P. 1
Miroslav Válek Básne

Miroslav Válek Básne

|Views: 7,763|Likes:

More info:

Published by: Lucia Krajčovičová on Feb 11, 2012
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

04/22/2013

pdf

text

original

Miroslav Válek

"

,BASNE

Slovenský spisovatef Bratislava

r

ZAPALKY

"

l

,

i

i

·
_

1

Zápalky

/

11

OKIENKO
~ etreba k tomu mnoho ambície, stací pár dosák, klinec hrdzavý a veIká láska, ktorá ešte žije, je zasiahnutá priamo do hlavy. Stával tam vandrák, príliš na to pyšný, že kráIovná má rada chudákov, a zasnívaný nad halúzkou višní netušil ešte, koIko prázdnych slov sa onedlho o okienku stratí. Ved bolo isté: cosi zostane; napríklad krížik z púte, ktorý kúpila ti a položila prosto do dlane. A zostanú aj mnohé krajšie veci, tie, o ktorých sa teraz nevraví a ktoré budú závidiet ti všetci, až budeš ležat v hrobe meravý.

OBRÁZOK

Z POSLEDNÉHO

PLESU

Rucicky hodín stoja popoludní lká starý klavír svieca zhasína obrázok krásnej ženy bledne v studni voda sa vlní kader rozpletá studne bola opretá je to už dávno spieva o nej jasen šedivým mrakom ked sa zhromaždia Básnik sa teší Píše na to básen a zapína si kabát do dažda

o okraj

12/

Miroslav

Válek

NÁVŠTEVA
Prší tak úžasne tak makko pa<;ládážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je A v izbáeh horí svetlo pre radost Hostovi ktorý caká viaeej vari a varí jedno slovo: Dost Bolo by treba odíst tejto jari Noe ako otázka na dvere srdea búši Host nedá odpoved Host caká Host neverí co tuší Prší tak úžasne tak makko padá dážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je

TICHO NAD KRAJOM
Vo vetre prúdia zástavy labute vyblednuté muži už dávno vyhasli jak voskovice žIté Ráno sa slnko zastaví spýtavo nad krajinou kde plavé vlasy cloveka sú zaplavené hlinou Lupene ruží nehybné vietor má prasklé struny nad krajom svietia oci žien jak oci mftvej luny Pocúva pánboh zdaleka co hovorí si rieka a rieka už viae nevraví a rieka nenarieka

Nadarmo tu žil. Ked jeho život poéziu stráca. Nech uzná predsa: nadarmo by žil. I . aký je chorý a aká je s ním práca. sám pred sebou tak vdacne by sa skryl. Mohol by zomriet. je strašne nudný. na každý dotyk hned sa zakrváca. stráca všetok pyf. aby pochopil. tak neplodne a nadarmo tu žil. co by vyslovil. hra: »Hviezda jeho zmýlila si dráhu. naznacit jemne. Bolo by treba.Zápalky / 13 ~ad krbom závoj pavucÍn mrtvi k nám vravia do sna Hodiny nášho Odchodu tikajú z Neúprosna Pomaly slnko zapadá v podvecer do jabloní z kostolnej veže padá zvon a zvoní zvoní zvoní SONET NA OPAKOVANIE Ked poézia stráca svoju váhu a básnik nemá.« Ked poézia svoje caro stráca. ked sa zapotáca.

14 / Miroslav Válek LIST PRE PRINCEZNÚ Mám jedno srdce úbohé a choré mucí ho piesen vetra na javore Huslista vietor husle s jednou strunou rozzvucí každý vecer nad lagúnou To slovo láska vypovieme razom a javor ticho odpovedá: Blázon Keby ste chceli moje srdce darom nehral by vietor na javore starom a ja by som celkom zmenený a iný pomaly potom klesol na periny Susedia chodili by dlho pod oknami: Povedzte prosím co sa stalo s Vami Vy by ste prišli cez trúchlu izbu spevu s kyticou smútku v ociach na návštevu a to by bolo krás ne Mrtvy ale žil by som vo Vás svojím srdcom stále .

niekedy ked vietor zavanie pozerám nanho vraviac bez nároku: Sklamanie nie je hrackou pre maciatka :ak klbko nití ktoré gúfajú si Dávajte pozor To je krehké Skrátka nech každý mlcí Nech to skúsi )." ech skúsi ako chutí úder do hlavy ~torá je zvyklá iba na objatia a ked sa pritom dobre pobaví \-ie moje meno Mužeme byt bratia :\IOŽNO :\ložno možno možno možno možno možno možno možno :\ložno možno že je to sneh co rozsypal sa a letí že je to túženie zrejúce v ociach detí že pokým dorastieš to bude celkom iné že chlapec nezahrá už nikdy na mandolíne že kým sa priblíži nebudeš hrdá viacej sa chvÍfu zastaví pri každej žene spiacej že srdce vezme jej možno že stratí svoje že bude plakávat do noci cez závoje že lepšie bez srdca možno že Ale kto vie že do tmy zavolá a nik mu neodpovie .Zápalky / 15 SKLAMANIE \"yhadzujem si svoje sklamanie __ starý klobúk z minulého roku ak 3.

no do hrobu jej dajú pátricky. Tu je jej obraz: mala modré oci. ako na klavíri preberali jej prsty klávesy . práve si ružovým nechtom zdvíha mihalnice. ktoré zrkadlilo.. ktorý práve prišiel. spadli. co sa ponáhfali. v tú hroznú noc ho mala vo vrkoci. otvára oci. . hodiny. tu leží zvadlý kvietok malický. ved sa pýri. po komnatách tu vietor dul až do samého rána. . nezrkadlí.16/ Miroslav Válek Možno že niekto pochopí možno že nepochopí možno že snehom zapadnú naveky jeho stopy možno že je to bolestné možno že je to kruté možno sa ešte otocí kým zmizne na zákrute možno že hviezdy vyhasnú možno to budú oci možno že niekto stratil ich pod krížom na úbocí A darmo darmo hfadá ich nadarmo ruky spína nikto už pre ne nesmúti neplace meluzína A nikdy nikto neznal ich a nik im z lásky nedal a hod stále mlcali nik tofko nepovedal a nik už pre ne nesmúti dorástli všetky deti a nikto sa ich nespýta a nik im neodvetí Možno že iba sneh co rozsypal sa a letí HMLISTÁ NOC List. zrkadlo.. Preberat bude zrnká.Ste ale luhár! Hfadte. nemá pána.

co kradol v kostole. ~ O ZAPALKY Zápalka smútku chytá potichucky I už dávno nezáleží na mene).Zápalky / 17 jednako ju pochovali do pivnice. svedok váhavý. prezradí všetkým. co boli spálené. pripomína veci stratené. :ak ako zlodeja. :10 ja som iný. ~amota prišla bez dotknutia kIucky 2. mal som ju rád. zrazu horia krute ostatné. . ':0 klamú: nezáleží na mene. Jej plavá kader ako zo sna vlaje a šerejú sa oci zahmlené. ~ed nakreslí nám jemne nad hlavy zlomené srdce a pery zmámené. na co spomíname. ona zmenená je 2. jej biele perly rozhadzujúc po stole. prúžok dymu. t:ž dávno nezáleží na mene. ?rst dažda chytá vtáka za perute a kvapky bijú na sklo ako kamene. i Zápalka dávna zažíha sa znova a tak jak dávno pália ma jej plamene. no škoda o tom slova. ~ ad ránom celkom zápalka sa láme 3. CeZ polnoc tiahne. dávno nezáleží na mene.

Tak každorocne v jeseni svetlá sa trati a z duše a clovek. no ten. ako ho mala rada. tá vie o všetkom. smutných letných dní na staré lístie padá. koník túlavý. Len jesen. . no máj im málo štastia dal a krátke bolo leto. ako ho mala rada. poznala priliš neskoro. chcel by mat jedno pre seba. odišla. bola to láska? Sklamanie? Aj láska bola hlúpa. Prach dlhých. Prach dlhých. láska. sklamal sa a ten. Láska je strašne bohatá. co Iúbi1. dockal sa. co sklamal. tá všetko sIúbi. nepozná ju. od srdca k srdcu kluše a pre každé chce zomierat. No pred cieIom sa zastaví: Komu zas srdce chýba? Zo všetkých mojich obrázkov mámivý ošiaI stúpa. poznala priliš neskoro. že iba obrázok a možno tónu iba. Možno. Šla zima dolu údolím a niesla odkaz máju: túžieval. cakal. Iúbi. KoIko ráz v noci májovej hIadeli do mesiaca. žit nechce pre nijaké. láska. tá všetko sIúbi. co sklamal. smutných letných dní na staré líst}e padá. sklamal sa a ten. a jesen nepovie to. no ten. ved chcela všetko naraz mat a všetko naraz stráca. co Iúbil. je mu to jedno aké.18 ( Miroslav Válek JESENNÁ LÁSKA Láska je strašne bohatá. Iúbi.

triatridsat nocí budú hfadat liek a najhroznejší nevdak pocítia. ked sa šerí a búrka plná zášti jak korbác hnevu prásk a nad nami.. Clovek len zdvihne ruky k uzúfanej hlave.. teraz.) Potom len hrmelo a pralo. to mohla vediet . ona bude asi odinakiaf a na svete je tofko iných žien. . Nie. Na každom nádraží sveta som ta cakal.Zápalky / 19 PRÍHODA Zacalo sa to popoludní. svietilo slnko. co s úbohými súcitia. každého som sa pýtal každý den.) Lebo hfa. (Nemala srdce ani plášt a nedala ani odpovede. co teda chudera tu zomriet mala? (Všetci. HRDLICKA Hurtujú vlaky jak vlny na vzbúrenom splave a ani jedným domov nechodíš. padal dážd. ono sa povie: Zbohom bud a píŠ. chodí si sadom v mojom novom plášti a koketuje s mracnami. triatridsat dní hnus stúpal z riek. Niekedy sa to stáva.

Už kofkú noc. Ach. nemáš ma už rada.. hrdost pyšnejšia. . Comu sa zdravá mysef verit vzpiera. vlaky. na svete je tofko iných žien. ktorá máva . Studený vietor okenicou plieska. osud muj. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. nebude preto menšia.. Strach obklopil ma ako bodfacie. štastie moje. pod akým nebom blúdi vtácik muj? UŽ KOr:KÚ NOC Studený vietor okenicou plieska. hrdlicka moja plavá. osud muj. tak aspon jedným chladným riadkom vysmej sa. co tak kruto stráda. Už kofkú noc. zúfalé srdce stokrát oplace: Ak nefúbiš ma. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja.20/ Miroslav Válek Nádražie. kde. ruka. Ved moja láska. štastie moje. Bdiem celú noc jak postrelené zviera. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. No kde je.

j = : ~c:husle z hrdzavého klinca.:.:. 3.::~ 1:Jy som každodenne z diafky do záhrady na fialky "' . keby si si nesadla.... 5i rástla V záhrade a na slnku.:':m nohám spravil by som kaplnku. by na ne nespadla.:. A nech si moja milá -: '. nie.lenbu.:: ::1Ohy.: ' . ~_: =-:.. .. nemá tvár sa obcas zadumá. -:. kde to bije zfahucka. .'2. . .zaplatíme dlh! :"":::-.::.-= ..zíe ako v hnoji múch.c .--------1 Zápalky /21 ~. p :.c:. -:_. .:. =-=-_ -:.to vie už aj hlúpy :--:. :wc ju na sto zámkov zamykal. \" nej dva ružové stÍpy. -. 50m tak kaplnku ja takú mal. . ~'·-\DBA slnko leskne sa jak minca.:~:: \-zdycky . :<:-'.50ko nad klenbou.onici. \. .'::: by som dve vonavé jabÍcka.-. joli otvorené vrátka. :'.idušu nebol by v nej nával.::-:.Ždého ríde tažká chvífa.. a ::._?L~KA ~.c '.:. . --:-y som sa s jabÍckami hrával . -:-' __ =-:.. no skrátka.::::~ac.'.:. -:okrát s iným svadbu má! d .•.':' ~.•.:.. .krcmár .:. :: =-:. ~. __:.

ten vie. Nebojte sa. že som visel na povraze. LYNCOVANÝ Zdalo sa mi. Prestan. bez sily. . nedotklo sa ráno sladkých snov. jasným svetlom úsvit priskorý? Nevyšli to zore ponad dvory. co spiace oci c1onia. polámali myrtu vofaciu. cierna tvár a všetci sa jej desili. To len mojej premilenej horí jasným ohnom strecha nad hlavou. bez myšlienok. mrtvy sa už nepohne. chlapci. bez slov. Ale tá tvár dívala sa do hviezd. Cierna tvár sa pozerala do hviezd. Rednú tiene. málo máme casu. To len vietor. srdce! Co ta ešte mrzí? Chlap.22/ Miroslav Válek Pime. to len vietor ma tak kníše. Smejú sa nám za skrývané slzy? Hlupáci! Aj nám je do smiechu. Ale preco zvonia? Ci už vyšli zore nad dvory? Zahnal sny. ked sa rozplacú. kde hfadat potechu. V nocnom vetre osiky sa trasú ako ženy.

.. ste okolo mna chodili..-=.~: sa za ruky. ~ ~-:: ~:.:..~ urnu zdolá sila zrád.. ~ " ::::-·:::esa. .:.~: na hviezdnaté nebo . co sa maže stat. som ._ :::.:.. na kom ž ::.idajte. .Ž:ký bojí.tko inšie.lstie lebo pre sklamanie hrat. ::.. ::. .y ste okolo mna chodili...:..:... :~ec sa to zvrtne na zákone...Zápalky / 23 . ::_~:3.sa ma každý bojí. .:.:::._:: .. sa ma 7':: : : ze som taký opustený . :. ~stie na stromoch 1 ~ :'_ h: ". mrtvy sa už nepohne.y = .Zujte svojmu súperovi paty .._::. : . s ?-:: ~.:\-ierne nikdy.. '.:. " .:.:2:.:.~iicasto vyhrávajú kone.. e je problém.:.:.::::. . -.~:::u strážte.:. '.~:\"aše štastie ci pád.:::: _~tajte ju samu na výlety .:..::: <'rn tu tak sám? ':'_. ak ju máte rád. h :::-:.: = .:. :: :.-. .nikdy ani nebol.. sa .:'::_': trašne sám...:..jnetesi z dlhej chvíle k šachom._ :::'\ ste boli veselí.".: =::: ~:._. kráT však maže dost at mat.

ktovie. A možno ja som v tvojom srdci kráf. ked slová tulácke ti šepkám do dlaní. márne slová o stratenom kfúci! Tu je ten problém. no ktovie. milá. Ach. ked uvidí ta sedlat koníka.24/ Miroslav Válek PROBLÉM Si V mojom srdci kráfovnou a ja som tvoj poslušný a verný poddaný. ja som ta nenaucil poslúchat. Ach. Úsmevom svojím pútaš ma jak lasom. co bránu odmyká. Ty si ma. ci ti tvoj kráf a ako ti len povie: Stratil sa kfúc. naucila vládnut. tak ta tam zamknem samotnú a hladnú. ktorý ma tak mucí: Mat k tomu kfúcu nedobytný hrad. .

DOTYKY .

.: =e kvitnú. . ~:mi vždy. . : =e zbran! li. ::'mne hovorili: Celý horí. :. nebudem ta dlho vyrušovat. . ~.. . keby si bola ráno iskrou. padla do oka.Dotyky / 29 ~ite := :. '.:. -'-.:TI sa už nepodobáš ~:oré si dávno zabudla . : -::-.=::-...::-y som bol. .. ~om bol z teba trocha chorý.:hcelosa mi mysliet na rýmy.-\ VOU V OHNI .:: ~o je v poriadku. spla. ked svitá. ~ album s tvojimi fotografiami. =·:.::sa.ochlboká. L~. -~~ej noci k nebu by som stúpal. psi strážia pri dverách = :=-:.ludnie by si mohla byt moj úpal. -. :2.ludnie: : '_ ~''-ou v ohni mysliet na teba. ~: ~ ~=--.I: •~: -:-.~ .·::.:=: :-ILIADKA :-x m hodín ráno. ""-:-. ". 7= ::.:. : : < :J.~. -. _:L~ v oku. r: 1.:::-ámsvoje svedomie ti. c: ~.:.

Padla si mi do oka. lásku. co ta desí. O pol ósmej vecer: aby ta bol celý vesmír plný. Letí havran ponad pusté lesy. z povinnosti padá na zem dážd. Áno na srdci a áno na ústach. Letí havran ponad pusté lesy. . noc. noc hlboká. ktorá klame ta. Nechaj. chlapec. keby si raz v noci bola: áno. dážd bez melanchólie. A rád by som bol. ostrým krídlom nebo zametá. Iskra v oku. hlava v ohni. VECER Sedí noc a cierne rúcho šije. poIná zver aj vtáky dávno spia.30 I :\firosla v Válek o pol 6smej vecer: dlho hIadám struny. Padá hustý dážd. Aby som ta zahral podIa zlata hviezd a podIa krvi luny. v pustom poli posteI ustelie si opustený spác. nechaj lásku.

:. ::.. :. ~ -"·0 . =-.: -:-: : = 3 j rieka kricí do ucha. .:.•.~u lásku cas tak ošúcha. ?-~~. :::'3 stromoch a bubny na strechách. dažda.:sto a rukáve tvojho kožucha. _ :iesen. 1:.:: .. n -. : . rieka kricí do ucha.:._-:. všetok hlúpy strach. =-. lejak zlý a prudký.)ní nad vežamÍ v zlate kupol.·.. dcn nad mesto si cupol._ ::-. preco ma tak mýli ll:'c: -=-_. L: '. _ . '_ = '.=:.: :'rcha.' lece si sa opierala ~ . _. :-::. ~~: -. .::a to.:Jú ti všetky moje smútky. 1'J.mna padá ako skala..i-...slíš práve v tejto chvíli? \Il" .:.Dotyky /31 . den nad mesto si cupol.:'. &. i ?-:.::..)ní nad vežami v zlate kupol.:. . ' .

. je krÍž .. ZreteIný pocit. Ale zima neprestáva. je kríž. že ta niekto volá. chladná.. Ale tá moja.. A od teba len krátke listy chodia. je lavicka. studená. a ty nie si! Krutá predstava! O kamene podopretá hlava boIavá. je lavicka. padajúca voda . Co sa to len stalo medzi nami? NEPOCHOPITELNÉ VE CI NepochopiteIné veci medzi nami. Ale ulica je prázdna. Si smutný drozd a tebe Iahko je: zajtra si krajšiu piesen vymyslíš. Jablon rozkvitnutá koncom januára.32/ Miroslav Válek MYŠÍ SONET Co sa to len stalo medzi nami? Co sa stalo. je moja ruka položená na tvojej. Ach. ktoré práši perinami mracien. tá stále vracia sa mi: Je smutná vrba.. je nebo. že mlcíš ako myš? Je smutná vrba. »Naco je to a comu sa to podobá?« Koliesko rozkrútené v prstoch vykonáva svoj zvrchovaný pohyb. Ale hodiny nejdú. bezradná.

.. :::lesa navzájom.:. r-. :'0cute: ::::.t.~ ~ . :'::~ ohli bez seba vydržat.:. « ':~'~oyali si život. 1IIe'":"~ ::piteTné _-_ "'=-:':.:.•.":' .iem & =-''1. a chrbtom o dvere s 1 -c '::'.: nechal._: " :lás. . . '-':..= _~O ~--'-: zo skrine sa skotúralo na zem.: c:-.:C.:ichádzajú tieto slová k:...:kého odovodnenia.2mných súvislostí.:. ma k sebe..prosím. lebo ju mal rád ...Dotyky /33 ~L.~ ::='piteTnéveci. : -:-::. oL-. nie! ta .<:"_ 2piteTné veci. . .:: : . _ ""..-:: -. si ticho slová kÝm sa zažnete. "':" ': zjaI svoje veci a možeš íst.. Jr '=-:.. Jl..:::.. c. ~ ~: iusief dotýka sa slák.'':=.=. "" _:-::: ':0 mna všetkými zmyslami. =-:..•... « :. ~ -:..Jaocami: ?-: :-.

Po písmenku si tú piesen znacím. Až som jej povedal: Polož to jablko a chod! U dalosti sa zbehli. Jablko zo skrine sa skotúralo na zem. zdvihol som jablko. aj tie rozchody. vstal som. nedívaj sa spat. plakala. nemám na koho.. ako som predpokladal. utierala jablko. že mám toho dost. zaprášené a ešte zelené. PO PÍSMENKU Plakal by som. Ani torkých v abecede niet. Nepozeraj. Co na tom záleží.-----~--- 34/ Miroslav Válek Ale ja som raz vedel. Neprestávala prosit. nie. . kamen zahodený do vody. prišla ku stolu. Po písmenku. po písmenku dalšie . opíja ma ako alkohol. zbledol som a povedal som: Zostan! Ale ona si zbalila svoje veci a odišla. Kamen. plakala. Pozerala na mna. ale nemám za cím. aj tá láska. že v inom poradí! Otvorila dvere. korko zrád a podlosti a falše.. a položil som ho na stol. Myslel by som. Medzi nami je už všetko jasné.

•.~.:" : !::.: = 3.=i smutno zvonia sn_ ~ ~ Z\-oncev smutnom dni. nieco pochovám..:. 'lIIii:t:'" !.:.Dotyky /35 i-~' -_-=-~A RANNÁ ELEKTRICKA J:O: =~. . 5m_~=-.:j idem takto k tebe.:) a ja v nej. ::: k vám. :::' 'IlC.kona pohrebe.• !:.._ =: je vlastnej smrti.arky. ""-' ~ meco vo mne zrúti.-ye sklenenej. smutná pláž.~iidem takto c. 5prievod pohrebný ..k. taI1_-:.::c =~5to je dnes smutné. ~. ~2. _~ ~ '=-'::'timpreukrutne: .:zú :. r: 1. iE: _~=-~ zyonia pred nami • ::i =-.

hviezda zázracnál Tak vidíš. moja krásna. MINÚTU PRED USNUTÍM VideI som vtáka s purpurovým perím Mám oci plné krásnych disonancií V noci ktorú zapafujú jeho krídla bývam vždycky sám trápim sa placem vymýšfam si ChVllU tebou medzi ružami s tam sa ta ucím celú naspamat tam ta dýcham až kým povieš Dost Ja viem že sa to nesmie Ale kdekofvek sa dotkneš muj ho tel a stáva sa z neho zretefne chvejúci sa tón Tak dost Už dost Som tvoja hudba melódia ktorá nejde z hlavy mužeš si ma pískat mysliac na iné -- . stihlo ta to tiež. Staruckú. Už nebudú k vám chlapci do okienka liezt. Pozerám k modrým výšinám.~ I 36 / Miroslav Válek STARNUTIE Smútocný závoj na tvár. kde sa za mracná pichfavé zimné slnko gúfa ako jež. mladost. Bolo by treba odíst. Ruku na kfucku. Blednú oci hviezd. Ešte sa zažni. Zotali pred vecerom brezu.

::..:jde z hlavy . cím by priši1 záplatu 'Li.~~::J..c.c.:--. . mé nn-.-odyrozumu sa napi. =:: '.-':.~.c.~. :.~. JOU. T.:. ".urpurový vták " -sú pre cloveka nite. nehrad na srdce..: ' : .Dotyky / 37 :=.:. zamkni všetko.. nehrad.rHácnejšie ~ _. L:: __.: . co ta trápi.:zim srdcom..ískaš !!' _' -.c. =. co má zostat skryté . _.a rúbia. L-' ~ zamkni slovo placúce. .. pre ich lásku luhaj.~.': ~~Z\'ony poézie v nociach tesknoty..~. ~. .' .n '.. -:::-: smutných vyjdi ako dúha. t ~.. .áruka pod rukávom kabátu. '=-: usnút ~ -"-=.: d • -. ~: -:: =.. =: 'Jsnút ::..á. ktoré nenóti...

Sedia.. si každý vyberie to svoje.---- ---- 38/ Miroslav Válek CITLIVÍ Zrkadlo aby bolo za chrbtom. ale rovnaké a ešte horšie znetvorenie ducha je skryté pred každým? Po smrti budete mat všetci krásny hrb. . clovek aby mal oci vzadu . . Nedívajte sa. co im nenáležia. zo slov. noha pod stolom.. ktorý sa ich netýka.. co nás trápi? Preco musíme všade nosit svoje viditerné znamenia.. To sú hrbatí.. . napríklad: .----.. ruka v rukavici. pocúvajú. preco sa celý svet dotýka toho.. Ach. Z rozhovoru. . co sa koncí v zápastí.žije na vysokej nohe .. .. s rukou. s kratšou nohou. .spocítaj si to na prstoch .

...••••. :~-: .. ::. .~::10C ..:>1\. =nesta L-::-: :-~ :::á\-nikoch .konár co sa nezlomí ~~b chodí po lese . -'-~:-...':len ~~ .a ~ ... ::. z pády v ktoreJ žil od korenov ~I . ':lovek ". -::=-_-.l:._-'-~.:: sa mu! .. .....:' .:oie miesto na zemi? ~I .Dotyky / 39 \ { : ~j chodí po lese .-.~.:oj? EI ~~..-:-.: 5 ~ oci ::... .:::= m e :.~.::. - .~ :'.--:- r -.::.znil? ~~::'::\-strom! -::: Hovoríte! ~ : -: _=-_-= \-eci .: ::·~:'.. - T: ~: : .

SLUCH Zdesený vyskakuje z postele. Bude hladkat svoje štyri steny: Ako je to pevne postavené a kofko len sily potrebuje taký múr. podivuhodne vysoké hvízdanie padajúcich hviezd. na tretie poschodie sa nastahuje modrooká pointa. pocuje šumenie vzdialených galaxií. verš za veršom. Ked konecne usne. a je z toho jedinecná básen.40 / Mi r o s 1a v Vál e k OHÝBACI ŽELEZA Na ulici Vuka Karadžica na rohu dvaja muži ohýbajú ocefové prúty. S rukami na ušiach stojí na prostriedku izby. uvedomuje si znova a znova svoj abnormálny sluch. --------------------- . v lipách pod oknom sa zobúdzajú vtáky. Nad všetky tie verše. Mat vacšie svaly. stále jasnejšie mu v nich hucí dunivý príboj tmy. Železo jak verš sa vzpiera vóli cloveka. stal by som sa ohýbacom železa. Ale verš za veršom. Jeto práca tak trocha básnická.

~:o bol myslel. ~ upútaný niecím. :t:'-~: ~.. A 1__ . ~ ~I~-_ '. ako divý. co je v nom...::~:1~' chlap...:. ml -: ::-":'::1nehlo.- ~...:. t:: C =-_ < srl' -_ 2k . :-.::_ :. "ll . ako poleno. -.. tam. ......::.. povedal šofér.• -L r:-: : mL::. :.: -.:m Li: :-. ~ "-~ '..::rnihunáhle -:~':-. t ••• .::a tú hrdzavú. co sa treli o seba. Se:: :': .. :ma-: -. ~:Z. to je všetko vymyslené.. "':"-L:'_ :-.~ ktoré hore1i.:. .::. ':'Jpot naliehavých slov. ::-úci sladký závrat ?-1 ~.::2dníku --.Dotyky /41 ho zasa.

že je to nákazlivé. kde co leží.42/ Miroslav Válek OSUDY 1943 Ked priviedli ho na okraj tej jamy a dali mu do rúk vrece. že to potrebuje odpocinok. vcera v tej trne stratili smer... ušiel od splavu. Ešte sa vystrel. vysoko v jedliach jej monotónny spev. .. musel vylamovat dvere.•. obloha scernela a zhrbila sa zem. celá tá vec mu bola hrozne trápna. aby ho tam vysypal. že nespí. Noc zdÍhavá jak kornatenie ciev a plná krvi tiekla nad nimi. s Mesiacom v zuboch. kašle a ukazoval na hrud bofavú. povedal iba. Ale ten druhý nevedel ešte. ordináciu prebral až ráno. ale kalcium. nebolo to vápno.---------------------- . cas a potom trochu vápna . Ani ho neprezrel. * Hovoril.-. Pes. dlho blúdili.

'. .::...:.. . .u aj pod vodou .j :: ~ornec. veselá. co zomrela..:::~'\~nú krárom posadili do saní. ~= :~-_'::cte.::':. __ . umývala po Si:.:krútim až po bradu.. - ~ '':.ála lúcenia a rozchodov.. _ ~~. adba dlhá.: ._ schody. .~. s ':0 zlatého hradu .Dotyky /43 L:: :-~.:..=\ck robí všetko zo zvyku. po nu.=: umývala schody. "-....:j na zemi. . Jratá.~ nu. « : =_ -: :-~.. spadla zo schodov.~: bolí od blata.::. :. SpI. :... sú v dome chlapi! ked _. . umývala schody.'crín tej starej zlej ženy.:": F~. .

Padá dážd. A tak pozde a tak márne atak slnka zacne sa. . pršia chryzantémy a Iudia oci div že nevyocia si. ten je rád. svieca dohorí a sused susedovi hovorí: Nebohý. na toho neprší. A ty. Popíjame unavené dažde jesene. A myslia si pritom: Tomu je už dobre. chudák. bol mi ako brat. . Iudia oci div že nevyocia si. básnik..44/ Miroslav Válek POCASIE Padá dážd. nemáš iné témy? Co by ste chceli v takom pocasí! ESTETIKA 1 Podivní vojaci v krcme na spadnutie prevraciame nocnú oblohu jak veIký cierny džbán. pršia chryzantémy. Zat1cú rakvu.

::.lia oc.-. si na obdratom mlynku :'.. m .ecný ucen múz. básnik.::.-. .=1Y. = ::-.::. =.... zahrozí. \idená už tvár -::.-.-=-. utec.::.::..."1 n ~ ' . .Dotyky 145 )dtrúbili dávno svitanie. ~.. . bubnová pafba melanchólie.::. lásky :~::nícek . ='::'. :... ..lá násobilka odvahy: zotierame.. .. . < = sa jeho horkej krvi. 'l... .s :.·.:zdiciek.: '. ':".'::':::-..-: ::: :.::. -. '::-5: .. ~)m sa na krk životu.::.no: ::.1 detonujú oblaky. -= . . zotierame... ~ .::. mlc! __ .::.:mi slzotvorný spleen.: plné ekrazitu ~ ~ ..:d. •.. . na oknom kaviarne.~: ~y"ne prstom.letie sa nám v pomatenej mysli =.:-."--. : __ =--..' z. zotierame .

__ 11oo. Povedzte. usmejte sa na mna aspon ocami. ostrý nóž a pluh a všetko. slovo ešte nenarodené a slepé. každý predmet nevyhnutný pre štastie. a bude zvonit štrk.. Usínat budete s mojím slovom v srdci a zobúdzat vás bude k životu.-- _ . a budú kvitnút stromy. Ale ked raz v studenom a hustom daždi pocestujeme spolu do práce a ukradomky dotýkat sa budem vašich vlhkých pláštov. co sa vám len zachce. spravím vám z neho krásnu sponu do vlasov.46 / Mirosla v Válek A teraz vystupujem zo seba jak rieka z brehov a nesiem slovo ešte žeravé. Rozkážte.

Dotyky /47 -L-'::' ~ \ám chodia telegramy..:.:...~~..: ta bude cakat sedem ciernych koní.:esruj za mnou.:::.-:....:.. 1'!'""":::~:-_< prvým vlakom. že uverili ~..e...: ~::.• : . ::. ~... ~:. stále volám..:-e. iZYOniliv celej štvrti odrazu...' . ~tko tak. ]f to nic nie je.. :.e:h sa v izbe tocia pojašené zrkadlá.:nút jazmín.. . I. je to strašne dóležité.. :".. na širokú rovinu! "'"'-. -~. c:-: :i -: .'0 tvoj púder Soir de Paris. 1: . horí voda. : -~::) už celý blázon.-: . :e..\.: :.!.. telefónnej centrále.~: sa.:_.. ako je. ::::.. -. \ . : ~ech LLC '-:.... :-.: ::lechtecie plyn. ""-'. I' -. . ~. -=-: ~: 3.. -'!. '-~. r-:-...:-a hrozne zamilovaný.". :.: že ta prosím: ::.-=padat per.:11 prerušené spojenie. . zaplavuje dom... ~. :: ~.--.!:-..icll miliónkrát pozdravovat. iezdou na cele.

škrekfavá. cierny klobúk so širokou strechou. Nastal cas vyzúvania cižiem. sníva sa nám. lebo tu sú v každom dome chlapi ako železo a zvuk má dostatocné miesto na rozbeh. Sníva sa: sklo. aké sú sny hmatatefné. Až teraz vidíš. mafovaný na modro mestské slnko. pohladenie rúk. Cierny býk v družstevnej maštali zamatovým basom dospieval svoje lyrické intermezzo. jediná smutná vrana na nebi sa krúti ako ventilátor. snívajú sa veci nevyslovitefné. prevracia sa naruby. vyleštená rajnica a ked sa dotkne Zeme. letmý úsmev. ktorý klope na okno. sníva a všetko je to ako v kúzelníckom klobúku. co sa komu sníva . kamene. na rohu už trúbi vecer.. dupot ako na slávnostnom defilé. rovina padá na kolená a ukladá sa spal. kovy. platna zasúva sa za obzor. Nervózne prsty televíznych antén prepichujú tmu. ob ohraná ale naše. takže stací vypnút rádio a mažeš pocut. ráno je dusné ako tanecná sien po bále. na ktorý si cakal. krás ne zapadá. je to všetko jak starý automobil. . cul. Noc. medená. sníva sa mi tvoja hlava na mojom ramene a moje oci na dne tvojich ocí.. dvojstupy nových domov klušú do dedín. veci zázracné a prosté ako snežienka. zohnutý ukazovák. ráno.48/ Miroslav Válek Ponáhfaj sa.

·c dedina prázdna ako vyfúknuté vajícko . :. • '1':".Dotyky /49 kr :c == :: L ~5:.:.. 2pky sliviek klopú na ustatú zem. . . . I .tak to bolelo . co je toto za svet . %. šestnást rokov a dlhý vrkoc sú už prec. ~~adojit kravy do Herzovho majera ...~:nové šaty. podte žat! ~ _ . rovina je vecná.:ha rýchlejšie a nahlas. už nemá co povedat.~ed ju vezme do prstov.::.rešiel. ked je v dome smiech.::.'..' ~. . ako ked plesneš bicom .:...:. oblieka si vatovaný kabát.. ~:2 si mená svojich vnukov.:.:...:-~\omklobúcku .: . nebohá! ". . :. jalové dažde pršia do záhrad.:u lietajú pecené husi.~a sa.:-'dala svoje plody. '.zamdlievajú úžasom.:. .' .. zostala.::'. .i. .. .:'.:-:ina padá prvý sneh. = -::-:. ~~ mama sedí vo dverách a potichu si spieva: >. . ~ :' .:. .:_ -:':~tartuje kolmo k oblohe ako raketa.:... :..:: ... :.= -.~::1a...=::2 melasou a cukrom. --:. : . k '':' . "'~:-:'. aby mala dlhý život a štastnú smrt. « '-i .rináša podivnú.-. a mlcí. sa strhne..slepá.:-. \'onkoncom nevie. . je stále dobrá..~\ala múcku . cudziu vonu spálenej nafty.3. :stá poda ako vtedy .' ..y rozhlas zachrípnuto volá: Podte žat. '.: . . = ..

coho sa držíš. Zamknuté na milión rokov. ako bolo. sledujúce ho až do úplného zániku. Tak chodievala smrt. Zamknuté. kde je zem? Tvoja zem je to. v ktorej je všetko smutné. len nemý drozd splašene letí priamo do slnka. hrobmi zoraná. a zúfalé obežnice detských ocí. odtrhnuté z nocnej oblohy. navždycky. Daleko. slzy umývajú. smutné klesajúce hviezdy. Pijú ako dúha 'mlcanliví muži. tak až naveky. ŽIté. . Smutné sny. V tažkých chvÍfach prichádzame sem. smutné sviece dymia v kostoloch. navždy strateným. ale ubúdajúci stokrát rýchlejšie. naše deti placú a hovoria nám: Prestan! Prestan s tou strašnou rozprávkou. ale všetko tak. trojnohý pes hovorí tam jasným fudským hlasom. nedotknuté a cisté. A zem a zem. Preto ked nahlas spomíname. Ako na pociatku. v úplnej nehybnosti casu. Tam spí zelené slnko z mojich detských kresieb. Ako hus sa kníše krcma na vodách. smutné svitanie. Opustený havran. Spadli na nich olovené nebesá. visiaci nad ústami ako fantastický mesiac. tvárou k tebe ustupujem dozadu. Objavuje sa pravá podoba a zmysel vecí. ty mlcíš. Ako pecne chleba. lebo každý má svoje detstvo zamknuté jediným kfúcom. atramentový drozd ticho hvízda na pijavom papieri. Hluchá.50 / ZEM Miroslav Válek POD NOHAMI Blata po kolená. * Minútu pred usnutím. letíš sem? Kde je pevná poda. ale neprestanú horké náreky. búchame na bránu a rozkazujeme: Otvor! Ale nezastaví sa dom na stracej nožke. Leje sa. tažká voda padá od rána. hlavy po stoloch. pijú na svoj strach. Pijú na odvahu. zapafujúca belasé ohne liehu v hlavách otcovo Cierny okruch chleba. Tváre ukrývajú.

-=-:. zbytocné. __ -=-_.zužujte sa až po osudný pád samovrahovho tela . . :'.:-..':ávne rieky. z \)Tstúp z hÍbok zeme.~ ::.. ktoré uplynuli. ~.-. ' sa. :::::tri noše plno mocných odpustkov.lach..~'. . rozmýšfame. trne júlového vecera. statkárskych briciek.. _:. ~. ..=. daj.. .- ~ . --:. a r: . bez konkrétneho zmyslu. ..:d zavierate oci pred spánkom.stne vydáva slza padajúca v absolútnom tichu. .~ -=-':Jnažená.. _-:= tichu pred dozretím plodov._.ané za živa. .::. . .. co ta do nej siali. na teba._~ -:. a tecte nazad starými korytami. ~. . . oceány.~adine. _ =--. v ktorých je napísané: choroby..: \odám v kaž dej podobe: ""':-.:::-::-l.c plachetkou svojej chudoby.sof slzám žien a matiek. ~ :1avás. -.:: s::.=..~:.: slepé oci studní. =::.. .-. __.= .:k.~=3.... ~. . zablatená a ustatá.::: .J\"obecných bláznov. priezracná? ~ -=-=-.J ~ <: . _~~:-:tyoju tvár ako osýpky? -<=-"30 bírešská..::orÍchválite svoj den. _ ..:terinská a trpkost dvoch slov celkom nevinných: Mama. .Dotyky / 51 ..:e.: rkadlá.'. --'. ktoré klesli u pod tarchou života.. bieda a hlad. ci to bola pravda ..:y. spravodlivého boha.'. _~ =.: poslednej škridly na strechu svojho domu. :. _ =-- . círa. .

-- ----- -~-- --~-- - 52/ Miroslav Válek Spojte sa. príd plná hnevu. dotýkajúc sa slnka. dlhé a štíhle ako pískanie. ked si smutná. aj ked sa ti chce smiat. búrka v povetrí. Vždy som ti vravel: Príd v pravý cas. podra kalendára je 15. Slepci v Báhoni dvíhajú hlavy nad múr. zas bude všetko na svojom mieste. plejú burinu a kašlú. augusta. slnko je v pive. Pri Cíferi sa oparu je dievca s rukami nad hlavou tažné veže naftového priemyslu sa plazia k trati. 16 hodín popoludní. ked lastovicky rozdávajú vo vzduchu svoje autogramy a veci mlcia. park plný sýtej zelene. nad ostnatý drot. a teba niet. príd za dunenia bubnov. potrebujú istotu poznania. prezerajú si vlaky. Zas budú hlavy v oknách. pevný bod. zem pod nohami.----- -- --. vydajte svedectvo pre živých. spravíme vecer u vás v záhrade.-- ----- -. vody minulé a vody predminulé. Márie. veci v poriadku. ich žIté ohne zas sa nad nás zohnú: . ktorí. KRÍDLA Tak to je leto. prstami lusknem. zapália sa marhule. na pravé poludnie. všetci kývajú a myslia si to isté.

.j všetky hviezdy.dávno prehrali. ~ zacínal sa na nebi a siahal po náš bozk..-:....:.-:. '::.=:::: - =. ~ . stalo sa. = i :. . ~ :z-:-:: ::.:aj den po stvorení sveta hralo rádio.:: žieami. . . .-ial istý Ábel. :. . s . :.Dotyky / 53 ·. i •.jala si. .. chodí 80 mnou. . :.š hlasno tfkli na plech hromu. .. =.. držím sa zeme...."-. slepota dospelého veku.:.. '.::. ::'::-lh)" . y .= sme kupovali lístky na futbal.. ')I'. a fahké.:.:tná vec.--=::: bodkovaný ako kravata visel šikmo z mracien. ' krídla.__.:edy bola tráva modravá a studená jak studna. : ~=:.:::1 dobre.ž tá búrka dlho trvala .::... som ta videlletiet ponad dvor. .-=---:.:lij aké krídla. -'-~ -:. _ :'coesa Zem pohla v ložiskách. priezracné ::1evšímal.. ___ .e:.::ú sobotu. že ta budú hfadat .. .. si svo j stred . po patnástich rokoch 11:: :" .:hli eb. ""--:. .:sme ta..::...~ sa triasol ako ovecka _ -' e:.. ~:. t _ oe:.:.::. . po izbách.. ':oma.. hovorili.:o. . •. :alo. : . :::...:.::: J.-. 1E:1: -'----=-.

Leto vo vzduchu. odkedy sme poznali. my sme boli váš osud. Odkazujeme vám. ktorí šest dní v týždni zastupujú boha na stavbe sveta. Som doma. Oci plné zeme a ruky plné rúk. tušení. pohybujeme sa rovnako dobre v priestore aj v case a vieme. že toto miesto je tu u nás. pretože všetci svatí. rastiem do seba. Leto žité ako osa stále za nami. kde sipí diablov hnev. . na zemi. s horiacimi mecmi v rukách. v božích záhradách. že hmota je len urcitou formou energie. co tak hriešne zaostala. ktorí prídu prekrocit po vás hranicnú ciaru života. uzavierajú svoj slepý kruh.54/ Miroslav Válek robotníkov Z Kovosmaltu a Z atómovej elektrárne. vy sladkí. vybuchujú granátové jablká a anjeli v plynových maskách. Leto na každom kroku. Ale my. zodpovední za poriadok. kde podfa tvrdenia teológov má byt raj. brali úplatky a božie mlyny mleli iba pre pánov. fahšie roztvárame svoje krídla. Za krvavou ciarou horizontu. je napísaný osud cloveka. prichádzajúci z našej krvi: Myslite na nás. práve tak ako vy ste osud tých.

PRÍTAŽLIVOST .

:-..Prítažlivost /59 Oslnenie :_ ··~o = ~_ -: zltne..:-:-: ~ ..:.:. :~s. svete to znací SOS.:fa klopú do dreva. ~:.:u .-: = :--:~. ~ad lesom sa mrací..':'~2 stvorený je na cítanie z ruky.-. až sa zotmelo. :::ahla. slnka by som mal..:..slé jablká.:.:i .= ~ . <:TI 'W..::._ ~:prsty na nohách a na rukách.-=':' í.':' >.'. c . "C':"".': zrakla.. ::-. =-=. s ==-.. :Jazilicelom o celo . co by sa v nich pásal. 7~-. nom sedia s bledou tvárou. c:= _ ::-. tle '""-:-: ::2. ze k životu to stací..::-_~o octom. odlomil sa blesk .:. :<~sk. vzduchu utopil sa les. s kvetinami.. ::n _ ~.:.=... "-.:-._.-:k.::~n zrazu . : =. :':.=>m . ~__ :: \.i. =.:. ::a klobúky . .-. t::' L... . :: ::. "-: -._... 2 .'som ti kúpil nemal na chleba a na sof.ozneva. -i :-.

rieky pramenia. Tvárou do ulice. Ale ja stále chodím s nepokrytou hlavou. ked zahynul Ivan Hrozný. a pod nohami plná náruc vzduchu. na cistú ražnú slamu vzduchu. ktorý ich oddeIuje od zeme. to sa mu nedá odpustit. Ó. NA KTORÝCH SMIEŠ PLAKAT To bolo vtedy recí. ustielajte vzduch pre tých. . Tebe to všetci vycítajú z ruky: Ked usmeješ sa.60/ Miroslav Válek Ja ti nic nevycítam. piHami ku dverám. ustielajte plné hrste vonavého vzduchu. A že tam tak visel a že tam tak visel ten ulicník a na celý svet vyplazoval jazyk. ako niekto. CO odchádzajú. ale hlavu naklonenú. kde stúpaš. Obilie ž1tne. uciteI dejepisu s vecne smutnou tvárou! Siahol si na život a ani nezaplatil nájomné. vyjdú dúhy pávov a tam. kto práve vošiel a stojí za záclonou. Tam na ten vzduch si poskladajú svoje žiale ako košele. plnou trápenia. Slama na klobúky práve dozrieva. akoby uhýbal pred úderom. DOMOV SÚ RUKY. Teba každý Iúbi.

.al Helenu Dankovú z III.m sa: vždy nás upozornoval na podivnú zhodu letopoctov . :nusel hrozne hlavou kolembat. « L. . -. starosta : ..Prítažlivost /61 ."". '_~::. ktorý celý svoj život rozvíjal myšlienku o zvrchovanosti :_. bude škorica ..Bude to iste tak. v ktorej nebola.: .j prvou púnskou vojnou sme sa držiavali tajne za ruky .: ::2.: ' . : ~.:. že táto vec sa stane až o poznanie neskoršie.: '':-Jnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia.už roku 1638 zomrel Johannes Althaus._'.. -_. : ==:e bolo v tom case všetko fahostajné. .-'. :' ~._. ako nám hovorieval: že totiž dejiny vytvára -_ .den si uvazujem kravatu. :':=::1 som nohu na xylolit -" :: joriacej trávy.:[1 si niesla svoje ceské meno do Prahy. ako sa obrada k nám chrbtom.~:1ení zostával som v triede.-. :1Ohami _ :. ..:-~~JCyiksme sedávali na oknách. := -: ~~ som život. B..-~::~ dna som otvoril dvere triedy..-:..ozaj .:~::sk)'. musel hrozne hlasno zvonit. co tak visel. : :.:~liaest omnis divisa .::-án dalej som už tušil. -.: _'..._ : .:~som futbal _ -.:'. a o 300 rokov neskoršie sa cosi stalo s hranicami nášho --'. .::2.omiešaná s koprom.~. _ : ~:~.ali monotónnu piesen: ::.:. __ ~:ID tak vonia.:' som ešte nevedel.':....:hodil niekto.

proste cosi ako náhly pád jablka na ostrie noža. V tejto súvislosti si spomínam na istú básen trocha sentimentálnu. to pekné ceské meno bolo celkom nanic.. že premenia beh sveta v miestnom meradle. Peši. Za gotickými oknami biskupského gymnázia sme práve rozoberali tajomstvo vecnej pravdy: )} Memento. quia pulvis es et in pulverem reverteris . že to bola nevyhnutnost osudu alebo voIa bohov.. každý s kvapkou cudzej krvi v rodnom liste. Ešte dnes ju vidím. šofér Cerveného kríža. Coskoro sa mnohým znepácila jej olivová plet a modrý lesk vlasov.. krvavé a ako voda smutné. Napokon. pripomínajúci hlaven pištole. a jemu podobní. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. homo. jej malé nohy s cervenými sandálmi v prachu ciest . Veci sa dalej vyvíjali normálne.pivonky rastú korenmi nahor. peši . Pocul som v nej padat nocné motýle na sklá okien ako dážd a kamene.. Pretože dejiny vytvára sila osobnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia. . Ruky na tvári. « Tak sa teda obrátila na prach.62 / Miroslav Válek Myslel som. ale jadro veci bolu v niecom inom. peši. rozhodol sa František Kaplánek. zástavy vejú pod kvetmi.

..::.. -: .::. : .aschodoch .::.' :.. -:-. -.::.':o sarobí! _ . kvety polievala._'. r __ .::'Jla.:::.-: :. . :-. .~ dlážky. .:-:" zrazu ' . .:.'Jchom nezachytitefné: -:.Prítažlivost /63 -~:n období. CO otvorí.' hrajú v záhradách.:.:riksviec. .z. _'. . -. :-:ah dlážky. :-: '.\·ere ~~:. a si ich vecer pod lampou. medzi nimi. . =-.-j slávu nedefného obeda.:orunou. .Jffi zostal jeden tanier cistý. __ -: . .::. odtahovala.. .ocsedí na streche c_ : .::. --~ ~ ~~ena....-~::loma umývala riad.:-..'. =._ ' ..---=~_.::. .~:: plného zatemnenia Mesiaca a hviezd. lesk okien : :-~ mala obe ruky prázdne. ~ : _5ilie stola . a .::: tiché bratstvo kfúcov.::. ú ~.laich k sebe a odtahovala.::.1 .'.=-.::.? j ruke ten.::.. .:.::. .:. -~jia iné veci.. ':.::iepiesku v okenných tablách. ' :: ~::: .~: ..~_.:':uje na deravom komíne.': '::: ten strach.-~::loma d -..\1atka! -.. nikomu nepovedala. . d .

64 / Mirosl a v Válek To bola práve tá zvrchovanost národa: ruky. len prostácik vietor tam zdvíha škridlu popola. Nepamatám sa. nad ktorým ani plavá žlna neprepláva. nepi znej. Pominulo sa to. Ruky volajúce o pomoc. Budeš raz chodit do školy a budú sa ta pýtat. Krv nie je voda. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. prehltnutých so sofou. . neplac. Slza a kry. rozplynulo sa navždy. cierne kmene spáleného lesa. Ale ty im povedz: Neviem. Milácik. Bude stará studna a bude vedro krvi. krvavé a ako voda smutné. no hlboko v hrdle stále zostáva horká chut mandlí. kry Kremnicky. Nepi znej. ruky. na ktoré mi dýchli. Moja pamat je zrkadlo. kry Lidíc. Krv Osviencimu.

: ~. -=.::: -=....-_ = = .:... - ::k... -=-=\ ::. ~.:. ='.. ~ "L-' ..:::=-_ mftvych oceánov.: "-~ =~Jstné deti na výlete za mestom : -. šofér Cerveného kríža.h ruky _:: -..:::tu zima.::.:. co sa pekne krúti...:::=:-si uvazujem kravatu. ~: .: ><3. •.: lampy hviezd .:. a jemu podobní K :' :::::. .. : -"-:-. jujúce..:. ._. - je chladná voda v zarosenom džbáne.:dnom tichu.: . =_ pritúlit. =-.. = . .: .::~ck aplánek. :--~ ':~e a cakajúce. zachránit a zohriat . _.:..den myslím presne na to isté. .jú na nás. ktoré vytvárajú dejiny.:. poviazaných retazou...=-.:.=\ sú ruky. oho nedožiješ..mftvych oceánov podomiefa brehy pamati.:.:-:.. _:-_= ti glóbus.:. . na ktorých smieš plakat. .. položené na stole -: . tvoju tvár. neplac. :-.=-..Prítažlivost /65 I.. den • . . lá voda na tvári. po práci.::::::c íst už domov.:me cestovat. .priložit prsty na hrdlo a stisnút. ~. : :":':11. :-'.. = \.. : =. sú ruky. vlhkú od potu a od sÍz.

holub na komíne ocernel jak orech a horeznacky padal do trávy. Pocujem cinely. Spomen si ešte na sfúbený prsten.66 / Mirosla v V ále k NEDELA Cigánske dievca v žItých mencestrákoch tocí žeriavom. v nedefu. na kamen dávno zahodený do vody. Zavialo chladom. ulica stíchne. z ktorej neunikneš. na vodu prichádzajúcu vždy odinakiaf. Ale o minútu sa veci zmenia. zahrmí. Na holých konároch už vidno zretefné obrysy budúceho lístia. v hodine prebúdzania stromov. ako tvoj sveter mi pletie hlavu. elektricky utekajú po prstoch a zatahujú siete nad mestom. To všetko ešte pred obedom. na opakujúcu sa ako pesnicka. To je tá obruc. hrá dychovka a kypí mlieko. modrozelený. rúti sa expres so sklom. priložili. . Hrebene vo vlasoch zaiskria a zhasnú. na jej kruhy. dve slnká narazili o seba. ty o nicom nevieš. Plyn. na ich mlcanie. Spievam si smutný šláger a chodím po kuchyni. A zatiaf v záhrade za oknom pes šteká celkom po dedinsky. všade okolo je nedefa.

. : .:. =-:a spomienok. " :::eIou som cítal zakázané knihy. som spal.. '. _ -::=zl~'chmyšlienok -c.. =-~ " :::dou sme chodievali lovit ryby. : ~ ~::J0'ch svietia tvoje slzy ako kvapky oleja. co ::~. ::-. .y okolo sa uložili k spánku. "::::~2.. ~:soprán zbehol do prízemia _ . -=--= dúhu na asfalte. j -:: ':du musíš ležat ako obrus na stole ..c ~ =-:. _:: .~..:ov._~ strechy.:: :eIou sme sa kúpavali nahí v rybníku. domov. v námorníckych blúzach idú do kina.-'-.. už je neskoro . ustato stojí na jednej nohe ako bocian.dla mna nesedela NedeIa -= ~ ~~ 2..rilosa. =-:::':1 S tenkým krkom zaspieval -.3samiba podIa hmatu.. <hodoch .. nedeIa .::::1 si svoj chlieb.=:-.. : .-~.:-::-sty. že si neodišla. ': :::~2.:-. o . .koldo šera: '~:":'da..Iavoako kohút. = =: . tkom v Ione.. ..'. =~ :::.'. ktoré horknú.:-ajme kná! -.. : ~-si našli svoje miesto v temnote. . :~m na ústach.Prítažlivost /67 .::::11 sa so mnou krúti ako kolotoc .~~:. :::'::lskeievca v žitých mencestrákoch tocí žeriavom. d .. .• =-:..e moje pokušenie. .

zem hlboko. drevenými nohami prekrocili prah. sústredené a uzavreté do seba. vtedy je nebo blízko.68/ Miroslav Válek OSLNENIE Aká je tmavá noc! Pri rieke. na nehmotné telo nad latkou! Vtedyaj slovo letmo pocuté má jasný zmysel. strieborné ryby zasvietili v prúde a zem sa trasie od dupotu nóh. poklonili sa . cela mi k sebe. pomalý pohyb na vrchol a pád. stúpajúce a klesajúce. A všetko záleží len na odraze! V studenom daždi krátko pred úsvitom mrzáka niesli po schodoch jak klavír. rukami hfadali pri zemi a našli. dolu uložili. v sade falie zapálili. korene strom ov celkom nepravdepodobné. •• . Premiestujme sa! Stále to isté: otácanie ocí. tvár vo hviezdach. Aká je tmavá noc! Spat s rukami za hlavou a mysliet na skvelý okamih opúštania zeme. kolesá.

::. .::--_ . " -: =-.isí za oknami ako negatív.Prítažlivost /69 ~ -:~ ~ 7 je tu ~ ~:sila. :. L. sprava perut bombardérov.::. ciefavedomé.. . :nužov. .:- . v skle piesku...e sa hfadám na tom obrázku." nej na dne horia . : . -:~:ltom kove hviezd..::na zem klesá zvonica.:-:.-:'.. ' '::'':-=-. v márnej zlosti.:. ~de sa pretínajú uhlopriecky izby. s:ba. s -: _·. .. Zem pod sebou jak vefký velocipéd.díŠv nej slnko.:.e oceánov. :-. -. vzduch vystupujú na nebesá..2.~. =-.:. = . ~=\enie nad obilím. .::. . ..:.:. dalej o pohfad.:. =-.. .dá ako zostrelený vták.:::::. ~dko vidíš ukrytý _ .-:=.c.: 2.':~. ._ ::3.~~~:ešstÍpmi vodorovného sveta. _ d.-=:::1é. : ._ . .:~~be mesta. . :en bod. .-::'. v ktorej ležíš '. stojatá. .::.': ~eby udierali na veselé bubienky.všade .Z .:.::.:. :. zien idú za záclonou.:á voda.osé nohy po izbe mi chodia..:. ~ <.-radípremenenom na antracit. .: .. tom istom smere. ... .. -'. ~ .. . 2.kloní a hladina. ':loveka.

biele miesta.. akoby ich ani nikdy nebolo. nenahýnajte sa z okien: mrtvy muž v cylindri leží na peróne. ktoré hovoria. nie naopak . popamati. album otvárame. dalej je matná. Dalej je voda stúpajúca k ústam. pod nou muž s jablkom skáce ako rosnicka. akoby si napísal na sklo okna: I:úbim ta . pominuli sa. Nepas se pencher en dehors. svadobná noc je len jediná! Nahý muž v cylindri leží na peróne.. « A naozaj. prítažlivost bomb a chodníka! Ale tie tváre blednú v albumoch a strácajú sa v mysli.a zotrel rukávom. é pericoloso sporgersi.70 Miroslav Válek Uvidiet Neapol a potom zomriet! Navštívte Capri. nic. vlak sa pohýna. nevesta je nedockavá. . siahneme si do pamati: nic. družicky sa hlúpo chichocú. mali sme príležitost presvedcit sa o tom: prítažlivost ocele a detskej tváre. nicht hinauslehnen. nezaostrená cepef dažda ponorená do noci. drží si palec na nohe a volá: » Všetky veci vrhnuté do výšok vracajú sa na Zem. Až jedného dna popoludní plní pokory sadáme si k stolu.

~ :am. . =~-:hrán sa pred dotykom. Tibor. ihla na dlážke. zdvihol by som svet.naraz dvíha tisíc ciernych klarinetov..::::cly prápor mracna veje nad pofom. ktorá vystupuje z jazera donových plavkách. :.~~gdaléna. Teodor.:s . =:ácam hlavu. lež ocef zostala. Tichomír. :.-:-:hádza slnko. : <n. _s:redené a uzavreté. Tatiana. -.bosé nohy.._: a krotká. Monika.=::linuli sa. ~._.. :. . :::le zelených datelín. .:. . ale teba niet. \~~t zdravé ruky. : ~:. . \. Malvína. ::~::::U-án :·=:obu sveta dávno tušeného.::-:.Prítažlivost /71 -=- ~:nara. -=.-::-:~ovaná ~~ kosa pred zajacikom.. Terézia. Anna. -_=ota v pohybe. :'=::linuli sa. Ábel. bosé nohy po izbe mi chodia. Marek. =:acam hlavu. Marcel.ujúca ~~ telo ženy.zahral.:-.:?ajúce a klesajúce. Alena.:2 syitá iá . . ktoré nevidím. =::linuli sa..:~le to isté: =- -·e ::. ~.'oškvrnená.: ty správne padáš na tvár.

ocami presne sledujúc jej let. . bazény a sa1tá nad bazénom. milión bežcov beží vo mne maratónsky beh. kde kvitnú práve klívie a žItá vcela vyletuje z izby. cez kamene. Ja sám som mesto. priezracný a fahký. domy a veže. Ja sám som mesto. Nehybná biela ryba visí na oblohe ako vzducholod.~ ----- --------~ 72 / Miroslav Válek Slzy a svetlo. žeriavy a sklo. a ruky. dojatie a prach. Mám ruky. sa odrážam. z miesta. Huciace mesto vstupuje mi do zreniciek. Ale ja idem cez vodu. ale aj veci zabudnuté a veci povšimnuté iba náhodou. purpurové motocykle s blondínkami v lodickách. ktoré brúsia krištále. ktoré ohýbajú plech. cez mlciaci les a centimeter od okna. Cez steny akvária svet je tmavozelený.

. . ~.ot tažných koní ~ pot drevorubacov. :='~:e .Prítažlivost /73 \'ZDUCHOLOD 1 ani ked si cesala vlasy. .. ?ot lejúci sa dolu tvárou.~e to mosty vyletovali do vzduchu..J porozumel. s. pre nich dvoch.:to ta pozbiera? . ako vysávac. . =-_~hle prudko dozrievalo obilie. padajúcu za bieleho dna . 30la klzká ako ryba. =-_~neskorenú hviezdu.. ::::.:. šmýkala sa z rúk. chvejúca sa voda úzkosti. vzal ho do prstov. a _=shrdzavel jak škvrna po krvi. ?iávala izbou ako utopenec ~ ako z mracna padala z nej sof. . . s~jol si ~ smutný. ako keby kopal hroby.ravil slucku ako na vietor. . ::..2 bola jesen. že je sám. s~ladal košefu. nepochopil. ako keby uvazoval lod. ot maratónskych bežcov pred ciefom. . ~ne triasli krvavými hlavami.lkom malé mosty. \' prestávkach medzi výbuchmi vzduch hucal monotónne .:lkol. o .. ..pot. -~-robiluzol. =- ?ohIadal klinec. J.="::enpo druhom.namená to množstvo detonácií tak nablízku. ~::. z \~ysle1 na hreben.

ktoré zachytili veTmi tichú hudbu. otácajú žeravý mlyn oblohy. 2 »Vzducholod nad mestom.napísali miestne noviny . posobí ako provokácia. ked dobyli sme vesmír. vidno do neba. slama vzduchu je už celá mokrá a cez jej steblá.kto . trochu bližšie k Zemi.a ich redaktor. ten nedoucený sochár. v case. sám vylepoval žIté plagáty:PLES ASTRONAUTOV SA DNES NEKONÁ. vchádzajú do slnka. ako keby prežúvala jeho cyklámeny. na všetko odpovedajúc naucenými frázami: »Nepýtajte sa ma na podstatu vecí«. Visela tam nehybne a mlcky. vystupujú z vody. naplnené cistými šošovkami placu. že nic neviem« a pod. holohlavý Sokrates. ako urážka. jeho georgíny. Ležala tam ako krava v plavkách pod belasým slnecníkom a celé mesto bolo z toho pohoršené. Tam ružové a veTké kone. tí veTkí duchom. ba je to vlastne znižovanie vedy« . »viem.vzducholod. Díval sa a zazrel: asi na polceste. bez príciny. stavajú sa na svoje miesta.74/ Miroslav Válek Izba je naraz plná malých kryštálok. jeho neóny. celkom slepé. nad vežami mesta . ci to nie je nová stálica . Nevie sa napokon. No milenec a dvaja hráci biliardu. veTmi zdaleka. vraveli: Je toTko vecí medzi nebom a Zemou a clovek potrebuje nieco Tahkého. ktorí už z praxe poznajú tak trocha neustále meniace sa postavenie hviezd.

.-. ona..:. .. -=.tojíš oslnený s .:. .. . '. . ~ '.:':0bala soche. bollyrickejší v odhadoch.. '~.~~í pán na holenie.:h\"isí! '~c:.-.riek dvojzmyselnej štylizácii tých slov ozaj sa v tej chvíli :-. stvoritef namydlených bleskov.:-::-dybol svet jak izba znútra zamknutý..Prítažlivost /75 .::-::. ktorá odlieta. moja poklona . la ~: :-eží k obloku.-::: tých najhrubších na :: ~.=.nápovaha.:: l \-enisko.. ::.šade dusnota :: :~a jak v katedrále. .« to bola jeho zásada. = c:. irali organy. filozof a holic.=:atníkomzaciatkov.Jala. z .chladná.':ko mravca vynesené na slnko. c:.~-::.oú-iedových kruhoch jej dvoch Mesiacov..t visela celou váhou na kfucke.~~.. '.. ... Ved co je život? Vefké =. . ako sa = -. ~c:.=.. : :-c:.:. adala p :: :' 2-dalaako bomba. ::ložno je len púhym sprostredkovatefom.s:laako fialový hríb. Protagoras.anajdlhších hlavniach. _. hmatatefným symbolom odvahy a cinu.:1e ako býk.. -:-.. ~~:~y hviezdy sveta spocítal? ..-. =:-'Jšenýcervenou nahotou tej spálne.-..my traja aspon nerucíme za to .. A iste je to iba zakuklený motýf. dá. nevšímavá. '. A co je clovek? Bublina. poslom z neznáma..c:. »Všetko je také.aocha spomínaš. =.

padal riedky dážd. slabo a melodicky hrmelo jak pod oknami konzervatória. A tak vstal. že praská.76/ Miroslav Válek Zdalo sa mu. sa díval: Vrchy sa stavali do základného postoj a. a trasúc sa jak kuriatko. . na nej Zem ako na vlásku. do prasknutia napatá. rieky tiekli ako na mapách. Potom už znela iba jediná tenká struna. oci plné bielka. že je práve polnoc. súhvezdia že sa rútia popri nom jak vlaky zdaleka. robotníci si pískali nad vežami mesta. len obriadok. krehká a dutá škrupina vesmíru že praská. Raketa na Mars odletela podfa cestovného poriadku. už pokojná a tichá. Nebo už bolo prázdne a cisté ako sofnicka. opravujúc klenbu oblohy. krídla zlepené.

ako po výbuchu sopky. -. \ -.. ~ oe spúšta svoje dynamá. hlboko. s = A.simi vravíš. _~jium a arzén.:.:::joko. =-. ~~: stepná tráva. lesy pocúvajú márny nárek vody -'. -'.rcahuZeme hlasno mIaská nafta. .\ popolavom trasúcom sa vzduchu.:inádium a mangán. :...:eány sa ešte kníšu v bedrách.-\'sklairéna. c 7 na dno mojej studne '::2stupuje strach. :.ni som dobre nepocul jej hlas.:. Zcm teda sa zhruba drží svojej dráhy. :::erozumiem ta. J.ž: . " ~áhlom tichu. ~.Prítažlivost / 77 Robinson ~OBINSON 1 zdeni záhrad je pohodená ryšavá ciapka jesene. :-='\-0 a jód.::' istej miery poslúchajú dávne zákony.\šetky prvky v známom poradí .mesto si už ladí ::štaly neuróz. \~'šli neóny -'.

a komu anjela? Je to len malý. bravúrny pilot v prúžkovanej pyžame. ktoré sa nezastaví ani na chvífu. skvelý natierac. hysteps. na syntetickej oblohe. thiamin fortel Spat! o šiestej ráno. tak dokoncil svoj strmhlavý útok na asfalt. otvára tma svoj tažký ciernyklavír: zasa ten koncert desných kakofóbií! Allegro ma non troppo . Guajacuran. jasnej ako facka. kresliaci svoju ciaru zhora nadol. Pád anjela. ked do cistého neba sirény mecia ako crieda oviec. komu by pripomínal muža.. . potom sa vystrie.78/ Miroslav Válek A hore nad ním. bez prilby a bez skafandra. z otvoreného okna v slnecnom svetle vystupuje muž. s hlavou proti múru ako vždy cuje pravidelné a drsné otácanie mesta. ramená zdvihne ako pred orchestrom: Piano o poschodie nižšie a ešte nižšie hlasný ženský smiech.. ktorý padal. Na prstoch stojí. ci opacný let lkara zo slnka k Zemi? A on tu leží.

:::várou v tvár planétam -. premenená na kolibríka. idúcemu po hrebeni strechy. J -=-. V štvorstupoch -~ život štyri razy dlhší. na svoj sen a na svoj pohyb nahor. pretože den je modrý ako oko králika.::huZeme drží . _-\krozhodol sa vzletiet.. inu ':'univý pochod jazdy nad hlavou . sníva sa mu Yma Sumac. je fantastický den a každý má právo na svoju hviezdu. -~-stúptez cesty mužovi. _-\le on oci otvára.::k leží zasa . Bez váhania pokracuje vo výstupe za hviezdou.Prítažlivost /79 _-\mesto hrá jak fakírova flauta.zákrute niekto rozbehol sa k lesu. vidí: Zemegufa pláva v šírom priestore jak sukna.:~-m trvá pohyb proti slnku. Muž s vedrom v rukách zaspal na najvyššej priecke rebríka. :S. ___ vyhadzujú. . .na lopatkách! Z\-oní zvon.divný osud podivného astronauta. Sám dobre vie. ::-~koho nedojal ::. \ . ešte :-010 by smiešne zvonit na mrtveho. co skrýva v sebe let. spraví to! 2 :deme. roztocená okolo bokov Galiny Ulanovovej.. nikomu sa to nezdá neobycajné a nik si ho nepomýli so stíhackou.

. kde cíhame na jelena. s kým sedíš v kinosále. na cloveka. stromy v záklone ho odmietajú. pri pokožke dýchajúcej ako les. Vlastného detstva dotýkaš sa laktom jak niekoho. pod košefou. zapadá slnko. Padá. pijúceho v brode. pri pokožke dýchajúcej ako les. Zasa ten istý krátky pohyb spat. Všetko sa dalo zas a do poriadku. kolorované slnko stúpa nad obzor. mlcím. padajúcu pri jedinom slove do mdlób ako do studne. Stojím a proti svetlu prezerám plátno zošité a znova rozpárané. sekundu pred skoncením vojny zacínajú hrat medené fanfáry. Tam bolo treba práve zacat. na príležitost. s bielym medvedom. na dieta s cistou tvárou. strieka kry a prechádza sa na zelenú. Vchádzam do izby. dierky na košeli. na dobré slovo. Vtedy ta naraz pocujem pri šijacom stroji. zamykám. Tam bolo treba práve zacat. Tam. na ženu. tie už zostali. v ktorom sa ukrývame sami pred sebou a navzájom. ktorá sa už nevracia.80/ Miroslav Válek je jesen.

Prítažlivost

/

81

~3.dámsi ku klavíru, :-.rámjedným prstom ..~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, ~ám pre seba. \fyslím na to, co ma trápi. Daždová voda, vonajúca smolou \ sude pod oknom, ..3.kvefký cierny reflektor osvetfuje nebo, :-:lotocykel BMW 750 'oystrelil dlhú dávku za seba a zmizol, ~ukucka na hodinách kuká poludnie. Zrazu je jesen a ja som vefký vták, :1emotorný a smiešny vo svojom tažkom zimníku. Chcel by som letiet na juh tvojho srdca. ~de je juh? ):ik nevie, ~:nerníky pri cestách ukazujú do zeme, Zem otvorená dokorán sa trasie 3.cesty, ktoré teraz nikam nevedú, ::ko ciary na studenej dlani mftveho dievcata ~Ú prázdne. \fažeš si kfaknút, mažeš hfadat zblízka ':iaru života ..:. tastia. š S~dím pri klavíri, :-:rámjedným prstom ~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, '<:lmpre seba.
d

82 I

Miroslav

Válek

3 Za dávnych cias mojej pamati, ked kdekto vo mne videI naivného chlapca, akým sa v reci mužov ani nedávajú mená, ja som už prelamoval fady Antarktídy, s Polárkou pod hlavou som spával v holej púšti a závidel som všetkým robinsonom. Vecer, ked si už naši doma fahli, potajomky som odchádzal a chodil po prístavoch. Hfadal som lod, ktorá by stroskotala, hfadal som vietor, hfadal som svoj ostrov vecne zelený. A všade tam len ty si bola so mnou. No potom neskór, ked sa už toto všetko stalo detstvom, a ešte neskór, ked prišiel cas a vlajky leta klesli na pol žrde, v dalekej krcme som sedel a, cierne kruhy pod ocami, pil som žItý grog. Pil som štvrtý rok. Pil som, ako sa pije z oceána, vefkými dúškami a bez prestania, pil som lode a ryby, kamene, ktoré vyplávali na povrch, práve tak ako daleké ostrovy a mestá, vonajúce vanilkou a ambrou, pil som vzduch,

Prítažlivost

/

83

:-:-:.:.gický ktorý horí v ociach, lieh, ~~=-cpriestory, :::.l:alstvo,co páli, .:.:::nezhorí. -\ bolo treba zacat od zaciatku, :.o:TI. kde sa clovek zdvíha na nohy, ~:~ckremen, biely ako panna, _ ~~rí potme v rukách .:.padáš na tvár ako opilec, ~:;;j v kameni a piesku, vidíš ::,::-i záblesku =-_;;ónovi sviec c ~ ;;dinú osamelú stopu ~:O\-eka. _-\bola tam. ~-\-idel som ju na okamih zboku :-:1ihnútsa ako antilopu -, oku .o potom všade nahmatal som tmu. Obrovský cierny vták si sadol na palmu, akryl slnko. \-:edy sa Zem zachvela jak žena pri porode, ~o vyvrhla, to všetko bolo mftve, krvavé, :11inaprifahla si k hline, voda k vode, ::,brovskýcierny vták napalmu zakryl slnko.

_-\predsa budeš rást, ::-udešsa zdvíhat .:.budeš stúpat po oblúku dúhy, ;::,oletíš, .oj bosou nohou pojdeš po vesmírnom skle, ..:meléslnká zažíhajúc pred sebou.

84 /

Miroslav

Válek

Ó, zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova, aj z nicoho, aj z vody, ako ked klícia semená, zem zdvihneš nad sebou a vstaneš, ty nevinný a nahý, ty bez mena. Clovek medzi Iudmi.

NEPOKOJ .

~te ~·.lŽ sa na svahu mihne jej zelený kabriolet. má miikké lýtka. fosfor! :-.Nepokoj / 89 .: lúku. zaspievaj.. tráva už vchádza do dalšieho kola. spievat! . ale rýchle! Splašení ako jelene. ~:arneme tráve na ociach . napodobnujúce cval.:J..-\ jarné klícenie! .n. ~.-\ cWorofyl! .. Raz a dva. . irmenie jarných motorov. zriebiitá.-\ už to nie je pretekársky voz...j ukazuje jar! :::. svietiacu ako hodinky. Zaspievaj nieco veselé..alyju budú boliet ... \.::. ~ialenstvo tribún! Jetu len smutné auto s pivom."soko kolená.::. z ktorého vyhadzujú zelenú frašu s penou v hrdle. =. akcelerácia tráv! -:-.-\ dvestotisíc iných hlúpostí! E-llavavás z toho nezabolí . . ~oníky lúcne.chovi Mikuláškovi by ste radi videli.:> :.

. nik sa ho nespýtal: »Preco?« A »Kam?« A kto sa spýtal trávy. premiena mrtve veci na živé. A tráva pracuje: nad chodbami krtov. kam rastie a preco? Kto sa spýtal na jej vnútorný život? Kto aspon steblo trávy preložil do fudskej reci? Nic. Musel len bežat.90/ Miroslav Válek A tak sa clovek dožil tisíc rokov. iba ohen a dážd. dejiny filatelie a futbalu. nad hrobom. Jej dejiny sú dlhé a plynulé. nad hrobom. predbiehat s penou v hrdle. šelest nad aortou. pocúva nárek mora. blúznenie vody. hfadá im správny tvar. Napísané sú: dejiny vojen. trápi sa sama v sebe. Premávajú v nej expresy a nájazdníci hryzú hrivy koní. Dejiny trávy nikto nenapísal. Z hfadiska trávy je to bezvýznamné. premiena požiar slnka.

::. pozná bludné hviezdy! Tráva vie. -.Ještiálne vraždy.::-enieštiav . Raz všetko pochopím .:. po com býva krY. .:. \ -ypocítala vašu definitívnu podobu. '.UU tý kfc korenov.-:-askanie buniek.-\1e tráva je trpezlivá . co vravím: ~ic.~obysám som bol trávou. :::-ávavie všetko o živote a smrti.. .padá do nej zlatovlasá hlava .:o'jdemedo tmy . . \ 11cí.~-ž všetkému rozumiem.:.Nepokoj /91 Z3.-ocúvat pórodné bolesti trávy.-:itlivá.:. .-ocúvaj dobre.:.odhalím ti skryté súvislosti vecí. .caká. -::-ráva vie. ?od. . iba ohen a dážd! . -::-ráva všetko zakryje.' pamati drží všetky letné lásky. :-ráva má presný zoznam nádejí a sÍz. ~Jdzoložstvá . Polož si ruku na chrbát noci. :' odciarkla si vás zelenou .:. ~ epozerajte na nu zvysoka.mnohý kohútik v nej stratil hrebienok. od coho mftvych bolí zub. -.

prebúdzali ma a ja som zo sna skríkoL Nárazy zvonov. Zvony smutné.U Zvony. Amen. zvony krídla bronzového anjela. zvony veselé. zvony na nederu. pod ktorými som ta videI nahú. Vóbec. Jeden z nich zdvihol náhodou profesor náboženstva. zvony brokátov a zvony taftov. zvony nárazníkov. pod pazuchou s vónou tlceného muškátu. zvony. zrakla si sa. Zvony. Svet bol celkom zelený a cistý. pritisla si líce na plet jablka. pocuterne letiaceho sematam..92/ Miroslav Válek Rovnováha ZVONY NA NEDEr. orgován bollacný. amen. vtedy si bola ešte panna.. peru všade dost. tenký mesiac z neba visel ako myší chvost . svet bol trocha šikmý v tomto popoludní iba pre plavcovo Prezradím ti: Prestrieraný šípmi modrý bazén neba vytekaL Vtedy za zákrutou rieky parník ako sova zahúkal. nacenganého jak ralia. ktoré rastú v prstoch. . zaspala si v jablonovom lístí. zvony v slnku horiace jak vlaky s naftou. hradám svoju rovnováhu. na procesii zo sukne si kvety vysýpala. zvony jednej letnej nedele. lupene mží.

. Tu sa odhafujú tajné súhvezdia. -.. Zdený mlyn leta mával krídlami . ~. propeler. :2. malé luny sotva vychodiace zvykajú si na dotyky prstov. tristo bohov trúbi na trombón! '. ?omaly jak auto vchádzal do mna les. amen.hodou :-~-sadilsi ta na kolená . ona sa mi pácil Zvony. rieka. ..na konci prázdnin. Losa dá krásne robit v letný podvecer? Odpovedajte na otázku celou vetou! . do špiku plac trápených detí. _~:nial sa a zamykajúc dvere kabinetu. zvony posmievaci.-:. iskry vodopádov. \"šetko sa už naucila. zvony behúni. aby si bol svatý. Zvony. mój zvon. ach.."izbe prudko zavonalo ihlicie.~e mlcala. . .blondiak.Nepokoj /93 :~:-. v agátovej aleji :Dleljedno a to isté: Opakujte mi túto vetu ešte raz .. zastante.xha s mostom.. . zvony. Amen. Putuj k bohu kolenacky. « \flcala. fosfor macky.blonplná vtákov.Bas psov.-:. Proti ránu beží noc so zježenou srstou. 2':' chrbtom som cítil tisíc nožov.

. štyri. Je vous adore . Vn. ... Verejne bolo známe: cundra ako svet! Vraveli nám v škole: »Co je elektrina. quatre. »Répétez moi cette phrase encore une fois . trois. No a co? Clovek nie je dieta. ked ju zdvíham rukou zo zeme . deux. ked tam tak ležala.. len na nu.. tri.. Jeden. no hnus~ Vždy jej bolo fúto miznúceho snehu. celé leto zvoní zvon... Na jesen . dva. jak to chodí: Zlatá brána otvorená. A vlani.. vlastne nevieme!« Možno to.. oci na stopkách.. za tou bránou jedna žena. oplakala motýfa. Ja vás zbožnujem .. cinq . Vy máte skvelú výslovnost.poznáme. jak to chodí otvorit okno na poschodí. áno... skocit von! V podstate by to za to ani nestálo. vieme. pat . za tou ženou zvoní zvon. aj jaštericku v liehu . tie v prvom rade . smutnú limuzínu mójho detstva. « Základné císlovky.. páni.. ako lodku hoj dala si v rukách hlavu bofavú. spitá jak ježiško a mesto.. to je na smiech. slecna .. Pat mužov tlací do garáže vefkú.94 I Mirosla v Válek Vcebnicu hore nohami obracal hlúpy vietor. Zvoní zvon strateného leta? Poznáme! Vieme.

tesne pred svitaním. Pri schádzaní zo smrtefnej postele ~. L:. ::1ucené nebo zrúklo ako lev z.to sa dalo cakat .v takom stave z mosta ~. . rovnaké slnko páli t)'ch.tom . aj tých..:. :"'ebo previazané bledomodrou stužkou. co milovali . To bolo všetko dávno.. Placeš. pod trávu.=-\'no na kamen . Luna s hrbom ohmatáva zosnulú.. akoby si nosil v hlave cibufu. . =- Z~fÚRACKA Luna je dnes nebezpecne nízko. .rcletel nízko nad strechami. =':. Zabudlo sa na nu . Jd\Ledy už prešlo vefa jesení a vefa nedieI. Zvony mlcali. A stále rovnako sa krúti Zem z jari do leta a z let a do jesene.. .. a raz.::. T\'oje oci šikmé ako tráva. krídlami tlcúc o seba. s ':aj a iné veci domnelé. piHami tryskového anjela.ony na nedefu ~tvrtej ráno zobudili ma.ma. :. ::-. ktorí zrádzali.Nepokoj /95 ?.:úpimei pištof s nežnou muškou. rovnaké sú mracná nad nou zavesené.pochovali sme ju pri samuckom brehu. ~:-ohý anjel.

vrážala do cistého okna. aby premýšfal. osa narážala na sklo. Osa vo vzduchu.. POVIEDKA S OSOU Otocili ho tvárou k stene. « A koncila sa kýchnutím a smiechom. Hurá! Spievaj. padala. pri každom páde opúštal ju jeden z posádky. . cas plynul neuveritefne pomaly. znelo to. ako keby ktosi klopal nechtom na oblocné sklá a ako keby každým klopnutím diskrétne vyvolal niekoho z tej miestnosti na pohárik konaku alebo na kus reci. vrážala. ktorá sa vždy zacínala rovnako: »Ale tento vtip ste zarucene nepoculi. za oknami hystericky zajacala záchranka. ako pri maturite. bzucala ako starý jednoplošník. že sme zas a krásne plonkoví! Prababicky v hrobe ticho žmúria a hfadá nás niekto voskový.. Vefa prachu. Obloha sa kníše ako balícek. od ktorého zvonil dom jak pri cistení retazí. vážený pán kolega . Tak sme teda bez nebícka. Presne desat minút na odpoved. Cudák pochováva v ciernych šatách odstrelený malícek. Bolo sparné leto. zrýchlilo sa odkvitanie púpav a na dlážke padák vedfa padáka. padala.96 / Mirosla v Válek Za tebou sa rozplakala tráva.

dodal: »Ale joyerne vám vravím . ~~~. Viem spravil' slnko : pomaranca hodeného do vzduchu. . poviem .len co som hlbšie prebádal jej dušu. Chudobná.. ::.::~':=' keby sme stretli dom.:::redsa .« Potom.ktovie .zdvíhajúc nohu.:: :". .mietne si v mozgu súcasne jej spatný pohyb? :3 . ::. podla vane vetra poznám..3. ktorá nezvoní..:. Šije s každým. kedže bol tak trocha aj filozof. ked zdvihol pohár . Zasmejete sa.povedal.vóbec nie náhodou .-:':. Láska. predtým než . ale aj nabrúsený . ale cestná. vonajú všetky vanilkou. dal som :cj meno Osa.Nepokoj /97 = . Odkryl som tajomstvá. z ktorých prichádza .'-:::1 milú básen.~10 by to neocakávané.1 yzduch a osa bola tmavožlto hlúpa . Tá Osicka má nielen štíhly driek.. aby spravil krok ~~.~ kto z nás myslí na priesvitnost skla ~ . musí to byt však láska zvoniaca cistým zlatom.. Sajlepšie sú bozky Valinkine. ako chutia bozky žien v krajinách.::hádzajúcina druhú stranu ulice.Yehovorte to nikomu..-\ pretože sa . hned som jej "J poslal. . ktoré stráži sedem žien Modrofúzových..mená zhodovali. jeho neoblomnost súcasne? ~:~ . sa prísne trestá! Túto veršovacku sme našli vo vrecku študenta.»pretože vojna je ~~'~ziouživota a my všetci sme vlastne služobníkmi múzy. \foji milí« . Zacínam: Sehovorte to nikomu.11 sa den dozrievania tabaku a ubúdania vód.:=. . Valinka je chudobná krajcírka v našom meste.

. dobrú chut! Pime dalej!« V istých situáciách uverí clovek v schopnost vody hovorit po hebrejsky.98/ Miroslav Válek jazyk. co nakoniec preletela cez sústrastné sklo. zanechávajúc v nom za odmenu svoje prstene. ked nevidel? A kto videI chromatickú harmoniku jesenných vetrov? Kto videI svietiaci koren v hrobe elektrikára alebo tmu vo svojom vlastnom hrobe? Kto? Kto? Kto? Tvárou k stene postavený za trest.« Ale ne bolo ine j otázky. Ale kto nikdy nevidel smutnú vrbu plakat do vreckovky. ako aj v iné. to je tak asi to hlavné. ale nevylucuje možnost necakaných náhod a stret nutí. Ale nie. aby premýšfal. napríklad okrem . Presne desat minút na odpoved.podte trocha bližšie a okrem a okrem a okrem. A dalej? Mohol by povedat. miznúce a z falošného zlata. Tak mlcal. podivnejšie veci. Tým koncím.« aby sa obrátil a skríkol: »Prosím. aby si napokon uvedomil: »Mám smolu. Preco by veril. osu. neuverí ani v možnost stromov vzlietat na noc do vzduchu. ako kruhy na vode. ked osamel. mám smolu! Prosím. to videI: Osu. Postavili ho k stene. Ako vidíte. pravda. ako pri maturite. vytiahnem si radšej inú otázku. okrem iných a vábnejších kvalít. Mohol by povedat všetko. život je zložitý a presný ako hodinky.

ádzal krásnu barónku . =::Jcili ho tvárou k stene ako vec.-::. smiala sa a volala: »Och. ~. Tá náhoda. :.~ mihnutím oka rozkolísal v hlave zvon. že cez prestávku zazrel známu blondínku.:~dsmolu! \':. ~olen ticho také úplné.. · :-. zomriem!« Povedal jej. prosím. . po ktorej už dávno pásol! Prehýbala sa v páse ako osa..~. »Pozrite sa doma do zrkadla.::. -. pocut. ako pán Walter Krist odpovedá: .. _:":'2anela ako vefký xylofón. že pocul.:":'0 zazvonit vecer pri dverách vlastného bytu.osi privcas vyšiel vefký Mesiac. tá . sa otáca zrkadlo v zlej chvíli.Nepokoj 199 .1alo nej sidolom a mliekom.~. z · . inšpirovaný filmom: »Zomriem s vami.:":'0 .::. . v · :dnách hrali výpravný vefkofilm. nech sa co chce stane!« »Co?« .'~orom povestný Theo Lingen v úlohe komorníka =-. -:::.:i:ovými prstami si zapínali blúzky.11 smolu! '<.dpatkami zvonili na kamenných kockách.. nevydržím!« »Och. krásavica. ~p~1:at a: »Prepácte. pane!« Jtoci1i ho k stene ako zrkadlo. si \. jedna .::.~. =~:1Yvykrocili zo zelených brán.·. ~. zošaliem!« »Och.11 smolu! '~jolo inej otázky. .3.-\. ~:~dsa nám nechce práve vidiet svoju tvár.:dvidiet svoju tvár je skoro také isté .:j chvíli v parku zavonali azalky.Jrvé štyri minúty už prešli..::. pán Walter Krist je doma?« s .vykríkla.::.::.

Zázracný vece Vzduch plný medu. Otocili ho k stene ako zrkadlo. . ale aj smiech šialeného mesta. Otocili ho k stene ako vec. aby premýšfal. Nemože ani sledovat svoj zástuI Všetky jeho tváre sa rozutekali a obracajú sa k nemu s nemo výcitkou. stát radšej za sebou. Otocili ho k stene. Wa1ter Krist v tomto dome nikdy nebýva1. Svetielka leta v diafke miznúce. ktorého celo tvorí chlapec s jablkom a na konci ktorého je muž . toho nepoznám. zahnali ho do kúta. sám seba odrážal.chut toho jablka má stále na jazyku a caká. chodit v zástupe. trasfavý dych sviec. ktorých duša je jednorozmerná a ktoré potrebujú oci cloveka! Sám do seba sa díval.100/ Miroslav Válek »To bude omyl. každá smrt je vlastne absurdná. Nech ho prinútia.« Preto je lepšie pozerat si do tyla. Ó. Nech teda vraví. Nie je vrah a nechcel by h zabit. A vobec. Aj tak ho u dost bili. mat odstup. hod tie slová pocul celkom jasn<: A toho druhého je mu ozaj fúto. smutný súmrak odvrátených vecí. Už len minúta. kedy sa ponad plecia nahne k ne mu smrt: »Porucík Wa1ter Krist! Už len minúta!« »Rozumiem! Celo stát! Zaradte sa! Už len minúta!« Ale jeho chvÍfa ešte neprišla.

ako príslovia . nevydržím!« =~.::ú istú vec: t ). Walter. Padám z nah.zošaliem!« =l. A možno ešte bude. _-='::'. Svrbela ho dlan.:-'0. aby si to zbadal. s ':-:-. kto to maže vediet.:.=-:0.« Zavrel oci. aby sa sám rozhodol. ~:-:-.astiahlazáclony. ako keby sa vám bol len prisnil.na co dobrá? '-_='ffiU po db'?na.slovovaná jedným dychom. »Pozri sa. smrt . »Nechcelasom. .:: zl<-sen :: :-:akvílenie pamati v nekonecných nociach. o ~~rt dobrá na lámanie chleba. ama sebe podobná. pán generál. Ona tiež. že na posteli pri nom sedí boh.:h. -:: ostrenie nožov. Zdalo sa mu. -\. bud na neho prísny!« Bol. Cakal na nich cierny Opel-Kapitán. zomriem!« Spomína si: Hnusný vecer. Potom zdvihol oci k nebu: »Rozumiem. Salutoval mu a vravel: »Rozkaz spáIte.3. :'\uda. co chceš! Už tak dávno ho mám rada! A možno tu už miliónkrát spal.« Usmial sa a pohrozil mu prstom: »Walter. Spime. Bola celkom iná.Nepokoj / 101 <oré sa rozbil ako porcelán ~-::my soprán ženy. Ale on sa nepoznával. .:h. Rob.« smrt -.:h. trápenej v tej isteJ chvíli _ -:-:. Ale dal mu možnost.rt. Vychádzali z kina. Len sekundu váhal.rt nevyhnutná :::':0 západ slnka :: smrt zbytocná ::k: plavec pod vodou a jeho krásny profil! -\. Noc sa nadúvala ako ropucha. ked tam pred ním stál. ako keby usínal. má vyššiu hodnost ako ja a poslúcha. Smiali sa.« Povedala: »Milácik« ..

prstene z falošného zlata. ktoré niekto trpezlivo odvíja.. Ale kto je na tej druhej strane? Matka. Nebo uplakané ako oci siroty. pravdivo a hned!« »Vážený pán kolega. PonáhIal sa. horí vo mne strom! Prší. . si to ty? Tvoja ihla pod nechtom.. Jeho smrt sa podobala klbku nití.. tento vtip ste zarucene nepoculi .102/ Miroslav Válek »Zázracný vecer! A vzduch samý med!« »Nech teda odpovedá. matka. « »Tá náhoda. Svetielka 1eta v diaIke miznúce. Jeho smrt sa podobala klbku nití. prsten na srdce. ako keby žil.tance. matka.. Bolest? Nie! Len osa a jej prstene! Jeden z nich mi položili na srdce! Vzduch jak med! Ohen! Osa! Bola si muj svet . tá náhoda!« Postav sa tvárou ku stene! Nebud ku mne zlá! Ach. « »Ako keby niekto klopal na oblocné sklá . aká si bledá! Ako keby v tebe padal sneh a krieda.

máj .''::~1Uár. polož si ma pod podušku.'.:::. sinku pod okom.-\LENDÁR . . "echaj. .::in.:ornež zaspíš. . ako z hrdla noci strieka krv .-=chaj peci žitý ohen jasat. ::-. =---=siem modré z neba.::. Zem S. apríl.::3. diaIke miznúce.'\.Nepokoj / 103 ·-\k nebo všade prázdne ako oci blázna. aby nebadane plynul cas.. a trávu úpenlivo prosím o korene . co sa zrazil s hviezdou.:: som ten chlapec.'. ti __ -=mi s tebou dobre. ~.-:-Jaiecnite zauzlil ::-. február.'.jak cerešnovú kostku. Je mi hlboko . chvíIu ma miluj ako naozaj! ?Jcut.-\ :iež som bol v nebi.dolsi. Odviizujú psov. marec. Modré mlieko pijú. oddýchnut si jak pod vodami íl! Z~asli.-etielka leta .ko pijú kuny.-\ch.:ryavo. .J.::rastiem ti krásne do vlasov. triedali sa rocné obdobia s :'~ trvaní jediného bozku.: ~ebe si ma zasad. . Z\esil nohy do cierneho prázdna. S. Tiež som dúhu pil! . v \·yber si ma z úst . ::. "3.é luny.1 konci sveta! S'. .

dymy nad komínmi. horí vo mne tvoja tvár! Bledá hviezda svieti. A celý v plavkách. Mliecna luna stvrdla. zreje ovocie. Ústa ešte vecer od peria. Nechaj si ma aspon do Vianoc! ZAKÁZANÁ LÁSKA 1 Zakázaná láska. sadze na obrvy. noc. Júl. . Cierna ako kavka. na horizont hrdla slnko padá ako sekera. smaragd trávo Pod jazyk ma ukry. ked hustnú cukry. Zakázaná láska. zaciernený ako kominár. topás. tažká letná zástava. Trocha tvojej krvi. Lebo ty si ku mne láskavá. korund. diamant a ešte k tomu hrubý. budem k tebe rubín. k bledej hviezde letím.104/ Miroslav Válek Jak netopier dolu hlavou zavesená noc! Odlož si ma ako zimnú hrušku.

bledí priatelia..::mypes .:hkradmých krokov za sebou :: ""sebe toho odchádzania bez prícin . bledá jesen veselá! :":":2. ~..::?rosÍ o ohen.~:: .mem knižka. <dá. .« = '::mietaš. . kúpte si jej rubíny. ~:~rna závist! ~:::rne svedomie! "3 :~dá luna.~nti kladie vlhké ruky na ramená . ako :--:':amem.:. teda ona si ta kúpi . cierna voda. ::.\"lastne kam? . ~:::-na.dkomínom dym.jedna žena v bledom je.2.Nepokoj /105 >::rne veci po mysli mi chodia. .:. už: sa nezbavíš ~:".:::.. '( 2.. Z2.:áles. : > 2.~ázaná láska.~:oierna líška c ..závidím.~ni na rukáve sedí myš _ "~sen modliká: "codchádzajte. Z:-lázni sa .:::::bodo smrti sa upi .

. letí ponad dvory posledná smutná odmocnina vtáka. most nad vodami praští ako trieska. hlúpy poctárik: Že si mal veYaštastia. ako si zlostne uhládza svoj plyš. pocuješ.. až zacínaš sa bát. hlboko v hline rincia retaze. že sa oneskorí . ako sa bojí. Všetko si zapíš. Všetko je jasné: Stromy zakotvili. veIký strach . ako si jesen natahuje hodiny. . Márnotratníci vracajú sa domov s rubínmi. Niekto si tu tlieska.~~=~~~~~--~~~~--------- ~--------~- 106/ Miroslav Válek Aj ked spíš. Vlak píska. Z dlane do dlane presýpa jesen svoje peniaze.a toho zlata po vreckách! Všetko si zapíš. Predané deti idú spat. Tak mnoho váži slovo nepovedané. Na pol roka tma. Vo viechach zhasli. jesen ti to zráta.

'~renie hviezd c. '\3.':'":0 je už tmavomodrá zima. ktív luny otocí a poutiera c. ~:. v ktorých spomeniem :-~zovú zimu tvojho tela.=. Je sneh _-:. . .Nepokoj / 107 -. . ~~rzela ma zima biela.::jcem drsný vlas ciernej zimy ~::notat si okolo prsta. \1lJja zima je nežnost. -.\'a šteknú spod brán.~losti všade.d~'Chalsom sa zimy ružovej. ~ d ~ '..~~. až to bolí.áme prostovlasí do strmého brehu.: =-. Zo všetkých zím jak ponorka som ustal. ·.::horako britva stromy z kože zdiera. Vetry náhodné . o ~~rvená. "~ch na sneh kvapká ~::-\' bycajná.-i vo mne zaskucalo zviera. . '. fudská. .1oja zima je dobrá. :'0 rána ju z každej strany sníma .IV klobúk melanchólie c. ona ceše prúdy svojej smoly. 0 •• .?hodme ': ". Zlffiesú veci cistejšie a belšie. ~lt vzduchu do pfúc ako nóžl Chcem pocut puk at kÍby kremena. . :=:~tesú iné zimy. ? :-.l=-ja zima je biela.::hádzanoc. Z. ':íry jagot snehu.

šabra. kým na nás letia biele oceány. blesk krvi. A mne už skoro spadne na stál hlava.108/ Miroslav Válek SENTIMENTÁLNE VIANOCE To sú tie štastné Vianoce. zapráskal bic potoka. zdíhavý Mesiac ma v okne podrezáva. budem jest s tebou tmavý. láska. prezerám si ta žItým pohradom. Vody sa zdvihli. mimózu a hrom! Miluj ma! Bud vlhká ako noc. na zadné zrazu postavil sa dom. horí sad. Bláznivé husle. . okolo domu vlcia svorka chodí a ty si moja láska staniolová. Obchádzam ta v kruhu. Pocujem v peci veselého diabla ohen rozbíjat. Sivé a tažké hviezdy z olova lejeme spolu do priezracnej vody. Siroty mrznú po stovkách jak vrany. J a práve ako slnko hodavý a smadný som. usmiali sa utopenci pod radom. bud ako studna hlboká. vlcie zavýjanie. korene slnka stále trápi smad. Pre teba. horský med.

duja.:nie . . :--:. -. -"..:.ldbazvonov.:-amky.. krotké ovecky..í ma ruka na ten nežný krk. :.. : :::~_ domov. -\.':-~a\"é blchy z ohna na zem skácu. <jádzajú z mojho tela . ~=-.:. ....zba modravie jak pri zváraní kovov.:mmi uletela.lé mesto medené jak zvon. . :I. lchá noc.útle ruky váhavo zvoniace. . .dalcierny ~:1eh. nie.-::_.. Z.:.lohazhasla. --= som spasený. zvon! 301 to neuveritefný beh.Y::. tá mladost bofavá... Z\-on! Zvon! ::.:.:duja..-:.Nepokoj / 109 :.1 jazyku ešte sladla mi jak perník. Z\-on.:0 sú tie štastné Vianoce. ..rmínový svet! ?:akala a volala.:. zvon.:. ':-. ~!-=-=-:ici jej úbefových rúk. ~:. ~:. 30li biele Vianoce. : :-".. -\ch. '..-::.

Vyhlasujem nevyhnutnost smrti! . Svet jak golier. že letím. cosi ma v nom škrtí. ale už som zabudol. na ktoré sa dalo spofahnút. nieco ako sof. Len ten prach.110/ Miroslav Válek Modro pod ocami ELEMENTÁRNA BÁSEN Kde som? Niekedy sa mi zdá. To práve vtedy. naslineným prstom všetko zotieram. vtláca do hliny skrvavené tváre. Na jazyku hrozne známa chut: Nieco ako láska. Celá Zem mi visí na nohách: Jedno zrnko prachu. pusté krajiny. nieco ako dym. Milujem ta. Kde som? Kde som? Kedy poletím? Hucí vo mne more. Padá prach a padá. Z púheho svetla utrpel som šok: tisíc vecí rozomletých na prášok. tisíc vecí. Nieco ako ohen. ked tažší som než predtým. chcem sa skryt. Opieram si hlavu o oblocný rám. prepadlo sa do mna tisíc Atlantíd.

1Yvšetko vidíme. že plechové lietadlo džezu exploduje v našom vedomí :: = y si ho ponesieme v studenej elektricke . '.-':lka lásky a postele. ako S:~jíme za slovom.::ašímzákonom je stát iba na svojom mieste. .ilujemelen staromódne. : \1\ sme tí kamenní muži. ste tí kamoši. lebo to robí muža :: =už je oporou štátu a hlavou rodiny. s lunou a kyticou.ckové krádeže. zlodeji neónov -':. _-\ \y' . ~-::ypodIa možností.zohIadne sa bozkávate pod portálmi domov. o nadovšetko nám na srdci leží . ~.. ale len výnimocne a ked je to celkom isté.~\ všetko vidíme: ~~zchody milencov. '.Nepokoj / 111 :-(_-\~fENNÍ MUŽI '. Rozbíjaci lámp. ale my mlcíme s Iadovou tvárou.:-.':.meme manželky.. -':.'=' ~:"~'-. Netancujeme twist :: :-:. bolenie hlavy a angínu. -:.::.~:. ~íme hrózou. '. všetky tie klavíry.lenélustre.~:-sme tí kamenní muži a na našich pleciach ~:-Jdva tarcha domu.. ~_ -':. ociach úžas jak po zrážke vlakov.. --: :yskanie nožov.i:éna holubom. s ~.s\-adobný závoj -':. kry :: '.-:ahydo nebies.-':. .~. sme tí kamenní muži. ynickí anjeli ulic.\ot je krátky -':.elaságarsónka s neštastnou láskou. Z.3. ::::-. c 3.

o všetkých tajomstvách krvi a lásky. Nad mestom krúžil súmrak ako excentrická sova. plánujete svet na tisíc rokov. dlažba scernela. umývame si ruky. ODSTRANOV ANIE SOCH Noc ako ostatné. ked stromy zacínajú v sadoch svoj necudný striptíz. O všetkom vravíte nahlas. reaktívne nebo. my sme tí kamenní muži. Ó. V Dunaji luna penila si svoje saponáty. tam groš. pre každý prípad. A my nemáme spolu nic spolocné. šarmantné ženy v obchodnom dome sa usmievali príjemne a hlúpo. Nie! My nemáme spolu nic spolocné. Nervózni piloti snov a urážliví hfadaci štastia. a ešte malá zvoniaca lož. ako živé. v krikfavých košeliach idete do rannej smeny. tu úsmev. desí nás vaše hlasné. náhlivo kricíte do tváre mesta svoj zápor! Vy ste tí kamoši. závrat: trojmotorový škovránok nad rodnou hrudou. nejaký Jesse Owens z Kambodže vytvoril svetový rekord. geometria života je iná. Nie. . Naša cesta je priama. fahkomysefne sadíte stromy.--- 112/ Miroslav Válek od prvej jarnej sekundy až po chvHu. posledný trolejbus ho oslnil modrým bleskom a uniesol. A vy sa smejete. Nie.

ožilisochory a páky. .:stivo a zdÍhavo jak fraktúra. ú =-~~·~o úžasu. ~. o .Nepokoj /113 položili ruky na mosadz. .'. ~ .:torej mal ešte jednu vlastnú sochu.l5Y sadry ako po strihaní obvazov.::-zosuli sa hory.~-:-'~y krácala po hlavách tých mužov.:~.a jemne ako na krk husier. ~ ~~.::. z podstavca.:hna nu nepadal. -:::-lizen neba bola vypraná. sta dokorán._<: bod rozhodujúci o pohybe sveta. . =-·oma prstami. : . ked sa nikto nedíval.'. ~.\-ievali ju cherubínskymi krídlami.s eravel. . ~::--::y socha do vzduchu..~.~. ? :->tomsom skúsil opatrne.:TI vystúpila . :nalých cižmách. kameni uvadnutá kytica _ ~:'.~::-lemracno knísalo sa na oblohe ako kombiné. .. ::--.oéie noci zrastalo '<. . '. ':'. od =_':' :TI údrosti sa zakýval. ~.:hvíli. ::-:10 ruku zasunutú pod blúzu. :nalou rukou zasunutou pod blúzu.::. _ ~~~~. zem sa nechvela.holuby už nekrúžili okolo jednej hlavy.':5tie. -\. =lnaj si lenivo penil svoje saponáty.::.::.'::':-:'.:.:ja som si stále predstavoval jeho tvár. m :'::.::. .'::':10 bolo modré ako po svetlicke. =<. . = :: ~~-.stále mysliac na tú malú sochu - .:010 srdca a pod srdcom .

Tak vidíš. dobrí hráci! Až v nej duša skucí ako pes do vlastnej kože zašitý! Je po zvonení. ktoré sa usmievali príjemne a hlúpo ako živé. Vcuf balansuj si na slnecnom lúci. Bola tam! V tom okamihu pred ocami exkluzívnych žien z obchodného domu. cože! Ved je lacné svetlo Mesiaca. zem sa zachvela. ktorú kopli do ofsajdu. Chodbami mozgu ciernu rakvu nesú. pred ocami zametacov osudu a robotníkov. No. ich nepáli to a nebolí. básnik. v tom okamihu a práve tam som poznal: Odstranovanie soch sa zacínal VERŠE Ladislavovi Novomeskému Nie sú! Už nie sú! Akoby ani nikdy neboli. Ó. opravujúcich svetlá nad svetom. to postráca. .114/ Miroslav Válek až nahmatal som nieco ako kamen tažké a studené . Už berú zošity. Ach. Ved nocné mlyny básnikov sa krútia.hory sa zosúvali. Si lopta. moja hlava ako košík z prútia: Co namelieš. Všetky luny zájdu. je po zvonení.

.dkona podnebí. ? : :om už vsunút hTadajúcu ruku .lot ich napichnút .hnut si rukavice na ružovú slávnost. =-:-:. :'c:gický obor. _~:lopit pevne za kožu . -. :=: ~ ~c raz v dlani zacítit odraz . jemné slová..::~cerstvo odseknuté dlane . ~:C'míne piš ti a tenké flauty myší. =.:::1áhle pravou udriet do tyla.:: ... tažko v ruke.::hu poTutovat.fúkat. . -:-_.Nepokoj /115 =_-\BÍJANIE KRÁLIKOV -. -. ~ ::.:::.::zdyihnút z teplej slamy.:.. :-:cdeTu po ranajkách. __ ~:10 tky. ~ :'':ut. ako sa otvorilo nebo zajacie .::~ dymom v zuboch vraviet sladké reci.: je vzduch asi na polceste k Tadu. odniest .:.::?lné hrste srsti z ne ho padajú.\-íIu drž at favou dolu hlavou.. ako brunátnejú uši. :1edeTu po ranajkách ~-::'. -.:cdenský modrý.jéitcez dvierka.__ :.:.: zb!1ocnému skoku.\-ok ovonat. t ~:.:lietkam.:.zami.: ':crstvom snehu krácat .. .:. ~. S::. tak ~ -zerat. ~ : ~ladkat nežne za v8. :~:. ~_cdeTupo ranajkách.

V pondelok mat modro pod ocami. že si krásna. V nederu po ranajkách zabíjat králíka. jar bola chladná zimnica triasla osikami celý vecer .-------- 116/ Miroslav Válek francúzsky baranovitý. ale aj bastard z hocijakej krvi. v piatok myslíet na iné. Asi tak v marci. v utorok uvaž ovat o osude sveta. ceský strakác. zamiloval som sa do teba v case klícenia. ale najma na belasé oci. Vtedy však ponorkové lodstvo obilných zrn len váhavo vysúvalo svoje periskopy. BUBNOVANIE NA OPACNÚ STRANU Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. pri výstupe z elektricky. ornica sparuje mrtve telo vlanajšieho pýru. asi tak v marci. všetci zomierajú rovnako rýchlo a bez slova. v stredu a štvrtok vynájst parný stroj a objavovat hviezdy. ked nad zemou sa dymí ako z krematórií. na všetky strany sveta zvoním. celý týžden rutovat siroty a obdivovat kvety. mlcat. v sobotu sa do ružova vykúpat a usnút na jej ústach.

umerang bubnov ženúci stáda k hradbám.==-. = -:-:. 3.:tofa bubnov.':::11 vás rád...:~~-=ká hviezdicka ti vyšla na temene..::. ktorí máte o hviezdicku menej.lbny prešli stárociami. -'.aspamat a bez námahy. krutejšia než iné. Ako sme dovolili .:1.aše bubny.:::1 hlúpy dážd ~ :'. :-'jldogy bubnov proti rabom.Nepokoj /117 -:. okrášlená smrt. ::. ~. .:.:'pokrok fudstva sa zacal už dávno pred nimi. -=-..... .. :--"':'Don veštil budúcnost.': starej koži sveta bubnujú: " -znik horstiev a zánik oceán ov. v :-: ~orne milujem. ich lakonické hrmenie .. . :::ll den si našla zrkadlo a utopené maca s hodvábnou mašfou ... :: pochodujú konšeli a rukami sa tlcú do plešivých hláv: -\~o sme mohli . li -.::nilného generála vo výslužbe.'. .::: .. šetkých. vecné vraždy .zrmjemvojakov. položím ta ako zmrzlé vtáca na album ..:rota.-=ráli jazdectva _ '. teba kolembám. ::.:hovanie národov a náhly zosun skál! '-:.:. '-:.:pokon už iba malé.lony vzbúr a búrky bubnov pod nebom.ditelia plukovných kapiel. ich remenov a skysnutého chleba. . .Jko ked zobudí sa gorila a beží temným lesom! -\ potom ticho a potom zas a zas a -. bezvýznamné dunenie. ?~~zové nozdry vašich koní ženy vzrušujú ::.1 si sa kfaciacky _ -=--=-oti smeru idúceho vlaku .

ten cistý kvet. A to je príležitost všetko zopakovat. ale aj k hlbokému spánku. to sa stáva. kopytá na skle. pri hlbokej orbe. generáli j azdectva. a možno až o sedemsto rokov. bubon vyšiel na bubon! Tak sa stalo. « . bláznivý charleston. žongléri. vynálezcovia beztrestnej smrti. vhodnú k meninám. maršal Ney. vrhajúci svoje nože proti dejinám. dupot lavín. chvífocku sa oneskorím. džungfa! Kde je váš bic. zasvieti jej ocný zub. A Zem sa tocí stále zbesilejšie. za hrivy koní slnko zapadá. až po absolútnu ružu. bubnovanie na opacnú stranu sveta. ó. hanba. na jej chut.. na jej meno. Džingischán. kvete: » Drahí rodicia. krotitelia pardálov a púm? Smrt hrdzavá kobyla tak naliehavo erdží. hltaci ohna. co som predpokladal: Zabudli sme na náhodnú lásku.-~------==::=-=========- 118/ Miroslav Válek bubliny bubnov. Odpusti nám. lebo . krásna Brunhilda.. zdokonafujte to nežné zviera. žIto jak osa v malinách. Teda znova: Mám vás rád. Scipio Africanus. našli sme si iné.

:h.:'. "_. . ::::megufa v plnom rozpuku.:)konalená smrt do každej rodiny! :-::.~etko je v nom presne rozdelené: " .'..~ Hiroshima perfume spray . ktorá vzlyká.ámalopta nad rohami býka.~Svecer. -:-<)madnáhavária pancierových flotí1.ienická smrt pre budúce matky a dojcatá! .-:achlickovaná. . -\:-nerika :::":1cujúcaako slon -.. tvoj úsmev je blikajúci neón. . ..•~~úlajú sa všetky jabÍcka Kalifornie a hlasno zvonia.::" plantážach sveta. ~ ..:':-l..a~e štastie bude trvalé ':':-. =. dnes vecer . krásna pani s medovými ústami..::j kapitalizmus zacína svoj jedinecný striptíz.::. : .:.. gentlemani neprídu sem zložit kosti.Iovésvaly rozkrocených noh. =. \·erkej chvíli XX. viem.. =::..:.:. krásavica.Nepokoj /119 = .:. -:. biela.'aše prsia vo výstrihu jedine \ -::. ="::"1. -\:-nerika v nukleárnom klobúku.::. konecná podoba tecúceho casu.. další závoj padá ako motýf. ~ ktrická vcela bzucí pri ich ušiach. áno. ::..·.z trasie nadrami. . ::a sa exkluzívnym strojcekom znacky Philips a pijú gin. ::-<xhuhysterická slecna.:á rybka v akváriu. storocia. '< ::"::0-: Ich život aj tak je sladký.:z LADIES FOR GENTLEMEN . džez. . .:.:Jon hlavu k hviezdam.:. :::-. no med im nenosí.Ový ' koktail v ociach. =i::-javujúsa ružové stehná.=~z.

vyjú svoj vlcí žiaI. požiar rumeliek. jej úsmevov. biela osamotená. Na cepeli ohna tancujúca. vlny Atlantiku. rybári zbierajúci ulity a mušle. jej vlasov. jej prsia a jej lýtka. Amerika. tancuj! Amerika. V umelej noci padajú na nás hviezdy umelé. . plan! Zakvílili limuzíny. jej prsty trúsia korenie. Sex a zvony. príboj. zhasíname neón vo vlasoch. perlet. hraj! Polnoc. nahý. planúce šije napli k Mesiacu. saxofóny vyplazujú jazyky. Šero hrá na nás tesne spoza siete. nehraj sa s tou blúzkou! Ešte jedna gombicka a budeš svatá. vojdeš za živa do nebeských brán. pružný vzduch. Amerika.120 I Miroslav Válek Svet sa mrací. umiesti všetko tam. kde necakáš. zachytia si ju v každej polohe. divá luna mandolíny ožiarila kraj. len zrkadlá a zo všetkých strán zrkadlá pracujú nervózne a s vášnou. odhodia svoje výkresy a zacínajú nové. Všade je plno jej úst. Amerika. je mu z toho úzko. Slecna.

:-zgajú remene. b -=::eskajú ho cervenými rukami. ~:.. ..lŽnicu Archimeda.::: atramentovej tmy utekali... ::.:. ::.. .~šampióni boxu .. '\.3. 3 :-.konalé a oblé. ~.:~~knad hlavami chodcovo Z. -\.tkyMalajska.rcibiskupi .plnili o jatky Chicaga.::'::'0 plné hviezd. .:'::'\'Y horeli jak pece plné koksu.dysa im triasli. .:~.:1ed vstali riaditelia bánk. im '\. matné slnko na nehybnom nebi. ::. . v . ::.~obvv strede Zeme narodil sa hrom. sa ~::Clajújazdecké pluky od stvorenia sveta.. ::. videli sme zblízka: Je sýte..~~ .. tu sa práve zlomil hreben luny. :-. -=-:-dhorné rstvy vystupujú na povrch. jeto bubon. h ::. _'.=.. : :elové gule zavrtané v hline vracajú sa k hlavniam..:najitelia oceliarskych trustov.::. =::-.::.:šo\'atelia penazí ::.~malé.mtom naraz ako gong.šli rucho Ameriky.::. .~podtaté sa zosypalo na st61..jeto bubon.=. . -==-:lOrky posúvajú pod fadom.Nepokoj / 121 . ..inujagavej ryby.:ks Vietnamu ::.::.. . ::~ú don ::.. litomobiloví králi. :: ~<'te. 3. :::.::. :: t o známe dunenie.:~y Laosu.:hytilaho rukami. ..::domili sme si jej brucho .=.

co vie. Sám seba cíti za sebou a uniká. no nevzdá sa a nepreruší jazdu. smrt. ked spíme: Smrt. • . pomalšie sa toc. a sú to bubny. rachotia sudy na kamenne j ceste. co vidíš za obzorom krvi? Ó. smrt. Ó.122/ Miroslav Válek blesk na dne mora zdvíha tarchu vád. listy nedostáva. Podkova páli oleje. aby sa stretol so sebou až v cieli. sycí had ako ffaša sifónu. * Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. v tebe zašití sme ako macatá a práve takí hlúpi. ako muž. Z tvojej kože. už idú s ohromnými hlavami proti múru. Krátko pred smrtou. mlynský kamen sveta. beImo oblohy. okyslicujú sa kovy. že nevytiahne do kopca. nezamúc ešte hlavy našich matiek. co nás uspáva. a za hlavou nám bijú bubny ako hodiny. bubon. prepálit ju. sú to ich celá bez jedinej vrásky. že si krásna. chce na kopytá koní. sa raz prerezat. vyletiet a za patami cítit úder blesku. na všetky strany sveta zvoním. bubon. Posledného pretekára dávno stratil z dohfadu a nemá spojenie. bubon. Ich rytmus. nezamiloval sa do brunety za oknom a nepil z cudzích studní. bubon. nepíše domov. Ó. a predsa na polceste. to je to.

slnko sa odtrhne. . -\ stací zápal pfúc. =. = '::-.::~k..-:: to len posunok. : ~:::-ne.. a\'ili sme Ameriku a ekrazit.. prototyp papagája.:-..~aj pred sebou má iba seba. že: »Štvorec nad preponou pravouhlého trojuholníka . -. pohonné hmoty zmyslov.Jbilisme porcelán. : . '--::ci len matne tuší...::dam práve to je zmysel všetkého. \zduch tuší vtáka.__ . :: ____ ::istavitefa diluviálnych umeleckých kruhov. .iderna bubon .ako sa rozbíjajú atómové jadrá. ~.: .'': . <. ten slepý leštic hviezd. .že Zem je gufatá .. .'_'.. atd. na tom záleží. :-::zradný pohyb plecom. ''..~:~kým je na posmech. '. .tisíc rokov už preteká vo vlastnej krvi. kofko tisíc mihnutí okom . ? ':. :.:tisíc.::::1e.::tk~'m je na posmech. <:tisíc.::~tavtejazdca za vlastným tienom! '. :. ..Nepokoj /123 :::-. ': zatatej a tvrdohlavej jazdy.a vecná. ~ :..::cÍpád zo schodov. =.'.."~inú podobu. = __konštruovali sme gramofón. bie1y kón .::~tavte cloveka.:::1e._~knutie prstami. celej plané ty ho hryzú do lýtok.« " . . . '. ':'. '. žije len . = ~~trojili sme metaforu a alkohol.-lašený. ~JU dúhou nad hlavou a v predpotopnom drese.::kojablon tuší jablko._::možno medzitým už prešli stárocia a svet sa zmenil.

cítime v nohách to stúpanie prudké jak búrka. Mal som rád tvoje vlasy. to hucanie zvonov v hlase.---- -------- 124/ Miroslav Válek žeravá obloha zájde ti za nechty. nekonecnost cloveka. clovek je vlastne vždy jednou nohou v hrobe. « Clovek je vecný! . To je tá cesta. to bude všetko. ako horí slák na jedinej strune. clovek je smrtefný. V mene života vyvolávame po mene mrtvych. jeho kry. vieme. Objavili sme nesmrtefnost života. aj ked už medzitým prešlo pár storocí a všetko je iné. Clovek je vlastne vždy tesne pred smrtou. jeho sláva. výmena energie. ktorú musí vykonat každý sám v sebe a všetci spolocne. To nie je škrípanie zubov: »lmperialisti si pília konár. Poznávame sa v jazdcovi s napnutou tvárou na zákrute... pozerajte. krásna Brunhilda. ktorá medzi nimi vychádzala. ktorí aj v smrti sú na svojom mieste: Súdruhovia. To je to zázracné perpetuum mobile. delenie buniek. na ktorom sedia. rozmýšfal som o hviezdicke. vkladáme ruku na kožu bubnov. Na svete niet sily. po svojej dráhe. ako sa ladí hrom. ktorá by mohla zastavit napredovanie fudstva . pocúvajte tú poslednú hudbu. aby zarástla trávou.

MILOV V HUSEJ ANIE KOŽI .

::.:úva do jesene.olubíchkrídeI._ceš nesmrtefný! -.:okrídlení muži '. ako bažiu hlavu obletuje brak . h . ?ocut.:\.=.c. láskavé slovo. :-1rom.. ~.::zzaciatku a bez konca. .:.:.:. :. ?ád zostrelenej hviezdy. Potlesk :-. := -\ strom sa uklána . .Milovanie v husej koži / 129 . .::c ':'j.:úp do nej. . sa vie: cervy .~.ustený.:1atahujú v stramoch hodinky. NA VECNOST '.:a klavír v úfoch. ?ád hviezdy. duši bazy sneží jak v duši lakomca.~ túži .:-: aký' den nejakého leta.:. .--\. --\dal by vecnost za súcit. . ked vcely _ .:ie to prekazili! :-lešia v hline .::. ?ád ~.: sa zasa nicím . ::~ \'oda nie je pre nikoho doma.::tujúz dielní. Sám.: ocijakú tvár.c.. ='. " . '::.. . ..·::orú by videI..~osi viac než iba hudba vo veciach.

. bol si nesený. place na schodoch. mohol si ležat v tráve. že tu už nie je.A co si? Nula.. že sú to iba dalšie kroky do prázdna... ž1tnút pri hudbe. bol si na kIúcik a nesúc svoj náklad. Trocha kostÍ. že neodišiel. aby sa presvedcil. no vracajúc sa vidí. ktorý beží v kufríku. pozerat svetu pod sukne. ktorý prichádza. V najlepšom prípade vec obcas potrebná na hodinách anatómie. pochopíš. To práve je tá mechanika pohybu. Bol si vždy oslík. bol si vždy uzavretý. mat v uchu cvrcka. kto som a kam sa ponáhIam?« Ubúda casu ako múky z vreca. mohol si byt citovaný. lež iným smerom. zúfalo kriciac do rehotu divadla: »Preboha. to je ten slávny výstup blázna.130/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (2) DENNÍKA I Ked budeš visiet na drótiku a nohy sa ti budú knísat v prievane. Mohla byt z teba krásna mrtvola. a tak tam sedí. . Tak už s tým prestan. už je po jarmoku a ty si sa predal ešte za živa .. mohli po tebe pomenovat cukráren .

:3..Milovanie v husej koži / 131 - _:: -.c:.:rny dáždnik. .lunou basketbal! ::. 'J!.. =-~~ilby si mesto! .:~ " ~ Tma..sa Zem. .··::\ábnym leskom? ::.:::jou byt nezávazný? -:..= ~:: at ta letiet po vetre. .. :.2. morské hviezdice.rozpadáte. z teba povetron. ujú -::-.. kontinenty sa vzdafujú .=.. c:.úhe kostry v tmavom kabinete .. . :::-.. ..::~aza životom! ~.:ia do ucha ako banálnu hudbu.:.: slepnutie! ::.-_~. prach a krieda! _=:-: .:.ostupne :.:.~ . homo sapiens? -:::-ou to ešte skúsit? Teba potiahnut . =.= :. :':ll starý dáždnik.: '. co sa zabúda.si v hlave rozložit. . si púštat : _. • _ :: = ~i bol vtedy. . -.:..::.•.::.:.:nieslnka.::::.: t\·ojím hrudným košom ~_. pamati. sa topole a trávy.:rny dáždnik.

132/ (4) Miroslav Válek Padáme ako po behu. zvláštne znamenie .. opúštame ich. ochotní vyspat sa s každou lepšou básnou. To je cas básne. ako ti znútra siahol do vrecka a skúma rok. Závidíme si. aby sme uvideli motýIa. farbu ocí. píšeme. co je poézia. ked spozoruješ. nenávidíme sa. - - . ako sa v tebe pohol kostlivec. mesiac a den narodenia. prechádzajúceho do skupenstva ruže. ale poézia je nieco iné.. Tak ako vy bifteky. škrtíme sa vlastnými rukami a pred zrkadlom odhaIujeme pohlavie maloletého slova. Trápime ženy. a nikto nevie. posledná spodná sukna noci je dávno popísaná. Niektorí ju definujú ako prijatý návrh na ukoncenie panenstva a iní ako prerušovanú súlož citu s rozumom. vypIúvame zakrvavené mestá. ale to je fatálny omyl! Poézia chodí v kockovanej košeli a kašle na bontón! Z toho hIadiska kométa v hlave a luna pod nechtom mažu byt celkom vhodné pre básen. nechávame sa trápit ženami. hltáme svoje narkotiká. vážení! Zacína sa to vtedy. píšeme.

jrpur. .:h.. ~.::.lenstvo šalvie.. '.c..-\. kde je básen? "emáme! . ma tvoje oci.~ -=-.c. vóna pálenej kože.de okolo.::':1\"alinky a nože! ~..~ do biela rozžeravená nahota sycí .:ijte pokoj.":edv ste boli bohatí -:nilovali vás! . . ::". než si myslíš. ~:~:otoce stromov sa krútia a krútia . -=. ~-=' na ohen. o~en. slecna.. :::imá . akvamaríny sú studené! . Biela plet. \. :S'-:eti u vás med.:: -:as básne je kratší. ~::.ždábásen má svoj cas. :':'\Taz na hrdle. . lebo prichádza :-: ~01stvo o podobe semena.-:. . ja to viem.~:-:st a kry. <:. oranžové plamene! :-::::edá. ~ obrý den.:c.-\.c.::. ln -\:h." ste plakávali ::' \"lasov predavacky z parfumérie. akvamaríny -·ja sú studené. -.Milovanie v husej koži / 133 sa.

verný vol plužných slov. Budeš opIúvaný a ženy. že pod nohami ti budú plakat žiletky . s ocami prižmúrenými tak nauzucko. Tvoje poníženia sa rozpocítajú na prvé a druhé a prvé vojdú do druhých.134/ (9) Miroslav Válek Úbohý básnik. s Andromédou v pysku! Príležitostne budeš vypískaný. nežný úd! Tvoje meno je strata semena a tvoje tehotenstvá sa nikdy neukoncia placom mládat. ako ty bezradný pred tajomstvom blizien. prosil pozhoviet? Kto odmietal jest Ialie? Kto nahú ani rosu nevzal na jazyk? Kto veril. samy nimi napÍnané. budú pri tom. pojdeš na ohen. Ó. že sú všetky zmká peru spocítané? Komu bolo Iúto Iahkých púpav? .. ked ste spití kdejakou hudbou náhodného tel a do výstrihov malé luny dávili! Kde je tá žena. ktorý vykráda klenotnice a kostoly. všetky hanby sveta budú v tebe porátané a ich suma pripíše sa ti k tarche. ktorá sa nevyzliekla v zrenicke tvojho oka? A predsa kto. ktoré si miloval.nie je ako vtedy. aby ich naplnili.. To.

': .:ž:com. 'aké hrozné veci visia vo vzduchu.zámerne si zabudol na nejakú malickost. ~ š t\Ttok :::i sme dvaja. ~ Hfadali sme dvoch..Milovanie v husej koži / 135 =·':'.ie. že máš so sebou vozík. \šetci uverili. ale niesol si to tak. " '::ho štvorrozmernom oku sa zachveli ':-. ~. -= 10) '.. " :..odník! < . -: • . :":toniekoho volá.lpne si vypovedal celý svoj životopis. ': .>ravedlnte poruchu.který má pod košefou líšcie mláda! -.:. -~. ~-:-~.~a fialoví anjeli. ? . -'-. aky"hluchý clovek ::. :'. ~::orého sa ukladajú jorné podkovy strateného štastia. . -= ': -= ..:~o ako po smrti. " -= =. vecer náhle zomrel boh.~'. ':'. .len sa teš! ~::'.:. sa stávala kfúcovým bodom básne.Jdil niekto vyzutý.ihol hluchý telefón.::':0 sa chystá.- = ::1\'I~ ~~.dacasu .:-:0 keby v nocnom vzduchu : -.~ ~ 3. co si niesol.:'. sa nestalo..-:ejakommeste zacal zvonit zvon.

136/

Miroslav

Válek

Akási neviditeIná, nahá noha rozknísala dom. Niekto stojí dolu hlavou nad nami, nejaký inteligentný a krátkozraký hmyz. Pod dohIadom televízneho boha lúštim miliónty kvíz. A v božom oku sa zmráka. V jeho sklenenom oku vševesmírna únava. Storocie, tvoja absolútna hlava zlyháva! Tvoj prázdny rukáv nad zástupmi, tvoja zástava, ó, tvoja neviditeIná a tajná ruka, tá desí, tá zviera ako lis. Dupocú vo mne neuveriteIné kone tvojich psychoanalýz. Rozmnožujem sa. Beda! Erdžím ti lásku, ale nerozumieš. Som crieda. A som aj osamelý hlas v nocnom tichu, nariekajúci pri zabitom. Som bolest trávy pod kopy tom. Už sa úži vecnost v oku boha. Nejaký zástup vo mne kráca, nejaký zástup prekracuje rieku. Cudzí muži. Nejakí nepravdepodobní a cudzí muži na úteku. To som ja - a cosi vo mne, cosi s operenou dušou udavaca, pretvaruje sa, narieka zdaleka, ako z hviezd, a otvára svoj kockovaný notes.

I

I

~

Milovanie

v husej koži

/ 137

.;._:: aleaia, aia, -,-_;:.:1ia, beda, beda, -'--;: :.iactaest I .;.~::svet .:::~.: vrhá semená, j
~',::t

___ ~uje sa za vfzgania protéz. ~áéaj, si krásna nevesta, . ::oriacom vzduchu, v azbestových šatách. :::::::tómyvystúpili nad mestá -'-~ypú sírny kvetl Z-'::vihnútplece, :-:-_nútitnohu, co sa zdráha, _:::kat k oknu -'-~\'oje štyri tváre na sklo pritisnút, nech horia -'-~o štyri sviece v dome samovraha. bože: nebo! asie sa cirkusový šiator :",.=.d hlavou veselého pajáca! -:-wist,twist. .. ) ".)C. zubatá jak aligátor, ~~ásne krváca.
='.
-:=-

S:yri razy som sa zažal, :-:-.:chlina mna štyri klavíry. ?:·.jjem ta, vecnost! ~usíš ma jak kry! :-iarmónia sfér, mám ta plné ústa! Z.::klánam hlavu: S:yri milióny slnecných sústav -'-~tyri hviezdy :-.::dajúce o štvrt na štyri.

138/

Miroslav

Válek

Cosi tu chýba. Cohosi je mi fúto. Všetko je v poriadku. Všetko spocítané: pondelok, utorok, streda ... Vo štvrtok vecer sa bojím: za oknom indigo noci a za ním štyri oblohy. A štyri luny! A štyri západy slnka! Pocujem, ako štvorhlasne kvíliš. Svet je štvornohý! Vy, baleríny, povrazolezci, pokrývaci striech - pripažit! Nastal cas položit sa na vlastné nohy. Ruky dolu! Vzdajte sa! (Noc podkovaná lunou. Spln. Kopyto diabla hrabe vo vysokom žfabe. Pád zostrelenej hviezdy. Pád hviezdy. Pád. Otce náš, ktorý si na nebesiach, napime sa! Twist. Aleluja. Twist. Padlí anjeli a vyskocené mníšky. Sladký spev z výšky: »Handry, kosti odovzdaaat!«)

Milovanie

v husej

koži

/ 139

'.:;;-~toplné sóch .'-:;;-rpentínu. -_=:'~-\"ajú neho ciusi vinu. z -::~~~o krvi zo slnecných škvrn .'-: JIko slnka z bozkov! ~ to ide stromom do korún. -. ~ \-zduchu, kde sochy hrajú hazardne : :::yieratko tvojich bokov, ~.:.:ti moje elektrické oko. -. -:-_od správnu mincu, usmej sa a stlac, .-.;,adne zo mna oranžový plac. nie. Doslzil strom svoj jantárový bes, :: ~kleslý .'-±lt~'mvcelám žIté slzy kreslí. .:....:~. nie. Už si iná. ~ ::tí cas a z leta upíja. '::. chodníkoch ~ škrípe jesen zlatom. =1, Júlia, ,::":ná vášen v hlavách automatov!
":'.':21.

._. ::iyerzálni milenci na rohu : - .'-\Thujú ti každé ráno ,::.ridsiatu štvrtú polohu _,stej lásky s príležitostným tulipánom. ? JQ dotykom kovu blikala ti koža. ';;-rozumiem a nechápem. -::-·.ojimuži v absolútnych krcmách, ·::oré nie sú ani na mape, ::::j pivo, boli ospalí .. =) ,J smrti si budem pamatat ten požiar, ·::orého jazyky ta oblizovali!

Kde si tak dlho? A aká si? Boli sme dvaja.140/ Miroslav Válek Co robí S tebou ten stroj! Ó. Akoby sa niekto dusil. Vodorovne. Akosi ticho.. Akosi príliš ticho. (Aj obloha toho leta bola príliš belasá . ) Kam dnes vecer. ó. nehrá saJ --•. cakám ta a prší. V jeho štvorrozmemom oku sa zachveli štyria fialoví anjeli. Nieco sa chystá.akoby práve mitvym na vlasy. Vodorovne . Tak cíhavo. Akoby celý svet v tej chvíli kfacal na hrášku. planúce stípy Sodomy! Si už len círa rozkoš v jeho exaktnom vedomí.. Ospravedlnte ropuchu._-------------------- . ohne. Tak úzkostne. Kam dnes vecer? Pozerám sa do novín: Koniec sveta.. Nejaké hrozné veci visia vo vzduchu. Ako po stvorení nicoho. Hfadali sme dvoch.. Prší a prší. Som doma sám. Akoby niekde ustavicne rástli slonie uši strachu. Ako zo spánku. Vo štvrtok vecer náhle zomrel boh. Ako keby celý život dýchal niekto plyn.

. . :).odtlacky mojich prstov! . škrtenie! :).:h.Jho? ~:-..::.:. k :--::>3ladkým zápachom jahnacej s :--::>d hnom..pod horami popola. :--::>dopýtkami kozliatok.Milovanie v husej koži / 141 ..::~:\"orcatá. :\:. -=-:chopriezracné jak z igelitu.. .. - neviditerné krídla ~~znohej smrti! . nie! ? 2. =. <\orice milencov kricia: »Zabit!« :\:.. štvrtenie! _. pod ohnom. kože. : =-2.:0 to zvoní za dverami bytu? \~cim.racou nohou .-ornásobne pocatá _. .::skauž hrabe ~: .pod horami popola. nie. ~tvornožci .dám tvárou do dlaní.. plechový kohútik štyri svetové strany sa krúti.":e.":ekto zvoní za dverami bytu. ako ke by som bol odcestovaný. o :--::>dpálenou srstou s .

neopúštaj nás. pripomínam vám nesmrtefnost chrústov! Vznešená ropucha. Lesy odišli. zvieratá. na vaše citlivé ústa: vesmír je prázdny! Co urobíme? Koho zavraždíme? Kam ukryjeme kosti? Do seba. - . na vaše zubadlá. Milost. orodu j za nás. modli sa. Ako po poprave ležia na hromadách krvavé hubertusy stromov.tažší o zviera.142/ ÓDA Miroslav Válek NA BOHA ZVIERAT Zvieratá. o cloveka fahší. Už navždy samota. už na veky vekov fialové tetovanie dažda. nahé na kožu. prisahám na vaše jazyky. do seba ukryjeme aj všetko ostatné .. prechovávac kostolného striebra. slimák. zvieratá.

.ovedzte. :::'kame vás..Milovanie v husej koži /143 ''::= je boh? ~ ~~:lZistorový boh.znajte sa: -: _5i byt nejaký boh..:.: "'1diteIného .~sem muších noh! ".=. a ". cyklámenová voš: ".=:ávaj njelskými krídlami."ecnú slávu =-·~:=rat.:.51yš nás.:".:h predstúpi boh.::~"meme z božích nebies =.:. ___.ece.=. =. .:=.:.úštajú sa mu viny naše! . milostivý hmyz..:honemý. ste boh? .:.. :... ::-: ~trónkový boh? ·.. líšky..~ . supy. .". ~·:::a vášho . =:-: povedný boh! = _jové muchy.=. :-~.

to neviem. (6) Pozoroval som párenie slov za vlhkého vecera. ci ešte iná vec? . skrÍŽené rucicky patprstých bylín. Príd. údesné milovanie cervených mravcov! Kanec s cistou tvárou utekal. liahlo sa slovo v hrdlách hrdliciek. miešanie slín. Co je v mojom. každý nech si líha do svojho masa a nech v nom zotrvá co najdlhšie. Každý nech volá do svojho masa mená vecí. Ó.144/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (1) DENNÍKA II Každý nech je pripravený na cestu.Musím mat istotu. básen. . ktoré chce vziat so sebou. Co je v tvojom mase? Dymiaci kamen. mfaskanie jazykov. VI O'· ]esen. až veciam na koren. a každý sám. ak ta chcem milovat. motýf krutohlav. sladké a oplzlé. každý nech sa bojí. bud pravdivá! . praštanie srsti v ušiach lopúchov. Každý nech vzlyká.

Monika.:amenechodia naopak jak raky.: pazuchou neba smiešne skuvína. neprehovoril v OSN.':.:-:1: sa nad kopcarni masa.~. Miluj ma aj tak! = ~:-.-·::. cierne.~:upy naberajú do úst vodu.:úpsi. chlapceka . aby vzlykala..:uš. .:'. «. . ma.ábna láska..=.:zadu si recitujúc Homéra. prší .nech je pripravený na cestu. psie.redával sa preparovaný mozog Einsteina _ A ttila.:-::orenezrozumitefne šumí. hrnce c -_~ hviezdy zo starého železa.~..AZA TITANICU -:-:.. . náhoda a oci . ~.zivot ubieha. : . suka. láska z barchetu. je '-::-:n Fitzgerald Kennedy.Milovanie v husej koži / 145 : 1) = ::.:~lené.: teda mrtvy .lj 'o-'. sklenené.:. . "'~:-:\-Y tak neskutocne a absurdne . ~.. štastie. . -. uhrancivé oci. -:-: \-šetko v poslednej chvíli pred objavením Ameriky..:lovýhrom ~... « ..~etko sa uvedie do pohybu . . =::.d).ice. si ::..-:.:.Hannibal ešte neprekrocil Alpy. oho nieco zo vzduchu: t :'. bic boží. \'~_~. .-.

svet sa hanbí za svoje vefké nohy. obloha cvaká cefustami. okarína detstva píska falošne. Karolína. utkvelé predstavy Williama Shakespeara. hodavá a bledá jesen schizofrenikov. ? Nie! Skor než stihol zachránit kapitalizmus. Ó. stretajú ho orleánske panny. . zdÍhavo rozmotávame uzlové písmo svojich životov. malických.« Nie! V chatrciach svojej existencie. takže ich stacia zasklit mušie krídla. necitatefná voda podpisuje mlcanie. »Cas nepracuje pre nás. nech zapáli si svoje superlampióny. nech sa mu sníva hviezda s padákom! A svetu sa zatiaf rozvtizujú topánky. nech padá. svet sa potkýna. Ó. mesalíny a jacquelíny. kapitalizmus mu venoval peknú perlu do kravaty.. svet potrebuje trocha nežnosti. je mu naponáhlo. noc za oknami vykrikuje spoluhlásky úžasu.146/ Miroslav Válek Ale cas letí. malických. dogy dánskych princov ako hrdzavé zámky visia na bránach osudu: Byt .a ci. . nech zaplanie.

::\icne sa vynárajú na povrch .:-:-a\'da! ~.::..:.:onciliatómovú archu Noema _ ::.:-' poslednú gombicku na kožuchu šialenstva. : ::: sa doba radová... <:lrom benzínoví mnísi vybuchujú ako prskavky _ . .. ·::orého ta zakrúcam celkom nahú. malická. :-::rnetické dieta cloveka... .rsenkya postele. ~ _.-..:t svoje prvé zápalky. stahovania zvierat do rudí. co ti mám dat na Vianoce . .J\'ia a brutality. _~.::.. ...:torýskvelí chlapci z Texasu _ ::sili práve cokoládového cernoška .:: na zjedenie. --_:...=.::. drahá?! -= Z abstraktného neba padá sneh.. ..::. . . n .: :'.::::n trikrát hádat. .=. .. .:..i už. J -= ..:~ienky a prstene.....:::'....'.lema. sl\'oriterovi sláva! . :j~'den nejaká skaza Titanicu .:.:natizovaná . : . ... .:>naa predaj. den .\' nové zemetrasenie .-=j~' den nejaká pevnina na dno v niekom padá! . . ::zda striptízu.. ::. .. '::'.::asi dáva....a Golemovi! :.Milovanie v husej koži / 147 -Z pod capicou :: T ermopyly a dynamity :-. zaspi.. ~dá Zem podobá sa vianocnému stromu. ia . .:"':-:. :i a intimity.

komfortnú púšt nylonu... Reuma trápi drahých zosnulých. Preboha! Smrt všetko urovná! Len si nenamýšfaj! Smrt nemá koniec. Tažké sny! Tažké krídla smutných. oznámi stroskotanie stromu. Tamdolu v tebe tažké lode plávu. Kofko je hodín? Na ktorej hviezde? Neviem. cas premýšfania na dubovej doske. Náchylná je na mucenie ohna . Taký je život. ... Tam svietiace duše mrtvych koní obletujú cas . Bojíš sa. Tu je to miesto. divých husí! Neotvoria. Casto celé týždne neotvoríš ruku. Smrt je len samota o pol tóna nižšie. Dupni nohou! V jamke po podkove vystúpi ciema voda. kam prichádzajú mrtvoly pit agátový caj. Opacne! A dejiny krútia sa v nom. Tak dunia celá pod vekami rakiev a tak sa hlava fahko zapáli.148/ Miroslav Válek Stvoritefa bolí hlava. nula na oblohe osvetfuje unylo vek vnútorných prvohór. namáhavo sa pokúšajú vyletiet. Má len zaciatok. Tu nahé víchry placú na ramene zúfalstva a kfby noci duto pukajú. Neklop. Obrovský urýchfovac casu mu v nej hucí. Opacne! Luna.

:. -_. •_.:":'0 plakal dovnútra . . .s celé týždne neotvoríš ruku.:nennýanjel kapitalizmu..:":'teda mrtvy je ... -~:"" .iehaako zviera. ::-:'::.::.::. drsné chvosty vzduch odierajú práve zo siedmej kože.~:.::.. -:-. si vedel.nFitzgerald Kennedy.:ho. to je to hrozné! -:-. :. to ::. _:-:-_~"al tvoju hanbu.::. -:-:. : =. :lky . ~_ :\ek! ~_ako odvracal hlavu kón v pohrebnom sprievode . ~. .:-:::\.::. ticho.:istými konskými slzami.:.Milovanie v husej koži /149 : ~:"".::afora.od ktorého rastie svetu hrb. úzkost ocakávania: ta :~ j\. ako hlboko je do živej krvi! : ~.~:-.:hvosty blcia.~Jre vyložilo na breh cierne rukavice.urové kométy.::. ::_:-.: to naše storocie .. c.s racuje pre nás? p . .-! ~~_~J. kví1ivo zapadajú v jazerách. :-:: bol.:-::erika.::mrežované mesto.:.si videI? .oasa era.:.'. ./ . \'~'. s hlavou pri zemi.ž si svoju dobu na hrdlo. sa nenáhlime? ::.:ho.. . '. Paganiniho. Prsty na ociach. - .::.

vrav. Bolo by to asi v stredu. pri vedfajšom vchode. v letnej horúcave. povedal by som ti: »Podme domov!« Len tak. krútil by som kfúcom na prste. ako keby som ta stretol náhodou.. že si to povedal tak náhle a mimochodom . A mimochodom.. . len tak mimochodom poviem: »Mám ta rád!« Povieš: »Ach! Ako každý!« Také pokorenie! Možno by to bolu práve v auguste. »iba.-------------------- .. ako keby som ta mohol odviezt lodou.« odvetila by si.. « Kde si? Stále sa desím. Zahanbený až po korene stromov. Zašepkala by si: »Ale? A kam?« Spýtal by som sa ta: »Co je ti? Preboha. tak co je ti?« »Ach. ako náhodou. nic. kde sa predávajú spomienkové predmety a vzducholode. že ta stretnem v noci. ako keby som ta stretol na ulici v prudkom daždi. o pol štvrtej pred obchodom.150/ LEN Miroslav Válek TAK Len tak..

-:~d za ocami hlúpych melú mak.de by som sa ti prezradil. <..Milovanie v husej koži /151 .diabol bÍch spí v perí ciernych sliepok. .:~d konecne aj peklo odpocíva..!avicne mám v hlave :: tvoje: »A kam?« ~:oviekam! ""ckam. až sa práši = ~hípkov obilia.:. korko ráz a s kým ....:.. .~o stromu strom.:.:..:TIcliemkávu. kde by som ti bol blízko .bikujedym: J. ~ed si kabát obliekam. .:.~cd sa rakám. ~:~d je tma vlastne najcernejšia v rozkroku.~o náhodou.~ hypnotizovaný spác . _:::1 tak. = ~ ma už zasa tuší ~-:d pijem caj ..:~d mrtva luna stojí za oknom .tej chvíli medzi nocou a dnom. -\ko ked prší.. ·:~d sa Zem krúti na pivovej ffaši.:.-:d sa bojím. . _. I~ . . !ej chvíli vecí horeznak -:Jvorí žena rútostivú vodu. .:.. ::'~ha diablov sa už opila : . .:.~oprezrádza sa voda vode.:. . )DA NA LÁSKU \ . kedy.

. až do. ca Zemau atrasú.. až takmer biela . Láska aka nebo. vecí. v husej kaži Nac.. nahaty kastí..152/ Miroslav Válek Nieca klape va vajícku. Krysí zub adhladáva z nebícka.Bah. · . past Vzduch. A Mesiac ako. Milavanie úžasu. . . skladajúci navý straj za súciastak tela .. Mnaženie Narážanie Nežnasti. nejaký muž tam visí v slucke slavícka. Zlastná hudba skla. A tma a tma. Iadav. Niecí hlásak škemrá: »Vstúp!« V nejakej hlave katúIa sa hlava. vlhká aka pa súlaži hviezd. ktarý brúsi drsné hranalceky.

~ odstup od vecí.e jakým spósobom sme zúcastnení na potope sveta.echstane sa. sladká Kleopatra.oj .ejakého boha! . . ~: natiahla ruku a povedala: »Cítim ~~\Tny na slnku. jak duše vecí oslepujúco žiarili.::pod ním ticho také úlisné a temné. vzdialenosti. .. :-..::prosit výšku.. =:)0 tvojich vlasov havran zapadal a dosiaI . '. :-.. ~~si ten.ÚCENOST ~id by som bol faraónom s achátovým okom. Pamatáš? '. co hIadá. ~:. dokonca aj cas ::=:amenajú tak málo. ~ad by som si ponechal svoj náskok.-hokrídla na oblohe ..'idím ta.' blciacom vzduchu. v ohni Ialií.::~e co sa stalo. :'Jdem rátat do tisíc a nájdem ta.« I '~-tekaj. :::. :::.pred všetkými skrytí d .=. '.\'olia vedam zmiznút z pamati. trvá.'. Gaius Julius Caesar. =:) ómyselnost úkrytu.~jeli sme. je to v nás. ?lanéta? :'\ejaký žart :-.musíš verit v modré oci hromu .prísnost obocia .Milovanie v husej koži /153 S~I.. hod kolenacky..:::nepravdepodobné sa stáva obcas zrejmé.-predsa len príliš zložitá tá hra a nikdy nevieš. alebo hIadaný.zhoda náhod alebo chvífková roztržitost osudu iba ::.

co si videl! Videl si lásku. ako sa zakrýva. že zabúda. ako vchádza do purpuru jej slávnostná jazda. Zahrmelo v balvanoch.154/ Miroslav Válek Chod. hfadaj! Je stále nieco skryté za chrbtom niecoho. kde kfúcne kosti strážia svoje tajomstvá a plaché nahé cervy zvazujú ruky mrtvolám. tráva akoby uhýbala pred nejakým hlasom: Zvieratá znútra oslovili nás. ako psím jazykom zlizuje z oblohy Mesiac . UC sa od múdrosti hmyzu. ako si rozostiela zelené postele. v ktorom preklína chromý démon stromu. skor než sa dozvie. preco do pamati semien vchádza sekera a ako zamyká sa za slávou tela! . ty už vieš. v ktorých sa trápia stáda. ako protirecí prícine. Ach. kde je voda slzou. Kop pod topofom.dynamit ako na všetkých kríkoch visia jej krvavé ložka! Pi zo stupají vciel. vzduch ako keby nacúval daždu s tažkou hlavou. kde spodná voda usína na predlaktí piesku. ktorý letiac listuje si vo vecnosti tak neuveritefne rýchlo. ako popiera súvislost pohlavia a plodu. Vstúp do vecí a povedz.

~~ je minulé a co je budúce? '.ot je iba prenášanie lampy v tmavej miestnosti: -=. .~~žno v budúcnosti. =. . : " '::'. __ ~.:.Jivost a krása? ~..:..jraznujem nekonecnost pohlavia . je kamen.:-risahané . s nami sopránom. Neviem.:..::.~:: utuj. :-. . ~de je lebka Minotaurova? ~':e je ten nežný milenec? ~~':esú deti Herodesove? ~.. '. :::-ozoznávam padajúcej vody od padajúcej vody. n :=-.. ktorí vstupovali do ohna ako muži .Milovanie v husej koži /155 -:..:'idzujú ám na oci každý náš omyl. ::\Tav. :-~"a v uchu hudby. co tušíš.\etak.~'. sú muži.'':senica budúcnostou motýfa.. : =.:.\a náš zachrípnutý bas a trpí ~ -=-~-r hovorí .:'j. pod ktorým spáva zemetrasenie? ~ .::13 pot zrkadla.:y trocha svetla z trocha inej strany.::. '.lIl. aj následkom :-:-o.. ktorú vidíme. až príliš.--''-chádzali ne ho ako mávnutie? ' z \.:': príliš sú si podobné.'_k ~:::1prícinou . ze vyslovené slovo nakloní vesmír. :áska? A nenávist? = ~:.:. :::-. .::. ~::!e to stále tá istá tvár. ako motýf je budúcnostou húsenice .:'lako ako bezpohlavnost smrti..

Je predsa možné. co bolo už myslené. dáždnik daždoviek.156/ Miroslav Válek pocitom menejcennosti. maIuje si víchor do kútikov ocí. aby smela vytvorit úplný súlad duší. že každé naše dýchnutie ju bolí v chrbte. ktorá cíti pohyb budúceho plodu ako búrku v kolene. co je. že sa len uskutocnuje. a tým. prichádza. zabudnuté sa vracia. plný dobrých Iudí. ktorú si podávali z ocí do ocí. nedopovedané sa opakuje. Smrt. Netráp sa. že okolo nej krúžil malý kolotoc. badicka pod pazuchami hliny! Jednako je iba jedna smrt? Nie je tisíc smrtí? NerozmýšIaj o tom. v tisícdeviitstošestdesiatom štvrtom Holofernesova hlava cestovala vo vlaku tak krásne statá. . Bol biely den a bol a medzi nimi britva. A predsa každodenne zostupuje a prosí. ktorá má tak rada bezvetrie. clovek! Slnecník slnecnice. smrt od stvorenia smrti takto prichádza a skúma: co je clovek? Ach. nejaký pevný vztah medzi tým. co bolo. II Pred Vianocami. nieco medzi áno a nie. smrt.

Potom zazvonil..::..lla ociach cierne klaksóny. _-. '.odlost a zrada .Milovanie v husej koži / 157 .:'l mece na hrdle. ~.:atsa k sebe.-redtým! ~:-=.~no prapóvodného gesta? . ·.:. :~~=. comu tak zhruba hovorí sa vesmír. :1ajprv nechce!.ahy.::len po ulici _ -=-.. :-::3cacomstriebre hviezd.. :. ~ .~-=rkytie úkladné vraždy -_ :ja napodobovaním -. .'msom si ta na ružovo zapamatal _ " :":'toromma tvoje vlasy dusili jak dym! = . -:. zacínat .~:":'edy sa mi zdá.:. ': -. ynv :::OL _ ~3še objatia pod pecatou luny.::-:lenstvá. . :·.:: -:'~z VlilY. betónovou dlážkou na Topofovej ulici.~etko už bolo? ': :0 len zotrvacnost. tá lož.:. :--~:ože jeho žena milovala šoféra.. našepkávané do rukáva noci.::'dená od obrovského trupu a hodená :1iecoho. ktorá nás núti ..~ínam si ta v ohni.oha! Ako sa to stalo? . ... kry _ .'m istom case ležal Ramses II. ako predtým? . . tá láska. že aj Zem je hlava. v '._.: ~:. ~~..

ty si ho zaklínala. udržala by si aj vlások medzi stehnami. keby si chcela. na jazyku ma páliš ako zlý lieh. Zvof si blesk! Ruky mám po lakte zodraté od tvojej kože. aj jelenom a vlkom by si odoprela. Ty si bola každodenným chlebom sveta! Toto sa stalo. siaham po tebe ako po zvierati. Preco teda dovolíš. v tvojej blízkosti s bleskom prekrížený. krotitefka hadov! V tvojich rukách horeli aj Pompeje. predtým! Kofko tisícrocí už kvapká tvoja krY? Z kofkých dlažieb si ju už tajne zotierala! A keby si chcela. to už vieš. zubami si ta popamati otváram.158/ Miroslav Válek A ty si svoje ruky nad ním držala. . aj v hodine smrti kvások chránili. to bolo napísané. tvoje ruky. aby som nohou vstúpil do tvojho tiena? Som len nož. tvoje prsty boli ohnom spocítané. Bláznivá ovecka! S kopýtkami k nebu budeš obetovaná! Zachrán sa! Bež! Ó. aj Hirošima. bielym žiarením múky rozsvietené. odtajila by si puklinu aj z klenby nebeskej.

.:::'ené medicky v žItom stÍpe ohna ~sluchácky konzervatória s takou hudbou v lýtkach. yefa slnka na takýto den. . .J slnko. .m palcom : . -:=: ~ . · .:ažena ~iernej sukne usedavo plakala. ~_ :::hrobov ':'.: :.Jda.: :.semená.lilihlinu na zápastí. bolo oranžové...J . ciernou srstou zarastá _ .::. .Milovanie v husej koži / 159 . hrozne bilo do hlavy.. :-:'.:..::~alikosti z cintorína.lpovali neuveritefné tanecnice. :::::i chlieb · '::':". :: _..:ažena kosti hfadala. zastávke trolejbusu císlo osemnást '. .'..::.'0 zo sna usmievali sa.. trinásteho júla.::. =-~li mužom v ociach. s sa noc. .:t.:> · -=- . súdny den.:~ko bole také oranžové · :. : . .::á ako v bielom chrupe kona..:.:~.zastávke trolejbusu císlo osemnást : _ :'~radou cintorína '. IIr zastávke trolejbusu císlo osemnást ..::.. ako pod kožou ti padá špendlícek.1drevo zabúdalo na svoj absolútny sluch. mad. =- . ..

dážd nevšímavo odpocítava kvapky na nespavost noci. ako keby nebol ani pochovaný. bez jedného roha?« Kofko je vecí. ani malícek. židovského boha. akoby fotografovanú cez zrenicku diabla. Len obcas zachytí nás štastie lesklým blatníkom a padajúc vidíme v nom svoj necakaný portrét. hroznú tvár. tak prejdú povedfa lásky a náhody. pillacný rum a spieval: »A kto videl a kto videl.160/ Miroslav Válek Neuvidela ani jamku na temene hlavy. ani vlastnú ruku pred ocami neuvidela. L _ . príležitosti a priatefstvá. A slnko bolo také oranžové a tak hrozne bilo do hlavy! Príležitostný hrobár ležal v tráve. zmateno pobehujúcimi v jazdnej dráhe? Tak plynie cas. Tak plynie cas. ktoré sme nevideli. v cervenej capici. ktoré neuvidíme a pred ktorými sme iba slepcami.

-:~:1áhTamesa. tma ~.:. . cnelky nad hladinou indigových voní.: rosa cestickami vody círa -=.: s jazýckami od hadieho jedu duje z prázdna kostí. =' je tá žena. .::::n.::dášdo modrého okvetia.Jt ako nohavice.:-ozveseTujeme sa _~: žným bTabotaním plynu.Milovanie v husej koži /161 -:~náhTame sa domov. ktorú okradli? -=-. ~torých tak jasne vidiet kolená. ~ ='D v snehu. prsty ešte žIto zasvietia. v každom sprievode. slza ~. u -=-::.:.~bohom. zhasíname.::.skoro rosa rosy. ktorá chodí ž . púhe nic. -. ~'::e -= ~ . ~:. tam. -.:: každou rakvou sveta.::::n mat tvojej pleti rozopína.. vzduchu sa sklí.::::n lúskaš v zuboch biele vypínace. viacej podobá sa nevode. ~.:.:.. ::.schodíkoch nejakých tajných kalvárií. _ješ sám. odkladáme = ·. -=-.::.taká priezracná.::m v oku slzy place... ~.::murovaní v múroch pokfakli ::.: ena v ciernej sukni.::n. '. -= =. kde drevo bolí hlina. trocha nikde.. -.. ~:.. ::1esacnom svetle pijeme svoj bróm ::. z pohrebu sa vracia kapela.~:='keby sme tisícrocia prekTacali . Ludia ako sadze.: ='c temnou tvárou padá na mosadze . trocha vo vecnosti. z ..

že si. ty si nebol?! Už zasa zvuk trúbky za oknom svetlá podráža. že nebudeš. nahý. krvavý som z ohna vyšfahol a vzlietol: Boh medzi hviezdami bol iba namafovaný. . (Nie to.len co by tráva upažila ba ešte o trávicku kratším. Láska nás z cistej vody uživÍ. Vietor si huhle do dlanÍ. Ja viem: istota. Pod klobúkom tma.162/ Miroslav Válek A nosí v sebe práskajúci bic a kro kom . a viac než seba miluj ma. Bože.) Nezdvíhaj. nevstal si z mftvych. Bud stále so mnou. Ticho. Opití svatí ležia na chodníkoch. Dnes v noci. Nejaký šialený džez. Prikry rukou. ale to. ten slepý kruh si tociac na prste jak kfúcik. v samote života svojho boha mucí: Bože. otvára si nebo. zamyká svet. Nespíš. teba už niet. Na klinec cierny klobúk zavesím. Bože. mama? Tma. peši celú vecnost prechodí.

. Stát na nohách.Milovanie v husej koži /163 -=-.: :3. 00. -_o:: cítiš v sebe cudzie obrysy. ':'0 0_.~ze byt jasné co a kde. aká cierna ciara.::. . -. ~jze NA ANGELIKU to byt zapísané do semienka _ '::0 hliny. l)Ttkamicmukajú ti bahná.:.: \Oiem:strach. Ach. e koniec mrazu :::2... ú . Zlá hra ~ zlá hra! Všetko sa to rozkricí! :::~ješ jarnej vode na ociach. '~::-:rpezliví. ~~-:iobatsa moru. :nožu o tom luhat noviny.. 1 . -='ze byt už rozdelená strana dal a strana má dat.C'zuti to odprisahat pod fadom. .:sda! Spredu nízko. -_:. ~ d ~o aký krt cez rozpocet záhrad. :-~. teda žit.jú si do tisíc._. .kaj - =:)A '. . :::'::y sa nájde niekto.:\-oje lásky.. . vzadu vysoko .': _= _ puká zem..~~ocítat odlivy..:: ta mat na britvickách holici .. kto to pošpiní.C'zuti to trúbit faliovo.

ktorý spofahlivo odomyká? Angelika. chod do hája. skrýva ju k sebe pod kabát a volá: »Vy. bud panna! Ja viem. Teší sa. rohaté a parohaté veci. vlastne v budúcnosti ..ale na pohfad je ešte stále krása vecná. už vo výtahu vezú nahú snežienku. ako vybledá. Smeje sa v tebe malý trpaslícek a celý den ti strúha mrkvicku. prec! . necháva zmiznút Mesiac v rukáve. Co za oko? Za skulinu v okne? Za kfúc. ty sladké jahna. áno: už sa musí . ach. zamyká. ako za sklom.. Už cengá v tráve perletový klícek. V KRUHU Všadeprítomné oko škrtica detí slzí nad ružovou mašfou. akoby v diafke.164/ Miroslav Válek Zub za zub. už je rozkricané po bylinkách a po poliach. už vzala rybka lesklú udicku. nech ta stromy ihlickami zošijú. Už ju vidí. To dáva nádej.

. S:-m unavený ako zviera. ktorí ta lovia na lunickách . dobrý.aj v trne mu nahlas rastú prsty. <. motýle a húsenice. .-:mad . \' uchu husle. ~ 3. starý pán! '.-: memy.Milovanie v husej koži /165 " :.. :.:pajúci do vysokého vrchu. .rana letí.JÍ sa. . ='. « SPEV '.: :ny mame nepredáme. ':~. v : =.: :nyma nerped a. nepredáme. '::':-.: =:lY máme. ? =:om je už veImi ospalá.::.:":0 k6n s lunou. z domu prec!« " ='\'lasoch mu erdží konícek so striebornou hrivou. k:úzelník! =. ':::1ymema erpenad.:uJe: ::-: celkom malej sviecke. ''::'::1a kruhu.. ='.: spieva tenulinkým hlasom: \ .' ~éer ta bielo poprestiera. ane memy. . leních kopýt! .. .:"mást ciernych maciek okolo nej tancuje . ~.::.:.::. hrbácikovia. nemá deti.

tvoja píštala ma dojírna. Nahota let a. strom . ktorým ta zakrvavím. Postoj! Je cosi viac v tom speve: dym.. láska: náhoda tela. Modli sa slovo. slepé hviezdy. ohen. že neviem! Ozubený Mesiac sa tocí. voda. .. Je kry býcka. Postoj. Nahota leta. tvoji bosí králi! Ó.166/ Miroslav Válek Jelen ich cval. Noc v nízkom drepe mocí nad mestom. Jelen ich tanec nad pohlavím. tvoje slúžticky. ved vidíš. ktorého sme sa dotýkali.

ktorá ma ucí stat sa clovekom .SLOVO Komunistickej strane.

--\istota. -: ~. Básen. =~ patrí ti. '.. zívnu Z hÍbky sál.si tebou svietil v tmavom byte. tá =j ú piesne dokola. _'. by . len co robia sny: ?::-ázdnykút v srdci.:<-ch mala! Teba nemal nik? si = = ten blázon. =:::-a piesen.-\ jedna horko plakala. že zas sa budú vracat -. .:ideje.0'.en jedna piesen kdesi zaspala .: ::. =-. =~ to. je to neurcité. ::' zívli levy: »Napísal..~d on vie. -.1 ?:-:oližné je to. že ty mu nepatríš. <-. ":":'lujetesa. ale nerúbite.::'ycelku prosté: treba cím skór íst.:ilo sa. Slovícka.-ciloškrtnút telom o telo _ .la -la . romantik.« ?oézia. lásky. dažde jesenné.kolostola . =. co hladká. krásna vdovicka.Slovo / 171 ~~~dtajú ju.. len tá piesen nie. vóna po básni.-šetkom nieco. aj ked to bolelo? :".. -:::' divuhodné curriculum vitae. že zasa s niekým spíš. cudák. . -=-::' tá láska: táto nenávist. --\spravila si. je . je len hebký plyš.:-.

len ked ju nemáte. no každá chodí v inom kabáte a vaša je. . Je slovo nad smrt. co mu napadne . slovo nad zákon. A poézia s tvárou v závoji. A že s nou tofkí žili intímne? Raz budú pri nej stát jak pri hymne. Zadržte. Chcite ju menej mat a viacej rozlúštit. Že chránila si pre vás všetok pef? Že preplakal ju. prežil. prebolel? No vidíte: už k sláve privonal! Cha! Poznáme to: profesionál. ked sa ponúka. že ide o hazard! A co je život? Možno tiež len žart. A ona predsa je tu pre rozkoš.172/ /2/ Miroslav Válek Tak si ju berte. prosím. /3/ Zomrela pravda. Predbiehajú sa ako divé: ktoré skór údesnú ranu sveta zahojí? Ono sa fahko povie: Žil No slovo ozaj málo zaváži. Aj v najlacnejšom slove veje cierny flór. No to sa vie. Je básen lož a básen cistý štít. Slovo je aj nóž. Tahajte si jej meno z klobúka. Znova si zloží.raz ostýchavé a raz nápadné. Zmiernite radšej fahkovážny tón.

:::-..:qáciu hlavu ukryl pod krídla.-jna vencov ...:..1: :-':':..:-.nickým okom luny si ta skúma.ácamesto z podrezaných Žíl.ehrdlicky v piesku manéže. 3.-onakadidla. ? 11~ =:)'.n starý žonglér slabý je . : znacujúce boha. A. ~:. ? 2. . iba vyckáva? :.ety a nož. :: 2. ktorý zareže. Len povedz: Ži a ver! '\ Je. ? 2. : ~úhlym ako Judášova suma. -_-z -\ ticho chodí po uliciach strach.2i predlžujúc hrozu.. .1 ~ ::"'eskléoci detskej horúcky.Slovo / 173 takmer niC. ?lI: -_-bohýanjel sa k spánku uložil . .:elá pravda v jednom náboji. -. ?'Jpollásky. I] milencov. ale už ta má.:zabíjaný zabije. obzerá ta mlcanlivá tma.1 aj strach akoby sa trocha bál . jednoznacná ako revolver.ameniaputujúce po nebi. : ~:e je nemá.mokracia je krvavá! ~. :-::-sty katedrál.) ? 2. ~ =. sa zdráha. bud im fahucký.1: =..

Zostalo len pár komunistovo Škoda. podfa rozkazu. Zemegufa piští ako brok. niet hodín. Bud vofa moja.--------------- . kým sa boja. Dnes ukrižovali sme zasa tisíc kristov odrazu. cisto. Mat. Sám so sebou partiu šachu hrá a miesto slov len mávne rukou: nazajtra! A dodá: »Nemusia ma milovat. Rok: (Doplnte vždy podfa potreby. fontána hlúpo strieka do výšok. Páf! Do cloveka...« ----•..174/ Miroslav Válek Pár! Do dverí vsunula sa noha vraha. No generál sám je boh..) Pán generál. Pár! Horí rieka. ktoré by ukázali vefkost nášho casu. Aj oci soch blednú od úžasu. Asepticky.

ž:išu Kriste. ?:isahajte falošne aj krivo. To ja ti vzlykám rytmy :-~tálneho beatu. hádaj ešte ':::'.)munisti? -\:10 ! ?:-e vás tu máme zvláštnu výsadu: =:'.Kde to bolo.Slovo / 175 3 :e1ymránom beží cierny pes.: zver! :-0 ja tam svetielkujem v prítmí :-odkrovného bytu.ot za zradu. kde to bolo.iichuckí! t :=)0 slucky :. :-o ty si slovo láska :-.. bielu rudskú kost nesie svojim pánom . Clk z rúcky do rúcky: ·::0 chceš. . Hádaj.es. ~. na tom nezáleží. ~~ehned. ? 2rozumeli ste? -=- . :-:elu. ber.'~. takých miest je dost. hádaj.. ::~ zradu život. ~:.apísanéna tabuli sveta :-ielou kriedou. \~lcanie je jed. Pre štastie a pre radost.. A cierny :-~sbielym ránom beží ako ciernou ranou.

Ty si belások v ciernej noci ciernych otázok. to sú: hnev a nenávist. nevidím? Chcel som ti zahrat nežne. hnaný víchrom pozdIž tvojich ciest. Odéon. zažíhanie hviezd.176/ Miroslav Válek To ja som plný narkotík a jedov. To ja som suchý list Paula Verlaina. Spím iba s najhoršími. zelená. To ty si dobrá zvest. sladký ParÍŽ! Mám horký dych z tvojich vín a v ociach dym vypálených ukrajín. Co desí ma. To ty si úsvit. ale je to v dur. Ja som past v tvári harmónie starého sveta. Ó. Ja som tá mútna voda jeho stok. Orly? Oradour! • . To ty po krutej smrti zimy vstaneš svieža. To ja som ten potkan. ktorý hlodá. Opéra. ktorý hormóny je a chce byt bez vrások.

.Slovo /177 Po svete ohne lidíc. Syet je chorý. Cassius Clay. .Hentát na Ježiša Krista! Ó.. Muhammad Ali.tomi chce bránit? Nech sa neopovážil Bud e m sa kúpat s nahou lunou v mori! Dajte mi pokoj. nech si zahýrim.Senátori: ~ová Angola! iba chystá .už spalo by! Tak zasa vytahuješ staré žaloby? -'fy little boy! Týka sa ta predvolebný boj? -'fodli sa a pracuj. cierne shaw.l ktorí mrtvi naši blížni sú? O. pri uchu vesmíru cas bzucí ako hmyz. potrebuje liek. Kaz ráno opitý muž krical na pláži: 1\. A trocha sa aj boj.'arbiturát. alias 'o"Orný ring ~lobodného biznisu: :":edy bude zavraždený Martin Luther King .Ceterum autem censeo . klame zemepis: To nebolo vcera. komu odzvonia? O. Dejiny klamú.-:lias ·:. Ku-klux-klan . ohne kremniciek. S\"et potrebuje idol? Nech ho stvorí! . S\"et otravný je ako starý rým.. alias Jas Paula Robesona: Kro bude další. llias lchillova pata :1adradených snov: :1echaj to biele dieta .. A.

Zas a nejaké zmeny? Zasa pád? Komunizmus? Cervený jazyk vyplazený na Západ!« Nechaj ten svet. ked prší ovos! Tam voda ako voda. ako blízko to je. Tam je aj skala citlivá a živá a pre každého sa tam nájde pekné slovo. Hlasujem za smrt Za pomalú. Nechaj jeho sýtost. A komunistické hlavy nech nás nebolia. _ . Tá viac vynáša. Kde slnko na teba sa díva spopod obocia. kde naopak plynú stárocia. jeho hlad. les svoje litánie tam odrieka a tam aj· o polnoci stretneš cloveka. potichu si tie slová opakuj: »Kde je tá krásná zeme. Aj vefryba zhltla ]onáša. zázracný je to dážd. nad ktorým sa mrací. Potichu si hraj tú melódiu. Ach. chladná je a dobrá a slnko ako jastrab padá do brál a blýska sa a hromy divo bijú. kfcové žily jeho autostrád a k plátenkám konopným sa vrát! Tvár spotenú si do nich poutieraj a nacúvaj: tam každá veraj inú hudbu skrýva. Až to mrazí.178/ Miroslav Válek Aj Trója padla. kde cas sú peniaze. A kde je cas rací. Ach. kde domov muj?« t---.

To ja tam svetielkujem v prítmí .. široká si. To ty si slovo láska ::apísané na tabuli sveta :. Telo je aj tak dost mizerný futrál.rutálneho beatu. potichu. . proletárska vlast. Chod teda dymom scernetý :i s tvárou bledou. :10 cloveka znútra. . :\" eprišla ešte chvÍfa oddychu.:undrickyaj mníšky. To ja ti vzlykám rytmy :. :i krvavá je ešte tvoja luna! \-stat musíš aj zo smrtefných únav.ie1ou kriedou. Ešte stále je svet zlata a svet chudobných.odkrovného bytu.Slovo / 179 A nechaj ešte staré striebro na tráve :i odpocítaj dlane láskavé. ~ardináli.enticho spievaj: tichšie. \ -iem. :\" enapísat ani list :i íst :am. dychom dych. --:torís nimi spali . Boli tam priepasti i výšky. 5 / =5týchirurg nakreslil mapu cloveka. =-. kde sa ohen s ohnom stretá.

nech sa jed jedom nicí! A cí bude svet? Nicí. zlodeji V solídnom postavení a tak dalej . co sa nestalo.. pravda.. SÚ isté veci pod slnkom . všetko je relatívne totožné.. nech vyhynú sami.. No navždycky: tú vec cháp len apoliticky! Ach. Komunista napríklad absolútne vymyká sa schéme. ako v kom. Nech idú tefce za heslami a nedržia sa svojho rozumu. Nalejte ešte rumu do rumu.180/ Miroslav Válek v mene božom. Ešte nalej! Poviem. satanáš! Tá mašina je ešte príliš zložitá. Ved vieme. Taká vec sa nevyrieši nožom. To sú tie taje anatómie: Nepríjemný je živý a mrtvy nebezpecný je. aj co sa stalo. Nechajte ich. Flinticku zatiaf skryme do žita ------------------------ . Ciže náš! Odstúp. Telo muža a telo ženy líši sa len málo.

nimi lko myš 21hlodáš aj svet. co sú za súkromný raj. . nech sa obtrie pravde o rukáv. správnom case ':0 správnych úst ju vlož. Tí. ::-prav ~JŽ nenápadnou. Z\-oI si teda ložI \. ':baj. Ty iba ber a ponúkaj: Jliva olova . Kov až nakoniec.Slovo / 181 1 naladme svoje sladké mandolíny.m sú anonymy . S diablom sa miluj v matnom svetle sviec. V tom bud lakomec! To až naposledy. • V? ~oz. ~ech to za nás všetko spravia iní. ~ech narodí sa lož.::hutí lj smrti! _-\lenou šetri. ~ech nie je ako páv.-\no. :"'ož svatá je a platí. Sedíš ako žiacik nad úlohou l márne rátaš straty. ?otom siahni na dno: :a. . \'ed co je lož? Len pravda s kratšou nohou! Kde hIadal si jej stopy? V kom? To v tebe klopká svojím kopýtkom .

kvietok zlatistý. Ako ked utne.jazyk ju len tuší. ten malý hrbácik v ušfachtilej duši.a dost. pijeme váš anonymný jed.182/ Miroslav Válek Sadni si a píš! Ach. stoj vždy pri mne. Napríklad: »Zasa vraj bude od utorka hlad. Anonym je vždycky sám. Anonym je mím.« . coho nedotkne sa skon a zánik: návod na výrobu paník. Anonym. Anonymom byt je smutné. ktorý zdobí uši závisti! Ešte všetko nespísaL Ešte toho vie! Ani z domu nehni sa: anonym ta zje! Bože anonymov. Anonym. Zdržanlivým gestom nieco naznací . anonym. Anonymne. Ó. Verne. tá horká mandfa v koláci . písmenká anonymných abecied. Napokon to.

už to máme úradne . Pre každého trošicka. Bú.>Európou obchádza strašidlo komunizmu . Kto z vás je hladný? Kto chce jest?« .. ::\árody idú ako deti zo školky. bú. Európa. prepadne sa každý zvlášt. Svet je malý. Prepadnú sa všetci spolu. Krásna. gratia plena: no. A prostý clovek je tu bez nádeje. . bú . 8ie! Nie! Nie! Vy všetci ste moje deti a krmilo vás moje vlastné telo.Slovo / 183 »Civilizácii zasa hradí z ocú nejaká vražda a každá zasiahne tal (Aha. Ave. bú.dominus tecum . Kto tú pravdu ukradne . Odkiar chodí dážd. pomalicky. za vodu... tvoje Iono je vypálené a tvoje boky .« Už sa varí kašicka. to pre vás moja nocná obloha je plná hviezd.« »Revolúcia zhltne vlastné deti. Tvoje fosforové vlasy žiarili tak nevinne a naho. Európa. Vtedy.ten sa navždy prepadne. o tom si už pocul). lesklá lyžicka. « Ticho. odkiar chodí dážd? A kam slnko zapadne? Bú.. a ty :-odila si vrah ov . len sa pozri do zrkadla! Prsníky ti visia. za zelenú jahodu. To pre vás moje slnko svieti.« »Opat sa vraj hore nieco deje.. Svet je ako lyžicka.. nerobila také okolky.« »Urcite ale bude koniec sveta.. moja milá! Preco si taká dolámaná? A koho si nakrmila! Hordy Džingischána. Prejdi sa trocha po histórii! Dojcatá tvoje kojil ohen krematórií. vtedy si. Panna? A vtvojom veku? Ale. Zasa vraj budú noví svatÍ. Co sa toho týka. ked na chrbte býka rozdávala si sa.ibakopce sadla.. Aj pravda je malická. bú. Národy sa držia za rucicky .

aj ked oci kole. nie z roztopaše. chceme s ostatnými do jedného radu vystát si svoje štastie. cistá ako vaše zrenice a tažšia nad náhrobn) kamen: vo svete. A každý páIl má pána svojich lyŽíc. Každý chce by1 živý. --------------------- . Viem. kto nedával. Stále viicšie sú oci nášho hladu. kto nebral. pane. Nepridávaj ho k veciam ako cukor ku káve. Hovor pravdu.« Hovor vždy pravdu.184/ Miroslav Válek »My. Že sú malé? Od malicka pásli po lyžickách. ale spravodlivejší. Vlcí. Zub múdrosti nám rastie. lákal ich lesk striebra. národy z každého kúta Zeme a každej pleti. Ale je pravda. Pravdy holé bývajú obcas horké. žalujeme a v mene sveta. kde je málo kaše. co sa narodí v bolesti a krci. pane. nemaže byt spravodlivost lyžice Amen. Bite na poplach!« »Stát! Kam vediete tie deti zakované v železách?« »Tie deti kradli. Pocet lyžíc je obmedzený a každá má už pána. A stále menší je náš strach. Kradli. NeznÍŽ sa nikdy k výhovorke! Nehovor: Vec riešit sa dá takto aj takto. aj ked slovo vyhýbavé bolo by práve lákavé. A cieI vždy na podstatu faktov. Spravodlivý.

A. ::0 nepreskakuj triedu. ~ eschovávaj sa za pamiatku .. zhasni! "\"emášprávo na súkromné luny .--\niv láske neklam.eprepadni! Trpezlivo stúpaj po rebríku vole. Poznali aspon tofko ako ty. "\"edaj ho ako cenu do tomboly.1 necituj ho v každom druhom riadku. :J. Komunista je v doživotnej škole.-iacnež vlastný. že si príliš na výslní. Lenin. bud vždy o pol kroka vpredu. . Cc sa. \"edz: žiješ.m v básni.k sa ti zdá.Slovo / 185 ~ O predovšetkým vyhýbaj sa fráze. :~'mmenej bud chladný.:ým. Cudzí osud nech ta bolí '.1 oslepí ta bleskom svojej irónie. Lenin žije . aby iní boli ~tastní. co vrátili sa z pekla t samoty. Cím viacej vieš. Pozeraj sa svetu na hodiny :. . ~ evod ju všade ako psíka na povraze. to sú myšlienky a ciny. :. \"ždy bud láskyplný :.

186/

Miroslav

Válek

Nauc sa rozoznávat ozajstnú tvár rudí. Váž si tých, co sa k zlu obracajú celom. A bud tvrdý len k nepriaterom. Nadovšetko miluj rodný jazyk, svoju rec. Je zamat aje mec. Nevhodný dotyk nech ju nepokazí. So slovami hovor, iba ked ste sami. Vyberaj ich ako drahokamy. Nie každé je také ako vcera. Ustavicne hradaj slová pravdivé a nové. Zavrhni nezrozumiteIné, aj tie, co rodia nudu. Ber slová priamo z dielne konštruktéra: z rudu!

/6/ Raz v temnej noci udrel do mna blesk a v dyme a ohni uvidel som Slovo. A nebo bolo nebo Kainovo. Nie, nenapísal som to pre potlesk a nezabil som v sebe svojho brata. Len cloveka som zazrel takým, aký je. Cas milosrdný všetko zakryje. Odvtedy casto myslím na zvieratá, ktoré svet chápu, nakorko v nom sú, kým clovek je len natorko, nakorko ho chápe.

Slovo

/ 187

.-\ch, ako tažko cíta sa v tej mape! .-\j bezhranicnú vernost videI som tam. Psiu. Aj pretvárku som videI, zášt a faloš. V sebe. A císi hlas šepkal: Založ to ad acta a ži si normálne. :\ezízaj do seba jak cudzím do spálne . .-\ vtedy v hrdle básne vzpriecilo sa slovo. Lož pravdu presiahla, predbehla život, smrt, ako vždy: presne o olovo . .-\le to slovo bolo: bud! .-\ slovo a ja sme boli súcasne, aj spolocne, aj osve. To práve vtedy otažel som o svet . .-\ ty si bosá prišla do básne. Vtedy? Nie, toto Padal som k tebe a minul som tvoj svet plný vrások, všetko bolo skór. ako meteor svet len o vlások, od lások.

Teraz sa teda vraciam ako z prvohor. )J"ahýa cistý, nedotknutý tvor. Co mám, to delím. Tebe? Mne? )J"ie,všetko iným. Nech je súkromné, len co je v básni: prosba o milost tvojho pochopenia. Daj mi ho ako darcek na meniny. Daj mi ho ako starodávny skvost \ykopaný z hliny. Vždy je dost iných, co sa menia. Ale ja nikdy nebudem už iný. Cas plynie. Svet sa krúti, krúti ... Cas liecivejší je než sliny.

188/

Miroslav

Válek

Vždy budem k tebe láskavý. A krutý vo chvíli smrti? Za oknom záhrada. V záhrade hviezda padá. Clovek len chodí, hfadá. Co? A v kom? A komu vdacit za to, aký som? Komunistickej strane, ktorá ma ucí stat sa clovekom?

/7/
Nie. Rady nie. Lesk kovov, hodváb stužky ... A potom doma plakat do podušky od hanby? Aj pohan by uverit musel v boží trest! Je tažko zniest niekedyaj seba samého. Aj bez tej prítaže. Sotvaže sa zacal stávat clovekom, sotvaže presvedcit sa chcel, co dokáže, zakázali mu sútaže a oznámkovali ho, ani okom nemihol. r.:úto je mi ho. Je tvárny ako polyetylén. Dajte mu ešte možnost zmien!

---------------------

Slovo

/ 189

.'~. aký je. Snád trocha naivný, :".~smejsa mu a nezívni, .:~ vykladat ti bude svoje plány. '\ebud odmeraný. Sleduj jeho rec: .:.ž príliš verí v Iudské možnosti! ?ohasti :-. a pošli prec . o .' e ako každý: prototyp . .-\Je má množstvo vlastných chýb. ".y neveríte, že sa ich raz zbaví? Zívat je prikrátky .: motor beží na vysoké obrátky? '\aca ten úsmev, pohIad vyhýbavý? - A vóbec ... ,,·obec sa nechce prispósobit dobe; ,:':'or dobu svojim predstavám . .-\ch, to je ošúchané ako zástava .: staré ako heslo májové.« ?:-eco tak naraz lipnút na slove? Slovo je iba motýL Uletí. .-\ mohli ste mat výhru ako z rulety, :-'J vyhli ste sa rizikám. ~o sa teda pohnút z miesta. Kam? Z2.cnime hod u detí: :".2. zaciatku je krvi prúd, :-: ka mlieka, e :"Jlest tela . skvelá ~::vnováha prs.
S:':'ús,

_l1ádni ::enské sny!

ktorý ako ty z masa je a kostí! Nie anjela a nie stroj . Na cloveka majú fudia svoje nároky.190/ Miroslav Válek Bež. Clovek je výtvor kolektívny. . roky samoty aj vlastný pohyb z nedokonalosti. A nemusí byt podfa tvojho strihu. Nic neovplyvní tento zákon prostý. Úlohu svoju hrá v tom doba. ak náhodou stúpi vedfa. no clovek nie je dielom náhody a okamihu. iba posunok casu. pozri na deti a povedz: Co je v kom? Je tažké stat sa clovekom. V tom sú zarátané nocné bdenia. niekto sa narodí. ak prehrá boj. Chceš rýchly výsledok. Cloveka chcem.božemój nech ako ty sa raduje ci zlostí. ci ak ho zviedla krása úlisná. Ale to sa ti nepodobá. A co je rok? Nic. Clovek je projekt na roky. v ktorom ty možno uplynieš. A bolest tiež.

to skvelé lízatko. ktorým patrí uznanie. Nie. Za lásku a za život. nech idú do hája! . A mi1ujúcim ženám zlato! Za to len. aj v žiali. A komunista mohol by ním nebyt? ~ie! Až po zem poklonit sa tým. ktorí z ruín stavali nám dom. že sú.a vravia: strana. lež vedu sveta zvládli svojím životom. Za ten pevný bod nášho vesmíru. ak sa neprizná. A deti nech si vecer berú do postele žiarivú medai1u . Za círu nežnost.Slovo / 191 A nech ho morí strach. kruté slovo nech ho nikdy neporaní. nevydajme zlu dietatko. co vravia: strana .slnko. co ním zostane aj v radosti. že ho nalapali na hruškách! Chcem cloveka. Rad matkám. ~ie.a myslia: ja. ked ciní pokánie. aj ked je v siedmom nebi. ~ o podvodníci s legitimáciou strany. co myslia: ja . Svet vedy možno im bol cudzí. nenechajme ich napospas hrdzi. tým.

. ~--------- . spršky banalít. No slová sú len slúžky chladných úvah. Slovo.192/ Miroslav Válek Netrpezlivost k nim bola trpezlivá . ktoré trvá. Život ich sfúkne ako penu z piva. Nech každý so sebou má vlastný rad: cisté srdce v hrudi. víchor znej hvízda ako do tanca. ktorého nedotkli sa ústa . bolia ma oci od tej bieloby.k falošným vykladacom karát.. za inou! Nie. Lesk kovov? Hodváb stužky? Ved stacilo by možno dobré slovo. co vstáva. lež Cervené námestie sa krúti ako platna. Ach. /8/ Akoby odkrúcali z balu plátna. Mesto chcelo by. svetu. zamkni byt a podme medzi rudí. aspon zakývat. Ber klobúk. mesto. Rady nie. ak pri porode nepomáhal cit. ale aj oni prídu na rad. od toho si tak ustal. To si mal na mysli. naco si nechat zarást básen burinou? Za cistou hviezdou mieri. No je aj slovo. Slová a slová. Zastav sa.

Zo zámoria parta na motorkách naladených na vysoké c. hviezdy cengli ako cinely. Ó. ako vlcia svorka. Ale kto tie smeti odprace? V turistoch jak sviece horia grogy .torko liehu by aj slona zabilo. loví rudí ako zajace. Postoj. Sláciky zimy zo strieborných jedlí tenucko a nežne zazneli. Moskva. Pred Mauzóleom stojí strohá stráž a mrtvy Lenin nad živými bedlí. bledá nocná zmrzlina. ako svorka. Jazyky sa pletú. živý v rudoch sovietskych. ~-\ninevieš. cí si. kam sa ponáhraš? Ako ten cas letí! Kým ja v dave chytám druhý dych. kde si. .Slovo /193 Toho snehu! Kto ho poodhrna? A v nom ako olejová škvrna svieti tvár cernošského vyslanca. dávno uzly sveta roztína. Celkom nízko nad hlavou ti visí luna. ten babylon! A kamery vrcia ako dogy. Lenin. No ich oci chladno horiace a zasklené za stolicnou vodkou zhasínajú pomaly a krotko.

Den bol ešte malý a vlhký sneh podobal sa placu.194/ Miroslav Válek Ako letí cas! V ulickách to hucí ako v hrdlách fliaš. Pochodil som všetky bulváry a na Kyjevskej stanici ustatú tvár som ukryl do dlaní. postoj. Moskva. ale nevedel som kade. Havarovaný ako auto v rampách som tam stál. Jediná vefká slza na tvári horela mi ako poulicná lampa. kam tak utekáš? Ó. Tvoje noci pil som ako kvas. co sa rozdelí? Márne som jej hfadel pod blúzku. Hanbil som sa za svoj náhly žiaf ako za záchvat chronického kašfa. . Model sveta ako hodinár skladala si kúsok po kúsku. mala celkom nevšímavú tvár. Tak ma tam aj ranná Moskva našla: ako balík v oddelení nálezov a strát. aby aj inde deti boli štastné a najedli sa? Vlastne: tak násobí sa. Pod hviezdami stromy v tmavom sade knísali sa ako alkoholici. Moskva! Ešte svoje maslo krájaš na diely. Šiel som.

Hrozné. )dkiaY by trafil domov. .. k mame. ako liptovské ženy na námestí v Prahe ~redávajú oštiepky. 3j slovenské piesne. ia som ten. -\ všetci futovali. \'idel som. . l1ejaké miesto známe. co prišiel o podkovy.Slovo / 195 _-\ž potom som zacul ~cnicky spievajúce tenulinkým hlasom: Fialucky. graciózne J všetky boli choré :1akrásu.'a som ten bludný kun. lko sa mi zachcelo byt nežným k jednej dáme..'upolypražských veží.« -'loja milá. _-\ moskovské vrabce na holých konároch stromov j ~ustili sa do škriepky. _-\ženy blikali v nom fahko.ko vo mne sneží l1ekonecné more cichej fútosti. Prepácte. _-\všetkým bolo jasné: je v nich jar. \-zduch v Moskve bol naraz ako z topásu. « To ruská zima posielala mestu :1avonané obálky. že nechali si doma jarnú tvár. fialucky. fialky . _-\pocul som. :. _-\hned mi boli ovefa viac drahé :-. prenikajúce až ku kosti. ale my sa nepoznáme. _-\leja zrazu pocítil som domov. co sa vracia z túlok J hfadá správny pereulok.

nie. Moskva! Byt tebou plný až po okraj.nedívat sa inam.) No komunizmus mladý je a svieži.196/ Miroslav Válek aby tulákovi uvarila dobrý silný caj. ale prí1iš tažký. znamenalo . To. na sláve mu nezáleží. nevedel som to. Aby vrátila sa k nemu sila stálosti. Preto to tvoje: áno. Nie. Povzbudzujte bežca cez prekážky! Beží aj za vás. aj za nás beží. co v samovare šumí a ako ruská duša žalostí. lná je pravda kapitálu. co teraz vnímam. Kde som len mal oci? Ešte stále sa v nich trasú ohníky tvojich rubínových hviezd? Ale svet hladných musí jest Svet ponížených za slobodou siaha. to tvoje: nie. Pravda chudobných je krvavá a nahá. že Zem sa coraz viacej tocí podIa moskovského casu. co teraz viem. neišli sme na bál ani z bálu. Preto to tvoje vecné náhlenie! Viem. Ach. (Balónik Zeme. Nie. nepotrebuje niciu radu a nebojí sa zrážky. I--~---------------- . nevnímal som to.

Chce byt prvý. 9/ Cakáte hostí? Kto dnes asi príde? Smrt A už sa teší. Váš aj tento dom je. Svet býva aj ustatý a otrhaný. oci utri mi. Je múdre zbavovat sa svojej výhody? ~eberiete ju proste na vedomie. sa zabelejú kosti. Moskva. Ó. ruská zem hustejšie než zrnom obsiata je mftvymi. ci nechcete sa dívat na jej tvár? Je to váš život. Lež liecit svetu rany -aj to je politika strany. Má krás nu ciernu ružu na kabáte. Viem. aby som lepšie videI svetlá budúcnosti. Obraciate sa. ale sú chvíle.Slovo / 197 Len nechce zostat vzadu. kord svoj odkladáte. a kde sa len potkneš. . ked aj smrt je dar. Chce zastavit stálu stratu krvi proletariátu! Viem. že tromfy vyhodí.

mámivé . co všetkým oplýval. a precítali ste tak veIa kníh! Dnes vaše: byt.. Rieši1i ste to prísne individuálne. Tak lovec volá srnku. Nie.sa stalo vecou triedy a problém váš je problém pre všetkých.198/ Miroslav Válek Vymenme mrtve veci za živé. . Tak vábi ju. slepá spravodlivost nemá v rukách váhy a nezodpovie vašu ot. ostatní žali iba samý žiaI. A mrtvy Hamlet pri zábradlí stál. slová. co malí málo. Vy ste to ešte netušili vtedy. Svet ešte stále tažké chvíle má a stále je dost zrady pod hviezdami. tá nezomrela s vami. Sladké. slová. život aj tak je trocha nestály.ázku. ci vplyvom toho. to asi ked ste siahli na kordy. Úbohý princ. Co ste to vtedy práve cítali? Slová. Co dokonalé bolo. Osudy sveta visia na vlásku a clovek je tvor bezbranný a nahý? Nie. Zazneli len dva cisté akordy. ci nie . vaša dilema. Snád málilo sa tým. ktoré zabijú? A bolo ticho za dverami spálne. Kam vlastne nás tie slová vedú? V každom slove je aj štipka jedu? A sú aj slová. dávno dokonalo? A vecer bol..

No zvonia tak. ved všetko možno zacína sa znova. Sviece dohoria.. akoby na mna padal vodopád! Ach. Je málo casu. nenechajú ani mftvych spat. A na otázku odpovedia ony. slová . slová. len slová.. Tak sa tá piesen predsa vrátila. hod v predposlednej chvíli. beží. Nic.Slovo / 199 Cas beží. SÚ nás milióny a s nami je aj strana Lenina a co chce žit. Si bledý. a udierajú rovno do tyla. jak nikdy nezvonili. co to hovoria. . Pocúvaj dobre. Taký bledý si. Co sa to deje? Pane. iba zvony. to s nou sa prelína. Co sa to deje? Také divné tóny. pane. Lež celkom iné ako kedysi. tak predsa.

Z VODY .

zatiaf nie.. ale rieka spí si ako v plsti.. Škovránok s bombou. kruté. kruté. Milosrdný. Cas inej práve nastáva. Cas jednej lásky plynie. Na všetko hfadí horizontálne. Mám ustatú a fažkú hlavu ako po plyne. že tikajú vo všetkých láskach práve natiahnuté hodiny: kruté. /II/ Na jar bolo rieke vidiet do spálne. A nikdy nemám dost. co spociatku nemá jasný zmysel? . zastreli ju vertikálnym tfstím. vieš. A píšem súrny telegram. Spomenul som si náhle na lákavú možnost. ktorý z neba visel. Ak inde fúbiš. aby si prišla. (O kofkej. vedz. že casto býva fatálne. Láska. Jej pravé meno je však nespavost.) A pijem fa jak horkú ciernu kávu. A kam.Z vody /205 /I/ Navykol som si ako na alkohol na tvoju tvár. ešte zatiaf nezosadol. Nad tvojím srdcom bie1a zástava. kto nenavyká ju. kruté . odplynie.

nebezpecná výbušnina j ari pristane ti k prvej rannej tvári. Noc prišla s ciernym dáždnikom a klope láska. Tak trocha ešte ako pred stvorením a zamyslená. . Rozdefme si to prázdno napoly. pane. ja ti ho horkým slovom okorením. zbohom. / III / Je teda rieka. co k tvojim šrapám rne. Meškáme v sebe len pol minúty.206/ Miroslav Válek Oranžový per. že klame. Ale to iným zatlieskali. breh udrel o breh. Láska. Cas uplýva a ona nechodí. Ty si sa nahol nad jej zrkadlá a hodinky ti spadli do vody. plná seba samej a od teba má. moje telo je dnes zápalné. Stromy poskrúcané akoby ešte v kfcoch porodu. láskal Tá len neklame. Ty máš zbalené. Láska ta háda? Už ta uhádla. Ach. beda. co si vynúti. Písala si mame. Je plná teba. Chcel by si ešte skúsit? Ale nie. ale aj tak už nemáme. beda márnotratníkom. Láska. co máme. až to zabolí. voda o vodu. že som pri tom ani nezaplakal? Nie? Ach.

Cas Iahkú ruku kladie na vypínac. Na veci siaha znútra. . A ako nocný expres prišla únava. Pocúva tichý tikot svojho tela. akoby bola dvere zaplesla. / IV / Tam rozhadzuje slnko šperky zo zlata. Ale radšej bdelá. zažíha tažké lustre jesene. Zástavy leta sú už zvesené. až Iaká sa. Tichucko ako myška v mokrej slame. / V / A ešte nieco nežné nakoniec: akoby snežili v nej matné sklá. milenci za svet nemajú kam íst. A bolo to len pokrcenie pliec. cas uplýva a ona nechodí. Aj ospalá je. Je plná teba? Plná seba samej. Vták ešte spieva. že raz sa nespozná. Ale celkom inác. ked zaspáva. A nenechá v nom kamen na kameni. A tak sa náhle mení. Nervózna. Ona je taká.Z vody /207 Vecerné ticho padá na vody. A najbdelejšia je. Napísala mu hrozne smutný list a pred zrkadlom cítala ho dojatá.

A potom vefké. co nám nanúti únik. krváca. Stacila by mu aj polveta. Ó. vždy na úteku. A všetko zaprie jedným posunkom. Istotu mu daj. že dve znej vravia. ked prosí skrúšene.-------------------- --~-----~---~---------- ----- 208/ Miroslav Válek Tak zrutuj sa. ona vie. že láska je len pohyb do kruhu. dobré by bolo aj zlé tušenie. aj súcitná lož bola by mu vhod. jedna cez druhú. kde si rady brúsia kly jak mamuty. Tu každý prášok z teba pozmetá. Hodiny idú opacne a klamú ti. kde veci sú a v kom. sme iba jedným z jeho mávnutí. bledne. A tu je ticho. planie. Je tak cisto tu. že nemá istotu. márne vždy pred sebou. Beda. Si bledá. no do iného casu. A márne denne prekracuješ rieku. chladné oko Mesiaca 'a jej tvár vo mne ako obraz v ráme zhasína. Ked zostupu jú veci do nahát. / VI / Polož mi ruku na srdce. . Ako lúc svetla vo vode sa láme. Tu je tá chvífa.

co tak v sebe hýckaš. smutná sesternicka riek. sama v sebe premenlivá. Mal si pred nou zamknút všetky dvere. Ked usmiala sa. Strieborný rácik ticho cúva po dne. Dni sa zastavia a obrátia sa všetky prúdy spodné. Z vody 1209 I I I ~ IVUI ChvíIku by aj chcela. hviezda padala. úbohá. ucaroval ti jej út1y driek a ona. A všetky mená sveta mala bezmála. Cut ešte súkolia. akoby porodila potomkov aj predkov. tarchavá. co všetko vie. no nepovedal si jej ani n. je len mrtvola. Viem. ktoré cez nu pretiekli. Oprela si hlavu o rám dverí. Riek krvi. osamotená v svojom predpeklí. zabudnút chce všetko. I I . ChvíIku mala oci ako Viery. Stroj casu škrípe.• Náhle zomrela láska. voda sa zdvíha tažká. Ach! Korko sa v nej vystriedalo žien! A každá pristihla ta pri nevere. no to. odprosuje si ta úpenlivá. Ona. chvíIami to boli oci Annine. mená nemých rýb a mená kvetov. Odbil si to rahkovážnou vetou. chvíIku ani nie.

vónu. Písat! Chut. len aká je. farbu. Na pamat prst ov hladkajúcich plet každého slova. aj žene ver. korko tvárí v jednom zrkadle! -- . sa navždy zapamatá.210/ Miroslav Válek A teba zrazu zachvacuje plac. Ó. krásy nestálej. akoby niekto cudzí v tebe plakal. Žena je ako jednoduchá veta. co sa zabudne. nic z nej neuber. Akoby išla inam. / Vln / Už si prišiel na to. odinakiar. O com tá básen bola? Bola o žene? Mal si si všetko písat. Nic nepridaj k nej. Je ticho v básni a je záludné. zloženie. Ak si už všetko skúsil. aj korko a akých prísad pridáva sa k piesni. co je prelietavé: najnovšiu básen zabudol si práve. (Tie gestá jej!) Vždy viacej cení. Spoliehal si sa príliš na pam~it. tak neprítomne prekracuje prah. Mal si byt k sebe prísnejší a presný. Akoby stála mftvym na hlavách.

láska má predsa celkom inú rec.nemažeš sa opriet o nic konkrétne! Ked clovek s clovekom sa nestretne. nemý. On iba poskytuje témy pre iných. zbytocne bude striedat schodiská: jeho vlastné slová. básen aby umývala schody. f • . . jej sklícka. Nie.Z vody /211 Neupínaj sa tak na slovícka.. no nevraví. krvavý. spúštat sa budú pred ním po zábradlí. Pocuje nás. Z coho tak asi budeš varit? Z vody .. Zle sa jej práve teraz stojí. závid mu a plat: dost si si toho nazhromaždi1. lásky budú ako klziská a ustavicne bude padat na tvár. už ju nezíska. A sú prec. jedna lastovicka . Obliekal si ju iba do záplat. ako keby kradli. A celý život hfadá zábradlie. Len sa liec. A netráp ju. kto básen zradil. Podrž ju trocha. Bolo raz jedno leto. A lásky. Ku komu teraz krása chodí spat? Stoj v daždi. A nechaj na pokoji jej farbicky.

. Má to zrátané. Ach. A je nemá. Amá ocú dvojo a je dráždivá. / IX / Dáma so závojom. Je noc. Do kruhu toc sa. Celá tajuplná a v tých ociach spleen. Dáma v rýchliku. Neštastné pocty! Vlastne nezaplatil ani svoje omyly. už ho zlomili. nemá dost striebra. Beží zo zvyku. Noc je daždivá. Luna popri vlaku ako bernardín. Dajte mu pokoj.212/ Miroslav Válek je na dne a deti jeho kníh sú hladné. rybka v ciernej jame. Ani lístok nemá. ani zlata nie a nevyjde mu na to ani z básne. všetky neznáme sú dávno známe.

Mlcí a je bledá. Predpovedá. Kto si. A ty vieš už v srdci svojom. A zápory. že niet úniku. netýkavka? Ten vták je nadaný. Rýchlík s dámou. Navždy chce ta mat? Hmat má svoje oko. Dáma v rýchlíku. V daždi. Ona rozumela.Z vody /213 Priletela kavka a hovorí cosi v cudzom jazyku. miesto tratí ciary na dlani. Sadza na rukáve. Pozri. Na smrt bledá. A tma za oblokom. A závory. Dáma odmieta. Osud so závojom. . Veští. Padá do tunel a ako kométa. vidí cez zamat.

koho ste? A budeš ho mat na krku jak kfúcik. Clovek len chodí. prebože. A práve. Co ich po tom. Práve taká.214/ Miroslav Válek A chce ta mat. . ak tvoj byt nemaže? Ved každú noc sa tvoje telo ucí. no nech sa radšej mlcí. A nenájde domov. za hlt cistej vody všetko. Bože. schovaj ako kufor pod posteL Ó. A mažeš príst prenho do recí: ulakomila si sa na tuláka. celá si mu vsiakla do kože. Zober si úbožiaka do podnájmu. nech ho tvoje biele ruky zajmú. Cí by bol. nech sa to vie. To si píšI Aspon to málo. cí ste. A navzdory. do zúfania chodí. že si a možno práve taká. co máš. daj mu. o co žiada. Možno. Všetkých úpenlivo poproste. Už ani smrt ho z domu nevyláka. Chce sa ukryt ako v zime myš. vdacne vymeníš. /X/ Za kúsok chleba.

/ XI / Aj vystríha. A pod súhvezdím Labute ju ubi. Plnú hlavu pesniciek jej nasmút. Aj zvádza. si sadza v jej oku. smutný spev stahovavých vtákov. bude clovecí. už sa chystá žitý karneval! . akojed vyvrhni ju pred prvého chlapa. Ó. Ak bude tvoj. bude ktovie cí. ako dres. Si iba prázdno po jej úniku. Na smrt. Ako suchý les ju zapáf. A nebo miesi mracná popolavé. a faliami detstva ved ju na spoved. A možno predsa ta len fúbi. zo seba ju vyzlec ako tuniku. Ak pre nu si. Tam: v kútiku. Ak vóbec si. ako obnosené sako.Z vody /215 Ak stratí ta. Neskonale. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. ako džínsy. si iba odraz. Si belasý. ak je ona modrá.

Aj srúbi. je nebo prázdne. A to je už noc tisíca a prvá. . A celé noci skúma. Má cas výhod. rýchlo prihod na druhú stranu . vrúcne ti šepne. Je hrdza na srdci. Oplakávaš ju.hoci slinu. Na jednej strane váh je kat. Je rad. ked veci samy seba prezradia: jej dokonalé telo speje do záhuby? Ved príbeh ešte trvá. Aj odmieta. Už z nicoty sa k tebe nakloní a prekracujúc cas i zákony. Jej chlad je horúci. Šeherezáda. A hrotmi prs ked presne zacieli. Aj tvoja je. tam sa slzy zlata rinú. Padlí anjeli jej hrajú na medené trúby. Noc.216/ Miroslav Válek Raz sa vráti nevinná a cistá. A trpezlivo hlodá. Aj cudzia. Je bdelá v tebe. Lež koho? V tej jednej ich bolo mnoho. akú si ju vzal. Hovor. Neštastnica. kto dá Vlac. Máš výhodu casu. že ta nerada. A mužeš ho zariekat. v sebe spiac.

Hrdzavá jesen. Máš pod klobúkom krásny kolotoc. idú a ty tak hrozne sám pripínaš krídla predstavám. A je ti smutno.Z vody /217 /XII/ Les odkladá si všetky staré listy. Niekto ti kýva. Ale ty radšej neblúd po lese. hovorí . Les je les a nik ho neprerobL A co má byt? Má svoje hobby. vypína motory. láska hrdzavá. naplakal si sa do zásoby. aj tie bez adries. Pozri. A bol to iba zvyk. A vóbec: tu si na zlej adrese. Niekto len chodí. idú ako rieky k moru. Myslel si: láska. Dletel ti biely balónik. a co nám ešte zostáva? .. Nerozumiete sa. To ty sám so sebou zacínaš rozhovor a je už pozde a je už neskoro. Niekto sa pýta. Dni idú. Les má dost práce s prezliekaním stromov. Vybieha líška z hrdzavého lesa. hovorí. Chod domov. Neodpovedaj.. Pristáva práve tma. Ty sa neotoc. Niet co zobrat do rúk. je jesen zlatá ako caj. dni idú.

dolu v tebe. Za taký vztah. neprovokuj. / XIII / Jazýcok váh je tesne pri nule. ako toho bolo málo a aj to málo odplávalo. dolu.. Len sa mi pre to nerozplac. kde sú veci minulé? Ó.218/ Miroslav Válek Ešte je toho nadostac. ani som vlastne nezbada1. srdce.. za lásku . už je aj láska dospelá? A vždy tak krásne bolela. už nevybuchnú orgovány. Jazýcok váh je tesne pri nule. Kde sú. Už nenarazíš na mínu. kde sú veci minulé? Kde sú tie lampióny v oku? Kde rána plné jazmínu? Utíš sa. hlboko. A bol by som aj seba dal za dobré slovo. co zostalo a zahrdzavie. ach. co visí na vlásku? Ach. kde sú. už je ten chlapec pochovaný. ach. ako ked niekto do vody svoj starý klobúk odhodí. Ani som nebol na pohrebe. Len si ju nechrán ako oko v hlave. .

voda. Ó. aj slnka ešte ubudne. voda umýva korytá. láska. Božemój. Pád vzducholodí. A co tam videI? Ach! I I I . Tých pár sfz. s rukami na prsiach. ale pravé. tak ako rieka spáva. Dážd. už obrada sa zrkadlo. Úplne náhodná zhoda: úplne odkrytá. už miznú vody zo studne. iba drahokamy! Možnože pozdné. /XIV/ To stále šumenie vody nás opije. ak máš za kým. plac len. Už odleteli vtáky stahovavé. co ti vypadlo. Kopije. Už odleteli stahovavé vtáky. Melancholické slnko sadá za hory. A úzkostný krik páva. clivá serenáda žabích mandolín! A vodicka.Z vody /219 Plac. za doly. vzrušené naše zmysly mámi.

už tichá voda do Dunajka nepadá. co ste videli vy. Len si ju nechrán ako oko v hlave. on nebadá: už tichá voda do Dunajka nepadá. Do kruhu toc sa. neuvidíte. že ta nerada. co on videI. tarchavá. že klame. A práve. voda sa zdvíha tažká. To. Už odleteli vtáky stahovavé. Ach. A najbdelejšia je.220/ Miroslav Válek To. ked zaspáva. Ako lúc svetla vo vode sa láme. vrúcne ti šepne. akoby stála mrtvym na hlavách. . /xv/ Nad tvojím srdcom biela zástava. Je plná teba? Plná seba samej. Sneženie krídel v rannom úsvite. A chce ta mat. láska! Tá len neklame. rybka v ciernej jame. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. A navzdory.

OBRAZAREN / v I J _ .

je dospelá. . Vyzliekajú ju do lupena.Obrazáren /225 /1/ Ten hnus. ale jej prsia v kalnom ráne jak pomarance olúpané sladko a prudko vonali. z ktorých kvapká pena! Vyzliekajú ju pri pive. pane.akoby struna zaznela. Len smiali sa z nej. len jedny husle pre blázna a jeho hra je otázna. /2/ Vystúpila zo sonetu . Zo zálohy ste striefali. Nechajte ju. Len jeden blázon s huslickami. raz chcela by a raz sa zdráha. trúfalí. Spáva len v hudbe. tie brady. Ten sonet nestál zavefa a nemal hlavu ani patu. tie reci šteklivé. akoby ju všetci trhali. Bolo to trocha podlé. Kam podeje sa olúpená? Už odtrúbili halali a pocítajú padlé lane. ale tú strunu na nej mámi. spáva nahá.

/4/ Nenapíšem s nou ani slovka. CO sa vie. ale tváre. patí sa. ale jej plet mi práve svieti. je ako tuha versatilky: stací. a ak chceš písat. iba kúsok pleti. Potrebujem tú ceruzku. To ja si brnkám na gitare nie pesnicky.226/ Miroslav Válek Šla za láskou jak na popravu. . je v ústach ako anízovka. /3/ Všetko to boli iba mýlky. Žul som ju ako tvrdú korku. ale stráca hlavu. Možeš sa zbláznit v takom horku. ked jemne pritlacíš. Tak mína sa ten stredovek a nevie sa len. Presvitalo jej cez blúzku . aspon mám dobrú výhovorku. tak si píŠ. Aj tak ju vždycky bolela.božemoj. Boli to týždne medové.

A on sa iba díva. /5/ Dolieha nanho únava. Z minula. Ó. Stací. tak predcasne sa ožltne. . držia ma iba ako blázna: Ved nevie sa len. Vystúpi ako obraz z rámu a na huslickách smutno hrá mu neskutocná a krvavá. Tá bojazlivost. bud k nim fútostivá. kožu nie. Cas. mráz zostrelí ho ranným lukom. Predávam všetko. co sa vie. Kúpte si hlavu baraniu. aby len kývol rukou. ktorý pomáha. odvaha! Nie. Usmiala sa a plynula. chvífa. casu. a krása je už donaha.Obrazáren /227 Ach. všetko je už hotové a láska je lož nehorázna. díva tak hrozne z diafky. O smutné. Tajne si kvapkám na ranu liecivý extrakt šafranu. nesiahajte na jablko. o veci hrajme.

všade plac. A kade chodí . len círa hudba napokon. že je to navždy. ale hrác.228/ /6/ Miroslav Válek Tak zostal iba círy tón. . a kade chodí . neverila si. cudzia vóna pod vankúšom. A on bol v tebe ako v daždi. ten podlý škrtic strún _ má plné oci cistých lún. Vydajte na plac zatykac. iba telo! A co s dušou? Nenávidí tie prístelky! Mohol ti radšej pustit plyn. tak si kIac! On sa len trocha pohráva. nasyp at piesok do hodín. Škrtá nás cistou rovnou ciarou. ach. /7 / Rumelky leta pre maliny! Dal ti svoj život. Ked si si kIakla.rozdáva. Ten komediant. Falošný hrác je. Ohava. hrá presne podIa pohlavia. Ach. Už zasa siaha za gitarou ten vrah. nemal iný _ tien casu bol už priveIký.

ktoré vraždí aj osy spité od malÍn. že prehltnút sa dá všetko a že bolo by márne mysliet na spánok. v noci. A iba on jej svieti do cely a iba ona sa tak rada zdobí belasým. Ved o nic nešlo. pamatou idú zabudnutí muži. ked stromy zadfžajú dych.Obrazáren /229 otíkal sa tam o kúty zahanbený a zmoknutý. vie velké veci ukryt do malých. a už pocut krásnu hudbu ruží. uprostred záclon lesklý bodák stráže. to iný nedokáže. chladným šperkom ocelí. Ukrutné leto. . noc vyzúva sa z ciernych topánok. Vie. Ach. Záhrada ráno preberá sa z mdloby. šlo o všetko. /8/ Co ona vie. /9/ Tí iní išli so striedkou a pre mna boli iba korky a život ako caj bol horký. luna ju dráždi v krku ako dražé.

na cukrícek a na ružicky do sukniciek. Tí iní. Slabucký caj.230/ Miroslav Válek Co by ste chceli od básne? SÚto len slová. A ja na korku. ba ani caj nie. Len obycajné je obrazné. studené. Na sladké slovká. žité. . Bolo clivo. Chytali chlapci sýkorku. A vyšlo slnko ako pivo. Obycajné.

je to vec mytologického boha. aby sme si všetci uvedomili. vlastne teraz už na Dunaji. hovorím iba z najhlbšieho presvedcenia: Miroslav Válek je z najvacších žijúcich básnikov v najširších priestoroch aj mimo nášho národného ohranicenia. To akiste nie je ani len relatívne meradlo. bez verejných detských krokov a pubertálneho zajakania. keby sám dobre nevedel. Táto sústredenost. vnútornou jednotou a neúprosnostou sústredenosti. za jeho poslednými hranicami. ešte stále nevieme povedat to prvé i posledné. naplnený svojou pralátkou. ide len o to. Struna jeho poznania je napnutá do prasknutia: je to romantická struna. smerujúca za mágiou poznania. CO som porozumel z básne a ako som porozumel básnika. po celý život som nekoketoval./231 Básen ako nevyhnutnost Nie som clen nijakej lyrickej kotérie nad Dunajom. keby vstupovanie do vecí nebolo aj zostupovaním do najzranujúcejších hlbín. s kým máme tú cest. ktoré v poslednom desatrocí odmenili Nobelovou cenou. ani pre básnika. Stotožnenie slova a básnika nie je vec l'udská. co si videI: básnikov princíp by boll'ahký. Majakovského tvrdo- . A tak. A akoby už na zaciatku bol síce nie celistvý. že medzi slovom a vecami existuje istá nedomykavost: nemožnost definitívneho spojenia: A slovo a ja sme boli súcasne aj spolocne. iba ak cas od casu sám so sebou. je reaktorom Válkovej básne. ale celý. Teda to. Je v nej názvuk byronovskej vzbury. Ved jeho poézia napríklad je nesúmeratel'ná s tými poetickými výrobkami. Vstúp do vecí a povedz. taký nie je ani dnes. Tažko sa dostat do dverí Válkovej básne. to základné: Posledná spodná sukna noci je dávno popísaná a nikto nevie. je takmer maniacká. co je poézia. ale vhupol do nej už dospelý. hoci sú otvorené. aj osve. napriek miliardám veršov. aby sa aj takto pomenovali vztahy. Miroslav Válek nevstúpil do poézie.

že aj zem je hlava. Pochybnosti vychádzajú z konkrétneho. pohonné hmoty zmyslov. apollinairovské nekonecno. pribitý na kríž nedokonalého poznania: Postoj. pripomínajúca. Velký básnik nesie v sebe stopy najlepších. že jazdca nemožno zastavit: že carodejnícky ucen nemóže vrátitvodu do pramenov . ani o vesmíre. comu tak zhruba hovorí sa vesmír. lebo: Nemáme nijaké krídla a to je smutná vec. a obrazivost. . Básnik alebo skór jeho básen sa pohybuje v mrazivom vesmíre. kto som a kam sa ponáhIam? C lovek je umucený. v ktorom boh už zomrel a clovek sa ešte nenarodil. ktorý ešte nikto nenapísal. a vari ani nenapíše: Akosi príliš ticho. Válkova dráma sveta má korene v jankokrálovskej vzbure i v jeho smutnej kozmogónii. temer vždy paradoxné a zákonite kruté: Zostrojili sme metaforu a alkohol. otvárajú sa širšiemu poznaniu. vybuchujúca ako podmorské sopky. vyrobili sme porcelán. ved vidíš. A tak dalej. Ako po stvorení nicoho. nezamlcuje sa nic z biedy l'udstva. že neviem. ako sa rozbíjajú atómové jadrá. Nic sa tu nezatajuje ani o cloveku. ktoré je vždy presné. vieme. až po apokalyptický obraz.232/ hlavý spor s clovekom. Niekedy sa mi zdá.že totiž l'udské poznanie má svoju logickú krutost: ktorá ho núti nielen k pokroku pre cloveka. milovaného Oldricha Mikuláška. aby mohol byt sám sebou. vracaJuce sa samo k sebe. Zastavte jazdca za vlastným tienom! Spolu s básnikom vieme dobre. Planéta? Nejaký žart nejakého boha. ale akoby aj a najmii k pokracovaniu pre démona zániku. povedzme. oddelená od obrovského trupu a hodená do niecoho. V tomto mrazivom vesmíre Clovek len chodí a hIadá a najmii sa spytuje: Preboha.

/233

To nie je casové ani náhodné: je to práve vnútorná jednota, o ktorej som už hovoril. Básnik myslitel' tu negestikuluje, odhaluje svoju podstatu: tažko a zakrvavene sa lúci s každým kúskom nehusacej kože, ktorú z nás zdiera skúsenost a poznanie. Moderný romantik je básnik intelektuálny, básnik elitného intelektu, ked' aj nie intelektuálnej elity. Napriek tomu, práve preto napísal najlepšie politické básne v slovenskej poézii. Dobre vedel, dobre vie, že poznanie bez porozumenia je nebezpecné: zachranujeme sa vztahmi, vystupovaním zo seba. Jedine vztahy umožnujú porozumenie: jedine porozumenie umožnuje, aby básen bola otvorená a zmysluplná. Mnohí, ktorí sa naucili chválit Válkove verše s hlaholom, ktorý znemožnuje pochopit jeho poéziu, si myslia, že politické verše Slova sú nieco navyše. Lenže od samého zaciatku, od prvého verša, je Válek básnik politický. Slovo je len pokracovanie porozumenia: ak je tu nieco relatívne nové, je to pokus o stotožnenie:
Som teda doma, držím sa zeme, zem všade chodí so mnou.

A inde
Ja sám som mesto, milión bežcov beží vo mne maratónsky beh.

Slovo je pokus o únik nie z epochy, ale zjej neznesitelne drásavého obrazu. Ale ani nádej, ktorá v Slove leží na dne, ešte tažká ako olovo, nie je vo Válkovej básni nová, beží s ním od zaciatku, takpovediac, so zatajeným dychom. Na každom písmene tejto nádeje je krv prischnutá:
Ó zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova.

To je Válkovo posolstvo, vykúpené pre cloveka. Tento básnik jednoty, ktorá sa manifestuje i v jednotlivostiach, nie je len básnická individualita, je to básnik individualista. Toto slovo sa u nás dobre utajilo a zamreŽilo. Lenže rovnicu sveta nemožno riešit inak, iba skrz seba, aj ked' pre mnohých alebo aj pre všetkých; pre velkého lyrika

234/
niet inej možnosti, iba skrz seba apre seba. Básnik neindividualista je len zaslúžilý nositel' básnických krpcov. Pravdaže, básnik je jeden z nás; ale je rodic posolstva, ktoré je nevyhnutné pre život aspon tak ako vzduch a voda. Nedostatok posolstva ohrozuje život na zemi tak ako bomba, ako ekologická katastrofa. Chvál'me teda básen a básnika, lebo je žriedlom živej vody, nevyhnutnostou vzduchu a lepšou castou l'udského údelu.
VLADIMÍR MINÁC

OBSAH
ZÁPALKY 11 . o. 11 12 12 13 14 15 15 16 17. o. 18 . o. 19. o. 19. o. 20. o. 21 ... 21 . o. 22 . o. 23 24 Okienko Obrázok z posledného plesu Návšteva Ticho nad krajom Sonet na opakovanie List pre princeznú Sklamanie Možno Hmlistá noc Zápalky Jesenná láska Príhoda Hrdlicka Už kofkú noc Kaplnka Svadba Lyncovaný Šachy Problém DOTYKY Nite 29 . o. 29 30 31 32 . o. 32. o. 33 . o. 34 35 36 . o. 36 37 38 39 Prehliadka S hlavou v ohni Vecer Dážd Myší sonet Nepochopitefné veci Jablko Po písmenku Smutná ranná elektricka Starnutie Minútu pred usnutím Nite Citliví Strom

40 40 42 44 44

Ohýbaci železa Sluch Osudy Pocasie Estetika

Rovina
47 50 52 Dotyky Zem pod nohami Krídla PRÍT AŽLIVOST

Oslnenie
59 60 66 68 73 Slnko Domov sú ruky, na ktorých Nedera Oslnenie Vzducholod smieš plakat

Robinson
77 ... Robinson NEPOKOJ 89 ... Dejiny trávy

Rovnováha
92 95 96 103 104 105 107 108 Zvony na nederu Žmúracka Poviedka s osou Kalendár Zakázaná láska Jesen Zima Sentimentálne Vianoce

Modro pod
110 111 112 114

ocami

Elementárna básen Kamenní muži Odstranovanie soch Verše

L

_

OBRAZÁREN 231 .115 116 Zabíjanie králikov Bubnovanie na opacnú stranu MILOV ANIE V HUSEJ KOŽI 129 130 135 142 144 145 150 151 153 163 164 165 Óda na vecnost Z absolútneho denníka I Štvornožci Óda na boha zvierat Z absolútneho denníka II Skaza Titanicu Len tak Óda na lásku Skfúcenost Óda na Angeliku V kruhu Spev 167 ...... Básen ako nevyhnutnost (Vladimír Minác) .... Z VODY 221 . SLOVO 201 .

iI. mimo edície Zodpovedná redaktorka Ofga Hirnerová Jazyková redaktorka Jozefína Lackovicová Výtvarný redaktor Dušan Grecner Technická redaktorka Nataša Stovícková Tem.Miroslav Válek BÁSNE Ilustrácie Luba Lauffová Grafická úprava Lubomír Krátky Vydal Slovenský spisovatef. p. 2. Martin Strán 240 Výmer SÚKK c.35). Bratislava 1988. závod Neografia. skup.05. 121/1-88 072-063-88 BAS Kcs 25. VH 12.7 . 301/13 Císlo publikácie 3451 Vydanie tretie Náklad 6000 výtlackov AH 11.05 Vytlacili TSNP.40 (text 9. n.601/22/85..

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->