Miroslav Válek

"

,BASNE

Slovenský spisovatef Bratislava

r

ZAPALKY

"

l

,

i

i

·
_

1

Zápalky

/

11

OKIENKO
~ etreba k tomu mnoho ambície, stací pár dosák, klinec hrdzavý a veIká láska, ktorá ešte žije, je zasiahnutá priamo do hlavy. Stával tam vandrák, príliš na to pyšný, že kráIovná má rada chudákov, a zasnívaný nad halúzkou višní netušil ešte, koIko prázdnych slov sa onedlho o okienku stratí. Ved bolo isté: cosi zostane; napríklad krížik z púte, ktorý kúpila ti a položila prosto do dlane. A zostanú aj mnohé krajšie veci, tie, o ktorých sa teraz nevraví a ktoré budú závidiet ti všetci, až budeš ležat v hrobe meravý.

OBRÁZOK

Z POSLEDNÉHO

PLESU

Rucicky hodín stoja popoludní lká starý klavír svieca zhasína obrázok krásnej ženy bledne v studni voda sa vlní kader rozpletá studne bola opretá je to už dávno spieva o nej jasen šedivým mrakom ked sa zhromaždia Básnik sa teší Píše na to básen a zapína si kabát do dažda

o okraj

12/

Miroslav

Válek

NÁVŠTEVA
Prší tak úžasne tak makko pa<;ládážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je A v izbáeh horí svetlo pre radost Hostovi ktorý caká viaeej vari a varí jedno slovo: Dost Bolo by treba odíst tejto jari Noe ako otázka na dvere srdea búši Host nedá odpoved Host caká Host neverí co tuší Prší tak úžasne tak makko padá dážd na aleje v nedeIné popoludnie prišiel Host a zamknuté je

TICHO NAD KRAJOM
Vo vetre prúdia zástavy labute vyblednuté muži už dávno vyhasli jak voskovice žIté Ráno sa slnko zastaví spýtavo nad krajinou kde plavé vlasy cloveka sú zaplavené hlinou Lupene ruží nehybné vietor má prasklé struny nad krajom svietia oci žien jak oci mftvej luny Pocúva pánboh zdaleka co hovorí si rieka a rieka už viae nevraví a rieka nenarieka

« Ked poézia svoje caro stráca. co by vyslovil. na každý dotyk hned sa zakrváca. I . stráca všetok pyf. Mohol by zomriet. Nadarmo tu žil. je strašne nudný. sám pred sebou tak vdacne by sa skryl. ked sa zapotáca. tak neplodne a nadarmo tu žil.Zápalky / 13 ~ad krbom závoj pavucÍn mrtvi k nám vravia do sna Hodiny nášho Odchodu tikajú z Neúprosna Pomaly slnko zapadá v podvecer do jabloní z kostolnej veže padá zvon a zvoní zvoní zvoní SONET NA OPAKOVANIE Ked poézia stráca svoju váhu a básnik nemá. aby pochopil. Bolo by treba. hra: »Hviezda jeho zmýlila si dráhu. Ked jeho život poéziu stráca. aký je chorý a aká je s ním práca. naznacit jemne. Nech uzná predsa: nadarmo by žil.

14 / Miroslav Válek LIST PRE PRINCEZNÚ Mám jedno srdce úbohé a choré mucí ho piesen vetra na javore Huslista vietor husle s jednou strunou rozzvucí každý vecer nad lagúnou To slovo láska vypovieme razom a javor ticho odpovedá: Blázon Keby ste chceli moje srdce darom nehral by vietor na javore starom a ja by som celkom zmenený a iný pomaly potom klesol na periny Susedia chodili by dlho pod oknami: Povedzte prosím co sa stalo s Vami Vy by ste prišli cez trúchlu izbu spevu s kyticou smútku v ociach na návštevu a to by bolo krás ne Mrtvy ale žil by som vo Vás svojím srdcom stále .

" ech skúsi ako chutí úder do hlavy ~torá je zvyklá iba na objatia a ked sa pritom dobre pobaví \-ie moje meno Mužeme byt bratia :\IOŽNO :\ložno možno možno možno možno možno možno možno :\ložno možno že je to sneh co rozsypal sa a letí že je to túženie zrejúce v ociach detí že pokým dorastieš to bude celkom iné že chlapec nezahrá už nikdy na mandolíne že kým sa priblíži nebudeš hrdá viacej sa chvÍfu zastaví pri každej žene spiacej že srdce vezme jej možno že stratí svoje že bude plakávat do noci cez závoje že lepšie bez srdca možno že Ale kto vie že do tmy zavolá a nik mu neodpovie .Zápalky / 15 SKLAMANIE \"yhadzujem si svoje sklamanie __ starý klobúk z minulého roku ak 3. niekedy ked vietor zavanie pozerám nanho vraviac bez nároku: Sklamanie nie je hrackou pre maciatka :ak klbko nití ktoré gúfajú si Dávajte pozor To je krehké Skrátka nech každý mlcí Nech to skúsi ).

16/ Miroslav Válek Možno že niekto pochopí možno že nepochopí možno že snehom zapadnú naveky jeho stopy možno že je to bolestné možno že je to kruté možno sa ešte otocí kým zmizne na zákrute možno že hviezdy vyhasnú možno to budú oci možno že niekto stratil ich pod krížom na úbocí A darmo darmo hfadá ich nadarmo ruky spína nikto už pre ne nesmúti neplace meluzína A nikdy nikto neznal ich a nik im z lásky nedal a hod stále mlcali nik tofko nepovedal a nik už pre ne nesmúti dorástli všetky deti a nikto sa ich nespýta a nik im neodvetí Možno že iba sneh co rozsypal sa a letí HMLISTÁ NOC List. otvára oci. co sa ponáhfali.. po komnatách tu vietor dul až do samého rána. Preberat bude zrnká. nemá pána. ved sa pýri. ktorý práve prišiel. v tú hroznú noc ho mala vo vrkoci. zrkadlo. . no do hrobu jej dajú pátricky. . práve si ružovým nechtom zdvíha mihalnice. Tu je jej obraz: mala modré oci. nezrkadlí. spadli. tu leží zvadlý kvietok malický. ako na klavíri preberali jej prsty klávesy .Ste ale luhár! Hfadte. ktoré zrkadlilo. hodiny..

~ ad ránom celkom zápalka sa láme 3. i Zápalka dávna zažíha sa znova a tak jak dávno pália ma jej plamene. svedok váhavý. zrazu horia krute ostatné. dávno nezáleží na mene. prúžok dymu. prezradí všetkým. ~amota prišla bez dotknutia kIucky 2. :ak ako zlodeja. CeZ polnoc tiahne. ~ O ZAPALKY Zápalka smútku chytá potichucky I už dávno nezáleží na mene). t:ž dávno nezáleží na mene. :10 ja som iný. jej biele perly rozhadzujúc po stole. na co spomíname. ?rst dažda chytá vtáka za perute a kvapky bijú na sklo ako kamene. no škoda o tom slova. mal som ju rád. ona zmenená je 2. co kradol v kostole. Jej plavá kader ako zo sna vlaje a šerejú sa oci zahmlené. pripomína veci stratené.Zápalky / 17 jednako ju pochovali do pivnice. ':0 klamú: nezáleží na mene. . co boli spálené. ~ed nakreslí nám jemne nad hlavy zlomené srdce a pery zmámené.

od srdca k srdcu kluše a pre každé chce zomierat. Prach dlhých. nepozná ju. Len jesen. ako ho mala rada. KoIko ráz v noci májovej hIadeli do mesiaca. sklamal sa a ten. a jesen nepovie to. Iúbi. chcel by mat jedno pre seba. koník túlavý. poznala priliš neskoro. bola to láska? Sklamanie? Aj láska bola hlúpa. no ten. no ten. no máj im málo štastia dal a krátke bolo leto. žit nechce pre nijaké. poznala priliš neskoro. cakal. co sklamal. láska. je mu to jedno aké. No pred cieIom sa zastaví: Komu zas srdce chýba? Zo všetkých mojich obrázkov mámivý ošiaI stúpa. že iba obrázok a možno tónu iba. tá všetko sIúbi.18 ( Miroslav Válek JESENNÁ LÁSKA Láska je strašne bohatá. tá všetko sIúbi. láska. Možno. smutných letných dní na staré líst}e padá. Tak každorocne v jeseni svetlá sa trati a z duše a clovek. co Iúbil. Iúbi. smutných letných dní na staré lístie padá. co Iúbi1. odišla. . sklamal sa a ten. co sklamal. Láska je strašne bohatá. Prach dlhých. tá vie o všetkom. ved chcela všetko naraz mat a všetko naraz stráca. dockal sa. ako ho mala rada. Šla zima dolu údolím a niesla odkaz máju: túžieval.

co teda chudera tu zomriet mala? (Všetci. padal dážd. Niekedy sa to stáva.) Potom len hrmelo a pralo. co s úbohými súcitia. (Nemala srdce ani plášt a nedala ani odpovede. svietilo slnko.. Nie. teraz. každého som sa pýtal každý den. triatridsat nocí budú hfadat liek a najhroznejší nevdak pocítia. . HRDLICKA Hurtujú vlaky jak vlny na vzbúrenom splave a ani jedným domov nechodíš. ono sa povie: Zbohom bud a píŠ. chodí si sadom v mojom novom plášti a koketuje s mracnami. Na každom nádraží sveta som ta cakal. to mohla vediet . ked sa šerí a búrka plná zášti jak korbác hnevu prásk a nad nami. ona bude asi odinakiaf a na svete je tofko iných žien. triatridsat dní hnus stúpal z riek.Zápalky / 19 PRÍHODA Zacalo sa to popoludní..) Lebo hfa. Clovek len zdvihne ruky k uzúfanej hlave.

kde. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. vlaky. štastie moje. tak aspon jedným chladným riadkom vysmej sa. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja. . co tak kruto stráda. už kofkú noc tak tažko je jak dneska? Si jediná láska moja.. Ach. Už kofkú noc. Studený vietor okenicou plieska. osud muj. nemáš ma už rada. Už kofkú noc. Bdiem celú noc jak postrelené zviera. nebude preto menšia.. Strach obklopil ma ako bodfacie. Comu sa zdravá mysef verit vzpiera. hrdost pyšnejšia.20/ Miroslav Válek Nádražie. v dalekých výškach bzucí hviezdny roj. Ved moja láska. na svete je tofko iných žien. pod akým nebom blúdi vtácik muj? UŽ KOr:KÚ NOC Studený vietor okenicou plieska. ktorá máva . No kde je. štastie moje. zúfalé srdce stokrát oplace: Ak nefúbiš ma. ruka. hrdlicka moja plavá. osud muj.

zíe ako v hnoji múch.:. 3.to vie už aj hlúpy :--:. no skrátka. ~'·-\DBA slnko leskne sa jak minca.lenbu. . :wc ju na sto zámkov zamykal. a ::. by na ne nespadla.c ..c '.. -:.-.idušu nebol by v nej nával.•.:.Ždého ríde tažká chvífa. .. \" nej dva ružové stÍpy.. __:.'::: by som dve vonavé jabÍcka. . :'.:.::~ 1:Jy som každodenne z diafky do záhrady na fialky "' .•._?L~KA ~.:. . keby si si nesadla.:~:: \-zdycky .onici.zaplatíme dlh! :"":::-.. -:okrát s iným svadbu má! d .':' ~.-= .krcmár . .:.--------1 Zápalky /21 ~.:: ::1Ohy.c:. 5i rástla V záhrade a na slnku. ..50ko nad klenbou. 50m tak kaplnku ja takú mal. -.::::~ac. .: ' . -:-' __ =-:. .:. nie. :: =-:. .. --:-y som sa s jabÍckami hrával . A nech si moja milá -: '. ~. ~_: =-:.:. \. -:_.::. nemá tvár sa obcas zadumá.'2.'.. joli otvorené vrátka.::-:. p :. j = : ~c:husle z hrdzavého klinca.:. :<:-'. =-=-_ -:. kde to bije zfahucka.:':m nohám spravil by som kaplnku..

ten vie. nedotklo sa ráno sladkých snov. to len vietor ma tak kníše. Rednú tiene. bez myšlienok. že som visel na povraze. . málo máme casu. co spiace oci c1onia. cierna tvár a všetci sa jej desili. kde hfadat potechu. ked sa rozplacú. Prestan. Nebojte sa. chlapci. polámali myrtu vofaciu. To len vietor.22/ Miroslav Válek Pime. To len mojej premilenej horí jasným ohnom strecha nad hlavou. mrtvy sa už nepohne. Cierna tvár sa pozerala do hviezd. srdce! Co ta ešte mrzí? Chlap. LYNCOVANÝ Zdalo sa mi. bez slov. bez sily. jasným svetlom úsvit priskorý? Nevyšli to zore ponad dvory. Ale preco zvonia? Ci už vyšli zore nad dvory? Zahnal sny. Smejú sa nám za skrývané slzy? Hlupáci! Aj nám je do smiechu. Ale tá tvár dívala sa do hviezd. V nocnom vetre osiky sa trasú ako ženy.

:::.:2:.-=._ :::.. :.~: sa za ruky..:. " .. h :::-:. sa ma 7':: : : ze som taký opustený .:\-ierne nikdy..nikdy ani nebol.~:\"aše štastie ci pád. ::_~:3. ~ " ::::-·:::esa... -.._:: .._::. .~:::u strážte.:. ~ ~-:: ~:.._ :::'\ ste boli veselí.~iicasto vyhrávajú kone..:. ak ju máte rád.Zujte svojmu súperovi paty .:.. som . na kom ž ::.:.._. '.Zápalky / 23 .:...jnetesi z dlhej chvíle k šachom. kráT však maže dost at mat. :~ec sa to zvrtne na zákone. co sa maže stat.. s ?-:: ~.. ..:..y = .:..y ste okolo mna chodili.idajte.:'::_': trašne sám. '.:. e je problém. .::::.:.tko inšie.::: <'rn tu tak sám? ':'_. ~stie na stromoch 1 ~ :'_ h: ". : .".Ž:ký bojí. ste okolo mna chodili. .:. ::.-.:::: _~tajte ju samu na výlety . sa .. .:. .sa ma každý bojí.lstie lebo pre sklamanie hrat.:.~: na hviezdnaté nebo .:. ::. :: :..~ urnu zdolá sila zrád.:.: = ..: =::: ~:. mrtvy sa už nepohne..

24/ Miroslav Válek PROBLÉM Si V mojom srdci kráfovnou a ja som tvoj poslušný a verný poddaný. ktovie. milá. Ty si ma. Úsmevom svojím pútaš ma jak lasom. ci ti tvoj kráf a ako ti len povie: Stratil sa kfúc. márne slová o stratenom kfúci! Tu je ten problém. co bránu odmyká. . A možno ja som v tvojom srdci kráf. ktorý ma tak mucí: Mat k tomu kfúcu nedobytný hrad. naucila vládnut. tak ta tam zamknem samotnú a hladnú. ked uvidí ta sedlat koníka. ked slová tulácke ti šepkám do dlaní. Ach. ja som ta nenaucil poslúchat. Ach. no ktovie.

DOTYKY .

:: ~o je v poriadku. =·:. 7= ::. :2.~. ~:mi vždy. ~: ~ ~=--. . ~om bol z teba trocha chorý. -.ludnie by si mohla byt moj úpal. ~.:::-ámsvoje svedomie ti..Dotyky / 29 ~ite := :.:. -. ::'mne hovorili: Celý horí.~ . _:L~ v oku.. . padla do oka.: =e kvitnú. '.:.ludnie: : '_ ~''-ou v ohni mysliet na teba. keby si bola ráno iskrou.·::.ochlboká.::sa. -~~ej noci k nebu by som stúpal. . ".:hcelosa mi mysliet na rýmy. L~. . nebudem ta dlho vyrušovat.=::-. -'-. : : < :J. : -::-. spla.. . ""-:-.:. : =e zbran! li. r: 1.:TI sa už nepodobáš ~:oré si dávno zabudla . c: ~.. . :.I: •~: -:-. ked svitá.-\ VOU V OHNI .:=: :-ILIADKA :-x m hodín ráno. ~ album s tvojimi fotografiami.::-y som bol. psi strážia pri dverách = :=-:.

poIná zver aj vtáky dávno spia. VECER Sedí noc a cierne rúcho šije. dážd bez melanchólie. lásku. noc.30 I :\firosla v Válek o pol 6smej vecer: dlho hIadám struny. z povinnosti padá na zem dážd. keby si raz v noci bola: áno. nechaj lásku. A rád by som bol. Aby som ta zahral podIa zlata hviezd a podIa krvi luny. noc hlboká. Padla si mi do oka. chlapec. Padá hustý dážd. O pol ósmej vecer: aby ta bol celý vesmír plný. . Letí havran ponad pusté lesy. hlava v ohni. Letí havran ponad pusté lesy. co ta desí. Áno na srdci a áno na ústach. Iskra v oku. ostrým krídlom nebo zametá. v pustom poli posteI ustelie si opustený spác. ktorá klame ta. Nechaj.

dcn nad mesto si cupol. .. ~~: -.Dotyky /31 . preco ma tak mýli ll:'c: -=-_. :-::.. :.:: . ' ..: -:-: : = 3 j rieka kricí do ucha. : . L: '.~u lásku cas tak ošúcha.:Jú ti všetky moje smútky.)ní nad vežamÍ v zlate kupol.::. ?-~~.: :'rcha. i ?-:. den nad mesto si cupol.:.:._-:. _ ._ ::-.' lece si sa opierala ~ .=:. ::.:.slíš práve v tejto chvíli? \Il" .i-.·. rieka kricí do ucha. lejak zlý a prudký. _. :.:sto a rukáve tvojho kožucha. '_ = '. =-.::a to. 1:. ~ -"·0 . =-.mna padá ako skala.. . &.:.:'. dažda. 1'J.. :::'3 stromoch a bubny na strechách. n -. _ :iesen. .•.. všetok hlúpy strach.)ní nad vežami v zlate kupol..

a ty nie si! Krutá predstava! O kamene podopretá hlava boIavá.32/ Miroslav Válek MYŠÍ SONET Co sa to len stalo medzi nami? Co sa stalo. Jablon rozkvitnutá koncom januára. je lavicka. A od teba len krátke listy chodia. je kríž. je krÍž . . Ale tá moja. ktoré práši perinami mracien. že ta niekto volá. ZreteIný pocit. Co sa to len stalo medzi nami? NEPOCHOPITELNÉ VE CI NepochopiteIné veci medzi nami.. Ale hodiny nejdú. že mlcíš ako myš? Je smutná vrba. chladná.. Ale ulica je prázdna. bezradná. Ach. je nebo. »Naco je to a comu sa to podobá?« Koliesko rozkrútené v prstoch vykonáva svoj zvrchovaný pohyb.. Si smutný drozd a tebe Iahko je: zajtra si krajšiu piesen vymyslíš. Ale zima neprestáva. je lavicka.. studená. je moja ruka položená na tvojej. padajúca voda . tá stále vracia sa mi: Je smutná vrba.

. : -:-::.. « ':~'~oyali si život. '-':.:ichádzajú tieto slová k:.<:"_ 2piteTné veci.._: " :lás. « :.:.:C.:. . lebo ju mal rád .~ ~ .. Jr '=-:.. =-:..: nechal.'':=. "" _:-::: ':0 mna všetkými zmyslami... _ "". c. r-. :::lesa navzájom.Dotyky /33 ~L.:..:kého odovodnenia.=. .: c:-. :'::~ ohli bez seba vydržat..":' . a chrbtom o dvere s 1 -c '::'. 1IIe'":"~ ::piteTné _-_ "'=-:':..•.:. "':" ': zjaI svoje veci a možeš íst. si ticho slová kÝm sa zažnete. .Jaocami: ?-: :-.t. ~ ~: iusief dotýka sa slák.iem & =-''1..:::.-:: -. oL-.2mných súvislostí.•. ma k sebe.~ ::='piteTnéveci. nie! ta .. .. Jl.:: : . ~ -:..= _~O ~--'-: zo skrine sa skotúralo na zem...prosím. :'0cute: ::::.

korko zrád a podlosti a falše.-----~--- 34/ Miroslav Válek Ale ja som raz vedel. zdvihol som jablko. opíja ma ako alkohol.. Až som jej povedal: Polož to jablko a chod! U dalosti sa zbehli. ale nemám za cím. . Ani torkých v abecede niet. plakala. prišla ku stolu. Jablko zo skrine sa skotúralo na zem. Pozerala na mna. vstal som. nemám na koho. aj tie rozchody. nedívaj sa spat. aj tá láska. Medzi nami je už všetko jasné. Kamen. Neprestávala prosit.. Nepozeraj. kamen zahodený do vody. PO PÍSMENKU Plakal by som. utierala jablko. že mám toho dost. Po písmenku. plakala. že v inom poradí! Otvorila dvere. ako som predpokladal. zaprášené a ešte zelené. Po písmenku si tú piesen znacím. Myslel by som. zbledol som a povedal som: Zostan! Ale ona si zbalila svoje veci a odišla. nie. po písmenku dalšie . Co na tom záleží. a položil som ho na stol.

'lIIii:t:'" !. 5m_~=-. 5prievod pohrebný .kona pohrebe..:j idem takto k tebe.:. iE: _~=-~ zyonia pred nami • ::i =-..• !:. _~ ~ '=-'::'timpreukrutne: . ~2.: = 3.::c =~5to je dnes smutné. .. smutná pláž. ~.:.•.arky.-ye sklenenej.k. ::: k vám. :::' 'IlC.=i smutno zvonia sn_ ~ ~ Z\-oncev smutnom dni.:zú :.~iidem takto c. r: 1.:) a ja v nej.~._ =: je vlastnej smrti. nieco pochovám.:" : !::.Dotyky /35 i-~' -_-=-~A RANNÁ ELEKTRICKA J:O: =~. taI1_-:. ""-' ~ meco vo mne zrúti.

Zotali pred vecerom brezu. Ešte sa zažni. Bolo by treba odíst. moja krásna. MINÚTU PRED USNUTÍM VideI som vtáka s purpurovým perím Mám oci plné krásnych disonancií V noci ktorú zapafujú jeho krídla bývam vždycky sám trápim sa placem vymýšfam si ChVllU tebou medzi ružami s tam sa ta ucím celú naspamat tam ta dýcham až kým povieš Dost Ja viem že sa to nesmie Ale kdekofvek sa dotkneš muj ho tel a stáva sa z neho zretefne chvejúci sa tón Tak dost Už dost Som tvoja hudba melódia ktorá nejde z hlavy mužeš si ma pískat mysliac na iné -- . hviezda zázracnál Tak vidíš.~ I 36 / Miroslav Válek STARNUTIE Smútocný závoj na tvár. Staruckú. mladost. Už nebudú k vám chlapci do okienka liezt. Pozerám k modrým výšinám. kde sa za mracná pichfavé zimné slnko gúfa ako jež. Blednú oci hviezd. stihlo ta to tiež. Ruku na kfucku.

T.. .. ~..: d • -.:zim srdcom.c. -:::-: smutných vyjdi ako dúha. cím by priši1 záplatu 'Li. =: 'Jsnút ::.á.: ' : ..:--..~~::J.:jde z hlavy .. co ta trápi. ktoré nenóti. =.áruka pod rukávom kabátu. _.~.rHácnejšie ~ _. pre ich lásku luhaj. =:: '. zamkni všetko.~.a rúbia.:.. ::..~. ~: -:: =.-':. '=-: usnút ~ -"-=.: .': ~~Z\'ony poézie v nociach tesknoty. ... L-' ~ zamkni slovo placúce.n '. JOU. . nehrad na srdce. nehrad..Dotyky / 37 :=. L:: __.. ".ískaš !!' _' -..c.~. .c.c. t ~.' .-odyrozumu sa napi. mé nn-.~.:.urpurový vták " -sú pre cloveka nite. :. co má zostat skryté .

Ach. napríklad: .. zo slov. .----. To sú hrbatí.---- ---- 38/ Miroslav Válek CITLIVÍ Zrkadlo aby bolo za chrbtom.. ktorý sa ich netýka. . preco sa celý svet dotýka toho. . pocúvajú.spocítaj si to na prstoch .. si každý vyberie to svoje. Nedívajte sa. noha pod stolom. .. co nás trápi? Preco musíme všade nosit svoje viditerné znamenia. ruka v rukavici.žije na vysokej nohe . co sa koncí v zápastí. co im nenáležia. . . s kratšou nohou. Z rozhovoru. clovek aby mal oci vzadu .. ale rovnaké a ešte horšie znetvorenie ducha je skryté pred každým? Po smrti budete mat všetci krásny hrb. s rukou.... Sedia..

..: ::·~:'..--:- r -.... ..:>1\. ':lovek ".~.::. :~-: .~.znil? ~~::'::\-strom! -::: Hovoríte! ~ : -: _=-_-= \-eci . ::....••••.. - T: ~: : .:: sa mu! . . . - . -'-~:-.: 5 ~ oci ::..-:-.':len ~~ ._-'-~...konár co sa nezlomí ~~b chodí po lese . =nesta L-::-: :-~ :::á\-nikoch .Dotyky / 39 \ { : ~j chodí po lese .l:. -::=-_-.~ :'. ::.:oj? EI ~~.:::= m e :. z pády v ktoreJ žil od korenov ~I ..~::10C ..:oie miesto na zemi? ~I .a ~ ...:' .::.-.

stal by som sa ohýbacom železa. SLUCH Zdesený vyskakuje z postele. Ale verš za veršom. a je z toho jedinecná básen. v lipách pod oknom sa zobúdzajú vtáky. --------------------- . Železo jak verš sa vzpiera vóli cloveka. Nad všetky tie verše. stále jasnejšie mu v nich hucí dunivý príboj tmy.40 / Mi r o s 1a v Vál e k OHÝBACI ŽELEZA Na ulici Vuka Karadžica na rohu dvaja muži ohýbajú ocefové prúty. na tretie poschodie sa nastahuje modrooká pointa. Mat vacšie svaly. podivuhodne vysoké hvízdanie padajúcich hviezd. Bude hladkat svoje štyri steny: Ako je to pevne postavené a kofko len sily potrebuje taký múr. S rukami na ušiach stojí na prostriedku izby. uvedomuje si znova a znova svoj abnormálny sluch. Jeto práca tak trocha básnická. Ked konecne usne. pocuje šumenie vzdialených galaxií. verš za veršom.

::2dníku --. :. co sa treli o seba. :t:'-~: ~.:..::.~ ktoré hore1i. :-.::a tú hrdzavú.:.:m Li: :-. ako divý. co je v nom. "ll . ~ upútaný niecím. tam.Dotyky /41 ho zasa.::_ :. t:: C =-_ < srl' -_ 2k .. povedal šofér.~:o bol myslel. t ••• .. ~ "-~ '...: -...::rnihunáhle -:~':-.. ako poleno.::~:1~' chlap. .• -L r:-: : mL::. A 1__ .- ~. ~ ~I~-_ '. -.. "':"-L:'_ :-. .:.... to je všetko vymyslené. Se:: :': .. ':'Jpot naliehavých slov.::.. ml -: ::-":'::1nehlo. :ma-: -... ~:Z.. ::-úci sladký závrat ?-1 ~.

. že to potrebuje odpocinok..•. vysoko v jedliach jej monotónny spev. kde co leží. povedal iba. Ale ten druhý nevedel ešte. ordináciu prebral až ráno. Noc zdÍhavá jak kornatenie ciev a plná krvi tiekla nad nimi. nebolo to vápno. obloha scernela a zhrbila sa zem. ušiel od splavu. musel vylamovat dvere. Ešte sa vystrel. vcera v tej trne stratili smer. * Hovoril. že je to nákazlivé.. aby ho tam vysypal.. dlho blúdili. že nespí.-. celá tá vec mu bola hrozne trápna. kašle a ukazoval na hrud bofavú.42/ Miroslav Válek OSUDY 1943 Ked priviedli ho na okraj tej jamy a dali mu do rúk vrece. ale kalcium.---------------------- . s Mesiacom v zuboch. cas a potom trochu vápna . Ani ho neprezrel. Pes.

.. veselá..u aj pod vodou . :. « : =_ -: :-~.'crín tej starej zlej ženy. co zomrela.::. _ ~~. - ~ '':. . ...=\ck robí všetko zo zvyku...:.~. Jratá. umývala schody. .::. po nu. :.ála lúcenia a rozchodov. s ':0 zlatého hradu . . "-.~ nu. spadla zo schodov. __ . adba dlhá.~: bolí od blata. sú v dome chlapi! ked _. .::':. ~= :~-_'::cte..Dotyky /43 L:: :-~. SpI.j :: ~ornec. '.=: umývala schody.:j na zemi.:.:krútim až po bradu. .. ..:": F~...: .:::~'\~nú krárom posadili do saní. umývala po Si:._ schody..

Popíjame unavené dažde jesene. . bol mi ako brat. ten je rád. Zat1cú rakvu. chudák. svieca dohorí a sused susedovi hovorí: Nebohý. A myslia si pritom: Tomu je už dobre. A ty. .44/ Miroslav Válek POCASIE Padá dážd. básnik. na toho neprší.. A tak pozde a tak márne atak slnka zacne sa. nemáš iné témy? Co by ste chceli v takom pocasí! ESTETIKA 1 Podivní vojaci v krcme na spadnutie prevraciame nocnú oblohu jak veIký cierny džbán. Iudia oci div že nevyocia si. pršia chryzantémy a Iudia oci div že nevyocia si. pršia chryzantémy. Padá dážd.

ecný ucen múz.letie sa nám v pomatenej mysli =. lásky :~::nícek . zahrozí.s :. •.::. =. utec. na oknom kaviarne.::...: plné ekrazitu ~ ~ .-: ::: :. ...::.=1Y. zotierame .. bubnová pafba melanchólie. ':".1 detonujú oblaky.~: ~y"ne prstom.. ~ . .::. .Dotyky 145 )dtrúbili dávno svitanie. = ::-. m .:-..::.' z. .::.:d.lá násobilka odvahy: zotierame..-..: '. si na obdratom mlynku :'. < = sa jeho horkej krvi.-. ='::'. . -. ~. \idená už tvár -::.. .."1 n ~ ' ..... 'l. básnik. zotierame. -= . .::.:mi slzotvorný spleen. '::-5: .. mlc! __ .'::':::-.no: ::.::.-=-."--.::.·. .. : __ =--..:zdiciek. .lia oc. ~)m sa na krk životu. :..-...::.

spravím vám z neho krásnu sponu do vlasov. __ 11oo. Usínat budete s mojím slovom v srdci a zobúdzat vás bude k životu.-- _ . ostrý nóž a pluh a všetko.. Rozkážte. Ale ked raz v studenom a hustom daždi pocestujeme spolu do práce a ukradomky dotýkat sa budem vašich vlhkých pláštov.46 / Mirosla v Válek A teraz vystupujem zo seba jak rieka z brehov a nesiem slovo ešte žeravé. co sa vám len zachce. každý predmet nevyhnutný pre štastie. Povedzte. usmejte sa na mna aspon ocami. a bude zvonit štrk. slovo ešte nenarodené a slepé. a budú kvitnút stromy.

:-a hrozne zamilovaný.: :. :e.~~.:-e. '-~. ~tko tak... :: ~... ""-'. že uverili ~. ~:. je to strašne dóležité.'0 tvoj púder Soir de Paris.:nút jazmín. .. ako je.... horí voda.e:h sa v izbe tocia pojašené zrkadlá..!.: že ta prosím: ::.: ta bude cakat sedem ciernych koní..:_. ~. : ~ech LLC '-:. ]f to nic nie je.!:-.-: .--. : -~::) už celý blázon... telefónnej centrále. :.• : . stále volám. iezdou na cele.Dotyky /47 -L-'::' ~ \ám chodia telegramy... iZYOniliv celej štvrti odrazu..:...:::. . na širokú rovinu! "'"'-..icll miliónkrát pozdravovat.. -'!.... -. ::... ~..: ~::.e.:esruj za mnou. :-.-:.. -=-: ~: 3. zaplavuje dom. \ .:.:.\. ::::.: ::lechtecie plyn. c:-: :i -: . 1: . I. :. r-:-. ~.-=padat per.~: sa.:11 prerušené spojenie....". .' . :"... -~.. 1'!'""":::~:-_< prvým vlakom.. I' -.

jediná smutná vrana na nebi sa krúti ako ventilátor. Až teraz vidíš. pohladenie rúk.. aké sú sny hmatatefné. medená. Nastal cas vyzúvania cižiem. sníva sa mi tvoja hlava na mojom ramene a moje oci na dne tvojich ocí. kovy. škrekfavá. dvojstupy nových domov klušú do dedín. krás ne zapadá. Noc. ob ohraná ale naše. . snívajú sa veci nevyslovitefné. ráno je dusné ako tanecná sien po bále. takže stací vypnút rádio a mažeš pocut. mafovaný na modro mestské slnko. platna zasúva sa za obzor. sníva sa nám. veci zázracné a prosté ako snežienka. Cierny býk v družstevnej maštali zamatovým basom dospieval svoje lyrické intermezzo. na rohu už trúbi vecer. rovina padá na kolená a ukladá sa spal. cierny klobúk so širokou strechou. cul. ráno.48/ Miroslav Válek Ponáhfaj sa. lebo tu sú v každom dome chlapi ako železo a zvuk má dostatocné miesto na rozbeh. na ktorý si cakal. je to všetko jak starý automobil. Nervózne prsty televíznych antén prepichujú tmu. vyleštená rajnica a ked sa dotkne Zeme. ktorý klope na okno. co sa komu sníva . kamene. sníva a všetko je to ako v kúzelníckom klobúku. Sníva sa: sklo. dupot ako na slávnostnom defilé. letmý úsmev. prevracia sa naruby.. zohnutý ukazovák.

.-...= -. ~:2 si mená svojich vnukov. . = . . .:.. --:.:_ -:':~tartuje kolmo k oblohe ako raketa. • '1':". .:.i.. zostala..~\ala múcku . :...:: .:ha rýchlejšie a nahlas. :. cudziu vonu spálenej nafty.. ~~adojit kravy do Herzovho majera .: .:. 2pky sliviek klopú na ustatú zem. ~ :' . \'onkoncom nevie. ked je v dome smiech. . rovina je vecná. aby mala dlhý život a štastnú smrt.Dotyky /49 kr :c == :: L ~5:. « '-i . : ..3. . . . I .. nebohá! ".. k '':' . oblieka si vatovaný kabát.:.:-~\omklobúcku . už nemá co povedat. . podte žat! ~ _ . jalové dažde pršia do záhrad. '.. :.~ed ju vezme do prstov..y rozhlas zachrípnuto volá: Podte žat.:.tak to bolelo ..·c dedina prázdna ako vyfúknuté vajícko .zamdlievajú úžasom.'.slepá. = -::-:.' .:.rináša podivnú..: ....~a sa. :. co je toto za svet . ~~ mama sedí vo dverách a potichu si spieva: >. '. je stále dobrá. a mlcí.:-:ina padá prvý sneh.. ako ked plesneš bicom .:-. %...:'.:.rešiel.=::2 melasou a cukrom.:.~:nové šaty.::'. . .::.' ~.' .~::1a.::. sa strhne. šestnást rokov a dlhý vrkoc sú už prec.:u lietajú pecené husi. "'~:-:'. . . :stá poda ako vtedy .:-'dala svoje plody.

naše deti placú a hovoria nám: Prestan! Prestan s tou strašnou rozprávkou. slzy umývajú. zapafujúca belasé ohne liehu v hlavách otcovo Cierny okruch chleba. V tažkých chvÍfach prichádzame sem. nedotknuté a cisté. hrobmi zoraná. Objavuje sa pravá podoba a zmysel vecí. Pijú na odvahu. búchame na bránu a rozkazujeme: Otvor! Ale nezastaví sa dom na stracej nožke. tažká voda padá od rána. Pijú ako dúha 'mlcanliví muži. smutné svitanie. Zamknuté na milión rokov. ŽIté. hlavy po stoloch. ako bolo. Tam spí zelené slnko z mojich detských kresieb. smutné klesajúce hviezdy. smutné sviece dymia v kostoloch. tak až naveky. Opustený havran. sledujúce ho až do úplného zániku. kde je zem? Tvoja zem je to. . Ako pecne chleba. trojnohý pes hovorí tam jasným fudským hlasom. Spadli na nich olovené nebesá. a zúfalé obežnice detských ocí. odtrhnuté z nocnej oblohy. pijú na svoj strach. len nemý drozd splašene letí priamo do slnka. Tváre ukrývajú. atramentový drozd ticho hvízda na pijavom papieri. Daleko. lebo každý má svoje detstvo zamknuté jediným kfúcom. navždy strateným. navždycky. Leje sa. ale všetko tak. Ako na pociatku. ale neprestanú horké náreky. Tak chodievala smrt.50 / ZEM Miroslav Válek POD NOHAMI Blata po kolená. Hluchá. tvárou k tebe ustupujem dozadu. ale ubúdajúci stokrát rýchlejšie. visiaci nad ústami ako fantastický mesiac. Smutné sny. Preto ked nahlas spomíname. coho sa držíš. Ako hus sa kníše krcma na vodách. A zem a zem. letíš sem? Kde je pevná poda. * Minútu pred usnutím. ty mlcíš. v ktorej je všetko smutné. v úplnej nehybnosti casu. Zamknuté.

- ~ . v ktorých je napísané: choroby.Dotyky / 51 .. _ . na teba. :::::tri noše plno mocných odpustkov.:y.. _~~:-:tyoju tvár ako osýpky? -<=-"30 bírešská.J ~ <: ....=. . statkárskych briciek.:terinská a trpkost dvoch slov celkom nevinných: Mama. .:e.~adine. a tecte nazad starými korytami..~=3..~ -=-':Jnažená.~'. ~.: poslednej škridly na strechu svojho domu.. rozmýšfame. ~..zužujte sa až po osudný pád samovrahovho tela . .-=-:. ktoré uplynuli. _-:= tichu pred dozretím plodov.J\"obecných bláznov. . ktoré klesli u pod tarchou života..:d zavierate oci pred spánkom.: slepé oci studní. . -. ' sa.::orÍchválite svoj den. ._~ -:. ci to bola pravda . --:.stne vydáva slza padajúca v absolútnom tichu... :..= .. ~ :1avás. trne júlového vecera.-.':ávne rieky.:k. .. spravodlivého boha. _:.:: s::. --'.: rkadlá. .=.: \odám v kaž dej podobe: ""':-.c plachetkou svojej chudoby. ~..sof slzám žien a matiek.'. :'. . bieda a hlad.:::-::-l... . =::. círa.:-. a r: .'. _ =--. .~ ::.~:. oceány. __. zablatená a ustatá. z \)Tstúp z hÍbok zeme.ané za živa.::. zbytocné.-. . priezracná? ~ -=-=-.. __ -=-_._. _~ =.. .::: . _ =-- . ~. . bez konkrétneho zmyslu. . daj. co ta do nej siali.lach.

Slepci v Báhoni dvíhajú hlavy nad múr. 16 hodín popoludní. na pravé poludnie. aj ked sa ti chce smiat. zem pod nohami. vody minulé a vody predminulé. veci v poriadku. a teba niet. KRÍDLA Tak to je leto. príd za dunenia bubnov. nad ostnatý drot. zapália sa marhule. dotýkajúc sa slnka. prstami lusknem. ked lastovicky rozdávajú vo vzduchu svoje autogramy a veci mlcia. príd plná hnevu. dlhé a štíhle ako pískanie. podra kalendára je 15. pevný bod. Vždy som ti vravel: Príd v pravý cas. zas bude všetko na svojom mieste. spravíme vecer u vás v záhrade. Márie. Pri Cíferi sa oparu je dievca s rukami nad hlavou tažné veže naftového priemyslu sa plazia k trati. Zas budú hlavy v oknách.----- -- --. potrebujú istotu poznania. búrka v povetrí. prezerajú si vlaky.-- ----- -. slnko je v pive. ktorí. plejú burinu a kašlú.-- ----- -~-- --~-- - 52/ Miroslav Válek Spojte sa. ich žIté ohne zas sa nad nás zohnú: . augusta. park plný sýtej zelene. všetci kývajú a myslia si to isté. vydajte svedectvo pre živých. ked si smutná.

::'::-lh)" .Dotyky / 53 ·. . t _ oe:.::ú sobotu. ~ zacínal sa na nebi a siahal po náš bozk.:o.::...:aj den po stvorení sveta hralo rádio.~ sa triasol ako ovecka _ -' e:. ... -'-~ -:. : . . •.e:.:edy bola tráva modravá a studená jak studna. ~ :z-:-:: ::. :alo. y . priezracné ::1evšímal. : ~=:.. chodí 80 mnou. po patnástich rokoch 11:: :" .j všetky hviezdy.:hli eb.::. .-. '.__.::.:tná vec. ~:. .:.jala si. ~ . hovorili. držím sa zeme.:::1 dobre... . a fahké. ')I'.. =.. . s . :. i •.. .:..:.. som ta videlletiet ponad dvor. :. ..-:..:lij aké krídla..:: žieami. = i :. '::... _ :'coesa Zem pohla v ložiskách. po izbách. ':oma.-:.. ___ .:.--=::: bodkovaný ako kravata visel šikmo z mracien.... slepota dospelého veku. 1E:1: -'----=-... že ta budú hfadat ..-ial istý Ábel.š hlasno tfkli na plech hromu. . ""--:.::: J. . si svo j stred .dávno prehrali.-=---:.= sme kupovali lístky na futbal.:.ž tá búrka dlho trvala .::. . :. stalo sa. :::.:sme ta.=:::: - =. ' krídla. .."-..

je napísaný osud cloveka. brali úplatky a božie mlyny mleli iba pre pánov. kde sipí diablov hnev. Som doma. . Ale my.54/ Miroslav Válek robotníkov Z Kovosmaltu a Z atómovej elektrárne. na zemi. Leto na každom kroku. Za krvavou ciarou horizontu. uzavierajú svoj slepý kruh. kde podfa tvrdenia teológov má byt raj. pohybujeme sa rovnako dobre v priestore aj v case a vieme. že hmota je len urcitou formou energie. Leto žité ako osa stále za nami. rastiem do seba. s horiacimi mecmi v rukách. zodpovední za poriadok. vy sladkí. prichádzajúci z našej krvi: Myslite na nás. Oci plné zeme a ruky plné rúk. pretože všetci svatí. v božích záhradách. Odkazujeme vám. ktorí šest dní v týždni zastupujú boha na stavbe sveta. ktorí prídu prekrocit po vás hranicnú ciaru života. odkedy sme poznali. tušení. co tak hriešne zaostala. že toto miesto je tu u nás. práve tak ako vy ste osud tých. fahšie roztvárame svoje krídla. Leto vo vzduchu. vybuchujú granátové jablká a anjeli v plynových maskách. my sme boli váš osud.

PRÍTAŽLIVOST .

.. co by sa v nich pásal.. <:TI 'W.':'~2 stvorený je na cítanie z ruky. ::n _ ~.:. ::-. =-=...:.=. "-: -... ~__ :: \.. "-.:. c . :: ::.:. :':.i. odlomil sa blesk .'som ti kúpil nemal na chleba a na sof.::-_~o octom.Prítažlivost /59 Oslnenie :_ ··~o = ~_ -: zltne. :Jazilicelom o celo .. tle '""-:-: ::2.:.'. . . =. :::ahla. t::' L.-.. c:= _ ::-. svete to znací SOS.:fa klopú do dreva.::. :<~sk.-: = :--:~. vzduchu utopil sa les. : =.ozneva...:i . s ==-. 7~-.. :~s..slé jablká. s kvetinami.-=':' í.-.:-.:-.': zrakla. až sa zotmelo.= ~ . nom sedia s bledou tvárou. ~ad lesom sa mrací..:-:-: ~ . -i :-.._.. ze k životu to stací._.::~n zrazu .:. "C':"".=>m .-:k. slnka by som mal. 2 .':' >._ ~:prsty na nohách a na rukách. ::a klobúky .:u . ~:.:.

Slama na klobúky práve dozrieva. ktorý ich oddeIuje od zeme. ale hlavu naklonenú. a pod nohami plná náruc vzduchu. kde stúpaš. vyjdú dúhy pávov a tam. DOMOV SÚ RUKY. ustielajte plné hrste vonavého vzduchu. uciteI dejepisu s vecne smutnou tvárou! Siahol si na život a ani nezaplatil nájomné. NA KTORÝCH SMIEŠ PLAKAT To bolo vtedy recí. rieky pramenia. Tebe to všetci vycítajú z ruky: Ked usmeješ sa. kto práve vošiel a stojí za záclonou. CO odchádzajú. Teba každý Iúbi. Ó.60/ Miroslav Válek Ja ti nic nevycítam. Tam na ten vzduch si poskladajú svoje žiale ako košele. A že tam tak visel a že tam tak visel ten ulicník a na celý svet vyplazoval jazyk. ked zahynul Ivan Hrozný. piHami ku dverám. plnou trápenia. to sa mu nedá odpustit. na cistú ražnú slamu vzduchu. Tvárou do ulice. . Obilie ž1tne. akoby uhýbal pred úderom. ustielajte vzduch pre tých. Ale ja stále chodím s nepokrytou hlavou. ako niekto.

.:.ozaj .m sa: vždy nás upozornoval na podivnú zhodu letopoctov . _ : ~:~.:'.Bude to iste tak..:~liaest omnis divisa .: ' .~...: _'.:' som ešte nevedel..:[1 si niesla svoje ceské meno do Prahy.._ : .omiešaná s koprom. :' ~.. -. a o 300 rokov neskoršie sa cosi stalo s hranicami nášho --'.-'._'.-. ako nám hovorieval: že totiž dejiny vytvára -_ .. « L.::-án dalej som už tušil. : ~.Prítažlivost /61 . :':=::1 som nohu na xylolit -" :: joriacej trávy. -.._.. '_~::.už roku 1638 zomrel Johannes Althaus.':. ..: .: ::2.al Helenu Dankovú z III. co tak visel.:~::sk)'. : :.j prvou púnskou vojnou sme sa držiavali tajne za ruky . .:-~~JCyiksme sedávali na oknách. starosta : . ako sa obrada k nám chrbtom."". . :nusel hrozne hlavou kolembat.ali monotónnu piesen: ::. : ==:e bolo v tom case všetko fahostajné.den si uvazujem kravatu. musel hrozne hlasno zvonit.:hodil niekto. bude škorica . :1Ohami _ :.~:1ení zostával som v triede.: '':-Jnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia.:~som futbal _ -. .-~::~ dna som otvoril dvere triedy. := -: ~~ som život. B. __ ~:ID tak vonia.::2.. -_. v ktorej nebola. že táto vec sa stane až o poznanie neskoršie.-:..:. ktorý celý svoj život rozvíjal myšlienku o zvrchovanosti :_.

pripomínajúci hlaven pištole.. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. Pocul som v nej padat nocné motýle na sklá okien ako dážd a kamene. každý s kvapkou cudzej krvi v rodnom liste. rozhodol sa František Kaplánek. homo. peši. V tejto súvislosti si spomínam na istú básen trocha sentimentálnu.. peši . zástavy vejú pod kvetmi. Napokon. proste cosi ako náhly pád jablka na ostrie noža. Pretože dejiny vytvára sila osobnosti a udalosti sa len prisposobujú voli génia. Ruky na tvári.. krvavé a ako voda smutné. Peši. ale jadro veci bolu v niecom inom. a jemu podobní.. « Tak sa teda obrátila na prach. že premenia beh sveta v miestnom meradle. jej malé nohy s cervenými sandálmi v prachu ciest . . Coskoro sa mnohým znepácila jej olivová plet a modrý lesk vlasov. šofér Cerveného kríža. quia pulvis es et in pulverem reverteris . Za gotickými oknami biskupského gymnázia sme práve rozoberali tajomstvo vecnej pravdy: )} Memento.62 / Miroslav Válek Myslel som. to pekné ceské meno bolo celkom nanic.pivonky rastú korenmi nahor. Veci sa dalej vyvíjali normálne. Ešte dnes ju vidím. že to bola nevyhnutnost osudu alebo voIa bohov.

-~::loma d -.~: . :-:ah dlážky. -: .\1atka! -.. -:-.::. a . ..::. kvety polievala.' hrajú v záhradách.aschodoch . .. .:-. :-: '...'Jchom nezachytitefné: -:.:.~:: plného zatemnenia Mesiaca a hviezd.---=~_. medzi nimi. : . d . .'. a si ich vecer pod lampou.' :.:. nikomu nepovedala. .Jffi zostal jeden tanier cistý.:.ocsedí na streche c_ : .z. __ -: . ' :: ~::: . .::. r __ .'. CO otvorí.~_.::'Jla.~ dlážky..::..:.laich k sebe a odtahovala..':o sarobí! _ .:riksviec. . =-.::.::. ._'. ':.1 .:orunou.::.\·ere ~~:..::iepiesku v okenných tablách..-~::loma umývala riad._ ' . ú ~.=-.:::. -. lesk okien : :-~ mala obe ruky prázdne.Prítažlivost /63 -~:n období.-: :. .::.:':uje na deravom komíne.::. . -. :-. .': '::: ten strach.::.. . .::. =.:-:" zrazu ' . --~ ~ ~~ena..::: tiché bratstvo kfúcov..::.-j slávu nedefného obeda. . -~jia iné veci. odtahovala..? j ruke ten. _'.. ~ : _5ilie stola .

Moja pamat je zrkadlo. Krv nie je voda. Nepamatám sa. Bude stará studna a bude vedro krvi. na ktoré mi dýchli. nepi znej. Nepi znej. no hlboko v hrdle stále zostáva horká chut mandlí. Krv Osviencimu. ruky. Ruky volajúce o pomoc. . prehltnutých so sofou. kry Lidíc. Budeš raz chodit do školy a budú sa ta pýtat. rozplynulo sa navždy. Aj trinástrocné lásky majú svoje dejiny. Pominulo sa to. Ale ty im povedz: Neviem. nad ktorým ani plavá žlna neprepláva. krvavé a ako voda smutné.64 / Mirosl a v Válek To bola práve tá zvrchovanost národa: ruky. cierne kmene spáleného lesa. neplac. kry Kremnicky. Milácik. len prostácik vietor tam zdvíha škridlu popola. Slza a kry.

... a jemu podobní K :' :::::. na ktorých smieš plakat. zachránit a zohriat .. : ~.:. . ~: . poviazaných retazou.. ..:.Prítažlivost /65 I.. .den myslím presne na to isté. - je chladná voda v zarosenom džbáne. _:-_= ti glóbus.. = \. ='. oho nedožiješ.h ruky _:: -.: .:::tu zima.:....::::::c íst už domov.:.=-..: "-~ =~Jstné deti na výlete za mestom : -. vlhkú od potu a od sÍz. den • .:. jujúce... :-.:. co sa pekne krúti.:. ~ "L-' .. ~.. : =.-_ = = .:.:dnom tichu.:.. . :-'.:::=:-si uvazujem kravatu. položené na stole -: .:.:-:..jú na nás. =_ pritúlit.. . :--~ ':~e a cakajúce._. ~. _.=\ sú ruky. -=-=\ ::..=-. : :":':11.::~ck aplánek.::. neplac. -=. .. šofér Cerveného kríža. ktoré vytvárajú dejiny.:me cestovat.: lampy hviezd . = . tvoju tvár.mftvych oceánov podomiefa brehy pamati. - ::k. . po práci. lá voda na tvári.: .. •. =-...:::=-_ mftvych oceánov. sú ruky.::: -=.: ><3..priložit prsty na hrdlo a stisnút. : -"-:-..

66 / Mirosla v V ále k NEDELA Cigánske dievca v žItých mencestrákoch tocí žeriavom. Spievam si smutný šláger a chodím po kuchyni. z ktorej neunikneš. To je tá obruc. A zatiaf v záhrade za oknom pes šteká celkom po dedinsky. v hodine prebúdzania stromov. všade okolo je nedefa. na vodu prichádzajúcu vždy odinakiaf. . na opakujúcu sa ako pesnicka. Spomen si ešte na sfúbený prsten. elektricky utekajú po prstoch a zatahujú siete nad mestom. modrozelený. priložili. Hrebene vo vlasoch zaiskria a zhasnú. na ich mlcanie. To všetko ešte pred obedom. ako tvoj sveter mi pletie hlavu. v nedefu. hrá dychovka a kypí mlieko. ulica stíchne. Ale o minútu sa veci zmenia. Na holých konároch už vidno zretefné obrysy budúceho lístia. na jej kruhy. holub na komíne ocernel jak orech a horeznacky padal do trávy. na kamen dávno zahodený do vody. ty o nicom nevieš. Zavialo chladom. rúti sa expres so sklom. Pocujem cinely. Plyn. dve slnká narazili o seba. zahrmí.

=-~ " :::dou sme chodievali lovit ryby..koldo šera: '~:":'da.Prítažlivost /67 . co ::~. =-:::':1 S tenkým krkom zaspieval -.c ~ =-:. <hodoch .. =-:a spomienok.y okolo sa uložili k spánku.• =-:.. ::-. ustato stojí na jednej nohe ako bocian. : ~-si našli svoje miesto v temnote. _ -::=zl~'chmyšlienok -c. -=--= dúhu na asfalte.... o . v námorníckych blúzach idú do kina. : ~ ~::J0'ch svietia tvoje slzy ako kvapky oleja. že si neodišla. "::::~2.. " :::eIou som cítal zakázané knihy..=:-.:ov. . ktoré horknú. . už je neskoro ._~ strechy. . : . :::'::lskeievca v žitých mencestrákoch tocí žeriavom.rilosa.e moje pokušenie. = =: .:-::-sty. ~:soprán zbehol do prízemia _ ..::::11 sa so mnou krúti ako kolotoc .-'-. .dla mna nesedela NedeIa -= ~ ~~ 2. '. =~ :::.Iavoako kohút..::::1 si svoj chlieb. : . tkom v Ione. j -:: ':du musíš ležat ako obrus na stole .. d .~.. ': :::~2.. .:: :eIou sme sa kúpavali nahí v rybníku.3samiba podIa hmatu.:. :~m na ústach.:-.'.~~:. som spal.. nedeIa ..:-ajme kná! -. . _:: . . domov.'.-~..

kolesá. Premiestujme sa! Stále to isté: otácanie ocí. tvár vo hviezdach. strieborné ryby zasvietili v prúde a zem sa trasie od dupotu nóh. sústredené a uzavreté do seba. stúpajúce a klesajúce. Aká je tmavá noc! Spat s rukami za hlavou a mysliet na skvelý okamih opúštania zeme. korene strom ov celkom nepravdepodobné. vtedy je nebo blízko. v sade falie zapálili. dolu uložili.68/ Miroslav Válek OSLNENIE Aká je tmavá noc! Pri rieke. drevenými nohami prekrocili prah. A všetko záleží len na odraze! V studenom daždi krátko pred úsvitom mrzáka niesli po schodoch jak klavír. poklonili sa . na nehmotné telo nad latkou! Vtedyaj slovo letmo pocuté má jasný zmysel. cela mi k sebe. zem hlboko. pomalý pohyb na vrchol a pád. rukami hfadali pri zemi a našli. •• .

. v ktorej ležíš '. : .Z .': ~eby udierali na veselé bubienky.-radípremenenom na antracit.2. :nužov.:.. ~=\enie nad obilím.:. :._ ::3. . . ~ .::.::. ..:. :en bod. L.-=:::1é.::--_ .:. " -: =-. .všade . ciefavedomé. v márnej zlosti. -:~:ltom kove hviezd. stojatá. dalej o pohfad.:.:. .::." nej na dne horia . . _ d. tom istom smere..:.Prítažlivost /69 ~ -:~ ~ 7 je tu ~ ~:sila. ~ <.. .-:'.:.isí za oknami ako negatív. vzduch vystupujú na nebesá.::. sprava perut bombardérov.osé nohy po izbe mi chodia..e oceánov. -'. ~dko vidíš ukrytý _ .~.: 2. : . :-.::.c.:::::. ..dá ako zostrelený vták. zien idú za záclonou. . s:ba. -. .:~~be mesta. =-. :. .:.. ..._ .-::'.~~~:ešstÍpmi vodorovného sveta... ~de sa pretínajú uhlopriecky izby.::na zem klesá zvonica.:-:.. =-. . s -: _·..kloní a hladina. 2. Zem pod sebou jak vefký velocipéd.. v skle piesku. = . . .:- .':~.díŠv nej slnko.: . ' '::'':-=-. ':loveka. .-:=.:á voda. .e sa hfadám na tom obrázku.

dalej je matná. nevesta je nedockavá. nic. popamati. biele miesta.70 Miroslav Válek Uvidiet Neapol a potom zomriet! Navštívte Capri. Až jedného dna popoludní plní pokory sadáme si k stolu. ktoré hovoria. prítažlivost bomb a chodníka! Ale tie tváre blednú v albumoch a strácajú sa v mysli. vlak sa pohýna. nicht hinauslehnen. svadobná noc je len jediná! Nahý muž v cylindri leží na peróne.. nie naopak . družicky sa hlúpo chichocú. Dalej je voda stúpajúca k ústam. akoby ich ani nikdy nebolo. drží si palec na nohe a volá: » Všetky veci vrhnuté do výšok vracajú sa na Zem.. « A naozaj. Nepas se pencher en dehors. album otvárame. . é pericoloso sporgersi. nenahýnajte sa z okien: mrtvy muž v cylindri leží na peróne. mali sme príležitost presvedcit sa o tom: prítažlivost ocele a detskej tváre. nezaostrená cepef dažda ponorená do noci. pod nou muž s jablkom skáce ako rosnicka. pominuli sa.a zotrel rukávom. siahneme si do pamati: nic. akoby si napísal na sklo okna: I:úbim ta .

:~le to isté: =- -·e ::.:. _s:redené a uzavreté. :'=::linuli sa.:?ajúce a klesajúce. . =:ácam hlavu. ~.bosé nohy. . ~. Monika. Tatiana. lež ocef zostala. ale teba niet. :.naraz dvíha tisíc ciernych klarinetov.:-. Marek. =::linuli sa. Anna. -_=ota v pohybe.. -=. Terézia.=::linuli sa. zdvihol by som svet. bosé nohy po izbe mi chodia.zahral. : <n. =:acam hlavu.::::cly prápor mracna veje nad pofom. =~-:hrán sa pred dotykom. Tibor. ~ :am.'oškvrnená. \~~t zdravé ruky.:s . :.::-:.. .:2 syitá iá . ::~::::U-án :·=:obu sveta dávno tušeného. . \.-::-:~ovaná ~~ kosa pred zajacikom. : ~:. Teodor. ktorá vystupuje z jazera donových plavkách._.ujúca ~~ telo ženy. ktoré nevidím. Ábel. Marcel... Tichomír. .. :._: a krotká. :::le zelených datelín. Malvína.-:-:hádza slnko. .: ty správne padáš na tvár.~~gdaléna. ihla na dlážke. -.Prítažlivost /71 -=- ~:nara. Alena.

cez mlciaci les a centimeter od okna. a ruky. Ja sám som mesto. kde kvitnú práve klívie a žItá vcela vyletuje z izby. Cez steny akvária svet je tmavozelený. domy a veže. ocami presne sledujúc jej let. ale aj veci zabudnuté a veci povšimnuté iba náhodou. ktoré brúsia krištále. z miesta. bazény a sa1tá nad bazénom. ktoré ohýbajú plech. priezracný a fahký. žeriavy a sklo. sa odrážam. Huciace mesto vstupuje mi do zreniciek.~ ----- --------~ 72 / Miroslav Válek Slzy a svetlo. purpurové motocykle s blondínkami v lodickách. dojatie a prach. Ale ja idem cez vodu. milión bežcov beží vo mne maratónsky beh. cez kamene. Ja sám som mesto. Nehybná biela ryba visí na oblohe ako vzducholod. . Mám ruky.

~ne triasli krvavými hlavami. . =-_~hle prudko dozrievalo obilie. ?iávala izbou ako utopenec ~ ako z mracna padala z nej sof.Prítažlivost /73 \'ZDUCHOLOD 1 ani ked si cesala vlasy. . 30la klzká ako ryba. . =-_~neskorenú hviezdu.:. -~-robiluzol. vzal ho do prstov. pre nich dvoch. \' prestávkach medzi výbuchmi vzduch hucal monotónne . ako vysávac. šmýkala sa z rúk. chvejúca sa voda úzkosti. s.. =- ?ohIadal klinec. J. .ravil slucku ako na vietor. ~. .="::enpo druhom.pot..lkom malé mosty. . ako keby kopal hroby. ?ot lejúci sa dolu tvárou.~e to mosty vyletovali do vzduchu..2 bola jesen. s~jol si ~ smutný. a _=shrdzavel jak škvrna po krvi..namená to množstvo detonácií tak nablízku. . ot maratónskych bežcov pred ciefom.. padajúcu za bieleho dna . :='~:e .. ~::. ::::.. že je sám. z \~ysle1 na hreben. nepochopil. . ::. ako keby uvazoval lod.:lkol.J porozumel.ot tažných koní ~ pot drevorubacov.:to ta pozbiera? . o . s~ladal košefu.

trochu bližšie k Zemi. na všetko odpovedajúc naucenými frázami: »Nepýtajte sa ma na podstatu vecí«. celkom slepé. holohlavý Sokrates. ci to nie je nová stálica . otácajú žeravý mlyn oblohy. jeho neóny. posobí ako provokácia. ako keby prežúvala jeho cyklámeny. bez príciny. tí veTkí duchom. nad vežami mesta . vidno do neba. v case. jeho georgíny. ten nedoucený sochár. vchádzajú do slnka. veTmi zdaleka. že nic neviem« a pod. ktorí už z praxe poznajú tak trocha neustále meniace sa postavenie hviezd. vraveli: Je toTko vecí medzi nebom a Zemou a clovek potrebuje nieco Tahkého. ktoré zachytili veTmi tichú hudbu. Ležala tam ako krava v plavkách pod belasým slnecníkom a celé mesto bolo z toho pohoršené.74/ Miroslav Válek Izba je naraz plná malých kryštálok.vzducholod. Visela tam nehybne a mlcky. 2 »Vzducholod nad mestom. vystupujú z vody. naplnené cistými šošovkami placu. ked dobyli sme vesmír. sám vylepoval žIté plagáty:PLES ASTRONAUTOV SA DNES NEKONÁ. slama vzduchu je už celá mokrá a cez jej steblá. Tam ružové a veTké kone. No milenec a dvaja hráci biliardu.kto .a ich redaktor.napísali miestne noviny . ba je to vlastne znižovanie vedy« . ako urážka. Nevie sa napokon. stavajú sa na svoje miesta. Díval sa a zazrel: asi na polceste. »viem.

Prítažlivost /75 . _. dá. la ~: :-eží k obloku.=:atníkomzaciatkov. =:-'Jšenýcervenou nahotou tej spálne. ::ložno je len púhym sprostredkovatefom..~~í pán na holenie.tojíš oslnený s .=. Ved co je život? Vefké =. = c:.':ko mravca vynesené na slnko. . filozof a holic..riek dvojzmyselnej štylizácii tých slov ozaj sa v tej chvíli :-.nápovaha.:h\"isí! '~c:.. bollyrickejší v odhadoch. ::. ktorá odlieta. hmatatefným symbolom odvahy a cinu. '~. nevšímavá.. '..-::: tých najhrubších na :: ~.:1e ako býk.. ~~:~y hviezdy sveta spocítal? . ~c:.Jala.. ako sa = -. .:: l \-enisko.t visela celou váhou na kfucke.=.:-::-dybol svet jak izba znútra zamknutý.. -:-. '...chladná. poslom z neznáma. -=.aocha spomínaš. stvoritef namydlených bleskov..šade dusnota :: :~a jak v katedrále.-. . »Všetko je také. =.:. ~ '. z . c:. Protagoras. . moja poklona . A co je clovek? Bublina.c:..~-::.my traja aspon nerucíme za to . adala p :: :' 2-dalaako bomba. .:':0bala soche.. : :-c:.::-::..:. .s:laako fialový hríb. ona. '.~~.:... A iste je to iba zakuklený motýf.. ..« to bola jeho zásada.oú-iedových kruhoch jej dvoch Mesiacov.-.-. irali organy..anajdlhších hlavniach.-.

krídla zlepené. opravujúc klenbu oblohy. len obriadok. Nebo už bolo prázdne a cisté ako sofnicka. a trasúc sa jak kuriatko. oci plné bielka. už pokojná a tichá. že je práve polnoc. Raketa na Mars odletela podfa cestovného poriadku. že praská.76/ Miroslav Válek Zdalo sa mu. na nej Zem ako na vlásku. Potom už znela iba jediná tenká struna. A tak vstal. sa díval: Vrchy sa stavali do základného postoj a. slabo a melodicky hrmelo jak pod oknami konzervatória. krehká a dutá škrupina vesmíru že praská. súhvezdia že sa rútia popri nom jak vlaky zdaleka. rieky tiekli ako na mapách. padal riedky dážd. do prasknutia napatá. . robotníci si pískali nad vežami mesta.

. -.:::joko.:inádium a mangán.Prítažlivost / 77 Robinson ~OBINSON 1 zdeni záhrad je pohodená ryšavá ciapka jesene. :.. ~ oe spúšta svoje dynamá.simi vravíš.::' istej miery poslúchajú dávne zákony. ~. :::erozumiem ta.mesto si už ladí ::štaly neuróz. \~'šli neóny -'.:. ~~: stepná tráva..:. \ -. s = A.rcahuZeme hlasno mIaská nafta. lesy pocúvajú márny nárek vody -'.ž: . " ~áhlom tichu. .ni som dobre nepocul jej hlas.\šetky prvky v známom poradí . Zcm teda sa zhruba drží svojej dráhy. ako po výbuchu sopky.:eány sa ešte kníšu v bedrách.-\'sklairéna. J. :. =-. c 7 na dno mojej studne '::2stupuje strach. hlboko. _~jium a arzén. -'.\ popolavom trasúcom sa vzduchu. :-='\-0 a jód.

thiamin fortel Spat! o šiestej ráno. ci opacný let lkara zo slnka k Zemi? A on tu leží. ked do cistého neba sirény mecia ako crieda oviec. a komu anjela? Je to len malý.. skvelý natierac. s hlavou proti múru ako vždy cuje pravidelné a drsné otácanie mesta. Guajacuran. tak dokoncil svoj strmhlavý útok na asfalt. ktorý padal.78/ Miroslav Válek A hore nad ním. jasnej ako facka. z otvoreného okna v slnecnom svetle vystupuje muž. Pád anjela. potom sa vystrie. bravúrny pilot v prúžkovanej pyžame. otvára tma svoj tažký ciernyklavír: zasa ten koncert desných kakofóbií! Allegro ma non troppo . .. ktoré sa nezastaví ani na chvífu. Na prstoch stojí. kresliaci svoju ciaru zhora nadol. komu by pripomínal muža. ramená zdvihne ako pred orchestrom: Piano o poschodie nižšie a ešte nižšie hlasný ženský smiech. hysteps. bez prilby a bez skafandra. na syntetickej oblohe.

V štvorstupoch -~ život štyri razy dlhší.:::várou v tvár planétam -. _-\krozhodol sa vzletiet. vidí: Zemegufa pláva v šírom priestore jak sukna. co skrýva v sebe let.divný osud podivného astronauta.na lopatkách! Z\-oní zvon. roztocená okolo bokov Galiny Ulanovovej. Sám dobre vie. . je fantastický den a každý má právo na svoju hviezdu. pretože den je modrý ako oko králika. :S. ___ vyhadzujú. J -=-.. ešte :-010 by smiešne zvonit na mrtveho.Prítažlivost /79 _-\mesto hrá jak fakírova flauta. \ . inu ':'univý pochod jazdy nad hlavou . _-\le on oci otvára. sníva sa mu Yma Sumac. nikomu sa to nezdá neobycajné a nik si ho nepomýli so stíhackou. .::huZeme drží .:~-m trvá pohyb proti slnku. Bez váhania pokracuje vo výstupe za hviezdou. spraví to! 2 :deme. -~-stúptez cesty mužovi. premenená na kolibríka.::k leží zasa . ::-~koho nedojal ::. na svoj sen a na svoj pohyb nahor. Muž s vedrom v rukách zaspal na najvyššej priecke rebríka. idúcemu po hrebeni strechy.zákrute niekto rozbehol sa k lesu..

Všetko sa dalo zas a do poriadku. v ktorom sa ukrývame sami pred sebou a navzájom. na dobré slovo. Zasa ten istý krátky pohyb spat. Padá. ktorá sa už nevracia. Vlastného detstva dotýkaš sa laktom jak niekoho. Tam bolo treba práve zacat. padajúcu pri jedinom slove do mdlób ako do studne. s kým sedíš v kinosále. Stojím a proti svetlu prezerám plátno zošité a znova rozpárané. na ženu. sekundu pred skoncením vojny zacínajú hrat medené fanfáry. pri pokožke dýchajúcej ako les. . tie už zostali. pijúceho v brode. pri pokožke dýchajúcej ako les. zamykám. Tam. kolorované slnko stúpa nad obzor. na dieta s cistou tvárou. na cloveka. kde cíhame na jelena. zapadá slnko. Tam bolo treba práve zacat. stromy v záklone ho odmietajú. s bielym medvedom. strieka kry a prechádza sa na zelenú. Vchádzam do izby. pod košefou. Vtedy ta naraz pocujem pri šijacom stroji. dierky na košeli. na príležitost. mlcím.80/ Miroslav Válek je jesen.

Prítažlivost

/

81

~3.dámsi ku klavíru, :-.rámjedným prstom ..~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, ~ám pre seba. \fyslím na to, co ma trápi. Daždová voda, vonajúca smolou \ sude pod oknom, ..3.kvefký cierny reflektor osvetfuje nebo, :-:lotocykel BMW 750 'oystrelil dlhú dávku za seba a zmizol, ~ukucka na hodinách kuká poludnie. Zrazu je jesen a ja som vefký vták, :1emotorný a smiešny vo svojom tažkom zimníku. Chcel by som letiet na juh tvojho srdca. ~de je juh? ):ik nevie, ~:nerníky pri cestách ukazujú do zeme, Zem otvorená dokorán sa trasie 3.cesty, ktoré teraz nikam nevedú, ::ko ciary na studenej dlani mftveho dievcata ~Ú prázdne. \fažeš si kfaknút, mažeš hfadat zblízka ':iaru života ..:. tastia. š S~dím pri klavíri, :-:rámjedným prstom ~dnoduchú pesnicku - Láska, bože, láska, :~n tak mimochodom, '<:lmpre seba.
d

82 I

Miroslav

Válek

3 Za dávnych cias mojej pamati, ked kdekto vo mne videI naivného chlapca, akým sa v reci mužov ani nedávajú mená, ja som už prelamoval fady Antarktídy, s Polárkou pod hlavou som spával v holej púšti a závidel som všetkým robinsonom. Vecer, ked si už naši doma fahli, potajomky som odchádzal a chodil po prístavoch. Hfadal som lod, ktorá by stroskotala, hfadal som vietor, hfadal som svoj ostrov vecne zelený. A všade tam len ty si bola so mnou. No potom neskór, ked sa už toto všetko stalo detstvom, a ešte neskór, ked prišiel cas a vlajky leta klesli na pol žrde, v dalekej krcme som sedel a, cierne kruhy pod ocami, pil som žItý grog. Pil som štvrtý rok. Pil som, ako sa pije z oceána, vefkými dúškami a bez prestania, pil som lode a ryby, kamene, ktoré vyplávali na povrch, práve tak ako daleké ostrovy a mestá, vonajúce vanilkou a ambrou, pil som vzduch,

Prítažlivost

/

83

:-:-:.:.gický ktorý horí v ociach, lieh, ~~=-cpriestory, :::.l:alstvo,co páli, .:.:::nezhorí. -\ bolo treba zacat od zaciatku, :.o:TI. kde sa clovek zdvíha na nohy, ~:~ckremen, biely ako panna, _ ~~rí potme v rukách .:.padáš na tvár ako opilec, ~:;;j v kameni a piesku, vidíš ::,::-i záblesku =-_;;ónovi sviec c ~ ;;dinú osamelú stopu ~:O\-eka. _-\bola tam. ~-\-idel som ju na okamih zboku :-:1ihnútsa ako antilopu -, oku .o potom všade nahmatal som tmu. Obrovský cierny vták si sadol na palmu, akryl slnko. \-:edy sa Zem zachvela jak žena pri porode, ~o vyvrhla, to všetko bolo mftve, krvavé, :11inaprifahla si k hline, voda k vode, ::,brovskýcierny vták napalmu zakryl slnko.

_-\predsa budeš rást, ::-udešsa zdvíhat .:.budeš stúpat po oblúku dúhy, ;::,oletíš, .oj bosou nohou pojdeš po vesmírnom skle, ..:meléslnká zažíhajúc pred sebou.

84 /

Miroslav

Válek

Ó, zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova, aj z nicoho, aj z vody, ako ked klícia semená, zem zdvihneš nad sebou a vstaneš, ty nevinný a nahý, ty bez mena. Clovek medzi Iudmi.

NEPOKOJ .

.-\ cWorofyl! . zriebiitá.-\ už to nie je pretekársky voz.::.:J..: lúku. ~te ~·. napodobnujúce cval.chovi Mikuláškovi by ste radi videli.:> :..j ukazuje jar! :::. ~.lŽ sa na svahu mihne jej zelený kabriolet.-\ dvestotisíc iných hlúpostí! E-llavavás z toho nezabolí ..alyju budú boliet .. ..::.. spievat! . ~oníky lúcne.Nepokoj / 89 .n. =. ~ialenstvo tribún! Jetu len smutné auto s pivom. svietiacu ako hodinky. tráva už vchádza do dalšieho kola. fosfor! :-. Zaspievaj nieco veselé. má miikké lýtka.. \. akcelerácia tráv! -:-. zaspievaj. irmenie jarných motorov."soko kolená. ~:arneme tráve na ociach . ale rýchle! Splašení ako jelene. z ktorého vyhadzujú zelenú frašu s penou v hrdle. .-\ jarné klícenie! . Raz a dva.

A tráva pracuje: nad chodbami krtov. predbiehat s penou v hrdle. dejiny filatelie a futbalu. Premávajú v nej expresy a nájazdníci hryzú hrivy koní. nad hrobom. hfadá im správny tvar. pocúva nárek mora. Napísané sú: dejiny vojen. . Jej dejiny sú dlhé a plynulé. Z hfadiska trávy je to bezvýznamné. iba ohen a dážd.90/ Miroslav Válek A tak sa clovek dožil tisíc rokov. blúznenie vody. nik sa ho nespýtal: »Preco?« A »Kam?« A kto sa spýtal trávy. kam rastie a preco? Kto sa spýtal na jej vnútorný život? Kto aspon steblo trávy preložil do fudskej reci? Nic. premiena požiar slnka. trápi sa sama v sebe. Musel len bežat. šelest nad aortou. premiena mrtve veci na živé. nad hrobom. Dejiny trávy nikto nenapísal.

pozná bludné hviezdy! Tráva vie. -.caká.:.Nepokoj /91 Z3. ?od.-ocúvat pórodné bolesti trávy. \ -ypocítala vašu definitívnu podobu. -::-ráva všetko zakryje.:.::-enieštiav .-:-askanie buniek.UU tý kfc korenov. . \ 11cí. :' odciarkla si vás zelenou .~obysám som bol trávou. ::.-ocúvaj dobre. Polož si ruku na chrbát noci.~-ž všetkému rozumiem.:. -::-ráva vie..-\1e tráva je trpezlivá .Ještiálne vraždy.:. :::-ávavie všetko o živote a smrti. .mnohý kohútik v nej stratil hrebienok.odhalím ti skryté súvislosti vecí. ~ epozerajte na nu zvysoka. Raz všetko pochopím . . :-ráva má presný zoznam nádejí a sÍz. '.:.' pamati drží všetky letné lásky.:. . iba ohen a dážd! . -. co vravím: ~ic. ~Jdzoložstvá .:o'jdemedo tmy .padá do nej zlatovlasá hlava . po com býva krY. od coho mftvych bolí zub.-:itlivá. . .

zvony jednej letnej nedele. ktoré rastú v prstoch. pod pazuchou s vónou tlceného muškátu. zvony veselé.92/ Miroslav Válek Rovnováha ZVONY NA NEDEr. Zvony smutné. orgován bollacný. tenký mesiac z neba visel ako myší chvost . pritisla si líce na plet jablka. zaspala si v jablonovom lístí. zvony. amen. pod ktorými som ta videI nahú. Jeden z nich zdvihol náhodou profesor náboženstva. nacenganého jak ralia. lupene mží..U Zvony. . zvony na nederu. zvony v slnku horiace jak vlaky s naftou. Amen. Vóbec. svet bol trocha šikmý v tomto popoludní iba pre plavcovo Prezradím ti: Prestrieraný šípmi modrý bazén neba vytekaL Vtedy za zákrutou rieky parník ako sova zahúkal. zrakla si sa. na procesii zo sukne si kvety vysýpala. zvony brokátov a zvony taftov. prebúdzali ma a ja som zo sna skríkoL Nárazy zvonov. Zvony. Svet bol celkom zelený a cistý. hradám svoju rovnováhu. vtedy si bola ešte panna. pocuterne letiaceho sematam.. zvony krídla bronzového anjela. peru všade dost. zvony nárazníkov.

_~:nial sa a zamykajúc dvere kabinetu. ~.hodou :-~-sadilsi ta na kolená . \"šetko sa už naucila. -. Tu sa odhafujú tajné súhvezdia...blonplná vtákov. .. zvony behúni. . malé luny sotva vychodiace zvykajú si na dotyky prstov. zvony posmievaci. :2.Nepokoj /93 :~:-. amen. rieka. Zdený mlyn leta mával krídlami . Putuj k bohu kolenacky.-:. propeler.~e mlcala. v agátovej aleji :Dleljedno a to isté: Opakujte mi túto vetu ešte raz . Losa dá krásne robit v letný podvecer? Odpovedajte na otázku celou vetou! . ona sa mi pácil Zvony. aby si bol svatý. ?omaly jak auto vchádzal do mna les.-:..xha s mostom. iskry vodopádov. Amen.na konci prázdnin.blondiak. Zvony.. Proti ránu beží noc so zježenou srstou. zastante."izbe prudko zavonalo ihlicie. 2':' chrbtom som cítil tisíc nožov. . . ach. « \flcala. fosfor macky.Bas psov. do špiku plac trápených detí. tristo bohov trúbi na trombón! '. mój zvon. zvony. .

. No a co? Clovek nie je dieta... tri.. Ja vás zbožnujem .. »Répétez moi cette phrase encore une fois . spitá jak ježiško a mesto.. trois. vieme.. to je na smiech. len na nu. oplakala motýfa. ked tam tak ležala. slecna . dva. Vn. celé leto zvoní zvon.. A vlani. no hnus~ Vždy jej bolo fúto miznúceho snehu. Jeden. za tou bránou jedna žena. cinq .. Je vous adore . ako lodku hoj dala si v rukách hlavu bofavú. Vy máte skvelú výslovnost.94 I Mirosla v Válek Vcebnicu hore nohami obracal hlúpy vietor. tie v prvom rade . za tou ženou zvoní zvon. aj jaštericku v liehu ... ked ju zdvíham rukou zo zeme . oci na stopkách..poznáme.. smutnú limuzínu mójho detstva.... skocit von! V podstate by to za to ani nestálo. jak to chodí: Zlatá brána otvorená... Zvoní zvon strateného leta? Poznáme! Vieme. páni. « Základné císlovky. jak to chodí otvorit okno na poschodí. pat . Pat mužov tlací do garáže vefkú. Na jesen . deux. quatre. Verejne bolo známe: cundra ako svet! Vraveli nám v škole: »Co je elektrina. vlastne nevieme!« Možno to.. áno. štyri.

T\'oje oci šikmé ako tráva. ktorí zrádzali. rovnaké slnko páli t)'ch. L:.tom . =':.ma. s ':aj a iné veci domnelé. pod trávu.. ::-. Zabudlo sa na nu . Pri schádzaní zo smrtefnej postele ~. Placeš. aj tých. ::1ucené nebo zrúklo ako lev z. krídlami tlcúc o seba.:.=-\'no na kamen .v takom stave z mosta ~. co milovali .. Jd\Ledy už prešlo vefa jesení a vefa nedieI. A stále rovnako sa krúti Zem z jari do leta a z let a do jesene. akoby si nosil v hlave cibufu. . :"'ebo previazané bledomodrou stužkou.. piHami tryskového anjela. a raz.ony na nedefu ~tvrtej ráno zobudili ma.to sa dalo cakat .::.Nepokoj /95 ?. Luna s hrbom ohmatáva zosnulú. Zvony mlcali. rovnaké sú mracná nad nou zavesené. .. tesne pred svitaním.rcletel nízko nad strechami. .:úpimei pištof s nežnou muškou. =- Z~fÚRACKA Luna je dnes nebezpecne nízko.pochovali sme ju pri samuckom brehu. To bolo všetko dávno. :. .. ~:-ohý anjel.

Vefa prachu.. od ktorého zvonil dom jak pri cistení retazí. osa narážala na sklo. Cudák pochováva v ciernych šatách odstrelený malícek. POVIEDKA S OSOU Otocili ho tvárou k stene. cas plynul neuveritefne pomaly. vrážala. vážený pán kolega . padala. vrážala do cistého okna.96 / Mirosla v Válek Za tebou sa rozplakala tráva. ako pri maturite. zrýchlilo sa odkvitanie púpav a na dlážke padák vedfa padáka. za oknami hystericky zajacala záchranka. . znelo to. Hurá! Spievaj. bzucala ako starý jednoplošník. Bolo sparné leto. ktorá sa vždy zacínala rovnako: »Ale tento vtip ste zarucene nepoculi. pri každom páde opúštal ju jeden z posádky. padala. Osa vo vzduchu. Obloha sa kníše ako balícek. že sme zas a krásne plonkoví! Prababicky v hrobe ticho žmúria a hfadá nás niekto voskový. Presne desat minút na odpoved. aby premýšfal.. ako keby ktosi klopal nechtom na oblocné sklá a ako keby každým klopnutím diskrétne vyvolal niekoho z tej miestnosti na pohárik konaku alebo na kus reci. Tak sme teda bez nebícka. « A koncila sa kýchnutím a smiechom.

dal som :cj meno Osa.::hádzajúcina druhú stranu ulice.'-:::1 milú básen. ~~~.. . ktoré stráži sedem žien Modrofúzových. Láska.:: :".zdvíhajúc nohu. dodal: »Ale joyerne vám vravím . ale cestná.3. podla vane vetra poznám. ale aj nabrúsený . ako chutia bozky žien v krajinách. ked zdvihol pohár .-\ pretože sa .:=. . hned som jej "J poslal.Yehovorte to nikomu..ktovie ..-:':. jeho neoblomnost súcasne? ~:~ .:. sa prísne trestá! Túto veršovacku sme našli vo vrecku študenta. Viem spravil' slnko : pomaranca hodeného do vzduchu.1 yzduch a osa bola tmavožlto hlúpa . aby spravil krok ~~. kedže bol tak trocha aj filozof. . vonajú všetky vanilkou. poviem .len co som hlbšie prebádal jej dušu.povedal. musí to byt však láska zvoniaca cistým zlatom. Odkryl som tajomstvá.11 sa den dozrievania tabaku a ubúdania vód.« Potom. Šije s každým. Tá Osicka má nielen štíhly driek.~ kto z nás myslí na priesvitnost skla ~ . .. predtým než . Zacínam: Sehovorte to nikomu. ::. Sajlepšie sú bozky Valinkine.Nepokoj /97 = . z ktorých prichádza .mená zhodovali.mietne si v mozgu súcasne jej spatný pohyb? :3 . Zasmejete sa.vóbec nie náhodou ..::~':=' keby sme stretli dom.»pretože vojna je ~~'~ziouživota a my všetci sme vlastne služobníkmi múzy. ktorá nezvoní. \foji milí« ..:::redsa . Valinka je chudobná krajcírka v našom meste. Chudobná. ::.~10 by to neocakávané..

neuverí ani v možnost stromov vzlietat na noc do vzduchu. Mohol by povedat všetko. ked osamel. ako pri maturite. ked nevidel? A kto videI chromatickú harmoniku jesenných vetrov? Kto videI svietiaci koren v hrobe elektrikára alebo tmu vo svojom vlastnom hrobe? Kto? Kto? Kto? Tvárou k stene postavený za trest.98/ Miroslav Válek jazyk. Preco by veril. osu. miznúce a z falošného zlata. Ale nie. Presne desat minút na odpoved. Postavili ho k stene. dobrú chut! Pime dalej!« V istých situáciách uverí clovek v schopnost vody hovorit po hebrejsky. aby si napokon uvedomil: »Mám smolu. to je tak asi to hlavné. ale nevylucuje možnost necakaných náhod a stret nutí. Tým koncím. vytiahnem si radšej inú otázku. to videI: Osu. ako aj v iné. mám smolu! Prosím. zanechávajúc v nom za odmenu svoje prstene. aby premýšfal. Tak mlcal.podte trocha bližšie a okrem a okrem a okrem. život je zložitý a presný ako hodinky. pravda. . Ale kto nikdy nevidel smutnú vrbu plakat do vreckovky. A dalej? Mohol by povedat.« aby sa obrátil a skríkol: »Prosím. okrem iných a vábnejších kvalít. ako kruhy na vode. napríklad okrem . Ako vidíte. co nakoniec preletela cez sústrastné sklo. podivnejšie veci.« Ale ne bolo ine j otázky.

že pocul.3.vykríkla. -:::.11 smolu! '~jolo inej otázky. =~:1Yvykrocili zo zelených brán.. ~p~1:at a: »Prepácte. pán Walter Krist je doma?« s .osi privcas vyšiel vefký Mesiac.:j chvíli v parku zavonali azalky.-\. :. smiala sa a volala: »Och. »Pozrite sa doma do zrkadla. =::Jcili ho tvárou k stene ako vec.~. pane!« Jtoci1i ho k stene ako zrkadlo. nevydržím!« »Och. pocut..:i:ovými prstami si zapínali blúzky. ádzal krásnu barónku .::. krásavica.11 smolu! '<. z · . -.-::. ~.~.Jrvé štyri minúty už prešli.:":'0 .::.:":'0 zazvonit vecer pri dverách vlastného bytu. po ktorej už dávno pásol! Prehýbala sa v páse ako osa.·. prosím. nech sa co chce stane!« »Co?« . zomriem!« Povedal jej. tá . . ako pán Walter Krist odpovedá: . ~:~dsa nám nechce práve vidiet svoju tvár. ~. v · :dnách hrali výpravný vefkofilm.. sa otáca zrkadlo v zlej chvíli.. jedna .::. inšpirovaný filmom: »Zomriem s vami. _:":'2anela ako vefký xylofón.~ mihnutím oka rozkolísal v hlave zvon. · :-. . . zošaliem!« »Och. ~olen ticho také úplné.~. Tá náhoda..Nepokoj 199 . že cez prestávku zazrel známu blondínku.:dvidiet svoju tvár je skoro také isté .'~orom povestný Theo Lingen v úlohe komorníka =-.::.1alo nej sidolom a mliekom.dpatkami zvonili na kamenných kockách.::.:~dsmolu! \':. si \.::.

stát radšej za sebou. toho nepoznám. . ktorých duša je jednorozmerná a ktoré potrebujú oci cloveka! Sám do seba sa díval. Nech ho prinútia. sám seba odrážal. Nech teda vraví. ale aj smiech šialeného mesta. ktorého celo tvorí chlapec s jablkom a na konci ktorého je muž . kedy sa ponad plecia nahne k ne mu smrt: »Porucík Wa1ter Krist! Už len minúta!« »Rozumiem! Celo stát! Zaradte sa! Už len minúta!« Ale jeho chvÍfa ešte neprišla.chut toho jablka má stále na jazyku a caká. Otocili ho k stene. A vobec.« Preto je lepšie pozerat si do tyla. Otocili ho k stene ako vec. Ó. smutný súmrak odvrátených vecí. mat odstup. každá smrt je vlastne absurdná. Wa1ter Krist v tomto dome nikdy nebýva1. aby premýšfal. Nemože ani sledovat svoj zástuI Všetky jeho tváre sa rozutekali a obracajú sa k nemu s nemo výcitkou. zahnali ho do kúta. chodit v zástupe. Otocili ho k stene ako zrkadlo. Svetielka leta v diafke miznúce.100/ Miroslav Válek »To bude omyl. Nie je vrah a nechcel by h zabit. trasfavý dych sviec. Zázracný vece Vzduch plný medu. Už len minúta. hod tie slová pocul celkom jasn<: A toho druhého je mu ozaj fúto. Aj tak ho u dost bili.

rt nevyhnutná :::':0 západ slnka :: smrt zbytocná ::k: plavec pod vodou a jeho krásny profil! -\. o ~~rt dobrá na lámanie chleba. Len sekundu váhal. Potom zdvihol oci k nebu: »Rozumiem.=-:0. ako príslovia . Smiali sa.« smrt -.Nepokoj / 101 <oré sa rozbil ako porcelán ~-::my soprán ženy. aby sa sám rozhodol.:. smrt .:-'0. Spime.:h. ako keby usínal. Ale on sa nepoznával. ked tam pred ním stál. nevydržím!« =~. Salutoval mu a vravel: »Rozkaz spáIte. :'\uda. A možno ešte bude.« Usmial sa a pohrozil mu prstom: »Walter.. kto to maže vediet. -:: ostrenie nožov. trápenej v tej isteJ chvíli _ -:-:. pán generál. Ona tiež.« Zavrel oci.astiahlazáclony. že na posteli pri nom sedí boh.slovovaná jedným dychom. zomriem!« Spomína si: Hnusný vecer. _-='::'. ama sebe podobná. »Nechcelasom.::ú istú vec: t ). . ako keby sa vám bol len prisnil.:h.zošaliem!« =l. Padám z nah. Walter. Bola celkom iná.3.:h.:: zl<-sen :: :-:akvílenie pamati v nekonecných nociach.« Povedala: »Milácik« .rt. Rob. Vychádzali z kina. Noc sa nadúvala ako ropucha. -\.na co dobrá? '-_='ffiU po db'?na. Svrbela ho dlan. bud na neho prísny!« Bol. aby si to zbadal. co chceš! Už tak dávno ho mám rada! A možno tu už miliónkrát spal. Ale dal mu možnost. má vyššiu hodnost ako ja a poslúcha. ~:-:-. s ':-:-. Cakal na nich cierny Opel-Kapitán. »Pozri sa. Zdalo sa mu. .

ktoré niekto trpezlivo odvíja. .. « »Ako keby niekto klopal na oblocné sklá . ako keby žil.. « »Tá náhoda. Svetielka 1eta v diaIke miznúce. pravdivo a hned!« »Vážený pán kolega. PonáhIal sa. tá náhoda!« Postav sa tvárou ku stene! Nebud ku mne zlá! Ach.. Nebo uplakané ako oci siroty. prsten na srdce.102/ Miroslav Válek »Zázracný vecer! A vzduch samý med!« »Nech teda odpovedá. matka. aká si bledá! Ako keby v tebe padal sneh a krieda.. horí vo mne strom! Prší. prstene z falošného zlata. Ale kto je na tej druhej strane? Matka. Jeho smrt sa podobala klbku nití. matka. Jeho smrt sa podobala klbku nití. si to ty? Tvoja ihla pod nechtom. tento vtip ste zarucene nepoculi . Bolest? Nie! Len osa a jej prstene! Jeden z nich mi položili na srdce! Vzduch jak med! Ohen! Osa! Bola si muj svet .tance.

-=chaj peci žitý ohen jasat. Odviizujú psov. Z\esil nohy do cierneho prázdna. Je mi hlboko .'.'.:ryavo.'\. aby nebadane plynul cas.: ~ebe si ma zasad.ko pijú kuny. chvíIu ma miluj ako naozaj! ?Jcut.Nepokoj / 103 ·-\k nebo všade prázdne ako oci blázna.-:-Jaiecnite zauzlil ::-. marec.J. . apríl.::rastiem ti krásne do vlasov.::.-\LENDÁR . Zem S. triedali sa rocné obdobia s :'~ trvaní jediného bozku.é luny. máj .:ornež zaspíš. .-\ch.:::. ::. ti __ -=mi s tebou dobre.-etielka leta . co sa zrazil s hviezdou. . diaIke miznúce. . ~.''::~1Uár.dolsi. sinku pod okom. v \·yber si ma z úst . február.::3. "echaj.-\ :iež som bol v nebi. . polož si ma pod podušku. Tiež som dúhu pil! . ::-. S.1 konci sveta! S'.jak cerešnovú kostku. =---=siem modré z neba..'. ako z hrdla noci strieka krv . Modré mlieko pijú. .:: som ten chlapec. oddýchnut si jak pod vodami íl! Z~asli. "3.::in. a trávu úpenlivo prosím o korene .

Nechaj si ma aspon do Vianoc! ZAKÁZANÁ LÁSKA 1 Zakázaná láska. Trocha tvojej krvi. zaciernený ako kominár. diamant a ešte k tomu hrubý. na horizont hrdla slnko padá ako sekera. budem k tebe rubín. sadze na obrvy. smaragd trávo Pod jazyk ma ukry. topás. A celý v plavkách. k bledej hviezde letím. zreje ovocie. horí vo mne tvoja tvár! Bledá hviezda svieti. ked hustnú cukry. Júl. noc. Cierna ako kavka. Lebo ty si ku mne láskavá. . dymy nad komínmi.104/ Miroslav Válek Jak netopier dolu hlavou zavesená noc! Odlož si ma ako zimnú hrušku. Mliecna luna stvrdla. Ústa ešte vecer od peria. Zakázaná láska. tažká letná zástava. korund.

2. už: sa nezbavíš ~:". : > 2.::?rosÍ o ohen. <dá.dkomínom dym.Nepokoj /105 >::rne veci po mysli mi chodia.:::::bodo smrti sa upi . ako :--:':amem.:.~nti kladie vlhké ruky na ramená . . ~:::-na.~:oierna líška c . '( 2..~ázaná láska. teda ona si ta kúpi .mem knižka.\"lastne kam? ..:áles.:.jedna žena v bledom je. . ~:~rna závist! ~:::rne svedomie! "3 :~dá luna. Z:-lázni sa .::mypes . cierna voda.. Z2.:hkradmých krokov za sebou :: ""sebe toho odchádzania bez prícin .~ni na rukáve sedí myš _ "~sen modliká: "codchádzajte. kúpte si jej rubíny.« = '::mietaš. bledá jesen veselá! :":":2.:::.~:: . ~.. .. ::.závidím. bledí priatelia.

pocuješ.. Tak mnoho váži slovo nepovedané. Niekto si tu tlieska. Všetko je jasné: Stromy zakotvili. že sa oneskorí . veIký strach . Na pol roka tma.. ako sa bojí. . most nad vodami praští ako trieska. hlboko v hline rincia retaze. Všetko si zapíš. Vlak píska. až zacínaš sa bát. Predané deti idú spat.a toho zlata po vreckách! Všetko si zapíš. hlúpy poctárik: Že si mal veYaštastia. jesen ti to zráta.~~=~~~~~--~~~~--------- ~--------~- 106/ Miroslav Válek Aj ked spíš. ako si zlostne uhládza svoj plyš. Márnotratníci vracajú sa domov s rubínmi. ako si jesen natahuje hodiny. Vo viechach zhasli. Z dlane do dlane presýpa jesen svoje peniaze. letí ponad dvory posledná smutná odmocnina vtáka.

0 •• .=.::horako britva stromy z kože zdiera. '.Nepokoj / 107 -. .IV klobúk melanchólie c. ~~rzela ma zima biela. :=:~tesú iné zimy. . ona ceše prúdy svojej smoly.: =-.~losti všade. . \1lJja zima je nežnost.. .':'":0 je už tmavomodrá zima. ':íry jagot snehu.~~. ? :-. ~:. o ~~rvená. "~ch na sneh kvapká ~::-\' bycajná. ~ d ~ '. Zlffiesú veci cistejšie a belšie.-i vo mne zaskucalo zviera.::hádzanoc.::jcem drsný vlas ciernej zimy ~::notat si okolo prsta.\'a šteknú spod brán.'~renie hviezd c. Vetry náhodné . -.áme prostovlasí do strmého brehu. ·. ~lt vzduchu do pfúc ako nóžl Chcem pocut puk at kÍby kremena. :'0 rána ju z každej strany sníma . Zo všetkých zím jak ponorka som ustal. '\3. Je sneh _-:. . až to bolí. fudská.?hodme ': ". v ktorých spomeniem :-~zovú zimu tvojho tela. . ktív luny otocí a poutiera c.l=-ja zima je biela.1oja zima je dobrá. Z.d~'Chalsom sa zimy ružovej.

vlcie zavýjanie. zdíhavý Mesiac ma v okne podrezáva. Vody sa zdvihli. korene slnka stále trápi smad. šabra. bud ako studna hlboká. A mne už skoro spadne na stál hlava. Pocujem v peci veselého diabla ohen rozbíjat. horský med. mimózu a hrom! Miluj ma! Bud vlhká ako noc. Pre teba. budem jest s tebou tmavý. Sivé a tažké hviezdy z olova lejeme spolu do priezracnej vody.108/ Miroslav Válek SENTIMENTÁLNE VIANOCE To sú tie štastné Vianoce. okolo domu vlcia svorka chodí a ty si moja láska staniolová. J a práve ako slnko hodavý a smadný som. usmiali sa utopenci pod radom. kým na nás letia biele oceány. zapráskal bic potoka. Siroty mrznú po stovkách jak vrany. na zadné zrazu postavil sa dom. Bláznivé husle. horí sad. láska. blesk krvi. Obchádzam ta v kruhu. prezerám si ta žItým pohradom. .

.:. Z.:. Z\-on! Zvon! ::.rmínový svet! ?:akala a volala.lohazhasla.-::_.-:.:nie .:-amky. ~!-=-=-:ici jej úbefových rúk. 30li biele Vianoce. : :-".:0 sú tie štastné Vianoce.. zvon! 301 to neuveritefný beh..lé mesto medené jak zvon.. :.duja. --= som spasený.... -\ch. tá mladost bofavá.:mmi uletela.í ma ruka na ten nežný krk.Y::.. krotké ovecky. . :I.. '.. ..:. -".dalcierny ~:1eh.:duja. :--:. ~=-. <jádzajú z mojho tela .-::. . -\.ldbazvonov.:. Z\-on.1 jazyku ešte sladla mi jak perník.Nepokoj / 109 :.':-~a\"é blchy z ohna na zem skácu.:.zba modravie jak pri zváraní kovov. zvon. nie...:.. : :::~_ domov.. -. ':-. lchá noc. . ~:. ~:. .útle ruky váhavo zvoniace.

prepadlo sa do mna tisíc Atlantíd. Nieco ako ohen. že letím. Len ten prach. vtláca do hliny skrvavené tváre. Na jazyku hrozne známa chut: Nieco ako láska. Milujem ta. tisíc vecí. To práve vtedy. nieco ako sof. ked tažší som než predtým. Svet jak golier. pusté krajiny. chcem sa skryt. ale už som zabudol. Z púheho svetla utrpel som šok: tisíc vecí rozomletých na prášok. Opieram si hlavu o oblocný rám. Padá prach a padá. naslineným prstom všetko zotieram. Kde som? Kde som? Kedy poletím? Hucí vo mne more.110/ Miroslav Válek Modro pod ocami ELEMENTÁRNA BÁSEN Kde som? Niekedy sa mi zdá. Celá Zem mi visí na nohách: Jedno zrnko prachu. Vyhlasujem nevyhnutnost smrti! . nieco ako dym. na ktoré sa dalo spofahnút. cosi ma v nom škrtí.

.s\-adobný závoj -':.Nepokoj / 111 :-(_-\~fENNÍ MUŽI '. Z. '.lenélustre. : \1\ sme tí kamenní muži.3. . ::::-. ~íme hrózou. ~_ -':. -':.'=' ~:"~'-. kry :: '.~. bolenie hlavy a angínu. -:. s ~.::. s lunou a kyticou. ako S:~jíme za slovom.~:.~:-sme tí kamenní muži a na našich pleciach ~:-Jdva tarcha domu. o nadovšetko nám na srdci leží . --: :yskanie nožov..1Yvšetko vidíme.ilujemelen staromódne.meme manželky. '. lebo to robí muža :: =už je oporou štátu a hlavou rodiny. '.':. všetky tie klavíry. Netancujeme twist :: :-:. ~.i:éna holubom. ~-::ypodIa možností.-:ahydo nebies. ynickí anjeli ulic. zlodeji neónov -':. . že plechové lietadlo džezu exploduje v našom vedomí :: = y si ho ponesieme v studenej elektricke .ckové krádeže.-':.::ašímzákonom je stát iba na svojom mieste. ste tí kamoši. _-\ \y' ..zohIadne sa bozkávate pod portálmi domov.:-.-':lka lásky a postele. sme tí kamenní muži.\ot je krátky -':. c 3.elaságarsónka s neštastnou láskou. ociach úžas jak po zrážke vlakov. Rozbíjaci lámp..~\ všetko vidíme: ~~zchody milencov. ale len výnimocne a ked je to celkom isté. ale my mlcíme s Iadovou tvárou.

posledný trolejbus ho oslnil modrým bleskom a uniesol. Ó. Naša cesta je priama. fahkomysefne sadíte stromy.--- 112/ Miroslav Válek od prvej jarnej sekundy až po chvHu. my sme tí kamenní muži. . umývame si ruky. Nad mestom krúžil súmrak ako excentrická sova. šarmantné ženy v obchodnom dome sa usmievali príjemne a hlúpo. Nie. ODSTRANOV ANIE SOCH Noc ako ostatné. tam groš. závrat: trojmotorový škovránok nad rodnou hrudou. ako živé. tu úsmev. A vy sa smejete. Nervózni piloti snov a urážliví hfadaci štastia. desí nás vaše hlasné. náhlivo kricíte do tváre mesta svoj zápor! Vy ste tí kamoši. reaktívne nebo. dlažba scernela. Nie! My nemáme spolu nic spolocné. o všetkých tajomstvách krvi a lásky. A my nemáme spolu nic spolocné. plánujete svet na tisíc rokov. pre každý prípad. nejaký Jesse Owens z Kambodže vytvoril svetový rekord. a ešte malá zvoniaca lož. v krikfavých košeliach idete do rannej smeny. ked stromy zacínajú v sadoch svoj necudný striptíz. V Dunaji luna penila si svoje saponáty. geometria života je iná. Nie. O všetkom vravíte nahlas.

kameni uvadnutá kytica _ ~:'. =-·oma prstami.:~. ~ .'. . ':'.l5Y sadry ako po strihaní obvazov.. . o .Nepokoj /113 položili ruky na mosadz.holuby už nekrúžili okolo jednej hlavy. -\.:hna nu nepadal.~::-lemracno knísalo sa na oblohe ako kombiné.ožilisochory a páky.::. = :: ~~-. z podstavca.::._<: bod rozhodujúci o pohybe sveta. ~ ~~.\-ievali ju cherubínskymi krídlami.:hvíli. m :'::. od =_':' :TI údrosti sa zakýval. ked sa nikto nedíval. ú =-~~·~o úžasu. =lnaj si lenivo penil svoje saponáty. _ ~~~~. sta dokorán.:TI vystúpila . : .::.:010 srdca a pod srdcom . =<.s eravel.'::':-:'. ::-:10 ruku zasunutú pod blúzu.:torej mal ešte jednu vlastnú sochu.:stivo a zdÍhavo jak fraktúra.~. ~. ~::--::y socha do vzduchu. . .~-:-'~y krácala po hlavách tých mužov. zem sa nechvela.'. '.a jemne ako na krk husier.~. ~.oéie noci zrastalo '<. ::--.':5tie. ~.. . .::. .::. ? :->tomsom skúsil opatrne. .:.:ja som si stále predstavoval jeho tvár. :nalou rukou zasunutou pod blúzu.stále mysliac na tú malú sochu - .::-zosuli sa hory.'::':10 bolo modré ako po svetlicke. :nalých cižmách. -:::-lizen neba bola vypraná.

ich nepáli to a nebolí. pred ocami zametacov osudu a robotníkov. Ó. Si lopta. moja hlava ako košík z prútia: Co namelieš. Tak vidíš. opravujúcich svetlá nad svetom. Všetky luny zájdu. No. Ved nocné mlyny básnikov sa krútia. Vcuf balansuj si na slnecnom lúci. básnik.114/ Miroslav Válek až nahmatal som nieco ako kamen tažké a studené . Bola tam! V tom okamihu pred ocami exkluzívnych žien z obchodného domu. to postráca. dobrí hráci! Až v nej duša skucí ako pes do vlastnej kože zašitý! Je po zvonení. Ach. je po zvonení.hory sa zosúvali. ktoré sa usmievali príjemne a hlúpo ako živé. v tom okamihu a práve tam som poznal: Odstranovanie soch sa zacínal VERŠE Ladislavovi Novomeskému Nie sú! Už nie sú! Akoby ani nikdy neboli. zem sa zachvela. . cože! Ved je lacné svetlo Mesiaca. ktorú kopli do ofsajdu. Chodbami mozgu ciernu rakvu nesú. Už berú zošity.

:::1áhle pravou udriet do tyla.zami. -.\-íIu drž at favou dolu hlavou.:. tak ~ -zerat. ~ ::.__ :. __ ~:10 tky.::zdyihnút z teplej slamy. :'c:gický obor..Nepokoj /115 =_-\BÍJANIE KRÁLIKOV -. jemné slová. :=: ~ ~c raz v dlani zacítit odraz ..hnut si rukavice na ružovú slávnost.\-ok ovonat. -. :-:cdeTu po ranajkách.. .::~cerstvo odseknuté dlane .: je vzduch asi na polceste k Tadu.:: . S::... ? : :om už vsunút hTadajúcu ruku . ~ : ~ladkat nežne za v8.lot ich napichnút .: zb!1ocnému skoku. ako brunátnejú uši.:.:.::hu poTutovat. . t ~:.:.:.: ':crstvom snehu krácat .jéitcez dvierka.. ~_cdeTupo ranajkách.:cdenský modrý. ~ :'':ut. ako sa otvorilo nebo zajacie . :~:.:::.::?lné hrste srsti z ne ho padajú. -:-_. odniest . -.fúkat. ~:C'míne piš ti a tenké flauty myší. :1edeTu po ranajkách ~-::'.::~ dymom v zuboch vraviet sladké reci.:lietkam.. =. _~:lopit pevne za kožu . =-:-:.dkona podnebí. tažko v ruke. ~.

Vtedy však ponorkové lodstvo obilných zrn len váhavo vysúvalo svoje periskopy. jar bola chladná zimnica triasla osikami celý vecer . ornica sparuje mrtve telo vlanajšieho pýru. v utorok uvaž ovat o osude sveta. ceský strakác. BUBNOVANIE NA OPACNÚ STRANU Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. mlcat. Asi tak v marci. v piatok myslíet na iné. ale aj bastard z hocijakej krvi. všetci zomierajú rovnako rýchlo a bez slova. V pondelok mat modro pod ocami.-------- 116/ Miroslav Válek francúzsky baranovitý. pri výstupe z elektricky. zamiloval som sa do teba v case klícenia. asi tak v marci. ale najma na belasé oci. v stredu a štvrtok vynájst parný stroj a objavovat hviezdy. na všetky strany sveta zvoním. V nederu po ranajkách zabíjat králíka. celý týžden rutovat siroty a obdivovat kvety. v sobotu sa do ružova vykúpat a usnút na jej ústach. že si krásna. ked nad zemou sa dymí ako z krematórií.

položím ta ako zmrzlé vtáca na album . teba kolembám. Ako sme dovolili . ktorí máte o hviezdicku menej..lony vzbúr a búrky bubnov pod nebom.:::1 hlúpy dážd ~ :'. :--"':'Don veštil budúcnost.:'pokrok fudstva sa zacal už dávno pred nimi. .:tofa bubnov. :-'jldogy bubnov proti rabom.:pokon už iba malé.::nilného generála vo výslužbe.::. -'.:hovanie národov a náhly zosun skál! '-:.Jko ked zobudí sa gorila a beží temným lesom! -\ potom ticho a potom zas a zas a -. 3. '-:.:. . li -.lbny prešli stárociami. vecné vraždy . .. ?~~zové nozdry vašich koní ženy vzrušujú ::. ::.aše bubny. :: pochodujú konšeli a rukami sa tlcú do plešivých hláv: -\~o sme mohli . :::ll den si našla zrkadlo a utopené maca s hodvábnou mašfou ....:.-=ráli jazdectva _ '.:~~-=ká hviezdicka ti vyšla na temene. ich remenov a skysnutého chleba.': starej koži sveta bubnujú: " -znik horstiev a zánik oceán ov.Nepokoj /117 -:..:1..1 si sa kfaciacky _ -=--=-oti smeru idúceho vlaku . -=-.. šetkých.aspamat a bez námahy.. ich lakonické hrmenie . ~.:rota... . ::. v :-: ~orne milujem.'. okrášlená smrt.::: . = -:-:.umerang bubnov ženúci stáda k hradbám. krutejšia než iné. .':::11 vás rád.ditelia plukovných kapiel.==-. bezvýznamné dunenie..zrmjemvojakov. ..

žongléri. Scipio Africanus. vhodnú k meninám. dupot lavín.. kvete: » Drahí rodicia. krásna Brunhilda. bláznivý charleston. našli sme si iné. zasvieti jej ocný zub. co som predpokladal: Zabudli sme na náhodnú lásku. A Zem sa tocí stále zbesilejšie. kopytá na skle. maršal Ney. hltaci ohna. za hrivy koní slnko zapadá. ó. pri hlbokej orbe. ale aj k hlbokému spánku. chvífocku sa oneskorím.. bubnovanie na opacnú stranu sveta. zdokonafujte to nežné zviera. lebo .-~------==::=-=========- 118/ Miroslav Válek bubliny bubnov. na jej meno. ten cistý kvet. hanba. džungfa! Kde je váš bic. Džingischán. A to je príležitost všetko zopakovat. krotitelia pardálov a púm? Smrt hrdzavá kobyla tak naliehavo erdží. vynálezcovia beztrestnej smrti. bubon vyšiel na bubon! Tak sa stalo. Odpusti nám. vrhajúci svoje nože proti dejinám. generáli j azdectva. až po absolútnu ružu. a možno až o sedemsto rokov. žIto jak osa v malinách. Teda znova: Mám vás rád. « . to sa stáva. na jej chut.

gentlemani neprídu sem zložit kosti. . \·erkej chvíli XX. =i::-javujúsa ružové stehná. ::-<xhuhysterická slecna.•~~úlajú sa všetky jabÍcka Kalifornie a hlasno zvonia. ktorá vzlyká.'aše prsia vo výstrihu jedine \ -::. krásna pani s medovými ústami. =. : .::. ::. =::. viem.:. ::::megufa v plnom rozpuku. . :::-.:. ~ ktrická vcela bzucí pri ich ušiach.:h.·.:z LADIES FOR GENTLEMEN .Ový ' koktail v ociach. krásavica. ::a sa exkluzívnym strojcekom znacky Philips a pijú gin. džez. dnes vecer ..ienická smrt pre budúce matky a dojcatá! .:.~etko je v nom presne rozdelené: " .:..::j kapitalizmus zacína svoj jedinecný striptíz. "_. ="::"1.-:achlickovaná.~Svecer.Nepokoj /119 = . konecná podoba tecúceho casu.:.a~e štastie bude trvalé ':':-.'. tvoj úsmev je blikajúci neón.:Jon hlavu k hviezdam. =. áno. -\:-nerika :::":1cujúcaako slon -.Iovésvaly rozkrocených noh.. . no med im nenosí.:.~ Hiroshima perfume spray . ~ .::. biela.:)konalená smrt do každej rodiny! :-::. . storocia. -:..::" plantážach sveta.... '< ::"::0-: Ich život aj tak je sladký. .. -:-<)madnáhavária pancierových flotí1.:'..=~z. -\:-nerika v nukleárnom klobúku...:á rybka v akváriu. další závoj padá ako motýf. .:':-l. .z trasie nadrami.ámalopta nad rohami býka.

Šero hrá na nás tesne spoza siete. rybári zbierajúci ulity a mušle. jej úsmevov. požiar rumeliek. zhasíname neón vo vlasoch. nahý. jej vlasov. Amerika. Slecna. Všade je plno jej úst. V umelej noci padajú na nás hviezdy umelé. len zrkadlá a zo všetkých strán zrkadlá pracujú nervózne a s vášnou. jej prsty trúsia korenie. pružný vzduch.120 I Miroslav Válek Svet sa mrací. je mu z toho úzko. biela osamotená. príboj. zachytia si ju v každej polohe. nehraj sa s tou blúzkou! Ešte jedna gombicka a budeš svatá. planúce šije napli k Mesiacu. Amerika. saxofóny vyplazujú jazyky. Sex a zvony. umiesti všetko tam. plan! Zakvílili limuzíny. Na cepeli ohna tancujúca. hraj! Polnoc. tancuj! Amerika. vyjú svoj vlcí žiaI. kde necakáš. vlny Atlantiku. Amerika. vojdeš za živa do nebeských brán. perlet. divá luna mandolíny ožiarila kraj. odhodia svoje výkresy a zacínajú nové. jej prsia a jej lýtka. .

.. -=-:-dhorné rstvy vystupujú na povrch.~obvv strede Zeme narodil sa hrom.:. . :::.dysa im triasli..::.:šo\'atelia penazí ::.:1ed vstali riaditelia bánk.konalé a oblé..::. :: ~<'te. 3 :-. ::~ú don ::...::. 3.::: atramentovej tmy utekali. ::. ..tkyMalajska. litomobiloví králi. .lŽnicu Archimeda.:~y Laosu.~šampióni boxu . .. . h ::.plnili o jatky Chicaga..inujagavej ryby. -==-:lOrky posúvajú pod fadom.:najitelia oceliarskych trustov. matné slnko na nehybnom nebi. .::'::'0 plné hviezd.::.=.=. ::.3.. . ~:.:-zgajú remene. sa ~::Clajújazdecké pluky od stvorenia sveta...::.:hytilaho rukami. :-. jeto bubon.:~.šli rucho Ameriky. .jeto bubon. v .rcibiskupi . ::.~~ .:'::'\'Y horeli jak pece plné koksu. '\.~malé.::domili sme si jej brucho .:~~knad hlavami chodcovo Z. -\. im '\. : :elové gule zavrtané v hline vracajú sa k hlavniam.mtom naraz ako gong. videli sme zblízka: Je sýte... _'... ::.Nepokoj / 121 . =::-. :: t o známe dunenie. ~. .:ks Vietnamu ::.~podtaté sa zosypalo na st61. . tu sa práve zlomil hreben luny. ::.=. b -=::eskajú ho cervenými rukami.

no nevzdá sa a nepreruší jazdu. smrt. co vidíš za obzorom krvi? Ó. co nás uspáva. ako muž. nezamúc ešte hlavy našich matiek. sycí had ako ffaša sifónu. Ó. bubon. že nevytiahne do kopca. a sú to bubny. na všetky strany sveta zvoním. rachotia sudy na kamenne j ceste. ked spíme: Smrt. Ich rytmus. Ó. beImo oblohy. Z tvojej kože. aby sa stretol so sebou až v cieli. • . sa raz prerezat. Podkova páli oleje. bubon. Posledného pretekára dávno stratil z dohfadu a nemá spojenie. Sám seba cíti za sebou a uniká. už idú s ohromnými hlavami proti múru. že si krásna. a za hlavou nám bijú bubny ako hodiny. bubon. listy nedostáva. to je to. a predsa na polceste. mlynský kamen sveta. pomalšie sa toc. Krátko pred smrtou.122/ Miroslav Válek blesk na dne mora zdvíha tarchu vád. bubon. prepálit ju. co vie. * Krátko pred smrtou si kupujem chrómovaný bicykel. smrt. okyslicujú sa kovy. v tebe zašití sme ako macatá a práve takí hlúpi. vyletiet a za patami cítit úder blesku. nezamiloval sa do brunety za oknom a nepil z cudzích studní. sú to ich celá bez jedinej vrásky. nepíše domov. chce na kopytá koní.

.Jbilisme porcelán.::tk~'m je na posmech. '.::~tavtejazdca za vlastným tienom! '. :. <:tisíc. = __konštruovali sme gramofón. : ~:::-ne.slnko sa odtrhne. = ~~trojili sme metaforu a alkohol.~:~kým je na posmech.-lašený._::možno medzitým už prešli stárocia a svet sa zmenil.. atd... celej plané ty ho hryzú do lýtok. =. -.'. ':'.iderna bubon .-:: to len posunok.'': .__ ..'_'..a vecná.:tisíc..::dam práve to je zmysel všetkého. '.:-. <. prototyp papagája. . ''. a\'ili sme Ameriku a ekrazit._~knutie prstami.. pohonné hmoty zmyslov.. ~JU dúhou nad hlavou a v predpotopnom drese.« " ..:::1e."~inú podobu. . ': zatatej a tvrdohlavej jazdy. :: ____ ::istavitefa diluviálnych umeleckých kruhov. '. bie1y kón . na tom záleží.::kojablon tuší jablko. . žije len . ? ':. ..že Zem je gufatá . -\ stací zápal pfúc.::::1e. .ako sa rozbíjajú atómové jadrá. kofko tisíc mihnutí okom . .Nepokoj /123 :::-. :.. \zduch tuší vtáka. ~ :.::cÍpád zo schodov. . :-::zradný pohyb plecom. ~. '--::ci len matne tuší.::~k. ten slepý leštic hviezd..~aj pred sebou má iba seba.: . = '::-. : .tisíc rokov už preteká vo vlastnej krvi.::~tavte cloveka. =. že: »Štvorec nad preponou pravouhlého trojuholníka .

Objavili sme nesmrtefnost života. vieme. vkladáme ruku na kožu bubnov. na ktorom sedia. clovek je vlastne vždy jednou nohou v hrobe. ako sa ladí hrom. « Clovek je vecný! . ktorí aj v smrti sú na svojom mieste: Súdruhovia. clovek je smrtefný. Mal som rád tvoje vlasy. aj ked už medzitým prešlo pár storocí a všetko je iné. To je to zázracné perpetuum mobile. ktorá medzi nimi vychádzala. cítime v nohách to stúpanie prudké jak búrka. Poznávame sa v jazdcovi s napnutou tvárou na zákrute. To je tá cesta.. delenie buniek. pocúvajte tú poslednú hudbu. V mene života vyvolávame po mene mrtvych. jeho sláva. Clovek je vlastne vždy tesne pred smrtou.---- -------- 124/ Miroslav Válek žeravá obloha zájde ti za nechty. to bude všetko. krásna Brunhilda. ktorú musí vykonat každý sám v sebe a všetci spolocne. To nie je škrípanie zubov: »lmperialisti si pília konár. aby zarástla trávou. ktorá by mohla zastavit napredovanie fudstva . ako horí slák na jedinej strune. rozmýšfal som o hviezdicke. to hucanie zvonov v hlase. jeho kry. pozerajte.. nekonecnost cloveka. po svojej dráhe. výmena energie. Na svete niet sily.

MILOV V HUSEJ ANIE KOŽI .

::tujúz dielní.:.::. h .:úva do jesene. ?ád hviezdy. Potlesk :-.·::orú by videI. ~. := -\ strom sa uklána . " . :-1rom.:-: aký' den nejakého leta. ?ád zostrelenej hviezdy.::c ':'j. . duši bazy sneží jak v duši lakomca.~ túži . . ..olubíchkrídeI. ?ocut.. .:úp do nej. . --\dal by vecnost za súcit.:\. :.::. ked vcely _ . ._ceš nesmrtefný! -. Sám. sa vie: cervy .Milovanie v husej koži / 129 .. '::.c.:. . ako bažiu hlavu obletuje brak . ='.ustený.~. ?ád ~. .=.:ie to prekazili! :-lešia v hline . láskavé slovo.: ocijakú tvár.--\.: sa zasa nicím .::zzaciatku a bez konca.. ::~ \'oda nie je pre nikoho doma.c.~osi viac než iba hudba vo veciach.:.:a klavír v úfoch.:1atahujú v stramoch hodinky.:. NA VECNOST '..:okrídlení muži '.

mohol si byt citovaný.130/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (2) DENNÍKA I Ked budeš visiet na drótiku a nohy sa ti budú knísat v prievane. mohol si ležat v tráve. Bol si vždy oslík. že tu už nie je.. mat v uchu cvrcka. zúfalo kriciac do rehotu divadla: »Preboha. place na schodoch. Mohla byt z teba krásna mrtvola. Trocha kostÍ. V najlepšom prípade vec obcas potrebná na hodinách anatómie.A co si? Nula.. ž1tnút pri hudbe. Tak už s tým prestan. lež iným smerom.. no vracajúc sa vidí. kto som a kam sa ponáhIam?« Ubúda casu ako múky z vreca. aby sa presvedcil. pozerat svetu pod sukne. ktorý prichádza. bol si nesený. to je ten slávny výstup blázna. že neodišiel. že sú to iba dalšie kroky do prázdna. ktorý beží v kufríku. mohli po tebe pomenovat cukráren . . už je po jarmoku a ty si sa predal ešte za živa . bol si vždy uzavretý. . pochopíš. To práve je tá mechanika pohybu. a tak tam sedí.. bol si na kIúcik a nesúc svoj náklad.

.úhe kostry v tmavom kabinete . prach a krieda! _=:-: . homo sapiens? -:::-ou to ešte skúsit? Teba potiahnut . si púštat : _. morské hviezdice. 'J!. .=.-_~. .lunou basketbal! ::.:.··::\ábnym leskom? ::..:ia do ucha ako banálnu hudbu..:.:::jou byt nezávazný? -:. =. c:. sa topole a trávy..:rny dáždnik..:3.::.Milovanie v husej koži / 131 - _:: -.. :::-.:nieslnka.2.::~aza životom! ~. ..si v hlave rozložit.:.•.:~ " ~ Tma. =-~~ilby si mesto! .= ~:: at ta letiet po vetre. :..:.c:. kontinenty sa vzdafujú .~ .::::.::.: slepnutie! ::.: '. .. . .ostupne :.. co sa zabúda.. • _ :: = ~i bol vtedy.rozpadáte.:rny dáždnik.= :. -. ujú -::-.sa Zem. pamati. :':ll starý dáždnik. .: t\·ojím hrudným košom ~_. z teba povetron.:.

píšeme.. farbu ocí. a nikto nevie. píšeme.. ale poézia je nieco iné. hltáme svoje narkotiká. nenávidíme sa. ked spozoruješ. posledná spodná sukna noci je dávno popísaná. Niektorí ju definujú ako prijatý návrh na ukoncenie panenstva a iní ako prerušovanú súlož citu s rozumom.132/ (4) Miroslav Válek Padáme ako po behu. ochotní vyspat sa s každou lepšou básnou. škrtíme sa vlastnými rukami a pred zrkadlom odhaIujeme pohlavie maloletého slova. co je poézia. vážení! Zacína sa to vtedy. Závidíme si. ako sa v tebe pohol kostlivec. aby sme uvideli motýIa. prechádzajúceho do skupenstva ruže. nechávame sa trápit ženami. - - . To je cas básne. ale to je fatálny omyl! Poézia chodí v kockovanej košeli a kašle na bontón! Z toho hIadiska kométa v hlave a luna pod nechtom mažu byt celkom vhodné pre básen. ako ti znútra siahol do vrecka a skúma rok. mesiac a den narodenia. Trápime ženy. Tak ako vy bifteky. vypIúvame zakrvavené mestá. zvláštne znamenie . opúštame ich.

-\. oranžové plamene! :-::::edá. :':'\Taz na hrdle. ma tvoje oci. ~-=' na ohen.. .. <:. vóna pálenej kože. ~. akvamaríny -·ja sú studené. o~en. -. :S'-:eti u vás med.~:-:st a kry.lenstvo šalvie. . \. .c.-:. ln -\:h.. -=. ~ obrý den.:h. kde je básen? "emáme! . akvamaríny sú studené! .:ijte pokoj.ždábásen má svoj cas..jrpur..:: -:as básne je kratší. ja to viem. Biela plet. '.::.Milovanie v husej koži / 133 sa.~ do biela rozžeravená nahota sycí ." ste plakávali ::' \"lasov predavacky z parfumérie. ~::.de okolo.-\. . slecna.:c. :::imá . ~:~:otoce stromov sa krútia a krútia . lebo prichádza :-: ~01stvo o podobe semena.~ -=-.c.::':1\"alinky a nože! ~. než si myslíš.":edv ste boli bohatí -:nilovali vás! . ::".::.c.

ktoré si miloval. všetky hanby sveta budú v tebe porátané a ich suma pripíše sa ti k tarche. verný vol plužných slov.nie je ako vtedy. budú pri tom.. Ó. ked ste spití kdejakou hudbou náhodného tel a do výstrihov malé luny dávili! Kde je tá žena. Budeš opIúvaný a ženy. s ocami prižmúrenými tak nauzucko. s Andromédou v pysku! Príležitostne budeš vypískaný. ktorá sa nevyzliekla v zrenicke tvojho oka? A predsa kto. To. Tvoje poníženia sa rozpocítajú na prvé a druhé a prvé vojdú do druhých. samy nimi napÍnané. pojdeš na ohen. ktorý vykráda klenotnice a kostoly. že sú všetky zmká peru spocítané? Komu bolo Iúto Iahkých púpav? .134/ (9) Miroslav Válek Úbohý básnik. ako ty bezradný pred tajomstvom blizien. aby ich naplnili. nežný úd! Tvoje meno je strata semena a tvoje tehotenstvá sa nikdy neukoncia placom mládat. že pod nohami ti budú plakat žiletky .. prosil pozhoviet? Kto odmietal jest Ialie? Kto nahú ani rosu nevzal na jazyk? Kto veril.

odník! < . ~::orého sa ukladajú jorné podkovy strateného štastia..lpne si vypovedal celý svoj životopis.. sa nestalo.zámerne si zabudol na nejakú malickost. -: • . \šetci uverili. co si niesol.ihol hluchý telefón.. -~. :":toniekoho volá..:.- = ::1\'I~ ~~.~ ~ 3. že máš so sebou vozík.Milovanie v husej koži / 135 =·':'. ~ Hfadali sme dvoch. :'.Jdil niekto vyzutý. " :..len sa teš! ~::'. ': . " '::ho štvorrozmernom oku sa zachveli ':-. aky"hluchý clovek ::.ie.-:ejakommeste zacal zvonit zvon. vecer náhle zomrel boh. ~ š t\Ttok :::i sme dvaja. ? .který má pod košefou líšcie mláda! -.:'.>ravedlnte poruchu.:-:0 keby v nocnom vzduchu : -. . ': .dacasu . . -'-. sa stávala kfúcovým bodom básne. ~-:-~.~a fialoví anjeli. ':'. " -= =. -= 10) '. -= ': -= .:~o ako po smrti. ale niesol si to tak. ~.~'. 'aké hrozné veci visia vo vzduchu.:ž:com.::':0 sa chystá.:.

136/

Miroslav

Válek

Akási neviditeIná, nahá noha rozknísala dom. Niekto stojí dolu hlavou nad nami, nejaký inteligentný a krátkozraký hmyz. Pod dohIadom televízneho boha lúštim miliónty kvíz. A v božom oku sa zmráka. V jeho sklenenom oku vševesmírna únava. Storocie, tvoja absolútna hlava zlyháva! Tvoj prázdny rukáv nad zástupmi, tvoja zástava, ó, tvoja neviditeIná a tajná ruka, tá desí, tá zviera ako lis. Dupocú vo mne neuveriteIné kone tvojich psychoanalýz. Rozmnožujem sa. Beda! Erdžím ti lásku, ale nerozumieš. Som crieda. A som aj osamelý hlas v nocnom tichu, nariekajúci pri zabitom. Som bolest trávy pod kopy tom. Už sa úži vecnost v oku boha. Nejaký zástup vo mne kráca, nejaký zástup prekracuje rieku. Cudzí muži. Nejakí nepravdepodobní a cudzí muži na úteku. To som ja - a cosi vo mne, cosi s operenou dušou udavaca, pretvaruje sa, narieka zdaleka, ako z hviezd, a otvára svoj kockovaný notes.

I

I

~

Milovanie

v husej koži

/ 137

.;._:: aleaia, aia, -,-_;:.:1ia, beda, beda, -'--;: :.iactaest I .;.~::svet .:::~.: vrhá semená, j
~',::t

___ ~uje sa za vfzgania protéz. ~áéaj, si krásna nevesta, . ::oriacom vzduchu, v azbestových šatách. :::::::tómyvystúpili nad mestá -'-~ypú sírny kvetl Z-'::vihnútplece, :-:-_nútitnohu, co sa zdráha, _:::kat k oknu -'-~\'oje štyri tváre na sklo pritisnút, nech horia -'-~o štyri sviece v dome samovraha. bože: nebo! asie sa cirkusový šiator :",.=.d hlavou veselého pajáca! -:-wist,twist. .. ) ".)C. zubatá jak aligátor, ~~ásne krváca.
='.
-:=-

S:yri razy som sa zažal, :-:-.:chlina mna štyri klavíry. ?:·.jjem ta, vecnost! ~usíš ma jak kry! :-iarmónia sfér, mám ta plné ústa! Z.::klánam hlavu: S:yri milióny slnecných sústav -'-~tyri hviezdy :-.::dajúce o štvrt na štyri.

138/

Miroslav

Válek

Cosi tu chýba. Cohosi je mi fúto. Všetko je v poriadku. Všetko spocítané: pondelok, utorok, streda ... Vo štvrtok vecer sa bojím: za oknom indigo noci a za ním štyri oblohy. A štyri luny! A štyri západy slnka! Pocujem, ako štvorhlasne kvíliš. Svet je štvornohý! Vy, baleríny, povrazolezci, pokrývaci striech - pripažit! Nastal cas položit sa na vlastné nohy. Ruky dolu! Vzdajte sa! (Noc podkovaná lunou. Spln. Kopyto diabla hrabe vo vysokom žfabe. Pád zostrelenej hviezdy. Pád hviezdy. Pád. Otce náš, ktorý si na nebesiach, napime sa! Twist. Aleluja. Twist. Padlí anjeli a vyskocené mníšky. Sladký spev z výšky: »Handry, kosti odovzdaaat!«)

Milovanie

v husej

koži

/ 139

'.:;;-~toplné sóch .'-:;;-rpentínu. -_=:'~-\"ajú neho ciusi vinu. z -::~~~o krvi zo slnecných škvrn .'-: JIko slnka z bozkov! ~ to ide stromom do korún. -. ~ \-zduchu, kde sochy hrajú hazardne : :::yieratko tvojich bokov, ~.:.:ti moje elektrické oko. -. -:-_od správnu mincu, usmej sa a stlac, .-.;,adne zo mna oranžový plac. nie. Doslzil strom svoj jantárový bes, :: ~kleslý .'-±lt~'mvcelám žIté slzy kreslí. .:....:~. nie. Už si iná. ~ ::tí cas a z leta upíja. '::. chodníkoch ~ škrípe jesen zlatom. =1, Júlia, ,::":ná vášen v hlavách automatov!
":'.':21.

._. ::iyerzálni milenci na rohu : - .'-\Thujú ti každé ráno ,::.ridsiatu štvrtú polohu _,stej lásky s príležitostným tulipánom. ? JQ dotykom kovu blikala ti koža. ';;-rozumiem a nechápem. -::-·.ojimuži v absolútnych krcmách, ·::oré nie sú ani na mape, ::::j pivo, boli ospalí .. =) ,J smrti si budem pamatat ten požiar, ·::orého jazyky ta oblizovali!

Ako zo spánku. Nejaké hrozné veci visia vo vzduchu. Akoby sa niekto dusil. Tak cíhavo.akoby práve mitvym na vlasy. Ako keby celý život dýchal niekto plyn. Ospravedlnte ropuchu. Ako po stvorení nicoho. Akoby niekde ustavicne rástli slonie uši strachu. Vodorovne .. cakám ta a prší. Hfadali sme dvoch. Tak úzkostne. Kde si tak dlho? A aká si? Boli sme dvaja. Akoby celý svet v tej chvíli kfacal na hrášku. Kam dnes vecer? Pozerám sa do novín: Koniec sveta. ohne. Vo štvrtok vecer náhle zomrel boh.. Akosi príliš ticho.. Prší a prší. Akosi ticho. planúce stípy Sodomy! Si už len círa rozkoš v jeho exaktnom vedomí.. ó. (Aj obloha toho leta bola príliš belasá . Nieco sa chystá.140/ Miroslav Válek Co robí S tebou ten stroj! Ó. Som doma sám._-------------------- . V jeho štvorrozmemom oku sa zachveli štyria fialoví anjeli. Vodorovne. nehrá saJ --•. ) Kam dnes vecer.

. =. škrtenie! :). o :--::>dpálenou srstou s .. . nie! ? 2. nie.racou nohou ..-ornásobne pocatá _. :\:..::. : =-2. .. ~tvornožci .dám tvárou do dlaní.:.pod horami popola. -=-:chopriezracné jak z igelitu.pod horami popola... :--::>dopýtkami kozliatok.::skauž hrabe ~: .Milovanie v husej koži / 141 ..Jho? ~:-.":e. - neviditerné krídla ~~znohej smrti! . plechový kohútik štyri svetové strany sa krúti.:0 to zvoní za dverami bytu? \~cim. pod ohnom. kože.::~:\"orcatá.odtlacky mojich prstov! . :). <\orice milencov kricia: »Zabit!« :\:. k :--::>3ladkým zápachom jahnacej s :--::>d hnom.:h. štvrtenie! _.":ekto zvoní za dverami bytu. . ako ke by som bol odcestovaný.

neopúštaj nás. prechovávac kostolného striebra. na vaše zubadlá. Milost. slimák. - .142/ ÓDA Miroslav Válek NA BOHA ZVIERAT Zvieratá.tažší o zviera. do seba ukryjeme aj všetko ostatné . Ako po poprave ležia na hromadách krvavé hubertusy stromov. pripomínam vám nesmrtefnost chrústov! Vznešená ropucha. prisahám na vaše jazyky. modli sa. zvieratá. o cloveka fahší. Lesy odišli. orodu j za nás. Už navždy samota. zvieratá. už na veky vekov fialové tetovanie dažda. na vaše citlivé ústa: vesmír je prázdny! Co urobíme? Koho zavraždíme? Kam ukryjeme kosti? Do seba.. nahé na kožu.

=.:. ___... :-~.:.. milostivý hmyz.:". . . :::'kame vás..:=. a ".=:ávaj njelskými krídlami.:honemý.. =:-: povedný boh! = _jové muchy. :..: "'1diteIného . ste boh? ... supy.".Milovanie v husej koži /143 ''::= je boh? ~ ~~:lZistorový boh.~sem muších noh! ".=.::~"meme z božích nebies =. =.ovedzte.51yš nás.:..~ . ::-: ~trónkový boh? ·."ecnú slávu =-·~:=rat.:h predstúpi boh.ece.úštajú sa mu viny naše! . ~·:::a vášho .=. cyklámenová voš: ".:.znajte sa: -: _5i byt nejaký boh. líšky.:.

ak ta chcem milovat. každý nech si líha do svojho masa a nech v nom zotrvá co najdlhšie. básen. praštanie srsti v ušiach lopúchov. bud pravdivá! . Príd.Musím mat istotu. ktoré chce vziat so sebou. VI O'· ]esen. Co je v tvojom mase? Dymiaci kamen. (6) Pozoroval som párenie slov za vlhkého vecera. a každý sám. každý nech sa bojí. až veciam na koren. Co je v mojom. miešanie slín. sladké a oplzlé. ci ešte iná vec? . Každý nech volá do svojho masa mená vecí. mfaskanie jazykov.144/ Miroslav Válek Z ABSOLÚTNEHO (1) DENNÍKA II Každý nech je pripravený na cestu. údesné milovanie cervených mravcov! Kanec s cistou tvárou utekal. Každý nech vzlyká. skrÍŽené rucicky patprstých bylín. Ó. motýf krutohlav. liahlo sa slovo v hrdlách hrdliciek. . to neviem.

-:. sklenené.. : . cierne.:uš.: pazuchou neba smiešne skuvína.. . .-. «. « . uhrancivé oci. -. je '-::-:n Fitzgerald Kennedy. láska z barchetu.d).: teda mrtvy .:. ..lj 'o-'..:'. psie.~etko sa uvedie do pohybu . . -:-: \-šetko v poslednej chvíli pred objavením Ameriky.:-:1: sa nad kopcarni masa.zivot ubieha.. štastie.. . =::.:zadu si recitujúc Homéra.nech je pripravený na cestu.:lovýhrom ~. bic boží.:~lené. ~.redával sa preparovaný mozog Einsteina _ A ttila. si ::.':. "'~:-:\-Y tak neskutocne a absurdne . chlapceka . aby vzlykala.:.. Monika. . hrnce c -_~ hviezdy zo starého železa. ma.~:upy naberajú do úst vodu. Miluj ma aj tak! = ~:-. \'~_~.. náhoda a oci .Hannibal ešte neprekrocil Alpy.=. oho nieco zo vzduchu: t :'.~.-·::.:-::orenezrozumitefne šumí.:amenechodia naopak jak raky. ~. neprehovoril v OSN. prší .ice.ábna láska..:úpsi.Milovanie v husej koži / 145 : 1) = ::. suka.AZA TITANICU -:-:.. .~.

nech zapáli si svoje superlampióny. Ó. ? Nie! Skor než stihol zachránit kapitalizmus. malických. hodavá a bledá jesen schizofrenikov.« Nie! V chatrciach svojej existencie. »Cas nepracuje pre nás. zdÍhavo rozmotávame uzlové písmo svojich životov. nech padá. nech sa mu sníva hviezda s padákom! A svetu sa zatiaf rozvtizujú topánky. takže ich stacia zasklit mušie krídla. kapitalizmus mu venoval peknú perlu do kravaty. svet potrebuje trocha nežnosti. noc za oknami vykrikuje spoluhlásky úžasu. Ó. dogy dánskych princov ako hrdzavé zámky visia na bránach osudu: Byt . obloha cvaká cefustami. svet sa hanbí za svoje vefké nohy. malických. mesalíny a jacquelíny. necitatefná voda podpisuje mlcanie. svet sa potkýna. okarína detstva píska falošne. je mu naponáhlo. . Karolína.. nech zaplanie.a ci.146/ Miroslav Válek Ale cas letí. stretajú ho orleánske panny. utkvelé predstavy Williama Shakespeara. .

..=.::.. ...::...::. .. sl\'oriterovi sláva! . .::asi dáva. .::\icne sa vynárajú na povrch .\' nové zemetrasenie . : ::: sa doba radová.::::n trikrát hádat. .:natizovaná .. drahá?! -= Z abstraktného neba padá sneh.:::'.. ... zaspi.Milovanie v husej koži / 147 -Z pod capicou :: T ermopyly a dynamity :-. stahovania zvierat do rudí.:>naa predaj. :j~'den nejaká skaza Titanicu . ..'..-=j~' den nejaká pevnina na dno v niekom padá! .. : . ia . :i a intimity. J -= . ::zda striptízu. ~ _..:: na zjedenie.: :'. malická. .:"':-:.a Golemovi! :... _~. . :-::rnetické dieta cloveka. ·::orého ta zakrúcam celkom nahú..:.. n . <:lrom benzínoví mnísi vybuchujú ako prskavky _ . .:-:-a\'da! ~.:torýskvelí chlapci z Texasu _ ::sili práve cokoládového cernoška .. den .:onciliatómovú archu Noema _ ::.:t svoje prvé zápalky. .. ::.:.... .rsenkya postele. --_:. ~dá Zem podobá sa vianocnému stromu.=...J\'ia a brutality...lema..i už. . co ti mám dat na Vianoce .-. .:..:~ienky a prstene.. '::'..::.:-' poslednú gombicku na kožuchu šialenstva.

Opacne! A dejiny krútia sa v nom. Taký je život. kam prichádzajú mrtvoly pit agátový caj. Casto celé týždne neotvoríš ruku. Náchylná je na mucenie ohna . Reuma trápi drahých zosnulých. Bojíš sa. Kofko je hodín? Na ktorej hviezde? Neviem. komfortnú púšt nylonu. divých husí! Neotvoria.. Neklop. cas premýšfania na dubovej doske. namáhavo sa pokúšajú vyletiet. Opacne! Luna. Tam svietiace duše mrtvych koní obletujú cas .. Preboha! Smrt všetko urovná! Len si nenamýšfaj! Smrt nemá koniec. Obrovský urýchfovac casu mu v nej hucí. oznámi stroskotanie stromu.. Má len zaciatok. Tu nahé víchry placú na ramene zúfalstva a kfby noci duto pukajú. . Tamdolu v tebe tažké lode plávu. Tak dunia celá pod vekami rakiev a tak sa hlava fahko zapáli. Tu je to miesto. Tažké sny! Tažké krídla smutných.148/ Miroslav Válek Stvoritefa bolí hlava. Dupni nohou! V jamke po podkove vystúpi ciema voda. nula na oblohe osvetfuje unylo vek vnútorných prvohór.. Smrt je len samota o pol tóna nižšie.

s hlavou pri zemi.:.s celé týždne neotvoríš ruku. kví1ivo zapadajú v jazerách. ..:ho. sa nenáhlime? ::. - . úzkost ocakávania: ta :~ j\.::.:nennýanjel kapitalizmu.::.s racuje pre nás? p ./ . '.urové kométy.~:-. ako hlboko je do živej krvi! : ~. ::_:-...:ho.:hvosty blcia. :lky . c. -_.:. :-:: bol. :. •_.Milovanie v husej koži /149 : ~:"".. Prsty na ociach.:":'teda mrtvy je . -:-.si videI? .~:.nFitzgerald Kennedy.:.:istými konskými slzami.:":'0 plakal dovnútra .ž si svoju dobu na hrdlo. -~:"" . : =.'. ticho.~Jre vyložilo na breh cierne rukavice.::.::. ~_ :\ek! ~_ako odvracal hlavu kón v pohrebnom sprievode . si vedel.::.::mrežované mesto.:-::erika.-! ~~_~J. _:-:-_~"al tvoju hanbu..::. drsné chvosty vzduch odierajú práve zo siedmej kože.::afora. \'~'. . Paganiniho. .od ktorého rastie svetu hrb. ~.oasa era.iehaako zviera.:. . to je to hrozné! -:-.::.: to naše storocie . to ::. . -:-:. ::-:'::. ..:-:::\.

že ta stretnem v noci. len tak mimochodom poviem: »Mám ta rád!« Povieš: »Ach! Ako každý!« Také pokorenie! Možno by to bolu práve v auguste. ako keby som ta stretol náhodou. o pol štvrtej pred obchodom. povedal by som ti: »Podme domov!« Len tak.150/ LEN Miroslav Válek TAK Len tak..-------------------- . vrav.. Zašepkala by si: »Ale? A kam?« Spýtal by som sa ta: »Co je ti? Preboha. v letnej horúcave..« odvetila by si. že si to povedal tak náhle a mimochodom . ako keby som ta stretol na ulici v prudkom daždi. ako náhodou. ako keby som ta mohol odviezt lodou. »iba. nic.. krútil by som kfúcom na prste. « Kde si? Stále sa desím. kde sa predávajú spomienkové predmety a vzducholode. pri vedfajšom vchode.. Bolo by to asi v stredu. tak co je ti?« »Ach. A mimochodom. Zahanbený až po korene stromov. .

= ~ ma už zasa tuší ~-:d pijem caj .:... <.~oprezrádza sa voda vode.!avicne mám v hlave :: tvoje: »A kam?« ~:oviekam! ""ckam. kde by som ti bol blízko . .de by som sa ti prezradil.:.:. ·:~d sa Zem krúti na pivovej ffaši.~cd sa rakám.. )DA NA LÁSKU \ . až sa práši = ~hípkov obilia.:. .Milovanie v husej koži /151 ..diabol bÍch spí v perí ciernych sliepok.:. I~ .:. . -\ko ked prší.~o stromu strom.. !ej chvíli vecí horeznak -:Jvorí žena rútostivú vodu..-:d sa bojím.:~d mrtva luna stojí za oknom . _:::1 tak..:.:~d konecne aj peklo odpocíva..tej chvíli medzi nocou a dnom. _. .~o náhodou.:TIcliemkávu. korko ráz a s kým . ~:~d je tma vlastne najcernejšia v rozkroku. kedy.bikujedym: J. ~ed si kabát obliekam.:. -:~d za ocami hlúpych melú mak. . . ..:. . ::'~ha diablov sa už opila : ..~ hypnotizovaný spác .

Zlastná hudba skla. v husej kaži Nac. · . Mnaženie Narážanie Nežnasti. ktarý brúsi drsné hranalceky. Krysí zub adhladáva z nebícka. vecí. vlhká aka pa súlaži hviezd. Milavanie úžasu. nejaký muž tam visí v slucke slavícka. Iadav. ca Zemau atrasú.152/ Miroslav Válek Nieca klape va vajícku. past Vzduch. A tma a tma. až do. Láska aka nebo... . Niecí hlásak škemrá: »Vstúp!« V nejakej hlave katúIa sa hlava. skladajúci navý straj za súciastak tela . nahaty kastí.. . ..Bah. až takmer biela . A Mesiac ako.

. sladká Kleopatra.=.oj . .Milovanie v husej koži /153 S~I. ~: natiahla ruku a povedala: »Cítim ~~\Tny na slnku. ?lanéta? :'\ejaký žart :-. '. :'Jdem rátat do tisíc a nájdem ta. alebo hIadaný. :-.e jakým spósobom sme zúcastnení na potope sveta.musíš verit v modré oci hromu . ~ad by som si ponechal svoj náskok. dokonca aj cas ::=:amenajú tak málo.echstane sa.. vzdialenosti. =:) ómyselnost úkrytu.-hokrídla na oblohe .::pod ním ticho také úlisné a temné. jak duše vecí oslepujúco žiarili.prísnost obocia .-predsa len príliš zložitá tá hra a nikdy nevieš.\'olia vedam zmiznút z pamati.« I '~-tekaj. :::.. :::. v ohni Ialií...'idím ta. ~:. trvá.::~e co sa stalo. hod kolenacky. Gaius Julius Caesar. '. :-.. Pamatáš? '..ÚCENOST ~id by som bol faraónom s achátovým okom.ejakého boha! . co hIadá.:::nepravdepodobné sa stáva obcas zrejmé. ~~si ten. je to v nás..' blciacom vzduchu.::prosit výšku.~jeli sme.pred všetkými skrytí d .zhoda náhod alebo chvífková roztržitost osudu iba ::.'. =:)0 tvojich vlasov havran zapadal a dosiaI . ~ odstup od vecí.

Vstúp do vecí a povedz. UC sa od múdrosti hmyzu. ktorý letiac listuje si vo vecnosti tak neuveritefne rýchlo. skor než sa dozvie. tráva akoby uhýbala pred nejakým hlasom: Zvieratá znútra oslovili nás. Zahrmelo v balvanoch. vzduch ako keby nacúval daždu s tažkou hlavou. Kop pod topofom. preco do pamati semien vchádza sekera a ako zamyká sa za slávou tela! . ako si rozostiela zelené postele.dynamit ako na všetkých kríkoch visia jej krvavé ložka! Pi zo stupají vciel. ako psím jazykom zlizuje z oblohy Mesiac . ako protirecí prícine. Ach. hfadaj! Je stále nieco skryté za chrbtom niecoho. ty už vieš.154/ Miroslav Válek Chod. v ktorých sa trápia stáda. že zabúda. co si videl! Videl si lásku. ako sa zakrýva. kde je voda slzou. ako popiera súvislost pohlavia a plodu. kde kfúcne kosti strážia svoje tajomstvá a plaché nahé cervy zvazujú ruky mrtvolám. ako vchádza do purpuru jej slávnostná jazda. kde spodná voda usína na predlaktí piesku. v ktorom preklína chromý démon stromu.

:.Milovanie v husej koži /155 -:.:'lako ako bezpohlavnost smrti..::. :áska? A nenávist? = ~:. s nami sopránom.'':senica budúcnostou motýfa.:'idzujú ám na oci každý náš omyl. pod ktorým spáva zemetrasenie? ~ . ktorí vstupovali do ohna ako muži .. :::-ozoznávam padajúcej vody od padajúcej vody.:'j. __ ~... co tušíš. ~~ je minulé a co je budúce? '... :::-. je kamen.\etak..:': príliš sú si podobné.~:: utuj.:.ot je iba prenášanie lampy v tmavej miestnosti: -=. . sú muži. ~de je lebka Minotaurova? ~':e je ten nežný milenec? ~~':esú deti Herodesove? ~. aj následkom :-:-o. : =. .:y trocha svetla z trocha inej strany.'_k ~:::1prícinou .lIl. ako motýf je budúcnostou húsenice .~'. '. '. ze vyslovené slovo nakloní vesmír.. . ::\Tav. :-. :-~"a v uchu hudby. ktorú vidíme. ~::!e to stále tá istá tvár.::13 pot zrkadla. : " '::'.::.--''-chádzali ne ho ako mávnutie? ' z \.~~žno v budúcnosti.:.::. .. Neviem.:.:-risahané . =.jraznujem nekonecnost pohlavia . až príliš. n :=-.Jivost a krása? ~.:.\a náš zachrípnutý bas a trpí ~ -=-~-r hovorí .

prichádza. Netráp sa. II Pred Vianocami. nedopovedané sa opakuje. Bol biely den a bol a medzi nimi britva. že okolo nej krúžil malý kolotoc. plný dobrých Iudí. že každé naše dýchnutie ju bolí v chrbte. co bolo už myslené. že sa len uskutocnuje. Je predsa možné. badicka pod pazuchami hliny! Jednako je iba jedna smrt? Nie je tisíc smrtí? NerozmýšIaj o tom. co je. zabudnuté sa vracia. ktorú si podávali z ocí do ocí. nieco medzi áno a nie. co bolo.156/ Miroslav Válek pocitom menejcennosti. . v tisícdeviitstošestdesiatom štvrtom Holofernesova hlava cestovala vo vlaku tak krásne statá. maIuje si víchor do kútikov ocí. ktorá má tak rada bezvetrie. dáždnik daždoviek. smrt. A predsa každodenne zostupuje a prosí. Smrt. nejaký pevný vztah medzi tým. aby smela vytvorit úplný súlad duší. clovek! Slnecník slnecnice. ktorá cíti pohyb budúceho plodu ako búrku v kolene. a tým. smrt od stvorenia smrti takto prichádza a skúma: co je clovek? Ach.

.:. :~~=.oha! Ako sa to stalo? . ktorá nás núti .odlost a zrada . . '. .lla ociach cierne klaksóny.:atsa k sebe.:. :. _-. ako predtým? . comu tak zhruba hovorí sa vesmír.~no prapóvodného gesta? . :·. ynv :::OL _ ~3še objatia pod pecatou luny. kry _ . zacínat . v '.:: -:'~z VlilY. tá láska. :-::3cacomstriebre hviezd. našepkávané do rukáva noci. .-redtým! ~:-=. Potom zazvonil.:'l mece na hrdle. :1ajprv nechce!.: ~:.'msom si ta na ružovo zapamatal _ " :":'toromma tvoje vlasy dusili jak dym! = . . že aj Zem je hlava. tá lož....ahy.::. betónovou dlážkou na Topofovej ulici..~-=rkytie úkladné vraždy -_ :ja napodobovaním -.~etko už bolo? ': :0 len zotrvacnost.::'dená od obrovského trupu a hodená :1iecoho. -:.'m istom case ležal Ramses II. ': -. ~. :--~:ože jeho žena milovala šoféra._. ~~..~:":'edy sa mi zdá. ·..::len po ulici _ -=-...~ínam si ta v ohni.::-:lenstvá.:.Milovanie v husej koži / 157 . ~ .

aby som nohou vstúpil do tvojho tiena? Som len nož. tvoje ruky. to už vieš. Zvof si blesk! Ruky mám po lakte zodraté od tvojej kože. ty si ho zaklínala. krotitefka hadov! V tvojich rukách horeli aj Pompeje. zubami si ta popamati otváram. Bláznivá ovecka! S kopýtkami k nebu budeš obetovaná! Zachrán sa! Bež! Ó. aj jelenom a vlkom by si odoprela. udržala by si aj vlások medzi stehnami. v tvojej blízkosti s bleskom prekrížený. na jazyku ma páliš ako zlý lieh. Preco teda dovolíš. aj Hirošima. to bolo napísané. siaham po tebe ako po zvierati.158/ Miroslav Válek A ty si svoje ruky nad ním držala. Ty si bola každodenným chlebom sveta! Toto sa stalo. . predtým! Kofko tisícrocí už kvapká tvoja krY? Z kofkých dlažieb si ju už tajne zotierala! A keby si chcela. keby si chcela. aj v hodine smrti kvások chránili. tvoje prsty boli ohnom spocítané. bielym žiarením múky rozsvietené. odtajila by si puklinu aj z klenby nebeskej.

trinásteho júla.::~alikosti z cintorína. . .:t.. :: _. : . súdny den.Jda. .::. :::::i chlieb · '::':". . =- .. · .1drevo zabúdalo na svoj absolútny sluch.lpovali neuveritefné tanecnice. zastávke trolejbusu císlo osemnást '.'0 zo sna usmievali sa..:.:ažena kosti hfadala.lilihlinu na zápastí.:ažena ~iernej sukne usedavo plakala. .:.m palcom : .::. ~_ :::hrobov ':'.Milovanie v husej koži / 159 .:> · -=- . .. IIr zastávke trolejbusu císlo osemnást . -:=: ~ . . yefa slnka na takýto den.: :.::..:~ko bole také oranžové · :.. ako pod kožou ti padá špendlícek.: :. :-:'..::á ako v bielom chrupe kona.J slnko.'. hrozne bilo do hlavy...J .. mad. =-~li mužom v ociach. .semená.:::'ené medicky v žItom stÍpe ohna ~sluchácky konzervatória s takou hudbou v lýtkach.:~. bolo oranžové.::. ciernou srstou zarastá _ ... s sa noc.zastávke trolejbusu císlo osemnást : _ :'~radou cintorína '.

tak prejdú povedfa lásky a náhody. pillacný rum a spieval: »A kto videl a kto videl. ani malícek. A slnko bolo také oranžové a tak hrozne bilo do hlavy! Príležitostný hrobár ležal v tráve. židovského boha. L _ . akoby fotografovanú cez zrenicku diabla. zmateno pobehujúcimi v jazdnej dráhe? Tak plynie cas. príležitosti a priatefstvá. hroznú tvár. dážd nevšímavo odpocítava kvapky na nespavost noci. ako keby nebol ani pochovaný. Tak plynie cas. ktoré sme nevideli. Len obcas zachytí nás štastie lesklým blatníkom a padajúc vidíme v nom svoj necakaný portrét. bez jedného roha?« Kofko je vecí. ani vlastnú ruku pred ocami neuvidela. ktoré neuvidíme a pred ktorými sme iba slepcami. v cervenej capici.160/ Miroslav Válek Neuvidela ani jamku na temene hlavy.

::. ~. ..schodíkoch nejakých tajných kalvárií.:-ozveseTujeme sa _~: žným bTabotaním plynu.. slza ~. _ješ sám. vzduchu sa sklí. trocha nikde..skoro rosa rosy. =' je tá žena. ktorá chodí ž . púhe nic. z pohrebu sa vracia kapela.: rosa cestickami vody círa -=. z . '.::::n..::murovaní v múroch pokfakli ::.:: každou rakvou sveta. ~ ='D v snehu. ktorú okradli? -=-..::dášdo modrého okvetia. ~.:.::::n mat tvojej pleti rozopína.: s jazýckami od hadieho jedu duje z prázdna kostí.:. -.::::n lúskaš v zuboch biele vypínace. -= =.: ='c temnou tvárou padá na mosadze ... -. u -=-::. kde drevo bolí hlina.taká priezracná. viacej podobá sa nevode.::m v oku slzy place. -:~:1áhTamesa. -. zhasíname.Jt ako nohavice.: ena v ciernej sukni. prsty ešte žIto zasvietia. tam. odkladáme = ·.:.::.Milovanie v husej koži /161 -:~náhTame sa domov.:. Ludia ako sadze. cnelky nad hladinou indigových voní. ~'::e -= ~ . ~:.~:='keby sme tisícrocia prekTacali . ~torých tak jasne vidiet kolená. ~:.::. v každom sprievode. -=-. ::1esacnom svetle pijeme svoj bróm ::. ..::n. trocha vo vecnosti. tma ~.~bohom.

Láska nás z cistej vody uživÍ. ale to. Dnes v noci. Nespíš. Pod klobúkom tma. Vietor si huhle do dlanÍ. otvára si nebo. Prikry rukou. teba už niet. Nejaký šialený džez.162/ Miroslav Válek A nosí v sebe práskajúci bic a kro kom .) Nezdvíhaj. (Nie to. Ticho. krvavý som z ohna vyšfahol a vzlietol: Boh medzi hviezdami bol iba namafovaný.len co by tráva upažila ba ešte o trávicku kratším. a viac než seba miluj ma. že nebudeš. Bože. . Opití svatí ležia na chodníkoch. Ja viem: istota. že si. peši celú vecnost prechodí. Bože. mama? Tma. nevstal si z mftvych. Bud stále so mnou. ty si nebol?! Už zasa zvuk trúbky za oknom svetlá podráža. v samote života svojho boha mucí: Bože. ten slepý kruh si tociac na prste jak kfúcik. zamyká svet. Na klinec cierny klobúk zavesím. nahý.

':'0 0_. -_o:: cítiš v sebe cudzie obrysy. 1 . teda žit. ~jze NA ANGELIKU to byt zapísané do semienka _ '::0 hliny. Zlá hra ~ zlá hra! Všetko sa to rozkricí! :::~ješ jarnej vode na ociach. -='ze byt už rozdelená strana dal a strana má dat.::. -_:._.. . .jú si do tisíc.~~ocítat odlivy. :nožu o tom luhat noviny. '~::-:rpezliví...:sda! Spredu nízko.C'zuti to odprisahat pod fadom.:.: \Oiem:strach.:: ta mat na britvickách holici .Milovanie v husej koži /163 -=-. :-~.kaj - =:)A '. ~~-:iobatsa moru. :::'::y sa nájde niekto. l)Ttkamicmukajú ti bahná.:\-oje lásky. aká cierna ciara.. Ach.. . . ú . -.': _= _ puká zem.C'zuti to trúbit faliovo. Stát na nohách.: :3.. e koniec mrazu :::2.~ze byt jasné co a kde. kto to pošpiní. . vzadu vysoko .. ~ d ~o aký krt cez rozpocet záhrad.. 00.

bud panna! Ja viem. ty sladké jahna. prec! . To dáva nádej. Teší sa. Smeje sa v tebe malý trpaslícek a celý den ti strúha mrkvicku. Už cengá v tráve perletový klícek. ako za sklom. necháva zmiznút Mesiac v rukáve.. V KRUHU Všadeprítomné oko škrtica detí slzí nad ružovou mašfou. akoby v diafke. vlastne v budúcnosti .ale na pohfad je ešte stále krása vecná. chod do hája. nech ta stromy ihlickami zošijú. zamyká. už vzala rybka lesklú udicku. skrýva ju k sebe pod kabát a volá: »Vy. ako vybledá. rohaté a parohaté veci.. Už ju vidí. Co za oko? Za skulinu v okne? Za kfúc. už je rozkricané po bylinkách a po poliach. ktorý spofahlivo odomyká? Angelika. už vo výtahu vezú nahú snežienku. áno: už sa musí .164/ Miroslav Válek Zub za zub. ach.

nemá deti. \' uchu husle. ~. v : =.' ~éer ta bielo poprestiera. ane memy. motýle a húsenice. hrbácikovia.-: memy.: spieva tenulinkým hlasom: \ .:uJe: ::-: celkom malej sviecke. ='. S:-m unavený ako zviera.Milovanie v husej koži /165 " :.::. <..:"mást ciernych maciek okolo nej tancuje .::. ktorí ta lovia na lunickách .: =:lY máme. ':~. :.: :nyma nerped a. « SPEV '.:":0 k6n s lunou.-:mad .. leních kopýt! . ''::'::1a kruhu. ='. . starý pán! '. .rana letí. nepredáme. .:.. '::':-. ? =:om je už veImi ospalá. .: :ny mame nepredáme. ':::1ymema erpenad. z domu prec!« " ='\'lasoch mu erdží konícek so striebornou hrivou.::. . ~ 3. dobrý.aj v trne mu nahlas rastú prsty.JÍ sa.. k:úzelník! =.:pajúci do vysokého vrchu.

že neviem! Ozubený Mesiac sa tocí. ved vidíš. Nahota leta. Modli sa slovo. Je kry býcka. ktorého sme sa dotýkali. strom . slepé hviezdy. Noc v nízkom drepe mocí nad mestom. Nahota let a. ktorým ta zakrvavím. tvoja píštala ma dojírna. Jelen ich tanec nad pohlavím. voda. . ohen.. tvoji bosí králi! Ó. Postoj. láska: náhoda tela. Postoj! Je cosi viac v tom speve: dym.166/ Miroslav Válek Jelen ich cval. tvoje slúžticky..

ktorá ma ucí stat sa clovekom .SLOVO Komunistickej strane.

aj ked to bolelo? :".:ilo sa.:<-ch mala! Teba nemal nik? si = = ten blázon. ::' zívli levy: »Napísal. --\spravila si. lásky.-šetkom nieco. . romantik.kolostola . zívnu Z hÍbky sál. len tá piesen nie.« ?oézia.en jedna piesen kdesi zaspala .-\ jedna horko plakala.::'ycelku prosté: treba cím skór íst.. je len hebký plyš. _'. je . -. -:::' divuhodné curriculum vitae. že ty mu nepatríš.. Básen.Slovo / 171 ~~~dtajú ju.1 ?:-:oližné je to. co hladká. vóna po básni. ":":'lujetesa. Slovícka.~d on vie.la -la . =~ to. dažde jesenné. že zas sa budú vracat -. -=-::' tá láska: táto nenávist.:ideje.. by . tá =j ú piesne dokola. že zasa s niekým spíš.0'. '.-ciloškrtnút telom o telo _ . je to neurcité. . cudák.: ::. <-. =~ patrí ti.. ale nerúbite. krásna vdovicka. =:::-a piesen.:-.si tebou svietil v tmavom byte. --\istota. =-. =. len co robia sny: ?::-ázdnykút v srdci. -: ~.

Aj v najlacnejšom slove veje cierny flór.172/ /2/ Miroslav Válek Tak si ju berte. Slovo je aj nóž. co mu napadne . Chcite ju menej mat a viacej rozlúštit. /3/ Zomrela pravda. Že chránila si pre vás všetok pef? Že preplakal ju. slovo nad zákon. Zmiernite radšej fahkovážny tón. . A že s nou tofkí žili intímne? Raz budú pri nej stát jak pri hymne. ked sa ponúka. že ide o hazard! A co je život? Možno tiež len žart. Predbiehajú sa ako divé: ktoré skór údesnú ranu sveta zahojí? Ono sa fahko povie: Žil No slovo ozaj málo zaváži. A ona predsa je tu pre rozkoš.raz ostýchavé a raz nápadné. no každá chodí v inom kabáte a vaša je. prosím. Zadržte. prebolel? No vidíte: už k sláve privonal! Cha! Poznáme to: profesionál. No to sa vie. len ked ju nemáte. Znova si zloží. Tahajte si jej meno z klobúka. prežil. Je básen lož a básen cistý štít. Je slovo nad smrt. A poézia s tvárou v závoji.

.1: =. Len povedz: Ži a ver! '\ Je. :-::-sty katedrál. -. .ameniaputujúce po nebi. ?lI: -_-bohýanjel sa k spánku uložil .ehrdlicky v piesku manéže. ale už ta má.1 ~ ::"'eskléoci detskej horúcky. I] milencov. . ~ =.1 aj strach akoby sa trocha bál . : ~:e je nemá. obzerá ta mlcanlivá tma. : znacujúce boha. :: 2.:qáciu hlavu ukryl pod krídla. .Slovo / 173 takmer niC. ~:.-onakadidla. ? 2. :::-..n starý žonglér slabý je .:.-jna vencov . -_-z -\ ticho chodí po uliciach strach..:zabíjaný zabije... ? 2.:-.2i predlžujúc hrozu.. A. ktorý zareže. sa zdráha.ety a nož. bud im fahucký.) ? 2. 3.ácamesto z podrezaných Žíl. ?'Jpollásky.mokracia je krvavá! ~..:elá pravda v jednom náboji. iba vyckáva? :. jednoznacná ako revolver. ? 11~ =:)'.nickým okom luny si ta skúma.1: :-':':. : ~úhlym ako Judášova suma.

Dnes ukrižovali sme zasa tisíc kristov odrazu. Páf! Do cloveka. kým sa boja. cisto..) Pán generál. Asepticky.--------------- . ktoré by ukázali vefkost nášho casu. Rok: (Doplnte vždy podfa potreby. Mat. Bud vofa moja. podfa rozkazu..« ----•. Pár! Horí rieka. Aj oci soch blednú od úžasu. No generál sám je boh.174/ Miroslav Válek Pár! Do dverí vsunula sa noha vraha. Zostalo len pár komunistovo Škoda. Zemegufa piští ako brok. niet hodín.. fontána hlúpo strieka do výšok.. Sám so sebou partiu šachu hrá a miesto slov len mávne rukou: nazajtra! A dodá: »Nemusia ma milovat.

ber. Hádaj.ž:išu Kriste. Clk z rúcky do rúcky: ·::0 chceš. To ja ti vzlykám rytmy :-~tálneho beatu. Pre štastie a pre radost. ? 2rozumeli ste? -=- .Kde to bolo. takých miest je dost.es.iichuckí! t :=)0 slucky :.Slovo / 175 3 :e1ymránom beží cierny pes. hádaj ešte ':::'. kde to bolo..'~.: zver! :-0 ja tam svetielkujem v prítmí :-odkrovného bytu..)munisti? -\:10 ! ?:-e vás tu máme zvláštnu výsadu: =:'. :-o ty si slovo láska :-. ~:. na tom nezáleží. ~. \~lcanie je jed. :-:elu. bielu rudskú kost nesie svojim pánom .. ?:isahajte falošne aj krivo. . hádaj.ot za zradu.apísanéna tabuli sveta :-ielou kriedou. ~~ehned. A cierny :-~sbielym ránom beží ako ciernou ranou. ::~ zradu život.

zelená. hnaný víchrom pozdIž tvojich ciest.176/ Miroslav Válek To ja som plný narkotík a jedov. nevidím? Chcel som ti zahrat nežne. To ja som suchý list Paula Verlaina. sladký ParÍŽ! Mám horký dych z tvojich vín a v ociach dym vypálených ukrajín. Odéon. zažíhanie hviezd. Orly? Oradour! • . Spím iba s najhoršími. Opéra. To ja som ten potkan. ktorý hlodá. Ó. To ty si úsvit. Ja som past v tvári harmónie starého sveta. ktorý hormóny je a chce byt bez vrások. to sú: hnev a nenávist. Co desí ma. To ty po krutej smrti zimy vstaneš svieža. Ty si belások v ciernej noci ciernych otázok. ale je to v dur. Ja som tá mútna voda jeho stok. To ty si dobrá zvest.

. Kaz ráno opitý muž krical na pláži: 1\.Slovo /177 Po svete ohne lidíc. potrebuje liek.. nech si zahýrim. ohne kremniciek.tomi chce bránit? Nech sa neopovážil Bud e m sa kúpat s nahou lunou v mori! Dajte mi pokoj.už spalo by! Tak zasa vytahuješ staré žaloby? -'fy little boy! Týka sa ta predvolebný boj? -'fodli sa a pracuj. alias Jas Paula Robesona: Kro bude další. Syet je chorý.Senátori: ~ová Angola! iba chystá . A. klame zemepis: To nebolo vcera. alias 'o"Orný ring ~lobodného biznisu: :":edy bude zavraždený Martin Luther King .l ktorí mrtvi naši blížni sú? O. Dejiny klamú. .'arbiturát. pri uchu vesmíru cas bzucí ako hmyz. A trocha sa aj boj. S\"et otravný je ako starý rým. Muhammad Ali.Ceterum autem censeo . komu odzvonia? O. Ku-klux-klan . llias lchillova pata :1adradených snov: :1echaj to biele dieta .. Cassius Clay..Hentát na Ježiša Krista! Ó.-:lias ·:. cierne shaw. S\"et potrebuje idol? Nech ho stvorí! .

Ach. A kde je cas rací. Tam je aj skala citlivá a živá a pre každého sa tam nájde pekné slovo. Potichu si hraj tú melódiu. Kde slnko na teba sa díva spopod obocia. kde naopak plynú stárocia. Tá viac vynáša. nad ktorým sa mrací.178/ Miroslav Válek Aj Trója padla. _ . Až to mrazí. kde domov muj?« t---. A komunistické hlavy nech nás nebolia. Ach. chladná je a dobrá a slnko ako jastrab padá do brál a blýska sa a hromy divo bijú. Aj vefryba zhltla ]onáša. kde cas sú peniaze. Nechaj jeho sýtost. kfcové žily jeho autostrád a k plátenkám konopným sa vrát! Tvár spotenú si do nich poutieraj a nacúvaj: tam každá veraj inú hudbu skrýva. Zas a nejaké zmeny? Zasa pád? Komunizmus? Cervený jazyk vyplazený na Západ!« Nechaj ten svet. ako blízko to je. Hlasujem za smrt Za pomalú. zázracný je to dážd. jeho hlad. ked prší ovos! Tam voda ako voda. potichu si tie slová opakuj: »Kde je tá krásná zeme. les svoje litánie tam odrieka a tam aj· o polnoci stretneš cloveka.

Telo je aj tak dost mizerný futrál. :i krvavá je ešte tvoja luna! \-stat musíš aj zo smrtefných únav. :\" enapísat ani list :i íst :am. :10 cloveka znútra.rutálneho beatu. =-. proletárska vlast.Slovo / 179 A nechaj ešte staré striebro na tráve :i odpocítaj dlane láskavé.enticho spievaj: tichšie.ie1ou kriedou. . Chod teda dymom scernetý :i s tvárou bledou. To ja ti vzlykám rytmy :. dychom dych.odkrovného bytu. To ty si slovo láska ::apísané na tabuli sveta :. .:undrickyaj mníšky. 5 / =5týchirurg nakreslil mapu cloveka. Boli tam priepasti i výšky. To ja tam svetielkujem v prítmí . potichu. ~ardináli. kde sa ohen s ohnom stretá. široká si. Ešte stále je svet zlata a svet chudobných.. --:torís nimi spali . :\" eprišla ešte chvÍfa oddychu. \ -iem.

Ved vieme.. nech vyhynú sami. Nechajte ich. zlodeji V solídnom postavení a tak dalej . nech sa jed jedom nicí! A cí bude svet? Nicí. Nech idú tefce za heslami a nedržia sa svojho rozumu. všetko je relatívne totožné. ako v kom. Ciže náš! Odstúp. co sa nestalo. Nalejte ešte rumu do rumu. No navždycky: tú vec cháp len apoliticky! Ach. Telo muža a telo ženy líši sa len málo. Ešte nalej! Poviem..180/ Miroslav Válek v mene božom. Flinticku zatiaf skryme do žita ------------------------ . To sú tie taje anatómie: Nepríjemný je živý a mrtvy nebezpecný je. SÚ isté veci pod slnkom . Komunista napríklad absolútne vymyká sa schéme. Taká vec sa nevyrieši nožom. aj co sa stalo. pravda.. satanáš! Tá mašina je ešte príliš zložitá..

co sú za súkromný raj. ~ech narodí sa lož. Z\-oI si teda ložI \. Sedíš ako žiacik nad úlohou l márne rátaš straty.Slovo / 181 1 naladme svoje sladké mandolíny. • V? ~oz. ::-prav ~JŽ nenápadnou. ?otom siahni na dno: :a.::hutí lj smrti! _-\lenou šetri. ~ech to za nás všetko spravia iní. ~ech nie je ako páv. S diablom sa miluj v matnom svetle sviec. nimi lko myš 21hlodáš aj svet. Ty iba ber a ponúkaj: Jliva olova . Tí.m sú anonymy . \'ed co je lož? Len pravda s kratšou nohou! Kde hIadal si jej stopy? V kom? To v tebe klopká svojím kopýtkom . ':baj. správnom case ':0 správnych úst ju vlož. . Kov až nakoniec.-\no. nech sa obtrie pravde o rukáv. V tom bud lakomec! To až naposledy. . :"'ož svatá je a platí.

kvietok zlatistý. Anonymom byt je smutné. coho nedotkne sa skon a zánik: návod na výrobu paník. Verne. pijeme váš anonymný jed. Napríklad: »Zasa vraj bude od utorka hlad.« .jazyk ju len tuší. ktorý zdobí uši závisti! Ešte všetko nespísaL Ešte toho vie! Ani z domu nehni sa: anonym ta zje! Bože anonymov. Anonym. anonym. Anonym je mím. stoj vždy pri mne. Anonymne. Ako ked utne. Zdržanlivým gestom nieco naznací . ten malý hrbácik v ušfachtilej duši. Anonym je vždycky sám.182/ Miroslav Válek Sadni si a píš! Ach. tá horká mandfa v koláci .a dost. Anonym. Napokon to. písmenká anonymných abecied. Ó.

« »Revolúcia zhltne vlastné deti. Pre každého trošicka.ibakopce sadla. Krásna..ten sa navždy prepadne.« »Urcite ale bude koniec sveta. A prostý clovek je tu bez nádeje. lesklá lyžicka.. vtedy si. . nerobila také okolky. Zasa vraj budú noví svatÍ. Prejdi sa trocha po histórii! Dojcatá tvoje kojil ohen krematórií. Odkiar chodí dážd. Tvoje fosforové vlasy žiarili tak nevinne a naho. Ave. 8ie! Nie! Nie! Vy všetci ste moje deti a krmilo vás moje vlastné telo. « Ticho. bú. odkiar chodí dážd? A kam slnko zapadne? Bú.. Bú. Svet je ako lyžicka. moja milá! Preco si taká dolámaná? A koho si nakrmila! Hordy Džingischána. a ty :-odila si vrah ov . bú. bú.Slovo / 183 »Civilizácii zasa hradí z ocú nejaká vražda a každá zasiahne tal (Aha. gratia plena: no. za vodu. Národy sa držia za rucicky .. Co sa toho týka. Panna? A vtvojom veku? Ale.už to máme úradne . za zelenú jahodu. Kto z vás je hladný? Kto chce jest?« . to pre vás moja nocná obloha je plná hviezd. Európa... Aj pravda je malická. o tom si už pocul). Vtedy. To pre vás moje slnko svieti.dominus tecum . pomalicky. tvoje Iono je vypálené a tvoje boky .. prepadne sa každý zvlášt.>Európou obchádza strašidlo komunizmu . ked na chrbte býka rozdávala si sa.« »Opat sa vraj hore nieco deje. Prepadnú sa všetci spolu.. Svet je malý. ::\árody idú ako deti zo školky.« Už sa varí kašicka. len sa pozri do zrkadla! Prsníky ti visia. bú . Európa. Kto tú pravdu ukradne .

pane. Stále viicšie sú oci nášho hladu. kde je málo kaše. žalujeme a v mene sveta. Ale je pravda. Pocet lyžíc je obmedzený a každá má už pána. Spravodlivý. Vlcí. co sa narodí v bolesti a krci. A každý páIl má pána svojich lyŽíc. Že sú malé? Od malicka pásli po lyžickách. aj ked oci kole.184/ Miroslav Válek »My. cistá ako vaše zrenice a tažšia nad náhrobn) kamen: vo svete. pane. Viem. kto nedával. chceme s ostatnými do jedného radu vystát si svoje štastie. A cieI vždy na podstatu faktov.« Hovor vždy pravdu. Zub múdrosti nám rastie. Kradli. národy z každého kúta Zeme a každej pleti. nemaže byt spravodlivost lyžice Amen. Hovor pravdu. Každý chce by1 živý. Bite na poplach!« »Stát! Kam vediete tie deti zakované v železách?« »Tie deti kradli. lákal ich lesk striebra. Nepridávaj ho k veciam ako cukor ku káve. kto nebral. NeznÍŽ sa nikdy k výhovorke! Nehovor: Vec riešit sa dá takto aj takto. --------------------- . ale spravodlivejší. nie z roztopaše. A stále menší je náš strach. aj ked slovo vyhýbavé bolo by práve lákavé. Pravdy holé bývajú obcas horké.

Cudzí osud nech ta bolí '.m v básni. \"edz: žiješ. Lenin žije . . ~ evod ju všade ako psíka na povraze.--\niv láske neklam.:ým. "\"edaj ho ako cenu do tomboly.-iacnež vlastný. co vrátili sa z pekla t samoty.1 necituj ho v každom druhom riadku. :J. ~ eschovávaj sa za pamiatku .k sa ti zdá. Komunista je v doživotnej škole. :. že si príliš na výslní. ::0 nepreskakuj triedu. to sú myšlienky a ciny. Poznali aspon tofko ako ty. Pozeraj sa svetu na hodiny :. Cím viacej vieš.. :~'mmenej bud chladný.eprepadni! Trpezlivo stúpaj po rebríku vole. \"ždy bud láskyplný :.Slovo / 185 ~ O predovšetkým vyhýbaj sa fráze.1 oslepí ta bleskom svojej irónie. A. aby iní boli ~tastní. zhasni! "\"emášprávo na súkromné luny . . bud vždy o pol kroka vpredu. Cc sa. Lenin.

186/

Miroslav

Válek

Nauc sa rozoznávat ozajstnú tvár rudí. Váž si tých, co sa k zlu obracajú celom. A bud tvrdý len k nepriaterom. Nadovšetko miluj rodný jazyk, svoju rec. Je zamat aje mec. Nevhodný dotyk nech ju nepokazí. So slovami hovor, iba ked ste sami. Vyberaj ich ako drahokamy. Nie každé je také ako vcera. Ustavicne hradaj slová pravdivé a nové. Zavrhni nezrozumiteIné, aj tie, co rodia nudu. Ber slová priamo z dielne konštruktéra: z rudu!

/6/ Raz v temnej noci udrel do mna blesk a v dyme a ohni uvidel som Slovo. A nebo bolo nebo Kainovo. Nie, nenapísal som to pre potlesk a nezabil som v sebe svojho brata. Len cloveka som zazrel takým, aký je. Cas milosrdný všetko zakryje. Odvtedy casto myslím na zvieratá, ktoré svet chápu, nakorko v nom sú, kým clovek je len natorko, nakorko ho chápe.

Slovo

/ 187

.-\ch, ako tažko cíta sa v tej mape! .-\j bezhranicnú vernost videI som tam. Psiu. Aj pretvárku som videI, zášt a faloš. V sebe. A císi hlas šepkal: Založ to ad acta a ži si normálne. :\ezízaj do seba jak cudzím do spálne . .-\ vtedy v hrdle básne vzpriecilo sa slovo. Lož pravdu presiahla, predbehla život, smrt, ako vždy: presne o olovo . .-\le to slovo bolo: bud! .-\ slovo a ja sme boli súcasne, aj spolocne, aj osve. To práve vtedy otažel som o svet . .-\ ty si bosá prišla do básne. Vtedy? Nie, toto Padal som k tebe a minul som tvoj svet plný vrások, všetko bolo skór. ako meteor svet len o vlások, od lások.

Teraz sa teda vraciam ako z prvohor. )J"ahýa cistý, nedotknutý tvor. Co mám, to delím. Tebe? Mne? )J"ie,všetko iným. Nech je súkromné, len co je v básni: prosba o milost tvojho pochopenia. Daj mi ho ako darcek na meniny. Daj mi ho ako starodávny skvost \ykopaný z hliny. Vždy je dost iných, co sa menia. Ale ja nikdy nebudem už iný. Cas plynie. Svet sa krúti, krúti ... Cas liecivejší je než sliny.

188/

Miroslav

Válek

Vždy budem k tebe láskavý. A krutý vo chvíli smrti? Za oknom záhrada. V záhrade hviezda padá. Clovek len chodí, hfadá. Co? A v kom? A komu vdacit za to, aký som? Komunistickej strane, ktorá ma ucí stat sa clovekom?

/7/
Nie. Rady nie. Lesk kovov, hodváb stužky ... A potom doma plakat do podušky od hanby? Aj pohan by uverit musel v boží trest! Je tažko zniest niekedyaj seba samého. Aj bez tej prítaže. Sotvaže sa zacal stávat clovekom, sotvaže presvedcit sa chcel, co dokáže, zakázali mu sútaže a oznámkovali ho, ani okom nemihol. r.:úto je mi ho. Je tvárny ako polyetylén. Dajte mu ešte možnost zmien!

---------------------

Slovo

/ 189

.'~. aký je. Snád trocha naivný, :".~smejsa mu a nezívni, .:~ vykladat ti bude svoje plány. '\ebud odmeraný. Sleduj jeho rec: .:.ž príliš verí v Iudské možnosti! ?ohasti :-. a pošli prec . o .' e ako každý: prototyp . .-\Je má množstvo vlastných chýb. ".y neveríte, že sa ich raz zbaví? Zívat je prikrátky .: motor beží na vysoké obrátky? '\aca ten úsmev, pohIad vyhýbavý? - A vóbec ... ,,·obec sa nechce prispósobit dobe; ,:':'or dobu svojim predstavám . .-\ch, to je ošúchané ako zástava .: staré ako heslo májové.« ?:-eco tak naraz lipnút na slove? Slovo je iba motýL Uletí. .-\ mohli ste mat výhru ako z rulety, :-'J vyhli ste sa rizikám. ~o sa teda pohnút z miesta. Kam? Z2.cnime hod u detí: :".2. zaciatku je krvi prúd, :-: ka mlieka, e :"Jlest tela . skvelá ~::vnováha prs.
S:':'ús,

_l1ádni ::enské sny!

ak náhodou stúpi vedfa. Chceš rýchly výsledok. no clovek nie je dielom náhody a okamihu. pozri na deti a povedz: Co je v kom? Je tažké stat sa clovekom. Úlohu svoju hrá v tom doba. Clovek je výtvor kolektívny.božemój nech ako ty sa raduje ci zlostí. . ktorý ako ty z masa je a kostí! Nie anjela a nie stroj . Ale to sa ti nepodobá. niekto sa narodí.190/ Miroslav Válek Bež. Nic neovplyvní tento zákon prostý. v ktorom ty možno uplynieš. A co je rok? Nic. V tom sú zarátané nocné bdenia. Cloveka chcem. A bolest tiež. iba posunok casu. ak prehrá boj. ci ak ho zviedla krása úlisná. A nemusí byt podfa tvojho strihu. Na cloveka majú fudia svoje nároky. Clovek je projekt na roky. roky samoty aj vlastný pohyb z nedokonalosti.

a vravia: strana. Za ten pevný bod nášho vesmíru. nech idú do hája! . A komunista mohol by ním nebyt? ~ie! Až po zem poklonit sa tým. co myslia: ja . Za lásku a za život.slnko. A deti nech si vecer berú do postele žiarivú medai1u . aj ked je v siedmom nebi. aj v žiali. tým. Nie. A mi1ujúcim ženám zlato! Za to len. nevydajme zlu dietatko. to skvelé lízatko. že sú. Svet vedy možno im bol cudzí. co vravia: strana . kruté slovo nech ho nikdy neporaní. lež vedu sveta zvládli svojím životom. ~ie. Rad matkám. nenechajme ich napospas hrdzi. ked ciní pokánie. Za círu nežnost. ktorí z ruín stavali nám dom. že ho nalapali na hruškách! Chcem cloveka. co ním zostane aj v radosti. ~ o podvodníci s legitimáciou strany.Slovo / 191 A nech ho morí strach. ktorým patrí uznanie. ak sa neprizná.a myslia: ja.

ale aj oni prídu na rad. Lesk kovov? Hodváb stužky? Ved stacilo by možno dobré slovo. Nech každý so sebou má vlastný rad: cisté srdce v hrudi.. ktorého nedotkli sa ústa .k falošným vykladacom karát. Mesto chcelo by. No slová sú len slúžky chladných úvah. Život ich sfúkne ako penu z piva. Zastav sa. Rady nie. naco si nechat zarást básen burinou? Za cistou hviezdou mieri. aspon zakývat. za inou! Nie. od toho si tak ustal. /8/ Akoby odkrúcali z balu plátna. ~--------- . Ach. Slovo. víchor znej hvízda ako do tanca. svetu. Ber klobúk.192/ Miroslav Válek Netrpezlivost k nim bola trpezlivá . To si mal na mysli. spršky banalít. No je aj slovo. ktoré trvá. ak pri porode nepomáhal cit. Slová a slová.. co vstáva. lež Cervené námestie sa krúti ako platna. bolia ma oci od tej bieloby. mesto. zamkni byt a podme medzi rudí.

torko liehu by aj slona zabilo. Moskva. dávno uzly sveta roztína. Ale kto tie smeti odprace? V turistoch jak sviece horia grogy . živý v rudoch sovietskych. No ich oci chladno horiace a zasklené za stolicnou vodkou zhasínajú pomaly a krotko. ako vlcia svorka. ten babylon! A kamery vrcia ako dogy. hviezdy cengli ako cinely. cí si. Postoj. Zo zámoria parta na motorkách naladených na vysoké c. kde si.Slovo /193 Toho snehu! Kto ho poodhrna? A v nom ako olejová škvrna svieti tvár cernošského vyslanca. Sláciky zimy zo strieborných jedlí tenucko a nežne zazneli. Jazyky sa pletú. Ó. bledá nocná zmrzlina. ako svorka. . loví rudí ako zajace. ~-\ninevieš. kam sa ponáhraš? Ako ten cas letí! Kým ja v dave chytám druhý dych. Pred Mauzóleom stojí strohá stráž a mrtvy Lenin nad živými bedlí. Celkom nízko nad hlavou ti visí luna. Lenin.

Tvoje noci pil som ako kvas. Moskva. mala celkom nevšímavú tvár. Havarovaný ako auto v rampách som tam stál. co sa rozdelí? Márne som jej hfadel pod blúzku. Moskva! Ešte svoje maslo krájaš na diely. Model sveta ako hodinár skladala si kúsok po kúsku. Den bol ešte malý a vlhký sneh podobal sa placu. postoj. aby aj inde deti boli štastné a najedli sa? Vlastne: tak násobí sa. kam tak utekáš? Ó. ale nevedel som kade. Šiel som. Tak ma tam aj ranná Moskva našla: ako balík v oddelení nálezov a strát. . Pochodil som všetky bulváry a na Kyjevskej stanici ustatú tvár som ukryl do dlaní. Jediná vefká slza na tvári horela mi ako poulicná lampa. Hanbil som sa za svoj náhly žiaf ako za záchvat chronického kašfa.194/ Miroslav Válek Ako letí cas! V ulickách to hucí ako v hrdlách fliaš. Pod hviezdami stromy v tmavom sade knísali sa ako alkoholici.

\'idel som. . Hrozné. . 3j slovenské piesne. :. Prepácte. co prišiel o podkovy.Slovo / 195 _-\ž potom som zacul ~cnicky spievajúce tenulinkým hlasom: Fialucky. \-zduch v Moskve bol naraz ako z topásu. že nechali si doma jarnú tvár. _-\hned mi boli ovefa viac drahé :-.. ale my sa nepoznáme. fialucky. lko sa mi zachcelo byt nežným k jednej dáme. _-\leja zrazu pocítil som domov. ako liptovské ženy na námestí v Prahe ~redávajú oštiepky. ia som ten. _-\všetkým bolo jasné: je v nich jar.« -'loja milá.. graciózne J všetky boli choré :1akrásu. l1ejaké miesto známe. « To ruská zima posielala mestu :1avonané obálky. -\ všetci futovali. _-\ moskovské vrabce na holých konároch stromov j ~ustili sa do škriepky.'upolypražských veží. _-\ženy blikali v nom fahko. k mame. _-\pocul som. prenikajúce až ku kosti. )dkiaY by trafil domov.'a som ten bludný kun. fialky .ko vo mne sneží l1ekonecné more cichej fútosti. co sa vracia z túlok J hfadá správny pereulok.

co v samovare šumí a ako ruská duša žalostí. to tvoje: nie. znamenalo . lná je pravda kapitálu. (Balónik Zeme. co teraz vnímam. aj za nás beží. To. Preto to tvoje: áno.) No komunizmus mladý je a svieži. nie. ale prí1iš tažký. Aby vrátila sa k nemu sila stálosti. nepotrebuje niciu radu a nebojí sa zrážky. Ach. neišli sme na bál ani z bálu. Preto to tvoje vecné náhlenie! Viem.196/ Miroslav Válek aby tulákovi uvarila dobrý silný caj. Nie. Povzbudzujte bežca cez prekážky! Beží aj za vás. I--~---------------- . Nie. Moskva! Byt tebou plný až po okraj. na sláve mu nezáleží. Kde som len mal oci? Ešte stále sa v nich trasú ohníky tvojich rubínových hviezd? Ale svet hladných musí jest Svet ponížených za slobodou siaha. co teraz viem.nedívat sa inam. Pravda chudobných je krvavá a nahá. nevnímal som to. nevedel som to. že Zem sa coraz viacej tocí podIa moskovského casu.

aby som lepšie videI svetlá budúcnosti. a kde sa len potkneš. sa zabelejú kosti. ked aj smrt je dar. kord svoj odkladáte. Chce zastavit stálu stratu krvi proletariátu! Viem. oci utri mi. Moskva. že tromfy vyhodí. . Ó. Chce byt prvý. Obraciate sa. Má krás nu ciernu ružu na kabáte.Slovo / 197 Len nechce zostat vzadu. ale sú chvíle. ci nechcete sa dívat na jej tvár? Je to váš život. Lež liecit svetu rany -aj to je politika strany. Svet býva aj ustatý a otrhaný. ruská zem hustejšie než zrnom obsiata je mftvymi. Viem. 9/ Cakáte hostí? Kto dnes asi príde? Smrt A už sa teší. Je múdre zbavovat sa svojej výhody? ~eberiete ju proste na vedomie. Váš aj tento dom je.

vaša dilema. tá nezomrela s vami. Osudy sveta visia na vlásku a clovek je tvor bezbranný a nahý? Nie. to asi ked ste siahli na kordy. co všetkým oplýval. Tak vábi ju. Úbohý princ. ostatní žali iba samý žiaI. Vy ste to ešte netušili vtedy.198/ Miroslav Válek Vymenme mrtve veci za živé. Co dokonalé bolo.. Zazneli len dva cisté akordy. Kam vlastne nás tie slová vedú? V každom slove je aj štipka jedu? A sú aj slová. ci nie . A mrtvy Hamlet pri zábradlí stál.sa stalo vecou triedy a problém váš je problém pre všetkých. ci vplyvom toho. ktoré zabijú? A bolo ticho za dverami spálne. slová. a precítali ste tak veIa kníh! Dnes vaše: byt. život aj tak je trocha nestály. Tak lovec volá srnku. Rieši1i ste to prísne individuálne. co malí málo. Snád málilo sa tým.ázku. Svet ešte stále tažké chvíle má a stále je dost zrady pod hviezdami. mámivé . .. Sladké. dávno dokonalo? A vecer bol. slepá spravodlivost nemá v rukách váhy a nezodpovie vašu ot. Co ste to vtedy práve cítali? Slová. Nie. slová.

Nic. slová .Slovo / 199 Cas beží. Sviece dohoria.. tak predsa. ved všetko možno zacína sa znova. Co sa to deje? Pane. beží. No zvonia tak. jak nikdy nezvonili. pane. Lež celkom iné ako kedysi. Co sa to deje? Také divné tóny. nenechajú ani mftvych spat. hod v predposlednej chvíli. Je málo casu. slová. Si bledý. SÚ nás milióny a s nami je aj strana Lenina a co chce žit. akoby na mna padal vodopád! Ach. iba zvony. a udierajú rovno do tyla.. Taký bledý si. . to s nou sa prelína. Pocúvaj dobre. len slová. A na otázku odpovedia ony. co to hovoria. Tak sa tá piesen predsa vrátila.

Z VODY .

Na všetko hfadí horizontálne.) A pijem fa jak horkú ciernu kávu. kruté. Škovránok s bombou. kruté. Milosrdný. A nikdy nemám dost. A píšem súrny telegram. co spociatku nemá jasný zmysel? . odplynie. A kam. vedz. (O kofkej. Jej pravé meno je však nespavost. kto nenavyká ju. kruté . zatiaf nie. Cas inej práve nastáva.. Spomenul som si náhle na lákavú možnost. aby si prišla. ktorý z neba visel. vieš. zastreli ju vertikálnym tfstím. Ak inde fúbiš. Láska. /II/ Na jar bolo rieke vidiet do spálne. že tikajú vo všetkých láskach práve natiahnuté hodiny: kruté. ešte zatiaf nezosadol. že casto býva fatálne. ale rieka spí si ako v plsti.Z vody /205 /I/ Navykol som si ako na alkohol na tvoju tvár. Cas jednej lásky plynie.. Nad tvojím srdcom bie1a zástava. Mám ustatú a fažkú hlavu ako po plyne.

Chcel by si ešte skúsit? Ale nie. až to zabolí. Láska ta háda? Už ta uhádla. ja ti ho horkým slovom okorením. Rozdefme si to prázdno napoly. voda o vodu. / III / Je teda rieka. Láska. Tak trocha ešte ako pred stvorením a zamyslená. moje telo je dnes zápalné.206/ Miroslav Válek Oranžový per. Láska. ale aj tak už nemáme. nebezpecná výbušnina j ari pristane ti k prvej rannej tvári. Písala si mame. co máme. Ty si sa nahol nad jej zrkadlá a hodinky ti spadli do vody. beda márnotratníkom. pane. co si vynúti. že klame. že som pri tom ani nezaplakal? Nie? Ach. láskal Tá len neklame. Ty máš zbalené. zbohom. . Ach. co k tvojim šrapám rne. Cas uplýva a ona nechodí. breh udrel o breh. Stromy poskrúcané akoby ešte v kfcoch porodu. Meškáme v sebe len pol minúty. Ale to iným zatlieskali. Je plná teba. beda. plná seba samej a od teba má. Noc prišla s ciernym dáždnikom a klope láska.

Ale celkom inác. že raz sa nespozná. / V / A ešte nieco nežné nakoniec: akoby snežili v nej matné sklá. Aj ospalá je. zažíha tažké lustre jesene. Ona je taká. milenci za svet nemajú kam íst. cas uplýva a ona nechodí. A nenechá v nom kamen na kameni.Z vody /207 Vecerné ticho padá na vody. Na veci siaha znútra. Vták ešte spieva. až Iaká sa. Ale radšej bdelá. akoby bola dvere zaplesla. Pocúva tichý tikot svojho tela. Napísala mu hrozne smutný list a pred zrkadlom cítala ho dojatá. A tak sa náhle mení. Cas Iahkú ruku kladie na vypínac. A ako nocný expres prišla únava. ked zaspáva. / IV / Tam rozhadzuje slnko šperky zo zlata. Zástavy leta sú už zvesené. A bolo to len pokrcenie pliec. Nervózna. . Tichucko ako myška v mokrej slame. Je plná teba? Plná seba samej. A najbdelejšia je.

že dve znej vravia. A tu je ticho. no do iného casu. . A potom vefké. Tu každý prášok z teba pozmetá. A všetko zaprie jedným posunkom. bledne. Beda. že láska je len pohyb do kruhu. Istotu mu daj. planie. vždy na úteku. Ó. sme iba jedným z jeho mávnutí. Ked zostupu jú veci do nahát. kde veci sú a v kom. Tu je tá chvífa. jedna cez druhú. krváca. A márne denne prekracuješ rieku. / VI / Polož mi ruku na srdce. Stacila by mu aj polveta. Si bledá. chladné oko Mesiaca 'a jej tvár vo mne ako obraz v ráme zhasína. Hodiny idú opacne a klamú ti. Ako lúc svetla vo vode sa láme. márne vždy pred sebou. aj súcitná lož bola by mu vhod.-------------------- --~-----~---~---------- ----- 208/ Miroslav Válek Tak zrutuj sa. že nemá istotu. kde si rady brúsia kly jak mamuty. co nám nanúti únik. dobré by bolo aj zlé tušenie. Je tak cisto tu. ona vie. ked prosí skrúšene.

no nepovedal si jej ani n. chvíIku ani nie.• Náhle zomrela láska. je len mrtvola. sama v sebe premenlivá. Cut ešte súkolia. Z vody 1209 I I I ~ IVUI ChvíIku by aj chcela. Stroj casu škrípe. ktoré cez nu pretiekli. Oprela si hlavu o rám dverí. osamotená v svojom predpeklí. Riek krvi. odprosuje si ta úpenlivá. Mal si pred nou zamknút všetky dvere. I I . chvíIami to boli oci Annine. voda sa zdvíha tažká. Ked usmiala sa. Odbil si to rahkovážnou vetou. co všetko vie. tarchavá. hviezda padala. akoby porodila potomkov aj predkov. Ach! Korko sa v nej vystriedalo žien! A každá pristihla ta pri nevere. úbohá. Ona. ucaroval ti jej út1y driek a ona. no to. zabudnút chce všetko. Strieborný rácik ticho cúva po dne. Viem. mená nemých rýb a mená kvetov. smutná sesternicka riek. A všetky mená sveta mala bezmála. ChvíIku mala oci ako Viery. Dni sa zastavia a obrátia sa všetky prúdy spodné. co tak v sebe hýckaš.

nic z nej neuber. sa navždy zapamatá. O com tá básen bola? Bola o žene? Mal si si všetko písat. odinakiar. Žena je ako jednoduchá veta.210/ Miroslav Válek A teba zrazu zachvacuje plac. aj korko a akých prísad pridáva sa k piesni. farbu. Je ticho v básni a je záludné. vónu. krásy nestálej. Akoby išla inam. Nic nepridaj k nej. Spoliehal si sa príliš na pam~it. co je prelietavé: najnovšiu básen zabudol si práve. Písat! Chut. zloženie. Na pamat prst ov hladkajúcich plet každého slova. Ak si už všetko skúsil. tak neprítomne prekracuje prah. len aká je. akoby niekto cudzí v tebe plakal. co sa zabudne. (Tie gestá jej!) Vždy viacej cení. Mal si byt k sebe prísnejší a presný. Akoby stála mftvym na hlavách. aj žene ver. Ó. / Vln / Už si prišiel na to. korko tvárí v jednom zrkadle! -- .

. Podrž ju trocha. Nie. lásky budú ako klziská a ustavicne bude padat na tvár. A lásky. láska má predsa celkom inú rec. závid mu a plat: dost si si toho nazhromaždi1. spúštat sa budú pred ním po zábradlí.. Obliekal si ju iba do záplat.Z vody /211 Neupínaj sa tak na slovícka. A sú prec. Bolo raz jedno leto. Z coho tak asi budeš varit? Z vody . básen aby umývala schody. zbytocne bude striedat schodiská: jeho vlastné slová. krvavý. On iba poskytuje témy pre iných.nemažeš sa opriet o nic konkrétne! Ked clovek s clovekom sa nestretne. A celý život hfadá zábradlie.. Ku komu teraz krása chodí spat? Stoj v daždi. jedna lastovicka . jej sklícka. ako keby kradli. A nechaj na pokoji jej farbicky. Zle sa jej práve teraz stojí. A netráp ju. Len sa liec. kto básen zradil. Pocuje nás. no nevraví. už ju nezíska. f • . nemý.

/ IX / Dáma so závojom. Je noc. všetky neznáme sú dávno známe. Noc je daždivá.212/ Miroslav Válek je na dne a deti jeho kníh sú hladné. Má to zrátané. Ach. . nemá dost striebra. Dáma v rýchliku. Celá tajuplná a v tých ociach spleen. Amá ocú dvojo a je dráždivá. Dajte mu pokoj. už ho zlomili. Luna popri vlaku ako bernardín. A je nemá. ani zlata nie a nevyjde mu na to ani z básne. rybka v ciernej jame. Beží zo zvyku. Neštastné pocty! Vlastne nezaplatil ani svoje omyly. Do kruhu toc sa. Ani lístok nemá.

vidí cez zamat. Mlcí a je bledá. netýkavka? Ten vták je nadaný. A zápory. Rýchlík s dámou. Na smrt bledá. Pozri. Kto si. A tma za oblokom. miesto tratí ciary na dlani. Padá do tunel a ako kométa. Dáma odmieta. V daždi. A ty vieš už v srdci svojom. A závory. Predpovedá. Navždy chce ta mat? Hmat má svoje oko. Osud so závojom. že niet úniku.Z vody /213 Priletela kavka a hovorí cosi v cudzom jazyku. . Veští. Dáma v rýchlíku. Sadza na rukáve. Ona rozumela.

A navzdory. no nech sa radšej mlcí. Možno. Chce sa ukryt ako v zime myš. Práve taká. Cí by bol. ak tvoj byt nemaže? Ved každú noc sa tvoje telo ucí. . Zober si úbožiaka do podnájmu. /X/ Za kúsok chleba. o co žiada. Clovek len chodí. Bože. co máš. schovaj ako kufor pod posteL Ó. koho ste? A budeš ho mat na krku jak kfúcik. A nenájde domov. nech ho tvoje biele ruky zajmú. Už ani smrt ho z domu nevyláka. že si a možno práve taká. do zúfania chodí. nech sa to vie. za hlt cistej vody všetko. A práve. Co ich po tom.214/ Miroslav Válek A chce ta mat. Všetkých úpenlivo poproste. vdacne vymeníš. prebože. A mažeš príst prenho do recí: ulakomila si sa na tuláka. cí ste. To si píšI Aspon to málo. daj mu. celá si mu vsiakla do kože.

A pod súhvezdím Labute ju ubi. smutný spev stahovavých vtákov. Aj zvádza. si iba odraz. ak je ona modrá. už sa chystá žitý karneval! . Neskonale. bude clovecí. ako dres. Ó. bude ktovie cí. Si belasý. A nebo miesi mracná popolavé. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. ako džínsy. ako obnosené sako. Plnú hlavu pesniciek jej nasmút. Na smrt. A možno predsa ta len fúbi. Ako suchý les ju zapáf. / XI / Aj vystríha. Si iba prázdno po jej úniku. si sadza v jej oku. a faliami detstva ved ju na spoved. Tam: v kútiku.Z vody /215 Ak stratí ta. Ak pre nu si. akojed vyvrhni ju pred prvého chlapa. zo seba ju vyzlec ako tuniku. Ak bude tvoj. Ak vóbec si.

Šeherezáda. A to je už noc tisíca a prvá. vrúcne ti šepne. Má cas výhod.hoci slinu. rýchlo prihod na druhú stranu . Neštastnica. akú si ju vzal. A celé noci skúma.216/ Miroslav Válek Raz sa vráti nevinná a cistá. Hovor. Je hrdza na srdci. A mužeš ho zariekat. Už z nicoty sa k tebe nakloní a prekracujúc cas i zákony. Máš výhodu casu. Noc. ked veci samy seba prezradia: jej dokonalé telo speje do záhuby? Ved príbeh ešte trvá. . A trpezlivo hlodá. v sebe spiac. Je rad. Je bdelá v tebe. Na jednej strane váh je kat. tam sa slzy zlata rinú. Aj odmieta. Oplakávaš ju. Padlí anjeli jej hrajú na medené trúby. Lež koho? V tej jednej ich bolo mnoho. je nebo prázdne. kto dá Vlac. Aj srúbi. Aj cudzia. A hrotmi prs ked presne zacieli. Aj tvoja je. že ta nerada. Jej chlad je horúci.

A vóbec: tu si na zlej adrese. Ty sa neotoc. Dletel ti biely balónik. Niekto sa pýta. Pozri.Z vody /217 /XII/ Les odkladá si všetky staré listy. To ty sám so sebou zacínaš rozhovor a je už pozde a je už neskoro. Chod domov. Hrdzavá jesen. je jesen zlatá ako caj.. dni idú. Niet co zobrat do rúk. naplakal si sa do zásoby. idú ako rieky k moru. idú a ty tak hrozne sám pripínaš krídla predstavám. hovorí. Myslel si: láska. láska hrdzavá. hovorí . A je ti smutno. Vybieha líška z hrdzavého lesa. vypína motory. Niekto len chodí.. Niekto ti kýva. a co nám ešte zostáva? . aj tie bez adries. A bol to iba zvyk. Máš pod klobúkom krásny kolotoc. Dni idú. Neodpovedaj. Nerozumiete sa. Les je les a nik ho neprerobL A co má byt? Má svoje hobby. Pristáva práve tma. Ale ty radšej neblúd po lese. Les má dost práce s prezliekaním stromov.

ach. Ani som nebol na pohrebe. Len sa mi pre to nerozplac. neprovokuj. Len si ju nechrán ako oko v hlave. hlboko. ako ked niekto do vody svoj starý klobúk odhodí. ach. . už je aj láska dospelá? A vždy tak krásne bolela. za lásku . ani som vlastne nezbada1. dolu..218/ Miroslav Válek Ešte je toho nadostac.. co zostalo a zahrdzavie. dolu v tebe. / XIII / Jazýcok váh je tesne pri nule. ako toho bolo málo a aj to málo odplávalo. co visí na vlásku? Ach. kde sú veci minulé? Ó. srdce. kde sú. už je ten chlapec pochovaný. už nevybuchnú orgovány. Kde sú. Za taký vztah. A bol by som aj seba dal za dobré slovo. Jazýcok váh je tesne pri nule. kde sú veci minulé? Kde sú tie lampióny v oku? Kde rána plné jazmínu? Utíš sa. Už nenarazíš na mínu.

Pád vzducholodí. vzrušené naše zmysly mámi. Tých pár sfz. za doly. voda. Už odleteli vtáky stahovavé. Kopije. co ti vypadlo. ak máš za kým. aj slnka ešte ubudne. s rukami na prsiach. voda umýva korytá. už miznú vody zo studne. Melancholické slnko sadá za hory. /XIV/ To stále šumenie vody nás opije. iba drahokamy! Možnože pozdné. Ó. plac len. už obrada sa zrkadlo. ale pravé. tak ako rieka spáva. A úzkostný krik páva. Úplne náhodná zhoda: úplne odkrytá. clivá serenáda žabích mandolín! A vodicka. Už odleteli stahovavé vtáky. láska. Dážd. Božemój.Z vody /219 Plac. A co tam videI? Ach! I I I .

co on videI. Už odleteli vtáky stahovavé. To. láska! Tá len neklame. Ako lúc svetla vo vode sa láme. akoby stála mrtvym na hlavách. A práve. Ach. Sneženie krídel v rannom úsvite. Ak nájde ta jak zrkadielko v tráve. A chce ta mat. . že ta nerada. už tichá voda do Dunajka nepadá. on nebadá: už tichá voda do Dunajka nepadá. ked zaspáva. A navzdory. rybka v ciernej jame. co ste videli vy. vrúcne ti šepne. A najbdelejšia je. /xv/ Nad tvojím srdcom biela zástava. Je plná teba? Plná seba samej. voda sa zdvíha tažká. neuvidíte. že klame.220/ Miroslav Válek To. tarchavá. Do kruhu toc sa. Len si ju nechrán ako oko v hlave.

OBRAZAREN / v I J _ .

tie brady. Ten sonet nestál zavefa a nemal hlavu ani patu. Spáva len v hudbe. /2/ Vystúpila zo sonetu . Bolo to trocha podlé.akoby struna zaznela. ale jej prsia v kalnom ráne jak pomarance olúpané sladko a prudko vonali. Zo zálohy ste striefali. Vyzliekajú ju do lupena. tie reci šteklivé. len jedny husle pre blázna a jeho hra je otázna.Obrazáren /225 /1/ Ten hnus. z ktorých kvapká pena! Vyzliekajú ju pri pive. Len jeden blázon s huslickami. Kam podeje sa olúpená? Už odtrúbili halali a pocítajú padlé lane. raz chcela by a raz sa zdráha. trúfalí. ale tú strunu na nej mámi. Len smiali sa z nej. . akoby ju všetci trhali. spáva nahá. Nechajte ju. pane. je dospelá.

ale tváre. je ako tuha versatilky: stací. ale jej plet mi práve svieti. Žul som ju ako tvrdú korku. ale stráca hlavu. je v ústach ako anízovka. To ja si brnkám na gitare nie pesnicky. a ak chceš písat. Aj tak ju vždycky bolela. CO sa vie.226/ Miroslav Válek Šla za láskou jak na popravu. tak si píŠ. aspon mám dobrú výhovorku. iba kúsok pleti. Možeš sa zbláznit v takom horku. /3/ Všetko to boli iba mýlky. Potrebujem tú ceruzku. /4/ Nenapíšem s nou ani slovka. Boli to týždne medové. patí sa. Presvitalo jej cez blúzku . . ked jemne pritlacíš.božemoj. Tak mína sa ten stredovek a nevie sa len.

Stací. aby len kývol rukou. bud k nim fútostivá. kožu nie. A on sa iba díva. . Cas. Tajne si kvapkám na ranu liecivý extrakt šafranu. Predávam všetko. casu. a krása je už donaha. držia ma iba ako blázna: Ved nevie sa len. Tá bojazlivost. díva tak hrozne z diafky. Z minula. mráz zostrelí ho ranným lukom.Obrazáren /227 Ach. chvífa. nesiahajte na jablko. O smutné. tak predcasne sa ožltne. o veci hrajme. všetko je už hotové a láska je lož nehorázna. /5/ Dolieha nanho únava. Ó. Kúpte si hlavu baraniu. odvaha! Nie. co sa vie. ktorý pomáha. Vystúpi ako obraz z rámu a na huslickách smutno hrá mu neskutocná a krvavá. Usmiala sa a plynula.

nasyp at piesok do hodín. A kade chodí . hrá presne podIa pohlavia. Už zasa siaha za gitarou ten vrah.všade plac. a kade chodí . Škrtá nás cistou rovnou ciarou. tak si kIac! On sa len trocha pohráva.rozdáva. Vydajte na plac zatykac. ale hrác. ach. Ten komediant. A on bol v tebe ako v daždi. Falošný hrác je. Ked si si kIakla. Ach.228/ /6/ Miroslav Válek Tak zostal iba círy tón. iba telo! A co s dušou? Nenávidí tie prístelky! Mohol ti radšej pustit plyn. Ohava. /7 / Rumelky leta pre maliny! Dal ti svoj život. len círa hudba napokon. že je to navždy. . nemal iný _ tien casu bol už priveIký. cudzia vóna pod vankúšom. ten podlý škrtic strún _ má plné oci cistých lún. neverila si.

noc vyzúva sa z ciernych topánok. A iba on jej svieti do cely a iba ona sa tak rada zdobí belasým. Ved o nic nešlo. v noci. a už pocut krásnu hudbu ruží. /8/ Co ona vie.Obrazáren /229 otíkal sa tam o kúty zahanbený a zmoknutý. ked stromy zadfžajú dych. Ukrutné leto. /9/ Tí iní išli so striedkou a pre mna boli iba korky a život ako caj bol horký. ktoré vraždí aj osy spité od malÍn. uprostred záclon lesklý bodák stráže. Ach. chladným šperkom ocelí. Vie. vie velké veci ukryt do malých. pamatou idú zabudnutí muži. že prehltnút sa dá všetko a že bolo by márne mysliet na spánok. to iný nedokáže. šlo o všetko. . Záhrada ráno preberá sa z mdloby. luna ju dráždi v krku ako dražé.

ba ani caj nie. Slabucký caj. Obycajné. Chytali chlapci sýkorku. Bolo clivo. na cukrícek a na ružicky do sukniciek. A vyšlo slnko ako pivo.230/ Miroslav Válek Co by ste chceli od básne? SÚto len slová. A ja na korku. žité. Len obycajné je obrazné. Tí iní. . Na sladké slovká. studené.

vnútornou jednotou a neúprosnostou sústredenosti. Tažko sa dostat do dverí Válkovej básne. je to vec mytologického boha. aby sa aj takto pomenovali vztahy. taký nie je ani dnes. hoci sú otvorené. keby vstupovanie do vecí nebolo aj zostupovaním do najzranujúcejších hlbín. aj osve. Vstúp do vecí a povedz. je reaktorom Válkovej básne. A akoby už na zaciatku bol síce nie celistvý. je takmer maniacká./231 Básen ako nevyhnutnost Nie som clen nijakej lyrickej kotérie nad Dunajom. Táto sústredenost. Je v nej názvuk byronovskej vzbury. ale celý. aby sme si všetci uvedomili. s kým máme tú cest. bez verejných detských krokov a pubertálneho zajakania. A tak. naplnený svojou pralátkou. že medzi slovom a vecami existuje istá nedomykavost: nemožnost definitívneho spojenia: A slovo a ja sme boli súcasne aj spolocne. Majakovského tvrdo- . co si videI: básnikov princíp by boll'ahký. to základné: Posledná spodná sukna noci je dávno popísaná a nikto nevie. Teda to. po celý život som nekoketoval. Stotožnenie slova a básnika nie je vec l'udská. ani pre básnika. To akiste nie je ani len relatívne meradlo. ide len o to. hovorím iba z najhlbšieho presvedcenia: Miroslav Válek je z najvacších žijúcich básnikov v najširších priestoroch aj mimo nášho národného ohranicenia. co je poézia. Ved jeho poézia napríklad je nesúmeratel'ná s tými poetickými výrobkami. keby sám dobre nevedel. Miroslav Válek nevstúpil do poézie. ktoré v poslednom desatrocí odmenili Nobelovou cenou. iba ak cas od casu sám so sebou. Struna jeho poznania je napnutá do prasknutia: je to romantická struna. CO som porozumel z básne a ako som porozumel básnika. za jeho poslednými hranicami. ale vhupol do nej už dospelý. smerujúca za mágiou poznania. napriek miliardám veršov. vlastne teraz už na Dunaji. ešte stále nevieme povedat to prvé i posledné.

ani o vesmíre. vieme. temer vždy paradoxné a zákonite kruté: Zostrojili sme metaforu a alkohol. a vari ani nenapíše: Akosi príliš ticho. comu tak zhruba hovorí sa vesmír. Niekedy sa mi zdá. a obrazivost. pribitý na kríž nedokonalého poznania: Postoj. ale akoby aj a najmii k pokracovaniu pre démona zániku. nezamlcuje sa nic z biedy l'udstva. povedzme. apollinairovské nekonecno. otvárajú sa širšiemu poznaniu. vracaJuce sa samo k sebe. milovaného Oldricha Mikuláška. vyrobili sme porcelán. že aj zem je hlava. Pochybnosti vychádzajú z konkrétneho.že totiž l'udské poznanie má svoju logickú krutost: ktorá ho núti nielen k pokroku pre cloveka. aby mohol byt sám sebou. pripomínajúca. ktorý ešte nikto nenapísal. Nic sa tu nezatajuje ani o cloveku. V tomto mrazivom vesmíre Clovek len chodí a hIadá a najmii sa spytuje: Preboha. že neviem. Planéta? Nejaký žart nejakého boha. kto som a kam sa ponáhIam? C lovek je umucený. Válkova dráma sveta má korene v jankokrálovskej vzbure i v jeho smutnej kozmogónii. ktoré je vždy presné. ved vidíš. . že jazdca nemožno zastavit: že carodejnícky ucen nemóže vrátitvodu do pramenov . lebo: Nemáme nijaké krídla a to je smutná vec. A tak dalej. v ktorom boh už zomrel a clovek sa ešte nenarodil. vybuchujúca ako podmorské sopky.232/ hlavý spor s clovekom. ako sa rozbíjajú atómové jadrá. oddelená od obrovského trupu a hodená do niecoho. pohonné hmoty zmyslov. Zastavte jazdca za vlastným tienom! Spolu s básnikom vieme dobre. Ako po stvorení nicoho. až po apokalyptický obraz. Velký básnik nesie v sebe stopy najlepších. Básnik alebo skór jeho básen sa pohybuje v mrazivom vesmíre.

/233

To nie je casové ani náhodné: je to práve vnútorná jednota, o ktorej som už hovoril. Básnik myslitel' tu negestikuluje, odhaluje svoju podstatu: tažko a zakrvavene sa lúci s každým kúskom nehusacej kože, ktorú z nás zdiera skúsenost a poznanie. Moderný romantik je básnik intelektuálny, básnik elitného intelektu, ked' aj nie intelektuálnej elity. Napriek tomu, práve preto napísal najlepšie politické básne v slovenskej poézii. Dobre vedel, dobre vie, že poznanie bez porozumenia je nebezpecné: zachranujeme sa vztahmi, vystupovaním zo seba. Jedine vztahy umožnujú porozumenie: jedine porozumenie umožnuje, aby básen bola otvorená a zmysluplná. Mnohí, ktorí sa naucili chválit Válkove verše s hlaholom, ktorý znemožnuje pochopit jeho poéziu, si myslia, že politické verše Slova sú nieco navyše. Lenže od samého zaciatku, od prvého verša, je Válek básnik politický. Slovo je len pokracovanie porozumenia: ak je tu nieco relatívne nové, je to pokus o stotožnenie:
Som teda doma, držím sa zeme, zem všade chodí so mnou.

A inde
Ja sám som mesto, milión bežcov beží vo mne maratónsky beh.

Slovo je pokus o únik nie z epochy, ale zjej neznesitelne drásavého obrazu. Ale ani nádej, ktorá v Slove leží na dne, ešte tažká ako olovo, nie je vo Válkovej básni nová, beží s ním od zaciatku, takpovediac, so zatajeným dychom. Na každom písmene tejto nádeje je krv prischnutá:
Ó zázracný a krásny stroskotanec, padajúc naspat, zacneš odznova.

To je Válkovo posolstvo, vykúpené pre cloveka. Tento básnik jednoty, ktorá sa manifestuje i v jednotlivostiach, nie je len básnická individualita, je to básnik individualista. Toto slovo sa u nás dobre utajilo a zamreŽilo. Lenže rovnicu sveta nemožno riešit inak, iba skrz seba, aj ked' pre mnohých alebo aj pre všetkých; pre velkého lyrika

234/
niet inej možnosti, iba skrz seba apre seba. Básnik neindividualista je len zaslúžilý nositel' básnických krpcov. Pravdaže, básnik je jeden z nás; ale je rodic posolstva, ktoré je nevyhnutné pre život aspon tak ako vzduch a voda. Nedostatok posolstva ohrozuje život na zemi tak ako bomba, ako ekologická katastrofa. Chvál'me teda básen a básnika, lebo je žriedlom živej vody, nevyhnutnostou vzduchu a lepšou castou l'udského údelu.
VLADIMÍR MINÁC

OBSAH
ZÁPALKY 11 . o. 11 12 12 13 14 15 15 16 17. o. 18 . o. 19. o. 19. o. 20. o. 21 ... 21 . o. 22 . o. 23 24 Okienko Obrázok z posledného plesu Návšteva Ticho nad krajom Sonet na opakovanie List pre princeznú Sklamanie Možno Hmlistá noc Zápalky Jesenná láska Príhoda Hrdlicka Už kofkú noc Kaplnka Svadba Lyncovaný Šachy Problém DOTYKY Nite 29 . o. 29 30 31 32 . o. 32. o. 33 . o. 34 35 36 . o. 36 37 38 39 Prehliadka S hlavou v ohni Vecer Dážd Myší sonet Nepochopitefné veci Jablko Po písmenku Smutná ranná elektricka Starnutie Minútu pred usnutím Nite Citliví Strom

40 40 42 44 44

Ohýbaci železa Sluch Osudy Pocasie Estetika

Rovina
47 50 52 Dotyky Zem pod nohami Krídla PRÍT AŽLIVOST

Oslnenie
59 60 66 68 73 Slnko Domov sú ruky, na ktorých Nedera Oslnenie Vzducholod smieš plakat

Robinson
77 ... Robinson NEPOKOJ 89 ... Dejiny trávy

Rovnováha
92 95 96 103 104 105 107 108 Zvony na nederu Žmúracka Poviedka s osou Kalendár Zakázaná láska Jesen Zima Sentimentálne Vianoce

Modro pod
110 111 112 114

ocami

Elementárna básen Kamenní muži Odstranovanie soch Verše

L

_

.. Z VODY 221 .. Básen ako nevyhnutnost (Vladimír Minác) ..... SLOVO 201 .. OBRAZÁREN 231 .115 116 Zabíjanie králikov Bubnovanie na opacnú stranu MILOV ANIE V HUSEJ KOŽI 129 130 135 142 144 145 150 151 153 163 164 165 Óda na vecnost Z absolútneho denníka I Štvornožci Óda na boha zvierat Z absolútneho denníka II Skaza Titanicu Len tak Óda na lásku Skfúcenost Óda na Angeliku V kruhu Spev 167 .

iI. skup.601/22/85..05.7 .35). p. mimo edície Zodpovedná redaktorka Ofga Hirnerová Jazyková redaktorka Jozefína Lackovicová Výtvarný redaktor Dušan Grecner Technická redaktorka Nataša Stovícková Tem. n.Miroslav Válek BÁSNE Ilustrácie Luba Lauffová Grafická úprava Lubomír Krátky Vydal Slovenský spisovatef. 2.05 Vytlacili TSNP. 121/1-88 072-063-88 BAS Kcs 25.40 (text 9. Bratislava 1988. 301/13 Císlo publikácie 3451 Vydanie tretie Náklad 6000 výtlackov AH 11. VH 12. závod Neografia. Martin Strán 240 Výmer SÚKK c.