Miroslav Válek

"

,BASNE

Slovenský spisovatef Bratislava

r

ZAPALKY

"

l

,

i

i

·
_

1

Zápalky

/

11

OKIENKO
~ etreba k tomu mnoho ambície, stací pár dosák, klinec hrdzavý a veIká láska, ktorá ešte žije, je zasiahnutá priamo do hlavy. Stával tam vandrák, príliš na to pyšný, že kráIovná má rada chudákov, a zasnívaný nad halúzkou višní netušil ešte, koIko prázdnych slov sa onedlho o okienku stratí. Ved bolo isté: cosi zostane; napríklad krížik z púte, ktorý kúpila ti a položila prosto do dlane. A zostanú aj mnohé krajšie veci, tie, o ktorých sa teraz nevraví a ktoré budú závidiet ti všetci, až budeš ležat v hrobe meravý.

OBRÁZOK

Z POSLEDNÉHO

PLESU

Rucicky hodín stoja popoludní lká starý klavír svieca zhasína obrázok krásnej ženy bledne v studni voda sa vlní kader rozpletá studne bola opretá je to už dávno spieva o nej jasen šedivým mrakom ked sa zhromaždia Básnik sa teší Píše na to básen a zapína si kabát do dažda

o okraj

12/

Miroslav

Válek

NÁVŠTEVA
Prší tak úžasne tak makko pa<;ládážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je A v izbáeh horí svetlo pre radost Hostovi ktorý caká viaeej vari a varí jedno slovo: Dost Bolo by treba odíst tejto jari Noe ako otázka na dvere srdea búši Host nedá odpoved Host caká Host neverí co tuší Prší tak úžasne tak makko padá dážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je

TICHO NAD KRAJOM
Vo vetre prúdia zástavy labute vyblednuté muži už dávno vyhasli jak voskovice žIté Ráno sa slnko zastaví spýtavo nad krajinou kde plavé vlasy cloveka sú zaplavené hlinou Lupene ruží nehybné vietor má prasklé struny nad krajom svietia oci žien jak oci mftvej luny Pocúva pánboh zdaleka co hovorí si rieka a rieka už viae nevraví a rieka nenarieka

ked sa zapotáca. I . Nadarmo tu žil. aký je chorý a aká je s ním práca. sám pred sebou tak vdacne by sa skryl. je strašne nudný. stráca všetok pyf.Zápalky / 13 ~ad krbom závoj pavucÍn mrtvi k nám vravia do sna Hodiny nášho Odchodu tikajú z Neúprosna Pomaly slnko zapadá v podvecer do jabloní z kostolnej veže padá zvon a zvoní zvoní zvoní SONET NA OPAKOVANIE Ked poézia stráca svoju váhu a básnik nemá. Ked jeho život poéziu stráca.« Ked poézia svoje caro stráca. na každý dotyk hned sa zakrváca. Nech uzná predsa: nadarmo by žil. hra: »Hviezda jeho zmýlila si dráhu. naznacit jemne. co by vyslovil. Mohol by zomriet. Bolo by treba. aby pochopil. tak neplodne a nadarmo tu žil.

14 / Miroslav Válek LIST PRE PRINCEZNÚ Mám jedno srdce úbohé a choré mucí ho piesen vetra na javore Huslista vietor husle s jednou strunou rozzvucí každý vecer nad lagúnou To slovo láska vypovieme razom a javor ticho odpovedá: Blázon Keby ste chceli moje srdce darom nehral by vietor na javore starom a ja by som celkom zmenený a iný pomaly potom klesol na periny Susedia chodili by dlho pod oknami: Povedzte prosím co sa stalo s Vami Vy by ste prišli cez trúchlu izbu spevu s kyticou smútku v ociach na návštevu a to by bolo krás ne Mrtvy ale žil by som vo Vás svojím srdcom stále .

" ech skúsi ako chutí úder do hlavy ~torá je zvyklá iba na objatia a ked sa pritom dobre pobaví \-ie moje meno Mužeme byt bratia :\IOŽNO :\ložno možno možno možno možno možno možno možno :\ložno možno že je to sneh co rozsypal sa a letí že je to túženie zrejúce v ociach detí že pokým dorastieš to bude celkom iné že chlapec nezahrá už nikdy na mandolíne že kým sa priblíži nebudeš hrdá viacej sa chvÍfu zastaví pri každej žene spiacej že srdce vezme jej možno že stratí svoje že bude plakávat do noci cez závoje že lepšie bez srdca možno že Ale kto vie že do tmy zavolá a nik mu neodpovie . niekedy ked vietor zavanie pozerám nanho vraviac bez nároku: Sklamanie nie je hrackou pre maciatka :ak klbko nití ktoré gúfajú si Dávajte pozor To je krehké Skrátka nech každý mlcí Nech to skúsi ).Zápalky / 15 SKLAMANIE \"yhadzujem si svoje sklamanie __ starý klobúk z minulého roku ak 3.

Ste ale luhár! Hfadte. otvára oci. ved sa pýri. nezrkadlí. zrkadlo. v tú hroznú noc ho mala vo vrkoci. . co sa ponáhfali. tu leží zvadlý kvietok malický. Tu je jej obraz: mala modré oci. nemá pána. ktorý práve prišiel. ktoré zrkadlilo. no do hrobu jej dajú pátricky. ako na klavíri preberali jej prsty klávesy . hodiny. práve si ružovým nechtom zdvíha mihalnice.16/ Miroslav Válek Možno že niekto pochopí možno že nepochopí možno že snehom zapadnú naveky jeho stopy možno že je to bolestné možno že je to kruté možno sa ešte otocí kým zmizne na zákrute možno že hviezdy vyhasnú možno to budú oci možno že niekto stratil ich pod krížom na úbocí A darmo darmo hfadá ich nadarmo ruky spína nikto už pre ne nesmúti neplace meluzína A nikdy nikto neznal ich a nik im z lásky nedal a hod stále mlcali nik tofko nepovedal a nik už pre ne nesmúti dorástli všetky deti a nikto sa ich nespýta a nik im neodvetí Možno že iba sneh co rozsypal sa a letí HMLISTÁ NOC List. .. spadli. po komnatách tu vietor dul až do samého rána.. Preberat bude zrnká.

ona zmenená je 2. ':0 klamú: nezáleží na mene. na co spomíname. ~ O ZAPALKY Zápalka smútku chytá potichucky I už dávno nezáleží na mene). ~ ad ránom celkom zápalka sa láme 3. ~ed nakreslí nám jemne nad hlavy zlomené srdce a pery zmámené. mal som ju rád. :ak ako zlodeja. . co kradol v kostole. CeZ polnoc tiahne.Zápalky / 17 jednako ju pochovali do pivnice. prezradí všetkým. ~amota prišla bez dotknutia kIucky 2. dávno nezáleží na mene. Jej plavá kader ako zo sna vlaje a šerejú sa oci zahmlené. t:ž dávno nezáleží na mene. zrazu horia krute ostatné. svedok váhavý. pripomína veci stratené. ?rst dažda chytá vtáka za perute a kvapky bijú na sklo ako kamene. jej biele perly rozhadzujúc po stole. :10 ja som iný. i Zápalka dávna zažíha sa znova a tak jak dávno pália ma jej plamene. prúžok dymu. co boli spálené. no škoda o tom slova.

poznala priliš neskoro. Šla zima dolu údolím a niesla odkaz máju: túžieval. co Iúbi1. bola to láska? Sklamanie? Aj láska bola hlúpa. chcel by mat jedno pre seba. smutných letných dní na staré líst}e padá. ved chcela všetko naraz mat a všetko naraz stráca. smutných letných dní na staré lístie padá. Prach dlhých. . ako ho mala rada. co sklamal. odišla. láska. Len jesen. Tak každorocne v jeseni svetlá sa trati a z duše a clovek. tá všetko sIúbi. No pred cieIom sa zastaví: Komu zas srdce chýba? Zo všetkých mojich obrázkov mámivý ošiaI stúpa. Iúbi. co sklamal. no máj im málo štastia dal a krátke bolo leto. tá všetko sIúbi. že iba obrázok a možno tónu iba. koník túlavý. Možno. Iúbi. cakal. a jesen nepovie to. Láska je strašne bohatá. no ten. no ten. sklamal sa a ten.18 ( Miroslav Válek JESENNÁ LÁSKA Láska je strašne bohatá. tá vie o všetkom. nepozná ju. žit nechce pre nijaké. od srdca k srdcu kluše a pre každé chce zomierat. sklamal sa a ten. co Iúbil. Prach dlhých. KoIko ráz v noci májovej hIadeli do mesiaca. je mu to jedno aké. dockal sa. láska. ako ho mala rada. poznala priliš neskoro.

ono sa povie: Zbohom bud a píŠ. triatridsat dní hnus stúpal z riek. co teda chudera tu zomriet mala? (Všetci..) Lebo hfa. Na každom nádraží sveta som ta cakal.Zápalky / 19 PRÍHODA Zacalo sa to popoludní.. to mohla vediet . (Nemala srdce ani plášt a nedala ani odpovede.) Potom len hrmelo a pralo. ona bude asi odinakiaf a na svete je tofko iných žien. chodí si sadom v mojom novom plášti a koketuje s mracnami. triatridsat nocí budú hfadat liek a najhroznejší nevdak pocítia. Niekedy sa to stáva. Nie. ked sa šerí a búrka plná zášti jak korbác hnevu prásk a nad nami. každého som sa pýtal každý den. . HRDLICKA Hurtujú vlaky jak vlny na vzbúrenom splave a ani jedným domov nechodíš. padal dážd. Clovek len zdvihne ruky k uzúfanej hlave. svietilo slnko. teraz. co s úbohými súcitia.

pod akým nebom blúdi vtácik muj? UŽ KOr:KÚ NOC Studený vietor okenicou plieska. osud muj. nebude preto menšia. Už kofkú noc.20/ Miroslav Válek Nádražie. Ach. Už kofkú noc. Bdiem celú noc jak postrelené zviera. nemáš ma už rada. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. No kde je. Comu sa zdravá mysef verit vzpiera. Ved moja láska. Strach obklopil ma ako bodfacie. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. hrdost pyšnejšia. ruka. . kde. Studený vietor okenicou plieska. vlaky. ktorá máva . štastie moje. na svete je tofko iných žien. tak aspon jedným chladným riadkom vysmej sa.. štastie moje. hrdlicka moja plavá. zúfalé srdce stokrát oplace: Ak nefúbiš ma. osud muj. co tak kruto stráda.. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj.

:<:-'. \..:. 50m tak kaplnku ja takú mal.:. no skrátka.Ždého ríde tažká chvífa... . 3. -:-' __ =-:._?L~KA ~. by na ne nespadla.:. j = : ~c:husle z hrdzavého klinca.'::: by som dve vonavé jabÍcka. p :.:':m nohám spravil by som kaplnku.:.•. -.--------1 Zápalky /21 ~. keby si si nesadla. --:-y som sa s jabÍckami hrával ... . nemá tvár sa obcas zadumá... joli otvorené vrátka.:.. . .c:.:~:: \-zdycky . 5i rástla V záhrade a na slnku. ~.zaplatíme dlh! :"":::-. .to vie už aj hlúpy :--:.onici.c '.zíe ako v hnoji múch.50ko nad klenbou.':' ~.-= . kde to bije zfahucka.::~ 1:Jy som každodenne z diafky do záhrady na fialky "' . \" nej dva ružové stÍpy.:: ::1Ohy. .::. a ::.::-:.:. ~'·-\DBA slnko leskne sa jak minca. .'.. .-.idušu nebol by v nej nával.c .•. -:okrát s iným svadbu má! d . . =-=-_ -:.::::~ac.lenbu.: ' . :: =-:. A nech si moja milá -: '. ~_: =-:.krcmár .:. -:_. :'. :wc ju na sto zámkov zamykal. nie.:.'2. -:. __:.

mrtvy sa už nepohne. cierna tvár a všetci sa jej desili. Prestan. to len vietor ma tak kníše. málo máme casu.22/ Miroslav Válek Pime. V nocnom vetre osiky sa trasú ako ženy. polámali myrtu vofaciu. . Rednú tiene. To len vietor. Smejú sa nám za skrývané slzy? Hlupáci! Aj nám je do smiechu. Ale preco zvonia? Ci už vyšli zore nad dvory? Zahnal sny. ked sa rozplacú. co spiace oci c1onia. bez slov. Nebojte sa. LYNCOVANÝ Zdalo sa mi. bez myšlienok. chlapci. Ale tá tvár dívala sa do hviezd. bez sily. kde hfadat potechu. To len mojej premilenej horí jasným ohnom strecha nad hlavou. srdce! Co ta ešte mrzí? Chlap. jasným svetlom úsvit priskorý? Nevyšli to zore ponad dvory. že som visel na povraze. ten vie. nedotklo sa ráno sladkých snov. Cierna tvár sa pozerala do hviezd.

.::::...~: na hviezdnaté nebo ._ :::. ~ " ::::-·:::esa.:. . '. mrtvy sa už nepohne... :: :.. som .~ urnu zdolá sila zrád.Zápalky / 23 ...:...:\-ierne nikdy...y = .~:\"aše štastie ci pád.~iicasto vyhrávajú kone..."._.lstie lebo pre sklamanie hrat. .:.: = .:. . :. kráT však maže dost at mat.:. ~ ~-:: ~:. ::_~:3._::. ste okolo mna chodili.Ž:ký bojí..:::. " . ::.: =::: ~:.~:::u strážte. -. .:2:.:.:. sa ma 7':: : : ze som taký opustený .:.:.. '. : ._ :::'\ ste boli veselí.. co sa maže stat. ::..:::: _~tajte ju samu na výlety ..-=.:.Zujte svojmu súperovi paty .. na kom ž ::.::: <'rn tu tak sám? ':'_.~: sa za ruky. .y ste okolo mna chodili. s ?-:: ~. .:.-._:: . ak ju máte rád.:'::_': trašne sám..:.tko inšie. e je problém.. sa .:.idajte.. h :::-:.nikdy ani nebol.:.:.sa ma každý bojí. ~stie na stromoch 1 ~ :'_ h: ".jnetesi z dlhej chvíle k šachom. :~ec sa to zvrtne na zákone.

Ach. milá. tak ta tam zamknem samotnú a hladnú. no ktovie. ktorý ma tak mucí: Mat k tomu kfúcu nedobytný hrad. márne slová o stratenom kfúci! Tu je ten problém. . ked slová tulácke ti šepkám do dlaní. ci ti tvoj kráf a ako ti len povie: Stratil sa kfúc.24/ Miroslav Válek PROBLÉM Si V mojom srdci kráfovnou a ja som tvoj poslušný a verný poddaný. ja som ta nenaucil poslúchat. ked uvidí ta sedlat koníka. ktovie. A možno ja som v tvojom srdci kráf. Úsmevom svojím pútaš ma jak lasom. Ach. co bránu odmyká. Ty si ma. naucila vládnut.

DOTYKY .

::sa.:=: :-ILIADKA :-x m hodín ráno.. _:L~ v oku.ludnie by si mohla byt moj úpal.Dotyky / 29 ~ite := :.: =e kvitnú.:::-ámsvoje svedomie ti.~ . -'-. 7= ::. c: ~.:TI sa už nepodobáš ~:oré si dávno zabudla . . : -::-. -.. :. =·:. : =e zbran! li.ludnie: : '_ ~''-ou v ohni mysliet na teba.:: ~o je v poriadku.ochlboká. -. . . ~:mi vždy. ~. : : < :J. r: 1. psi strážia pri dverách = :=-:.:.-\ VOU V OHNI . ::'mne hovorili: Celý horí. . '. nebudem ta dlho vyrušovat.=::-. spla... ".::-y som bol. padla do oka. L~.·::. :2.~. ~om bol z teba trocha chorý. ked svitá. .:. . ~: ~ ~=--. keby si bola ráno iskrou. -~~ej noci k nebu by som stúpal.:hcelosa mi mysliet na rýmy. ""-:-. ~ album s tvojimi fotografiami.I: •~: -:-.:.

z povinnosti padá na zem dážd. co ta desí. v pustom poli posteI ustelie si opustený spác. ktorá klame ta. hlava v ohni. noc hlboká. Áno na srdci a áno na ústach. Nechaj. noc. ostrým krídlom nebo zametá. chlapec. VECER Sedí noc a cierne rúcho šije. . Padá hustý dážd. dážd bez melanchólie. lásku. Iskra v oku. A rád by som bol. Letí havran ponad pusté lesy. O pol ósmej vecer: aby ta bol celý vesmír plný. Letí havran ponad pusté lesy. Padla si mi do oka. Aby som ta zahral podIa zlata hviezd a podIa krvi luny. nechaj lásku.30 I :\firosla v Válek o pol 6smej vecer: dlho hIadám struny. keby si raz v noci bola: áno. poIná zver aj vtáky dávno spia.

lejak zlý a prudký..:sto a rukáve tvojho kožucha.:. ~~: -. i ?-:... _. všetok hlúpy strach. : . n -.)ní nad vežami v zlate kupol..:'.:: . 1:.:.:. dcn nad mesto si cupol. '_ = '. :. rieka kricí do ucha.slíš práve v tejto chvíli? \Il" . :::'3 stromoch a bubny na strechách. :.mna padá ako skala.. _ .: :'rcha. preco ma tak mýli ll:'c: -=-_. L: '. dažda.:Jú ti všetky moje smútky.::a to. ::. . ~ -"·0 . .)ní nad vežamÍ v zlate kupol.·. =-.:. =-.::..' lece si sa opierala ~ .Dotyky /31 . 1'J. den nad mesto si cupol.. &. . _ :iesen._-:.: -:-: : = 3 j rieka kricí do ucha.i-.~u lásku cas tak ošúcha. ?-~~.=:. :-::. ' ._ ::-.•.

. A od teba len krátke listy chodia. padajúca voda . Ale hodiny nejdú. Jablon rozkvitnutá koncom januára. studená.. ktoré práši perinami mracien.32/ Miroslav Válek MYŠÍ SONET Co sa to len stalo medzi nami? Co sa stalo. Ale zima neprestáva. tá stále vracia sa mi: Je smutná vrba. chladná.. bezradná. Si smutný drozd a tebe Iahko je: zajtra si krajšiu piesen vymyslíš. je nebo. že mlcíš ako myš? Je smutná vrba. Co sa to len stalo medzi nami? NEPOCHOPITELNÉ VE CI NepochopiteIné veci medzi nami. ZreteIný pocit. je lavicka. Ale tá moja. Ale ulica je prázdna. »Naco je to a comu sa to podobá?« Koliesko rozkrútené v prstoch vykonáva svoj zvrchovaný pohyb. je kríž.. Ach.. a ty nie si! Krutá predstava! O kamene podopretá hlava boIavá. je krÍž . že ta niekto volá. je lavicka. je moja ruka položená na tvojej.

.•. "':" ': zjaI svoje veci a možeš íst.: nechal.:C. si ticho slová kÝm sa zažnete.iem & =-''1. "" _:-::: ':0 mna všetkými zmyslami.prosím.2mných súvislostí.Jaocami: ?-: :-.. 1IIe'":"~ ::piteTné _-_ "'=-:':. :'::~ ohli bez seba vydržat. '-':...:::._: " :lás. ~ -:.~ ~ .Dotyky /33 ~L.:kého odovodnenia. ..=.•. ~ ~: iusief dotýka sa slák. .: c:-.:. « ':~'~oyali si život. nie! ta . lebo ju mal rád . a chrbtom o dvere s 1 -c '::'.. r-...~ ::='piteTnéveci. : -:-::..:. . _ "".":' . :::lesa navzájom.:: : .:ichádzajú tieto slová k:. « :. ma k sebe.'':=.. c.:.. .. =-:.<:"_ 2piteTné veci.:..-:: -....t. Jr '=-:.. :'0cute: ::::. oL-. Jl.= _~O ~--'-: zo skrine sa skotúralo na zem.

nedívaj sa spat. plakala. zbledol som a povedal som: Zostan! Ale ona si zbalila svoje veci a odišla. opíja ma ako alkohol. zaprášené a ešte zelené. nemám na koho. Po písmenku. Po písmenku si tú piesen znacím. ako som predpokladal.. po písmenku dalšie . aj tie rozchody. že v inom poradí! Otvorila dvere. vstal som. nie. Pozerala na mna. Medzi nami je už všetko jasné. . ale nemám za cím. Nepozeraj. Jablko zo skrine sa skotúralo na zem. Ani torkých v abecede niet. prišla ku stolu. PO PÍSMENKU Plakal by som. Až som jej povedal: Polož to jablko a chod! U dalosti sa zbehli. korko zrád a podlosti a falše. kamen zahodený do vody. že mám toho dost.. Co na tom záleží. a položil som ho na stol. plakala. zdvihol som jablko. utierala jablko. aj tá láska.-----~--- 34/ Miroslav Válek Ale ja som raz vedel. Myslel by som. Neprestávala prosit. Kamen.

~. ""-' ~ meco vo mne zrúti.k.kona pohrebe. .-ye sklenenej.::c =~5to je dnes smutné.arky.=i smutno zvonia sn_ ~ ~ Z\-oncev smutnom dni. smutná pláž.:) a ja v nej.:. r: 1. ~..:. taI1_-:. 5m_~=-._ =: je vlastnej smrti. nieco pochovám. :::' 'IlC. 5prievod pohrebný .:zú :.Dotyky /35 i-~' -_-=-~A RANNÁ ELEKTRICKA J:O: =~..: = 3. iE: _~=-~ zyonia pred nami • ::i =-. 'lIIii:t:'" !.• !:.:" : !::.:j idem takto k tebe. _~ ~ '=-'::'timpreukrutne: .. ~2.•. ::: k vám.~iidem takto c.

moja krásna. Už nebudú k vám chlapci do okienka liezt. hviezda zázracnál Tak vidíš. stihlo ta to tiež. Bolo by treba odíst. mladost. Staruckú. Zotali pred vecerom brezu. Ruku na kfucku. MINÚTU PRED USNUTÍM VideI som vtáka s purpurovým perím Mám oci plné krásnych disonancií V noci ktorú zapafujú jeho krídla bývam vždycky sám trápim sa placem vymýšfam si ChVllU tebou medzi ružami s tam sa ta ucím celú naspamat tam ta dýcham až kým povieš Dost Ja viem že sa to nesmie Ale kdekofvek sa dotkneš muj ho tel a stáva sa z neho zretefne chvejúci sa tón Tak dost Už dost Som tvoja hudba melódia ktorá nejde z hlavy mužeš si ma pískat mysliac na iné -- . Ešte sa zažni. Blednú oci hviezd. kde sa za mracná pichfavé zimné slnko gúfa ako jež.~ I 36 / Miroslav Válek STARNUTIE Smútocný závoj na tvár. Pozerám k modrým výšinám.

ískaš !!' _' -.. _..' .: ' : . .urpurový vták " -sú pre cloveka nite..-odyrozumu sa napi. ~: -:: =.:--.: d • -. ..-':.. =.: .:. ktoré nenóti.~. pre ich lásku luhaj.c.': ~~Z\'ony poézie v nociach tesknoty. T.n '. zamkni všetko.. co ta trápi. .Dotyky / 37 :=. .á.~. JOU. cím by priši1 záplatu 'Li.:jde z hlavy . mé nn-. =:: '.. nehrad.c. "..rHácnejšie ~ _.~. :..~~::J. ::.:zim srdcom. =: 'Jsnút ::.. t ~. nehrad na srdce..~.a rúbia. co má zostat skryté .áruka pod rukávom kabátu. '=-: usnút ~ -"-=.~..c. L:: __.:. -:::-: smutných vyjdi ako dúha.. ~. L-' ~ zamkni slovo placúce.c.

si každý vyberie to svoje. Nedívajte sa. co nás trápi? Preco musíme všade nosit svoje viditerné znamenia. Ach. ruka v rukavici. . .žije na vysokej nohe . To sú hrbatí.. co im nenáležia. ale rovnaké a ešte horšie znetvorenie ducha je skryté pred každým? Po smrti budete mat všetci krásny hrb.. . preco sa celý svet dotýka toho. Z rozhovoru.---- ---- 38/ Miroslav Válek CITLIVÍ Zrkadlo aby bolo za chrbtom.spocítaj si to na prstoch .. pocúvajú. s rukou. ktorý sa ich netýka. clovek aby mal oci vzadu . zo slov. co sa koncí v zápastí.. .. ..----. napríklad: .. noha pod stolom. Sedia. s kratšou nohou.. ..

...~. ::.a ~ .-. =nesta L-::-: :-~ :::á\-nikoch . - .. z pády v ktoreJ žil od korenov ~I ..:oj? EI ~~. .:>1\...:: sa mu! ... .: ::·~:'.:' .••••.::...znil? ~~::'::\-strom! -::: Hovoríte! ~ : -: _=-_-= \-eci .:::= m e :..~::10C .konár co sa nezlomí ~~b chodí po lese . ..::. -::=-_-.: 5 ~ oci ::.-:-._-'-~.Dotyky / 39 \ { : ~j chodí po lese . :~-: .l:.--:- r -.~ :'. -'-~:-... ':lovek ".:oie miesto na zemi? ~I .. - T: ~: : .~.. ::..':len ~~ .

uvedomuje si znova a znova svoj abnormálny sluch. pocuje šumenie vzdialených galaxií. podivuhodne vysoké hvízdanie padajúcich hviezd. verš za veršom. Jeto práca tak trocha básnická. na tretie poschodie sa nastahuje modrooká pointa. Bude hladkat svoje štyri steny: Ako je to pevne postavené a kofko len sily potrebuje taký múr. Ale verš za veršom. Železo jak verš sa vzpiera vóli cloveka. a je z toho jedinecná básen. S rukami na ušiach stojí na prostriedku izby. Mat vacšie svaly. Ked konecne usne. v lipách pod oknom sa zobúdzajú vtáky.40 / Mi r o s 1a v Vál e k OHÝBACI ŽELEZA Na ulici Vuka Karadžica na rohu dvaja muži ohýbajú ocefové prúty. Nad všetky tie verše. stal by som sa ohýbacom železa. SLUCH Zdesený vyskakuje z postele. stále jasnejšie mu v nich hucí dunivý príboj tmy. --------------------- .

co je v nom. -.:. A 1__ .. to je všetko vymyslené. povedal šofér. .. :t:'-~: ~..~ ktoré hore1i. ako divý..:.::.. :ma-: -.::rnihunáhle -:~':-. :. "ll .::... ~ ~I~-_ '.- ~. tam. ... ~:Z.. t:: C =-_ < srl' -_ 2k .:. :-.: -. ~ "-~ '. ml -: ::-":'::1nehlo. "':"-L:'_ :-.::a tú hrdzavú.. Se:: :': .~:o bol myslel. ':'Jpot naliehavých slov. t ••• ...::~:1~' chlap. ~ upútaný niecím.. co sa treli o seba..::_ :.::2dníku --. ::-úci sladký závrat ?-1 ~.:m Li: :-.• -L r:-: : mL::... ako poleno.Dotyky /41 ho zasa.

. vcera v tej trne stratili smer.42/ Miroslav Válek OSUDY 1943 Ked priviedli ho na okraj tej jamy a dali mu do rúk vrece. kašle a ukazoval na hrud bofavú. aby ho tam vysypal.. Ale ten druhý nevedel ešte. obloha scernela a zhrbila sa zem. ale kalcium. kde co leží. celá tá vec mu bola hrozne trápna. dlho blúdili. ordináciu prebral až ráno. Ešte sa vystrel. vysoko v jedliach jej monotónny spev. musel vylamovat dvere. * Hovoril. nebolo to vápno. ušiel od splavu. s Mesiacom v zuboch.. povedal iba. Noc zdÍhavá jak kornatenie ciev a plná krvi tiekla nad nimi. že je to nákazlivé.-.•. cas a potom trochu vápna . Ani ho neprezrel.---------------------- .. Pes. že to potrebuje odpocinok. že nespí.

. .. umývala po Si:.'crín tej starej zlej ženy. co zomrela. s ':0 zlatého hradu .. . - ~ '':.::. "-. umývala schody. po nu.:. .:::~'\~nú krárom posadili do saní._ schody. .Dotyky /43 L:: :-~.j :: ~ornec... :. ~= :~-_'::cte.:krútim až po bradu..:.::':. sú v dome chlapi! ked _. veselá.~. spadla zo schodov.u aj pod vodou .:j na zemi..::.:": F~. __ .=\ck robí všetko zo zvyku. SpI.: .. . « : =_ -: :-~. Jratá..~ nu.=: umývala schody. :. adba dlhá...ála lúcenia a rozchodov.... '. .~: bolí od blata. _ ~~.

Iudia oci div že nevyocia si. svieca dohorí a sused susedovi hovorí: Nebohý. básnik. ten je rád. .44/ Miroslav Válek POCASIE Padá dážd. bol mi ako brat. A tak pozde a tak márne atak slnka zacne sa. pršia chryzantémy. Popíjame unavené dažde jesene. A myslia si pritom: Tomu je už dobre. Zat1cú rakvu.. chudák. na toho neprší. . Padá dážd. pršia chryzantémy a Iudia oci div že nevyocia si. nemáš iné témy? Co by ste chceli v takom pocasí! ESTETIKA 1 Podivní vojaci v krcme na spadnutie prevraciame nocnú oblohu jak veIký cierny džbán. A ty.

. ~)m sa na krk životu..-..' z.:mi slzotvorný spleen.-: ::: :. < = sa jeho horkej krvi. . •.::.ecný ucen múz. -.: '. . .::.. ='::'. .:d. utec.: plné ekrazitu ~ ~ . . ':".::. mlc! __ .. : __ =--.lia oc.:zdiciek. \idená už tvár -::.1 detonujú oblaky. zotierame.::.·. .'::':::-."--.. .::. = ::-..::. zotierame .::. :.:-. ~. m . '::-5: .. =..-. si na obdratom mlynku :'.-=-. básnik.::.Dotyky 145 )dtrúbili dávno svitanie. . zahrozí.=1Y..-.::.::..letie sa nám v pomatenej mysli =. na oknom kaviarne. -= ...."1 n ~ ' ... 'l. ~ ..s :.no: ::. bubnová pafba melanchólie. ..~: ~y"ne prstom.lá násobilka odvahy: zotierame... lásky :~::nícek ..

usmejte sa na mna aspon ocami. co sa vám len zachce.. spravím vám z neho krásnu sponu do vlasov.46 / Mirosla v Válek A teraz vystupujem zo seba jak rieka z brehov a nesiem slovo ešte žeravé. Rozkážte. Ale ked raz v studenom a hustom daždi pocestujeme spolu do práce a ukradomky dotýkat sa budem vašich vlhkých pláštov. a bude zvonit štrk. Povedzte. Usínat budete s mojím slovom v srdci a zobúdzat vás bude k životu. každý predmet nevyhnutný pre štastie. ostrý nóž a pluh a všetko. __ 11oo. slovo ešte nenarodené a slepé. a budú kvitnút stromy.-- _ .

I' -.. :".e.-:. : ~ech LLC '-:..:esruj za mnou.. 1'!'""":::~:-_< prvým vlakom.!:-.. stále volám..\... -'!. ~tko tak... c:-: :i -: .:.. 1: .. ako je. ~.. zaplavuje dom.: že ta prosím: ::.'0 tvoj púder Soir de Paris. iZYOniliv celej štvrti odrazu.:11 prerušené spojenie. :e.: ::lechtecie plyn....e:h sa v izbe tocia pojašené zrkadlá.:::..: ta bude cakat sedem ciernych koní. ~:..icll miliónkrát pozdravovat. :. : -~::) už celý blázon.:-a hrozne zamilovaný.. -~.. ""-'.. že uverili ~..: ~::. . ~.~: sa...".~~. r-:-.. ]f to nic nie je. telefónnej centrále.:. na širokú rovinu! "'"'-.: :. '-~. . ~..:. ::. :: ~.. ::::.-: . -=-: ~: 3. :-...• : .:_. -..' .-=padat per. horí voda.. iezdou na cele..--. I.:-e.Dotyky /47 -L-'::' ~ \ám chodia telegramy. :.:nút jazmín. je to strašne dóležité..!.. \ . .

48/ Miroslav Válek Ponáhfaj sa. sníva sa nám. kovy. jediná smutná vrana na nebi sa krúti ako ventilátor. dupot ako na slávnostnom defilé. dvojstupy nových domov klušú do dedín. škrekfavá.. vyleštená rajnica a ked sa dotkne Zeme. kamene. mafovaný na modro mestské slnko. pohladenie rúk. platna zasúva sa za obzor. rovina padá na kolená a ukladá sa spal. Nervózne prsty televíznych antén prepichujú tmu. ob ohraná ale naše. na rohu už trúbi vecer. takže stací vypnút rádio a mažeš pocut. je to všetko jak starý automobil. ráno. krás ne zapadá. Noc. Sníva sa: sklo. Cierny býk v družstevnej maštali zamatovým basom dospieval svoje lyrické intermezzo. . medená. snívajú sa veci nevyslovitefné. cul. sníva a všetko je to ako v kúzelníckom klobúku. veci zázracné a prosté ako snežienka. na ktorý si cakal. ráno je dusné ako tanecná sien po bále. prevracia sa naruby. aké sú sny hmatatefné. lebo tu sú v každom dome chlapi ako železo a zvuk má dostatocné miesto na rozbeh.. Nastal cas vyzúvania cižiem. Až teraz vidíš. zohnutý ukazovák. letmý úsmev. ktorý klope na okno. sníva sa mi tvoja hlava na mojom ramene a moje oci na dne tvojich ocí. co sa komu sníva . cierny klobúk so širokou strechou.

. . cudziu vonu spálenej nafty. ked je v dome smiech.:. oblieka si vatovaný kabát.' ..: .'.:_ -:':~tartuje kolmo k oblohe ako raketa..Dotyky /49 kr :c == :: L ~5:.:-:ina padá prvý sneh..' ~.' . podte žat! ~ _ . . : ..slepá. ~~adojit kravy do Herzovho majera .~:nové šaty. 2pky sliviek klopú na ustatú zem.i. už nemá co povedat. aby mala dlhý život a štastnú smrt. nebohá! ". rovina je vecná.. . ~ :' .~\ala múcku .:. . :. šestnást rokov a dlhý vrkoc sú už prec.:'. .. je stále dobrá..:-.·c dedina prázdna ako vyfúknuté vajícko .=::2 melasou a cukrom.:-'dala svoje plody. :...~ed ju vezme do prstov.:..:.:..~::1a.3. a mlcí. = . zostala.. . ~~ mama sedí vo dverách a potichu si spieva: >.. .:. k '':' .-..::'. co je toto za svet . :. ..::.= -. \'onkoncom nevie. :stá poda ako vtedy .tak to bolelo ..:u lietajú pecené husi. '... jalové dažde pršia do záhrad. .zamdlievajú úžasom.rináša podivnú.::. :. . • '1':". I .:: . sa strhne.:-~\omklobúcku . ~:2 si mená svojich vnukov. --:.rešiel. . "'~:-:'..:ha rýchlejšie a nahlas. ako ked plesneš bicom . = -::-:.~a sa. %.:.y rozhlas zachrípnuto volá: Podte žat.: .:. « '-i .. '. . ..

smutné sviece dymia v kostoloch. slzy umývajú. atramentový drozd ticho hvízda na pijavom papieri. tažká voda padá od rána. lebo každý má svoje detstvo zamknuté jediným kfúcom. visiaci nad ústami ako fantastický mesiac. Ako na pociatku.50 / ZEM Miroslav Válek POD NOHAMI Blata po kolená. smutné klesajúce hviezdy. navždy strateným. ale ubúdajúci stokrát rýchlejšie. len nemý drozd splašene letí priamo do slnka. sledujúce ho až do úplného zániku. A zem a zem. Opustený havran. hlavy po stoloch. Zamknuté na milión rokov. Leje sa. Ako pecne chleba. Tak chodievala smrt. trojnohý pes hovorí tam jasným fudským hlasom. Pijú ako dúha 'mlcanliví muži. pijú na svoj strach. búchame na bránu a rozkazujeme: Otvor! Ale nezastaví sa dom na stracej nožke. ale všetko tak. a zúfalé obežnice detských ocí. odtrhnuté z nocnej oblohy. coho sa držíš. kde je zem? Tvoja zem je to. ale neprestanú horké náreky. V tažkých chvÍfach prichádzame sem. naše deti placú a hovoria nám: Prestan! Prestan s tou strašnou rozprávkou. Tváre ukrývajú. Smutné sny. ty mlcíš. v úplnej nehybnosti casu. Hluchá. Tam spí zelené slnko z mojich detských kresieb. Daleko. nedotknuté a cisté. Pijú na odvahu. ŽIté. Zamknuté. Preto ked nahlas spomíname. ako bolo. tvárou k tebe ustupujem dozadu. tak až naveky. Ako hus sa kníše krcma na vodách. . * Minútu pred usnutím. smutné svitanie. zapafujúca belasé ohne liehu v hlavách otcovo Cierny okruch chleba. hrobmi zoraná. Spadli na nich olovené nebesá. letíš sem? Kde je pevná poda. navždycky. Objavuje sa pravá podoba a zmysel vecí. v ktorej je všetko smutné.

.lach.: poslednej škridly na strechu svojho domu. . bieda a hlad. v ktorých je napísané: choroby.. . . . . . daj.. . ~.:y.:-. --'. . co ta do nej siali. _ . _-:= tichu pred dozretím plodov. .-. . spravodlivého boha. .~=3. _~ =.~adine. statkárskych briciek.':ávne rieky.: slepé oci studní.c plachetkou svojej chudoby.~ -=-':Jnažená. -. a tecte nazad starými korytami.=. ._~ -:.. a r: . trne júlového vecera.ané za živa.. _ =-- . ~.:d zavierate oci pred spánkom. :::::tri noše plno mocných odpustkov.'.~'..~:. __ -=-_.=.::: .. ktoré uplynuli.zužujte sa až po osudný pád samovrahovho tela .. oceány. _~~:-:tyoju tvár ako osýpky? -<=-"30 bírešská.::orÍchválite svoj den. . zablatená a ustatá.J ~ <: ..:: s::. .= .:k.::... zbytocné. bez konkrétneho zmyslu. ktoré klesli u pod tarchou života. __.: rkadlá. círa... rozmýšfame..:terinská a trpkost dvoch slov celkom nevinných: Mama.:::-::-l. :..Dotyky / 51 . ~.J\"obecných bláznov.- ~ . =::._. z \)Tstúp z hÍbok zeme.~ ::.'. priezracná? ~ -=-=-. ~.: \odám v kaž dej podobe: ""':-. ~ :1avás.-=-:.. :'. ' sa. na teba.:e. _:. --:..-.stne vydáva slza padajúca v absolútnom tichu.sof slzám žien a matiek... _ =--... ci to bola pravda .

prstami lusknem. búrka v povetrí. ked lastovicky rozdávajú vo vzduchu svoje autogramy a veci mlcia. plejú burinu a kašlú. augusta. podra kalendára je 15. zem pod nohami. prezerajú si vlaky. príd plná hnevu. park plný sýtej zelene. na pravé poludnie. vody minulé a vody predminulé. aj ked sa ti chce smiat. Márie. Pri Cíferi sa oparu je dievca s rukami nad hlavou tažné veže naftového priemyslu sa plazia k trati. Slepci v Báhoni dvíhajú hlavy nad múr. vydajte svedectvo pre živých. veci v poriadku. a teba niet. dotýkajúc sa slnka. ich žIté ohne zas sa nad nás zohnú: . KRÍDLA Tak to je leto. Zas budú hlavy v oknách. Vždy som ti vravel: Príd v pravý cas. zas bude všetko na svojom mieste. všetci kývajú a myslia si to isté. potrebujú istotu poznania. dlhé a štíhle ako pískanie. zapália sa marhule. 16 hodín popoludní. ktorí. ked si smutná.-- ----- -. príd za dunenia bubnov. spravíme vecer u vás v záhrade.-- ----- -~-- --~-- - 52/ Miroslav Válek Spojte sa. pevný bod. slnko je v pive. nad ostnatý drot.----- -- --.

::.::: J... ':oma. ."-.. hovorili.::.e:. :.jala si.:tná vec. i •.š hlasno tfkli na plech hromu. a fahké... = i :.Dotyky / 53 ·. po izbách. .:. =.-:. že ta budú hfadat .. . ::'::-lh)" . stalo sa.. ~ :z-:-:: ::.:. t _ oe:. . : ~=:.::. s . ')I'. .-ial istý Ábel. -'-~ -:.:hli eb.. som ta videlletiet ponad dvor..--=::: bodkovaný ako kravata visel šikmo z mracien.= sme kupovali lístky na futbal. ___ .:lij aké krídla.. _ :'coesa Zem pohla v ložiskách.:o.-:..::ú sobotu.ž tá búrka dlho trvala . . ..:aj den po stvorení sveta hralo rádio.. '.-.. :. ""--:.. ~ . y .. . slepota dospelého veku.=:::: - =. :alo.:.:sme ta. .:edy bola tráva modravá a studená jak studna. si svo j stred . chodí 80 mnou.. •. ...:: žieami..:::1 dobre.:.::. :::. : . 1E:1: -'----=-. . po patnástich rokoch 11:: :" . priezracné ::1evšímal.dávno prehrali.. '::. :. . . držím sa zeme.-=---:...:.. ~:. ~ zacínal sa na nebi a siahal po náš bozk.. ' krídla.__..j všetky hviezdy.~ sa triasol ako ovecka _ -' e:.

Leto na každom kroku. rastiem do seba. Za krvavou ciarou horizontu. že toto miesto je tu u nás. co tak hriešne zaostala. ktorí prídu prekrocit po vás hranicnú ciaru života. zodpovední za poriadok. Leto vo vzduchu. brali úplatky a božie mlyny mleli iba pre pánov. kde podfa tvrdenia teológov má byt raj. Oci plné zeme a ruky plné rúk. práve tak ako vy ste osud tých. v božích záhradách. prichádzajúci z našej krvi: Myslite na nás. vy sladkí. .54/ Miroslav Válek robotníkov Z Kovosmaltu a Z atómovej elektrárne. s horiacimi mecmi v rukách. je napísaný osud cloveka. Som doma. tušení. pretože všetci svatí. Leto žité ako osa stále za nami. kde sipí diablov hnev. pohybujeme sa rovnako dobre v priestore aj v case a vieme. ktorí šest dní v týždni zastupujú boha na stavbe sveta. vybuchujú granátové jablká a anjeli v plynových maskách. na zemi. odkedy sme poznali. fahšie roztvárame svoje krídla. my sme boli váš osud. Ale my. uzavierajú svoj slepý kruh. Odkazujeme vám. že hmota je len urcitou formou energie.

PRÍTAŽLIVOST .

~__ :: \. "-: -. -i :-.i. c:= _ ::-. :<~sk.:.-=':' í.:.': zrakla. c . :: ::. . ::a klobúky .. odlomil sa blesk ..':'~2 stvorený je na cítanie z ruky..:.::-_~o octom. ~:.._.slé jablká.-..:u .. nom sedia s bledou tvárou.'som ti kúpil nemal na chleba a na sof.. .:.= ~ . ::n _ ~. ze k životu to stací.. co by sa v nich pásal. vzduchu utopil sa les...-.::~n zrazu .:fa klopú do dreva..:-:-: ~ . =. ::-. s kvetinami. až sa zotmelo. s ==-..:-.':' >.:. : =. =-=. "C':"". svete to znací SOS.:i .=>m .. :':.:.. t::' L.-:k.=.::. tle '""-:-: ::2.'..Prítažlivost /59 Oslnenie :_ ··~o = ~_ -: zltne. :Jazilicelom o celo . 2 . :~s..:-.-: = :--:~._ ~:prsty na nohách a na rukách. :::ahla. <:TI 'W._. slnka by som mal.:.. ~ad lesom sa mrací.ozneva. 7~-. "-.

Tebe to všetci vycítajú z ruky: Ked usmeješ sa. Teba každý Iúbi. ale hlavu naklonenú. Ó. plnou trápenia. kto práve vošiel a stojí za záclonou. uciteI dejepisu s vecne smutnou tvárou! Siahol si na život a ani nezaplatil nájomné. A že tam tak visel a že tam tak visel ten ulicník a na celý svet vyplazoval jazyk.60/ Miroslav Válek Ja ti nic nevycítam. DOMOV SÚ RUKY. piHami ku dverám. kde stúpaš. ked zahynul Ivan Hrozný. vyjdú dúhy pávov a tam. to sa mu nedá odpustit. . Slama na klobúky práve dozrieva. na cistú ražnú slamu vzduchu. Obilie ž1tne. Ale ja stále chodím s nepokrytou hlavou. Tam na ten vzduch si poskladajú svoje žiale ako košele. ustielajte vzduch pre tých. CO odchádzajú. NA KTORÝCH SMIEŠ PLAKAT To bolo vtedy recí. ustielajte plné hrste vonavého vzduchu. ako niekto. akoby uhýbal pred úderom. Tvárou do ulice. a pod nohami plná náruc vzduchu. ktorý ich oddeIuje od zeme. rieky pramenia.

. ktorý celý svoj život rozvíjal myšlienku o zvrchovanosti :_.j prvou púnskou vojnou sme sa držiavali tajne za ruky .~:1ení zostával som v triede..~.. _ : ~:~.: ' . .-:.den si uvazujem kravatu..-'. v ktorej nebola.omiešaná s koprom. .: '':-Jnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia. -.:. :':=::1 som nohu na xylolit -" :: joriacej trávy.už roku 1638 zomrel Johannes Althaus.: . '_~::.:~som futbal _ -. « L.Prítažlivost /61 ._'..::-án dalej som už tušil.:hodil niekto.: _'. -_. __ ~:ID tak vonia.:' som ešte nevedel. B.:~::sk)'. co tak visel. a o 300 rokov neskoršie sa cosi stalo s hranicami nášho --'.. ako nám hovorieval: že totiž dejiny vytvára -_ .-~::~ dna som otvoril dvere triedy.::2. starosta : .. : ~. bude škorica . : :."". -.:[1 si niesla svoje ceské meno do Prahy..:'. že táto vec sa stane až o poznanie neskoršie.Bude to iste tak. .ozaj ._. :1Ohami _ :.-. :' ~._ : .:-~~JCyiksme sedávali na oknách.:.':.. := -: ~~ som život...: ::2..m sa: vždy nás upozornoval na podivnú zhodu letopoctov . :nusel hrozne hlavou kolembat.ali monotónnu piesen: ::..:~liaest omnis divisa . : ==:e bolo v tom case všetko fahostajné..al Helenu Dankovú z III. ako sa obrada k nám chrbtom. musel hrozne hlasno zvonit.

Coskoro sa mnohým znepácila jej olivová plet a modrý lesk vlasov. .62 / Miroslav Válek Myslel som. a jemu podobní.pivonky rastú korenmi nahor. Pretože dejiny vytvára sila osobnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia.. že premenia beh sveta v miestnom meradle. rozhodol sa František Kaplánek.. V tejto súvislosti si spomínam na istú básen trocha sentimentálnu. « Tak sa teda obrátila na prach. Veci sa dalej vyvíjali normálne. krvavé a ako voda smutné. peši. proste cosi ako náhly pád jablka na ostrie noža. zástavy vejú pod kvetmi.. ale jadro veci bolu v niecom inom. peši . Napokon. jej malé nohy s cervenými sandálmi v prachu ciest . Za gotickými oknami biskupského gymnázia sme práve rozoberali tajomstvo vecnej pravdy: )} Memento. homo. Ruky na tvári. Peši. pripomínajúci hlaven pištole. Pocul som v nej padat nocné motýle na sklá okien ako dážd a kamene. quia pulvis es et in pulverem reverteris . šofér Cerveného kríža. Ešte dnes ju vidím. každý s kvapkou cudzej krvi v rodnom liste. že to bola nevyhnutnost osudu alebo voIa bohov.. to pekné ceské meno bolo celkom nanic. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny.

:riksviec. kvety polievala.::.Prítažlivost /63 -~:n období.. lesk okien : :-~ mala obe ruky prázdne. ..=-.'Jchom nezachytitefné: -:.'.? j ruke ten. :-. =-.::. .::'Jla.' hrajú v záhradách..::.-~::loma d -. . _'.::iepiesku v okenných tablách. a si ich vecer pod lampou. -:-.. .:. a .1 ..::.:-:" zrazu ' .':o sarobí! _ . odtahovala. . ..:::.:orunou..-: :.:.::. :-:ah dlážky.:. CO otvorí. ' :: ~::: ..' :._ ' . -: .:.z. r __ . nikomu nepovedala.:':uje na deravom komíne.. .::.\·ere ~~:. ú ~.~: . =..ocsedí na streche c_ : .::.'.~:: plného zatemnenia Mesiaca a hviezd.laich k sebe a odtahovala. __ -: . d . .::. .::: tiché bratstvo kfúcov.::.. ...Jffi zostal jeden tanier cistý.': '::: ten strach. .-~::loma umývala riad.:-.::.-j slávu nedefného obeda._'. -~jia iné veci.\1atka! -. :-: '.---=~_.aschodoch .~_. ~ : _5ilie stola .::. ':. -.. : .~ dlážky. -. --~ ~ ~~ena. medzi nimi. .::. .. .

64 / Mirosl a v Válek To bola práve tá zvrchovanost národa: ruky. rozplynulo sa navždy. krvavé a ako voda smutné. Pominulo sa to. Budeš raz chodit do školy a budú sa ta pýtat. nad ktorým ani plavá žlna neprepláva. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. kry Kremnicky. Nepamatám sa. Moja pamat je zrkadlo. Krv nie je voda. na ktoré mi dýchli. nepi znej. no hlboko v hrdle stále zostáva horká chut mandlí. . Nepi znej. cierne kmene spáleného lesa. Ruky volajúce o pomoc. neplac. prehltnutých so sofou. Milácik. kry Lidíc. Ale ty im povedz: Neviem. Bude stará studna a bude vedro krvi. Krv Osviencimu. Slza a kry. len prostácik vietor tam zdvíha škridlu popola. ruky.

vlhkú od potu a od sÍz.priložit prsty na hrdlo a stisnút.::: -=. =-. sú ruky.mftvych oceánov podomiefa brehy pamati.:...:... : :":':11.::::::c íst už domov. . ~.. neplac.: ><3.. _:-_= ti glóbus.=-. položené na stole -: . na ktorých smieš plakat..:::tu zima. - je chladná voda v zarosenom džbáne. =_ pritúlit.:dnom tichu. ~: .:::=-_ mftvych oceánov. . = ..:.. _.:.: "-~ =~Jstné deti na výlete za mestom : -.:._... lá voda na tvári..:. : -"-:-. = \. tvoju tvár.. •..:::=:-si uvazujem kravatu.:. .:. :-. ~ "L-' .. :--~ ':~e a cakajúce. . - ::k.. a jemu podobní K :' :::::.=\ sú ruky.h ruky _:: -. den • . -=. -=-=\ ::. jujúce.::. poviazaných retazou. : ~. :-'. ='. ktoré vytvárajú dejiny. po práci..:.:me cestovat.: .... . co sa pekne krúti.den myslím presne na to isté. oho nedožiješ.: .-_ = = . .:-:..=-.:... ~. .jú na nás.. ..Prítažlivost /65 I.: lampy hviezd . zachránit a zohriat . šofér Cerveného kríža. : =.::~ck aplánek.

modrozelený. Hrebene vo vlasoch zaiskria a zhasnú. hrá dychovka a kypí mlieko. dve slnká narazili o seba. na vodu prichádzajúcu vždy odinakiaf. A zatiaf v záhrade za oknom pes šteká celkom po dedinsky. všade okolo je nedefa. na opakujúcu sa ako pesnicka. z ktorej neunikneš. holub na komíne ocernel jak orech a horeznacky padal do trávy. na ich mlcanie. Plyn. zahrmí. . v nedefu. Spomen si ešte na sfúbený prsten. rúti sa expres so sklom. Pocujem cinely. Na holých konároch už vidno zretefné obrysy budúceho lístia. To všetko ešte pred obedom. ty o nicom nevieš. Spievam si smutný šláger a chodím po kuchyni. Ale o minútu sa veci zmenia. priložili. elektricky utekajú po prstoch a zatahujú siete nad mestom. To je tá obruc. na jej kruhy.66 / Mirosla v V ále k NEDELA Cigánske dievca v žItých mencestrákoch tocí žeriavom. v hodine prebúdzania stromov. ako tvoj sveter mi pletie hlavu. na kamen dávno zahodený do vody. ulica stíchne. Zavialo chladom.

=-~ " :::dou sme chodievali lovit ryby.• =-:..:-. ustato stojí na jednej nohe ako bocian. _ -::=zl~'chmyšlienok -c.dla mna nesedela NedeIa -= ~ ~~ 2..:ov. domov..Prítažlivost /67 . . =-:::':1 S tenkým krkom zaspieval -. ktoré horknú.. d . =~ :::. co ::~. ': :::~2.-'-.Iavoako kohút.::::1 si svoj chlieb... = =: .~.. _:: . nedeIa .'. že si neodišla. o . . '.. "::::~2.:-ajme kná! -. : ~-si našli svoje miesto v temnote.. =-:a spomienok. : . . už je neskoro .e moje pokušenie. ::-.y okolo sa uložili k spánku. v námorníckych blúzach idú do kina..~~:.:.c ~ =-:.-~. .::::11 sa so mnou krúti ako kolotoc .rilosa.. : ~ ~::J0'ch svietia tvoje slzy ako kvapky oleja.'.:-::-sty.. .. j -:: ':du musíš ležat ako obrus na stole . .koldo šera: '~:":'da. ~:soprán zbehol do prízemia _ .. : . :~m na ústach. ... som spal._~ strechy.=:-. -=--= dúhu na asfalte.:: :eIou sme sa kúpavali nahí v rybníku.3samiba podIa hmatu. :::'::lskeievca v žitých mencestrákoch tocí žeriavom. " :::eIou som cítal zakázané knihy. tkom v Ione. <hodoch .

v sade falie zapálili. kolesá. sústredené a uzavreté do seba. poklonili sa .68/ Miroslav Válek OSLNENIE Aká je tmavá noc! Pri rieke. dolu uložili. Aká je tmavá noc! Spat s rukami za hlavou a mysliet na skvelý okamih opúštania zeme. strieborné ryby zasvietili v prúde a zem sa trasie od dupotu nóh. pomalý pohyb na vrchol a pád. tvár vo hviezdach. Premiestujme sa! Stále to isté: otácanie ocí. rukami hfadali pri zemi a našli. vtedy je nebo blízko. korene strom ov celkom nepravdepodobné. stúpajúce a klesajúce. cela mi k sebe. na nehmotné telo nad latkou! Vtedyaj slovo letmo pocuté má jasný zmysel. zem hlboko. drevenými nohami prekrocili prah. A všetko záleží len na odraze! V studenom daždi krátko pred úsvitom mrzáka niesli po schodoch jak klavír. •• .

::. -:~:ltom kove hviezd..kloní a hladina._ ::3.. .:. -'. ~ .:- .:~~be mesta.isí za oknami ako negatív. s -: _·. ..::. 2.:. . . . tom istom smere.:..osé nohy po izbe mi chodia. .:á voda. . .. v ktorej ležíš '.~~~:ešstÍpmi vodorovného sveta. ~ <.: . ~de sa pretínajú uhlopriecky izby..::--_ .c. =-. ~=\enie nad obilím. . . -.:. " -: =-.díŠv nej slnko.:.. Zem pod sebou jak vefký velocipéd. :en bod.:.:-:. . .. .. =-. s:ba. . ' '::'':-=-." nej na dne horia .: 2.. zien idú za záclonou.2...e sa hfadám na tom obrázku. dalej o pohfad.::na zem klesá zvonica.-::'.všade . sprava perut bombardérov. _ d. : ._ . ':loveka.Z . L.. :nužov.:. = .e oceánov.::.': ~eby udierali na veselé bubienky. vzduch vystupujú na nebesá. ~dko vidíš ukrytý _ .::. : . .:..':~. .-:=. :.:::::.::.-radípremenenom na antracit.-=:::1é. ciefavedomé. stojatá.Prítažlivost /69 ~ -:~ ~ 7 je tu ~ ~:sila.dá ako zostrelený vták. :-.~. .-:'.:.. v márnej zlosti. v skle piesku. :.

biele miesta. dalej je matná. nie naopak . nic. akoby ich ani nikdy nebolo. pod nou muž s jablkom skáce ako rosnicka. drží si palec na nohe a volá: » Všetky veci vrhnuté do výšok vracajú sa na Zem. nevesta je nedockavá. Až jedného dna popoludní plní pokory sadáme si k stolu. popamati. . é pericoloso sporgersi.. akoby si napísal na sklo okna: I:úbim ta . prítažlivost bomb a chodníka! Ale tie tváre blednú v albumoch a strácajú sa v mysli. album otvárame. nezaostrená cepef dažda ponorená do noci. Dalej je voda stúpajúca k ústam.70 Miroslav Válek Uvidiet Neapol a potom zomriet! Navštívte Capri. svadobná noc je len jediná! Nahý muž v cylindri leží na peróne..a zotrel rukávom. mali sme príležitost presvedcit sa o tom: prítažlivost ocele a detskej tváre. nicht hinauslehnen. ktoré hovoria. pominuli sa. nenahýnajte sa z okien: mrtvy muž v cylindri leží na peróne. Nepas se pencher en dehors. družicky sa hlúpo chichocú. siahneme si do pamati: nic. vlak sa pohýna. « A naozaj.

Marcel.'oškvrnená. : <n. Monika. =::linuli sa.zahral.. Alena.: ty správne padáš na tvár. . :'=::linuli sa. ~.. -. . ~..::::cly prápor mracna veje nad pofom. Teodor. =:acam hlavu. Anna. ale teba niet. ::~::::U-án :·=:obu sveta dávno tušeného.::-:.:~le to isté: =- -·e ::. ~ :am._.:s .:. .-:-:hádza slnko.:?ajúce a klesajúce.bosé nohy. Ábel. =:ácam hlavu.. \. _s:redené a uzavreté. . Terézia. -=. Malvína.:2 syitá iá . ktoré nevidím.Prítažlivost /71 -=- ~:nara. \~~t zdravé ruky.naraz dvíha tisíc ciernych klarinetov. Marek. zdvihol by som svet. Tibor. : ~:. Tatiana. :::le zelených datelín.~~gdaléna. :. :. bosé nohy po izbe mi chodia.. ktorá vystupuje z jazera donových plavkách._: a krotká.-::-:~ovaná ~~ kosa pred zajacikom. -_=ota v pohybe.:-.ujúca ~~ telo ženy. . ihla na dlážke. =~-:hrán sa pred dotykom.=::linuli sa. lež ocef zostala. :. Tichomír. .

Ale ja idem cez vodu. ale aj veci zabudnuté a veci povšimnuté iba náhodou. Nehybná biela ryba visí na oblohe ako vzducholod. žeriavy a sklo. Mám ruky. bazény a sa1tá nad bazénom.~ ----- --------~ 72 / Miroslav Válek Slzy a svetlo. kde kvitnú práve klívie a žItá vcela vyletuje z izby. ktoré brúsia krištále. ocami presne sledujúc jej let. cez kamene. Ja sám som mesto. dojatie a prach. cez mlciaci les a centimeter od okna. purpurové motocykle s blondínkami v lodickách. sa odrážam. . a ruky. priezracný a fahký. Cez steny akvária svet je tmavozelený. z miesta. ktoré ohýbajú plech. Huciace mesto vstupuje mi do zreniciek. Ja sám som mesto. milión bežcov beží vo mne maratónsky beh. domy a veže.

vzal ho do prstov. . ot maratónskych bežcov pred ciefom.ot tažných koní ~ pot drevorubacov. o . nepochopil. .. J.2 bola jesen. :='~:e . ako vysávac. s~ladal košefu. z \~ysle1 na hreben. že je sám.:to ta pozbiera? .ravil slucku ako na vietor. ~ne triasli krvavými hlavami. ~. 30la klzká ako ryba. =- ?ohIadal klinec. ... . ako keby uvazoval lod. ~::. =-_~neskorenú hviezdu. . . a _=shrdzavel jak škvrna po krvi. -~-robiluzol. ?iávala izbou ako utopenec ~ ako z mracna padala z nej sof. pre nich dvoch. ?ot lejúci sa dolu tvárou.namená to množstvo detonácií tak nablízku. šmýkala sa z rúk.:. =-_~hle prudko dozrievalo obilie.Prítažlivost /73 \'ZDUCHOLOD 1 ani ked si cesala vlasy. ::::. s.J porozumel. . \' prestávkach medzi výbuchmi vzduch hucal monotónne .lkom malé mosty.:lkol.="::enpo druhom.. ..pot... chvejúca sa voda úzkosti. padajúcu za bieleho dna . s~jol si ~ smutný. ako keby kopal hroby.~e to mosty vyletovali do vzduchu. ::.

jeho georgíny. stavajú sa na svoje miesta. No milenec a dvaja hráci biliardu. holohlavý Sokrates. vraveli: Je toTko vecí medzi nebom a Zemou a clovek potrebuje nieco Tahkého.74/ Miroslav Válek Izba je naraz plná malých kryštálok. že nic neviem« a pod. trochu bližšie k Zemi.vzducholod.kto . vystupujú z vody. Nevie sa napokon. posobí ako provokácia. otácajú žeravý mlyn oblohy. »viem. vidno do neba. naplnené cistými šošovkami placu.a ich redaktor. veTmi zdaleka. ktorí už z praxe poznajú tak trocha neustále meniace sa postavenie hviezd. slama vzduchu je už celá mokrá a cez jej steblá. Visela tam nehybne a mlcky. celkom slepé. ako urážka. ked dobyli sme vesmír. tí veTkí duchom. sám vylepoval žIté plagáty:PLES ASTRONAUTOV SA DNES NEKONÁ. vchádzajú do slnka. v case. bez príciny. ktoré zachytili veTmi tichú hudbu. ci to nie je nová stálica . ten nedoucený sochár. ba je to vlastne znižovanie vedy« . 2 »Vzducholod nad mestom. jeho neóny. Ležala tam ako krava v plavkách pod belasým slnecníkom a celé mesto bolo z toho pohoršené.napísali miestne noviny . nad vežami mesta . Tam ružové a veTké kone. na všetko odpovedajúc naucenými frázami: »Nepýtajte sa ma na podstatu vecí«. Díval sa a zazrel: asi na polceste. ako keby prežúvala jeho cyklámeny.

::ložno je len púhym sprostredkovatefom....-.tojíš oslnený s . dá. ~c:.chladná. . = c:.-.riek dvojzmyselnej štylizácii tých slov ozaj sa v tej chvíli :-. irali organy.c:. _..':ko mravca vynesené na slnko.oú-iedových kruhoch jej dvoch Mesiacov.aocha spomínaš.:: l \-enisko.-::: tých najhrubších na :: ~. -:-.:. =. '. bollyrickejší v odhadoch. z . ona.Prítažlivost /75 .. '..:':0bala soche.anajdlhších hlavniach. A co je clovek? Bublina. '~.~~í pán na holenie. stvoritef namydlených bleskov. . . '... poslom z neznáma. .« to bola jeho zásada. ..:h\"isí! '~c:... la ~: :-eží k obloku. . moja poklona ..šade dusnota :: :~a jak v katedrále.:1e ako býk. A iste je to iba zakuklený motýf. ako sa = -. nevšímavá.=:atníkomzaciatkov.. c:... ~ '. ::. ktorá odlieta..~-::. adala p :: :' 2-dalaako bomba.-.. hmatatefným symbolom odvahy a cinu..t visela celou váhou na kfucke.~~.-. : :-c:.:. filozof a holic. Protagoras.=.:-::-dybol svet jak izba znútra zamknutý.::-::.. =:-'Jšenýcervenou nahotou tej spálne. »Všetko je také. . ~~:~y hviezdy sveta spocítal? .=.:.Jala. -=.my traja aspon nerucíme za to .nápovaha. Ved co je život? Vefké =.s:laako fialový hríb.

a trasúc sa jak kuriatko. už pokojná a tichá.76/ Miroslav Válek Zdalo sa mu. súhvezdia že sa rútia popri nom jak vlaky zdaleka. krídla zlepené. opravujúc klenbu oblohy. Raketa na Mars odletela podfa cestovného poriadku. slabo a melodicky hrmelo jak pod oknami konzervatória. . len obriadok. že praská. Nebo už bolo prázdne a cisté ako sofnicka. Potom už znela iba jediná tenká struna. padal riedky dážd. robotníci si pískali nad vežami mesta. že je práve polnoc. A tak vstal. krehká a dutá škrupina vesmíru že praská. do prasknutia napatá. na nej Zem ako na vlásku. sa díval: Vrchy sa stavali do základného postoj a. oci plné bielka. rieky tiekli ako na mapách.

.:::joko.:eány sa ešte kníšu v bedrách. _~jium a arzén.ni som dobre nepocul jej hlas. :.\ popolavom trasúcom sa vzduchu. ~ oe spúšta svoje dynamá. hlboko. c 7 na dno mojej studne '::2stupuje strach.mesto si už ladí ::štaly neuróz.:. J..ž: . s = A.-\'sklairéna.:inádium a mangán.simi vravíš.\šetky prvky v známom poradí . -.. lesy pocúvajú márny nárek vody -'.:. " ~áhlom tichu. ~. -'. . ako po výbuchu sopky. ~~: stepná tráva.rcahuZeme hlasno mIaská nafta. \~'šli neóny -'. \ -. Zcm teda sa zhruba drží svojej dráhy.::' istej miery poslúchajú dávne zákony. :::erozumiem ta. :.Prítažlivost / 77 Robinson ~OBINSON 1 zdeni záhrad je pohodená ryšavá ciapka jesene. =-. :-='\-0 a jód.

na syntetickej oblohe. ktoré sa nezastaví ani na chvífu. bravúrny pilot v prúžkovanej pyžame..78/ Miroslav Válek A hore nad ním. Na prstoch stojí. skvelý natierac. ramená zdvihne ako pred orchestrom: Piano o poschodie nižšie a ešte nižšie hlasný ženský smiech. Guajacuran. ktorý padal. a komu anjela? Je to len malý. thiamin fortel Spat! o šiestej ráno. jasnej ako facka. ked do cistého neba sirény mecia ako crieda oviec. . komu by pripomínal muža. hysteps. tak dokoncil svoj strmhlavý útok na asfalt. s hlavou proti múru ako vždy cuje pravidelné a drsné otácanie mesta. bez prilby a bez skafandra. kresliaci svoju ciaru zhora nadol. Pád anjela.. potom sa vystrie. otvára tma svoj tažký ciernyklavír: zasa ten koncert desných kakofóbií! Allegro ma non troppo . ci opacný let lkara zo slnka k Zemi? A on tu leží. z otvoreného okna v slnecnom svetle vystupuje muž.

inu ':'univý pochod jazdy nad hlavou .. spraví to! 2 :deme. nikomu sa to nezdá neobycajné a nik si ho nepomýli so stíhackou. sníva sa mu Yma Sumac.:~-m trvá pohyb proti slnku. . . ::-~koho nedojal ::. \ .. premenená na kolibríka.zákrute niekto rozbehol sa k lesu.::huZeme drží .::k leží zasa .na lopatkách! Z\-oní zvon. -~-stúptez cesty mužovi. J -=-. _-\le on oci otvára. je fantastický den a každý má právo na svoju hviezdu. Muž s vedrom v rukách zaspal na najvyššej priecke rebríka. Sám dobre vie. co skrýva v sebe let. roztocená okolo bokov Galiny Ulanovovej. V štvorstupoch -~ život štyri razy dlhší. :S. pretože den je modrý ako oko králika.Prítažlivost /79 _-\mesto hrá jak fakírova flauta. ___ vyhadzujú.divný osud podivného astronauta. na svoj sen a na svoj pohyb nahor.:::várou v tvár planétam -. Bez váhania pokracuje vo výstupe za hviezdou. vidí: Zemegufa pláva v šírom priestore jak sukna. _-\krozhodol sa vzletiet. idúcemu po hrebeni strechy. ešte :-010 by smiešne zvonit na mrtveho.

mlcím. zamykám. pri pokožke dýchajúcej ako les. s bielym medvedom. na príležitost. Vchádzam do izby. dierky na košeli. sekundu pred skoncením vojny zacínajú hrat medené fanfáry. Padá. Stojím a proti svetlu prezerám plátno zošité a znova rozpárané. pijúceho v brode. na cloveka. Všetko sa dalo zas a do poriadku. . zapadá slnko.80/ Miroslav Válek je jesen. padajúcu pri jedinom slove do mdlób ako do studne. pod košefou. Vlastného detstva dotýkaš sa laktom jak niekoho. Tam bolo treba práve zacat. pri pokožke dýchajúcej ako les. Tam. stromy v záklone ho odmietajú. na dieta s cistou tvárou. tie už zostali. v ktorom sa ukrývame sami pred sebou a navzájom. kde cíhame na jelena. Tam bolo treba práve zacat. s kým sedíš v kinosále. na ženu. strieka kry a prechádza sa na zelenú. kolorované slnko stúpa nad obzor. Zasa ten istý krátky pohyb spat. Vtedy ta naraz pocujem pri šijacom stroji. ktorá sa už nevracia. na dobré slovo.

Prítažlivost

/

81

~3.dámsi ku klavíru, :-.rámjedným prstom ..~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, ~ám pre seba. \fyslím na to, co ma trápi. Daždová voda, vonajúca smolou \ sude pod oknom, ..3.kvefký cierny reflektor osvetfuje nebo, :-:lotocykel BMW 750 'oystrelil dlhú dávku za seba a zmizol, ~ukucka na hodinách kuká poludnie. Zrazu je jesen a ja som vefký vták, :1emotorný a smiešny vo svojom tažkom zimníku. Chcel by som letiet na juh tvojho srdca. ~de je juh? ):ik nevie, ~:nerníky pri cestách ukazujú do zeme, Zem otvorená dokorán sa trasie 3.cesty, ktoré teraz nikam nevedú, ::ko ciary na studenej dlani mftveho dievcata ~Ú prázdne. \fažeš si kfaknút, mažeš hfadat zblízka ':iaru života ..:. tastia. š S~dím pri klavíri, :-:rámjedným prstom ~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, '<:lmpre seba.
d

82 I

Miroslav

Válek

3 Za dávnych cias mojej pamati, ked kdekto vo mne videI naivného chlapca, akým sa v reci mužov ani nedávajú mená, ja som už prelamoval fady Antarktídy, s Polárkou pod hlavou som spával v holej púšti a závidel som všetkým robinsonom. Vecer, ked si už naši doma fahli, potajomky som odchádzal a chodil po prístavoch. Hfadal som lod, ktorá by stroskotala, hfadal som vietor, hfadal som svoj ostrov vecne zelený. A všade tam len ty si bola so mnou. No potom neskór, ked sa už toto všetko stalo detstvom, a ešte neskór, ked prišiel cas a vlajky leta klesli na pol žrde, v dalekej krcme som sedel a, cierne kruhy pod ocami, pil som žItý grog. Pil som štvrtý rok. Pil som, ako sa pije z oceána, vefkými dúškami a bez prestania, pil som lode a ryby, kamene, ktoré vyplávali na povrch, práve tak ako daleké ostrovy a mestá, vonajúce vanilkou a ambrou, pil som vzduch,

Prítažlivost

/

83

:-:-:.:.gický ktorý horí v ociach, lieh, ~~=-cpriestory, :::.l:alstvo,co páli, .:.:::nezhorí. -\ bolo treba zacat od zaciatku, :.o:TI. kde sa clovek zdvíha na nohy, ~:~ckremen, biely ako panna, _ ~~rí potme v rukách .:.padáš na tvár ako opilec, ~:;;j v kameni a piesku, vidíš ::,::-i záblesku =-_;;ónovi sviec c ~ ;;dinú osamelú stopu ~:O\-eka. _-\bola tam. ~-\-idel som ju na okamih zboku :-:1ihnútsa ako antilopu -, oku .o potom všade nahmatal som tmu. Obrovský cierny vták si sadol na palmu, akryl slnko. \-:edy sa Zem zachvela jak žena pri porode, ~o vyvrhla, to všetko bolo mftve, krvavé, :11inaprifahla si k hline, voda k vode, ::,brovskýcierny vták napalmu zakryl slnko.

_-\predsa budeš rást, ::-udešsa zdvíhat .:.budeš stúpat po oblúku dúhy, ;::,oletíš, .oj bosou nohou pojdeš po vesmírnom skle, ..:meléslnká zažíhajúc pred sebou.

84 /

Miroslav

Válek

Ó, zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova, aj z nicoho, aj z vody, ako ked klícia semená, zem zdvihneš nad sebou a vstaneš, ty nevinný a nahý, ty bez mena. Clovek medzi Iudmi.

NEPOKOJ .

"soko kolená. má miikké lýtka.-\ cWorofyl! . ~:arneme tráve na ociach .. .chovi Mikuláškovi by ste radi videli. zriebiitá..::. . ~. Raz a dva. ~te ~·.. ~oníky lúcne.: lúku..n. tráva už vchádza do dalšieho kola.-\ dvestotisíc iných hlúpostí! E-llavavás z toho nezabolí . akcelerácia tráv! -:-.. napodobnujúce cval. svietiacu ako hodinky. ale rýchle! Splašení ako jelene. \.. irmenie jarných motorov. z ktorého vyhadzujú zelenú frašu s penou v hrdle. =.lŽ sa na svahu mihne jej zelený kabriolet. fosfor! :-. spievat! .:> :.::.alyju budú boliet . zaspievaj.-\ jarné klícenie! . ~ialenstvo tribún! Jetu len smutné auto s pivom.:J. Zaspievaj nieco veselé..Nepokoj / 89 ..j ukazuje jar! :::.-\ už to nie je pretekársky voz.

90/ Miroslav Válek A tak sa clovek dožil tisíc rokov. premiena požiar slnka. nad hrobom. Jej dejiny sú dlhé a plynulé. pocúva nárek mora. predbiehat s penou v hrdle. A tráva pracuje: nad chodbami krtov. dejiny filatelie a futbalu. kam rastie a preco? Kto sa spýtal na jej vnútorný život? Kto aspon steblo trávy preložil do fudskej reci? Nic. . Dejiny trávy nikto nenapísal. premiena mrtve veci na živé. hfadá im správny tvar. nik sa ho nespýtal: »Preco?« A »Kam?« A kto sa spýtal trávy. blúznenie vody. iba ohen a dážd. trápi sa sama v sebe. Premávajú v nej expresy a nájazdníci hryzú hrivy koní. šelest nad aortou. nad hrobom. Napísané sú: dejiny vojen. Z hfadiska trávy je to bezvýznamné. Musel len bežat.

pozná bludné hviezdy! Tráva vie.:.padá do nej zlatovlasá hlava . -.:.Nepokoj /91 Z3.UU tý kfc korenov. po com býva krY.-\1e tráva je trpezlivá . . Raz všetko pochopím . -::-ráva vie.~obysám som bol trávou. Polož si ruku na chrbát noci.' pamati drží všetky letné lásky. ?od. \ 11cí. :' odciarkla si vás zelenou . -::-ráva všetko zakryje.-ocúvaj dobre. . ~Jdzoložstvá . ::.:o'jdemedo tmy . \ -ypocítala vašu definitívnu podobu. -. co vravím: ~ic.:. ~ epozerajte na nu zvysoka.~-ž všetkému rozumiem.-:itlivá. . '.:. .caká.:.Ještiálne vraždy. od coho mftvych bolí zub.. :::-ávavie všetko o živote a smrti.mnohý kohútik v nej stratil hrebienok. .-:-askanie buniek.:. :-ráva má presný zoznam nádejí a sÍz.-ocúvat pórodné bolesti trávy.odhalím ti skryté súvislosti vecí. iba ohen a dážd! .::-enieštiav . .

tenký mesiac z neba visel ako myší chvost . ktoré rastú v prstoch. zvony brokátov a zvony taftov.92/ Miroslav Válek Rovnováha ZVONY NA NEDEr. svet bol trocha šikmý v tomto popoludní iba pre plavcovo Prezradím ti: Prestrieraný šípmi modrý bazén neba vytekaL Vtedy za zákrutou rieky parník ako sova zahúkal. amen. na procesii zo sukne si kvety vysýpala. hradám svoju rovnováhu. Vóbec. Jeden z nich zdvihol náhodou profesor náboženstva. zvony veselé. Zvony. Svet bol celkom zelený a cistý. zvony nárazníkov. pocuterne letiaceho sematam.. nacenganého jak ralia.. pod ktorými som ta videI nahú. pod pazuchou s vónou tlceného muškátu. lupene mží. . peru všade dost. prebúdzali ma a ja som zo sna skríkoL Nárazy zvonov. orgován bollacný. zvony krídla bronzového anjela.U Zvony. zvony na nederu. Zvony smutné. pritisla si líce na plet jablka. zvony v slnku horiace jak vlaky s naftou. zaspala si v jablonovom lístí. zvony jednej letnej nedele. zrakla si sa. Amen. vtedy si bola ešte panna. zvony.

. 2':' chrbtom som cítil tisíc nožov. . zvony behúni. -. mój zvon. zastante. Losa dá krásne robit v letný podvecer? Odpovedajte na otázku celou vetou! . zvony posmievaci. . Amen.blondiak. ach. Proti ránu beží noc so zježenou srstou. .. malé luny sotva vychodiace zvykajú si na dotyky prstov. \"šetko sa už naucila. Zdený mlyn leta mával krídlami .na konci prázdnin.. ~.Nepokoj /93 :~:-. amen.. . fosfor macky. rieka. ?omaly jak auto vchádzal do mna les. . ona sa mi pácil Zvony.~e mlcala. v agátovej aleji :Dleljedno a to isté: Opakujte mi túto vetu ešte raz . iskry vodopádov. zvony. _~:nial sa a zamykajúc dvere kabinetu. Tu sa odhafujú tajné súhvezdia. Putuj k bohu kolenacky. Zvony. tristo bohov trúbi na trombón! '. aby si bol svatý.-:.blonplná vtákov.Bas psov.xha s mostom. « \flcala."izbe prudko zavonalo ihlicie. propeler..hodou :-~-sadilsi ta na kolená . do špiku plac trápených detí.-:. :2.

len na nu. Vn. ako lodku hoj dala si v rukách hlavu bofavú. Jeden.. vlastne nevieme!« Možno to. za tou ženou zvoní zvon.... dva.. Na jesen .. spitá jak ježiško a mesto. pat ..94 I Mirosla v Válek Vcebnicu hore nohami obracal hlúpy vietor. oplakala motýfa. deux. tie v prvom rade . « Základné císlovky. No a co? Clovek nie je dieta.. skocit von! V podstate by to za to ani nestálo. jak to chodí otvorit okno na poschodí. oci na stopkách. tri. »Répétez moi cette phrase encore une fois ..... áno. za tou bránou jedna žena. Zvoní zvon strateného leta? Poznáme! Vieme. štyri.. cinq . aj jaštericku v liehu . Vy máte skvelú výslovnost.. smutnú limuzínu mójho detstva.. páni. ked ju zdvíham rukou zo zeme . Pat mužov tlací do garáže vefkú. celé leto zvoní zvon. jak to chodí: Zlatá brána otvorená. trois. ked tam tak ležala. Ja vás zbožnujem .. to je na smiech.. vieme.poznáme. slecna .. no hnus~ Vždy jej bolo fúto miznúceho snehu. Je vous adore . . quatre. Verejne bolo známe: cundra ako svet! Vraveli nám v škole: »Co je elektrina. A vlani.

Nepokoj /95 ?. A stále rovnako sa krúti Zem z jari do leta a z let a do jesene... tesne pred svitaním.ma. krídlami tlcúc o seba.:úpimei pištof s nežnou muškou. rovnaké sú mracná nad nou zavesené. Pri schádzaní zo smrtefnej postele ~.tom . akoby si nosil v hlave cibufu. co milovali . T\'oje oci šikmé ako tráva. Zabudlo sa na nu .. =- Z~fÚRACKA Luna je dnes nebezpecne nízko.. piHami tryskového anjela.rcletel nízko nad strechami.=-\'no na kamen . s ':aj a iné veci domnelé. Placeš. . . Zvony mlcali. aj tých. ~:-ohý anjel. :"'ebo previazané bledomodrou stužkou. . ::-..ony na nedefu ~tvrtej ráno zobudili ma. To bolo všetko dávno. pod trávu. ::1ucené nebo zrúklo ako lev z. rovnaké slnko páli t)'ch. Jd\Ledy už prešlo vefa jesení a vefa nedieI.v takom stave z mosta ~. ktorí zrádzali.:. :. L:. =':. a raz. .::.to sa dalo cakat .pochovali sme ju pri samuckom brehu. Luna s hrbom ohmatáva zosnulú.

od ktorého zvonil dom jak pri cistení retazí. za oknami hystericky zajacala záchranka. bzucala ako starý jednoplošník. Bolo sparné leto. POVIEDKA S OSOU Otocili ho tvárou k stene. .. že sme zas a krásne plonkoví! Prababicky v hrobe ticho žmúria a hfadá nás niekto voskový. vrážala. padala. ako keby ktosi klopal nechtom na oblocné sklá a ako keby každým klopnutím diskrétne vyvolal niekoho z tej miestnosti na pohárik konaku alebo na kus reci. osa narážala na sklo. Osa vo vzduchu. Presne desat minút na odpoved. padala..96 / Mirosla v Válek Za tebou sa rozplakala tráva. aby premýšfal. Vefa prachu. vrážala do cistého okna. zrýchlilo sa odkvitanie púpav a na dlážke padák vedfa padáka. Hurá! Spievaj. pri každom páde opúštal ju jeden z posádky. Cudák pochováva v ciernych šatách odstrelený malícek. znelo to. Obloha sa kníše ako balícek. cas plynul neuveritefne pomaly. Tak sme teda bez nebícka. ktorá sa vždy zacínala rovnako: »Ale tento vtip ste zarucene nepoculi. ako pri maturite. « A koncila sa kýchnutím a smiechom. vážený pán kolega .

-:':..3. aby spravil krok ~~.~10 by to neocakávané. Zasmejete sa. . ::. z ktorých prichádza .:=. predtým než . \foji milí« .::hádzajúcina druhú stranu ulice.::~':=' keby sme stretli dom. musí to byt však láska zvoniaca cistým zlatom. .len co som hlbšie prebádal jej dušu... ale aj nabrúsený .~ kto z nás myslí na priesvitnost skla ~ . jeho neoblomnost súcasne? ~:~ .mietne si v mozgu súcasne jej spatný pohyb? :3 . podla vane vetra poznám.:::redsa . . dal som :cj meno Osa.mená zhodovali.Yehovorte to nikomu. hned som jej "J poslal. Sajlepšie sú bozky Valinkine. Viem spravil' slnko : pomaranca hodeného do vzduchu. Láska..:. dodal: »Ale joyerne vám vravím . Zacínam: Sehovorte to nikomu.'-:::1 milú básen. poviem . ako chutia bozky žien v krajinách..:: :". Šije s každým.zdvíhajúc nohu.vóbec nie náhodou .11 sa den dozrievania tabaku a ubúdania vód. Valinka je chudobná krajcírka v našom meste. sa prísne trestá! Túto veršovacku sme našli vo vrecku študenta. ktorá nezvoní. ::. ked zdvihol pohár .. ale cestná.ktovie . Odkryl som tajomstvá.« Potom.Nepokoj /97 = .. kedže bol tak trocha aj filozof.1 yzduch a osa bola tmavožlto hlúpa .»pretože vojna je ~~'~ziouživota a my všetci sme vlastne služobníkmi múzy. ktoré stráži sedem žien Modrofúzových. ~~~. vonajú všetky vanilkou. Tá Osicka má nielen štíhly driek. Chudobná.povedal.-\ pretože sa . .

život je zložitý a presný ako hodinky. okrem iných a vábnejších kvalít. Ale nie. Ako vidíte. to videI: Osu. miznúce a z falošného zlata.98/ Miroslav Válek jazyk. Tým koncím. aby si napokon uvedomil: »Mám smolu. Mohol by povedat všetko. to je tak asi to hlavné. vytiahnem si radšej inú otázku. ked nevidel? A kto videI chromatickú harmoniku jesenných vetrov? Kto videI svietiaci koren v hrobe elektrikára alebo tmu vo svojom vlastnom hrobe? Kto? Kto? Kto? Tvárou k stene postavený za trest. ale nevylucuje možnost necakaných náhod a stret nutí. . ako aj v iné. Ale kto nikdy nevidel smutnú vrbu plakat do vreckovky. Preco by veril. neuverí ani v možnost stromov vzlietat na noc do vzduchu. napríklad okrem . mám smolu! Prosím. podivnejšie veci. Postavili ho k stene. co nakoniec preletela cez sústrastné sklo. ako pri maturite.« aby sa obrátil a skríkol: »Prosím.« Ale ne bolo ine j otázky. zanechávajúc v nom za odmenu svoje prstene. pravda. A dalej? Mohol by povedat.podte trocha bližšie a okrem a okrem a okrem. dobrú chut! Pime dalej!« V istých situáciách uverí clovek v schopnost vody hovorit po hebrejsky. ked osamel. ako kruhy na vode. Presne desat minút na odpoved. Tak mlcal. aby premýšfal. osu.

.~.::.Nepokoj 199 . _:":'2anela ako vefký xylofón.::. ~.:i:ovými prstami si zapínali blúzky.vykríkla. Tá náhoda. ~p~1:at a: »Prepácte. smiala sa a volala: »Och.-\.3.::. ádzal krásnu barónku . »Pozrite sa doma do zrkadla. nech sa co chce stane!« »Co?« . · :-.~. =~:1Yvykrocili zo zelených brán. prosím. po ktorej už dávno pásol! Prehýbala sa v páse ako osa. .. -:::.::. ~olen ticho také úplné.:":'0 zazvonit vecer pri dverách vlastného bytu.11 smolu! '~jolo inej otázky. pán Walter Krist je doma?« s . zomriem!« Povedal jej. .~.. ako pán Walter Krist odpovedá: .osi privcas vyšiel vefký Mesiac.11 smolu! '<..::.'~orom povestný Theo Lingen v úlohe komorníka =-.:~dsmolu! \':. zošaliem!« »Och. sa otáca zrkadlo v zlej chvíli..:dvidiet svoju tvár je skoro také isté . že pocul. z · .:":'0 . krásavica.Jrvé štyri minúty už prešli. jedna . =::Jcili ho tvárou k stene ako vec. ~:~dsa nám nechce práve vidiet svoju tvár. tá . nevydržím!« »Och. si \. pocut. v · :dnách hrali výpravný vefkofilm. :. že cez prestávku zazrel známu blondínku.~ mihnutím oka rozkolísal v hlave zvon.:j chvíli v parku zavonali azalky.-::. -.·. pane!« Jtoci1i ho k stene ako zrkadlo.. ~.1alo nej sidolom a mliekom. inšpirovaný filmom: »Zomriem s vami.::.dpatkami zvonili na kamenných kockách.

Zázracný vece Vzduch plný medu. ktorých duša je jednorozmerná a ktoré potrebujú oci cloveka! Sám do seba sa díval. Už len minúta. sám seba odrážal. Nemože ani sledovat svoj zástuI Všetky jeho tváre sa rozutekali a obracajú sa k nemu s nemo výcitkou. aby premýšfal.100/ Miroslav Válek »To bude omyl. každá smrt je vlastne absurdná. ktorého celo tvorí chlapec s jablkom a na konci ktorého je muž . mat odstup. Ó. ale aj smiech šialeného mesta. Otocili ho k stene ako zrkadlo. A vobec.chut toho jablka má stále na jazyku a caká.« Preto je lepšie pozerat si do tyla. kedy sa ponad plecia nahne k ne mu smrt: »Porucík Wa1ter Krist! Už len minúta!« »Rozumiem! Celo stát! Zaradte sa! Už len minúta!« Ale jeho chvÍfa ešte neprišla. toho nepoznám. chodit v zástupe. Aj tak ho u dost bili. smutný súmrak odvrátených vecí. stát radšej za sebou. zahnali ho do kúta. Nech ho prinútia. Wa1ter Krist v tomto dome nikdy nebýva1. . Nech teda vraví. Nie je vrah a nechcel by h zabit. Otocili ho k stene. trasfavý dych sviec. hod tie slová pocul celkom jasn<: A toho druhého je mu ozaj fúto. Otocili ho k stene ako vec. Svetielka leta v diafke miznúce.

rt nevyhnutná :::':0 západ slnka :: smrt zbytocná ::k: plavec pod vodou a jeho krásny profil! -\.rt. Smiali sa.Nepokoj / 101 <oré sa rozbil ako porcelán ~-::my soprán ženy. trápenej v tej isteJ chvíli _ -:-:. má vyššiu hodnost ako ja a poslúcha. Padám z nah.:h. Bola celkom iná. -\. _-='::'. zomriem!« Spomína si: Hnusný vecer.« Usmial sa a pohrozil mu prstom: »Walter. aby si to zbadal. Zdalo sa mu. ked tam pred ním stál.« Povedala: »Milácik« .zošaliem!« =l. -:: ostrenie nožov. aby sa sám rozhodol. »Nechcelasom. o ~~rt dobrá na lámanie chleba. ~:-:-.=-:0. co chceš! Už tak dávno ho mám rada! A možno tu už miliónkrát spal.:: zl<-sen :: :-:akvílenie pamati v nekonecných nociach.:h.:h. Svrbela ho dlan.slovovaná jedným dychom. ako keby usínal. bud na neho prísny!« Bol. Len sekundu váhal. Spime.3. nevydržím!« =~. pán generál.:-'0. ama sebe podobná.« Zavrel oci.« smrt -.:. :'\uda. Salutoval mu a vravel: »Rozkaz spáIte. . s ':-:-. Ale dal mu možnost. »Pozri sa. že na posteli pri nom sedí boh. A možno ešte bude. Noc sa nadúvala ako ropucha. . ako príslovia .. Ona tiež. Cakal na nich cierny Opel-Kapitán.na co dobrá? '-_='ffiU po db'?na. kto to maže vediet. Walter. Rob.astiahlazáclony.::ú istú vec: t ). Potom zdvihol oci k nebu: »Rozumiem. smrt . ako keby sa vám bol len prisnil. Ale on sa nepoznával. Vychádzali z kina.

Nebo uplakané ako oci siroty. Ale kto je na tej druhej strane? Matka. Jeho smrt sa podobala klbku nití. si to ty? Tvoja ihla pod nechtom. horí vo mne strom! Prší. .. prsten na srdce.102/ Miroslav Válek »Zázracný vecer! A vzduch samý med!« »Nech teda odpovedá. Jeho smrt sa podobala klbku nití. pravdivo a hned!« »Vážený pán kolega. PonáhIal sa. matka.tance. « »Tá náhoda. Bolest? Nie! Len osa a jej prstene! Jeden z nich mi položili na srdce! Vzduch jak med! Ohen! Osa! Bola si muj svet . ako keby žil. prstene z falošného zlata. tento vtip ste zarucene nepoculi . ktoré niekto trpezlivo odvíja. aká si bledá! Ako keby v tebe padal sneh a krieda.... « »Ako keby niekto klopal na oblocné sklá . tá náhoda!« Postav sa tvárou ku stene! Nebud ku mne zlá! Ach. matka. Svetielka 1eta v diaIke miznúce.

::. "echaj.: ~ebe si ma zasad.::3. Odviizujú psov.::in.jak cerešnovú kostku. sinku pod okom. a trávu úpenlivo prosím o korene . chvíIu ma miluj ako naozaj! ?Jcut.J.::rastiem ti krásne do vlasov.-\ch. ako z hrdla noci strieka krv . Je mi hlboko . Z\esil nohy do cierneho prázdna. . . oddýchnut si jak pod vodami íl! Z~asli.:ornež zaspíš.é luny.:: som ten chlapec.'\. polož si ma pod podušku. Tiež som dúhu pil! . ti __ -=mi s tebou dobre.-etielka leta . v \·yber si ma z úst . . .Nepokoj / 103 ·-\k nebo všade prázdne ako oci blázna. =---=siem modré z neba. S. ::-. co sa zrazil s hviezdou.''::~1Uár.ko pijú kuny. Modré mlieko pijú. máj .:::.1 konci sveta! S'. február. "3.-:-Jaiecnite zauzlil ::-.-\LENDÁR .'. ~..dolsi.-\ :iež som bol v nebi.-=chaj peci žitý ohen jasat. diaIke miznúce. marec. triedali sa rocné obdobia s :'~ trvaní jediného bozku.'. . .:ryavo. aby nebadane plynul cas.'.::. apríl. Zem S.

sadze na obrvy. zaciernený ako kominár. tažká letná zástava. Trocha tvojej krvi. noc. Lebo ty si ku mne láskavá. ked hustnú cukry. horí vo mne tvoja tvár! Bledá hviezda svieti. na horizont hrdla slnko padá ako sekera. Nechaj si ma aspon do Vianoc! ZAKÁZANÁ LÁSKA 1 Zakázaná láska. Ústa ešte vecer od peria. Cierna ako kavka. topás. zreje ovocie. k bledej hviezde letím. Júl. A celý v plavkách.104/ Miroslav Válek Jak netopier dolu hlavou zavesená noc! Odlož si ma ako zimnú hrušku. budem k tebe rubín. . dymy nad komínmi. diamant a ešte k tomu hrubý. smaragd trávo Pod jazyk ma ukry. Zakázaná láska. korund. Mliecna luna stvrdla.

:áles.~nti kladie vlhké ruky na ramená . . ako :--:':amem..:.. ::. bledí priatelia.« = '::mietaš.Nepokoj /105 >::rne veci po mysli mi chodia.::?rosÍ o ohen..:::::bodo smrti sa upi . ~. '( 2.:. <dá.~ázaná láska.~:: .::mypes . bledá jesen veselá! :":":2. .\"lastne kam? . ~:::-na. . Z2. kúpte si jej rubíny. : > 2. Z:-lázni sa .závidím.jedna žena v bledom je.mem knižka.2. teda ona si ta kúpi . už: sa nezbavíš ~:".:::.~:oierna líška c .dkomínom dym.. cierna voda.~ni na rukáve sedí myš _ "~sen modliká: "codchádzajte.:hkradmých krokov za sebou :: ""sebe toho odchádzania bez prícin .. ~:~rna závist! ~:::rne svedomie! "3 :~dá luna.

že sa oneskorí . Predané deti idú spat. Niekto si tu tlieska. Na pol roka tma. jesen ti to zráta. Vlak píska.a toho zlata po vreckách! Všetko si zapíš. ako si zlostne uhládza svoj plyš. až zacínaš sa bát. ako sa bojí. Márnotratníci vracajú sa domov s rubínmi. pocuješ. Tak mnoho váži slovo nepovedané. Z dlane do dlane presýpa jesen svoje peniaze. letí ponad dvory posledná smutná odmocnina vtáka. most nad vodami praští ako trieska. . ako si jesen natahuje hodiny.~~=~~~~~--~~~~--------- ~--------~- 106/ Miroslav Válek Aj ked spíš. hlúpy poctárik: Že si mal veYaštastia. hlboko v hline rincia retaze. veIký strach .. Všetko je jasné: Stromy zakotvili.. Vo viechach zhasli. Všetko si zapíš.

? :-.1oja zima je dobrá. ktív luny otocí a poutiera c. . Vetry náhodné .\'a šteknú spod brán. "~ch na sneh kvapká ~::-\' bycajná.l=-ja zima je biela. .áme prostovlasí do strmého brehu.::hádzanoc. fudská.?hodme ': ". \1lJja zima je nežnost. ·. Zo všetkých zím jak ponorka som ustal.::horako britva stromy z kože zdiera. . '\3. ona ceše prúdy svojej smoly..'~renie hviezd c. o ~~rvená. '. Z. .~~.::jcem drsný vlas ciernej zimy ~::notat si okolo prsta. :=:~tesú iné zimy. .~losti všade. ~~rzela ma zima biela. -.-i vo mne zaskucalo zviera.: =-. v ktorých spomeniem :-~zovú zimu tvojho tela. 0 •• . Je sneh _-:. ':íry jagot snehu.':'":0 je už tmavomodrá zima.d~'Chalsom sa zimy ružovej.IV klobúk melanchólie c. Zlffiesú veci cistejšie a belšie.Nepokoj / 107 -.=. ~ d ~ '. ~:. až to bolí. ~lt vzduchu do pfúc ako nóžl Chcem pocut puk at kÍby kremena. :'0 rána ju z každej strany sníma . .

bud ako studna hlboká. Obchádzam ta v kruhu. láska.108/ Miroslav Válek SENTIMENTÁLNE VIANOCE To sú tie štastné Vianoce. Sivé a tažké hviezdy z olova lejeme spolu do priezracnej vody. Bláznivé husle. kým na nás letia biele oceány. J a práve ako slnko hodavý a smadný som. blesk krvi. Siroty mrznú po stovkách jak vrany. Pre teba. horí sad. zdíhavý Mesiac ma v okne podrezáva. Vody sa zdvihli. mimózu a hrom! Miluj ma! Bud vlhká ako noc. Pocujem v peci veselého diabla ohen rozbíjat. budem jest s tebou tmavý. okolo domu vlcia svorka chodí a ty si moja láska staniolová. . A mne už skoro spadne na stál hlava. zapráskal bic potoka. šabra. usmiali sa utopenci pod radom. na zadné zrazu postavil sa dom. horský med. prezerám si ta žItým pohradom. vlcie zavýjanie. korene slnka stále trápi smad.

.:duja.:.:-amky. 30li biele Vianoce. -\.lé mesto medené jak zvon. .-::.. :.:..Nepokoj / 109 :. . :I.:.í ma ruka na ten nežný krk. lchá noc.':-~a\"é blchy z ohna na zem skácu.rmínový svet! ?:akala a volala.zba modravie jak pri zváraní kovov..ldbazvonov. .1 jazyku ešte sladla mi jak perník.útle ruky váhavo zvoniace. --= som spasený.:.Y::. . '.. -". ~!-=-=-:ici jej úbefových rúk. ~:. .-:. <jádzajú z mojho tela .. Z.. -\ch. zvon. ':-.lohazhasla.. -. : :::~_ domov.. : :-". Z\-on. tá mladost bofavá.... Z\-on! Zvon! ::. :--:. nie.:0 sú tie štastné Vianoce.-::_.:nie . krotké ovecky.:. .:.. zvon! 301 to neuveritefný beh. ~=-.dalcierny ~:1eh.:mmi uletela. ~:.duja..

To práve vtedy. nieco ako dym.110/ Miroslav Válek Modro pod ocami ELEMENTÁRNA BÁSEN Kde som? Niekedy sa mi zdá. Vyhlasujem nevyhnutnost smrti! . Len ten prach. chcem sa skryt. naslineným prstom všetko zotieram. ked tažší som než predtým. Padá prach a padá. cosi ma v nom škrtí. tisíc vecí. na ktoré sa dalo spofahnút. Opieram si hlavu o oblocný rám. Na jazyku hrozne známa chut: Nieco ako láska. že letím. Celá Zem mi visí na nohách: Jedno zrnko prachu. Svet jak golier. ale už som zabudol. vtláca do hliny skrvavené tváre. Milujem ta. pusté krajiny. Nieco ako ohen. prepadlo sa do mna tisíc Atlantíd. Kde som? Kde som? Kedy poletím? Hucí vo mne more. nieco ako sof. Z púheho svetla utrpel som šok: tisíc vecí rozomletých na prášok.

'=' ~:"~'-. _-\ \y' . ynickí anjeli ulic. ~íme hrózou.':. ale my mlcíme s Iadovou tvárou. -':. --: :yskanie nožov.3. -:... ale len výnimocne a ked je to celkom isté.~.lenélustre. zlodeji neónov -':.\ot je krátky -':. ::::-.-':. bolenie hlavy a angínu. kry :: '.ilujemelen staromódne.ckové krádeže.. Z. Netancujeme twist :: :-:. c 3. o nadovšetko nám na srdci leží . . Rozbíjaci lámp.~:.meme manželky.1Yvšetko vidíme. '.zohIadne sa bozkávate pod portálmi domov. všetky tie klavíry. sme tí kamenní muži. že plechové lietadlo džezu exploduje v našom vedomí :: = y si ho ponesieme v studenej elektricke .:-.-':lka lásky a postele. s lunou a kyticou.s\-adobný závoj -':. s ~. : \1\ sme tí kamenní muži. lebo to robí muža :: =už je oporou štátu a hlavou rodiny. ste tí kamoši. '.elaságarsónka s neštastnou láskou. ~-::ypodIa možností.Nepokoj / 111 :-(_-\~fENNÍ MUŽI '. '.::ašímzákonom je stát iba na svojom mieste.-:ahydo nebies. ~_ -':. .::. ako S:~jíme za slovom.~\ všetko vidíme: ~~zchody milencov. ~.~:-sme tí kamenní muži a na našich pleciach ~:-Jdva tarcha domu. ociach úžas jak po zrážke vlakov..i:éna holubom.

pre každý prípad. v krikfavých košeliach idete do rannej smeny. Nervózni piloti snov a urážliví hfadaci štastia. geometria života je iná. šarmantné ženy v obchodnom dome sa usmievali príjemne a hlúpo. A vy sa smejete. O všetkom vravíte nahlas. umývame si ruky. reaktívne nebo. ked stromy zacínajú v sadoch svoj necudný striptíz. náhlivo kricíte do tváre mesta svoj zápor! Vy ste tí kamoši. nejaký Jesse Owens z Kambodže vytvoril svetový rekord. fahkomysefne sadíte stromy. . Ó.--- 112/ Miroslav Válek od prvej jarnej sekundy až po chvHu. plánujete svet na tisíc rokov. desí nás vaše hlasné. Nie. my sme tí kamenní muži. Nad mestom krúžil súmrak ako excentrická sova. Naša cesta je priama. dlažba scernela. Nie! My nemáme spolu nic spolocné. o všetkých tajomstvách krvi a lásky. ODSTRANOV ANIE SOCH Noc ako ostatné. závrat: trojmotorový škovránok nad rodnou hrudou. tam groš. posledný trolejbus ho oslnil modrým bleskom a uniesol. A my nemáme spolu nic spolocné. a ešte malá zvoniaca lož. tu úsmev. V Dunaji luna penila si svoje saponáty. ako živé. Nie.

~. =<.Nepokoj /113 položili ruky na mosadz. -:::-lizen neba bola vypraná. :nalou rukou zasunutou pod blúzu. sta dokorán.:torej mal ešte jednu vlastnú sochu. m :'::.:ja som si stále predstavoval jeho tvár.::.'::':10 bolo modré ako po svetlicke. . . -\.:~. z podstavca. ::--.'::':-:'. '. ? :->tomsom skúsil opatrne. . =lnaj si lenivo penil svoje saponáty. od =_':' :TI údrosti sa zakýval..:TI vystúpila ..oéie noci zrastalo '<. ~ . _ ~~~~.a jemne ako na krk husier.~::-lemracno knísalo sa na oblohe ako kombiné. .::. = :: ~~-.':5tie. o .'.s eravel.stále mysliac na tú malú sochu - . ~.:010 srdca a pod srdcom . :nalých cižmách.~.:hna nu nepadal.holuby už nekrúžili okolo jednej hlavy.:hvíli.~-:-'~y krácala po hlavách tých mužov. ':'.ožilisochory a páky. zem sa nechvela._<: bod rozhodujúci o pohybe sveta.::. ~ ~~. kameni uvadnutá kytica _ ~:'. .:stivo a zdÍhavo jak fraktúra.::. .::-zosuli sa hory.:. ú =-~~·~o úžasu. ::-:10 ruku zasunutú pod blúzu. .'.l5Y sadry ako po strihaní obvazov. : . ~::--::y socha do vzduchu. ~.::.\-ievali ju cherubínskymi krídlami. ~. =-·oma prstami. ked sa nikto nedíval. .

Tak vidíš. Bola tam! V tom okamihu pred ocami exkluzívnych žien z obchodného domu.114/ Miroslav Válek až nahmatal som nieco ako kamen tažké a studené . Ó. Ach. ich nepáli to a nebolí. ktorú kopli do ofsajdu. Všetky luny zájdu. zem sa zachvela. pred ocami zametacov osudu a robotníkov.hory sa zosúvali. dobrí hráci! Až v nej duša skucí ako pes do vlastnej kože zašitý! Je po zvonení. Vcuf balansuj si na slnecnom lúci. to postráca. No. Ved nocné mlyny básnikov sa krútia. básnik. Si lopta. moja hlava ako košík z prútia: Co namelieš. cože! Ved je lacné svetlo Mesiaca. ktoré sa usmievali príjemne a hlúpo ako živé. Chodbami mozgu ciernu rakvu nesú. opravujúcich svetlá nad svetom. Už berú zošity. je po zvonení. . v tom okamihu a práve tam som poznal: Odstranovanie soch sa zacínal VERŠE Ladislavovi Novomeskému Nie sú! Už nie sú! Akoby ani nikdy neboli.

ako sa otvorilo nebo zajacie . jemné slová. :=: ~ ~c raz v dlani zacítit odraz .::~cerstvo odseknuté dlane .\-íIu drž at favou dolu hlavou. ~ :'':ut.:: .:.::~ dymom v zuboch vraviet sladké reci. :~:. :'c:gický obor.:cdenský modrý. .:::1áhle pravou udriet do tyla. t ~:. -.. .jéitcez dvierka.: ':crstvom snehu krácat . ~ : ~ladkat nežne za v8. ako brunátnejú uši. _~:lopit pevne za kožu .\-ok ovonat. ~. S::.:::..:.. -. tažko v ruke. ? : :om už vsunút hTadajúcu ruku .: je vzduch asi na polceste k Tadu. ~ ::.. =-:-:.Nepokoj /115 =_-\BÍJANIE KRÁLIKOV -.dkona podnebí.fúkat. tak ~ -zerat. ~:C'míne piš ti a tenké flauty myší.hnut si rukavice na ružovú slávnost.::?lné hrste srsti z ne ho padajú.:.::zdyihnút z teplej slamy.::hu poTutovat. -. -:-_.__ :.:lietkam. :-:cdeTu po ranajkách. odniest . __ ~:10 tky. :1edeTu po ranajkách ~-::'.. =. ~_cdeTupo ranajkách..zami.:..:.lot ich napichnút .: zb!1ocnému skoku.

V pondelok mat modro pod ocami. Asi tak v marci. v piatok myslíet na iné. BUBNOVANIE NA OPACNÚ STRANU Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. ale najma na belasé oci. V nederu po ranajkách zabíjat králíka. všetci zomierajú rovnako rýchlo a bez slova. že si krásna. Vtedy však ponorkové lodstvo obilných zrn len váhavo vysúvalo svoje periskopy. celý týžden rutovat siroty a obdivovat kvety. ale aj bastard z hocijakej krvi. mlcat. ceský strakác. pri výstupe z elektricky. v stredu a štvrtok vynájst parný stroj a objavovat hviezdy. zamiloval som sa do teba v case klícenia. na všetky strany sveta zvoním. jar bola chladná zimnica triasla osikami celý vecer . asi tak v marci. ornica sparuje mrtve telo vlanajšieho pýru. v sobotu sa do ružova vykúpat a usnút na jej ústach. v utorok uvaž ovat o osude sveta.-------- 116/ Miroslav Válek francúzsky baranovitý. ked nad zemou sa dymí ako z krematórií.

?~~zové nozdry vašich koní ženy vzrušujú ::..':::11 vás rád.::nilného generála vo výslužbe. . v :-: ~orne milujem. položím ta ako zmrzlé vtáca na album ... teba kolembám.lbny prešli stárociami.:. -=-.': starej koži sveta bubnujú: " -znik horstiev a zánik oceán ov. ::. krutejšia než iné. .'.:pokon už iba malé.:'pokrok fudstva sa zacal už dávno pred nimi..::: . vecné vraždy ..Jko ked zobudí sa gorila a beží temným lesom! -\ potom ticho a potom zas a zas a -. Ako sme dovolili . ich remenov a skysnutého chleba. = -:-:. -'. :: pochodujú konšeli a rukami sa tlcú do plešivých hláv: -\~o sme mohli . .zrmjemvojakov. '-:. .:1...lony vzbúr a búrky bubnov pod nebom.:rota..:. ktorí máte o hviezdicku menej. ::...:::1 hlúpy dážd ~ :'.==-. okrášlená smrt... :::ll den si našla zrkadlo a utopené maca s hodvábnou mašfou .. 3. šetkých. :-'jldogy bubnov proti rabom. .aše bubny.:tofa bubnov.-=ráli jazdectva _ '.1 si sa kfaciacky _ -=--=-oti smeru idúceho vlaku . bezvýznamné dunenie.:~~-=ká hviezdicka ti vyšla na temene.::.aspamat a bez námahy.:hovanie národov a náhly zosun skál! '-:. ich lakonické hrmenie . .ditelia plukovných kapiel.Nepokoj /117 -:.umerang bubnov ženúci stáda k hradbám. ~. :--"':'Don veštil budúcnost. li -.

Teda znova: Mám vás rád. a možno až o sedemsto rokov. až po absolútnu ružu. Odpusti nám.-~------==::=-=========- 118/ Miroslav Válek bubliny bubnov. « . hanba. vynálezcovia beztrestnej smrti. krotitelia pardálov a púm? Smrt hrdzavá kobyla tak naliehavo erdží. za hrivy koní slnko zapadá. ten cistý kvet. Scipio Africanus. co som predpokladal: Zabudli sme na náhodnú lásku. ó. Džingischán. kopytá na skle. žIto jak osa v malinách. generáli j azdectva. vhodnú k meninám. A to je príležitost všetko zopakovat. krásna Brunhilda. zasvieti jej ocný zub. to sa stáva.. našli sme si iné. pri hlbokej orbe. hltaci ohna. žongléri. bubon vyšiel na bubon! Tak sa stalo. na jej meno. džungfa! Kde je váš bic. vrhajúci svoje nože proti dejinám. lebo . zdokonafujte to nežné zviera. bubnovanie na opacnú stranu sveta. dupot lavín. na jej chut. chvífocku sa oneskorím. maršal Ney. A Zem sa tocí stále zbesilejšie.. bláznivý charleston. ale aj k hlbokému spánku. kvete: » Drahí rodicia.

-:. .•~~úlajú sa všetky jabÍcka Kalifornie a hlasno zvonia.::j kapitalizmus zacína svoj jedinecný striptíz. tvoj úsmev je blikajúci neón.:'. dnes vecer . biela. gentlemani neprídu sem zložit kosti. "_.:..:.... ="::"1.. :::-.:Jon hlavu k hviezdam.:)konalená smrt do každej rodiny! :-::.Iovésvaly rozkrocených noh.:. ..:á rybka v akváriu. =::. . .:.-:achlickovaná.·.::" plantážach sveta.ámalopta nad rohami býka. \·erkej chvíli XX.:h.Nepokoj /119 = .z trasie nadrami. ktorá vzlyká. =.~Svecer.:. viem. konecná podoba tecúceho casu.:z LADIES FOR GENTLEMEN . =i::-javujúsa ružové stehná. -\:-nerika :::":1cujúcaako slon -. . : .ienická smrt pre budúce matky a dojcatá! .:.a~e štastie bude trvalé ':':-.. -\:-nerika v nukleárnom klobúku.~etko je v nom presne rozdelené: " .::. =. krásna pani s medovými ústami. ~ ktrická vcela bzucí pri ich ušiach..'. krásavica.::.=~z. no med im nenosí.~ Hiroshima perfume spray . džez. .:':-l. . ::::megufa v plnom rozpuku. áno. '< ::"::0-: Ich život aj tak je sladký.. ::. ::-<xhuhysterická slecna.Ový ' koktail v ociach. další závoj padá ako motýf. -:-<)madnáhavária pancierových flotí1.. storocia. ::a sa exkluzívnym strojcekom znacky Philips a pijú gin.. ~ .'aše prsia vo výstrihu jedine \ -::.

nahý. nehraj sa s tou blúzkou! Ešte jedna gombicka a budeš svatá. Amerika. vlny Atlantiku. jej úsmevov. kde necakáš. príboj. umiesti všetko tam. planúce šije napli k Mesiacu. hraj! Polnoc. Šero hrá na nás tesne spoza siete. vojdeš za živa do nebeských brán. len zrkadlá a zo všetkých strán zrkadlá pracujú nervózne a s vášnou. rybári zbierajúci ulity a mušle. tancuj! Amerika. plan! Zakvílili limuzíny. odhodia svoje výkresy a zacínajú nové. divá luna mandolíny ožiarila kraj. . zachytia si ju v každej polohe. jej prsia a jej lýtka. Sex a zvony. Amerika. Slecna. Amerika.120 I Miroslav Válek Svet sa mrací. zhasíname neón vo vlasoch. vyjú svoj vlcí žiaI. Na cepeli ohna tancujúca. Všade je plno jej úst. jej prsty trúsia korenie. požiar rumeliek. V umelej noci padajú na nás hviezdy umelé. biela osamotená. saxofóny vyplazujú jazyky. jej vlasov. je mu z toho úzko. pružný vzduch. perlet.

::. ...plnili o jatky Chicaga.:šo\'atelia penazí ::. videli sme zblízka: Je sýte.:'::'\'Y horeli jak pece plné koksu. :::.mtom naraz ako gong.. :: ~<'te. =::-.=... .~podtaté sa zosypalo na st61. b -=::eskajú ho cervenými rukami.::.~obvv strede Zeme narodil sa hrom. ~:. . : :elové gule zavrtané v hline vracajú sa k hlavniam.::: atramentovej tmy utekali..~~ . -=-:-dhorné rstvy vystupujú na povrch. . . ::~ú don ::..lŽnicu Archimeda. ::.:hytilaho rukami.dysa im triasli. :: t o známe dunenie.=. -==-:lOrky posúvajú pod fadom. . 3 :-.:~~knad hlavami chodcovo Z.šli rucho Ameriky.:1ed vstali riaditelia bánk. ::.inujagavej ryby. litomobiloví králi. .::. .:najitelia oceliarskych trustov. '\..:~y Laosu.tkyMalajska.:~.::domili sme si jej brucho . h ::..~šampióni boxu .. ::.:ks Vietnamu ::... . jeto bubon. :-. im '\.:-zgajú remene. matné slnko na nehybnom nebi.. .::. ::.rcibiskupi .::.konalé a oblé.::. ~... 3..:. v . -\.Nepokoj / 121 . sa ~::Clajújazdecké pluky od stvorenia sveta.3.~malé.jeto bubon.::'::'0 plné hviezd. _'. tu sa práve zlomil hreben luny.=.

Podkova páli oleje. no nevzdá sa a nepreruší jazdu. Ó. Z tvojej kože. Krátko pred smrtou. v tebe zašití sme ako macatá a práve takí hlúpi. že nevytiahne do kopca. okyslicujú sa kovy. ako muž. listy nedostáva. a sú to bubny. bubon. Sám seba cíti za sebou a uniká. ked spíme: Smrt. • . Ó. co vidíš za obzorom krvi? Ó. a predsa na polceste. vyletiet a za patami cítit úder blesku.122/ Miroslav Válek blesk na dne mora zdvíha tarchu vád. chce na kopytá koní. sú to ich celá bez jedinej vrásky. co vie. beImo oblohy. sa raz prerezat. už idú s ohromnými hlavami proti múru. aby sa stretol so sebou až v cieli. že si krásna. bubon. bubon. bubon. to je to. smrt. * Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. prepálit ju. nepíše domov. nezamiloval sa do brunety za oknom a nepil z cudzích studní. co nás uspáva. sycí had ako ffaša sifónu. smrt. na všetky strany sveta zvoním. nezamúc ešte hlavy našich matiek. rachotia sudy na kamenne j ceste. Ich rytmus. mlynský kamen sveta. Posledného pretekára dávno stratil z dohfadu a nemá spojenie. a za hlavou nám bijú bubny ako hodiny. pomalšie sa toc.

'. .. <:tisíc.::~tavtejazdca za vlastným tienom! '.-lašený.slnko sa odtrhne.... a\'ili sme Ameriku a ekrazit. ~ :. = __konštruovali sme gramofón.. -. . '. prototyp papagája. ? ':. celej plané ty ho hryzú do lýtok.ako sa rozbíjajú atómové jadrá. . žije len .. .. ~.: .. : . :-::zradný pohyb plecom. na tom záleží.:::1e. ten slepý leštic hviezd.že Zem je gufatá .'. ''.-:: to len posunok. .tisíc rokov už preteká vo vlastnej krvi. -\ stací zápal pfúc.::tk~'m je na posmech.'': . pohonné hmoty zmyslov.::~k. = ~~trojili sme metaforu a alkohol. :.Jbilisme porcelán._~knutie prstami. bie1y kón . :.~:~kým je na posmech. . kofko tisíc mihnutí okom .::cÍpád zo schodov. = '::-.::::1e.:tisíc. ':'.::~tavte cloveka.~aj pred sebou má iba seba. že: »Štvorec nad preponou pravouhlého trojuholníka .Nepokoj /123 :::-._::možno medzitým už prešli stárocia a svet sa zmenil. =..::dam práve to je zmysel všetkého.« " .::kojablon tuší jablko. <.:-. :: ____ ::istavitefa diluviálnych umeleckých kruhov. '--::ci len matne tuší. \zduch tuší vtáka.."~inú podobu. '. : ~:::-ne.__ . . ': zatatej a tvrdohlavej jazdy..iderna bubon .a vecná. ~JU dúhou nad hlavou a v predpotopnom drese. .. atd.'_'. =.

V mene života vyvolávame po mene mrtvych. ako horí slák na jedinej strune. po svojej dráhe. cítime v nohách to stúpanie prudké jak búrka. rozmýšfal som o hviezdicke.---- -------- 124/ Miroslav Válek žeravá obloha zájde ti za nechty. ktorí aj v smrti sú na svojom mieste: Súdruhovia. clovek je vlastne vždy jednou nohou v hrobe. clovek je smrtefný. krásna Brunhilda.. na ktorom sedia. aj ked už medzitým prešlo pár storocí a všetko je iné. vieme. Mal som rád tvoje vlasy. to hucanie zvonov v hlase. Clovek je vlastne vždy tesne pred smrtou. pocúvajte tú poslednú hudbu. delenie buniek. ako sa ladí hrom. pozerajte. Na svete niet sily. To je tá cesta. jeho kry. Objavili sme nesmrtefnost života. Poznávame sa v jazdcovi s napnutou tvárou na zákrute. to bude všetko. « Clovek je vecný! . To nie je škrípanie zubov: »lmperialisti si pília konár. aby zarástla trávou. To je to zázracné perpetuum mobile. ktorá medzi nimi vychádzala. výmena energie. ktorú musí vykonat každý sám v sebe a všetci spolocne. vkladáme ruku na kožu bubnov. jeho sláva.. ktorá by mohla zastavit napredovanie fudstva . nekonecnost cloveka.

MILOV V HUSEJ ANIE KOŽI .

.. '::.Milovanie v husej koži / 129 .: ocijakú tvár. .olubíchkrídeI. láskavé slovo.:. .. ::~ \'oda nie je pre nikoho doma.:ie to prekazili! :-lešia v hline . ked vcely _ ..~. := -\ strom sa uklána .::zzaciatku a bez konca. " . .. . :.·::orú by videI.. ?ocut. --\dal by vecnost za súcit.:\.:úp do nej.: sa zasa nicím .:. NA VECNOST '.::. . h . . ~. ako bažiu hlavu obletuje brak .c.:.ustený. .~ túži . Potlesk :-.:-: aký' den nejakého leta. :-1rom. duši bazy sneží jak v duši lakomca.:1atahujú v stramoch hodinky.:okrídlení muži '.:úva do jesene. Sám. ='. ?ád ~. ?ád hviezdy.--\. ?ád zostrelenej hviezdy.:._ceš nesmrtefný! -.~osi viac než iba hudba vo veciach.:a klavír v úfoch.=.c.::tujúz dielní.::c ':'j.::. sa vie: cervy .

. Tak už s tým prestan. už je po jarmoku a ty si sa predal ešte za živa . aby sa presvedcil. mohol si ležat v tráve. pozerat svetu pod sukne. . mat v uchu cvrcka. že neodišiel. to je ten slávny výstup blázna. Mohla byt z teba krásna mrtvola. . lež iným smerom. bol si na kIúcik a nesúc svoj náklad. ž1tnút pri hudbe. Trocha kostÍ. To práve je tá mechanika pohybu. a tak tam sedí. ktorý beží v kufríku. ktorý prichádza. kto som a kam sa ponáhIam?« Ubúda casu ako múky z vreca... bol si vždy uzavretý. no vracajúc sa vidí. že tu už nie je. zúfalo kriciac do rehotu divadla: »Preboha. mohli po tebe pomenovat cukráren .. place na schodoch.130/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (2) DENNÍKA I Ked budeš visiet na drótiku a nohy sa ti budú knísat v prievane.A co si? Nula. že sú to iba dalšie kroky do prázdna. Bol si vždy oslík. V najlepšom prípade vec obcas potrebná na hodinách anatómie. bol si nesený. pochopíš. mohol si byt citovaný.

:.. -. • _ :: = ~i bol vtedy.ostupne :... c:. .-_~. ujú -::-. :':ll starý dáždnik.: '.. =-~~ilby si mesto! .::. .: slepnutie! ::.··::\ábnym leskom? ::.::~aza životom! ~.:3..úhe kostry v tmavom kabinete . prach a krieda! _=:-: .~ .::..:ia do ucha ako banálnu hudbu. :. . 'J!. homo sapiens? -:::-ou to ešte skúsit? Teba potiahnut .2.:rny dáždnik.. co sa zabúda.::::. si púštat : _.:nieslnka.si v hlave rozložit. ..rozpadáte.c:.sa Zem. sa topole a trávy.:::jou byt nezávazný? -:.= ~:: at ta letiet po vetre.:. =.=.:rny dáždnik.lunou basketbal! ::.:~ " ~ Tma.= :. z teba povetron.•. . pamati...: t\·ojím hrudným košom ~_.Milovanie v husej koži / 131 - _:: -.:. morské hviezdice. :::-. . .:. kontinenty sa vzdafujú .:..

Tak ako vy bifteky. zvláštne znamenie .. To je cas básne. nenávidíme sa. farbu ocí. píšeme. ked spozoruješ. Trápime ženy. prechádzajúceho do skupenstva ruže.. ochotní vyspat sa s každou lepšou básnou. Niektorí ju definujú ako prijatý návrh na ukoncenie panenstva a iní ako prerušovanú súlož citu s rozumom. ako ti znútra siahol do vrecka a skúma rok. vážení! Zacína sa to vtedy. - - . vypIúvame zakrvavené mestá. ale to je fatálny omyl! Poézia chodí v kockovanej košeli a kašle na bontón! Z toho hIadiska kométa v hlave a luna pod nechtom mažu byt celkom vhodné pre básen. posledná spodná sukna noci je dávno popísaná. a nikto nevie. nechávame sa trápit ženami. ako sa v tebe pohol kostlivec.132/ (4) Miroslav Válek Padáme ako po behu. hltáme svoje narkotiká. píšeme. aby sme uvideli motýIa. Závidíme si. ale poézia je nieco iné. škrtíme sa vlastnými rukami a pred zrkadlom odhaIujeme pohlavie maloletého slova. mesiac a den narodenia. co je poézia. opúštame ich.

lebo prichádza :-: ~01stvo o podobe semena.de okolo.-:. ::".:h. než si myslíš.Milovanie v husej koži / 133 sa. :':'\Taz na hrdle.-\.:ijte pokoj.:c.c. ~-=' na ohen.::':1\"alinky a nože! ~. . ma tvoje oci. slecna.:: -:as básne je kratší.lenstvo šalvie. ~::. :S'-:eti u vás med.":edv ste boli bohatí -:nilovali vás! . <:. -=.~ -=-. '. oranžové plamene! :-::::edá. Biela plet.~:-:st a kry..~ do biela rozžeravená nahota sycí ..-\. -. ~ obrý den. kde je básen? "emáme! .. . ln -\:h. o~en.c. . vóna pálenej kože. ~. akvamaríny sú studené! . akvamaríny -·ja sú studené.. ~:~:otoce stromov sa krútia a krútia .ždábásen má svoj cas. ja to viem.::." ste plakávali ::' \"lasov predavacky z parfumérie.c.::.. \.jrpur. :::imá . .

. že sú všetky zmká peru spocítané? Komu bolo Iúto Iahkých púpav? . s ocami prižmúrenými tak nauzucko. že pod nohami ti budú plakat žiletky . ktorá sa nevyzliekla v zrenicke tvojho oka? A predsa kto. všetky hanby sveta budú v tebe porátané a ich suma pripíše sa ti k tarche. ako ty bezradný pred tajomstvom blizien. To.134/ (9) Miroslav Válek Úbohý básnik. pojdeš na ohen. s Andromédou v pysku! Príležitostne budeš vypískaný. ked ste spití kdejakou hudbou náhodného tel a do výstrihov malé luny dávili! Kde je tá žena. aby ich naplnili. prosil pozhoviet? Kto odmietal jest Ialie? Kto nahú ani rosu nevzal na jazyk? Kto veril. ktoré si miloval. samy nimi napÍnané. budú pri tom.. ktorý vykráda klenotnice a kostoly.nie je ako vtedy. Ó. verný vol plužných slov. Tvoje poníženia sa rozpocítajú na prvé a druhé a prvé vojdú do druhých. Budeš opIúvaný a ženy. nežný úd! Tvoje meno je strata semena a tvoje tehotenstvá sa nikdy neukoncia placom mládat.

:":toniekoho volá. sa stávala kfúcovým bodom básne. -= ': -= . aky"hluchý clovek ::.. -~. -= 10) '.dacasu ..:.:ž:com. ': . ~-:-~.:'. \šetci uverili.~ ~ 3. že máš so sebou vozík.zámerne si zabudol na nejakú malickost. ale niesol si to tak..:. :'. -'-. 'aké hrozné veci visia vo vzduchu. ~ š t\Ttok :::i sme dvaja. . ~ Hfadali sme dvoch.::':0 sa chystá. " :.- = ::1\'I~ ~~. vecer náhle zomrel boh. co si niesol.len sa teš! ~::'. sa nestalo. ~::orého sa ukladajú jorné podkovy strateného štastia.:~o ako po smrti.který má pod košefou líšcie mláda! -.odník! < . " '::ho štvorrozmernom oku sa zachveli ':-. .-:ejakommeste zacal zvonit zvon.ihol hluchý telefón..:-:0 keby v nocnom vzduchu : -. ': .. ~. ':'.>ravedlnte poruchu. -: • .~a fialoví anjeli.~'.lpne si vypovedal celý svoj životopis.Jdil niekto vyzutý.Milovanie v husej koži / 135 =·':'. " -= =. ? .ie.

136/

Miroslav

Válek

Akási neviditeIná, nahá noha rozknísala dom. Niekto stojí dolu hlavou nad nami, nejaký inteligentný a krátkozraký hmyz. Pod dohIadom televízneho boha lúštim miliónty kvíz. A v božom oku sa zmráka. V jeho sklenenom oku vševesmírna únava. Storocie, tvoja absolútna hlava zlyháva! Tvoj prázdny rukáv nad zástupmi, tvoja zástava, ó, tvoja neviditeIná a tajná ruka, tá desí, tá zviera ako lis. Dupocú vo mne neuveriteIné kone tvojich psychoanalýz. Rozmnožujem sa. Beda! Erdžím ti lásku, ale nerozumieš. Som crieda. A som aj osamelý hlas v nocnom tichu, nariekajúci pri zabitom. Som bolest trávy pod kopy tom. Už sa úži vecnost v oku boha. Nejaký zástup vo mne kráca, nejaký zástup prekracuje rieku. Cudzí muži. Nejakí nepravdepodobní a cudzí muži na úteku. To som ja - a cosi vo mne, cosi s operenou dušou udavaca, pretvaruje sa, narieka zdaleka, ako z hviezd, a otvára svoj kockovaný notes.

I

I

~

Milovanie

v husej koži

/ 137

.;._:: aleaia, aia, -,-_;:.:1ia, beda, beda, -'--;: :.iactaest I .;.~::svet .:::~.: vrhá semená, j
~',::t

___ ~uje sa za vfzgania protéz. ~áéaj, si krásna nevesta, . ::oriacom vzduchu, v azbestových šatách. :::::::tómyvystúpili nad mestá -'-~ypú sírny kvetl Z-'::vihnútplece, :-:-_nútitnohu, co sa zdráha, _:::kat k oknu -'-~\'oje štyri tváre na sklo pritisnút, nech horia -'-~o štyri sviece v dome samovraha. bože: nebo! asie sa cirkusový šiator :",.=.d hlavou veselého pajáca! -:-wist,twist. .. ) ".)C. zubatá jak aligátor, ~~ásne krváca.
='.
-:=-

S:yri razy som sa zažal, :-:-.:chlina mna štyri klavíry. ?:·.jjem ta, vecnost! ~usíš ma jak kry! :-iarmónia sfér, mám ta plné ústa! Z.::klánam hlavu: S:yri milióny slnecných sústav -'-~tyri hviezdy :-.::dajúce o štvrt na štyri.

138/

Miroslav

Válek

Cosi tu chýba. Cohosi je mi fúto. Všetko je v poriadku. Všetko spocítané: pondelok, utorok, streda ... Vo štvrtok vecer sa bojím: za oknom indigo noci a za ním štyri oblohy. A štyri luny! A štyri západy slnka! Pocujem, ako štvorhlasne kvíliš. Svet je štvornohý! Vy, baleríny, povrazolezci, pokrývaci striech - pripažit! Nastal cas položit sa na vlastné nohy. Ruky dolu! Vzdajte sa! (Noc podkovaná lunou. Spln. Kopyto diabla hrabe vo vysokom žfabe. Pád zostrelenej hviezdy. Pád hviezdy. Pád. Otce náš, ktorý si na nebesiach, napime sa! Twist. Aleluja. Twist. Padlí anjeli a vyskocené mníšky. Sladký spev z výšky: »Handry, kosti odovzdaaat!«)

Milovanie

v husej

koži

/ 139

'.:;;-~toplné sóch .'-:;;-rpentínu. -_=:'~-\"ajú neho ciusi vinu. z -::~~~o krvi zo slnecných škvrn .'-: JIko slnka z bozkov! ~ to ide stromom do korún. -. ~ \-zduchu, kde sochy hrajú hazardne : :::yieratko tvojich bokov, ~.:.:ti moje elektrické oko. -. -:-_od správnu mincu, usmej sa a stlac, .-.;,adne zo mna oranžový plac. nie. Doslzil strom svoj jantárový bes, :: ~kleslý .'-±lt~'mvcelám žIté slzy kreslí. .:....:~. nie. Už si iná. ~ ::tí cas a z leta upíja. '::. chodníkoch ~ škrípe jesen zlatom. =1, Júlia, ,::":ná vášen v hlavách automatov!
":'.':21.

._. ::iyerzálni milenci na rohu : - .'-\Thujú ti každé ráno ,::.ridsiatu štvrtú polohu _,stej lásky s príležitostným tulipánom. ? JQ dotykom kovu blikala ti koža. ';;-rozumiem a nechápem. -::-·.ojimuži v absolútnych krcmách, ·::oré nie sú ani na mape, ::::j pivo, boli ospalí .. =) ,J smrti si budem pamatat ten požiar, ·::orého jazyky ta oblizovali!

. Vodorovne . Hfadali sme dvoch. Ako po stvorení nicoho.akoby práve mitvym na vlasy.. Ako zo spánku. Tak cíhavo. Akosi ticho. Kde si tak dlho? A aká si? Boli sme dvaja. Ospravedlnte ropuchu. ó._-------------------- .140/ Miroslav Válek Co robí S tebou ten stroj! Ó. Vo štvrtok vecer náhle zomrel boh. ) Kam dnes vecer. Ako keby celý život dýchal niekto plyn.. Akoby niekde ustavicne rástli slonie uši strachu. Akosi príliš ticho.. Nieco sa chystá. Akoby celý svet v tej chvíli kfacal na hrášku. Akoby sa niekto dusil. Nejaké hrozné veci visia vo vzduchu. Vodorovne. cakám ta a prší. V jeho štvorrozmemom oku sa zachveli štyria fialoví anjeli. planúce stípy Sodomy! Si už len círa rozkoš v jeho exaktnom vedomí. Som doma sám. nehrá saJ --•. Prší a prší. ohne. (Aj obloha toho leta bola príliš belasá . Tak úzkostne. Kam dnes vecer? Pozerám sa do novín: Koniec sveta.

=. : =-2.-ornásobne pocatá _.::~:\"orcatá.. ako ke by som bol odcestovaný.::skauž hrabe ~: . ~tvornožci . nie! ? 2..:. štvrtenie! _. k :--::>3ladkým zápachom jahnacej s :--::>d hnom. škrtenie! :). kože. :).. . plechový kohútik štyri svetové strany sa krúti.. nie. - neviditerné krídla ~~znohej smrti! .Jho? ~:-.pod horami popola..pod horami popola. pod ohnom.":e.:h.":ekto zvoní za dverami bytu..racou nohou . :--::>dopýtkami kozliatok.:0 to zvoní za dverami bytu? \~cim.::. o :--::>dpálenou srstou s . <\orice milencov kricia: »Zabit!« :\:. :\:. .odtlacky mojich prstov! . -=-:chopriezracné jak z igelitu..Milovanie v husej koži / 141 .dám tvárou do dlaní. ..

na vaše zubadlá. na vaše citlivé ústa: vesmír je prázdny! Co urobíme? Koho zavraždíme? Kam ukryjeme kosti? Do seba. orodu j za nás. slimák. o cloveka fahší. Už navždy samota. prisahám na vaše jazyky. neopúštaj nás. Ako po poprave ležia na hromadách krvavé hubertusy stromov. do seba ukryjeme aj všetko ostatné . už na veky vekov fialové tetovanie dažda. zvieratá.142/ ÓDA Miroslav Válek NA BOHA ZVIERAT Zvieratá. Lesy odišli. - .tažší o zviera. pripomínam vám nesmrtefnost chrústov! Vznešená ropucha. prechovávac kostolného striebra. Milost. zvieratá. nahé na kožu.. modli sa.

:.. milostivý hmyz.ovedzte. ___.:..:.: "'1diteIného .:h predstúpi boh.=. :.".:. ste boh? .."ecnú slávu =-·~:=rat. a ". .:".znajte sa: -: _5i byt nejaký boh.~sem muších noh! ".. líšky.ece. ::-: ~trónkový boh? ·.úštajú sa mu viny naše! . supy.. :-~. ~·:::a vášho .. =:-: povedný boh! = _jové muchy.::~"meme z božích nebies =..Milovanie v husej koži /143 ''::= je boh? ~ ~~:lZistorový boh.=.51yš nás..=:ávaj njelskými krídlami.:=.=.~ . .:honemý.. =. cyklámenová voš: ". :::'kame vás.:.

ci ešte iná vec? . Každý nech vzlyká. ak ta chcem milovat. údesné milovanie cervených mravcov! Kanec s cistou tvárou utekal. Ó. každý nech sa bojí. Co je v tvojom mase? Dymiaci kamen. skrÍŽené rucicky patprstých bylín. sladké a oplzlé. až veciam na koren. a každý sám. každý nech si líha do svojho masa a nech v nom zotrvá co najdlhšie.144/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (1) DENNÍKA II Každý nech je pripravený na cestu. miešanie slín. VI O'· ]esen. motýf krutohlav. ktoré chce vziat so sebou. to neviem. Každý nech volá do svojho masa mená vecí.Musím mat istotu. básen. praštanie srsti v ušiach lopúchov. bud pravdivá! . liahlo sa slovo v hrdlách hrdliciek. Co je v mojom. mfaskanie jazykov. . (6) Pozoroval som párenie slov za vlhkého vecera. Príd.

: pazuchou neba smiešne skuvína.ábna láska. štastie. . ~.:lovýhrom ~. .:úpsi. sklenené. -.. .redával sa preparovaný mozog Einsteina _ A ttila. je '-::-:n Fitzgerald Kennedy.:.zivot ubieha.ice.-:. oho nieco zo vzduchu: t :'. si ::. : . ma. =::. chlapceka .Hannibal ešte neprekrocil Alpy. prší . bic boží.~:upy naberajú do úst vodu.:. « .. .=. Miluj ma aj tak! = ~:-. . uhrancivé oci. psie.AZA TITANICU -:-:. \'~_~. . Monika. «. láska z barchetu.. "'~:-:\-Y tak neskutocne a absurdne .~. hrnce c -_~ hviezdy zo starého železa.:amenechodia naopak jak raky. suka. aby vzlykala. ...~etko sa uvedie do pohybu ...:-:1: sa nad kopcarni masa.-·::.':. ~.:~lené. náhoda a oci .. neprehovoril v OSN.:-::orenezrozumitefne šumí.-.:uš..Milovanie v husej koži / 145 : 1) = ::.:'.nech je pripravený na cestu.: teda mrtvy .~. cierne. -:-: \-šetko v poslednej chvíli pred objavením Ameriky.:zadu si recitujúc Homéra.lj 'o-'.d)..

146/ Miroslav Válek Ale cas letí. utkvelé predstavy Williama Shakespeara. hodavá a bledá jesen schizofrenikov. ? Nie! Skor než stihol zachránit kapitalizmus. okarína detstva píska falošne. Ó. mesalíny a jacquelíny. svet sa potkýna. svet sa hanbí za svoje vefké nohy. .a ci. nech sa mu sníva hviezda s padákom! A svetu sa zatiaf rozvtizujú topánky. necitatefná voda podpisuje mlcanie. takže ich stacia zasklit mušie krídla. nech zaplanie.. stretajú ho orleánske panny. kapitalizmus mu venoval peknú perlu do kravaty. noc za oknami vykrikuje spoluhlásky úžasu. Ó. svet potrebuje trocha nežnosti. Karolína. zdÍhavo rozmotávame uzlové písmo svojich životov. . obloha cvaká cefustami. malických. nech zapáli si svoje superlampióny. malických. dogy dánskych princov ako hrdzavé zámky visia na bránach osudu: Byt . »Cas nepracuje pre nás. je mu naponáhlo.« Nie! V chatrciach svojej existencie. nech padá.

. <:lrom benzínoví mnísi vybuchujú ako prskavky _ .::.i už. J -= . den . .. drahá?! -= Z abstraktného neba padá sneh..-. ~dá Zem podobá sa vianocnému stromu. ::. . :i a intimity.:-' poslednú gombicku na kožuchu šialenstva.. . : ::: sa doba radová.. . ~ _. .... . malická...::::n trikrát hádat.=.... stahovania zvierat do rudí. .::.\' nové zemetrasenie . .:onciliatómovú archu Noema _ ::. '::'...:natizovaná ..::\icne sa vynárajú na povrch . n . ia . _~. ...:-:-a\'da! ~. . :-::rnetické dieta cloveka.: :'. --_:.::.::. :j~'den nejaká skaza Titanicu ..=.:~ienky a prstene... co ti mám dat na Vianoce .:torýskvelí chlapci z Texasu _ ::sili práve cokoládového cernoška .-=j~' den nejaká pevnina na dno v niekom padá! . .Milovanie v husej koži / 147 -Z pod capicou :: T ermopyly a dynamity :-.:"':-:. zaspi.a Golemovi! :. sl\'oriterovi sláva! .::asi dáva.:t svoje prvé zápalky.:..:.'. .J\'ia a brutality. .:>naa predaj...:::'.:.:: na zjedenie.rsenkya postele.. : . .. ::zda striptízu.lema.. ·::orého ta zakrúcam celkom nahú.. .....

Smrt je len samota o pol tóna nižšie. Reuma trápi drahých zosnulých. Casto celé týždne neotvoríš ruku. Tamdolu v tebe tažké lode plávu. namáhavo sa pokúšajú vyletiet. komfortnú púšt nylonu.. . Bojíš sa. Opacne! Luna.. Tu nahé víchry placú na ramene zúfalstva a kfby noci duto pukajú. oznámi stroskotanie stromu. nula na oblohe osvetfuje unylo vek vnútorných prvohór. Tak dunia celá pod vekami rakiev a tak sa hlava fahko zapáli. Má len zaciatok. Preboha! Smrt všetko urovná! Len si nenamýšfaj! Smrt nemá koniec. Náchylná je na mucenie ohna .. cas premýšfania na dubovej doske. Opacne! A dejiny krútia sa v nom. divých husí! Neotvoria. Tam svietiace duše mrtvych koní obletujú cas . Taký je život. Kofko je hodín? Na ktorej hviezde? Neviem.148/ Miroslav Válek Stvoritefa bolí hlava. kam prichádzajú mrtvoly pit agátový caj. Dupni nohou! V jamke po podkove vystúpi ciema voda. Neklop. Obrovský urýchfovac casu mu v nej hucí. Tu je to miesto. Tažké sny! Tažké krídla smutných..

od ktorého rastie svetu hrb.:-::erika. si vedel. ~_ :\ek! ~_ako odvracal hlavu kón v pohrebnom sprievode .s celé týždne neotvoríš ruku.s racuje pre nás? p .Milovanie v husej koži /149 : ~:"". . ako hlboko je do živej krvi! : ~. _:-:-_~"al tvoju hanbu. drsné chvosty vzduch odierajú práve zo siedmej kože.::.:.::. -~:"" . .:hvosty blcia./ .-! ~~_~J.:.si videI? .:":'0 plakal dovnútra . ::-:'::. to je to hrozné! -:-.urové kométy. '.:.::. •_. \'~'. to ::.~Jre vyložilo na breh cierne rukavice.: to naše storocie .:istými konskými slzami.:-:::\. sa nenáhlime? ::. s hlavou pri zemi. ~. úzkost ocakávania: ta :~ j\.:nennýanjel kapitalizmu. -:-:.'..::.~:-...ž si svoju dobu na hrdlo. Paganiniho.nFitzgerald Kennedy. :. c. ::_:-.:ho.oasa era.iehaako zviera.::mrežované mesto.. . - .:. .~:. -_.:":'teda mrtvy je . ticho.. -:-.::afora. . Prsty na ociach. :lky . kví1ivo zapadajú v jazerách.. :-:: bol. : =.::. .::.:ho.::.

že ta stretnem v noci. ako keby som ta stretol náhodou. len tak mimochodom poviem: »Mám ta rád!« Povieš: »Ach! Ako každý!« Také pokorenie! Možno by to bolu práve v auguste. že si to povedal tak náhle a mimochodom . v letnej horúcave.150/ LEN Miroslav Válek TAK Len tak. krútil by som kfúcom na prste. Bolo by to asi v stredu. Zašepkala by si: »Ale? A kam?« Spýtal by som sa ta: »Co je ti? Preboha. tak co je ti?« »Ach.« odvetila by si. »iba. . kde sa predávajú spomienkové predmety a vzducholode..... Zahanbený až po korene stromov.. ako náhodou. povedal by som ti: »Podme domov!« Len tak. nic. pri vedfajšom vchode. ako keby som ta mohol odviezt lodou. vrav. o pol štvrtej pred obchodom. A mimochodom. « Kde si? Stále sa desím.-------------------- . ako keby som ta stretol na ulici v prudkom daždi.

::'~ha diablov sa už opila : .:. ·:~d sa Zem krúti na pivovej ffaši...:. _:::1 tak. ~:~d je tma vlastne najcernejšia v rozkroku..bikujedym: J. .de by som sa ti prezradil.:.~cd sa rakám. !ej chvíli vecí horeznak -:Jvorí žena rútostivú vodu..~o stromu strom.:~d mrtva luna stojí za oknom . kde by som ti bol blízko .diabol bÍch spí v perí ciernych sliepok.:.. korko ráz a s kým . kedy. až sa práši = ~hípkov obilia.:.. I~ .~oprezrádza sa voda vode. .:TIcliemkávu. . = ~ ma už zasa tuší ~-:d pijem caj ..:. ..:~d konecne aj peklo odpocíva.!avicne mám v hlave :: tvoje: »A kam?« ~:oviekam! ""ckam. -:~d za ocami hlúpych melú mak.~ hypnotizovaný spác .. . <.~o náhodou.:.. .:. _. -\ko ked prší.-:d sa bojím. . . ~ed si kabát obliekam.tej chvíli medzi nocou a dnom.:. )DA NA LÁSKU \ .Milovanie v husej koži /151 .

Niecí hlásak škemrá: »Vstúp!« V nejakej hlave katúIa sa hlava. ca Zemau atrasú. A Mesiac ako.152/ Miroslav Válek Nieca klape va vajícku. .Bah. ktarý brúsi drsné hranalceky. vecí.. . nahaty kastí.. .. nejaký muž tam visí v slucke slavícka. vlhká aka pa súlaži hviezd. Krysí zub adhladáva z nebícka. skladajúci navý straj za súciastak tela . až do. Láska aka nebo.. v husej kaži Nac. Zlastná hudba skla. Mnaženie Narážanie Nežnasti. až takmer biela . · . Milavanie úžasu. Iadav. past Vzduch. A tma a tma.

\'olia vedam zmiznút z pamati. alebo hIadaný.e jakým spósobom sme zúcastnení na potope sveta.oj . sladká Kleopatra. .. :::. :'Jdem rátat do tisíc a nájdem ta. v ohni Ialií.::prosit výšku. dokonca aj cas ::=:amenajú tak málo. ?lanéta? :'\ejaký žart :-. ~~si ten.::~e co sa stalo..ejakého boha! . '. Pamatáš? '.'.musíš verit v modré oci hromu . je to v nás.. =:) ómyselnost úkrytu.' blciacom vzduchu. trvá. vzdialenosti.Milovanie v husej koži /153 S~I. Gaius Julius Caesar.« I '~-tekaj. ~ad by som si ponechal svoj náskok.prísnost obocia . ~: natiahla ruku a povedala: »Cítim ~~\Tny na slnku..=.zhoda náhod alebo chvífková roztržitost osudu iba ::. '.:::nepravdepodobné sa stáva obcas zrejmé. .-predsa len príliš zložitá tá hra a nikdy nevieš. hod kolenacky.~jeli sme. :-. ~ odstup od vecí. :::.. =:)0 tvojich vlasov havran zapadal a dosiaI .'idím ta. :-..::pod ním ticho také úlisné a temné.ÚCENOST ~id by som bol faraónom s achátovým okom. jak duše vecí oslepujúco žiarili..-hokrídla na oblohe . ~:.echstane sa.pred všetkými skrytí d . co hIadá.

ako popiera súvislost pohlavia a plodu. kde kfúcne kosti strážia svoje tajomstvá a plaché nahé cervy zvazujú ruky mrtvolám. skor než sa dozvie. hfadaj! Je stále nieco skryté za chrbtom niecoho. ktorý letiac listuje si vo vecnosti tak neuveritefne rýchlo. ty už vieš. Ach. ako psím jazykom zlizuje z oblohy Mesiac . v ktorom preklína chromý démon stromu. Zahrmelo v balvanoch. ako vchádza do purpuru jej slávnostná jazda. ako si rozostiela zelené postele. vzduch ako keby nacúval daždu s tažkou hlavou. kde spodná voda usína na predlaktí piesku. preco do pamati semien vchádza sekera a ako zamyká sa za slávou tela! . v ktorých sa trápia stáda. ako protirecí prícine. Vstúp do vecí a povedz. že zabúda.154/ Miroslav Válek Chod. co si videl! Videl si lásku.dynamit ako na všetkých kríkoch visia jej krvavé ložka! Pi zo stupají vciel. Kop pod topofom. ako sa zakrýva. UC sa od múdrosti hmyzu. tráva akoby uhýbala pred nejakým hlasom: Zvieratá znútra oslovili nás. kde je voda slzou.

.:.:': príliš sú si podobné.:.~:: utuj. Neviem. pod ktorým spáva zemetrasenie? ~ . :::-ozoznávam padajúcej vody od padajúcej vody. až príliš.--''-chádzali ne ho ako mávnutie? ' z \. ::\Tav.:.:. '.. ~~ je minulé a co je budúce? '.Jivost a krása? ~. s nami sopránom. :áska? A nenávist? = ~:. ktorú vidíme.Milovanie v husej koži /155 -:.'':senica budúcnostou motýfa.:'idzujú ám na oci každý náš omyl. ktorí vstupovali do ohna ako muži . '. ako motýf je budúcnostou húsenice . sú muži.. :-~"a v uchu hudby. . .::.::13 pot zrkadla....:'lako ako bezpohlavnost smrti. : =. =.::. co tušíš..\a náš zachrípnutý bas a trpí ~ -=-~-r hovorí . . :::-. je kamen. ~::!e to stále tá istá tvár.. .:-risahané .~~žno v budúcnosti.'_k ~:::1prícinou .ot je iba prenášanie lampy v tmavej miestnosti: -=.jraznujem nekonecnost pohlavia .::. __ ~.:y trocha svetla z trocha inej strany. :-. ze vyslovené slovo nakloní vesmír.lIl.\etak. aj následkom :-:-o. n :=-. : " '::'.. ~de je lebka Minotaurova? ~':e je ten nežný milenec? ~~':esú deti Herodesove? ~.:.~'.:'j.

aby smela vytvorit úplný súlad duší. že okolo nej krúžil malý kolotoc. nejaký pevný vztah medzi tým. že sa len uskutocnuje. maIuje si víchor do kútikov ocí. ktorá cíti pohyb budúceho plodu ako búrku v kolene. smrt od stvorenia smrti takto prichádza a skúma: co je clovek? Ach. co je. ktorá má tak rada bezvetrie. clovek! Slnecník slnecnice. A predsa každodenne zostupuje a prosí. co bolo už myslené. II Pred Vianocami. Netráp sa. v tisícdeviitstošestdesiatom štvrtom Holofernesova hlava cestovala vo vlaku tak krásne statá. a tým. Smrt. nieco medzi áno a nie. prichádza. Je predsa možné. dáždnik daždoviek. Bol biely den a bol a medzi nimi britva. smrt. badicka pod pazuchami hliny! Jednako je iba jedna smrt? Nie je tisíc smrtí? NerozmýšIaj o tom. plný dobrých Iudí. že každé naše dýchnutie ju bolí v chrbte. ktorú si podávali z ocí do ocí. zabudnuté sa vracia. .156/ Miroslav Válek pocitom menejcennosti. nedopovedané sa opakuje. co bolo.

. Potom zazvonil..ahy.'m istom case ležal Ramses II.::-:lenstvá.~ínam si ta v ohni. ynv :::OL _ ~3še objatia pod pecatou luny. :-::3cacomstriebre hviezd. :~~=. :.Milovanie v husej koži / 157 .~etko už bolo? ': :0 len zotrvacnost. zacínat .::len po ulici _ -=-.::'dená od obrovského trupu a hodená :1iecoho. '. ako predtým? . . kry _ . _-.._.~:":'edy sa mi zdá. ·. :--~:ože jeho žena milovala šoféra.::. tá láska.. ': -.oha! Ako sa to stalo? .~no prapóvodného gesta? . že aj Zem je hlava..:atsa k sebe.. v '.odlost a zrada .~-=rkytie úkladné vraždy -_ :ja napodobovaním -. -:. ~. comu tak zhruba hovorí sa vesmír.:.:: -:'~z VlilY.'msom si ta na ružovo zapamatal _ " :":'toromma tvoje vlasy dusili jak dym! = . ktorá nás núti . ~~. .: ~:.. :1ajprv nechce!. .:.:. našepkávané do rukáva noci.lla ociach cierne klaksóny. .-redtým! ~:-=.. ~ . betónovou dlážkou na Topofovej ulici. tá lož.:'l mece na hrdle. :·..

siaham po tebe ako po zvierati. aj jelenom a vlkom by si odoprela. ty si ho zaklínala. .158/ Miroslav Válek A ty si svoje ruky nad ním držala. Bláznivá ovecka! S kopýtkami k nebu budeš obetovaná! Zachrán sa! Bež! Ó. bielym žiarením múky rozsvietené. Ty si bola každodenným chlebom sveta! Toto sa stalo. tvoje prsty boli ohnom spocítané. predtým! Kofko tisícrocí už kvapká tvoja krY? Z kofkých dlažieb si ju už tajne zotierala! A keby si chcela. krotitefka hadov! V tvojich rukách horeli aj Pompeje. aby som nohou vstúpil do tvojho tiena? Som len nož. odtajila by si puklinu aj z klenby nebeskej. aj v hodine smrti kvások chránili. tvoje ruky. Preco teda dovolíš. to už vieš. to bolo napísané. aj Hirošima. zubami si ta popamati otváram. udržala by si aj vlások medzi stehnami. v tvojej blízkosti s bleskom prekrížený. keby si chcela. Zvof si blesk! Ruky mám po lakte zodraté od tvojej kože. na jazyku ma páliš ako zlý lieh.

:~.Jda.. bolo oranžové.:.'.J . zastávke trolejbusu císlo osemnást '. =- . ako pod kožou ti padá špendlícek.::.:t.. .::á ako v bielom chrupe kona. . .:. . . s sa noc.:> · -=- .zastávke trolejbusu císlo osemnást : _ :'~radou cintorína '.::.:ažena kosti hfadala. IIr zastávke trolejbusu císlo osemnást ...'0 zo sna usmievali sa. trinásteho júla. · . =-~li mužom v ociach.Milovanie v husej koži / 159 . mad.. ciernou srstou zarastá _ ..semená. ~_ :::hrobov ':'.. : .::..::~alikosti z cintorína.1drevo zabúdalo na svoj absolútny sluch.J slnko. .m palcom : ...:ažena ~iernej sukne usedavo plakala.lpovali neuveritefné tanecnice. :-:'.: :.: :. :: _. hrozne bilo do hlavy.lilihlinu na zápastí. :::::i chlieb · '::':". súdny den. . -:=: ~ ..:~ko bole také oranžové · :.::. yefa slnka na takýto den. .:::'ené medicky v žItom stÍpe ohna ~sluchácky konzervatória s takou hudbou v lýtkach..

Len obcas zachytí nás štastie lesklým blatníkom a padajúc vidíme v nom svoj necakaný portrét. bez jedného roha?« Kofko je vecí.160/ Miroslav Válek Neuvidela ani jamku na temene hlavy. ktoré neuvidíme a pred ktorými sme iba slepcami. tak prejdú povedfa lásky a náhody. ktoré sme nevideli. L _ . pillacný rum a spieval: »A kto videl a kto videl. dážd nevšímavo odpocítava kvapky na nespavost noci. akoby fotografovanú cez zrenicku diabla. ako keby nebol ani pochovaný. príležitosti a priatefstvá. v cervenej capici. zmateno pobehujúcimi v jazdnej dráhe? Tak plynie cas. A slnko bolo také oranžové a tak hrozne bilo do hlavy! Príležitostný hrobár ležal v tráve. ani vlastnú ruku pred ocami neuvidela. Tak plynie cas. ani malícek. hroznú tvár. židovského boha.

viacej podobá sa nevode. cnelky nad hladinou indigových voní. slza ~. z pohrebu sa vracia kapela.. . ~. -. púhe nic.:-ozveseTujeme sa _~: žným bTabotaním plynu. vzduchu sa sklí.::::n. trocha vo vecnosti.Milovanie v husej koži /161 -:~náhTame sa domov. ~. zhasíname. tma ~. kde drevo bolí hlina. _ješ sám..Jt ako nohavice.::.:.::n. ~'::e -= ~ .. -=-. -. '. -:~:1áhTamesa. prsty ešte žIto zasvietia.: ena v ciernej sukni. .::dášdo modrého okvetia. ::1esacnom svetle pijeme svoj bróm ::..::::n mat tvojej pleti rozopína.::m v oku slzy place. Ludia ako sadze.schodíkoch nejakých tajných kalvárií. -= =.::::n lúskaš v zuboch biele vypínace.:..::murovaní v múroch pokfakli ::.:.~:='keby sme tisícrocia prekTacali . tam. odkladáme = ·. ::.: ='c temnou tvárou padá na mosadze . ~:.::.~bohom. v každom sprievode.skoro rosa rosy.:: každou rakvou sveta. -. trocha nikde... ktorá chodí ž .taká priezracná. ~:.: rosa cestickami vody círa -=. ktorú okradli? -=-. u -=-::.:. ~ ='D v snehu. =' je tá žena. z . ~torých tak jasne vidiet kolená..: s jazýckami od hadieho jedu duje z prázdna kostí.

otvára si nebo.) Nezdvíhaj. Bože.162/ Miroslav Válek A nosí v sebe práskajúci bic a kro kom . mama? Tma. Ja viem: istota. Láska nás z cistej vody uživÍ. Na klinec cierny klobúk zavesím. Nespíš. peši celú vecnost prechodí. teba už niet. ty si nebol?! Už zasa zvuk trúbky za oknom svetlá podráža. ale to. zamyká svet. Prikry rukou. Vietor si huhle do dlanÍ. Pod klobúkom tma. Nejaký šialený džez. Ticho. Opití svatí ležia na chodníkoch. nevstal si z mftvych.len co by tráva upažila ba ešte o trávicku kratším. nahý. v samote života svojho boha mucí: Bože. Dnes v noci. ten slepý kruh si tociac na prste jak kfúcik. . Bože. a viac než seba miluj ma. (Nie to. že si. Bud stále so mnou. krvavý som z ohna vyšfahol a vzlietol: Boh medzi hviezdami bol iba namafovaný. že nebudeš.

-. . ~jze NA ANGELIKU to byt zapísané do semienka _ '::0 hliny. ':'0 0_. vzadu vysoko ... :::'::y sa nájde niekto.. l)Ttkamicmukajú ti bahná. . .::. -='ze byt už rozdelená strana dal a strana má dat. :-~.Milovanie v husej koži /163 -=-.C'zuti to odprisahat pod fadom. '~::-:rpezliví.C'zuti to trúbit faliovo. -_o:: cítiš v sebe cudzie obrysy. ú . 00. kto to pošpiní..kaj - =:)A '. . ..': _= _ puká zem. Ach. ~~-:iobatsa moru. teda žit.: :3..:\-oje lásky.:._. 1 . e koniec mrazu :::2.: \Oiem:strach.jú si do tisíc.. Zlá hra ~ zlá hra! Všetko sa to rozkricí! :::~ješ jarnej vode na ociach. Stát na nohách..:sda! Spredu nízko. :nožu o tom luhat noviny. ~ d ~o aký krt cez rozpocet záhrad. -_:.~ze byt jasné co a kde. aká cierna ciara.:: ta mat na britvickách holici .~~ocítat odlivy.

už vo výtahu vezú nahú snežienku. už je rozkricané po bylinkách a po poliach.164/ Miroslav Válek Zub za zub. V KRUHU Všadeprítomné oko škrtica detí slzí nad ružovou mašfou. Teší sa. To dáva nádej. vlastne v budúcnosti .. Co za oko? Za skulinu v okne? Za kfúc. ako za sklom. zamyká. rohaté a parohaté veci. necháva zmiznút Mesiac v rukáve. prec! . ty sladké jahna. ako vybledá.ale na pohfad je ešte stále krása vecná. chod do hája. ach. Už cengá v tráve perletový klícek.. akoby v diafke. už vzala rybka lesklú udicku. bud panna! Ja viem. Už ju vidí. nech ta stromy ihlickami zošijú. skrýva ju k sebe pod kabát a volá: »Vy. Smeje sa v tebe malý trpaslícek a celý den ti strúha mrkvicku. áno: už sa musí . ktorý spofahlivo odomyká? Angelika.

hrbácikovia. nepredáme. .Milovanie v husej koži /165 " :.: =:lY máme. \' uchu husle. « SPEV '. . ='. :.aj v trne mu nahlas rastú prsty. dobrý. ane memy.:"mást ciernych maciek okolo nej tancuje .::. nemá deti.' ~éer ta bielo poprestiera.: :nyma nerped a.JÍ sa.:uJe: ::-: celkom malej sviecke.: spieva tenulinkým hlasom: \ .-:mad . <. . ~ 3. motýle a húsenice. ktorí ta lovia na lunickách . ~.: :ny mame nepredáme. .:pajúci do vysokého vrchu. ':::1ymema erpenad..-: memy.. S:-m unavený ako zviera. .::. v : =. '::':-. ? =:om je už veImi ospalá. ':~. z domu prec!« " ='\'lasoch mu erdží konícek so striebornou hrivou.:..rana letí. ='. leních kopýt! . starý pán! '.:":0 k6n s lunou..::. k:úzelník! =. ''::'::1a kruhu.

ohen. láska: náhoda tela. Je kry býcka.. že neviem! Ozubený Mesiac sa tocí. voda.. ved vidíš. ktorého sme sa dotýkali. Nahota let a. Postoj! Je cosi viac v tom speve: dym. Noc v nízkom drepe mocí nad mestom. slepé hviezdy. Postoj. .166/ Miroslav Válek Jelen ich cval. strom . Modli sa slovo. tvoji bosí králi! Ó. tvoja píštala ma dojírna. ktorým ta zakrvavím. Jelen ich tanec nad pohlavím. Nahota leta. tvoje slúžticky.

SLOVO Komunistickej strane. ktorá ma ucí stat sa clovekom .

kolostola .. že zasa s niekým spíš. =:::-a piesen. že ty mu nepatríš.:ilo sa.en jedna piesen kdesi zaspala . krásna vdovicka. <-. tá =j ú piesne dokola. je . --\istota. ale nerúbite.-\ jedna horko plakala.-ciloškrtnút telom o telo _ .::'ycelku prosté: treba cím skór íst. _'. --\spravila si. co hladká. ::' zívli levy: »Napísal. lásky. . vóna po básni. že zas sa budú vracat -.~d on vie. =~ patrí ti..:-.:ideje. '. Básen. je len hebký plyš. -=-::' tá láska: táto nenávist. romantik. =. ":":'lujetesa. =~ to.-šetkom nieco.0'.si tebou svietil v tmavom byte.:<-ch mala! Teba nemal nik? si = = ten blázon. zívnu Z hÍbky sál. =-.Slovo / 171 ~~~dtajú ju. by .: ::. aj ked to bolelo? :".la -la . cudák. . dažde jesenné. je to neurcité.. -: ~. len tá piesen nie. -:::' divuhodné curriculum vitae. Slovícka.1 ?:-:oližné je to.« ?oézia. -. len co robia sny: ?::-ázdnykút v srdci..

A ona predsa je tu pre rozkoš. no každá chodí v inom kabáte a vaša je.172/ /2/ Miroslav Válek Tak si ju berte. A poézia s tvárou v závoji. slovo nad zákon. Je slovo nad smrt. A že s nou tofkí žili intímne? Raz budú pri nej stát jak pri hymne. . Chcite ju menej mat a viacej rozlúštit. No to sa vie. prebolel? No vidíte: už k sláve privonal! Cha! Poznáme to: profesionál. len ked ju nemáte.raz ostýchavé a raz nápadné. Znova si zloží. /3/ Zomrela pravda. Zmiernite radšej fahkovážny tón. prosím. prežil. Aj v najlacnejšom slove veje cierny flór. Predbiehajú sa ako divé: ktoré skór údesnú ranu sveta zahojí? Ono sa fahko povie: Žil No slovo ozaj málo zaváži. Že chránila si pre vás všetok pef? Že preplakal ju. Slovo je aj nóž. co mu napadne . Je básen lož a básen cistý štít. že ide o hazard! A co je život? Možno tiež len žart. Tahajte si jej meno z klobúka. Zadržte. ked sa ponúka.

1: :-':':.ety a nož.Slovo / 173 takmer niC.1 ~ ::"'eskléoci detskej horúcky.-jna vencov .2i predlžujúc hrozu.1: =. jednoznacná ako revolver.:qáciu hlavu ukryl pod krídla. :::-. ?'Jpollásky. ? 11~ =:)'. . ?lI: -_-bohýanjel sa k spánku uložil . bud im fahucký. .. ale už ta má.:-.ácamesto z podrezaných Žíl. : ~:e je nemá. ? 2. ktorý zareže. 3.-onakadidla..:elá pravda v jednom náboji.. -_-z -\ ticho chodí po uliciach strach. : znacujúce boha. sa zdráha.. ~ =.:zabíjaný zabije. : ~úhlym ako Judášova suma.ameniaputujúce po nebi..mokracia je krvavá! ~. . :-::-sty katedrál.n starý žonglér slabý je .. I] milencov.1 aj strach akoby sa trocha bál .ehrdlicky v piesku manéže. :: 2. ~:. -. obzerá ta mlcanlivá tma. iba vyckáva? :.nickým okom luny si ta skúma. ? 2.. Len povedz: Ži a ver! '\ Je.) ? 2.:. A.

No generál sám je boh.) Pán generál. Sám so sebou partiu šachu hrá a miesto slov len mávne rukou: nazajtra! A dodá: »Nemusia ma milovat.174/ Miroslav Válek Pár! Do dverí vsunula sa noha vraha. ktoré by ukázali vefkost nášho casu. Zemegufa piští ako brok. Asepticky. Páf! Do cloveka.. Zostalo len pár komunistovo Škoda. Rok: (Doplnte vždy podfa potreby.« ----•. Dnes ukrižovali sme zasa tisíc kristov odrazu. fontána hlúpo strieka do výšok.. Aj oci soch blednú od úžasu. niet hodín. podfa rozkazu. kým sa boja.--------------- . Bud vofa moja.. Pár! Horí rieka. cisto. Mat..

:-:elu. ~~ehned.. na tom nezáleží. ? 2rozumeli ste? -=- . To ja ti vzlykám rytmy :-~tálneho beatu. Clk z rúcky do rúcky: ·::0 chceš.ž:išu Kriste. A cierny :-~sbielym ránom beží ako ciernou ranou. hádaj. :-o ty si slovo láska :-. kde to bolo. . ~. ?:isahajte falošne aj krivo. Hádaj. \~lcanie je jed. takých miest je dost.)munisti? -\:10 ! ?:-e vás tu máme zvláštnu výsadu: =:'. Pre štastie a pre radost. bielu rudskú kost nesie svojim pánom .apísanéna tabuli sveta :-ielou kriedou. hádaj ešte ':::'. ~:.: zver! :-0 ja tam svetielkujem v prítmí :-odkrovného bytu.Kde to bolo.iichuckí! t :=)0 slucky :..'~.es.Slovo / 175 3 :e1ymránom beží cierny pes.ot za zradu.. ber. ::~ zradu život.

Ty si belások v ciernej noci ciernych otázok. hnaný víchrom pozdIž tvojich ciest. To ty si dobrá zvest. ktorý hormóny je a chce byt bez vrások. To ty po krutej smrti zimy vstaneš svieža. Ja som tá mútna voda jeho stok. Orly? Oradour! • . to sú: hnev a nenávist. To ja som suchý list Paula Verlaina. Spím iba s najhoršími. Ó. To ja som ten potkan. To ty si úsvit. zelená.176/ Miroslav Válek To ja som plný narkotík a jedov. ktorý hlodá. Co desí ma. sladký ParÍŽ! Mám horký dych z tvojich vín a v ociach dym vypálených ukrajín. nevidím? Chcel som ti zahrat nežne. zažíhanie hviezd. Odéon. Opéra. ale je to v dur. Ja som past v tvári harmónie starého sveta.

komu odzvonia? O. potrebuje liek.. Syet je chorý.l ktorí mrtvi naši blížni sú? O.Slovo /177 Po svete ohne lidíc. alias Jas Paula Robesona: Kro bude další.. Kaz ráno opitý muž krical na pláži: 1\. Muhammad Ali. Dejiny klamú. cierne shaw. klame zemepis: To nebolo vcera. S\"et otravný je ako starý rým. nech si zahýrim. A.už spalo by! Tak zasa vytahuješ staré žaloby? -'fy little boy! Týka sa ta predvolebný boj? -'fodli sa a pracuj. . Ku-klux-klan . Cassius Clay.'arbiturát.Senátori: ~ová Angola! iba chystá . llias lchillova pata :1adradených snov: :1echaj to biele dieta .Hentát na Ježiša Krista! Ó. A trocha sa aj boj.Ceterum autem censeo .-:lias ·:. pri uchu vesmíru cas bzucí ako hmyz. alias 'o"Orný ring ~lobodného biznisu: :":edy bude zavraždený Martin Luther King . S\"et potrebuje idol? Nech ho stvorí! .. . ohne kremniciek.tomi chce bránit? Nech sa neopovážil Bud e m sa kúpat s nahou lunou v mori! Dajte mi pokoj.

nad ktorým sa mrací. jeho hlad. les svoje litánie tam odrieka a tam aj· o polnoci stretneš cloveka. Hlasujem za smrt Za pomalú. kde naopak plynú stárocia. Ach. Kde slnko na teba sa díva spopod obocia. A komunistické hlavy nech nás nebolia. potichu si tie slová opakuj: »Kde je tá krásná zeme. Tá viac vynáša. chladná je a dobrá a slnko ako jastrab padá do brál a blýska sa a hromy divo bijú.178/ Miroslav Válek Aj Trója padla. Až to mrazí. Zas a nejaké zmeny? Zasa pád? Komunizmus? Cervený jazyk vyplazený na Západ!« Nechaj ten svet. Ach. ked prší ovos! Tam voda ako voda. Nechaj jeho sýtost. Potichu si hraj tú melódiu. _ . Tam je aj skala citlivá a živá a pre každého sa tam nájde pekné slovo. kfcové žily jeho autostrád a k plátenkám konopným sa vrát! Tvár spotenú si do nich poutieraj a nacúvaj: tam každá veraj inú hudbu skrýva. kde domov muj?« t---. zázracný je to dážd. Aj vefryba zhltla ]onáša. A kde je cas rací. ako blízko to je. kde cas sú peniaze.

:10 cloveka znútra. proletárska vlast. :\" eprišla ešte chvÍfa oddychu. :\" enapísat ani list :i íst :am. \ -iem. To ty si slovo láska ::apísané na tabuli sveta :. Ešte stále je svet zlata a svet chudobných.rutálneho beatu. --:torís nimi spali . .Slovo / 179 A nechaj ešte staré striebro na tráve :i odpocítaj dlane láskavé. kde sa ohen s ohnom stretá. Boli tam priepasti i výšky. To ja tam svetielkujem v prítmí . 5 / =5týchirurg nakreslil mapu cloveka.ie1ou kriedou.:undrickyaj mníšky. Telo je aj tak dost mizerný futrál. potichu. široká si. ~ardináli.. .odkrovného bytu.enticho spievaj: tichšie. To ja ti vzlykám rytmy :. Chod teda dymom scernetý :i s tvárou bledou. =-. dychom dych. :i krvavá je ešte tvoja luna! \-stat musíš aj zo smrtefných únav.

pravda. ako v kom. Nalejte ešte rumu do rumu. Ciže náš! Odstúp.. Komunista napríklad absolútne vymyká sa schéme. zlodeji V solídnom postavení a tak dalej . Nechajte ich. Telo muža a telo ženy líši sa len málo. nech sa jed jedom nicí! A cí bude svet? Nicí. aj co sa stalo. Ved vieme.. Flinticku zatiaf skryme do žita ------------------------ .. Taká vec sa nevyrieši nožom.. všetko je relatívne totožné. No navždycky: tú vec cháp len apoliticky! Ach.180/ Miroslav Válek v mene božom. Nech idú tefce za heslami a nedržia sa svojho rozumu. nech vyhynú sami. To sú tie taje anatómie: Nepríjemný je živý a mrtvy nebezpecný je. co sa nestalo. satanáš! Tá mašina je ešte príliš zložitá. SÚ isté veci pod slnkom . Ešte nalej! Poviem.

\'ed co je lož? Len pravda s kratšou nohou! Kde hIadal si jej stopy? V kom? To v tebe klopká svojím kopýtkom . Kov až nakoniec. ':baj. S diablom sa miluj v matnom svetle sviec. nimi lko myš 21hlodáš aj svet.Slovo / 181 1 naladme svoje sladké mandolíny. nech sa obtrie pravde o rukáv.-\no. Tí.::hutí lj smrti! _-\lenou šetri. :"'ož svatá je a platí. ?otom siahni na dno: :a. ~ech to za nás všetko spravia iní. . . Ty iba ber a ponúkaj: Jliva olova . co sú za súkromný raj. ~ech narodí sa lož. Sedíš ako žiacik nad úlohou l márne rátaš straty.m sú anonymy . správnom case ':0 správnych úst ju vlož. ~ech nie je ako páv. ::-prav ~JŽ nenápadnou. • V? ~oz. V tom bud lakomec! To až naposledy. Z\-oI si teda ložI \.

Ako ked utne.a dost. tá horká mandfa v koláci .« . anonym. Anonym. kvietok zlatistý. coho nedotkne sa skon a zánik: návod na výrobu paník. Napríklad: »Zasa vraj bude od utorka hlad. ten malý hrbácik v ušfachtilej duši. pijeme váš anonymný jed. Ó. Anonym je mím. Anonymom byt je smutné. ktorý zdobí uši závisti! Ešte všetko nespísaL Ešte toho vie! Ani z domu nehni sa: anonym ta zje! Bože anonymov. Anonym je vždycky sám. písmenká anonymných abecied. Anonymne. Zdržanlivým gestom nieco naznací .jazyk ju len tuší. stoj vždy pri mne.182/ Miroslav Válek Sadni si a píš! Ach. Verne. Napokon to. Anonym.

Aj pravda je malická..« »Revolúcia zhltne vlastné deti. nerobila také okolky. Bú. Svet je ako lyžicka. za vodu.. .« Už sa varí kašicka.Slovo / 183 »Civilizácii zasa hradí z ocú nejaká vražda a každá zasiahne tal (Aha. gratia plena: no.ten sa navždy prepadne. Kto tú pravdu ukradne . o tom si už pocul).>Európou obchádza strašidlo komunizmu .. 8ie! Nie! Nie! Vy všetci ste moje deti a krmilo vás moje vlastné telo. Odkiar chodí dážd. Európa. Ave. len sa pozri do zrkadla! Prsníky ti visia. Zasa vraj budú noví svatÍ. Európa. pomalicky. Národy sa držia za rucicky . bú. prepadne sa každý zvlášt.. Co sa toho týka. ked na chrbte býka rozdávala si sa. Kto z vás je hladný? Kto chce jest?« . ::\árody idú ako deti zo školky. moja milá! Preco si taká dolámaná? A koho si nakrmila! Hordy Džingischána. Prepadnú sa všetci spolu. Panna? A vtvojom veku? Ale. Tvoje fosforové vlasy žiarili tak nevinne a naho. to pre vás moja nocná obloha je plná hviezd.. To pre vás moje slnko svieti. Vtedy. tvoje Iono je vypálené a tvoje boky .« »Opat sa vraj hore nieco deje. odkiar chodí dážd? A kam slnko zapadne? Bú.dominus tecum . Svet je malý. bú . bú. vtedy si.. Prejdi sa trocha po histórii! Dojcatá tvoje kojil ohen krematórií. za zelenú jahodu. bú. Krásna.« »Urcite ale bude koniec sveta..už to máme úradne .ibakopce sadla.. A prostý clovek je tu bez nádeje. lesklá lyžicka. « Ticho. Pre každého trošicka. a ty :-odila si vrah ov .

NeznÍŽ sa nikdy k výhovorke! Nehovor: Vec riešit sa dá takto aj takto. co sa narodí v bolesti a krci. pane. aj ked oci kole.184/ Miroslav Válek »My.« Hovor vždy pravdu. Kradli. Každý chce by1 živý. Viem. žalujeme a v mene sveta. cistá ako vaše zrenice a tažšia nad náhrobn) kamen: vo svete. nie z roztopaše. Vlcí. kto nedával. chceme s ostatnými do jedného radu vystát si svoje štastie. --------------------- . Pocet lyžíc je obmedzený a každá má už pána. Že sú malé? Od malicka pásli po lyžickách. nemaže byt spravodlivost lyžice Amen. Zub múdrosti nám rastie. kde je málo kaše. národy z každého kúta Zeme a každej pleti. A cieI vždy na podstatu faktov. ale spravodlivejší. kto nebral. A každý páIl má pána svojich lyŽíc. Hovor pravdu. Stále viicšie sú oci nášho hladu. Ale je pravda. lákal ich lesk striebra. aj ked slovo vyhýbavé bolo by práve lákavé. Spravodlivý. A stále menší je náš strach. pane. Pravdy holé bývajú obcas horké. Bite na poplach!« »Stát! Kam vediete tie deti zakované v železách?« »Tie deti kradli. Nepridávaj ho k veciam ako cukor ku káve.

že si príliš na výslní.eprepadni! Trpezlivo stúpaj po rebríku vole.1 oslepí ta bleskom svojej irónie. ~ eschovávaj sa za pamiatku . Komunista je v doživotnej škole. :J. Poznali aspon tofko ako ty. Lenin žije . Cím viacej vieš. \"edz: žiješ.1 necituj ho v každom druhom riadku. ::0 nepreskakuj triedu. co vrátili sa z pekla t samoty. .--\niv láske neklam.-iacnež vlastný. \"ždy bud láskyplný :. A.k sa ti zdá. Cudzí osud nech ta bolí '. aby iní boli ~tastní. Cc sa. ~ evod ju všade ako psíka na povraze. Lenin.Slovo / 185 ~ O predovšetkým vyhýbaj sa fráze. zhasni! "\"emášprávo na súkromné luny . . :~'mmenej bud chladný. Pozeraj sa svetu na hodiny :. "\"edaj ho ako cenu do tomboly..m v básni. to sú myšlienky a ciny.:ým. :. bud vždy o pol kroka vpredu.

186/

Miroslav

Válek

Nauc sa rozoznávat ozajstnú tvár rudí. Váž si tých, co sa k zlu obracajú celom. A bud tvrdý len k nepriaterom. Nadovšetko miluj rodný jazyk, svoju rec. Je zamat aje mec. Nevhodný dotyk nech ju nepokazí. So slovami hovor, iba ked ste sami. Vyberaj ich ako drahokamy. Nie každé je také ako vcera. Ustavicne hradaj slová pravdivé a nové. Zavrhni nezrozumiteIné, aj tie, co rodia nudu. Ber slová priamo z dielne konštruktéra: z rudu!

/6/ Raz v temnej noci udrel do mna blesk a v dyme a ohni uvidel som Slovo. A nebo bolo nebo Kainovo. Nie, nenapísal som to pre potlesk a nezabil som v sebe svojho brata. Len cloveka som zazrel takým, aký je. Cas milosrdný všetko zakryje. Odvtedy casto myslím na zvieratá, ktoré svet chápu, nakorko v nom sú, kým clovek je len natorko, nakorko ho chápe.

Slovo

/ 187

.-\ch, ako tažko cíta sa v tej mape! .-\j bezhranicnú vernost videI som tam. Psiu. Aj pretvárku som videI, zášt a faloš. V sebe. A císi hlas šepkal: Založ to ad acta a ži si normálne. :\ezízaj do seba jak cudzím do spálne . .-\ vtedy v hrdle básne vzpriecilo sa slovo. Lož pravdu presiahla, predbehla život, smrt, ako vždy: presne o olovo . .-\le to slovo bolo: bud! .-\ slovo a ja sme boli súcasne, aj spolocne, aj osve. To práve vtedy otažel som o svet . .-\ ty si bosá prišla do básne. Vtedy? Nie, toto Padal som k tebe a minul som tvoj svet plný vrások, všetko bolo skór. ako meteor svet len o vlások, od lások.

Teraz sa teda vraciam ako z prvohor. )J"ahýa cistý, nedotknutý tvor. Co mám, to delím. Tebe? Mne? )J"ie,všetko iným. Nech je súkromné, len co je v básni: prosba o milost tvojho pochopenia. Daj mi ho ako darcek na meniny. Daj mi ho ako starodávny skvost \ykopaný z hliny. Vždy je dost iných, co sa menia. Ale ja nikdy nebudem už iný. Cas plynie. Svet sa krúti, krúti ... Cas liecivejší je než sliny.

188/

Miroslav

Válek

Vždy budem k tebe láskavý. A krutý vo chvíli smrti? Za oknom záhrada. V záhrade hviezda padá. Clovek len chodí, hfadá. Co? A v kom? A komu vdacit za to, aký som? Komunistickej strane, ktorá ma ucí stat sa clovekom?

/7/
Nie. Rady nie. Lesk kovov, hodváb stužky ... A potom doma plakat do podušky od hanby? Aj pohan by uverit musel v boží trest! Je tažko zniest niekedyaj seba samého. Aj bez tej prítaže. Sotvaže sa zacal stávat clovekom, sotvaže presvedcit sa chcel, co dokáže, zakázali mu sútaže a oznámkovali ho, ani okom nemihol. r.:úto je mi ho. Je tvárny ako polyetylén. Dajte mu ešte možnost zmien!

---------------------

Slovo

/ 189

.'~. aký je. Snád trocha naivný, :".~smejsa mu a nezívni, .:~ vykladat ti bude svoje plány. '\ebud odmeraný. Sleduj jeho rec: .:.ž príliš verí v Iudské možnosti! ?ohasti :-. a pošli prec . o .' e ako každý: prototyp . .-\Je má množstvo vlastných chýb. ".y neveríte, že sa ich raz zbaví? Zívat je prikrátky .: motor beží na vysoké obrátky? '\aca ten úsmev, pohIad vyhýbavý? - A vóbec ... ,,·obec sa nechce prispósobit dobe; ,:':'or dobu svojim predstavám . .-\ch, to je ošúchané ako zástava .: staré ako heslo májové.« ?:-eco tak naraz lipnút na slove? Slovo je iba motýL Uletí. .-\ mohli ste mat výhru ako z rulety, :-'J vyhli ste sa rizikám. ~o sa teda pohnút z miesta. Kam? Z2.cnime hod u detí: :".2. zaciatku je krvi prúd, :-: ka mlieka, e :"Jlest tela . skvelá ~::vnováha prs.
S:':'ús,

_l1ádni ::enské sny!

Cloveka chcem. ktorý ako ty z masa je a kostí! Nie anjela a nie stroj . Nic neovplyvní tento zákon prostý. V tom sú zarátané nocné bdenia. Clovek je projekt na roky. Chceš rýchly výsledok. pozri na deti a povedz: Co je v kom? Je tažké stat sa clovekom. Úlohu svoju hrá v tom doba. ci ak ho zviedla krása úlisná. Ale to sa ti nepodobá.božemój nech ako ty sa raduje ci zlostí. v ktorom ty možno uplynieš. no clovek nie je dielom náhody a okamihu. A bolest tiež. Na cloveka majú fudia svoje nároky. A nemusí byt podfa tvojho strihu.190/ Miroslav Válek Bež. ak prehrá boj. . Clovek je výtvor kolektívny. A co je rok? Nic. roky samoty aj vlastný pohyb z nedokonalosti. ak náhodou stúpi vedfa. iba posunok casu. niekto sa narodí.

nevydajme zlu dietatko.a vravia: strana. co vravia: strana .Slovo / 191 A nech ho morí strach. Za ten pevný bod nášho vesmíru. nech idú do hája! . ak sa neprizná. co myslia: ja . kruté slovo nech ho nikdy neporaní. že ho nalapali na hruškách! Chcem cloveka. aj v žiali. co ním zostane aj v radosti. aj ked je v siedmom nebi. Svet vedy možno im bol cudzí. A deti nech si vecer berú do postele žiarivú medai1u . ~ o podvodníci s legitimáciou strany. tým.a myslia: ja. A mi1ujúcim ženám zlato! Za to len. A komunista mohol by ním nebyt? ~ie! Až po zem poklonit sa tým. lež vedu sveta zvládli svojím životom.slnko. ktorí z ruín stavali nám dom. Rad matkám. to skvelé lízatko. Nie. ~ie. ktorým patrí uznanie. Za círu nežnost. Za lásku a za život. ked ciní pokánie. že sú. nenechajme ich napospas hrdzi.

Život ich sfúkne ako penu z piva. ale aj oni prídu na rad. Zastav sa. Nech každý so sebou má vlastný rad: cisté srdce v hrudi. spršky banalít. To si mal na mysli. No je aj slovo. mesto. ak pri porode nepomáhal cit. ~--------- . Rady nie. Ach.. /8/ Akoby odkrúcali z balu plátna. za inou! Nie.k falošným vykladacom karát. co vstáva. zamkni byt a podme medzi rudí.. od toho si tak ustal. Mesto chcelo by. ktorého nedotkli sa ústa . bolia ma oci od tej bieloby. No slová sú len slúžky chladných úvah. Ber klobúk. ktoré trvá. víchor znej hvízda ako do tanca. Lesk kovov? Hodváb stužky? Ved stacilo by možno dobré slovo. lež Cervené námestie sa krúti ako platna. Slová a slová. Slovo.192/ Miroslav Válek Netrpezlivost k nim bola trpezlivá . naco si nechat zarást básen burinou? Za cistou hviezdou mieri. aspon zakývat. svetu.

ako svorka. cí si.Slovo /193 Toho snehu! Kto ho poodhrna? A v nom ako olejová škvrna svieti tvár cernošského vyslanca. ten babylon! A kamery vrcia ako dogy. Jazyky sa pletú.torko liehu by aj slona zabilo. Zo zámoria parta na motorkách naladených na vysoké c. ~-\ninevieš. ako vlcia svorka. loví rudí ako zajace. No ich oci chladno horiace a zasklené za stolicnou vodkou zhasínajú pomaly a krotko. Ó. hviezdy cengli ako cinely. . Moskva. Sláciky zimy zo strieborných jedlí tenucko a nežne zazneli. dávno uzly sveta roztína. bledá nocná zmrzlina. Postoj. Ale kto tie smeti odprace? V turistoch jak sviece horia grogy . Pred Mauzóleom stojí strohá stráž a mrtvy Lenin nad živými bedlí. Celkom nízko nad hlavou ti visí luna. kam sa ponáhraš? Ako ten cas letí! Kým ja v dave chytám druhý dych. kde si. Lenin. živý v rudoch sovietskych.

Tvoje noci pil som ako kvas. Havarovaný ako auto v rampách som tam stál. ale nevedel som kade. aby aj inde deti boli štastné a najedli sa? Vlastne: tak násobí sa. Pochodil som všetky bulváry a na Kyjevskej stanici ustatú tvár som ukryl do dlaní. kam tak utekáš? Ó. Den bol ešte malý a vlhký sneh podobal sa placu. postoj. co sa rozdelí? Márne som jej hfadel pod blúzku. mala celkom nevšímavú tvár. Moskva. Moskva! Ešte svoje maslo krájaš na diely. Šiel som. Model sveta ako hodinár skladala si kúsok po kúsku. Pod hviezdami stromy v tmavom sade knísali sa ako alkoholici. Tak ma tam aj ranná Moskva našla: ako balík v oddelení nálezov a strát. Hanbil som sa za svoj náhly žiaf ako za záchvat chronického kašfa. .194/ Miroslav Válek Ako letí cas! V ulickách to hucí ako v hrdlách fliaš. Jediná vefká slza na tvári horela mi ako poulicná lampa.

_-\hned mi boli ovefa viac drahé :-.'upolypražských veží. _-\všetkým bolo jasné: je v nich jar. \-zduch v Moskve bol naraz ako z topásu. « To ruská zima posielala mestu :1avonané obálky. fialucky. lko sa mi zachcelo byt nežným k jednej dáme. 3j slovenské piesne.'a som ten bludný kun. co prišiel o podkovy. ale my sa nepoznáme. že nechali si doma jarnú tvár. \'idel som. graciózne J všetky boli choré :1akrásu. prenikajúce až ku kosti.« -'loja milá. Prepácte.ko vo mne sneží l1ekonecné more cichej fútosti. co sa vracia z túlok J hfadá správny pereulok. ako liptovské ženy na námestí v Prahe ~redávajú oštiepky. ia som ten. _-\ženy blikali v nom fahko. -\ všetci futovali.. _-\leja zrazu pocítil som domov. Hrozné. k mame. fialky . _-\ moskovské vrabce na holých konároch stromov j ~ustili sa do škriepky. . :. )dkiaY by trafil domov. .. _-\pocul som.Slovo / 195 _-\ž potom som zacul ~cnicky spievajúce tenulinkým hlasom: Fialucky. l1ejaké miesto známe.

Pravda chudobných je krvavá a nahá. Povzbudzujte bežca cez prekážky! Beží aj za vás. Moskva! Byt tebou plný až po okraj. aj za nás beží. na sláve mu nezáleží. co teraz vnímam. nie. (Balónik Zeme. I--~---------------- . Preto to tvoje vecné náhlenie! Viem. lná je pravda kapitálu. to tvoje: nie. znamenalo . že Zem sa coraz viacej tocí podIa moskovského casu. neišli sme na bál ani z bálu. Preto to tvoje: áno.nedívat sa inam. Kde som len mal oci? Ešte stále sa v nich trasú ohníky tvojich rubínových hviezd? Ale svet hladných musí jest Svet ponížených za slobodou siaha. nevedel som to. co teraz viem. Nie. To. Nie. nepotrebuje niciu radu a nebojí sa zrážky. co v samovare šumí a ako ruská duša žalostí. nevnímal som to.196/ Miroslav Válek aby tulákovi uvarila dobrý silný caj. Ach. ale prí1iš tažký.) No komunizmus mladý je a svieži. Aby vrátila sa k nemu sila stálosti.

Chce byt prvý. Chce zastavit stálu stratu krvi proletariátu! Viem. ale sú chvíle. Má krás nu ciernu ružu na kabáte. ruská zem hustejšie než zrnom obsiata je mftvymi.Slovo / 197 Len nechce zostat vzadu. 9/ Cakáte hostí? Kto dnes asi príde? Smrt A už sa teší. oci utri mi. sa zabelejú kosti. ci nechcete sa dívat na jej tvár? Je to váš život. a kde sa len potkneš. Ó. . Lež liecit svetu rany -aj to je politika strany. Moskva. Obraciate sa. ked aj smrt je dar. kord svoj odkladáte. Váš aj tento dom je. Viem. Svet býva aj ustatý a otrhaný. aby som lepšie videI svetlá budúcnosti. Je múdre zbavovat sa svojej výhody? ~eberiete ju proste na vedomie. že tromfy vyhodí.

Osudy sveta visia na vlásku a clovek je tvor bezbranný a nahý? Nie. a precítali ste tak veIa kníh! Dnes vaše: byt. Tak vábi ju. mámivé .198/ Miroslav Válek Vymenme mrtve veci za živé. A mrtvy Hamlet pri zábradlí stál. Úbohý princ. slová. slová. Co dokonalé bolo..sa stalo vecou triedy a problém váš je problém pre všetkých. Snád málilo sa tým. vaša dilema. . slepá spravodlivost nemá v rukách váhy a nezodpovie vašu ot. Sladké. Kam vlastne nás tie slová vedú? V každom slove je aj štipka jedu? A sú aj slová. dávno dokonalo? A vecer bol. Tak lovec volá srnku. Co ste to vtedy práve cítali? Slová. co všetkým oplýval. tá nezomrela s vami. ktoré zabijú? A bolo ticho za dverami spálne. to asi ked ste siahli na kordy. Nie. Vy ste to ešte netušili vtedy. Svet ešte stále tažké chvíle má a stále je dost zrady pod hviezdami. co malí málo. Zazneli len dva cisté akordy.. život aj tak je trocha nestály. ostatní žali iba samý žiaI. ci vplyvom toho. Rieši1i ste to prísne individuálne.ázku. ci nie .

Taký bledý si. a udierajú rovno do tyla.. akoby na mna padal vodopád! Ach. Nic. hod v predposlednej chvíli. Lež celkom iné ako kedysi. slová. tak predsa. pane. iba zvony. Si bledý. Tak sa tá piesen predsa vrátila. Co sa to deje? Pane. co to hovoria. beží. Co sa to deje? Také divné tóny. nenechajú ani mftvych spat. len slová. Sviece dohoria. No zvonia tak.Slovo / 199 Cas beží. jak nikdy nezvonili. to s nou sa prelína. SÚ nás milióny a s nami je aj strana Lenina a co chce žit. Je málo casu. slová . A na otázku odpovedia ony. ved všetko možno zacína sa znova. Pocúvaj dobre. ..

Z VODY .

A píšem súrny telegram.. zatiaf nie. ktorý z neba visel. A nikdy nemám dost. ale rieka spí si ako v plsti. A kam.) A pijem fa jak horkú ciernu kávu. zastreli ju vertikálnym tfstím. Škovránok s bombou. co spociatku nemá jasný zmysel? . /II/ Na jar bolo rieke vidiet do spálne. odplynie. Láska.. kruté. Ak inde fúbiš. Spomenul som si náhle na lákavú možnost. že tikajú vo všetkých láskach práve natiahnuté hodiny: kruté. ešte zatiaf nezosadol. Milosrdný. kruté. kto nenavyká ju. (O kofkej. Jej pravé meno je však nespavost. Na všetko hfadí horizontálne. Cas inej práve nastáva. že casto býva fatálne. vedz. vieš.Z vody /205 /I/ Navykol som si ako na alkohol na tvoju tvár. Mám ustatú a fažkú hlavu ako po plyne. aby si prišla. kruté . Cas jednej lásky plynie. Nad tvojím srdcom bie1a zástava.

beda márnotratníkom. Tak trocha ešte ako pred stvorením a zamyslená. Ty si sa nahol nad jej zrkadlá a hodinky ti spadli do vody. Stromy poskrúcané akoby ešte v kfcoch porodu. voda o vodu. že klame. nebezpecná výbušnina j ari pristane ti k prvej rannej tvári. Ty máš zbalené. Meškáme v sebe len pol minúty. zbohom. Láska ta háda? Už ta uhádla. Ach. ale aj tak už nemáme. pane. breh udrel o breh. až to zabolí. že som pri tom ani nezaplakal? Nie? Ach. Ale to iným zatlieskali. Noc prišla s ciernym dáždnikom a klope láska. plná seba samej a od teba má. Písala si mame. co k tvojim šrapám rne.206/ Miroslav Válek Oranžový per. beda. . Je plná teba. moje telo je dnes zápalné. láskal Tá len neklame. / III / Je teda rieka. Rozdefme si to prázdno napoly. Láska. co máme. Láska. Cas uplýva a ona nechodí. ja ti ho horkým slovom okorením. Chcel by si ešte skúsit? Ale nie. co si vynúti.

že raz sa nespozná. A najbdelejšia je. Na veci siaha znútra. Cas Iahkú ruku kladie na vypínac. / V / A ešte nieco nežné nakoniec: akoby snežili v nej matné sklá. Tichucko ako myška v mokrej slame. Nervózna. . Je plná teba? Plná seba samej. / IV / Tam rozhadzuje slnko šperky zo zlata. milenci za svet nemajú kam íst. Zástavy leta sú už zvesené.Z vody /207 Vecerné ticho padá na vody. A bolo to len pokrcenie pliec. A ako nocný expres prišla únava. cas uplýva a ona nechodí. A nenechá v nom kamen na kameni. Ale radšej bdelá. až Iaká sa. Aj ospalá je. akoby bola dvere zaplesla. ked zaspáva. Pocúva tichý tikot svojho tela. Ale celkom inác. Ona je taká. Vták ešte spieva. zažíha tažké lustre jesene. Napísala mu hrozne smutný list a pred zrkadlom cítala ho dojatá. A tak sa náhle mení.

Hodiny idú opacne a klamú ti. planie. Ó. bledne. márne vždy pred sebou. Stacila by mu aj polveta. A tu je ticho. A márne denne prekracuješ rieku. / VI / Polož mi ruku na srdce. dobré by bolo aj zlé tušenie. sme iba jedným z jeho mávnutí. . ona vie. A všetko zaprie jedným posunkom. Tu každý prášok z teba pozmetá. kde veci sú a v kom. Ked zostupu jú veci do nahát. Si bledá. ked prosí skrúšene. chladné oko Mesiaca 'a jej tvár vo mne ako obraz v ráme zhasína. aj súcitná lož bola by mu vhod. A potom vefké. jedna cez druhú. Tu je tá chvífa. no do iného casu. že nemá istotu. Ako lúc svetla vo vode sa láme. Beda. krváca. Istotu mu daj. co nám nanúti únik. Je tak cisto tu. že dve znej vravia. že láska je len pohyb do kruhu.-------------------- --~-----~---~---------- ----- 208/ Miroslav Válek Tak zrutuj sa. kde si rady brúsia kly jak mamuty. vždy na úteku.

chvíIami to boli oci Annine. ktoré cez nu pretiekli. Mal si pred nou zamknút všetky dvere. tarchavá. sama v sebe premenlivá. odprosuje si ta úpenlivá. co všetko vie. chvíIku ani nie. Ona. osamotená v svojom predpeklí. Stroj casu škrípe. Riek krvi. I I . Odbil si to rahkovážnou vetou. zabudnút chce všetko. co tak v sebe hýckaš. hviezda padala. akoby porodila potomkov aj predkov. Ked usmiala sa. ucaroval ti jej út1y driek a ona. A všetky mená sveta mala bezmála. no nepovedal si jej ani n. voda sa zdvíha tažká. no to. Ach! Korko sa v nej vystriedalo žien! A každá pristihla ta pri nevere. úbohá.• Náhle zomrela láska. Viem. Z vody 1209 I I I ~ IVUI ChvíIku by aj chcela. smutná sesternicka riek. je len mrtvola. mená nemých rýb a mená kvetov. Dni sa zastavia a obrátia sa všetky prúdy spodné. Strieborný rácik ticho cúva po dne. Cut ešte súkolia. Oprela si hlavu o rám dverí. ChvíIku mala oci ako Viery.

Akoby stála mftvym na hlavách.210/ Miroslav Válek A teba zrazu zachvacuje plac. Žena je ako jednoduchá veta. / Vln / Už si prišiel na to. Je ticho v básni a je záludné. Ó. aj žene ver. odinakiar. len aká je. korko tvárí v jednom zrkadle! -- . co je prelietavé: najnovšiu básen zabudol si práve. Akoby išla inam. aj korko a akých prísad pridáva sa k piesni. sa navždy zapamatá. Písat! Chut. (Tie gestá jej!) Vždy viacej cení. zloženie. Na pamat prst ov hladkajúcich plet každého slova. farbu. O com tá básen bola? Bola o žene? Mal si si všetko písat. krásy nestálej. Mal si byt k sebe prísnejší a presný. Ak si už všetko skúsil. nic z nej neuber. Spoliehal si sa príliš na pam~it. tak neprítomne prekracuje prah. vónu. co sa zabudne. Nic nepridaj k nej. akoby niekto cudzí v tebe plakal.

nemý. Len sa liec. spúštat sa budú pred ním po zábradlí.Z vody /211 Neupínaj sa tak na slovícka. A lásky. básen aby umývala schody. Ku komu teraz krása chodí spat? Stoj v daždi. Bolo raz jedno leto. jej sklícka. A nechaj na pokoji jej farbicky. . A sú prec. Z coho tak asi budeš varit? Z vody . A netráp ju. už ju nezíska.. no nevraví. Podrž ju trocha. zbytocne bude striedat schodiská: jeho vlastné slová. Pocuje nás. Obliekal si ju iba do záplat.nemažeš sa opriet o nic konkrétne! Ked clovek s clovekom sa nestretne. krvavý. On iba poskytuje témy pre iných. láska má predsa celkom inú rec. f • . Nie. závid mu a plat: dost si si toho nazhromaždi1. ako keby kradli. kto básen zradil.. jedna lastovicka . Zle sa jej práve teraz stojí. lásky budú ako klziská a ustavicne bude padat na tvár. A celý život hfadá zábradlie.

Ach. Je noc. Ani lístok nemá. Beží zo zvyku. Amá ocú dvojo a je dráždivá. Dajte mu pokoj. nemá dost striebra. A je nemá. Luna popri vlaku ako bernardín. ani zlata nie a nevyjde mu na to ani z básne. . všetky neznáme sú dávno známe. Má to zrátané.212/ Miroslav Válek je na dne a deti jeho kníh sú hladné. / IX / Dáma so závojom. už ho zlomili. Dáma v rýchliku. rybka v ciernej jame. Neštastné pocty! Vlastne nezaplatil ani svoje omyly. Noc je daždivá. Do kruhu toc sa. Celá tajuplná a v tých ociach spleen.

Veští. že niet úniku. netýkavka? Ten vták je nadaný. Ona rozumela. Dáma odmieta. A závory. Dáma v rýchlíku. Rýchlík s dámou. Kto si. Pozri. A ty vieš už v srdci svojom. Predpovedá. Navždy chce ta mat? Hmat má svoje oko. Padá do tunel a ako kométa. . Na smrt bledá. Osud so závojom. A zápory.Z vody /213 Priletela kavka a hovorí cosi v cudzom jazyku. vidí cez zamat. Sadza na rukáve. V daždi. miesto tratí ciary na dlani. Mlcí a je bledá. A tma za oblokom.

To si píšI Aspon to málo. do zúfania chodí. daj mu. o co žiada. Všetkých úpenlivo poproste. no nech sa radšej mlcí. . /X/ Za kúsok chleba. nech ho tvoje biele ruky zajmú. ak tvoj byt nemaže? Ved každú noc sa tvoje telo ucí. Cí by bol. Už ani smrt ho z domu nevyláka. prebože. A mažeš príst prenho do recí: ulakomila si sa na tuláka. Práve taká. Co ich po tom. že si a možno práve taká. koho ste? A budeš ho mat na krku jak kfúcik. vdacne vymeníš. cí ste. A práve. Možno. A nenájde domov.214/ Miroslav Válek A chce ta mat. schovaj ako kufor pod posteL Ó. co máš. nech sa to vie. celá si mu vsiakla do kože. Zober si úbožiaka do podnájmu. A navzdory. Clovek len chodí. Bože. Chce sa ukryt ako v zime myš. za hlt cistej vody všetko.

akojed vyvrhni ju pred prvého chlapa. A pod súhvezdím Labute ju ubi. A možno predsa ta len fúbi. Na smrt. už sa chystá žitý karneval! . zo seba ju vyzlec ako tuniku. Ó. Ako suchý les ju zapáf. si iba odraz. Tam: v kútiku. / XI / Aj vystríha. Ak vóbec si. Aj zvádza. bude clovecí. Ak pre nu si. a faliami detstva ved ju na spoved. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. Si belasý. Plnú hlavu pesniciek jej nasmút. Si iba prázdno po jej úniku. ak je ona modrá. bude ktovie cí. ako dres. smutný spev stahovavých vtákov. Neskonale. ako džínsy.Z vody /215 Ak stratí ta. si sadza v jej oku. Ak bude tvoj. A nebo miesi mracná popolavé. ako obnosené sako.

v sebe spiac. A hrotmi prs ked presne zacieli. A to je už noc tisíca a prvá. Už z nicoty sa k tebe nakloní a prekracujúc cas i zákony. Na jednej strane váh je kat. A trpezlivo hlodá. Máš výhodu casu.216/ Miroslav Válek Raz sa vráti nevinná a cistá. Hovor. tam sa slzy zlata rinú. Noc. kto dá Vlac. Šeherezáda. Je rad.hoci slinu. Aj tvoja je. Neštastnica. A celé noci skúma. Padlí anjeli jej hrajú na medené trúby. Lež koho? V tej jednej ich bolo mnoho. Je hrdza na srdci. Oplakávaš ju. Je bdelá v tebe. Aj srúbi. ked veci samy seba prezradia: jej dokonalé telo speje do záhuby? Ved príbeh ešte trvá. akú si ju vzal. Aj cudzia. rýchlo prihod na druhú stranu . A mužeš ho zariekat. vrúcne ti šepne. . Jej chlad je horúci. je nebo prázdne. Aj odmieta. že ta nerada. Má cas výhod.

Chod domov. Pozri. hovorí . To ty sám so sebou zacínaš rozhovor a je už pozde a je už neskoro. Dletel ti biely balónik.. Niet co zobrat do rúk. Ty sa neotoc.. hovorí. Vybieha líška z hrdzavého lesa. Hrdzavá jesen. naplakal si sa do zásoby. A bol to iba zvyk. dni idú. je jesen zlatá ako caj. vypína motory. Máš pod klobúkom krásny kolotoc. aj tie bez adries. idú a ty tak hrozne sám pripínaš krídla predstavám. Niekto sa pýta. a co nám ešte zostáva? . A vóbec: tu si na zlej adrese. Myslel si: láska. Neodpovedaj.Z vody /217 /XII/ Les odkladá si všetky staré listy. Les je les a nik ho neprerobL A co má byt? Má svoje hobby. Dni idú. A je ti smutno. Nerozumiete sa. Niekto ti kýva. Niekto len chodí. Ale ty radšej neblúd po lese. idú ako rieky k moru. láska hrdzavá. Pristáva práve tma. Les má dost práce s prezliekaním stromov.

už je ten chlapec pochovaný. Kde sú. za lásku . / XIII / Jazýcok váh je tesne pri nule.. Za taký vztah. ako toho bolo málo a aj to málo odplávalo. . ani som vlastne nezbada1. dolu v tebe. Jazýcok váh je tesne pri nule. ako ked niekto do vody svoj starý klobúk odhodí. kde sú veci minulé? Kde sú tie lampióny v oku? Kde rána plné jazmínu? Utíš sa. Len si ju nechrán ako oko v hlave. A bol by som aj seba dal za dobré slovo. už je aj láska dospelá? A vždy tak krásne bolela. už nevybuchnú orgovány. kde sú veci minulé? Ó. ach. srdce. co zostalo a zahrdzavie. Ani som nebol na pohrebe. ach. Len sa mi pre to nerozplac. co visí na vlásku? Ach. kde sú. Už nenarazíš na mínu.. neprovokuj.218/ Miroslav Válek Ešte je toho nadostac. dolu. hlboko.

Dážd. voda umýva korytá. už obrada sa zrkadlo. s rukami na prsiach. Už odleteli stahovavé vtáky. láska. už miznú vody zo studne. Tých pár sfz. A co tam videI? Ach! I I I . iba drahokamy! Možnože pozdné. Ó. clivá serenáda žabích mandolín! A vodicka. aj slnka ešte ubudne. co ti vypadlo. A úzkostný krik páva. voda. Božemój. vzrušené naše zmysly mámi. ak máš za kým. Úplne náhodná zhoda: úplne odkrytá. plac len. Melancholické slnko sadá za hory. ale pravé. /XIV/ To stále šumenie vody nás opije. Už odleteli vtáky stahovavé. Pád vzducholodí. tak ako rieka spáva. Kopije. za doly.Z vody /219 Plac.

voda sa zdvíha tažká. /xv/ Nad tvojím srdcom biela zástava. že ta nerada. rybka v ciernej jame. A najbdelejšia je. Ach. A navzdory. To. láska! Tá len neklame. A chce ta mat. už tichá voda do Dunajka nepadá.220/ Miroslav Válek To. Sneženie krídel v rannom úsvite. co on videI. neuvidíte. A práve. Do kruhu toc sa. akoby stála mrtvym na hlavách. vrúcne ti šepne. co ste videli vy. Len si ju nechrán ako oko v hlave. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. že klame. ked zaspáva. Ako lúc svetla vo vode sa láme. Už odleteli vtáky stahovavé. . tarchavá. Je plná teba? Plná seba samej. on nebadá: už tichá voda do Dunajka nepadá.

OBRAZAREN / v I J _ .

raz chcela by a raz sa zdráha. Vyzliekajú ju do lupena. tie reci šteklivé. akoby ju všetci trhali.Obrazáren /225 /1/ Ten hnus. /2/ Vystúpila zo sonetu . Kam podeje sa olúpená? Už odtrúbili halali a pocítajú padlé lane.akoby struna zaznela. z ktorých kvapká pena! Vyzliekajú ju pri pive. Len jeden blázon s huslickami. tie brady. pane. Zo zálohy ste striefali. Nechajte ju. je dospelá. ale jej prsia v kalnom ráne jak pomarance olúpané sladko a prudko vonali. spáva nahá. ale tú strunu na nej mámi. Spáva len v hudbe. . Len smiali sa z nej. trúfalí. len jedny husle pre blázna a jeho hra je otázna. Bolo to trocha podlé. Ten sonet nestál zavefa a nemal hlavu ani patu.

To ja si brnkám na gitare nie pesnicky. /4/ Nenapíšem s nou ani slovka.226/ Miroslav Válek Šla za láskou jak na popravu. iba kúsok pleti. Potrebujem tú ceruzku. Žul som ju ako tvrdú korku. Tak mína sa ten stredovek a nevie sa len. Presvitalo jej cez blúzku . Aj tak ju vždycky bolela.božemoj. /3/ Všetko to boli iba mýlky. Možeš sa zbláznit v takom horku. . Boli to týždne medové. je ako tuha versatilky: stací. ked jemne pritlacíš. je v ústach ako anízovka. ale tváre. CO sa vie. tak si píŠ. patí sa. ale jej plet mi práve svieti. ale stráca hlavu. a ak chceš písat. aspon mám dobrú výhovorku.

Stací. díva tak hrozne z diafky. Kúpte si hlavu baraniu. mráz zostrelí ho ranným lukom. a krása je už donaha. odvaha! Nie. Cas. co sa vie. tak predcasne sa ožltne.Obrazáren /227 Ach. o veci hrajme. Vystúpi ako obraz z rámu a na huslickách smutno hrá mu neskutocná a krvavá. . Usmiala sa a plynula. ktorý pomáha. všetko je už hotové a láska je lož nehorázna. kožu nie. bud k nim fútostivá. aby len kývol rukou. držia ma iba ako blázna: Ved nevie sa len. Ó. chvífa. A on sa iba díva. Tajne si kvapkám na ranu liecivý extrakt šafranu. Z minula. Predávam všetko. casu. Tá bojazlivost. O smutné. nesiahajte na jablko. /5/ Dolieha nanho únava.

ale hrác. že je to navždy. iba telo! A co s dušou? Nenávidí tie prístelky! Mohol ti radšej pustit plyn. ach. Ohava. a kade chodí .rozdáva. ten podlý škrtic strún _ má plné oci cistých lún. Už zasa siaha za gitarou ten vrah. Škrtá nás cistou rovnou ciarou. len círa hudba napokon. Ten komediant. cudzia vóna pod vankúšom. /7 / Rumelky leta pre maliny! Dal ti svoj život. Ach.všade plac. nasyp at piesok do hodín. neverila si. A on bol v tebe ako v daždi. A kade chodí .228/ /6/ Miroslav Válek Tak zostal iba círy tón. Falošný hrác je. nemal iný _ tien casu bol už priveIký. Ked si si kIakla. Vydajte na plac zatykac. hrá presne podIa pohlavia. . tak si kIac! On sa len trocha pohráva.

Ukrutné leto. noc vyzúva sa z ciernych topánok. uprostred záclon lesklý bodák stráže. /8/ Co ona vie. v noci. Ved o nic nešlo. . luna ju dráždi v krku ako dražé. to iný nedokáže. Ach. Záhrada ráno preberá sa z mdloby. A iba on jej svieti do cely a iba ona sa tak rada zdobí belasým. že prehltnút sa dá všetko a že bolo by márne mysliet na spánok. ktoré vraždí aj osy spité od malÍn. šlo o všetko. Vie. ked stromy zadfžajú dych. vie velké veci ukryt do malých. a už pocut krásnu hudbu ruží. /9/ Tí iní išli so striedkou a pre mna boli iba korky a život ako caj bol horký. chladným šperkom ocelí.Obrazáren /229 otíkal sa tam o kúty zahanbený a zmoknutý. pamatou idú zabudnutí muži.

Bolo clivo. Len obycajné je obrazné. A ja na korku. na cukrícek a na ružicky do sukniciek. A vyšlo slnko ako pivo. . Obycajné. Tí iní. žité. Slabucký caj. studené. Chytali chlapci sýkorku. Na sladké slovká.230/ Miroslav Válek Co by ste chceli od básne? SÚto len slová. ba ani caj nie.

Táto sústredenost. ktoré v poslednom desatrocí odmenili Nobelovou cenou. To akiste nie je ani len relatívne meradlo. co je poézia. taký nie je ani dnes. vnútornou jednotou a neúprosnostou sústredenosti. Struna jeho poznania je napnutá do prasknutia: je to romantická struna. ešte stále nevieme povedat to prvé i posledné. hoci sú otvorené. ide len o to. Vstúp do vecí a povedz. Ved jeho poézia napríklad je nesúmeratel'ná s tými poetickými výrobkami. je reaktorom Válkovej básne. naplnený svojou pralátkou. hovorím iba z najhlbšieho presvedcenia: Miroslav Válek je z najvacších žijúcich básnikov v najširších priestoroch aj mimo nášho národného ohranicenia. bez verejných detských krokov a pubertálneho zajakania. smerujúca za mágiou poznania. A akoby už na zaciatku bol síce nie celistvý. vlastne teraz už na Dunaji. Teda to. CO som porozumel z básne a ako som porozumel básnika. ani pre básnika. Tažko sa dostat do dverí Válkovej básne. keby vstupovanie do vecí nebolo aj zostupovaním do najzranujúcejších hlbín. keby sám dobre nevedel. to základné: Posledná spodná sukna noci je dávno popísaná a nikto nevie. napriek miliardám veršov. ale celý. iba ak cas od casu sám so sebou. je takmer maniacká. že medzi slovom a vecami existuje istá nedomykavost: nemožnost definitívneho spojenia: A slovo a ja sme boli súcasne aj spolocne. aby sme si všetci uvedomili. je to vec mytologického boha. za jeho poslednými hranicami./231 Básen ako nevyhnutnost Nie som clen nijakej lyrickej kotérie nad Dunajom. po celý život som nekoketoval. aby sa aj takto pomenovali vztahy. Stotožnenie slova a básnika nie je vec l'udská. s kým máme tú cest. co si videI: básnikov princíp by boll'ahký. A tak. Miroslav Válek nevstúpil do poézie. ale vhupol do nej už dospelý. Je v nej názvuk byronovskej vzbury. Majakovského tvrdo- . aj osve.

Niekedy sa mi zdá. a obrazivost. apollinairovské nekonecno. pohonné hmoty zmyslov. Nic sa tu nezatajuje ani o cloveku. Pochybnosti vychádzajú z konkrétneho. pribitý na kríž nedokonalého poznania: Postoj. v ktorom boh už zomrel a clovek sa ešte nenarodil. otvárajú sa širšiemu poznaniu. nezamlcuje sa nic z biedy l'udstva. Válkova dráma sveta má korene v jankokrálovskej vzbure i v jeho smutnej kozmogónii. vracaJuce sa samo k sebe. až po apokalyptický obraz. ani o vesmíre. . milovaného Oldricha Mikuláška. ved vidíš. že jazdca nemožno zastavit: že carodejnícky ucen nemóže vrátitvodu do pramenov . oddelená od obrovského trupu a hodená do niecoho. Ako po stvorení nicoho. comu tak zhruba hovorí sa vesmír. Básnik alebo skór jeho básen sa pohybuje v mrazivom vesmíre. povedzme.že totiž l'udské poznanie má svoju logickú krutost: ktorá ho núti nielen k pokroku pre cloveka. pripomínajúca. temer vždy paradoxné a zákonite kruté: Zostrojili sme metaforu a alkohol. ktorý ešte nikto nenapísal. kto som a kam sa ponáhIam? C lovek je umucený. lebo: Nemáme nijaké krídla a to je smutná vec. vieme. že aj zem je hlava. a vari ani nenapíše: Akosi príliš ticho. Planéta? Nejaký žart nejakého boha. A tak dalej. že neviem. vybuchujúca ako podmorské sopky. V tomto mrazivom vesmíre Clovek len chodí a hIadá a najmii sa spytuje: Preboha. aby mohol byt sám sebou. ako sa rozbíjajú atómové jadrá. Velký básnik nesie v sebe stopy najlepších.232/ hlavý spor s clovekom. Zastavte jazdca za vlastným tienom! Spolu s básnikom vieme dobre. ale akoby aj a najmii k pokracovaniu pre démona zániku. ktoré je vždy presné. vyrobili sme porcelán.

/233

To nie je casové ani náhodné: je to práve vnútorná jednota, o ktorej som už hovoril. Básnik myslitel' tu negestikuluje, odhaluje svoju podstatu: tažko a zakrvavene sa lúci s každým kúskom nehusacej kože, ktorú z nás zdiera skúsenost a poznanie. Moderný romantik je básnik intelektuálny, básnik elitného intelektu, ked' aj nie intelektuálnej elity. Napriek tomu, práve preto napísal najlepšie politické básne v slovenskej poézii. Dobre vedel, dobre vie, že poznanie bez porozumenia je nebezpecné: zachranujeme sa vztahmi, vystupovaním zo seba. Jedine vztahy umožnujú porozumenie: jedine porozumenie umožnuje, aby básen bola otvorená a zmysluplná. Mnohí, ktorí sa naucili chválit Válkove verše s hlaholom, ktorý znemožnuje pochopit jeho poéziu, si myslia, že politické verše Slova sú nieco navyše. Lenže od samého zaciatku, od prvého verša, je Válek básnik politický. Slovo je len pokracovanie porozumenia: ak je tu nieco relatívne nové, je to pokus o stotožnenie:
Som teda doma, držím sa zeme, zem všade chodí so mnou.

A inde
Ja sám som mesto, milión bežcov beží vo mne maratónsky beh.

Slovo je pokus o únik nie z epochy, ale zjej neznesitelne drásavého obrazu. Ale ani nádej, ktorá v Slove leží na dne, ešte tažká ako olovo, nie je vo Válkovej básni nová, beží s ním od zaciatku, takpovediac, so zatajeným dychom. Na každom písmene tejto nádeje je krv prischnutá:
Ó zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova.

To je Válkovo posolstvo, vykúpené pre cloveka. Tento básnik jednoty, ktorá sa manifestuje i v jednotlivostiach, nie je len básnická individualita, je to básnik individualista. Toto slovo sa u nás dobre utajilo a zamreŽilo. Lenže rovnicu sveta nemožno riešit inak, iba skrz seba, aj ked' pre mnohých alebo aj pre všetkých; pre velkého lyrika

234/
niet inej možnosti, iba skrz seba apre seba. Básnik neindividualista je len zaslúžilý nositel' básnických krpcov. Pravdaže, básnik je jeden z nás; ale je rodic posolstva, ktoré je nevyhnutné pre život aspon tak ako vzduch a voda. Nedostatok posolstva ohrozuje život na zemi tak ako bomba, ako ekologická katastrofa. Chvál'me teda básen a básnika, lebo je žriedlom živej vody, nevyhnutnostou vzduchu a lepšou castou l'udského údelu.
VLADIMÍR MINÁC

OBSAH
ZÁPALKY 11 . o. 11 12 12 13 14 15 15 16 17. o. 18 . o. 19. o. 19. o. 20. o. 21 ... 21 . o. 22 . o. 23 24 Okienko Obrázok z posledného plesu Návšteva Ticho nad krajom Sonet na opakovanie List pre princeznú Sklamanie Možno Hmlistá noc Zápalky Jesenná láska Príhoda Hrdlicka Už kofkú noc Kaplnka Svadba Lyncovaný Šachy Problém DOTYKY Nite 29 . o. 29 30 31 32 . o. 32. o. 33 . o. 34 35 36 . o. 36 37 38 39 Prehliadka S hlavou v ohni Vecer Dážd Myší sonet Nepochopitefné veci Jablko Po písmenku Smutná ranná elektricka Starnutie Minútu pred usnutím Nite Citliví Strom

40 40 42 44 44

Ohýbaci železa Sluch Osudy Pocasie Estetika

Rovina
47 50 52 Dotyky Zem pod nohami Krídla PRÍT AŽLIVOST

Oslnenie
59 60 66 68 73 Slnko Domov sú ruky, na ktorých Nedera Oslnenie Vzducholod smieš plakat

Robinson
77 ... Robinson NEPOKOJ 89 ... Dejiny trávy

Rovnováha
92 95 96 103 104 105 107 108 Zvony na nederu Žmúracka Poviedka s osou Kalendár Zakázaná láska Jesen Zima Sentimentálne Vianoce

Modro pod
110 111 112 114

ocami

Elementárna básen Kamenní muži Odstranovanie soch Verše

L

_

..... OBRAZÁREN 231 . Básen ako nevyhnutnost (Vladimír Minác) .. Z VODY 221 ..115 116 Zabíjanie králikov Bubnovanie na opacnú stranu MILOV ANIE V HUSEJ KOŽI 129 130 135 142 144 145 150 151 153 163 164 165 Óda na vecnost Z absolútneho denníka I Štvornožci Óda na boha zvierat Z absolútneho denníka II Skaza Titanicu Len tak Óda na lásku Skfúcenost Óda na Angeliku V kruhu Spev 167 .. SLOVO 201 .

závod Neografia.Miroslav Válek BÁSNE Ilustrácie Luba Lauffová Grafická úprava Lubomír Krátky Vydal Slovenský spisovatef. Bratislava 1988. mimo edície Zodpovedná redaktorka Ofga Hirnerová Jazyková redaktorka Jozefína Lackovicová Výtvarný redaktor Dušan Grecner Technická redaktorka Nataša Stovícková Tem. n..05 Vytlacili TSNP.35). skup.40 (text 9. 301/13 Císlo publikácie 3451 Vydanie tretie Náklad 6000 výtlackov AH 11.7 . 121/1-88 072-063-88 BAS Kcs 25.601/22/85. VH 12.05. p. 2. iI. Martin Strán 240 Výmer SÚKK c.