cloveka. žije len .~aj pred sebou má iba seba. = ~~trojili sme metaforu a alkohol.::kojablon tuší jablko. celej plané ty ho hryzú do lýtok...:tisíc.« " .-:: to len posunok. . =.ako sa rozbíjajú atómové jadrá.. <. . že: »Štvorec nad preponou pravouhlého trojuholníka .:-. ten slepý leštic hviezd. :: ____ ::istavitefa diluviálnych umeleckých kruhov. . . ? ':. -..:::1e. : . a\'ili sme Ameriku a ekrazit. bie1y kón ..Jbilisme porcelán...iderna bubon . <:tisíc. ~. :.Nepokoj /123 :::-. ''.tisíc rokov už preteká vo vlastnej krvi. = '::-. na tom záleží.::cÍpád zo schodov. ~JU dúhou nad hlavou a v predpotopnom drese.'. . '--::ci len matne tuší.::~tavtejazdca za vlastným tienom! '.::dam práve to je zmysel všetkého. :.. ~ :. atd.__ . pohonné hmoty zmyslov. kofko tisíc mihnutí okom . ': zatatej a tvrdohlavej jazdy.~:~kým je na posmech.::~k.

Clovek je vlastne vždy tesne pred smrtou. cítime v nohách to stúpanie prudké jak búrka. To nie je škrípanie zubov: »lmperialisti si pília konár. jeho kry.---- -------- 124/ Miroslav Válek žeravá obloha zájde ti za nechty. ktorá medzi nimi vychádzala. ktorá by mohla zastavit napredovanie fudstva . ako horí slák na jedinej strune. clovek je vlastne vždy jednou nohou v hrobe. vkladáme ruku na kožu bubnov. to hucanie zvonov v hlase. Na svete niet sily. krásna Brunhilda. delenie buniek. vieme.. To je tá cesta. clovek je smrtefný. To je to zázracné perpetuum mobile. pozerajte. Mal som rád tvoje vlasy. jeho sláva. Objavili sme nesmrtefnost života. « Clovek je vecný! . ako sa ladí hrom. ktorí aj v smrti sú na svojom mieste: Súdruhovia. po svojej dráhe. to bude všetko. ktorú musí vykonat každý sám v sebe a všetci spolocne.. pocúvajte tú poslednú hudbu. aby zarástla trávou. aj ked už medzitým prešlo pár storocí a všetko je iné. nekonecnost cloveka. V mene života vyvolávame po mene mrtvych. rozmýšfal som o hviezdicke. Poznávame sa v jazdcovi s napnutou tvárou na zákrute. na ktorom sedia. výmena energie.

MILOV V HUSEJ ANIE KOŽI .

.:\. :-1rom.. . Potlesk :-. '::. sa vie: cervy .::zzaciatku a bez konca..::. .c. .--\.:-: aký' den nejakého leta.:. ?ád hviezdy. ?ocut.:okrídlení muži '. ='. ::~ \'oda nie je pre nikoho doma. :. . Sám.::c ':'j.Milovanie v husej koži / 129 ._ceš nesmrtefný! -.:.c.. " . --\dal by vecnost za súcit. láskavé slovo. NA VECNOST '. . .: sa zasa nicím ..ustený.:1atahujú v stramoch hodinky. . ?ád ~.olubíchkrídeI. ked vcely _ .~osi viac než iba hudba vo veciach.:úva do jesene. . := -\ strom sa uklána .:a klavír v úfoch.: ocijakú tvár.::.::tujúz dielní. ako bažiu hlavu obletuje brak .:.=. ?ád zostrelenej hviezdy.:ie to prekazili! :-lešia v hline . duši bazy sneží jak v duši lakomca.~. ~. h .·::orú by videI.~ túži .:.:úp do nej.

lež iným smerom. zúfalo kriciac do rehotu divadla: »Preboha. ž1tnút pri hudbe.. mohol si ležat v tráve. a tak tam sedí. pochopíš. že sú to iba dalšie kroky do prázdna. To práve je tá mechanika pohybu. že tu už nie je. pozerat svetu pod sukne. aby sa presvedcil. ktorý prichádza. mat v uchu cvrcka. Tak už s tým prestan. Trocha kostÍ. no vracajúc sa vidí. place na schodoch. už je po jarmoku a ty si sa predal ešte za živa . mohli po tebe pomenovat cukráren .130/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (2) DENNÍKA I Ked budeš visiet na drótiku a nohy sa ti budú knísat v prievane. . V najlepšom prípade vec obcas potrebná na hodinách anatómie. že neodišiel. bol si vždy uzavretý. mohol si byt citovaný. to je ten slávny výstup blázna. . kto som a kam sa ponáhIam?« Ubúda casu ako múky z vreca..A co si? Nula. Bol si vždy oslík. Mohla byt z teba krásna mrtvola... ktorý beží v kufríku. bol si na kIúcik a nesúc svoj náklad. bol si nesený.

'J!. prach a krieda! _=:-: . . .=.::. sa topole a trávy.:.= :.: slepnutie! ::.. kontinenty sa vzdafujú . c:.-_~. co sa zabúda. pamati. :':ll starý dáždnik. .··::\ábnym leskom? ::.:~ " ~ Tma. -.lunou basketbal! ::. .:...: t\·ojím hrudným košom ~_..:. :. :::-.Milovanie v husej koži / 131 - _:: -.2. . morské hviezdice.ostupne :..sa Zem. =-~~ilby si mesto! ...:ia do ucha ako banálnu hudbu.= ~:: at ta letiet po vetre..úhe kostry v tmavom kabinete .•.: '. .:rny dáždnik.:..:.:rny dáždnik.c:.:nieslnka..si v hlave rozložit.::::.::. z teba povetron.~ . si púštat : _..:3.:::jou byt nezávazný? -:. . ujú -::-.::~aza životom! ~. =. • _ :: = ~i bol vtedy.rozpadáte. homo sapiens? -:::-ou to ešte skúsit? Teba potiahnut .

.132/ (4) Miroslav Válek Padáme ako po behu. To je cas básne. ako sa v tebe pohol kostlivec. zvláštne znamenie . píšeme. Niektorí ju definujú ako prijatý návrh na ukoncenie panenstva a iní ako prerušovanú súlož citu s rozumom. ale to je fatálny omyl! Poézia chodí v kockovanej košeli a kašle na bontón! Z toho hIadiska kométa v hlave a luna pod nechtom mažu byt celkom vhodné pre básen. aby sme uvideli motýIa.. posledná spodná sukna noci je dávno popísaná. ked spozoruješ. - - . a nikto nevie. píšeme. vážení! Zacína sa to vtedy. nenávidíme sa. mesiac a den narodenia. Závidíme si. vypIúvame zakrvavené mestá. Trápime ženy. prechádzajúceho do skupenstva ruže. ako ti znútra siahol do vrecka a skúma rok. co je poézia. opúštame ich. nechávame sa trápit ženami. farbu ocí. ale poézia je nieco iné. Tak ako vy bifteky. škrtíme sa vlastnými rukami a pred zrkadlom odhaIujeme pohlavie maloletého slova. hltáme svoje narkotiká. ochotní vyspat sa s každou lepšou básnou.

ma tvoje oci.lenstvo šalvie. :':'\Taz na hrdle.de okolo. ~ obrý den.Milovanie v husej koži / 133 sa. ja to viem. ::".jrpur. slecna.c. <:. -=. akvamaríny sú studené! . než si myslíš.:: -:as básne je kratší. ln -\:h. \.-\.ždábásen má svoj cas. ~.":edv ste boli bohatí -:nilovali vás! .. -.c. ~:~:otoce stromov sa krútia a krútia . vóna pálenej kože.c.~ -=-. lebo prichádza :-: ~01stvo o podobe semena.-\.. akvamaríny -·ja sú studené. o~en. . :S'-:eti u vás med.-:..::.::':1\"alinky a nože! ~. Biela plet. :::imá . .~:-:st a kry.::. ~::. oranžové plamene! :-::::edá..~ do biela rozžeravená nahota sycí . ~-=' na ohen. kde je básen? "emáme! ." ste plakávali ::' \"lasov predavacky z parfumérie. .:ijte pokoj. . '.:h..:c.

Ó. prosil pozhoviet? Kto odmietal jest Ialie? Kto nahú ani rosu nevzal na jazyk? Kto veril. ktoré si miloval. ked ste spití kdejakou hudbou náhodného tel a do výstrihov malé luny dávili! Kde je tá žena. nežný úd! Tvoje meno je strata semena a tvoje tehotenstvá sa nikdy neukoncia placom mládat.134/ (9) Miroslav Válek Úbohý básnik... samy nimi napÍnané. verný vol plužných slov. pojdeš na ohen. budú pri tom. že pod nohami ti budú plakat žiletky . aby ich naplnili. s Andromédou v pysku! Príležitostne budeš vypískaný. všetky hanby sveta budú v tebe porátané a ich suma pripíše sa ti k tarche.nie je ako vtedy. s ocami prižmúrenými tak nauzucko. Budeš opIúvaný a ženy. To. ako ty bezradný pred tajomstvom blizien. Tvoje poníženia sa rozpocítajú na prvé a druhé a prvé vojdú do druhých. ktorý vykráda klenotnice a kostoly. ktorá sa nevyzliekla v zrenicke tvojho oka? A predsa kto. že sú všetky zmká peru spocítané? Komu bolo Iúto Iahkých púpav? .

Jdil niekto vyzutý.~ ~ 3.len sa teš! ~::'..- = ::1\'I~ ~~. ~. ': . aky"hluchý clovek ::. co si niesol.který má pod košefou líšcie mláda! -.dacasu . ~::orého sa ukladajú jorné podkovy strateného štastia. ale niesol si to tak.~a fialoví anjeli. -: • . sa nestalo.. 'aké hrozné veci visia vo vzduchu.:.:. -~.zámerne si zabudol na nejakú malickost. -= 10) '. vecer náhle zomrel boh..:'. :'. ~ š t\Ttok :::i sme dvaja. -= ': -= . -'-. " :. " -= =. \šetci uverili.ihol hluchý telefón. ~-:-~.:~o ako po smrti.:ž:com. .:-:0 keby v nocnom vzduchu : -. ? . sa stávala kfúcovým bodom básne.-:ejakommeste zacal zvonit zvon. že máš so sebou vozík.lpne si vypovedal celý svoj životopis.ie.. ':'.::':0 sa chystá. .Milovanie v husej koži / 135 =·':'.>ravedlnte poruchu.~'. ~ Hfadali sme dvoch.odník! < .. :":toniekoho volá. " '::ho štvorrozmernom oku sa zachveli ':-. ': .

136/

Miroslav

Válek

Akási neviditeIná, nahá noha rozknísala dom. Niekto stojí dolu hlavou nad nami, nejaký inteligentný a krátkozraký hmyz. Pod dohIadom televízneho boha lúštim miliónty kvíz. A v božom oku sa zmráka. V jeho sklenenom oku vševesmírna únava. Storocie, tvoja absolútna hlava zlyháva! Tvoj prázdny rukáv nad zástupmi, tvoja zástava, ó, tvoja neviditeIná a tajná ruka, tá desí, tá zviera ako lis. Dupocú vo mne neuveriteIné kone tvojich psychoanalýz. Rozmnožujem sa. Beda! Erdžím ti lásku, ale nerozumieš. Som crieda. A som aj osamelý hlas v nocnom tichu, nariekajúci pri zabitom. Som bolest trávy pod kopy tom. Už sa úži vecnost v oku boha. Nejaký zástup vo mne kráca, nejaký zástup prekracuje rieku. Cudzí muži. Nejakí nepravdepodobní a cudzí muži na úteku. To som ja - a cosi vo mne, cosi s operenou dušou udavaca, pretvaruje sa, narieka zdaleka, ako z hviezd, a otvára svoj kockovaný notes.

I

I

~

Milovanie

v husej koži

/ 137

.;._:: aleaia, aia, -,-_;:.:1ia, beda, beda, -'--;: :.iactaest I .;.~::svet .:::~.: vrhá semená, j
~',::t

___ ~uje sa za vfzgania protéz. ~áéaj, si krásna nevesta, . ::oriacom vzduchu, v azbestových šatách. :::::::tómyvystúpili nad mestá -'-~ypú sírny kvetl Z-'::vihnútplece, :-:-_nútitnohu, co sa zdráha, _:::kat k oknu -'-~\'oje štyri tváre na sklo pritisnút, nech horia -'-~o štyri sviece v dome samovraha. bože: nebo! asie sa cirkusový šiator :",.=.d hlavou veselého pajáca! -:-wist,twist. .. ) ".)C. zubatá jak aligátor, ~~ásne krváca.
='.
-:=-

S:yri razy som sa zažal, :-:-.:chlina mna štyri klavíry. ?:·.jjem ta, vecnost! ~usíš ma jak kry! :-iarmónia sfér, mám ta plné ústa! Z.::klánam hlavu: S:yri milióny slnecných sústav -'-~tyri hviezdy :-.::dajúce o štvrt na štyri.

138/

Miroslav

Válek

Cosi tu chýba. Cohosi je mi fúto. Všetko je v poriadku. Všetko spocítané: pondelok, utorok, streda ... Vo štvrtok vecer sa bojím: za oknom indigo noci a za ním štyri oblohy. A štyri luny! A štyri západy slnka! Pocujem, ako štvorhlasne kvíliš. Svet je štvornohý! Vy, baleríny, povrazolezci, pokrývaci striech - pripažit! Nastal cas položit sa na vlastné nohy. Ruky dolu! Vzdajte sa! (Noc podkovaná lunou. Spln. Kopyto diabla hrabe vo vysokom žfabe. Pád zostrelenej hviezdy. Pád hviezdy. Pád. Otce náš, ktorý si na nebesiach, napime sa! Twist. Aleluja. Twist. Padlí anjeli a vyskocené mníšky. Sladký spev z výšky: »Handry, kosti odovzdaaat!«)

Milovanie

v husej

koži

/ 139

'.:;;-~toplné sóch .'-:;;-rpentínu. -_=:'~-\"ajú neho ciusi vinu. z -::~~~o krvi zo slnecných škvrn .'-: JIko slnka z bozkov! ~ to ide stromom do korún. -. ~ \-zduchu, kde sochy hrajú hazardne : :::yieratko tvojich bokov, ~.:.:ti moje elektrické oko. -. -:-_od správnu mincu, usmej sa a stlac, .-.;,adne zo mna oranžový plac. nie. Doslzil strom svoj jantárový bes, :: ~kleslý .'-±lt~'mvcelám žIté slzy kreslí. .:....:~. nie. Už si iná. ~ ::tí cas a z leta upíja. '::. chodníkoch ~ škrípe jesen zlatom. =1, Júlia, ,::":ná vášen v hlavách automatov!
":'.':21.

._. ::iyerzálni milenci na rohu : - .'-\Thujú ti každé ráno ,::.ridsiatu štvrtú polohu _,stej lásky s príležitostným tulipánom. ? JQ dotykom kovu blikala ti koža. ';;-rozumiem a nechápem. -::-·.ojimuži v absolútnych krcmách, ·::oré nie sú ani na mape, ::::j pivo, boli ospalí .. =) ,J smrti si budem pamatat ten požiar, ·::orého jazyky ta oblizovali!

Tak cíhavo. Akosi ticho. planúce stípy Sodomy! Si už len círa rozkoš v jeho exaktnom vedomí. ó._-------------------- .. Akoby sa niekto dusil. Ako keby celý život dýchal niekto plyn. ohne. nehrá saJ --•. Vodorovne .140/ Miroslav Válek Co robí S tebou ten stroj! Ó. Kam dnes vecer? Pozerám sa do novín: Koniec sveta. Hfadali sme dvoch. Nieco sa chystá. Ako po stvorení nicoho. Ako zo spánku.. V jeho štvorrozmemom oku sa zachveli štyria fialoví anjeli. (Aj obloha toho leta bola príliš belasá . Vo štvrtok vecer náhle zomrel boh. Nejaké hrozné veci visia vo vzduchu. Kde si tak dlho? A aká si? Boli sme dvaja.akoby práve mitvym na vlasy. Akoby celý svet v tej chvíli kfacal na hrášku. Prší a prší. Vodorovne. Som doma sám. cakám ta a prší. Akoby niekde ustavicne rástli slonie uši strachu. ) Kam dnes vecer... Tak úzkostne. Akosi príliš ticho. Ospravedlnte ropuchu.

. pod ohnom.odtlacky mojich prstov! . :--::>dopýtkami kozliatok.::skauž hrabe ~: . škrtenie! :).":e. kože. nie! ? 2.:h....":ekto zvoní za dverami bytu. - neviditerné krídla ~~znohej smrti! .. štvrtenie! _. o :--::>dpálenou srstou s . =. ~tvornožci .. plechový kohútik štyri svetové strany sa krúti.racou nohou ..::.pod horami popola.:0 to zvoní za dverami bytu? \~cim. :).pod horami popola. ..dám tvárou do dlaní. ako ke by som bol odcestovaný.:. . k :--::>3ladkým zápachom jahnacej s :--::>d hnom.-ornásobne pocatá _. nie..Milovanie v husej koži / 141 . <\orice milencov kricia: »Zabit!« :\:. :\:. : =-2. -=-:chopriezracné jak z igelitu.Jho? ~:-.::~:\"orcatá.

neopúštaj nás. do seba ukryjeme aj všetko ostatné .142/ ÓDA Miroslav Válek NA BOHA ZVIERAT Zvieratá. pripomínam vám nesmrtefnost chrústov! Vznešená ropucha. Ako po poprave ležia na hromadách krvavé hubertusy stromov.. už na veky vekov fialové tetovanie dažda. Lesy odišli. Už navždy samota. - . prechovávac kostolného striebra. prisahám na vaše jazyky. zvieratá.tažší o zviera. orodu j za nás. modli sa. slimák. na vaše citlivé ústa: vesmír je prázdny! Co urobíme? Koho zavraždíme? Kam ukryjeme kosti? Do seba. o cloveka fahší. zvieratá. nahé na kožu. na vaše zubadlá. Milost.

=:-: povedný boh! = _jové muchy.:h predstúpi boh..:".~ . cyklámenová voš: ".Milovanie v husej koži /143 ''::= je boh? ~ ~~:lZistorový boh.=.=.:. :::'kame vás.znajte sa: -: _5i byt nejaký boh..:honemý. ::-: ~trónkový boh? ·.=:ávaj njelskými krídlami. . líšky.. =.ece.: "'1diteIného . ste boh? ..". supy. ~·:::a vášho .."ecnú slávu =-·~:=rat.:.. :-~.:.~sem muších noh! ".úštajú sa mu viny naše! .ovedzte.. :.=.::~"meme z božích nebies =.:.51yš nás. ___. a ".. . milostivý hmyz..:.:=.

básen. Každý nech volá do svojho masa mená vecí. Ó. každý nech si líha do svojho masa a nech v nom zotrvá co najdlhšie. liahlo sa slovo v hrdlách hrdliciek. bud pravdivá! . (6) Pozoroval som párenie slov za vlhkého vecera. motýf krutohlav. miešanie slín.Musím mat istotu. praštanie srsti v ušiach lopúchov. Každý nech vzlyká. sladké a oplzlé. Príd. Co je v tvojom mase? Dymiaci kamen. skrÍŽené rucicky patprstých bylín. Co je v mojom. každý nech sa bojí. mfaskanie jazykov. až veciam na koren. údesné milovanie cervených mravcov! Kanec s cistou tvárou utekal. ci ešte iná vec? . to neviem. .144/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (1) DENNÍKA II Každý nech je pripravený na cestu. ak ta chcem milovat. a každý sám. VI O'· ]esen. ktoré chce vziat so sebou.

':.redával sa preparovaný mozog Einsteina _ A ttila.Milovanie v husej koži / 145 : 1) = ::. štastie.:-::orenezrozumitefne šumí. « .:zadu si recitujúc Homéra. . je '-::-:n Fitzgerald Kennedy.: pazuchou neba smiešne skuvína.:amenechodia naopak jak raky. . .~:upy naberajú do úst vodu.:~lené..:'.. =::. Miluj ma aj tak! = ~:-. oho nieco zo vzduchu: t :'.. . aby vzlykala..:lovýhrom ~. neprehovoril v OSN.=.ábna láska. ~. ma. hrnce c -_~ hviezdy zo starého železa.:úpsi. : .: teda mrtvy .zivot ubieha..-·::.~etko sa uvedie do pohybu .lj 'o-'. «...:. chlapceka . -:-: \-šetko v poslednej chvíli pred objavením Ameriky. "'~:-:\-Y tak neskutocne a absurdne ..Hannibal ešte neprekrocil Alpy. cierne. psie..-.:uš. suka. bic boží.d). -. prší . uhrancivé oci.nech je pripravený na cestu.~. . si ::. .ice. \'~_~.-:.:.AZA TITANICU -:-:. ~. náhoda a oci . Monika.~. láska z barchetu.:-:1: sa nad kopcarni masa. .. sklenené.

»Cas nepracuje pre nás. Ó. Karolína. svet sa potkýna. nech zapáli si svoje superlampióny. ? Nie! Skor než stihol zachránit kapitalizmus. nech zaplanie. . je mu naponáhlo. okarína detstva píska falošne.. noc za oknami vykrikuje spoluhlásky úžasu. nech padá. nech sa mu sníva hviezda s padákom! A svetu sa zatiaf rozvtizujú topánky. . malických. zdÍhavo rozmotávame uzlové písmo svojich životov. hodavá a bledá jesen schizofrenikov. kapitalizmus mu venoval peknú perlu do kravaty.a ci. utkvelé predstavy Williama Shakespeara. Ó. dogy dánskych princov ako hrdzavé zámky visia na bránach osudu: Byt . mesalíny a jacquelíny. takže ich stacia zasklit mušie krídla.« Nie! V chatrciach svojej existencie. obloha cvaká cefustami. stretajú ho orleánske panny. svet potrebuje trocha nežnosti.146/ Miroslav Válek Ale cas letí. svet sa hanbí za svoje vefké nohy. malických. necitatefná voda podpisuje mlcanie.

. '::'.:. --_:. ::zda striptízu.:torýskvelí chlapci z Texasu _ ::sili práve cokoládového cernoška ...:"':-:.::. . . <:lrom benzínoví mnísi vybuchujú ako prskavky _ . ~ _.. malická. . . .=. :j~'den nejaká skaza Titanicu ... ia ... ::.::::n trikrát hádat. ..::...... zaspi. .. ...:::'. _~.:onciliatómovú archu Noema _ ::.:natizovaná .:: na zjedenie.:-:-a\'da! ~..::. J -= . .:-' poslednú gombicku na kožuchu šialenstva.a Golemovi! :.::.J\'ia a brutality. : . .=..'.. co ti mám dat na Vianoce . ... .:t svoje prvé zápalky. :-::rnetické dieta cloveka..: :'.Milovanie v husej koži / 147 -Z pod capicou :: T ermopyly a dynamity :-.lema... ..:.-. ·::orého ta zakrúcam celkom nahú....:. den . n . . : ::: sa doba radová.::\icne sa vynárajú na povrch . :i a intimity.\' nové zemetrasenie . sl\'oriterovi sláva! ..::asi dáva.:>naa predaj.-=j~' den nejaká pevnina na dno v niekom padá! ... ~dá Zem podobá sa vianocnému stromu.i už. drahá?! -= Z abstraktného neba padá sneh.rsenkya postele. . stahovania zvierat do rudí.:~ienky a prstene.

Casto celé týždne neotvoríš ruku. namáhavo sa pokúšajú vyletiet. Tu nahé víchry placú na ramene zúfalstva a kfby noci duto pukajú. . Opacne! Luna.148/ Miroslav Válek Stvoritefa bolí hlava. Dupni nohou! V jamke po podkove vystúpi ciema voda.. Bojíš sa. kam prichádzajú mrtvoly pit agátový caj. Reuma trápi drahých zosnulých. Opacne! A dejiny krútia sa v nom. Má len zaciatok. komfortnú púšt nylonu. Tak dunia celá pod vekami rakiev a tak sa hlava fahko zapáli. oznámi stroskotanie stromu.. Tu je to miesto. cas premýšfania na dubovej doske. Tamdolu v tebe tažké lode plávu. Obrovský urýchfovac casu mu v nej hucí. Preboha! Smrt všetko urovná! Len si nenamýšfaj! Smrt nemá koniec. Tažké sny! Tažké krídla smutných. Tam svietiace duše mrtvych koní obletujú cas . Taký je život. Smrt je len samota o pol tóna nižšie. nula na oblohe osvetfuje unylo vek vnútorných prvohór.. Náchylná je na mucenie ohna . Neklop. Kofko je hodín? Na ktorej hviezde? Neviem.. divých husí! Neotvoria.

. ticho. ..::mrežované mesto.::.:hvosty blcia. -:-. :.::.ž si svoju dobu na hrdlo. ::-:'::.~Jre vyložilo na breh cierne rukavice.si videI? . s hlavou pri zemi. c.::.~:-.nFitzgerald Kennedy. - .:.:nennýanjel kapitalizmu. . \'~'.:":'0 plakal dovnútra . . . .. to ::. úzkost ocakávania: ta :~ j\.Milovanie v husej koži /149 : ~:"".:istými konskými slzami. ako hlboko je do živej krvi! : ~.iehaako zviera.:.:.'. to je to hrozné! -:-.od ktorého rastie svetu hrb. kví1ivo zapadajú v jazerách.::. '.:ho. -:-:.s racuje pre nás? p . :lky .:-::erika..urové kométy. _:-:-_~"al tvoju hanbu.~:.::. •_.::afora. Prsty na ociach.::./ . Paganiniho. -_.:ho. si vedel.: to naše storocie ..oasa era. -~:"" .:":'teda mrtvy je . : =. drsné chvosty vzduch odierajú práve zo siedmej kože.:.::. ~_ :\ek! ~_ako odvracal hlavu kón v pohrebnom sprievode .:-:::\.. ~.-! ~~_~J.. sa nenáhlime? ::. :-:: bol.s celé týždne neotvoríš ruku. ::_:-.

ako keby som ta stretol náhodou. v letnej horúcave. A mimochodom... »iba. krútil by som kfúcom na prste. Zašepkala by si: »Ale? A kam?« Spýtal by som sa ta: »Co je ti? Preboha. tak co je ti?« »Ach. ako keby som ta stretol na ulici v prudkom daždi. povedal by som ti: »Podme domov!« Len tak. « Kde si? Stále sa desím. nic. Zahanbený až po korene stromov. . že si to povedal tak náhle a mimochodom .. ako keby som ta mohol odviezt lodou.150/ LEN Miroslav Válek TAK Len tak. o pol štvrtej pred obchodom. vrav..« odvetila by si.-------------------- . pri vedfajšom vchode.. len tak mimochodom poviem: »Mám ta rád!« Povieš: »Ach! Ako každý!« Také pokorenie! Možno by to bolu práve v auguste. Bolo by to asi v stredu. ako náhodou. kde sa predávajú spomienkové predmety a vzducholode. že ta stretnem v noci.

~cd sa rakám. ·:~d sa Zem krúti na pivovej ffaši.:. = ~ ma už zasa tuší ~-:d pijem caj . . . kde by som ti bol blízko . ~:~d je tma vlastne najcernejšia v rozkroku.:. !ej chvíli vecí horeznak -:Jvorí žena rútostivú vodu. -\ko ked prší.tej chvíli medzi nocou a dnom.:~d konecne aj peklo odpocíva.:~d mrtva luna stojí za oknom .. .. <..Milovanie v husej koži /151 .de by som sa ti prezradil.. ::'~ha diablov sa už opila : .:.~o stromu strom. .diabol bÍch spí v perí ciernych sliepok.-:d sa bojím.:. I~ . ~ed si kabát obliekam.bikujedym: J. .:. _. korko ráz a s kým .. -:~d za ocami hlúpych melú mak.~ hypnotizovaný spác ....:.~o náhodou.!avicne mám v hlave :: tvoje: »A kam?« ~:oviekam! ""ckam... _:::1 tak.:. . .:.~oprezrádza sa voda vode.:. kedy.:TIcliemkávu. )DA NA LÁSKU \ . . až sa práši = ~hípkov obilia.

vecí. ktarý brúsi drsné hranalceky. . vlhká aka pa súlaži hviezd. až takmer biela . A Mesiac ako.Bah. Zlastná hudba skla. ca Zemau atrasú.. Krysí zub adhladáva z nebícka. nejaký muž tam visí v slucke slavícka. Láska aka nebo. v husej kaži Nac. .. Mnaženie Narážanie Nežnasti.. . Iadav. A tma a tma.. · .152/ Miroslav Válek Nieca klape va vajícku. Niecí hlásak škemrá: »Vstúp!« V nejakej hlave katúIa sa hlava. Milavanie úžasu. nahaty kastí. past Vzduch. až do. skladajúci navý straj za súciastak tela .

\'olia vedam zmiznút z pamati.. ~: natiahla ruku a povedala: »Cítim ~~\Tny na slnku.. ~ odstup od vecí. trvá.=. hod kolenacky.. sladká Kleopatra. je to v nás.~jeli sme.::pod ním ticho také úlisné a temné.::~e co sa stalo. =:) ómyselnost úkrytu.musíš verit v modré oci hromu .'idím ta. :-.echstane sa. :::..::prosit výšku. ?lanéta? :'\ejaký žart :-.pred všetkými skrytí d .prísnost obocia . =:)0 tvojich vlasov havran zapadal a dosiaI . .« I '~-tekaj.:::nepravdepodobné sa stáva obcas zrejmé. vzdialenosti. . alebo hIadaný. co hIadá.-hokrídla na oblohe . ~~si ten.e jakým spósobom sme zúcastnení na potope sveta.'. ~ad by som si ponechal svoj náskok. '. Pamatáš? '. :'Jdem rátat do tisíc a nájdem ta. '. Gaius Julius Caesar. :-.zhoda náhod alebo chvífková roztržitost osudu iba ::..Milovanie v husej koži /153 S~I.-predsa len príliš zložitá tá hra a nikdy nevieš.. dokonca aj cas ::=:amenajú tak málo.' blciacom vzduchu..oj .ÚCENOST ~id by som bol faraónom s achátovým okom. ~:. :::. jak duše vecí oslepujúco žiarili.ejakého boha! . v ohni Ialií.

ako protirecí prícine.dynamit ako na všetkých kríkoch visia jej krvavé ložka! Pi zo stupají vciel. Ach. že zabúda. ako psím jazykom zlizuje z oblohy Mesiac . co si videl! Videl si lásku. ktorý letiac listuje si vo vecnosti tak neuveritefne rýchlo. Kop pod topofom. ako sa zakrýva. v ktorom preklína chromý démon stromu. ako vchádza do purpuru jej slávnostná jazda.154/ Miroslav Válek Chod. ako si rozostiela zelené postele. vzduch ako keby nacúval daždu s tažkou hlavou. ako popiera súvislost pohlavia a plodu. kde spodná voda usína na predlaktí piesku. v ktorých sa trápia stáda. hfadaj! Je stále nieco skryté za chrbtom niecoho. ty už vieš. Zahrmelo v balvanoch. tráva akoby uhýbala pred nejakým hlasom: Zvieratá znútra oslovili nás. preco do pamati semien vchádza sekera a ako zamyká sa za slávou tela! . kde kfúcne kosti strážia svoje tajomstvá a plaché nahé cervy zvazujú ruky mrtvolám. UC sa od múdrosti hmyzu. Vstúp do vecí a povedz. skor než sa dozvie. kde je voda slzou.

::.ot je iba prenášanie lampy v tmavej miestnosti: -=. :-. ktorú vidíme.:'lako ako bezpohlavnost smrti.:. .~'. Neviem.:..:'j.. ::\Tav.'':senica budúcnostou motýfa.Milovanie v husej koži /155 -:. n :=-. sú muži. pod ktorým spáva zemetrasenie? ~ . ze vyslovené slovo nakloní vesmír.:.:': príliš sú si podobné. =.Jivost a krása? ~. ~::!e to stále tá istá tvár.\a náš zachrípnutý bas a trpí ~ -=-~-r hovorí . ako motýf je budúcnostou húsenice . s nami sopránom.:'idzujú ám na oci každý náš omyl..:y trocha svetla z trocha inej strany.:.. :áska? A nenávist? = ~:.... __ ~.::13 pot zrkadla.~:: utuj.'_k ~:::1prícinou . : =. ~~ je minulé a co je budúce? '. až príliš. . .::. :::-. aj následkom :-:-o.\etak.:-risahané . '.--''-chádzali ne ho ako mávnutie? ' z \. : " '::'. . ~de je lebka Minotaurova? ~':e je ten nežný milenec? ~~':esú deti Herodesove? ~. :-~"a v uchu hudby. je kamen.jraznujem nekonecnost pohlavia . :::-ozoznávam padajúcej vody od padajúcej vody.. ktorí vstupovali do ohna ako muži .~~žno v budúcnosti.::.. co tušíš.:. '.lIl.

že každé naše dýchnutie ju bolí v chrbte. co bolo. ktorá cíti pohyb budúceho plodu ako búrku v kolene. plný dobrých Iudí. Smrt. ktorá má tak rada bezvetrie. badicka pod pazuchami hliny! Jednako je iba jedna smrt? Nie je tisíc smrtí? NerozmýšIaj o tom. smrt od stvorenia smrti takto prichádza a skúma: co je clovek? Ach. .156/ Miroslav Válek pocitom menejcennosti. že okolo nej krúžil malý kolotoc. Je predsa možné. ktorú si podávali z ocí do ocí. A predsa každodenne zostupuje a prosí. co bolo už myslené. Bol biely den a bol a medzi nimi britva. nedopovedané sa opakuje. aby smela vytvorit úplný súlad duší. nieco medzi áno a nie. II Pred Vianocami. clovek! Slnecník slnecnice. že sa len uskutocnuje. prichádza. v tisícdeviitstošestdesiatom štvrtom Holofernesova hlava cestovala vo vlaku tak krásne statá. nejaký pevný vztah medzi tým. smrt. co je. a tým. Netráp sa. dáždnik daždoviek. maIuje si víchor do kútikov ocí. zabudnuté sa vracia.

v '.. :--~:ože jeho žena milovala šoféra. :·.:.oha! Ako sa to stalo? .'m istom case ležal Ramses II.::len po ulici _ -=-. :1ajprv nechce!. Potom zazvonil. :~~=. našepkávané do rukáva noci.:'l mece na hrdle._.~ínam si ta v ohni.odlost a zrada .Milovanie v husej koži / 157 . '. :. tá láska. ~ . ynv :::OL _ ~3še objatia pod pecatou luny.~-=rkytie úkladné vraždy -_ :ja napodobovaním -. že aj Zem je hlava.:: -:'~z VlilY.::'dená od obrovského trupu a hodená :1iecoho.. . comu tak zhruba hovorí sa vesmír.:. kry _ . :-::3cacomstriebre hviezd. ako predtým? . . betónovou dlážkou na Topofovej ulici. tá lož.: ~:. zacínat . ·.. ~.'msom si ta na ružovo zapamatal _ " :":'toromma tvoje vlasy dusili jak dym! = .~:":'edy sa mi zdá..:atsa k sebe. -:.~no prapóvodného gesta? .::-:lenstvá. . ktorá nás núti .::..ahy. _-..:.. ': -. .~etko už bolo? ': :0 len zotrvacnost.. ~~..-redtým! ~:-=.lla ociach cierne klaksóny.

Zvof si blesk! Ruky mám po lakte zodraté od tvojej kože. keby si chcela. krotitefka hadov! V tvojich rukách horeli aj Pompeje. Preco teda dovolíš. zubami si ta popamati otváram. . ty si ho zaklínala. aby som nohou vstúpil do tvojho tiena? Som len nož.158/ Miroslav Válek A ty si svoje ruky nad ním držala. tvoje prsty boli ohnom spocítané. v tvojej blízkosti s bleskom prekrížený. udržala by si aj vlások medzi stehnami. bielym žiarením múky rozsvietené. siaham po tebe ako po zvierati. Bláznivá ovecka! S kopýtkami k nebu budeš obetovaná! Zachrán sa! Bež! Ó. predtým! Kofko tisícrocí už kvapká tvoja krY? Z kofkých dlažieb si ju už tajne zotierala! A keby si chcela. aj jelenom a vlkom by si odoprela. odtajila by si puklinu aj z klenby nebeskej. na jazyku ma páliš ako zlý lieh. to už vieš. aj Hirošima. Ty si bola každodenným chlebom sveta! Toto sa stalo. tvoje ruky. aj v hodine smrti kvások chránili. to bolo napísané.

::~alikosti z cintorína..::. mad..lilihlinu na zápastí..zastávke trolejbusu císlo osemnást : _ :'~radou cintorína '.:ažena kosti hfadala.semená. súdny den. .lpovali neuveritefné tanecnice.::.::á ako v bielom chrupe kona.:~ko bole také oranžové · :. s sa noc.:t. zastávke trolejbusu císlo osemnást '. hrozne bilo do hlavy. trinásteho júla.: :. ..'.. .. . :: _.J . :-:'..:.:> · -=- .1drevo zabúdalo na svoj absolútny sluch.:ažena ~iernej sukne usedavo plakala. . =-~li mužom v ociach. ~_ :::hrobov ':'. . ako pod kožou ti padá špendlícek.:.J slnko.:~.. :::::i chlieb · '::':". · .Milovanie v husej koži / 159 . : . .::.'0 zo sna usmievali sa.Jda. . ciernou srstou zarastá _ .:::'ené medicky v žItom stÍpe ohna ~sluchácky konzervatória s takou hudbou v lýtkach. IIr zastávke trolejbusu císlo osemnást .. bolo oranžové..: :..::. yefa slnka na takýto den. =- . -:=: ~ .m palcom : ..

zmateno pobehujúcimi v jazdnej dráhe? Tak plynie cas. pillacný rum a spieval: »A kto videl a kto videl. A slnko bolo také oranžové a tak hrozne bilo do hlavy! Príležitostný hrobár ležal v tráve. ktoré sme nevideli.160/ Miroslav Válek Neuvidela ani jamku na temene hlavy. Len obcas zachytí nás štastie lesklým blatníkom a padajúc vidíme v nom svoj necakaný portrét. dážd nevšímavo odpocítava kvapky na nespavost noci. L _ . v cervenej capici. tak prejdú povedfa lásky a náhody. bez jedného roha?« Kofko je vecí. ani vlastnú ruku pred ocami neuvidela. ako keby nebol ani pochovaný. ktoré neuvidíme a pred ktorými sme iba slepcami. židovského boha. hroznú tvár. príležitosti a priatefstvá. ani malícek. Tak plynie cas. akoby fotografovanú cez zrenicku diabla.

=' je tá žena. Ludia ako sadze. tma ~. zhasíname. _ješ sám.skoro rosa rosy. -:~:1áhTamesa.: s jazýckami od hadieho jedu duje z prázdna kostí. ~torých tak jasne vidiet kolená..::::n mat tvojej pleti rozopína. -. ~.::murovaní v múroch pokfakli ::.: ena v ciernej sukni. -.. u -=-::. púhe nic..schodíkoch nejakých tajných kalvárií.: rosa cestickami vody círa -=. z pohrebu sa vracia kapela. trocha nikde. ::. slza ~. tam.:.:: každou rakvou sveta.:. ~. ktorá chodí ž .:-ozveseTujeme sa _~: žným bTabotaním plynu.. ~:.Jt ako nohavice.::. vzduchu sa sklí. v každom sprievode. prsty ešte žIto zasvietia...:. . kde drevo bolí hlina.::m v oku slzy place. -=-.::::n.. -.::::n lúskaš v zuboch biele vypínace. ::1esacnom svetle pijeme svoj bróm ::.: ='c temnou tvárou padá na mosadze .::dášdo modrého okvetia.. ~ ='D v snehu.~:='keby sme tisícrocia prekTacali . . ~:. odkladáme = ·. z . -= =. viacej podobá sa nevode. ktorú okradli? -=-.::n.~bohom. trocha vo vecnosti. cnelky nad hladinou indigových voní. '.:.taká priezracná.Milovanie v husej koži /161 -:~náhTame sa domov.::. ~'::e -= ~ .

že nebudeš. Pod klobúkom tma. Bože. . Na klinec cierny klobúk zavesím. otvára si nebo. Nejaký šialený džez. nahý. Vietor si huhle do dlanÍ.len co by tráva upažila ba ešte o trávicku kratším. Bože. ty si nebol?! Už zasa zvuk trúbky za oknom svetlá podráža. (Nie to. v samote života svojho boha mucí: Bože. ale to. zamyká svet. Ticho. a viac než seba miluj ma. Bud stále so mnou. Ja viem: istota. Láska nás z cistej vody uživÍ. teba už niet. krvavý som z ohna vyšfahol a vzlietol: Boh medzi hviezdami bol iba namafovaný. mama? Tma. že si. ten slepý kruh si tociac na prste jak kfúcik.) Nezdvíhaj. Dnes v noci.162/ Miroslav Válek A nosí v sebe práskajúci bic a kro kom . Opití svatí ležia na chodníkoch. Prikry rukou. nevstal si z mftvych. Nespíš. peši celú vecnost prechodí.

: \Oiem:strach.. ':'0 0_.:sda! Spredu nízko. . -_o:: cítiš v sebe cudzie obrysy. ú . Zlá hra ~ zlá hra! Všetko sa to rozkricí! :::~ješ jarnej vode na ociach. Stát na nohách.~ze byt jasné co a kde. kto to pošpiní. aká cierna ciara. '~::-:rpezliví. e koniec mrazu :::2. 00.kaj - =:)A '. -='ze byt už rozdelená strana dal a strana má dat. l)Ttkamicmukajú ti bahná. vzadu vysoko .. ~ d ~o aký krt cez rozpocet záhrad. -._.jú si do tisíc.::.:\-oje lásky.': _= _ puká zem.. :nožu o tom luhat noviny.Milovanie v husej koži /163 -=-..:: ta mat na britvickách holici . ~jze NA ANGELIKU to byt zapísané do semienka _ '::0 hliny. . :-~.... .C'zuti to trúbit faliovo.~~ocítat odlivy.. .:. teda žit. Ach. -_:.C'zuti to odprisahat pod fadom.: :3. :::'::y sa nájde niekto. 1 . . ~~-:iobatsa moru.

Teší sa. ktorý spofahlivo odomyká? Angelika.. Už cengá v tráve perletový klícek. áno: už sa musí . ach. Smeje sa v tebe malý trpaslícek a celý den ti strúha mrkvicku.. nech ta stromy ihlickami zošijú. už vzala rybka lesklú udicku. chod do hája. zamyká. ty sladké jahna. necháva zmiznút Mesiac v rukáve.ale na pohfad je ešte stále krása vecná. už je rozkricané po bylinkách a po poliach. prec! . skrýva ju k sebe pod kabát a volá: »Vy. bud panna! Ja viem.164/ Miroslav Válek Zub za zub. vlastne v budúcnosti . Už ju vidí. akoby v diafke. V KRUHU Všadeprítomné oko škrtica detí slzí nad ružovou mašfou. rohaté a parohaté veci. To dáva nádej. už vo výtahu vezú nahú snežienku. Co za oko? Za skulinu v okne? Za kfúc. ako za sklom. ako vybledá.

. :. « SPEV '. motýle a húsenice. ''::'::1a kruhu. .aj v trne mu nahlas rastú prsty. z domu prec!« " ='\'lasoch mu erdží konícek so striebornou hrivou. ktorí ta lovia na lunickách .: :nyma nerped a.: =:lY máme.: :ny mame nepredáme. leních kopýt! . v : =. .. .rana letí. nemá deti. \' uchu husle.:"mást ciernych maciek okolo nej tancuje . ':::1ymema erpenad.-: memy. .Milovanie v husej koži /165 " :. dobrý.. <. '::':-. ? =:om je už veImi ospalá. ='.:":0 k6n s lunou. k:úzelník! =.:pajúci do vysokého vrchu. hrbácikovia.JÍ sa.-:mad .:uJe: ::-: celkom malej sviecke. ='.::. ~..: spieva tenulinkým hlasom: \ .:. nepredáme.::. ~ 3.' ~éer ta bielo poprestiera. ane memy. . ':~. starý pán! '.::. S:-m unavený ako zviera.

Postoj. Nahota leta. ktorého sme sa dotýkali.166/ Miroslav Válek Jelen ich cval. voda. ohen. ktorým ta zakrvavím. Modli sa slovo. Noc v nízkom drepe mocí nad mestom. tvoji bosí králi! Ó. . Je kry býcka. Jelen ich tanec nad pohlavím... tvoja píštala ma dojírna. láska: náhoda tela. Postoj! Je cosi viac v tom speve: dym. tvoje slúžticky. Nahota let a. strom . že neviem! Ozubený Mesiac sa tocí. slepé hviezdy. ved vidíš.

SLOVO Komunistickej strane. ktorá ma ucí stat sa clovekom .

:<-ch mala! Teba nemal nik? si = = ten blázon. =~ patrí ti.kolostola ..« ?oézia.. len co robia sny: ?::-ázdnykút v srdci. romantik.:ilo sa. . krásna vdovicka. . =-.1 ?:-:oližné je to. dažde jesenné. =~ to. -=-::' tá láska: táto nenávist. =:::-a piesen..: ::. ale nerúbite.Slovo / 171 ~~~dtajú ju. je .:-.:ideje. len tá piesen nie. =. že zas sa budú vracat -.~d on vie. -. ::' zívli levy: »Napísal. -: ~. je to neurcité. co hladká.en jedna piesen kdesi zaspala . je len hebký plyš. tá =j ú piesne dokola. aj ked to bolelo? :". ":":'lujetesa.la -la . že ty mu nepatríš. <-. by .0'. -:::' divuhodné curriculum vitae.::'ycelku prosté: treba cím skór íst. vóna po básni. lásky.-šetkom nieco. že zasa s niekým spíš. --\istota. cudák.-ciloškrtnút telom o telo _ . _'. zívnu Z hÍbky sál.. Slovícka. '. Básen. --\spravila si.si tebou svietil v tmavom byte.-\ jedna horko plakala.

A ona predsa je tu pre rozkoš. Zmiernite radšej fahkovážny tón. ked sa ponúka. že ide o hazard! A co je život? Možno tiež len žart. Že chránila si pre vás všetok pef? Že preplakal ju. Tahajte si jej meno z klobúka. Zadržte. Je básen lož a básen cistý štít. co mu napadne . prebolel? No vidíte: už k sláve privonal! Cha! Poznáme to: profesionál. Znova si zloží. Je slovo nad smrt. No to sa vie. Chcite ju menej mat a viacej rozlúštit.raz ostýchavé a raz nápadné. prežil. /3/ Zomrela pravda. . prosím. Predbiehajú sa ako divé: ktoré skór údesnú ranu sveta zahojí? Ono sa fahko povie: Žil No slovo ozaj málo zaváži. A poézia s tvárou v závoji. Slovo je aj nóž. no každá chodí v inom kabáte a vaša je. slovo nad zákon. Aj v najlacnejšom slove veje cierny flór. len ked ju nemáte.172/ /2/ Miroslav Válek Tak si ju berte. A že s nou tofkí žili intímne? Raz budú pri nej stát jak pri hymne.

bud im fahucký. ? 2. :: 2. obzerá ta mlcanlivá tma. Len povedz: Ži a ver! '\ Je. : ~:e je nemá. ?'Jpollásky.nickým okom luny si ta skúma. ?lI: -_-bohýanjel sa k spánku uložil . -..-jna vencov . . -_-z -\ ticho chodí po uliciach strach. sa zdráha...:elá pravda v jednom náboji.) ? 2.:qáciu hlavu ukryl pod krídla.2i predlžujúc hrozu..1 aj strach akoby sa trocha bál . ? 2. ale už ta má. iba vyckáva? :.ehrdlicky v piesku manéže. 3. :::-.:zabíjaný zabije..Slovo / 173 takmer niC.. ~ =. : znacujúce boha.mokracia je krvavá! ~.ameniaputujúce po nebi. :-::-sty katedrál. . A. ? 11~ =:)'. ktorý zareže.1: :-':':.1: =. : ~úhlym ako Judášova suma.ácamesto z podrezaných Žíl.n starý žonglér slabý je .-onakadidla.ety a nož. ~:.:.:-.1 ~ ::"'eskléoci detskej horúcky. . I] milencov.. jednoznacná ako revolver.

Bud vofa moja. Zostalo len pár komunistovo Škoda.174/ Miroslav Válek Pár! Do dverí vsunula sa noha vraha. cisto. Dnes ukrižovali sme zasa tisíc kristov odrazu.. fontána hlúpo strieka do výšok.--------------- ..) Pán generál. Sám so sebou partiu šachu hrá a miesto slov len mávne rukou: nazajtra! A dodá: »Nemusia ma milovat. Páf! Do cloveka.. podfa rozkazu. Asepticky. No generál sám je boh. Zemegufa piští ako brok. niet hodín.« ----•.. Rok: (Doplnte vždy podfa potreby. Mat. Aj oci soch blednú od úžasu. kým sa boja. Pár! Horí rieka. ktoré by ukázali vefkost nášho casu.

hádaj.: zver! :-0 ja tam svetielkujem v prítmí :-odkrovného bytu. takých miest je dost. kde to bolo.ž:išu Kriste.iichuckí! t :=)0 slucky :.. hádaj ešte ':::'.)munisti? -\:10 ! ?:-e vás tu máme zvláštnu výsadu: =:'. ? 2rozumeli ste? -=- . ber.ot za zradu.es..apísanéna tabuli sveta :-ielou kriedou.'~.Kde to bolo. :-o ty si slovo láska :-. ~. bielu rudskú kost nesie svojim pánom . ::~ zradu život. . ~~ehned. na tom nezáleží.. To ja ti vzlykám rytmy :-~tálneho beatu. \~lcanie je jed. ~:. Pre štastie a pre radost. Hádaj. ?:isahajte falošne aj krivo.Slovo / 175 3 :e1ymránom beží cierny pes. A cierny :-~sbielym ránom beží ako ciernou ranou. :-:elu. Clk z rúcky do rúcky: ·::0 chceš.

to sú: hnev a nenávist. Ty si belások v ciernej noci ciernych otázok. To ty si úsvit. zažíhanie hviezd. Ja som tá mútna voda jeho stok. nevidím? Chcel som ti zahrat nežne. ktorý hlodá. Co desí ma. ale je to v dur. Opéra. Ja som past v tvári harmónie starého sveta. ktorý hormóny je a chce byt bez vrások. To ty po krutej smrti zimy vstaneš svieža. Spím iba s najhoršími. To ja som suchý list Paula Verlaina. To ja som ten potkan. hnaný víchrom pozdIž tvojich ciest. zelená. Orly? Oradour! • . To ty si dobrá zvest. sladký ParÍŽ! Mám horký dych z tvojich vín a v ociach dym vypálených ukrajín. Odéon. Ó.176/ Miroslav Válek To ja som plný narkotík a jedov.

klame zemepis: To nebolo vcera. S\"et otravný je ako starý rým.Ceterum autem censeo .-:lias ·:. Ku-klux-klan . ohne kremniciek.'arbiturát. Dejiny klamú... llias lchillova pata :1adradených snov: :1echaj to biele dieta ..l ktorí mrtvi naši blížni sú? O. A. . . komu odzvonia? O.Slovo /177 Po svete ohne lidíc. cierne shaw. Syet je chorý. potrebuje liek.už spalo by! Tak zasa vytahuješ staré žaloby? -'fy little boy! Týka sa ta predvolebný boj? -'fodli sa a pracuj. nech si zahýrim. Kaz ráno opitý muž krical na pláži: 1\. alias Jas Paula Robesona: Kro bude další.tomi chce bránit? Nech sa neopovážil Bud e m sa kúpat s nahou lunou v mori! Dajte mi pokoj.Hentát na Ježiša Krista! Ó. alias 'o"Orný ring ~lobodného biznisu: :":edy bude zavraždený Martin Luther King .Senátori: ~ová Angola! iba chystá . S\"et potrebuje idol? Nech ho stvorí! . Cassius Clay. Muhammad Ali. pri uchu vesmíru cas bzucí ako hmyz. A trocha sa aj boj.

ako blízko to je. kde cas sú peniaze. Ach. Aj vefryba zhltla ]onáša. ked prší ovos! Tam voda ako voda. zázracný je to dážd. _ . jeho hlad. nad ktorým sa mrací. chladná je a dobrá a slnko ako jastrab padá do brál a blýska sa a hromy divo bijú. Až to mrazí. Kde slnko na teba sa díva spopod obocia. Nechaj jeho sýtost. kfcové žily jeho autostrád a k plátenkám konopným sa vrát! Tvár spotenú si do nich poutieraj a nacúvaj: tam každá veraj inú hudbu skrýva. A komunistické hlavy nech nás nebolia. Ach.178/ Miroslav Válek Aj Trója padla. Tá viac vynáša. A kde je cas rací. les svoje litánie tam odrieka a tam aj· o polnoci stretneš cloveka. Potichu si hraj tú melódiu. kde domov muj?« t---. potichu si tie slová opakuj: »Kde je tá krásná zeme. kde naopak plynú stárocia. Tam je aj skala citlivá a živá a pre každého sa tam nájde pekné slovo. Zas a nejaké zmeny? Zasa pád? Komunizmus? Cervený jazyk vyplazený na Západ!« Nechaj ten svet. Hlasujem za smrt Za pomalú.

To ja tam svetielkujem v prítmí . :\" eprišla ešte chvÍfa oddychu. proletárska vlast. :10 cloveka znútra. ~ardináli. potichu. To ja ti vzlykám rytmy :.enticho spievaj: tichšie. \ -iem. Telo je aj tak dost mizerný futrál. 5 / =5týchirurg nakreslil mapu cloveka. široká si.ie1ou kriedou. .:undrickyaj mníšky.rutálneho beatu. Ešte stále je svet zlata a svet chudobných.odkrovného bytu. . --:torís nimi spali . :i krvavá je ešte tvoja luna! \-stat musíš aj zo smrtefných únav. =-.Slovo / 179 A nechaj ešte staré striebro na tráve :i odpocítaj dlane láskavé. kde sa ohen s ohnom stretá.. :\" enapísat ani list :i íst :am. dychom dych. To ty si slovo láska ::apísané na tabuli sveta :. Chod teda dymom scernetý :i s tvárou bledou. Boli tam priepasti i výšky.

nech vyhynú sami. zlodeji V solídnom postavení a tak dalej . Telo muža a telo ženy líši sa len málo. aj co sa stalo. Nech idú tefce za heslami a nedržia sa svojho rozumu. nech sa jed jedom nicí! A cí bude svet? Nicí. Ešte nalej! Poviem. To sú tie taje anatómie: Nepríjemný je živý a mrtvy nebezpecný je. Komunista napríklad absolútne vymyká sa schéme. Taká vec sa nevyrieši nožom. pravda. Ciže náš! Odstúp. Nechajte ich. SÚ isté veci pod slnkom . všetko je relatívne totožné.. co sa nestalo.. No navždycky: tú vec cháp len apoliticky! Ach. satanáš! Tá mašina je ešte príliš zložitá. ako v kom... Ved vieme.180/ Miroslav Válek v mene božom. Flinticku zatiaf skryme do žita ------------------------ . Nalejte ešte rumu do rumu.

.-\no. Kov až nakoniec. nimi lko myš 21hlodáš aj svet. ::-prav ~JŽ nenápadnou.m sú anonymy . ':baj. Sedíš ako žiacik nad úlohou l márne rátaš straty. Z\-oI si teda ložI \. nech sa obtrie pravde o rukáv. S diablom sa miluj v matnom svetle sviec. V tom bud lakomec! To až naposledy. \'ed co je lož? Len pravda s kratšou nohou! Kde hIadal si jej stopy? V kom? To v tebe klopká svojím kopýtkom . Ty iba ber a ponúkaj: Jliva olova . ~ech to za nás všetko spravia iní. :"'ož svatá je a platí. co sú za súkromný raj. správnom case ':0 správnych úst ju vlož. • V? ~oz. ~ech narodí sa lož. .Slovo / 181 1 naladme svoje sladké mandolíny. ?otom siahni na dno: :a. Tí.::hutí lj smrti! _-\lenou šetri. ~ech nie je ako páv.

Zdržanlivým gestom nieco naznací . písmenká anonymných abecied. kvietok zlatistý. ten malý hrbácik v ušfachtilej duši. Napríklad: »Zasa vraj bude od utorka hlad. Ako ked utne.jazyk ju len tuší.a dost. tá horká mandfa v koláci . stoj vždy pri mne. Anonym. coho nedotkne sa skon a zánik: návod na výrobu paník. Anonymom byt je smutné. Anonym je mím. anonym. Ó. Anonymne. Anonym. pijeme váš anonymný jed.« . Napokon to. ktorý zdobí uši závisti! Ešte všetko nespísaL Ešte toho vie! Ani z domu nehni sa: anonym ta zje! Bože anonymov. Verne.182/ Miroslav Válek Sadni si a píš! Ach. Anonym je vždycky sám.

Slovo / 183 »Civilizácii zasa hradí z ocú nejaká vražda a každá zasiahne tal (Aha. Prejdi sa trocha po histórii! Dojcatá tvoje kojil ohen krematórií. a ty :-odila si vrah ov . lesklá lyžicka.>Európou obchádza strašidlo komunizmu . odkiar chodí dážd? A kam slnko zapadne? Bú.. bú. Tvoje fosforové vlasy žiarili tak nevinne a naho. gratia plena: no. Odkiar chodí dážd. bú. Pre každého trošicka... prepadne sa každý zvlášt. « Ticho. za zelenú jahodu. Svet je malý. za vodu. pomalicky.. ..« Už sa varí kašicka. Svet je ako lyžicka.« »Opat sa vraj hore nieco deje. vtedy si. tvoje Iono je vypálené a tvoje boky . Bú. Národy sa držia za rucicky .. To pre vás moje slnko svieti. moja milá! Preco si taká dolámaná? A koho si nakrmila! Hordy Džingischána. ked na chrbte býka rozdávala si sa. Prepadnú sa všetci spolu. Krásna. Európa. bú. Kto z vás je hladný? Kto chce jest?« . Kto tú pravdu ukradne . Vtedy. A prostý clovek je tu bez nádeje. nerobila také okolky. len sa pozri do zrkadla! Prsníky ti visia..dominus tecum .« »Urcite ale bude koniec sveta. to pre vás moja nocná obloha je plná hviezd.ibakopce sadla. Európa.« »Revolúcia zhltne vlastné deti. Zasa vraj budú noví svatÍ. Panna? A vtvojom veku? Ale. Co sa toho týka. ::\árody idú ako deti zo školky. bú . o tom si už pocul).. 8ie! Nie! Nie! Vy všetci ste moje deti a krmilo vás moje vlastné telo.ten sa navždy prepadne. Aj pravda je malická. Ave.už to máme úradne .

lákal ich lesk striebra. žalujeme a v mene sveta. Hovor pravdu. pane. pane. kde je málo kaše. ale spravodlivejší. Že sú malé? Od malicka pásli po lyžickách. Viem. kto nebral. nemaže byt spravodlivost lyžice Amen. --------------------- . A cieI vždy na podstatu faktov. Bite na poplach!« »Stát! Kam vediete tie deti zakované v železách?« »Tie deti kradli. A každý páIl má pána svojich lyŽíc. nie z roztopaše. aj ked oci kole. Zub múdrosti nám rastie. národy z každého kúta Zeme a každej pleti. Spravodlivý. Pocet lyžíc je obmedzený a každá má už pána. Každý chce by1 živý. chceme s ostatnými do jedného radu vystát si svoje štastie. Stále viicšie sú oci nášho hladu. Vlcí. A stále menší je náš strach.« Hovor vždy pravdu. Pravdy holé bývajú obcas horké. NeznÍŽ sa nikdy k výhovorke! Nehovor: Vec riešit sa dá takto aj takto. cistá ako vaše zrenice a tažšia nad náhrobn) kamen: vo svete. co sa narodí v bolesti a krci. Kradli. Ale je pravda. kto nedával. aj ked slovo vyhýbavé bolo by práve lákavé. Nepridávaj ho k veciam ako cukor ku káve.184/ Miroslav Válek »My.

:~'mmenej bud chladný. Cc sa. aby iní boli ~tastní. \"ždy bud láskyplný :.k sa ti zdá. Poznali aspon tofko ako ty. zhasni! "\"emášprávo na súkromné luny . Komunista je v doživotnej škole. Pozeraj sa svetu na hodiny :. "\"edaj ho ako cenu do tomboly. :. Cudzí osud nech ta bolí '.-iacnež vlastný.1 oslepí ta bleskom svojej irónie. A. Lenin. to sú myšlienky a ciny. ~ evod ju všade ako psíka na povraze.m v básni. ::0 nepreskakuj triedu.Slovo / 185 ~ O predovšetkým vyhýbaj sa fráze. že si príliš na výslní. :J. Cím viacej vieš. .eprepadni! Trpezlivo stúpaj po rebríku vole.--\niv láske neklam. co vrátili sa z pekla t samoty.. bud vždy o pol kroka vpredu. ~ eschovávaj sa za pamiatku .:ým. . Lenin žije . \"edz: žiješ.1 necituj ho v každom druhom riadku.

186/

Miroslav

Válek

Nauc sa rozoznávat ozajstnú tvár rudí. Váž si tých, co sa k zlu obracajú celom. A bud tvrdý len k nepriaterom. Nadovšetko miluj rodný jazyk, svoju rec. Je zamat aje mec. Nevhodný dotyk nech ju nepokazí. So slovami hovor, iba ked ste sami. Vyberaj ich ako drahokamy. Nie každé je také ako vcera. Ustavicne hradaj slová pravdivé a nové. Zavrhni nezrozumiteIné, aj tie, co rodia nudu. Ber slová priamo z dielne konštruktéra: z rudu!

/6/ Raz v temnej noci udrel do mna blesk a v dyme a ohni uvidel som Slovo. A nebo bolo nebo Kainovo. Nie, nenapísal som to pre potlesk a nezabil som v sebe svojho brata. Len cloveka som zazrel takým, aký je. Cas milosrdný všetko zakryje. Odvtedy casto myslím na zvieratá, ktoré svet chápu, nakorko v nom sú, kým clovek je len natorko, nakorko ho chápe.

Slovo

/ 187

.-\ch, ako tažko cíta sa v tej mape! .-\j bezhranicnú vernost videI som tam. Psiu. Aj pretvárku som videI, zášt a faloš. V sebe. A císi hlas šepkal: Založ to ad acta a ži si normálne. :\ezízaj do seba jak cudzím do spálne . .-\ vtedy v hrdle básne vzpriecilo sa slovo. Lož pravdu presiahla, predbehla život, smrt, ako vždy: presne o olovo . .-\le to slovo bolo: bud! .-\ slovo a ja sme boli súcasne, aj spolocne, aj osve. To práve vtedy otažel som o svet . .-\ ty si bosá prišla do básne. Vtedy? Nie, toto Padal som k tebe a minul som tvoj svet plný vrások, všetko bolo skór. ako meteor svet len o vlások, od lások.

Teraz sa teda vraciam ako z prvohor. )J"ahýa cistý, nedotknutý tvor. Co mám, to delím. Tebe? Mne? )J"ie,všetko iným. Nech je súkromné, len co je v básni: prosba o milost tvojho pochopenia. Daj mi ho ako darcek na meniny. Daj mi ho ako starodávny skvost \ykopaný z hliny. Vždy je dost iných, co sa menia. Ale ja nikdy nebudem už iný. Cas plynie. Svet sa krúti, krúti ... Cas liecivejší je než sliny.

188/

Miroslav

Válek

Vždy budem k tebe láskavý. A krutý vo chvíli smrti? Za oknom záhrada. V záhrade hviezda padá. Clovek len chodí, hfadá. Co? A v kom? A komu vdacit za to, aký som? Komunistickej strane, ktorá ma ucí stat sa clovekom?

/7/
Nie. Rady nie. Lesk kovov, hodváb stužky ... A potom doma plakat do podušky od hanby? Aj pohan by uverit musel v boží trest! Je tažko zniest niekedyaj seba samého. Aj bez tej prítaže. Sotvaže sa zacal stávat clovekom, sotvaže presvedcit sa chcel, co dokáže, zakázali mu sútaže a oznámkovali ho, ani okom nemihol. r.:úto je mi ho. Je tvárny ako polyetylén. Dajte mu ešte možnost zmien!

---------------------

Slovo

/ 189

.'~. aký je. Snád trocha naivný, :".~smejsa mu a nezívni, .:~ vykladat ti bude svoje plány. '\ebud odmeraný. Sleduj jeho rec: .:.ž príliš verí v Iudské možnosti! ?ohasti :-. a pošli prec . o .' e ako každý: prototyp . .-\Je má množstvo vlastných chýb. ".y neveríte, že sa ich raz zbaví? Zívat je prikrátky .: motor beží na vysoké obrátky? '\aca ten úsmev, pohIad vyhýbavý? - A vóbec ... ,,·obec sa nechce prispósobit dobe; ,:':'or dobu svojim predstavám . .-\ch, to je ošúchané ako zástava .: staré ako heslo májové.« ?:-eco tak naraz lipnút na slove? Slovo je iba motýL Uletí. .-\ mohli ste mat výhru ako z rulety, :-'J vyhli ste sa rizikám. ~o sa teda pohnút z miesta. Kam? Z2.cnime hod u detí: :".2. zaciatku je krvi prúd, :-: ka mlieka, e :"Jlest tela . skvelá ~::vnováha prs.
S:':'ús,

_l1ádni ::enské sny!

pozri na deti a povedz: Co je v kom? Je tažké stat sa clovekom. A co je rok? Nic. V tom sú zarátané nocné bdenia. roky samoty aj vlastný pohyb z nedokonalosti. A nemusí byt podfa tvojho strihu. ak náhodou stúpi vedfa. no clovek nie je dielom náhody a okamihu.190/ Miroslav Válek Bež. iba posunok casu. . A bolest tiež. Chceš rýchly výsledok. Clovek je výtvor kolektívny. Clovek je projekt na roky. Úlohu svoju hrá v tom doba. Na cloveka majú fudia svoje nároky.božemój nech ako ty sa raduje ci zlostí. Nic neovplyvní tento zákon prostý. ci ak ho zviedla krása úlisná. Ale to sa ti nepodobá. niekto sa narodí. ak prehrá boj. Cloveka chcem. ktorý ako ty z masa je a kostí! Nie anjela a nie stroj . v ktorom ty možno uplynieš.

aj ked je v siedmom nebi.a myslia: ja. že sú. co myslia: ja . že ho nalapali na hruškách! Chcem cloveka. Rad matkám. ked ciní pokánie. Za lásku a za život. tým. kruté slovo nech ho nikdy neporaní. A deti nech si vecer berú do postele žiarivú medai1u . A komunista mohol by ním nebyt? ~ie! Až po zem poklonit sa tým. nevydajme zlu dietatko. nech idú do hája! . Za círu nežnost. A mi1ujúcim ženám zlato! Za to len. Nie. nenechajme ich napospas hrdzi.slnko.Slovo / 191 A nech ho morí strach. ak sa neprizná.a vravia: strana. to skvelé lízatko. Za ten pevný bod nášho vesmíru. co vravia: strana . ktorí z ruín stavali nám dom. ktorým patrí uznanie. co ním zostane aj v radosti. ~ie. lež vedu sveta zvládli svojím životom. ~ o podvodníci s legitimáciou strany. aj v žiali. Svet vedy možno im bol cudzí.

od toho si tak ustal. Nech každý so sebou má vlastný rad: cisté srdce v hrudi. ktorého nedotkli sa ústa . ktoré trvá. Lesk kovov? Hodváb stužky? Ved stacilo by možno dobré slovo. /8/ Akoby odkrúcali z balu plátna. víchor znej hvízda ako do tanca. ~--------- . Slová a slová.192/ Miroslav Válek Netrpezlivost k nim bola trpezlivá . lež Cervené námestie sa krúti ako platna. svetu. mesto.. co vstáva. Život ich sfúkne ako penu z piva. Zastav sa. No slová sú len slúžky chladných úvah. Ber klobúk. Ach.k falošným vykladacom karát.. ak pri porode nepomáhal cit. To si mal na mysli. Slovo. Mesto chcelo by. No je aj slovo. Rady nie. za inou! Nie. ale aj oni prídu na rad. spršky banalít. zamkni byt a podme medzi rudí. aspon zakývat. naco si nechat zarást básen burinou? Za cistou hviezdou mieri. bolia ma oci od tej bieloby.

. Postoj. Celkom nízko nad hlavou ti visí luna. dávno uzly sveta roztína. kde si. Zo zámoria parta na motorkách naladených na vysoké c. kam sa ponáhraš? Ako ten cas letí! Kým ja v dave chytám druhý dych. ako svorka. Moskva. ten babylon! A kamery vrcia ako dogy. No ich oci chladno horiace a zasklené za stolicnou vodkou zhasínajú pomaly a krotko. loví rudí ako zajace.Slovo /193 Toho snehu! Kto ho poodhrna? A v nom ako olejová škvrna svieti tvár cernošského vyslanca. Ale kto tie smeti odprace? V turistoch jak sviece horia grogy . živý v rudoch sovietskych. Lenin. ako vlcia svorka. Sláciky zimy zo strieborných jedlí tenucko a nežne zazneli. cí si. Jazyky sa pletú. Ó.torko liehu by aj slona zabilo. Pred Mauzóleom stojí strohá stráž a mrtvy Lenin nad živými bedlí. ~-\ninevieš. bledá nocná zmrzlina. hviezdy cengli ako cinely.

Hanbil som sa za svoj náhly žiaf ako za záchvat chronického kašfa. Pod hviezdami stromy v tmavom sade knísali sa ako alkoholici. aby aj inde deti boli štastné a najedli sa? Vlastne: tak násobí sa. Jediná vefká slza na tvári horela mi ako poulicná lampa. mala celkom nevšímavú tvár. Tak ma tam aj ranná Moskva našla: ako balík v oddelení nálezov a strát. Havarovaný ako auto v rampách som tam stál. Pochodil som všetky bulváry a na Kyjevskej stanici ustatú tvár som ukryl do dlaní. . Šiel som. Moskva. Model sveta ako hodinár skladala si kúsok po kúsku. Tvoje noci pil som ako kvas.194/ Miroslav Válek Ako letí cas! V ulickách to hucí ako v hrdlách fliaš. ale nevedel som kade. kam tak utekáš? Ó. Den bol ešte malý a vlhký sneh podobal sa placu. Moskva! Ešte svoje maslo krájaš na diely. co sa rozdelí? Márne som jej hfadel pod blúzku. postoj.

ale my sa nepoznáme.. že nechali si doma jarnú tvár. Prepácte.'upolypražských veží. fialky . l1ejaké miesto známe. graciózne J všetky boli choré :1akrásu. _-\ moskovské vrabce na holých konároch stromov j ~ustili sa do škriepky. \-zduch v Moskve bol naraz ako z topásu. . co prišiel o podkovy. k mame. :.« -'loja milá.. _-\ženy blikali v nom fahko. _-\všetkým bolo jasné: je v nich jar.ko vo mne sneží l1ekonecné more cichej fútosti. Hrozné. 3j slovenské piesne. _-\hned mi boli ovefa viac drahé :-. ia som ten. lko sa mi zachcelo byt nežným k jednej dáme. )dkiaY by trafil domov. _-\pocul som. \'idel som. _-\leja zrazu pocítil som domov. -\ všetci futovali. .Slovo / 195 _-\ž potom som zacul ~cnicky spievajúce tenulinkým hlasom: Fialucky. ako liptovské ženy na námestí v Prahe ~redávajú oštiepky. prenikajúce až ku kosti. co sa vracia z túlok J hfadá správny pereulok.'a som ten bludný kun. « To ruská zima posielala mestu :1avonané obálky. fialucky.

Moskva! Byt tebou plný až po okraj. Nie. Povzbudzujte bežca cez prekážky! Beží aj za vás. co v samovare šumí a ako ruská duša žalostí. lná je pravda kapitálu. Preto to tvoje: áno. Kde som len mal oci? Ešte stále sa v nich trasú ohníky tvojich rubínových hviezd? Ale svet hladných musí jest Svet ponížených za slobodou siaha. co teraz vnímam. I--~---------------- . nevnímal som to.196/ Miroslav Válek aby tulákovi uvarila dobrý silný caj. Ach. to tvoje: nie. neišli sme na bál ani z bálu. že Zem sa coraz viacej tocí podIa moskovského casu. Nie. co teraz viem. aj za nás beží.nedívat sa inam. Aby vrátila sa k nemu sila stálosti. na sláve mu nezáleží. To. Preto to tvoje vecné náhlenie! Viem. ale prí1iš tažký. nie. Pravda chudobných je krvavá a nahá. (Balónik Zeme. nevedel som to. znamenalo .) No komunizmus mladý je a svieži. nepotrebuje niciu radu a nebojí sa zrážky.

Moskva. ked aj smrt je dar. ruská zem hustejšie než zrnom obsiata je mftvymi. Chce byt prvý. 9/ Cakáte hostí? Kto dnes asi príde? Smrt A už sa teší. ale sú chvíle. Chce zastavit stálu stratu krvi proletariátu! Viem. a kde sa len potkneš. Lež liecit svetu rany -aj to je politika strany. Viem. .Slovo / 197 Len nechce zostat vzadu. Je múdre zbavovat sa svojej výhody? ~eberiete ju proste na vedomie. ci nechcete sa dívat na jej tvár? Je to váš život. že tromfy vyhodí. Má krás nu ciernu ružu na kabáte. aby som lepšie videI svetlá budúcnosti. Obraciate sa. kord svoj odkladáte. sa zabelejú kosti. Ó. oci utri mi. Svet býva aj ustatý a otrhaný. Váš aj tento dom je.

ci nie . Vy ste to ešte netušili vtedy.sa stalo vecou triedy a problém váš je problém pre všetkých. Nie. A mrtvy Hamlet pri zábradlí stál. Co dokonalé bolo. ktoré zabijú? A bolo ticho za dverami spálne. vaša dilema. mámivé . Snád málilo sa tým. slová. Svet ešte stále tažké chvíle má a stále je dost zrady pod hviezdami. co malí málo. Tak lovec volá srnku. tá nezomrela s vami.. dávno dokonalo? A vecer bol. Úbohý princ. . život aj tak je trocha nestály.ázku. Osudy sveta visia na vlásku a clovek je tvor bezbranný a nahý? Nie. co všetkým oplýval. a precítali ste tak veIa kníh! Dnes vaše: byt. ostatní žali iba samý žiaI. ci vplyvom toho. Tak vábi ju.. Kam vlastne nás tie slová vedú? V každom slove je aj štipka jedu? A sú aj slová. to asi ked ste siahli na kordy. Sladké. Rieši1i ste to prísne individuálne. Co ste to vtedy práve cítali? Slová. slepá spravodlivost nemá v rukách váhy a nezodpovie vašu ot.198/ Miroslav Válek Vymenme mrtve veci za živé. slová. Zazneli len dva cisté akordy.

tak predsa. Co sa to deje? Také divné tóny. Sviece dohoria. Pocúvaj dobre. ved všetko možno zacína sa znova.. len slová. Lež celkom iné ako kedysi. slová . nenechajú ani mftvych spat. Taký bledý si. Tak sa tá piesen predsa vrátila.. beží. hod v predposlednej chvíli. Je málo casu. jak nikdy nezvonili. a udierajú rovno do tyla. pane. Nic. . co to hovoria. No zvonia tak. slová. akoby na mna padal vodopád! Ach. A na otázku odpovedia ony. SÚ nás milióny a s nami je aj strana Lenina a co chce žit. Co sa to deje? Pane. to s nou sa prelína. Si bledý. iba zvony.Slovo / 199 Cas beží.

Z VODY .

(O kofkej. A píšem súrny telegram. kruté . aby si prišla. zatiaf nie. Spomenul som si náhle na lákavú možnost. Láska. ešte zatiaf nezosadol. Ak inde fúbiš. Milosrdný. Na všetko hfadí horizontálne. že tikajú vo všetkých láskach práve natiahnuté hodiny: kruté. kruté. kruté. co spociatku nemá jasný zmysel? . Cas inej práve nastáva. ale rieka spí si ako v plsti. kto nenavyká ju. /II/ Na jar bolo rieke vidiet do spálne. Mám ustatú a fažkú hlavu ako po plyne. ktorý z neba visel. Cas jednej lásky plynie. odplynie. Nad tvojím srdcom bie1a zástava. Škovránok s bombou.) A pijem fa jak horkú ciernu kávu. A kam. vedz. že casto býva fatálne.. Jej pravé meno je však nespavost.Z vody /205 /I/ Navykol som si ako na alkohol na tvoju tvár. A nikdy nemám dost. vieš.. zastreli ju vertikálnym tfstím.

voda o vodu. Ty si sa nahol nad jej zrkadlá a hodinky ti spadli do vody. Meškáme v sebe len pol minúty. Noc prišla s ciernym dáždnikom a klope láska. beda. ja ti ho horkým slovom okorením. Ty máš zbalené. co si vynúti. Je plná teba. co máme. . ale aj tak už nemáme. Stromy poskrúcané akoby ešte v kfcoch porodu. Láska. co k tvojim šrapám rne. Láska. až to zabolí.206/ Miroslav Válek Oranžový per. plná seba samej a od teba má. Písala si mame. Rozdefme si to prázdno napoly. Chcel by si ešte skúsit? Ale nie. breh udrel o breh. beda márnotratníkom. láskal Tá len neklame. nebezpecná výbušnina j ari pristane ti k prvej rannej tvári. pane. že klame. že som pri tom ani nezaplakal? Nie? Ach. / III / Je teda rieka. zbohom. Láska ta háda? Už ta uhádla. Cas uplýva a ona nechodí. moje telo je dnes zápalné. Ach. Tak trocha ešte ako pred stvorením a zamyslená. Ale to iným zatlieskali.

Ona je taká. Na veci siaha znútra. že raz sa nespozná. ked zaspáva. A nenechá v nom kamen na kameni. Vták ešte spieva. A ako nocný expres prišla únava. Zástavy leta sú už zvesené. Ale celkom inác. Nervózna. cas uplýva a ona nechodí. Aj ospalá je. akoby bola dvere zaplesla.Z vody /207 Vecerné ticho padá na vody. Pocúva tichý tikot svojho tela. A tak sa náhle mení. A bolo to len pokrcenie pliec. milenci za svet nemajú kam íst. Ale radšej bdelá. / IV / Tam rozhadzuje slnko šperky zo zlata. Je plná teba? Plná seba samej. zažíha tažké lustre jesene. Tichucko ako myška v mokrej slame. A najbdelejšia je. Cas Iahkú ruku kladie na vypínac. Napísala mu hrozne smutný list a pred zrkadlom cítala ho dojatá. . / V / A ešte nieco nežné nakoniec: akoby snežili v nej matné sklá. až Iaká sa.

vždy na úteku. kde veci sú a v kom. A márne denne prekracuješ rieku. . Tu každý prášok z teba pozmetá. A všetko zaprie jedným posunkom. / VI / Polož mi ruku na srdce. márne vždy pred sebou.-------------------- --~-----~---~---------- ----- 208/ Miroslav Válek Tak zrutuj sa. Stacila by mu aj polveta. chladné oko Mesiaca 'a jej tvár vo mne ako obraz v ráme zhasína. Tu je tá chvífa. no do iného casu. Beda. že nemá istotu. A potom vefké. kde si rady brúsia kly jak mamuty. Ako lúc svetla vo vode sa láme. Istotu mu daj. bledne. Si bledá. Ked zostupu jú veci do nahát. že láska je len pohyb do kruhu. planie. Je tak cisto tu. Hodiny idú opacne a klamú ti. A tu je ticho. Ó. jedna cez druhú. dobré by bolo aj zlé tušenie. aj súcitná lož bola by mu vhod. že dve znej vravia. krváca. sme iba jedným z jeho mávnutí. ked prosí skrúšene. co nám nanúti únik. ona vie.

no to. akoby porodila potomkov aj predkov. zabudnút chce všetko. úbohá. co tak v sebe hýckaš. I I . Viem. Stroj casu škrípe. ktoré cez nu pretiekli. Z vody 1209 I I I ~ IVUI ChvíIku by aj chcela. je len mrtvola. co všetko vie.• Náhle zomrela láska. odprosuje si ta úpenlivá. Riek krvi. Odbil si to rahkovážnou vetou. no nepovedal si jej ani n. sama v sebe premenlivá. mená nemých rýb a mená kvetov. Oprela si hlavu o rám dverí. Ona. tarchavá. Ach! Korko sa v nej vystriedalo žien! A každá pristihla ta pri nevere. hviezda padala. ChvíIku mala oci ako Viery. ucaroval ti jej út1y driek a ona. chvíIku ani nie. A všetky mená sveta mala bezmála. Ked usmiala sa. Dni sa zastavia a obrátia sa všetky prúdy spodné. smutná sesternicka riek. voda sa zdvíha tažká. osamotená v svojom predpeklí. chvíIami to boli oci Annine. Mal si pred nou zamknút všetky dvere. Cut ešte súkolia. Strieborný rácik ticho cúva po dne.

Nic nepridaj k nej. aj korko a akých prísad pridáva sa k piesni. korko tvárí v jednom zrkadle! -- . Je ticho v básni a je záludné. sa navždy zapamatá. O com tá básen bola? Bola o žene? Mal si si všetko písat. odinakiar. Akoby stála mftvym na hlavách. co sa zabudne. Mal si byt k sebe prísnejší a presný. / Vln / Už si prišiel na to. nic z nej neuber. Žena je ako jednoduchá veta. akoby niekto cudzí v tebe plakal.210/ Miroslav Válek A teba zrazu zachvacuje plac. aj žene ver. Spoliehal si sa príliš na pam~it. Písat! Chut. len aká je. co je prelietavé: najnovšiu básen zabudol si práve. Ak si už všetko skúsil. farbu. Na pamat prst ov hladkajúcich plet každého slova. zloženie. (Tie gestá jej!) Vždy viacej cení. tak neprítomne prekracuje prah. Ó. vónu. krásy nestálej. Akoby išla inam.

Nie. Len sa liec. krvavý. jedna lastovicka . Z coho tak asi budeš varit? Z vody .. spúštat sa budú pred ním po zábradlí. A lásky. . Zle sa jej práve teraz stojí. nemý. Ku komu teraz krása chodí spat? Stoj v daždi. A celý život hfadá zábradlie. už ju nezíska. závid mu a plat: dost si si toho nazhromaždi1. lásky budú ako klziská a ustavicne bude padat na tvár. Pocuje nás. A nechaj na pokoji jej farbicky.Z vody /211 Neupínaj sa tak na slovícka. On iba poskytuje témy pre iných.. A netráp ju. Bolo raz jedno leto. A sú prec. f • . no nevraví.nemažeš sa opriet o nic konkrétne! Ked clovek s clovekom sa nestretne. kto básen zradil. Podrž ju trocha. Obliekal si ju iba do záplat. zbytocne bude striedat schodiská: jeho vlastné slová. láska má predsa celkom inú rec. ako keby kradli. básen aby umývala schody. jej sklícka.

212/ Miroslav Válek je na dne a deti jeho kníh sú hladné. Neštastné pocty! Vlastne nezaplatil ani svoje omyly. Má to zrátané. Luna popri vlaku ako bernardín. . už ho zlomili. A je nemá. Dajte mu pokoj. Noc je daždivá. Do kruhu toc sa. Beží zo zvyku. Amá ocú dvojo a je dráždivá. ani zlata nie a nevyjde mu na to ani z básne. rybka v ciernej jame. Ani lístok nemá. nemá dost striebra. Celá tajuplná a v tých ociach spleen. Je noc. všetky neznáme sú dávno známe. / IX / Dáma so závojom. Ach. Dáma v rýchliku.

A tma za oblokom. Rýchlík s dámou. vidí cez zamat. Predpovedá. V daždi. Pozri. miesto tratí ciary na dlani. Ona rozumela. netýkavka? Ten vták je nadaný. A ty vieš už v srdci svojom.Z vody /213 Priletela kavka a hovorí cosi v cudzom jazyku. Dáma v rýchlíku. že niet úniku. Kto si. Veští. Navždy chce ta mat? Hmat má svoje oko. Osud so závojom. Mlcí a je bledá. A závory. Na smrt bledá. Dáma odmieta. Sadza na rukáve. . A zápory. Padá do tunel a ako kométa.

za hlt cistej vody všetko. prebože. A navzdory. nech ho tvoje biele ruky zajmú. Cí by bol. nech sa to vie. A nenájde domov. cí ste. To si píšI Aspon to málo. že si a možno práve taká. Všetkých úpenlivo poproste. Už ani smrt ho z domu nevyláka. . Bože. Práve taká. A práve. /X/ Za kúsok chleba. do zúfania chodí. celá si mu vsiakla do kože. o co žiada. vdacne vymeníš. daj mu. A mažeš príst prenho do recí: ulakomila si sa na tuláka. Chce sa ukryt ako v zime myš. Clovek len chodí. ak tvoj byt nemaže? Ved každú noc sa tvoje telo ucí. schovaj ako kufor pod posteL Ó.214/ Miroslav Válek A chce ta mat. Co ich po tom. Zober si úbožiaka do podnájmu. co máš. koho ste? A budeš ho mat na krku jak kfúcik. Možno. no nech sa radšej mlcí.

Plnú hlavu pesniciek jej nasmút. si sadza v jej oku. A nebo miesi mracná popolavé. zo seba ju vyzlec ako tuniku. Ak bude tvoj. ako obnosené sako. Ak vóbec si. Ak pre nu si. Si iba prázdno po jej úniku. A možno predsa ta len fúbi. ako dres. / XI / Aj vystríha. bude ktovie cí. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. ak je ona modrá. Neskonale. akojed vyvrhni ju pred prvého chlapa. Ako suchý les ju zapáf. Na smrt. Aj zvádza. smutný spev stahovavých vtákov. si iba odraz. A pod súhvezdím Labute ju ubi. Ó. Tam: v kútiku. Si belasý. a faliami detstva ved ju na spoved.Z vody /215 Ak stratí ta. už sa chystá žitý karneval! . ako džínsy. bude clovecí.

kto dá Vlac. vrúcne ti šepne. Padlí anjeli jej hrajú na medené trúby. Jej chlad je horúci. Šeherezáda. tam sa slzy zlata rinú. A trpezlivo hlodá. Už z nicoty sa k tebe nakloní a prekracujúc cas i zákony. A hrotmi prs ked presne zacieli. Aj odmieta. Je bdelá v tebe. Má cas výhod. Na jednej strane váh je kat. rýchlo prihod na druhú stranu .hoci slinu. A to je už noc tisíca a prvá. Oplakávaš ju. Neštastnica. Hovor. je nebo prázdne. Je rad. A celé noci skúma. v sebe spiac. ked veci samy seba prezradia: jej dokonalé telo speje do záhuby? Ved príbeh ešte trvá. Aj tvoja je. .216/ Miroslav Válek Raz sa vráti nevinná a cistá. Noc. že ta nerada. Lež koho? V tej jednej ich bolo mnoho. akú si ju vzal. Máš výhodu casu. Aj srúbi. Aj cudzia. Je hrdza na srdci. A mužeš ho zariekat.

idú a ty tak hrozne sám pripínaš krídla predstavám. Hrdzavá jesen. Chod domov. aj tie bez adries. Nerozumiete sa. Ty sa neotoc. idú ako rieky k moru. Niekto len chodí. Pristáva práve tma.Z vody /217 /XII/ Les odkladá si všetky staré listy. Les má dost práce s prezliekaním stromov. vypína motory. A vóbec: tu si na zlej adrese. a co nám ešte zostáva? . hovorí. Niekto ti kýva. Dni idú. láska hrdzavá. Les je les a nik ho neprerobL A co má byt? Má svoje hobby. Pozri. A bol to iba zvyk. dni idú. je jesen zlatá ako caj. Máš pod klobúkom krásny kolotoc. Myslel si: láska. Vybieha líška z hrdzavého lesa. Ale ty radšej neblúd po lese. Dletel ti biely balónik. Niekto sa pýta. naplakal si sa do zásoby.. Neodpovedaj. To ty sám so sebou zacínaš rozhovor a je už pozde a je už neskoro. A je ti smutno. hovorí . Niet co zobrat do rúk..

Len si ju nechrán ako oko v hlave. srdce. ako toho bolo málo a aj to málo odplávalo. neprovokuj. Len sa mi pre to nerozplac. hlboko. ako ked niekto do vody svoj starý klobúk odhodí. / XIII / Jazýcok váh je tesne pri nule. ach. co zostalo a zahrdzavie.. dolu. už je aj láska dospelá? A vždy tak krásne bolela.. dolu v tebe. . Za taký vztah. už je ten chlapec pochovaný. Už nenarazíš na mínu. za lásku . A bol by som aj seba dal za dobré slovo. už nevybuchnú orgovány.218/ Miroslav Válek Ešte je toho nadostac. kde sú. Jazýcok váh je tesne pri nule. ach. Ani som nebol na pohrebe. Kde sú. kde sú veci minulé? Kde sú tie lampióny v oku? Kde rána plné jazmínu? Utíš sa. kde sú veci minulé? Ó. ani som vlastne nezbada1. co visí na vlásku? Ach.

Pád vzducholodí. Ó. A co tam videI? Ach! I I I . voda. Tých pár sfz. za doly. A úzkostný krik páva. Dážd. už obrada sa zrkadlo. iba drahokamy! Možnože pozdné. aj slnka ešte ubudne. voda umýva korytá. tak ako rieka spáva. /XIV/ To stále šumenie vody nás opije. Už odleteli stahovavé vtáky. Melancholické slnko sadá za hory. Božemój. už miznú vody zo studne. co ti vypadlo. láska. Úplne náhodná zhoda: úplne odkrytá. Už odleteli vtáky stahovavé. ak máš za kým. clivá serenáda žabích mandolín! A vodicka. vzrušené naše zmysly mámi.Z vody /219 Plac. Kopije. ale pravé. s rukami na prsiach. plac len.

A najbdelejšia je. A chce ta mat.220/ Miroslav Válek To. vrúcne ti šepne. co ste videli vy. láska! Tá len neklame. co on videI. Ach. A navzdory. To. A práve. /xv/ Nad tvojím srdcom biela zástava. Už odleteli vtáky stahovavé. Ako lúc svetla vo vode sa láme. ked zaspáva. on nebadá: už tichá voda do Dunajka nepadá. Do kruhu toc sa. už tichá voda do Dunajka nepadá. akoby stála mrtvym na hlavách. neuvidíte. rybka v ciernej jame. . Len si ju nechrán ako oko v hlave. že klame. voda sa zdvíha tažká. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. že ta nerada. Je plná teba? Plná seba samej. tarchavá. Sneženie krídel v rannom úsvite.

OBRAZAREN / v I J _ .

len jedny husle pre blázna a jeho hra je otázna. . Bolo to trocha podlé. Spáva len v hudbe.akoby struna zaznela.Obrazáren /225 /1/ Ten hnus. Len smiali sa z nej. raz chcela by a raz sa zdráha. akoby ju všetci trhali. Ten sonet nestál zavefa a nemal hlavu ani patu. z ktorých kvapká pena! Vyzliekajú ju pri pive. pane. spáva nahá. trúfalí. tie reci šteklivé. ale tú strunu na nej mámi. Vyzliekajú ju do lupena. Kam podeje sa olúpená? Už odtrúbili halali a pocítajú padlé lane. Zo zálohy ste striefali. je dospelá. ale jej prsia v kalnom ráne jak pomarance olúpané sladko a prudko vonali. tie brady. Nechajte ju. /2/ Vystúpila zo sonetu . Len jeden blázon s huslickami.

Presvitalo jej cez blúzku . tak si píŠ. je v ústach ako anízovka. Možeš sa zbláznit v takom horku. Aj tak ju vždycky bolela.božemoj. Boli to týždne medové. ale jej plet mi práve svieti. To ja si brnkám na gitare nie pesnicky. /4/ Nenapíšem s nou ani slovka. Tak mína sa ten stredovek a nevie sa len. /3/ Všetko to boli iba mýlky. patí sa. Žul som ju ako tvrdú korku. a ak chceš písat. ked jemne pritlacíš.226/ Miroslav Válek Šla za láskou jak na popravu. ale stráca hlavu. . Potrebujem tú ceruzku. ale tváre. CO sa vie. je ako tuha versatilky: stací. aspon mám dobrú výhovorku. iba kúsok pleti.

odvaha! Nie. Z minula. o veci hrajme. díva tak hrozne z diafky. casu. ktorý pomáha. a krása je už donaha. A on sa iba díva.Obrazáren /227 Ach. držia ma iba ako blázna: Ved nevie sa len. Tajne si kvapkám na ranu liecivý extrakt šafranu. Vystúpi ako obraz z rámu a na huslickách smutno hrá mu neskutocná a krvavá. všetko je už hotové a láska je lož nehorázna. bud k nim fútostivá. mráz zostrelí ho ranným lukom. nesiahajte na jablko. Ó. tak predcasne sa ožltne. Kúpte si hlavu baraniu. kožu nie. O smutné. Predávam všetko. Stací. chvífa. /5/ Dolieha nanho únava. co sa vie. Cas. Tá bojazlivost. aby len kývol rukou. . Usmiala sa a plynula.

hrá presne podIa pohlavia. ale hrác. Škrtá nás cistou rovnou ciarou. ach. Ked si si kIakla. neverila si. a kade chodí . Ohava.všade plac. Už zasa siaha za gitarou ten vrah. cudzia vóna pod vankúšom. iba telo! A co s dušou? Nenávidí tie prístelky! Mohol ti radšej pustit plyn. . nemal iný _ tien casu bol už priveIký.228/ /6/ Miroslav Válek Tak zostal iba círy tón. tak si kIac! On sa len trocha pohráva. Ach. A on bol v tebe ako v daždi. nasyp at piesok do hodín.rozdáva. Falošný hrác je. len círa hudba napokon. Ten komediant. /7 / Rumelky leta pre maliny! Dal ti svoj život. Vydajte na plac zatykac. ten podlý škrtic strún _ má plné oci cistých lún. že je to navždy. A kade chodí .

Ved o nic nešlo. chladným šperkom ocelí. šlo o všetko. /8/ Co ona vie.Obrazáren /229 otíkal sa tam o kúty zahanbený a zmoknutý. /9/ Tí iní išli so striedkou a pre mna boli iba korky a život ako caj bol horký. luna ju dráždi v krku ako dražé. v noci. Ukrutné leto. Záhrada ráno preberá sa z mdloby. pamatou idú zabudnutí muži. . ktoré vraždí aj osy spité od malÍn. A iba on jej svieti do cely a iba ona sa tak rada zdobí belasým. ked stromy zadfžajú dych. vie velké veci ukryt do malých. Vie. uprostred záclon lesklý bodák stráže. Ach. to iný nedokáže. noc vyzúva sa z ciernych topánok. že prehltnút sa dá všetko a že bolo by márne mysliet na spánok. a už pocut krásnu hudbu ruží.

žité.230/ Miroslav Válek Co by ste chceli od básne? SÚto len slová. A ja na korku. Bolo clivo. Tí iní. studené. A vyšlo slnko ako pivo. na cukrícek a na ružicky do sukniciek. Obycajné. Na sladké slovká. Chytali chlapci sýkorku. . ba ani caj nie. Slabucký caj. Len obycajné je obrazné.

je takmer maniacká. Miroslav Válek nevstúpil do poézie. to základné: Posledná spodná sukna noci je dávno popísaná a nikto nevie. aby sme si všetci uvedomili. je reaktorom Válkovej básne. po celý život som nekoketoval. Majakovského tvrdo- . Struna jeho poznania je napnutá do prasknutia: je to romantická struna. Je v nej názvuk byronovskej vzbury. keby vstupovanie do vecí nebolo aj zostupovaním do najzranujúcejších hlbín. Táto sústredenost. s kým máme tú cest. ale vhupol do nej už dospelý. ale celý. To akiste nie je ani len relatívne meradlo. bez verejných detských krokov a pubertálneho zajakania. A tak. že medzi slovom a vecami existuje istá nedomykavost: nemožnost definitívneho spojenia: A slovo a ja sme boli súcasne aj spolocne. vlastne teraz už na Dunaji. hovorím iba z najhlbšieho presvedcenia: Miroslav Válek je z najvacších žijúcich básnikov v najširších priestoroch aj mimo nášho národného ohranicenia. Teda to. smerujúca za mágiou poznania./231 Básen ako nevyhnutnost Nie som clen nijakej lyrickej kotérie nad Dunajom. ktoré v poslednom desatrocí odmenili Nobelovou cenou. aj osve. aby sa aj takto pomenovali vztahy. za jeho poslednými hranicami. A akoby už na zaciatku bol síce nie celistvý. ani pre básnika. napriek miliardám veršov. Tažko sa dostat do dverí Válkovej básne. CO som porozumel z básne a ako som porozumel básnika. Ved jeho poézia napríklad je nesúmeratel'ná s tými poetickými výrobkami. Stotožnenie slova a básnika nie je vec l'udská. iba ak cas od casu sám so sebou. keby sám dobre nevedel. vnútornou jednotou a neúprosnostou sústredenosti. co si videI: básnikov princíp by boll'ahký. hoci sú otvorené. ešte stále nevieme povedat to prvé i posledné. je to vec mytologického boha. co je poézia. ide len o to. naplnený svojou pralátkou. Vstúp do vecí a povedz. taký nie je ani dnes.

ani o vesmíre. temer vždy paradoxné a zákonite kruté: Zostrojili sme metaforu a alkohol. až po apokalyptický obraz. vracaJuce sa samo k sebe. . ako sa rozbíjajú atómové jadrá. Planéta? Nejaký žart nejakého boha. Velký básnik nesie v sebe stopy najlepších.že totiž l'udské poznanie má svoju logickú krutost: ktorá ho núti nielen k pokroku pre cloveka. kto som a kam sa ponáhIam? C lovek je umucený. Pochybnosti vychádzajú z konkrétneho. ktoré je vždy presné. otvárajú sa širšiemu poznaniu. Nic sa tu nezatajuje ani o cloveku. vieme. povedzme. lebo: Nemáme nijaké krídla a to je smutná vec. Válkova dráma sveta má korene v jankokrálovskej vzbure i v jeho smutnej kozmogónii. V tomto mrazivom vesmíre Clovek len chodí a hIadá a najmii sa spytuje: Preboha.232/ hlavý spor s clovekom. a obrazivost. milovaného Oldricha Mikuláška. a vari ani nenapíše: Akosi príliš ticho. Básnik alebo skór jeho básen sa pohybuje v mrazivom vesmíre. Niekedy sa mi zdá. vybuchujúca ako podmorské sopky. ale akoby aj a najmii k pokracovaniu pre démona zániku. Ako po stvorení nicoho. vyrobili sme porcelán. A tak dalej. pripomínajúca. apollinairovské nekonecno. comu tak zhruba hovorí sa vesmír. že neviem. pribitý na kríž nedokonalého poznania: Postoj. v ktorom boh už zomrel a clovek sa ešte nenarodil. nezamlcuje sa nic z biedy l'udstva. že aj zem je hlava. oddelená od obrovského trupu a hodená do niecoho. Zastavte jazdca za vlastným tienom! Spolu s básnikom vieme dobre. aby mohol byt sám sebou. ved vidíš. ktorý ešte nikto nenapísal. pohonné hmoty zmyslov. že jazdca nemožno zastavit: že carodejnícky ucen nemóže vrátitvodu do pramenov .

/233

To nie je casové ani náhodné: je to práve vnútorná jednota, o ktorej som už hovoril. Básnik myslitel' tu negestikuluje, odhaluje svoju podstatu: tažko a zakrvavene sa lúci s každým kúskom nehusacej kože, ktorú z nás zdiera skúsenost a poznanie. Moderný romantik je básnik intelektuálny, básnik elitného intelektu, ked' aj nie intelektuálnej elity. Napriek tomu, práve preto napísal najlepšie politické básne v slovenskej poézii. Dobre vedel, dobre vie, že poznanie bez porozumenia je nebezpecné: zachranujeme sa vztahmi, vystupovaním zo seba. Jedine vztahy umožnujú porozumenie: jedine porozumenie umožnuje, aby básen bola otvorená a zmysluplná. Mnohí, ktorí sa naucili chválit Válkove verše s hlaholom, ktorý znemožnuje pochopit jeho poéziu, si myslia, že politické verše Slova sú nieco navyše. Lenže od samého zaciatku, od prvého verša, je Válek básnik politický. Slovo je len pokracovanie porozumenia: ak je tu nieco relatívne nové, je to pokus o stotožnenie:
Som teda doma, držím sa zeme, zem všade chodí so mnou.

A inde
Ja sám som mesto, milión bežcov beží vo mne maratónsky beh.

Slovo je pokus o únik nie z epochy, ale zjej neznesitelne drásavého obrazu. Ale ani nádej, ktorá v Slove leží na dne, ešte tažká ako olovo, nie je vo Válkovej básni nová, beží s ním od zaciatku, takpovediac, so zatajeným dychom. Na každom písmene tejto nádeje je krv prischnutá:
Ó zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova.

To je Válkovo posolstvo, vykúpené pre cloveka. Tento básnik jednoty, ktorá sa manifestuje i v jednotlivostiach, nie je len básnická individualita, je to básnik individualista. Toto slovo sa u nás dobre utajilo a zamreŽilo. Lenže rovnicu sveta nemožno riešit inak, iba skrz seba, aj ked' pre mnohých alebo aj pre všetkých; pre velkého lyrika

234/
niet inej možnosti, iba skrz seba apre seba. Básnik neindividualista je len zaslúžilý nositel' básnických krpcov. Pravdaže, básnik je jeden z nás; ale je rodic posolstva, ktoré je nevyhnutné pre život aspon tak ako vzduch a voda. Nedostatok posolstva ohrozuje život na zemi tak ako bomba, ako ekologická katastrofa. Chvál'me teda básen a básnika, lebo je žriedlom živej vody, nevyhnutnostou vzduchu a lepšou castou l'udského údelu.
VLADIMÍR MINÁC

OBSAH
ZÁPALKY 11 . o. 11 12 12 13 14 15 15 16 17. o. 18 . o. 19. o. 19. o. 20. o. 21 ... 21 . o. 22 . o. 23 24 Okienko Obrázok z posledného plesu Návšteva Ticho nad krajom Sonet na opakovanie List pre princeznú Sklamanie Možno Hmlistá noc Zápalky Jesenná láska Príhoda Hrdlicka Už kofkú noc Kaplnka Svadba Lyncovaný Šachy Problém DOTYKY Nite 29 . o. 29 30 31 32 . o. 32. o. 33 . o. 34 35 36 . o. 36 37 38 39 Prehliadka S hlavou v ohni Vecer Dážd Myší sonet Nepochopitefné veci Jablko Po písmenku Smutná ranná elektricka Starnutie Minútu pred usnutím Nite Citliví Strom

40 40 42 44 44

Ohýbaci železa Sluch Osudy Pocasie Estetika

Rovina
47 50 52 Dotyky Zem pod nohami Krídla PRÍT AŽLIVOST

Oslnenie
59 60 66 68 73 Slnko Domov sú ruky, na ktorých Nedera Oslnenie Vzducholod smieš plakat

Robinson
77 ... Robinson NEPOKOJ 89 ... Dejiny trávy

Rovnováha
92 95 96 103 104 105 107 108 Zvony na nederu Žmúracka Poviedka s osou Kalendár Zakázaná láska Jesen Zima Sentimentálne Vianoce

Modro pod
110 111 112 114

ocami

Elementárna básen Kamenní muži Odstranovanie soch Verše

L

_

. SLOVO 201 .. Básen ako nevyhnutnost (Vladimír Minác) ....115 116 Zabíjanie králikov Bubnovanie na opacnú stranu MILOV ANIE V HUSEJ KOŽI 129 130 135 142 144 145 150 151 153 163 164 165 Óda na vecnost Z absolútneho denníka I Štvornožci Óda na boha zvierat Z absolútneho denníka II Skaza Titanicu Len tak Óda na lásku Skfúcenost Óda na Angeliku V kruhu Spev 167 . OBRAZÁREN 231 . Z VODY 221 ....

301/13 Císlo publikácie 3451 Vydanie tretie Náklad 6000 výtlackov AH 11.05.35). p. Martin Strán 240 Výmer SÚKK c. VH 12.601/22/85. skup. mimo edície Zodpovedná redaktorka Ofga Hirnerová Jazyková redaktorka Jozefína Lackovicová Výtvarný redaktor Dušan Grecner Technická redaktorka Nataša Stovícková Tem.7 . závod Neografia.Miroslav Válek BÁSNE Ilustrácie Luba Lauffová Grafická úprava Lubomír Krátky Vydal Slovenský spisovatef..05 Vytlacili TSNP. n. 2. Bratislava 1988. iI. 121/1-88 072-063-88 BAS Kcs 25.40 (text 9.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful